T ennis-districtswedstrijden Noordholland-Noord Russen gaan „blinde vluchten ondernemen boven Berlijn SRC legt beslag op Gouden Kruis ALKMAAR EN OMSTREKEN 37e Alkmaarse Bedevaart Intentie: Vreedzame oplossing van de Indische kwestie Nieuwe Friese brug Beek v/int op alle fronten Britse ver I oven opgeschort DEN HELDER EN OMSTREKEN Toonzaal" van het Gasbedrijf Gemeente gaat propaganda voeren Engeland mag niet wijken Cerdan w.o.p. van Delannoit PAC. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Maandag 12 Juli 1948 PLECHTIGE EERSTE H. MIS Couden Professiefeest Winkelweek in September Drie Halter-dames in de Olympische ploeg Boete bij niet-betaling Gymnastiekvereniging in het zilver Openbare aanbesteding Magazijn Rijkswerf Kaagvogels mef 3—1 geklopt. Onderhandse aanbesteding van 96 woningen CHURCHILL: Delegatie Sovjet-leger in Albanie Montgomery te Wenen, Luycks' fabrieken en inleggerijen 25 jaar De 37ste Alkmaarse Bedevaart naar Onze Lieve Vrouwe ter Nood, die ook Zondag weer onder leiding stond van pater J. Frehe, O.P., mag een succes genoemd worden. Om kwart over tien bracht een extra trein de Alkmaarse pelgrims naar Runxputte, waar men tijdig arri- veerde voor de solemnele Hoogmis, die te kwart voor elf in de grote kapel werd opgedragen. Celebrant was pater P. Binkhorst O.P., pastoor van de St Joseph-pa- rochie; assistentie verleendfen pater G. Keijser O.P., als diaken en pater W. Heijnsbroek O.P., als subdiaken. Pater H. Meijer O.P., hield de preek. Op gloedvolle wijze toonde hij de overeenkomst aan tussen het eerste ogenblik, waarop de Heilige Maagd onder het kruis van haar Kind werd gescheiden en de tijden, waarin wij thans leven. „Wanneer wij de wereld van vandaag zien," aldus pater Meyer, „dan ontdekken wij slechts gebalde vuisten, zonde en rechtsverkrachting. Boven een poel van ellende staat evenwel het teken des Kruises, dat onze diep ge- zonken wereld altijd nog wil behoe- den voor een totale ondergang. Wij dienen echter in liefde, boete en of- fervaardigheid dit Kruis te naderen Zonder liefde, boete en offervaar- digheid zal 't contact met Christus' Kruis nimmer hersteld kunnen wor den. Hoe weinig vraagt God van ons in verhouding tot het vele, dat Hij ons dagelijks geeft. In het H. Misoffer worden wij er altijd weer aan herinnerd, hoe Christus in Zijn grote liefde voor de mensheid on- duldbare smarten heeft geleden. Het is de verdienste van Christus' kruisdood, die ons steeds weer de moed geeft nieuwe verzoekeh aan Hem voor te leggen, verzoeken, die wij via Maria's voorbede aan de voet van Zijn Kruis durven neer- leggen. Vandaag luidt ons verzoek: „Vreed- zame oplossing van de Indische kwestie", en tegelijk gaan onze ge- dachten uit naar al die wakkere kerels, die ver van huis en haard onder moeilijke omstandigheden hun plicht doen. We denken aan de moeders, vrouwen en kinderen, die achterbleven en kunnen hun angst en vertwijfeling aanvoelen. Ook onze huidige Moeder Gods moest haar Goddelijke Zoo.n prijs- geven aan een lichamelijk verderf en al kunnen we haar geloof en de totale overgave aan Gods heilige wil nooit evenaren, we kunnen ten- minste trachten het te benaderen. We moeten plaatsnemen naast Maria onder het kruis en onze wan- hoop en vertwijfeling zal zich om- zetten in een heerlijk Godsvertrou- wen." Na afloop van de Hoogmis werden door pater Frehe de namen afgele- zen van de leden der Broederschap van Onze Lieve Vrouw ter Nood, die in het afgelopen jaar zijn over- leden en werd voor hun zielerust gebeden. De pelgrims kregen tot half twee gelegenheid om hun gebeden voor persoonlijke intenties aan Onze Lie ve Vrouw ter Nood op te dragen. Bij het beeld van St Willebrordus werd vervolgens gebeden voor het behoud en de uitbreiding van het geloof in ons vaderland. Hierna Gister droeg de Z. E. Heer J. Keysper, priester van het bisdom Amiens in de St. Dominicuskerk zijn plechtige Eerste H. Mis op. Zaterdagavond was de neomist feestelijk ingehaald in de ouderlijke woning in de St. Josephstraat, wel- ke straat met vlaggen en bloemen feestelijk was versierd; voor de in- gang van de woning was een ere- poort aangebracht en St. Caecilia verleende bij deze intocht muzikale opluistering. De neomist werd bij het H. Offer geassisteerd door de Z. E. Heer Th. Biesta als presbyter assistens en verder door de Z. E. Heer A. Ros ters, pastoor in het bisdom Amiens als diaken en de WelEerw. Kape- laan L. Biemans van het bisdom Versaille als subdiaken; als ceremo- niarius fungeerde de WelEerw. Heer J. H. v. Hal eveneens van het bis dom Versailles. Pater Lector L. Groenewoud O.P. uit Rotterdam hield de feestpredi- katie, waarin hij wees op de ge- isoleerde positie van de priester, die wel in de wereld, doch niet van de wereld is. Het priesterkoor was stemmig bloemen versierd. Het mannen- en knapenkoor zong bij de intocht van de neomist in de kerk, waarbij deze voorafgegaan werd door bloemendragende bruid- jes, het Veni Creator van F. Eppink pr., waarna de driestemmige Missa Secunda Pontificalis van L. Perosi op schitterende wijze werd gezon- gen. Na de H. Mis zong het koor nog het driestemmige Laudate van A. Tichon. Des avonds celebreerde de neo mist een pljchtig danklof, met as sistentie van de WelEerw. Heer L. Biemans als diaken en de WelEerw. Heer N. Boon van het bisdom Ne- vers als subdiaken. Onder het Lof sprak de neomist een dankwoord tot de parochianen. Het zangkoor sloot met de prachtige priestercan- tate van P. v. Langen. De Eerw. Zr. Dominica van de Orde der Augustinessen vierde gis ter in de Pius-Stichting haar gou- den professiefeest; des morgens werd tot haar intentie door de Z.E. Rector Zijlstra een plechtige Hoog mis opgedragen. Het feest werd op- geluisterd door de aanwezigheid van de Algemeen Overste uit Delft en Moeder Overste van het St. Elisa- betziekenhuis. St. Caecilia bracht de gouden jubilaresse des middags een serenade, waarnfc het muziek- corps nog even naar Huize St. Louis trok, om Broeder Overste, die zijn verjaardag vierde met een serenade te vereren. St. Caecilia is dit weekend dus wel in de weer geweest. „WIEDER HEIM" In de afgelopen week is een 2- tal vrouwen van Duitse nationaliteil aangehouden. Zij waren illegaal ons land binnengekomen en zijn er op legale wijze weer uitgeleid. BEVORDERINGEN De adjunct-commiezen Th. C. Uijttenboogaard en H. Vermeulen, werkzaam ten kantore van de Hy- Dotheken en het Kadaster te Alk- maar, zijn benoemd tot Commies- Titulair. trok men gezamenlijk naar de grote kapel, ten einde een solemneel lof bij te wonen met predikatie, weder- om door pater H. Meijer O.P., ge- volgd door grote processie te mid den waarvan het Allerheiligste werd meegedragen. Vanaf het Rust-Altaar werd de zegen gegeven. De uitstekende or- ganisatie in handen van pater Fre he, deed deze processie in volmaak- te orde verlopen. Een plechtig sluitingslof met Te Deum Laudamus in de St Joseph- kerk te Alkmaar gecelebrqerd, be- eindigde deze 37ste Alkmaarse be devaart naar O.L. ter Nood. Pater Frehe, 'de bezielende orga- nisator van deze bedevaarten, was verheugd over de grote deelname, echter speet het hem, dat zovele Alkmaarse verenigingen op eigen gelegenheid pelgrimstochten naar O.L. Vrouw ter Nood ondernemen. ..Wij willen onze Alkmaarse katho- lieken in een grote pelgrimsgemeen schaD verenigen", aldus pater Fre he, O.P. In de gemeenteraad van Don- derdag a.s. zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen, om met het rijk een overeenkomst aan te gaan inzake aanleg van een nieu we Friese brug ter vervanging Han de thans bestaande. Deze brug zal worden aangelegd on- geveer 88 M. ten Oosten van de tegenwoordige. De nieuwe brug zal een beweeg- bare zijn met zes meter brede rij- banen, wederzijdse rijwielpaden van twee meter breed en voetpaden van anderhalve meter. Tevens zal zij voorzien worden van een macha- nisch beweegbare middenoverspan- ning met een vrije doorvaart van 12'/i Meter, waarvan de onderkant in gesloten stand op 3.50 M. boven N.A.P. zal komen te liggen. De Schermervlotbrug zal worden opgeruimd, doch niet voordat de nieuwe brug alsmede de brug over het Noordhollands kanaal bezuiden Alkmaar voorkomende in de wet no. 4 van het Provinciaal wegenplan Schagen, Niedorp, Verlaat, Alkmaar voor openbaar verkeer zal zijn opengesteld. BEURT OM BEURT Een buitenman liet in een Alk maarse zaak een portefeuille liggen met o.m. f 2000 aan contanten. De winkelbediende probeerde de man nog te vinden, doch slaagde hierin niet en deed aangifte bij de politie. Even later kwam de man zijn pigendom terughalen en liet een gulden achter voor de ijverig-zoe- kende bediende. Deze heeft later echter de belo- ning teruggestuurd met een briefje, dat de man deze gulden wellicht niet zou kunnen missen. De Contactcofnmissie voor de Middenstand heeft zich tot de mid- denstanders gewend met een circu late, waarin wordt medegedeeld, dat zij van 17 tot 25 September een winkelweek hoopt te organiseren; samenvallende met de Landbouw- tentoonstelling op Woensdag 17 September. Aan de winkelweek wordt een letterwedstrijd verbon- den, uit welke leters een bepaalde spreuk moet worden samengesteld door het kopend publiek. Wij komen hier t.z.t. nog nader op terng. EEN WATERGASTOESTEL In de Donderdag a.s. te houden gemeenteraad zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen, om over te gaan tot aanschaffing van een watergastoestel voor de gas- fabriek en een complete inbouw voor een der bestaande kamerovens in de koolgasfabriek. B. en W. stellen voor een crediet uit te trekken van resp. f 110.000 en f 80.000. te regelen in de begroting 1949. GESLAAGD Onze plaatsgenoot Ad. Henneman slaagde voor het diploma Engelse handelscorrespondentie. Het was voor de gymnastiekver- eniging „De Halter" gisteren een historische dag; drie damesleden, de dames Clara Post, Rie van Geenen en Co Tonneman, arriveerden met de trein van zeven uur met de ge- lukkige mededeling. dat zij r,a de selectiewec^strijden in het Ajax- stadion te Amsterdam gekozen wa ren in het Nationaal Negental voor uitzending naar de Olympische Spe- len te Londen. Aanvankelijk waren er 13 candidaten, waaruit tenslotte een negental gekozen werd! dat de drie dames van De Halter tot deze keurploeg behoren, is een onder- scheiding voor Alkmaar, doch in het bijzonder voor De Halter. Zij wer den na aar.komst uit Amsterdam door het bestuur en leden in Kin- heim ontvangen en door de trainer de heer Slinger, met haar succes gefeliciteerd. Als men bedenkt, dat aan deze onderscheiding 6 maan- den training zijn voorafgegaan, dan is deze uitverkiezing welverdiend. B. en W. stellen de Raad voor in de gas- en electriciteitsverordening een bepaling op te nemen, dat bij niet-betaling der kwitanties, na 14 dagen een aannmaning te sturen, waarvan de kosten f 0.25 bedragen en bij verder uitstel een tweede kwitantie aan te bieden, verhoogd met een boete van j0.75. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Gertru- dis M. F., d. van A. G. J. Kiihne en A. M. Groen; Madeleine, d. van J. J. Grandjean en H. P. A. Koenen; Bernardus, J., z. van A. G. Lover en N. C. van Leeuwen. Gehuwd: Joh. F. M. Bosma en El. M. Karskens. Overleden: Joseph v. d. Kamer, 47 jaar, geh, met G. M. Ris; Cornelis Blokker, 55 jaar, geh. met W. P. Kuyper. BONNENHANDEL Een tweetal personen werd aan gehouden wegens handel in distri- butie-bescheiden. Tegen beiden, een slager en een koopman, werd proces verbaal opgemaakt. HOOFDSTAD-OPERETTE MET „WIENER BLUT" Na het grote succes in het afge lopen seizoen, zal de Hoofdstad- Operette (onder directie van Meyer Hamel, Ottb Aurich, Otto Durer), met leden van de vo„ormalige Fritz Hirsch Operette, op Maandag 19 Juli a.s. 's avonds om 8 uur in de Schduwburg ,,'t Gulden Vlies" te Alkmaar, nog slechts een enkele re- prise-voorstelling geven vhn de klassieke en berogmde operette „Wiener Blut" van Johann Strauss, in een nieuwe Nederlandse bewer- king van Meyer Hamel en ondfer regie van Otto Aurich. Aan deze voorstelling werken mede o.a.: Paul Harden, Ruth Rho- den, Claire Clairy, Hew^an Vals- ner. Tiny Alma. Ad Heerings e.v.a.. terwi.il Julius Susan als dirigent zal optreden. De bekende komiek Fritz Steiner en de kortelings uit Ned. Indie te- ruggekeerde tenor Joh. v. d. Zalm, zullen eveneens in „Wiener Blut" optreden. HEILOER DAMMERS TE ALKMAAR De groepwedstrijden om het kam- pioenschap van de Kennemerdam- kring zijn geeindigd. De uitslagen zijn als volgt: Groep I: P. Veer, Alkmaar, 7 pt.; H. Toepoel. Alkmaar 6 pt.; A. de Zeeuw, Castricum, 5 pt.; J. Geuze- broek. A. Dekker. en J. Sprenke- ling (alien van HDC Heiloo), ieder 4 punten. GroepII: H. Kruider, Alkmaar, 7 pt.; H. Verver, Heiloo, 4 pt.; G. Sprenkeling, Castricum, 4 pt.; C. de Graaf, Heiloo, 3 pt. v. d. Aardweg, Castricum, 2 pt. De winnaars van beide groepen zullen nu kampen om 't kampioen- schap. De voorwedstrijden hebben wel bewezen, dat de Heiloers van gelijke kracht zijn. Geuzebrpek, die tot de favorieten behoorde, heeft teleurge- steld en is o.i. in kracht achteruit- gegaan. De Graaf heeft nog te wei nig wedstrijdroutine maar zijn spel- kwaliteit belooft veel voor de toe- komst! De anderen handhaafden zich op behoorlijk peil. Wij ver- wachten dan ook voor het komen- de competitieseizoen een felle strijd Natuurlijk zullen ook anderen van het eerste tiental hun uiterste best doen en vooral de kampioen van de 2de klasse J. de Goede, zal nog een duchtig woordje mee.... dam- men! CASTRICUM De gymnastiek- vereniging Vitesse vierde Zondag haar 25-jarig bestaan. Na een geza- menlijke H. Communie door de le den begaven zij zich alien naar het Jeugdhuis, waar alien Mn een ge- meenschappelijk ontbijt aeelnamen. Even 2 uur begon de opmars van af de R.K. Jongensschool, begeleid door de heldere tonen van het fan- farecorps St. Aloysius. Precies half drie begon de demonstrate op het Vitesse-terrein. De oefeningen wer den keurig uitgevoerd, zowel door de klgine als door de grote deelne- mers. Hieruit bleek, dat zij door een zeer deskundig leraar waren geoefend. Op het feestterrein gaf de geluids- installatie van J. Molenaar verr schillende nummers ten gehore, een en ander tot grote voldoening van deelnemers en toeschouwers. Om half 5 werd de receptie ge- houden in de Burcht van het Jeugd huis. De feestelijkheden werden ge sloten door een gezellig samenzijn in het Jeugdhuis. Door deze dag te organiseren heeft de Castricumse gymnastiek- vereniging weer eens lafen zien, dat zij na 25 jaar hard werken zeker een pracht resultaat heeft bereikt. OPENLUCHTSPEL ANGELUS DOMINI HEILOO. Dinsdagavond 20 uur worden alle speelsters en spelers in het Bruno-gebouw verwacht. Het ligt in het voornemen van de regis- seur, alle drie de bedrijven te reoe- teren! De hoofdrolvertolkers worden dringend verzocht aanwezig te zijn, aangezien de maten voor de cos- tuums genomen worden. BP RGERLIJKE STAND OUDE NIEDORP. Jeboren: Pieter, zoon van C. Helder en M. G. Belles. Joanna G. H., dochter van A. Groen en M. E. Leegwater. Jeltje, dochter van J. Hiemstra en J. Raap. Nicolaas, zoon van J. C. Barten en M. de Ruiter .Veronica A. M., dochter van J. J. J. Droog en A. C. Post. Gehuwd: A. C. Bruin en A. A. M. Broersen. C. Hoebe en A. M. Vreeker. OPHOUD- EN AANKOOPPRIJZEN LANGEDIJK Met ingang van Maandag 12 Juli 1948 bedragen de ophoudprijzen van rode en Savoye kool f 5.per 100 kg; spitskool f 6.bospeen f 9.per 100 bos; gebroken peen I (2050 gr.) f 8.50; gebroken peen II (50200 gr.) f 6.-. De aankoopprijzen voor de A-kwa- liteit der producten, welke de groe- fen koopt voor de Duitse burgerbe- volking bedragen per 12 Juli 1948: voor Rode, Savoye en spitskool f 6 per 100 Kg. Bpspeen f 9^— per 100 bos. Gebroken peen II f 9. VEILING GROVE AARDAPPELEN NRD.-SCHARWOUDE. Onder enorme belangstelling zowel van de zijde van de handel als van de tuinbouw werd Donderdagmid- dag in de veiling van „De Noorder- marktbond" te Noord->Scharwoude de eerste blok-veiling gehouden van grove aardappelen boven de 50 mm De vier veilingen, welke zich voor dit experiment aaneengesloten hadden Warmenhuizen, Noord- Scharwoude, Broek op Langendijk en Obdam boden ten verkoop aan- 78 wagons grove aardappelen, nl. 26 wagons van de veiling te Br. op Langendijk, 22 wagons van de veiling te Obdam, 4 wagons van de veiling te Warmenhuizen, 26 wa gons van de veiling te Noord- Scharwoude. De prijs, waarvoor deze grove aardappelen werden verkocht, was boven' aller verwachting. De eerste vijf wagons werden verkocht voor f 11.10 per 100 kg en bij elke vijf volgepde wagons steeg de prijs. De laatste 20 wagons werden alien verkocht voor de prijs van f 11.60 per 100 kg. UITSTEKEND GESLAAGD SCHOtSLFEEST WIERINGEN Het grote feest waarnaar reeds vele weken reik- halzend werd uitgezien is dan Vrij- dag gehouden. Om negen uur start- ten de feestelingen van de lagere 4 klassen in twee bussen van Garage de Haan voor hun jaarlijks uit- stapje. De ZeerEerw Heer Pastoor N. Bijl was evenals Vorig jaar ook nu weer van de partij. Luid zin- gend was al spoedig Alkmaar be reikt, waar een kijkje genomen werd op de Kaasmarkt. Vrezend voor minder gunstig weer werd in plaats van naar Schoorl koers gezet naar de Artis te Amsterdam. Alvorens de rondtocht door Aqua- Onder grote belangstelling werden Zondag de finales gespeeid van de districtswedstrijden, waarmede het vorige weekend een begin was ge- maakt. Het was opvallend hoe wei nig inschrijvingen er waren en ook waren de partijen van het tournooi niet adembenemend. Integendeel, vorige week was het spelpeil zeer laag en er werd matig gespeeid. Een uitzondering willen wij ma- ken voor de partij Beek-Teitler, waarin laatstgenoemde op zijn ster- kere tegenstander een voorsprong van vier games in de tweede set wist te behalen. Toen kwam er weer iets van de oude spanning om het hoekje kijken. Teitler had ech ter pech mc<t zijn gekapte drop-> shots en moest tenslotte het onder- spit delven door met 86 zijn 2de set te verliezen en Beek had voor de zoveelste maal zijn single ge- wonnen. De stijlvolste speler van het tour nooi was ongetwijfeld Stumpel uit Hoorn. Een fraaie open forehand en een forse backhand, gepaard aan 'n stijlvolle serviqp maken zijn spel voor de toeschouwer zeer aantrek- kelijk. Hij is echter geen wedstrijd- speler en kan moeilijk winnen. Van- daar dat deze speler, die ongetwij feld meer kan bereiken, nooit meer dan een paar ronden overleeft, het soms brengt tot een demi-finale, maar verder ook niet. Met Ali de Wit uit Enkhuizen vormt hij een stevige mixed en brengt het dan nog wel eens tot een finale. De jongste inschrijver, Groen uit Beverwijk, jeugdkampioen, speelde heel goed in zijn herendqjrble tegen Stumpel-Buiskool en wist zelfs een set te winnen. Zondag werden de finales gespeeid en begonnen werd met de heren- single-finale tussen F. Beek en H. van Leyden (Krommenie). Vanouds bekende namen, want de broer van Van Leyden speelde menig jaar deze finale. Beek, een echte base line speler was in de eerste set met zijn forse aanvallen heer en meester van het veld. Maar Van Leyden speelde listig. Hij wist dat met zacht spel nog iets te bereiken was tegen de harde felle aanvallen van een Beek, die er „in" was. Uitstekend geplaatste lobs, een keiharde ser vice die „lukte" en de rollen keer- den om en van Leyden won de 2de set met 63, dezelfde uitslag die Beek in de eerste maakte. De final- set werd aarzelend gespeeid door de Krommenieer. Een paar zachte bal- len mislukten en Beek' kwam zijn lichte depressie te boven en won de eerste drie games. Weer kwam v. L. opzetten, hij won nog een paar ga mes, maar toen was het ook'gedaan met het geduld van Beek. Een paar uitstekend geplaatste lange ground- strokes brachten hem de overwin- ning (6—3), Wat niemand had verwacht, ge- beurde. Ali de Wit, zes jaar lang districtskampioene, werd onttroond. De damessingle-finale, de beste par tij van het gehele tournooi (hoe is het mogelijk), was een spannqnde fraaie partij. Mevr. Schuurman, uit stekend op dreef, gaf goed gevari- eerd spel en plaatste uitstekend. Ali de Wit haalde veel, in de tweede set kreeg zij zelfs weer de over hand, doch in de derde set ging me- vrouw Schuurman als een furie over de baan en ..veegdp" als het ware de ballen van haar eigen speelhelft weg om ze scherp plaatsend, voor haar tegenstandster ophoudbaar, terug te spelen. De eerste set had zij gewonnen met 62, de tweede verloren met 6—3, doclj in de derde verzamelde zij al haar energie, speelde kort en lang, liep goed op naar het net en.... het lukte. Zij won met 61 en voor het eerst is deze Alkmaarse er dus in geslaagd deze vaste Enkhuizer speelster de titel te ontnemen. Een fraaie partij!! De herendouble-finale bracht de overwinning, die wij hadden ver wacht.- Het Alkmaarse double Beek- Schuurman bleek het sterkste. Het moet echter gezegd, dat H. van Ley den brillant speelde en aan het net opereerde op succesvolle wijze. Jammer, dat zijn partner (Kroon) hem niet voldoende kon steunen, en de zwakke plek vormde. Het was de gaping, wvardoor Beek— Schuurman konden ontsnappen naar de overwinning. Weliswaar in drie sets, doordat van Leyden in de tweede set veel werk verzette. De uitslag was 63, 16, 6—2. Vier Alkmaarders speelden de mi xed-double finale. Een ongevoon verschijnsel, want de mixed v. Ley denEveleens en StumpelDe Wit zijn niet te onderschatten, maar door de resp. overwinningen van BeekKoel en 't echtpaar Schuur man, werden deze spelers uitge- schakeld. Jammer, dat deze laatste partij van dit tournooi zo uitermate slecht gespeeid werd. De Schuur- mannen kregen geen been aan de grond en Beek smashte en maakte aan het net korte metten. Eerstge- noemden speelden absoluut beneden peil en hiervan maakten hun tegen- standers een dankbaar gebruik. Met 61, 61 won Beek voor de derde maal een finale. Hierdoor bewees hij op overtuigende wijze, dat hij niet alleen de sterkste speler uit Alkmaar is, doch het gehele district Noord-Holland-Noord „aan" kan. Met een toepasselijk woord reikte de heer Van Drunen de prijzen uit. Mej. A. de Wit ontving een zilve- ren bekertje, hetgeen zij nog te goed was van het voorafgaande jaar, ten teken. dat zij drie jaren achtereen ongeslagen kampioen was geweest. Tennislievend Alkmaar kan te- rugzien op haar eerste tournooi van dit seizoen. De Alkmaarders hebben zich goed gehouden en zijn er dan toch eens in geslaagd de prijzen binnen de veste te houden. Begin Augustus wordt door „Inside" een open tournooi georganiseerd en zul len wij hopelijk ook eens een speler buiten ons district op de banen ont- moeten. Dan zal nog moeten blijken of de Alkmaarders er wederom in kunnen slagen om hun haantje vic- torie te laten kraaien. C. v. L. rium en dierentuin te beginnen werd eerst even een cidertje om hals gebracht, daarbij de weg van de minste weerstand, die een korst- je van Kaptein genompn had, vol- gend. Wat vonden sommigen 't toch spijti'g, dat ze in het Aquarium hun hengels niet meegenomen hadden. Zulke kanjers van vissen en dan zoveel en niet mogen vangen. In de tuin zelf was er vooral ge- weldige belangstelling voor de oli- fanten. Maar ook was er een spon- tane interesse voor de apen. Dat een mens zijn eigen afkomst nou nooit verloochenen kan, h£! Al veel te spoedig naar de zin van velen moest men Artis verlaten. Een ijsje vond welkome aftrek en toen nog even Pastoor Kouwenhoven gedag zeggen Een wipje met de pont over bij de Hemljrug en toen in een rush naar de Beariegertjes in Bergen, waar nog 'ns naar hartelust ge speeid werd. Alle resterende krach- ten werden hier tot het laatste v ir- bruikt, alvorens de terugtocht te aanvaarden. Via de duinrand be- reikte men Schoorl, waar gen nog open zijnde ijssalon een heerlijk ijsje opleverde met een koek toe en toen naar huis. Om kwart voor ne gen kon een verlangende moeder- schaar de lievelingen met open armen in ontvangst nemen. Van- wege de vermoeidheid maar met schoenen aan naar bed. 't Was een reuzefeest geweest Weten de Paro chianen wel hoeveel er zo'n dag genoten wordt. DEN HELDER Door de Direc tie van de Rijkswerf zal op Dinsdag 10 Augustus des voormiddags te 11.30 uur openbaar aanbesteed worden de bouw van een magazijn voor electriciteitsartikelen op de Rijks werf. (Perceel no. 3) Aanwijzing wordt gegeven op 30 Juli a.s. n.m. De Sow.iot-au tori tei ten hebben, het Amerikaanse militaire bestuur Vrijdag medegedeeld, dat Sowjet- vliegtuigen op twee operatie-pun- ten langs de luchtcorridor tussen Berlijn en het Westen op hun in- slrumenten zullen vliegen, aldus wordt officleel te Berlijn bekend gemaakt. Er werd geen tijd voor deze blinde vluchten genoemd. Er werd echter verklaard, dat de vluchten „nabij vliegvelden" plaats zouden hebben. Alle verloven voor Britse functlo- narissen te Berlijn zullen van 15 Juli af worden opgeschort, zo werd te Berlijn medegedeeld. De verloven voor Britse militairen werden tien dagen geleden opgeschort. Als offi- ciele reden wordt opgegeven, dat de maatregel wordt genomen om de voorziening van Berlijn door de lucht niet te belemmeren en het mogelijk te maken, dat het perso- neel van de bestuurscommissie kan worden uitgeleend aan het Berlijnse militaire bestuur en het militaire hoofdkwartier. Tezelfdertijd heeft 't Amerikaan se militaire bestuur medegedeeld, dat de verloven voor het gehele Amerikaanse personeel te Berlijn wegens de reisbeperkingen zijn in- getrokken. Het slechte vliegweer heeft -op: nieuw het vervoer naar Berlijn door de lucht beperkt. In de afgelopen 24 uur kwamen in totaal 292 vlieg- tuigen te Berlijn aan. 2 uur. Het perceel ligt ter lezing bij het Ministerie van Marine, bij het Aan- schaffingsbureau der Rijkswerf, als mede bij de Provinciate besturen en ter secretarien der Gemeenten Rot terdam en Dordrecht. Voor zover de voorraad strekt is het bestek met tekening te verkrij- gen bij het Aanschaffingsbureau der Rijkswerf ad f 2.50 per exemplaar (buiten de gemeente per postwissel over te maken onder vermelding van „Perceel No. 2"). De inschrijving moet gesteld wor den op ongezegeld papier in geslo ten enveloppe, met vermelding op de voorzijde van ..Perceel No. 2", en ingezonden worden aan de Chef van het Aanschaffingsbureau, Rijkswerf te Den Helder. DEN HELDER. De directeur der Water- en Lichtbedrijven heeft er de aandacht op gevestigd, dat in deze gemeente de voorlichting van het publiek op het gebied van de verschillende mogelijkheden, welke zich voordoen bij de toepassing van gas, veel te wensen over laat. Deze toestand is dermate onbevredigend, dat de Directeur het noodzakelijk heeft geoordeeld deze propaganda door het gasbedrijf zelf te doen ver- zorgen. Op deze wijze is bij het bedrijf een z.g. acquisitiedienst op zeer bescheiden voet ontstaan. Dat hieraan behoefte bestond, blijkt wel hieruit, dat de directeur dagelijks verzoeken ontvangt om advies te willen geven in aangelegenheden van gastechnische aard. Een be- zwaar is evenwel, dat het gasbedrijf hierop niet voldoende is ingericht. Om deze redep acht de directeur 't wenselijk, dat wordt overgegaan tot het oprichten van een z.g. toonzaal. Het doel, dat met een dergelijke toonzaal wordt beoogd, is in het kort gezegd: vergroting van het gasdebiet door middel van doeltref- fende, sprekende, propaganda voor het gebruik van de onderscheidene soorten gastoestellen, door het pu bliek in de gelegenheid te stellen van de modernste en doelmatigste toepassingen van gas kennis te ne men en zich de werking en het ge bruik van de daarvoor nodige toe- stellen te laten demonstreren. Met het oog op het grote belang, dat de plaatselijke installateurs bij het bestaan van een dergelijke toon zaal hebben, heeft de directeur het wenselijk geoordeeld hiervoor bij hen belangstelling te wekken. Daar- om is door hem ter zake overleg gepleegd met het bestuur van de afdeling Den Helder van de Bond van Loodgieters en Fitterspatroons in Nederland. Bij dit overleg is ter sprake gekomen de wijze van ex- ploitatie en de plaats van de op te richten toonzaal. Hiervoor waren nl. twee mogelijkheden aanwezig, nl. het onderbrengen van de toon zaal in een bestaand winkelpand of het huren van een ruimte, welke geschikt is om als toonzaal te wor den ingericht. Na ampele besprekin- gen is gebleken, dat de tweede op lossing dient te worden verkozen. Hieromtrent kan worden medege deeld, dat het bestuur van de Alg. Coop. Verbruiks- en Productiever- eniging „Helder" u.a. zich bereid heeft verklaard het haar in eigen- dom toebehorende pand Koning- straat 102 voor de som van f 1200. per jaar, t.w. f 840.voor de be- nedenverdieping en f 360.voor de bovenwoning, voor dit doel aan de gemeente te verhuren. De kosten van verbouwing en in- richting van het pand Koningstraat 102 tot toonzaal worden geraamd op f 19.000.de exploitatiekosten op f 6000.per jaar. 'De bovenwoning kan worden benut als woning voor de acquisiteur, die met de leiding van de toonzaal zal worden belast. Bij het overleg, dat met het af- delingsbestuur van de Bond van Loodgieters- en Fitterspatroons heeft plaats gehad, hebben de in stallateurs zich bereid verklaard bij de exploitatie van de toonzaal hun medewerking te verlenen. Zij heb ben in beginsel toegezegd. in de exploitatiekosten een bijdrage te zullen verlenen. Het enigste doelpunt van Kaag vogels door S. R. C. gescoord. Onder geweldige publieke be langstelling werd Zondagmiddag op het Schagen-terrein de met zo veel spanning verbeide big-match SRCKaagvogels in de finale om het Gouden Kruis gespeeid. Kaagvogels won de toss, koos de wind in de rug en nam al direct het offensief in handen. Reeds de eerste minuut waren alle linies ge. passeerd en kreeg K. de kans van de dag. De SRC-keeper wierp zich echter voor twee K.-spelers op het leder en redde op schitterende wijze. Het was in de beginne aan vele spelers merkbaar dat de zenu. wen wel een beetje parten speel den maar geleidejjk herstelden zij zich en gingen de aanvallen vlot over en weer met SRC iets in de meerderheid. Na een half uur wisten zij ein- delijk hun kans te benutten toen na een prachtige voorzet van rechts een scrimage voor het K.- doel ontstond. de keeper liep wat ver uit en de toestormende Frans Koomen punterde keurig in. 10. Direct begon er meer spanning in de wedstrijd te komen. K. trok ten aanval en enige momenten was het SRC-doel aan de beurt. een vrii onschuldig schot van rechts. de keeper stond goed op- gesteld, maar de voet! van de rechtsback deed de bal even van richting veranderen en deponeerde aldus met een kalm gangeje het bruine monster in eigen doel. Enige corners konden geen wij- ziging in de stand brengen en met dubbel een brak de rust aan. Na de thee kreeg SRC de wind mee en domineerde volkomen. De K.-yerdediging werkte prima maar hun voorhoede was niet productief De enkele gevaarlijke schoten op het doel werden door Van Nuland op keurige wijze oogevangen en geretourneerd Als SRC weer eens gezamenlijk komt opzetten en het leder doorgeeft aan de midden- voor, maakt deze 'n buitengewoon snelle solo-ren, passeert beide backs en scoort ten twede male onhoud- baar. 21. Nog is SRC niet vol- daan en aanval na aanval worden ondernomen. Als Stikkelman een- maal het ledgr na enig over en weer getrao voor het K.-doel krijgt toegespeeld laat hij met een keu rige schuiver In de hoek, de K.- keeper ten derde male vissen, 31 Hierna ging de wedstrijd uit als een nachtkaars en de laatste mi- nuten verstreken zonder noemens- waardige spanning. Schiedsrechter v: Brugge hield vanaf het begin de teugels goed in handen en leidde deze wedstrijd op sublieme wijze, bijgestaan door twee collega's als grensrechter. De match werd in' prima verstand- houding gespeeid en de strafschop- pen die werden toegewezen waren meestal het gevolg van even te vurig opgaan in het spel. SRC heeft deze belangrijke, wedstrijd verdiend gewonnen. De prjjsuitreiking. Na afloop van de wedstrijd had voor de tribune de uitreiking plaats van het Gouden Kruis. De heer Souge, voorzitter van de NH VB wijdde eerst enige hartelijke woorden aan de verenigingen Kaagvogels, SRC en ZAP voor hun prestaties in deze competitie. Ge- zien het grote aantal deelnemende verenigingen en het vlotte ver- loop kan deze competitie, aldus spr., als prima geslaagd worden beschouwd. Zich tot Kaagvogels wendend, zei de heer Souge: Jon- gens, als oud-voetballer weet ik wat er op het ogenblik in jullie omgaat. Gezien echter de prima verstandhouding waarin deze wed strijd tot het einde is gespeeid, hebben jullie getoond ook goede verliezers te zijn en dat' is een eerste vereiste voor de sportman. Hierop complimenteerde spr. de aanvoerder van SRC met het be- haalde resultaat en deelde mede dat zij thans het zo begeerde Gou den Kruis voor een jaar in hun bezit krijgen. Jullie hebben, aldus spr. verdiend gewonnen en hij overhandigde onder daverend ap- plaus het kostbare kleinood, waar na hij alle spelers persoonlijk de hand drukte. Tot slot dankte spr. de voetbalver. Schagen voor de sportieve en vlotte wijze waarop zij terrein en mgterialen beSchik- baar hadden gesteld en aldus had den medegewerkt om de beide laatste zo belangrijke wedstrijden tot een goed einde te brengen. Hierop verkreeg de voorz. van Kaagvogels het woord en compli menteerde SRC met hun verdien- de overwinning. Deze zeer sportie ve geste werd ook door het pu- biek ter zeerste geapprecieerd ge- tuige het daverend applaus. Nog werd het woord gevoerd door de heer Leguit, voorzitter van de vv Schagen, welke namens zijn vereniging1 de gelukwensen over- bracht en tot slot door de heer Bongenaar, voorz. van SRC die zijn vreugde niet onder woorden wist te brengen. Hij complimenteerde zijn eerste elftal en spoorde zijn jongens aan met dezelfde energie in de a.s. competitie te spelen, dan zal daarvan het resultaat zijn: het eerste klasserschap. DEN HELDER Bij raadsbe- sluit van 3 Mei j.l. werd bepaald dat de bouw van 96 woningen en 5 garages op gronden gelegen in 't wederopbouwplan Oud D,en Helder onderhands zal worden aanbestee4 Nadat de Directeur van Open- bare Werken was gemachtigd om maatregelen voor een zodanige aan. steding te treffen, heeft hij een zestal aannemers uitgenodigd om op dit werk in te schj-ijven. Deze aannemers hebben op 31 Mei j.l. hun inschrijfbiljetten in- geleverd. Het laagst is ingeschreven door fa. P. Bot en Zn., te Heer- hugowaard voor de som van f 1,210.537,— Genoemde aanneemster, aan wie reeds de bouw van 48 woningen aan de Billitonstraat werd opge dragen. is zowel uit bouwtechnisch als uit financieel oogpunt be- trouwbaar te achten. B. en W. zijn daarom van me- ning. dat de bovenbedoelde werken aan haar voor de som van fl.210.537 moeten worden gegund. Churchill heeft tijdens een bijeen- komst van de kiezers van zijn kies- district verklaard, dat Engeland te Berlijn niet moet wijken. „Indien wij in deze ernstige kwestie zouden wijken, zouden wij naar mijn me- ning de beste kans, die thans voor ons open is om een derde wereld- oorlog te vermijden, vernietigen", aldus Churchill naar aanleiding van de nota's der drie westelijke mo- gendheden aan de Sowjet-Unie. Churchill critiseerde de leiders der Sowjet-Unie. De buitenlandse poli- tiek van Bevin was „misschien niet zeer kundig", maar was gebaseerd op „gezonde principes" en had de steun der conservatieven. Enver Hodja, het hoofd van de AJbanese regering, heeft een dele gatie van het Sovjet-leger onder leiding van kolonel-generaal Grisjin ontvangen. De deleggtie was aanwezig toen hij een troepenparade afnam ter ge legenheid van de vijfde verjaardag van het Albanese leger. Bij deze gelegenheid oefende Hod ja critiek op de „anti-marxistische Joegoslavische leiders, die blijk heb ben gegeven van vijandige gevoe- lens tegenover Albanie". Hij zeide echter overtuigd*te zijn, dat de moeilijkheden door beide volken overwonnen zouden worden. Volgens radio-Tiranna heeft En ver Hodja, de Albanese minister- president, Zondagavond de Joego slavische gezant ontvangen en een onderhoud van drie kwartier met hem gehad. Veldmaarschalk Montgomery, de chef van de Britse imperiale staf, heeft Zondag, na zijn aankomst te Wenen uit Parijs, thee gedronken met luit.-generaal Alexander Gal loway, de Britse hoge-commissaris en generaal Zjeltof, plaatsvervan- gend Sowjet-Russisch commissaris in Oostenrijk. Later heeft Montgo mery een bezoek gebracht aan pre sident Karl Renn.er, Na 'n uitvoe- ring van „De Zigeunerbaron" bij- gewoond te hebben vertrok hij per trein van een inspectie van de Brit se eenheden in Stiermarken en Karinthie. Heden, 12 Juli, is het 50 jaar ge leden, dat de N.V. tot Exploitatie va J. A. Luycks' Fabrieken en In leggerijen werd opgericht. In het klein begonnen, heeft de heer J. A. Luycks Sr. het bedrijf in de loop der jaren opgewerkt tot een vooraanstaande fabriek op het ge bied van Azijn, Mosterd, Tafelzuur, Bouillonproducten, Olie, Limonade enz. Luycks' producten worden terecht alom gejvaardeerd en het mag geen wonder heten, dat de groei van het bedrijf zich nog steeds voprtzet. Dit is voor een niet gering deel te dan- ken aan de zakengeest van de hui dige directeur, de heer J. A. J. Luycks Jr., die heden tevens de dag herdenkt, waarop hij v66r 25 jaar in de leiding van de zaak werd op- genomen. In een van de zwaarste gevech- ten van zijn carriere heeft Marcel Cerdan Zaterdagavond het Euro- pese middengewicht kampioenschap teruggewpnnen van Cyrille Delan noit, die enkele maanden. geleden een zeer dubieuze puntenoverwin- ning op hem had behaald. Ditmaal won de Fransman op punten en daarmee het recht op een wedstrijd om het wereldkampioenschap tegen de titelhouder Tony Zale.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2