De Alkmaarse wijlen mr. Balie herdenkt Aron Prins Don Quichot op de bruiloft van Kamacho DRAVERIJEN TE ALKMAAR KATHOLIEKE LANDDAG op 15 Augustus te Langedijk ALKMAAR EN OMSTREKEN DE KONINKLIJKE MARINE ROUWT om zes verloren mensenlevens PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Moandag 26 Juli 1948 A. j. de Munk t R.K. Meisjes-Mulo EERSTE PLECHTIGE H. MIS van Pater Erwin Butter R.K. Mulo-examens te Alkmaar OPENLUCHTTHEATER BERGEN Franse en Zwitserse volksdansers op de Volkshogeschool Post voor militairen Holl. Kunstzijde-lndustrie geeft 9 pet; dividend Nieuw treinstel voor de Ned. Spoorwegen V Men schrijft ons: Vrijdag jl. vond in de advocaten- kamer der Arrondissements-Recht- bank t'e Alkmaar een korte, tref- fende pigchtigheid plaats. 't Was nl. die dag juist vijf jaar geleden, dat de bekende -Alkmaarse jurist mr. Aron Prins in het con- centratiekamp Sibobor in Polen door' de Duitsers werd vermoord. En deze herdenking was voor do leden der Alkmaarse balie aanlei- ding geworden om het portret van hjin zo tragisch om het leven ge- komen confrfere een ereplaats te geven in-de advocatenkamer. Bij deze plechtigheid waren tegen- woordig de fgd. president der Alk- ma.arse Rechtbank, mr. J, Krabbe, de gtitiier var) het Kantongerecht, mr. A. S. Hoogstra, vele leden der balie, enige familieleden en vrien- denvan wijlen mr. Prins en de bode der Rechtbank, de heer J. Emmerig. Be Deken der Orde van Advo- caten, mr. C. A. de Groot, het woord nemende, herinnerde er aan, dat de Rechtbank bij monde van o.a. haar fungerend president, mr. Krabbe, reeds eerder uiting had gegeven aan haar djpp leedwqzen over het lot, dat mr." Prins had getroffen. „In deze besloten kring", zo ver- volgde mr. de Groot, „wil ik thans echter nog enige dingen in herin- nering brengen. Confrere Prins, voortgekomen uit een der oudste Alkmaarse families, vestigde zich in 1927 op 25-jarige leeftijd als advocaat in Alkmaar. Zijn oom, mr. Abraham Prins, had hler jarenlang de rechtspractijk uit- geq^fend en de naam Prins had een goede If lank. Confrere Prins zette de traditie voort en hij heeft hier de advoca- tuur uitgeoefend op een wijze, die grote waardering heeft gevonden, want njet alleen voor hen, die hem konden hpnoreren, was hij een goede raadsrnan, maar zijn hart ging bo- venal uit naar de minder- en slecht- bedeejden, omdat hij voelde, dat deze evenveel recht hadden op goede juridische bijstand als zij, die tot hot petalen daarvan wel in staat waren. Hij was trouw, hij was eerlijk en hij was rechtvaardig. Niemand onzer heeft ooit getwijfeld aan de eerlijk- heid van zijn optreden. Maar hij was ook een zeer gevoelig mens. Het lepd van anderen heeft hem zeer gedrukt. Toen destijds de eerste vluchte- lingen uit Duitsland om hujp zich aan zijn kantoor vervoegaen, heeft hij veor hen gedaan ajles wat mo gelijk was. Toep is echter ook de angst over hem gekomqp. Niet om eigen lot, maar om dat van hen, die hem lief waren. Pogingen om hem te doen ont- vluchten, hebben schipbreuk moe- ten lijden, omdat hij weigerde zijn ouders te verlaten. Vooral zijn moe- der, aan wie hij wel op een zeer bijzondere wijze was gehecljt, wilde en kon hij niet achterlatep. Toen vrienden er eindelijk in ge- slaagd waren hepn op de z.g. ,.Pa- lestinalijst" te doen plaatsen voor uitwisseling tegen Duitse krijgsge- vangenpn, mislukte door een nood- lottig toeval ook deze laatste poging om hem te redden. Hij werd ge- deporteerd en in het concentratie- kamp Sibobor in Polen vergast. Bij leden der balie is de gedachte ontstaan aan de mogelijkheid van een blijvend aant'enkei* aan confrere Prins, een aandenken, dat mede een herinnering zou zijn, ook voor hen, die na ons komen, aan het grote leed, dat eens door de Duitsers over ons volk en ons land werd gebracht. Wij besloten tot het doen ver- vaardigen van een vergroting van een portret van confrere Prins en POLITIEVARIA Op hpt Canaddfclein nam een autobus, die parkeren moest, de bocht te kort en reed tegen een andere reeds geparkeerde autobus op. De zijwand werd ingedrukt. Schade is onderling geregeld. Vrijdagmorgen brak van een vrachtwagen, gaande van de Metius- gtraat naar Varnebroek, een achter- veer, waardoor de auto tegen een langs de weg staande melkwagen opreed. Twee bussen melk, inhou- dende 80 liter, vielen op straat. De melk ging verloren, schade werd vergoed. De aut^o werd weggesleept. Vrijdagavond werd de leuning van de Bathbrug vernipld door een auto, die snel doorreed. Later werd de auto door de politie aangetroffen op de LaaT. In de cabinp bevond zich een gedeelte van de brugleu- ning. Daar het een militaire wagen was, is de zaak overgegeven aan de Kon. Marechaussee. Een gedeelte van de leuning lag te water. Door OpenbaVe Werken is ^een noodleu- njng aangelegd. U|vee jongetjes, resp. 8 en 9 jaar, werden op het bureau gebracht, daar zij vanaf een brug spuwden oimde personen, die deelnamen aan de rondvaart in de grachten. Ze zijn ernstig onderhouden en de ouders op de hoogte gebracht. BOUW OPGEDRAGEN Architect D. S. de Boer heeft de bouw van een orgelfabriek voor de fa. B. Pels aan het Kwakelpad al hier opgedragen aan de fa. C. Ter- voort te Egmond-Binnen voor f 52.488. A. F. C. NIEUWS A.F.C.-comb.J. Holland 2 24. Zaterdag speelde een A.F.C.- comb, tegen J. Holland 2, deze wed- strijd' is als oefenwedstrijd benut. In verband met he veldwerk- zaamheden, wordt er bij alle A.F.C.- ers op aangedrongen (om alien) deze laatste weken enkele avonden op het veld te komen werken, dit geldt voor allemaal, of u kantoor- bediende bent of grondwerker, voor een ieder zijn werkzaamneden. Dus zorgt voor een record aantal wer- kers! Tevens brengen wij nu reeds on- der uw aandacht, dat er te Oudorp Dinad&g 3 Augustus (laatste dag Oudorper kermis) 's avonds 7 uur een veteranenwe,dstrijd gespeeld wordl ten bate van Kjtholiek Thuisfront. Dus A.F.C.-ers en sport- liefhebbers, wij gaan alien gezame- lijk naar Oudorp voor onze jongens in Indie. De veteranen (waaronder enige semi ex-internationals zitten) zullen zorgen voor een knal.avond, dus 3 Augustus naar Kolp. Boys- vet.A.F.C. vet. Aanvang 7 uur. De P.P.C.er. j tot plaatsing daarvan in het heilig- dom der balie de advocatenka- me.r de plaats, waar hij zo vaak en door alien graag gezien, in pret- tig en gezellig gesprek of met een kwink.slag en een geestigheid, in ons midden heeft vertoefd". De bode der Rechtbank, de heer J. Emmerig, die in de loop van vele jaren een zo goede vertrouwde van mr. Prins is geweest, onthulde daar- op, op verzoek van mr. de Groot, de wel zeer sprekende beeltenis van de zo betreurde jurist, met het onderschrift: „Mr. Aron Prins. Lid der Alkmaarse bajie sedert 14 April 1927, door de Duitsers vergast in het eoncentratiekamp Sobibor (Po len) op 23 Juli 1943". „Zo zullen wij", aldus besloot mr. de Groot zijn hartelijke toespraak, ,.toch al\ijd de gedachte hebben, dgt hij te midden van ons vertoeft". Namens de balie gaf spreker de plechtige verzekering, dat de ge- dachtenis aan confrfere Prins bij ons steeds in dankbare herinnering zal blijven voortleven. Een oom, de heer W. Prins, dank- te, mede namens de in Engeland wonende broer en zuster van wijlen mr. Prins, zowel de Deken der Ad- vocaten, mr. C. A. de Groot, als de balie met enige welgekozen woor- den. Tengevolge van een noodlottig ongeval is Zaterdagavond in het Centraal Ziekenhuis overleden de 70-jarige heer A. J. de Munk, Corf-* 1 straat, alhier. De heer de Munk stak om circa 5 uur met de fiets de Rijksstraat- weg ovei;, ter hoogte van de Corf- straat en werd door een passerende auto, waarvan de bestuurder npg door krachtig remmen erger tracht- te te voorkomen, gegrepen. Metreen schedelbasisfractuur werd hij, na- dat Pater Willers O.P., die toeval- lig ter plaatse was, hem voorwjar- delijk de H. Absolutie had gegeven, naar het Centraal Ziekenhuis ver- voerd, alwaar hij zonder tot be- wustzijn te zijn gekomen na enige uren is overleden. Door Pater Koolen was hem nog vooraf de H. Olie toegediend. Het stoffelijk overschot is inmiddels naar het St. Elisabeth Ziekenhuis overgebracht. De heer de Munk. die vorig jaar onder grote belangstelling zijn gou- den jubileum vierde bij de fa. van Vuuren alhier, was onderscheiden met de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Meer dan 40 jaar was hij een der meest verdiensteli.ike' leden van het zangkoor der St. Dominicuskerl^ bij ziin zilveren jubileum als zodanig ontving hij de Pauselijke zegen. De Plechtige H. Mis van Requiem is Woensdagmorgen om half 10. Met hem is een bekend en geacht Alkmaarder heengegaan. Voor het Vrijdag en Zaterdag te Heemstede gehauden eipdexamen Mulo slaagden 22 van de 23 meisjes van de Juliascj^ool der Eerwaarde Zusters; de namen der geslaagden zijn: A. de Boer, R. v. Aarle, A. Breed, M. Kroon, H. de Jager, C. Kraakman, L. Dingjan, R. Bakkum, M. Otten, R, Mentink. N. Ruiters. G. de Vries en T. S^chouten, alien te Alkmaar; R. Boersen. A. le Loux. W. Hageman eg H. Stoelinga uit Heiloo; T. Oudejans, Schagen; N. Velzeboer. Akersloot; T. Rustenburg Medemblik; R. Admiraal, Oudorp en R. Vervoort, Castricum. E4n leerlinge moet volgende week eind- examen doen. Voor Zr. Deodata, het hoofd van de Juliaschool en haar assistenten ongetwijfeld een verblijdend resul- taat. Voor de vijfde maal dit jaar droeg gisteren in de St. Dominicusparo-, chie een pas gewijde priester zijn Eerste Plechtige H. Mis op.; na hem hopen de volgende maand nog twee neomisten hetzelfde te doen. Dlt- maal was het de W.E. Pater Erwin Butter van de Congregatie der As- sumptionisten. Aan de vooravond werd Pater Butter op feestelijke wijze in de ouderlijke woning, waar- voor een erepoort was aangebracht, ingehaald; de meisjes van de Gid- senbeweging en'een aantal bruidjes gaven aan deze intocht een fleurig karakter; de gidsen zongen de jonge priester een welkomstlied toe. In de kapel van de Eerw. Zusters werd een plechtig lof gecelebreend, Gistermorgen droeg Pater Butter in de St. Dominicuskerk de plech tige Hoogmis op. Met de assiste- rende geestelijkheid werd de neo- mist, voorafgegaan door een lange stoet bruidjes met palmen, de kerk binnengeleid, terwijl het koor het Veni Creator zong van Fr. Eppink. De neomist werd geassisteerd door zijn twee medebroeders, Pater Bern. Schaaf als diaken en Pater Corn, v, d. Kamer als subdiaken, beide Assumptionisten en zonen der Dominicusparochie. Pastoor L. Biesta fungeerde als presbyter-assistens. Het zangkoor zong, onder leiding van Evert Koning, de driestemmige Missa Secunda Pontificalis van L. Perosi. Pater Schaaf hield de feestpredi- katie, waarin hij de priester het offer noemde van zijn eigen pries- terschap. Hij brengt het offer van de zu^- verheid en de liefde tot heil van de zielen. Ook de ouders brengen een offer; doch dit offer en ons aller gebed maken het leven van de priester vruchtbaar voor de zielen. Na de H. Mis zong het zangkoor de mooie priestercantate van J. Nie- land. Des middags werd er in de pastorie een receptie gehouden, die druk bezocht werd. Om 7 uur des a1 onds celebreerde de neomist een plechtig danklof met dezelfde assistentie. Geslaagd: 22 Juli: M. Klaver, J. Nijss^p, P. de Ree, E. Ruijter, J. Rijker, J. See der, C. Smit, alien te*Alkmaar. W. Matton, G. de Moel, A. Mul, A. Nannes, G. Nannes, A. Portegies, M. Res alien uit Bergen. M. Kraak man, B. Loos, C. Mak, J. Willems, P. Appelman, Th. Brandsen, uit Hoorn. G. Bouwhuis, P. Bijwaard, J. Duives, G. van Eeden, H. Hamers, uit. Medemblik. Afgewezen: 3. 23 Juli: G. Groot, C. Lieffing, P. de Nijs, J. Soaans, P- Stevers^ A. Tboolen, L. Veeken, J. Verduin, C. Wokke, A. Winder, te Alkmaar. C. Reus, D. Rood, A. Roozendaal, A. Smit, J. §jtam, C. Stam, te Bergen. M. Vriend N. Vink, J. Keuning, te Hoqrn. M. Hettinga, J. Komen, S. Kuypers, W. Mulder, te Medemblik. Afgewezen: 5. 24 Juli: W. Stolwijk, A. Sijm, A.. Teeuwen, M. Wagemaker, G. Wel- kers, J. Werneke, C. Wit, uit Ber gen. Th. Schilder, Th. Smiers, C. Tesselaar, P. Tummers, W. Veul, G. de Wit, J. de Wit, uit Den Helder. J. Kooter, D. Manshande, J. Mooy, T. Schipper, C, Schoof, uit Hoorn. A. Miinninghoff. J. Stroet, C. Wa gemaker, A. Winpubst, uit Medem blik. Afgewezen: 5. De examens zijn geeindigd. BEDRIJFSVOETBAL ALKMAAR. Het wedstrijdpro- gramma voor de laatste week in Juli is nu als volgt: Maandag 26 Juli: A: LichtbedrijvenStabilitas Heiloo F: Teleronia—A.P.S.V. II. Alkmaar B: VensaMelkboeren, Sportpark C. Dinsdag 27 Juli: B: StoelPapierduivels, Sportp. C B: Sjagers—Postilion, Kolpingboys Woensdag 28 Juli: C: Krom—B.B.C., Sportpark C. Vrijdag 30 Juli: C: Perzifo—Landbouwh. II, Alkmaar BERGEN. Onder ideale weersomstandigheden gaven De Bergense Spelers gisteravond in het Openluchtthcater te Bergen de premiere van rieter Langen- djjks aardige blijspel (Don Qui- chote op de bruiloft van Kama cho", waarvoor de 18de eeuwse toneelschrijver zijn stof koos uit een drietal hoofdstykken van Cer vantes beroemde roman. Hoewel Don Quichote hier niet de hoofdrol vervult in de intrige van het stuk, heeft de schrijver deze ridder van de droevige figuur in zijn spel toch voldoende tot een figuur van vlees en bloed gemaakt, zodat een acteur met talent er een prachtige creatie van kan maken. Wat de inhoud betreft van deze klucht van Langendijk het volgen de: een rijke boer Kamacho krijgt van een berooid edelman zijn doch- ter ten huwelijk, die haar hart ver- pand heeft aan een edelman, die echter al even arm is al% haar va- der Nadat een plan, om haar te schaken, mislukt, neemt de ridder zijn toevlucht tot een list. Op het ogenblik, dat zijn schone Quiteria op het punt staat met haar boeren- bruidegom in de echt te worden verbonden, versc-hijnt de ridder Ba- zilius, die zich uit wanhoop met zijn zwaard doorsteekt. Terwijl hij op sterven ligt, heeft hij slechts een wens: alsnog met zijn geliefde in de echt te worden verbonden. Hoe wel Kaijiacho, de bruidegom. er aanvankelijk bezwaar tegen maa^t, stemt hij tenslotte toe, omdat de stervende ridder niet kan sterven, als zijn wens niet vervuld Wordt. Het Qgar wordt in de echt verbon den.' waarna de -stervende ridder springlevend opstaat, zeker van zijn overwinning. Het verstand heeft gezegevierd over het geld. Het is een vrolijk blijspel, dat om de boertige taal van Pieter Lan- gedijk het aanhoren, en om het knappe spel van de Bergense Spe lers het aanzien waard is. Wel kleefden er aan deze opvoering nog enkele kjpine foutjes, die bij elke premiere kunnen voorkomen, doch wij vertrouwen, dat de regie van de heer Haakman, waarvoor overigens niets dan lof, daar voor de vol gende opvoeringen rekening mee zal houden. Vooral het eerste en derde bedrijf verliepen vlot; in het tweede was de toch al iets be- snoeide scene met de dprpspoeet toch nog iets te gerekt. In het der de verliep het opkomen en in actie komen van dansers en orkest niet met de gewenste vlotheid. Doch dit zijn kleinigheden, die aan het ge- heel geen afbreuk deden. Wat de vertolking botreft, alle hulde aan de heer G. Stokman, die een kostelijke Don Quichot ten to- nele bracht; hij moet van deze rid- derfiguur wel een bijzondere studie gemaakt hebben, om er zo'n origi- nele typering van te geven; aan karakteristiek gebaar en houding paarde hij een voortreffelijke voor- dracht. Maar de sol van Kamacho een veelhandige rol w^s bij C. Berk- hqut eveneei^ in uitstekende han- den het boertige plat-Hc^lands van Pieter Langendijk ging hem vlot af en zijn spel was eveneens welver- zorgd. In een adem met dit tweetal kan A. J. Noordberger genoemd wor den, die met deze rol van Sancho Panza zijn toneeldebuut maakte; hij had niet alleen zijn figuur mee, maar zijn spel was voor een debu tant bewonderenswaardig. Dat het Groninger accent van deze import- Bergenaar nog merkbaar is, verge- ven wij hem gaarne. Tot de uitblinkers behoorde ook Aad Grot ajs Bazilius, die een goede voordracht en aardig spel te genie- ten gaf. In Tiny Bijwaard als de bruid Quiteria had hij een goede partner. Mea Coppens had een on- betekenend rolletje, dat niettemin goedverzorgd gespeeld werd. A. Buissink als Valasko en Nic Noort als Vetlasoepe pasten uitstekend in dit ensemble van goede spelers P- Kok als Leontius was wat zwak in dit gezelschap. Het orkest o.l.v. de heer Haan- raads verzcjfgde de balletmuziek op uitstekende wijze; de verlichting en costumes waren goedverzorgd en de Bengaals-vuur-illuminatie gaf de slotscene een sprookjesachtig effect. Het wgs een succesvolle uitvoe- ring voor een heel goed bezet open- luchttheater. De Bergense Spelers wie van hun spel nog genieten wil, hebben hun reputatiee verstevigd; kan daarvoor 4 en 25 Augustus te- recht voor een reprise van Don Quichot en op 15 Augustus voor een reprise van het drama „De Paradijs- vloek". F. O. Voor deze Jubileum-draverijen bestond veel belangstelling. Alvorens de draverijen aanvlngen sprak de heer A. Blom, voorzitter van „Vooruit", een welkomstwoord en bracht tevens een woord van dank aan het gemeentebestuur en aan alien die in deze 10 jaren heb ben medegewerkt tot opbouw van de paardensport. Hierna sprak de heer Bakker, wethouder van Alkmaar, die memo- reerde, de goede verstandhouding tussen gemeente en „Vooruit". Als blijk van medeleven bood hij „Vooruit" een vlag in Alkmaarse kleuren aan. De verschillende nurgmers had den een vlot verloop. In de Vooruit- Jubileumprijs viel J. Roodenburg van de sulk, wat geen nadelige ge- volgen had, wijl Lord Quekkeville in draf naar de stal ging. Het slotnummer was de gnootste attractie niet minder dan vier heats werden gereden. Hanover won op schitterende wijze, terwijl Kitty Zora teleur- stelde. De uitslag was: Tweede Lustrum-prUs. Frijzendraverij voor me men, welke nog geen f 1000.hebben gewonnen. Afstand 2040 M. Ingeschreven 7 paarden, opgeko- men 6 paarden. Lady Gregor, eig. A. P. Kaiser, rijder R. v. Wieringen, afsttgid 2000 meter, tijd 3.074, KM-tijd 1.337. Kobi, eig. K. J. Meinardi, rijder E. G. in 't Veen, 2040 M. Lady Heny, eig. P. E. v. d. Lem, rijder F. A. Bosveld, 2000 M. De tweede aapkomende, Lady Gregor, werd uitgeschakeld wegens te veel galoperegi. Vooruit-JubileumprUs: Prijzehdraverij voor hengsten en ruins van 4 jaar en ouder, welke nog geen f 1000.— hebben gewon nen. Afstand 2040 M. Ingeschreven 12 paarden, opgeko- men 11 paarden. Lord Toddington, eig. Stal Park- zicht, rijder R. van Wieringen, 2040 M. tijd 3.119, KM-tijd 1.341. Karel Diamant, eig. en rijder J. N. Vis, 2060 M. King A, eig. en rijder P. Alke- made, 2000 M. De eerst aankomende, Koning Axkit, werd gedisq. wegens buiten de baan rijden. De 2e en 3e aanko- menden, Little Monty en Larus S werden gedisq. wegens onregelmatig draven. Sportpark-prijs: Frijzendraverij voor paarden, welke f 3000.—, doch nog geen f 8000.— hebben gewonnen. Afstand 2340 M. Ingeschreven 9 paarden; opgeko- men 8 paarden. Karnac, eig. en rijder J. de Vlie- ger, 2340 M„ tijd 3.256, KM-tijd 1.279. Irena Hanover, eig. J. Terllngen, rijder N, Heskens. 2340 M. Kitty K, eig. Stal Purmersteyn, rijder A. J. Kats, 2360 M. Victoiya-prijs. Prijzendraverij voor paarden, welke f 1000.doch nog geen f 3000 hebben gewonnen, 2340 M. Ingeschreven 7 paarden, opgeko- men 6 paarden. Legality eig. P. A. Meia'rdi, rij der G. v. d. Wal. 2380 M„ tijd 3.332, KM-tijd 1.295. Koerier, eig. J. Smit, rijder E. Kruithof, 2360 M. Lady Sopran%, eig. H. de Jong, rijder J. Wagenaar, 2340 M. De 3e aankomende Lord Gregor werd gedisqualificeerd wegens on regelmatig draven. Toekomst-Prijs: Prijzendraverij voor 3-jarige paar den, welke nog geen f 1000.-*- heb ben gewonnen Afstand 2040 m. Ingeschreven 7 paarden. Qpgeko- men 5 paarden. Mary Axkit, eig. en rijder E. G. in 't Veen, afstand 2060 mtijd 3.162., km.-tijg 1.352. Meerkoet, eig Joh. Smit, rijder B. H. de Jong, 2020 M. Miss A, eig. W. Aikemade, rijder J. Wagenaar 2000 Mi 2e aankomende Maurits V, gedis qualificeerd wegens onregelmatig draijgn. Grote Prjjs van Alkmaar: Heat-prijzendraverij internatio- naal, voor paarden, welke 15000 of meer hebben gewonnen. Afstand 1660 M„ zonder puntentellingt Inge schreven 11 paarden. Opgekomen 7 paarden. le Heat. Heny's Gold, afstand 1660 M„ tijd 2.25. K.M. tijd 1.272. Kitty Zora 1680 M., Abdullah Scott afstand 1720 M. Gedistanceerd Herman J., afstand 1660 M. 2e Heat. Hierin startten 6 paar den. Kitty Zora, eig. en rijder J. Wa genaar 1680 M., tijd 2.254, K.M tijd I.285. Hanover, eig H. Boer, rijder J. M. v. d. Berg 1700 M. Henfs Gold, eig. Stal D. H rijder V. Heskes, 1660 M. 3e Heat (5 paarden) Hanover, eig. H Boer, rijder J. M. v. d. Berg 1700 Nl. Tijd 2.306. K.M. tijd 1.286. Don Brewer, eig. en rijder J. A. Bakker 1680 M. Heny's Gjold, eig. Stal D. H. rijder N. Heskes 1680 M. 4e Heat. Beslissing. Ha.nover, eig. H. Boer, rijder J M. v, d, Berg 1700 M. tijd 2.314, KM. tijd 1.291." Heny's Gold eig. Stal D H. rijder N. Heskes, 1660 M. POLITIEVARIA Een 21jarige boekhouder uit Don- gen, die in Amsterdam kennis haa gemaakt met een 26-jarige „dame", deed gisteren bij de politie aangifte dat hij zijn portefeuille vermiste, waarin circa f 100.De politie hield in een hotel alhier de dame in kwestie aan, als verdacht van diefstal. Zij bleek in het bezit te zijn van de vermiste portefeuille, werd aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Tijdens de gisteren alhier gelgm- den draverijen werd door de politic een viertal bookmakers van het ter- rein gezet. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Dirk J., z. van A. M. de Bruin en A, Posch; Eleonora P. M., d. v. L, P. v. d. Ley- graat; Cornells H. J., z. v. J. v. der Cornells H. J., z. van J. van der Veer en A. S. de Goede; Elizabeth, d. van E. N. Heyligenberg en B. J. Blankestyn; Yvonne M., d. van C. Camraad en G, Ameling. Gehuwd: Jan de Ruijter en Eliza beth W. Proost. VERTEGENWOORDIGERS XI— GEM. AMBTENAREN XI 3—3 HEILOO Deze avondwedstrijd, waarvoor grote belangstelling be stond, is in een draw geeindigd. Dit geeft o.i. de verhouding goed weer. Voor de rust waren de vertegen- wdprdigers beduidend sterker, wat zij in een 3—0 voorsprong uitdruk- ten. De goals werden gescoord door Oosterwijk, C. Bakker en Bruining. Na de rust waren de ambtenaren in de meerderheid. De vermoeid- heid, het niet getraind en niet op elkaar ingespeeld zijn der vertegen- woordigers deed zich terdege gel- den. Voor de ambtenaren scoorde Tijtsma 2 rq^al en J. Peeman bracht de partijen op gelijke voet. De kee per van de vertegenwoordigers, G. Spruit, was uitstekend! Jammer was het, dat geen netten aan de doelen bevestigd waren. Zeer binnenkort vindt de returnwedstrijd plaats. BURGERLIJKE STAND HEILOO Geboren: Elisabeth Jacoba, d. v. S. A. Hoetjes en A. Dekker; Helena Catharina Maria, d. v. Joh. G. Oltshoorn en A. Zwa- nenburg. Overleden: Joh. Jansen, 42 jaar. Ondertrouwd: J. den Herder en A. Bijl, G. Sqhouten en Kieftenburg, H. Kaal en C. J. de Waal, J. de Leeuw envW. Bolten, N. Jak en C. Schouten. HET OPENLUCHTSPEL HEILOO Pinsdagavond 20 uur algemene repetitie in het Bruno- gebouw. Gerepetperd zal worden het eerste, tweede en derde bedrijf. Alle medewerkenden worden dringend verzocht op tijd aanwezig te zijn! SCHOOLFEEST DER R.K. JONGENS- EN MEISJESSCHOLEN HEILOO Dit schoqjfeest, waar- aan door plm. 600 jongens en meis jes werd deelgenomen, is, begun- stigd door het mooie weer, ook dit jaar weer een succes geworden! 's Morgens vertrok de extra trein met de juichende kinderschaar pjre- cies op tijd. Vele ouders deden de kinderen uitgeleide. De gehele dag hebben de kinderen in de Schoorlse duinen en speeltuin naar hartplust gedraafd en geravot. 's Avonds 19.15 kwam de extra trein het station weer binnengestoomd en werden de kinderen, die uiterst voldaan waren, aan de ouders afgeleverd. De orga- nisatie was perfect. Een woord van dank aan Ijet onderwijzend perso- neel, leidsters en leiders is hier zeker op zijn plaats. DE STRIJD GEWONNEN HEERHUGOWAARD-NOORD. Donderdagavond j.l. kwamen voor de derde maal in het afgelopen sei- zoen de ambtenaren en de roidden- standers tegen elkaar in het veld. Er werd op het Hugp-Boys terrein een aardig partljtje voeltbal gege ven ten bate van het Katholiek thuisfront van de parochie van het Heilig Hart. Ditzelfde heeft men reeds in Heerhugowaard-Zuid en t Kruis gedaan. De opbrengst was dgar resp. f40.en f 60.—. Noord ovesjrof beide laatstgenoemden met een opbrengst van ruim f 62.De ambtenaren beschikteiw over een goed technisch elftal, waarin vooral de rechtsback, nipttegenstaande zijn leetfijd, heel wat doelpuntjes heeft gered. Ook de gemeente-secretaris verrichtte goed werk in het mid- denveld. Bij de middenstanders za- gen wij meer jonge spelers. Ook hun spel was goed, wat dan ook wel blijkt uit de 3—1 overwinning die zij mochten boekpri. De meesten die naar het voetbalveld waren geko- mqn, hadden gedacht een potsier- lijke vertoning van stijve ambtena ren en hardwerkende middenstan ders te zien te krijgen. Maar inte- gendeel er werd zeer behoorlijk voetbalspel geleverd. Wij zien de ambtenaren en middenstanders gaarnp nog eens terug in Heerhu- gowaard-Noord, WONINGBOUW HEERHUGOWAARD. Er is thans begonnen met het grondwerk voor de 18 nieuwe woningen plan 1947, waarvoor er 8 a. d. Kabel-, 6 a. d. Kruisweg en 4 te Heerhugo- waard-Noord komen. OUDEN VAN DAGEN NOORD-SCHARWOUDE—OUD- KARSPEL De ouden van dagen hebben hun jaarlijkse trip Donder- dag jl. weer gehad. Het comitb, daartoe in staat gesteld door de financiele bereidvaardigheid van de gehele bevolking, heeft aan de oudjj^s wedeig)m een dag van pret- tige afwisseling kunnen bezorgen. 's Morgens vroeg vertrokken 5 bus- sen vql en 26 particuliere auto's van de Langedijk. Via Purmerend werd Amsterdam bereikt. 'Hilversum met haar beroemde raadhuis, het paleis te Soestdijk etc. werden bekeken. 's Avonds werden de oudjes vanaf het Noordeinde van Oudkarspel af- gehaald door het muziekkorps Ex celsior. Bij de Burg werd uitgestapt en nog een verversing gebruikt. Het was reeds lang donker voor de oudjes voldaan huiswaarts keerden. SCHOOLFEEST OUDORP Begunstigd door prachtig zomerweer zonnig en niet te warm vertrok een bjijde kinderschaar Vrijdagmorgen van 't schoolplein in comfortabele auto- bussen naar Oud-Valkeveen bij Bussi^m in 't Gooi.- Tegen elven werd 't doel van de reis bereikt, waar de kinderen zich eerst te goed deden aan de meege- brachte botprhammen met een fris glas limonade. Daarna zwermde de hele schaar uit naar de reusachtige speeltuin met zijn vele attracties. Hoewel er die dag ongeveer duizend school- kinderen waren, had iedereen toch volop gelegenheid naar hartelust te spelen. Om twee uur werd de rest van de boterhammen opgegeten en lieten de kinderen zich de limonade weer goed smaken. Na 't eten stond de dooll\pf op 't programma en lgelandde de stoet, na veel omzwervmgen, bij de lach- spiegels, waarvan de meesten maar node afscheid konden nemen. Zonder een bezoek aan 't strand, zou 't programma niet volledig ge weest zijn, maar de meesten ver- kozen toch 't heldere Noordzee- strand boven dit surrogaat in Valke- veen. Een fris ijsje mocht natuur- lijk niet ontbreken en na een vlotte terugreis, werd tegen half zeven Oudorp weer bereikt, waar de vele wachteride ouders hun kinderen, vermoeid, maar uiterst voldaan, weer in ontvangst konden nemen. 't Schoolreisje 1948 mag prachtig geslaagd heten. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER. Geboren: Grietje, dochter van Joh. Vendel en Anna de Groot; Hqrmanus Marnius Jose- phus, zoon van J. C. van Bruggen en J. C. Zwart; Adrianus Wilhelmus Maria, zoon van J. C. Zwart. Gehuwd: Hermanus Bruijnes, 28 jaar, en Fokje Elis. Merkus, 23 jaar. Ondertrouwd: Jan Willem Admi raal, 28 jaar, en Marie Spekken, 25 jaar; Henricus Stevers, 26 jaar, en Cath. Johanna Adriana van Etten, 24 jaar; Leunis Wielaard, 31 jaar, en Jannetje Nomes, 28 jaar. DE VERBINDING EGMOND AAN ZEE—HAARLEM De bussen, die om twee uur uit Egmond aan Zee naar IJmuiden rij den. geven thans te Beverwijk aan- sluiting op de treinen, die vandaar 25 minuten over het uur vertrek- ken. Dit is mogelijk gemaakt door de vertrektijden uit Beverwijk naar IJmuiden 5 minuten te vervroegen. Door deze aansluiting zijn de reizi- gers uit Egmond asfh Zee een half uur eerder in Haarlem of den Haag, Rotterdam, dan dat zij in Castricum op de aansluitende trein stappen. BURGERLIJKE STAND ZIJFE. Geboren: Mattheus Ni- colaas, zooru van Theodorus Adria nus Smit eh Elisabeth Maria Mul der; Johannes Wilhelmus, zoon van Wilhelmus Apeldoorn en van Joanna Elisabeth Keijzer; Jacobs Joannes, zoon van Adriaan Ligthaqf en van Maria Catharina Zwemmet; Grietje Janke, dochter van Oedze Bijma en van Antje Dijkstra; Cornells Engel- bertus Johannes, zoon van Aam Schaap en van Anna Antonia En- gelbracht; Jacob, zoon van Jan van Dijk en van Dlrkje Molenkamp. Ondertrouwd: Arie Beijer, land- bouwer en Maria Jongejans, zonder beroep. C^trouwd: Pieter Rampen, land- bouwer en Geertje Jimmink, zonder beroep. V{ GESLAAGD ZUIDiSCHERMER, Voor het diploma cjpstuumnaaien slaagden de dames J. Kaandorp, B. Oud en A. Groot Jz. Op de Huishoudschool te Bergen behaalden de dames: Tr. Konijn, M. Groot Jd., M. Groot Md. en N. van Diepen het diploma huishoudkunde, CENTRAAL ORANJECOMITE LANGEDIJK. Het Centraal Oranjecomite brengt ter kennis van een ieder dat voor de q.s, feestvie- ring in de week van 31 Augustus tot en met 6 September een feest. programma wordt uitgegeven, waar in van alle dorpen alle bijzonderhe- den over de feestviering worden opgenomen. Deze programma's zul len tijdig huis aan huis ir^de gehele geipeente worden aangeboden a 25 cent per stuk. Ten einde onnodige onkosten voor de burgerij en de middenstand te vermijden wordt aan partic.ulieren of verenigingen dringend verzocht geen programma's voor bepaalde onderdelen te laten drukken, doch alle gegevens aan het Centraal Oranjecomite door te geven voor opname in de feestgids voor de ganse gemeente. Op Zondagavond 1 Augustus Zwitserse Nationale feestdag zal een Zwitserse volksdansgroep. die in Nederland op verschillende Volkshogescholen te gast is, tezamen met een Franse volksdansgroep on der auspicien van de Volkshqge. school te Bergen een dansavond ge ven in het grote openluchttheater der V.V.V. te Bergen (N.H.). KOLVEN LANGEDIJK De jaarlijkse nationale kolfwedstrijden zullen dit jaar worden gehouden op 10, 11, 12, 13 en 14 September a.s. in Hotel Concordia te Noord-Scharwoude. De societeit Vriendenkringheeft zich belast met de organisatie en zal de kolvers ontvangen. De voorbereiden- de werkzaamheden zijn zo goed als voltooid. Op de sluitingsdag zal aan kolvers en genodigden een prach tige feestavond worden gepresen- teerd. De Langedijker sociSteiten hebben bereids hun korpsen samen- gesteld, De societeit Vriendenkring komt uit met haar oude beproefde korps en wel de heren G. Hop, G. Deutekom en C. Langedijk. De so cieteit Op Maat houdt het ook bij het oude drietal, nl. de heren P. Molenaar, A. Berkhout en C. Berk- hout. Het korps van Gezellig Sa- menzijn, dat het vorig jaar de eer ste prijs behaalde, bestaat natuur- lijk ook uit het oude drietal," nl. de heren G, Mettes, D, Rijper Sr. en D. Rijper Jr. Zij zullen hun vorig jaar gewonnen wisselprljs met hand en tand verdedigen. Het korps van Onder Vrienden bestaat uit de he ren P. Gelder, C. Vlug en P. Lange dijk. De beide laatsten raakten het vorige jaar uit het korps vandaan, maar wisten zich dit jaar te reha- biliteren, waardoor dit korps o.i. in kracht heeft gewonnen. Ons Ge- noegen komt met een'geheel nieuw, sterk verjongd korps, bestaande uit de heren P. Kat,"H. Bekker en F. Mienes. De strijd om de hoogste titels en prijzen zal wel fel, maar tevens uiterst sportief worden gestreden. OP REIS ZUID-SCHERMER. De hoogste klassen van de St. Michaelschool maaakten deze week een uitstapje naar Haarlem en omgeving. De slui- zen te IJmuiden, de rui'ne van Bre- derode en de St. Bavo werden o.m. bezocht. DEN HELDER Van alle sche- pcn en maritieme gebouwen waai- de Zaterdagmorgen de vlag half- stok, toen Hr. Ms. van Kinsbergen met de slaclitoffers van de ver- ongelukte Mitchell-bommenwerper aan boord d.e haven van Den Hel der binnenvoer. Stil stond een grote menigte de binnenkomst gade te slaan. Men Ieefde mee met de nabestaanden, die zo plotscling hun dierbaren moesten missen. De ramp, die hen en de Konink- lijke Marine was overkomen, had de inwoners van Den Helder diep getroffen. Zodra het schip was gemeerd, be- gaven de familieleden der omge- komen vliegers .zich aan boord, in gezelschap van de CMZ schout bij nacht J. J. L. Willinge, de comman dant marine kapt. ter zee I. W. Reynierse, de burgemeester van Den Helder, de commandant van het vliegkamp Valkenburg, officier vlieger IfH. L. J. Swaab en de off. vlieger I C. Petschi, welke laat ste de minister van marine verte- genwoordigde. Onder "de vaderlandse driekleur .stonden de lijkkisten op 't achter- schip opgebafcrd. Korte tijd verble- ven de nabestaanden aan boord, waar de CZM hen zijn deelneming betuigde. Tussen een erewacht van mariniers droegen onderofficieren en matrozen de kisten van boord, terwijl de bemanning met het front naar de valreep stond aangetreden. Namens de bemanning van 't vlieg- veld Gilze Reyen droegen twee onderofficieren een krans in d,e ge- reedstaande auto's, welke met de stoffelijke overschotten langzaam over de buitenhaven reden. Vijf sa- luutschoten van Hr. Ms. wachtschip Neptunus daverden oyer 't water. Ze waren de afscheidsgroeten van de Koninklijke Marine aan de man ner) van de M.L.D., die in de uit- oefening van hun plicht het leven moesten laten. Hedenmiddag zijn de omgekomen vliegers in hun woonplaatsen met militaire eer ter aarde besteld. De opvarenden van het m.s. „Jo- han van Oldenbarnevelt" en van 't s.s. „Groote Beer", die met''militai ren aan boord uit Indie naar Neder land'zijn vertrokken, kunnen in Port-Said correspondentie ontvan gen, mits deze niet later dan 30 Juli a.s. ter post bezorgd wordt. In de algemene vergaderlng van aandeelhouders van de N.V. Hol- landse Kunstzijde-lndustrie werden het jaarverslag en de verlies- en wmstrekening over 1947 goedge- keurd. Conform het voorstel van de Raad van Bestuur werd besloten tot uitkering van een dividend aan aan- deelhouders van'9 pet. of f 54— per aandeel van f 600.— en een bedrag van f'1.97*per oprichtingsbewijs. t Dezer dagen is het eerste vier- delige electrische treinstel, gefabri. ceerd door Beynes en „Werkspoor", aan de Nederlandse Spoorwegen af geleverd, Nadat dit de noodzakelijke proef- ritten zal hebben gemaakt, wordt 't in de loop van Augustus in de dienst opgenomen. Dit treinstel is bestemd voor de lange trajecten, waarvoor het, doordat het een restauratiewa- gen bevat, een welkome aanwinst zal betekenen. Over de vraag of een Rooms Katholieke Landdag in het hui- dige tijdsbestek van meer dan wel minder belang zal zijn, dan enkele decennia geleden kunnen de meningen verdeeld zijn. Vast staat evenwel dat er van zulk een land dag veel goed kan uitgaan, mits deze door een zo talrijk mogelijk publiek wordt bijgewoond, en y>oral onderwerpen worden be- handeld die door hun urgentie en intrinsieke waarde zelf de be langstelling gaande maken. Over dit laatste behoeft tijdens de a.s. landdag op 15 Augustus te Langedijk geen twijfel te bestaan, want de beide sprekers (een leek en een Geestelijke) zullen hun onderwerp zo kiezen, dat het.be- trekking heeft op de bestrijding van' de materialistische - geest in deze streek, beter gekend als het nieuw-heidendom. Dat is niet al leen van het grootste belang, dat is bovendien bijzonder urgent. Tot deze slotsom kwam de alge mene vergadering van de R.K. Landdag in N.H. Noorderkwartier, Zaterdagmiddag in hotel „De Rode Leeuw" te .Schagen. Hierbij was de HgpgEerw. Deken Harst aanwezig, terwijl de'vergadering gepresideerd werd door S. H. J. Bosma, Burge meester van Oude Niedorp. Ere-Voorzitter H. NoWt, en de afgevaardigden van Breezand en Den Helder hadden bericht van ver- hindering gezonden. Teneinde Secretaris Luyckx, die. tengevolge van zijn zeer drukke werkkring niet in staat is zifch vol ledig te wijden aan de zaken van de R.K. Landdag, ietwat te ontlas- ten, benoemde de vergadering de heer Stam, Ambtenaar te Oude Niedorp, tot adjunct-secretaris. Hierqa besloot de vergadering ook diPjaar op 15 Augustus een landdag te organiserqn, en ditmaai te Langedijk, eerstens omdat dit te- midden van een door veel Katholie- ken bewoond gebled ligt, en dus zeer veel bezoekers kan opleveren, tweedens omdat Langedijk al sedert vele jaren geen landdag binnen haar grenzen heeft on.tvangen. Inmiddels zijn besprekingen met eventuele sprekers gevoerd. In be- ginsei heeft de heer v. d. 'Bruule Wethouder van Bedrijven te Rot terdam, ep in Middenstandskringen wel bekend, toegezegd een redevoe- ring te houden. Daarnaast is in contact getreden met de Weieerw. Heer de Bot, ka- pelaan te Rotterdam, een jeugdig geestelijke, die bekend staat om zijn bezielend woord en met name vooral de jongeren weet te boeien. Dit is van belang, omdat de land dag wel verre van een instituut voor oude heertjes, juist haar groot ste kracht in de jongeren vindt. De verte'genwoordiger van Lan gedijk deelde mede, dat bereids de medewerking van het Fanfarecorps en Zangkoor is verkregen, terwijl daarnaast zal worden getracht om de Verkenners en Gidsen van Lan gedijk en wijde omgeving naar de Landdag te trekken en hen daar een korte demonstrate te laten geven. 's Morgens zal de H Mis tot inten- tie van de Landdag'in het Kerk- gebouw worden opgedragen. Het plechtig lof vindt daarentegen plaats op het ian'ddagterrein. Hier- toe wordt een rustaltaar opgeslagen. Stoelen en banken bieden plaats aan ongeveer 2000 bezoekers, het aantal dat ook wordt verwacht. De plaatselijke afdelingen dienen zelf in overieg met de NACO te treden voor extra busdiensten. Afgevaar- digde Peppeienbos had opgemerkt dat verschillende afdelingen niin'of meer siapende zijn, Om hieraaan j een eind te maken,:zal kort na d® landdag een algemene vergadering worden gehouden tot het doen van rekening en verantwoording, maar vqpral om het contact te onderhou den. De Kajotters worden verzocht als propagandisten op te treden. Wanneer zij daartoe genegen zijn is al veei bereikt. Aan hen zal dan ook de voorverkoop van kaarten worden toevertrouwd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2