Nieuuj Directeur Mauritshuis, Den Haag, verdacht van fraude gearresteerd Russische kolos zal worden tegengehouden Rondom hetspel der portefeuilles Voor Alkmaar en omgeving Kunsthandelaar ontving de door hem in oorlogstijd verkochte schilderijen zonder betaling terug Er wordt „hard" gewerkt aan de spoorlijn Helmstedt-Berlijn Prof. Romme aan Overzeese Van der Goes van Naters aan Buitenlandse Zaken? JODEN VEROVEREN LYDDA Staat voor groot bedrag opgelicht Tito wilde Stalin opvolgen Geallieerden zijn verplicht te blijven Maar het ,^Nesten" gelooft er niets van Wisseling van Binnenlandse Zaken, Wederopbouw en Onderwijs? Robertson te Londen aangekomen De strijd tegen de Kerk in Hongarije Zal Sokolofsky Duitsland verlaten? Groot otiensiet van Irak-leger Den Helder bovenaan HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. ram.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. MAANDAG 12 JUL! 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11309 BUREAUX: NAAR EERST THANS BEKEND WERD, is Vrijdagmorgen j.L te zijnen huize in den Haag door de Centrale Vermogens Op- sporingsdienst uit Amsterdam gearresteerd de 43-jarige directeur van het Mauritshuis, dr. A. B. de Vries. De heer de Vries is voorts directeur van de Stichting Nederlands Kunstbezit te Am sterdam en directeur van het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie te 's-Gravenhage. Hij is opgesloten in het hoofd- bureau van politie te Amsterdam. Zijn arrestatie staat in ver- band met onregelmatigheden, die gepleegd zijn bij de Stichting Nederlands Kunstbezit. Voorts is gearresteerd de kunsthandelaar B. Katz uit Dieren, die van deze onregelmatigheden heeft gepro- fiteerd. Ook hij is opgesloten in het Amsterdamse hoofdbureau van politie. - aldus een Engels Zondagsblad Weer staat van beleg in Lima SOCIALISTISCHE MEETING TE BERLIJN Hilversum heeft zijn eigen vliegveld, in de eerste plaats bestemd voor sportvliegers. Z.K.H. Prins Bernhard heeft het Zaterdagmid- dag officieel geopend. De Prins arriveerde in zijn eigen toestel op het vliegveld. Britten verbieden Duitse organ isatie (Van onze parlementaire redacteur) UITGAANDE van de veronderstelling, dat de formateur er in slaagt de basis van zijn kabinet te verbreden, is het interes- sant zich bezig te houden met de vraag hoe de nieuwe regering er dan straks wel zal uitzien. Op het ogenblik hebben de twee regeringspartijen ieder zes zetels in het kabinet. ..Buitenlandse Zaken" is kleurloos", ..Marine" vacant Het lijkt ons verstandig dit laatste departement verder buiten beschouwing te laten, om dat de laatste tijd van verschillende zijden de wenselijkheid is geuit de gehele krijgsmacht bij een ministerie onder te brengen. Marine zou dan toch aizonderlijk behartigd kunnen worden door middel van een staatssecretaris. Voor de formateur behoeft een dergelijke coordinatie geen beletsel te zijn, want ook de benoe- ming van staatssecretarissen laat ruimte voor politieke scha- kering. voor dringende besprekin- gen over toestand te Berlijn Arrestatiebevel tegen Directeur Kath. Actie Op het fort Rhynauwen bij Utrecht had Vrijdagmiddag de jaar- lijkse herdenking plaats van de op 9 Juli 1942 gefusilleerde leden van de verzetsorganisatie „Oranjewacht". Na de herden- kingsrede van ds. P. S. Saraber, worden door de nabestaanden bloemen bij het gedenkteken gelegd. ZONDAGMORGEN VROEG heeft het Joodse opperbevel mede gedeeld, dat de Arabische versterkingen te Lydda op grote schaal werden ontruimd, nadat de Israelitische troepen de stra- tegisch belangrijke luchthaven van Lydda in een verrassende aanval veroverd hadden. Verder werd medegedeeld, dat aan het Noordelijke en Zuidelijke front zwaar werd gevochten. Troepen vain Irak hebben na een hevige artilleristische voorbereiding en een luchtbombardement Zondag een groot offensief ontketend over een front van 18 km. met Jenin als basis Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.). 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Dr. de Vries wordt er o.m. van verdacht enkele tientallen schilde rijen, die de Staat (in casu de Stichting Nederlands Kunstbezit, waarvan hij directeur is) toebe- hoorden, op onrechtmatige wijze te hebben geretourneerd aan kunst handelaar Katz. Aangezien deze laatste de schilderijen gedurende de oorlog op normale wijze had ver- kocht en hij ze thans practisch zonder er voor te moeten betalen, terug ontving, zouden de beide he- ren de Staat voor een bedrag heb ben opgelicht, dat wellicht door deskundigen zou kunnen worden geschat, maar waarvan het thans nog niet mogelijk is, ook maar bij benadering de hoogte op te geven. Zeker is het echter, dat het bedrag in de honderdduizenden guldens loopt. Voor de veronderstelling, dat dr. de Vries uit deze trans- acties voor zich zelf enig financieel of ander voordeel heeft getrokken, bestaat echter geen enkel positief bewijs. Naar men zich zal herinneren, werd op 1 Mei j.l. door de C.V.O. gearresteerd de 22-jarige L. J. van Wachum, een der hogere ambte- naren van de Stichting Nederlands Kunstbezit. Na -deze arrestatie werd officieel medegedeeld, dat de op- sporingsdienst zich had belast met een grondig onderzoek in de admi- nistratie van de stichting. Dit on derzoek heeft deze nieuwe fraude aan het licht gebracht. Gebleken is, dat Katz tijdens de bezettingsjaren onder meer een vrij groot aantal schilderijen reglemen- tair verkocht heeft aan de kunst- handel Goudstikker te Amsterdam, die hem daarvoor de normale prijs betaalde. De firma Goudstikker deed op haar beurt de schilderijen opnieuw van de hand. De doeken, waar het in dit geval op aan komt, zijn de exemplaren, die Goudstik ker aan de Duitsers verkocht. Dat waren er vele en daarondef bevon- den er zich, die afkomstig waren van Katz. Na de bevrijding vond het commissariaat-generaal voor de recuperatie, dat ten nauwste sa- menwerkte met dr. de Vries, in Duitsland een groot deel van deze schilderijen terug. Deze instantie slaagde er in de Nederlandse af- komst er van aan te tonen, hetgeen tot het verheugende resultaat leid- de, dat de geallieerde besturen het C.G.R. toestemming gaven, de kost- bare doeken naar ons land terug te brengen. Zoals met alle uit Duitsland te- ruggekeerde kunstbezittingen ge- schiedde, werden ze ter beschik- king gesteld van de Stichting Nederlands Kunstbezit, die o.m. tot taak heeft, zo mogelijk na te gaan of de schilderijen door de Duitsers geroofd zijn zonder re- delijke betaling, in welk geval ze aan de rechtmatige eigenaar wor den teruggegeven. Zijn er twijfel- gevallen, waarin de vroegere eigenaar_ niet kan bewjjzen, dat hjj destijds geen of te weinig vergoeding voor zijn eigendom- men heeft verkregen, dan behoort de Stichting de zaak voor te leg- gen aan Rechtsherstel. Het geval Katz nu is zeker on der deze categorie van twijfelge- vallen te rekenen, omdat hij over geen enkel bewijs beschikte, waar- uit zou kunnen blijken, dat hij de schilderijen onder dwang had moe ten afstaan zonder er betaling voor te ontvangen. Uit de boekhouding, die de firma Goudstikker in de bezettingsjaren heeft bijgehouden en die thans door de C.V.O. nauwkeurig wordt nageslagen, is duidelijk gebleken, dat Katz voor talloze doeken van Goudstikker volledige betaling ont vangen heeft. Enkele tientallen de- zer schilderijen zijn hem niettemin na de bevrijding bijna kosteloos ge retourneerd. Het onderzoek in dezp affaire ge- schiedt in opdracht van de Haagse Officier van Justitie mr. Overbeek, die het hoofd is van de zgn. cor- ruptiecommissie. Beide airestanten zijn reeds urenlang verhoord. Pu- blicatie van nadere bijzonderheden over deze verhoren dient in het belang van het onderzoek op dit moment nog te worden vermeden. Het links-georienteerde Engelse Zondagsblad „The People" ver- klaart in een telegram van een by zonder e correspondent in We- nen, dat Maarsch'alk Tito uit de Kominform werd gezet, omdat hij plannen beraamt om de op- volger te worden van Stalin". Dit zou gebleken zijn uit geheime inlichtingen, die de correspondent van Joegoslavie had gekregen. „Tito wil de leider worden van een internationale communistische be- weging, wanneer Stalin sterft", al dus de correspondent. Stalin zou agenten van de Sowjet-Russische ge heime politie naar Joegoslavie ge- zonden hebben, om Tito's gangen na te gaan. Zij werden echter spoedig door de Joego-Slavische geheime politie onder leiding van Alexander Rankovic opgevangen. Enkele spion- nen van Stalin stierven, anderen verdwenen en weer anderen werden haastig naar Rusland teruggeroepen, zo zegt de correspondent. Volgens hem oefent Stalin thans economische en militaire druk uit. Hongarije, Roemenie en Albanie verbreken hun handelsbetrekkingen met Joego-Slavie en een Russische militaire missie is in Albanie aan- gekomen. Baarentegen zou Tito pro- beren de Polen en Tsjechen van het Russische blok af te scheiden. Radio Peru meldt,v dat ingevolge door uiterst rechtse elementen uit- gelokte onlusten opnieuw de staat van oexeg in Lima is afgekondigd. Aan de politie en aan het leger zijn dienovereenkomstig bevelen gegeven. De radio voegt er aan toe, dat zij „meedogenloos zullen optre- den". Een hoge functionaris van de onder Sovjet-Russische controle staande spoorwegdirectie te Ber- itfn heeft verklaard, dat de Hjn HelmstedtBerlijn, die sedert 23 Juni door de Sovjets gesloten wordt gehouden, zo snel mogelijk wordt gerepareerd. Alle beschik- bare personeel was aan deze lyn tewerk gesteld en speciale ploegen spoorwegarbeiders waren er by te hulp geroepen. Een spoorwegbeamte zeide, dat de voornaamste reden van het buiten bedrijf stellen van de lijn gelegen was in het feit, dat „een groot aan tal dwarsliggers in zeer slechte staat verkeerden tengevolge van het in tense verkeer op dit eensporige traject." Vele dwarsliggers waren reeds aan het rotten gegaan en moesten vervangen worden. Twee hoge beambten waren ontslagen wegens „verwaarlozing ..van het onderhoudswerk aan de lijn". De mededeling werd in Westelijke politieke kringen beschouwd als van gelijk karakter als de onlangs door Sokolofskv geuite lof voor de ..luchtbrug" en de verklaring, Vry- dag j.l., dat de nieuwe Sovjet-maat- Het Britse militaire bestuur heeft in de gehele Britse z6ne een orga- nisatle, bekend staande onder de naam „Deutscher Block", welke uiterst rechts en nationalistisch is en voorstandster is van een Duitse monarchic met de Hertog van Brunswijk als keizer, verboden. De organisatie wordt geleid door het voormalige lid van de nazi-par- tij Joachim von Tau. Een gewichtige vraag is of de huidige kftichtsverhouding in het kabinet gehandhaafd moet blijven, een vraag, die temeer klemt in verband met de veronderstelde op- neming van een derde partij. De stembusuitslag zou de conclusie kunnen wettigen, dat dit niet het geval is. De Katholieke Volkspartij beschikt thans in de Kamer over vijf zetels meer. De allereenvou- Jonkman in elk geval niet terug zal keren. Deze bewindsman, die zich niet ontzien heeft, is de ge- volgen van de Japanse kampen nog steeds niet te boven gekomen. Wat dan echter? Een krachtige figuur is meer dan ooit nodig en een man als prof. Romme zou hier onge- twijfeld de aangewezen figuur zijn. Een man ook, die in brede kring vertrouwen zou wekken. Enerzijds kan men van hem een onvoor- waardelijk vasthouden aan Ling- gadjati verwachten, anderzijds zou hij de Uniegedachte ook zeer zeker gestalte weten te geven. Het verlies van Prof .Romme als fractieleider zou zeker niet gemak- kelijk te dragen zijn, doch het grote belang van de zaak waar het om gaat, kan het echter wettigen. In- tussen is het wel duidelijk, dat de Partij van de Arbeid maar niet zonder meer bereid zou zijn om „Overzeese Gebiedsdelen" af te staan, men zal van die zijde in het gunstigste geval minstens schade- loosstelling door middel van ande- re portefeuilles eisen. Op de eerste regel volgens welke speciale Sov- jet-visa worden vereist en' douane- onderzoek voor het verkeer langs de weg „het reizen veel gemakkelij- ker" zou maken voor de Westelijke mogendheden. Het ontslag van de twee Duitse spoorwegbeambten wordt eveneens beschouwd als een voorbeeld van dergelijke gevallen, die een staat van bewijzen moeten vormen voor „het ernstig verlangen der Sovjets om te helpen". Generaal sir Brian Robertson, de Britse opperbevelhebber in Duits land is Zondagavond op het vlieg veld Northolt bij Londen gearri- veerd. Robertson is een dag eerder geko men dan verwacht werd, voor drin gende besprekingen over de toe- stand te Berlijn. Hij zal Dinsdag naar Duitsland terugkeren. Men verwacht, dat de besprekin gen de volgende punten zullen om- vatten: 1. De toestand in West-Berlijn, in het bijzonder wat betreft het electriciteitstekort en de werkloos- heid, die hiervan het gevolg is. 2. De reactie van de West-Duitse premiers, die thans te Koblenz bij- een zijn, op de voorstellen voor de vorming van een consultatieve ver- gadering voor Duitsland per 1 Sep tember. BERLIJN, 11 Juli. (Reuter) Prof. Ernst Reuter, de Berlijnse sociaal-democratische leider heeft in een toespraak tot een socialis- tische massa-bijeenkomst in de AmCrikaanse zone verklaard: „Wij zullen de Russische ambities te Berlijn met ons lichaam rem- men, zelfs indien wij er door ver- nietigd worden". „De Russische kolos" zou te Berlyn worden te gengehouden, zo verklaarde hi). „De strijd, door de Berlijners ge- leverd, verplicht de geallieerden, te Berlijn te blijven, zij kunnen thans de verantwoordelijkheid niet op zich nemen ons aan een eenzij- dige dictatuur uit te leveren", aldus Reuter. „Gedurende de afgelopen drie jaar hebben de Westelijke ge allieerden in Duitsland terugtocht na terugtocht gemaakt, maar ten- slotte hebben zij er genoeg van." Prof. Reuter's rede werd gedu rende meer dan vijf minuten door de toejuichingen van een menigte van naar schatting 20.000 personen onderbroken. Willi Echler, lid van het be stuur der Duitse sociaal-demo cratische partij, heeft in een toe spraak op een socialistische ver- gadering te Londen „de meer om- schreven politiek der Westelijke mogendheden" toegejuicht. Men had deze politiek echter pas aangegrepen, toen men op „de rand van een ramp" verkeerde. Er be- stond nu het gevaar, dat teveel na- druk zou worden gelegd op het aspect der verdediging, ..nameliik, de worsteling tegen het communis- me". De Duitse socialisten waren be reid deel te nemen aan de „worste- ling om het totalitaire communisme binnen zijn tegenwoordige grenzen De Officier van Justitie van het Hongaarse Volkstribunaal heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen Mgr. Sigismond Mihailovits, direc teur van de Hongaarse beweging „Katholieke Actie", zo deelt het Hongaarse Nieuwsbureau mede. Mgr. Mihailovits wordt beschul- digd van oorlogsmisdaden, aanspo- ring tot overtreding der verdedi- gingswetten van de republiek en handel in buitenlandse valuta. Mgr. Mihailovits is uit het land gevlucht en zijn verblijfplaats is onbekend. Mgr. Mihailovits wordt verder beschuldigd van kwaadwillige agi- tatie tegen de democratic, samen- zwering met katholieken in het bui- tenland tegen het Hongaarse re- giem en het uitgegeven hebben van een katholiek nieuwsblad, dat „de oorlog der nazi's ondersteunde". De politie heeft verder vier ka tholieke geestelijken gearresteerd, alsmede de secretaresse van de Ka tholieke Actie, onder beschuldiging van met Monseigneur Mihailovits samengewerkt te hebben. te houden, doch niet om geallieer den te worden van Duitse of Spaan- se fascisten of kapitalisten van Churchill of van het Vaticaan. De Duitse socialisten, aldus Ech ler, zijn voorstanders van de orga nisatie van de „Verenigde Weste lijke zones" tot een West-Duitse staat onder een centraal gezag Voor het Ruhrgebied wensen zij nationa- lisatie gevolgd door de oprichting van een Europese raad voor alle sleutelindustrieen van tenminste ge- heel West-Europa. Hoewel zij de Londense voorstel len toejuichen blijft hun doel een verenigd Duitsland. Niet om natio- nalistische redenen, zo vervolgde Eichler, doch omdat met een ver- deeld Duitsland de vrede niet ver- zekerd zou zijn. Maarsehalk Sokolofsky, de Sov- jet bevelhebber in Duitschland, zal Duitsland spoedig verlaten om een hoge militaire post in de Sow- jet-Unie te aanvaarden, zo deelt men in Duitse politieke kringen, die nauw contact houden met het Sowjet-hoofdkwartier, mede. Sokolofsky, die Donderdag naar Moskou vloog voor besprekingen aangaande de nota's der westelijke geallieerden over de blokkade van Berlijn, wordt heden, Maandag, in de Duitse hoofdstad terug verwacht. Volgens genoemde kringen is er geen datum voor zijn vertrek uit Duitsland vastgesteld. Men ver wacht echter, dat hij zal blijven totdat de tegenwoordige crisis is opgelost. Men verklaart met klem, dat So kolofsky niet in ongenade gevallen is en dat zijn nieuwe commando in feite een bevordering zal beteke- nen. Men achtte het echter mogelijk, dat zijn verlaten van Duitsland ver- gezeld zou gaan van een radicale verandering der Sowjet-politiek in Duitsland. Er is niets bekend over een eventuele opvolger. vijf zetels meer. De allereenvou- partii van de Arbeid digste oplossing is dan, dat do Par- gen gQoi doen naar >>Bui. tij van de Arbeid een departement afstaat, hetwelk ten goede zou ko- men aan de derde partij. Met een afstaan van het departement van Verkeer en Waterstaat" zou de Partij van de Arbeid waarschijnlijk de minste moeite hebben, ook is reeds gezegd, dat minister Vos toch zou willen heengaan. In deze, zoals gezegd wel zeer eenvoudige oplos sing zou dus verder alles bij het oude blijven. Ook een kleurloos ..Buitenlandse Zaken". Het huidige beheer heeft er intussen zeker niet toe bijgedragen om met deze oplos sing vrede te hebben. Wil men dit departement desniettegenstaande toch nog uit de politieke sfeer hou den, dan ware minstens een jonge figuur als de huidige gezant Van Royen gewenst. Men kan zich nog andere simpele oplossingen denken, Bijvoorbeeld, dat beide groeperingen hun porte feuilles behouden en de derde par tij een vooruitstrevende figuur voor ..Buitenlandse Zaken" levert, die dan met de democratisering van dit departement alvast een begin zou kunnen maken. Wij vleien ons intussen geenszins met de hoop, dat de politieke figuur zo eenvoudig zal blijken te liggen. Wanneer er sprake is van een hergroepering der krachtsverhoudingen, zulks mede als gevolg van de stembus uitslag, dan zal het wel niet zo zeer blijken te gaan om het aantal portefeuilles, als wel om een nieu we verdeling ervan. Het zou ons niet verwonderen, wanneer men thans van katholieke zijde het oog op „Overzeese Gebiedsdelen" liet vallen. Vast staat, dat minister dan wel een gooi doen naar „Bui tenlandse Zaken", in welke rich- ting reeds lang haar ambities gaan. jhr.v. d. Goes van Naters, de hui dige fractieleider, zou hier wellicht de aangewezen figuur zijn, even- tueel nog bijgestaan door een ka tholieke staatssecretaris, hoewel het niet waarschijnlijk is, dat deze nieuwe politieke figuur veelvuldig zal worden toegepast. Tot zover zijn de moeilijkheden van de formateur misschien nog overkomelijk, maar wat te doen, wanneer de Partij van de Arbeid in ruil voor „Overzeese Gebieds delen", behalve ..Buitenlandse Za ken" ook nog een andere porte- feuille gaat eisen, bijv. „Binnen- landse Zaken" of zelfs „Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen"? En toch is dit zeker niet denkbeeldig. Hoever men in deze kan gaan, blijft de niet benijdenswaardige taak der verantwoordelijke onder- handelaars, wij zouden ons echter wel sterk vergissen, wanneer men aan onze zijde bereid zou blijken om „Onderwijs, Kunsten en We tenschappen" op te geven. Nemen wij een ogenblik aan, dat dit niet geldt voor „Binnenlandse Zaken", dan is het waarschijnlijk het voor- nemen van de Partij van de Arbeid om minister In 't Veld naar dit de partement over te plaatsen. Het al dus naast „Overzeese Gebiedsdelen" opgegeven departement van „We- deropbouw" zou dan vrijkomen voor de derde in de regering op te ne men partij. Mocht het inderdaadzo moeten zijn, dat ..Wederopbouw" andermaal een nieuwe man krijgt, dan moet men wel met nadruk Volgens de commandant van de Irak-troepen hebben de joden 3000 man in de strijd geworpen en zou den hun verliezen ruim 200 doden en gewonden bedragen. De Irakse artillerie, die dank zij de opmars der troepen gunstige stel- lingen heeft kunnen innemen op de hellingen van de berg Gilboa, is nu begonnen met het platschieten van het dorp Zirien. het laatste joodse bolwerk voor het belangrijke ver- keerspunt Affoellah. De arabische gevechtswagens zijn naar het Westen opgetrokken in de richting van Lajoen en Magedioza. wensen, dat dit nu werkelijk ook de laatste wisseling is. Intussen blijft dit alles voorlo- pig nog speculatie. Eerst wanneer de personen bekend worden, die de formateur polst, krijgt men enig houvast. Veel nieuwe figuren zal de toekomstige regering zeker niet opleveren. Het huidige team heeft in overgrote meerderheid voldaan. „Buitenlandse Zaken" zal in elk geval wel een nieuwe man krijgen, of uit de ambtelijke 6f uit de poli tieke sfeer. Hetzelfde geldt, zoals wij reeds zeiden, voor „Overzeese Gebiedsdelen". Mocht deze porte- feuille in handen van de P.v.d.A. blijven, dan noemt men de naam van Mr. Joekes. Of minister Gielen aan „0., K. en W." zal terugkeren, is een open vraag. De bewindsman heeft ongetwijfeld groot en goed werk gedaan, de critiek ligt meer in de politieke sfeer en men zou zich kunnen afvragen, of de forma teur hiervoor heeft te zwichten. Andere vraag is of minister Gielen de portefeuille nog ambieert. In het Noorden stijgen rookwol- ken op boven de bergen ter weers- zijden van Nazareth (ten Westen en ten Zuiden) en volgens de laatste berichten is het Yarmoek-leger nu een aanval begonnen tegen de jood se dorpen, die de Desdrealonvlakte beheersen. Door de inneming van Affoellah zouden de Irakse troepen een aan- eengesloten front krijgen van de grens van de Libanon tot Egypte en zouden zij de enige toevoerweg afsnijden, waarover de joden nog beschikken tussen Haifa en Galilea. De arabische artillerie heeft in Jeruzalem het hotel Koning David gebombardeerd, waar de bureaux van het Rode Kruis zijn onderge- bracht, en dat op ongeoorloofde wijze door de israelietische troepen wordt bezet. Twee schoten waren voltreffers. Een officier van het arabische le- gioen heeft verklaard, dat het bom- bardement heviger zou worden, zo- dra het Rode Kruis zich zou heb ben teruggetrokken. De joodse mortieren zetten het bombardement van de oude stad voort. Burgerlyk bestuur In Palestina, De arabische liga heeft Zaterdag- avond medegedeeld, dat in de door de arabieren bezette gedeelten van Palestina een burgerlijk bestuur in- gesteld zal worden, dat tot geheel Palestina uitgebreid zal worden. Een symbolische staat Azzam Pasha, secretaris-generaal van de arabische liga, heeft Zon dagavond voorgesteld, dat er een symbolische staat gesticht zou wor den in de trant van Vaticaanstad waarin de 12 millioen joden ver- tegenwoordigd zouden zijn. DE COMBINATIE van vijf kies- kringen in het Westen des lands de vijf kleine Westelijke mogendheden bestond, zoals men weet, uit de kieskringen Den Hel der, Haarlem, Leiden, Dordrecht en Zeeland. Het is wel interessant, even na te gaan, hoe het stemmenverloop van de K.V.P. op 7 Juli in deze kringen, met de gelijkluidende lijst dus, is geweest. Hier is de verge- lijking met 1946: 1948 1946 stemmen pet. stemmen pet. Helder 69 689 30.7 65.123 30.2 Haarlem 74.954 26.0 74.285 26.9 Leiden 69.361 27.5 69.076 28.3 Dordrecht 42.670 13.5 42.076 13.7 Zeeland 27.924 19.4 28.445 20.9 Uit deze cijfers blijkt, dat Zee- land betrekkelijk en werkelijk achteruitging, dat weliswaar Haar lem, Leiden en Dordrecht (geringe) vooruitgang boekten in hun stem- mencijfers, maar dat hun percenta ges danig achteruitliepen, zodat hier van werkelijke achteruitgang moet worden gesproken De kring Den Helder is de enige van deze groep, die relatief en werkelijk vooruitging. Zijn stijging bedroeg 0.50 pet., dus een vol half procent meer, terwijl de vooruit gang in stemmen in Den Helder het respectabele getal bedroeg van 4566, op een totale stijging van 11.227 stemmen. Den Helder mag alzo op een prachtig resultaat bogen en dit niet alleen in de groepcombinatie van de vijf westelijke kringen! Van de 18 kieskringen heeft de K.V.P. slechts in 3 kringen werke lijke winst geboekt, n.l. in Maas tricht (2.1 pet.), in Den Bosch (1.0 pet.), in Rotterdam (0.60 pet.), in Den' Helder, Amsterdam en Assen (0.50 pet.), in Zwolle (0.40 pet.), in Leeuwarden (0.30 pet.). In Nijmegen bleef het cijfer per- centsgewijs gelijk, ondanks een toename van een kleine 5000 stem- men. In 9 kringen w.as er reele achteruitgang. Tilburg (2.1 pet.), Zeeland (1.50 pet.), Den Haag (1.40 pet.), Haarlem (0.90 pet.), Leiden (0.80 pet.), Arnhem (0.70 pet.), Groningen (0.40 pet.), Utrecht en Dordrecht (beiden 0.20 pet.). Er is derhalve reden, in dit eer ste napraatje nog eens een woord van hulde te brengen aan de pro- pagandawerkers in de kring Den Helder, die blijkbaar niet voor niets zo hoog stonden aangeschre- ven bij de Centrale Propaganda- raad in Den Haag! De betekenis van de propaganda is bij deze verkiezingen zonneklaar gebleken. Waar de propaganda minder op dreef was, daar zijn de resultaten over het algemeen even- redig slecht. Waar de percentages zo slecht zijn, of het resultaat uit een ander oogpunt tegenviel, daar valt ook een andere oorzaak aan te wijzen: de dissidente actie van Welter, die in verschillende kringen meer be- haalde dan de K.V.P. daar verloor! Een van de lessen van deze ver kiezingen is in elk geval: voortzet- ting van een goedijgefundeerde, sy- stematische, doelmatige propaganda, overall

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1