Sam Esmeyer, onvergetelijk verzetsleider k DWAZE ANNE De Kempische Cultuurdagen Belgie gaat Vlaams-Waalse kwestie onderzoeken Een legendarische I figuur, wiens faam nimmer sterven zal Stimulans voor eenheid tussen Noord en Zuid Nederlands goud in Zwitserfand Na liters inkt en een hangar drukwerk V/at we dan bedoelden NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Zaterdag 17 juli 1948 PAC. 3 Prijzen voor nieuw schilderwerk Tiel krijgt nieuwe jamfabriek WIM VAN EEKEREN ZIJ, die vorig jaar de Kempische Cultuurdagen in het Brabantse dorp Hilvarenbeek hebben meegemaakt, zullen zich de har- telijke geest van eensgezindheid herinneren, die de deelnemers aan dit Belgisch-Nederlands cultuurfeest bezielde gedurende de dagen, dat dr. de Brouwer, prof. Jozef Muls, Albert Westerlinck en Antbn yan Duinkerken spraken over de eenheid van Noord en Zuid. Ook dit jaar, en wel op 24 en 25 Juli a,s., zullen de Kempen aan weerszijde van-de kunstmatig getrokken landsgrens elkander in Hilvarenbeek ontmoeten, en zullen geleerde sprekers een aantal culturele vraagstukken behandelen, die op het eerste plan staan. Daamaast zullen kunst en folklore zelf ten tonele verschijnen. Volksdansen, vendelzwaaien, volkszang en een con cert van „De Mastreechter Staar" zullen het hart verwarmen van Belgen en Zuid-Nederlahders, die in groten getale naar het Bra bantse grensdorp zullen optrekken. Verkeersdrukte op Rijkswegen Waar rijden de meeste auto's en fietsen? KUNNEN WIJ FLUITEN NAAR 500 MILLIOEN? Volgende week bijeenkomst te Frankfort Scheuring in democratisch blok van Sowjetzone De stakingen in Indonesia - WiiilP Feest in Zwitserland. De Zwit- sers houden van optochten in hun kleurrijke klederdrachten. In' het beroemde Burgdorf werd deze week een historische op- tocht gehouden „uit het verle- den van Burgdorf". Hertog Berchtold V van Zahringen, die van 1186 tot 1218 dikwijls op 't kasteel van Burgdorf woonde Padvindsters uit elf landen nemen deel aan het internationale padvindsterskamp, georganiseerd door het district Bloemendaal van het Nederlandse Padvindsters Gilde, te Aerdenhout De opening van het kamp door het hij sen van de vlag. Vacantieregeling voor de bouwbedrijven Engelse Lagerhuis voor doodstrdf Generaal der legers" overleden Nrd. Rijnland—Westfalen verwerpt Londense besluit-en Am. Superfort verongelukt FEU ILLETON DOOR A. DUNCAN I „BUITEN GIERT een Maarlse bul en rammelt aan de ven- sters. Regendroppelen klem- men zich aan de ruiten, om vna even te hebben binnenge- gluurd, driftig' naar benederi te rollen. Mijn ogen staren in de verte, over het van rijke oogsttooi ontdane land, ver- liezen zich in de .grijze nevel aan de einder. Doch dan be- gint zich in die nevel-sluier langzaam een beeld af te te- kenen. Een paar warme, gevoelige ogen staren mi) aan, ik zie een energieke mond, het gelaat van een dode vriend, van Paul de K.P.-leider, Sam Esmeyer, leider en deelgenoot bij zoveel ondememingen waarblj het om dood en leven ging". Zo schreef een eenvoudige Jon- gen en de woorden klonken in voi le betekenis in mijn oren toen ik Kees (zijn voile naam blijve ook nu liever achterwege) op ging zoeken, om het een en ander betreffende de grote geniale K.P. leider Sam Es meyer' te weten te komen. Kees is nog even flink, gespierd en energiek als in de tijd toen hij deel uitmaakte van de groep, die steeds weer de Duitse bezetters voor nieuwe problemen stelde en steeds weer erin slaagde het vader- land op allerlei manieren van dienst te zijn. Thans is Kees een rustige huis- vader geworden en slechts in een vaag beeld kunnen wij hem weer zien zoals hij was in de bezettings- tijd, moedig, doortastend en altijd goed gehumeurd_ Zijn ogen stralen heel even als we de naa"m - van Sam noemen, heel even schijnt het -alsof een blijde herinnering wordt terug geroepen •dan echter wjjkt een droeve trek op de grootte van het verlies, dat ook Kees nu nog steeds drukt. Kees ghat aan 't praten, lang zaam maar zeker komen de woor den los, soms aarzelend, soms kort algebeten en vormen een verhaal, het verhaal hoe Kees Sam leerde kennen bij het beramen van de distributie overval te Bergen op Zoom, die jammer genoeg mis- lukte en hoe 5 jongens met de kogel gestraft, hun dierbaar leven offer- den. Hoe Kees en de zijnen deze 5 terdood veroordeelden wilden be- ♦rijden en hoe slechts een geringe tijd hun helpers van Sam en zijn ploeg te laat arriveerden. Met smart heb ik op hen staan te wachten, zo spreekt Kees. Ik had een blind vertrouwen in Sam dat hij zijn woord zou houden. In de vroege morgen van de bewuste dag fietste ik van mijn schuilplSats te Dongen naar ^reda en stond met twee Bergse makkers tijdig aan de gevangenis, doch van Sam en zijn mannen was nog niets te zien. En of het zo zijn moestdaar komen de gevangenen te voet uit de ge vangenis en begeven zich onder zware bewaking naar het station, alwaar ze met dedoodgewone Vitesse-Autobusdienst weggebracht worden Zulk een opgele%de kans en onze mannen staan in Dongen! Het was alles een kwestie van een kwartier. Het is met geen pen te beschrij- ven, wat er op dat moment id® ons omging, zo gaat Kees verder. Daar zag ik ze uit het gezicht verdwij- nen, mijn vrienden en medestrijders en ik stond met mijn twee mak kers machteloos. Met vol gas reed de bus in richting Den Bosch en weldra stonden we daar alleen Dat was het einde. Kees herademt en slikt met het lntussen koud geworden kopje koffie de ontroering weg, die onge- twijfqld bij het opnieuw doorleven van dat vreselijke moment van hem meester moet hebben gemaakt. Dan gaat hij kalm en weer geheel zich zelf verder en vertelt hoe Ba. rend, alias Paul, alias Sam Esmeyer op de vrijwillig gekozen moeilijke en eenzame- weg verder ging en hoe hij besefte, dat de voornaamste eigenschappen van |de ondergrond:V strijder en leider geslotenheid en voorzichtigheid moesten zijn. Hij wijdde niemand in over zijn plannen, hij berekende en gaf aan zijn irtedewerkers slechts het aller- noodzakelijkste door. Maar was het grote ogenblik Vanactie gekomen dan was hij er zelf bij en leidde met vaste hand, terwijl hij het leeuwen- aandeel voor zichzelf bewaarde. De meesten van zijn helpers wisten niet wie onder de naam van „Paul" schuil ging en zeker wist het grote publiek niet van zijn bestaan en werken af. Toch was het deze jonge 22-jarige man, die o-.a. de overval op het Delftse politiebureau leidde; hij was het die het distributiebureau aan het Afrikaanderpleiy. te Rotter dam „inruimde". Dan geen gejuich om het geluk- ken van de actie, geen gefeteer en gelukwensen. Paul was weer de teruggetrokken, zachtmoedige jon- geman van vreedzame allures, maar Naast'de prijzenbeschikikng voor schilderswerkzaamheden, welke de prijzen regelt op basis van het aan- tal gewerkte uren, is met ingang van 20 Juli 1948 woor nieuw schil derwerk, in het bijzonder bij de woningnieuwbouw, een regeling per vierkante meter getroffen. Voor buitenschilderwerk is de prijs f2.60 per m2, voor binnenschilderwerk •f 2.70 per m2, beide inclusief mate- riaal. De wijze van opmeten - van het aantal vierkante meters is ook nauwkeurig omschreven. In Tiel werd gistermiddag de ge- moderniseerde jamfabriek van de Mij. „De Betuwe" officieel door burgemeester Cambier van Nooten geopend. Dit bedrijf, dat door de oorlog zeer zwaar was beschadigd, is thans nagenoeg hersteld. Door deze moderne en efficiente „jam-* keuken" Ran de export aanmerke- lijk worden opgevoerd. zijn brein werkte weer de volgende klap uit: Overval op het huis van bewaring te Rotterdam Paul in SS- uniform; 'n gevaarlijke tocht over de Maasbrug, zwaar gecontroleerd. Hij glipt er in een bestelwagentje doorheen en de overval loopt vlot van stapel. Zeventien gevangenen worden uit de cellen gehaald, waar- onder vier terdood veroordeelden. Een Wild-West overval op het distributlekantoor te Schoonhoven. Burgemeester wordt in kluis ge- sloten. 0 Na deze lange opsomming van K.P.-daden stokt plotseling de stem van Kees, Zijn bovenlip trilt en we weten dan dat hij agn dat punt van zijn verhaal is gekomen, dat de bezegeling van trouw betekende tussen hem en Sam, zoals alleen bij onbaatzuchtige lleden voor kan kp- men. Het' drama van de Vloeiwei te Rijsbergen. Het noodlot, dat Kees achterhaalde en hem weldra in de „cel des doods" deed belanden. Con tact met Sam door middel van de bewakers. Sam zorgt voor geWeld- loze ontsnapping van Kees en zijn makker Sam verdwijnt weer. Kort "maar duidelijk is dit het verhaal van Kees over dat ene gro te moment, dat over leven en dood besliste. Hij" gaat verder over Sam'rf succes als K.P.-leider, alsof hij blij is een grote klip te hebben omzeild. Dan komt het Faatste: Apeldoorn. K.P. koerierster in Duitse handen. Een en twintig K.P.-ers in gevan- genschap. Een bevrijdingspoging mislukt. De Duitsers sluiten hen in de S.S. kazerne op. Sam en Frank (Jan van Bijnen) gaan op verken- ning uit Ze zijn gewapend. De schildwacht roept „Halt". Zij ant- woollen met een schot doch zij missen en weldra zijn zij de schiet- schijf voor vele Duitse soldaten. Spoedig liggen de dapper'e verzets- lieden doorzeefd van kogels dood op de grond uitgestrekt. Dat was het einde. - 0 —v Op 28 November van het jaar 1946 werd hen beiden een posthume hulde gebracht in de onthulling van een monument. Zo getuigt nu de harde steen van het werk van deze eminente verzetsleider, legt voor het nageslacht de schone ge- tuigenis af van de man, die zijn leven gaf voor zijn vaderland .eri voor zijn vrienden, een getuigenis, dat hij bij zijn leven, uit pijnlijke voorzichtigheid en overgrote be- scheidenheid steeds te voorkomen wist. 0 Ik laat een stille Kees thuis ach- ter Buiten waait de wind in mijn gezicht. De Groot-Kempische Cultuurda gen hebben hun ontstaan te danken aan het initiatief van de vereniging voor Kempische schrijvers, geves- tigd te Turnhout en Brabantia Nos tra. In 1946 begon men met de ver- gaderingen, welke er toe besloten. Vooral mogen we hier niet ver- geten te melden de belangrijke steun welke hierbij werd ondler- vonden in de persoon van de burge meester van Hilvarenbeek, de heer Meuwese, die op een dezer verga- deringen aanwezig, spontaan zijn gemeente openzette voor deze cul turele dagen. Het doel voor veel streven een betekenisvol woord, voor het hier betreffende streven zowel waardec vol als betekenisvol ligt in het leggen van contact tussen brede la- gen van ons volk, het Brabantse, het Limburgse en het Vlaams spre- kende gedeelte van Belgie, door welk contact men een wederzijds vertrouwen wil aankweken eh be- stendigen. Een contact dat zoals velen me- nen niet via de Benelux kan wor den gelegd, tenminste om dhn ook succesvol te kunnen zijn. De Benelux spreekt niet tot de brede lagen van de bevolking, daar- voor is het immers nog te veel een ambtelijk orgaan, dat zelfs een ge- vaar kan gaan betekenen voor het West-Europese volk. Een programma dat er zijn mag Het karakter van de Groqt- Kempische Cultuurdagen 1948 stamt in grote lijnen pvereen met dat van het vorig jaar. Het theoretisch grootste gedeelte zal uit spreekbeurten bestaan, wel- ke wij hier aangeven. Zaterdag 24 Juli spreekt dr B. H. M. Vlekke, directeur van het in- stituut voor Internationale zaken in Den Haag met als onderwerp: „De lage landen in West-Europa en ten opzichte van Amerika." Vervolgens zal prof, dr F. J. U- M. v. d. Ven. hoogleraar aan de Economische Hogeschool te Tilburg een sociaal aspect behandelen. Om zes uur volgt dan de geza"1""1 Brabantse koffietafel, welke zal worden opgeluisterd door de Hil-/ varenbeekse harmonieen Concordia en St Leonardus. Een groots evenement op folklo- ristisch gebied zal des avonds plaats vinden door het optreden van de volkskunstgroep uit Aalst. Oost- Vlaanderen. Deze groep bestaat uit een 60-tal jongens en meisjes boven de achttien jaar en staat onder lei- ding van mr Claus. Zij brengen o.m. oude Nederland- se volksliederen. .Keltische en de Vlaamse dansen; het vendelzwaaien zal door hen worden beoefend, ter wijl een uit deze groep gevormd fluitensemble schone klanken tot de deelnemers zal brengen. De tweede dag Als eerste spreker komt prol. dr Leonce Reijpens S.J. van de Leu- vense universiteit de aandacht vra- gen voor zijn onderwerp: „De Ne derlandse mystiek in de Europese^ cultuur." Aanvang 11.30 uur. Om 3 uur spreekt prof, dr Alb. Kriekemans, eveneens van de uni versiteit te Leuvpn over het onder werp: „Ondergravers der heden- daagse moraliteit, vooral in Belgie." Zondagmiddag wordt er tevens 'n interne vergadering gehouden door de vereniging van Kempische schrij vers. Als laatste punt van het program ma, hierbij is het gezegde last but not least toch zeker wel van toepassing melden we (Ian nog een gala-conecrt in de openlucht, dat zal worden uitgevoerd door de reeds 65 jaar bestaande Kon. Zang- vereniging „De Mastreechter Staar" onder leiding van Martin Koekel- koren. Dit koor telt <200 leden en is een der belangrijkste uit de lage landen. Hilvarenbeek in feesttool De Hilvarenbekers zullen de vlag- gen van de zolders halen en door middel van andere versieringen de feestelijke sfeer zover mogelijk op- voeren. De winkeliers gaan extra zorg van hun etalages maken, waarin oa.. de vertrouwelijke verstandhouding met onze buurtstaatgenoten zal worden uitgebeeld en de karakteristieke markt en de trotse toren, welke laatste tot in verre omgeving zijn weerga niet vindt, zullen verlicht worden met schijnwerpers De deelnemers worden ingekwar- tierd bij de inwoners vai? Hilvaren beek, die hun„woning en beddegoed gratis aan de organisatie beschik- baar stelden. Waar kende men wel eens ooit grotere gastvrijheid? Speciale grensfaciliteiten zullen worden verleend aan hen, die bui ten de grensstrook wonen, op ver- toon van de deelnemerskaart zal men oa.. de grens kunnen passeren, doch hierbij moet worden opge- mepkt, dat deze ontheffing alleen van kracht is via de grenspost Goirle. Ook zullen. ontheffingen worden verleend op het rijverbod voor de- genen, die het gala-concert op Zon- dagavond willen bezoeken. Voor de laatst genoemde onthef fing kan men zich het best in ver- binding stellen met het secretariaat van de Groot-Kempische Cultuur dagen, gevestigd Gelderstraat A 121 Hilvarenbeek. De mogelijkheid tot deelname staat open tot 20 Juli en inschrijving kan eveneens geschieden aan het zo juist genoemde adres. Gedurende de maand Maart j.l. was de intensiteit van het verkeer aanmerkelijk groter dan de over- eenkomstige maand van 1947. Voor motorrijwielen en fietsen was de verhogmg meer dan 100 pCt., voor personenauto's 60 pCt., autobussen 40 pCt en vrachtauto's 3 pCt. Wel z2t rekening moeten worden gehou den met een normaal accres, maar de KNAC schrijft de grote verschil- len vooral tot aan de abnormale. koude maanden in het begin van het vorige jaar. De KNAC deelt mede, dat vol- gens de laatst gehouden v^rkeers- tellingen op de Rijkswegen, de weg Utrechtde Bilt het meest intensief georuikt wordt door vrachtauto's en motorfietsen; voor personenauto's en rijwielen komt deze weg op de tweede plaats. ArnhemVelp bezet de eerste plaats voor bussen en fietsen. Op de weg Den HaagRot terdam werden de meeste personen auto's geteld, wat betreft vracht auto's kwam deze weg op de tweede en voor motorfietsen op de derde plaats. De weg LinneMaastricht bezette de tweede plaats bij de bus- sen en de derde bij de fietsen, Am sterdamSassenheim nam de derde plaats in voor personenauto's, Rot terdamZwijndrecht voor vracht auto's.. Op 25 Mei 1946 werd te Washing ton een overeenkomst gesloten tus sen de Amerikaanse, Britse eri Franse regeringen enerzijds en de Zwitserse regering anderzijds. Deze overeenkomst bevat een bepaling, waarbij de Zwitserse regering zich verbindt een bedrag van Zw. frs. 250 millioen in goud. beschikbaar te stellen, waartegenover de regerin gen der drie grote mogepdheden, die zich in deze bevoegd achtten, afstand doen van alle geallieerde aansbraken op de Zwitserse rege ring of de Zwitserse nationale bank met betrekking tot door Zwitser- land gedurende de oorlog van Duits- land verkregen goud. Aangezien de Nederlandse rege ring over aanwijzingen beschikt, dat alleen reeds voor een waarde van meer dan Zw. frs. 500 millioen aan uit Nederland afkomstig goud door de Duitse rijksbank naar Zwit- serland werd vervoerd, heeft zij zich tot de regeringen van Frankrijk, Engeland en de V.S. gewend en hen op deze omstandigheid gewezen. In overleg met de Amerikaanse, Brit se en Franse regeringen werd daar- op tot de Zwitserse regering een uitnodiging gericht om deze aange- legenheid gezamenlijk op 19 Juli as. tin Den Haag te bespreken. Deze 'uitnodiging is thans door de Zwit- sersfe regering afgewezen. Door de Nederlandse' regering wordt nu overwogen, welke verdere stappen in deze aangelegenheid dienen te worden genomen. Op een persconferentie onthulde Generaal Clay, de Amerikaanse militaire Gouverneur, "dat de bespre- kingen tussen de militaire Gouver- neurs en de West-Duitse minister- presidenten over de toekomst van West-Duitslgnd zonder uitstel defi- nitief de volgende week zouden be- ginnen. Als basis voor de bespre- kingen zouden gelden de Londense besluiten en de Duitse tegen-voor- stellen, die men zou trachten te combineren. o Politiek waarnemers te Berlijn vzijn van mening, dat er in de toe komst een scheuring zou kunnen op treden in het „democratisch blok" in de Sowjet-z6ne van Duitsland, dat samengesteld is uit de door de communisten beheerste eenheids- partij, de liberfTal-democratische en de christelijk-democratische partij. De twee laatste partijen zijn van mening, dat de communistische over- heersing ongemotiveerde vormen gaat aannemen. DJOKJAKARTA, 16 Juli. (Aneta) Naar Antara meldt, heeft Moh. Hat- ta enkele eenheden van het repub. leger naar Delanggoe gestuurd ter handhaving van orde en rust. In deze plaats hebben zich onlangs in- cidenten voorgedaan in verband met stakingen aldaar, waarbij dui- zenden arbeiders zijn betrokken, die bij het ministerie van welvaart eisen hadden ingedlend op sociaal gebied. De repub. vakvereniging, de Sobsi, schaarde zich achter de stakers. Moh. Hatta heeft er het be- stuur» van de Sobsi op gewezen, dat de oplossing van het geschil gro- tendeels zal afhangen van de po- gingen der Sobsi zelf. Hatta heeft toegezegd, te zullen doen wat in zijn vermogen ligt tot het bereiken van een spoedige oplossing. (Van onze Brusselse correspondent) BELGIe in zijn huidige vorm bestaat feitelijk nog maar 118 Jaar. Gedurende deze' periode heb'ben Vlamingen en Walen inniger dan vroeger somen geleefd in een staat, die op unitaire grond- slag is gebouwd. Uiteraard bracht dit, waar de beide bevolkings- groepen zo sterk in aard en karakter van elkaar verschillen, diverse -vraagstukken mee. En al bestaat er slechts in de ver- beelding van een minderheid haat tussen Vlanxingen en Walen, wrijvingen en ruzietjes zijn toch niet van de lucht. Liters inkt zijn- er verknoeid aan deze broedertwisten en men zou gemakkelijk een hangar kunnen vullen met de boeken, weekbladen en vlugschriften welke daarover werden geschreven. Het eigenaar- dige blijft echter, dat §een Vlaming en geen Waal u nauwkeurig kan zeggen wat er nu eigenlijk aan scheelt, waar de oorzaak van de steeds terugkerende moeilijkheden ligt of welke de oplossing is. Tweespalt Gelooft men de Walen, dan gaat Belgie gedrukt onder of wordt bedreigd door het ..Vlaams Impe- rialisme" en zou er diet recht ge- sproken kunnen worden van een ,.onderdrukking door Brussel" en een „verarming van Walonie". De Vlamingen daarentegen' zijn van mening, dat zij, ondanks hun numerieke meerderheid tweede- rangsburgers zijn en dat de Frans- sprekenden meer ip de pap te brok- ken hebben dan de Nederlandsspre- kenden. Om nu eens en voor goed uit te maken welke der beide partijen reden tot klagen heeft, heeft Pierre Hamel een jong Katholiek Kamer- lid onlangs voorgesteld een tweele-. dig comfte op te richten, dat uit Vlamingen en Walen zal bestaan, en dat alle grieven en eisen yan de beide bevolkingsgroepen zou on derzoeken. Het voorstel werd met weinig en- thousiasme begroet, want reeds vddr de heer Hamel heeft men in Belgie met dit bijltje gehakt. Maar tpen leverden de onderzoekingen niets op. als men tenminste de kilo's papier der rapporten, welke door niemand gelezen werden, niet niee- telt. Toch kwam het voorstel ten- slotte er door en zijn de leden van het „Onderzoekscentrum" zelfs reeds aangewezen. De bedoeling is, dit comite samen te stellen uit ver- tegenwoordigers der partijen, plus een aantal bevoegde personen uit de verschillende kringen van het volk Het Parlement krijgt de be- voeg'dheid het *werk van het cen trum doorlopend te controleren. Kans op luierikken is dus uitgeslo- ten! Hoge verwachtingen Van dit onderzoekscentrum wordt veel verwacht. In de eerste plaats zaj het een juiste kijk moeten ge- ven op de bestaande toestanden, zulks aan de hand van documenten en statistieken. Voorts zal het cen trum de wetgever dienen te advi- seren waar het 't wegnemen van bestaande wanverhoudingen betreft. Erg gemakkelijk is de taak van het comite dus niet. Reeds vanaf de eerste dag wordt van beide kanten critiek geuit De Vlamingen zien met lede ogen aan. dat de politieke vertegenwoordigers, benoemd door de partijen, voor de meerderheid Franssprekenden zijn en dat de voorzitter-zelf, minister van Staat Soudan is, die geen letter Neder lands spreekt of verstaat. En de Walen vinden dat de verschillende streken weer niet goed vertegen- ■yvoordigd zijn, dat men er een af- gevaardigde van de „Waalse bewe- ging" in moet nemen. Hetgeen ove- rigens niet makkelijk zal gaan. want deze beweging lijkt meer op eeh „fata morgana" dan op een or ganisatie. Van Vlaamse kant wordt- ver wacht dat het centrum zwart op wit zal bew\jzen, dat de Neder landse taal nog altijd genegeerd wordt door bepaalde kringen, dat de staatsadministratie en de mi- nisteries hoofdzakelijk in handen van Walen zijn, kortom dat er van enige gelijkgerechtigdheid geen sprake is. Maar de Walen verwachten nog meer! Voor hen staat het vast, dat de Vlamingen te opdringerig wor den, dat de industrie stilaan naar Vlaanderen verhuist en de Waalse bevolking derhalve armer wordt. Wat het studiecentrum hierover allemaal zal te voorschijn brengen dient te worden afgewacht Het oordeel van het centrum zal 'in elk geval een Salomonsoordeel moetdn zijn. willen de leden van dat cen trum nog heelhuids uit het avon- tuur komen! fovy:;L .v, v. aA. Ingevolge een beslissing van de minister van Sociale Zaken ma§ aan bouwvakarbeiders geen bij- slag op de vacantiebonnen worden verstrekt. Alleen aan de volgende categorieen arbeiders kan een bij- slag tot het bedrag der overbrug- gingsuitkering worden verleend. a. bouwvakarbeiders, die aan 'n rijkswerkplaats voor vakontwikke- ling zijn tewerkgesteld, doch op grond van de korte tijd van tewerk- stelling na het verlaten van de cursus niet voldoende vacantiebon nen Hebben kunnen sparen. b. niet-bouwvakarbeiders,- werk- zaam bij de D.U.W.E. gtdemobili- seerde militairen-bouwvakarbeiders, die als gevolg van de tijd doorge- bracht in militaire dienst, niet in 't bezit zijn van voldoende vacantie bonnen. Het Engelse Lagerhuis heeft zich ,met 307 tegen 209 stemmen uitge- sproken voor handhaving van de doodstraf in Engeland voor bepaal de soorten van moord. Het besluit van het Hogerhuis, de oorsfironke- lijke motie van het Lagerhuis (al- gehele afschaffing van de doodstraf voor .een proefperiode van 5 jaar) van de hand te wijzen, was tevoren door het Lagerhuis verworpen. De regering, die voor handhaving van de doodstraf is, hoopt' thans metdit compromis zowel het Ho gerhuis als voorstanders van af schaffing tevreden te stellen. Misschien hebt u het gemerkt: we hebben in de laatste weken zachtjes wat propaganda ge maakt voor Katholiek Thuis- front. Hier op deze pagina en op andere. Van die korte stuk- jes, waarin soms de ijveraar aan het woord was en soms wijzelf. Wijzelf weten van 't Thuisfront pok zo hef een en ander en bo- vendien zijn we erg thuis in militaire zaken; zo thuis, dat 't wel lijkt of er voor ons nooit meer een einde aan zal komen. De Minister moest er naar kij- ken. En nu we aan het einde gekomen zijn van die korte stukjes, zitten we aan de schrijfmachine en stellen ons stilletjes de vraag of't allemaal wel iets uit zal halen of ons zachte doordringende gehamer op steeds -datzelfde aambeeld nog resultaat zal brengen. U weet 't wel: bij. bruiloften en jubilea verschijnen hier en daar de kleine apostelpn van de Kindsheid, als Chineesjes en nikkertjes ver- momd; temidden van de feestvreug- de kan 't niet anders, of ze gaan met een flinke financiele hartver- sterking heen. Dat durven wij niet. We bedoe- len, dat.'n zekere schroom ons weer- houdt ons als grote Chinezen en grote nikkers uit te dossen en de bruiloften langs te gaan. 't Zou mis schien nog gaan, wanneer we ons- in oorlogscostuum staken en dan met al onze zware wapens invallen deden. Maar de politie zou er 'n eind aan maken, vast en zeker. Nee, we blijven om de andere Zondag maar aan de kerkdeuren staan. Niet dat we daar de activi- teit van 't Thuisfront helemaal mee in beweging kunnen houden, maar tenslotte is de grote landelijke inza- meling er ook nog. En wie weet, misschien krijgt de een of ander plotseling wel de ingeving, dat er hoognodig zwaar gedokt moet wor den voor deze zaak. We zijn niet in staat geweest alles te beschrijven wat onze mensen doen voor de soldaten. Daarvcjor is Front een al te veelzijdige orga nisatie. We hebben zo 'n paar zij den van 't werk belicht: de Militaire Tehuizen, de lectuur-actie, de Thuis- front-periodieken Salvo en Stella Maris, de aalmoezeniers (o, die dure!), de zorg voor achtergebleve- nen en de sociale hulp bij demobi- lisatie en zelfs toen zijn we er al bang voor geweest', dat we u zou den afschrikken, omdat 't teveel in- eens was. Ja, we waren bang, dat we maar wat zeurden en zanikten. Er wordt zoveel gevraagd, nietwaar, en rtiisschien hebben we wel zitten roepen in de woestijn. Maar nu, naderhand, nu 't ge- beurd is, nu nodigen wij u uit' onze sombere gepeinzen te logenstraffen. Te demonstreren, dat we niet ge- zeurd hebben en gezanikt, dat ons geroep niet geklonken heeft in de woestijn. Dat we, integendeel, ge- rechtigd waren uw belangstelling te eisen voor honderdduizenden van de besten onzer natie, die nu nog goed zijn maar die goed moeten wor<Jen* gehouden en die beter moe ten terugkeren. Het plaatselijke Thuisfront staat bereid om u in te lichten om u te helpen bij het voldoen van deze ereplichj. En mocht 't mogelijk zijn, dat 't Thuisfront in uw wponplaats nog niet is doorgedrongen of dat 't juist even sluimert, welnu, het bu reau van deze krant helpt u op weg. jR. Generaal John Pershing, com mandant van de Amerikaanse expe- ditionnaire macht tijdens de eerste wereldoorlog, is gisteren op 87-ja- rige leeftijd te Washington overle den. Generaal Pershing, die de laatste tien jaar van zijn leven in het Wal ter Reed ziekenhuis te Washington doorbracht, was een der laatste gro te bevelhebbers van de oorlog 1914 1918. Hij klom op tot de rang ..Generaal van de legers" een eer, die voor hem slechts drie anderen hadden genoten. Het parlement van Noord-Rijn- land-Westfalen heeft het voorstel van de Londense conferentie ter onmiddllijke vorming van een con- stituerende vergadering, gericht op de totstandkoming van een rege ring voor West-Duitsland, verwor pen. De afgevaardigden keurden hiervoor in de plaats de voorstellen van de conferentie per premiers te Coblen-z goed. In de nabijheid van Salina (Kan sas, V.S.) is gisteren een Ameri- kaans superfort brandend neerge- stort. Van de dertien inzittenden zijn er negen om het leven geko men. 30. Hij knikte bedachtzaam, „Dat had ik ook zo geschat. En, als ik u niet help, hoe spoedig zult u dan moe ten sluiten?" Ze haalde haar schouders op. „Morgenin elk geval over 'n paar dagen". „Dan zal ik u helpenop be paalde voorwaarden. De eerste en meest dringende is, dat u tegen geen levend wezen zult vertellen wie u helpt. Zelfs uw eigen zoon mag het beslist niet weten. Indien u het aan iemand, wie ook vertelt, houdt mijn hulp terstond op". „Dat wil ik u wel beloven" hijgde ze, zijn feezicht met haar harde, en berekenende' ogen bestuderend. „Dan .maakt u vandaag nog uw etalages in orde. U zet alles weer op de oude prijzenprijzen, die een behoorlijke winst kunnen ople- veren". 1 Ze knikte ten teken, dat ze er in toestemde. „Verder zult u die prijzen. niet wijzigen, voordat ik u verlof daar- toe geef". „Uitstekenddaarin stem ik toe. En wat verder?" „Dan zal ik u, week voor -week, al uw schade betalen, tot een be drag van hoogstens vijftigduizend francs per weelT'. „Enondertussen verlies ik mijn Jtlanten ,,U zult hen voorgoed verliezen, als u over een paar dagen gedwon- gen bent, te sluiten", merkte hij op. „Wat is uw antwoordja.... of neen?" „Maarwaarom doet u dit voor me?" vroeg ze. Hij begon schor te lachen. „Ver- beeldt u maar niet dat ik het doe, omdat ik op u gesteld ben. Ik heb er een andere en heel goede reden voor. En nu.... ja, of neen?" Claire aarzelde. „Ja", zei ze ten slotte Ik ga er mee accoord. U geeft me schriftelijk „Ik geef u geen letter op schrift" zei George beslist, „als u me niet op mijn woord geloven wilt, mevr. Pritdre, dan is ons gesprek hier- mee afgelopen, Ik ben geen verra- der en leugenaar". Ze kreeg een kleur tengevolge van de minachting, die uit zijn stem sprak. Ze wist maar al te goed waarop hij zinspeelde. „Nu, goed dan.... ik stem er in toe" zei ze gemelijk. „U moet uw afrekening wekelijks bij mij thuis bezorgen" vervolgde hij, „ik zal zorgen, dat ik zo veel geld voorradig heb, als u nodig hebt". Ze knikte van ja. En voordat hij heenging, keek hij haar doordrin- gend en onbarmhartig aan. ..Denkt ,u er wel om, als u het ook maar aan iemand vertelt, dan houdt mijn hulp terstond op. Goe- den morgen!" Nog lang na zijn vertrek zat Clai re Pritere zwijgend voor zich uit te staren. Ze was gered! Het was een wonder. Instinctmatlg wist ze, dat George woord zou houden. Toch voelde ze geen dankbaarheid tegenover hem en evenmin zette ze het plan uit haar hoofd, waarover ze de hele nacht had liggen piekeren. Het was niet genoeg, dat haar zaak gered was. Er moest een of andere reden zijn, waarom Callon zowel haar, als het meisje aan de overkant hielp. De toestand kon natuurlijk niet altijd zo blijven. En ze zou nu toch niet een mikpunt van spotternij voor de hele stad worden, wat anders het geval zou zijn geweest. Ze zou de zaken dus maar op hun beloop laten. Arthur was het met haar eens, dat ze het alleen van Hebler konden winnen, door haar winkel te vernielen Ze zou het nieuws, dat George Cal lon haar zou helpen, voor Arthur stil houden. Als hij het hoorde, zou hij het toch niet kunnen verzwij- gen. Ze had reeds lang op zijn ijdel- heid gewerkt en zijn haat aange- wakkerd tegen dat meisje, dat hem verstoten had en zijn ondergang scheen te willen. Als ze haar troe- ven goed uitspeelde, zou hij wel doen, wat ze van hem verlangde. HOOFDSTUK XV. Te ver gegaan Gehurkt op het binnenplaatsje achter het winkelpand van Hebler Co., zat Arthur te denken aan Anne. Hij trachtte zijn vrees van zich af te zettefo, door zich te her inneren, hoe Anne hem zo goed als haar kantoor had uitgegooid bij hun laatste ontmoeting. Hij deed zijn best, zich in een nijdige stemming te brengen, om de taak, hem door zijn moeder opgedragen, des te be ter te kunnen vervullen. „Ze verdient alles, wat haar zal overkomen!" bromde hij in zich zelf, „ze heeft zelf om iets derge- lijks gevraagdnu zal ze het hebben ook". Toch voelde hij zich ondanks zijn haat en verbittering, bevreesd. Als er eens iets mis liep. Motton, de nachtwaker, had er in toegestemd, hem birinen te laten. En Motton zou hem later niet verraden. Want deed hij dat, dan verried hij zichzelf im mers ook? Het zou zo'n eenvoudig relaas worden dat iedereen het geloven zou. Motton zou verklaren, dat hij in slaap gevall^n was in zijn dienst- tijd. Wakker geschrokken, had hij de winkel in vlammen gehuld ge- zien. Door de de rook verstikt zou hij naar het dichtstbiizijnde venster zijn gekropen, maar voordat hij alarm had kunnen maken, was de winkel al een vuurzee geworden. Natuurlijk zou het Motton zijn baantje kosten. Maar h'ij werd dr best voor betaald en als alles voor hem een beetje geluwd was, dan wachtte hem een goede betrekking bij Pritere aan de ovepkant. (Woi dt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3