Bromwich nam revanche tegen Falkenburg DWAZE ANNE Waarom speciale dekkingsmiddelen voor de landbouwtoeslagen? Heeft het Regionalisme ook voor Noordholland betekenis? RADIO ,Uw Heineken's De toestand in Italie Heftlge critiek in de Tweede Kamer De betekenis van de handenarbeid Notionale zanghulde Zei U iets? De voorzitter van Bloembollencultuur Schepen in nood Weer tomaten naar Engeland Alkmaarder Henning werd tweede De internationale tenniskampioenschappen te Noordwijk DE LITURGIE VAN DE DAG Vincentius NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Maandog 19 Juli 1948 VERMANINGEN OP DE „ZILVEREN SCHELP" AAN DE KONINGIN De Landbouw en de kabinetsformatie Heiligdomsvaart te Maastricht De jongste overstromingen in Canada hebben grote verwoestin- g.en aangericht. Bij de hulpverlening werd voor ,het eerst gebruik gemaakt van een leger „duck", een amphibie-voertuig, dat tij dens de oorlog bij invasie-operaties heeft dienst gedaan. Op de foto heeft een ^uck" een losgeraakte schuur op sleeptouw. De schuur wordt naar zijn plaats van oorsprong teruggesleept. PROGRAMMA Scheepsberichten NEDERLANDERS OP EEN VERLATEN EILAND Meneer Naar in doQrgaans goedinge- lichte kringen in het Westland verluidt wordt de export van tomaten naar Engeland ingaan- de heden 19 Juli weer moge.lijk. Het Zuid-Nederlands toneel italianen in onze mijnen? Nederlands jacht door storm beschadigd BENELUX WEGWEDSTRIJD TOGLIATTI GAAT STEEDS VOORUIT mmm Bromwich (Nederland), die zijn revanche-partij van Wimhledon tegen de Amerikaan Falken burg (rechts) opnieuw won. FEU I LLETON DOOR A. DUNCAN HET DEKKEN van de uitga- ven voor de toeslagen ten be hoove van de landbojiwbedrijven op lichte gronden. door het ver- hogen van enkele belastingen achjten vele leden van de Twee- de Kamer biykens het Voorlopig Verslag, niet zo vanzelfsprekend als men zou kunnen afleiden uit de aanhef van de Memorie van Toelichting. Het ejsen van een afzonderlijke dekking voor dit deel van het te- kort van meergenoemd fonds kwam deze leden voor als een gehpel on- juist precedent. Dit groter tekort behoort. te worden gezien als een tegenvallen van de ramvng der la^. ten op de begroting van het land- bouw-egalisatiefonds, welk extra- tekort in de Rijksbegroting tot uit- drukking dient te komen. waarop deze uitgaven zijn geraamd. Voorts achtten deze leden het onjuist, dat voor het dekken_ van slechts over twee begrotingsjaren te betalen toeslagen middelen worden' aangewezen, die een blii- vend karakter dragen, zoals de verhoging van de tabaksacciins en de uitbreiding der Weeldebelasting Ten slotte vroegen deze leden of de regering ook heeft overwogen de verhoging der uitgaven van het betalen door de consumenten der hierbii betrokken levensmiddelen. Andere leden. die zich met het bovenstaande zeer wel konden ver- enigen, wezen er op. dat in de toe lichting op dit ontwerp ten onrech. te de indruk wordt gewekt als zou- den de ^porgestelde belastingver- zwaringen nodig ziin om de land bouw te steunen. In werkelijkheid betreft ljpt hier steun aan de con sumenten. Verscheidene leden waren van mening. dat de tot dusver aan het woord zijnde leden blijk gaven van een onderschattlng van de ernst In tegenwoordigheid van vele autoriteiten waaronder de heer W. Orban, de Belgische minister van Landbouw, prof, dr J. E. de Quay, commissaris der Koningin in Nrd- Brabant, mr H. Loeff, burgemeester van 's Hei logenbosch en de Belgi sche consul-generaal, ir Dony, open- d^ prof, dr J. R. M. van den Brink, minister van cconomische zaken, Zaterdag in de Bossche Veemarkt- hallen de'natinnale tentoonstelling van ambachten en bedrijven in wer- king. genaamd de „Zilveren schelp De voorzitter van het stichtings- bestuur, de heer Th. Jansen zeide o.m. dat het grote succes van de tentoonstelling „Het Bossche am- bacht". die in 1941 gehouden werd, een stimulans voor het organiseren van deze veel grootser opgezette tentoonstelling is geweest. Als er een stad in Nederland is, die voor het houden van een ambachtsten- toonstelling devoorkeur verdient, dan is het zeker 's Hertogenbosch. Im'mers, geen stad in Nederland kan oudere papieren te berde brengen. om de ouderdom van een bloeiend ambachtsleven aan te tonen. Er Is een nijpend tekort aan ambachtslieden. De toestand, waarin onze arbeidsmarkt kwa- litatief verkeert, verdient werke- Hjk de aandacht van iedere Ne- derlander. Nodig is, dat onze arbeidskwalU teit zoveel mogelijk wordt opge- voerd. Hierna opende prof. Van den Brink de tentoonstelling met een rede, waarin hij in dit verband een woord richtte tot de jongelandge- noten: „Wanneer gij uw schooltijd achter de rug hebt en staat voor de beroeoskeuze, bedpnkt dan, dat ons land**thans v66r alles behoefte heeft aan vakmensen, aan werkers, die hun vak goed verstaan. Stelt u niet te veel als ideaal straks een administratief berocp te gaan ver- vullen. Meent niet, dat de arbeid, die met de handen en mits goed opgeyat toch vooral ook met "het hoofd -moet worden verricht in waarde of beloning uiteindeljjk achterstaat bij de kantoorarbeid, Zeker,'ons land heeft behoefte aan een bekvjame staf administra tief personeel, maar verontrustend is, nagj- ik meen, de grote behoefte aan jonge vakarbeideijs. Ouders, meent toch niet, dat al\w kinde- ren. ook diegene, djp daarvoqr geen aanleg hebben, moeten studeren. Want zii^hebben juist de handen vaak goed staan voor het aanleren van een vak, dat hun straks meer voldoening zal schenken dan een mislukte loopbaan in een richting, die niet met hun aanleg in over- eenstemming is." van de financiele 'toestand des lands. Men diene zo spoedig mogelijk tot een sluitende Rijksbegrot;pg te ge- raken en dan brengt een verant- woorde financiele politiek ipede, dat voor het doen van nieuwe uitgaven nieuwe middelen worden aangewezen. Ten slotte stelden sommige leden de'vraag of niet volstaan zou kun nen worden met verzwaring van de tabaksaccijns en enige uitbreiding van de weeldebelasting, welke im- mers toch als blijvend zijn bedoeld en bovendien met het oog op de Benelux samenwerking nodig wor den geacht. Op 30 Ajigustus zal H.M. de Ko ningin om 11.30 uur op het Malie- veld in Den Haag de grote nationa- le zanghujde in ontvangst nemen. Aan "deze hulde werken enige dui- zendjm gemengde- en mannenkoren medc menevens duizenden kinderen. De kinderen beginnen deze hul- diging met het zin^qp van liederen van Valerius, waarna de mannenko ren „De meeder des vade^lands" van de compo/iiste mevrouw Jo Borde- wijkRoepman ten gehore brengen. De gemengde koren zingen dan: O, land gedenk, van H. Geraerdts op woorden van Ben van Eyssel- steyn, waarin een koraal voorkomt dat speciaal door „De stem des Volks" WQfdt uitgevoerd. De gemengde koren vervqlgen, onflersteund door de mannenkoren, met ..Gelukkig is het land" van Sem Dresden, gecomponeerd op 'n gedicht van Bertus Aafjes. Hierna wordt gezamelijk het Wilhelnjus gezongen. Aan deze zanghulde, die 40 min. zal duren, verleent de Koninklijke Militaire Kapel haar medswerking. Twaalf jaar geleden begon de Spaanse burgeroorlog, die eirr digde met de overwinning van Franco. Spanje heeft dit feit herdacht, o.a. met de benoeming van twee he,rtogen en een graaf. Dit was voor het eerst sinds de troonsafstand van koning Al- fons, dat lieden geadeld werden. Zij en hun kinderen en kinds- kinderen krijgen nu o.a. vrijdom van belasting! Wat een heerlijk land! Franco heeft bij deze gelegenheid gezegd, dat, a I viel er nog wel wat te verbete- ren, Spanje toch eigenlijk het meest-redelijke regime van de wereld heeft. Daar zijn de nieu' we edelen het stellig mee eens. Bij ons wordt de meeste belas ting betaald door de meest- edele lieden en wij dachten nog wel, dat wij met onze parlemen- taire democratic het politieke buskruit hadden uitgevonden DE KRONIEK van „Boer en Tuinder", het weekblad van de K.N.B.T.B., zggt een en ander in verband met de Hij vertelt. dat velen minister Mansholt zien verdwiinen. maar evenveel die hem jjen blijven Het hartgt volgens sommigen van de brede hasis af. Komt er geen brede, dan zal Mansholt wel blijven. Komt ze er wel, dan zal, altijd volgens Kroniekschrijver, ook Manjdiolt door de P.v.d.A. moeten woTOen prijsgegeven. En dan: ..Natuurlijk zijn er talloos velen, die menen, dat dr. Beel wel verplicbt zal zijn. het departement yan Landbouw Jhr. mr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden heeft gehoor gegeven aan een door alle hoofdbestuursle- den ondertekend verzoek terug te keren als voorzitter van de algeme- ne vereniging voor bloembollencul tuur. Jhr. van Nispen trad, zoals be- kend, enige tijd geleden af, toen tijdens eep niet voltallige hoofdbe- stuursvergcVdering besloten werd om verdere medewerking te onthouden aan de bestaande saneringsmaatre- gelen voor het bjpembollenbedrijf en geen mededelingen van het be- driifschap Moor sierte^ltproducten te*mubliceren noch aan dit bedrijf- schap mededelingen te verstrekken. Dit besluit, dat inging tegen be- slissingen van de algemene verga- dering, is thans, na veelvuldig bipjjenskamers confereren, inge- tr<^ken. De voornaamste redgn tot intrekken was l^aarblijkelijk een dreigende splitsing in de orgaijisa- Het besluit om verder samen te werken betekent volgens welmge- lichte kringen niet, dat de "rijd over het al dan niet steunen de'r saneringsmaatregelen beeindigd, is. De kinderen van de laagste klas- sen der bijzondere scholen te Maas tricht hebben Vrijdag deelgenomen aan de Maastrichtse Heiligdoms- waren zij door een katholiek'te doen bezet- ten! Op een Ministerie, waar oryler de Secretaris-Generaal. de Di.mec- teuren-Generaal, de Directeuren en de Inspecteurs zegge en schrijve 64n katholiek schuil gaat, past on- getwijfeld een katholieke minister. Vandaar dan ook, dat Kroniek schrijver verscheidene katholieke namen hoort noemen." vaart. Mej: duizenden kabinetsformatie. aanwezig in de Sint Servaaskerk, waar de Limburgse missiebisschop mgr. Eugene Lebouille van Yung- pinfu, een pontificale Hoogmis op- droeg. De kinderen kwamen bid- dpnd uit alle" delen van de stad naar de kerk. Zondag kwam de Limburgse ka tholieke arbeidersbeweging, ten ge- tale van 1.2 tot 13.000 leden naar Maastricht ter bedevaart. De coad jutor, mgr. Ant. Hanssen, nam met de hoofdaalmoezenier van de ar beid, alle Limburgse aalmoezeniers en talloze wereldlijke autoriteiten deel. Mgr. Hanssen celebreerde de pon tificale Hoogmis op het Vrijthof, waarna de relieken op het Vrijthof getoond werden. Des middags volg- de een massale bidtocht. waaraan omstreeks 20.000 katholieke mannen en vrouwen van Limburg deelna- men. fa:? -l)«iWW-''-r.u.L •it:-' DINSDAG 20 JULI HILVERSUM I. 7.30 Klein ensem ble; 7.45 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag: 9.00 Herhaling Lichtbaken; 9.30 Lichte orkestwerken: 10.00 Voor dp kleuters; 10.40 Gedichten van Felix Timmerjnans; 10.50 Muziek houdt fit- 11.40 Gram platen; 12.33 Lunch- concert; 13.00' Kdth. Nieuws; 13.45 Gitaar; 14.00 Gevarieeerd program- itjg- 14.30 Onder ons; 15.45 Italiaan- se iiederen- 16.00 De Zonnebloem; 16.30 Ziekenlof; 17.15 Victor Sylves- teer; 18.00 Volksliederenkwartet; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; ^9.30 Zuid- Afrika; 20.05 Piano; 20.12 Radio Philharmonisch Orkest; 22.00 Ant- werps Vocaal Kwartet; 22.45 Avond- gebedf 23.15 Opera-fragmenten. HILVERSUM II. 7.15 London Pal ladium Orkest; 8.15 Aubade; 8.45 Operette-concert; 9.35 Arbeidsvita- minen- 10.30Van vrouw tot vrouw; 11.00 Hollands familieleven; 11.30 Bekende werken; 12.00 Zang en piano; 12.33 Argentijns'Orkest; 13.15 Piano en rhythme; 14.30 Radio Ma- tinde; 16.40 Hoorspel; 17.00 Zang en piano; 17.30 Diverse liederen; 18.15 Bekende melodieen; 19.00 „The Sky- masters"; 20.15 Opera-fragmenten; 22.00 Walsen; 22.30 Th. Oiof, piano; 23.15 Engels concert. In een aantal provincies van ons land is eenbetveging in opkomst, die wordt aangeduid met de naam regionalisme. Dit opkomend streek- of gewestelijk bew^stzijn is ten dele een reactie op de achteruitstelling, die de ..burtengewesten", zoals bij- voorbeeld Groningen, Friesland, Brabant en Limburg, menen te pn- dervinden ten opzichte van de Vjes- telijke provincies, althans vanuit Den Haag'4. Verschillende bijeen- komsten, aan deze vragen gewijd, werden de laatste tijd op de Volks- hogeschool Allardsoog te Bakkeveen (Fr.) gehouden. Heeft dit 'regionalisme ook voor Noord-Holland enige'betekenis, en moet ook hier aan dergelijke vragen aandacht worden geschonken? On- langs (1012 Juli) werd een week- einde op de Volkshogeschool „Het Ouae Hof" te Bergen (N.-H.) aan dit onderwerp gewijd. Dr P. J. Meertens. secretaris van de Volks- kundecommissie van de Kon. Ned. Academie v. Wetenschappen, leidde deze kwestie in met te betogen, dat terwille van het Nederlandse volks- geheel, ook Nonrd-Holland. althans NoordHolland benoorden het voor- malige IJ, zich van haar eigen aard en saamhorigheid bewust dient te worden. En dit zowel als eis van zelfbehoud tegenover de meer zelf- bewuste*gewesten aan de peripherie als ter vorming van een gezortde basis voor de federalistische ge- dachte. In Noord-Holland zijn onge- twijfeld, althans meer dan in Zuid- Holland, elementen aan te wijzen voor een gezond regionalisme. Zij het dan ook dat dit Noordhollands gevoel van eigen aard weer van een geheel ander karakter zal zijn dan- in de andere streken van ons land. Mr D. Vis gaf daarna een histo- rische uiteenzetting, waaruit duide- lijk bleek dat Noordhollands- Noor- derkwartier waaronder men te- gemwoordig meestal verstaat de ge- hele provincie benoorden 't Npord- zeekanaal in een eeuwenlang ont- wikkelingsproces dat aanvangt in de Middeleeuwen en tot op heden voortduurt. steeds meer een eenheid is gaan vormen. Zowel de watpr- staatkundige, de geografische als de economische positie werkten deze eenheid in de hand; ook valt er een duidelijke invloed van deze gang van zaken op het gewestelijk volks- karakter te constateren. No deze inleidingen werd door verschillende sprekers mededeling gedaan van wat er aan streekinte- resse bij de verschillende samen- stellende delen van Noord-Holland leeft. Uit het daarop volgend debat bleek, dat de aanwezige Noordhol- landers nog geenszins doordrongen zijn van de noodzaak van het regio- nale bewustzijn, ook in hun pro vincie. Met name bleek men niet op de hoogte van de betekenis die deze beweging reeds in andere ge- westen en provincies heeft, noch van de gegrondheid der verlangens die daar geuit worden. Ten slotte spraken de inleiders, waarbij mr C. Stapel zich aansloot. de hoop uit, dat men tijdig tot het inzicht mocht komen, dat door het negeren van deze beweging (waarvan mr J. Lint- horst Homan te Groningen een der pwjmotors is), men zowel haar dwa- lingen (niet-doordachte verwijten aan het adres van ..Holland") als haar goede kanten (bewu'stwording van eigen aard en verwerven van een waardige eigen plaats in het volksgeheel) tegen zich oproept. De leiding van de Volkshogeschool te Bergen (N.-H.) stelt zich Vooj, het hare te blijven doen om. het gewestelijk besef in deze provincie tot ontplooiing te brengen. ..Aagtekerk", Australie-Rotterdam 17 Antwerpen verwacht. Esso Den Haag (T), 17 Juli van Rotterdam te Aruba. „Garoet", 17 Juli van Banjoe- wangi naar Soerabaya. „Jobshaven" 17 Juli van Imming- ham naar Tabou. .Urins Willem IV". Antwerpen- Montreal, pass. 16 Juli Bell Isle. „Ternate", RotterdamJava, pass. 17 Juli Kaap St. Vincent. ..Axc/dijk", New-York—Java, 16 Juli 11 uur van Suez. ,Hedel", RotterdamM.ontreal, pass. 16 Juli Land's End. „Lissekerk", Perzische GolfRot terdam, 17 Juli van Djibouti. „Molenkerk", 17 Juli van Shang hai naar Kobe. /..Prins Alexander", 16 Juli .van Quebec te Montreal. „Prins Johan Willem Friso", 15 Juli van Montreal naar Rotterdam. „Prins Willem II". HoustonRot terdam, 16 Juli op 350 mijl Zd. Cape Race. „Stad Alkmaar", 18 Juli van New Portnews te Amsterdam (niet Rot terdam) verwachl. „Stad Schiedam", Amsterdam— West-Afrika, 16 Juli van Antwerpen naar Bordeaux. „Tibav, 17 Juli 23 uur van Norre- sundby te Rotterdam verwacht. ..Volendam", TrinidadBuenos Aires, 16 Juli ter hoogte van Porto Alegre ..Westerdam", 17 JuTt 12 uur van Rotterdam naar New-York. Het 395 ton metende Nederlandse motor vrachtschip „Amstelstroom" is Zondag in een dichte mist op het eiland Lundy, 11 |ujl ten noord-westen van Hartland Point, gestrand en moest door de beman- ning van II koppen, die in veilig- heid is, verlaten worden. De bemanning klauterde een 250 voet hpge rots op en kwam bij een oude vuurtoren, die door vogel- waprnemers is bewoond. De „Amstelstroom" was op weg van Amsterdam naar Bristol. Het eiland Lundy heeft 40 bewoners en is een van de meest verlaten eilan- den aan de Britse kust. De kapitein van de „Amstelstroom" en zijp man nen brengen de nacht door in het hotel op het eiland. De eilandbev^p- ners hebben de mannen van de „Amstelstroom" van kleren voor- zien. Het Belgische vrachtschip „Maris" van 1444 ton is Zondag in het Ka- naal na een aanvaring met het 2905 ton metende Indiscfie schip „Bha- ratchand" gezonken. (Adv.) Naar wij vernemen, heeft het Zd- Nederlands Toneel onder directie van Pierre Balledux het alleenop- voeringrecht verworven van een oorspronkelijk Nederlands toneel- stuk getiteld: „Vrouwenschaeck", en geschreven door Jan Mpyendel. „Vrouwenschaeck" is een roman ce, die een episode uit de Vader- landse Geschiedenis behandelt en haar apotheose vindt in de verbon- denheid van Nederland met de de- mocratie en met het Huis van Oranje. De premiere van Vrouwenschaeck wordt gegeven op 28 Augustus a.s. in het openlucht-theater van Lo- chem, waarna voo^stellingen volgen o.a. in Bodegraven, Voorschoten, Den Haag en Wassenaar. Ir. A. Paulen en C. T. Hertzinger, resp. hoofdingenieur der Staatsmij- nen en referendaris van hut Rij'/s- arbeidsbureau van het Departement van Sociale Zaken hebben in Rome besprekingen gevoerd over de mo- gelijkheid om Italiaanse mijnwer- kers te werk te stellen in de Ne derlandse mijnen. Deze tewerkstelling staat nog geenszins vast, daarover zal eerst overeenstemming moeten worden bereikt in de Mijnindustrieraad. Het Nederlandse jacht „Albatros" is op zijn tocht van Kopenhagen naar Marseille door een hevige storm verrast en beschadigd. Het schip is naar de haven van Oosten- de gesleept,, waar het zal worden hersteld, alvorens de reis voort te zetten. De Eindijovenaar Koot ging Za- terdagavond met een vqorsprong van 300 meter als eerste over de fi nish in het Olympisch Stadion te Amsterdam en won daarmede de Benelux-wegwedstrijd voor de ama teurs, die georganiseerd werd door de $.msterdamse sportclub „01ym- pia" ter gelegenheid van haar 50- jarig bestaan. Zijn tijd over de afstjnd Breda- Antwerpen-Amsterdam (257 km) bedroeg 7 uur 13 min. 17 sec. Hennink (Alkmaar) won de ejnd- sprint in het peloton en werd te- vens winnaar van de prestatieprijs. (Van een speciale verslaggeefster) DE LUCHT WAS GRIJS en er viel nog een trage motregen, toen de Nederlanders: van Swol en Rinkel hun partij speel- den tegen Frankrijk: Borotra en Dubuc. Een overvol stadipn, naar schatting een 5000 mpnsen, zagen een Van Swol die zijn vorm nog niet had gevonden, ofschoon zijn nieuwe service, niet mper hard doch met veel effect, menig winstpuntje maakte; een Rinkel die subliem speelde, vooral in de eerste set was hij uitstekend aan het net; een sympathieke Borotra, die overal was en soms iets te veel riskeerde en tenslotte een kleine tengere Dubuc, die aardig uit de hoek £on komen. Maar de Nederlanders namen de leiding door de eerste set te win- nen met 6—4. En ook de tweede set scheen gemakkelijk te gaan. Bo rotra, de veteraan.'kon dat echter niet over zijn hart verkrijgen en begon zeer listig te spelen, Hij wist de gaatjes te vinden in de verdedi- gjng, plaatste vele malen fraai door het midden, de beduusde Nederlan ders verrassend. Tenslotte slaagde hij er in, mede doordat Dubuc zijn serwice-game won. met 108 de 2de set in de wacht te slepen. Rinkel, die in de tweede set een spier ver- rekt had met serveren, vond in de final-set z'n oude vorm terug. Wij vonden Ijem beter dan Van Swob die veel makkelijke ballen in het net sloeg en met zijn smashes nogal eens pech had. Nederlapd had weer overwicht en Nederland won over- tuigend met 63. Hierna Volgde een tweede heren- dubbel: Amerika: Morea een boom van een vent en Russell tegen Frankrijk: Cochet, een oude be kende en Abdessalam. Frankrijk kregg in de eerste set geen been aan de grond. 'Amerika won met 64; de tweede sq£ bracht ook niet veel'nieuws. Cochet vocht voor elke game; zo nu en d3n waren er bril- lante rally's, totdat Morea met een keiharde smash er een einde aan maakte. Zo ging het steeds. De Fransen speelden fraai, volleerden uitstekend. maar Amerika besliste uiteindelijk over de punten. De 2de set was voor Amerika met 62. En dan kwam de laatste partij van dit international^ tournooi:- de- zelfde spelers, welke in Wimbledon de finale enkelspel vormden. ston- den hier weer tegenover elkaar. Falkenburg (Amerika) 22 jaar, Wimbledon-kampioen '48 te.getnover Bromwich (een Australier, voor Ne derland spelend), die brandend vajj verlangen zijn kansen stond af te wachten om revanche te nemen. En bij nam revancheDeze man, die zijn backhand met twee handen aan het racket slaat. weinig pretenties heeft en speelt met hersen.s. ver- sloeg de Wimbledon-kampioen in twee sets. Overtuigende cijfers 6-4, 6-2, bewezen, dat Bromwich de Amerikaan in zijn greep had, on- danks de vljjmscherpe service, die practisch onhoudbaar is. ondanks de lengte die Falkenburg vipor heeft. Een prachtige partij. met diep in geplaatste backhands, die over de netband scheerden van Bromwich en een verwoed vec.hten van Fal kenburg tegen een aanvaller. die hem geen.moment 4e kans gaf zijn eigen spel te spelen. Steeds weer slaagde Bromwich erin, na een korte rally, waarin hij ret spel spreidde. Falkenburg op de base line houdend. een angstig kort drop shotje te geven. Het moet echter ge zegd, dat Falkenburg zijn off-jflay had.'Er gelukte hem niet veel en ook zijn lengte was niet vast, hij sloeg veel uit. Zoals de uitslag wel bewijst had Bromwich hem in de tweede set geheel in zijn macht. Met een stralend gezicht nam Brom wich de felicitatie van Falkenburg in'ontvangst. die hij zeer zeker ook verdiend had. Het is dus feitelijk zo, dat Ne derland, .want Bromwich speelde voor ons, Amerika heeft verslagen in de vorm van haar beste heren- enkelspelspeler. Een prettige ver- rassing- voor de vele enthousiaste toeschouwers. Na uitreiking van de Zilveren Molen. welke naar Enge land toegipg, omdat dit land 11 van de 16 partijen had gewonnen, de- zelfde uitslag als Amerika, doch met 2 sets meer, werd nog een ex- hibitionpartij gespeeld tussen Stur- gessBromwich contra Borotra en Falkenburg. Een iyillapte partij, met ademloze rally s welke werd gewonnen door SturgessBrom wich met 64 63. ST. ANNA St. Anna, „Moeder van Maria", 1 reeds in de lie eeuw, legencj^n die de naam opgeven van de moeder van Onze Lieve Vrouw. Al wat wij over de moeder van Maria weten, stamt uit een overlevering die naast die van de Evangelien staat; de Apocriefe „evangelien" meestal v&n onbekende herkomst De verering tot Sint Anna is in'het Oosten al- gemeen sinds de VI- eeuw. In het Westen sinds de VHI-e eeuw opge- komen, wordt zij rond 1350 alge- meen, krijgt een grote verscheiden- heid van vormen (o.a. de bekende Sint Anna-Gedrieen) die ontaarden in overdaad en allerlei uitwassen. 1580 Feest voor de gehele Kerk. Patrones van Bretagne, Canada; van de werkende stand Vier bataljons carabinieri en de- tachementen parachutisten waren Zaterdag in actie tegen een gewa- pende bende van meer dan 3.000 communistische opstandelingen bij Florence. De opstapdelingen zijn gewapend met machinegeweren en automati- sche geweren. In Rome werd Zondagavond be- vestigd, dat ^jlitieversterkingen naar Siena zijn gestuiyjd in verband met een incident, dat zich Zondag- morgen had voorgedaan bij de be- grafenis van twee politieagenten. De Romeinse bladen van uiterst linkse richting, die voor het eerst sinds de staking weer zijn versche- nen, slaan een strijdlustige toon aan. Intussyi wordt uit Milaan ge- meld dat de toestand daar bijna "normaal is geworden. De nacht is rustig geweest en hedenmorgen hadden bijna alle arbeiders hej werk hervat. Te Rome heeft de Gasperi een kabinetszitting belegd en ook de Senaat en de Kamer, zijn bijeen geweest, maar er is niets sensatio- neels gebeurd. In de toestand van Togliatti schijnt enige verbetering te zijn in- getreden, warjj cfe verpleegsters in de polikliniek hebben Zondagavond gezegd, dat er niets bijzonders te melden is, en dat er vandaag een officieel communique zal worden gepubliceerd. 9 QNDER DIE NAAM kennen de meesten beter de vereni ging welke deze Heilige tot pa- troon heeft dan wel de persoon van de Heilige zelf, maar zoveel wcet men er wel van, dat de H. Vincentius een tyiitengewoon liefdadig man geweest moet zijn. Zijn naarr} is verbondcn aan het prachtige werk waardoor goed- willende katholieken zich het lot aantrekken van hen die vooral geestelijke steun nodig hebben. Niet de stoffelijke aal- moes is het die op de eerste plaats komt, maar de onderstew ning, de hulp, de beschermiyg die er op gericht is, het gods- dienstig en zfdelijk welzijn te bevorderen in die yezinnen en bij die personen die anders groot gevaar zouden' lopen ten gronde te gaan. De Vincentius- vereniging verdient terecjxt om haar mooi, echt-christelijk apos' tolaat alle sympathie en bewon- dering. Ook daadwerkelijke. MARCUS 31. Arthur keek scherp rond, toen hij het knarsen hoorde van een raam, dat werd opengeschoven. „Bent u daar, mijnheer?" Arthur keek omhoog naar het hoofd, dat uit het venster te voor- schijn kwam. ,.ja. Neem dit even aan, wil je?" Hij reikte twee blikken petrole um aan Mo^on over. Deze zette ze neer in het vertrek, waarin hij zich bevond. In het duister glimlachte Arthur voor zich heen. Hij hajJ Motton opgepikt in een der gewone cafe's, waar hij vaak kwam Ter- stond had hij de man door gehad, zelfs zijn moeder keurde zijn keuze goed; het was de eerste keer, dat ze fcijn drinkgewoonte voor iets goeds vond. „Ik zal u een hand geven, mijn heer!" klonk het schor uit het raam. Arthur reikte omhoog en hij greep Motton's hand vast. Binpen enkele seconden stond hij naast de nachtwaker in een donker vertrekjq, Motton haalde een zak- lantaarn te voorschijn en elk hun- ner nam een blik petroleum mee. Omzichtig slopen ze naar de winkel toe. „Ik heb zo gedacht. meneer". zei Motton fluisterend, „dat die blikken na de brand gevonden zullen wor den. Denkt vi niet, dat het nog be ter zou zijn, als ik beweerde dat ze een slaapmiddeltje in mijn thee ge daan hebben. Dat zou meer op het werk van vaklui gelijken, meneer. Ik heb dat raam daar ql kapot ge maakt, om het te doen voorkomen, dat ze het stukgeslagen hebben". „UitsteJcend, Motton" zei Arthur goedkeurend, het enige is, dat de pol.itie ongetwijfeld een onderzoek bij ons in de zaak zal komen in- stellen na de brand. Wij zijn vrij- wel de enige mensen yr heel Dam- mevile die de zaak Hebler graag uit de weg geruimd zouden zien". „En, wat zullen ze dan nog vin den, meneer? Is uw moedei; niet bereid, onder ede te verklaren, dat u de hele avond niet uit huis bent geweest?" „Ja, dat is zo", erkende Arthur, „dan luk$ het misschien toch nog wel goed." Geruis)oos slopen ze door de ruime winkel en goten over alles wat brandbaar was, petroleum. Daarna haalden ze papier, hout- wol en kartonnen dozen bijeen en maakten daarvan midden op de vloer een flinke stapel. „Zi.jn de gordijhen wel allemaal dicht?" vroeg Arthur opeens. Motton knikte. „Zeker, meneer. En nu zal ik maar naar mijn hokje achter de winkel gaan en wat in mijn thee gieten, zodat de politie als ze dit laat onderzoeken, iets vindt." Arthur begaf zich naar de voor- deur en gluurde door een kier van het gordijn de stille Hoofdstraat in, die verlaten in het maanlicht lag. Ergens slqfg een torenklok twee uur. Het was niet waarschjjnyjk, dat iemand de eerste oplaaiende vlam- men zou- zien, als het vuur werd aangestoken. Hij ging naar de kelder, waar pakkist^n, stro en houtwol in over- vloed lagen, streek een lucifer aan en stak daarmee dp brand in een hoop houtwol. Het vuur verspreid- de zich snel. De vlammen schoten onjti00S en'de droge zoldering, de vloer van de winkel, begon te schroeien en vatte ook vlam. Arthur haastte zich toen nagr bo- ven Binnen enkele ogenblikken zou de vloer in brand vliegen en de in petroleum gedrenkte stoffen zouden de winkel spoedig in een vuurzee verandenen. Hij grinnikte bij zich- zelf Binnen enkele minuten zou er niet veel meer over zijn van de vorstelijke winkel van Hebler en Co En de firrtia Pritere zou in Damme- ville weer onbestreden heerschap- pij voeren. George Callon kon de slaap met vatten. Hij lag te tobben over Anne en haar verbitterde alles verteren- de drang naar wraqjc. Hoe vreselijk had die haar zaphte aard veranderd! Hij stond op en ging voor zijn venster staan. De maan stond hoog aan de hemel. Het was een heer- lijke zomernacht en opeens voelde hij een sterk verlangen om er uit te gagn, een flink eind te wandelen en zi^h zd moe te lopen, dat hij van afipatting in slaap zou vallen. Hij kleedde zich vlug aan en ging op zijn tenen naar beneden. Op straat gekomen sloeg hij de richting van de binnenstad in. Een klok sloeg twee uur toen hij met grote,, holle passen over het plaveisel naar de Hoofdstraat stapte, waarheen hij zich als door eqn magneet getrok- ken voelde. Een ogenblik bleef hij peir.zend op de hoek staan. Vlak v66r zich zag hij de naamborden der beide winkels: HeBLER Co. PRITeRE Hij zuchte. Wat was wraak toch iets verschrikkelijks! JVaarom kon Anne de dingen toch niet net zo be- kijken, als hij dat deed? Een groot medelijden met haar maakte zich van hem meester. Ze had haar broer van' wien ze dolveel hield, door het verraad van een eerzuchtige vrouw verloren. Geen wonder, dat ze zich bitter en wraakgierig gestemd voelde. Geen wonder dat.... Plotseling schoot hij vooruit. Hij had een plotselinge flikkering ge zien en 't dichtslaan van een deur gehoord. En die flikkering, zowel, als die doffe smak waren uit de winkel van H4bler gekomen. Hij snelde naar de voordeur. doch trachtte tevergeefs te ontdekken. wat er daarbinnen voorviel. Hij kon niets anders zien, dan een flik- kerende gloed, niets horen, dan een dof loei£j)d geluid. Hij rende naar de steeg, die toegang tot de achter- zijde van het pand gaf. Migschien dat hij langs die kant kon bfnnen- komen. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3