Grote on rust na de aanslag op Togliatti OPHEFFING DER BLOKKADE DOOR RUSLAND GEWEIGERD Voor Alkmaar omgeving Communisteneisen aftreden van de Gasperi Kremlin bereid Berlijnse kwestie gelijk met Duitsland te bespreken Truman candidaat Dem. partij Dader gearresteerd Misdadig argument Moskou antwoordt op protestnota's inzake Berlijn Veiligheidsraad zal Amerikaanse resolutie aannemen Ambtenarenverbod Anthony Eden in Berlijn toegejuicht Uitstel Ruhrconferentie? Het Zuiden in oppositie c-> tjlll De macht van het getal Feiten van vandaag HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur1 Ft. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Aboanementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mim.; minimum f 2.50; in alle edities 26 et. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; fai alle edities 30 ct DONDERDAG 15 JULI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11312 BUREAUX: ZOALS we gisteren reeds in een gedeelte van onze oplage meldden, werd gisterenmorgen een aanslag gepleegd op de leider der Italiaanse communisten, Palmiro Togliatti, op het moment, dat hij de kamer van afgevaardigden verliet Het be- richt van de aanslag was het sein tot een woeste demonstrate in het Senaatsgebouw en tot de proclamatie van een algemene proteststaking door het Italiaanse vakverbond. De toestand van Togliatti is na een operate, door de beroemdste chirurgen van Italie verricht, zeer bevredigend te noemen. Er werd tweemaal bloedtransfusie toegepast. In Wilhelminadorp op Zuid-Beveland is het eerste kamp voor buitenlandse studenten begonnen, die zullen helpen bij het oogsten van het fruit en andere producten. Dit kamp brengt een aantal buitenlandse meisjesstudenten, waaronder Amerikaanse, die de tuinders helpen met de pluk van zwarte bessen en straks de boeren behulpzaam zullen zijn bij het krenten der druiven. WEERSVERWACHTING MOSKOU, 15 luli (A.P.) In een uitzending van Radio Moskou werd vanmorgen vroeg de volledige tekst van de nota's der drie Westelijke mogendheden aan Rusland en het Russische antwoord daarop door de radio bekend gemaakt. Reeds gisterenavond werd het antwoord op het Amerikaanse protest van 6 Juli j.l. tegen de blokkade van Berlijn voorgelezen. Rusland wijst de verantwoordelijkheid voor „de toestand, die in Berlijn is ontstaan van de hand". Met de „Zuiderkruis" arriveer- den Woensdagmiddag 1600 militairen, waaronder een Fries bataljon, te Rotterdam. Minis ter Fievez brengt een driewerf hoera uit op H. M. de Koningin en de Prinses-Regentes. De opening van de Staten-Generaal Openingsuren Nationale Bloemendemonstratie te Apeldoorn Staatsgreep in Panama schijnt mislukt De strijd in Griekenland Bij uitverkoop minder textielpunten Het Wembley Stadion in Lon den wordt gereed gemaakt voor de over veertien dagen begin- nende Olympische Spelen. Bij- na honderd arbeiders zijn thans dag en nacht bezig de Olym pische sintelbaan aan te leg gen. Sinds 1923 was deze niet meer voor athletiekwedstrijden gebruikt Tachtig ton materiaal, speciaal voor de sintelbaan sa- mengesteld, moet in de korte spanne tijds voor dat de spelen beginnen, op het baan-dek worden aangebracht. Navigator uit superfort gevallen De credietverstrekking van het plan Marshall HOOG WATER In de IJsseistreek Scheepsberichten Nieuuu No ordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.). 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Het incident is door ooggetuigen als volgt gereconstrueerd: Een stu dent, Antonio Pallante, die vier da- gen geleden van SiciliS naar Rome was gekomen, had gisteren de zit- ting van de Kamer bijgewoond met een toegangsbewijs van een Sicili- aanse afgevaardigde. Vanmorgen meldde hij zich bij de ingang van de Kamer met het verzoek tot To gliatti te worden toegelaten. Toen men hem dit weigerde bleef hij bij de deur rondhangen. TerwiJ! Tog liatti naar buiten kwam in gezel- schap van de communiste Leonilde Iotti, kwam de jongeman naar vo- ren en loste vier schoten op het ogenblik, dat Togliatti in zijn auto wilde stappen. Togliatti hield zijn lederen actetas voor het gezicht om zich te beschermen, doch dit hielp niet. Bij zijn val sloeg hij met -t hoofd tegen de stenen. Hij kwam echter weer tot het bewustzijn en omstan- ders verklaarden, dat zijn eerste vraag was, of zijn tas en ,de docu- menten, die erin zaten, in vejligheid waren. Zijn tweede vraag was: „Is de dader gearresteerd?" Daarna werd hij naar de zieken- zaal van de Kamer gebracht en hij verloor onderweg voor korte tijd nogmaals het bewustzijn. De doctoren waren eerst van me- ning, dat zijn toestand te ernstig was om hem te vervoeren en maak- ten toebereidselen om de operatie in het ziekenzaaltje te doen plaats- (lebben. Later echter werd besloten Tog liatti naar het grote ziekenhuis te brengen, dat veel beter geoutilleerd was. Volgens de laatste berichten ver- keert Togliatti, die in de borst en in de dij werd-getroffec, buiten ge- vaar. De vijf en twintig-jarige Antonio Pallante is een student uit de pro- vincie Catania op Sicilie. De politie heeft de dader een ver- hoor afgenomen, ten einde te kun- nen vaststellen, of de dader op zijn eigen houtje tot de daad overgegaan was, of dat hij, zoals de communis ten en de pro-communistische soci- alisten beweren, in opdracht van anderen handelde. De dader zou hierop volgens de politie verklaard hebben, dat hij, DE DADER van de aanslag op de Italiaanse Communistenleider Togliatti heeft verklaard, dat hij deze als een vijand van het volk beschouwde. Die verklaring kan juist genoemd worden, maar dat is geen reden, om tegenstanders met het misdadige ..argument" van re- volverschoten te lijf te gaan. De politiek behoort tot de strijd der geesten. Zelfs de overweging, dat een jarenlange fascistische praktijk in Italie de goede normen op dit gebied heeft ontwaard en dat het Communisme zelf voor politieke moord niet terugschrikt, mag geen excuus zijn, om in de strijd der politieke meningen tot gebruik van geweld, tot het toebrengen van persoonlijk letsel over te gaan. Derhalve verdient de aanslag op Togliatti de sterkste afkeuring. Bo- vendien was de aanslag, politiek gezien, naar het bekende woord, „erger dan een misdaad, hij was een fout". Italie staat voor ernstige moei- lijkheden en na de gigantische ver- kiezingsstrijd heeft het land aan niets zozeer behoefte dan aan orde en rust. De sociale verhoudingen maken een crisis door, o.a. ten ge- volge van de recente mislukkingen der onderhandelingen tussen werk- gevers en werknemers en van linkpe zijde overwoog men reeds stakingen op grote schaal. De Communisten zouden de Com munisten niet zijn, indien zij niet prompt gereed stonden om op de meest intensieve en agressieve wij- ze uit het gebeurde politieke munt te slaan. Dit alles geschiedt z6 prompt en z6 snel, dat het, indien mogelijk, verdacht zou zijn. Alleen reeds uit zuiver mense- lijke overwegingen volstrekt ver- oordelenswaard dus, is deze aan slag, uitgevoerd door een ont- wrichte geest, politiek fout. Zij komt de regering-de Gasperi, die moeizaam werkt aan het herstel der Italiaanse welvaart, hoogst on- gelegen en is mirabele dictu! welkom aan het Communisme, dat na zijn politieke echec van 18 April een nieuwe kans grijpt, om wan- orde en onrust te verwekken. Het doet dat meedogenloos en „grondig", met de bekende argu- mentatie, in het jargon, dat aan de Russische handboeken is ont- leend en bovendien in de sfeer van het opgelegde martelaarschap. Terwijl wij onze afkeuring uiten over het gebruik van misdadige argumenten in de politieke strijd, die niet met geweld en haat, maar met rechtvaardigheid en liefde moet worden gevoerd, vergeten wij de ware aard van het Communis me niet.... als Italiaan niet kon dulden, dat Togliatti aan vergaderingen van de Kominform deelneemt. „Ik stel hem verantwoordelijk voor het doden van Italianen, na de bevrijding. Let wel, ik zeg Italianen en niet fascisten". Onmiddellijk hebben zich over geheel Italie relletjes voorgedaan. In Rome moesten gehelmde agenten in hun jeeps met knuppels verschei- denen honderden demonstranten verspreiden. De menigte, die hoofd- zakelijk uit linkse elementen be- stond, bood evenwel tegenstand. Teneinde aan deze manifestaties 't hoofd te bieden heeft de regering, die in spoedzitting bijeenkwam, in Rome de grootste politie- en troe- penmacht verzameld, die de stad sinds de verkiezingen heeft gezien. Ongeveer drieduizend manschappen van de politie en het leger slaagden er uifeTndelijk in de Piazza Colonna te ontruimen. Men heeft hierbij ge bruik moeten maken van vuurwa- penen. Ook in Milaan deden zich ernsti ge incidenten voor. Telegrammen uit alle delen van Italie geven een beeld van de spanning, die door de aanslag is veroorzaakt en die de communisten als voorwendsel kan dienen om de revolutie, waarmee zij dreigden, te ontketenen. In een uitgegeven verklaring hebben de Italiaanse communisten het aftreden van de regering de Gasperi geeist. Nadat de Gasperi in de Kamer van afgevaardigden te midden van voortdurende onderbrekingen, zijn Ieedwezen over het gebeurde had uitgesproken, eiste de communist Giancarlo Pajetta een motie van wantrouwen tegen de regering. Donderdag zal hierover het dte- bat beginnen. De communistische senator Um- berto Terracini, de voormalige speaker van het huis, deelde aan de senaat mee, dat een lidmaatschaps- bewijs van de liberale partij in de zakken van de moordenaar gevon- den was en Beschuldigde de libera- len en christelijk democraten die samenwerken met de republikeinen en de gematigde socialisten ervan, Antonio Pallante tot deze aanslag aangezet te hebben. De Gasperi heeft in verband met de politieke spanning, die op het ogenblik in Italie heerst, verklaard: „Dit is het ergste, wat ons kon overkomen". In een resolutie van de minister- raad werd gezegd, dat de aanslag de afschuw en de verontwaardiging van alle Italianen gewekt heeft. De regering hoopt, dat Togliatti van zijn verwondingen zal genezen. Volgens de laatste berichten zou den tengevolge van de onlusten van vandaag tot nu toe 5 mensen gedood en tientallen gewond zijn. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond: WEINIG VERANDERING Half tot zwaar bewolkt met en- kele verspreide regenbuien. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. In een nota aan Amerika ver- klaart de Sowjet-Unie, dat deze toe stand te wijten is „aan de schen- ding. die door de regeringen van Amerika, Engeland en Frankrijk, van de overeenkomsten, die in be- trekking tot Duitsland en Berlijn tot stand gekomen waren". In verband hiermede, werd in de nota aangehaald: het invoeren van een nieuwe afzonderlijke valuta, 't binnenbrengen van speciaal bank- papier in de Westelijke sectoren van Berlijn en de politiek van het uiteenscheuren van Duitsland. Verder wordt gezegd, dat ,.de Sowjet-regering als geheel onge- grond" de beweringen van de hand wijst, dat het verbreken van de verbindingen tussen Berlijn en de Westelijke zones „een schending be- tekent van de bestaande overeen komsten betreffende het bestuur van Berlijn". In het antwoord werden de Rus sische stappen beschreven als „maat •regelen om de verkeersverbindin- gen te beperken ter bescherming van de economie van de Sowjet- zone tegen disorganisatie". Rusland verklaarde, dat de drie Westelijke geallieerden in gebreke gebleven zijn om de maatregelen om Duitsland te demilitariseren, zo als overeengekomen, te voltooien. Verder wordt opgemerkt, dat „een dergelijk belangrijk centrum van de Duitse oorlogsindustrie als het Ruhrgebied onttrokken was aan de controle van de vier mogendheden. Hierdoor, aldus de nota, zijn de besluiten van de vier mogendheden over herstelbetalingen uit de Wes telijke zbnes in de war gestuurd. „Door de afzonderlijke stappen van de regeringen van de V.S., Gr.- Brittannie en Frankrijk," aldus de nota, „is het Viermogendheden-be- stuursapparaat in Duitsland vernie- tigd, tengevolge waarvan de be- stuursraad opgehouden heeft te functioneren". De nota gaat verder met te ver- klaren, dat de drie mogendheden, tezamen met Belgie, Nederland en Luxemburg, thans bezig zijn stappen te nemen „die tot doel heb ben Duitsland te splijten en uiteen te rukken". Rusland betoogde, dat de Weste lijke mogendheden de „wettelijke basis, waarop hun recht om deel te ne'men aan het bestuur van Ber lijn steunde, ondermijnd hebben". De reden, aldus de nota, is dat de overeenkomst voor een viermogend- hedenbestuur voor Berlijn „een on- verbrekelijk onderdeel vormt van de overeenkomst betreffende een Viermogendhedenbestuur van Duits land als geheel". In de nota wordt gezegd, dat de Westelijke geallieerden dit met voe- ten getreden hebben, toen zij „in Frankfort aan de Main begonnen met de oprichting van een hoofd- stad voor de regering van West- Duitsland". Minister George Marshall heeft gisteren op zijn persconferentie ronduit geweigerd te zlnspelen op de inhoud van de Russische nota. Hij zei slechts in een kort monde- ling rapport over de Russische nota gehoord te hebben. De Franse premier, Robert Schu- man, heeft tegenover Reuter ver klaard. dat het Sowjet-antwoord overenkomt met de verwachtin- gen. Op de vraag of de Internationale toestand ernstiger geworden was na de ontvangst zeide Schuman: „In 't geheel niet". Reuter's diplomatieke correspon dent seint uit Londen, dat het niet waarschijnlijk is, dat Engeland, Frankrijk en de V.S. de door de S.U. in de antwoordnota geuite be- wering zullen aanvaarden, dat hun techt, in de Duits'e hoofdstad te blijven, afhankelijk is van hun be- reidheid. de Sowjetrussische uitleg van de overeenkomst van Potsdam te aanvaarden. De correspondent grondt deze mening op uitingen in politieke kringen te Londen. De stelling, dat de Westelijke mo gendheden de overeenkomst van Potsdam hebben geschonden, door het niet eens te zijn met de Sow jetrussische uitleg en daarom nun recht op bezetting van Berlijn heb ben verspeeld, wordt te Londen „een tactische blunder" genoemd, indien de Sowjetregering werkelijk de onderhandelingen over de Duitse kwestie in haar geheel in de raad van ministers van buitenlandse za- ken wil heropenen. In diplomatieke kringen te Lon den verwacht men geen onmiddel lijk antwoord van de Westelijke mogendheden. Dezer dagen kan het Koninklijk Besluit tegemoet gezien worden, waarbij de Minister-President wordt gemachtigd om namens de Prinses Regentes de verenigde vergadering van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal op Dinsdag 27 Juli a.s. te openen. LAKE SUCCESS, 14 Juli (A.P.). Het schijnt thans vrijwel zeker, dat de Veiligheidsraad de door de V.S. voorgestelde maatregelen ter beein- diging van de vijandelijkheden in Palestina zal goedkeuren, nu Belgie en Canada hebben laten weten, dat zij voor het voorstel zijn. Er wordt aan herinnerd, dat in Mei een soortgelijke resolutie van de hand gewezen werd, omdat het niet de vereiste meerderheid van 7 stemmen kon behalen. Groot-Brit- tannie had reeds van het begin af aan geweigerd zich achter het toen- malige voorstel te scharen. Deze keer heeft de Britse delegatie zich reeds voor het voorstel uitgesproken Aangenomen kan dus worden, dat het vereiste aantal stemmen ver- kregen zal worden. China en Syrie zijn tegen deze resolutie, maar verwacht wordt, dat China zich eerder van stemming zal onthouden, dan gebruik te maken van zijn recht van veto. Graaf Bernadotte heeft laten we ten, dat hij gereed is om onmiddel lijk naar het midden-Oosten te ver- trekken, indien de resolutie wordt aangenomen. Minister Witteman heeft in de Eerste Kamer medegedeeld, dat het zogenaamde ambtenarenverbod binnenkort weer zal worden toege past. Ter toelichting van deze me- dedeling, die niet ieder duidelijk zal zijn, herinneren wij er aan, dat reeds voor de laatste oorlog in het ambtenarenreglement een bepaling voorkwam, dat een ambtenaar we- gens revolutionaire gezindheid kan worden ontslagen, nadat een com- missie (de zo genoemde „commis- sie van hoogstaande mannen") hierover gehoord was. In de bezettingstijd is deze com- missie door de Duitsers opgeheven, waardoor de mogelijkheid voor een zodanig ontslag de pas is afgesne- den. Het ligt in de bedoeling van de regering, thans weer een zoda- nige commissie in te stellen. Vele duizenden Berlijners juich- ten gisterochtend Anthony Eden toe toen hij in een toespraak tot de Berlijnse bevolking verklaarde, dat de Britse parlementaife oppositde haar voile steun geeft aan de maat regelen, die door de Britse regering en haar geallieerden in Berlijn ge- nomen zijn. „Dit is de enige mogelijkheid om de vrede te behouden. Indien er ooit een tijdsomstandigheid is ge- weest, waarin wij sterk moesten staan, dan is het wel de huidige tijd in Berlijn," verklaarde Eden. Hij sprak zijn voile bewondering uit voor de dappere houding van de Berlijnse bevolking en hij voegde daaraan toe: „Ik hoop, dat gij ge- legenheid zult hebben in het kader van een verenigd Europa een rol te spelen." Eden heeft besprekingen gevoerd met de leiders der democratische partij te Berlijn en met de-eerste burgemester. mevr. Schroder. Ook mevr. Schroder en de partijleiders Kaiser, Schwenneke en Neumann hebben de voor het gebouw, waar de besprekingen plaats hadden, sa- mengestroomde bevolking toege- sproken, De liberale leider Schwen- necke verklaarde: ..Waar haalt een bezettende mogendheid hvt recht vandaan internationale geschillen op de rug van een weerloze bevol king uit te vechten. De bevolking van Berlijn is schuldig aan een ding: verzet tegen het communis me". Betreffende de Nationals Bloe mendemonstratie te Apeldoorn uit- gaande van de Stichting ..Bloemen in Berg en Bos", vermelden wij het volgende: De openingsuren zijn elke dag van 96 uur 's middags. Zater- dag van 99 uur 's avonds in Juli, 8 uur in Augustus, 's Zondags van 129 uur's avonds in Juli, 8 uur in Augustus. Op iedere Vrijdag is de Bloemenhal gesloten. PANAMA, 14 Juli (AP) De pow gingen om president Jimenez van Panama af te zetten, schenen van daag te zijn mislukt. De president bleef aan de macht, gesteund door de gewapende politie van Panama. De regeringstroepen hebben gis teren in het Grammosgebied hevige tegenaanvallen afgeslagen en aan de zwakker wordende troepen van Markos zware verliezen toegebracht LONDEN, 14 Juli (A.P.). En geland heeft voorgesteld om de Ruhr-conferentie uit te stellen. De Franse regering had voorge steld deze conferentie op 25 Juli a.s. te laten beginnen. Een woordvoerder van het minis- terie van buitenlandse zaken heeft als reden voor het uitstel opgege- ven, dat het noodzakelijk was om eerst inleidende besprekingen te houden en wel voornamelijk over de juridische kant van de zaak, voordat men met enige kans op slagen een conferentie bijeen kon roepen. Het was volgens de woordvoerder mogelijk, dat afgevaardigden uit West-Duitsland uitgenodigd zouden worden om deel te nemen aan de besprekingen. PHILADELPHIA, 15 Juli (AP) Harry Truman is Woensdag voor gesteld als candidaat voor het presidentschap als „soldaat, patriot en staatsman", die zijn land „eer- vol, moedig en geduldig" heeft gediend, Truman werd hierna met 947 tegen 263 stemmen (op de Zuide- lijke candidaat Richard Russell) tot eandldaat gekozen. De nationale conventie van de Amerikaanse democratische partij heeft een dubbele slag toegebracht aan de afgevaardigden van de Zui- delijke staten wat betreft de kwes tie van de burgerlijke rechten. In de eerste plaats verwierp zij met 925 tegen 309 stemmen een verzoek van de Zuidelijke afgevaardigden om in het verkiezingsprogram op te nemen, dat de afzonderlijke sta ten het recht zouden moeten heb ben zelfstandig rassenkwesties te regelen. Voorts werd besloten dat men de door president Truman ingediende wet op de burgerlijke rechten zal steunen. Tegen het besluit van de resolutie-commissie in sprak de conventie zich met 651 tegen 582 stemmen tegen rasdiscriminatie uit. Vele Zuidelijke afgevaardigden zijn hierover ten zeerste ontstemd en er werd opnieuw gesproken van een definitieve breuk in de partij. Enkele afgevaardigden der Zuide lijke Staten begonnen onmiddellijk plannen te maken om een afzon derlijke conventie bijeen te roepen, een e'igen candidaat voor de presi- dentsverkiezingen te benoemen en een eigen program op te stellen. Het programma van de democra tische partij, dat door de conventie werd goedgekeurd kan in de vol gende punten worden samen gevat: Buitenlandse zaken: Steun verle- nen aan de UNO en deze verster- ken. De partij zal leiding blijven ge ven aan het streven tot beperking van het vetorech^ en zij belooft een internationalistische politiek in het belang van de wereldvrede. „Wij beloven een gezonde huma- nltaire uitvoering van het Plan- Marshall en nakoming van de ver- plichtingen, die deel uitmaken van het buitenlandse programma van dit land" aldus het document. Israel: Herziening van het wapen- embargo, volledige erkenning en economische bijstand. Voorts inter- nationalisatie van Jerusalem Atoombom: Afdoende internatio nale controle op wapens voor mas- sale vernietiging, met inbegrip van de atoombom. Landsverdediging: Handhaving van een leger, een vloot en een luchtmacht van voldoende sterkte om de belangen van het land te beschermen en het veiligheid tegen agressie te verzekeren. Burgerrechten: De partij verplicht zich haar pogingen voort te zetten om te komen tot afschaffing van alle achteruitstelling op grond van ras, godsdienst of economische om- standigheden. President Truman vertrok giste ren per speciale trein met zijn vrouw en dochter Margaret uit Washington naar de conventie, waar hij zijn rede zal houden, dat hij de nominatie aanvaardt. Het ministerie van economische zaken deelt mede, dat aan de tex- tieldetailhandel de gelegenheid zal worden geboden, om binnenkort een uitverkoop te houden. Gedu- rende een periode van ongeveer 14 dagen zal de detaillist textielgoede- ren vrij of tegen verlaagde punten- waarde mogen verkopen, mits hij de prijzen met minstens 10 pet. ver- laagt. SANDIEGO, (CaU, 14 Juli. (AP). De navigator van een leger B-29 superfort is van een hoogte van 29.000 voet doodgevallen doordat het flexi-glas van het reusachtige vliegtuig in splintertjes vloog, meldt het marine hoofdkwartier in Los Angelos. Zijn lichaam kwam terecht op 'n stuk grond dicht bij de Mexi- caanse grens. Men verwacht, dat de onderhan delingen met de landen van het plan Marshall over de eerste le- ningscontracten in de loop van deze week beeindigd zullen worden. En hierdoor wordt de E.C.A. in de ge legenheid gesteld een gedeelte van de hulp voor het herstel van Euro- pa op terugbetalings-basis te ver- strekken. Men neemt aan, dat voor het eerste jaar van het plan Marshall aan alle crediet-ontvangende landen een uniform rentetarief in rekening zal worden gebracht. De leningscontracten zullen voor de diverse landen echter wel ver- schillen voor wat de vervaltijd van de lening betreft, teneinde te grote moeilijkheden bij het nakomen van de verplichtingen te voorkomen. De AFGELOPEN DAGEN hebben ons wel sterk onder de indruk gebracht van de macht van het ge tal. En toch is het goed, te beden- ken, dat er ook nog andere mach- ten zijn. Aan de stembus spreekt deze macht duidelijke, onmisbare taal, maar het blijft nodig, dat er achter die macht ook overtuiging staat. Zo stond het ook wel degelijk in het manifest van de K.V.P. Het ging en gaat er voor ons om vier dingen: principiele overtui ging, wetenschap, program en macht. Ook in het gehele organisatie- leven en in de katholieke open- bare actie gaat het nu eenmaal om de macht van het getal, maar die macht is daar in nog groter mate onvoldoende. Daar wees onlangs ook Z. H. de Paus Pius de Twaalfde op, toen hij niet minder dan dertigduizend leden van de Italiaanse Katholieke Vak- beweging op een grote ontvangst toesprak. Men moet niet al te geestdriftlg zijn, zei de Paus, over het aantal ingeschreven leden der bonden. ..Betekent iedere naam werkelijk een nieuwe soldaat van Christus?" vroeg de Paus zich af. „Een nieuwe soldaat van Christus in de arbei- dersbeweging dat alleen heeft werkelijke waarde, dat alleen geeft u het volste recht, om te zeggen: Wij zijn gegroeid." En de Paus voegde daar nog een paar dringende puntjes aan toe, die voor de gehele katholieke sociale beweging, ook in ons land overwe ging verdienen! Op welk punt staat thans de vooruitgang in de heiliging van uw leven, door middel van een ware christelijke opvatting van de arbeid? Hoe wordt door u het vurige apostolaat van het voorbeeld uitge- oefend, temidden van zo vele jon- geren, die zich elke dag als het ware gedwongen, zonder vreugde, zonder hogere motieven, aan het werk begeven? Hoe is het gesteld met uw apos tolaat, dat toch zo kostbaar is, wat betreft het voorbeeld, dat gij geeft van een christelijk gebruik van de vrije tijd, van de Zondagsheiliging, in het hele gezinsleven? Aldus de H. Vader. De katholieke, sociale beweging kan de macht van het getal niet verwaarlozen. Maar zij mag die macht niet „aanbidden". Er moet persoonlijke vorming zijn. minstens door krachtige kernen, die de mo tor zijn van het apostolaat, dat het doel van de beweging is! De aanhoudende regenval van de laatste weken heeft een abnormale stijging van het water van de IJssel met zich gebracht. Tengevolge hier- van is de rivier op enkele plaatsen buiten haar oevers getreden en de uiterwaarden zijn ondergelopen. Daardoor moesten de landbouwers in allerijl het vee en het hooi naar hoger gelegen plaatsen overbren- gen. In het stroomgebied van de Oude IJssel rondom Doesburg staan de meeste weidelanden blank. De waterstand bij Doesburg was gis- termorgen 9.03 M. met een was van 26 cm. Bij Lobith werd 17 cm was genoteerd. De huidige stand van het water te Keulen brengt met zich mede, dat de weg Steenderen Olburgen gevaar loopt overstroomd te worden. Bij Bingerden, in de omgeving van Doesburg, waar door de laatste overstroming een gat in de dijk is geslagen, heeft men be- kistingen moeten aanbrengen om overstroming van de Beimerwaard te voorkomen. „Delftdijk", Vancouver-Rotterdam 13 Juli van Antwerpen naar Londen „Groote Beer", 15 Juli te Soera- baja verwacht. „Johan van Oldenbarnevelt", 13 Juli van Batavia naar Semarang en Soerabaja. „Maaskerk", 13 Juli van Takoradi naar Accra. „Oranjefontein", Beira-Amsterdam via Southampton, pass. 13 Juli 21 u. Ouessant. „Sibajak" 15 Juli, 4 uur, te Rot terdam verwacht. President Truman heeft in zijn aanvaardingsrede van het democra- tisch candidaatschap medegedeeld, dat hij het Congres op 26 Juli a.s. in speciale zitting zal bijeenroepen. Hij heeft deze stap genomen wegens „het falen van de republikeinen om iets te doen aan de hoge prijzen en de behuizing". Senator Barkley is tot demo- eratisch candidaat voor het vice- presidentschap gekozen. Naar verluidt heeft Engeland kortgeleden voorgesteld van Haifa een vrije haven te maken, waardoor de oliepijpieiding weer in werking gesteld zou kunnen worden. Het leger van Israel heeft een groot offensief ingezet tegen het Arabische hoofdkwartier in Naza reth. In een telegram aan de Itali aanse communisten heeft Stalin het o.m. betreurd, dat de vrienden van Togliatti niet in staat waren hem tegen deze krankzinnige aanslag te beschermen. Russische parachutisten oefenen nabij het Britse vliegveld Gatow, het einde van de Berlijnse luchtbrug Het Parlement van Neder- Saksen heeft haar regering verzocht zich te verzetten tegen de wijziging van de Duitse Westgrens, zoals door Nederland op de Londense confe rentie van zes voorgesteld. In 18 uur hebben 221 Ameri kaanse vliegtuigen op Tempelhof 1038 ton Ievensmiddelen gi.'lopt, wat tot op heden een record betekent

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1