Belgen gaan de eindspurt beginnen 1 Katholieke Amateurtonelisten waren bijeen Achtste bataljon stoottroepen opereerde bij Palembang De nieuwe Grondwet van West-Duitsland Weg met sikkel en hamer! Van Dijck wint J6e etappe De „Wiener Sdngerknaben hebben een nieuw tehuis Levensstijl en blijmoedigheid voerden de boventoon Zei U iets? Acties tegen terroristen en benden Belangrijke voorbereidende besprekingen in een klooster Vol gen Zuid-Duitse communisten Tito? TOUR DE FRANCE J Fins zeiljacht nabij Texel gestrand Het enige middel Het dodentransport van Bondowoso Kasteel Augarten NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Dinsdag 20 Juli 1948 PAG. 5 (Van onze verslaggever) UTRECHT, 18 luli Nu moet er gewerkt worden, wa3 het parool dat de secretaris van het Werkverband Katholiek Amateurtoneel aan de ruim driehonderd doelnemers van het toneel-weekend meegaf op weg naar huis. Twee dagen hadden zij tezamen door- gebracht in de geestelijke tempels van de voordrachtkunst en ze waren toegesproken door vakmensen vap allerhande slag, die broederlijk naast elkaar de verschillende figuurlijke maskers van het spel, dat toneelbeoefenen heet, voor hen behandelden. De curve van het gesproken woord ging op en neer naar gelang de geaardheid van de spreker, die achter de gewichtige microfoons plaats nam, maar het genot om te kunnen spreken over dat spel en die spelers deed hen in gloedvolle zinnen de „lof der zotheid" verkondigen. Nieuwe luchtlijn tussen Amsterdam en Helsinki De geheime zender „Twenthe" opgespoord De geestelijke oefeningen van de H. Ignatius Atoombom op Oceaan- bodem? (Van onze Berlijnse correspondent) Het Sportverenigingen in de Sowjet-zone opgeheven Autodief had pech Zware schade in China door overstromingen Vliegvelden op N. Borneo Algemene amnestic in Tsjecho-Slowakije Een tomaten offensief Amerika deblokkeerf1 Joego-Slavische activa DE BELGISCHE ZEGE in de etappe van gisteren is een voor- proefje van wat onze Zuiderburen hopen te presteren in de laatste etappes van de Ronde, als het parcours door Luxemburg en Zuid-Belgie voert. Zij zullen geduchte tegenstanders zijn in de Ardennen, en op de klinkerwegen naar Roubaix. Schotte bezet nu de tweede plaats in het algemeen klassement, en zijn land- genoten zullen alles in het werk stellen om hem daar te houden, en zo mogelijk zijn achterstand op Bartali te verkleinen. Boven dien heeft Belgie A nog een goede kans op de eerste plaats in het ploegenklassemenL De verstandhouding in de ploeg liet gisteren niets te wensen, dat bleek duidelijk toen van Dijck en Ockers in de buurt van Mulhouse uit de kopgroep ontsnapten, en hun kameraden hun best deden om het tempo van de ach- tervolgers te drukken. Als de geest zo blijft kan men in de laat ste fase van de strijd nog veel van de Belgen verwachten. KIRCHEN (Lux.) STIJGT TOT DE 6e PLAATS IN ALG. KLASSEMENT 35e RONDE VAN FRANKRIJK 17* t/m 2ieETAPPE Het Nederlandse meisje Jans Haltz op een hondententoon- stelling in een der voorsteden van Londen sloot vriendschap met een der prijswinnaars. Stalin zendt artsen naar Togliatti Poolse steenkool naar West Duitsland? n Het werkverband van dit katho liek amateurtoneel heeft zich enige tijd geleden nogal plotseling aange- kondigd en we vonden het prettig erover te kunnen schrijven, omdat er zulk een frisse geest spreekt uit de plannen van deze grote en kleine idealisten. Dit onverwachte entree verhinderde gelukkig niet „om on- middellijk met veel bravour te star- ten en zo kwamen dit weekend ruim driehonderd afgevaardigden van de drieduizend en zoveel verenigingen bij elkaar in Utrecht. Dat het er toneelmatig toeging laat zich denken en de regie van het WKA had gezorgd voor een daverend en inslaand schouwspel, doordat er figuren ten tonele wer- den gevoerd, die alien hun levens- rol op eigen terrein met groot elan en veel verve te spelen weten. Afwisseling was er b.v. genoeg, sprekers over allerlei onderwerpen, theoretische beschouwingen b.v. over wat zich na de wereldberoem- de „drie gongslagen" aan het begin van ieder stuk afspeelt en waarin Anton van Duinkerken als spreker en enigste acteur een glansrijke fi- guur was met zijn peroraties op dat wat spelers in de toeschouwers zien door het bekende gaatje in het gor- dijn en wat het publiek denkt van al die mensen op de planken, die het meestal bij naam en toenaam kent, maar die nu van uit de hoogte van hun schminklaag neerzien op het gewone volk. Spiegel der menseiykheld noemde hij 't toneel, waarin ieder- een zichzelf terugvindt in iedere figuur die achter de lichtbak staat te oreren of te dramatiseren. Hij zou Anton van Duinkerken niet zijn wanneer hij niet de Grieken uit hun oude tempels sleurde om hen te laten vertellen wat zij over het schouwspel dachten en als hij de rederijkers niet Het praten van achter hun bierkruiken over hun opvattingen om dan in de onstui- mige vaart van de twintig-eeuwse mens terecht te komen in'dat wat ons alien .zoais wij rondwandelen voor en achter de schermen, bezig- houdt. Levensstijl Daar kwam voorts mr Jan Derks in wiens handen het leven tal van rollen gelegd heeft. Hij stond hier noch als de gewone man, noch als de man die voor zijn kinderen zorgt en ook niet als de „ik en mijn scha- duw", zelfs niet als de journalist, maar eenvoudig heerlijke een- voud overigens als de blijmoedi- ge en „luchthartige" katholiek, die blij was met het verwijt van de Roomse hekjeszetterij en dfe blij w,as te kunnen vertellen, dat de katholieke organisatie absoluut noodzakelijk was. dus ook in het toneelwezen. Ook het toneel, zei hij,moet een bepaalde levensstijl en blijmoedig heid brengen en de katholiek moet weer die bepaalde luchthartigheid durven opnemen, omdat hij weet, dat dit leven hier voorbijgaand is. Verwondering „Wij moeten verwondering wek- ken door de blijmoedigheid van Dinsdag 20 Juli a.s. zal de Finse Luchtvaartmaatschappij Aero O.Y. een tweetal wekelijkse lijndienst HelsinkiAmsterdam v.v. openen. Van Schiphdl af verzorgt de K.L.M. de aansluitingen naar de voor- naamste centra in Europa, alsmede naar Afrika, Amerika, het Nabije- en het Verre Oosten. In samenwerking met de politie is de P.T.T. er Zondagmorgen in geslaagd de geheime zender „Twente", die sedert geruime tijd clandestien van de 280 m. golf ge- bruik maakte, op te sporen. Het was ip de kring van inge- wijden al lang geen geheim meer dat deze zender in de gemeente Markelo werkte. De speurtocht, die Zondagmorgen in de stromen- de regen werd gehouden. leidde dan ook al spoedig tot het resul- taat, dat in de buurtschap Elsen bij Markelo de zendplaats (de kel- der van een boerderij) werd ont- dekt. Bij de inval in het huis zaten de schuldigen, alsof er niets aan de hand was. naar de Hilversumse zender te luisteren, maar in de kel- der werd de zendinstallatie, die nog even te voren gebruikt was, ontdekt. Tegen de hoofdschuldige B. B. en zijn correspondenten H. J. B. en P. van 't W. H werd proces verbaal opgemaakt. De zendinstal latie werd in beslag genomen. In Italie zal grote aandacht wor den besteed aan het vierde eeuw- feest der Geestelijke Oefeningen van de H. Ignatius (de zgn. retrai- te). In verband daarmee zullen in Noord-Italie twee een volledige maand durende geestelijke oefenin gen worden gehouden. Van 19 Aug. tot 17 September wordt een retraite gegeven voor priesters en van 20 Augustus tot 17 September een re traite voor geestelijken en religi- euzen, die geen priester zijn. In Spanje werd het vierde eeuw- feest van de Geestelijke Oefeningen feestelijk herdacht te Barcelona. Aan deze feestelijkheden namen oa. deel de Kardinaal-Aartsbisschop van Saragossa, vele Spaanse bis- schoppen. de president van de Spaanse bisschoppen. de president van de Spaanse Cortez. een ver- tegenwoordiger van het hoofd van de Staat en verscheidene Spaanse ministers. onze levensstijl", noemde hij dit letterlijk. Waarmee hij dan zeggen wil, dat het WKA noodzakelijk is voor de katholieke amateur-tone-i list en voorts dat het o zo nodig is het toneelprogramma te herzien en op te voeren naar een gezonde on-neutrale, en blijmoedige stijl. Daarvdor had Jan Beerends de spelende mens van alle kanten be- licht en hem met zijn bloemrijke en poezie-volle taal omkransd, zo- dat hij daar stond, ook al. als een brenger van de sfeer en de juiste afwisseling, terwijl Jan Muller, Cu- no van den Steene en Kees Spie- rings de techniek van ddcor, belich- ting en opstelling bespraken. En dit weekend zou geen amateur toneel-bijeenkomst zijn geweest, wanneer er geen werkelijke opvoe- ringen waren gegeven, waarvoor de twee avonden bestemd bleven. n.l. ..Walcheren" door de ..Wester" uit Amsterdam en „Blijde dagen" door den Bosch. Nu gaat het werk beginnen bin- nenkort komen de diocesane bestu- ren' te voorschijn en even later vol- gen allerlei cursussen, omdat er ge werkt moet worden! Zolang de filosofen zich met de kabinetsformatie bemoeien, komt er nog geen nieuw kabinet. Ik lees alsmaar van „auguren", waarvan de residentie vol schijnt te zitten. Neen, geen augurken, maar auguren en dat zijn of liever waren by. de Romeinen een soort profeten, die bij de goden de politieke mo- gelijkheden moesten uitvorsen. Die auguren draaien, aangezien tegenwoordig goden ontbreken, op een ijselijke manier om de zaak heen en houden ellenlange beschouwingen, die met de zaak eigenlijk niets te maken hebben. Voor gewone mensen is het om een beetje duizelig te worden, maar daar hebben lieden met een zelfstandig oordeel natuur- lijk geen last van en voor hen wordt de augurken-, pardon, augur en-filosofie, hoofdzakelijk geschreven. Het is dus te hopen, dat dr. Beel het gauw voor el kaar krijgt, want anders loopt de boel in de soep en dan kan men door de bomen der augu ren, het bos der onguren niet meer zien, die altijd op de'loer liggen, om in troebel water te vissen. Dergelijke realiteiten schijnen zich echter aan het ge- zichtsveld van auguren en hun slippendragers te onttrekken. De Amerikaanse admiraal Zacha- rias heeft Zondag voor de radio verklaard, dat er een atoombom op de bodem van de stille oceaan rust. Van de zijde van de Amerikaanse marine en de commissie voor de atoomenergie weigerde men Maan- dag zich over deze verklaring uit te laten. CARMELIETENKLOOSTER van Ellwangen in Zuid-Beieren is in West-Duitsland plotseling tot een politiek begrip geworden. Hier worden regelmatig bijeenkomsten gehouden van de z.g. „Ellwangse vriendenkring", een stichting van de Beierse minister Pfeiffer, die beoogt politieke problemen, de toe- komst van Duitsland betreffende, te bespreken en te bestuderen. „De vriendenkring" heeft geen enkel officieel karakter, doch de functies van zijn leden in het politieke le ven van Duitsland verlenen het toch een uitzonderlijk gezag. Tot de vaste leden behoren o.a. de staatspresident van Baden, Wohleb, de minister van justitie van Rijnland-Pfaltz, Siister- henn en de minister van financien van Hessen, Hilpert. Regelmatig ge- ziene gasten zijn de Beierse premier Ehard, de Hannoverse minister Strickrodt, de voorzitter van de landdag van Rijnland-Westfalen, Gockeln, de Wurtembergse minister Stoos, de premier van Rijnland- Pfaltz, Altmeier, pater Hugo Lang uit Munchen en dr. Adenauer, de voorzitter der C.D.U. in Noord-West Duitsland. Het is een alleszins achtenswaar- dige ..vriendenkring", die niet al- leen op binnenlands, maar ook op buitenlands politiek gebied reeds van zich heeft doen spreken. In het seminarie van Regensburg werd door deze kring enige tijd geleden o.a. al een bijeenkomst belegd, waar- aan ook de Oostenrijkse bondskan- selier. Figl, deel nam en waar het onderwerp van een Donau-federa- tie ter sprake werd gebracht. Oos- tenrijk, Beieren, Wurtemberg en Baden zou men gaarne in een staat- kundige federatie aaneengesloten zien, een idee, dat vooral de Fran- sen niet onaangenaam schijnt te zijn. Generaal Noiret bestreed weliswaar dat officiele Franse vertegenwoor- digers aan deze besprekingen zou- den hebben deelgenomen, doch hij ontkende niet, dat men van Franse zijde hiervoor veel belangstelling aan de dag legde. Op binnenlands politiek gebied heeft de Ellwangse vriendenkring de aandacht op zich gevestigd door het voorbereiden van een grondwet voor West-Duitsland. De besprekin gen zijn nog niet geheel beeindigd, doch de grondtrekken van een W.- Duitse staat, zoals Pfeiffer's vrien- den die gaarne zouden zien, zijn toch reeds te onderkennen. Het ontwerp-grondwet van Ellwangen voorziet in een bondsrepubliek, sa- mengesteld uit de verschillende landen. Aan het hoofd staat een bondspresident, die door de senaat wordt gekozen, doch tevens het ver- trouwen van het parlement moet bezitten. Men heeft dus een Tweede Kamer-stelsel gekozen, waarvan het parlement door het volk wordt ge kozen en de senaat uit afgevaar digden van verschillende landen wordt samengesteld. De bondspre sident benoemt de bondsregering. De bevoegdheden van deze regering zijn echter beperkt. Volmachten be- zit zij practisch slechts voor de buitenlandse politiek, het kunslwe- zen, de tolpolitiek, de verbruiksbe- lasting, het verkeers-. post- en tele- graafwezen. Voor alle andere ge- bieden kan de bondsregering slechts mede beslissen. De wetten der bondsregering worden door de lan den uitgevoerd. Dit ontwerp, dat sterk federaal is, weerspiegelt de opvattingen van de meerderheid der bevolking, zoals zij deze opvatting tot uitdrukking heeft gebracht bij de verkiezingen over de constitutie der verschillen de landen, welke eveneens sterk federaal zijn. Het sterkst leeft dit federalisme in Beieren, waar in- vloedrijke kringen zelfs rechtstreeks streven naar de stichting van een onafhankelijke Beierse staat. De gangmaakster van deze beweging, de Beierenpartlj, verwierf bij de jongste gemeenteraadsverkiszingen 15,6 pet. der stemmen. In het alge- meen wil men echter niet zover gaan, zodat aan het streven der Beierenpartij weinig succes te voor- spellen valt. De oppositie tegen het ontwerp- grondwet van Ellwangen komt hoofdzakelijk uit sociaal-democrati- sche kringen. De sociaal-democra- ten staan op het standpunt, dat het rijksrecht het landenrecht moet breken. Zij wensen een sterkere centralisatie en een vermindering van de machtsbevoegdheden der landelijke organen. Tussen deze op vatting en die van de Ellwangse vriendenkring zal een compromis moeten worden gevonden, opdat de nieuwe grondwet de, vereiste meer derheid zal verkrijgen. Christen-democraten en sociaal- democraten houden elkander poli tiek in evenwicht, zodat geen con stitutie kans van slagen biedt, die niet door beide partijen wordt aan- vaard. Sterk federalistisch zal ze in ieder geval zijn. In verband met de terugkeer van het achtste bataljon van het regiment stoottroepen met het s.s. „Indrapoera" geven wij de volgende bijzonderheden uit de geschiedenis van het regiment: Evenals de andere bataljnns stoottroepen werd 8-RS voor een groot dee'J samengesteld uit hen, die zich nog vddr geheel Nederland bevrijd was, bij de geallieerde le- gers aansloten en deelnamen aan de veldtocht in het zuiden van ons land en in Duitsland. Na een training op Malakka ging 8-RS op 9 Maart scheep naar Indie. Een deel werd gedirigeerd naar Menado, een deel naar Morotai. In Mei vinden we de eerste compag- nie op Nieuw Guinea en de derde compagnie op de Molukken bezig met het afvoeren van Jappen- krijgsgevangenen. In Juli 1946 verzamelde het s s. ..Plancius" het bataljon en bracht het naar Bali, waar 8-RS deel ging uitmaken van de Y-brigade, de bekende ,.Gadjah Merah" (rode olifant). Hier nam men deel aan enkele acties tegen terroristen. Eind October 1946 verhuisde de Y-brigade en dus ook 8-RS naar Palembang. Nadat Palembang en omgeving gezuiverd waren. ver huisde het bat al.jap naar Pladjoe en Soengei Gerong. In het kader van de politionele actie, rukte 8-RS op 24 Juli Batoe- radja binnen, 200 km van Palem bang. Daar er geen voldoende ben. zine bleek te zijn om de actie te vervolgen, stoomde die middag een van de zojuist buitgemaakte treinen naar 7-RS, dat zijn eindpunt van actie reeds had bereikt, om 25 ton Het Sowjet-Russische militair be- stuur heeft de opheffing van alle sportverenigingen in de Sowjet- z6ne van Duitsland bevolen. Alle sportverenigingen worden onderge- schikt gemaakt aan de eenheids- jeugd-organisatie, de Freie Deutse Jugend. De plaatselijke Sowjet- commandanten zullen de program- ma's van alle sportgebeurtenissen moeten goedkeuren. Ook schaak- clubs en verenigingen van postze- gelverzamelaars vallen onder deze bepaling. In de nacht van Zaterdag op Zon dag reed een vrachtauto, komende uit de Albert Hahnweg, in De Burgemeester Leenstraat te Lochem waarschijnlijk door een lekke band tegen een boom. Vreemd genoeg zette de chauffeur het daarna on- middellijk op een lopen. De man. die onder invloed van sterke drank bleek te zijn, kon later worden ge- arresteerd. Het bleek de Lochemer van N. te zijn, die de vrachtwagen, die eigendom was van de heer P. W. uit Brummen, in Goor had ge- stolen. Hij heeft bekend de diefstal te hebben gepleegd. De stortregens hebben de Jang Tse Kian en haar zijrivieren buiten de oevers doen treden, zodat in de oever-provincies de oogst is ver- woest en honderdduizenden mensen dakloos zijn. 600.000 ha staan onder water en in het gehele gebied zijn het wegennet en de bruggen ver- nield. benzine op te halen. Na veel moeilijkheden kwam men tenslotte in Lahat en in de omge ving van deze plaats werden sterke vijandelijke concentraties verdreven Het aantal gevangenen liep spoe dig in de honderden. Doch door het voortdurend contact met de benden steeg bij 8-RS het aantal gewonden regelmatig, het bataljon verloor bovendien 7 man tijdens de operaties. Met een grote parade in Lahat, op 30 April 1948, besloot de 8-RS de periode op Zuid Sumara. En zo brak ook voor dit bataljon de dag van thuisvaart aan. Op 21 ■Juni ging 8-RS scheep op de „In- drapoera". omstreeks 22 Juli a.s. zal het in Rotterdam weer voet op vaderlandse bodem zetten. Noord Borneo zal tegen het einde van dit jaar of in het begin van 1949 drie belangrijke vliegvelden hebben. De regering van de kolonie heeft de uitbreiding van het vlieg- veld e Laboean en de constructie van startbanen en stationsgebou- wen te Jesselton en Sandakan aan- besteed. De Praagse bladen meldden j.l. Maandag, dat 3.844 mensen in vrij- heid zijn gesteld krachtens de op 19 Juni door president Gottwald geproclameerde amnestie. GENEVE (A.P.). In de wijk Bourg-de-Four te Genfeve zal bin- nenkort een tomatenoffensief los- barsten. De bewoners zijn per cir- culaire opgeroepen om zich te voor- zien van „lichtelijk bedorven of rotte tomaten", teneinde deze te ge- bruiken als wapens in een offensief tegen „de lallende dronkelappen", die op de lace avond de slaap van de rustige burgers verstoren. MUNCHEN, 16 Juli (A.P.)). De communistische parti) in Zd- Duitsland heeft een serie maatre- gelen genomen, om de Duitsers er- van te overtuigen, dat zij zich vril gemaakt heeft van alle controle van de zijde van Moskou. 1. De rode ster en de sikkel en hamer worden afgeschaft. 2. een woordvoerder voor de par- tij heeft bekend gemaakt, dat de partij nooit lid van de Kominform geweest is en niet van plan is er lid van te worden. 3. de leiders verontschuldigen zich over het feit, dat de partij nog al tijd aangeduid wordt door KPD en bevestigen dat de rol van de KPD nog te gering is. Deze maatregelen kunnen op twee manieren ge'interpreteerd worden: zij betekenen een volslagen breken met Moskou en een orientatie op 't Westen, of wel het begin van een subtiele campagne om nieuwe aan- hangers te vinden onder de Duit sers, die ontevreden zijn over de oude partijen en bang zijn zich te binden aan een beweging, die recti streeks van Moskou afhangt. Sommige waarnemers houden de eerste interpretatie voor de juiste en geloven dat men hier getuige is van een ontwikkeling gelijk aan die in Joegoslavie. Albert Schneitzel, chef van de dienst van het politiek-bureau in Beieren heeft verklaard, vernomen te hebben, dat de communisten „weer ondergronds zouden worden" en gezegd: „Het is mogelijk. dat zij dat middel gekozen hebben." Hugo Ehrlich, vice-president van de Beierse communistische partij. heeft de volgende verklaring afge- legd: De V.S. hebben besloten de Joe- goslavische activa, die sedert de oorlog geblokkeerd waren, te de- blokkeren. Op het departement van buitenlandse zaken te Washington zijn overeenkomsten getekend, vol- gens welke Joego-Slavie aan de V.S. zal betalen voor Amerikaanse bezittingen in Joego-Slavie, die ge- nationaliseerd zijn alsmede voor leen- en pacht-leveringen en voor hulpverlening, welke aan de Unrra is voorafgegaan. Gisteren reed Bartali, die bij de Zwitsers favoriet is, nu er geen Zwitserse renners aan de ronde deelnemen, bijna voortdurend aan het hoofd van het peleton. Hij was in prachtige conditie en vol zelf- vertrouwen, hetgeen betekende dat alle aanvallen op zijn gele trui tot mislukking gedoemd waren. Tot aan de voet van de „Vue des Alpes" bleven de renners bij el kaar, maar tijdens de klim naar de top van deze col lieten Lazarides, Bartali, Volpi, Geminiani, Brule en Ockers de anderen achter zich. Op 1 km van het hoogste punt probeer- de Lazarides uit te lopen. Dit lukte echter niet en het was Bartali die ook deze bergpremie won, voor Brule. Bij de afdaling kwamen de Belgen opzetten en werd er een nieuwe groep gevormd van onge- veer 20 renners, onder wie natuur- lijk Bartali. De „Campionissimo" reed in gezelschap van zijn ploeg- maats Volpi, Biagioni en Pasquini, en zorgde wel, dat het tempo niet zakte. Zo ging het in snelle vaart op Mulhouse aan, in weerwil van de stortbuien en de lage tempera- tuur. Met meer dan 20 min. voor- sprong op een tweede groep, waar- toe de gedemoraliseerde Bobet be- hoorde, kwam het leidende peleton te Mulhouse aan. De Belgen hebben in deze etappe een hoofdrol gespeeld. Van Dyck, Ockers, Impanis, Mathieu, Schotte, Engels en Dupont, ze waren voort durend bij de kopgroep en draaiden een ferm tempo. Bartali heeft hulptroepen Als gezegd ondervond Bartali gisteren alle steun van Volpi, Biagi oni en Pasquini, die bij nem blij- ven. Maar twee andere Italianen, Corrieri en Bevilacqua, hadden ook een belangrijke taak: zij reden aan het hoofd van de tweede groep en fnuikten alle pogingen van Camel- lini, Bobet en Robic om uit te lopen. Het was de aangewezen tac- tiek, en ze wierp vruchten af. Wat de Nederlanders betreft, kan geconstateerd worden, dat ze alle drie goed gereden hebben. Jammer genoeg misten ze de aan- sluiting met het eerste peleton, waarin Kirchen wel zat, En het gevolg was, dat de Luxemburger weer op zichzelf was aangewezen en alle krachten moest inspannen om niet door de Italianen en de Belgen te worden losgereden. Hij wist zich te handhaven en samen met Bartali en nog negen anderen aan te komen, een halve minuut na de winnaar van de etappe, maar hij heeft het niet gemakke- lijk gehad. In overeenstemming met art. 41 van het wedstrijdreglement is Orts (Centrum en Z.W.-Frankrijk) uit de koers genomen. Daarentegen is be sloten dat Gauthier, Martin en Se- ghessi, alhoewel ze met meer dan 10 percent achterstand op de tijd van de winnaar der etappe binnen kwamen, morgen zullen mogen starten. Het etappeklassement van de 16e etappe luidt: 1. Van Dijck (Belgie a) 6 uur 44 min. 07 sec.; 2. Ockers (Belgie a) zelfde tijd; 3. Engels (Belgie b) 6. 44.25; 4. Baratin (lie de France, N.- Oost) 6.44.39; 5. Geminiani (Centr. Zuid-West); 6. Thietard (Parijs); 7. Piot (Parijs); 8. Brule (Parijs); 9. een grote groep ex aequo, waaron- der Impanis (Belgie a), Bartali (It. a) en Kirchen (Ned.-Lux.) alien in dezelfde tijd als Baratin. De Ruyter werd 22ste, Janssen 27ste en De Hoog 35ste. In het algemeen klassement be- houdt Bartali de leiding, gevolgd door de Belg Schotte en is Kirchen tot de 6e plaats opgeklommen. Men vergelijke: 1. Bartali (Italie a 115.13.39; 2. Schotte (Belgie a) 115.45.59; 3. Lape- bie (Centrum en Z.N.Fr.) 115.48.55; 4. Teisseire (Fr. nat. ploeg) 115.49.18; 5. Bobet (Fr. nat. ploeg 115.49.19; 6. Kirchen (Ned.-Lux.) 115.55.57; 7. Thietard (Parijs) 116.08.26; 8. Camel- lini (Intern, ploeeg) 116.09.57; 9. Lambrecht (Intern, ploeg) 116.12.33; 10. Brule (Parijs) 116.14.07; 11. Im panis (Belgie a) 116.15.25; 37. Jans- serf (Ned.-Lux.) 118.31.58; 43. De Ruyter (Ned.-Lux. 119.04.29; 45. De Hoog (Ned-Lux.) 120.18.39. ROUBAIX Mens Namen Spa^ Stavelbt WerbomonJ) rv'' 1/ <s DUITS.LAND X 19*1-"* V^P| °"y^^Lux^mburg EvringeT *3"\ ValencionneSf^inch* Charierof BELG! t, Bastogn Albert Saarlouls Thlonvllla rbrtteken StGermain ARMS ROUTE r tegen het horloge WEQEN 21JULI ne£TAf>PE MULHOUSE-STR A ATSBURG 120km 1 22JULI IS'erAPPE STRAATSBURG-METZ 1S0km 23JULI 19*ETAPPE METZ-LUIK 249km. 24JULI 20'ETAPPE LUtK-ROUBAIX 220km. 25JULI 21eETAPPE ROUBAIX - PARIJS 285km STRA ATSBURG CschttMi/ Stiesuyr j 17 ^Colmar/I Neuf Brisach^F Ishalm^ MULHOUSE „Wjj zijn een Duitse partij, wij verdedigen de Duitse belangen, de militaire regering heeft ons verbo- den de naam „socialistische volks- partij" aan te nemen, wij zullen dan ook de QUD blijven, maar alleen in naam. Het in de steek laten van de sik kel en de hamer zal duidelijk aan- tonen, dat wij niets uit te staan hebben met de Sowjet-Unie, Wij zijn een Duitse partij zonder ban- den met Moskou. Wij kunnen niet bij de Kominform behoren, omdat wij nooit lid van die organisatie zijn geweest, Wij zijn helemaal niet van plan het ooit te worden." De partij heeft een nieuw emb'lem uitgekozen: „Vier mannen, die el kaar de hand drukken, om de vier bezettingszones te symboliseren." HET WERELD- GEBEUREN De „Suomi" een Fins zeiljacht van 3 a 4 ton en 14 meter lang. is giste- renmiddag omstreeks twaalf uur op de Eierlandsegronden voor Texel gestrand en lekgeslagen. De opva- renden, twee Finse jbngemannen van 17 en 23 jaar, die met het jacht 1 Juni Helsingfors verlieten en op weg waren naar Londen, zijn met de motorstrandreddingboot „Jhr. H. J. Ortt" van boord gehaaid. Het jacht, dat na de redding in de branding was achtergebleven, is la ter over de zandbanken heengesla- gen; een motorboot heeft het °P£e- haald en in de haven van de Cocks- dorp binnengebracht De twee jon- gelui, die slechts heel weinig En gels kenden, wilden zich tegenover de burgemeester niet uitlaten over hun reis en weigerden te vertellen hoe zij aan de boot kwamen. Voor- lopig zijn zij in den Burg onderge- bracht en is de Finse consul in Am sterdam van het geval op de hoogte gesteld. Reeds eerder op de dag had de kustwacht op' het eiland het jacht gesignaleerd en men vermoed- de, dat er iets niet in de haak was. Volgens het communistische blad „La Republica" zijn twee Sowjet- Russische artsen, door Stalin ge- zonden, uit Moskou naar Rome ver- trokken om Togliatti te behandelen. Volgens het bulletin van gisteren is de toestand van Togliatti „aan- zienlfjk beter". Ongetwijfeld moeten we in het opvoeren van de luchtvrachtdienst naar Berlijn en de „oefeningen" van een zestig Amerikaanse super- forten boven Engeland en Duitsland de vastberadenheid zien van de Westerse mogendheden om hun positie in de voormalige Duit se hoofdstad te handhaven. Deze houding is reeds meerdere malen van officiele zijde bevestigd, doch de Russen besteden, zoals duide lijk is gebleken, weinig aandacht hieraan. Tijdens de oorlog tegen het Duitse Nazi-isme heeft maar- schalk Stalin een opmerkelijke voorkeur getoond voor concrete voorstellen. We mogen daarom veilig aannemen, dat hij deze voor keur nu nog evenzeer heeft als tij dens de oorlog. Om de Russen er- van te overtuigen, dat de Wester se mogendheden vastbesloten zijn in Berlijn te blijven, moeten ze noodzakelykerwijs tonen, over de middelen te beschikken om hun positie in deze Duitse stad te hand haven en om de Duitse bevolking van het nodige te voorzien. In verband hieirmede heeft de bijeenkomst van de consultatieve raad, die gisteren in Den Haag is begonnen, een bijzondere beteke- nis, De formele agenda is kort en onbelangrijk, maar tijdens een bij eenkomst van ministers van bui tenlandse zaken der Westerse Unie zal het onderwerp Berlijn met on- middellijk daaraan verbonden het nrobleem van een gezamenlijke de- fensie, ongetwijfeld ter sprake ko men. In ons week- overzicht van Zaterdag j.l. hebben we Ber lijn reeds het middelpunt ge- noemd van de zeer geschokte Internationale situatie. De span ning daar is van enmiddellijke in vloed op de veiligheid. zowel van binnen- als van buitenuit van Frankrijk, Engeland en de Bene- luxlanden evenzeer als op hun economisch herstel. In beginsel is reeds besloten de verdediglngs- svstemen te coordineren. Dit is nu dringender geworden dan ooit te- voren en het beramen van maat regelen om de verwerkelijking er van te versnellen en een zo best mogeli.ik resultaat te verkrijgen zal onvermiidelijk een belangrijke spelen in de Haagse besprekin- "en. Ofschoon er geen Amerikaanse "°legatie aan de conferentietafel "^zeten is. zullen de ministers vol- '°dig op de hoogte worden gehou- van de militaire besprekingen ^ie er on het ogenblik in Washing- fr>n worden gevoerd De basis van Re Amerikaanse nolitiek op lange '"rmiln is het scheopen van een -rrmomiseh en politiek evenwicht :n West-Europa en het Eurooees "erstel-programma is een belang- riik facet van deze politiek. De eebeurtenissen volgen elkaar nu snel od en het gaat er naar uitzien. dat de Marshall-hnlo wei- nie succes zal hebben. indien deze niet door militaire huln wordt £e- stonnd. Tmmers dit zal nodig zijn. wil 't doel van Marshall's plan, de herleving van do Westerse bescha- ving. zo dat WestEnrnpa de mate- riele en morele kracht zal bezitten om stand te houden tegen de cora- mum'sische druk in kan worden bereikt. Nu in Berlijn en overal, waar de reehten en belangen wor den bedreigd. meet tegenstand worden geboden. Fen tegenstand. die door het co ordineren van de West-Eurooese defensie gesteund door een Ame rikaanse militaire garantie, het krachtiest is en meteen ten waar- borg inhoudt. .dat het Europese Herstelproeramma met succes kan worden uitgevoerd. Het is te hopen, dat de consul tatieve raad in eerste zittlng bii- een, zal besluiten in deze irlch- ting stappen te ondernemen. Sic transit. Een woordvoerder van het Pool se departement van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat Polen bereid is steenkool te blijven leve- ren aan de westelijke geallieerden in Duitsland indien zij zelf voor 't transport buiten Polen zorgen. De ..Bondowoso-affaire" (het transport van 3 November 1947, toen 46 gevangenen van de T.R.I, in een trein tussen Bondowoso en Soerabaja omkwamen) zal waar schijnlijk op 23 Juli a.s. worden be- handeld door de Krijgsraad voor de Zeemacht te Soerabaja. Er zullen zich 14 beklaagden. alien beschuldigd van dood door schuld, te verantwoorden hebben. Aan de le Luit. der Mariniers J. van den Dorpe wordt bovendien ten laste gelegd, zijn verplichtingen als com mandant der wacht niet te zijn na- gekomen. DE FEESTEN, te Wenen gevierd bij gelegenheid van het 450- jarig bestaan van de Wiener San- gerknaben", werden besloten met een uitvoering van de „Missa Solem- nis" van Beethoven. Na afloop bracht de Oostenrijkse minister van onderwijs, de heer Hurdes, hulde aan de verdiensten van de huidige rector van het insti. tuut der kleine zangers, Schnitt, die haar uit twee ernstige crisissen, die van 1918 en 1938, wist te redden door veel persoonlijke offers en dank zij zijn organisatietalent. In 1848 opgericht door Keizer Maximiliaan I, werd het Instituut der Wiener Sangerknaben tot 1918 bekostigd door het Keizerlijk Hof. Het werd toen gesloten, doch kon weer voortgezet worden in 1921 door Rector B. Schnitt, die er zijn per- soonlijk fortuin aan afstond. Op- nieUW samengesteld, trokken de Wiener Sangerknaben op tournee door de hele wereld, zodat zij in het verder onderhoud van het Insti tuut konden voorzien. Ih 1938 wer den de aangekochte goederen, met name een hotel in Tirol, dat tot vacantie-oord van de kleine zangers diende, in beslag genomen. Daar men Rector Schnitt niet bekwaam achtte. de kinderen een natlonaal- socialistische opvoeding te geven, zond men hem naar een provincie- stadje. Onmiddellijk na de terugtocht der Duitsers begon Rector Schnitt het Instituut opnieuw te organiseren. De regering schonk de in beslag genomen goederen terug, behalve het kasteel Wilhelminenberg, dat ingericht was als sanatorium voor tuberculeuse kinderen. De tournees werden weer hervat; het program- ma uitgebreid met opera's, zoals de Faust, Carmen, Parsifal, enz. Twee films, waarin de knapen de hoofd rol speelden, droegen er eveneens toe bij, een fonds te stichten voor een definitief tehuis voor de kinde ren. Het Instituut vond toen een onderkomen in het kasteel Augar ten, dat, ofschoon het veel geleden had van de oorlog, in een jaar tijds gerestaureerd kon worden. Thans is in een der vleugels het Lyceum ohdergebracht, in een andere het Conservatorium. Het kasteel bevat 144 vertrekken, twee slaapzalen, stortbaden, eetzaal en een kleine schouwburg. Een groot deel van het park staat ter beschikking van de jongens. Degenen wier stem overslaat, kunnen hun studies vol- tooien in het Lyceum en zich voor bereiden tot de Universiteit.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5