Krasse taal gaat er gesproken worden DE NIEUWSTE AV0NTUBEN VAN JAN KLAASSEN Held van Atjeh kon ontroering niet bedwingen Hoogheemraadschap - Noordhollands Noorderkwartiej Prins Bernhard reikt talrijke onderscheidingen uit Grote Prijs van Amsterdam voor Arie van Vliet r Duitser vocht 40 jaar geleden in Nederlands bataljon Met postkoets en diligence Marine, leger en vliegdienst geeerd Pronk wint stayers-wedstrijd Na de schoten op Togliatti, de Russische nota en Bernadotte's falen Een week buitenland J Internationale clubs te Noordwijk Dammen PAG. 4 NIEUW tvJOORDHOLLANDS DAGBLAD -*Zaterdag 17 Juli 1948 EEN STUKJE SOLDATEN-ROMANTIEK Wie weet iets van Karl J. Tiefel? Bom te Beverwijk opgebaggerd „Nederlandse boeren zijn uitstekende vaklui" De prijs van Zandvoort LAWNTENNIS e 111 bij De problemen Dit is het verhaal van een eeij- voudige, thans 72 jaar oude, Duitse timmerman, die in het begin van deze eeuw in ons land woonde en het lief kreeg en die thans, na een lange moeizame reis door Duitsland naar Amsterdam, dermate ontroerd was toen te zijner ere te midden der elite van de Nederlandse krijgs- macht ter zee, te land en in de lucht het gemiste Wilhelmus werd ge- speeld, dat hij 5 minuten lang een grote zakdoek nodig had om de sporen van zijn ontroering uit te wissen. Na de eerste strophe van ons volks^ed sprongen de tranen hem in de ogen en zo aanstekelijk werk- te zijn tranenvloed, dat vele an- dere aanwez'igen eveneens gebruik van hun zakdoek moesten maken. 44 jaar geleden was de toen 28- jarige timmerman, genaamd Gack statter, sergeant bij .het 12e bataljon van het Ned. leger in Atjeh. Hij toonde bij de krijgsverrichtingen zo- veel moed, beleid en trouw, dat hem op voordracht van zijn batal- jonscommandant. majoor Swart, de hoogste Nederlandse onderscheiding de miptaire Willemsorde, word ver- leend. Enkele jaren later keerde hij noodgedwongen naar zijn woon- plaats in Duitsland. Heilbron am Neckar, terug. Als timmerman leef- de hij veader. Gedurende de laatste oorlog verloor hij hebben en hou- den en ook zijn Nederlandse onder scheiding. Nu woont hij in een hou- ten hutje, dat hij zelf uit wat bijeen gegaard plankenhout heeft opge- trokken. De Nederlandse stichting „Fonds ridderdagen", die ieder jaar ridders huldigt. die 40 jaar geleden deze hoogste onderscheiding ontvingqn, verzocht ridder Gackstatter in 1946 naar ons land te komen om de bij- eenkomst der ridders bij te wonen en tevens zelf te worden gehuldigd. Gackstatter, beu van de oorlog, verlangde niets liever dan Neder- land te bezoeken, dach kon in die tijd geen reisvergunning krijgen. Dit jaar. was het anders. Hij kreeg officieel toestemming, doch had vier dagen voordat hij de reis naar ons land aanvaardde, zijn paspoort nog niet ontvangen.' Dus vertrok hij zon- der paspoort. En kwam bij de grens natuurlijk in'grote moeilijkheden. Een Nederlands officier, die hem daar toevallig ontmoette, kwam hem echter te hulp. Hij telefoneer- de met den Haag, met het fonds Het was gisteren wel de schoon- ste dag van het lustrum van het Delfts studentencorps. Leden van het corps en hun dames, ip totaal ongeveer vijftienhonderd personen, begaven zich gisterochtend in al- lerhande voertuigen, zoals rader- boot, postkoetsen, diligences en zelfs per ouderwetse stoemtrein, naar het landgoed „Duyvenvoorde" onder Voorschoten. Alle deelneem- sters en deelnemers waren gekleed in costuums anno 1848, de heren in kleurige jassen en met grijze* hoge hoeden, droegen zwierig de wan- delstok met zilveren knop. Zelfs de bakkebaarden ontbraken niet. De dames waren gekleed in prach- tige toiletjes, veelal rcfct hoepelrok- ken en droegen de lunchmandjes. Op het terras werden de gasten begroet door de kasteelheer baron Schimmelpenninck van Deroyen, waarna zij zich over het buiten ver- spteidden. De harmoniekapel uit Delft musiceerdg en de dames en heren verpoosden zich met cro- quetspl, badminten, spelevaren, vlilnders vangen en paardrijden. In Delft teruggekeerd verzafnel- de het gezelschap zich aan een di ner op het Oude Delft. •ridderdagen en het resultaat was, dat Gackstatter door de douane- ambten zonder paspoort in ons land werd toegelaten. Zo stond de oude man dan na vele lange jaren voor.het eerst weer op .Nederlandse bodem, temidden van 52 Nederlandse ridders, trots als een pauw, metjeen geleende Willemsorde pp de» bo'rst en met tranen in de ogen,. toen aan het slQt van de dqpr de voorzitter van het fonds uitspro- ken huldiging de aanwezigen van hun stoelen rezen en te zijner fere het Wilhelmus zongen. De ridders waren, zoals ieder jaar bijeen gekomen in 't paviljoen van Artis te Amsterdam. Het waren practisch alle hier te lande vertoe- vende ridders der IVf.W.O. beneden d^ rang vjn officier De meesten onder hen hadden de Willemsorde de Meidagen 1940 .of in de Javazee veadiend in Atjeh, de overigen in en op Timor in 1942. Vier van hen, waaronder Gack statter, werden gehuldigd, omdat het 40 jaar geleden is, dat zij ge- ridderd werden. De drie anderen waren de 67-jarige beambte bij de Ned. ambassade te Brussel C. P. H. Close, -die in 1906 in Zuid-Celebes tot tweemaal toe met doodsverach- ting over een open terrein kroop, dat onder vuur werd gehouden door een z.g. benting. een zwaargewonde kameraad op zijn rug nam en op dezelfde wijze de terugtocht aan vaardde en \40lbracht Voorts de 65-jarige gepensionrieerde stoker van de mij. Nederland D. de Vries uit Arnhem, die in 1908 eveneens op Celebes voor betoonde moed, beleid en trouw de M.W.O. ver- diende .en tenslotte de 72-jarittp ge pensionneerde postbode E Kant uit Ziezelinge ^n Zuid-Beveland. die in 1907 als sergeant gedurende een expeditie op het eiland Flores lei- der was van een zelfsiandig optre- dende afdeling. ALKMAAR. Het Hoogheem raadschap vergaderde onder voor- zitterschap van mr. A. Kamp, die in het bizonder ir. Hooykaas wel- kom heette, die voor het eerst de vergadering biiwoonde; hij deelde mede,, dat Ged. Staten de begro- ting '48 hadjden goedgekeurd, na- dat Dijkgraaf en Hopgheemraden het hoofd hadden gebogen ten aan- zien van een wens van ,Ged. Staten dat het besluit tot toekenning van een toelagp van f 400 aan een vijf- tal ambtenaren, slechts op twee dezer ambtenaren van toepassing zou worden verklaard. Om de be- grotlng niet langer slepende te hou- den. meende het dag bestuur aan deze wens van Ged. Staten tege- moet te moeten komen. ..Steek u *ns op van u-zelf" zei de dijkgraaf verder, nadat be sloten was tot wijziging van het -reglement van orde. waaribii het rookverbod tijdens de vergadering. zowel voor hoofdingelanden als voor de pers werd opgeheven. Meesmuilend over dit royale ge- baar van de dijkgraaf. haalden de hoofdingelanden. mitsgaders de oers hun sigarenkokers. resp. hun tabaksdozen te voorschijn en weldra was de plechtige ruimte 1 van de vergaderzaal in het gemeenlands- huis gevuld met dichte rookwol- ken De agenda bevatte hoofdzakelijk hamerstukken: besloten werd tot aankoop van een stukje grond van S. J. Nelis te Wormer voor verbe- tering ven de Purmerlanderriiweg: tot aankoop van gebr. Peereboom te Avenhorn van een stukie grond voor de verbetering van- de weg op de Westerdijk van Di-echter- land: tr+ verkoop aan ..De Vier Noorder Koggen" van een gedeel- te bermsloot te Abbekerk ter ver-' beterinc van de waterafvoer van het westeliik deel van dat water- schap: tot eigendomsverwerving van een gedeelte van de W<"tza- nerzeedijk van de Polder West- zaan, te weten het gedeelte tnssen diikoaal 58 bii de We?tzaner Over- toom en de sluis bii Nauerna. De heer Van Saasse vond de priis van f 21.90 ftotaal f 16 8001 ner ha. te hoog 8n vond steun hii de heer De Boer, doch de djikgraaf bet.oogde dat deze priis was vastgesteld. re- kening houdende met de opbrenggt van het grasgewas. terwijl tenslot te de nriisbeheersing er nog haar fiat pan moet Seven. Besloten werd voorts tot uitgifte van grond in erfpacht aan Th. Grent te Onderdijk. aan de Nat. Coon. Aan- en Verkoonver voor de Landbouw ..Centraal Bureau^' G.A. te Rotterdam van een stukje grond te Broekerhaven, zulks i. v. m. uitbreiding van een masazijn ter plaase: en aan de gereformeerde gemeente te Amsterdam van een stuk groild aan de Oostzanerzeedijk. Voorts werd besloten tot over- dracht van onderhoud van een ge- deelte van de Sluizerweg aan de polder Wieringerwaard en tot het verlenen van een bijdrage van f250 gedurende 20 jaren aan de Sloot- gaardpolder in de kosten van ver betering en onderhoud van de Zandweg en de daprin gelegen brug.. Namens de commissie tot nazien van de rekening over 1947 bestaan- de uit de heren Ham, De Jong en Dijksen. bracht eerstgenoemde rap port uit. waarin hij wees op .de hogere uitgaven aan wegenonder- houd in '47 en de verhoogde om- slag, zoals die is ggschiedt alles- zins gerechtvaardigd achtte. Het batig saldo over '47 was aanvan-' kelijk f 148 523,18, waarin begrepen was een bedrag van f 18.715.01 als batig slot van de dienst „opgeheven bannerr" en 'n bedrag van f 16.483.85 wegens voor '47 wel geraamde, doch niet bestede uitgaven voor de stichting van een nieuw dienstge- bouw te Petten; het restant ad f 113.324,32 zal bestpmd worden •voor de gewone dienst van '49 In de ontv. over '47 waren o.m. be grepen een saldo '45 ad f 198.670 en een gedeelte van het vermoe- deli.ik batig slot van '46 ad f?0£.000 Besloten werd het reeds eerder ge- nomen besluit tot het aanga^n van een kasgetyHening1 ad f 600 000 te wijzigen in dier voege, dat het be- ■drag wordt verhoogd tot f 800.000. Tenslotte werd nadat de reke ning '47 was goedgekeurd, besloten tot restitutie van de 2% pet. pen- sioenpremie aan het personeel over 1947, zoals ook aan het Rijksper- soneel werd verleend. Bij het Amferikaanse militaire tribunaal te Neurenberg is een zaak agnhangig gemaakt tegen de Duitser Karl Johann Tiefel, gebo- ren 14-9-1910. Volgens verklaringen van Duitse getuigen zou Tiefel regelmatig Ne derlandse gevangenen uit het con- centratiekamp Dachau, die te Miin- chen waren tewerk gesteld, mishan- deld hebben. Het Amerikaanse mi litaire tribunaal beschikt echter nog niet over getuigenverklaringefi van Nederlandse zijde. Personen die hieromtrent inlichtingen kunnen verstrekken, worden verzocht dit te doen aan het bureau coordinatie van het directoraat generaal voor bijzondere rechtspleging, Carel van Bylandtlaan 3 te 's-Gravenhage. Tijdens baggerwerkzaamheden in de haven van Beverwijk is een Duitse bom van 350 kg opgehaald. Leden van de hulpverleningsdienst te IJmuiden hebben het projectiel naar de duinen gesleept om het daar onschadelijk te maken. In de Burgetzaal van het koninkl. paleis te Amsterdam heeft Prins Bernhard namens H.M. de Konin- gin een groot aantal onderschei dingen uitgereikt aan Nederlanders die zich in het hijzonder tijdens de oorlogsjaren verdienstelijk heb ben gemaakt. Een groot gezel schap, waaronder, behalve de fa- milieleden der gedecoreerden, tal rijke hoge functionarissen van le ger en vloot bevonden, woonden de plechtigheid bij. De Prins nam de vier landge- noten, die door de Koningin zijn bevgrderd tot ridder in de mili taire Willemsorde, de eed af en zij ontvingen een voor een onder de plechtige klanken van het Wil helmus, de koninklijke ridderslag. Hierna werden de jonge ridders door het kapijttel der M.W.O. be groet en met de gebruikelijke schoudersjfig in de gelederen der dragers van deze hoogste mili taire onderscheiding opgenomem. De nieuw benoemde ridders zijn: de It. ter zee eerste klasse H. M. L. F. E. van Oostrom Soede, riddpr der 4de klasse in de militaire Willems orde, de officier-vlieger der eerste klasse G. F. Rijnders in de 4e. klas se der militaire Willemsorde. de. gepensionneerde adjudant-onderof- ficier-instructeur van het wgpen der artillerie H. P. Koster ridder der 4e klasse der militaire Willems orde en de gepensionneerde kolonel der infanterie van het K.N.I.L. M. Voorens tot ridder deer 4e klas se der militaire Willemsorde. Onder de genodigden merkte men op de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn J. d'Ailly, de minister van Oor log A. H. J. L. Fievez. lt.-admiraal C. E. L. Helfrlch, It.-genjeraal mr. H. J. Kruls, de garnizoenscomman- dant van Amsterdam. Ik kol. C. W. L. Baron "van Boetzelaer. Nadat de vier ridders zich bij het kapittel hadden /opgesteld, ging de Prins er toe over de onderscheidin gen uit te reiken aan de overige 19 leden van het personeel der konink lijke marine, 73 van de koninklijke landmacht, 7 van het K.N.I.L. en 20 van de Nederlandse koopvaardij. Bij de Koninklijke Nederlandse Marine't.werden de volgende onder scheidingen verleend: Kruis van verdienste aan de boots- man der koninklijke marine A. van Sluys. het bronzen kruy; aan de ge pensionneerde vice-admiraal L. A. C.M. Doorman, het bronzen kruis aan de It. ter zee der le klasse,G. J. Platerink, het bronzen kruis aan de officier van de mariiiestoomvaart- dienst der 2e klasse J. Paping, de matroos der le klasse Z. 'M. A. C. ten Bosch, de dienstplichtige mari- nier der 3e klasse S. Verdegaal. het vliegerkruis aan de gewezen officier zeewaarnemer der 2e klasse kmr. B. M. Vlielander Hein, het vlieger kruis aan de korporaal vliegtuigte- legrafist C. ,Ch. van Doorn, de kor poraal felegrafist E. J. van Arnhem, de sergeant Vliegtuigmaker L. A. Bosman, de sergeant vlieger J. W. Hendrikse, de koiyoraal konstabel F. G. Roos, de korporaal vliegtuig maker (a) J. K. Boldingh, het kruis van verdienste aan de majoor kon stabel E. J. van der Brink, de ser geant vliegtuigmaker tm) konink lijke marine reserve H. Hoogen- doprn. de gewezen marinier der 2de klasse oorlogsvrijwilligers G. D. Hubbeling, de matroos der 3e klas se W. L. van Beek. Aan het slot van de plechtigheid was er een defile voor het paleis ter ere wan hen die een onderschei ding hadden ontvangen. De heer Dana H. Porter, minister voor ..planning" in de provinciale regering van Ontario (Canada) is vol lof over de Nederlandse emi- granten, die zich in die provincie gevestigd hebben. ..Nederlandse boeren zijn uitstekende vaklui", zo zeide hij. „Onze provincie neemt ongeveer zestig procent van de binnenkomen- de emigranten op. Intjien men er in Nederland in slaagt in 1949 een transport voor 20.000 efbigranten te organiseren zoals het plan is. dan zijn deze Nederlanders ook bij ons van harte welkom. Het z^jn goede vaklui en harde werkers". De heer Porter is naar Nederland gekomen. om kennis. te maken met de milieus, waaruit de emigranten- families voortkomen. Hij verwaeht yan deze kennlsmaking, die gedu rende de laatste dagen geschiedde, hauwere samenwerking met de Ne derlandse autoriteiten enerzijds en beter begrip voor de wensen en ge- woonten der toekomstige Canade- zen anderzijds. Hierdoor zal men de laatsten sneller en beter van dienst kunnen zijn aan de andere zijde van de oceaan terwijl ook vele maatregelen soepeler zullen kunnen worden toegepast en bespoedigd. Sprekende over de omstandighe- den voor emigranten in Canada, zeide de heer Porter, dat zij soms reeds na drie jaar een boerderij kunnen kopen. Doorgaans zijn dit gemengde bedrijven van honderd acres (1 hectare is pl.m. 2.4 acre) die gemiddeld 6000 dollar kosten, waarbij meestal 5000 dollar hypo- theek met een looptijd tot 30 jaar kan worden verkregen, Sterk ge- mechaniseerde bTOrijven zijn van 200 tot 250 acres groot. Het is thans bekend, welke En- gelse rijders er zullen deelnemen aan de Prijs vah Zandvoort, de autoraces voor renwagens, waar- mede op Zaterdag 7 Augustus het nieUwe circuit in de duinen zal worden ingewijd. Het materiaal be- staat in hoofdzaak uit 1.5 liter ren wagens met compressor, voorname- Hjk Alta's, welke voor internatio nal Grand Prix zijn vervaardigd; verder enige Maserati's, eveneens in de 1.5 liter-klasse. En dan enige zwaardere als Alfa Romeo's en een Bugatti, .dus alle wagens, die ook in de grote wedstrijden in het bui- tenland de toon aangeven. Deze wagens worden bereden door Raymond Mays, de vermaardu Siamese Prins Bira, Parnell, Gerard, Johnson, Brooke en Abecassis, die hun sporen in vele en verschillende races, ook buiten Engeland, hebben verdiend. Dan zijn er de jongere rij- defs, de beide Ansell's, Bear,- Bol ster, Baring, Harrison, Hutchison, Rolt, Hampshire, Mortimer, Salva- dori, Watson en Walker, die het de ouderen geducht lastig kunnen ma ken. Met groot ifiachtsvertoon heeft Arie van Vliet binnen een week ttjds zijn tweede grote prijs ge- wonnen. In het begin van de week was het de Grand Prix de Paris en Donderdagavond de grote prijs van Amsterdam. Hoe zeker de Woerdenaar van de'overwinning was bleek wel in zijn rit tegen de Belgen v. Loov.eren en Pauwels. In de laatste bocht lag v. Vliet in derde positie, schoot nog even naar boven om vervolgens zijn tegen- standers op het laatste rechte stuk kansloos te slaan. Uit de twee pools plaatsten zich voor de finale de Belgen Scherens en v. Looveren en de Nederlanders v. Vliet en Derksen. In de eerste rit van de finale nam v. Looveren de kop, gevolgd door v. Vliet, Derksen en Scherens. Bij het ingaan van de laatste 200 meter sprongen de Ne derlanders naar voren en bezetten met grote voorsprong de twee eer ste plaatsen. In de tweede rit won v. Vliet van kop. Scherens bezette hier de tweede plaats, doordat Derksen zich door de twee Belgen had laten insluiten. Jn d^ laatste rit, v. Er is zelfs voor deze tijd van hoogconjunctuur in de buitenlandse politiek de afgelopen wfeek veel gebeurd. Twee kwesties hebben een sta dium bereikt, waarin drastische maatsbgelen 6lechts opluchting kunnen geven. Bovendien is in verschillende landen de communistische agitatie openlijk weer voor de dag getreden en vooral de moordaanslag op ^Togliatti. de leider van de Italiaaijse communisten .is voor de re- actionaire elementen op het, Apenijnse schier- eiland aanleiding geweest om ljun verkiezings- nederlaag van April j.l. te wreken met onlus- ten, die tientallen slachtoffers hebben gemaakt De proclamatie van een algemene staking, ook al is deze inmiddels weer afgelast, en de eis van de ^communisten. dat de regering De Gasperi af moet treden zijn duidelijke bewijzen van de aard der incidenten. Niet om hun liefde voor Togliatti te tonen, doch zuiver en alleen om een motief te hebben, hebben de Italiaanse communistfen getracht een politieke chaos te veroorzaken, die o, ijdele hoop tot een succesvdlle staatsgreep zou kunnen leiden. Momenteel ziet hej er naar uit,dat de Ita liaanse communisten er niet in geslaagd zijn hun doel te bereiken. Het is echter te betreuren dat door de afgelopen gebeurtenissen een at- mosfeer is gesehapen, weinig bevorderlijk voor het economise!)- en moreel herstel na de lange jaren van het fascisme. Mogen we deze uitbarsting van communisti sche agitatie in Italie als „onverwacht" front beschouwen in een nieuw communistisch offen- sief, dat op vele plaatsen waarneembaar is, de spanning, die zich in de afgelopen week rond Berlijn concentreert is onherroepelijk het mid- delpunt. Slagen de geallieerden er i»de strijd om dit middelpun't te winnen, dan kunhen ze vol vertrouwen het resultaat van de bestrijding der communistische penetratie op andere sec- toren tegemoet zien. Voor het echter zover is, zullen de westelijke geallieerde'h een nog krachtiger houding moe ten aannemen, dan tot nu toe het geval was. Rusland heeft n.l. in zijn antwoord op de ge- zamenlijke protestnota's van Engeland, JTnink- rijk en de Ver. Staten, de schuld van de Ber- lijnse crisis op 4ie drie andere bezettings- mogendheden geschoven en hen beschuldigd van schending der Vierntogendheden-overeen- kcrasten, waardoor zij hun recht op bezetting van de Duitse hoofdstad hebben verbeurd. Mos- kou weigert niet alleen de blokkade op te hef- fen, doch de laatste berichten spreken zelfs van maatregelen ter beperking van de Berlijnse luchtcorridors. Hoewel nog weinig te zeggen valt van het resultaat dat de diplomatieke acti- viteit tussen Washington, Lcnden en Parijs over de Moskouse antwoordnota zal hebben, kan men de verklaringen van geallieerde autoriteiten, dat er niet aan gedacht wordt Berlijn te ver- laten. als betrouwbare thermometer beschou wen. E(e geallieeaden kunnen en mogen niet wjjken. Zij zouden hiermee een posjtie opgeven, van vitaal belang voor de strijd tegen de com munistische agressie, terwijl het bovendien een bewijs zou zijn van zwakte, die niet zou na- laten grote schade te berokkenen aan het ge allieerde prestige in de wereld, met alle ramp- zalige gevolgen van dien. Wat zullen de volgende stappen zijft? Slechts twee gedragslijnen kunnen enige uit- werking hebben en een eind maken aan de blokkade: 1. Het toepassen van militalr geweld door de westelijke mogendheden. Een gewapende co- lonnp naar Berlijn sturen, zou de Russen ver- tellen, dat de westelijke geallieerden desnoods met de wapens in de hand een doortocht zullen forceren. Dan zouden de Rpssen voor de keus staan van oorlog of vrede. Alles wijst er echter op, dat de Russen vrede willen en het niet tot vechten zullen laten komen. 2. Vergeldingsmaatregelen door het Westen in andere delen van -de wereld, waardoor het de Sovje-Unie te duur te staan zou komen haar Berlijn-politiek voort te zettgn. Deze ver geldingsmaatregelen zijn, ondanks een zich daarbij voordoende technische moeilijkheid, uit- voerbaar. Kortom de geallieerden moeten een manier weten te vinden om de Russen de 2 millioen Duitsers en de 25.000 geallieerden in Berlijn, die zij als pand vasthouden, om in Duitsland hun zin te krijgen, te onfrukken. Hoe, dat zal af- hangen in hoeverre de Ver. Staten West-Europa van militaire garanties wil voorzien. Niet on- waarscbijnlijk is het, dat na het bijeenkomen van de consultatieve raad (Westerse Unie), op Maandag 19 Juli in* Den Haag, een duidelijker beeld zal worden verkregen van de militaire benoefden van de vijf landen in de Unie. De buitenlandse politiek met hieraan nauw ver- bonden een gezamenlijke houding zal de hoofdschotel zijn voor de besprekingen van de consultatieve raad. En daar de Berlijnse crisis in hoofdzaak de Russische reactie is op de Londense besluiten der vijf landen inzake West-Duitsland, zal hieraan de nodige aan- dacht worden besteed. De West-Duiste minister-presidenten zijn in middels klaargekomen met hun tegenvoorstellen Het blijljt, dat de hoofdlijnen van het Londens plan hierdoor worden aangetast Van Duitse zijde wil men de vorming van de West-Duitse staat in de hoop op een toekomstige hereniging van Duitsland vermijden. Ongetwijfeld zullen de mjlitaire bevelhebbers, die volgende week met de minister-presidenten in Frankfort de te genvoorstellen zullen behandelen duidelijke taal moeten spreken om de grote lijnen 'van het Londens plan te behouden. Moeten er in deze kwestie krasse woorden gesproken worden, in zake Palestina is dit in de Veiligheidsraaa reeds geschied. Graaf Bernadptte heeft de op- lossing van het Palestijns probleem onbereik- baar verklaard zonder snel en krachtig ingrij- pen van de Ver. Naties. waarna een Ameri kaanse resolutie werd aangenomen. Hierin wordt binnen drie dagen een wapenstilstan'd geeist voor geheel Palestina en binnen 24 uur voor Jerusalem. Berichten over de reactie hierop in het H. Land ontbreken nog. Zondag zou het vuren moeten gestaakt zijn. Wanneer we onzq blikken vluChtig over de rest van het nieuws- laten gaan. dan zien we stakingen in Frankijk, nederlagen voor de Chi nese regeringstroepen, voortgaande communis tische terreur op Malakka en zware verliezen yoor generaal Markos in Griekenland. In Joego-Slavie blijft Tito het zwarte schaap. In het antwoord van de Kominform op de Joego-Slavische afwijzing van het Kominform- besluit, worden wederom grote hoeveeAheden gal gespuwd op het bewind van Tito en is het niet onwaarschijnlijk, dat Rusland met sanc- ties zal trachten de val van Tjto te-bewerkstel- ligen, nu andere methoden hebben gefaald. In Belgie is de koningskwestie wederom aan de orde gekomen, nu door een wetsvoorstel, er- toe strekkende de wet van 19 Juli 1945 af te schaffen, op grond waarvan Koning Leopold terugkeer naar Belgie kan worden geweigerd. Het zal van vele factoren afhangen of dit wets- ontwerp. dat de volgende week in behandeling komt, kans heeft aangenomen te worden. Tot slot wijzen we er nog op, dat de demo- cratjsche conventie in Philadelphia Truman als candidaat voor het presidentschap heeft aange- wezen, waardoor de huiaige president het in November a.s. tegen de republikein Dewey zal moeten opnemen. In Finland zijn de Russen, na de grote com munistische nederlaag, een zoete-broodjes-poli- tiek begonnen door de herstelbetalingen met 50 pCt. te reduceren. Op deze wijze hoopt het Kremlin terrein voor zijn Finse volgelingen terug te winnen. Ze blijft het gordijn van het politieke wereld. toneel op en neer gaan en vertoont ons de ver schillende episodes, waarvan de aard afhangt van degene, die aan het koord trekt: Oost of West. Het laat ons in de zaal zjtten om te ap- plaudiseren vol waardering of te fluiten vol afkeuring. SIC TRANSIT toen Arie van Vliet al zeker was van de overwinning, ging de Woerdenaar op de vierde plaats rijden. Jan Derksen won hier in de snelste tijd van de dag, nl. 11.8 sec. en v. Vliet, die pas op de laatste 100 meter kwam opzetten, wist nog de tweede plaats te bejetten. De- stayers. De stayerswedstrijd, die aanvan- kelijk over 20, 30 en 40 KM zou gaan, werd ingekort tot 20. 25 en 30 KM. omdat in het begin van de wedstrijd eer^regenbui een gedwon- gen pauze van ruimeen half uur vepoorzaakte. In de eerste rit over 20 KM startte Bijster van kop en moest na 12 ronden Pronk over zich heen laten gaan. De Nederlandse kampioen had echter t'e veel van zijn krachten gevergd, raakte los en Bijster maakte hiervan gebruik om de kop te nemen. Onbedreigd won hij deze rit. Pronk was na zijn inzinking afgezakt tot - de laatste plaats, die hij niet meer kon verla- ten. In de tweede rit over 25 KM had Pronk al spoedig de kop geno- men en in\ een zeer hoog tempo na 30 ronden Level en Bijster gelapt. Voor de 50 ronden uitgereden wa ren had Bijster nog zijn tweede lap te pakken^ Deze rit was voor Pronk. In de laatste over 30 KM toonde Pronk wat hij waard was. Binpen 5 ronden had onze kampioen de kop genomen en stond deze niet meeraf. De Best, Bijster en de Zwitser Hei- mann werden gelapt. De twee bui- tenlanders in dit programma, Hei- mann en de Fransman Level maak- ten een zwakke indruk. Sprint voor amateurs. De sprintwedstrijd voor amatgurs was voor Hijzelendoorn, die twee van de drie ritten won. Contelaar viel wat tegen en moest eenmaal met een derde plaats genoegen ne- met de tweede plaats en tweemaal men, waardoor hij in het totaal- klassement op de derde plaats ach- ter Buchly eindigde. Ruim 10.000 toeschouwers woon den de wedstrijden bij. De derde dag van het door de in- ternatiopale club van Nederland ge- organiseerde internationale tennis- tournooi tussen Amerika,^ Groot- Brittannie, Frankrijk, Belgie en Ne derland heeft alles wat men op de twee voorafgaande dagen te zien had gekregen. verre in de schaduw gesteld. In dit sterk bezetfe tour- nooi» speelden de beide finalisten van Wimbledon een enkelspel: Fal- kenburg sloeg de Franse meester Cochet (7—5, 6—3), en Bromwich dolf zo waar in een bijzonder fraaie en enerverende wedstrijd het onder- spit tegen de Zuid-Afrikaanse kam pioen Eric Sturgess (46, 64, 6—4). De grote strijd was uiteraard die tussen twee der sterkste deelnemers aan dit tournooi: de twee-handige Australische Wimbledon-finalist J- Bromwich en de lenige. slanke Z.- Afrikaanse kampioen E. Sturgess, wiens afgemeten backhand-drives, zijn tot in de perfectie uitgevoerde athletensmashes-in-alle-standen, zijn intelligente en listige cross-net drop shots, tezamen met zijn voortreffe- lijke en taqie forehand^lagen en zijn sierlijke, goede service het terecht van de effectvolle strijkslagen van Bromwich wonnen. Deze Australier spot in zijn spel met alle tennis- regels. Hij plaatst constant het ver- keerde been naar voren bij zijn -fo- rehandslagen. smasht en serveert rechts. houdt zijn forehand links en slaat op rechts de backhand met twee handen. Die backhand is zijn vervaarlijkste wapen overigens. Heeft de bal enige hoogte, dan maait hij deze zo effectvol en bo vendien zo verrassend gecamou- fleerd naar zijn tegenstander, dat de bal nauwelijks stuit en door- gliidt op het gravel. In de partii tussen Falkenburg en Cochefc liet de bijna 1.95 m. lange donkere 22-jarige Bob Falkenburg Cochet een 40 voorsprong nerrien, alvorens hij liet zien, wat hij wer- kelijk kan. Deze impulsieve speler met zijn drukke. nerveus-lijkende bewegingen. is feitelijk allround. Als hij periodes heeft, waarin het hem mee zit, is hij onweerstaan- baar. Dan „aced" hij iedere tegen stander, met services en smashes als kanonschoten. Het stond al spoedig 4—3 en vervolgens raakte Cochet geen bal aan. Toen Falkenburg vier maal achter elkaar zijn eerste can non-ball service in kreeg (4-4). Nog %enmaal wist Cochet zijn eigep ser vice te winnen. voor hij de set met 75 verloor. De tweede wgrd 63 voor df Amerikaan. De belangrijkste overige uitslagen luiden: Harper si. Rinkel 61, 6—2; Har rier en Mottranj si van Swol en Rinkel 97. 108; Dubuc verliqst van Peten 36, 57; Abdessalam si. Wagher 86. 6—0: Dubue en Bo- rotra verliezen van Washer en Geel- hand 61, 36. 57: Mottram si. Borofra 62 62; Russel si. Van den Ey-nde 63, 6-8, 6—2. Stand: Zwart 11 schijven. op 8, 9. 11 tot 14, 18, 19, 23, 36, 37 en 1 dam op 27. Wit 14 schijven op 22, 24, 25, 28, 30, 31, 34, 35, 40, 42 tot 45 en 50. Wit speelt en wint. (Oplosdiepte 7 zetten); Probleem No. 190 Met dit probleem wordt No. 3 van deserie benzetters vanRidder aangeboden. Nu'komt echter in No. 190 reeds dadelijk het hoogst zeld- zame geval voor, dat zwart alreeds viermaal op slag staat, n 1. met 23 32, 37:26, 37:39 en 27:49. lets wat we in een dergelijke stand nog nimmer in een» 'probleem hebben aangetroffen. Driemaal komt meer- malen voor, maar viermaal kan daarom zelfs als een unicum wor-. den beschouwd. Het is duidelijk dat zwart als laatste zet 32—37 heeft gespeeld, waardoor op slag en stoot dit surplus van slagkeuze spel al werd .bereikt. Het is eveneens lo- gisch en duidelijk dat wit voor- dien 3328 heeft gespeeld Mogelijk verklappen we alreeds iets te veel maar ditmaal wagen we het er op door mede te delen, dat het probleem er volkomen op geba- seerd is, om met de eerstvolgende zetten het slagkeuze spel ^pveel mogelijk uit te buiten. Om de pop- pen hiertoe aan het dansen te krij gen, zal wit dan ook wel trachten om de zwarte dam op 27 zo spoe dig mogelijk van zijn plaats te krijgen. Probleem No. 191 Een probleem met een slotstand- motief, waarbij men zich al spoedig op dwaalwegen kan gaan begeven. PROBLEEMOPLOSSINGEN. Probleem No. 153 van J. Wage- naar te Hoorn. Zwart 13 schijven op 1 2 4 7 tot 10 13 16 18 31 37 40 en 2 dammen op 47 en 48. Wit 15 schijven op 11 17 20 21 ^4 25 27 29 34 35 36 39 44 45 49 en 1 dam op 6. De originele auteursoplossing was: Wit 49—43!! M—19!! 35—30!! 17:28, 20—15!! 45—40, 28—22! 22:33 25:5!! (Slaat 2 dammen en 4 schij-. ven) gewonnen. Een heel fraai en ingewikkeld winstsysteem! Een componeersysteem dat bij kans niet te verwerken was, ep dat door frappant meerslagspel en juist op tijd uitgevoerde tempo-zetten. men zie hiervoor o.a. de zetten 3530 en 2015 tofch nog op uitgebreide schaal uitvoerbaar bleek te zijn. Zij het dan ook, dat om in laat ste instantie toch nog te kunnen winnen, er een dam op veld 6 diende te worden geplaatst, dfe alleen passief een rol had te ver- vullen. Het is echter gebleken, dat deze dam ook actief bruikbaar was met gevolg, dat geen enkele oplosser de meer prachtige en in- gewikkelde auteursop'ossirig heeft gevonden. Vrijwel algemeen werd de volgende oplossing ingezonden: Wit 20—15! 17:28 24--19 49—43! 34— 29! (Ook deze oplossing is het na- spelen volop waard, daar thans de stand al aardig- rijp wordt ge maakt, voor het formidable rond- slagspel, dat de witte dam .op 6 straks zal uitvoeren.) 3530!! Ove. rigens een fijne zet!) en nu volgt een zevenklapper! Met het rond- slagspel slaat wit 6 schijven en 1 dam weg* van 6 naar 21 en wel via schijf 22 38 37 8 9 (23 dam) en 27 (zwart nu 16:27 en wit 3034 en 25:5!! gewonpen. Zelfs voor deze afwijkende oplossing, waarmede de autiur zelf niet bekend was, wer den verschillende com'plime'gten over het mooie componeerwerk* in gezonden. Terwijl daarentegen het nog mooiere niet werd opgemerkt. Wat de 2e en afwijkepde oplossing betreft, slaan deze complimenten bijgevolg terug op de fraaie pres- taties van de oplossers zelf om n.J. deze nog onbekende oplossing er uit te vinden. PROBLEEM No. 191. van P. van Baarle te Rotterdam. ZATERDAG 17 JULI 1948 Correspondence en oplossingen onder motto „Damrubriek' in te zenden aan het bureau van dit blad Oplossingen van de problemen No. 188 tot en met No. 195 kunnen worden ingezonden tot uiterlijk 9 Augustus a.s. PROBLEEM No. 190 van C. J. pidder te Wognum. Stand: Zwart 10 schijven op 7 8 9 16 18 19 24 27 28 en 29 Wit 10 schijven op 35 tot 41 44 46 en 49 Wit speelt eti wint 82* Een dikke mevrouw, d\e in een hoek zat, en juist een fijne gevulde koek at, kreeg de inljoud van de voile glazen over haar Zon- dagse .kleren en begon te razep tegen de ver- feouwereerde kastelein en vroeg, hoe hij toch zo stom kon zijn, om de eerste de beste lan- terfanter, jit te sturen op zijn klanten. Zo zat zij ndg een tijdje door te babbelen, terwijl Jan Klaassen probeerde op te krabbelen. Daar stond hij met een beteuterd gezicht te kijken; hij had zich nog al pijn gedaan, maar daarvan liet hij niets blijken. De kastelein keek hem onheilspellend aan en zei: Man, je kunt wel weer gaan; want je kunt zeker wel ruiken, dat ik zulke ezels niet kan gebruiken, die, in plaats van mij te assisteren, mij heel gauw zouden rui'neren. En luister nu goed wat ik je zeg: trek uit dat kloffie en pak je weg! Olreit, zei Jan Klaassen en maakte zich maar niet kwaad; het duurde niet lang of hij stond weer op straat. De markt was juist afgelopen en de boeren waren klaar met koeien kopen. Er stonden lange auto's voor het vervoer van het vee. Jan Klaassen dacht, kon ik maar met zo'n auto mee. Daar stond er een. die moest naar de Wieringermeer; hij trok de stoute schoenen. aan en zei tegen de chauffeur: Meneer, zou ik met u mee mogen rijden alstublieft; dat zal wel gaan zei de man; die heette Kees Kieft. Maar dan zul je achterin bij de koeien moeten staan; w&nt mijn cabine is vol; daar zal 't niet meer gaan. En zo kroop Jan Klaassen bij de Pur- merender koeien; daar moest hij zich tijdens de reis maar mee bemoeien. t 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4