Berlijn kan komende winter „beslist niet door de lucht kolen krijgen Arabieren weigeren de wapenstilstand te verlengen Bernadotte en zijn staf verlaten heden Palestina Communisten mochten niet vrij stemmen Voor Alkmaar en omgeving Strenge electriciteitsbeperkingen dreigen 98 pet. der Industrie te doen sluiten Veiligheidsraad vraagt meer inlichtingen aan beide partijen DE NIEUWE KATHOLIEKE EERSTE KAMERFRACTIE Adviseur van Clay verklaart: Toestand „gespannen en afmattend Oorlog in Palestina hervat Dr. BEEL weer formateur? Provinciate Staten kozen gisteren de Senaatsleden Wf Hij blijft echter voor de vrede werken K.V.P.-voorzitter Andriessen meent: Wat de kranten zeggen Wat Radio-Moskou te zeggen had Koofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwactaal; 1.30 per maand. Advertent! e-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum f 2.50;* In alle edities 26 et. per mm.; minimum f 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. 44e IAARGANG - NUMMER 11307 VRIJDAG 9 JULI 1948 BUREAUX: Een overzicht van de Stenenbrug te Alkmaar, toen wij de verkiezingsuitslag publiceerden. Voetballer te Zutphen kreeg twee maanden Russische delegatie te Tirana Promotie R.K. Universiteit DE PRINSES-REGENTES zal waarschijnlijk niet eerder dan begin volgende week de formateur van een nieuwe re- gering aanwijzen. In politieke kringen wordt algemeen verwacht, dat de minister-president van het de- missionaire kabinet, dr. L. J. M Beel met deze formatie zal wor den belast. Naar wij vernemen, komt de nieuwe Katholieke Tweede Ka- merfractie vandaag in den Haag bijeen. BELGIE EN ZWEDEN Voorlopig geen Marshall- hulp POOTAARDAPPELEN KOMEN IN VEILIGHEID KONING DAVID-HOTEL BESTORMD Door leger van Israel WEERSVERWACHTING Verzending van zeepost Bogomolof naar Moskou In de Nederlandse uitzending van Donderdagavond 9 uur gaf radio Moskou het volgende commentaar op de Nederlandse verkiezingen: ,,Deze verkiezingen zijn gehouden met gebruikmakmg van alle democratisch-kapitalistische terreurmethoden. De com munisten waren niet vrij bij het uitbrengen van hun stem. Zij werden gehinderd en gemolesteerd door speciaal door de andere politieke partijen afgerichte terreur-ploegen. Het was de communisten niet mogelijk aan de verkiezingspro- paganda mee te doen, daar hun plakkaten systematisch werden afgescheurd. In Rotterdam bereikte deze terreur een hoogtepunt. De leider der communisten werd gearresteerd door de politie. Vijf duizend verontwaardigde communisten organiseerden hiema een demonstratie voor het politie- bureau, waar zij de invrijheidstelling van hun leider eisten. De politie greep in en opende het vuur op de betogers Dat het Moskou aangenaam ware geweest, indien de Neder landse verkiezingen even „vrij" waren gehouden als de Tsjecho- Slowaakse van enige tijd geleden, kunnen wij ons voorstellen, doch jammer voor Moskou is Amsterdam nog lang geen Praag 1 (Red.) Mgr. Huibers, bij zijn aankomst bij het Moederhuis der Eerw. Zusters Ursulinen te Bergen, op Woensdagavond. Nieuw Noordhollands Buiten God it 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank w J s Svfc j DE ARABIEREN hebben de voorstellen van Graaf Bemadotte, de bemiddelaar der Ver. Naties, om de wapenstilstand te verlengen, verworpen. Zij zijn alleen bereid, onder bepaalde voorwaarden, de demilitarisatie van de raffinaderij en het eind- punt van de pijpleiding te Haifa alsmede de heilige plaatsen van Jeruzalem te aanvaarden. De oorlog zal officieel heden worden hervat, doch reeds gisteren zijn artillerie en pantserwagens van het Arabische legioen van een basis aan de Jordaan naar Jeru zalem opgerukt. NEW YORK, 9 Juli (Reuter) Dr. James Pollock, speciaal advi seur van generaal Clay, heeft bij zijn aankomst te New York, na een bezoek van twee maanden aan Duitsland verklaard, dat hij- betwijfelde of de Westelijke geallieerden in staat zouden zijn Berlijn via de lucht te voeden. Pollock zeide, dat de Weste lijke geallieerden de komende winter de stad „beslist niet" door de lucht van kolen konden voorzien. het gasverbrutk met 50% vermtn- derd zal zijn tengevolge van de drastische electriciteitsbeperktng van gisteren. A. Moran, hoofd van de economi- sche afdeling van de Amerikaanse sector, verklaarde, dat het slechte weer in de Amerikaanse zone het vervoer door de lucht zodanig be- lemmert, dat de Amerikaanse. sector nog slechts voedsel heeft voor vier weken, „precies waar we waren, toen het luchtvervoer begon". De electriciteitsbeperkingen, die Donderdag werden aangekondigd, zal het verbruik in de westelijke sectoren van 4 millioen tot 875.000 kwu per dag terugbrengen, zo ver- klaarden ambtenaren. Moran deelde mede, dat de steen- koolvoorraad volgens de gisteren bekend gemaakte rantsoenering tot het midden van Augustus toerei- kend zal zijn. Men is van plan de werkloosheid in de industrie op te lossen door sommige arbeiders met vacantie te sturen en andere puin te laten rui men. Pollock verklaarde nog, dat de Sowjet-Unie ontruiming van Ber lijn door de Westelijke mogendhe- den ..als hun belangrijkste over- winning sinds het einde van de oorlog" zoUden beschouwen Hij beschreef de toestand als „gespan- nen en afmattend". „Zolang wij in Berlijn zijn, zijn wij in staat Duitsland als een een- heid te behandelen", aldus besloot hij.. De militaire gouverneurs der drie westelijke mogendheden heb ben besloten, dat verdere maat- regelen tot besparing van eleetri- citeit in de westelijke sectoren van Berlijn genomen zullen wor den en de electrische bovengrond- se „S-bahn" met ingang van he- dennaeht geheel stilgelegd zal worden. Bezettings-. gemeente- en medi- sche autoriteiten zullen minder electriciteit mogen gebruiken, er komt een wijziging in de electrici- teitsloze uren voor particulieren, verdere beperking van de toevoer voor industrieen en 75 pet. bezuim- ging op de straatverlichting. De trams en de ondergrondse zul len in de westelijke sectoren iedere dag om 18 uur plaatselijke tijd stil gelegd worden. Volgens de Ameri kaanse bevelhebber Howley, die de order bekend maakte, verbruikte de S-bahn de laatste dagen een derde van de beschikbare electriciteit m de westelijke sectoren. De strenge electriciteitsbeper kingen dreigen 98% der industrie te doen sluiten. Een functionaris van het Amerikaanse militaire bestuur die dit cijfer bekend maakte, voorspelde, dat „waar- sehijnlijk voor het week-einde De chauffeur A. H. van Esch te Zutphen, speler van Zutphama, werd door het Arnhemse Gerechts- hof veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf Hij had tijdens een voetbalwedstrijd AZCZutphania een tegenstander opzettelijk een zodanige kopstoot gegeven, dat deze een hersenschudding opliep. De procureur-generaal had drie maan den gevangenisstraf geeist. In eerste instantie eiste de officier voor de rechtbank te Zutphen vier maan den. Toen de rechtbank de voet baller vrijsprak, ging hij in hoger beroep. LONDEN, 8 Juli (Reuter). Ra dio Tirana meldt hedenavond, dat een Sowjet-Russische militaire de legatie in de Albanese hoofdstad is aangekomen. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte cum laude de heer J. P. van der Linden te Elst, bij Nijmegen. Gepromoveerd tot doctor m de letteren en wijsbegeerte de heer A. P. H. van Rijswijck te Wellerlooi (prov. L.). De Joden die de voorstellen wel aanvaardden. hebben een beroep op de Veiligheidsraad gedaan en de Raad medegedeeld, dat de Egyp- tische troepen door nog voor het aflopen van het Bestand, de aanval te hervatten, dit Bestand te hebben geschonden. De Veiligheidsraad is hlerop gis- terenavond in spoedzitting bijeenge- komen. Voor de eerste maal stond er voor de Joodse vertegenwoordi- ger op tafel een bord met de naam ..Israel" Dit is een privilege, dat alleen aan souvereine staten worat vergund. De vergadering van da Veiligheidsraad liep echter op mets uit. De vergadering werd verdaagd nadat de Raad besloten had Graaf Bernadotte alsmede de Joden en Arabieren te verzoeken vandaag te melden, hoe de huidige toestand is. Men was van mening, dat meer m- licl^ingen uit Palestina nodig zijn om iets te ondernemen. In allerijl werden telegrammen gestuurd naar de Arabische landen, Israel en Graaf Bernadotte, met verzoek om details. De gedelegeerden kregen instruc- tie zich gereed te houden voor een tweede spoedvergadering op Vnj- dag of Zaterdag. De gedelegeerden waren er- niet van overtuigd. dat de Arabische weigering definitief was. Prof. Philip C. "Jessup, de gedele- geerde van de Verenigde Staten, heeft een beroep op de Arabische gedelegeerden gedaan hun regermg van gedachten te doen veranderen. Hij zei, dat de weigering van de Arabische landen, om zich neer te leggen bij het plan van de Veilig heidsraad, om de wapenstilstand met een maand te verlengen, er op neer zou komen, dat de Veiligheids- raad genoopt werd strengere maat- regelen te nemen. Zo nodig met in- begrip van het toepassen van ge- weld. J 4. J„ Prof Jessup zei verder, dat de Verenigde Staten bereid waren hun verplichtingen tegenover de UNO na te komen in een dergelijke situ- atie, die zou neerkomen op het toe- passen van gemeenschappelijke economische sancties, diplomatieke sancties of het op de been brengen van een internationaal leger. In verantwoordelijke kringen in Lake Success hoorde men, dat de Verenigde Staten er van af zagen aan te dringen op onmiddellijke ac- tie, om meer tijd te winnen en po- gingen te doen de Arabieren van gedachten te doen veranderen. Ook Engeland oefent druk uit op de Arabische hoofdsteden. In Washington heeft de afgevaar- digde Andrew L. Somers, de New Yorkse mede-voorzitter van de Amerikaanse Liga voor een vnj Pa lestina, de Verenigde Staten vef- zocht het embargo voor wapenzen- dingen naar Palestina op te heffen, Hij beoogde daarmee, dat de joden in staat zouden zijn op gelijke voet te strijden met wat hij noemde de Brits—Amerikaanse" legers. Somers zei: „De gedachte, dat En geland op de knop had gedrukt, en dat de Arabische legers nuopmar- cheerden, maakt het duidelijk, wie de aanvallende partij is." De voorzitter der KVP, de heer W. J. Andriessen, antwoordde des- gevraagd tevreden te zijn met de uitslag in die zin, dat hij de moge- lijkheid van een 33e zetel voor de KVP niet had uitgeschakeld. De al- gemene situatie overziende moet men concluderen, aldus de heer An driessen, dat het Nederlandse volk het regeringsbeleid in het algemeen heeft onderschreven, te meer daar het driemanschap Welter-Gerbran- dy-Feuilletau de Bruyn met heeft nagelaten te wijzen op het funeste van die politiek. Bijzondere verschuivingen hebben zich bij de katholieken niet voor- gedaan. In die streken, waar zij in 1946 enige stemmen verloren heb ben aan de communisten, hebben zij die terug gewonnen. Ten aanzien der K.V.P. is er een verblijdende ontwikkeling. Over de toekomstige kabinets- formatie wilde de heer Andriessen zich niet uitlaten. Hij merkte nog op, dat de uitslag voor de heer Wel- ter wel een. grote teleurstelling moet zijn, waar hij in vergaderin- gen, waarin hij het woord voerde, de mogelijkheid van 4 a 5 zetels heeft gesuggereerd. Hij zal moeilijk tot de conclusie kunnen komen, dat de weerstand in de K.V.P. tegen de gevoerde politiek in die mate be- 'taat als hij gewenst zou hebben. Nu de strijd in Palestina weer is opgelaaid heeft Graaf Bernadotte gisteren officieel medegedeeld, dat hij en de gehele Missie van de Verenigde Naties Vrijdag Palesti na zal verlaten. Hij verklaarde echter, dat hij zijn missie als be middelaar niet als beeindigd be- schouwde door deze „tjjdelijke te- genslag." Bernadotte verklaarde verder, dat hij zou blijven werken aan de taak, hem door de algemene vergadering- van de V. N. toebedeeld om te po- gen zo spoedig mogelijk een vreed- zame regeling van de Palestijnse kwestie tot stand te brengen. Het Amerikaanse vliegdekschip „Paleu" is te Haifa aangekomen om hulp te verlenen bij de evacuatie van de misssie der V. N., evenals een drietal Amerikaanse destroyers Bernadotte heeft de belligerenten verzocht militaire acties tegen Haifa of Beiroe na te laten totdat de V.N. vertegenwoordigers zijn vertrokken. Wat betreft de demilitarisatie van Haifa waren de antwoorden der WASHINGTON, 8 Juli (Reuter). Belgie en Zweden zullen tijdelijk geen hulp in aanzienlijke mate vol gens het plan-Marshall kunnen ont- vangen, doordat de parlementen van deze landen tot nog toe het bilate- rale verdrag met de Verenigde Sta ten niet geratificeerd hebben. De ratificatie zou per 3 Juli gesclued moeten zijn. De opschorting der hulpverlening is inmiddels slechts van theoretisch belang, daar aan geen van beide landen tot nog toe toewijzingen volgens het plan-Mar shall zijn gedaan. twee partijen zo uiteenlopend, al dus zeide Bernadotte, dat men geen vooruitzicht op overeenkomst aan- wezig kon achten. Naar officieel verluidt, aldus AFP hadden de diplomatieke vertegen woordigers van Groot-Brittannie in de Arabische landen van het Mid- den-Oosten opdracht gekregen de Arabische regeringen ter kennis te brengen, dat de Britse regering een verlenging van het bestand in Pale stina wenste. Bernadotte heeft de Arabische lea ders doen weten, dat hij bereid is tot een bijeenkomst in Cairo, Za terdag a.s., voor besprekingen over een tijdelijk bestand in Jeruzalem. De opkomst van vrijwilligers om de oogst van pootaardappelen in West-Brabant in veiligheid te bren gen heeft voor wat Breda betreft een gunstig resultaat gehad. Er hebben zich zelfs zoveel vrij willigers gemeld, dat men niet alle krachten hier nodig had en ze kon afstaan voor werkzaamheden in de Anna Paulownapolder. Deze vrij willigers zijn per bus van Breda daarheen gebracht. Zij kwamen van boven de rivieren. De anderen zijn per bus van Breda naar de Biesbosch, Kruis- iand en Dinteloord gebracht. Dat men niet alle krachten nodig had, die zich in Breda zijn komen mel den komt omdat daar reeds 300 militairen aan het werk waren ge- togen Dezen hebben zo'n geweldige prestatie geleverd, dat zij de aard- appeloogst in deze streek al prac- tisch in veiligheid hebben ©sbracht. De opkomst in Roozendaal en Ber gen op Zoom voor vrijwilligers was heel wat minder dan in Breda. JERUZALEM, 9 Juli (A.P.) Troepen van het Israel-leger zijn Donderdagavond het Koning Da vid-Hotel binnengestormd, terwijl de blauw-witte vlag van de UNO van het dak wapperde. Volgens een UNO-bewaker gingen ue Israel-soldaten naar de derde verdieping, om klaarblijkelijk het gebouw te doorzoeken. De dagblad-correspondenten, die wilden weten wat er aan de hand was, werden weggestuurd onder bedreiging van geweld. Toen de Israel-mannen in het ge bouw kwamen. was er slechts een kleine UNO-staf in het gebouw. Tegen de tijd, dat de wapenstil stand afgelopen was, begon het vuur van scherpschutters en mortieren in Jeruzalem toe te nemen. Verschei- dene mortiergranaten ontploften op de berg Zion. ANNEER Prof. v. d. Brink ook in het nieuwe kabinet minister van Economische Zaken blijft, hetgeen wel waarschijnluk is, zal hjj in de Eerste Kamer worden opgevolgd door Prof. Dr. L. J. C Beaufort O.F.M. Hiermede zal dan voor het eerst sinds de scheiding tussen Noord en Zuid weer een priester in de benaal zijn intrede doen. In Prof. Beau fort, die gedelegeerde is bij de Ver. Naties, krijgt de katholieke Eerste Kamerfractie ook een uit- stekend deskundige voor buiten- landse aangelegenheden. Dat is het eerste interessante nieuws van de Donderdag gehou- den Eerste Kamerverkiezingen Groningen, Drente, Overijssel en Gelderland brengen naast Prof. v. d Brink ook de landbouwdeskun- dij|e Verhey in de Senaat Dat Gel derland aan deze candidaat vast- hield, heeft intussen tot 8evolg' dat de Overijsselse candidaat, dr. Schneider, die tendele met Gelderse stemmen moest worden gekozen met meer in de Senaat zal terugkeren. Overijssel betreurt terecht, dat deze welsprekende afgevaardigde met zijn eigen en vaak scherpe kijk op de dingen, zijn plaats heeft moeten inruimen Overijssel wordt nu en- kel vertegenwoordigd doo^ de heer H. C. Nijkamp, voorman in de ar- beidersbeweging en wethouder van Enschede. 4 Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg leveren de Senaat ne- gen katholieke afgevaardigden. Twee voor deze provincies zittende leden keren niet terug, n.l. Ir. F. C. M. Wijffels en Mr. C. H. J, A, Jans- sen de Limpens. Het heengaan van Ir. Wijffels betekent voor de frac- tie het verlies van een uitstekende sociale deskundige. Nieuwelingen zijn Frans Teulings, die na een langdurig Tweede Kamerlidmaat- schap thans in de Eerste Kamer als financieel deskundige gaat optre- den, de industrieel L. F. H. Regout uit Meersen en Mr. G. A. M. J. Ruys de Beerenbrouck, die even- eens geruime tijd in de Tweede Kamer zitting had. Onze Indische specialist, P. A. Kerstens, Mr. A. M. C. J. Steinkiihler, seer, van de K. van Koophandel voor Oost Brabant, H M. van Lieshout, wethouder van Soc. Zaken te Eindhoven, Mr. Th. R J. Wyers, president van het Bossche Hof, A. C de Bruyn, voor zitter van de Katli., Arbeidersbewe ging en Mr. B. M. Berger, de bur- gemeester van Venlo keren ook voor deze zittingsperiode terug. Noord- en Zuid-Holland en Fries- land hebben opnieuw hun keus be- paald op Mr. Kropman, Ir. Kraay- vanger, wethouder van Rotterdam en weaeropbouwkundige, op luit. gen. H. F. M. van Voorst tot Voorst specialist voor militaire aangele genheden en Prof. J A. J. Barge, onderwijsdeskundige. Ook minister Witteman behoort hier tot de 8?k.° zenen. Indien mr. Witteman minis ter blijft wordt hij opgevolgd door Mr. H. A M. T. van KolfSchoten, burgemeester van Eindhoven, die ook thans zitting heeft, doch in het andere geval niet in de Senaat zal terugkeren. PROF. ROMME was voor 't ANP niet te bereiken, toen het aan de diverse fractieleiders enige vragen voorlegde over de verkiezingsuit-- slag. Hij was echter op de redactie van de Volkskrant, deelt dit blad nu mede en dat wisten de telefone- rende interviewers niet. Intussen heeft prof. Romme, als zijn eerste indruk in de „Volkskrant van j.l. Donderdag de teruggang van de communisten het meest verblijden de genoemd, hoewel niet verras- send. De politiek moet, zegt hij, zorgen, dat de geconstateerde terug- tocht van de C.P.N, niet het einde, maar het begin is. De doorbreking van de katholie ke eenheid is mislukt, zegt Romme, evenzeer mislukt als twee jaar ge- leden de poging tot „doorbraak Het bespelen van het stramien der ontevredenheid heeft Welter zegge en schrijve een zetel bezorgd. Heeft de politiek in Nederland nog enige gedegenheid, aldus Romme, dan moet dit (n.l. de vooruitgang van de V.V.D. en C.H.U.) winst beteke- nen voor de kansen der Grondwets- herziening. Ook Romme ziet het stabiel karakter der KVP ander- maal bewezen. Onze groei had nog sterker kunnen zijn, de slipper van Welter betekent voor de katholie ken louter verspilling. De voor- naamste les voor de katholieken lijkt de katholieke fractieleider duidelijk: voorwaarts in de christe- lijk-positieve richting! Uit de verdere perscommentaren citeren wij, dat de „Maasbode" voor de KVP tevreden, maar niet vol- daan is, de KVP is nog de grootste partij en de meest stabiele van alle. De „Tijd" oordeelt, dat het ver lies van de PvdA te betreuren is, maar het is geen ramp. Het blad constateert verder o.a. dat de PvdA, anders dan bij de KVP, niet berus- ten op „zul,ke aan de conjunctuur onttrokken beginselen". Het „Vrije Volk" constateert een zware nederlaag voor de communis ten. De Nederlandse arbeidersklasse heeft duidelijk getoond, dat zij zich van de Moscovieten afwendt. (Maar de CPN heeft toch nog rond 384.000 stemmen! red. N.H.D.). Maar als v. d. Minister wordt, toch wel, komt er weer in. Brink weer en dat zal dr. Schneider Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. WISSELEND BEWOLKT Langs de kust aanvankeljjk nog krachtlge, overigens meest matige wind tussen Noord en West. Wisselend bewolkt en enkele verspreide buien. Wei- nig verandering in tempera- tuur. „Trouw" vindt de uitslag ondui- delijk, wat de beoordeling van de Grondwetsherziening betreft. Het „Parool" ziet een opmerke- lijke mislukking van de „Rijkseen- heid"-lijsten, en ook de N.R. Courant meent, dat de uitslag geen oordeel tegen het kabinet inhoudt. De „Waarheid" erkent schoorvoe- tend, dat de CPN ernstige averij heeft opgelopen, maar dat zal wel beter worden. meent zij. Naar Nederlands Oost-Indie kan zeepost worden verzonden met het s.s. „Zuiderkruis", dat op 30 Juli a.s. van Rotterdam vertrekt. Naar Curasao en de overige ge- biedsdelen in de West vertrekken op 16 Juli het s.s. „Stuyvesant" en op 20 Juli het m.s. „Delft". Met beide schepen kan post ver zonden worden. Alexander Bogomolof, de Sowjet- Russische Ambassadeur te Parijs, is Woensdag naar Moskou vertrokken, aldus is vernomen in kringen, die in nauw contact met de Ambassade staan. Volgens gewoonlijk welinge- lichte kringen zou deze reis ver- band houden met de nota's van de Westelijke Geallieerden aan Moskou over Berlijn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1