Wat is er in BERLIJN te doen? Ver. Naties moeten krachtig ingrijpen in Palestina Voor Alkmaar omgeving Gaat Engeland zijn troepen in Berlijnse zone versterken? Rechercheurs in arrest Ernstige fout der Grote Drie Strengere maatregelen op komst? De kabinetsformatie Kardinaal Mindszenty Poolse bisschoppen naar Rome De blokkade een politieke zet Graaf Bernadotte in de Veiligheidsraad: Koude oorlog op Korea De Franse stakingen Zes mogendheden in Parijs bijeen? Terreur op Malolcka HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DdrecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DINSDAG 13 JUL! 1948 44e IAARGANG - NUMMER 11310 BUREAUX: AUCMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank1 Noorderbank De Canadese univer- siteiten spelen een belangrijke rol in de rehabilitatie van de Canadese oudstrlj- ders. 53.000 manne- lijke en vrouwelijke Canadezen, die deel uitmaakten van de geallieerde legers tij- dens de tweede we- reldoorlog, krijgen in het kader van het herscholingsprogram- ma der regering de gelegenheid tot vrij onderwijs onder het genot van toelagen. Op de foto worden twee leerlingen door prof. D. N. Huntley ingewijd in de pro- blemen van de bastaardzaden in de maiskolf. H.K.H. de Regentes heeft Maandag in het Huis ten Bosch de voarzitter van de Tweede Kamerfractie van de C.H.U., de heer H. W. Tilanus, de lijstaan- voerder van de V.V.D., mr. P. J. Oud, de voorzitters van de Tweede Kamerfracties van de C.P.N. en van de Staatk. Geref. Partij, onderscheidenlijk de he- rgn G. Wagenaar en ds. P. Zandt, alsmede de heer Ch. J. I. M. Welter, ter conferentie ont- vangen. Gemeenschappelijk front van C.H.U. en V.V.D. Naar wij vernemen, hebben de C.H.U. en de V.V.D. onder- ling overleg geopend, teneinde een gemeenschappelijk politiek front te vormen. Geen van bei- de partijen zou bereid zijn af- zonderlijk aan een kabinet op verbrede basis deel te nemen. Slechts wanneer beide partijen worden uitgenodigd, willen de C.H.U. en de V.V.D. deel uit- maken van de regering. geniet voile vertrouwen van Vaticaan Mgr. Willekens 10 Aug. naar Batavia Processie in de Indonesische Republiek Router in cassatie De reis van Bruening Nieuwe Marshall- toewijzing De zetel van de V.V.D. (Van onze bijzondere medewerker) „BERLIIN" Ss een woord geworden, dat de laatste tijd met hevige spanningen geladen bleek. Daarom is het nuttig, nuchter na te gaan, wat er rond Berlijn is gebeurd. Misschien geeft ons dat enig licht, over wat er rond Berlijn gebeuren gaat. GRAAF FOLKE BERNADOTTE, de bemiddelaar der V.N., heeft de Veiligheidsraad gezegd, dat de toekomst van de Joodse staat op het slagveld zal worden beslist, tenzij de V.N. in Palestina krachtig ingrijpen, zo werd Maandagavond vernomen. Dit is een van de conclusies, die de graaf in een rapport aan de Veilig heidsraad heeft getrokken. Naar verluidt zal hij Dinsdag in een tweede mondeling rapport ingaan op de meer politieke aspecten van de toestand. Curacao en de nieuwe grondwet OOSTENRIJK NAAR DONAU-CONFERENTIE VLIEGTUIGONGELUK NABI] PARIJS Salarissen burgerlijk personeel verhoogd Grondpersoneel van de luchfvaart staakt Een Palestina-film Overval op kolenmijn Nieauu i Noordhollands Naar aanleiding van het bezoek van twee Hongaarse bisschoppen aan Rome, Mgr. Banass van Vesz- prem en Mgr. Hamvas van Csanad aan Z.H. de Paus heeft de pers in Boedapest geruchten verspreid als zou de H. Vader bij die gelegenheid een minder scherpe houding van Kardinaal Mindszenty in de ge- schillen tussen Kerk en Staat heb ben aanbevolen en de raad hebben gegeven de Hongaarse regering bij de huidige moeilijkheden tegemoet te komen. Bevoegde Yaticaanse kringen ver- klaren echter, dat deze geruchten volkomen uit de lucht gegrepen zijn en iedere grond missen. Kardinaal Mindszenty, wiens moedige houding in de gehele wereld wordt bewon- derd, geniet, naar de Romeinse ..Quotidiano" nog meldt, thans, evenals in het verleden, het voile vertrouwen van het Varticaan. Mgr. Petrus J. Willekens S.J., Apostolisch Vicaris van Batavia. die tot herstel van zijn gezondheid geruimen tijd in Nederland ver- bleef, zal op 10 Augustus per vlieg- tuig uit Amsterdam naar Batavia terugkeren. Op het feest van de H.H. Aposte- len Petrus en Paulus is te Soeraba- ja de eerste steen gelegd voor een eigen Klein-Seminarie. Er zijn reeds acht leerlingen, die voorlopig op de pastorie van Kepandjen logeren. Overeenkomstig mededelingen van de Aartsbisschoppelijke Curie te Krakau, zal Z. Em. Adam Kar dinaal Sapieka. aartsbisschop van Krakau, aan het hoofd van een de legate der Poolse bisschoppen zich nog deze week op weg begeven naar Rome. Voordat hij naar Italie ver- trekt, zal de Kardinaal nog een be zoek brengen aan de Poolse pri- maat, Kardinaal Hlond, aartsbis schop van Warschau, om met hem nog verschillende problemen te be- spreken. Op 13 Juni werd een openbare processie gehouden langs een ge- deelte van de hoofdweg van de re- publikeinse hoofdstad Djokja naar Solo. Deze processie, waaraan on- geveer duizend gelovigen deelna- men uit Djokja, Klaten, Wedi en Kalasan, vond plaats naar aanlei ding van het kerkwljdingsfeest van de parochiekerk te Kalasan, nu acht jaar geleden. De parochie, die door de politieke moeilijkheden een zware tijd doormaakte, bloeit thans weer op. Volgens berichten uit Londen is Engeland bezig zijn troepen in de Britse bezettingszone van Duits- land te versterken. Generaal Ro bertson zou, naar verluidt, in het bijzonder de versterking van de luchtbrug" hebben voorgesteld. Een woordvoerder van het leger sprak categorisch deze persberich- ten tegen, terwijl men in politieke kringen meent, dat hiertoe niet be- sloten zou worden zonder de goed- keuring door het kabinet. Verster- kingen zouden het voorzie'ningspro- bleem van Berlijn nog vergroten (er zijn thans minder dan twee Britse bataillons in Berlijn). Mayhew, de onder-minister van buitenlandse zaken weigerde in te gaan op de vraag van Platts Mills (onafhankelijk-labour) of de rege ring „gezien de dreigende toestand" bereid zou zijn zich te verbinden geen militaire regelingen te treffen voordat het parlement de kans had gekregen de zaak te bespreken. Mayhew zeide, dat de mogelijk- heid onder ogen zou worden gezien om de luchtbrug te gebruiken voor het wegvoeren uit Berlijn van zie- ken en ouden van dagen. De Sowjet-autoriteiten in Berlijn hebben Maandag alle vergunningen voor Duitse motorrijtuigen om de Sowjetzone uit Berlijn binnen te komen, ingetrokken, aldus deelde het Duitse gemeentebestuur mede. Het gevolg van deze maatregel is, dat alle rijverkeer tussen Berlijn en omstreken stopgezet zal worden. De Amerikaanse vliegtuigen hebben een luchtbrug-record ge- vestigd, door in de afgelopen vier en twintig uur 1.249 ton voorra- den naar Berlijn te brengen. Het met Russische toestemming verschljnende Berlijnse communis- tische blad „Vorwaerts" heeft Maandag in een hoofdartikel toege- geven, dat de blokkade van Berlijn inderdaad een politieke zet is en niet te wijten aan „technische ge- breken" aan de spoorwegen. Het blad verklaart: „De toevoer- verbindingen zullen automatlsch vrij komen zodra de Westelijke mo- gendheden de weg naar Potsdam terug vinden en wanneer zlj het hun gedane aanbod in de uitwisseling van nota's tussen de Sowjet-Unie en de V.S. in Mei hebben geaccepteerd! Eerst hadden de Sowjet-autoritei ten en de onder Sowjetrussische controle staande pers beweerd, dat de blokkade van Berlijn uitsluitend was toe te schrijven aan technische moeilijkheden. De vakverenigingen In de Britse zone van Duitsland hebben de jong- ste geallieerde maatregelen voor ontmanteling van fabrieken in het Ruhrgebied gecritiseerd als „econo- mische onzin" en „afbraak omwille van de afbraak". In een verklaring, uitgegeven door de executieve van het vakver- De Off icier van Justitie te Am sterdam heeft vier rechercheurs van het Bureau Economische Zaken van het hoofdbureau van politie in de hoofdstad, in voorlopige hechtenis doen nemen. Hun arrestatie houdt verband met, en is een uitvloeisel van de in 1946 ontdekte fraude op het toen nog te Hattem gevestigde bijkantoor van het Centraal Distri- butiekantoor. Nadat de vier verdachten door de rechter-commissaris waren ge- hoord en hun hechtenis was ver- lengd, hebben drie hunner tegen hun gevangenneming appel aange- tekend. De Kamer van de Raad, die de zaak-Rauter 20 October a.s. in cas satie zal behandelen, is als volgt samengesteld: President: Mr. H. Haga; Raads- heren: Prof. mr. dr. J. H. W. Ver- zijl, prof. mr. dr. S. van Brakel, prof. mr. W. P. J. Pompe. Militalr Raadsheer: Luit.-Gen. P. W. Best; bijzitter: Vice-Admiraal f. J. Hee- ris en Griffier mr. H. van Oordt. Het is nog niet bekend, of mr. A. M. Baron van Tuyll van Seroos- kerken dan wel prof. mr. G. E. Lan- gemeyer de functie van Procureur- Fiscaal zal vervullen. enigingsverbond in de Britse zone, "wordt gezegd, dat de arbeiders van het, Ruhrgebied de afbraak van hun fabrieken niet zouden accepteren of er aan mede, werken. Verder wordt in de verklaring geprotesteerd tegen het uitstel van nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie van het Ruhrgebied, De Amerikaanse militaire reisver- gunningendienst heeft medegedeeld, dat aan dr. Heinrich Bruening (van 1930 tot 1932 kanselier van Duits land) een reisvergunning is ver- leend voor een bezoek aan zijn zus- ter Maria te Munster (Britse zone), die lijdende is aan een hartkwaal. De vergunning is uitgegeven op 15 Juni en loopt af op 31 Augustus. Briining heeft een professoraat vervuld aan de Harvard-universiteit te Cambridge in Massachusetts. Volgens de toewijzingen, die deze week in het kader van het plan- Marshall zijn verstrekt, ontvangt Nederland 4.790.944 dollar voor de aankoop van tarwe en bloem. De heer R. Zegering Hadders uit Emmen, candidaat van de Volks- partij van Vrijheid en Democratie, zal de zevende zetel van deze partij in de Tweede Kamer bezetten. Om de achtste zetel dezer partij zou heden geloot worden tussen de he- ren Ankersmit en Ritmeester. KWALIJK VERZUIM Stalin, Roosevelt en Churchill hebben o.m. Duitsland en Berlijn in vier bezettingszones verdeeld. De twee laatsten hebben daarbij de ernstige fout begaan, dat zij de westelijke zones van Berlijn tot eilanden in het Russische be- zettingsgebied hebben gemaakt. M.a.w. zij hebben verzuimd te zorgen voor een door hen zelf beheerste land- en waterverbin- ding tussen Berlijn en West- Duitsland. Die fout wreekt zich nu ernstig. Gelijk bekend toch, hebben de So v. jets alle verkeer tussen het Westen en Berlijn, te land en te water, af- gesloten. Alleen de luchtweg staat nog open. Maar deze winter zal het zeker niet mogelijk zijn, ruim de helft van Berlijn alleen via de lucht te voorzien van genoeg voedsel en brandstof. Dat betekent dus: de Russen kunnen Berlijn afsnijden van het Westen en zij hebben dat ook gedaan. „MOGEN" EN KUNNEN" De Sovjets kunnen Berlijn afsnij den, al mogen zij dat niet. Want zij hebben zich in plechtige over- eenkomsten verbonden, de weste lijke mogendheden steeds vrije toe- gang tot Berlijn te waarborgen. De Sovjets mogen ook niet de Balkan sovjetiseren, maar zij kunnen het wel en doen het ook. Van het ver- schil tussen ..kunnen" en „mogen" een van de meest wezenlijke verschillen in een rechtstaat! trekken de Russen zich echter niets aan, zodra het in hun kraam te pas komt. Het kwam nu in hun kraam te pas, met Berlijn een afpersings- politiek te gaan voeren, toen de Westelijke Drie een einde maakten aan het schier eindeloze beraad der Grote Vier over Duitsland. Door Molotov's onverdroten en onop- houdelijk „neen" kwam dat tot geen enkel resultaat. De Westelijke Gro te Drie begonnen toen, met de Be nelux, zelf een beleid op te zetten en uit te voeren voor West-Duits- land en West-Europa. Op dat ogen- blik begon het langzaam maar zeker afsnoeren van Berlijn. BERLIJN OPGEVEN7 De Westelijke Drie Amerika, Engeland en Frankrijk hadden toen kunnen zeggen: Voor ons is Berlijn niet meer van groot be- lang. Wij verleggen het zwaarte- punt naar Frankfort. Wel geven wij nooit de eenheid van Duitsland op minstens als economische noodzaak zoals die in Potsdam is overeengekomen maar dat be tekent helemaal niet, dat ook Ber lijn zetel dier eenheid zou moeten zijn. Hadden zij zo gesproken, dan hadden zij het belang van Berlijn zelf kunnen uithollen; zonder al te veel gerucht hadden zij er onhoud- bare stellingen kunnen opgeven. Wellicht hadden zij zelfs weinig behoeven op te geven. Want naar- mate zij zelf Berlijn minder be- langrijk maakten en naarmate zij Frankfort met een herinnering aan 1848 en met medewerking van invloedrijke Duitsers uit de Sov- jetzone als middelpunt van het Nieuwe Duitsland waren gaan „op- bouwen" naar diezelfde mate zou een strijd om Berlijn ook min der interessant kunnen zijn gewor den voor de Russen. DE AAP UIT DE MOUW Maar de Westelijke Drie hebben dat niet gedaan. Zij zijn van meet af aan hoog van de toren gaan bla- zen. Maar hun stellingen in Berlijn zijn er niet minder netelig, en in feite ook geen zier sterker door geworden. Die toestand was, en is, weinig benijdenswaardig. Daarom hebben Amerika, Engeland en Frankrijk heel lang gewacht, met hun regeringen er voor te span- nen. Maandenlang hebben zij de moeilijkheden laten behandelen door de plaatselijke of door de zone-commandanten. Natuurlijk kregen deze kolonels en generaals nauwkeurige aanwijzingen en op- drachten uit hun hoofdsteden. Maar deze wijze van behandeling hield de schijn op, alsof het hier ging om een plaatselijke aangele- genheid, om zuiver Berlijnse on- enigheden. Die schijn is thans verbroken. Toen onlangs het laatste gesprek tussen de gene raals Clay, Robertson en Koenig met maarschalk Sokolofsky na twintig minuten al was doodge- lopen, zijn de Ministers van Bui tenlandse Zaken zich officieel met de zaak gaan inlaten. Zij hebben ongeveer gelijkluidende protesten bij Moskou ingediend. Bij dat laatste onderhoud had Sokolofsky duidelijk verband ge legd tussen het verbreken van het Viermogendhedenberaad over Duitsland en deze Russische be- legering van Berlijn. TEGENZETTEN In hun protestnota's wijzen Ame. rika, Engeland en Frankrijk dit Sovjetstandpunt terecht af. Zij stellen: Wij hebben recht op een Graaf Bernadotte berichtte. dat in het algemeen de wapenstilstand een bevredigend verloop had gehad en geen gevechten van grote afme- tingen gedurende de periode van vier weken in Palestina waren voorgevallen. Na de feitelijke bij- zonderheden van de wapenstilstand te hebben samengevat voegde hij er aan toe: Ik ben er van over- tuigd, dat geen der partijen enige werkelijk militair voordeel heeft verkregen als gevolg van de uit- oefening van het toezicht op de wapenstilstand. Uit zuiver mili tair oogpunt bezien zou er 'een voordeel voor de> Joden geweest kunnen zijn. Hun positie is in hoofdzaak defensief en de tijd is aan hun kant in zoverre, dat hij hun meer mogelijkheden verschaft om) hun defensieve posities te consolideren en hun militaire or- ganisaties te verbeteren. Over het politieke aspect zegt het rapport: De tijd verschaft de Joodse regering de gelegenheid haar politieke organisatie te ver sterken en versterkt psychologisch haar politieke positie. De Arabie- ren zijn zich hier terdege van be- wust en ongetwijfeld is hun nega- tieve houding t. (a. v. een ver- lenging van de wapenstilstand ten dele hieraan toe te schrijven. Met betrekking tot zijn bemid- delingspoging rapporteerde Graaf Bernadotte, dat de voornaamste vraagstukken, die zich voordeden, waren: de verdeling, de vestiging van een joodse staat, de joodse im- migratie en de status van Jeruza- lem. „Men Is zich er terdege van bewust, dat er geen kans is op een vreedzame regeling van het geschil indien er niet tenminste enige be- reidwilligheid bestaat bij beide partijen alle wegen te onderzoeken en wanneer niet beide bereid zijn zich te onthouden van gewapend geweld." Het rapport besluit: „De vraag moet beantwoord worden of de in- ternationale samenleving een toe- vlucht tot gewapend geweld wil tolereren als een oplossing van het Palestijnse vraagstuk. De bereidheid hiertoe zou vele gevaren voor de vrede In het gehele nablje Oosten zo niet van de wereld kunnen mee- brengen." (Reuter). Uit betrouwbare bron te Lake Success wordt vernomen, dat Engeland en de V.S. het er over eens zijn geworden, dat de strijd in Palestina moet ophouden en dat in ieder geval het niet-aanvaarden van een verdere wapenstilstand gevolgen zal hebben in de Veiligheidsraad. Achter de schermen blijkt uit de gesprekken van verschillende dele- gaties van de Veiligheidsraad, dat men het er in grote mate over eens is. dat het thans voor de raad de tijd is, strengere maatregelen te nemen en zich niet te beperken tot verzoek om wapenstilstand. De ..New York Times" meldt, dat volgens een Amerikaans woordvoer der gisteren op een bijeenkomst van de Engelse en Amerikaanse delega tes geen besluit is genomen, wie de resolutie ter tafel zal brengen, waarin de arabieren wordt bevolen het vuren te staken, daar dit zou af- hangen van de aanbevelingen. die Bernadotte Dinsdag aan de Veilig heidsraad zal doen. De vraag is, of Bernadotte de raad zal voorstellen, de arabieren een onvoorwaardelijke order „staakt het vuren" te geven, of een wapenstilstand wil op dezelf- NIEUWE STRIJD IN PALESTINA JOODSE AANVAULE N IN GAULEA Halfa/o ARABISCHE AANVAD L EN OP DE HOOFDWEG Tubas Nab u Tel Aviv Jaffa EGYPTISCHE BOMBARDCMENTEN UOODSE AANVALLEN DE OUDE STAD RUZALEM JOODSE TEGEN- AANVALLEN .bra EGYPTISCHE AANVALLEN B..ersbeba USSSIVPELT de voorwaarden, die van 11 Juni tot 9 Juli golden. In het laatste geval zouden de V.S. het embargo op het verschepen van oorlogsmateriaal voor Israel niet kunnen opheffen. Van het strijdtoneel In goed ingalichte joodse krin- g enwordt gemeld, dat het Israelie- tische leger zich heeft meester ge maakt van Misjmar Hajarden, een belangrijk bruggehoofd aan de Sy- rische grens. Naar beweerd wordt, hebben Is- raelietische strijdkrachten enige hoogten nabij Djenin ontruimd. Ara- bische vliegtuigen hebben Affoelen in de Djezreel vallei gebombardeerd Van de steden Lydda en Ramleh. die de arabieren na een strijd van drie dagen aan de Israelietische troepen hebben overgegeven, is slechts een fort in arabische handen gebleven. Het is volkomen door de joden ingesloten. Een officieel Libanees communi que meldt. dat in Noord-Oost-Pale- stina een joodse aanval is afgesla- gen. Volgens het communique -zijn de joden bij Tersjisja en Mesdel- kroem zware verliezen toegebracht. Volgens het officiele Egyptische communique zijn Egyptische lichte patrouilles enkele Zuidelijke voor- steden van Jeruzalem binnengedron- gen..Enkele belangrijke vijandelijke posten zouden zijn opgeblazen, ter wijl de joden zware verliezen leden. stuk van Berlijn en op vrije ver- binding en toegang. Alles wat daarmede strijdt, strijdt dus met ons recht en met Rusland's verdrags- plichten. Daarnaast beroepen zij zich op een tweede, sterke grond: deze onwettige Russische belegering van bijkans driekwart van Berlijn is niet alleen onrecht tegenover de westelijke bezetters, maar is ook onmenselijk tegenover de Berlijners zelf, die nodeloos en zonder recht doordoor in hun bestaan worden getrcffen. Dit argument, dat voor de Berlijners nu al van groot ge- wicht is, kan ook voor de UNO wel eens van verstrekkende bete- kenis worden. Immers, aan te ne men is wel,, dat de Sovjets de westelijken uit Berlijn weg willen werken. Tot nu toe deden zij dit door feitelijk geweld. Die weg zul. len zij alleen verlaten als hij hun te kostbaar gaat worden. Dat zou op verschillende manie- ren mogelijk ziin. Allereerst zou den de Westelijken zich door de Sovjetzone heen gewapenderhand toegang tot Berlijn kunnen trach- ten te verschaffen. Wij zullen hier- op thans niet verder ingaan. Het is onze overtuiging, dat niemand nu oorlog wil, maar dat het voor Rusland nog bezwaarlijker is dan voor Amerika. om erin verwikkeld te raken op dit moment. Ook een ander westelijk antwoord zou ech ter mogelijk zijn, n.l. een tegen- blokkade tegen Rusland, die niet alleen economise)!, maar ook no- litiek zou kunnen doorwerken. De Sovjets zouden daardoor hun gratis propagandatribune. de UNO. uit- eindelijk wel eens kwijt kunnen raken. Wij zijn er niet zeker van, dat zij daar weinig om zouden ge ven. BERLIJNERS KUNNEN DOOR. SLAG GEVEN Tenslotte: Dp Berlijners zelf kunnen een duit in het zakje doen. Een breed volksverzet te gen de Russen in Berlijn, zou de Sovjets buitengewooni tastig en onaangenaam zijn. Temeer, wijl het toeh al rommelt in het com- munistisch heilstatendom: behal- ve de rake klappen, die de eom- munisten in West-Europa hebben gekregen, is daar nu ook nog de rebellie van Tifo bijgekomen. Het is niet uitgesloten. dat de Berlijners zelf de doorslag zouden kunnen geven ir\ de strijd om Berlijn, waar de feitelijke machtsposities der westelijken door hun eigen schuld nu een- maal niet sterk zijn. li II Zowel in Zuid- als NoordKorea is een „nationale regering" uitgeroe- pen. De Zuid-Koreaanse wetgevende vergadering heeft een grondwet aan vaard veor de republiek Korea. Dit volgde 24 uur na de bekendmaking van het „Volkscomit4 van Noord Korea" van een grondwet, die on- middellijk van kracht zou worden en eventueel voor geheel Korea zou gelden. Seoel wordt in beide gevallen als hoofdstad genoemd. Op de nieuwe Noord-Koreaanse vlag zijn twee ge- kruiste hamers over twee gekruiste sikkels afgebeeld. Zuid Korea is de Amerikaanse bezettingszone. Dr. M. F. da Costa Gomez en de heer W. R. Plantz leden der com- missie voor het ontwerpen ener nieuwe grondwet voor het Verenigd Koninkrijk zijn aangekomen in den Haag De voorbereidende commis- sie voor de Ronde Tafel conferentie zal op 15 Juli haar werkzaamheden aanvangen. Deze commissie is sa mengesteld uit twee leden voor Cu racao. twee voor Suriname en twee voor Nederland. De vertegenwoordiger van Cura cao gaf zijn grote voldoening te kennen. dat de Arubaanse kwestie thans tot een bevredigende oplos sing is gekomen. Gestreefd wordt Aruba en de Antillen een algemene federatieve staatsvorm te geven. Over de hoofdbeginselen, waarnaar zich deze staatsvorm zal moeten richten, heerst in de Antillen alge- hele eenstemmigheld. Over onge veer vier weken zal het rapport door prof PoeljA voorzitter van de Arubaanse commissie, naar Neder land worden gebracht, dan zal de Ronde Tafel-conferentie uitspraak doen. Van gezaghebbende Oostenrijkse zijde te Londen wordt vernomen, dat Oostenrijk maarschalk Tito's uitnodiging, die uit naam van de grote vier was verzonden ter bij- woning van de Donau-conferentie in Belgrado op 30 Juli, heeft aangeno- men. Oostenrijk zal op deze confe rentie een raadgevende rol spelen. Oostenrijk werd beschouwd als het enige Donau-land. waarvan men niet zeker wist of het de uitnodiging zou aanvaarden. Maandagavond is op het vlieg- veld Orly bij Parijs een vllegtuig verongelukt. Het was een Dakota met 8 pas- sagiers, afkomstig uit Tunis. Een functionaris van Air-France zeide, dat na de landing een ongeluk ge- beurde. Geen van de 8 passagiers liep verwondingen op. Het toestel vatte na de landing vlam. doch de deuren van het vlieg" tuig stonden reeds open, waardoor de passagiers eruit konden sprin- gen. Pineau, de Frannse minister van vervoer. heeft meegedeeld, dat het ongeluk 'n technische oorzaak heeft en niet aan gebrek aan veiligheids- maatregeler te wijten is. Het Franse Kabinet heeft l. dagen van spoedzittingen heden morgen vroeg bekend gemaakt dat 31 milliard francs beschikbaat worden gesteld voor de verhoging der salarissen van burgerlijk per soneel, van wie 70.000 in staking zijn. Christian Pineau, Minister van Vervoer, heeft aan Reuter meege deeld, dat employe's, die geen ge- hoor geven aan de oproepingsorder, ontslagen zullen worden. Hij heeft order gegeven, dat afgevaardigden van veiligheidsdiensten, die aange- sloten zijn bij de door communisten bestuurde C.G.T., niet met de afge vaardigden van de „Force Ouvrie- re", waarvan de leden nog niet in staking zijn, worden voortgezet. Volgens Bourges Manoury, Staats- secretaris van Financien, hebben vooral de ambtenaren in de lagere loonklassen voordeel bij de verho ging. Het grondpersoneel op de lucht- havens in Frankrijk is gisterenmid- dag eveneens in staking gegaan. De K.L.M. is, naar zij ons meldt, der- halve genoodzaakt haar diensten op Parijs tot nader order te staken. Van de 1500 man personeel der in staking gegane luchtveiligheidsdien- sten zouden, volgens verklaring van de zijde van het onder communisti- sche controle staande Algemene Franse Vakverbond (C.G.T.) 1200 tot dit verbond behoren. De Franse regering heeft bij de creet alle burgerlijk luchtvaartper- soneel opgeroepen, dat verantwoor- delijk is voor de luchthaven- en luchtveiligheidsdiensten. Volgens bericht van A.F.P. is het burgerlijk luchtvaartpersoneel te Tunis eveneens in staking gegaan. Dientengevolge is alle luchtvaart- verkeer op het vliegveld El Aquina stop gezet. Volgens een correspondent van het Parijse blad „Franc Tireur", aldus meldt het Sowjetrussisch nieuwsbureau Tass uit Parijs. zullen Frankrijk, Engeland, de V.S., Bel- gie. Nederland en Luxemburg op initiatief van het Franse minis- terie van buitenlandse zaken eind Juli of begin Augustus wederom een Zesmogendhedenconferentie te Parijs beleggen om tot een uitein- delijke overeenkomst te komen over de uitvoering van de Londense aanbevelfngen en over een spoedige organisatie van een West-Duitse staat. 8 Juli, aldus de correspon dent, heeft het Franse ministerie zich in dit verband met een strikt vertrouwelijke nota tot bovenge- noemde landen gericht De officiele antwoorden zouden nog niet ont- vangen zijn, maar een der leidende Engelse fuctionarissen zou ver- klaard hebben, dat dit voorstel on getwijfeld zou aanvaard worden. De zes landen zullen niet door hun mi nisters van buitenlandse zaken, doch door middel van hun diplo- matieke betrekkingen vertegen- woordigd zijn, aldus de correspon dent. Het Franse voorstel voorziet, zo vervolgt de correspondent, in de oprichting van twee commissies: 1. ter bespreking van de herzie- ning der grenzen van de West- Duitse staat. 2. Ter bestudering van het Ruhr- vraagstuk en de speciaal voor he* Ruhrgebied in te stellen regering. In Barrandofstudios te Praag gaat de pool Alexander Ford een Pale stijnse speelfilm maken, die de titel draagt: ..Draaiorgelmelodie". De spelers zijn deels van joodse, deels van niet-joodse bloede. Deze film wordt vervaardigd krachtens een overeenkomst tussen de Pale stijnse ..Palamfilmmaatschappij" en de Tsjecho-Slowaakse Staatsfilm- onderneming. De rolprent, die 12 millioen kronen gaat kosten, zal be gin October gedraaid worden. Tussen de zeventig en honderd „communistische guerillastrijders" zijn het enige kolenmijnencentrum van Malakka, Batoe Arang, bin- nengedrongen en hebben deze plaats, met behulp van machine- geweren, anderhalf uur lang be- zet gehouden. „Geoefende saboteurs hebben uit- rusting van vitaal belang ver- nield". „Vijf Chinezen," zo gaat Reuter voort, zijn „uitgekozen om ver- moord te worden." Een tweade groep gewapende verzetslieden heeft een aanval ondernomen op de rub- berplantage Koeala Kangsar, een kleine driehonderd km van Batoe Arang. De Indische directeur ont- kwam en liet de plantage achter in handen der guerillastrijders. Toen de verzetslieden hun aanval op Batoe Arang ondernamen, vlogen spitfires van de Koninklijke Britse Luchtmacht boven de stad. De aan val begon om zeven uur 's morgens. Vele aanvallers waren gekleed in 't uniform van het voormalige Maleise anti-Japanse volksleger. Gemeld wordt, dat de mijn-direc- tie veertien dagen geleden om mili taire bescherming verzocht heeft maar dat er "geen troepen beschik- baar waren. Een groep verzetslieden heeft het politiebureau aangevallen en zestier politiemannen gedood. Een andere groep heeft de woningen der Euro- peanen omsingeld. Deze werden met waarschuwingsschoten binnenshuis gehouden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1