Good-old Bartali verovert de leiderstrui 3) UIT DE KERMIS DER WERELD DEZWARTE HANDEL in RADIO Prof. A. Smijers zestig jaar TOUR DE FRANCE Nederlanders zwoegen in't hooggebergte f De vacantie van de slagersgezellen v Rustdag en Zondag Hoogleraar in de muziekwetenschap aan de Utrechtse Universiteit Zei U iets? Een paar dagen zomer Het gouden jubileum der Zusters Ursulinen Verliezen in Indonesia #t Nederlandse goud in Zwitserland HULPACTIE voor Hongarije NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 17 Juli 1948 PAG. 5 BARTALI heeft zijn meesterstuk volbracht. In de tweede Alpen- etappe heeft hi] getoond geen enkele concurrent in deze 35e Ronde van Frankrijk te bezitten. Na de overwinning in de voorgaande etappe, die in zeer slecht weer werd gereden, won de Italiaan gisteren zijn vljfde etappe sedert het vertrek uit Parijs. Zo heeft de beste man van de Tour de leiding in het algemeen klassement met meer dan 8 minuten voorsprong op Bobet. Nadat Bobet eergisteren door pech was achtervolgd, moest Bartali gis teren twee maal wegens een lekke band, van wiel verwisselen. Hierdoor had hij bij de pas van de Croix de Fer twee minuten achterstand op Bobet en Brule, die toen alleen aan de kop lagen. Maar na langzamerhand het verloren terrein weer te hebben teruggewonnen, kwam hij bii het bestijgen van de Col de Porte zo onweerstaanbaar opzetten, dat niemand zijn aanval kon stuiten. Bartali ging door en zonder een moment te verslappen nam hij alle nog komende hindemissen.. ITALIAANSE SUPER-KLASSE EXCELLEERT IN BERG-ETAPPES Nederl. wonderdokters in Brussel gearresteerd r\EZE WEKEN heeft haast iedereen vacantie. Rustda- gen, bizonder ook telkens terug- kerende rustdagen worden door de natuur van de mens geeist. Sinds de zondeval heeft alle arbeid een ander karakter, hij is altijd min of meer een druk- kend juk, waarvan iedereen de vermoeienis en de last onder- vindt. De paradijsvloek is nog steeds geldig. Men behoeft maar tezien, welke geweldige in- spanningen de mens zich moet opleggen om de natuur ook maar enigszins te beheersen. Maar tegenover de zwaarte van de arbeid krijgt dan ook de rust van de Zondag het karakter van bevrijding, van verlossing uit de druk van onze aardse taak. We moeten daarom op Zondag ook inderdaad alle werk van de an dere dagen ter zijde leggen. MARCUS DE BILT LACHT: MAAR DAN.... Ahdoel Kadir bij Hafta Met auto er van door Weer de sigaar van Churchill Op het nippertje Gunstige oogst in Europa? wem cnwicJl iwdcnyg&za/i De Gaulle een hak gezet Volkshogeschool - vaeantiedagen op „Drakenburgh" Ambtenaar gestraft Doodstraf inplaats van 5 jaar Steenfabrieken bedreigd door hoog water PROGRAMMA heeft De tweede Alpen-etappe grol cht. veranderingen te weeg gebracl Bobet heeft, na een hardnekkige verdediging, de vlag moeten strij- ken, Lambrecht, de Frans-Belg, is een flink stuk gezakt. Hij lag bij het beklimmen van de Galibier nog in goede positiee, maar verloor tij- dens de levensgevaarlijke afdaling zeer veel tijd. Bij de Belgen is alle hoop nog steeds op Impanis gevestigd. Maar hij had bij het bestijgen van de Galibier veel last van de koude en zijn knieen wilden niet meer mee. Ockers, Schotte en Van Dyck waren de beste Belgen, Ockers zette zelfs, tezamen met Lazarides, een achtervolging in op Bartali. Toen Lazarides het tempo niet meer bij kon houden en zich weer liet afzak- ken, bleek dat de Belg zich niet liet ontmoedigen en alleen ging hij door. Ook Schotte reed een uitstekende course en Ward van Dyck deed de slechte vorm, die hij in de eerste berg-etappes vertoonde. geheel ver- geten. Kirchen de eenzame De NederlandsLuxemburgse ploeg heeft gisteren gereden, zoals in alle voorgaande etappes. Het is jammer, dat de Luxemburger Kirchen, die in goede vorm blijkt te zijn en in het algemeen klassement dan ook 'n fraaie plaats inneemt, juist even te weinig steun ohtvangt van zijn ploeggenoten. De Hoog, Janssen en De Ruyter beklommen de cols ge-i zamenlijk. hetzij te voet. hetzlj per fiets, terwi.il Kirchen bij de strijd tegen de „keien" van de tour op zichzelf was aangewezen. Met uit- zondering van Bartali toonde Kir chen zich gisteren de gelijke van alle andere kopstukken en wanneer ONZE aandacht werd gevestigd op een bericht in de slagersvakbla- den, betreffende de vacantierege- ling in het slagersbedrijf. Ten aan- zien daarvan dreigden misvattingen te ontstaan, voornamelijk betrek- king hebbende op de vraag of de voorgeschreven zes dagen vacantie voor de werknemers aaneengesloten moeten worden gegeven dan wel of splitsing in bijvoorbeeld twee maal drie dagen geoorloofd is. Gezien de reeds hier en daar ge- rezen meningsverschillen, meent de contactcommissie voor het slagers bedrijf, er goed aan te doen nog- maals de aandacht te vestigen op het feit, dat de bindende regeling van lonen en andere arbeidsvoor- waarden voorschrijft, dat de zes da gen vacantie aaneengesloten moe ten worden gegeven en deze rege ling nageleefd dient te worden. Indien zeer bijzondere omstandig- heden in individuele gevallen afwij- king hiervan noodzakelijk mochten maken, kan een verzoek daartoe door werkgever en werknemer on- dertekend, bij de contactcommissie worden ingediend, welke. zo die omstandigheden inderdaad aanwe- zig blijken te zijn, tegen het bestaan van een afwijkende regeling wel geen bezwaar zal maken. De Bondssecretaris van de R.K. Slagersgezellenbond ..St. Joris", de heer Dingjan, schrijft naar aanlei- ding van een en ander een artikel in het bondsblad. waarin hij uiteen- zet, dat een slagersgezel ook rech- ten heeft, wat blijkbaar door vele werkgevers nog niet wordt inge- zien. Velen zijn nog niet bereid, gerechtvaardigde verlangens van de gezellen in te willigen. Hij wijst er daarbij vooral op, dat in andere be- drijven de vacantie wel aaneengeslo ten wordt genoten en dat dit reeds voor vele slagersgezellen aanleiding is geweest, naar andere bedrijven over te stappen. terwijl jongeren in de onvoldoende wijze waarop in het slagersbedrijf de sociale ver- plichtingen worden nagekomen, aanleiding vinden, het slagersvak niet meer te kiezen. Het hoofdbestuur van „St. Joris" is van oordeel. een vraagstuk kan dat voor dit bestuur niet meer zijn. zegt de heer Dingjan dat de zes-dagen vacantie achtereenvolgens behoren te worden genoten. „Onze mensen. zo besluit hij zijn artikel. willen niet ieder jaar opnieuw dit vraagstuk in discussie gebracht zien doch eisen een volwaardige positie op in deze bedrijfstak. ook ten aan- zien van de vacantieregeling! Zou het. nu de contactcommissie nog eens od de betekenis der bin dende regeling heeft gewezen, niet al een heel eind in orde komen? hij de steun zou hebben van gelijk- waardige renners, zou hij wel eens zeer gevaarlijk voor de besten kun- nen blijken te zijn. Nu behoeft hij zich geen illusies meer te maken. Niettemin heeft hij zich thans on- der de eerste tien weten te plaatsen. De uitslag van de 14e etappe van de Ronde van Frankrijk: Briancon- Aix les Bains, luidt: 1. Bartali (Italic a) 263 km in 9 uur 30 min. 18 sec.; 2. Ockers (Bel- gi£ a) 9 uur 36 min. 11 sec.; 3. La- pebie (Centraal Zuidwest) 9 uur 37 min. 21 sec.; 4 Van Dijck (Belgie) zelfde tijd; 5. Schotte <Belgi8 a) id.; 6. Bobet (Frankrijk) 9 uur 37 min. 27 sec.; 7. Kirchen (Nederl.-Luxem- burg) zelfde tijd; 42. Janssen (Ned.- Lux.) 10.30.08: 44. De Ruyter (Ned.- Lux.) zelfde tijd; 50. De Hoog (Ned. -Lux. 12.08.22. Tijdens deze 14e etappe gaven de volgende renners op: Cottur (Ita lic a), De Muer (Noord-Oost, lie de France), Joly (Intern.) Chupin (W- Frankr.), Molineris (Zd-Oost) Rol- land (Zd-Oost) en Declercq (Bel- gig a). Het algemeen klassement luidt thans: 1. Bartali 100 uur 1 min. 5 sec.; 2. Bobet 100 uur 9 min. 8 sec.; 3. Lapebie 100 uur 30 min. 7 sec.; 4. Schotte 100 uur 30 min. 8 sec.; 5. Camellini 100 uur 32 min. 13 sec.; 6. Teisseire 100 uur 32 min. 57- sec.; 7. Vietto 100 uur 37 min. 44 sec.; 8. Kirchen 100 uur 39 min. 36 sec.: 9. Lambrecht 100 uur 42 min. 55 sec.; 10. Thietard 100 uur 48 min. 48 sec. De politie van Ukkel is gisteren overgegaan tot de arrestatie van de Nederlandse onderdanen Willem Janssen en ziin echtgenote, wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. De echtelieden be- roemden zich er op met een oogop- slag te kunnen zien Velke kwaal een patient had. Zij beweerden te kun nen genezen door suggestie. Dat er belangstelling voor hun geneeswiize bestond, lijkt wel uit het feit. dat op het moment van de arrestatie niet minder dan driehonderd per- sonen in de ri.i stonden voor het huis, waar de beide wonderdokters hun practijk uitoefenden OP MAANDAG 19 JULI A.S. bereikt de zeereerw. hoog- gel. heer prof. A. Smijers, hoog leraar in de Muziekwetenschap a. d. Rijksuniversiteit te Utrecht, de 60-jarige leeftijd. Enerzijds man van wetenschap, anderzijds vol actieve belangstelling voor iedere vorm van muziekleven, neemt de jubilaris zowel in de wereld der muslcologie als in de muziekmaatschappij van ons land een belangrijke plaats in. En dan is er nog de R.K. Kerkmuziek! Daar vervult hii als voorzitter van de Ned. St. Gregoriusver. een leidende positie. Als musicoloog is prof. Smijers over de gehele wereld bekend door "zijn uitgaven van de volledige werken van Josquin des Prez, wel ke hem in 1919 door de Vereniging voter Nederlandse Muziekgeschie- denis werd opgedragen. De Jos- quinuitgave is zijn eigenlijke le- venswerk. In 1921 juist 400 jaar na de dood van Josquin verscheen de eerset aflevering, bevattende de ..Klaagliederen op de dood van Josquin" gecomponeerd door Hie- ronymus Vinders, Benedictus en Nicolaas Gombert. Prof. Smijers paste bij deze uitgave een voor die tijd geheel nieuwe methode toe: die van de fotografische reproduc- tie. Hij reisde naar alle bibliothe- ken in Duitsland. Oostenrijk, Zwit- serland en Italie. waar gedrukte uitgaven of mtenuscripten van Jos quin te vinden waren, en na enige jaren beschike hij over ruim 5000 foto's bevattende de muziek van 22 missen. 119 motetten en 64 chan sons. De uitgave daarvan hield hem. tussen al zijn andere muziek- wetensch appelijke werkzaamheden door, voortdurend in beslag. In 1930 werd hem een functie toever- trouwd. welke voor ons land ge heel nieuw was: men bood hem de leerstoel voor muziekweten schap aan, welke door de Maat- schappij tot Bevordering der Toon- kunst aan de Utrechtse Universi teit werd ingesteld en enige jaren later door het Rijk werd overgeno- men. Terwijl de Nederlandse musicolo- gen voordien op een buitenlandse opleiding waren aangewezen (Prof. Smijers zelf studeerde indertijd bij Prof. Gicedo Adler te Wenen), werd thans de mogelijkheid ge- schapen tot een volledige muziek- wetenschappelijke studie binnen eigen grenzen. Van deze gelegen- heid werd grif gebruik gemaakt. Verscheidene jonge musicologen hebben sindsdien aan de Utrechtse Universiteit de doctorsgraad in de muziekwetenschap behaald. De zeer uiteenlopende onderwerpen van hun proefschriften bewijzen, hoe breed hun opleiding is georien- teerd. Prof. Smijers bouwde in de loop der jaren een Instituut voor Muziekwetenschap op, dat de beste instellingen op dit gebied in het buitenland kan evenaren. Als voorzitter van de Vereniging voor Nederlandse Muziekgeschiede- nis en redacteur van haar Tijd- schrift gaat van Prof. Smijers een grote stuwkracht uit voor het on- derzoek der Nederlandse muziek- historie, waarbij de Nederlandse scholen zijn speciale aandacht be zitten Van zijn publicaties moeten om die betreffende archivaria van de Illustre Lieve Vrouwen Broe- derschap te 's-Hertogenbosch wor den genoemd. alsmede zijn verras- sende mededelingen rond Jacob Hobrecht. Hij verzorgde een uitga ve van Vondels ..Kruisberghmet muziek van Padbrue, en begon in 1939 onder de titel ,,Van Ockeghem tot Sweelinck" met de publicatie van een Nederlandse Muziekgeschie- denis in voorbeelden. Ook voor practisch gebruik in onze kerken Itelde hij bundels samen uit het bloeitijdperk der Nederlandse Po- lyphonie. Voorts hield Prof. Smij ers lezingen in alle centra van muziekwetenschap. Kort voor de oorlog vertoefde hij nog in New York. Wanneer men over de muziek- maatschappelijke werkzaamheden van Prof. Smijers spreekt, kan men misschien het best de vraag stellen, van welke commissie hij gden deel uitmaakt! In de Staats- commissies voor Muziekonderwijs, in de Staatsexamens voor muziek, in de Volkslied-commissie, in de voorlopige Raad van Kunst, in de K.R.O., in de St. Gregoriiisvereni- ging, overal waar een muzikaal belang te behartigen valt, vindt men Prof. Smijers op zijn post. En naast deze vele officiele func- ties staat Prof. Smijers altijd klaar toonkunstenaar en vooral de jongeren onder hen van advies te dienen, en in ieder opzicht be- hulpzaam te zijn. Wij wensen hem nog vele jaren van ongebroken energie. Van alle kanten wordt de mi nister-president, dr Beel, die nu ook formateur van zijn nieuwe kabinet is, bespied. Men regis- treert precies, hoe laat hij op- staat en hoe laat hij gaat slapen, welke sigaretten hij rookt, met welk merk zeep hij zich wast, hoeveel zakgeld hij van zijn vrouw krijgt, hoe vaak hij zijn neus snuit en hoe dikwijls hij zijn haar kamt. Maar dit laatste is een perfide opmerking, voor wie de heer Beel enigszins per- soonlijk kent. In ieder geval is een kabinetsformatie een buiten- gewone zaak. Dat heb ik altijd wel geweten, maar na het laat ste bericht in de „Volkskrant" is er geen twijfel meer mogelijk. U weet, dat er wel eens sprake is van een kabinet op brede ba sis, of op bredere basis, dat hangt er van af, hoeveel partij- en er aan meedoen, begrijpt u wel. En nu zoudt u denken, dat breder betekende, dat het meer breed was dan breed. Maar nee, de parlementaire redacteur van het zo juist genoemde blad meldt ons, dat breder smaller is dan breed". Dat is wel het laatste bewijs, dat een kabinets formatie iets is, wat buiten de gewone verhoudingen orrt- gaat Het Julinummer van De Speelwa- gen opent ditmaal met een aardige perspectieftekening van Jo Spier, Edam vanaf de toren biedt de ka- rakteristieke aanblik van 'n Noord- hollands stadje. In een artikel „Na- tio Frisica" wordt in het kort de geschiedenis van Friesland geschre- ven en wordt critiek uitgeoefend op het streven der Friese federalisten, die de verhouding rijkprovincie gewijzigd willen zien in de rich- ting van meer zelfbestuur voor de provincie. Over het langs de Zij- perdijk ontstane duinmeer, het Zwanenwater, schrijven J. Baken en D. Breebaart. Een goed geslaag- de foto van dit vogelparadijs ver- lucht de tekst. F. Vogels schrijft over de bouw van oorlogsschepen in Grootebroek. „De Nachtwacht" der stede Beverwijk in de 17de eeuw" is het onderwerp van een beschouwing door Mr. H. J. J. Scholtens. Interessante artikelen over het Middelieer wapen, een begrafenis- stel in robbevel, en de Enkhuizer klokkengieters besluiten deze ook ditmaal weer zeer lezenswaardige aflevering, waarin natuurlijk de als steeds buitengewoon goed geslaag- de foto's, het Allemanswerk en de rubriek „Op doorreis" niet ontbre- ken. Hen, die de moed hebben gehad de komende daigen vacantie te nemen, kunnen wij feliciteren met hun besluit, want ZU de ge- lukkige trekkers van het lot, dat een paar dagen mool weer be- loofde. Het K.N.M.I, te De Bilt zegt immers hierover: „Wanneer wij de weerkaarten bekijken, blijkt, dat het lagedruk- gebied boven Zuid-Scandinavie, dat ons zoveel slecht weer be- zorgd heeft, nu langzaam in de richting van Finland weigtrekt. Ten Westen van Ierland ligt een zwakke rug van hoge luchtdruk, die naar ons land beweegt. Onder invloed hiervan kan in de komen de dagen een geringe verbetering van het weer verwacht worden. Er zal in deze periode niet veel regen vallen en ofschono er in het algemeen vrij veel bewolking zal zijn, zullen toch ook opklaringen voorkomen. De wind zal tijdelijk afnemen en het zal iets minder koel zijn dan de voorafgaande dagen. De algemene luchtdrukverdeling op de oceaan is echter nog steeds ongunstig voor het optreden van 'n flinke weersverbetering. Daar er 'n krachtig gebied van hoge luchtdruk bij de Azoren ligt. waardoor nieuwe depressies gemakkelijk de oceaan over kunnen trekken in de richting van West-Europa." Waarom het vanaf 20 Mei, met een tussenperiode van een week, voortdurend slecht weer is ge weest. weet het K.N.M.I. eveneens te vertellen en het gaat natuurlijk in hoofdzaak om die vervelende depressies: ..De luchtdrukverdeling was vanaf Mei volkomen tegenovergesteld aan die van de vorige zomer. Lag er toen voortdurend een gebied van hoge luchtdruk boven Scandinavie of middenEuropa, thans trof men daar juist dp laagste barometer- standen aan. Op de plaats van de hoge druk boven de atlantische oceaan lag vorig jaar een vrijwel stationnaire depressie. Het verschil in de overheersende windrichting demonstreert de gevolgen hiervan zeer duidelijk. Overheersten de vorige zomer de Oostelijke winden, deze zomer waaide de wind tot nu toe bijna steeds uit richtingen tussen West en Noord. De uit deze richting aan- gevoerde polaire lucht was daor haar lange weg over zee vaak on- stabiel geworden en had bovendien veel waterdamp opgenomen, zodat zich boven West-Europa gemakke lijk buien konden ontwikkelen en er in het algemeen veel bewolking voorkwam." Nu weten de vacantiegangers het in ieder geval en nu maar afwach- ten, wat de komende dagen bren- gen. Misschien hebben al die lucht- drukverdelingen langzamerhand wel medelijden met ons. Naar Antara meldt, heeft Raden Abdoelkadir. de voorzitter der Ned. delegatie, Donderdagmorgen een ontmoeting gehad met de repub. minister president Moh. Hatta. Een der leerlingen van het Pen- sionaat schrijft ons: Dinsdag 13 Juli hebben wij, de interne leerlingen van de Kweek-, Huishoudschool en 't Pensionaat van Bergen op luisterrijke wijze 't Gou den feest van onze jubilerende Zus ters gevierd. De voorbereidende maatregelen, die „in huis" getroffen werden en die wij zo tersluiks gade- sloegen, voorspelden ons, dat 't een groots feest zou worden. Maar de werkelijkheid heeft onze verwach- ting verre overtroffen!! Nooit hebben we durven denken, dat ons feest zo intens-heerlijk, zo in-fijn, zo diep-doorvoeld, zo indruk- wekkend zou worden!! Om 8 uur 'smorgens werd 't feest ingezet met de schone meerstem- mige dialoog-H. Mis van Hubert Cuypers in onze rijkversierde Ka- pel, die op zichzelf een juweeltje in ons Bisdom is. Ik behoef u zeker niet te zeggen, dat we innig en vurig gebeden heb ben voor de groei en bloei van de Congregatie onzer Zusters, die op alle gebied 't kind en de mens ten zegen is. Daarna trokken we alien onder blij gezang naar de prachtig De 17-jarige van V., die uit het opvoedingsgesticht de Kruisberg bij Doetinchem wist te ontvluchten, gej raakte financieel dermate in de knel, dat hij in een vrachtauto stapte uit Bilthoven afkomstig, en er mee vandoor ging in de hoop deze op verafgelegen plaatsen je verkopen. Hij bracht het op zijn avontuurlijke tocht tot Meppel. Daar strandde hij op een bestelauto van een zeepfabrlkant. In de conster- natie, die na de botsing ontstond, verdween de knaap. De politie ver- moedde onraad. toen zij de bestuur- der van de vrachtauto niet kon vinden. Zij slaagde er in de vluch- teling in de buurt van Meppel te pakken en op te sluiten. Het is al lang geen geheim meer, dat in vele steden en dorpen de zwarte handel in radio-ontvang- toestellen nog welig tiert. Vooral in Noordholland, in plaatsen als Hoorn, Enkhuizen, Purmerend en de omgeving van Schagen, om bij enkele gevallen te blijven De re cherche heeft reeds knap werk ge- leverd door de schuldigen op te sporen. Ambtenaren van de C.C.D. zijn dan ook in staat geweest, pro- cessen-verbaal op te maken. De op- gelegde straffen boeten, inbe- slagname en detentie waren lang niet mals Er zijn nog enige boos- doeners, die vrij rondlopen. Deze werden reeds gesignaleerd en wor den in de gaten gehouden, om op heterdaad te worden betrapt. Het bovenstaande kan, naar ons van de Nederl. Bond van Radio- handelaren wordt meegedeeld, met voorbeelden worden ge'illustreerd. Uit een toestel van f 135,— werd het binnenwerk gehaald en in een an dere, grotere kast geplaatst en voor f300,verkocht. De grotere kast kostte slechts f40,— Er werd der- halve f 125,te veel Betaald. Bij een ander het volgende. Een eigen bouwradio, uit allerhande onderde- len samengesteld (met 7 lampen, om vooral indruk te maken), slecht werkend en zonder garantie, werd verkocht voor f290,De verkoop- waarde der kast was het hoogst, doch alles tezamen nog geen 190,— in verband met de kwaliteit en af- werking. De ware „schuldige" is feitelijk het kopend publiek zelve. Men gaat er maar al te gretig op in, om van onbekenden, scharrelaars en niet-erkende handelaren te kopen. Onder valse voorspiegelingen koopt men dan een opgelapt toestel of een „eigen-bouw", maar betaalt dan strijk en zet een veel te hoge prijs. Alles geschiedt clandestien: in een groentewinkeltje, ijssalon of bij een gewezen kapper. Dikwijls komt in een gesloten huis de transactie tot stand, met gevolg: geen garan- tie-bewijs of verhaal op de leveran- cier. Daarna bittere teleurstelling en een geplunderde portemonnaie. Wanneer het publiek medewerkt en alleen „MERK"-toestellen koopt tegen de vastgestelde prijs bij een erkende radio-handelaar, is de zwarte-handel spoedig verdwenen. Bovendien bespaart men zich erger- nis en geld Maar koopt nimmer „merk"-toesiellen van onbekenden, waaruit de nummers zijn verwij- derd. Die apparaten zijn kennelijk van diefstal afkomstig. Het was wel pijnlijk voor de po litie, maar overal op het vliegveld van Bristol' staat „no smoking", dus dat gold ook voor Churchill. Enfin de dienaren der wet gingen dan maar naar Churchill toe, salu- eerden enliepen door, want de grote havanna bleek gelukkig uit te zijn. SYDNEY, 15 Juli (AP) Een Belgisch toestel, waarmede een la ding goud vervoerd werd, is giste ren bijna tegen de grond gestort. Het toestel, dat op een hoogte van 2400 meter vloog dook plotse- ling naar beneden en eerst enkele meters boven de grond slaagde de piloot er in de machine weer op te richten De negen leden van de beman- ning liepen inwendige kneuzingen op. Het Amerikaanse departement v. landbouw heeft vandaag voorspeld te verwachten, dat de productie van broodgranen in Europa, met uit- zondering van de Sow jet in 1948, 35 pet. hoger zal zijn dan in 1947. Het departement schatte de oogst op bijna 1.5 milliard schepel tarwe vergeleken met ruim 1 milliard het vorig jaar. GECOMPLICEERDE EENVOUD Een machine is nu ge- construeerd, die de aarde loswoelt, kunst- mest erin doet, de aardappelen poot en vervolgens het gat weer dicht gooit. Men is nu nog aan het ex- perimenteren met een soortgelijke machine, die de aardappelen bakt en opeet. De men- sen behoeven dan niets meer te doen dan machines maken. EXTRA KAAS Een man, die een ex tra kaasrantsoen aan- vroeg voor zijn zin- gende muis, die hij zelf had getraind ont- ving een formulier. dat hij als volgt invulde: 1. Op welk concert zong u voor het laatst?: In de provisiekast. 2. Naam van de vader: De Grijze. 3. Beroep van de vader: Leider van de zingende zwer. vers. 4. Meisjesnaam van de moeder: Pie- aert. 5. Tegenwoordig adres: Gatindevloer, no. 1. 6. Geloof: Kaas- aanbidder. 7. Hulpbe- hoevende familieleden: Grootvader, invalide geworden in val. 8. Be- roepsnaam: Pietie Pat- ta. 9. Lengte: 3V4 cm. Leeftijd: 2 jaar. DE DANK. Terwijl mevr. Sylvia Muzen in Ottershaw (Eng.) huis aan huis collecteerde voor de vereniging tot bescher- ming der dieren, werd zij door een hond ge- beten. HEB GEDULD Een Parijse olifant, 187 jaar oud, gewicht 3 ton werd in een lift naar het restaurant gebracht in de top van de Eiffeltoren. Daar werd het beest cham pagne te drinken ge geven. Een welbeken- de Parijse filmster klaagde er over, dat zij een dergelijke publici- teit nog niet had ge had. Madame, zei toen haar directeur, u ziet er nog geen dag ouder uit dan 150 jaar en ik ben er zeker van, dat u nog geen drie ton weegt. Heb geduld. madame, uw beurt komt wel." DE TOPKWAUTEIT TANDPASTA (Advertentie) versierde feesttent ,,'t Gouden Pa- radijs", die ons alien 350 meisjes in getal rijkelijk bevatten kon en waar een kostelijk ontbijt aan de prachtig versierde tafels ons wacht- te. Daarna om 12 uur was „ons uurtje" gekomen; 't ogenblik, waar- naar we alien zo verlangd hadden!! Hoog amphitheatersgewijze ston den we alle 350 opgesteld tussen palmen en bloemen in onze Aula, om onze Z.Eerw. Heer Directeur en Zusters hulde en dank te brengen. Spontaan hebben we ons 3-stemmig feestlied gezongen, waarna 3 leer lingen der verschillende afdelingen haar hulde- en dankwoord tot de Zusters hebben uitgesproken. Diep voelden we, wat de Zusters voor ons kinderen betekenen, wat zij voor ons werken en offeren, wilt onze Bergense opvoeding is. Niet enkel 't geschenk onzer ouders voor de Kapel, niet enkel onze bloemen- hulde 't was vooral de aanblik van die 350 blijde stralende, fleu- rige, dankbaar zingende meisjes, welke op de Zusters een treffende indruk maakte! Terecht noemde onze Z.Eerw. Heer Directeur in zijn dankwoord dit samenzijn 'n „stukje Hemelvreugde". We voelden, dat Hij ons alien op dat ogenblik in Zijn Vaderlijke bescherming wilde ne men, om eens de ware hemelvreugde ons deel te doen zijn. Voor ons alien was dit een onvergetelijk ogenblik! Het overige gedeelte van de dag brachten wij door in't „Gouden Pa- radijs", waar een overheerlijk diner van uitgelezen gerechten werd af- gewisseld met taferelen uit de his- torische groei en bloei der Congre gatie. De fijne toepasselijke gezan- gen der Zusters gaven aan 't feest een cachet van voornaamheid. Niet temin wist onze hartelijke Directeur J. A. Slijkerman, door zijn eminente leiding aan 't feest een sfeer van gezelligheid te geven. Het waardig slot, „het Ave Maris Stella", d5t kan alleen Bergen ge ven! Na de zegen van onze Eerw. Di recteur gingen we om half 12 over- voldaan naar onze slaapzaal, terwijl ik dacht: „Zo'n dag komt slechts eenmaal in je leven!" Op mijn chambrette heb ik de Goede God nog eens innig bedankt voor mijn prachtige Bergense opvoe ding. Le 'e Bergen!! Een dankbare leerling. Het Franse kabinet heeft gisteren beslist, dat geen regeringsvertegen- woordigers of militaire autoriteiten in het vervolg zullen mogen deel- nemen aan plechtigheden. die zon der officiele goedkeuring zijn ge- organiseerd. Dit wordt algemeen uitgelegd ais een maatregel, die de partij van Generaal de Gaulle, de R.P.F., moet treffen. Van Zaterdag 7 tot Woensdag 11 Augustus a.s. worden op „Draken- burgh" enkele volkshogeschoolva- cantiedagen voor jongeren georga- niseerd. Het programma vermeldt lezingen over landschap. en stede- schoon. muziek, zang en declamatie, wandelingen en excursies. Inlichtin- gen over deze jongerendagen aan het secretariaat van de Stichting: Landgoed „Drakenburgh", post Baarn, tel. K 2950-9803. De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwe- zen de navolgende verliezen zijn ge- rapporteerd: Kon. Ned.-Ind. leger: Amb. ser geant Infie M. Pattina Sarang, af komstig uit Ned. IndiS, gesneuveld 16 op 17 Juni 1948; Amb. sergeant Infie A. Ajal, afk. uit Ned. Indie, gesneuveld 16 op 17 Juni 1948; Mili- tie serg. J. Flohr, afkomstig uit Ned. Indie, gesneuveld op 24 Juni 1948. Kon. Landmacht heeft in de pe riode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Koninklijke Marine heeft in de pe riode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. De Leeuwarder rechtbank behan- delde veertien dagen geleden de zaak tegen de 46-jarige administra- teur bij het bureau van de provin cial voedselcommissaris C. P. te Wolvega, die in samenwerking met twee veehandelaren de staat op- lichtte, door de geleverde koeien op de Veemarkt van 20 tot 30 kg door stak men ongeveer f 1400 in de per dier zwaarder te noteren. Hier- zaak. De officier van justitie eiste acht maanden en tegen de beide andere verdachten ieder vier maan den. Het vonnis luidde 5 mnd. en tegen de beide veehandelaren ieder een boete gelijk aan het door de knoeierijen verkregen voordeel. De 55-jarige H. J. J. tijdens de bezetting portier bij de S.D. te Rot terdam, die enige tijd geleden door de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof tot vijf jaar gevangenisstraf wArd ver- oordeeld, hoorde hedenmiddag bij een hernieuwde behandeling van zijn zaak de doodstraf tegen zich eisen. Na zijn veroordeling indertijd had hij gratie aangevraagd. Bij her- nieuwd onderzoek was uit een na- "gekomen proces-verbaal gebleken, dat hij op 22 December 1944 deel had uitgemaakt van een executie- peloton, dat op de schietbaan aan de Kralingseweg negen Nederlan ders zonder vorm van proces had neergeschoten, als represaille voor een overval op het bureau van de S.D. aan de Heemraadssingel, waar bij de S.D.-er P. Kramer was geli- quideerd. J. verklaarde niet te hebben ge- schoten. In het dossier bevonden zich echter enige zeer bezwarende getuigenissen. De advocaat-fiscaal mr. J. Donker oordeelde „oog om oog, tand om tand" en eiste de doodstraf. Uitspraak 30 Juli. Ook uit het land van Maas en Waal komen berichten over het wassende water. Door de hoge wa- terstand van de Waal wordt er in practisch alle steenfabrieken sinds ruim een week niet meer gewerkt. De ovens branden nog maar zullen wellicht binnenkort gedoofd movien worden. De productie, die men dit seizoen zal bereiken, wordt door deskundigen niet hoger geschat dan 2/3 van normaal. In een bericht uit Geneve aan de „New York Times" wordt gemeld, dat de beweerde aanwezigheid van ongeveer 500 millioen frs. aan door de Duitsers geroofd goud in Zwit serland een nieuwe complicatie dreigt op te leveren voor het vraag stuk der Duitse herstelbetalingen. In het betreffende bericht wordt er op gewezen, dat de Zwitsers indertijd aan het intergeallieerde bureau voor de herstelbetalingen een bedrag van 250 millioen frs hebben betaald als afrekening voor de aanwezigheid van Duits goud in Zwitserland. Op het tijdstip van het sluiten der be- Een ons onbekende vrouw, wo- nende in de nabijheid van Budapest, zond ons een schrijven, waaraan wij het volgende ontlenen: „Wilt u zo goed zijn te luisteren naar een Hongaarse moeder, die de vertwijfeling nabij is. Mijn man is in 1944 opgeroepen in militaire dienst, sindsdien heb ik nooit iets van hem vemomen Ik heb twee kinderen, 7 en 4 jaar oud. In hun onderhoud en dat van mijn 70-jarige vader moet ik voor- zien door te gaan" wassen. Doch ik verdien nu zo weinig, dat ik niet meer weet, hoe nog langer te kun nen voortleven. Dagelijks wordt de toestand slech- ter, ik kan mijn kinderen geen warm voedsel meer geven, onze ellende is groot. Ieder ogenblik kan ik ver wachten uit mijn woning te worden gezet, omdat ik niet in staat ben de huur te betalen. In plaats mijn kin deren iets moois, iets goeds te kun nen geven, moeten 'zij in armoede en ontbering leven. Het is de hei- ligste roeping van een vrouw, moe der te zijn, maar tevens de pijnlijk- ste. Wanneer een onschuldig kind om brood vraagt en zijn moeder kan het niet geven. dan doet dit zoveel pijn, dat ik het zou kunnen uit- schreeuwen. Kunt u zich voorstel- len. dat ik soms verlang, met mijn kinderen te sterven? Ik smeek u mij ter liefde Gods te willen helpen...." Tot zover dit schrijven, kenschet- send voor de bittere nood van tal- lozen in Hongarije. Het zal u dui delijk zijn, dat ook deze arme moe der in onze actie betrokken wordt en voedselpakketten zal ontvangen. Wij vragen u, onze actie te blijven steunen. Door in gevallen als boven om- schreven hulp te bieden, wordt een gelegenheid tot het beoefenen van barmhartigheid. van naastenliefde geboden, zo uniek en van z6 grote importantie, als slechts zelden voor- komt. En u weet, God laat zich in edelmoedigheid niet overtreffen. A. K. OPGEHEVEN FAILLISSEMENTEN C. Smit, kapper, Ritsevoort, Alk- maar. opgeheven wegens gebrek aan actief. J. J. Visser, voorheen tuinbouwer te Beemster, thans" verblijvende in Brazilie. Opgeheven wegens gedaan verzet. A. G. Braas. voorheen loonploe- ger, thans melkrijder, wonende te Heerhugowaard. Opgeheven wegens gebrek aan baten. Uitgesproken faillissement: Cor- nelis Jan Singer, koopman te Me- demblik. Oosterhaven 40, R.-Comm. mr. Krabbe, curator mr. v. Hilten. ZONDAG 18 JULI HILVERSUM I: 8.00 Nieuwsbe- richten, 9.45 Mozart-programma, 10.00 Pontificate Hoogmis uit de St. Servaas te Maastricht, 11.30 Kwartet van G. Faure, 12.15 Apologie, 12.35 Lunchconcert, 13.00 Kath. Nieuws, 13.40 Spineuza, 14.00 Omroeporkest, 15.10 Muzikale tombola, 15.40 Va- cantie-cabaret, 16.25 Vespers, 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten, 19.45 Gram.platen, 20.05 De gewone man, 20.12 Klein orkest, 20.45 Werken van Verdi en Rossini, 21.25 Vervolg hoor- spel, 22.15 Tenor en orgel, 22.45 Avondgebed, 23.15 Avondconcert. HILVERSUM II: 8.18 Mozart-sere, nade, 8.30 Voor het platteland, 9.15 Men vraagt en wij draaien, 10.00 „Profeten en Apostelen", 12.00 Lunqhpakket van Wim Ibo, 12.40 Dames- en gemengd koor, 13.15 The Skymasters, 13.50 Ouvertures, 14.30 The Romancers, 15.15 Residentie- orkest, 16.30 Sportflitsen, 17.30 Man- nenzang, 17.45 Sportberichten, 18.15 Bing Crosbey, 18.30 Zwitserse Om- rcep-muziek, 19.00 Koopvaardij-week 19.30 Stradiva-sextet, 20.05 Actuali- teiten, 20.45 Hoorspel, 21.00 Zomer- avond-confetti, 22.15 Franse chan sons, 23.15 Philadelphia-orkest. MAANDAG 19 JULI HILVERSUM I: 7.30 Reveille, 8.15 „Te Deum laudamus", 9.00 Concerto grosso van Handel, 9.15 Ochtendbe- zoek bij de jonge zieken, 9.30 Een fris begin, 10.30 Morgendienst, 11.00 Tsjechisch Philh. Orkest, 11.35 Ho bo-recital, 12.00 Gram.pl., 12.33 Zang en orgel, 13.15 Mandolinata, 13.45 Tenor-piano, 14.00 Voor de scholen, treffende overeenkomst verklaarden j 14.35 Kamerorkest, 15.30 Oude Ned. de Zwitserse autoriteiten, dat het uit Nederland afkomstige goud slechts een betrekkelijk gering gedeelte uitmaakte van het door de Duitsers naar Zwitserland gezonden goud. Nadat in het bericht melding wordt gemaakt van het feit, dat de Neder landers aan Zwitserland hebben verzocht de kwestie van het in Ne derland gestolen goud te bespreken, doch dat Zwitserland dit weigert, zich beroepend op de bovengenoem- de overeenkomst, waarbij deze aan- gelegenheid definitief geregeld heet te zijn, wordt er in de „New York Times" tenslotte nog op gewezen, dat in gezaghebbende kringen wordt opgemerkt, dat ten tijde van de on- dertekening der bovengenoemde overeenkomst noch de V.S., Engeland en Frankrijk, noch Nederland volle- dig op de hoogte waren van de nauwkeurige omvang van de hoe- veelheid Nederlands goud, welke zich in Zwitserland bevond. muziek, 18.00 Pianoduetten, 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten, 19.15 Boekbespreking, 20.15 Zomeravond- concert, 21.20 Sweelinck-kwartet, 21.45 Nederlands Kamerkoor, 22.15 Met band en plaat,' 22.45 Avondover- denking, 23.15 Serenade, 23.45 Piano- muziek. HILVERSUM II: 7.15 Gram.muz., 8.15 Gevarieerd programma, 9.15 Morgenwijding, 9.35 Arbeidsvitami- nen, 10.30 Van vrouw tot vrouw, 11.00 Op de Uitkijk, 11.15 Russisch concert. 12.00 De papavers, 12.33 In 't Spionnetje, 12.38 Gram.muz., 13.15, Vaudeville Strijkorkest, 14.00 Koopvaardijweek, 14.15 Symphonie- orkest, 15.00 Bonbonniere, 16.00 Van vreemde velden, 16.15 Musicalender, 17.00 Rhytmische klanken, 18.15 The Skymasters, 19.15 Reportage uit Griekenland, 20.15 Residentie-orkest, 22.15 Olympische overpeinzingen, 22.30 Cabaret, 2315 Avondmelodie.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5