Impanis overtroeft tweemaal zijn meesters DWAZE ANNE Jeugd in het Amsterdams Stadion RADIO Zowel Bernadotte als Viruly optimistisch Duitse premiers verwerpen voorgestelde W.-Duitse staat Fraaie prestaties van de Ruyter De Vorstin als mid del punt van geestdrift Overdaad aan levensmoed Zei U iets? Uw Heineken's Me.ne.er! Tegen Grondv/et en Parlement TOUR DE FRANCE Sobrietas- onderwijsdag Dempen NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Maandag 12 Juli 1948 PAG. 3 (Van onze specials verslaggever) ALLES wat er aan groeikracht, levensdrift en vlammend enthou- siasme in de jeugd te vinden is, was Zaterdagmiddag in het Stadion te Amsterdam verzameld rond Hare Majesteit de Konin- gin, leden van de Regering, autoriteiten en duizenden jongere en oudere toeschouwers, terwijl hoog in de Marathon-toren het rood-wit-blauw in de Hollandse lucht te wapperen stond. Het heeft daar op het groene speelveld gedaverd van het bruisende leven en het golide langs de tribunes uit al die kelen, die jubel- den, omdat er genoeg te iuichen viel bi] het zien van datgene, wat er in de jeugd omgaat Ondernemingswachten overvallen ten- PROGRAMMA PALESTIJNSE KWESTIE OP SCHIPHOL cms al genoeg! Dodelijk verkeersongeval te Nijmegen Seminarie IJpelaar wordt herbouwd Jubileum Ned. Provincie Afrikaanse Missien IMPANIS van de Belgische A-ploeg tweemaal etappe-winnaar, ziedaar de verrassing van het voorbije weekend. Doch daar- mede zijn de successen van alles, wat „Lage Landen" heet in de Tour, niet uitgeput Want ook de Nederlands-Luxemburgse ploeg liet de intemationale cracks zien, dat zij niet als leerling wenste beschouwd te worden. De Ruyter kwam Zaterdag als derde bin- nen na Impanis en lomaux, terwijl dezelide renner Zondag de 12e plaats bezette met 70 seconden achterstand op de winnaar! IS NEDERLANDSE ETAPPE-ZEGE mogeliik? Zomersneeuwstorm Met ijs en penicilline Aanschouwelijk onderwijs MARIA-OMCANG TE DEN BOSCH Vliegveld Hilversum officieel geopend De oorlog is voorbij VJ Op de receptie van de British Empire Society was o.m. aanwezig de Oni van Ife, geestelijk hoofd van 3.000.000 Yoruba's in Nige ria De tweejarige Ayo Shonekan, een Nigeriaanse baby uit Londen, wordt door de dochter van de Oni aan de hoogwaardig- heidsbekleder voorgesteld. FEU I LLETON DOOR A. DUNCAN Dat heeft het jeugd-stadionspel veroorzaakt bij die tienduizenden, die er op deze middag van de jeugd verzameld waren, om te zien, wat het sped, geschreven door de N.eer- landicus en auteur dr H. Knorringa en geregisseerd door Ben Groene- veld, Anton Sweers en Ben Al- bach, te vertellen en uit te beelden had. In een twintigtal taferelen werd de gang der jeugd door de eeuwen verbeeld," vanaf de tijd, dat er niets anders was dan bandeloosheid, jeugdarmoede, jeugdprohleem, naar het ogenblik, dat er ingegrepen moest worden tot de laatste tien- tallen jaren, nu deze jeugd in hun clubs en verenigingen alles kunnen uitleven, wat er in hen woelt en bruist. Maar dan zodanig, dat zij zich van hun taak in de maatschap- pij* en roeping in hun sterfelijk en toch altijd moeilijk leven be- wust worden. Daarom zijn zij opgevangen In de organisaties van hun eigen overtui- ging, de christelijke verenigingen, de AJC en de gidsen, waarbij de Nederlandse Jeugdgemeenschap, als overkoepeling van ruim veertig verschillende organisaties voor aller belangen optreedt. Enige duizenden jongens en me_js; jes namen aan het spel deel, dat van tafpreel op tafereel naar het daverende crescendo voerde: de hulde aan H.M. de Koningin. Overtuigend Zij waren niet bang voor die vele autoriteiten op de eretribune, en- thousiast speelden ze voor hun Vor stin, mipister-president dr Beel en de ministers Gielen en Drees, en burgemeester d'Ailly, die even en- thousiast als de tienduizenden jon- ge en oude toeschouwers juichten en klapten. Overtuigend waren hun natuurlijke houdingen en reacties en levendig hun uitingen in spel, demonstrates en dansen. Bijzonder treffend ondergingen zii „Verleidingen", „Bezlnning", Oorlog en neergang", en „Het ver- weer der jeugd", toen een aantal legertrucks, voorafgegaan door krijgshaftige motorordonnancen gol- ven van jeugd en vlaggen op het veld voerden, om de aanwezigepj in hun verweer tegen vijand en verleiding bij te staan. Dat moment zal vqjen hebben aangegrepen om de diepe, hartstochtelijke overtui- ging, waarmee het werd getoond. Treffend Maar toen! Het was doodstil in het grote stadion, toen een deputa- tie van de jeugd midden uit het jesteit de Koningin een enorm viand spel naar voren trad om Hare Ma- bprd aan te bieden, waarin alle verenigingen gegraveerd stonden. Toen stond het stadion als den man recht, om getuige te zijn van dit ene, korte ogenblik, waarop onze Vorstin zich boog naar die struise jongen en dat kleine blonde meisje in haar lichtblauw jurkje. Dit was het treffende moment, door alien verwacht. BATAVIA, 10 Juli. (Aneta)De administrateur van een onderne- ming tussen Tjiandjoer en Tjibeber bij Bandoeng is Donderdagmiddag in zijn tuinen vermoord. Het slachtoffer van de overval reed met een ondernemingswachter in zijn jeep en moest bij een bocht in de weg stoppen voor 'n omverliggen de boom. Op dat ogenblik viel een schot, dat de administrateur dode- lijk trof. De ondernemingswachter vluchtte en ging versterking halen. Bij terugkomst vond men de admi nistrateur nog in zijn jeep, terwijl de dader ontsnapt was met mede- neming van een polshorloge en het geld, dat het slachtoffer bij zich had om enkele uitbetalingeh te verrich- Inmiddels komt uit Semanng het bericht, dat twee leden van de on- dernemingswacht van een suiker- onderneming bij Brebes door extre- misten werden beschoten, waarbij een van hen op slag werd gedood, terwijl de anderen wist te ontkomen De wachters waren met een tiental werklieden bezig de waterpomp- installaties te repareren. De werk lieden wisten eveneens te ontko men. De gedode wachter was een Timorees, het wapen, dat hij bij zich droeg werd door extremisten me- degenomen. De actie, die direct daarop door de politie werd onder- nomen, kon niet tot arrestatie leiden Geestdriftig De Vorstin bracht Haar dank. Ge- zeten in Haar open auto reed Zij over de sintelbaan langs de tribunes omstuwd door de jeugd, zodanig, dat dehofauto nauwelijks vooruit kon en toegejubeld door de jeugd, tot hoog aan de bovenste rand van het stadion toe. Geestdriftig brach- ten zij alien hun hulde. Zo was deze middag: overtuigend treffend en geestdriftig. Conclusie Het aantal medewerkers en kun- stenaars, die de taak van dit spel op zich genomen hadden, was legio, schrijver en regisseurs zijn reeds ge- noemd, Wijnand Grijzen zorgde gL1JKENS advertenties in ver schillende bladen worden pogingen aangewend, om een „onafhankelijk katholiek dag- blad" op te rich$en. Er staat bij, dat dit blad buiten partij-invloed zal staan. Dit betekent dus, dat het buiten K.V.P.-invloed zal staan. En dit wijst de vermoe- delijke richting aan, waarin de bron van deze pogingen moeten worden gezocht. Houdt het ver- band met de actie van de Wel- tergroep? Dat was immers een voorlopig katholiek comity. De Welteranen noemden zich ook wel rechts-katholiek. Nu worden de onafhankelijke katholieken aangekondigd. Kan men echter met een variant op „Quadrage- simo Anno" waarlijk onafhanke- lijk en waarlijk katholiek zijn? De onjuiste suggestie, mitsgaders insinuatie, dat de katholieke dagbladen politiek niet onafhan- kelijk zijn van de K.V.P., laten we nu maar verder terzijde. Maar we zijn benieuwd, hoeveel „zelfstandigdenkendpn" en kapi- taalkrachtigen hum goede geld zullen wagen aan zulk een ris- k.ante onderneminy als een nieuw dagblad in deze tijd is. Een Om precies kwart over vijf kwam i hoofdzaak alleen maar oyer lichte voorts voor het ontwerpen en ar- i Lunshof-dagbladtragedie schijnt rangeren van de decors, Piqj; Tig- gers had de muzikale leiding, ter wijl Jan Hundling en Jo Walhain de teksten spraken. In grote lijnen kan er van ge- zegd worden, dat de geestdrift bij de jeugd voor dit spel tot goede prestaties aanleiding gaf, waarbij de grote natuurlijkheid een aan- trekkelijke factor" bleek, Toch was het eerste deel van de taferelen bepaald zwak, alsof de auteur niet voldoende inzicht had in de problemen rond de ongeorga- niseerde jeugd. De geluidsinstallatie was nu en dan ook erbarmelijk, hetgeen op die momenten jammer was. Na de pauze kwam er een sterk crescendo in de gehele handeling, die zeer juist gezien zeer sterk werd in de prachtige apotheose van de „Hulde". Een persoon was ech ter wel de spil in de kuip van het stadion, n.l. de figuur van de Hol landse jongen. Hem komt een zeer apart woord van waardering ten voile toe. Hij WAS de verbaasde, ontroerde. nuchtere en enthousiaste jongen. Als experiment met zoveel beweeglijk materiaal tenslotte is dit spel wonderlijk geslaagd te noemen. Dezer dagen botste op de Graaf- se Weg te Nijmegen een auto uit Breda tegen een Nijmeegse vracht- wagen, welke geen voorrang gaf. De Bredase wagen werd tegen het trottoir gedrukt. Beide nnzittenden werden gewond waarbij de heer Reinders uit Breda uit de auto geslingerd werd. Zaterdag is hij in het Canisusziekenhuis te Nijmegen aan de bekomen verwondingen over- leden. Mgr. Jos Beaten, Bisschop-Coad- jutor van bet Bisdom Breda, zal op 26 Juli a.s. de eerste steen leggen van het seminarie IJpelaar te Nieuw Ginneken, dat in de oorlog geheel is verwoest. Zondagmiddag het witte vliegtmg met het grote rode kruis aan de zij- kanten en de woorden „United Na tions", boven Schiphol. Heel kort nadat het toestel op de grond stond verscheen graaf Bernadotte in een aparte loods, waar pers, fotograven en filmmensen gereed stonden om hem „door te zagen". Met een la- chend gezicht zei de graaf, toen de heer Plesman vroeg, „Wat is dit al- lemaal", (,ziet u dat niet, het is de pers die mij wacht". Graaf Berna dotte kon echter niet veel meedelen. Voor zijn vertrek had hij nog een onderhoud gehad met Koning Ab- dulah over de veiligheid van Jeru- zalem Zijn voorstel tot een nieuwe wapeiistilstand was gericht geweest aan de Arabische staten afzonder- lijk en de weigering van de secreta- ris-generaal van de Arabische liga achtte hij praematuur. Hij bleef nog steeds hoopvol inzake de mogelijk- heid tot vrede. Letterlijk zeide hij: „Mijn missie is nog niet geeindigd en van beide zijden heeft men de hoop uitgesproken, dat ik voort zal gaan met mijn pogingen een oplos- sing te vinden". Wel achtte hij de huidige stand van zaken een diepte- punt; „maar", zo voegde hij hieraan toe, „ik ben geen gebroken man". Graaf Bernadotte deelde tenslotte mede, dat hij vanavond naar Lake Success zal vertrekken en Zaterdag op Schiphol hoopt terug te zijn om met hetzelfde vliegtuig en beman- ning naar Rhodos door te reizen. „Want", zo zeide hij, „wanneer ik dit KLM-vliegtuig en deze beman- ning niet tot mijn beschikking zou hebben gehad, zou ik niet in staat zijn geweest mij zo snel te ver- plaatsen en zo veel besprekingen te voeren. Ik heb de grootste lof voor Viruly'en zijn mannen". A. Viruly vertelt Even later was het ook mogelijk de commandant van het vliegtuig A. Viruly, te spreken. Deze vertelde, dat sedert de start van Schiphol 115 vlieguren waren gemaakt, hetgeen betekent, dat zij 20.015 km. hebben afgelegd. „Overal waar wij geweest zijn heeft men ons de service gebo- den, die men ter plaatse geven kon en wij konden weer terugvallen op de gronddienst van de KLM voor de Indie-vliegtuigen te Cairo. Wij hebben slechts een keer met escorte gevlogen en nimmer het gevoel ge had in gevaar te verkeren. Het aantal elkaar bestrijdende vliegtui- gen is trouwens niet zo groot en er bestaat weinig gevaar voor afweer- geschut, omdat beide partijen in wapens beschikken. De joden ge- bruiken Messerschmitz en de Egyp- tenaren Spitfires. De tocht is voor ons niet bijzonder vermoeiend ge weest, omdat wij gemiddeld minder vlogen, dan wij in KLM yerband gewoon zijn. Wel moest ik zelf veel organiseren en was ook de grond dienst overal erg gebrekkig." Over de toestand zei Viruly „dat deze belangrijk beter is, dan men uit de officiele communique's zou verwachten. Het zal buitengewoon moeilijk zijn om tot een overeen- stemming te komen, omdat het standpunt van beide partijen sterk staat en men een kwestie, die jaren oud is, niet in drie wekefT kan op- lossen. Zaterdag vertrek ik weer met graaf Bernadotte en ik verheug mij er op." Weer vertrokken Om kwart over tien gisteravond vertrok van .Schiphol met drie kwartier vertraging het vliegtuig voor New York, waarmede graaf Benadotte reist om zich naar Lake Success te begeven Hij werd uitge- leide gedaan door dezelfde heren, die hem gistermiddag hadden ont- vangen. De Nederlandse provincie van de Paters voor de Afrikaanse Missien bestaat dit jaar een kwart eeuw. In het Missiehuis te Cadier en Keer dat tot voor korte tijd het Neder landse Provincialaat vormde, zal Zondag 18 Juli door de missie-bis- schop van deze congregatie, mgr. dr. A. v. d. Bronk, bisschop-coad- jutor van de Nijldelta, een ponti- ficale hoogmis worden opgedragen, waarna de paters van 12 tot 1 uur ip dit missiehuis zullen recipieren. De elf premiers der West-Duitse landen, te Coblenz in conferen- tie bijeen, hebben zich in bcgin- sel uitgesproken tegen de vorming van een West-Duitse staat met een regering en een Grondwet, zoals voorgesteld door de Westelyke be- zettingsmoigendheden. DINSDAG 13 JULI HILVERSUM I: 7.30 Gram, pi.; 7 45 Morgengejjed; 8.15 Pluk de dag, 9.00 Lichtbaken; 10.00 Klein, klein kleutertje; 10.30 Schoolradio; 11.00 Muziek houdt fit; 1140 Duo voor piano en viool; 12.03 Metropole- orkest- 13.00 Kath. Nieuws; 13.20 Sopraan-piano; 14.00 Zangspel: „De fortuinlijke kist"; 14.30 Onder ons; 15.00 Schoolradio; 15.30 Vrolijke klaken; 16.00 De Zonnebloem; 17.00 Na schooled; 17.15 Gram., muziek; 18.00 Rendez-vous a Paris; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 19.15 Viool-orgel; 19.30 KJMV; 20.12 „Lucia di Lam- mermoore" 22.15 Gram, platen; 22.45 Avondgebed; 23.15 Strijkkwartet. HILVERSUM II: 7.15 Amuse- mentsmuziek; 8.15 Aubade; ?-45 Gram, muziek; 9.15 Morgenwijding; 10.30 Voor de vrouw; 10.50 Kleuter tje luister; 11.00 Orgelconcert; "12.00 Zuid-Afrik. muziek; 12.33 Bing Crosby; 13.45 Nederlandse liedjes; 14.05 Voor de vrouw; 14.20 Radio- matinee; 16.15 Tschaikowsky-pro- framma; 17.GP Schoolkoor; 17.E0 The kymasters; 18.15 Bekende melo- dieen; 19.30 Stafmuziek van Am- sterdamse politie; 20.15 Radiorevue; 21.30 Gram, olaten; 21.50 The Ro mancers; 22 Kamermuziek; 23.15 Olympische •^•erpeinzingen; 23.30 Bekende werki\i. Aangezien de etappe van Zater dag geheel over vlak terrein voer de, had men verwacht, dat de be- slissing te Montpellier in de sprint zou valien. Maar Impanis had" zich voorgenomen zich te rehabiliteren na zijn teleurstellende verrichting in de Pyreneeen en deed zijn ont- snappingspoging kort na de start, alhoewel het peloton toen met de wind in de rug een vaart van te gen de 50 km. bereikte. Hij liep 300 meter uit, doch werd weer in- gehaald. In de buurt van Lezignan (123 km van de start) probeerde hij het opnieuw en nu lukte het beter. Bij Lezignan, toen er nog meer dan 120 km voor de boeg lag, had hij ruim een minuut voor- sprong. En hij liep geleidelijk ver der uit, om tenslotte met ruim 4Vs minuut voorsprong op zijn landge- noot Jomaux ""en de Nederlander De Ruyter, die in de laatste fase van de strijd np zijn beurt ontsnapt was, als eerste door de finish te gaan. Impanis heeft nu Ockers als grote man van de Belgisch A-ploeg verdrongen. Ockers had last van zijn maag en moest op 100 km van de finish lossen. Wat de Nederlanders betreft, heeft de Ruyter zich Zaterdag in zijn beste vorm getoond. Deze vlakke etappe was net een kolfje nar zijn hand en op 40 km van de finish nam hij in gezelschap van de Waal Jomaux zijn kans waar. Geen heuvels, en een zon- netje, dat niet al te sterk stak wat konden onze renners uit het Noorden meer verlangen? „Als het zo maar bleef tot Parijs toe", zei de Ruyter, „dan geloof ik ze- ker, dat ik de ronde uit zou rij- den zonder me overmatig in te spannen. Maar nu zitten die Al- pen me nog dwars." De overige leden van de Ned.- Luxemburgse ploeg, de Hoog, Farn- ken, Janssen, Kemp en Kirchen, stelden zich ermee tevreden in het peloton te blijven. Op hun beurt namen ze de kop, maar zonder te forceren. De Hoog, Janssen en Franken zijn het eens met de Ruy ter: zij voelen zich hoegenaamd niet de minderen van de grootste in temationale, cracks, maar voor de strijd in 't hooggebergte ontbreekt hun de gelegenheid om ervaring en techniek op te doen. Helaas bezet Franken nu de laatste plaats van het alg. klassement en als gevolg daarvan werd hij uit de koers ge nomen. Overigens hebben vrijwel alle renners, in weerwil van het hoge tempo, hun krachten gespaard. Toen Impanis er tussen uit ging, spurtte niemand hem achterna. Men zorgde slechts, dat zijn voorsprong niet al te groot werd. En dit had ten gevolge, dat de strijd niet span- nend is geweest, al blijft het sterke stukje van Impanis in alle opzich- ten bewonderenswaard. De uitslag van de 9e etappe luidt: 1. Impanis (Belgie A) in de tijd van 6 uur 03 min .01 sec. 2. Jomaux (Belgie B) in 6.07.03. 3. De Ruyter (Nederl. Lux. ploeg) 6.07.39. 4. Maye (Centrum en ZW Frank- rijk) 6.08.26. 5. Mathieu (Belgie A) zelfde tijd. In het algemeen klassement is de plaatsing van de leden der Nederl. Luxemburgse ploeg als volgt: 23. Kirchen 60 uur 44 min. 15 sec. 36. Janssen 61.00.35. 59. De Ruyter 61.28.27. 61. De Hoog 61.30.44. 80. Kemp 62.12.40. Ook Zondag werd Impanis etappe-winnaar. Voor de Belgen doet het ieder- een genoegen dat hun A-ploeg nu eindelijk een echte leider gevonden heeft. Aan de andere kant loopt de ploeg ernstig gevaar vandaag of morgen de reus Declercq te verlie- zen. Want Declerq, die het eigenlijk van de vlakke etappes hebben moet, kwam, zij het dan tengevolge van bandenpech, met vrij grote achter stand binnen en in het algemeen klassement staat hij 77e, met slechts 8 minuten voorsprong op de man met de rode lantaren. Ockers daarentegen, die gisteren op wilde geven, is thans weer vol moed en zal ongetwijfeld voor Im panis een goede helper zijn in de Alpen. Van de Nederlanders trad De Ruyter ook Zondag weer op de voorgrond Eergisteren arriveerde hij als derde te Montpellier, en gisteren was hij twaalfde te Mar seille. Hij staat nu zeer goed in het algemeen klassement, nl. 48e, en wanneer men bedenkt dat hij na de tweede etappe op de 85e plaats stond is er alle reden om over zijn prestaties tevreden te zijn. Janssen en De Hoog deden geen denderende dingen, ze zorgden er slechts voor in het hoofdpeloton te blijven, wat ook gelukte. De Hoog is nu 56e en Janssen, die zeer constant blijft rijden, 36e in de algemene rangschikking. We heb ben zo'n idee dat Janssen zijn krach ten spaart voor de Alpen. Kirchen piaakte deel uit van de kopgroep en trachtte een paar keer te ontsnappen. Maar tegen het ein- de van de etappe zakte hij wat af om samen met het hoofdpeloton te arriveren. Kemp heeft schitterend gereden. Hij kreeg bandenpech in de buurt van Avignon en moest vijftig kilometer alleen rijden om het peloton in te halen. Maar hij speelde het klaar. Tacticus Bartali. Bartali toonde zich in deze dtappe een groot tacticus, want zonder dat hij alle zeilen bijzette kwam hij toch slechts 2 min. 22 sec. na Im panis binnen. Hij kreeg hulp van Lambertini en Ronconi, en staat thans negende in het alg. klasse ment. Bartali behoudt zijn kansen op de zege en dit te meer, omdat de Fransen Bobet en Teisseire van daag duidelijk tekenen van ver- moeidheid hebben gegeven en kost- bare minuten verloren. De grote winst van de dag was echter voor Lambrecht, die 8 minuten op Bobet won en nu nog maar enkele tien- tallen seconden achterstand heeft op de drager van de gele trui. Het klassement van de lOe etappe MontpellierMarseille, luidt: 1. Impanis (Belgie A) 248 km in 6 uur 55 min. 40 sec. 2. Camellini (Intern, ploeg). 3. Neri (Intern, ploeg). 4. Ockers (Belgie A). 5. Brule (Parijs). 6. Lambrecht (Intern, ploeg). 32. De Ruyter (Ned. Lux. pi.) z.t. 23. Janssen (Ned.-Lux. pi.) 7 uur 03 min. 11 sec. De elf premiers hebben zich een- stemmig uitgesproken voor een eco- nomische en administratieve fusie der drie Westelijke bezettingszones „onder een effectief parlementair regiem". Dit was een ..noodzakelijk- heid, die geen.uitstel duldt". De premiers aanvaardden eenstem mig tegenvoorstellen en kwamen overeen „in beginsel" het voorge stelde nieuwe bezettingsstatuut te verwerpen en te verzoeken enkele in het statuut voorgestelde beper- kingen voor de wetgevende en rech- terlijke macht, alsmede voor be- stuursbevoegdheden, te laten ver- vallen. Voorlopig zou de enige grenswij- ziging zijn de samenvoeging van Zuid- en Noord Wuerttemberg-Ba- den, door de fusie van de Franse zone met de dubbele zone. Het plan ter vorming van een par- lementaire regering verschilt van de Londense voorstellen. doordat de vorming van een Grondwet en een constituerende vergadering verme- den wordt. Hiervoor in de plaats stellen de premiers een ..parlementaire raad" voor. gevormd door gedelegeerden uit de staten-parlementen en een ..basis-wet" ter organisatie van W.- Duitsland. De ..basiswet" zou niet bij plebisciet geratificeerd worden, doch door de militaire gouverneurs. Wanneer de „basis-wet" en een door de parlementaire raad goed- gekeurde kieswet in werking zou treden, zouden zo spoedig mogeliik verkiezingen gehouden worden. Er zou voorts ook een kamer door de staten gevormd worden. Het zo ge- vormde parlement zou een regering of „executieve" samenstellen over- eenkomstig de „basis-wet". De tegenvoorstellen werden in 'n communique bekend gemaakt. Hier- in verzochten de premiers een „ster- ke executieve" gecontroleerd door 'n parlement, gekozen volgens algeme ne en directe verkiezingen in. de Verenigde drie Westelijke zones. FRANKFORT, 9 Juli. (AP). Zuidwestelijk Duitsland werd gis teren geteisterd door een sneeuw- storm. Over een uitgestrekt gebied daalde de thermometer een flink eindje beneden nul. Op de „Zug- spitze" in de Beierse Alpen (onge- veer 3300 meter) valt in gewone ge- vallen hier in de maand Juli geen sneeuw. Er viel ook sneeuw in het Zwarte Woud nabij de Franse grens LOS ANGELOS, 9 Juli (AP). De kleinen Sherry Plumb verloor door een ongeluk haar midden- vinger. maar de chirurgen wisten raad. Zij naaiden de vinger vast aan de stomp, pasten een penicillir.e- behandeling toe en hielden de ge hele hand 48 uur lang in ijsgruis. Sherry kan op het ogenblik de vinger al weer aardig bewegen. COLUMBUS (OHIO), 9 Juli (AP). In Ohio reist een groep paeda- gogen van de politie rond om de kinderen. teneinde hen van de mis- daad af te schrikken te laten zien hoe de politie misdadigers opspoort en wat met de gevangen genomen schurken gebeurt. De groep beschikt o.a. over een „gevangenis op wie- len" compleefc met een echte elec- trische stoel. Duizenden, zowel uit Brabant als uit andere delen van het land, waren Zondag naar 's Hertogpn- bosch gekomen om getuige te zijn van de jaarlijkse plechtige Maria- omgang. De plechtige omgang trok drie voile uren door de bevlagde stad. Godsdienstige, sociale en ker- kelijke verenigingen gingen hierin mee. In de stoet waren voorts histo- rische groepen en een rytmische zanggroep, welke aller belangstel- ling opeiste. Aller aandacht ook trok het Brabantse schuttersgilde van den kring Maasland, waarin 'n aantal vendeliers hun vendel zwaai- den. Enkele duizenden personen, jong en oud, geestelijken en leken trok- ken mee in deze stoet, o.a. de bis- schop van den Bosch, mgr. W. Mut- saerts en andere hoogwaardigheids- bekleders, alsmede de commissaris der Koningin in Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, met het provinciaal bestuur van Noord- Brabant en het gemeentebestuur van Den Bosch. Toen de duizenden in de basuiek van St. Jan waren teruggekeerd werd de plechtigheid besloten met een kort lof. In aanwezigheid van vele be kende figuren uit de sportvliegerij en talrijke autoriteiten heeft Z. K. H. Prins Bernhard Zaterdagmiddag het vliegveld Hilversum officieel geopend. Om half vier, toen de vele genodigden zich in de hangar, welke de N.V. Airborne op het vliegveld heeft doen aanleggen, hadden verzameld, landde Z. K. H. Prins Bernhard, die met zijn eigen toestel van Soesterberg kwam, op het vliegveld en nam de officiele openingsplechtigheid een aanvang. De voorzitter der stichting vlieg veld Het Gooi, de hegr Guus van den Heuvel, wees er op, dat de sport, en zweefvliegerij, alsmede de Nationale Luchtvaartschool verdreven van het inmiddels te druk geworden Schiphol thans weer een goed geoutilleercj „nest bezitten. een rustig sportvliegveld met voor de zweefvliegers een ideale termiek. Hier ook zullen de jonge verkeersvliegers hun vor ming en eerste lessen krijgen. Terwijl het Hilversumse Politle- muziekgezelschap het Wilhelmus speelde, hees Z.K.H. Prins Bern- hard de vlag en verklaarde daar- mede het viegveld voor geopend. Een aantrekkelijk vliegprogramma vulde de rest van de middag, waarbij de prins, die met de fok- ker-promotor een vlucht maakte een „zakdoeken-applaus" kreeg. In het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht zal 25 Juli a.s. een SobriStas-onderwijsdag gehouden worden, waar bekende fi guren enige actuele onderwerpen zullen bespreken. Zo spreekt de heer J. C. Martens uit Eindhoven, lid van de Inter- diocesane Schoolcommissie van So- brietas over „De soberheid als op- voedingsfactor voor de jeugd", ter wijl- pater A. W. Maas S.J. uit Ant- werpen zijn inleiding tot titel geeft: „Jeugd en nicotine", waarin spreker in het bijzonder het roken van de jeugd zal behandelen. Vanuit Den Helder vertrekt hier voor een trein om 7.44, Alkmaar 9.10 en Hoorn 8.30, terwijl de terugreis om 17.47 kan worden aanvaard. Twee Japanse soldaten, die oijna vier jaar in de wilder- nis van het eiland Guam (Mi- cronesie) hebben geleefd, ver- namen uit een oude courant, die zij enkele weken geleden vonden, dat de oorlog voorbij is. De soldaten zijn thans op een repatrieringsschip te Yo- kohoma aangekomen. Zij heb ben geleefd van kleine dieren noten en tropisch fruit. Naar hun zeggen houden zich nog 20 andere Japanners schuil aan de Oostkust van Guam. QE uitslag van de verkiezingen gaf bijzonder aan ons ka tholieken, alle reden tot tevre- denheid. Er is uit gebleken, dat ons katholieke volk zijn eenheid heeft weten te bewaren en dat pogingen tot verbreking daarvan een jammerlijke mislukking zijn. Onze katholieke stemmers hebben blijk gegeven, de wens van onze Bisschoppen tc kennen en te vervullen. Aan ivie hun plicht hebben volbracht, komt lof toe. Toch mag deze rechtma- tige tevredenheid geen zelfge noegzaamheid worden. We mo- gen niet gaan denken, dat we er nu wel zijn. Integendeel, we zullen moeten doorgaan, nog meer dan voorheen, onze katho lieke beginselen in ons eigen le ven en daardoor ook in het open- bare leven door te voeren. De rode vloed is gestuit, maar het rode water moeten we helemaal trachten te dempen. MARCUS. 25. „U hebt me helemaal geen kwaad gedaan", antwoordde hij. Zijn grote vingers speelden ongedurig met 'n potlood. „Maar, waarom dan toch? Maar.. ja. dat zult u me wel niet willen vertellen! Toch is er een ding, dat u misschien wilt verklaren. Hebt u er vrede mee, dat dit meisje haar goederen met verlies blijft verko- pen? Al bent u ook nog zo rijk, ook aan uw geld moet toch eens een einde komen, als Anne Hebler het op die manier blijft weggooien. De winkel is van umaar er moet toch loon betaald worden en belas- ting en onkosten en vuur en licht, enoch. ik weet zelf veel te goed wat 't host. Ik heb in mijn^tijd zo veel te betalen gehad!" Toen hij nog geen antwoord gaf, liet ze zich verleiden, nog verder te gaan. „Beschouwt u het als fatsoenlijk en mannelijk, u voor zulk een laffe aanslag op mij te lenen. als die Anne Hebler op't ogenblik pleegt?" Hij keek haar lange tijd zwijgend aan. zodat haar verontwaardigde blik verdoofde voor die uit zijn rus- tige, heldere, bruine ogen. „Was het soms mooi, was het edelmoedig, wat* u gedaan hebt. toen u de broer van Anne Hebler de dood hebt ingedreven?" vroeg hij zachtjes. Ze schrok er van. ..Dat was mijn schuld helemaal niet! Die jongen verdiende zijn straf. Hijhij is zijn bezinning kwijtgeraakt en.... en heeft toen dat ongeluk gekregen". „Zo denkt Anne Hebler er niet over. Zij is van mening, dat u haar broer vermoord hebt en wel net zo goed als wanneer u hem een mes in de rug had gestoken". ..Wat een onzin!" Hij schudde het hoofd. „Mevrouw Pritere, ik zal de hou- ding van juffrouw Hebler en de manier, waarop ze tegen u vecht, niet verdedigen", zei hij bedaard, „maar dit wil ik u toch wel zeg gen: toen u haar die avond er toe gebracht hebt, haar vertrouwen aan u te schenken, omdat ze meen- de, dat u haar zou helpen, toen hebt u een gemene, wraakzuchtige daad verricht. U kon de gedachte, dat zij met uw zoon zou rrouwen, niet uitstaan en daarom nam u het besluit, haar broer te schandvlek- ken.... en daarmee haarzelf ook. Is dat soms een kleinigheidje, dat gemakkelijk vergeven en vergeten kan worden?" „Maar ze probeert m.e te ru'ine- ren!" „Dat hebt u haar broer ook ge daan en u hebt het ook haar trach ten te doen! Enals ik er niet geweest was, had u haar ook vol- komen ten gronde gericht". Claire stond op. Hardheid en ver- bittering spraken uit haar gelaat. „Mijnheer Callon", zei ze, „naar men zegt, bent u een schatrijk man. Maar dat zal niet lang meer duren. Anne Hebler zal u ten slot- te tot de ondergang brengen om dat ze het er op aanlegt, mij te gronde te richten". Hij keek haar strak in het woe- dende gelaat. „Mevrouw Pritere, is het wel eens bij u opgekomen, u af te vra- gen, of er mogelijkheid bestond, dat Anne Hebler u vergiffenis zou wil len schenken, als u uw hooghar- tige trots liet varen en naar haar toe ging?" vroeg hij, „waarom doet u dat niet? Waarm vraagt u haar geen excuus voor de ellende, die u haar hebt aangedaan? Bied haar uw-hand aan. Vraag haar, edelmoe dig tegenover u te zijn!" Ze stikte bijna van verontwaar- diging over dat voorstel. „Excuus? Ik excuus vragen aan zo'n meid, als zij is..? Aan iemand, die mijn on- dergeschikte is geweest?" gilde ze. „U moet wel krankzinnig zijn, om zo iets voor te stellen! Ik sterf nog duizendmaal liever! Neen. dan maar strijd op leven en dood.ik aanvaard haar uitdaging!" Ze liep naar de deur. Maar daar bleef ze staan, draaide Zich om en keek hem aan. „Voor het laatst, mi.inheer Cal lon.... wilt u naar Anne Hebler gaan en haar op haar nummer zet- tenhaar dwlngen, de prijzen weer op een normaal peil te bren gen?" Hij maakte een afwijzend gebaar. „Ik ben bang, dat ze niet naar me zou luisteren, als ik dat deed", zei hij, „ik, heb haar mijn hulp be- loofd. En ik heb u verteld, hoe u het best uw doel kunt bereiken, mevrouw Pritere. Als u het zo niet wilt doen, dan kan ik u tot mijn spijt niet helpen, Goedendag, me vrouw". Hij loosde een zucht, toen ze de deur achter zich dichtsmakte. Wat een afschuwelijke zaak was het toch! Niet Iret geldelijk verlies dat hem zorgen baarde, want hij had meer dan geld" genoeg, maar de verandering, die in Anne plaats greep maakte hem verdrietig. Ze was zo'n lief, beminnelijk meisje geweest. Nu was ze een door haat en wraakzucht bezeten vrouw ge worden. Hij wist maar al te goed, dat mevrouw Pritere nooit aan An ne vergiffenis zou gaan vragen. En daar was ze veel te hooghartig voor en ze zou liever met open ogen haar ondergang tegemoet gaan, dan vergeving van Anne af- smeken. Hij kwam tot het besluit, dat hij zelf beter nog eens een keer een beroep kon doen op de betere na- tuur van Anne. Hij kon mevrouw Pritere niet uitstaan.... maar hij bedacht. dat haar winkel leeg zou komen te staan en haar onschuldig personeel werkloos zou worden, als za geatraft wterd, zoals Anne haar straffen wllde. (wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3