Aikmaarse KJ.M.V.'ers waren Zondag te Den Bosch Cafehouder en prijsvoorschriften S.S.'er overviel een dierenarts ALKMAAR EN OMSTREKEN Massief gouden trouwringen Hitfegolf op komst Bezwaren tegen J Veroorzaakte daarna dodelijk ongeval Valse textielpunten- centrale ontdekt PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 28 Juli 1948 Openbare verkoping Wat is 'n Spiegel-ei? Kajottersnieuws Nationaal Huldeblijk „Het vierde beest" STRANDKLEDING GEMEENTERAAD BERGEN het vierde beest geslaagd. BADMUTSEN' Auto-zegening te Beemster burgerlijke stand Kapitale boerderij in Hensbroek verbrand Harddraverij-Vereniging West-Friesland Burgerlijke Stand Vanzelfsprekend ontbrak onze Aikmaarse KJMV afdeling niet op het grote jubileum-congres dat Zondag 25 Juli in 's-Hertogenbosch werd gehoufien, bij gelegenheid van het 15-jarig bestaan van het Na tionaal Verbond, 34 jongemensen, waarvan het grootste gedeelte in de St. Lauren- tiusparochie om zes uur communi- ceerde, vertrokken opgetogen om 7 uur per touring-car naar Brabants hoofdstad. Begunstigd door het niet door De Bilt voorspelde zo- merweer, arriveerden zij om circa kwart voor tien in den Bosch, waar inmiddels uit alle windstreken bij honderden de KJMV-ers binnen- stromden. Om 10 uur werd in Klooster Marienburg, door Zijne Hoogw. Excellence Mgr. Mutsaers de H. Mis gecelebreerd. De ieer ruime kapel. galerijen en zells de paden, werden geheel gevuld. Be- vangen door emotie-warnjte of wat het ook zij, streek een 5-tal jonge- mannen „het vaantje", doch deze werden op een vakkundige wijze door de Eerw. Zusters weer opge- monterd. Hierna trokken alien naar het grote Casino, waar de lunch werd gebruikt. waarna de feest- vergadering een aanvang nam Na- dat de Nationale Voorzitter P.Ver- kley de openingsceremonie had ver- richt, sprak hij in een korte rede zijn grote voldoening uit over de gestadige groei der KJMV in ons land. Hulde werd gebracht aan de pioniers, die dikwijls onder de moeilijkste omstandigheden met een taaie volharding hebben doorgezet om iets van de Jonge Middenstan- ders te maken. Ongetwijfeld moet het een groot genoegen zijn ge- weest, voor die talrijke „OudstVij- ders" waaronder Pastoor Beune die aanwezig waren. deze leven'dige jonge mensenmassa op deze dag verenigd te zien .Hierna sprak de vice-voorzitter van de NRKM de hoogedelgestrenge Heer S. Th, Hooy, die een stimulans en raad- geving getoetst aan de practijk ter hand stelde. Vervolgens nam de Nationaal Aalmoezenier Rector H. ?ns woord. Een enthousiaste rede, die veel nieuwe gezichtspun- ten aangaf en die door de zo eer- lijke overtuiging van de spreker aller harten sneller deed kloppen, voor het grote ideaal een hechte en betere Middenstand. Inmid dels had monseigneur Mutsaers op het rijk-versierde podium plaats ge- nomen, waar hij een ovatie, die minuten-lang duurde, in ontvangst had te nemen, hetwelk werd be- antwoordt door een gloedvolle speech van de Bisschop Nadat een der leden van de Belgische depu- tatie het woord in onvervalst Vlaams had gevoerd. werd deze zo zeer geslaagde vergaderins besloten met de Bisschoppelijke Zegen en het zingen van het Wilhelmus. Hierna ging men in gesloten ge- lederen naar de tentoonstelling „De Zilveren Schelp", waar enige uren aangenaam en leerzaam werden doorgebracht. Naast het vele leer- zame dat was opgedaan, ontbrak natuurlijk het amusante niet, hoe kan het ook anders. Nadat op de terugreis nog enkele heilige huisjes werden aangedaan, keerden alien klokke twaalf in de vertrouwde kaasstad terug. Een woord van oprechte dank aan de betrouwbare chauffeur en de enige service van het reisbureau Schil- der uit Limmen is zeker op zijn plaats. Het was een succesvolle dag, waaruit is gebleken, hoe goed het is KJMV-er te zijn, Jonge Midden-, standers van Alkmaar die nog geen hd zijn, er is nog plaats.... sluit U aan, het vraagt van U weinig, meer dan U zult verwachten zal het U bieden. overtuigd U door lid te worden van St. George. T ALKMAAR. In de gisteren door Notaris G. A. Verkade in Caf6 Morsch te Oudorp gehouden veiling 1. Een woonhuis met schuurtje, erf en tuin, Westerstraat A 107, te Oudorp, groot 3 A., en 2. Een woon huis met schuurtje, erf en tuin, Westerstraat A 108, te Oudorp, gr 8.10 A is het perceel sub 1 ingezet door de heer Schoonewil te Alk maar, op f 1210.(twaalfhonderd en tien gulden) en niet afgemijnd, ter wijl perceel sub 2-is ingezet door ?e,,„Ser S" Vader te Oudorp op f 1420.—- en werd afgemijnd door de heer Schoonewil voornoemd op f30 foda' dit perceel heeft opgebracht I 1450. Bij de combinatie van de percelen 1 en 2, samen ingezet op f 2660.—, werden deze percelen afgemijnd door de heer Jb. L. M. de Boer te 9"d°rP> Westerstraat A 107, op f 180.aan wien de percelen te- zamen werden gegund voor f 2840.— HEREN SPORT COLBERTS KORTE HEREN PANTALONS ZUIVER WIT WOLLEN TENNISPANTALONS ZOMER-DASSEN HOORN NIEUWSTIIG 1] ALKMAAR IAAT 128 (Advertentie) IJSCLUB „OMVAL" ORGANI- SEERT FIETSTOCHT De IJsclub „Omval" organiseert Zondag 1 Augustus a s. een fiets- tocht, die vanaf het Hofplein in Alkmaar zal voeren naar Edam en Volendam. Dat men hierbij door een prachtige omgeving komt, be- hoeft niet gezegd te worden. Boven- dien kan men in Volendam nog eens genieten van de specirfeke kle- derdracht. Het bestuur van de IJs club heeft deze week de tocht ge- maakt en was zeer tevreden, zowel over het traject zelf, als over de streek, waar men doorheen komt. Voor de liefhebbers bestaat gele genheid zich op te geven bij J. Prijs Omval 56, J Schipper, Hoeverkade 10 en K. Koopman, Zeglis 128 of op 1 Augustus aan het cafe ..IToIpleln" tussen 9 en 12 uur. in diezelfde tijd zal de start plaats vinden, terwijl de tijd van mededinging sluit 's avonds om 7 uur, zodat degeen, die na die tijd binnenkomt geen herinnering ontvangt. Het inschrijf- geld bedraagt fl.25 en de opbrengst komt ten bate van het 25-jarig be staan van de IJsclub op 28 Februari 1949. Het traject zal door pijlen worden aangegeven, zodat er geen moeiiijkheden zullen zijn_ Boven- dien wordt bij de pijlen e'en O ge- piaatst. vangtsfac/dm! ALKMAAR TEL 3812 Alleen to. de Breedstraat (Adv.) ALKMAAR. Zoals bekend is, houdt onze afdeling tot September geen bijeenkomsten. De afdeling staat gedurende die tijd niet op non-actief en daarom vragen wy de aandacht voor het onderstaande*" Woensdagavond 28 Juli houdt onze penmngmeester zitting in het gebouw aan het Varnebroek tus sen 7,30 uur en 8.30 uur voor het in ontvangstnemen van de contri bute. In de maand Augustus orga niseert onze afdeling een buiten- weekend in de omgeving van fachoorl. Liefhebbers hiervoor kun- nen zich Woensdagavond opgeven m het Varnebroekgebouw. Door de nationale leiding van de K. A. J. is voor Dinsdag 3 Aug. beslag gelegd op een kustvaarder Deze vertrekt cm 9 uur van de Ruyterkade te Amsterdam (steiger P) naar de Noordzee. Aan boord Devindt zich een gezagvoerder van de koopyaardij die uitleg zal geven. Alle thuisvarende schepen zullen tegemoet gevaren worden, de ra- dio-telefonie zal voortdurend con tact zoeken met andere schepen en met Scheveningen. Om 5 uur keert het schip weer in Amsterdam te rug A1 met al belooft dit een buitenwoon mteressante tocht te worden. Deelnemers kunnen zich Woensdagavond tot de penning- meester wenden, aan wie zij gelijk- tijdig het deelnemersgeld 5 f4,85 dlc!n.f'?..^ voldoen Eveneens onder gehjktijdige betaling kunnen deel nemers zich tot en met Donderdag- avond nog opgeven ten huize van de secretaris Dr. Schaepmanstr. 28. Aan alle kajotters wordt verzocht zich te voorzien van de medaille voor het Nationaal Huldeblijk. De opbrengst komt ten goede aan de Kankerbestrijding, hetgeen werke- lijk een offertje waard is. Tot slot wenst hef bestuur van a^e jonge arbeiders van Alkmaar een genoeglijke va- cantie. De Secretaris. R.K. HANDBALCLUB ..A.O.G." ALKMAAR. A.O.G. opgelet! Hedenavond is er geen training, wmen die meisjes, welke nu nog geen pasfoto's ingeleverd hebben deze uiterlijk Zaterdagochtend be- zorgen, voorzien van een briefje met ctetum en jaar van geboorte, bij mej. W. Mooy, Burgem. Palingstraat 19. Het is in jullie eigen belang er voor te zorgen, daar zij die niet in het bezit zijn van een door de U.R.S. uitgereikt legitimatiebewijs, abso- luut uitgesloten worden van de in September aanvangende competitie- wedstrijden. Dus maakt er nog even werk van. Het bestuur De Ambtenaren van de Prijbe- heersmg en C.C.D. hebben de laat- ste weken een speciale controle ge houden in Alkmaar en de kuststrook van Noordeiijk Noordholland, om na te gaan, hoe de cafe- en restau- ranthouders zich houden aan de prijs- en aanduidingsvoorschriften. Ongeveer een maand geleden, hieiden de cafehouders in Victory een vergadering, waar deze voor- schriften een onderwerp van dis- cussie waren en waar de ambtena ren zo weiwiiiend waren van voor- iichting te dienen. Zij zullen bij hun bezoek aan de verschillende zaken tot de conciusie gekomen zijn, dat aan alle voorschriften nog geen ge- voig wordt gegeven. In Alkmaar werden circa 50 za ken bezocht, meest kleine bedrij- ven; de grote hadden ai eens eerder bezoek gehad. Er werden in totaal 23 processen-verbaal uitgereikt, ge- deeitelijk wegens overtreding der distributievoorschriften en gedeelte- lijk wegens te hoge prijzen; in en kele gevallen ook wegens overtre- u? VaZ de s°herheidsbeschikking de srvaring in de zaken iangs de kuststrook betreft. het waren meestal de grote zaken, die voorschriften zeer goed opvolg- den. De meeste kleinere zaken wa ren in overtreding. Of zij hadden geen pnjsaanduiding, of zij hadden rwf t artikeien te hoog geprijsd. Ook kwam het voor, dat zij sommige consumpties lager geprijsd hadden dan is toegestaan, doch daar kan de Pnjsbeheersing geen bezwaar tegen maken lets wat in zakenkringen w el eens als onjuist wordt geoor- deeid; men wil behalve een maxi- 00k-§raag een mmimum- prys. In de meeste iaagst-geclassifi- ceerde bedrijven was een neiging merkbaar om hogere prijzen te vra gen. De meeste kleine zaken waren dan ook te laag geclassificeerd naar hun zin. De classificatie geschiedt door het Directoraat-Generaal voor de prij zen, in samenwerking met de Hore- ca en de Brouwerij; het uiterlijk en mneriijk van gen zaak speelt hierbii een grote rol, doch, als onze con- clusies juist zijn, iigt het ook wel enigszins aan de cafehouder zelf. Het is ons op de tocht, waarbij wij de ambtenaren van de prijsbeheer- smg vergezelden, n.l gebleken, dat lang aile kasteleins geen deskun- dige vaklui zijn. Velen komen uit andere beroepen, als de land- en tuinbouw en beginnen maar een cafe-restaurant, soms annex hotel, doch zij hebben van dit vak, want ook het cafe- en restaurantbedrijf* eist vakbekwaamheid, maar weinig verstand. De bedrijfshoreca, waar al deze bedrijven bij zijn aangesloten, geeft bepaalde voorschriften, die regel- matig in het vakSlad worden op- genomen. Het zijn vooral deze klei nere cafehouders en nieuwelingen in het vak, die zich van al die voor schriften niets aan trekken; hun vakblad niet lezen, of niet goed (kunnen) lezen. Zij wenden zich met klachten over de klasse-indeling tot de Ho- reca, terwijl zij hiervoor moeten zijn bij het Directoraat-Generaal voor de Prijzen. Bij een der siachtoffers van deze dag, constateerden de ambtenaren, dat gebakken aardappelen werden geserveerd, hetgeen sinds 1 Juli verboden is. De restauranthouder zei, dat hij dit niet wist. Hier ont- stond ook een meningsverschil over het spiegelei. Op zijn prijsaandui- ding had hij vermeld staan: broodje spiegelei fl.Hieronder verstond hij twee sneedjes brood met twee gebakken eieren. In dat ,geval was de prijs volgens 'het voorschrift; de Zoals iedereen wellicht weet, zal op verlangen van H.M. de Koningin het Nationaal Huldeblijk, dat haar bij gelegenheid van haar 50-jarig regeringsjubileum zal worden aan- geboden, zijn: een fonds voor de kankerbestrijding. Deze voor Koningin Wilhelmina zo typerende wens, dat het hulde- blijk gebruikt zal worden op een wijze, welke ook weer heel dat Nederlandse volk ten goede komt, krijgt nog dieper zin en hoger waarde, wanneer wij bedenken hoe bitter weinig wij eigenlijk nog van kanker en zijn bestrijding weten. Alleen een goed opgezet en met vol harding1 uitgevoerd wetenschappe- lijk onderzoek biedt kans enig licht te brengen in deze duisternis. Wij Nederlanders kunnen aan deze le- vensreddende strijd in elk geval het doelmatigst deelnemen door bij te dragen in het Nationaal Huldeblijk voor H.M. de Koningin. Men kan dat doen door een jubi- leumspeldje voor f 0.50 te kopen bij de volgende adressen: fa. H. Cloeck, Laat 198; Frans Nijpels, Laat 151; Vroom Dreesmann N.V., afdeling byouterieen, Laat; Gerard Worm, Houttil; J. W. A. Heuseveldt, Lan- gestraat; Kofa, Langestraat; 't Sier- huis, Langestraat 86; H. du Crocq, Langestraat 80; fa. J. Koster, Lange straat 22; H. de Haan, Langestraat 23; Hotel ..Victory", Langestraat 70; Cafe-restaurant Koekenbier, Ken- nemerstraatweg 18 en Stedelijke Muziektuin, Prinses Julianalaan 1, terwijl bijdragen worden ingewacht op giroKfkening 17410 van het kan- toor Alkmaar van de Nederlandse Midddnstandsbank, onder vermel- ding: „Ten gunste comite Alkmaar Nationaal Huldeblijk". Het plaatselijk comite is niet on- tevreden over het verloop van de actie in deze gemeente. Vooral de verkoop van jubileumspeldjes op de' wekelijkse kaasmarkt. waar gemid- deld 600 a 700 speldjes verkocht worden, is verheugend. Opvallend is echter. dat, hoewel reeds bijna 8000 speldjes verkocht werden, nog zo weinig Aikmaarse ingezetenen hun jas of mantel met het speldje getooid hebben. Het comite ver- wacht, dat zij in de koniende weken hun achterstand zullen inhalen door het kopen van een speldje aan de hierboven vermelde adressen. Laat ieder ingezetene tijdens de komende jubileumfeesten getooid zijn met het jubileumspeldje. Men draagt daardoor bij aan een sym- pathiek doel, nl. de kankerbestrij ding. BOND VOOR INVALIDEN De Alg. Ned. Bond voor Invaliden stelt* pogingen in het werk om te komen tot oprichting van een afd. Alkmaar en houdt hiertoe een ver gadering Xaterdag 31 Juli a.s., des middags 3 uur, in gebouw Waakt en Bidt, Laat 217. Pe bond beoogt ver- betering te brengen in de bestaande toestanden op medisch, sociaal en juridisch gebied en verder in het algemeen de belangen der invaliden te. behartigen. aanduiding liet echter te wensen hrnLDe V00rschrl"en spreken van brood met een gebakken ei. Onze restauranthouder had dus zijn priis- aanduiding te verduidelijken en moet voortaan spreken van twee broodjes spiegelei, wil hij de prijs van fl.handhaven. Bij informatie bij verschillende restaurants vernamen wij, dat on der een broodje-spiegelei verstaan wordt; een sneedje brood met een ei; er was echter ook 'n cafe-houder 1 die onder een broodje spiegelei verstond: twee eieren. En dit lijkt ons eigenlijk wel logisch; men kan n.l. het ene gebakken ei beschou wen als het spiegelbeeld van het ander. Hoofdzaak is, dat de prijs voor een ei in de meeste restau rants 45 of 50 ct. bedraagt en dat voor het dubbele ook de dubbele prijs berekend wordt. Voor de cafehouders betekenen de vele voorschriften weiiswaar een grote last, doch het publiek is er mee gediend, als overal, op terras- sen en in de cafe's en restaurants alle artikeien geprijsd vermeld staan. Overigens bleek ons, dat het ge- vaar, dat er wat veel gecontroleerd wordt, niet denkbeeldig is; de ver schillende contrdle-instanties dienen' met elkaar overieg te plegen, zodat het niet voorkomt, dat 'n zaak op een dag tweemaal controle krijgt, soms over hetzelfde onderwerp. Pater de Greeve's success:uk „Willem Goossens Volkstoneel" brengt op Zondag 1 en Maandag 2 Augustus in ,,'t Gulden Vlies" te Alkmaar, aanvang 8 uur, het veel- besproken successtuk van Pater Henri de Greeve: „Het Vierde Beest". Voor tienduizenden droeg Pater de Greeve zijn succes-werk voor, dat nu als „toneelstuk" met diens bijzondere toestemming uitgebracht jY°rdt in een prominente bezetting. Wiilem Goossens speelt de rol van „Kurt Lody". Andre van Dijk als j,Hemnch, Stingeder"; Heddy Bou- ber als .Xevisson". Verder het ge- hele uitgebreide ensemble. Regie van Willem Goossens naar aanwij- zingen van Pater de Greeve. Spe- ciaal vervaardigde decors van iheaterkunst Adr. 'v. d Lely De geluidsregie en effecten werd' be- reikt in samenwerking met de •I%darlandse Radio-Unie" (K.R.O., A.V.R.O. en V.A.R.A.) en Willem Goossens, terwijl van de „Neder- landse Radio-Unie" hiervoor de welwillende medewerking werd verkregen. De zalen zijn overal uitverkocht. Men bespreekt dus vooral tijdig plaatsen voor dit toneel-evenement. Kaartenverkoop en plaatsbespre- king: Voor Zondag 1 Aug. Donder- dag om 11 uur. Voor Maandag 2 Aug Vrijdag om 11 uur, Cassa Gul den Vires, telefonisch na half een. GERARD WORM ALKMAAR DEN HELDER Houttil Keizerstraat (Adv.) KLEINKUNST-THEATER IN CAFE CENTRAAL Naar wij vernemen bestaan er plannen voor de vestiglng van een Aikmaars kleinkunsttheater in het bekende cafe „Centraal" aan het Hofplein. De heer Theo Brouwer gaaf de zaak per 1 Augustus a.s. verlaten en zich in Haarlem vestigen eh het Aikmaars Kleinkunsttheater met de heer Siem Bosma als promotor stelt zich voor Centraal te maken tot een centrum van goede kleinkunst, waar zowel cursussen gegeven worden als opvoeringen in klein verband, pianorecitals, voordracht- avonden enz. De bovenzaal zal bestemd worden voor een klein theater, doch voor de toekomst heeft het Aikmaars Kleinkunsttheater nog grotere plan nen. Voorlopig zal het cafe en het restaurant aan Centraal verbonden blijven, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het culturele doel van dit Aikmaars Kleinkunst- centrum Onder voorzitterschap van Burge- meester Huygens vergaderde giste- renavond de gemeenteraad van Ber gen. Nadat de notulen waren vast- gesteld en de ingekomen stukken ter kennis van de raadsleden waren ge bracht, ging de raad over tot be- noeming van een nieuwe ambtenaar van de Burgerlijke Stand, daar aan de heer J. H. M. de Sonneville op zijn verzoek eervol ontslag was verleend. Tot nieuw ambtenaar werd benoemd de heer W. Boon, ambtenaar ter Secretarie. Ook moest een nieuwe directeur van Gemeentewerken benoemd, daar de heer J. H. Roggeveen om gezondheidsredenen eervol ontslag is verleend. Tot nieuwe directeur werd benoemd de heer J. P. Blauw. Door de raad werd na enige dis- cusie verder aangenomen het voor- stel tot het instellen van een ge- meentelijke adviescommlssie voorde beoordeling van bouwontwerpen. De kosten hiervan komen op on geveer f ,600.De commlssie be staat uit de heren Roggeveen, Roy- aards en Niehaus. Ook het voorstel tot vaststelling van een reglement in zake de be- schikbaarstelling van een premie voor woningverbetering en -splitsln- gen, om voor dit doel een crediet van ten hoogste f 10.000.— ter be- schikking te stellen. Ten behoeve van de brandweer zal nu een bedrag van f 1600.— ter beschikking worden gesteld voor de aanschaffing van een ..Homolite" draagbare motorpomp, die tevens kan worden gebruikt voor het leeg- zrngen van rioolputten. Het gedeelte van de bosrand langs de Sluislaan. waarop zich de resten valh het badhuis der voormalige Duitse Weermacht bevinden, ,«al worden bestemd ais bouwterrein De nodige discussie ontbrak hierbij niet, Na de rondvraag werd door de voorzitter de vergadering gesloten. LIMMEN. Op 27 October zal in het parochiehuis St. Maarthen, door1 Willem Goosens Volkstoneel worden opgevoerd, het zo bekend geworden spel van Pater H de Greeve: Het Vierde Beest." WARMENHUIZEN. Dezer da- gen slaagden de volgende jonge- dames voor het examen Mulo te Alkmaar: Nelly Kraakman, Alle Roozendaai; Annie Nannes, Guus n annes. Ze waren leerlingen van het St. Antonius Pens, van de Zus ters Ursulinen te Bergen. DE BUURTFEESTEN Zlj-ID-SCHERMER. Op Woens- dag 4 Augustus, de eerste dag van de buurtfeesten, zal 's morgens rlngryderij te paard worden gehou den (onder de man). 'sMiddags zijn er kinderspelen. Voor Donder- dag vermeldt het programma ring- rijden voor dames (op de fiets); ,X>e natte inval" voor heren en „Rwmeins wagenrennen" voor pa- ren. 's Avonds wordt opgevperd Linton's blijspel „Een huis vol her- rie." HEILOO'S LUCHTPOST HEILOO De wedvlucht Limo ges, welke 18 Juli werd gehouden, gaf de volgende uitslagen: M. Pa- ty-de Geus 1, J. Hoed-de Vries 2, W. Groot 3. De duiven werden gelost om 14.45 uur met Westen wind. De snelste duif vloog over deze afstand 13 uur 53 min. 52 sec., met een snelheid van 812 metqr per minuut. GESLAAGD DE RIJP Te Amsterdam slaag- de voor MULO A onze dorpsgenote mej. G. Stoop. KERMIS AKERSLOOT De kermis be- looft goed te worden. De vermake- lijkheden zijn intussen weer gearri- veerd en we kunnen van alles weer profiteren. Koekhakken schiettent, zweef. schommelschuit; 'te veel om op te noemen. Maandagmorgen om 10 uur be- gint de Harddraverij van boeren- paarden uit de gemeente. Mooie prijzen zijn beschikbaar. Heren paardenhouders aan de start hoor. Dinsdagmorgen is er weer een vermaak n.l. Ringsteken en Sleutel- trekken, eveneens weer zeer mooie prijzen. Dames en heren, doe mee. Het bestuur heeft moeite noch kos ten gespaard om er een gezellige kermis van te maken. Laten we alien door onze belangstelling to- nen, dat we deze oude traditie op hoge prijs stellen. In de etalage van de heer C. J. Schut kunt u de prijzen bezichtigen. MEERVOGELS-NIEUWS AKERSLOOT Naar ons werd medegedeeld. is de heer J. Duin tot voorzitter van de voetbalclub kozen. ge- GERARD .WORM ALKMAAR DEN HELDER Houttil Keizerstraat (Adv.) DE AANRIJDING IN DE LANGESTRAAT ALKMAAR. Het politie-onder- zoek naar de schuldvraag van de aanrijding, welke gistermorgen om kwart voor 10 in de Langestraat plaats vond, heeft uitgewezen, dat de motornjder J. de B. geen rij- bewijs bezat en geen voorrang ver- leende. Hij kreeg hiervoor een dub- bel proces-verbaal, terwijl hij door de aanrijding ook nog een dubbele beenbreuk opliep. De automobilist treft geen schuld. GESLAAGD ANNA PAULOWNA Zaterdag slaagde te Alkmaar voor het ULO- examen A Jb. de Wit, Th. Smiers, A. Trimmers en P. Klink, alien te Anna Paulowna. WERK STOPGEZET Het muurtje rond het Witte Kerkje te Heiloo Gisterenmorgen kwamen enige heren van de opspo'ringsdienst van de Wederopbouw uit Haarlem bij de aannemer D. Langedijk, die bezig was met het bouwen van een muur tje rond het Witte Kerkje te Heiloo, informeren of hij een vergunning had om dit object te bouwen. De aannemer verwees de heren naar de gemeente-architect, de heer Torken, en deelde mede, dat hij in opdracht van B. en W. bouwde, na dat het werk bij inschrijving ge gund was, zodat hij in de veronder- stelling verkeerde, dat alle forma- liteiten vervuld waren. Achteraf blijkt, dat noch door B. en W., noch door Gemeentewerken vergunning voor dit object was aangevraagd. Vermoedelijk verkeerden zij in de veronderstelling, dat zulks niet no- dig was? omdat stenen inderdaad vrij zijn. Er is echter voor ieder object een bouWvergunning nodig. Men zal alsnog trachten deze ver gunning te krijgen, opdat het muur tje, dat reeds voor een derde ge- bouwd is, kan worden afgebouwd. Zoals wij reeds berichtten, bestond het plan om na de bonw van dit kerke-muurtje de kalklaag van het witte kerkje af te bikken, zodat hiervan de oude baksteen weer te voorschijn zou kunnen komen. POLITIEVARIA ALKMAAR. Dinsdagmorgen omstreeks 7.30 uur raakte van een schip in het N.-Holl. Kanaal een motor in brand. De schipper was bezig met het bijvullen van de tank van de motprlier. Plotseling vloog de benzine in brand. Voordat de politie kwam was het brandje ge- blust. Alleen de motor had water- schade. Op de hoek van de Paternos- terstraatDubbele buurt vond gis terenmorgen een aanrijding plaats tussen een uit de Paternosterstraat komende personenauto en een zes- wielige vrachtauto, die uit de Dub bele buurt kwam. De laatste reed in op de jftrsonenauto, waarvan de voorzijde beschadigd werd. Tegen de chauffeur van de vrachtauto werd proces-verbaal opgemaakt. Gisterenmiddag bracht een 14- jarig jongetje door onvoorzichtig rijden met zijn fiets 'een 13-jarig meisje ten val. Hij passeerde het meisje op de Kennemerstraatweg en sloeg direct rechtsaf de Nieuw- poortsteeg in, waarbij hij met zijn trapper het voorwiel van het meisje raakte. Zij kwam te vallen en be- zeerde hand en knie. OKANJECOM1T6 WAARLAND. Dezer dagen vergaderde het Oranjecomit6 ter bespreking der feestelijkheden, ter gelegenheid van het regeringsjubi leum van H. M. de Koningin en de kroningsfeesten op 6 Sept. a.s. Op 31 Aug. worden de feesten ,1.I?,gez,e!. me* een grote gemeente- lijke bijeenkomst op Dirkshorn des avonds om half 8. 1 September speciale feestdag voor de kinderen. 6 Sept. kroningsdag: Feestdag voor de ouderen en schoolvrije jeugd. Willen deze feesten slagen, dan is er natuurlijk geld nodig en daarvoor wordt u dezer dagen een lijst aan- geboden; teken goed, dan zal het resultaat der feesten daaraan even- redig zijn. Het Oranjecomite. POSTDUIVENNIEUWS DE RIJP. Het was weer een spannende dag voor de leden van de P.V. „De Reisduif', afd. De Rijp- Graft, want heel wat duiven waren verzonden naar diverse plaatsen, om hun prestatievermogen te demon- streren en menige duivenliefhebber was met bij zijn platje vandaan te slaan, alvorens zijn duif binnen was Voor de wedvlucht vanuit Roo- sendaal voor jonge duiven waren veel liefhebbers. urDa duiven van de heer J. Wit te West-Graftdijk, 8 leverden goede prestaties, niet minder dan 7 duiven van hem bevonden zich bij de 18 eerst aankomenden, nl. nos. 1, 2, 5, 6, 10, 11 en 17. De nos. 3. 4, 9 en 12 waren van de heer M. Middelkoop te De Rijp, no. 7 van J. F Riteco no. 8 van mr. Slootmaker, de nos. 13, 14, 16 en 18 van P. Riteco ,en no. 15 yan de heer W. v. d. Hof. Vanuit Orleans, in Frankrijk, een afstand van 560 KM, werd gevlogen was heer M Middelkoop te De Rijp met zijn duiven no. 1, P. Riteco no. 2 en 3 nos 4 en 5 eveneens de heer Mid delkoop. Na een felle doch sportieve strijd werd de heer P. Riteco kampioen oude duiven met 236 punten, 2e de heer M. Middelkoop met 233 punten. Kampioen doffer H 46: 119243/310 punten, kampioen duif H 47: 351329- 239 p eigenaar de heer P. Riteco te De Rijp. Maandagavond had de 2e auto- motorzegening plaats bij de R. K. Kerk in de Midden-Beemster. Een 30-tal weggebruikers maakten van deze gelegenheid. hun geboden door de motorclub ..Perkam". ge- bruik om hun auto's en motoren onder de bescherming yan de H Christophorus te stellen.- Na een kort Lof, waarin Pastoor •van Leip het ceremonieel toelichtte werden de voertuigen gezegend. EGMOND-BINNEN Geboren: Adelbertus P., zoon van E. van der °'en ®n A. E de Waard; Marga- retha M., dochter van A. Scholten en T. Baitus; Agatha S P, dochter van M. Hof en.P. J. He's; Cornells G„ zoon van J. p. Zuurbler en A A. Borst; Catharina A, dochter van A. bchuit en M. A. Leek; Anna M. J., dochter van D Burger en Gr Broek. Overleden: Adrianus J. M. Schuit, oud 2 dagen Gehuwd: A. Boergonje te Uit- geest en C. J. Castricum alhier Ondertrouwd: P. C M. Beerepoot en E G. Diemeer, be'iden alhier. BURGERLIJKE STAND WIERIGNEN. Geboren: Johan- w' loc,hter van A- Slagboom en A. W. Molenaar; Hindertje. dochter va" E. Edens en H. A. Kruizinga. Ondertrouwd: W. Siemonsma en G van Fs. Gehuwd: H. v. d. Haven en B. Wor Overleden: P. L. Vroone, 58 jaar van A. O. Terwoert; M. a' Halfweeg 33 jaar, vr. van W. C Crommentuijn. ZANGLUST MET VACANTIE T ZAND Zoals verleden week reeds op de repetitie is aangekon- digd, zal onze zangvereniging voor- lopig vacantie nemen. De eerstvol- gende repetitie zal vermoedelijk in de tweede helft van Augustus plaats hebben en zal dan nog nader wor den aangekondigd. Hopelijk zal deze vacantie de vereniging goed doen, zodat daarna weer vol animo ge- repeteerd zal worden. De medewer king van alle leden wordt natuur lijk weer verzocht: we hebben weer grote plannen!!! HENSBROEK Tengevolge van hooibroei is Dinsdagmiddag 5 uur brand uitgebroken in de kapitale boerderij, bewoond door de heer W. Zwagerman te Hensbroek. On- middellijk werden de plaatselijke brandweer, eri die van Obdam, met welke de gemeente Hensbroek een gemeenschappelijke regeling heeft, alsmede die van Heerhugowaard gealarmeerd, terwijl tevens de brandweerkranen in gebrulk werden genomen. Hoewel zeer actief werd opgetre- den, kon niet worden voorkomen, dat de boerderij geheel een prooi der vlammen werd. Een paar hooi- klampen, die op enkele meters van het gebouw stonden, konden groten- deels behouden worden. Gevreesd werd voor het overslaan van de brand door het brandende riet, dat tot ver in de omtrek verspreid werd. Uit een burgerwoonhuis, bewoond door de heer J. P. Leegwater, dat op een 30 meter van het brandende gebouw stond, werd dan ook een gedeelte van de inboedel naar bui- ten gebracht. Dit huis is echter ge- lukkig met pannen gedekt en geheel van steen opgetrokken, zodat, alhoe- wel de brandslang er op gericht werd, hier geen direct gevaar kwam te bestaan. De woning van de heer Nap, on- middellijk naast die van Leegwater gelegen, is daarentegen geheel van hout en met riet gedekt, doch ge- lukkig bleef ook deze woning be houden, al begon het danig te bran- den. Wel begon het boeren woonhuis, bewoond door de heer M. de Boer en gelegen op niet minder dan ruim 100 meter, een ogenblik op 't rieten dak te branden. Door krachtdadig ingrijpen wist *men met emmers water en het uitplukken van het riet uitbreiding te voorkomen en de brand in de kiem te smoren. Verschillende inwoners zaten met een slang op de waterleiding op het dak van hun huis, om dit te bevei- ligen. Ook werd het dak van de boerderij van de heer D. Wit, ge legen op niet minder dan ruim 200 meter, natgespoten. Opstal en inboedel waren verze- kerd, doch naar tijdsomstandighe- den te laag. Slechts een klein ge deelte van de inboedel van de heer Zwagerman werd gered. Op het terrein van de brand was ook de heer Kooiman, burgemeester y.an Hensbroek, aanwezig. Begrijpe- lfjk was er veel publieke belang stelling. s <s^aar linemen is het de Schager Harddraverijvereniging niet £?i °m dit, iaa.r de landskam- pioenschappen hier te laten verrij- den. pit voorrecht is nl. ten deel pevallen aan Purmerend, dat dit Jaay h?ar 75-jarig bestaan viert. Het 65-jang bestaan van „West-Fries- tomni T met de landa" kampioenschappen worden gevierd. Wel zullen enkele speciale drave- rijen worden georganiseerd op 28 femnn1 as' ?ierv0°r mag totaal f 1000 aan prijzen worden uitge- keerd b.v. in de vorm van een prijs Van n een van f 250.—, een van f 100.— en een van f 50.Een en ander behoeft evenwel nog de goedkeurmg van da ledenvergade- GEEL-ZWART SLAAT VITESSE VOOR DE TWEEDE MAAL ,'T ZAND De handbalvereni ging slaagde er Zondag jl. in om Vitesse 1 uit Castricum voor de tweede maal in de kampioenscom- petitie te overwinnen en nu met 4—3, nadat onze meisjes met 3—0 hadden achtergestaan. 't Is er warm toegegaan! 'rEXEp Geboren: Eleonora J w R='L-^leten de Graaf en Maria W. Bakker; Petronella M. dv. Nico- laas J. Witte en Catharina W Haakman, Adriana J. dv. Jan Gie- i0b?nn? A' L' Standaart, Antje M dv. Jan Huisman en Pie- ternel Blom, Everdina dv. Albert Zielman en Hermamia Pen Ondertrouwd: Anne A. van den Hoven en Geertje T. van der Vis Johan A, Barhorst en Catharina H. Jansen. Getrouwd: Willem Jonker en Eli zabeth Arnout; Lourens Witte en Catharina M. A. Hoogenbosch. Gevonden voorwerpen 1 shawl, l kammetje in etui, textielpunten, 1 gr. ceintuur, fluit, 1 duimstok, 2 vuipennen, armband, 1 zakmes, 1 fiets 15 1 1 Voor de rechtbank te 's-Graven- hage werd de zaak tegen L. Groot- veld, die betrokken was by het autq-ongeluk, dat 23 Januari van dit jaar by Zoetermeer geschied- de en aan de Haagse dierenarts P. Roodzant het leven kostte, in behandeling genomen. GESLAAGD HEERHUGOWAARD Dezer dagen slaagde mej. Divera Johanna Lange.dijk, Heerhugowaard-Noord voor het examen practijk-boekhou- den. ATHLETIEK HEILOO - DOVES behaalde op de Kennemer kampioenschappen te Velsen de volgende resultaten Jongens B: 300 meter G. Koning, 40.8 sec., 3de; 600 meter G. Koning, 1.34.9 sec., lste; verspringen G. Ko ning, 5.38 meter, 2de; hoogspringen G. Meijer, 1.53 meter, 2de. Jongens A: verspringen J. v. d. Horst. 5.56 meter, 2de; 800 meter Kl. Blokker, 2.12.2 sec., 3de; kogel- stoten C. Oly, 10.74 meter, 4de. Heren: hoogspringen E. Kayser, 1.73 meter, lste; discuswerpen K Bakker, 37.97 meter, 3de. NIEUWE STATIONSCHEF HEILOO Onze stationschef^de heer J. Vasbinder gaat na bijna 42 dienstjaren de Ned. Spoorwegen met pensioen verlaten. In zijn plaats is met ingang van 1 Augustus a.s. benoemd de heer A. Tak, thans adjunct-commies te Amsterdam. FANFARE „ST. CAECILIA" HEILOO De deelnemers aan de autotocht voor ouden van dagen komen hedenavond 19.45 uur in Heiloo aan en niet, zoals geregeld was, om 20 uur. De leden van ons corps worden verzocht om 19.30 uur by cafd Hoebe aanwezig te zijn! Hem werd diefstal van ongeveer 171 ten nadele van dr. Roodzant ten laste gelegd. De president begon met het vooriezen van enige verkla- ringen, die door diverse personen na het ongeluk te Zoetermeer wer den afgelegd. Zoals bekend was echter niemand getuige van het auto-ongeluk en biijft de toedracht van de gehele zaak duister_ De enige, die gehoord kan worden," is de vbrdachte G. zelf. De verdachte G. verklaarde, dat hij op de bewuste avond in Sche veningen door een auto achterop was gereden. De bestuurder had hem gevraagd-mee te gaan om een borrei te drinken. Hy had dit aan- bod aanvaard. Nadat zij in het ge- noemde cafb in de Badhuisstraat iets gedronken hadden, waren zij weer in de auto gestapt en weggereden in de richting Voorburg. Voor de rechtercommissaris had G. verklaard, dat hy was meegere- den met de bedoeling dr. Roodzant te beroven, daar hy in het caf6 ge- zien had, dat deze nogal wat Seld by zich had_ Onder Zoetermeer had dr. Roodzant gestopt en Grootveld f 5.aangeboden. Hierop was een worsteiing ontstaan, waarbij G. zich van de portemonnaie van de die renarts had meester gemaakt Deze worsteiing gebeurde 'op de straatweg zelf. Hierop waren zij beiden weer in de Chevrolet ge stapt, terwyi nu G. achter het stuur plaats nam. Aangenomen mag wor den, dat hij de rijkunst niet erg goed meester was of het mechaniek van de nieuwste wagens niet vol- doende kende, want met emf vaart van circa 120 km. reed hij tegen het scheidingsmuurtje, met het be kende noodlottige gevolg_ De procureur fiscaal gi'ng In zyn requisitoir het strafregister van ver dachte na, die reeds op zeer jeug- dige leeftyd blijk gaf van een mis- dadige mentaHIelt. Twee Inbraken met diefstal, verduistering van een grote hoeveelheid drank van de fa. Richters, waar verd. gedurende acht maanden als magazijnknecht werk- zaam was geweest, dienstnemlng bij de SS en als laatste de roof op dr. Roodzant vulden het strafblad van verdachte Hij eiste een gevangenis- strai van 5 jaar met aftrek. Ultspraak over 14 dagen. De Haarlemse economische re cherche is reeds enkele weken op het oorlogspad om een wydver- takte handel in valse textielpun ten onschadeiyk te maken, en heeft nu in samenwerking met rechercheurs in andere plaatsen verschillende van deze takken kunnen afsnyden. In totaal zyn thans ongeveer 100.000 valse tex tielpunten in beslag genomen, ter- w«l een twintigtal personen is gearresteerd als verdacht van im- porteren en verhandelen van deze valse bonnen. De fraude is enige tyd geleden ontdekt op het filiaal van het cen traal distributiekantoor aan de Sme- destraat te Haarlem, waar alle In- geleverde opplakvellen met een kwartslamp worden onderzocht. Daarby bleek, dat zich telkens weer grote hoeveelheden valse bon nen tussen de ingeleverde bevon den, die met het blote oog byna niet als vals te herkennen waren. Het eerste spoor leidde naar Nieuw Vennep, waar een jubilerende ma- nufacturenzaak valse bonnen bleek te hebben ingeleverd Verdere arrestaties en inbeslag- nemingen werden verricht in Eind hoven, Den Bosch, Amersfoort Har- derwijk, Den Haag, Axel, Zaandam, Middeiburg en Amsterdam. Ver- moedeiyk iigt de bron in het bui- tenland. Thans zijn echter wel de belangrijkste tussenhandelaren, die de kleine winkeliers van hun prak- tijken slachtoffer doen worden, ach- terhaald.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2