Een volkomen verkeerd gefundeerde vrees inhetWesten ER LIGT EEN SCHAT VERBORGEN.... DWAZE ANNE Niet de Rus maar de communist bedreigt de wereld K m Kerkstrijd in Tsjecho-Slowakije De legende van de Drommedaris Het lot der presidenten van Litauen, Letland eh Estland ,,Hebt u in Berlijn ook Russen gezien?" De Kerkvervolging in Hongarije wordt met de dag meer verscherpt Buitenlands debat in Lagerhuis afgelast Terreur in de Baltische landen Een communistisch revolutieplan r>llEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 28 Juli 1948 PAG. 3 Salariscommissie ad hoc De Nederlandse aardolie-maat- schappij is bezicj met een ge- detailleerde studie van de Ne derlandse bodem met als doel aardolie te vinden. Op het IJs- selmeer geschiedt dit onder- zoek volgens de gravimetrische methode. Met de gravimeter worden de afwijkingen in het zwaartekrachtveld van de aar- de vastgesteld, waaruit de lig- ging der aardlagen kan wor den afgeleid. De gravimeter wordt op een uit stalen buizen samengesteld torentje, dat op de bodem van het IJsselmeer rust, geplaatst. -zm Maandagmiddag moest een Spitfire' van het vliegveld Twente een noodlanding maken in de omgeving van Zwolle. Na een glijvlucht van 200 M. sloeg het toestel om en werd grotendeels vernield. De bestuurder liep slechts lichte verwondingen op. De grotendeels vernielde machine met op de achtergrond een der vleugels. KARDINAAL MIDSZENTY DOET MEDEDELINGEN Passagier vermist van de „Ruys" De Olympische weg. Ongeveer drie honderd en vijftig ver- keersborden worden door de Engelse Automobiel Club aange- bracht, alleen reeds in het gebied van Londei$ om landgenoten en vreemdelingen de weg te wijzen naar de stadia, waar de Olympische Spelen Donderdag a.s. zullen beginnen. WE GAAN nu met elkander enkele merkwaardige gebouwen in Enkhuizen bezoeken. Beroemd vooral is de Drommedaris. Zoekt men uit de kleurige ansichtkaarten er een uit om naar de familie te sturen, tien tegen een is het de Drommedaris. Komt ge op een tentoonstelling van Westfriese streekschilders zoals Ian Plas, Koos Stikvoort en anderen, dan blijkt het dat de drom medaris van Enkhuizen domineert. Schip op de IJssel gekapseisd SOCIeTEIT DER AFRIKAANSE MISSIeN 25 jaar in Nederland Herremans naar Europa T1 Visa voor Duitsland FEU ILLETON DOOR A. DUNCAN (Van onze Berlijnse correspondent) EERT de ..Berlijnse correspondent" eens voor enkele dagen huiswaarts, dan wordt hem allerwege de vraag gesteld: ..Hebt u in Berlijn ook Russen gezien?" Op een bevestigend antyyoord wordt men dan dikwijls met bange ogen aangestaard, alsof de ondervrager zijti verwondering tot uitdrukking wilde brengen, dat men nog in leven is. rmer- srad, Het moet nu eindelijk eens ge- zegd worden, dat in het Weslten een volkomen verkeerd gefundeer de vrees voor de Russen bestaat. Wij zien ze hier dagelijks op straat, in cafe's, restaurants, in trams, rpe- tro en S-baan. Wij gaan ongehm- derd door het Russisch gedeelte van Berlijn, ook al worden zoveel mogelijk de avonduren vermeden om allerhand gespuis niet al te lichtvaardig buit in handen te spelen en ontmoetingen met dron- ken soldaten uit de weg te gaan. Het zijn eenvoudig voorzichtig- heidsmaatregelen, die men on mijdelijk nemen moet in een s' die door de onafgebroken viermo- gendhedentwisten in feite zonder bestuur is gebleven. Wij w£ten uit ervaring, dat de Russische soldaat een hartelijke, goedmoedige kerel is, ietwat wereldvreemd en daar- door wantrouwend weliswaar. doch in alle geval geen -menseneter of barbaarse woesteling. Zijn snel wis- selende gemoedsstemmingen stellen de West-Europeaan voor onoplos- bare problemen en zijn gevoels- uitingen kunnen niet altijd geluk- kig worden genoemd. Men vergete echter niet. dat het hier zonen be- treft van het Russische volk, dat nu eenmaal in een geheel andere sfeer leeft en is opgevoed. Het spreekwoord: ,,'s Lands wijs. 's lands eer", mag bij de beoordeling der Russen niet uit het oog wor den verloren. Nog altijd slaaf. Wij hebben gemeend hierop de aandacht te moeten vestigen, om- dat de vrees voor de toekomst in West-Europa dikwijls te sterk is geassocieerd met het woord Rus in plaats van met het veel juistere be- grip communist. Niet de Russen maken in het Sovjet hoofdkwartier Karlshorst politiek, doch de Russische commu- nisten. Niet de Russen neigen naar het scheppen van gespannen verhou- dingen, doch de communisten. Men ziet hier aan de Russische soldaat, hoe het Russische volk be- drogen wordt. In een internationale stad als Berlijn is de NKWD er in geslaagd de Sovjet-soldaat volledig te isoleren. Hij weet niet veel meer van het wereldgebeuren dan de Rus, die de Sovjet-Unie nooit heeft verlaten. Voor hem bestaat ook geen ge- lijkheid. Met eigen ogen heb ik in Helmstedt aanschouwd, hoe een Sovjet-Russische schildwacht door een officier werd neergeslagen om- dat hij niet tijdig een slagboom voor een aanrijdende auto had op- geheven. De grote legerinkoopma- gazijnen met Rrimwijnen en ka- viaar zijn niet voor de soldaten, evenmin als de luxueuse restau rants. Hij is de slaaf gebleven van weleer en niet meer in staat nog aan een vrije toekomst te denken. Wereldoverheersimg bljjft het doel. Rusland's toekomst wordt be- paald door de NKWD en de amb- tenaren der communistische partij. Zij zetelen in het Kreml, zij zetelen te Karlshorst. Zij hebben slechts een doel voor ogen: de vestiging van een communistische wereld- maatschappij onder Sovjet-Russi sche overheersing. Hieraan werken zij dag en nacht en met alle mid- delen. De minister van binnenlandse za- ken heeft benoemd tot adviserend lid der salariscommissie ad hoc, in- gesteld door de minister van bin nenlandse zaken, de heer J. A. J. Jansen Manenschljn, lid van het college van Gedeputeerde Staten van Zuidholland, tot lid der voren- bedoelde commissie is benoemd mr. G. H. van Herwaarden, raadadvi- seur bij het ministerie van binnen- «andse zaken. Voor Duitsland beloofden zij de- mocratische verhoudlngen. Hier ter plaatse hebben wij kunnen zien, dat in deze door maarschalk Zjoe- kov beloofde democratische maat- schappij geen plaats is voor de Kerk, doch wel voor een commu nistische jeugdorganisatie, een communistisch vakverbond, een communistisch schoolwezen, terwijl de niet-communistische politieke partijen tot een schijnbestaan wer- den veroordeeld. Geen enkel woord werd tot nu toe door de bolsjewistische macht- hebbers gehouden. Vertrouwen werd steeds door hen geschonden. Kaiser. Schwennincke en Reuter zijn er voorbeelden van, dat de Sovjets geen eerlijke medewerkers, doch slechts willoze werktuigen in hun handen willen hebben. Iedere aanval, iedere toegeeflijk- heid hunnerzijds is slechts schijn en verbergt niet vermoede bedoe- lingen. Zij dingen naar samenwer- king, doch tegelijkertijd zinnen zij reeds naar middelen om deze samen werking te saboteren. Zij vragen ojn besprekingen, doch in hun borstzak zit reeds de verklaring. dat de con- ferentie door „imperialistische ma- chinaties" der partners tot misluk- king was gedoemd! Zij erkennen in hun politiek geen zedelijke begrip- pen en hebb^p daarom ook geen ze delijke remmen. Late erkennlng ener vergissing Hier, en niet in de Russische soldaat, schuilt het grote gevaar, dat de wereld bedreigt en waar- voor de wereld terecht bevreesd kan zijn. Een gewetenloze tegenstander is geneigd iedere toegeeflijkheid als zwakheid uit te leggen. Hij begrijpt niet, dat men uit verantwoordelijk- heidsgevoel op bepaalde gebieden toe kan geven om grotere onheilen te vermijden. De geallieerden hebben dit lang niet willen inzien. Drie jaar samen- werking in de geallieerde controle- raad heeft hen. helaas rijtajjjk laat, doen inzieri, dat zij zich ifi de op- rechtheid van hun Russische colle- ga's vergist hebben. Zij hebben hun vastbeslotenheid getoond zich niet langer voor een gewetenloze gang- ster-politiek te willen buigen. Doch dan kan er ook geen sprake meer van zijn de Russen ter vermijding van moeilijkheden opnieuw op on- verantwoorde wijze toe te geven. Dit is de conclusie. waartoe men onvermijdelijk komt, indien men de geallieerd-Russische controverse van uit de Berlijnse werkelijkheid be- ziet. Met zwakte en aarzelen kan bij de Sovjet-Russen geen vrede gekocht worden. BOEDAPEST, (K.N.P.). In aansluiting op het beroep van Kar- dinaal Mindszenty op het wereld- geweten om eerbiediging van het Atlantic Charter ook voor Honga rije,vernemen wij, dat de Kardinaal daarin nog de volgende feiten ter kennis brengt van de katholieke pers in de gehele wereld. In de laatste tijd zijn drie her- derlijke brieven in beslag genomen. Zodoende zijn wij gedwongen, deze langs geheime weg rond te sturen. Vele kerkelijke gebouwen zijn reeds in beslag genomen en aan.de communistische organisaties gege- ven. Voor iedere processie, die men wil houden, moet toestemming ge- vraagd worden. Herhaaldelijk komt het voor, dat, wanneer deze toestem ming is verleend, de processie door vijandige manifestaties wordt ver- stoord. Vorig jaar heeft president Din- nyes aan de aartsbisschop van Eger plechtig toegezegd, dat de Kerk verlof zou krijgen tot het uitgeven van een eigen dagblad. Deze woor- den werden onder handslag be- krachtigd, maar wij wachten nog steeds op de vervulling van die belofte. Uit de allerlaatste tijd dateren de volgende voorvallen: Iii de stad Maria Gyued, die 2000 inwoners telt waarvan de helft katholieken, werd een grote kerkelijke plechtigheid gevierd, waaraan ook katholieken uit Pees wilden deelnemen. Pees ligt 30 km. van Maria Gyued en telt 70.000 inwoners. Aan het station wensje men de katholieken echter geen spoorkaart- jes te geven, onder het voorwendsel dat aan de Universiteit een offici- ele plechtigheid was, waarbij twee ministers verwacht werden. Daarom moest de gehele bevolking in de stad blijven om de ministers te ontvangen. De katholieken gingen daarop te voet naar Maria Gyued. De officiele feestelijkheid in Pees (waarop de ministers in het geheel niet verschenen, telde 500 bezoekers en de kerkelijke plechtigheid in Maria Gyued daarentegen 140.000, waarvan er velen van zeer verre waren gekomen. Op een andere Zondag wilden de boeren uit de omgeving van Boir in deze stad aan een processie deel nemen. Het gemeentebestuur deed de boeren echter weten, dat op die dag een detachement Russische soldaten voor inkwartiering zou komen. De boeren gingen niet naar de processie, bleven thuis en wacht- ten: de Russische soldaten echter zijn nog steeds niet gekomen. Een Armerikaans radiostation te Manilla heeft een boodschap van het Nederlandse passagierschip, „Ruys" opgevangen, waarin in de buurt zijnde schepen wordt ver- zocht uit te zien naar een vermiste passagier. Het schip was ongeveer halverwege tussen Saigon en Manil la, waar het Donderdagmorgen wordt verwacht. Het betreft hier de „Ruys" van de K.P.M. DE DROMMEDARIS Maar waarom noemt men deze ver- dedigingstoren Drommedaris? In Enkhuizen leeft daarover bij het vissersvolk deze legende. In heel oude tijden, toen dezei toren pas was gebouwd als een bescherming tegen aanvallen van vijanden uit de zee, was er een visser, die, thuis- gekomen na een goede vangst, wat te lang in een kroegje aan de ha ven had gezeten. Men had daar met elkander gepraat over een ge- heimzinnig monster, dat men in zee had gezien en wat men een drommedaris noemde. Toen de vis ser in de avond uit het kroegje kwam, kon hij de gedachte aan dit zeemonster niet van zich afzetten en in zichzelf pratend, piaakte hij plannen om het monster te van- gen. Of het nu kwam van de geel- schijnende maan door de bruine zeilen van de schommelende mas- ten, of van zijn eigen gepraat, het is niet bekend, maar plotseling meende hij vlak bij de haven het gevreesde monster te zien. Hij zet- te het op een lopen, maar het mon ster kwam snel achter hem aan en het zou noodlottig voor de visser geworden zijn, wanneer hij niet juist bijtijds de doorgang van de toen pas gebouwde toren aan de haven had bereikt. Op de bolle stenen had hij echter niet gere- kend, hij struikelde; en viel. In doodsangst riep hij uit: Hemel be- waar me./. Tegelijkertijd klonk er een verschrikkelijke knal. het stonk naar zwavel en hij hoorde een plonsend geluid, alsof er iets groots in het water viel. Het monster was overwonnen en hij vertelde het aan elk een in de stad. Men lachte met dit verhaal en naar aanleiding daar- van doopte de volksmond de toren met naam Drommedaris. KERKGEBOUWEN Hoog boven de stad uit steekt de Lange Jan, de toren van de St. Pancraskerk. De godsdienstzin maar ook de onderlinge na-ijver sierde in 1524 dit kerkgebouw met deze fleurige toren in Renaissance-stijl. De rijkdom van het toenmalige volk manifesteert zich in de mag- nifieke schilderingen, die de hou- ten kap sieren en in 1916 onder leiding van jhr. Six van hun verf- laag werden ontdaan. Het valt de bezoeker op, dat hij in de linker- beuk van deze protestante kerk een huldiging aantreft van de Moeder Gods in de treffende uit- beelding van de boom van Jesse. De beschildering van de rechter- beuk is in de trant van de1 Alk- maarse kapvoorstelling, het laatste oordeel en deze dateert ook uit de zelfde tijd het begin van de zes- tiencfe eeuw. Rijker van bouw- trant echter is de Gommaruskerk, met haar rijk versierd koorhek uit de eerste helft van de zestiende ling in de Lakenhal te Leiden in 1934 tot de beste behoort uit de Nederlandse kerken. eeuw en een boekerij, die aller be- wondering afdwingt. De boekerij is echter nog onbekend. En toch is dit een van de keurigste en kost- baarste collecties uit de 17de eeuw. De bekende geneesheer Bernardus Paludanus, legde de grondslag voor de bibliotheek; de geleerde predi- kant Gerard Vesterman voelde, vooral ook ten behoeve van de Latijnse school de behoefte aan een goed gesorteerde boekerij en lega- teerde daarom bij zijn overlijden een belangrijk deel van zijn boeken aan de stad Enkhuizen voor de bibliotheek in de Gommaruskerk. Ds Brinkerinck van Bovenkarspel vestigde in 1908 de aandacht van het Nederlandse volk op deze libe- rye en stelde een catalogus samen. Maar toch wordt er heden ten dage nog weinig gebruik van gemaakt, omdat men er niet voldoende van op de hoogte is. Daarom is een bezoek aan die kerk en aan hare boekerij zeker de moeite waard. DE KATHOLIEKE KERK IN DE STORM Dicht bij de Gommaruskerk staat met haar ranke toren het katholie ke kerkgebouw, toegewijd aan de H. Franciscus Xaverius. Dit is een voortzetting van de oude Jezuiten-4 statie, die vroeger haar schuilkerk- je had op het Spaansleger. Want na het jaar 1572. toen het Pausdom verdreven werd uit deze stee was het uitermate moeilijk voor de ti;ouw gebleven katholieken het geloof te bewaren. Zij moesten hei- melijk in particuliere huizen hun godsdienstplichten vervullen en moesten heel voorzichtig zijn om niet te vallen in de handen van de schout en zijn rakkers. Toen men wat ruimer kon ademen, werden kleine kerkjes in deze huizen ge bouwd. In het missieverslag van 1656 wordt er gesproken over het St. Gommaruskerkje in de Breed- straat, bediend door wereldpriesi- ters, het St. Pancraskerkje op het Venedie, en de Jezuitenstatie op het Spaansleger. Deze kerkjes wa ren rijk en bezaten prachtige zil- veren kandelaars, lampen en an dere gebruiksvoorwerpen. In de tijd van de Jansenistise woelingen gin gen de kerkjes van de wereldhe- ren mee met de nieuwe richting. de Xaveriusstatie bleef trouw aan de Paus en werd de enigste bede- plaats voor de katholieken. De meeste katholieken van de Janse- nistenstaties kwamen bij de Je- zuiten zodat men al heel spoedig de kerk op het Venedie moest slui- ten wegens gebrek aan belangstel- lingDe kerk op de Breedstraat bleef bestaan. Bij de bouw van het nieuwe kerkje in het begin van de 20e eeuw heeft men aI de zilveren ornamenten verkocht aan antiquairs in Amerika. Doodjammer! Alleen de katholieke kerk bezit nog haar rijke zilverschat, die, volgens de TIJD TE KORT Ja wat kerken betreft kan men in Enkhuizen niet uitgekeken- komen. Men noemt het wel eens de stad van honderd geloven en als je de lijst van kerkelijke gebouwen ziet zou je het haast geloven. Maar al- les is er in ruime mate. De Wes- terstraat zelf lijkt wel een museum van 17e eeuwse bouwkunst, gebou wen als het stadhuis, ontworpen rond 1680 dooi* een leerling van Jacob van Campen. Steven Venne- kool en de Waag zijn een bezoek ten voile waard. Maar we moeten verder. En zo hebben we maar een greep gedaan uit het zeer vele wat in Enkhuizen te zien is, om, zij het "dan onvolledig, een beeld te geven van deze parel van West- Friesland. B. Voets, Kap. (Wordt vervolgd.) Dlnsdagmorgen kapseisde op de IJssel bij Deventer het motorvaar- tuig ..Marianne", geladen met kool- teer en eigendom van de Olster as- phaltfabrlek. De oorzaak was, dat een der scheepsschotten was bezwe- ken, de lading zakte toen naar een zijde. Door het overhellen van het schip ontstond brand aan boord. De brandweer uit Deventer heeft het vuur geblust. Het schip is met be- hulp van een ander vaartuig recht getrokken en zal door een tank- schip leeggezogen worden. PRAAG (KNP). De strijd om de rechten en vrijheden der kerk in Tsjecho-Slowakije wordt met de dag feller gevoerd. Be- stond er aanvankeljjk, vooral ten gevolge van de eenzijdige voorlichting door de Praagse communistische regering en de onvolledige en daardoor valse voorstelling van zaken door neu- trale bladen en persbureaux over de gebeurtenissen in Praag, een zekere bezorgdheid onder de ka tholieken in West-Europa of de houding van Mgr. Beran wel krachtig genoeg zou zijn, thans is wel duidelijk, dat deze bezorgd heid ongegrond is. Het katholieke episcopaat in Tsjecho-Slowakije blijkt wel dege- lijk een betrouwbare wegwijzer te zijn in de strijd van het volk tegen de dictatuur van het materialisme, die de Tsjechen en Slowaken bij de Februari omwenteling is opgedron- gen. Onder de onwankelbare leiding van Mgr. Beran ontwikkelt zich de tegenstand der geestelijke elite van het land steeds sterker en intensie- ver. De leugenachtige beloften en toezeggingen van de communisten tegenover de Kerk worden door dd aartsbisschop van Praag in zijn brieveji en toespraken zakelijk daardoor op een bijzonder. kracht- dadige wijze en afdoende wijze uiteengezet. Het heeft op de openbare meqing van Tsjecho-Slowakije de grootste indruk gemaakt, dat d^ aartsbis schop voor zijn besluiten en mede- delingen van de kerkdeuren ge bruik maakt omdat andere publica- tiemiddelen hem ontbreken en de katholieke weekbladen ondanks alle toezeggingen niet mogen ver- sehijnen. Ook het bekende katholieke weekblad ..Rozsevac", daK na het oorspronkelijke verbod in Maart weer mocht verschijnen, is in Juni opnieuw verboden. Op eenzelfde wijze wordt thans ook de brief, die Mgr. Beran op 6 Juli zond aan minister Cepicka over het- onderwijsvraagstuk en waarover de regering in alle talen zwijgt, door katholieken zowel als niet-katholieken vermenigvuldigd en verspreid, zodat het mag wor den verwacht, dat de openbare me- Het debat, dat heden in het Britse Lagerhuis over buitenlandse zaken zou worden gehouden, is afgelast. Men meent, dat het kabinet van ge- voelen is, dat zuik een debat in de huidige omstandigheden ongewenst is. Er zpuden licht redevoeringen gehouden kunnen worden, die een slechte uitwerking zouden kunnen hebben op de delicate internatio nale toestand. Bovendien, zo gelooft men, zou de regering op dit ogen- blik geen uitvoerige verklaring kunnen afleggen. .Verwacht wordt evenwel, dat de minister van bui tenlandse zaken, Bevin, een alge- mene verklaring zal afleggen over de internationale toestand 'alvorens het Lagerhuis Vrijdag op zomerre- ces gaat. Waarschijnlijk zal ook het debat van Woensdag in het Hogerhuis over de buitenlandse politiek afge last worden. ning in Tsjecho-Slowakije binnen korte tijd ingelicht zal zijn over de houding van het Tsjecho-Slowaakse episcopaat in deze kwestie en over de dubbelzinnige handelwijze van de regering. Door al deze zaken is de reeds bestaande spanning tussen rege ring en Kerk aanzienli.ik verscherpt Dat alles wijst er op, dat de katho lieken met aan hun hoofd het Epis copaat niet zullen wijken voor leu- gen, geweld en terreur, maar wat het ook moge kosten, tot het einde toe zullen strijden voor de verdedi- ging van de menselijke rechten en vrijheden en voor de handhaving van het Christelijk erfdeel. De Nederlandse provincie van de Societeit voor Afrikaanse Missien herdenkt het feit, dat zij zich voor vijf en twintig jaar in Nederland vestigde. Op grond daarvan heeft Zondag 18 Juli in het klooster te Cadier en Keer de provinciaal H Mondb een piechtige H. Mis van 'dankzegging opgedragen, waarbij ook aanwezig was de generaal dezer Congregatie St. Harrington. Na deze H. Mis was er een druk- bezochte receptie, waarop de Com- missaris der Koningin in Limburg, Mr. Dr. F. Houben in het.Engels en Nederlands zijn hoge Waardering uitsprak voor het werk dezer Con gregatie, die zich uitsluitend aan missie-arbeid wijdt. Wethouder J. Godfroi van Maas tricht sprak uit naam van de bur- gemeester Jhr. Mr. W Michiels van Kessenich, die wegens de heilig- domsvaart niet aanwezig kon zijn. Bovendien waren nog aanwezig het voltaliige college van wethouders van Cadier en Keer, de burgemees- iei van Hulsberg en vele geestelij- ken uit de omgeving. Na het feestdiner en het piechtige Lof in de namiddag werd de dag besloten met de opvoering van het openluchtspel „St. Franciscus van^, Assisie" van Felix Timmermans, op een Verdienstelijke wijze vertolkt door de studenteii van het college. De St. Biasius fanfare van Kadier en Keer bracht Maandagavond een serenade, die tot een ovatie van het gehele dorp werd. In naam van zijn parochianen bood de pastoor een gebrandschilderd raam aan, dat in de hoofdingang van het college is aangebracht. Oud-studenten ver- rijkten het nieuwe marmeren altaar met zes bronzen kandelaars en kruis Dinsdagavond werd aan de vele we'ldoeners van de Provincie een feestdiner aangeboden. BATAVIA 27 Juli (Aneta) Het lid van de C.V.G.D., de heer Herre mans, is heden per vliegtuig via Nederland naar Brussel ver,trokken. Hij zal ongeveer veertien dagen uit Indie wegblijven. I gebedssamenkomst van in den vreemde verblijvende Balten voor de bevrijding van hun landen, wijdt de Scandinavische pers arti- kelen aan het lijden der Balten onder het Sovjet-bewind en schetst voornamelijk het lot der Presidenten van de drie door de U.S.S.R. geannexeerde Staten. Toen op 16 Juni 1940 de Russische troepen Litauen binnenvielen, ge- lukte het 't Staatshoofd Smetonas, met zijn gezin en zijn intiemste medewerkers naar Duitsland en vandaar naar de Ver. Staten te ont- komen. Tot 1943 leidde hij daar een krachtige anti-Sovet propaganda; tot hij onder geheimzinnig gebleven omstandigheden stierf. In de Ver. Staten is men algemeen van oor deel, dat de politieke tegenstanders van de President niet vreemd aan deze dood zijn. In Letland werd, terwijl de Rus sische troepen de grens overschre- den, President Ulmanis in de stra- ten van Riga door de ganse bevol king toegejuicht. Enkele weken na de volledige bezetting van het land oefende de President nog steeds, in principe, zijn functie uit en onder- tekende hij alle besluiten van de ..Quisling Regering". Daarna kwam de commissaris Vychinski aan het bewind, die de „Sovjetisering" van Letland op touw zette. Kort daarop deelde de Letlandse pers mede, dat President Ulmanis zijn ontslag inge- diend had .Het schijnt, dat men van Russische zijde beloofd had, dat de president zich naar Zwitserland mocht begeven. In feite maakte men gebruik van een list, om hem te bewegen, met zijn prive-secretaris in een auto te stappen, die de rich- ting van Moskou insloeg. Sedert- dien heeft men niets met zekerheid vernomen over het lot van de twee mannen. Volgens sommige geruch- ten zou Ulmanis in 1941 in de Sov jet-Unie gefusilleerd zijn. Ook wordt beweerd, dat hij in 1943 de dood vond in het Wolgagebied. De President van de Estlandse Republiek, Constantinus Paets, werd naar Rusland gedeporteerd, in ge- lijke omstandigheden, nadat hij en kele weken na de bezetting van het land zijn ambt had moeten neerleg- gen. Sommigen beweren, dat hij ge fusilleerd zou zijn, anderen dat hij, in Siberie, te Ufa, zou zijn gestor- ven. Met het verdwijnen van hun pre sidenten ving voor deze Baltische landen het terreurbewind aan: ver- zekerd wordt, dat 131.000 mensen er het slachtoffer van. werden gedu- rende de eerste Russische bezetting. Volgens de Scandinavische pers werden in de nacht van 13 op 14 Juli 1941, 43.000 Balten uit hun wo- ningen gesleept en naar de U.S.S.R. gedeporteerd. In de volgende dagen ondergingen 65.000 anderen hetzelf- de lot. Gedurende de daarop vol gende nazi-bezetting, verdwenen ongev. 200.000 Balten, terwijl sedert de terugkeer der Russen, in 1944, en de annexatie bij de Sovjet-Unie, er 400.000 personen gedeporteerd zou den zijn. „Europea", een bekend Italiaans weekblad, beweert, dat de Itaiiaanse communisten een weidoordacht re volutieplan hebben opgesteld voor geval van een wereldoorlog en als onderdeel van een communistische actie over geheel Europa. Het plan zou mede rekening houden met een Joegoslavische landing op de Itaii aanse oostkust voor hulpverlening bij de verovering van Rome. Voigens „Europea" was het de communisten niet mogelijk hun ge hele revolutieplan in werking te brengen binnen enkele uren tijds na de aanslag op Togliatti, daar de partij in dergelijke gevallen nim- mer op telefoon- of telegraafver- bindingen zou vertrouwen doch boodschappers zou zenden op door partijleden bestuurde locomotieven. Volgens „Europea" zou het „uiterst gecompliceerde" plan van de Itaiiaanse communisten i. v. m. de wrijving tussenf Tito en Moskou gewijzigd kunnen zijn, daar het hoofdzakelijk gebaseerd was op Joego-Slavische mi'litaire hulp. Ter verduidelijking van een be- richt, verstrekt door de U s i s, deelt het Allied Military Permit Office, Nieuwe Parklaan 17 te 's Gravenha- ge, mede, dat de voorwaarden voor het verkrijgen van een visum voor de inreis in Duitsland volkomen on- gewijzigd zijn gebleven. Zoals bekend, worden voor het reizen door Duitsland z.g.n. door- reisvisa (transit-permits) verstrekt. Voor het verkrijgen van een der- gelijk doorreisvisum moet de aan- vrage hiervoor tenminste zeven da gen voor de datum van vertrek wor den ingediend. 39. „Ze vertelde me, dat de reden, waar om ze in staat was, haar prij- zen weer op peil te brengen, deze was, dat iemand haar verliezen voor haar wilde betalen," zei Anne. „Ik kon het niet geloven, George", vervolgde Anne- en haar stem klonk hard, „toen ze me vertelde, dat iemand haar verlies betaalde en dat jij dat was! Het kwam me zo ongelooflijk voor, dat jij haar ver liezen betaaldezowel als de mijne!" Ze greep hem bij zijn arm beet. „Dat is niet waar; wel?" riep ze uit. „Zeg toch, dat het niet waar is George, dat jij, achter mijn rug om, de vrouw, die mijn grootste vijandin was, geholpen hebt!" Hij keek haar recht in de ogen. De zijne stond somber en bezorgd. ..Luister eens, Anne. Toen jij-er zo fel op stond, je op mevrouw Pri- tere te wreken, moest daar iets te gen gedaan worden. Ik vond, dat Dammeville groot genoeg was, twee zulke zaken te hebben, als ze be- hoorlijke prijzen vroegen; als ze eerlijk met elkaar concurreerden. Daaromging ik naar mevrouw Pritere toe en verzocht haar, de lijivc prijzen weer op e voeren. Ze wei- cataloog van de zilvertentoonstel- gerde eerst, totdat ik haar aanbood, haar verlies te vergoecjen.Ikik dacht, dat jij haar voorbeeld dan wel zoudt volgenmaar toen kwam die brand er tussenen.." Anqe was doodsbleek geworden. Zij hijgde' naar adem. Haar ogen stonden wijd open van verontwaar- diging. „Zodus mevrouw Prit^re had gelijk!" kreunde ze. Jij bent een verrader geweest. Je bedroog en dupeerde me; jij maakte me tot 'n voorwerp van spot voor de vrouw, die ik meer dan iets ter wereld haatte! Jij trok aan de touwtjes en ik speelde een armzalige rol. En jijdie ik volkomen vertrouwde hebt me dus aldoor verraden!" „Maar Annedat deed ik im- mers voor je eigen welzijn?" wierp hij haar tegen. ,.Als die brand niet uitgebroken was, zou je het op de lange duur zeker met me eens ge worden zijn." „Je weet heel goed, dat Ik mijn prijzen nooit gelijk aan die van mevrouw Pritere gemaakt zou heb ben", riep ze uit. „Ik zou liever ten onder zijn gegaan, dan mijn kans op wraak los te laten. En. als het on- geluk niet tussenbeide gekomen was, zouden Arthur en zijn moeder er ongedeerd afgekomen zijn." Ze voelde zich teleurgesteld en diep gekrenkt. De man, die zij ver- trouwd had, was haar ontrouw ge worden. Ze hield niet van hem dat had ze nooit gedaan maar ze stelde wel al haar vertrouwen in hem. En nu was het alsof ze iedere vaste grond onder haar voeten ver loren had. Ze keerde zich om en hij ging haar dadelijk achterna, stak zijn handen uit en greep haar tengere schouders stevig beet. „Anne!Anne!" riep hij uit, haar omdraaiend, zocjat hij haar ge- zicht kon zien, „denk niet zo hard over me! Ik deed het alleen voor je bestwil. Ik kon het niet verdra- gen, dat jij zulk een haat koesterde tegen zo'n verachtelijk schepsel als Claire Pritere is. Ik wilde een einde maken aan dat hele rampzalig ge- doe. En daarom deed ik, wat ik als het beste inzag en.... .,Je handelde achter mijn rug om! zei ze vol teleurstelling. „Toe, laat me los, George! Ikik kan toch nooit meer hetzelfde voor je voelen als.tot nu toe." Hij liet haar los en ze verliet haastig de kamer. Ze belde om haar kamenier. „Je moet alles, wat van mij is, uit de slaapkamer halen, Marie, en in de kamer aan de tuinkant bren^ gen," zei ze ,„nu dadelijk!" „Ja, mevrouw," antwoorde het meisje verbaasd. maar Anne gaf geen verdere uitleg. Ze moet alleen zijn. Ze moest Met geval voor zichzelf uitdenken en tot een besluit komen, wat ze zou doen. George zat alleen aan tafel en ging daarna naar zijn eigen werk- kamer. Hij voelde zich doodonge- lukkig en yerwenste zichzelf om zijn ellendige bemoeizucht, zoals hij het noemde. Hij had moeten be- denken, dat mevrouw Pritere nim- mer enig wapen ongebruikt zou la- ten, wat haar eenmaal in handen gegeven was. Ze haatte Anne des te meer, nu ze haar gelukkig getrouwd zag. Natuurlijk deed ze al haar best, om dat geluk te verstoren, als ze ook maar enige kans daartoe kreeg. George had echter nog andere zorgen. Hij was thuis niet komen theedrinken, zoals hij andqrs ge- woonlijk deed, omdat hij op zijn kantoor 'n onderhoud had gehad met enige bezoekers, die hem heel angstig waren komen raadplegen over zekere beleggingen, welke zij volgens zijn advies hadden gedaan. Het gold voornamelijk een bepaalde geldbelegging, die hij aan de mees- ten zijner kennissen aangeraden had. Intr-Oleum aandelen moesten ze nemen. had hij gezegd en de mensen, die zijn zakenkennis hoog- schatten, hadden dit gedaan. Een poosje waren die aandelen dan ook een prachtige belegging geweest. De maatschappij, die met olieboringen begonnen was, scheen groot succes te zullen hebben. Het nieuws ging als een vuurtje rond en hoe langer hoe meer mensen koch- ten aandelen. Het waren vooral kleine lieden, die verliezen moei lijk konden dragen. En dat had George bezorgd ge maakt. Hij zelf had slechts tegen enkele goede kennissen verteld, dat hij vertrouwen stelae in die Inter- Oleum aandelen.... en die kennis sen hadden zijn mening niet stil gehouden. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3