Vef. Staten bereid tot't doen van concessies aan de Sovjet-Unie inzake munthervorming f Hoffman: Herstel van Europa moet langs nieuwe wegen geschieden Andre Marie, Frans premier Voor Alkmaar omgeving Indien de Russische blokkade wordt opgeheven Een werkplan voor vier jaar dat niet onhanteerbaar mag zijn Minister-President sluit zitting der Staten-Generaal Amerikaanse diplomaten-conferentie te Berlijn k Bespreking Grote Vier is dan mogelijk Zitting nieuwe Staten-Generaal Twee Dakota's neergestort Am Marshal I-land ente Parijs bijeen Naar een vrijere' economie Dr. Beel ontving ministers Samenzwering" te Boedapest Heiligdomsvaart K.V.P. had contact Bezorgdheid over internationale toestand Socialisten aanvaarden Reynaud aan Financien na Blum's interventie gesloten Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1-30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum/ 4.Fam.ber. 20 c* per mm.; in alle edities 30 ct. MAANDAG 26 JULI 1948 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) 44e JAAEGANG - NUMMER 11321 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat it A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizeratraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank GENERAAL CLAY, de Amerikaanse miliiaire gouverneur van Dultsland, die gisterennacht te Berlijn is teruggekeerd, nadat hij besprekingen had gevoerd te Washington met Truman en andere hoge iunctionarissen, belegde Zondagavond een conlerentie, waaraan deelnamen: Charles Bohlen, de deskundige van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken voor aajigele- genheden de Sovjet-Unie betrefiende, generaal Bedell Smith, de Amerikaanse ambassaaeur te Moskou, en Lewis Douglas, de Amerikaanse ambassadeur te Londen. Clay verklaarde na alloop van deze conlerentie, dat de V.S. bereid zijn speciale concessies te doen aan de Sovjet- Unie betrefiende de munthervorming te Berlijn, indien de Russische blokkade werd opgeheven, De Amerikaanse diplomaten zijn na de conlerentie naar Londen vertrokken. Wordt morgen geopend Proefboringen bij llpendam Ongeluk op ..Luchtbrug" PAUL HOFFMAN, de administraleur van het E.R.P., heelt Zon dag te Parijs op de conlerentie van de 16 Marshall-landen, waarop zes ministers van buitenlandse zaken en tien andere ministers onder leidjng van de Belgische premier Spaak aanwe- zig waren, een rede gehouden, waarin Hofiman verklaarde, dat men de laatste tijd in Amerika hoe longer hoe meer tot de over- tuiging is gekomen, dat het herstel van Europa niet kan worden verwezenlijkt op de oude wijze van zaken doen ol volgens de oude opvatting ten aanzien van de vraag, hoe de belangen van een land het best worden gediend. De Nieuwe Kerk te Amsterdam ondergaat, ter gelegenheid van de inhuldiging van Koningin Juliana op 6 September a.s., een ware metamorphose. De 70-jarige restaurateur Zegers uit Am sterdam met diens assistenten bezig een d^r geheel vervuilde panelen, die naast het orgel prijkten, met alcohol en terpentijn te reinigen. Deze panelen werden in 1655 beschilderd door Bronkhorst, die het leven van Koning David in beeld bracht. Men is er ook toe overgegaan de waardevolle panelen te ver- doeken, te reinigen en te restaureren. Dit werk zal ongeveer zes weken in beslag nemen. Vele arrestaties met buitenlandse zusterorganisaties Jin m Het eerste nieuwe grote bankgebouw aan de Coolsingel te Rot terdam nadert zijn voltooilng. Binnenkort zal het in gebruik ge nomen worden. 20 personen te Cheribon aangehouden Ontwerp-Constitutie voor Ned. Antillen Het 700-jarig bestaan van de Keulse Dom Arrestaties in, Tsjecho-Slowakije DE VIERDAAGSE De Chinezen-moord in het Semarangse FAGERHOLM Fins kabinetsformateur Nieuw Noordhollands Clay wees er op, dat de dwang, waaronder de Westelijke Mogend heden steeds geweigerd hebben met Rusland te onderhandelen dan ver- dwenen zou zijn en een bespreking door de vier mogendheden moge lijk zou worden. Amerika wenst geen oorlog, doch is van plan te Berlijn te blijven. Clay betoogde, dat de besprekingen van Zondag avond met de Amerikaanse diplo maten van grotere waarde zijn dan de voorheen over de Berlijnse kwestie gevoerde besprekingen. Al- vorens andere stappen zullen wor den genomen, aldus Clay, zullen wij langs alle mogelijke diplomatieke we gen trachten de Berlijnse kwes tie op te lossen. Amerika is bereid tot bespreking van de zaak op een conferentie van Vier, doch niet on- der dwang. Clay bevestigde de berichten uit Washington, dat hij een nieuw vliegveld te Berlijn zou aanleggen. „Ik ga er morgen dadelijk mee be- ginnen". Het nieuwe vliegveld komt in de Franse zone. Het zou vooral nuttig zijn gedurende de winter- maanden, wanneer de weersom- standigheden het vliegen bemoeilij- ken. Clay verklaarde, dat hem te Washington was beloofd, dat het aantal Skymasters voor het lucht- vervoer Aaanzienlijk zou worden ver- groot. De nieuwe toestellen zouden een dezer dagen arriveren. Hier- mede kori Amerika de blokkade vele maanden trotseren. Waarnemers te Berlijn menen, dat opmerkingen in de verklaring van Clay wijzen op de mogelijkheid dat weer onderhandelingen met de Sowjet-Russen zouden worden ge voerd over de uitsluitende invoe- ring van-het „Sowjet-geld" in Ber lijn. Volgens deze waarnemers is de invoering; van de Westduitse Mark in Berlijn der onmiddellijke oorzaak van de Sowjet-blokkade. De Wes telijke Mogendheden hadden ver- klaawl bereid te zijn de Oostduitse valuta in Berlijn te aanvaarden, in dien zij een aandeel in de controle van dezg, valuta zeuden hebben. Bij nieuwe onderhandelingen -over de valuta zouden echter concessies door de Westelijke Mogendheden nood- zakelijk zijn. Uit Londen wordt de aankomst De leden der beide Kamers van de Staten-Generaal zijn opgeroepen voor eeh verenigde vergadering in het gebouw der Tweede Kamer op Dinsdag 27 Juli, des namiddags te kwari voor den. In deze verga- dering zal de minister-president, daartoe gemachtigd door H. K. H. de Prinses-Regentes. de a.s. zitting der Staten-Generaal openen. Te kwart over twee vergadert de Eer- se Kamfcr./'o.m. voor het onderzoek der geloofsbrieyen en beediging der leden. Voorts wordt o.m. ge- loot voor het bepalen van de tijd van aftreding der leden. Te half drie komt de Tweede Kamer bij- een voor het onderzoek der ge- loofsbrieVen en beediging der le den. Voorts zal de nominatie voor het voorzitterschap worden opge- gemeld van Douglas, Bedell Smith en Bohlen. Reuters diplomatieke correspondent schrijft hieromtrent het volgende: Men verwacht, dat deze Ameri kaanse diplomaten met de Britse regering zullen confereren. In het zenden van Bedell Smith en Bohlen naar Berlijn, voor het voeren van besprekingen over de toekomstige politiek tegenover de Sowjet-Unie, ziet men te Londen het bewijs, dat de V.S. niet overtuigd zijn, dat een vier-mogendhedenbespreking ter verbetering van de verhouding tus- sen de westelijke' geallieerden en de Sowjet-Unie, veel tot deze verbe tering zou bijdragen. Men voorspelt te Londen besprekingen tussen En- gelond en Amerika over een nota aan de Sowjet-Unie, die men, indien de regeringscrisis in Frankrijk spoe- dig opgelost zou worden, voor het volgende week-end zou overhan- digen.' Zoals bekend wordt door de Ne- derlandse Aardolie Maatschappij 'n systematisch onderzoek van de Ne- derlandse bodem uitgevoerd. Op en- kele plaatsen in het Westen van het land, zoals bij Delft, Gouda en Zaan- dam, zijn reeds dergelijke boringen verrichj. z Thans is door de N.A.M. bij ll pendam een proefboring beeindigd. Bij Hazerswoude is kortelings een boring aangevangen. Deze boringen zijn, zoals bekend, niet in de eerste plaats bedoeld om een oliehoudende laag aan te boren, doch zij dienen om het inzicht in de bouw van de ondergrond te verdie- pen en de gegevens, die aan de op- pervlakte door geophysisch onder zoek verkregen zijn, te controleren. Een Amerikaanse Dakota met twee man aan boord, dat inge- schakeld was in de operatie luchtbrug, is vlak voor het lan- den op bet vliegveld Tempelhof te Berlijn, kort na middernacht van Zaterdag op Zondag neerge stort in de Prinz Regentenstrasse, op de grens van de Amerikaanse en Britse sector van Berlijn. De beide inzittenden kwamen om het leven. Het toestel vloog onmiddellijk in brand. Door brandende wrakstuk- ken van de Dakota werd ook brand veroorzaakt in een flatgebouw van vier verdiepingen. De brandweer was het vuur eerst na een uur meester. Door deze brand in het flatgebouw verloor Kurt Pastenaci in Duitse wetenschappelijke krin- gen welbekend als auteur van wer- ken over oude beschavingen, een waardevolle verzameling aanteke- ningen en afbeeldingen. Duitse viouwen en kinderen heb ben Zondag bloemen gelegd bij het wrak van de verongelukte Ameri kaanse Dakota. Eerder on de dag was bii het vliegveld Fassberg In de Britse zone een Dakota van de R.A.F. verongelukt. Het toestel had drie ton steenkool voor Berlijn aan boord. Er deden rich geen per- soonlijke ongelukken voor. m ohen maakt. Er moeten nieuwe wegen worden gevonden voor de inter-europese handel en nieuwe richtlijnen voor het gebruik van Europese hulp- bronnen. Hoffman zeide, dat naar zijn mening is vereist een groots werkplan, gericht op het volledig herstel van de Europese economie tegen 30 Juni 1952, wanneer de Amerikaanse hulp eindigt. Dit plan zou uiteraard een samenstel van de door de zestien deelnemende lan den. West-Duitsland en Triest op- gestelde programma's zijn. Ik wens er geen twijfel over te laten be staan: aldus Hoffman, dat wat ik in gedachten heb een werkplan is en geen stroef en onhanteerbaar vijfjarenplan .dat het levensproces van een land in een aantal voor- schriften tracht samen te persen. In dit ..grootse werkplan" moes- ten tot ultdrukking worden ge- bracht de productie van de land- bouw en de sleutelindustrieen en de im- 'en export van sleutelgoede- ren. Het zou ook programma's moeten inhouden op het stuk van monetaire en fiscale politiek en handelspolitiek, op welk gebied uitsluitend regeringen kunnen handelen. Behalve de programma's voor elk der landen afzonderlijk diende de organisatie voor economische sa- menwerking in Europa een eigen werkplan met een looptijd van vier jaar te hebben, waarin specifieke doelen zouden moeten worden ge- steld in de richting van vrijmaking van het verkeer van goederen, diensten en personen tussen de be- trokken landen. Ik hoop, zo ging Hoffman voort, dat het werkplan voor vier jaar wordt aangevuld met vier werk- plannen voor edn jaar, opdat aan het einde van elk jaar de vorde- ringen kunnen worden afgemeten. De kabinetsformateur, dr. L. 3. M. Beel, heeft Zaterdag, naar het ANP verneemt, in de loop van de dag de ministers Gotzen, Gielen, v. Maarse- veen en van den Brink ontvangen. Minister Drees heeft hedenoch- tend een onderhoud gehad met de kabinetsformateur. Te Boedapest zijn 62 pcrsoii aangehouden „ingevolge de ont- dekking van een politieke en eco nomische samenzwering op het ministerie van landbouw". In het communique over de arres taties werd gezegd, dat Rudolf Fa- binyi en Elemer Kiss, afdelingslei- ders van het ministerie, aan een agent van een vreemde mogendheid vertrouwelijke papieren over een driejarenplan gegeven hebben. Een grenswacht had verhinderd, dat de documenten het land uit gesmok- keld werden. Het complpt zou onder leiding ge- staan hebben van een groep ambte- naren met Bela Perneczky, een lid van de Hongaarse katholieke actie, en Arthur Sibelka Perleberg, voor zitter. van de Hongaarse commissie van de F.A.O., en drie andere voor- aanstaande functionarissen aan het hoofd. De groep zou zich ten doel gesteld hebben op het ministerie een contra-revolutionnaire geest te kweken en de landbouwproductie te saboteren. De betrokken ambtenaren hadden luxe auto's en „duizenden pamflet- ten voor de katholieke actie" ge- kocht met het geld, dat hun was toevertrouwd voor ambtelijke doel- einden. Verder hadden zij, volgens het communique, steenkoolvoorra- den, die in reserve gehouden waren voor landbouwdoeleinden, op de zwarte markt verkocht. Zij zouden van plan geweest zijn de agrarische hervorming te doen mislukken. nen voor de duur van 1 jaar. doch voegde daaraan toe, dat Seen land, dat een eerlijke poging had gedaan, zou worden gecritiseerd als het jaarlijks gestelde doel niet kon wor den bereikt. De ministers die aan de confe rentie hebben deelgenomen, waren optimistisch gestemd. -Dr. Karl Gruber. de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, verklaarde tegenover een correspondent van Reuter, dat de conferentie met Hoffman beslist bemoedigend voor alien was geweest. Enige leden van de Nederland- se Katholieke Volkspartij en van de Belgische en Luxemburgse volkspartijen zijn Vrijdag en Za terdag te Brussel bijeen gekomen met leidende personen uit de Duit se Christelijk Democratische Unie. Zij bespraken de politieke vraag- stukken die in Europa aanhangig zijn. Van de K.V.P. maakten de twee onder-voorzitters de beren mr. E. M. J. A. Sassen en Chr. Ma'tser' de besprekingen mee (Van onze parlementaire redacteur) In een verenigde vergadering van Eerste en Tweede Kamer is Zater- dagmiddag de zitting van de Staten- Generaal met het gebruikelijk cere- monieel gesloten. Op zijn weg naar het gebouw van de Tweede Kamer werd de minister-president, dr. Beel, als vertegenwoordiger van H.M. de Regentes, begeleid door een aantal motorrijders. De stoet had nogal wat moeilijkheden te over- winnen vanwege de grote tribune, die in verband met de Haagse eeuw- feesten op het ogenblik op het Bin- nenhof wordt opgeslagen. Moeilijk heden zijn dr. Beel, in zijn kwali- teit van formateur, in deze dagen echter niet vreemd en dat hij dit keer niet de hoofd-, maar de zij- ingang moest nemen, was in zekere zin zelfs symbolisch Waarschijnlijk mede in verband Elk der deelnemende landen moet zich gaan instellen op de bevrediging van de behoeften van een nieuwe wereld. Deze aan- passing kan niet op nationale ba sis langs de oude separatisiische lijnen worden verricht. Zij kan al- leen worden uitgevoerd als elk land zjjn doel bepaalt op basis van de economische capaclteit en de economische kracht van Eu ropa als geheel. Amerika begrijpt, dat deze aan- passing uiterst moeilijk is en dat zij grote eisen stelt aan de volken. die nauwelijks tijd hebben gehad wat op adem te komen na de be- proevingen van de oorlog. De houding van Amerika tegen over het E. R. P. omschrijvend zei Hoffman, dat hij de aandacht wilde richten op drie punten n.l. „de be- lofte van gezamenlijk optreden- en collectief gebruik van uw middelen en mogelijkheden, de verantwobr- delijkheid van elke natie voor het opstellen van een allesomvattend program op het stuk van gezonde overheidsfinancierittg van productie en handel en tenslotte de afloop- datum." Voor het Amerikaanse volk waren en bleven deze drie elementen een beslissende factor bij het aanvatten van de taak. Hoffman besloot met te zeggen, dat plannen alleen niet voldoende ziin. Er moet met inspanning van alle krachten gezamenlijk worden gepoogd ze uit te voeren. Wij ge- loven. ,zo zeide hij, dat uw groot- heid in de toekomst ligt en niet al leen in het verleden. In een tweede rede aan het einde van de vergadering verklaarde Hoff man. dat hij de tot dusver gemaakte vorderingen zeer waardeerde. Hij legde nog eens de nadruk op de noodzakelijkheid van de werkplan- De Franse Nationale Vergade ring heeft Andre Marie met 352 tegen 190. stemmen gekozen tot premier van Frankrijk. De communisten stemden tegen. Marie verklaarde aan het begin van zijn rede, dat hij een,-kabinet zou samenstellen bestaande uit nen van verschillende politieke opf'attingen, die het echter alien eens waren over een tot essen- tiele punten beperkt program. In de socialistische parlements- fractie kwam het in een geheime vergadering van vijf en een half uur tot stormachtige discussies over de vraag of men er in zou toestemmen dat Paul Reynaud benoemd werd tot minister van financien. Aanvan- kelijk besloot men, dat men Rey naud alleen zou aanvaarden als mi nister van staat. Leon Blum kwam echter onverwijld van zijn landgoed naar Parijs en na een oproep te hebben gedaan aan zijn politieke vrienden, besloot de fractie met 40 tegen 25 stemmen Reynaud te aan vaarden als minister van financien en economie. Van betrouwbare zijde wordt ver- nomen. dat de Franse president, Vincent Auriol, van zijn landhuis CHERIBON, 24 Juli (Aneta). r Dezer dagen werden door de politie te Cheribon in samenwerking met het leger wederom razzia's gehou den Ongeveer 20 personen, die uit de sneltrein van Poerwokarta kwa men, werden aangehouden. te Rambouillet uit Andre Marie, de nieuwe premier, er telefonisch nog eens op Heeft gewezen, dat het van 't allergrootste belang is, dat Frank rijk onverwijld een regering krijgt. Naar verluid heeft Auriol in het bijzonder verwezen naar de nieuwe nota aan de Sowjet-Unie, die door de Franse regering moet worden bekrachtigd. WILLEMSTAD, 24 Juli (A.N.P.— Aneta). De commissie ter bestu- dering van de status van Aruba in het nieuwe Koninkrijk, heeft voor de Nederlandse Antillen een consti- tutie ontworpen, die door alle leden eenstemmig werd aangenomen. Voorgesteld wordt, dat de „Ver- enigde Nederlandse Antillen" een federatie van zes eilanden zullen zijn, waarvan elk eiland wordt be- stuurd door een Gouverneur, een Volksvertegenwoordiging en een College van Gedeputeerden. De ge- meenschappelijke aangelegenheden in het toekomstig „Verenigd Ko ninkrijk" zullen worden behartigd door het bestuur van de Verenigde Antillen, bestaande uit een Federale Raad en een Bestuursraad. Nederland zal vertegenwoordigd worden door een Krooncommissaris. De voorzitter van de commissie, prof. v. POelje, legde er de nadruk op, dat alle partijen zeer voldaan zijn over de voorgestelde verreiken- de constitute, die mogelijk de on- langs veranderde koloniale staats- regeling zal vervangen. met het feit, dat de Kamerleden toch omwille van de fractieverga- deringen in Den Haag moesten ver- toeven, was er een zeer grote op- komst. Ook draagt een dergelijke verenigde vergadering altijd een enigszins feestelijk karakter. Begroe- tingen, gepraat totdat de hoge ver tegenwoordiger binnentreeat en alle gerucht verstomt. De commissie van ontvangst fcestond dit keer uit mej. Tjeenk Willink en de heren An- dniessen, de Zwaan, Hofstra en Sta- pelkamp. In zijp rede herinnerde dr. Beel aan de wijzigingen, die zich zowel ten aanzien van de Oost als de West in ons stagtsbestel voltrekken, als- mede aan de belangrijke verdragen, die de laatste tijd op internationaal terrein zijn gesloten. Een zorgelijke toon kreeg de rede toen verwezen werd naar .de gebeurtenissen, zoals die zich thans in Duitsland afspe- len. En dan het laatste woord: De zitting is gesloten. Gevolgd door de commissie schreed dr. Beel vervolgens weer plechtig naar de uitgang, om zich daarna echter ijjings langs het ge- timmerte van de tribune naar dat andere getimmerte te begeven, waarvan de bouw zeker niet min der hoofdbrekens kost Negen kardinalen, 25 aartsbisschop- pen en bisschoppen uit Duitsland en andere landen en Noord-Amerika zullen volgende maand het 700-jarig bestaan van de Keulse Kathedraal bijwonen, zo meldt't Duitse Nieuws- bureau BPD. Kardinaal de Jong, aartsbisschop van Utrecht, zal de Pontificale H. Mis opdragen. De Evangelische kerk zal bij de plechtigheid vertegen woordigd zijn. De Keulse Kathedraal, met de bouw waarvan in 1248 werd begon- nen, werd eerst in 1880 voltooid. De 27 ton wegende grote klok, in 1874 gegoten uit op de Fransen buitge- maakte kanonnen, werd in de eerste wereldoorlog weer versmolten. Vladimir Knotek, tijdens de oor log ka'pitein in het Tsjechische leger in Engeland, is wegens spionnage gearresteerd. Volgens het Tsjecho- Slowaakse Nieuwsbureau was Kno tek vroeger leider van 't sp\pnnage- bureau van de afdeling Praag van de nationale socialistische partij. In een mededeling van het ministerie van binnenlandse zaken wordt o.m. gezegd. dat Knotek bekend heeft uit Londen naar -Tsjecho-Slowakije te zijn teruggekeerd om een spion- nage-net op te bouwen. In ver band met de arrestaties van Kno tek is een aantal personen in hech- tenis genomen. Zondag, de laatste dag der te Maastricht gehouden feesten ter ge legenheid van de Heiligdomsvaart, werd 's morgens een Pontificale Hoogmis opgedragen op het Vrijt- hof, door de Bisschop van Roermond. De plechtigheid werd door duiien- den pelgrims uit Nederland en Bel- gie bijgewoond. Bij de autoriteiten bevond zich de co-adjutor van Roer mond, Mgr. Hanssen, de pauselijke internuntius Mgr. Paolo Giobbe, de gemijterde abten van Averbode en Valdieu, de apostolische vicaris van Palembang, Mgr. Mekkelholt, Mgr Sibonne, vicaris-generaal in Nevada (Ver. Staten). Voor de reliekenstoet, die 's middags door de stad trok, was er een enorme belangstelling. De Heiligdomsvaart werd beslo- ten met een Pontificaal Lof op het Vrijthof, dat door Mgr. Giobbe werd gecelebreerd. DINSDAS 27 JULI- (CASTS MAKOM HOMOET OUT-© SLUK-U OOSTEfJ PARCOUM «OULTt MIL VOOA M/TO* APSTAND 5hm EREQPCST 30 ROUTE 40 ROUTE AOtar SO ROUTE SOkm IS ROUTE Mk* WEOEN SPOORWEOtN SEMARANG, 24 Juli (Aneta). Vier verdachten, die kort geleden te Semarang werden gearresteerd, heb ben heden bekend schuldig te zijn aan de moord van 22 Chinezen tij dens het terugtrekken van de T.N.I, in de omgeving van Bawang in het Semarangse. Een hunner bekende ook nog de moord op vier agenten van de veldpolitie te hebben ge- pleegd. Van een verdachte waren tijdens een worsteling bij een moordaanslag alle vingers van de linkerhand afgekapt. Karl Fagerholm, sociaal-demo craat en voorzitter van het laatste Finse parlement, heeft er in toege- stemd een nieuwe regering te for- meren, die in de plaats komt van de coalitie-regering, die na de onlangs gehouden algemene verkiezingert af trad. Fagerholm zeide tegenover een correspondent van Reuter, dat pre sident Paassikivi wenste, dat de regering wederom zou worden aa- mengesteld op de basis van een coa- litie van de drie grootste partijen. Dit zijn de agrariers, de sociaal- democraten en de volksdemocrati- sche unie.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1