Truman doet aan het Cong res voorstellen tot beteugeling der inflatie De ^Renate Leonhardt Ruim 6000 wandelaars trotseren Sahara-hitte C.P.N. IS ONTEVREDEN Lj Eenzeldzaam koele ontvangst van de president Zwaar gehavend Sluis jubelde Den Haag viert het zevende eeuwfeest over de verkiezingsuitslag Veel enthousiasme, maar weinig voorbereiding Hoogtepunt verwacht Olympische Spelen Vertrouwen in Marie 500 Oostenrijkertjes aangekomen Studentengeschenk aan Koningin en Sluis aangeboden Zal de U.K. 230 het k/aarspelen Hedenavond gaat de feestverlichting aan Vader en zoon bij motorongeluk gedood Een aansporingiot zelfcritiek DE VIERDAAG Frankrijk en Berlijn Geslaagd NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Woensdag 28 Juli 1948 PAG. 5 WASHINGTON, 27 Juli (Reuter) President Truman heeft van- daag in een rede tot beide huizen van het congres verklaard, dat, teneinde een nieuwe grote depressie ai te wenden, het dringend noodzakelijk is ,dat de kosten van levensonderhoud niet verder stijgen. Zulk een depressie zou de grond onder de voeten der vrije Europese landen wegnemen en een bedreiging van de wereldvrede vormen. IN BERLIJNSE CRISIS MOEILIJKHEDEN IN FINLAND bij de kabinetsformatie Benoemingen R.K. Universiteit Midvoor Appe! vertrekt naar Londen VEERTIEN DODEN bij mijnontploffing in Amerika In het gebouw van de Tweede Kamer heeft de minister-president, dr. L. J. M.Beel, Dinsdagmiddag de buitengewone zitting der Staten-Generaal, welke tot 18 September zal duren, met een korte rede geopend. Een overzicht van de -verenigde vergadering der Eerste en Tweede Kamer tijdens het uitspreken van de openingsrede. Publieke opinie pessimistisch TOERISTEN GEDOOD IN ZWITSERLAND Autobus stort naar beneden joods meisje verried haar vrienden, DE EERSTE DAG der iniernationale vi.erdaagse werd in een ware hittegolf gelopen. Niettemin was de stemming opper- best, maar de onverwachte en overmatige warmte be'invloedde nochthans de prestaties ook van de beste wandelaars, die door de vrijwel schaduwloze Beluwe trokken. De dieren en de warmte DE VIERDAAGSE SeMARSDAG 29 JULI Ontwcrp-kieswet voor West-Duitsland Even geduld bij het kopen van eieren Hevige storm in Hongkong Het volk eist van de regering, aldus Truman, dat de inflatie wordt beteugeld en de woningnood gele- nigd. Dit zijn zaken, die elk Ame- rikaans gezin aangaan en ook de gehele wereld, omdat de wereld vrede van onze economische kracht afhangt. Het congres dient deze aangelegenheid nog tijdens de hul- dige zitting ter hand te nemen. De communisten, hier en in het buitenland, rekenen er op, dat de huidige welvaart in een crisis over- gaat. Zij geloven niet, dat wij de hoge prijzen kunnen of willen remmen. Truman schetste de moeilijkhe- den, die het Amerikaanse volk on- dervindt als gevolg van de hoge prijzen. Het vorig jaar, zo zei hij, was een vierde deel van alle gezin- nen genoodzaakt meer uit te geven dan de inkomsten waren. Gezmnen met een laag of matig inkomen kunnen vele noodzakelijke levens- behoeften niet kopen. De president stelde een program van acht punten voor om de stij- gende kosten van levensonderhoud te doen dalen. 1. Wederinstelling van een belas- ting op bovenmatige winsten. 2. *Herstel van het toezicht op de creditverlening voor consumptieve doeleinden. 3. Reglementering van de bank- credieten. 4. Reglementering van de specu late op de goederenbeurzen. 5. Een toewijzings-stelsel voor schaarse goederen. 6. Scherpere controle op de huren. 7.- Volmacht om zo nodig rantsoe- nering in te voeren, 8. Machtiging tot- prijscontrole voor schaarse goederen en tot con trole van de lonen waar aanpassing hiervan het prijsplafond zou door- breken. Het congres bereldde president Truman een ontvangst zo koel als slechts zelden een president ten deel is gevallen, aldus Reuter. Zijn boodschap werd in plechttge stilte aangehoord door de Repu- blikeinen en Zuidelijke Democra- ten. Er werd plichtmatig geap- plaudisseerd zelfs door Trumans eigen aanhangers. Het Duitse persbureau D.P.D. in de Britse zone meldt, dat men in welingelichte kringen te Berlijn ge- looft, dat de crisis te Berlijn aan het eind van deze week een hoog tepunt zal bereiken, daar het Sov- jetbestuur maatregelen zou nemen tegen het goederenvervoer naar Berlijn door de lucht. De Finse Volksdemocratische Unie die communisten en linkse socialis- ten verenigt, heeft geweigerd toe te treden tot de voorgestelde nieuwe coalitie van drie partijen, die de so- ciaal-democraat Karl Fagerholm tracht samen te stellen. Woensdag zal Fagerholm met de agrariers onderhandelen om te ko- men tot een twee partijencoalitie. Functionarissen van de sociaal- democratische partij verklaren, dat indien Fagerholm ook hierin niet mocht slagen, hij een sociaal-demo- cratisch minderheidskabinet, waar- tegen de volksdemocraten sterk ge- kant zijn, zal formeren. Het bestuur der St. Radboudstiqh- ting heeft benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der lette- ren en wijsbegeerte aan de R.K. Universiteit dr. J. Wils te Nijmegen. Bij het Missiologisch Instituut werd benoemd tot buitengewoon hoog leraar in de Faculteit der Letteren en Wijsbegeerte, Pater dr. B. Vrok- lage S.V.D. en tot buitengewoon hoogleraar in de Faculteit der God- geleerdheid met leeropdracht voor Volkenkunde. Pater dr. Z. van An- thonisse OFM Cap. Naar het ANP verneemt is de blessure van de midvoor van het Nederlands elftal Roozenburg der- mate ernstig, dat hij voorlopig uit- geschakeld is om te spelen. In dit verband zijn maatregelen getroffen dat Appel, de midvoor van Sittard, heden naar Londen vliegt om even- tueel Zaterdag a.s. de midvoor- plaats tegen Groot Brittannie in te nemen. Het Nederlands elftal kwam te gen het middaguur van Portsmouth te Londen aan, waar een bus van de FA gereed stond om onze jon- gens naar Uxbridge over te brengen De ploeg, vergezeld van de leiders Herberts, Verlegh en Boeljon als- mede de trainer Carver, werd ve-- welkomd door de chef de mission de heer Lotsy, die even uit het FI FA-congres was uitgebroken om de spelers te ontvangen en voor 'n vlotte regeling naar Uxbridge zorg te dragen. Roozenburg strompelde uit de trein, een beetje mistroostig door de zware bloeduitstorting in zijn rechter enkel, hetgeen hem ver- hinderen zal te spelen. Met de verwondingen van Van der Tuyn en van Krijgh, die in de wedstrijd tegen Eire niet onverdien- stelijk debutegrde, liep het nogai los, zodat de kans groot is, dat zij Zaterdag tegen Groot Brittannie zullen worden opgesteld. De Republikeinen beweerden na afloop van Trumans rede, dat hij de intelligentie van het Amerikaan se volk beledigde en een goedkope politiek voerde. De Democraten prezen de moed van de president om voor een congres te verschij- nen, waarover hij zich zo bitter had uitgelaten. ■Men verwacht niet, dat het con gres de eerste dagen tot enig wer- kelijk besluit zal komen aangaande de voorstellen van de president. Veel zal afhangen van de reactie van het publiek op de voorstellen. Is zij gunstig, dan zal men verder moeten gaan en een .of ander be sluit moeten nemen. In het tegen- gestelde geval zullen diegenen het sterkst staan, die verklaren, dat het onmogelijk is zich serieus aan de wetgevende taak te wijden gedu- rende de presidentigle verkiezings- campagne en dat het congres daar- om zo spoedig mogelijk op reces moet gaan tot na de prestdentsver- kiezing in November. De communisten in de Franse AssemblCe hebben bij monde van hun woordvoerder verklaard, alles in het werk te zullen stellen om het nieuwe Franse kabinet onder Andre Marie ten val te brengen. Marie, die verzocht, een commu- nistisch voorstei voor een algemeen debat over de politiek en samen- stelling van de regering te verwer- pen, verkreeg hierop een meerder- heid van 357197 stemmen. Daar aan deze stemming de vertrouwens- kwestie was verbonden, verwierf hiermede de regering het vertrou- wen van de Assemble^ Volgende week zal het kabinet Marie de eer ste vuurproef hebben te doorstaan, wanneer de minister van flinancien Paul Reynaud, zich te verdedigen zal hebben tijdens het debat over de speciale economische T5Svoegd- heden. In de „King's Station Mine" bij Prrinceton heeft zich gisteren een ontploffing voorgedaan waardoor 14 mijnarbeiders gedood en vier ge- wond zijn, twee van hen ernstig. Door de kracht der ontploffing werd een betonnen afsluitstuk, dat aangebracht was om een vorige brand tegen te houden weggedrukt. De oorzaak is onbekend. Dinsdagmiddag arriveerde op het station te Venlo onder leiding van het Nederlandse Rode Kruis een transport van 500 kinderen uit Oos- tenrijk, die bij Nederlandse pleeg- ouders een aantai weken zullen doorbrengen. Gereedstaande autobussen van de Maasbuurt spoorweg brachten de kinderen naar de vacantiekampen in de Sevenumse Peel. De kinderen zullen hier nog eens medisch on- derzocht en gekeurd worden alvo- rens naar hun pleegouders te gaan. De meesten waren eenvoudig maar keurig gekleed en maakten de in- druk wat magertjes maar overi- gens kerngezond te zijn. In dit op- zicht vormden zij wel een felle tegenstelling met 300 Hongaartjes, die vorige week te Venio arriveer- den en waarvan verschlllende om de voeten gewikkelde iappen als schoeisel gebruikten. De 500 Oos tenrijkertjes komen hoofdzakelijk uit Wenen, verder uit Linz en en- kele andere steden. Daar zij protestants zijn opgevoed zullen zij ook bij protestantse pleeg ouders in Nederiand worden onder- gebracht. Sluts, net zwaargennvenae stadjfc van Zeeuws-Vlaanderen, heeft gisteren de na-oorlogse zor- gen voor tin dag van zich afge- schud en heeft gejubeld met het Zdeuwse Oranjehart en de Vlaain- se onsiuimlgheid. Gejubeld om het bezoek van H.M. de Kopin- gin, gejubeld om het mooie ge- schenk van de Nederlandse stu- denten. Tegen half drie arriveerde H.M. de Koningin op de stadswallen van Sluis, waar zich alle bewoners van het stadje hadden verzameld, even- als de deputaties van de studenten- verenigingen en van de buiten- landse studenten, die op het ogen- blik op Walcheren in werkkampen meehelpen aan de wederopbouw Burgemeester Aernoudts van Sluis verwelkomde de hoge gast waarna twee studenten Hare Ma- jesteit naar haar plaats begeleid- den, De praeses van de algemene senaatvergadering der studenten (Van onze speciale verslaggever.) Eindeltjk is het dan gebeurd. De UK 230 nadert langzaam maar zeker haar doel. Op eigen kracht en zonder de minste stagnatie is het bottertje, dat officieel eigen- lijk een „biazertje" is, in de Bin- nenhaven te Den Helder gearri- veerd. Onder leiding van kapitein Piet Visser is men druk in de weer met het uitmeten van vaam- 1 ijnen en worden de noodzakelijke splitsingen aan het geheel ver- nieuwde touwwerk verricht. De publieke interesse is gereser- veerd. Weliswaar is het gerucht! „de UK 230 is binnen", als een lopend vuurtje door de stad gegaan en be- geven zich groepjes belangstellenden naar de aanlegplaats, maar men is sceptisch gestemd. Men is wantrou- wend geworden ten aanzien van „goud-expedities". Nog te vers ligt het „Lutine-debacle" in het geheu- gen. Men vraagt zich af waarom de regering zelf niet met de haar ter beschikking staande technische mid- delen een poging heeft gedaan. het goud van de „Renate Leonhardt" te bergen. Tenslotte zou de Nederland se schatkist dit „extraatje" best kunnen gebruiken Maar de regering heeft daar blijk- baar geen zin in en laat de millioe- nen van de „Renate Leonhardt" over aan een combinatie onderne- mende Zaankanters En toch Deze en dergelijke opmerkingen hoort men te Den Helder, waar men zijn oor te luisteren legt. Als ware het, dat kapitein Visser zich ver verheven gevoelt boven dit pessimistisch gemurmureer des volks klimt hij met de veerkracht zijner jeugd in de krakende mast van zijn schip, teneinde de aangebrachte ver. nieuwingen persoonlijk in ogen- schouw te nemen. In het caf6 tegenover de aanleg plaats van de UK 230 worden de kansen druk besproken. Een grap- penmaker, die zijn biertje wil be- Dinsdagavond heeft zich op de weg van Biasca naar Faido (Zwit- serland) een ongeval voorgedaan, waardoor vijf personen gedood en verscheidene zwaargewond werden. Een Belgische autobus met een 15- tal Britse en Belgische toeristen stortte vermoedelijk ten gevolge van een defect aan de remmen in een bocht een veertigtal meter naar beneden. De Belgische bestuurder en twee vrouwen werden op slag gedood. Twee andere vrouwen zijn in het ziekenhuis overleden. Al de andere inzittenden op een na, die de tegen- woordigheid van geest had om uit het voertuig te springen, zodra hij het gevaar zag aankomen, zijn min of meer ernstig gewond. talen, zegt: „Ober, heef je van een goudstaaf terug...." In het algemeen beschouwt men de onderneming als een aardig grapje, dat weer eens wat leven in de brouwerij zal brengen. Niemand neemt het geval serieus. En toch. en toch K.M. niet verantwoordelijk Vanmorgen heeft de combinatie een onderhoud gehad met marine- autoriteiten. Een gesprek, dat wij met de chef-staf der K.M. hadden, onthulde ons, dat de K.M. in geen, ehkel opzicht bij deze affaire is be-' trokken. Nadrukkelijk werd ons medegedeeld, dat alles geheel voor rekening van de ondernemers komt. rijbaan), waar. de optocht ontbon- den wordt. - Donderdag 29 Juli wordt in het Gemeentemuseum aan de Stadhou- derslaan om half 4 de -historische tentoonstelling geopend. Deze ten- toonstelling blijft geopend op werk- dagen van 105 uur, op Zopdag van 15 uur en des Woensdags- avonds van 810 uur. Te 10.30 uur 's avonds is er een speciaal vuurwerk te Scheveningen, met, een slotstuk, gewijd aan het zevende eeuwfeest. Dinsdagavond reed te Rijsoord (je 38-jarige kleermaker van Die, wo- nende te Barendrecht, met zijn elf- jarlg zoontje per motorrijwiel op de Rijksstraatweg toen een vracht- auto uit tegenovergestelde richting een erf opreed, wat door van Die niet werd opgemerkt, zodat een botsing onvermijdelijk was. De botsing was zo hevig, dat va der en zoon een schedelbasisfrac- tuur opliepen en onmiddellijk wer den gedood. De bestjiurder van de vrachtauto tret't geen schuld. Hedenavond steekt de Haagse burgerij in verband met het 700- jarig bestaan der stad de vlag uit. Den Haag is feestelijk versierd. Manden en urnen met bloeiende bloemen staan o.a. opgesteld op het Buitenhof, het Gevers-Dey- nootpiein, kortom totaal op 30 plaatsen. Kleurige fonteinen zul len opspuiten in de Hofvijver en op het Gevers-Deynootplein en een feeerieke aanblik bieden. Hedenavond wordt de feestver lichting ontstoken aan het Stad- huis, de Groenmarkt, het Buiten hof, de Vijverdam, de Plaats, het Raadsgebouw aan de Javastraat en het Gevers-Deynootplein. De oude markante gebouwen, o.a. de toren van de Grote Kerk en van de Oude Kerk te Scheveningen staan in floodlight, terwijl het inte- rieur van de Grote Kerk van bin- nenuit verlicht wordt om de ge- brandschilderde ramen des te fraaier te doen uitkomen. Ook de rijksge- bouwen rond het oude Binnenhof en aan de Hofvijver worden ge- illurriineerd. De stad zal tot en met 31 Juli iedere avond van ongeveer negen uur tot half twaalf verlicht zijn. De politie te 's-Gravenhage heeft maatregelen genomen, opdat het publiek de verlichting kan bezich- tigen, zonder dat het daarbij, zoals in normale omstandigheden, zeer veel aandacht moet schenken aan het verkeer. Op de genoemde dagen worden alleen voetgangers in de binnenstad toegelaten. Voor de premiere van het open- luchtspel „Het wonderlijk uur" op het Binnenhof op 30 Juli wordt de toegang voor het publiek om 20.30 uur opengesteld. Op 31 Juli zullen door de politie in verband met de gebeurtenissen om de Grote Kerk en het Stadhuis eveneens maatregelen voor het ver keer worsen genomen. Van 12.00 uur af tot na het passeren van de optocht (vertrek 16 uur Prinse- gracht) zal geen verkeer toegelaten Worden van Buitenhof, Plaats, Pape- straat, Prinsestraat en Torenstraat naar het Kerkplein. Van 14.30 uur af zal een begin worden gemaakt met het opstellen van de optocht, hetgeen zal geschie- den op de Prinsegracht, Lijnbaan en Westeinde, alsmede de tussenliggen. de straten. Tot dit complex- van straten zal dan ook geen rijverkeer toegelaten kunnen worden. De op tocht zal gaan via Prinsegracht, J. Hendrikstraat, Torenstraat, Kerk plein. Groenmarkt, Hoogstraat, Noordeinde. Hogewal, Elandstraat, Marnixstraat, Conradkade, Newton- straat, R^ ntesselaan. Loosduinse- weg naar de la Reyweg (oostelijke de heer J. Drijber, sprak vervol- gens een rede uit waarbij hij het jubileumgeschenk van de Nederl. studenten, besfaande uit de her- beplanting van de Sluise wallen en een aan te leggen plantsoen aanbood. Een maquette van .het plantsoen werd overhandigd. In haar woord van dank, ver- klaarde Hare Majesteit getroffen te zijn d&or het geschenk als aan de gedachten, die er aan ten grond- slag zijn gelegd. Zowel met de woorden: Velen uit de studenten- wereld hebben hun plaats ingeno- men in de voorhoede van strijders en strijdsters voor het voortbe- staan van ons volk. memoreerde de Koningin het studentenverzet. De beplanting en het plantsoen aan de burgemeester van Sluis overdra- gend. sprak Hare Majesteit de hoop uit, dat de bomen als belofte voor de toekomst mogen groeien en bloeien en dat de studenten in hun jeugdige kracht de belofte mogen inlossen van een leven, toegewijd aan de Nederlandse gemeenschap. De burgemeester van Sluis ver- zekerde. dat de stad met dank- baarheid het geschenk dat de Ko ningin aan haar had overgedragen, aanvaardde. Ofschoon nergens enige schaduw te bekennen viel, sprak de Konin gin geruime tijd in de brandende zon met de studenten, waarna in hotel „De Pauw" de thee werd ge- bruikt. Via het vlaggende Ocstburg en Breskens ging het vervolgens per pont naar Vlissingep. vanwaar H.M. de Koningin per trein naar Den Haag vertrok. De advocaat-fiscaal bij het bijzon- der gerechtshof te Amsterdam, mr. J, Schouten, eiste 15 jaar gevangenis straf .tegen de Duitse jodin Irma Seelig uit Amsterdam, die geduren- de ruim een jaar, n.l. van Augustus 1943 tot September 1944 als „V- vrouw" voor de Sicherheitsdienst te Amsterdam werkzaam was, nadat zij als lid van de illegale sabotagegroep „CS 6" gearresteerd en door de be- ruchte SD-er Oehlschaegel bewogen als V-vrouw voor hem te gaan wer- ken, waarmede zij haar vrijheid te rug kreeg. Na de arrestatie van de koerierster Truus van Lier, die o.a. werd gezocht voor het neerschieten van de hoofdcommissaris te Utrecht. Keller. werd de beeldhouwer van Mirlo, die onder de schuilnaam ..Fons" illegaal werkte door haar toedoen gegrepen. Deze van Mirlo, werd door de SD „verhoord" en de- zelfde dag kon de gehate Duitse in- statie de hand leggen op Lou Bois- sevain, de leider van CS-6. Het vol gende slachtoffer van Seelig was Jan Verleun, die rechtstreeks be- trokken was bij het neerschieten van generaal Seyffart, Reydon en diens vrouw. Het Parttfbestuur van de CPN heeft in een brief aan de bestu- ren, ieden en vrienden van de partij uitvoerig de cotnmunisti- sche nederlaag bij de jongste ver- kiezingen besproken. Het bestuur verheelt zich met dat „talrijke kiezers, die in 1946 op de CPN hadden gestemd, bij de P. v. d. A. terecbrt zijn geko- mea", Het partijbestuur legt er de na- druk op, dat „eenheid in de strijd tegen de reactie het voornaamste parool is en blijft" om dan verder vast te stellen dat de partij de ge- breken in haar activiteit en orga- nisatie moet onderzoeken en door critiek en zelfcritiek de oorzaken daarvan dient bloot te leggen. Het partijbestuur is van mening „dat de ernstige verliezen bij de verkiezin- gen ,niet alleen door de anti-com- mbnistische aanvallen te verklaren zijn". Aanva'nkelijk waren er 7215 deel- I HET WERELD- GEBEUREN nemers ingeschreven. Tussen de da tum van inschrijving en de start liggen ongeveer 4 weken en in die tussentijd bieken 550 ingeschreve- nen verhinderd de tochten mede te maken. Onder hen waren verschil- iende corpsen van de marechaussee, welke niet konden uitkomen wegens tekort aan personeel, voornamelijk in de grensgebieden, Dinsdagmor- gen stonden er 6.660'w*andelaars ge- noteerd, waaronder 31 buitenlan- ders, waarvan 14 Fransen, 3 Denen, 3 Belgen, 9 Noren, 1 Ehgelsman en 1 Amerikaan, en gisteren zijn er nog 76 ingeschrevenen niet aan de aanmeidingbureaux verschenen, zo dat er in totaal 6.584 dames en he- ren over de Waalbrug de Betuwe introkken. De mars door de Betuwevlakte en over de Rijn- en Waaldijken, welke bitter weinig schaduw bieden, was voor de duizenden een zware in- spanning. De leiding was aan de be- zwaren van de lange afstandlopers tegemoet gekomen, door reeds om 4.30, als het ware in de scRemer, te laten vertrekken, zodat velen, die op tijd vertjrokken, nog voor de middag het grootste deel van het parcours hadden afgelegd. En toch fnuikte de hitte nog de kracht van velen, vooral van hen die niet voldoendt. getraind wa ren of meer ingesteld waren op de koelte van de afeelopen perio- des. Velen kwames dan ook uren over tijd binnen, wat ditmaal door de vingers gezien werd. Het aan tai uitvallers was op de eerste dag 130, waaronder 25 dames, die blijkbaar beter bestand bieken tegen de hoge temperatuur dan de heren. In Eist, het voornaamste rust- punt, werd het N.B.V.L.O.-bestuur met Verschillende officials door het gemeentebestuur officieel ontvan gen. In de „Vereniging" werden de heer K. Boessenkool, die 40 jaar ad ministrates van de N.B.V.L.O. en de Vierdaagse eis en luitenant-kolo- nel b.d. H. L. de Wijs, die 25 jaar een leidende functie had, gehuldigd door de wandelaars, door gemeente- lijke autoriteiten en NBVLO-leden. Heden, Woensdag, gaat de tocht door Maas en Waal, met als hoofd- plaats Wijchen. Men verwacht dan 6400 deelnemers aan de start De stemming was gisterenavond 'mon- ter en duizenden genoten in de ver- koelende avond van de fraaie illu- minaties en lichtfonteinen in de plantsoenen. Het hoofdbestuur van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren ver- zoekt ons er de aandacht op te ves- tigen, dat het zeer gewenst is voor dieren in de weide enige beschut- ting te plaatsen tegen brandende zon Voorts late men honden op zon- nige wegen geen urenlang aehter 'n rijwiel aandraven. MUMEGEN oeske pnnoek Plasmolen 55 CART0-4873I ^OKM Roufe 55KM Roure 30KM Route 50KM Route Spoorlijn fjKasted Ver^iegings- Een door de elf West-Duitse pre miers benoemde commissie is het eens geworden over de tekst der kieswet voor de West-Duitse consti- tuerende vergadering. Het ontwerp zal ter goedkeuring aan de premiers voorgelegd worden. Het voorziet in de verkiezing van een constituerende vergadering door de parlementen der staten. Deze vergadering zal de „basis-wet" moe ten goedkeuren. Voor iedere staat zal op de 750.000 inwoners een afr gevaardigde gekozen worden. De vergadering zal uit ongeveer zeven- tig leden bestaan. Zij zal 25 Augus tus een week voor de te Londen vastgestelde tijdsgrens bijeenge- roepen worden. Het feit dat de partij bijna een kwart van haar kiezers van 1946 niet heeft kunnen behouden is, vol- gens het P.B. voornamelijk aan de volgende oorzaken toe te schrijven: De strijd voor de nationale zelf- standigheid tegenover Amerika staat niet voldoende in het middel- punt van het optreden der partij. De partij is er niet in geslaagd de massa van de werkers van de ernst der Amerikaanse bedreiging te overtuigen. De partij is tekortgeschoten bij de voorlichting over de successen van het socialisme in de Sowjet- Unie en over de rol van de Sowjet- Unie en haar bondgenoten in de strijd voor een duurzame vrede. De partij is schromelijk tekort geschoten in haar werk voor de behartiging der kleine en aller- kleinste dagelijkse belangen van de arbeiders, landbouwers en kleine middenstanders. In het bij- zonder wreekt zich het feit dat de communisten slechts in gerin- ge mate in bet NW en de. con- fessionele vakorganisatie voor de belangen der arbeiders optreden, in welke organisatie de grote massa der arbeiders is georgan'i- seerd. Ook heeft de partij nagela/ten een zelfstandige houding in te ne men inzake de eenheid van de vakbeweging, de voorwaarde tot versterking van de krachten der arbeidersklasse, tot het bereiken van betere levensvoorwaarden. De partij heeft veel te weinig ge daan om de ideologie van het com- munisme te verbreiden. De partij is tekortgeschoten bij de werving voor „De Waarheid" en de verdediging van het dagblad tegen de openlijke en bedekte aanvallen van zijn vijand. De reactie" staat het dagblad naar het leven en laat geen middel on- beproefd, van de intimidatie onzer lezers tot aan de boycot der grote adverteerders, om zijn verspreiding te belemmeren. Als gevolg hiervan zijn vele lezers en kiezers voor de partij verloren gegaan. De partij vertoont nog steeds zeer grote zwakten bij het werk voor de dagelijkse belangen van de werkers in de gemeenteraden en gemeente- besturen. Op het gebied van de organisatie is de toestand in de partij zeer on- bevredigend, vooral voor wat de geschooldheid en de bekwaamheid van het kader betreft. Ten gevolge van een zich ontwik- kelende export van eieren naar Belgie en de daling van de produc- tie in ons land heeft de overheid de betrokkenen aangeschreven het quantum eieren bestemd voor bin- nenlands gebrulk te leveren. Naar de vakgroep groothandel in eieren ons meldt is dit quantum op het ogenblik niet toereikend om de de- taillisten reeds deze week zodanig te bevoorraden, dat zij tegemoet kunnen komen aan de vraag welke met de bonaanwijzing van de 29» Juli zal ontstaan. De bon blijft zo als gebruikelijk 14 dagen geldig. Binnen deze periode zullen alle de- taillisten van het vereiste quantum worden voorzien. Het publiek wordt verzocht om, indien blijkt, dat de detaillist a.s. Donderdag geen eieren kan leveren, enig geduld te willen oefenen. Generaal Clay, de Amerikaanse bevelhebber in Duitsland, heeft ver klaard, dat de bevoorrading van Berlijn door de lucht, indien nodig, nog maanden achtereen kan plaats hebben. Dat betekent natuuriijk niet, cjat de Geallieerde sectoren niets te kort zullen komen of dat oplossing van de Berlijnse kwestie op de lange baan kan worden ge- schoven. Het betekent echter, dat de besprekingen tussen de Westerse mogendheden, over de beste manier Rusland te antwoorden, rustig en niet gehaast behoeven te verlopen. Dit is vooral nodig, doordat in Frankrijk een regering op stapel is gezet, die op z'n zachtst uitgedrukt enige tijd nodig zal hebben om zich in de internationale politiek te ac- climatiseren. Slechts met moeite heeft de advocaat Andr6 Marie een coalitiekabinet samen kunnen stel len, dat bestaat uit vertegenwoor- digers, die de Westelijke Mogend heden steunen. Andr6 Marie is de eerste radicaal-socialist, die sinds de oorlog tot de functie van rege- ringschef is geroepen. Zijn partij is noch radicaal, noch socialistisch, doch heeft meer weg van een ge- mati'gde centrumpartij. Hierdoor is Marie ertoe gekomen de gematigde Paul Reynaud te kiezen tot Minister van Financien, hetgeen de socialis- ten, die Reynaud als voorstander van een kapitalistische politiek be- schouwden, tot het allerlaatste ogenblik deed aarzelen. Het kabinet rammelt. De leden ervan hebben slechts hun ,an^" commumstische houding ge- meen. Op gods- dienstig en eco- nomisch ter- rein bestaan tussen hen grote verschil- punten. De levensduur hangt af van de bereidKeid der partijen, hoe lang zij voort willen gaan met water in de wijn te doen ten aanzien van hun basis-politiek. Wanneer ze er genoeg van hebben, dan zit Frankrijk in de negende regeringscrisis na de oorlog. Niet erg bevorderlijk voor 's lands welvaart. Ofschoon de oude socialistische Staatsman L£on Blum het kabinet door een vice-premier- schap zijn prestige heeft verleend, betwijfelen wij het toch ten zeerste of de regering-Mari het langer dan enkele weken zal uithouden. Een niet al te best vooruitzicht voor de besprekingen over het geallieerde antwoord aan Rusland. Immers, al zal Schuman, die Bidault in Buiteri- landse Zaken is opgevolgd, geen verandering brengen in Frankrijk's houding ten aanzien van de Ber lijnse kwestie, het is onmogelijk voor een regering een krachtige houding aan te nemen als de basis zeer wankel is. De verklaring van Generaal Clay zal verhinderen dat de Geallieerden ontmoedigd en de Russen aange- moedigd worden. De besp.rekingen, in Londen over Berlijn begonnen, mogen daarom niet in een paniek- stemming worden voortgezet. De algemene strekking van het ant woord aan Rusland staat vast. Zoals Bevin "heeft verklaard zijn de Ge allieerden bereid onderhandelingen over het Duitse probleem te begin- nen als e£n geheel op viermogend- heden-basis, met als voorspel: op- heffing van de Berlijnse blokkade. De enige manier waarop Rusland oplossing van de Berlijnse kwestie kan torpederen, is de geallieerden te dwingen Berlijn te verlaten. Maar Rusland weet, dat dit oorlog betekent en zal zich eerst bezinnen vooraleer te beginnen. De eerste vraag, die tijdens een viermogendheden-conferentie moet worden gesteld, is of Rusland het nog eens is met het standpunt, dat tijdens de oorlog ten aanzien van Duitsland werd bepaald, nl. dat een gedemilitariseerd en gedemocrati- seerd Duitsland moet bijdragen aan de welvaart van Europa en een rol te spelen heeft bij de vestiging- van de vrede in de wereld. Als de Rus sen nog steeds het hiermee eens zijn, is de Berlijnse kwestie opge- lost. Het woord is aan Rusland. SJoskou kan de vrees voor een nieuwe oorlog wegnemen. Toch zal het zaak zijn voor de Geallieerden een krachtige eenheid aan de dag te leggen. Zwakheid kan aanleiding zijn tot verdere provoca- ties, die onherroepelijk tot oorlog zouden leiden. Het kabinet-Marie in Frankrijk dient daarom door de Franse par tijen, al zal dan van de respectieve- lijke partijprogramnja's afgeweken moeten worden, kost wat kost te worden gesteund en dit is, gezien de wereldbelangen hier met Frank rijk's belangen parallel lopen, niet alleen verantwoord, doch zelfs ge- boden. Sic transit. HONGKONG, 28 Juli (Reuter). Naar men gelooft zijn 20 personen omgekomen ten gevolge van een he vige storm bij Hongkong, die ty- phoonsterkte bereikte. Er is zware schade aangericht. Aan schepen in de haven van Hongkong is schade toegebracht en een stoomschip werd tegen de rot- sen geslagen. Een vloedgolf veroorzaakte vele ongelukken. Men meent, dat op het eiland voor de stad eveneens men- sen omgekomen zijn. Vele sampa's en jonken zijn vergaan. JONGEMAN, die met een bewonderenswaardige vol- harding heeft geblokt en gevost, heeft vandaag zijn geleerdheid mogen luchten voor een com missie van officiele, streng in de plooi zijnde heren, die hem omtrent zijn wetenschap op de proef hebben gesteld. Hij is ge- wikt en gewogen. De beslissing is gevallen, de spanning is fire- broken, een pak van het hart gerold, een zucht van verlich ting geslaakt. Een blijde jonge- man met een paar van geluk stralende ogen stapt met een licht gevoel huiswaarts. Men zal hem gaan vieren, gelukwensen. Hij is de held van het feest, bloemen worden hem aangebo den. Er wordt op hem gedron- ken. En naast hem stdat, delend in zijn geluk, zij voor wie hij dit succes wilde behalen. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5