Veertig jaar Vakonderwijs in Westfriesland Geraffineerd oplichter maakt slachtoffers BARTALI WINT ZIJN TWEEDE TOUR DWAZE ANNE RADIO VRIENDENHANDEN WERDEN IN ELKAAR GELEGD Na 10 jaar keerde hij terug lufieineken's Enthousiasme en veel goede wil bij de leerlingen Goedgelovigen de dupe TOUR DE FRANCE Meneer.' De Kempische cultuurdagen PAG. 3 ONGEVEER veertig iaren geleden rag het er voor de Jeugdlge mens, die het in zlin hoofd gezet had em zich een vak eigen te maken, alles behalve rooskleurig uit. Er was nlemand die hem hierin kon onderwijzen, tenzii hll he,t aan de werkbank, zeli door schade en schande wljs geworden, zou ondervlnden. Omstreeks de eeuwwls8eling begonnen enkelen zich echter ai te vragen of dit in het algemeen belong, en dat van de vaklieden in het bilzonder, wel kon voortduren. Omringd door dulzenden moeilijk- heden zetten zli het eerste vakonderwijs op, en zetten daarmede een s,chrede op een weliswaar aanvankelijk moellijk begaan- bare, maar toch zegenrijke weg, die voerde .naar groter vak- manschap, beter producten en meer levensgeluk voor de be- trokkenen. Een hunner was de Keer Schuitemaker. ACHTER HET IjZEREN GORDIJN Kerkelijk Verkeer met Bisschoppen belemmerd wmm'wm'-'m Deze vier lachende leden van het Amerikaanse Olympische team zijn v.l.n.r. Bernice Robinson, hordenloop en hoogspringen, Lillian Young, 100 m. hqrdlopen, Mabel Walker, 100 m. hardlo- pen, en Emma Heed, hoog- en verspringen. BARTALI, de grote c,amp,ionissimo Gino Bartali, heeft de 35ste Ronde van Frankrijk op zijn naam gebracht In overeen- stemming met. de traditie stond een menigte van vele honderd- duizenden pereonen uren van te voren langs de route opgesteld en onder daverende toejuichingen arriveerden de renners in het stampvolle Pare des Princes, waar voor het eerst de acm- komst per televisie werd opgenomen. Voor de winnaars omhel- zingen van de actrice Lyne Renauld. Ererondjes en kransen voor Bartali, Schotte, Lapebie, Bobet en Kirchen en de 35e tour was ten einde. PROGRAMMA Een nieuw geluid op de woningmarkt Studenten helpen in de Wieringermeer Onthulling Monument te Haaren (N.B.) De woningproductie in Mei Oud-minister uit Hongarije gevlucht (Van onze redacteur) HILVARENBEEK Meer dan de Benelux tot nu toe heeft kun nen tot stand brengen en ook in de toekomst voorlopig zal kun nen verwfezenlij^en, hebben de pogingen van hen, die zich be- zinnen op hun gebondenheid in de gulturele wereld, waarde voor de beschavingseenheid van Noord en Zuid. Het van onde- ren af, het van binnen uit komende saamhprigheidsgevoel stimu- leert eerder tot verbroedering van volksdelen aan weerszijden van de grens, dan de artificiele sfeer van de Benelux, waaruan het effect voorhands nog theoretisch is. Deze gedachte lag ten grondslag aan de tijdens de Kempische cultuurdagen te Hilva- renbeek gevoerde besprekingen tussen geleerden, schrijvers en kunstenaars uit Vlaanderen en Noord-Brabant, en deze gedachte .vond haar verwerkelijking in het gemeenschaps^gest van het gezamenlijk gezongen lied, de gezamenlijk beoefende volksdans en de gezamenlijk genuttigde maaltijd. Mgr. Giobbe te Maastricht FEU ILLETON DOOR A. DUNCAN Op 16-jarlge leeftljd, zeli nog leerling van een architect en krul- lenjengen, zag hij de nood van zijn vrienden zo scherp, dat hij reeds na 6dn jaar les nemen, het zelf geleer- de direct overdroeg aan een ploegje jongens, en alzo de eerste vakcursus op theoretische grondslag vormde. Korte tijd later vormde hij dit in navoiging van het vakonderwijs in Drente, om tot .een organisatie. Dagen en nachten was hij in touw om in aiie dorpen van West Fries- land aldelingen te stlchten, die ieder voor zich een school voor vak onderwijs verzorgden. Zo is het ge- groeid, tegen de afwijzing van on- wiliige fnspecteurs en afwijzing van anderen in. Nu danken duizenden in Westfriesland hun werkkring,'ja hun bedrijf aan deze man, die dit met enkele anderen wist te berei- ken. Veertig jaren zijn sedertdien ver- gleden, Het vakonderwijs in West- Fries,! and heeft een gevestigde naam gekregen. Toch is dit veerfigjarig bestaan, zonder luisterrijk feestver- toon gevierd. Men heeft geen be- hoefte aan een feest. Het feit op zlchzelf is luisterrijk genoeg. Daar- om droeg de 40ste aigemene jaar- vergadering in de „Vier Heemskin- deren"'te Wognum dan ook het van ouds bekende sobere karakter. Voorzltter Ir. Keesman uit Aikmaar sprak zijh welkomstwoord, en richt- te zich daarbij in het bijzonder tot leden van Hoofdbestuur, erelid Schuitemaker en Burgemeester Commandeur. Hij constateerde de veeivuldige belemmeringen die het verambteiijkte Nederland de diena- re.n van het ambacht oplegt, waar- door de animo hiervoor teloor dreigt te gaan. De achteruitgang van het aantal leerlingen en van het aantai schoien is dus wel ver- klaarbaar. Gelukkig echter heeft zich onder de leerlingen een en thousiasme en werklust geopen- baard, zoals sedert vele jaren niet, meer is voorgekomen. Hieruit mag een toegenomen belangstelling voor het vakmanschap worden afgeleid, temeer nu men gaat lnzien, dat een goed vakman altijd zijn brood zal verdienen, en de vele sociale maat. regelgn, de risico's sterk hebben, verminderd. Verder deelde hij mede, dat ad- ministrateur v. Hemmert, wegens ziekte is opgevolgd door de heer Terra, directeur van de school te Wognum. Namens de afdeling Wognum ver- welkomde genoemde hr. Terra ver- volgens de gasten, feliciteerde het H.B. met het jubileum en verklaar- de als zijn mening, dat de oorzaak van het lagere leerlingental gezocht moet worden in een tekort aan pro paganda voor het vakonderwijs als zodanig. De heren Glas van Wognum, Franken van Hoogwoud en Nap van Wieringermeer, (oMplger van Bidder) werden als homSdbestuurs- lid geiiinstalleerd. Mutaties De school te Hoorn is opgeheven. De contractleerlingen (ambacht- schooldispipelen die zich hier ver der bekwamen) zijn onder de hoede van Dir. v. Dijk gesteld. Ook Enkhuizen 'kon niet meer op gang komen Het aantal schoien be- draagt dientengevolge thans 12. Men hoopt echter weldra .weder een bloeiende school in de Wieringer meer op te richten. Daartoe zijn reeds bespi^kingen gaande. Direc teur Rootselaar is opgevolgd door zijn zoon. Voor directeur Rezelman te Schagen, die om gezondheidsre- denen zijn taak opgaf, is nog geen opvolger. De heren Vis en Dirkmaat hebben zijn werk voortgezet. De rekening van 1947 sloot met een nadelig saldo van 18531,92. Hier in draagt het Rljk 70% bij. De be- groting spreekt van een tekort van 110.903. Rijks, Provinclale en ge- meentelijke subsidies vullen dit te kort weer op. De volgende vergade- ring zal de 23 Juli 1949 te Castricum worden gehouden. Van verschillende zijden, ver- zocht men het H.B. om pressie op het Dept. van financien uit te oefe- nen, teneinde de aldelingen beter van kasmiddelen te voorzien. Nu leggen de leraren het loodje. Wel eist de staat vooruit betaling van de loonbelasting dezer leraars, doch heeft zelf de rekeningen van 1945 niet voldaan, zodat de betrokken leraren wel veel in uitzicht, maar nog geen cent gekregen hebben "Leraar Boon wees er vooral op, dat afdelingen meer hulp van het hoofdbestuur moeten aanvaarden, anders geraken zlj hopeloos in de knoop. feliciteerde Vakonderwijs, en stelde vast dat de zegenrijke gevolgen van deze instelling duiijelijk waarneem. baar zijn. Ieder die zijn loopbaan'ln de bouwvakken ziet, kon hij in ge- moede ..Vakonderwijs" aanraden, omdat in de' practijk gebleken is, dat men de leerlingen hiervan ho- ger aapslaat, dan die van aijibacht- schoien. Door het leerlingstelsel leren de jongens serieuzer en meer op tempo werken, dingen die de patroons waarderen. De examlnatoren getuigden, dat de jongens ditmaal met bijzondere ijver hadden gewerkt, hetgeen dut- delijk tot uitlng komt aan de di verse werksukken. Ir. Keesman sloot de vergadering met'een dankwoord en opende de tentoonstellmg. In de zaal van de „Vier Heems- kinderen" en van cafe Klaver prijk- ten honderden tekeningen van al- .lerlel aard. Perspectleltekeningen, werktekeningen, reclamewerken, ontwerpen, teveel om op te noemen. Ook voor de outsider zijn deze te keningen bijzonder interessant. Voor nem zijn echter de practische werkstukken veeizeggender. Hoe beiangnjk het opzichzelf ook is, hem interesseert het minder of de ambachtsm,an een tokening van een deur of auto cabine kan lezen, hij acht het belangrijker dat die deur of die cabine voortreffelijk worden gemaakt Welnu, uit de me- nigvuldige hier tentoongesteide werkstukken, blee.k onomstotelijK, dat de leerlingen al een aanzienlijk stuk zijn gevordSrd op de weg die tot volwaardig vakrrisnschap voert Uitstekende kozijnverbindingen, 'n prachtlge cabine, een carrier, wiel- naven, deuren, trappen, kachelpij- pen, gemetseide schoorsteenmanteis, luxe hekken, zinkwerken enz. Al les getuigde van de ijver en de nauwgezetheid waarmede de jong- gezellen hun opdrachten hadden uitgevoerd. Ze zijn een bezichtiging meer dan waard. VATICAANSE KRINGEN houden steeds meer rekening met de moge- lijkheid, dat de Katholieke Kerk achter het IJzeren Gordijn van haar verbindingen met Rome zal worden afgesnederi, meldt KNP uit Rome. Zoals bekend Is, zijn alle bis schoppen tot een regelmatig bezoek om de vljf jaar aan Rome („ad li- mina") verplicht. Nadat in 1947 bijna alle West-Europeese bisschop pen in Rome geweest zijn, rekende men in 1948 op de komst van de bisschoppen uit de Britse en Ameri- Europa. In het voorjaar van 1948 zijn echter tot dusverre alleen enige bisschop uit de Britse en Ameri- kaanse zones van Duitsland in Rome geweest en enige Hongaarse bisschoppen. Verschillende tekenen wijzen erop, dat op verdere bis- schopsbezoeken ad limina in de tweede helft van 1948 niet moet worden gerekend. Alleen de be- jaarde Poolse Kardinaal Sapieha, die evenals zijn landgenoot Kardi naal Hlond grotere bewegingsvrij- heid geniet, wordt met een Poolse delegatie in Rome verwacht. Ook tijdens de nazi heerschappij over Europa bestonden soortgelijke.moei- lijkheden, waartegen Paus Pius XII in Zijn Kersttoespraak van 1943 protesteerde. Volgens bepaalde berichten zou op de laatste conferentie der Ko minform ook tot een verscherping der bolsjewistische strijd tegen de Kerk besloten zijn, hetgeen aan bo- vengenoemde moeilijkheden een nog zorgwekkender karakter verleent. (Van onze speciale verslaggever) De 28-jarige giersmid L. H. uit Egmond is een onverbeterlyk op lichter, Hoewel een goed vakman, die een behoorlijk loon kan ver dienen, bekruipt hem nu en dan de lust om goedgelovigen beet te nemen. Nog nauwelijks had de reclas- sering hem enige maanden gele- dep un nieuwe kans gegeven zijn goede wil te tonen of H. verviel weer in zijn oude praktijken. Het begon weer met een radio- toestel, dat hij in Bergen te koop aanbood Zijn client moest e'ehter honderd' gulden vooruit betalen, waarna het toestel direct geleverd zou worden. Vlot incasseerde H. dit bedrag en verscheen enige dagen later wederom ten tonele met de mededeling, dat hij nog ^65.— moest hebben om het apparaat in handen te krijgen. Hoe vreemd dit ook moge kiinken, de Bergense ingeze- tene gaf zijn „radio-leverancier" het gevraagde in on^fchokt ver- trouwen, H_ moet nog terugko- men. Inmiddels knoopte de oplichter kennis aan met een jongedame uit Haarlem, die blijkbaar wel iets m deze siersmid zag. Met zijn gebruikelijke routine gaf H. hoog op over zijn „zaken die hem enorme winsten bezorgden. j! e ''2. DINSDAG HILVERSUM 1 7 30 Dido en Aeneas; 8.15 Piuk de dag; 9.00 Lichtbaken, 9.30 Wagner, 10.15 Gram., 10.40 Voordracht, 10.50 Muziek houdt fit, 11.30 Als de ziele luistert, 11.40 Zang en piano, 12.03 Metropoie, 13.20 Zang, 13.45 Uit het boek der b.oeken, 14.30 Onder ons, 15.00 Muziek'houdt fit, 16.00 Zonne- bloem, 16.30 Zlekeniof, 17.00 Na schooltijd, 17.45 Overzeese kronlek, 18.00 Koor, 18 20 Olympische Speien, 19.15 Gram., 20.17 B.B.C.-concert, 21.55 Zang, 22 00 Piano, 22.37 Actua- llteiten, 23.15 Gramofoon. HILVER5UM II 7.15 Gram., 8 15 Aubade, 9.15 Mor- genwijdlng, 9.35 Arbeidsvitaminen, 10.35 Victor Sylvester, 11.00 Orgel- concert, 12 00 Zang, 12.33 Speeldoos, 13.15 Skymasters, 14.15 Radio mati nee, 16.40 „De vuurslag", 17.30 Film- krant, 18.15 Potpourri, 19.40 Gram., 20.15 Musicorda, 20.45 Hoorspel, 22.00 Paul Robeson, 22.30 Kwintet, 23.45 Concerto grosso. De strijd over de 2Qste etappe heeft een zeer kalm v.erloop gehad. De renners geloofden het wel, de uitsiag van de ronde stond voor hen vast en ze hadden blijkbaar geen zin zic'h meer in te spannen dan strikt noodzakelijk is_ In het begin van de koers probe'erden en kele Beigen een paar keer te ont- snappen, rhaar de Italianen van de A- en van de B-ploeg'fnuikten alle uitlooppogingen met het gevolg dat er over een afstand van zeker 150 km. niets gebeurde wat de moeite waard was. Toen de Franse grens eenmaal gepasseerd was ging Ockers er op een gegeven moment van door, maar hij kon niet ver- hinderen^dat Klabinsky en Gauthier zijn wiel pakten en tegelijk met hem de wielerbaan van Roubaix op reden. Ockers nam de leiding toen 3/4 ronde. gereden was, maar Gau thier en Klabinsky spurttenhem - voorbij en het was Gauthier die het eerst door de finish ging. De ufeslag luidde: 1. Gauthier (Z O.-Frankrijk) .6.31.36; 2. Kla binsky (Intern, ploeg) zelfde tijd; 3. Ockers (Belgie A) zelfde tijd; 4. DE Vreese (lie de Fr. en N.O. Fr.) 6.32.15; 5. Engels (Belgie) zelfde tijd; b' Bartali (Italie A) zelfde tijd; 7. Giguet (Fr. nat. ploeg) zelfde tijd; 8. Robic (Fr. nat. ploeg) zelfde tijd); 9_ Lapedie (centrum en z.w. Fr.) zelfde tijd. Daarna kwam een grote groep renners binnen, onder wie Telsseire, Schotte, Camelllini, Lambrecht, Bo bet, Kirchen, de Ruyter en Janssen die ex aequo 10/34 geklasseerd wer den. Voor de laatste etappe Roubaix— Parijs startten om 8 uur 44 renners. De rit had gedurende lange tijd een zeer eentonig verloop en de achter- stand op het tijdschema groeide nog steeds aan. Te Meru (212 km.) wa- isen alle renners nog steeds''bij el- kaar en pas bij de kleine helling van Vailangoujard begon iets wat op een strijd geleek_ Piot en Gau thier demarreerden achtereenvol- gens, maar de Italianen waren waak- zaam en de uitlooppogingen misluk- ten. Enkele kilometers verder, te Eragny, liep Thietard weg, gevolgd door Corrieri en Feruglio. Teisseire voegde zich spoedig bij dit kop- groepje en nog voor Poissy werd Ferugiio los gereden. Aan de voet van de heuvei van Coeur Volant hadden de drie leiders 1 minuut voorsprong maar toen raakte Thie tard achter en Teisseire en Corrieri reden de koers samen uit. In de sprint bleek de Italia,an de snelste, dank zij het feit dat hij om Bartali niet te duperen steeds geweigerd had de kop te nemen. In het Pare des Princes kostte het hem weinig moeite van de afgematte Teisseire te winnen Zoals ieder na de Alpen verwacht- te is Bartali eerste in het algemeen klassement gebleven tot aan Parijs toe. Daarmee heeft hij voor de 2de keer een rond^ Tjan Frank^jjk ge- wonnen, 10 jaar na zijn eerste zege. Hem werd de enthousiaste ontvangst bereid welke hem toekwam. Over de hele linie, in de bergen zowel als op de vlaklre weg, heeft de Italiaan zich de beste, de meest intelligente en de mee^t complete renner ge- toond. Of hij ook in 1949 van de partij zal zijn valt te betwijfelen. Zijn ideaal, een tweede zege te be- halen, is verwezenlijkt en hij is thans 34 jaar. De Belg Schotte bezet de tweede plaats maar naar de mening van vele Belgische volgers heeft de Antwerpenaar Stan Ockers toch over het algemeen beter gereden en men betreurt het dat hij in de etap pe ToulouseMontpellier zoveel ter- rein verloor. Impanis heeft teleurgesteld en dan vooral door zijn gebrek aan strijd- lust. Deze renner van grote klasse houdt er niet van zich tot het uiter- ste in te spannen, hij kwam in uit stekende conditie, nog volkomen fris te Parijs aan. Maar als hij zich geregeld wat meer moeite had ge- gg.ven zou hij minder ver van Bar tali zijn geeindigd. Met dat al heeft Impanis er met Schotte en Ockers voor gezorgd dat de prijs van 600.000 francs, waarmee de eerste plaats in het pleegen-klassement beioond wordt, naar Belgie gaat Aan Kirchen Is de vijfde plaats In het eindklassement ten deel ge- vallen. Hij heeft ons tijdens deze ronde talloze malen herhaald en hij zal het in zijn eigen land nog even zoveie malen zeggen dat hij ee.n nog beter resultaat behaald zou hebben Indien de leden van zijn ploeg hem beter terzijde hadden gestaan en daarmee doelt hij dan voornamelijk op de Nederlanders. Ongetwijfeid heeft hiJ niet helemaal ongelijk, maar men mag toch niet vergeten, dat er bij de start te Pa rijs behalve KircheA ook npg drie andere Luxemburgers in zijn ploeg zaten, aan wie hij gedurende de laatste etappes helemaal niets ge had heeft, want toen waren ze uit de koers verdwenen. Overigens- schijnt het zeker dat de organisatoren van de ronde het ex periment met de gemengde ploegen, na de ervaringen van 1947 en 1948, niet zullen voortzetten. Hoe kan men een goede geest verwachten in een ploeg waarvan de leden elkaar niet eens kunnen verstaan? Over Janssen en de Ruyter kaq na deze laatste etappe niets nieuws meer worden meegedeeld. Zij beho- ren tot de 44 renners die de tour hebben uitgereden en Janssen (36e) staat op een betere plaats dan de Ruyter (42e). Maar de Ruyter deed voor het eerst aan de geweldige on- dernemlng mee, en in dit licht be- zien is zijn prestatie nog verdienste- lijker. Vast staat reeds dat artikel 14 van het regiement, volgens hetwelk van de 3e tot de 18e etappe de laatste renner van het alg. klassement uit de koers wordt genomen, zal verval- ien een maatregel welke men slechts -kan toejuichen. De 'gitslag van de laatste etappe RoubaixParijs luidt: 1. Corrieri (Italie a) 9.01.51; 2. Teisseiri (Fr. nat. ploeg) zelfde tijd; 3. Seghezzi (Italie b) 9.03.0f; 4. Remy (Fr. nat. ploeg) zelfde tijd; 5. Ockers (Belgie a) 9.03.04; 6. Giguet (Fr. nat. ploeg) zelfde tijd; 7. Bartali (Italie a) zelfde tijd; 8. Brule (Parijs) en 9. Engels (Belgie b) zelfde tijd; 19/ 27 een grote groep renners onder wie Kirchen, de R\\yter, Bobet, Ca- meilini, Robic en Lambrecht in de- zelfde tijd ais Ockers. 29. Janssen (Ned.-Lux.-ploeg) 9.05.02 Het eindklassement: 1. Bartali (Italie a) 147.10.36; 2. Schotte (Belgie a) 147.36.52; 3. La pebie (centrum en z.w. Fr.) 147.39.24 4. Bobet (Fr. nat. ploeg) 147.43.35; 5. Kirchen (Ned Lux.-ploeg) 147.48.29; 6. Teisseire (Fr. nat. ploeg) 147.51.23; 7. Lambrecht (ihtern. pi.) 148.00^32; 8. Camellini (intern, ploeg) 148;U2.12; 9. Thietard (Parijs) 148 05.59; 10. Impanis (Belgie a) 148.10. 39; 11. Ockers (Belgie a) 148.10.49; 16. Robic (Fr. nat. ploeg) 148.52.02; 17. Vietto (Fr. nat. ploeg) 148.53.24; 22. Engels (Belgie b) 149.26.17; 36. Janssen (Ned. Lux.-ploeg) 150. 35.35; 42. de Ruyter (Ned. Lux.- ploeg) 151.01.17; 43. Key (z.o Frank rijk) 151,25.33; 44.' Seghezzi (Italie b) 151.37.19. Het ploegenklassement: 1. Belgie a (Schotte, Impanis, Oc kers) 416.49.08; 2. Fr. nat. ploeg (Bo- Zo had hij nog onlangs moeten uit- breiden en In Tilburg een filiaal geopendVooral klaagde H. over de moeilijkheden, die hij met zijn personnel ondervond, Maar ja, een groot rakenman had' nu eenmaal met de tijdsomstandigheden te kam- pcn.... Met het ®lan van een geboren charmeur, sprak hij zijn „aanstaan- de" van trouwplannen en deelde zo „en passant" mede, dat het toch zo vervelend was, dat hij nu juist van- daag vergeten had geld van zijn bank op te nemen. Er deed zich. een gelegenheid voor om met 300 gulden zo maar even 10 mille te verdienen. Maar enfin, er was niets aan te doen Het behoeft geen betoog, dat H. met 300 gulden een stralend meiske verilet, c^it, naarmate de dagen verstreken, zonder dat H. iets van zich deed horen, tenslotte begreep, dat H.'g huwelijksplannen slechts voorgewend waren. H., die als „all-round" fles^trek- ker de Nederlandse dorpen en ste- den onveilig maakt, werd verleden week te Zutphen gesignaleerd, waar hij zich uitgaf voor een werkgever, die personeel zocht. Bij die gelegen heid heeft hij een fiets gehuurd en vna gebruik niet teruggebracht Vrijdag J.l. heeft H. de hoofdstad weer eens opgezocht en de grenzen- loze brutaliteit gepresteerd, om in gezelschap van een „dame" ergens een bedrag van 25 gulden te vragen, dat hij zo spoedig mogelijk zou re- tourneren.Men was echter zo verstandig hem dit geld niet te ver" strekken, H. wordt thans in verscnillende plaatsen voor een reeks van op- lichtingen gezocht. De Officier van dustitie te Aikmaar vraagt dringend zijn aanhouding en voorgeieidmg. Signalement Lambertus Hag- meyer- Geboren 2 November .1919- Lang" 1-81 M., dun blond haar, blauwe ogen, lang mager gezicht met hoog voorhoofd, ronde kin. hij draagt een grijs sportpak en nu en dan een lichte regenjas. Afwisse- lend gebruikt hij een bril en heeft permanent een a'ctentas bij zicn. Men zij gewaarschuwd! Door de N.V. Van Daal's systeem te Helmond worden thans geprefa- briceerde woningen en andere ge- bouwen aan de markt gebracht. En van deze woningen worden het stalen skelet, de elementen voor de wanden, de kozijnen, de deuren en ramen, de keukemnstallatie e.a. in de fabriek vervaardigd. Op de bouwplaats worden dan na het leg gen der fundamenten het mmiddejs aangevoerde stalen skalet en het houten binnenframe met kozijnen en ramen gemonteerd; vervolgens worden de bakstenen-gevels ge- boirwd, de pannen gelegd, en na het aanbrengen van de geprefabriceer- de binnenwanden is de woning af- gewerkt. Voor de plafonds, de .bm- nenmuren en aan de binnenzijden van de 'spouwrnuren wonden zgn. „halmplanken" gebruikt. Deze bouwplaat schijnt, naast een bijzonder groot isolatievermogen voor temperatuur en voor geluid, licht en gemakkelijk te hjinteren te zijn. Zij is vervaardigd van onder hoge druk geperst stro, derhalve van binnenlandse grondstof. De halmplank is van Zweedse afkomst, en wordt daar reeds vele jaren ge bruikt o.a. voor buitenwanden en kelders. De woning kan met inacht- neming zowel van de bepalingen vap de „woningwet" als de „finan cieringsregelen woningbouw" wor den gebouwd. In ons land zijn er, naast ongei^er 200 woningen in op- dracht van 'de Staatsmijnen in Lim- burg, schelen van deze constructie gebouwd. Mep vindt een en ander o.a. in St^ip in Limburg. Zou het odk iets zijn voor oplossing van on ze woningnood? Ongeveer honderd studenten der Landbouwhogeschool te Wageningen hebben besloten enige tijd te gaan werken in de Wieringermeer, bij 't oogsten van de aardappelen. Hun verdiensten zullen zij storten in de kas van de vereniging. Het werk zal, naar zij h°Pen> bijdragen tot de versterking van de goede kameraad- schap onderling en van het saamho- righeidsgevoel van studenten en plattelandsbevolking. Zaterdag 31 Juli a.s. wordt te Haaren (N.Br.) een monument ont- huld, op initiatief van een aantal oud-politieke gevangenen van Haa ren opgericht ter nagedachtenis aan hun overleden lotgenoten. De pajticuliere secretaresse van H.M. de Koningin, mej. J. Geldens, zal het gedenkteken onthullen. Na de plechtigheid begeven de genodigden zich naar het Groot-Se- minarie. dat in de oorlog als gevan- genis dienst deed, om daar de bin- nenplaats, de voormalige Ipchtplaats der gevangenen, en de intact gehou den gevangeniscel te bezichtigen. In de maand Mei van dit jaar werden volgens de voorlopige cij- fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek 2143 nieuwe woningen gebouwd. Deze woningen waren als volgt over de provincien verdeeld: Groningen 154, Friesland 148, Dren- the 114, Overijssel excl. de Noord- Oostpolder 82. Noordoostpolder 9, Gelderland 273, Utrecht 52, Noord- Holland excl. Amsterdam 198, Am sterdam 26, Zd-Holland excl. 's Gra- veijhage en Rotterdam 120, 's Gra- venhage 3, Rotterdam 16, Zeeland 155, Noord-Brabant 537, Limburg 256 Begonnen werd in genoemde maand aap 3196 woningen, zodat aan het einde van Mei 1948 43,092 wo ningen in uitvoering waren. De gewezen Hongaarse minister van Justitie, Tibor Jitvai, die op 15 Juni 1947 wegens ter dood ver- oordeling van twee communisRsche leiders tot 8 jaar opsluiting werd veroordeeld en in voorlopige vrij- ^heid werd gesteld. alsmede twee van zijn medeplichtigen zijn ge vlucht. De Pauselijk Internuntius. Mgr. Paolo Giobbe, droeg Zaterdagmor- gen in de Sint Servaaskerk een Pon- tificale Hoogmis op.. Des middags maakte de Nuntius de aloude, tra- ditionele bedevaart naar de bron van Sint Servaas. buiten de stad onder Biesland gelegen, mede. bet, Teisseire, Robic) 417.19.31; 3. Parijs (Thietard, Brule, Piot) 417.40. 31; 4. Intern, ploeg (Lambrecht, Ca mellini, Klabinsky) 417.49.38; 5 Ita lie a (Bamtali, Pasquini, Volpij 418. 46.57; 6. centrum en z.w. Fr (Lape bie, Geminiani, Ramoulux) 419.13.39; 7. Ned Lux.-ploeg (Kirchen, Jans sen, de Ruyter) 426.14.11; 8. z.o. Fr. (Remy, Gauthier, Martin) 422,33.21; 9. n.o. Frankrijk-Ile dg France (de Vreese, Baratin, Thuayre) 424.29.34; 10. Italie b (Lambertini, Magni, Seg hezzi) 425.09.18. Hilvarenbeek, het oude karakte- ristieke dorp in de Kempen, was de aangewezen plaats waar de mannen en vrouwen der Dietse cultuur-toe- nadering elkaar konden ontmoeten. Hier, aan de voet van de? door de eeuwen vergrijsde toren vonden zij elkander op het wijde marktveld binnen de omzoming der linden. Hier zaten zij'aan de koffietafel, naar Brabant's wijs en werd de .boule d'or" geruild voor de „gol- den fiction", twee „gouden" ficties van een na-oorlogse beschaving, in wier rook het verlangen van al deze mensen naar de avondlucht optrok. Hier luisterden zij naar de liederen van „Nele", de Vlaamse volkskunst- groep uit Aalst. Hier tussen de licht krans der duizenden lichtjes in de bomen dansten zij in lange slierten en brachten zij ere aan de vlaggen der vendelzwaaiers. Hier lag de ziel van dit feest der Diatse verbroedering, dat reeds Za- tendagmiddag begonnen was met een tweetal lezingen van de Nederland se hoogleraren dr Vlekke en prof, dr van der Ven. Hier wisselden zij, die het wel menen met het Kem pische land aan beide zijden van de grens, van gedachte. Anton v. Duin- kerken, mgr de Brouwer, E. v. He- meldonck en anderen. Hier tenslotte zong de Maastreechter Staar, in vijf bussen gekomen. in de zomerse avond van Zondag dit feest ten einde. In zijn betoog over de heremgmg der West-Europese volkeren poneer- de dr B,. H. M. Vlekke. directeur van het Instituut voor Intern. Za- ken, de stelling, dat wij bij dit werk de weg terug zullen moeten, die wij in de loop der eeuwen gegaan zijn. Wanneer eerst de economische moei lijkheden zijn opgeheven en wan neer daarna de psychologische toe- nade*ng een feit is geworden. zal tenslotte ook, de politieke eenheid een vervulbare opdracht worden. Men kan zeggen, dat de voordelen van de Benelux vooraisnog theore tisch zijn, doch men zal toch deze weg opmoeten." De Verenigde Stolen stellen hun hulpverlening afhanke- lijk van de mate waarin wij trach- temdeze toenadypring te realiseaen. De rede van prof, dr F. J. H. M. van der Ven, hoogleraar aan de Kath. Econ. Hogeschool te Tilburg, verloor zich in sociologische ab- stracties en paste weinig in het ka- der dezer cultuurdagen. Aan de hand van voorbeelden tooncje hij aan, dat twee der meest primaire persoonlijke rechten, n.l. het recht op het natuurlijk milieu en hat recht op persoonlijk bezit, in de he- dendaagse samenleving op de ach- tergrond dreigen te geraken. Vlaams elan Tijdens de ochtqpdzitting van Zondag sprak de Leuvense hoog leraar prof. Leonce Reype.ns S.J. over de NederJ. mysfiek in de Eu- ropese cultuur. In een ipagistraal betoog stelde deze mjjstiek-kenner de grote betekenis van figuren als Hadewich. de vertegenwoordigster der adellijke spiritualiteit, de heili- ge Ludgard en Ruusbropc, de specia list van het inwendige leven, in het licht. De invloed der Dietse rpys- tici op het Europese geestelijke le ven was als die van een geestelijke grootmogendheid. Het heeft zijn be tekenis dit in een geestesarme tijd als deze te bedenken. De clou dezer cultuurdagen ten slotte was de slotrede van de Leu vense prof, dr A. Kriekemans, die in een fel requisitoir „de ondergra- vers der hedendaagse moraliteit, ..speciaal in Belgie" hekelde. Spr. trok van leer zowel tegen het con- formisme der Sartre<-existentialis- ten als de opstand tegen de tijd- geest der cynische nihilisten, en pleittei voor de terugkeer van de ..Sens'de Dieu", waardoor de waar- achtige cultuurmens opnieuw wordt gecreeerd. 37. ..Mevrouw Prit^re?" herhaalde Anne, ten hoogste verbaasd. „Dat.. dat begrijp ik niet goed". „Mevrou\y Pritere is ziek", zei de vrouw. „Ze heeft een paar weken bij mij gewoond. Ze heeft me ge- stuurd, om u te halen. Ze zegt, dat het van heel groot belang is, dat u bij haar komt". „MaarikAnne dacht snel na. Waarom zou ze naar mevr. Pritere gaan? Die vrouw had haar verraden. Ze was haar niets ver- schuldigd. „De dokter zegt. dat ze het met lang meer kan maken", zei de oude vrouw. kan vannacht sterven; ze zal het zeker geen vier en twin- tig uur meer uithouden. Ze heeft gezegd, dat ik zonder u niet mocht terugkomen". Anne nam een besluit. Ze zou wel naar mevrouw Pritere gaan. Mis- schien dat 'n bezoek aan die vsouw haar een beetje rust en vrede zou schenken, als ze haar, voordat ze stierf, vergiffenis schonk voor wat ze haar had aangedaan. Het kwam niet bij Anne op, dat mevrouw Pri tere haar om enige andere reden zcu wensen te spreken, dan om aan haar vergiffenis te vragen. „We zullen met de auto gaan", zei Anne. „Gaat u maar mee". Ze nam haar mee terug naar de garage, waar de kleine tweezitter stond, haar door George geschon- ken. Hij had haar zelf leren chauf- feren. Onderweg kwam ze te weten dat de oude „juffrouw Mose" heette en dat zij mevrouw Pritere in haar huis opgenomen had, kort na de ar- restatie van Arthur. „Ze betaalde er goed voor, als ik het m^pr stil hield. dat ze bij mij in huis was", zei juffrouw Mose. „Ze kwam als een zieke bij me en ze is aldoor erger geworden. De schan de van haar zoon heeft haar ziekte verergerd. Toen het bericht kwam, dat Arthur drie jaar gevangeni;- straf gekregen had, vroeg ze me, of ik u wilde halen. Ze dacht, dat ze morgen zelfs niet meer zou halen". Anne reed het wagentje de garage uit en met de oude vrouw naast haar gezeten, -draaide ze van de oprijlaan de weg naar de stad in. De rit duurde slechts kort. In de buitenwijk aangekomen, wees juf frouw Mose op een rijtje arbeiders- woningen. Ze stopte voor een dier huisjes en de oude vrouw ging haar voor, een trap op, naar een achter- kamer. „Ik heb haar gehaald, mevrouw Pritfere, zoals u me gevraagd hebt", zei juffrouw Mose bij het binnen- treden en Anne zag een stille figuur op het ijzeren ledikant zich bewe- gen. „Anne H4bler, ben jij daar?" vroeg een stem, door Anne nauwe lijks als de stem, van haar oude werkgeefster herkend. „Ja, hier ben ik, mevrouw Pri tere". Dichter bij het ledikant gekomen werd ze door medelijden diep be- wogen. Want de har^p. strenge trek ken, die ze zo goed kende, waren geheel op dat magere doodsbleke gezicht verdwenen. Alleen de ogen waren levendig gebleven en fon- kelden, toen ze Anne herkende. „Zo moeten we elkaar dus nog eens ontmoeten!" zei ze met grote moeite. „Ik heb om je gestuurd, An ne Hebler, omdat ik je iets te ver- tellen hebvoordat ik ga". ..Vermoei u toch niet. mevrouw Pritere", zei Anne zachtjes, zich af- vragend. hoe het toch mogelijk was, dat ze dat ellendige wrak van een vrouw ooit had kunnen haten, Mevrouw Pritere schudde zwak- jes haar hoofd en begon schril te lachen. „Ik veronderstel, dat je denkt, dat ik je heb laten komen, om je vergiffenis te vragen, niet?" vroeg ze schor. Anne fronste het voorhoofd. „Ik heb me geen andere reden kunnen voorstelen'', was haar ant- woord. De stervende vrouw richtte zich met de uiterste inspanning rechtop en keek Anne vol haat aan. Vandaag is mijn zoon veroor deeld tot 3 jaar gevangenis". hijg- de ze. „Dat wil zeggen, dat ik hem nooit.... nooit meer zal terugzien. De jongen was mijn alles. Anne Hebler je moogt vervloekt zijn, om dat je een moeder van haar zoon hebt gescheiden!" Alle kleur trok weg uit Anne's gezicht. Die vrouw was haar ver- stand kwijt, dacht ze. „Ik heb mezelf nog in leven ge houden, omdat ik mepnde. dat Ar thur nog wel vrijgelaten zou wor den", vervolgde Claire Pritere fluis- terend. „Maar nu is hij drie jgpr levend dood en dus ga ik ook dood! Maar voordat ik heenga, zal ik je nog iets vertellen. Dat vernietigt je gemene voldaanheid misschien. Jij denkt, dat je alles gewonnen hebt omdat ik verslagen ben en mijn zoon in de gevangenis zit en omdat jij de rijkste man van heel Damme- ville getrouwd hebt, maar je ver- gist je. Het loopt met jou ellendig af, wat ik je zeg!", Anne wendde zich om naar de deur. „Het is, geloof ik, beter, dat ik maar ga, mevrouw" zei ze zachtjes. Maar de stem van de vrouw op het bed scheen nieuwe kracht gekregen te hebben. „Neen, ga niet weg. Ik heb je iets te vertellen, waarin je belang zult stellen. Ik veronderstel, dat' je niet weet. dat als ik Arthur je win- kel niet in brand had laten steken, omdat ik in geen geval je concur- rentie wilde dulden. ik het toch nog wel tegen je zou hebben uitgehou- den en je per slot van rekening naar de afgrond geholpen zou heb ben." ,.Qch, dat zou immers oqmogelijk zijn geweest!" riep Anne onwill'e- keurig uit. „Dat hadt u niet kunnen volhouden!" (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3