NATIONAAL HULDEBLIJK GESLOTEN KLEDINGBEDRIJF AB. HOES R.K. Lyceum besloot schooljaar r FILMS VAN DE WEEK Ambachtsschool Alkmaar ALKMAAR EN OMSTREKEN fer gelegenheid van het 50-jarig Regerings- jubileum van H.M. Koningin Wilhelmina J Twee docenten namen afscheid Cursgs 1947-1948 Marktberichten NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 17 Juli 1948 PAG. 2 WEGENS VACANTIE zijn onze ateliers van 17 24 luli ALKMAAR Onze agenda Federatie van V. BETER. DAN OOIT K.A.B.-HOEKJE Alkmaarse schiiders Vuurwapenen en springstoffen Promofie Handelsschool K.F.C. FILMKEURING II DE VIERING van hst gouden regerings-jubileum van onze dierbare Koningin zal elke rechtgeaarde Nederlander een gevoel van dankbaarheid bij zich voelen opkomen. Een zo lang- durige bewindsperiode van een regerend vorst is een zeldzaam- heid in de geschiedenis, is echter op zich zeli reeds van grote waarde voor een land als stabilisering van hel regeringsbeleid. Vooral echter is het een geluk, wanneer de regerende persoon dan bovendien nog kwaliteiten bezit, waarmede het land zegen- rijk bestuurd wordt. Onze Koningin is een nobele be- stuursvrouwe. Er is voor ons bus alle reden om dankbaar te zijn voor alles wat zij ons land en onze sa- menleving gaf door haar voorbeeld, haar wijs beleid, door haar eigen- schappen van geest en hart, door haar karaktervastheid en toegewij- de liefde voor land en volk onder alle omstandigheden, waarin vele uren beslissend, verschillende dagen moeilijk en meerdere jaren zorgvol waren. Het is dan ook begrijpelijk, dat ons volk, hoe vaak wellicht met betrekking tot bepaalde aangelegen- heden verscheiden van inzicht eensgezind is in het verlangen om zijn aanbankelijke hartelijkheid en eerbiedige dankbaarheid aan onze jubilerende Landsvrouwe te betui- gen. Ieder van ons zou een per- soonlijk blijk van dit gevoelen wil- len geven. zoals kinderen op Moe- derdag ieder voor 2ich iets beden- ken om aan Moeder op een eigen manier hun erkentelijkheid te uiten. Inderdaad, de jubeldag van onze Vorstin is onze nationale Moeder- dag, maar het moet toch als een on- mogelijkheid worden beschouwd. dat ieder individueel een pdrsoon- lijke gave op deze nationale Moe- derdag aan ons aller Moeder zal komen aanbieden. Het is daarom een gelukkige om- standigheid, dat onze jubilerende landsmoeder zelf heeft aangegeven, op welke wijze wij onze dankbaar heid kunnen uiten. Haar wens is weer een karakte- ristieke uiting van Haar belangstel- ling voor het welzijn van ons volk. Immers, Zij zelf gaf ons aan. dat wij zouden bijeenbrengen een fonds tot kankerbestrijding. De bestrijding van de kanker is een actuele aangelegenheid, omdat met het opschuiven van de leeftijds- grens die het gelukkig gevolg was van de geneeskundige vindm- gen ter bestrijding i&n diverse, het leven bedrelgende aandoeningen de kanker een toenemend gevaar van het menselljk bestaan is ge- worden. Bevrijd of genezen van vele vroe- ger als dodelijk gekende kwalen. valt de mens vaak ten offer aan t kwaadaardig gezwel. dat vrijwel on- afwendbaar de dood ten gevolge heeft. Er moeten mlddelen gezocht wor den om ook deze bedreiging te Wanneer het inderdaad zou luk- ken de oorzaak van dit kwaad te kennen, de middelen te vinden om deze oorzaak van dit kwaadx2 z deze oorzaak aan te grijpen, dan. ja, dan zullen wij met kans op volledig succes deze volksziekte kunnen be- striiden. Het ziet er naar uit. dat wij dit punt in onze bestrijding nog voor- eerst niet zullen bereiken, doch in afwaehting van dit naar mijn mening zeker eens te bereiken doel. kan er reeds zeer veel gedaan worden om verlichting voor dit ge- vreesde lijden te geven. De middelen, die hiertoe in ons land worden aangewend, zijn nog van bescheiden aard, te bescheiden zeker in vergelijking met wat in 't buitenland reeds ondernomen wordt Ook op dit gebied hebben wij een achterstand in te halen, hoe ver- klaarbaar deze achterstand wellicht ook is door de moeilijke omstandig heden van ons. volksbestaan in de voorbije jaren. Het getuigt van de brede opvat- tingen van onze Koningin, dat zij ons volk thans wil aansporen als hulde aan Haar deze achterstand te compenseren. Maar hiervoor zijn nodig kostbare middelen, veel geld voor de oprich- ting van instituten van onderzoek en studie, van research in brede zin. maar ook voor de toepassing van die geneesmethoden, die behoren tot de verworvenheden van ons he- dendaagse medische kunnen. Het bijeenbrengen van deze middelen eist een edelmoedig gebaar van ons gehele volk, dat in dankbaarheid ten opzichte van onze landsvrouwe zich herinnert. dat vele kleintjes een grote kunnen maken. Er zullen er vele moeten zijn. die bereid zijn, om naar persoonlijke draagkracht de vele kleintjes te le- veren, die de grootste hulde aan onze in het goud jubilerende Ko ningin moeten vormen, de vele kleintjes tevens om het grote wa- pen te smeden in de strijd tegen de kanker. Moge de gedachte van Alkmaar's burgemeester algemeen ingang vin den. dat onze dankbaarheid bij ge legenheid van het 50-jarig regerings jubileum van onze dierbare vorstin zich kristallisere in een gave, die het vijftigvoud is van de pasmunt, die ieder van ons in overeenstem- ming acht met zijn finantigle positie Het Comity ..Nationaal Huldeblijk" tracht zijn doel te bereiken door de verkoop van jubileumspeldjes, waarvan de minimum-prijs 50 maal 1 cent bedraagt. Zo zal dan ieder met recht en waardigheid beslag leggen op de beeltenis van onze Koningin, die in de dagen van Haar jubileum ons aller borst moet sieren. Dr J. J. JUNGERHANS, Geneesheer-Directeur v. h. St Elisabeth-Ziekenhuis KAJOTTERS, OP NAAR HOORN! ALKMAAR. Op 20 Juni wist onze handbalploeg het kampioen- schap te bevechten op de districts- dag te Alkmaar. Zondag wordt de strijd voortgezet tegen de kampioe- nen uit de districten Alkmaar(Oost) Wervershoof, Schagen, Hoorn en Purmerend en wel te Hoorn op de Streekdag. Zal ons handbal-elftal zijn succesvolle opmars voortzetten? Wij weten het niet, want zwaar zal de tegenstand zijn. Wanneer onze ploeg aangevoerd wordt door een grote schare Alkmaarse kajotters, zal er in ieder geval een behoorlijk resultaat behaald kunnen worden. Het programma van de Streekdag luidt als volgt: Om 9 uur verzamelen wij ons op het Stationsplein vanwaar wij per trein naar Hoorn vertrekken. Te 10.15 uur wordt voor de deelnemers aan de dag een gezongen H. Mis op- gedragen in de kapel van het Mis- siehuis te Hoorn. Na de H. Mis is er een gezamenlijk ontbijt, en om 12.15 uur beginnen de wedstrijden op het Hollandia-terrein. Mannen, maakt dat de overwin- ning aan ons is! Secretaris. BENOEMING P.T.T. Met ingang van 1 Juli 1948 is bij het P.T.T.-bedrijf alhier benoemd tot bureel-ambtenaar 3e klasse de schrijver N. Tool. DE TEXTIEL-UITVERKOFEN Er- heeft zich bij het kopend pu- bliek een verkeerde mening geves- tigd, dat de textiel-winkeliers nu alles m&ar zonder punten mogen verkopen, nu zij een zgn. seizoen- uitverkoop houden. Dit is echter niet het geval. Eerst de volgende maand zullen de winkeliers in de gelegenheid gesteld worden, be paalde artikelen, die zij willen op- ruimen en dat zullen voorname- lijk wel incourante artikelen zijn zonder textielpunten te verko pen; mits de prijzen met 10 pet. ver- laagd worden. Zij, die zonder pun- ten iets willen kopen, zullen dus nog even geduld moeten hebben. BURGERS EN MILITAIREN De Woensdagavond gehouden contactavond tussen burgers en militairen, welke goed geslaagd is, heeft nog een mooi succes afgewot- pen; de gymnastiekvereniging De Halter, de Krachtsportver. S.S.S. en de Musical Players hebben aange- boden gratis een avond voor de mi litairen te verzorgen, welk aanbod door de R.A.O. gaarne werd aan- vaard. Donderdag 22 dezer zal deze tweede contactavond in het Gulden Vlies worden gehouden. ZILVEREN JUBILEUM BIJ „KOFA" ALKMAAR. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer C. En- gel als chef-stoffeerder bij de firma J. Spruyt in dienst trad. Nadat hij met z'n naaste familie- leden per auto van huis gehaald was, vond in de feestelijk versierde Irene-zaal van Hotel ..Victory" de huldiging plaats. Allereerst werd de jubilaris in waarderende bewoordingen toege- sproken door zijn onmiddellijke chef, de heer W. Spruyt, die vooral de ijver en toewijding van de jubi laris memoreerde en een cadeau van de firma overhandigde. Hierna nam de directeur, de heer M. Spruyt, het woord, die o.a. de wens uitsprak, dat de firma nog vele jaren de jubilaris onder haar per- soneel mag rekenen. Vervolgens werd de jubilaris toe- gesproken door de voorzitter van de personeelraad, de heer Stubenitsky, complimenteerde en zijn woorden die namens het gehele personeel. vergezeld liet gaan van een passend cadeau. Ook mevr. Engel deelde in de huldiging, haar werd een bloem- stuk overhandigd. Nog nam de heer Kaagman. zijn naaste medewerker, het woord, die herinnerde aan de pretfige samen- werking, welke op de afdeling heerst. Namens de collega's van deze afdeling bood hij een cadeau aan. Na een dankwoord door de jubi laris bleef men nog enige tijd ge- zellig bijeen, waarna het feest in de huiselijke kring werd voortgezet. Velen maakten in de loop van de dag gebruik om de jubilaris persoon- lijk te feliciteren. DE KAASMARKT De kaasmarkt van gisteren werd evenals de vorige dit jaar weer met goed weer begunstigd; vandaar, dat er vele vreemdelingen waren; van verschillende nationaliteiten. De kaasverkoop aan vreemdelin gen geschiedde ditmaal in de Kleine Waag aan een viertal loketten, zo- dat een en ander vlugger kon wor den afgewerkt. Werden er vorige week nog geen honderd kaasjes aan buitenlanders verkocht, ditmaal niet minder dan 234; meest voor Amerikaanse dollars, doch ook wa ren er verschillenden, die tegen Zwitserse en Franse Francs koch- ten en tegen Zweedse Kronen Wat de markt zelf betreft, de handel was ditmaal stug, doordat de handel niet veel voelde voor de hoge vraagprijs. De Boerenkaas no- teerde f80.— de fabrieks- f79.per 50 kg. In de aula van het R.K. Ly ceum waren gisterenmorgen alle leerlingen aanwezig om hun rap- porten in ontvangst te nemen. Dat nu niet alien zich even ge- rust voelden omtrent de uitslag, laat zich begrljpen en het was aan de geziehten van de aanwezige „slachtoffers" ook duideljjk te merken. Tegelijkertijd werd door docenten en leerlingen afscheid genomen van de con-rectrice. mej. Miiller, en de leraar in boekhou- den en handelsrekenen, de heer Verberne. Beiden zijn reeds lange tjjd aan het Lyceum verbonden en het is dan ook te begrijpen, dat het afscheid noch voor de schei- VICTORIA; „Mensen in nood". HARMONIE: „Tarzan in de gouden stad", 14 jaar. CINEMA: „Avontuur aan de Amazone'\ 18 jaar. A.B.T.: „Moord met voorbe- dachte rade." APOTHEKEN: Schouten— Oele, KOorstraat 47. Nachtdienst Taxi's: J. Smidt, Omval 60, teiifoon 3931. Zondagsdienst Doktoren: A. L. Gransbergen, Geesterweg 11, tel. 2294. J. Pot, Kenne- merstraatweg E 65, tel. 3117. Nieuwe bonnen halen: Maan- dag zijn aan de beurt voor het halen van nieuwe bon nen zij, wier geslachtsnaam begint met de letters U en V. Enkele weken geleden Vroegen wij de aandacht van de leden voor het werk van het Comite Nationaal Huldeblijk, nl. inzameling van gel- den voor een fonds ter bestrijding van de gevreesde kanker. Dit fonds zal ter gelegenheid van het rege- ringsjubileum aan H.M. de Koningin worden aangeboden. Vanaf heden zal Zaterdagsavonds tijdens het zittingsuur voor contri- butiebetaling- gelegenheid zijn om een jubileumspeldje te bekomen. Wij kunnen dit werkelijk aanbeve- len. De vacantie-kinderuitzending be- looft een succes te worden. Aanvan- kelijk dreigde er een spaak in het wiel te komen, maar de resultaten van de laat^te week zijn werkelijk verblijdend. Daar we echter meer kinderen hebben welke uitgezonden willen worden, als logeeradressen, zullen we het ook nu no» op prijs stellen, indien men zich opgeeft om een kind een of twee weken op te nemen. Een volgende maal zullen wij u iets naders mededelen omtrent ons Bureau voor Opvoeding-, Beroeps- en Onderwijsvraagstukken. Dit zal zeker de belangstelling trekken van ouders, wier kinderen in de hoogste klassen der lagere school zitten. Harmonie In de Harmonie draait deze week een van de vele Tarzanfilms; dit maal is het de geschiedenis van de Gouden stad, een stad vol vrouwen, waar iedere indringer de dood wacht. Tarzan weet van de geheime stad en wil het geheim bewaren, maar Boy brengt de ontdekkingsrei- zigers in het heiligdom der aan de Zonnegod gewijde vrouwen De ge- volgen zijn versehrikkelijk, maar Tarzan zou Tarzan niet zijn, als hij Boy niet in veilige haven wist te brengen. Het journaal is uitgebreid en interessant; o.a. een aardige Ski- film. Victoria De film ,,Mensen in Nood", welke deze week in het Victoria-theater draait, is een schitterend geheel. De korte inhoud is als volgt: Vanaf een der Europese luchthavens stijgt een vliegtuig op, dat evenwel midden in de bergen een noodlanding moet maken, daar een der motoren in brand vliegt Die nacht na de nood landing is het vliegend stormweer, zodat het door de storing practisch onmogelijk is verbinding te krijgen met andere plaatsen door middel van de radio. Een der piloten, Bill Haverton, gaat met n°S drie man nen er op uit en zal trachten het dorp, dat 18 km- verderop moet lig- gen, te bereiken. Hij slaagt echter niet en wordt door een tweede ploeg, welke na hem uittrekt, ge- vonden in een ravijn. Radiocontact is ondertussen yerkregen en een vliegtuig, dat tracht te landen vlak bij hen, verongelukt. Dan gelukt het hen door de opofferingsgezindheid van een der passagiers contact te krijgen met de bewoners van het dorp en de redding is een feit, want ook de overigen, die nog bij het vliegtuig zijn, worden gered Geheel zuiver is dezeinho'udsop- gave niet, doch bij het vermelden van de omissies zou men toch vrij wel hetzelfde beeld van deze schit- terende film krijgen. Cinema Americain Na een goed-verzorgd voorpro- gramma waarin o.m. voor zeillief- hebbers een alleraardigste rolprent van een zeilwedstrijd in de haven van Sydney met 18 vts. jollen, be gint de hoofdfilm Avontuur aan de Amazone, een echte junglefilm, waarin Sabu de hoofdrol vertolkt. Het is een stille zwijgende Sabu, wanneer de toeschouwer met hem kennis maakt. Het blijkt ook spoe- dig, dat hij in, een proces is gewik- keld en terecitt moet staan wegens het doden van een Indiaan. Wat hij heeft misdreven en hoe hij hiertoe is gekomen is het thema wat de film behandelt. Afgewisseld met opnamen uit de rechtszaal wordt hier de levensloop geschetst van de uitgestoten Indiaan, die door zijn stam veracht wordt. De inhoud is niet geheel nieuw meer maar heeft toch spannende momenten genoeg om zich een avond te amuseren. Alkmaars Bioscooptheater ..Rokende Revolvers", ofschoon ook geen film van grote allure, was er toch een, die wel iets te waarde- ren bood, vooral voor hen die van vuist- en revolvergevechten hou den. Voor de tweede film „Moord met voorbedachte rade" kunnen we maar weinig waardering hebben. Wanneer een ontrouw vrouwtje er niet tegen op ziet teneinde haar speelzieke minnaar de nodige con- tanten te verschaffen, haar rijke echtgenoot naar de andere wereld te helpen, waarbij een fanatieke arts zijn medewerking verleent, dan is dat een geschiedenis, waarvoor wij geen aanbeveling kunnen schrijven. Gediplomeerd werden de volgende leerlingen: Afdeling smeden-bankwerken: P. Bak, A. Bakker, J. Barsingerhorn, H. A. Borst, J. Breed, M. P. Breg- man, B. J. Burger, C. K. Dokter, B. van Duin, S. W. Dijkstra, J. C. F. Gerritsen, P. J. Groentjes. N. W. Groot, Th. Groothuizen, E. Moorman, J. L. Schreuder, J. A. Soonius, J. Visser, P. A. Zwart, E. Hemninga, H. C. A. Jacobs, J. Brand, J. Dekker, C. J. N. Groo- tes, H. de Haand, H. Haanraads, H. J. Heeremans, C. Hoogeboom, F. de Jong, P. W. A. Kasten, J. Kieft, H. W. Klasing, W. B. Kolkman, C. Komen, J. G. Koper, A. P. de Munk, A. Neuteboom, A. Pater, G. C. Schot, C. Steinvoort, C. y. Suijdam, J. Th. Thesing, K. Visser, C. Wouters, A. Zwerver, C. v. Dijk, C. Kieft, P. G. v. d. Laan, C. Pouwer, W. H. J. Put, A. van Riesen. P. Roskam, J. L. Rijs, R. T. Stoffers, G. F.-P. Tesse- laar, J. P. Tromp, J. Visser, S. de Vries, A. Westerbeek, W. L. v. Wes- terop, S. Wetterauw, I. J. de Wilde, J. Wittebol, J. J. Zeinstra, C. Mel- link, J. Ursem, S. J. Winkel. Niet gediplomeerd werden 8 leer lingen. De leerling J. P. Tromp ont- ving een le prijs. De leerlingen W. Dijkstra, H. C. A. Jacobs, J. Visser en J. L. Rijs ontvingen een tweede prijs. Afdeling motorrijtuig- en rijwiel- herstellen: Th. M. J. M. Adrichem, L. W. Appelman, J. Bakker, P. O. Bak ker, C. Barf. J. C. Berger, P. Berk- hout, A. J. de Boer, P. E. Buter, B. Dalenberg, J. J. Dekker, P. Dekker, P. Dijkstra, J. C. Gaarthuis, C. Jo hannes, P. de Jong, H. J. W. Jon- ker, F. L. Kamper E. O. Karels, W. Klaver, J. Korver, J. Kroone, E. Leeuwenkamp, J. J. Leguit, G. Leijen W. C. M. Dieckman, J. Koopman, R. Korver. C. Mantel, J. Moeijes, C. Pater, P. H. Pouwels, J. N. H. Rijs, J. Schaap, Jochem Smit, Johan Smit, W. Smit, J. Spaans, P. A. M. Swlh- kels, C. Timmer, J. Vennik, D. J. de Vries, J. J. van Wpnderen, J. A. Zentveld, J. C. Zonneveld, P. Zijp, J. Geusebroek. Niet gediplomeerd werden 7 leer lingen. De leerling W. C. M. Dieck man ontving een tweede prijs. Afdeling Electro-techniek: A. G. Abbo, J. Bakker, P. C. Barhorst, C. E. Bierman, D. Boot, J. H. v. Brug- gen, W. Bruijn, A. Dekker, C. Dek ker, K. Dissel, E. G. Duijnevelt, J. M. Th. Franse, J; de Geus, K. de Groote, J. den Hartigh, J. Heijne, J. Hoeben, J. M. Th. Jacobs, B. I. Jansen, H. F. de Jong, J. Keeman, Th. Knegt, J. B. M. Pureveen, G. M. Verheul, Th. J. W. Wiebring, A. Zwart, B. Ruiter, J. W. Baart, I. Boon, J. N. A. v. d. Eng, C. Heer- schap, M. Koning, J. Kraak, J. Kroon, C. Krul, J. E. Kuipers, J. v. Leijen. H. Merlijn, D. Pastoor, J. Ro sier, W. J. Sombroek. J. Th. Stroo- mer, J. R. Vierstra, Th. Wagenaar, L. v. d. Werf, J. S. v. Westen, P. de Winkel, F Witte. J. P. van Wonde- ren, J. Zee, A. W. van Zelst, J. G. M. Zentveld, C. Th. Zoon, J. van Alphen. De leerling J. Heijne ontving een eerste prijs. Afdeling timmerlieden: N: Bar horst, L. den Boer, J. B. Brakel, A. C. van Esseveld, S. de Geus, H. J. Groen, J. C. .Groot, P. M .Groot, C. G. de Groot, P. N. Hoogewerf, J. M. Hopman, C. J. Klaver, J. C. Klercq, J. Kooij, F. Kunst, N. van Langeh, J. C. v. d. Eng, J. Kooij, J. Langen- dijk, J. J. Mak, J. de Moel, N. M. Mul, J. M. Oorthuis, S. van Saaze, D. A. Schuit, Th. Smit, J. M. Staa- degaard, G. S. Etierp, N. C. S. Stoop, C. Tesselaar, J. N. Venneker, A. W. Vogelaar, J. de Vries, G. Wassenaar, P. de Wit, N. Wittebrood. Niet gediplomeerd werden 10 leer lingen. De leerling A. C. van Esse veld ontving een eerste prijs. De leerlingen N. M. Mul en A. W. Vo gelaar ontvingen een tweede prijs. Afdeling metselen: J. M. v. Baar, A. A. Bakker, C. B. de Boer, C. de Graaff, A. J. Groen, J. de Jong, A. A. E. Min, C. Molenaar, C. Rose, G. Scheringa, A. Swinkels. De leerling J. M. van Baar ontving een tweede prijs. Afdeling meubelmaken: Th. Boots, W. A. Erkamp, B. J. Geels, J. D. Donker, A. E. Prins, N. C. Schouten, J Visser, E Wansink, H. J. M. Wil- denburg. De leerling J. D. Donker ontving een tweede prijs. Afdeling schilderen: Th. P. van Baar, R. S. Boon, A. Breed, H. C. C. Burger, M. C. Dekker, S. P. Gieling, L. N. Groot, J. Kooijman, K. Meester, G. Zomerdijk. De leerling J. Kooij man ontving een eerste prijs. Afdeling kleermaken: A. de Beer, A. Beers, J. Buis, D. M. Feller, A. Glas, B. Glas, T. J. v. Gijzen, J. Harms, A C. Mulder, T. Oldenbroek, T. Oostindien, C. J. M. v. d. Peet, A. Snip, C. Stam, J. J. Stam, J. v. Struik, E. C. v. Twuijver, F. de Wil de, M. A. van Wonderen. Niet ge diplomeerd werden 2 leerlingen. De leerling F. J. van Gijzen ontving een eerste prijs. De leerling A. C. Mulder ontving een tweede prijs. Afdeling banketbakken: M. Blan- kendaal, H. Blokdijk, M. Drenth, A. W. P. Goudsblom, G. Harskamp, C. M. de Jongh, W. H. A. Kroeders, L. H. v. Liempt, B J. Moritz, H Roos, J. Ch. van Schagen, W. Schilder, J. Slot, F. Stammes, A. H. Wittenberns, J. C. Zegers, W. Zwart. De leerlin gen W. H .A. Kroeders en J. Slot ontvingen een eerste prijs. (wordt vervolgd) ST. CAECILIA De leden van St. Caecilia worden eraan herinnerd, dat zij hedenavond present dienen te zijn in het repe- titielokaal, Friesebrug en wel om 7.45 uur. Er zal een serenade aan 'n Neomist gebracht worden. Ook de tamboers en hoornblazers worden verwacht; niemand blijve dus thuis. Het bestuur verwacht geen afbe- richten, doch op de opkomst van minstens 55 leden. Laat ons dank baar zijn, dat wij ter gelegenheid van iedere priesterwijding onze hul de en dank kunnen laten uitschal- len; er zijn vele katholieke landen. waar dit niet meer moge- lijk is. Daarom, laten wjj deze ere- taak ook in ere houden. denden, noch voor hen, die ach- terblijven,. gemakkelijk was. Afscheid van twee leraren Na een kort gebed en het zingen van het le couplet van het Wilhel- mus, was het de rector, de heer J. L. Kiippers, die enige cijfers noem- de betreffende de toelating tot de nieuwe klassen en de eindexamens, die enige tijd geleden zijn afgeno- men. Diegenen, die nu de school gaan verlaten, werden de meest welgemeende gelukwensen aange boden. De docenten zullen met be langstelling de verdere weg van hun oud-leerlingen volgen. Tot slot volgde een overzicht van het schooljaar 1947/'48, waarna de rector nog een algemeen kort dank woord sprak. Een klein meisjeskoortje, samen- gesteld uit leerlingen. zong onder leiding van de heer Vinken een 3- tal aardige lied.ies, welke getuigden van enige ernstige repetities. Door een van de jongens werd 't koortje begeleid op de piano, Het was de taak van de rector om de tolk van alien te zijn en een afscheidswoord te spreken tot mej. Miiller en de heer Verberne. Laatst- genoemde is thans ruim 17 jaar aan het Lyceum werkzaam als le raar in boekhouden en handelsreke nen. Hij kwam daarvoor over uit Haarlem, maar kan, omdat zijn werkzaamheden daar uitgebreider werden. dit niet langer volhouden. en moet nu het lesgeven in Alkmaar beeindigen. Dit is jammer, aldus de rector, want hij werd tenslotte be schouwd als een soort familiestuk. Namens de docenten werd hem een kleine surprise aangeboden. Nog zwaarder is het afscheid van mej. Miiller, aldus de rector. In Sep tember zou zij 19 jaar aan het Ly ceum verbonden zijn als con-rectri ce en in die tijd heeft zij voor de school veel gedaan. Thans is zij door persoonlijke omstandigheden gedwongen naar haar vaderland (Zwitserland) terug te keren Zij is daar namelijk aan een R.K. Gym nasium benoemd. Wat het Lyceum geworden is, is voor een groot deel te danken aan haar. De leraren zullen haar on- gaarne missen. Uit naam van alien dankte de rector mej. Miiller van harte voor al datgene. dat zij voor de school gedaan heeft. De leerlingen betuigden ten voile hun adhaesie door het aanheffen van een „Lang zal ze leven" en een driewerf hoera. Een daverend ap- plaus volgde. Door een tweetal leer- c lingen werd hierna een duet ge zongen. Namens de docenten was het mo derator W. Zijlstra, die een woord van afscheid sprak in 't bijzonder tot mej. Miiller. Haar heengaan heeft de docenten zeer getroffen. Tijdens haar werk op 't Lyceum is de godsdienst haar altijd een grote steun geweest. Vervolgens noemde spreker haar sterk wetenschappe- lijke inslag. die zich vooral richtte naar de antieke cultuur. Haar klas- sieke studies hebben dan ook een sterk stempel gedrukt op haar le- venshouding. Verder getuigde zij van een warm sociaal gevoel, dat zich altijd uitte bij collega's door mede te leven in hun gezinsmoei- lijkheden en bij schoolfeesten, waar zij altijd een belangrijk aandeel in de organisatie had. Spreker besloot tenslotte: „Wij hopen, dat een foto van haar in de lerarenkamer het komende lerarengeslacht in Mar geest mag doen doorwerken, en brengen dank aan haar, die onder Gods zegen zo- veel gedaan heeft voor de lyceum- gemeenschap in Alkmaar." Namens de leerlingen sprak mej. C. Buuren, waarna door een twee tal meisjes aan mej. Miiller een ge- schenk ter herinnering ^erd aan geboden. Hierna zong het meisjeskoortje nog een drietal liedjes. Mejuffrouw Miiller dankt In haar dankwoord zei juffr. Miil ler, dat het afscheid haar moeilijk was. Nooit zou zij het Lyceum kun nen vergeten en vanzelfsprekend zou zij het contact met Alkmaar blijven bewaren. Op de a.s. reunie van oud-leerlingen is zij weer aan wezig. Vooral wees zij nog even op de belangrijke taak. welke op de schouders van de meisjes rust: „In alle eenvoud en zonder veel woor den een beschavende invloed uit te oefenen op haar omgeving". Tot alien sprak zij nog een kort dankwoord, waarbij zij duidelijk naar voren liet komen, dat Neder- land haar tweede vaderland was geworden. Zij eindigde met een wens voor alle leerlingen: ..Mogen jullie de taak. welke je in dit leven is opgelegd, vervullen tot heil van jezelf, van katholiek Nederland en van ons gehele vaderland." Wat kon mej. Miiller beter als adhaesiebetuiging wensen dan de donderende ovatie. welke haar hierna door de leerlingen werd ge bracht. Onomstotelijk kwam hier- mede de verknochtheid van de leer lingen aan hun scheidende con- rectrice vast te staan. Uitreiking rapporten De bekendmaking van de namen van hen. die overgegaan waren, bracht natuurlijk weer de nodige commentaren van de kant van de leerlingen. Vooral de mededeling, dat sommigen een taak, straftaak of herexamen hadden verwekten de nodige hilariteit. Aan het einde van de plechtig- heid dankte de rector de heer Vin ken en zijn koortje, de beide andere zangers (een dame en een heer) en de pianist en hoopte, dat alien de vacantie goed zouden gebruiken. Hij drong er vooral b(j de leer lingen op aan, niets te doen zon der toestemming van de ouders, voorzichtig te zijn met lectuur vooral stationsleetuur! en ge- vaarlijke gelegenheden te mijden. Boeken lezen is natuurlijk goed en geschikt voor de algemene ont- wikkeling, maar pleeg bij de keu- ze overleg met de leraren en ouders! Het laatste woord was aan de moderator, die alien een prettige vacantie toewenste. Aan degenen, die van school gingen, voegde hij toe: „Gij hebt geleerd op het Ly ceum eendrachtig te zijn en korps- geest te bezitten. Toont dit nu en bliift eendrachtig. Plezierige vacantie!" Op initiatief van de besturen van het tekengenootschap „Kunst zij ons Doel" en de schildersvereniging „Doorwerken" werd een dezer da gen een bijeenkomst gehouden van de deelnemers der „Paastentoonstel- ling 1947 van Alkmaarse schiiders", waarin met algemene stemmen het besluit werd genomen tot oprich- ting van de „Federatie van Alk maarse schiiders". Reeds voor bedoelde tentoonstel- ling in 1947, welke zich mocht ver- heugen in een goede belangstelling der stadgenoten, werd algemeen de wens onder de exposanten bepleit, het op bedoelde tijden doen houden van exposities op „brede grondslag" waardoor de kern van Alkmaarse schiiders wordt samengebundeld en door goede selectie kan worden be- reikt, dat meer grote tentoonstellin- gen met een verantwoord artistiek peil worden georganiseerd. Hierdoor wordt het contact tus sen het kunstlievend publiek en de schiiders in onze stad niet alleen verbeterd, maar kan het ook tot juister begrip leiden van bepaalde verhoudingen betreffende de schil- derswereld, want ook de Stichting van Nederl. Kunstschilders vraagt niet haar leden, wat hun ..beroep" is. maar wat hun ..persoonlijke zeg- genschap" in artistieke zin te bete- kenen heeft. Al meer wint ook de gedachte, dat beroepsschilders en goede amateurs elkaar moeten vin den, althans in cultureel opzicht. Ook in dit licht bezien. beoogt de thans opgerichte federatie het stre- ven eenheid te bevorderen en treedt zij niet naar voren als derde ver eniging op schilderkunstig gebied ter plaatse, maar wil de kern der verenigingen te samen met de niet- verenigde schiiders ..overkoepelen" en heeft zij de moed en plicht als een representatief orgaan in ons kunstzinnig leven te verschijnen. Verheugend is dan ook dat ..Kunst zij ons Doel" en ..Doorwerken" hun morele steun spontaan aan de jonge federatie zullen verlenen en overi- gens doorgaan met de eigen taak, w.o. de studietekenavonden zo'n be langrijke rol spelen. Mogelijk wor den deze organisaties nog de voe- dingsorganen van de centrale fede ratie. Het behoeft geen betoog, dat in 't bijzonder de medewerking der plaatselijke overheid zeer zal wor den gewaardeerd. De bijeenkomst werd door 18 per- sonen bezocht en enkele hebben nog adhaesie betuigt. Het voorlopig bestuur wordt ge- vormd door de heren W. Koster (voorzitter), H. Heertjes (secretaris, Rochdalestraat 37) en R. Bankers (penningm.). In verband met de voorbereiden- de organisatie worden voorlopig geen nieuwe leden aangenomen. Als erfenis van de oorlog zwerft er hier en daar nog steeds gevaar- lijk oorlogsmateriaal, als projectie- len, mijnen, munitie, ontstekings- middelen, wapenen enz. Doordat deze gevaarlijke dingen in handen zijn van onbevoegden, gebeuren er nog bijna dagelijks ongelukken; en vooral jeugdige personen schijnen graag met dit gevaarlijke materiaal te experimenteren of te spelen. En volwassenen beschouwen een en an der meer als een souvenir. Het voorhanden hebben van al deze arti kelen is op grond van de Vuurwa- penwet verboden en daarom gelast het Hoofd van de Plaatselijke Poli- tie een ieder, die e^n of meer van deze artikelen onder zijn berusting heeft. hiervan kennis te geven aan het bureau van Politie; het zelf vervoeren ervan is verboden; na de kennisgeving zal het gevaarlijke spul worden afgehaald. Er zij voorts op gewezen. dat te gen ieder, die onbevoegd vuurwa penen in zijn bezit heeft. een straf- vervolging kan worden ingesteld. Daarom experimenteer niet met gevonden onbekende of vreemde voorwerpen; het kan levensgevaar- lijk ziin: blijf er af en waarschuw de politie. ALKMAAR. Aan de Gemeen- telijke Middelbare Handelsschool met 4-jarige cursus werden bevor- derd van klasse I naar klasse II: B. Baerken, Bergen; D. Hommes, Heiloo; J. de Jager, Heiloo; W. Kap- tein, Alkmaar; A. Kesselaar, Alk maar; P. Kommer, Alkmaar; W. Kooyman, Hensbroek; B. Menist, Alkmaar; J. Modderman, Beverwijk H. Outhoff, Alkmaar; G. Spruyt, Heiloo (met lof); B. van der Tak, St. Pancras; H. Tesselaar, Alkmaar T. Vader, Warmenhuizen; J. Wol- ven, Heiloo. Niet bevorderd 6. Bevorderd van klasse II naar III: N. Bosch, J. Bruin en W. Edel, Alkmaar; W. Finkensieper, Bergen; H. Godijn, L. Helfrich en H. Hof- meester te Alkmaar; W. Hoogland, Harenkarspel; H. Kleiterp, Bever wijk; G. Kommer, Alkmaar; A. Modderman, Beverwijk; J. ppdam, Heiloo; E. Schouten, Alkmaar; E. Schots, Krommenie; J. Slot, Noord- Scharwoude; E. Spruyt, Heiloo; G. Veldman, Heerhugowaard; W. de Waal, Alkmaar; W. Wit, Castri- cum; G. Worm, Bergen; H. Ormel, Alkmaar. Niet bevorderd 3. Bevorderd van klasse III naar IV: K. de Bakker, K. Duyff, J. de Haas en E. v. d. HeydenHe Alkmaar K. Morit, Hoogkarspel; T. Nooy, Hoorn; L. Nijdam, Alkmaar; J. Scholten, Bergen; W. Stam, Nrd.- Scharwoude; J. Swart, Heerhugo waard; P. Vader, Warmenhuizen; G. Smit, W.-Blokker; K. Blokhuis, Purmerend. Niet bevorderd 5, herexamen 1. ZONDER VERGUNNING ALKMAAR. Tegen een kapper werd proc.-verb. opgemaakt, omdat hij geen vergunning bezat op grond 'van de Vestigingswet. Eveneens te gen een winkelier, die textiel ver kocht zonder de vereiste vergunnin- gen. ONVOORZICHTIG ALKMAAR. Op de Kennemer- singel passeerde een luxe auto de Kneppelbrug juist op het ogenblik dat een 13-jarig meisje vanaf de brug de weg overstak, zonder op het verkeer te letten. De bestuurder moest krachtig remmen en uithalen, waarbij de auto tegen het hek van de St. Josephkerk botste. Het meisje mankeerde niets. Hek en auto wer den beschadigd. Deze werd onder- ilng geregeld. De bestuurder treft geen schuld. In de banketfabriek Heykoop probeerde de 18-jarige leerling- banketbakker koekdeeg te verwij- deren uit een in werking zijnde ma chine. Zijn linkerhand raakte hierbij bekneld. Hij werd per taxi naar het C.Z. vervoerd, waar bleek dat hij vleeswonden aan de vingers had opgelopen. ALKMAAR: Alkm.' Biosc. Theater: Moord met voorbedachte rade, on bekeifd; Cniema Americain: Avontuur aan de Amazone, 18 j. Harmonie: Tarzan in de gou den stad. 14 j. Victoria: Mensen ni nood. onbekend. SCHAGEN: Royal: De beste jaren van ons leven, volw. HOORN: Winstontheater: Gepro- longeerd: De beste jaren van ons leven, volw. Victoriatheater: De Zwarte Zwaan, 18 jaar. MEDEMBLIK: Scalatheater: Pas op je zenuwen, alle leeft. Partisanen, 18 jaar. CORRESPONDENTIE De Jongedame, die ons schreef onder initialen H. D wordt ver- zocht haar naam en' adres aan de Redactie bekend te maken. Red. N.H.D. EXAMEN Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het propae- deutisch examen voor werktuig- kundig ingenieur: P. S. Dokter, Alkmaar. Mr. STOFFELS HAD HET VOOR HET ZEGGEN ALKMAAR. V.Vr de Bijzon- dere Politierechter werden gisteren- middag weinig zaken behandeld, doch de diverse straffen, welke ge- eist werden, klonken als een klok. Cornells van deir E. uit Beemster had een kalf clandestien geslacht: 2 mnd.; Jan Hendrik J. uit Beem ster had hiervan vlees gekocht: f 100 of 30 dg. en 1 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar; Tamis D. uit Abbekerk had een rund geslacht: 2 mnd.; Niecolads D. uit Hoogwoud had hiervan vlees gekocht: f 200. of 2 mnd. en 1 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar; Geertje de J. uit Hoorn had boter aangeno men zonder afgifte van bonnen: f 250.of 2 mnd.; Jacobus Cornelis van D. uit Alkmaar en Krijn H. uit Breezand hadden schapenvlees ge kocht: resp. f 60.of 20 dg. en f 25.of 10 dg.; Cornelis K. uit Heiloo had een kalf geslacht: 6 mnd voorw. met een proeftijd van 3 jr. Cornelia Catharina B. uit Heiloo had hiervan, vlees vervoerd: f 50 of 30 dg.; Petrus Jacobus K. uit Alk maar had een rokcostuum gekocht zonder punten: f 150.of 2 mnd.; Frens B. uit Bergen had in textiel gehandeld zonder de vereiste ver- gunningen, hetgeen nu echter weer in orde was: f 10.of 6 dagen. BEDEVAART VAN DE LAUREN- TIUSCONGREGATIES NAAR HEILOO Zondag 18 Juli wordt de zestiende bedevaart van de meisjescongrega- ties naar Heiloo gehouden. Het is een goede en godvruchtige gewoon- te, dat de meisjes van de Lauren- tiusparochie ieder jaar naar de nood Gods gaan om haar belangen te bepleiten. Zij vragen aan Maria de noodzakelijke steun die zij in haar leven nodig hebben, Het is dan ook te verwachten, dat een groot aantal meisjes naar de bede- vaart zal gaan. Het program van de bedevaart is aldus: Om half negen H. Mis met predikatie, verzorgd door ons eigen zangkoortje, om half twaalf bijeen komst bij het beeld van St. Wille- brord en om half twee plechtig lof met processie. Door de welwiljende medewerking van de Ned. Spoor- wegen zullen de treinen van 8.10 naar Runxputte en om 2.50 van Runxputte op de bedevaartplaats stoppen. Dit jaar heeft de bede vaart een zeer bijzonder karakter omdat onze oud directeur Kapelaan de Wit van de St. Paulusparochie Den Haag deze meemaakt en de meisjes op kernachtige wijze zal toespreken. Het program moet daar om een ieder aantrekken en daarom kan er dit jaar geen enkel meisje thuisblijven. Op verzoek van de Ned Spoorwegen en tot gemak van onze meisjes zullen enkele be- stuursleden Zaterdagavond na het lof in het clubhuis spoorkaartjes verkopen. De prijs is 70 ct. retour, voor kaboutertjes 0.35 ct. Bovendien wordt er van iedere deelneemster f0.25 gevraagd voor de onkosten aan deze bedetocht verbonden Men wordt verzocht deze ook tegelijker tijd Zaterdag te voldoen. GESLAAGD DE RIJP. Dezer dagen slaagde de heer C. Heijnis te de Rijp voor het examen handelskennis en vak- bekwaamheid, afd. Schoenherstel- lers. A ANBE STEDIN G GRAFT. Woensdagmiddag vond de aanbesteding plaats van de te verstraten wegen te Graft, West- Graftdijk en Noordeinde. De vol gende personen of firma's schreven in: K. Beuving te Beemster f 11.831, Fa. N. G. Glorie Z. en N. Schermer f 9.380.Fa. Gebr. Min Bergen f 8.765.—. W. de Wit De Rijp f 8.364, D. Ent De Rijp f 8.282.—, Fa. Bus- .land en Zn. Assendelft f 7.549.— O. Hamstra De Rijp f 7.570.—, C. Lam- pert en Zn. Haarlem f 6.735.— J. Vega Amsterdam f 5.695.—. Het werk is nog niet gegund, dit zal binnen enkele dagen geschieden. HEILOO, 16 Juli. Aardbeien 2.10 —4.40, rode bessen 0.90—1.70, zwarte bessen 2.50—3, appelen 0.52—0.78, peulen 0.601.10, doperwten 0.45 0.74, tuinbonen 0.25—0.32, sperciebo- nen 1.601.75, tomaten 0.700.80; bloemkool le srt 0.55—0.71, 2e srt 0.390.45; kropsla 0.020.06 p. St.; wortelen 0.140.20 per bos. ALKMAAR, 16 uli. Andijvie 7 19, spinazie 52, postelein 2052, wor- teltjes 1220, tomaten 6290, groene kool 17—26, spitskool 23, rode kool 5.5010.50, rabarber 5.5013, aard beien 1.3(1—2.60 p. slof; uien bos 10 20, bieten 718, druiven 5978, sperciebonen 1.671.78, snijbonen I.611.82, snijbonen stam 651.30; bloemkool la 6099, I 4055, II 20 38, komkommers 516, worteltjes 1422, selderie 2—6, selie 13, sla 2—6; nieuwe aug. groot 6.5012, id. klein 46.50. WARMENHUIZEN. 17 Juli. 88.500 kg aardappelen, Schotse m. 8.809.80; drielingen 44.60; kriel 3.70; bl. eigenheimers 99.60; eigh. drielingen 4; witte eigenheimers 9 —10.50; 1250 kg witte kool 7.10— 9.90; 250 kg tuinbonen 20. GROOTEBROEK, 16 Juli. To- taal 435.000 kg, eerstelingen grof 1'0.6011.60, groot 8.409.60, klein 3.705, rode eerstelingen 10.20 II.50, blauwe eigenh. 8.509.80, bl. eigenheimers 7—8.90, IJselster 8— 9.10, geelblom 6.108.50, bintje 7.90 8.50, bevelanders 6, 8400 kg rode kool 6, 1700 kg gele kool 20.70 21.40, 100 kg gieten 8.60. AVENHORN, 16 Juli. Aange. voerd 87.500 kg aardappelen Schot se rode 12.2012.40, Grote Schotse 7.808.50, Drlel. Schotse 34, Eigen- Jieimers 10.70—11.40; 580 kg tuinbo. nen 2324 p. 100 kg.: 10 kg slabo- nen 1.47—1.47 per 100 kg.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2