Bellen blazen rondom de kabinetsformatie ■-> Vechtpartij in het Italiaanse parlement 1 Voor Alkmaar en o mgeving ,Vrije Volk" Gevaarlijke standpunvan het en „Parool" Morgenmiddag moet het uit zijn met het vechten in Palestina BENELUX-VLIEGTUIGEN NAAR BERLIJN? Wetsontwerp tot regeling van het stakingsrecht ingediend c Hazard FRANS GOEDHART LIEP EENS ROOD AAN „Dan maar in de oppositie" Israel accepteert bestand Togliatti heeft 50 procent kans Cholera te Milaan? Balans in Italie: In Berlijn: Italiaans vakverbond scheurt verder Meer zachte zeep De vier fracties vergaderen Panamakanaal voor Rusland gesloten? Zestig Superforten naar Engeland ZATERDAG 17 JULI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11314 BUREAUX: Voortzetting Russische geldhervorming De Duitsers hebben tijdens de bezetting ook het monument te Scheveningen, opgericht als blijk van hulde aan de gemo- biliseerden van land- en zee- macht uit de Eerste Wereldoor- log, grotendeels vemield. Het monument wordt thans hersteld zal binnenkort weer inge- wijd worden. en Basil Mckenzie van Kingston (Jamaica), bijgenaamd de „vlieger van Jamaica", vertegenwoordigt zijn land in de sprint over 100 en 200 meter bij de Olympische Spelen in Londen. We zien hier de „vlieger van Jamaica" trainen in het Olympisch kamp te Oxbridge. Basil is student aan het Seaton Hall College te New Jersey (V.S.) DE A.S. CONFERENTIE IN DeA HAAG Tijdens de officiele herdenking van het vijf-en-twintig jarig jubi- leum van het Wit-Gele Kruis te Utrecht heeft de minister voor Sociale Zaken, de heer Drees, aan zuster J. A. v. d. Meijden uit het district Noord-Brabant, de door H.K.H. de Prinses-Regefttes verleende gouden medaille, behorende bij de Orde van Oranje Nassau, overhandigd. 14 doden, 200 gewonden Trygve Lie naar Europa WEERSVERWACHTING Brits parlement moet - bereikbaar blijven DISTRIBUTE: Naar wij vernemen zouden er plannen bestaan om het rantsoen zachte zeep binnen kort te verhogen. KEUZEBON BINNENKORT EXIT Naar wij vernemen zijn de besprekingen ten departemen- te over de keuzebon dermate gevorderd, dat met de afschaf- fing van dit minder populaire onderdeel der distributiekaart per 1 Augustus kan worden rekening gehouden. Pallanti had „Mein Kampf" bij zich TRAMCONDUCTEUR VERDRONKEN Nieuw Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. No o rdh ollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijneji. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank MOGEN WIJ het staatkundig hoofdartikel van prof. Romme uit de ,,Volkskrant" van Vrijdag j.l. geloven, dan is de formulering van de opdracht zo perfide in elkaar ge- zet, om een kabinet te krijgen, dat wel voor de Indische aangelegen- heden de vereiste meerderheid van twee-derde oplevert, maar dat des- noods voor diverse andere zaken het alleen met de 59 stemmen van de K.V.P. en de P.v.d.A. af kan. Dat lijkt een beetje op een spel- letje hazard! Romme heeft heel wat woorden nodig, voor en aleer hij tot deze conclusie kan komen. Kijk eens hier, betoogt hij, de opdracht luidt: maak een parlementair kabinet, dat een zo groot mogelijk vertrouwen van de Kamer geniet. Twee jaar geleden luidde de opdracht wel in dezelfde geest, maar toch eenigszins anders. Toen heeft de Koningin tot dr. Beel gezegd: „Maak een kabinet (zonder parlementair er bij, Red.) dat geacht kan worden het vertrou wen van de Kamer te genieten". De zin van de opdracht-nu zou dan betekenen, een maximale be- grenzing van het geval. Maar „zo groot mogelijk vertrouwen van de Kamer" is eigenlijk geen begren- zing. Want buiten die grens kan men alleen maar gaan, als er bijv. ook vertrouwen gevraagd werd bui ten de Kamer! En dat bestaat niet, tenzij men aanneemt, dat daarvan „ipso facto", door het feit zelf, (de meerderheid van de Volksvertegen- woordiging heeft het vertrouwen van het volk) sprake is. De toevoeging-nu, dat het kabinet bovendien parlementair moet zijn, betekent volgens de exegese van Romme, dat dit een minimum-be- grenzing is. Niet van het kabinet, maar van het.vertrouwen. Daar- mee wordt „wellicht aangeduid het n o d i g e vertrouwen, dat het in de opdracht bedoelde kabinet moet hebben. Even tussen haakjes: Prof. Romme zegt, dat elk woord in de offischrij- ving van de opdracht zijn zin heeft, maar het woordje „nodig" komt er niet in voor. Er wordt gesproken van „zo groot mogelijk vertrouwen" en ,,van de Kamer". Maar dat „nodige" vertrouwen dan! Het zou dan hier op neer kor men, dat bedoeld wordt een kabinet, „dat althans in de Indische zaak zou kunnen rekenen op een twee-derde meerderheid der Kamer". Ziedaar het spelletje hazard ten voeten uit. Men moet blijkbaar in de keuken van de formateursaan- wijzing, waarbo de omschrijving van de opdracht ook behoort, gekeken hebben, om de jonge Regentes zo- veel politieke wijsheid te kunnen toedichten. Er is immers, naast de belangrijke Indische aangelegenheid, nog wel een en ander meer te doen en fiet is geen geheim, dat in zake sociale en economische en financiele pro- blemen nogal een afstand bestaat tussen de oude rooms-rode coalitie en de nieuwe „rechtse" groepen, welke nodig zijn, om Indie geheel en al in kannen en kruiken te bren- gen. Dus laten we die groepen ten aan- zien van die problemen Jinks", dat is dus eigenlijk „rechts"(!) liggen, om ze alleen maar te gebruiken, voor het verkrijgen van de twee- derde meerderheid voor de regeling der verhouding met Indie. Desnoods zou de nieuwe rechtse aanhang, na voltooi'ing der Indische bervorming, weer tot de oppositie kunnen terug- „keren Intussen staat er nog steeds in de opdracht, dat er een parlementair kabinet moet komen, dat een zo groot mogelijk vertrouwen van de Kamer geniet en ook prof. Romme is van mening, dat in die formule ring, elk woord zijn betekenis heeft. En er staat niet, dat het kabinet dat vertrouwen moet hebben voor een deel van de zaken, die het aan- hangig maakt. Hoe lang is het geleden, dat Romme sprak over de „schoonheid van de politiek" BERL|JN, 16 Jul! (A.P.). In Berlijn lopen alom geruchten, dat de Russen zo goed als gereed zijn om de tweede stap in hun geldher vorming te Berlijn en in de om- ringende Russische bezettingszone te doen. Dit zou betekenen. dat nieuwe muntbiljetten worden uitgegeven ter vervanging van de oude rljks- marken met opgeplakt zegel. (Van onze parlementaire redacteur) IN DE TIJD van de kabinets- formatie worden veel onjuist- heden verteld. Namen en moge- lijkheden drijven als kleurigc bellen voorbij. Men doodt zich de tijd van afwachten door wat mee te formeren. Sommige van die bellen laat men ongehinderd gaan, iedereen kan er op zijn wjjze wat genoegen aan beleven, al zullen ze uiteen zijn gespat lang voor ze Plein 1813 bereiken, waar de eigenlijke formateur zijn moeiljjk werk doet. Niet iedere bel wordt echter uit politieke fantasie geblazen en enkele staart men zelfs met enige bezorgd- heid na. Wat bedoelde „Het Vrije Volk" b.v. toen het dezer dagen schreef, dat de omschrijving van de opdracht „nodeloos rekbaar" en ..overbodig" was? Nafuurlijk niet, dat het blad de bedoeling van die omschrijving niet begrepen zou hebben. Die bedoeling wilde het blijkbaar nog wat in de lucht laten hangen, er werd kennelijk een po- ging gedaan om althans voorlopig nog onder een bredere basis uit te komen. Dat blijkt ook wel uit het- geen er nog volgt. „Indien er eer- der, behalve de K.V.P. en de PvdA nog een partij was geweest, die zich op het standpunt der regeringspar- tijen stelde, dan zou deze partij deel hebben uitgemaakt van de vo- rige regering. Dat lijdt geen twijfel. Maar zulk een partij was er niet. En zij is er nog niet." Een dergelijke bel dijt haast tot een donkere wolk boven Plein 1813 uit. Men heeft eer- stens al het manend woord van de Kroon, om het in dit historisch uur in breder verband eens te worden, niet tot zijn recht doen komen. Ver- volgens wordt zonder meer gecon- stateerd, dat er geen derde partij te vinden is. Basta en de bel van de tweepartijenregering gaat al de lucht in. Als er een derde partij was, die precies zo dacht als de P.v.d.A., zou zij een onding zijn, haar kiezers konden dan evengoed op de Partij van de Arbeid stemmen. Bij meer- dere partijen is altijd verschil van mening, waarbij de wil en de nood- zaak om te regeren tot een compro- mis drijft. Een vorige keer is dat slechts ten aanzien van twee partijen gelukt, wie kan vooruit zeggen, dat dit compromis dit keer niet voor uitbreiding vatbaar zou zijn? Tel- kens liggen immers' ook de politieke feitelijkheden anders. Dit keer is er I altijd nog zoiets van de noodzaak van een tweederde meerderheid, in deze bel kan de heer v. d. Goes daarover echter niets lezen, wanneer hij haar, in conferentie met de for mateur, voor het raam voorbij ziet drijven. Maar hoe gaat het met bel len. Soms lijken ze kleurloos, om dan plots in de zon toch nog te gaan schitteren. Het blad besluit: „De formateur moet de samenwerking van de twee partijen, die tot nu toe hebben samengewerkt, als grondslag nemen." Kijk, kijk, voor we de bel uit het oog verliezen, vangt ze toch nog juist even de glans van de poli tieke realiteit. Natuurlijk, de twee partijen moeten de grondslag vor- men, maar een grondslag is niet alles, over dat meerdere blaast het blad misschien straks nog wel een nieuwe bel als er van Plein 1813 wat meer is uitgelekt. Frans Goedhart heeft in het „Pa- rool" al wel een hele lelijke bel ge blazen. „De bereidheid", aldus de schrijver, „om samen met de KVP opnieuw een regering te gaan vor- men, met het vaste vooruitzicht na verloop van enkele jaren wederom bij de verkiezingen de rekening ge- presenteerd te krijgen, zal zeker bij de P.v.d.A. niet bizonder groot zijn." Maar Goedhart toch, zou men wil- len Zeggen. Gij beweert dus eigen lijk niet minder, dat voorwaarde voor deelneming aan de regering de vraag is of men er al dan niet politieke zij bij kan spinnen." Nog- maals, een hele lelijke bel, vooral als men haar ziet voorbij drijven aan een politieke hemel, die geladen is met spanningen en in menigerlei vorm de indruk wekt van storm op til. Maar Goedhart is een zeer emo- tioneel man, als Kamerlid kondigde hij laatst bij het debat over de perszuivering aan. uit protest tegen de motie-Burger te zullen stemmen. Onderwijl liep hijechter blijkbaar nog roder aan en was bij de stem ming zelfs vertrokken. Dergelijke mensen zijn wel niet bij uitstek ge- schikt om rustig en beheerst de bel van een zo goed en zo gaaf mogelijk kabinet te blazen. Dat zou nog uit tal van andere kleine belletjes kunnen blijken, die ook uit hetzelfde artikel opstijgen. Hij heeft het over de liberale op- vattingen van prof. v. d. Brink, van wiens hand pas een wetsontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorga- nisatie verscheen, dat echter toch mede door zijn ministeriele rode broeders werd ondertekend, en ook de liberaal-kapitalistische opvattin- gen van Belgie krijgen een veeg uit de pan, waarvoor hij dan echter zijn rode broeders over de grenzen weer mede verantwoordelijk zou moeteri stellen! Wat in dit betoog voor de kabi netsformatie van waarde blijft, is de eigenlijke intentie, de eis van de linkervleugel (Goedhart noemt haar de realistische groep). om op een uitgesproken socialistisch stuk te blijven staan. Dat behoeft geen ge- vaar te zijn zolang slechts bedoeld wordt de progressieve politiek niet ondergeschikt aan het compromis te maken. Zover zal de formateur niet willen gaan, zover wil ook de KVP zeker niet gaan. lets anders wordt het echter, wanneer men een typisch socialistische politiek zou willen gaan voeren. Dit kan men alleen doen wanneer men geen tweede en derde partij nodig heeft en dan zelfs nog maar tot op zekere hoogte. Waarom wordt b.v. de socialisatie in Engeland niet verder doorge- voerd? Dan maar in de oppositie, zegt ..Het Parool". Maar aan die zijde is het slecht bellen blazen tegen de communisten, om van het gevaar, dat men in het zelfde sop komt, maar niet te spreken >,w j - v LAKE SUCCESS, 17 Juli (A.P.) Israel heeft zich accoord ver- klaard met een wapenstilstand voor Palestina, als de Arabieren het ook doen. Vandaag houdt de Arabische Liga een vergade- ring in de Libanon en zal dan misschien tot een besluit komen. Graaf Bernadotte heeft Vrijdagavond verklaard, dat hij beide partijen telegrammen had gestuurd met de mededeling, dat de strijd Zondag om 16.00 uur gestaakt moet zijn. De politieke com- missie van de Arabische Liga heeft zich accoord verklaard met een staken van het vuren te Jeruzalem met ingang van de afge- lopen nacht. Zaterdag vertrekt Graaf Berna- Rhodos, om zijn onderhandelingen te hervatten en. andere instructies van de Veiligheidsraad uit te voe- Dp Graaf heeft met U.N.O.-offi- cials overlpgd over de recrutering van een injternationale politiemacht voor Jeruzalem. Hij zei, dat hij geen assistenten had, als de wapenstilstand mging Diplomatieke waamemers te Lon den geloven, dat de medewerking van de Benelux-landen aan het luchtvervoer naar Berlijn waar- schijnlijk zal worden besproken door de vijf ministers van Buiten- landse Zaken van de West-Euro- pese Unie tijdens de conferentie te Den Haag, die a.s. Maandag be- gint. De Italiaanse premier, Alcide de Gasperi, heeft gisteren in de Kamer van Afgevaardigden me- degedeeld, dat hij spoedig een wetsontwerp zal indienen, volgens hetwelk het stakingsrecht van de vakverenigingen wordt beperkt in die mate „als verenigbaar is met de rechten van alle burgers". De Gasperi zeide, dat de stilleg- ging van het werk als eerste reactie op de aanslag op Togliatti begrijpe- lijk was, doch dat de algemene sta king uit politieke overwegingen was afgekondigd om te trachten de regering omver te werpen. Dit was een ernstige fout, die geen regering door de vingers kon zien, tenzij zij de democratic zou willen begraven. „Wij hebben het stakingsrecht geeerbiedigd. Wij hebben niet ge daan als Gottwald, die vroeger zelf een vakbondsbestuurder was en die bij het aan de macht ko men verklaard heeft, dat er te- genwoordig al te veel stakingen zijn" Dit betoog van de minister-presi dent lokte applaus en gelach uit. Nadat de Italiaanse minister-pre sident deze mededeling had gedaan, ontstond er in de Italiaanse Kamer een handgemeen dat een kwartier duurde. Het gevecht begon toen Divittorio, de communistische secre- taris van het vakverbond, een lof- rede begon af te steken op Stalin en op het aandeel van de communisti sche partisanen in de bevrijding van Italie. Christelljk-democratische afge vaardigden, die ook tot de partisa nen behoord hebben, interrumpeer- den Divittorio en binnen enkele se- conden tijds rolden de afgevaardig den al vechtend over de vloer. De president schorste de verga- dering. Na hervatting deelde hij waarschuwingen uit aan communis ten en christen-democraten Gisterenavond werd een wapen- opslagplaats te Lombardore bij Tu- rijn aangevallen. De bewakers wer- den ontwapend en er werd een hoe- veelheid oorlogsmateriaal ont- vreemd. In Turijn kantelden oproerlingen twee tramwagens. Te Milaan is de onrust verminderd. Het tramver- keer lag daar vandaag nog stil. De vakverenigingen te Milaan hebben een massameeting, waarop de leden zou worden verzocht aan het werk te blijven, afgelast. De treinenloop in het gebied van'Milaan is verbe- terd en zal, naar gemeld wordt, morgen normaal zijn. Togliatti's dokter heeft verklaard, dat zijn patient vijftig procent kans heeft het te halen. ROME, 16 Juli (AP) De Italiaanse anti-communistische vakbondbe- stuurders hebben een splitsing in de C.G.I.L wel haast onvermijdelijk gemaakt, door vanavond een op- roep te doen tot de oprichting van een autonome vakbeweging, welke „los staat van elke partijinvloed". ROME, 16 Juli (A.P.) Ansa heeft heden uit Milaan gemeld, dat aldaar een sterfgeval door cholera is voorgekomen. De gezondheids- dienst heeft volgens het persbureau strenge maatregelen genomen. Het slachtoffer werd korte tijd voor zijn dood uit het ziekenhuis in een voorstad van Milaan naar zijn huis overgebracht. Volgens latere berich(en uit Mi laan is het niet absoluut komen vast te staan dat de map aan cho lera is gestorven. De gezondheidsdjfenst heeft ont- smettingsmaatregelen genomen in de woning van het slachtoffer, dat op ongeveer 12 km. afstand van Mi laan en niet in de stad zelf woonde. De gebeurtenissen naar aanleiding van de aanslag op Togliatti hebben 14 doden en meer dan 200 gewonden geSist. Aan de zijde van de politie telt men 7 doden en 120 gewonden en aan de zijde der betogers 7 doden en 86 gewonden. De secretaris-generaal van de Ver. Naties Trygve Lie is Vrijdag: morgen met vrouw en dochter Guri aan boord van de Queen Elizabeth naar Parijs vertrokken, waar hij voorbereidingen zal treffen voor de algemene vergadering in September a.s. Medegedeeld door het K.N.M.l. te de Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. ZUIDELlfIKE WIND Meest zwaar bewolkt met tijde- lijk enige regen. Matige, aan de kust later nu en dan krachtige wind uit zuidelijke richtingen. lets hogere temperaturen. Beviri, Bidault en de drie minis ters van de Benelux-landen zullen tijdens de conferentie beraadslagen over de volgende stap, die gedaan moet worden na het ontwijkende Russische antwoord op de eis van de westelijke mogendheden tot hot wederopenstellen van de verhindin- gen tussen west-Duitsland en Ber lijn, zo wordt van gezaghebbende zijde te Londen vernomen. Diplomatieke waarnemers zijn van mening, dat Engeland, Frank- rijk en de V.S. waarschijnlijk niet eerder zullen antwoorden op de Sowjet-nota dan pas na de confe rentie op zijn vroegst. De V.S. zul len geen waarnemers naar Den Haag sturen, doch wel volledjg op de hoogte gehouden worden van de besprekingen. Een woordvoerder van het Britse Ministerie van Buitenlandse Zaken sprak het bericht tegen, dat voor bereidingen zouden worden over- wogen voor een bijeenkomst van Bevin, Bidault en Marshall. Het voornaamste kruispunt voor overieg tussen Washington, Londen en Parijs blijft de permanente com- missie voor de Berlijnse crisis te Londen. die is samengesteld uit Sir William Strang, permanent Brits onderminister voor Duitse kwesties, en de Amerikaanse en Franse am- bassadeurs, Douglas en Massigli. De commissie zal vermoedelijk zitting houden wanneer de vijf ministers van Buitenlandse Zaken in Den Haag confereren. De conferentie van West-Duitse premiers heeft vandaag besloten, dat geen nieuwe stappen van Duit se zijde gedaan zullen worden t.a.v. de geallieerde voorstellen voor Duitsland voordat de drie militaire gouverneurs officiele verklaringen zullen hebben afgelegd over de be- sluiten van Coblenz, aldus meldt het Duitse nieuwsagentschap Dena (in Am. z6ne). en vroeg om 300 waarnemers, 125 uit de V.S., 125 uit Frankrijk en 50 uit Belgie. De U.N.O.-gedelegeerden zijn aan het bespreken van hun volgende stappen, als de Arabieren weigeren gevolg te geven aan het bevel van de Veiligheidsraad het vuren te staken. Over het algemeen was men ge- kant tegen drastische maatregcfm' en het directe gebruik van een In ternationale krijgsmacht behalve dan van enkele afdelingen voor het politietoezicht en de veiligheids- maatregelen leek onwaarschijn- lijk. Een afgevaardigde van een grote mogendheid deelde mee, dat zijn land de mogelijkheid overweegt van een voorstel, dat de hele we- reld om te beginnen de diplomatie ke betrekkingen met de Arabische landen zou verbreken, als zij zich niet stoorden aan het bevel van de VeiligheVsrar#!, om de wapenen neer te leggen. Een tweede mogelijkheid zou zijn voor te stellen, dat alle landen, die lid van di; Uno zijn, hun wapen-em- bargo zouden opheffen voor de re- geringen, die de wapenstilstand aanvaarden en geen wapenen meer zouden leveren aan de landen, die dat niet doen. Dit zou de mogelijkheid openen, dat de V.S. begonnen Israel van wapenen te voorzien, een maatre- gel, waarop de Israel-vertegen- woordigers herhaaldelijk hebben aangedrongen. Nazareth veroverd Een Israelietisch commur.»que meldt, dat na zware gevechten Na zareth is veroverd. In het gebied van Nazareth be- vinden zich ongeveer 25.000 arabi sche vluchtelingen. van wie de meeste christenen zijn. De troepen van het arabische le gmen, zijn een zware aanval op het door joden bezette nieuwe gedcAlte van Jeruzalem begonnen. Volgens 't hoofdkwartier van het legioen zijn zeven strategische punten veroverd. Israelietische troepen trachten voor het sluiten van een eventuele wa penstilstand de weg Tel Aviv-Haifa vrij te maken. Reuter meldt, dat 't dorp Tira, 6 km ten Zuiden van Haifa, vanwaar men de weg kan overzien, door joodse troepen is veroverd. De drie militaire gouverneurs van West-Duitsland hebben een veror- dening uitgegeven, waarbij het ver- boden is de westelijke sectors van Berlijn te verlaten. De verordening is uitgevaardigd, nadat onlangs voorraden levensmiddelen en brand stoffen in de westelijke sectors „be- vroren" werden om te voorkomen. dat zij zouden wegvloeien naar het omliggende door de Sowjets be- heerste gebied. Er zullen volgens een Britse woordvoerder geen spe- ciale politiemaatregelen genomen worden om de uitvoering van het verbod te verzekeren. Het ligt he- lemaal niet in de bedoeling Bar- rieres aan de sector-grenzen op te richten of iets dergelijks. De Britse autoriteiten hebben al- gehele stopzetting van het gebruik van electriciteit voor industriele doeleinden in Berlijn bevolen, be halve in gevallen waarvoor toe- stemming is verkregen van 't Brit se militaire bestuur. Vergunningen zijn reeds verleend aan fabrieken van onderdelen voor electrische cen trales, radiolampen en kaarsen. Een hoge Britse regeringspersoon lijkheid heeft heden vOJtklaard, dat, tenzij de crisis in Berlijn wordt be- zworen de leden van het parlement gedurende de zomer gemakkelijk bereikbaar moeten blijven. Persoonlijkheden van Whitehall spraken het vermoeden uit, dat het Berlijnse geschil ook de achtergrond is van het bijeenroepen van het congres der V.S. in een speciale zitting tegen 26 Juli. De vertegenwoordigers van de Italiaanse Christelijke vakbonden in het hoofdbestuur van het Alge meen Italiaans Vakverbond, hebben de christelijke leiders van het Ita liaans Vakverbond in een buitenge- wone vergadering bijeengeroepen, naar aanleiding van de staking, die in geheel Italie door de socialistiseh- communistische vakbondsleiders werd afgekondigd. Deze staking is in strijd met de overeenkomst be- treffende de eenheid der vakvereni gingen. De organisatie is daardoor dienstbaar gemaakt aan de belangen van een enkele partij. De vorming van een zelfstandige en democratische vakbond, „vrij van iedere politieke invloed", wordt noodzakelijk genoemd. (Van onze parlementaire redacteur) HET EERSTE STADIUM van de kabinetsformatie loopt dit weekend af. De formateur heeft de fractie- leiders van de vier partijen, die re- delijkerwijze voor een kabinet „op brede basis" in aanmerking zouden kunnen komen, zijn program voor- gelegd. De fracties van deze partij en zullen nu op korte termijn bij- een komen, teneinde zich over dit program te beraden. De fracties van de PvdA en CHU vergaderden reeds gisteren; die van de KVP en van de VVD heden. De uitslag van dit beraad is be- slissend voor de vraag of de forma teur in zijn opzet in eerste aanleg zal kunnen slagen. Zou de uitslag negatief zijn, dan klemt de vraag wat verder moet gebeuren. Wij meenden uit de omschrijving van de opdracht te kunnen lezen, dat het verlangen naar een zo breed mogelijke basis weliswaar voorop staat, doch dat de Kroon ten\lotte genoegen zou willen nemen met elk kabinet, dat van het gevraagde pogen de vrucht zou zijn. In deze gedachtengang kan de formateur dus ook volstaan met een twee par- tijen-regering. Prof. Romme huldigt echter blijkbaar een andere opvat- ting WASHINGTON, 16 Juli (AP) De krachtige versterking van de Amerikaanse luchtmacht in Euro- pa werd ook in officiele kringen in Washington opgevat als de eerste van een reeks maatregelen in verband met de crisis in Ber- lijn. Ook al werd in de officiele he. kendmaking betreffende het zen- den van de bommenwerpers de nadruk gelegd op het oefenings- karakter van de vlucht, doen functionarissen in Washington geen moeite in persoonlijke ge- sprekken te verhelen, dat de aan leiding de situatie in Berlijn was. Volgens zegslieden zou een vol gende stap zijn, dat aan Russische schepen doorgang door het Pana ma kanaal geweigerd zal worden, omdat Rusland de toegang tot Berlijn onmogelijk maakt. Verder zou gedacht worden aan economische sancties tegen Rus land door de Westelijke mogend heden en zoveel mogelijk andere landen, welke hiervoor te vinden zijn. Antonio Pgllante. die de aanslag op Togliatti pleegde, had volgens de politie Hitler's „Mein Kampf" bij zijn bagage. Het wapen waarmede hij de aan slag pleegde was een ouderwetse revolver met kogels van lood. Pal- lante werd gisteravond onder ster- ke bewaking en in het diepste ge heim naar de hoofdgevangenis van Rome, „Regina Coeli", overgebracht. De conducteur der Rptterdamse Tramweg Maatschappij J. de Leeuw die dienst deed op de veerboot Mid- delharnisHellevoetsluis, is heden- nacht verdronken. De veerboot moest om half een vannacht een extra reis maken om een touring- car met passagiers te halen. De eerste vier Amerikaanse su perforten zijn heden (Zaterdag)- morgen in Engeland geland. In totaal zijn 60 van deze toestellen op weg van de V.S. naar bases in Engeland. De Amerikaanse legerluchtmacht heeft medegedeeld, dat zestig super forten van hun Amerikaanse bases zijn vertrokken naar bases in En geland voor een korte periode van tijdelijke dienst. Bij deze oefening zullen ongeveer vijftienhonderd man betrokken zijn. Volgens waarnemers te Washing ton heeft de verplaatsing van de zestig superforten een grotere be tekenis dan uit de verklaring van- wege de luchtmacht zou blijken. Het aantal bij deze „oefening" betrokken machines en manschappen is veel groter dan gewoonlijk bij dergelijke oefenvluchten. Ook het gebruik van Britse bases is ongebruikelijk. Voorts gaan er onbevestigde ge ruchten. dat spoedig ook Franse ba ses voor Amerikaanse vliegtuigen in gereedheid zullen worden ge- bracht, volgens de waarnemers moet dan ook als de bedoeling van dit alles beschouwd worden: het aan- brengen van strategische verster- kingen in Europa in verband met de Berlijnse crisis. Een dertigtal superforten bevtndt zich reeds in Duitsland.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1