Sahara-romantiek dreigt te gaan verdwijnen SPORT PELS' DE NIEUWSTE AVONTUREN VAN JAN KLAASSEN Nederland moet meer Indische thee en koffie drinken Oud-leerlingen yieren gouden jubile Zusters Ursulinen Waar onze Olympische ploeg in Londen logeert INBROKJES Vakonderwijs in Wets-Friesland KATHOLIEKE DESKUNDIGEN EN DE BEROEPSKEUZE RADIO De dagtaak Ondergronds meemoet water leveren voor 1500 oasen Olympische Spelen Meer afzet bespaart veel deviezen Rond duizend gasten te Bergen Nederlandse sfeer op Engelse bodem Diploma's en prijzen voor vaklieden PAG. 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 28 Juli 194^ Zorg voor huisvesting en gastvrijheid De openingsplechtigheid Een uur rijden met de auto, buiten de City van Londen, ligt het RAF-kamp Uxbridge, waar een groot aantal deelnemers der Olympische Spelen is ondergebracht. Voortreftelijk is dit kamp ingericht. In een volkomen landelijke omgeving, verscholen tus- sen hoog geboomte en temidden van diep groene gazons, waar de bloemen in vr'olijke tinten de deelnemers een hartelijk welkom toeroepen, liggen de huizen, welke door de vertegenwoordigers van deelnemende landen zijn of nog wordfen betrokken. Lid der Eerste Kamer Onderscheiding voor Pater van Voorst tot Voorst f wijnen Begrafenis sergeant J. ten Donkelaar PROGRAMMA kiEN HEEFT altijd de Nederlanders geroemd om hun succes- iVi voile strijd tegen het water, waardoor zij erin slaagden duizenden hectaren land droog te leggen. In de toekomst zullen onze prestaties echter in het niet verzinken bij het enorme project, dat de Franse autoriteiten gaan uitvoeren ter ontginning van de onmetelijke zandvlakten van de Sahara. Jaren zal het duren, maar eens hoopt men zover te zijn, dat anderhali millioen men- sen zullen kunnen profiteren van precies het omgekeerde van wat de Nederlanders deden: Nieuwe gebieden tot vruchtbaarheid brengen door er water over te laten stromen. Kan men zich feitelijk wel inden- ken, wat het zou betekenen, als deze eindeloze zandvlakten eens veranderen in vruphtbare lande- rijen? Lang geleden, de geleerden sprqken van 25 millioen jaren, lag Pr=r,tn°Tm meer- groter dan geheel ln het hart van de hui- JSah"a- En nu nog bevindt zich dit geweidige water, waar eens ko- lossale vissen en reusachtige rep- tielen en amphibien om hun Be staan eikaar bevochten, diep onder □e oppervlakte van de huidige zandwoestijn. in 1927 kwam profes sor Justin SavorrtTh voor het eerst met deze theorie aandragen, en vele deskundigen noemden hem een fan- tast. Niemand kon geloven, dat er onder de millioenen, tonnen zand, die op deze plek van de wereld liggen opgehoopt, ergens onuitput- telijke hoeveelheden water zouden bevinden, zoals de professor be- yueerde met zekerheid uit zijn geo- logische studies te kunnen afleiden En men had reeds lang de idee prijsgegeven, dat de Sahara nog ooit zou kunnen bijdragen tot de voe- dmg der mensheid. Verrassend resultaat loen men echter toch, op aan wij - zing van Savornin, ertoe overging expedities van geology uit te zen- den, om door boringen de'mogelijk- heid te onderzoeken, werd zijn theo rie volkomen bewaarheid pet bleek, dat op precies dezeifde plaats, waar de professor op grond van zijn studie der aardlaagverschuivingen de aanwezigheid van het meer ver- moedde, op een glooiend viak van 300 meter onder het Sahara-opper- vlak in Frans West-Afrika tot 1300 meter in het Oosten, bij de Lybi- sche woestijn zich inderdaad enor me watermassa's bevonden, omge- ven door waterdichte leemlagen en daardoor in stand gehouden door de duizenden jaren heen. En dit was des te meer opzienbarend, aange- zien juist in de eerste decennien van onze eeuw steeds meer oasen en bronnen inde Sahara gingen verdrogen, zodat het Franse gouver- nement reeds met wanhoop een in- vasie van honderdduizenden van elke levensmogelijkheid beroofde woestijnbewoners in het reeds over- bevoikt'e Noorden verwachtten. Er werd direct gebruik gemaakt van deze belangrijke ontdekking, die overigens eerst tien jaar na de ont- hullingen van Savornin werd ge- daan. Toen de eerste boringen bij Mzab-Thales werden uitgevoerd, borrrelde daar met onstuimige kraclet het vruchtbaarheid bren- gende water naar boven Jaren van koortsachtige onderzoekingen voigden, ook toen de oorlog elk grootscheeps ontginningswerk on- mogelijk maakte. En thans hebben de autoriteiten een tienjarenplan opgesteid, dat dwars door heel de woestijn heen over een lengte van 300 kilometer en een breedte van 9 km. een straat van 200 vruchtbare oasen moet verwezenlijken, als een niet te missen baken voor alle woestijnreizigers. Romantiek opgeofferd aan „nut" In <je eerstkomende tien jaren wordt dus een begin gemaakt met de meest gigantische qntgin'ning ter wereld. Krijgt men de plannen vol- ledig uitgevoerd, dan zal echter mettertijd de hele Sahara verande ren in een uiterst vruchtbaar ge- bied waarop 1500 oasen in alle rich- tingen de steunpuflten zuilen vor- men voor de reizigers, terwijl er 1.500,000 nieuwe bewoners hun le- vensonderhoud zullen kunnen ver- werven. Het zal echter tevens het einde betekenen van de woestijn-roman- tiek, die in vele onsterfgUjke boe- ken is verheerlijkt. Oase na oase zal namelijk precies hetzelfde eruit gaan zien: we leven nu eenmaal in een „nuchtere" tijd. Uit het brein der Franse ingenieurs is niet de minste fantasie ontsproten: De oa sen zullen alle twee.honderd gezin- nen herbergen, met ieftr een hec tare grond, waarop precies 121 da- delpaimen zullen worden geplant; met alle dezeifde huizen, dezeifde wegenaanleg, alleen de gezichten der mensen zullen er nog ver- schillen, maar dat hebben de, Fran- sen dan ook niet in de hand! Voor het zover is, zal er echter nog heel wat moeten gebeuren. Als men bedenkt dat een dadelpalm eerst na vijftien jaar vrucht gaat dragen, begrijpt men, dat er voor de toekomstige oasebewoners nog heel wat moeilijke jaren voorbij zullen gaan, aivorens zij in hun onderhoud kunnen voorzien Natuurlijk zal die lange tijd moeten Worden over- brugd door andere middelen van bestaan. Juist daarom hebben de Fransen reeds thans in hun eerste oase bij Mzab-Tales een soort „oase-school" opgericht, waar bekwame inge nieurs de inlandse bevolking van Redouinen zullen opleiden, om zelf de honderden- nieuwe irrigatiewer- ken te kunnen bouwen. Onder deze roversstam.men hebben de plannen overigens nog we.img weerklank en enthousiasme kunnen wekken. Uit de resuitaten zal het de woestijn bewoners nog duidelijk moeten worden, welk een enorme zegen hun hier door de vreemde overheer- sers wordt gebracht. In Engeland is op initiatief van Kardinaal Griffin een Katholiek Comite voor Ontvangst en Gastvrij heid in het leven geroepen, dat zich speciaal belast met de zorg voor de huisvesting en gastvrijheid voor katholieke buitenlanders, die in Engeland aankomen. De zorg van dit comite is thans voornamelijk gericht op de ongeveer duijend ka tholieke deelnemers aan de Olym- pische Spelen, aan wie het comity een hartelijke ontvangst hoopt te bereiden. Zondag 1 Augusus zal er een pon- tificaal Lof in de kathedraal van Westminster worden gecelebreerd door Kardinaal Griffin, waarna de Kardinaal de katholieke deelnemers zal ontvangen en hun een thee aan- bieden. Zondag 8 Augustus is er voor hen een avondconcert in het Royal Opera House, Covent Garden. Op Woensdag 11 Augustus worden de gasten genodigd op een dansavond, in het Lyceum, Wellington Street, Strand, waarbij men hoopt, dat ook de Koning en de Koningin aanwe- zig zullen zijn. Verscheidene katholieke bewe- gingen en organisgties hebben zich beschikbaar gesteld voor het gevon van inlichtingen en gastvrijheid, o.a. The Grail, 58 Sloane street London S.W.I, en de Newman As sociation, 31 Postman Square Lon don W.i, In de kathedraal van Westmin ster zal er tevens gelegenheid zijn tot biechten in vreemde talen. Voor Nederlanders zijn daar aan- wezig de Fathers G. v. d. Poel en Th. Zwartkruis, leraren aan het Seminarie Hageveld. is niemand te zwaarmet Mijnhardtjes. Zij nemen mocheid en loomheid weg. I Koningin Eiizabeth en Prinses Margaret zullen Donderdagmiddag a.s. in het Wembley Stadion het defile dat 50 minuten duren zal van de Olympische deelnemers bijwonen. Na afioop hiervan zal Lord Burghley, voorzitter van het orga- nisatie comite, de laming verzoe- ken de Oiympische Spelen te ope- nen, en dan zal de koning de vql- gende woorden#spreken: Ik ve'r- kiaar de Oiympische Spelen te Londen, waarmee de 14e Olympiade van de moderne tijd wordt ingeluid, als geopend. Deze piechtigheid zal om 4 uur 's middags plaats hebben, en zeven minuten'later wordt de Olympische fakkel, die met fanfares en saiuut- schoten ontvangen zal worden, in het stadion verwacht. Bij de opening zal de Aartsbis- schop van York een wijdingsrede uitspreken. Zoals de heer J. G van Wachem, directeur van de Ceritrale Verkoop- organisatie van Ondegiemingspro- ducten (C.V.O.) in Batavia, in een onderhoud kon mededelen is Neder- lands Indie op economisch terrein sterk vooruit gegaan. Men is overal druk aan de arbeid, er is meer rust gekomen, de voedselpositie verbe- tert zich en er wordt reeds een klein export-overschot bereikt De prijzen van verschillende goederen, zoals b.v. van rijst, bewegen zich in dalende lijn. Deze on.twikkeling op economisch terrein is ook uit politiek oogpunt uitermate belangrijk. waar gewerkt De bekende Nederlandse wegren- r.er Gerrit Schulte. kwam Zaterdag jl. tijdens een wed^trijd in het Bel- gische plaatsje St. Nicolaas zo ern- stig te vallen, dat doktershulp nood- zakelijk bleek. Schulte's geneesheer te Den Bosch, dokter Karthaus, constateerde een scheur in het lin ker schouderblad. Volgens de heer Kathaus zal het een dag of 10 duren voordat Schulte weer fit genoeg zal zijn om zijn training te hervatten. Op een desbetreffende vraag ant- woordde Schulte, dat hij, wanneer hij niet binnen een week hersteld is, op de a.s. wereldkampioenschap- pen alleen aan de achtervolging zal deelnemen. Jacques Dupont van de Fran^p Olympische ploeg heeft te Bordeaux een nieuw record gevestigd op de kilometer met staande start met een tijd van 1 min. 8.6 sec. Het oude reqord stond sinds 17 Aug. 1938 op naam van de Italiaan Bettesipi, die te Milaan een tijd van 1 min. 10 sec. maakte. In het White-City Stadion te Lon den werd Maandagavond het* ge- vecht om de wereldtltel halfzwaar- gewicht gehouden tussen dp Britse kampioen Freddie Mills en de Ame- rikaanse titelhouder'Gus Lesnevich. Het gevecht, dat 15 ronden duurde, eindigde in een puntenzege voor Mills. Hiermede behaalde de Brit de wereldtitel. In een gevecht over 8 ronden boekte Eddie Thomas uit Wales een puntenzege op de Britse welterkam- pioen Ernie Roderick. Het treffen om de Europese licht- gewichttitel tussen de Britse titel- houder Billy Thompson en de Fran se uitdager Pierre Montane eindigde na 15 ronden onbeslist. Het spreekt vanzeif, dat de Ne derlandse chef de mission Karel Lotsy, geassisteerd op uitstekende wijze door de directeur van het N.O.C., van Zijll, en door de man, die ailes weet op te knappen, van Kooten, enkele dagen van te voren naar Londen was gereisd om ter plaatse te controleren of alles in orde was en de papieren, gegevens, Uitnodigingen, speldjes en nog veel meer in ontvangst te nemen, die bestemd zijn voor de Nederlandse officials en de athleten. Bergen werk zijn er in twee maal 24 uur verzet, elk uur, elke minuut werd benut en de wagen reed op en neer van Uxbridge naar het orga- nisatie comite in het centrum van London, vandaar naar N.orthwood, waar de meisjes en haar leidgters zijn ondergebracht en weer terug naar het Wembley Stadufn, naar Henley en verder naar alle plaatsen en plekken waar in de komende weken Nederlanders zullen verblij- ven. De afstanden zijn enorm groot, ondanks het feit dat ons land met het onderdak brengen, heeft geboft, omdat onze landgenoten voor Oe wedstrijden en voor de trainings- centra geen enkele maal door Lon don zelf behoeven te gaan, waar door alles veel rustiger zal kunnen verlopen. Lotsy zelf logeert natuurlijk ook in het R.A.F.-kamp. Hij hoort bij de deelnemers te zijn teneinde hen te heipen en moeilijkheden uit de weg te ruimen. Hij heeft een kamer in het huis van de kampcommandant Adams en is best tevreden over de beschikbare ruimte voor zijn ipen- sen. De „mannen" van de Neder landse ploeg zijn met uitzondering van de ruiters, die in Camberley zitten, van de schutters, die in Bis- ley zijn ondergebracht, en van de roeiers en de kanovaarders, die he- iemaal in Henley zitten, gelogeerd in het huis, dat de naam „Doiran" draagt, een herinnerlng aan een plaatsje in Beigie uit de eerste we- reldoorlog. De kamers zijn prettig ingericht. Overal zijn douches en baden en de eetzaal is een brok gezelligheid, waar een elkeen zich onmiddellijk thuis moet vBqlen. Weldadig doet de rust in dit kamp aan, ver van het rumoer van de city, een prachtig oord van recrea te en een uitnemende plaats voor de deilnemers om zich te concen- treren op de grote spprtgebeurtenis- sen, welke staan te wachten. Ne derland doet het met zo groots als Amerika, wier deelnemers niet in een huis, maar in verscheidene ge- bouwen te Uxbridge zijn onderge bracht, en die e.en stukje van Uncle Sam in deze typisch Engelse omgeving hebben gepoO" Eigen voedsel Ihet witte brood dat de Amerikanen hebben meegebracht en dat elk etmaal per speciaal viiegtuig uit Los Angelos wordt gestuurd is kostelijk), eigen orga- nisatie, eigen typistes, koks en wat dies meer zij. Neen, Nederland doet een beetje minder pompeus, maar daarom met minder goed. Nog wgp- pert de Hoilandse driekleur met aan de mast, opgesteid bij de ingang van het kamp, want d|t gebeurt pas als de eerste ploeg arriveert, maar reeds is de Hoilandse sfeer in. Doira/i aanwezig, dank zij al dat voorbereidende werk van Lotsy en de zijnen, die er prijs op steilen dat de ploeg zich dadelijk thuis voelt. Van Uxbridge naar Northwood is met de auto 20 minuten rijden, maar het loonde de moeite. In het college, waar de Nederlandse meis jes, athleten, zwemsters, gymnasten en schermsters worden onderge bracht, is reeds alles in gereedheid gebracht voor de gasten. Lieflijk ligt het dorpje tussen de heuveis, gezeliig ligt de school temidden van de gazons, er zijn oefenterreingn en zeifs een zwembad, wg^r echter niet gesprongen kan worden, hoort er bij. Hier zullen mej. Pi t m^ mevr. Braun, mevr. Suttorp van den Berg en mevr. van der Bos de leiding hebben, „m nauw contact met de chef de mission, in het „Middle- house" zullen Hannie en Fanny en Greetje en Nelly en hoe de meisjes meer mogen heten een prettig'e tijd doorbrengen en zich kunnen prepa- reren op de zware wedstrijpen. Uxbridge en Northwood zijn ge- reed om de jongens en de meisjes te ontvangen dn alios is gedaan om aan de Nederlandse deelnemers een ideaal verblijf te verzekeren, dat was onze eindindruk van ons bezoek aan beide verblijven. Klokslag twaalf uur in de middag van de 25ste Juli vertrok van het Centraal-station een extra-trein met zeshonderd oud-leerlingen van de Kweekschool, het Pensionaat en de Huishoudschool te Bergen N.H., om het Gouden Jubilee te vieren van de Zusters Ursulinen. In Haar lem, Uitgeest en Alkmaar voegden zich steeds nieuwe by en toen te gen half twee de massa door de zusters aan de hoofdingang aan de Loudelsweg werd verwelkomd, was deze aangegroeid tot rond de duizend. Van alle jaren waren ze er, en van alle kanten samengekomen: de oudste ieeriingen van de Kweek, destijds nog in Monmkendam tot de jongsten, in 1947 gesiaagd voor het examen van Kweek, Huishoud of Mulo. Er waren moeders van een groot gezin, die nu zelf reeds Ieeriingen en afgestudeerden hebben van Ber gen, grootmoeders zeifs! Doorgewin- terde schooijuffen en joqge krach- len, mevrouwen en juffrouwen met uiteenlopende ievensposities, ge- trouwd of niet. Maar hier in Bergen snoven alien de geuren van de Bergense jaren weer op, en alien werden jong, als in de tijd, toen ze nog studeerden en speeiden. De ontmoetingen met de Zusters, het weerzien van klas- en clubgeno- ten na jaren en jaren bracht een vreugde en een blijde stemming, die geen ogenblik verminderde gedu- rende de enkele kostbare uren on der eikaar doorgebracht. Achter de Kweekschool was een enorme tent gespannen van ruim vijftig meter lgngte en 15 meter breedte, van voor tot achter volge- plaatst met lange witgedekte tafels, voigeladen met borden en glazen, versnaperingen en bloemen. Behalve de Z.E. Directeur Slijker- man, die eerst in stomme verbazing de hele feesttent met de roezemoe- zende, lachende en juichende me- nigte overzag, maar zich tijdig wist te herstelien om de menigte van harte welkom te heten, was ook aan wezig mgr. v. d. Burg, Deken van Amsterdam, die ruim twintig jaren de geestelijke leiding en lessen in Bergen heeft gegeven. Het was een feest,, een brok ge zelligheid, een grenzeloze hartelijk- heid. De oudste Zusters uit de be- ginjaren van de Stichting werden weer jong met de oud-oud-leerlin- gen van v66r de eerste wereldoorlog en de jongeren, die de herinneringen De uitslagen der examens en de bekroningen van de cursussen der Vereniging tot bevordering van het vakonderwijs in WestFriesland zijn: Uitslag elndexamens tekenschoien Gesiaagd: H. Bakker, R. Popma en R, Takes, school Wognum; P. A. v. Boheemen, school Wieringen; P. Heidsma, school Langedijk; P. N. Groot, school Spierdijk; G. P. Doef, P. de Vries en A. Schutte, school Wervershoof; G. A. Nootebos, school Castricum; J. Bruin, J, Pater, J. Keijzer en J. de Vries, school Scha- gen; J. Beek en J. Hak, school Me- demblik; H. J. Gutter, school Wer vershoof. Uitslag eindexamen leerling-stelsel Gesiaagd: A-OPLE1DING. Timmerneden: P. Heidsma, Noord Scharwoude, 1435; J. de Lange, Zuid Scharwoude, 1437; A. Rave.n, Win- kel, 1441; Th. M. Kamps, Hoogwoud, 1442; G. J Bakker, Wervershoof, 1453; S. Weel, Andijk, 1457; H. v. d. Haven, Wieringen, 1478; J. C. Bais, Wieringen, 1479. Schilders: A. Boomker, Enkhui- zen, 1432; K. de Kroon, Broek op Langedijk, 1445; H. Bakker, Mid- woud, 14J6; R. Popma, Twisk, 1449; J. P. Burger-, HeerHugowaard, 1486; H. B. J. Pluijlaar, Langedijk, 1529. Smeden: H. Bruijnes, Beemster, 1460; J. Jager, Wieringen, 1^81; K. Jissink. Lutjewinkel, 1489. Metselaars:. N. Schutte,- Wervers hoof, 1452. Monteurs: A, de Groot, Midwoud, 1450; J. Takes, Wognum, 1451; J. Dijkstra, Wieringen, 1480, VVagenmakcrs: A. F. v. Oversteeg, Oudkarspel.' 1434; J. Draijer, Scha- gerbrug 1483. B-OPLEIDING;. Timmerlieden: P. N. Groot. Aven- horn, 1476; C. Haakman, Wervers hoof, 1512; P. de Vries, Andijk, 1523; A. de Jong, Enkhuizen, 1531. Schilders: A. Kuin, Berkhout, 1508. Smeden: C. P. Koopman, Heer Hugowaard, 1537. Bekroningen tekenwerk avondscholen le leerjaar 3e prijs P. Moeije.s, 4e W. Roos- siern, Wieringen; 4e G. Kooij, 3e J- Schot, 3e P. Winkel, 3e F. de Poo- ter, 4e W. Wagenaar, 4e S. Ploeg- stra Schagen; 2e W. Glas, 2e M. v. d. Weerd, 2e G. Kosjsen, Langedijk; 4e S. Vriend. Wervershoof; 4e N. Homan, Hoogkarspel; 4e P. Smit, 4e K. Dijkman, 4e J. Appelman, 4e J. Koppen, 4e KrKoeman. 4e B. Keu- len. Wognum; 4e J. Schipper, Spier dijk; 3e H Stam, 4e H. Ax. 2e S. Bruin. 3e J. Niele, 4e A. Groot, 4e A. v. Oudenaarde, 4e P. v. d. Broek, ieger. Hoogwoud; 4e A. Been, Medemblik. 2e leerjaar. 4e prijs F, Tamminga, Wieringen; 3e S. Jager, Schagen; 2e J, Raven, Schagen; 4e H. Bekker, 4e J. Lands man, Langedijk; 4e D. Reus, 4e J. Bakker, 3e J. Ruiter, Wervershoof; 3e A. Kuipers, 3e J. Berkhout, 4e A. Berkhout, Medemblik; 4e J. van 't Hoff, 4e A. Degeling, 4e T. P. v. Dulmen, 4e P. Hoffer, Hoogkarspel; 2e C. Koeleman, 4e J. Bakker, 4e J, Dantuma, 4e P. J. v. Leijen, 3e C. Roo^zendaal, Wognum; 2e J. Sijm, Spierdijk; 3e F. v. d. Broek, Hoog woud. 3e leerjaar. 4e prijs D. Steeman, 4e R. v. d. Woude, 4e J. C. Bais, 4e L. Stobbe, Wierii |,en; 3e A. Duinker, le J. Draijer, le R. Dijkstra, 2e D. Sclyju- ten, 4e W, Wiersma, 3e J. Blokker, 4e C. G. Kruit, 4e J. Scheringa, Schagen; 3e A. F. v. Oversteeg, 2e J. de Hartigh, 2e G. Oud, 3e K. de Kroon, 2e D. T. Bok, 3e C. J. Vahl, 3e J. de Lange, 4e K. Giltjes, 4e C. de Rpiter, 4e J. C. de Geus, Lange dijk; 4e G. Bakker, 3e A. Mohren, Wervershoof; 3e W. Groenewoud, 2e H. Kuipers, Medemblik; 3e D. Beem ster. Hoogkarspel; 2e K. Jonker, 3e G. Hoogland, 3e J. Hoogland, 3e P. Appelman, 4e C, Koeleman, Wog num; 4e N. Boots, Spierdijk; 2e A. Raven, 3e L. Bakker; 2e Th. Kamps 3e J. Rougoor, Hoogwoud. 4e leerjaar. 3e prijs J. Hak. 4e J. Beek, Me demblik; le met lof H. Bakker, 2e R. Popma, 2e R. Takes, Wognum; 3e P. v, Boheemen, Wieringen; le met lof W. J. v, Loenen, le P. Heid sma, le H, Pluijlaar, Langedijk; 3e J. v. Woesik, le J. Keijzer, 2e J. Bruin, 2e J.d e Rooij, 4e J. Pater, 2e A. S, Bakker, Schagen; le met lof G. P. Doef, 3e A. Schutte, 3e H. J. Gutter, 3e P. de Vries, Wervers hoof; 2e J. B. de Vries, Schagen; 2e D. Icke, Castricum. De voorzitter van het centraal stembureau heeft naast de heer J. Brandenburg (CPN) te Amsterdam, die voor drie groepen van provin- cien was gekozen tot lid der Eerste Kamer benoemd verklaard tot lid der Kamer de heer J. van Santen te Amsterdam. Bij K. B. is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau Pater E. J. M. baron van Voorst tot Voorst S.J., gewezen hoofdaalmoe- zenier van het Kon. Ned. Indisch van de tweede oorlog en de evacu- atie ophaalde.n. In de pauze na de limonade - was het hele gebouwencomplex in alle gangen en zalen, lokalen en kamers gevuld met lachende en kwebbe- iende groepjes die haar slaapcelle- tje of studiebank van vroeger nog eens moesten zien. Drie grcg.e luidklokken waren nau welij-ks bij machte de massa weer terug te roepen tot clfe ten voor het souper, en tijdens het souper was er amper gelegenheid een lied uit het programmaboekje te zingen, te luis- teren naar de revue van Thomasvaer en Pieternel, of een speech af te steken voor de microfoon: iedere minuut moest worden uitgebuit om heel veel van vroeger op. te halen, nog eens naar hartelust te lachen om de pret van voorbije jaren In- tussen droegen de Zusters geholpen door pensionnaires en huishoudsters de schalen met soep, hors d'oeuvre, broodjes en tulband aan om de zo hongerige magen te vullen. Te half acht stroomde de massa uit naar het oude Bergense tramme- tje, dat deze keer wegens het res- pectabele aantal wagons wel „tram" mocht heten. De reiinie heeft veel goeds ge daan. De mooie geschenken der oud- leerlingen voor de kapel van het moederhuis en voor de kapellen in de Missie zullen er aan blijven her- inneren. De retinfe is een van de luid-spre- kende getuigenissen, dat de Congre gate van de Bergense Ursulinen 'n krachtcentrale is geweest in de vijf tig jaren van haar bestaan voor d<= duizenden meisjes in het Bisdom. En met deze feestelijke bijeen- komst van duizend oud-leerlingen wordt de viering van het Gouden Jubilee besloten. De vacanties gaan beginnen de Zusters trekken zich terug in de stilte van de jaarlijkse grote retrai- te de nieuwe postulanten doen haar intrede. Ja! Geve God aan deze Bergense Ursulinen in de toekomst een groot aantal jonge krachten, op wie het voorbeeld van blijmoedige offerzie- len aanstekelijk werkt, die ge- hoor gevefl aan Gods roepstem die haar leven geheel aan God en aan dit zegenrijke werk willen ge- ven. Want deze arbeid: de vorming en de onderrichting van de meisjes in Holland en Afrika is een werk, dat schoon is, dat welbehagelijk is aan God. wordt en het economisch leven zich goed ontwikkelt, krijgen extremis- ten geen voet aan de grond. In een heropbloeiend Indie kunnen de on- derhandelingen een vlotter ver loop hebben. Het beeld van de ondernemingen daarentegen is somber. De onder nemingen kwamen op de laatste plaats wat de rehabilitate betreft. Zij zitten met hoge exploitatiekos- ten, moesten exporteren en kregen te doen met lage omrekeningskoer- sen. Men was gebonden aan de grond en onderhevig aan de gevol- gen van politieke en militaire ac hes. Men had te zorgen voor on- dernemingswachten, voor perso- neelsbescherming en men stond vaak bloot aan de. extremisten. De opvattingen als zou de outil- lage van de ondernemingen slecht zijn, zijn onjuist te noemen Naar de algemene opvatting in Batavia is die outillage zeifs beter dan voor de oorlog. Inmiddels zijn er voor vele on dernemingen moeilijkheden gere- zen. Dat geldt in het bijzonder voor de thee-ondernemingen. Ons land betrok voor de oorlog 12 millioen po^d thee. Daarvan werd ongeveer 90% uit Ned. Indie ge'importeerd. Op het ogenblik bedraagt het theeverbruik in ons land per jaar 6 millioen pond. Daarvan komt slechts 20%--uit Ned. Indie. De ove- rige 80% worden betrokken uit India, Ceylon, enz. Dat betekent dus dat Nederland daarvoor deviezen in het sterling- gebied nodig heeft en dat de afzet van thee uit Ned. Indie niet °P g«mg kan komen Het is daarom gewenst dat zeifs al zou de kwaliteit iets min der zi)n men onder de huidige omstandigheden de afzet van thee in ons land -stimuleert. Dezer dagen is het uitvoerrecht van 25 cts per pond op nieuwS thee venaagd tot ongeveer 6'/. cts per pond. Zulks is voor de prijszetting gemakkelijker. De thee-prijzen uit Ned. Indie komen daardoor bij het wereldpeil te liggen. Ook ten aanzien van de koffie moet het mogelijk worden meer in ons land af te zetten Op het ogen blik is het zo, dat d'e prijs van de Robusta-keffie van Java boven het Wereldprijspeil ligt. Men zet de' koffie in het binnenland af aan de bevolking, maar men exporteert ook naar Singapore, Malakka, de Philippijnen, Siam enz. E^aarvoor wordt een goede prijs bedongen en dat heeft betekenis voor het econo- mische herstel. Het is zeifs zo, dat men in Singapore de koffie uit Zuid-Afrika niet wilde, oirdanks het feit, dat deze goedkoper was dan de Robusta-koffie. Over deze laatste koffie is men in Singapore zeer te vreden. In het algemeen moet er veel meer gedaan ^rden, om een ver- hoging van de afzet van deze 4pro- ducten' uit Ned. Indie in ons land te verkrijgen. Te dien aanzien worden er in ons land momenteel nog verschillende besprekingen gehouden. Iedere gastvrouw tracht haar gasten zo te ontvangen en te plaatsen dat er onmiddel lijk e.en gezellige sfeer ont- staat. D'earom ook schenkt zij ALKMAAR TELEF. 2585 (Wegens vacantie GESLOTEN van 2 tot 9 Augustus.) Maand^gmiddag is het stoffelijk overschot van de sergeant-vlieger J. ten Donkelaar, die bij de ramp van de Mitchell bommenwerper aan de Oostkust van Schotland om het le ven kwam, naar zijn laatste rust- plaats gearagen. Een detachement van 50 matrozen van het marine- opleidingskamp te Loosdrecht bege- leidde het stoffelijk overschot naar de begraafplaats „De Kranenburg" te Zwolle. Tamboers, pijpers en hoornblazers van het corps mari- niers speeiden treurmuziek. D.e lijk- baar was bedekt met de Nederland se driekleur en met talrijke kran- sen. Oqk in het eerste volgrijtuig bevonden zich vele bloemstukken van familie, vrienden uit zijn bur- gerlijk leven en uit dienst, bij wijze van laatste groet. Ook was er een bloemstuk van J. P. Strijbos, de be kende natuurkenner, die de over- ledene tijdens de walvisvaart met de Willem Barendsz heeft leren kennen. Aan de groeve werd ge- sproken door ds Wijminga, vloot- predikant te Hilversum. De minister van marine was vertegenwoordigd door de It er zee eerste klasse P. J. S. de Jong. Een goede beroepskeuze is voor heel het leven van groot belang. Helaas wordt aan de beroepskeuze vaak maar al te weinig aandacht ge- schonken. Sedert het begin van dit jaar is het Rijksarbeidsbureau begonnen via de Gewestelijke Arbeidsbureaux een van overheidswege georgani- seerde gelegenheid tot voorlichting bij de beroepskeuze te geven. Op initiatief van de Landelijke Leiding der Kath. Actie is toen een commissie van deskundigen uit ver schillende kringen bijeengekomen, bm het standpunt derfkatholieken in zake de beroepskeuze-voorlich- ting-nader te bespreken en voor zo ver nodig verdere plannen te bera- men en deze aan het Hoogw. Epis- copaat voor-te leggen. Er zijn volgens de statistiek van de voorlichting bij beroepskeuze en personeelselectie 1946 (Uitg, Cen traal Bureau voor Statistiek) in Nederland 41 bureaux en commis- sies voor beroepskeuzevoorlichting werkzaam. In 1946 waren dit resp. 2 Rijks-, 5 gemeentelijke en 34 par- ticuliere instellingen, tegenover in 1939 totaal 39 bureaux en commis- sies, waarvan 11 gemeentelijke en 28 particuliere. Dat het aantal gemeentelijke in- stanties is teruggelopen vindt stellig zijn verklaring in het feit, dat in 1940 het Riijksarbeidsbureau werd opgericht en dat bij de oprichting tevens bepaald werd, dat bij elk Gewestelijk Arbeidsbureau een af- deling voor de Beroepskeuzevoor lichting zou worden ingesteld. In November 1946 begon men met de opleiding van de daartoe noodzake lijke functionarissen, terwijl sinds 1 Januari 1948 de afdelingen der be roepskeuzevoorlichting bij de Gew Arbeidsbureaux hun taak zijn be gonnen. pns land telt totaal 25 Gew. Ar beidsbureaux met een afdeling voor beroepskeuzevoorlichting (Nederl. Staatsalmanak' 1948) >Er is dus, of- schoon sinds 1940 de plannen van 't Rijksarbeidsbureau bekend waren, een aanzienlijke stijging in het aan tal particuliere bureaux en commis- sies waarneembaar en deze stijging wordt geaccentueerd door het feit, dat tegen 41 bureaux in 1946 er slechts 22 Waren in 1945. In 1947 en 1948 werden er nog verschillende particuliere bureaux voor beroeps keuze opgericht, terwijl in verschil lende plaatsen plannen worden ge maakt om particuliere bureaux op te richten, zowel van Rooms-Katho- lieke als van protestants-christe- lijke zijde. Geconcludeerd mag hieruit wor den, dat bij de Nederlandse bevol king de rechten van het particulier initiatief ten deze stellig worden er- kend tegenover de in practijk ge- brachte overheidsbemoeii'ng, die niet gericht bleek op het bieden van afdoende hulp aan het bestaande particuliere initiatief, doch op recht- streekse arbeid op dit terrein. De unanieme conclusies der ge- voerde besprekingen in de kring der katholieke deskundigen waren: 1. dat men van katholieke zijde een principieel standpunt to.v. de school-, studie- en begiepskeuze- voorlichting moet innemen. De school-, studie- - en beroepskeuze voorlichting, evenals het psycho- technisch onderzoek van de katho liek mag niet anders dan aan katho- lieken worden toevertrouwd, 2. Dat men dientengevolge in het gehele land R.K. Bureaux voor school-, studie- en beroepskeuze voorlichting moet inrichten. 3. Dat dit om het particulier initiatief zoveel mogelijk recht te doen wedervaren en anderzijds een sterke, veelzijdige katholieke school- studie- en beroepskeuzevoorlichting mogelijk te maken in onderling overleg en samenwerking van alle daartoe in aanmerking komende katholieke organisaties dient te ge- schieden. Om deze conclusies in een plan uit te werken, werd een studiegroep benoemd. Deze studiegroep bestaat uit vertegenwoordigers der ver schillende kringen. Het uit te werken plan zal moeten handelen: a. over het principiele standpunt; b. over de practische organisatie, waarop alle instanties, die zich op dit gebied bewegen, in een Katho lieke Centrale kunnen samenwer- ken. Correspondence over het werk der commissie kan geschieden via 't landelijk Secretariaat der Katho lieke Actie, Postbus 2, Heemstede DONDERDAG 29 JULI HILVERSUM I: 7.30 Bach; 8.15 "luk de dag; 9.00 Voor de vrouw* 9.05 Beethoven; 10.15 Morgendtenst 11.00 Zonnebloem; 11.05 Tussen mal en dwaas; 11.45 Wayne King en zijn orkest; 12.03 Klaas van Beek- 13.20 Muzikale melange; 13.45 Hors d Oeuvre; 14.30 Olympische Spelen. Opening. 17.30 Ensemble- 17 45 Olympische Spelen; 18.00 Ensemble,; 19.15 Leger des Heils; 20.15 School- zangwedstrijd; 21.30 Openluchtcon- cert; 22.15 De vaart der volken; 23.15 Avondconcert. o H&VEKSUM II: 7.15 Orkest; 8.15 Boston prom, orkest;' 9.15 Mor- genwijdlng; 9,35 Arbeidsvitaminen; 10.35 Musette; 11.00 Symph. orkest- 11.45 Waterkampioen; 12.38 Dick wmebranats; 13.15 Gram,; 1415 Solistenconcert; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 Coloriet; 17.20 Kaleidoscoop; 17,30 Zang'klasse; 18.30 Avroleans; 19.I5 Jeugdge- meenscnap; 19.30 Prom, concert- 2E(W De marine in oorlogstijd; 21.15 „Het leven was heus niet zp kwaad" 21.55 Hoorspel; 22.30 Olympi sche Spelen; 23.15 Dinah Shore. 91. Het plan van Jan Klaassen kon Mi Wong wel bekoren en hij zei: ik steilen voor wij gaan liften naar Hoorn. Jij daar bij politie nog met bekend; maar ik eerst efen nog moe- ten naar mijn logement, Ik daar nog wat spul- len gaan halen -en ook nog logementhouder betalen. Olreit, zei Jan Klaassen, dan gaan wij met eikaar. En samen verlieten zij toen Alkmaar. Juist toen zij samen liepen te kif- ten -- over de vraag of zij zouden gaan bussen of liften (Jan Klaassen zei: dat is toch niks gedaan) kwam er een stelletje woonwagens aan. met kleine, magere paardjes en een koe, die moesten toevallig ook naar Hoorn toe: naar de kermis, zoals zij zeiden; en Jan Klaas sen vroeg toen, of zij mee mochten rijden. En hij had meer succes dan bij automobilisten; die lieten je staan. maar woonwagenmensen wis- ten, wat sjouwen en zwerven langs de wegen was. En Jan Klaassen en Mi Wong zaten dan ook a Iras op een soort van aanhangwagen waarop deze mensen gewoonlijk wat gras mee- dragen. Jan Klaassen speelde op zijn harmo- mka, terwijl Mi Wong op zijn manier een liedje zong. De wagentjes reden holderdebol- der langs de Noordervaart door de Schermer- polder. En ofschoon zulke wagens niet erg hard gaan, kwamen zij toch 's avonds in Hoorn aan; waar de karavaan via het Breed onder grote belangstelling van de Horinezen de stad in reed.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4