DE OLYMPISCHE SPELEN1948 GEOPEND „Wij zweren, dot wij op eerlijke wijze zullen mededingen it 1 I Mr. Oud wil geen afdelingsonderzoek van de ontwerpen Grondwetsherziening Misschien moeten we geweld gebruiken, waarschuwt Bevin Voor Alkmaar en omgeving Groot enthousiasme op Wembley I Kamermeerderheid denkt er anders over Engeland zal alle maatregelen nemen, die nodig zijn Tragische uren op het Binnenhof Communisten uit de commissies Van besprekingen onder druk kan geen sprake zijn m w Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.—; Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig VRIJDAG 30 JULI 1948 (Vondel) 44e JAARGANG - NUMMER 11323 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE OLYMPISCHE SPELEN 1948 zijn gisteren gbopend. Naar dit ogenblik hebben millioenen uitgezien, minnaars van de sport uit alle landen ter wereld. Zeventien dagen achtereen zullen de athleten rondom de toorts met het heilige vuur elkander in edele wedijver bekampen als vertegenwoordigers van hun land; „op een eerlijke wijze, tot eer van het land en tot roem van de sport Een met vlaggen en wimpels van alle deelnemende landen ver- sierd Wembley Stadion ligt in de stralende zonneschijn te wach- ten op het grote ogenblik van de dag: de opening van de Spelen van 1948 de Spelen van de Veertiende Olympiade door Koning George VI van Engeland, die vergezeld van Koningin Elisabeth en Prinses Margaret van de blauw en gouden loge uit het defile der landenploegen zal bijwonen. Het Stadion vult zich geleidelijk, waarbij de toeschouwers, zich voorbereidend op een nieuwe hittegolf, hun plaatsen innemen rond het met zorg ingerichte strijdperk. In de koninklijke loge in het Olympisch Stadion te Wem bley. V.l.n.r.: de graaf van Athlone, Koningin Mary en Z.K.H. Prins Bernhard. John Mark, een deelnemer aan de Spelen uit Cambridge, was de laatste estafette-loper, die de fakkel van Griekenland in het Wembley Stadion bracht en te tien minuten voor vier uur de Olympische toorts in het Stadion ontstak. Nederl. Engeland i5* Overzicht van het Wembley Stadion tijdens de openingsplechtigheid van de Olympische Spelen. Toen de Koning de Spelen voor geopend verklaarde werden zevenduizend postduiven losgelaten, om de wereld kond te doen dat de Spelen waren begonnen. DE KONINCSKWESTIE IN BELCIE Senaat zal volksstemming overwegen Kardinaal Hlond naar Amerika DE BRITSE MINISTER van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, heeft Donderdag het Lagerhuis gewaarschuwd, dat men de Berlijnse crisis moet zien als een crisis, waarbij men misschien nog tot geweld zijn toevlucht zou moeten nemen. Daarom was Engeland gedwongen de gehele toestand nog eens nader te beschouwen. De regering was vastbesloten alle maatregelen te nemen, die nodig zouden kunnen zijn. Overwogen werd of de regering misschien gedwongen zou kunnen worden de 20.000 man, die thans iedere maand afzwaaiden, in het leger te houden. De Nederlandse deelnemers aan de Olympische Spelen tijdens de opmars in het Wembley Stadion ter gelegenheid van de opening der Olympische Spelen. (Van onze parlementaire redacteur) HEDENAVOND zal op het Binnenhof het spel „Het Wonderlijk Uur" worden opgevoerd, onderwijl hebben wij gisteren op het zelfde Binnenhof reeds wonderlijke, ja men mag gerust zeg- gen tragische, uren beleefd. Terwijl de Tweede Kamer wat onbe- langrijke, zij het noodzakelijke werkzaamheden afdeed als de benoeming van commissien, verspreidde zich het wel zeer slechte nieuws, dat de formateur andermaal zijn opdracht ging teruggeven. Het Amerikaanse lid van de Commissie van Drie op weg naar Nederland, leidende Indonesiers op weg naar Nederland, voorstellen van de conferentie van Bandoeng liggen op tafel en wij hebben nog steeds geen regering. Het beklem- mende van deze toestand verjoeg alle matheid van de zomer- dag, de gesprekken in de wandelgangen werden levendig, maar vooral ook ernstig. De agenda was reeds nagenoeg afgehandeld toen ook in de Kamer zelf de kwestie, die ons alien bezig hield, zij het zijdelings, toch nog ter sprake kon komen, namelijk toen de voorzitter voorstelde om de ontwerpen inzake verandermgen in de Grondwet, reeds Woensdag in de afdelingen te <£aan onderzoeken. Besprekingen over 't Ruhrgebied Anna Pauker te Belgrado Britten, gearresteerd in Roemenie Nieuuu Noordhollands Ook de officiele loges beginnen zich thans te vullen. De autoritei- ten van het I. O. C. en het Britse Olympische Comite stellen zich tegenover de koninklijke loge op, om koning George op te wachten. Precies kwart voor drie arriveert de koninklijke familie. Intussen hebben buiten de deelnemers zich in groepen opgesteld voor het d4- file. Aller aandacht is nu gecon- centreerd op de toegangspoort waardoor overeenkomstig het pro tocol Griekenland als eerste het stadion zal mogen betreden om het d4fil4 te openen een eer die het werd toegekend sinds Pierre de Coubertin de spelen in moderne vorm deed herleven. En passant opgemerkt, dat eigenlijk niet een Griek de stoet opent: dat is een Britse padvin- der, die onaandoenlijk maar on- getwijfeld met trots vervuld, het veld op marcheert met een bord waarop de naam ..Greece". Ach- ter hem loopt met fiere tred de vaandeldrager der Griekse ploeg. en de grootse ovatie, welke aan de Grieken gebracht wordt, is de Inzet van een hele reeks geest- driftige betogingen waarmee een uur lang achtereenvolgens de ploegen van de 59 deelnemende landen, Roemenie Is niet komen 'opdagen, bij hun entree in het Olympisch strijdperk worden ver- welkomd. Telkens wanneer een groep de koninklijke loge nadert worden de hoofden gewend. doch. voor de eerste maal in de geschiedenis der spelen. antiek en moderne, wordt geen groet met de arm gebracht, in afwijking dus van de traditie: alleen de vaandeldrager salueert met de vlag. Achter Griekenland marcheren de vertegenwoordigers der overige deelnemende landen in Britse alphabetische volgorde met dien verstande dat de Britse ploeg de rij sluit, Protocolair zou aan Duitsland dat de vorige spelen georganiseerd heeft, de eer toeko- men om in de stoet onmiddellijk na de Grieken te marcheren, maar de Duitsers ontbreken omdat nog geen vredesverdrag getekend is en zij niet tot de spelen zijn toegela- ten. Onze landgenoten De Nederlandse athleten, keurig in hun blauwe blazers met de oranjeleeuw als schild op de borst, waarboven het woord Nederland, een kranig wit jockeypetje op het hoofd, grijze broeken voor de heren, grijze rokken en witte sokjes en witte schoenen voor de dames. Voor- op gaat de vlaggendrager Landman, dan komt de chef de mission Karel Lotsy met alle chefs d'equipe en onder hen mevr. Suttorp van der Berg als enige dame en vervolgens de leden der verschillende ploegen, alien door elkaar in formaties van drie marcherend. de kleintjes voor- op en de groten achteraan. De hockeyers zijn au grand complet aanwezig, bij de voetballers ont- breekt de onfortuinlijke Roozenburg, Eonte en Kievit lopen mee, maar de meeste zwemsters niet. Zij spa- ren zich voor de krachtmetingen die aanstaande zijn. De schutters, die speciaal uit Bisley zijn overgekomen en de roeiers, pas gearriveerd uit High Wycombe. Ook de athletiek- meisjes, maar niet Fanny Blankers- Koen, ons voornaamste kanspaardje, dat al trappelt van ongeduld voor vandaag, maar dat rust moet houden om haar krachten te sparen. Een keurige groep, die luide toegejuicht wordt als ze langs de tribunes trekt en langs de koninklijke loge, waar Prins Bernhard een plaats heeft ge- vonden bij de Hertog en Hertogin van Gloucester, Lord en Lady Mountbatten, de Sjah van Perzie en de secretaris van de Ver. Naties, Trygvie Lie. Zodra de laatste ploeg, in casu de Britse, het defile besloten heeft, be- treedt Lord Burghley, de president van het organisatiecomitb, het po dium en houdt een toespraak, waar- in hij zegt: In de eerstvolgende twee weken zullen deze jonge mannen en vrouwen elkaar in vrlendschappe- lijke strljd ontmoeten. De ogen van de wereld zijn gevestigd op Londen. In de barten van mil lioenen mannen en vrouwen in ieder hoekje van de wereld zal de vlam van de hoop branden voor cen betere verstandhouding en wellicht dat de sport er in zal slagen deze hoop sterker te doen worden. Lord Burghley vervolgt dan: Uwe majesteit, wij zijn diep vereerd, dat u er in hebt toegestemd naar het Wembley Stadion te komen om de wijl zevenduizend duiven omhoog wieken om het nieuws van de ope ning der Spelen te verbreiden. Dit laatste is een herinnering aan de antieke spelen en heeft tevens een symbolische zin. Immers waren het duiven, die het bericht van de ope ning der Spelen naar alle delen van het Griekse rijk brachten, opdat, waar gevochten werd, een wapen- stilstand zou intreden voor de duur van de vreedzame krachtmeting in het Olympisch Stadion. Maar nog voordat deze vredes- boden zijn opgestegen en de dreun der saluutschoten heeft weerklon- ken door de warme lucht (de tem- peratuur is 90 graden fahrenheit) is langzaam de witte Olympische vlag met de vijf ringen in top gehesen. Fier wappert ze door de lichte bries aan de hoge mast, en daar zal ze blijven zolang de Londense Spelen duren. Spelen te openen. Het is ons diep geloof, dat u de toorts draagt, waar- van het licht tot in de uiterste hoe- ken van de aarde zal schijnen, een toorts van het diepe gebed van de mensheid van de gehele wereld voor vrede en goede wil onder alien. Uwe majesteit, zo besluit Lord Burghley. ik vraag u nederig de Spelen van 1948 voor geopend te verklaren. Nu is dan het grote ogenblik, waarop heel Wembley gewacht heeft, aangebroken: het moment van de officiele opening der Spelen 1948. Het is precies 4 uur als koning George de protocolaire woorden uit- spreekt: Ik verklaar de Olympische Spelen van Londen, die de Veer tiende Olympiade inleiden, geopend. Terwijl hij deze woorden uitspreekt st.aan alle groepen, die aan 't defile hebben deelgenomen, in carre-for- matie om het podium. Trompetge- schal weerklinkt door het stadion, 21 saluutschoten worden gelost, ter- De fakkel komt blnnen Dan valt een plotselinge stilte in een in het wit geklede athleten- figuur is verschenen in de grijze toegangspoort. Hij blijft even staan, in de omhoog geheyen hand een toorts, waaraan de vlam brand met de intensiviteit van magnesium. En met een wapperende rookpluim ach ter zich langs de tribunes, de hele arena rond, totdat hij de poort weer heeft bereikt. Daar verheft zich een korte zuil, die een brede schaal draagt. Met zijn toorts begeeft hij zich naar de schaal en ontsteekt het vuur, dat gedurende zeventien da gen onafgebroken branden zal. Een koor, van 1200 personen, ge- dirigeerd door Sir Malholm Sargent, met de muziek van de gezamenlijke korpsen van de brigade gardetroe- pen, zingt de Olympische hymne. „Non nobis domine", woorden van Rudyard Kipling. En nadat de aarts- bisschop van York zijn korte doch kernachtige wijdingstoespraak ge- houden heeft, keren de leden van het I.O.C. en het Brits Olympisch Comite naar hun zetels terug en heffen muziek en koor Handel's Halleluja aan, terwijl de vlaggen- dragers een halve cirkel vormen om het podium. De eedsaflegging Nog altijd staan de deelnemers in carre opgesteld voor de ere-tri- bune en dan is het ogenblik voor de laatste officiele plechtigheid van deze dag en in de geest der Spelen wellicht de allervoornaamste, aan gebroken: de eedsaflegging. Want daarin wordt het principiele ideaal van Baron de Coubertin het meest treffend en zuiver naar voren ge bracht: dat niet het winnen het belangrijkste is van de Olympische Spelen, maar het deelnemen daar- aan, omdat het belangrijkste in het leven niet zozeer is overwinnen, dan eerlijk strijden. En dit is samenge- vat in de eedsformule, die nu in eerbiedige stilte wordt aangehoord door de tienduizenden in Wembley Stadion. De veertigjarige Britse athleet van Olympische faam, Do nald Finley, staat op het podium, met de vlaggendragers van alle deelnemende landen daaromheen geschaard, en spreekt, terwijl hij de Britse vlag vasthoudt, de volgende woorden: Wij zweren dat wij op eerlijke wijze bij de Spelen zullen meedingen met inachtneming van de bestaande voorschriften en in de gee:* van ware sportiviteit tot eer van ons land en tot roem van de sport. Het Britse volkslied weerklinkt en terwijl de athleten afmarcheren verlaten ook de toeschouwers het stadion. En daarmee zijn de plech- tigheden op de openingsdag der Spelen geeindigd. De voor de eerste ronde van het Olympisch voetbal- tournooi te spelen wedstrijd Nederland—Groot Brittannie zal morgen 31 Juli a.s. om 18.15 uur over Hilversum II (415 M) worden uitgezonden. Reporter is ir. A. van Em- menes. De Belgische Senaat heeft met 83 tegen 66 stemmen besloten het voor. stel van de Katholieke Volkspartij, betreffende het organiseren van een volksstemming over de terugkeer van Koning Leopold, in overweging te nemen. Het voorstel zal in be- handeling worden genomen na het reces, dat 15 September eindigt. WARSCHAU (K.N.P.) Kardi naal Hlond, Primaat van Polen, zou, naar men zegt, op uitnodiging van de ..National Catholic Welfare Con ference" een reis naar de Ver. Sta- ten ondernemen. De heer Oud, fractieleider van de V.V.D. betrad na lange jaren weer Winston Churchill, leider van de oppositie, had gevraagd of Bevin een verklaring kon afleggen over de internatlonale toestand speciaal met betrekking tot Berlijn en de diplomatieke en defensieve positie van Engeland. Wat dit laatste punt betrof zeide Bevin, dat het Lager huis, het land en de wereld heel goed wisten, dat Engeland sinds het einde van de oorlog op grote schaal gedemobiliseerd had, omdat het alle aandacht gericht had op de weder- opbouw van het land. Bevin be- kende, dat de regering bij haar plannen niet van de veronderstel- ling was uitgegaan, dat „de politiek van de bondgenoten tijdens de oor log zou kunnen leiden tot een toe stand, waarbij het gebruik van ge weld niet was uitgesloten". Bevin zeide, er zeker van te zijn, dat het Huis zou inzien, dat het thans on- gewenst was een officiele verkla- j ring af te leggen over de maatrege- 1 len, die door de regering genomen werden of die de regering zou kun nen nemen met het oog op wat er zou kunnen gebeuren. Bevin zeide vervolgens: „Wij zijn bereid met de Sovjet-regering in discussie te treden over de toe stand in Berlijn en wij hebben een dergelijke bespreking ook nimmer van de hand gewezen. Men kan echter van de Britse regering niet verwachten. dat zij dit onder druk zal doen. Wij zul len zo spoedig mogelijk trachten de Sovjet-regering ervan te over- tuigen, dat wij bereid zijn bespre kingen te voeren om te komen tot een geleidelijke oplossing van de gerezen moeilijkheden". Churchill verklaarde, dat de op positie de algemene lijn van Bevin's verklaring onderschreef. Hij vroeg of de demobilisatie van 20.000 man per maand niet een bedenkelijke vermindering was van de „beschei- den militaire sterkte van Engeland in deze critieke tijd, waardoor af- breuk gedaan zou kunnen worden aan de politiek, die gericht was op de opbouw van de defensies van de West-Europese Unie. Hij vroeg ver- der, of de regering hieraan geen einde zou kunnen maken totdat de kwestie-Berlijn op bevredigende wijze was geregeld. Bevin antwoord- de, dat de opbouw van de West- Europese defensies los stond van de toestand in Berlijn. Op een andere vraag van Churchill antwoordde Bevin, dat de regering „uiteraard" ten nauwste contact onderhield met haar militaire adviseurs, doch de regering kon daarbij haar verant- woordelijkheid niet uit het oog ver- liezen. De regering onderhield ook het nauwste contact met de domi nions. De voormalige minister van oor log, Bellenger (Labour), vroeg of Bevin de V.S. er op gewezen had, dat de last van defensieve maat regelen niet voor het grootste deel op de schouders van de Britse troe- pen in Duitsland ^zou kunnen wor den gelegd. Bevin zeide, dat dit niet uitsluitend een probleem van Enge land was. Met de V.S. werd over het parlementaire podium en de- gene, die van zijn hart geen poli- tieke smoorkuil wilde maaen, moest hem voor een groot deel gelijk ge- ven. Wat wordt dit voor een figuur, aidus deze politicus van proiessie, die weer direct de voile aandacht van de Kamer had. Dit voorstel opent de weg voor gewichtige staat- kundige hervormingen, de regering is echter nog steeds demissionair en wij kunnen dus ook nog niet weten welke vorm een nieuwe re gering aan die hervormingen zou willen geven. Zolang wij dit niet weten tasten wij in den blinde rond. Ook de communistische heer Wa- genaar was van mening, dat in de nieuwe regering de verkiezing ge- honeerd moest worden. Hij kwam met het voorstel om alleen dan Woensdag het onderzoek te doen plaats hebben, wanneer de nieuwe regering bekend zou zijn. De heer Roosjen (A.R.) onderschreef het betoog van de heer Oud. Prof. Romme (K.V.P.) moest toe- geven dat de heer Oud gevoelige snaren had geraakt. In zijn hart was hij wellicht evenzeer van het ongewenste van deze toestand over- tuigd, maar boven alle bezwaren klemt nu eenmaal voor een rege- ringspartij van nu en straks de noodzakelijkheid om spoed te be- trachten met de staatsrechtelijke hervormingen. Op deze spoed legde de heer Romme dan ook de nadruk. Formeler was het verweer van de heer v. d. Goes (P.v.d.A.), die be- toogde, dat de zaak, wat de Kroon betreft toch rond was en de Kamer dus slechts haar eigen taak te ver- vullen had. De heer Tilanus (C.H.) bleef ook de mogelijkheid van cri- tiek zien op zakelijke gronden. Wanneer het ook nog de demissio- naire regering zou zijn, die op het Voorlopig Verslag antwoordde kon land was. Met de V.S. werd over de Kamer altijd nog ingrijpen. Met deze kwestie natuurlijk voortdurend i dit laafcte benadrukte hij in feite, ..1 rtnnlnnrfrl I r) Knmflvi i n H H Q 3 H TT1 DTI T"11W - overleg gepleegd. Een conservatief vroeg of er wer- kelijk rekening gehouden werd met de mogelijkheid van grootscheepse luchtlandingsoperaties en of doel- treffende maatregelen hiertegen be- raamd waren. Bevin verzocht de leden van het Lagerhuis hem niet lastig te vallen met details. Churchill zeide, dat de oppositie geen kennis droeg van de militaire aspecten en derhalve niet de geringste verant- woordelijkheid op zich kon nemen voor „alles wat zou kunnen gebeu ren op het terrein van militaire voorzorgsmaatregelen". Bevin's verklaring werd ook in het Hogerhuis voorgelezen, waar Lord Salisbury, de leider van de oppositie, verklaarde, verheugd te zijn te vernemen, dat maatregelen werden genomen om de defensieve krachten te versterken en te stabi- liseren. dat de Kamer inderdaad monnik- kenwerk dofet wanneer de crisis zou blijven voortduren. In dit debat kwam het tragische van de toestand dus wel scherp aan het 'licht. De Kamer gaat zich beraden over het openhakken van de grondwet, zon- der noch de regering noch haar plannen te kennen, ten aanzien van hetgeen volgen moet. De zaak zelf kan echter niet wachten, dus op goed geluk maar begonnen. Inder daad, zo zal het moeten, maar het is treurig en beschamend dat het zo moetDe Kamer verwierp de voorstellen van de heer Oud en Wagenaar, waarvan de eerste uit- stel tot nader order had gewild en de ander de behandeling afhanke- lijk had gemaakt van de tot stand- koming van een nieuwe regering. Voor stemden de A.R., V.V.D., Com., St. Ger. en enkele Chr. Hist, die dus de heer Tilanus niet volg- den. Eerder op de middag was „lndo- nesie" in een heel wat onschuldiger vorm aan de orde gekomen, Bij de samenstelling van de Indische com missie deed de heer v. d. Goes het voorstel om deze commissie voor- taan Indonesische commissie te do- pen. Niemand toonde zich tegen- stander, hetgeen wel enige verwon- dering wekte omdat wij tegenwoor- dig toch ook „Rijkseenheidsmensen" in de Kamer hebben. De hamer wai reeds gevallen toen van de A.R. nog een onverstaanbaar geluid opklenk. De kleine Gerbrandy had zijn hand nog achter het oor en deed blijk- baar een poging om iets in het mid den te brengen. Zo kon de voor zitter hem echter niet volgen en daartoe uitgenodigd, dribbelde hij dan ook naar de katheder. De heer Gerbrandy had toch nog wat op zijn hart gehad, maar de voorzitter zei terecht. dat het daarvoor nu te laat was. Het besluit was ree<)s ge vallen. ..Jammer, dat U het zo op- vat", zei de heer Gerbrandy, met een dunne stem, waarop de Kamer- voorzitter troostend volgen liet, dat het jonge Kamerlid blijkbaar nog niet voldoende aan het tempo van de Kamer gewend was! Aldus het debuut van de heer Gerbrandy. Zijn politieke tegenstanders schepten veel vermaak in het geval, onder gelach dribbelde de kleine man weer naar zijn plaats, wij vonden het vooral zielig, want deze kleine man heeft de oorlogsvlag dapper hoog gehouden en het zal waar- schijnlijk nog meermalen een tra gische vertonmg zijn om te zien hoe hij dit prestige op het spel zet.... De heer Welter was niet aanwezig. Deze wonderlijke middag van plichtmatig stemmen en plotselinge hoogtepunten werd ook nog be- langrijk doordat een motie-Romme werd aangenomen, waarbij de wen- selijkheid wordt uitgesproken, dat de Communisten uit belangrijke commissies moeten worden ge- weerd. De Kamer liet het niet bij woorden, doch sloot de Communis ten ook direct metterdaad uit. Bij de aanvang van de vergadeing hield de herbenoemde voorzitter een rede waarin hij op de wonderlijke omstandigheid wees, dat er in de Kamer. die een controlerende taak heeft ten opzichte van de regering. thans personen zitten, die zelf tot die regering behoren: ook bond hij het nieuwe bewind op het hart voor een tijdige indiening van de be- groting te zorgen. Het is niet on- mogelijk. dat de heer van Schaik hiervoor zelf nog zal hebben te zorgen! Wel een wonderlijke mid dag Naar Reuters diplomatieke corres pondent verneemt, zullen op voor stel van Frankrijk. deskundigen van Engeland. Frankrijk, de V.S., Ne derland. Belgie en Luxemburg tegen einde Augustus besprekingen voeren in verband met de vorming van een internationale Beheersorganisatie voor het Ruhrgebied, De plaats van de conferentie is nog niet vastgesteld. In diplomatieke ringen te Londen verwacht men, dat zij te Parijs zal worden gehou den. De Roemeense Minister van Bui tenlandse Zaken, mevr, Anna Pau ker, is per vliegtuig te Belgrado aangekomen. De Roemeense veillgheidspolitie heeft twee Britse functionarissen van een Britse Olie-maatschappij die door de Roemeense staat is §e- nationaliseerd, gearresteerd. Het zijn E. Boden en R. L. Wilson. De laatste werd, na protesten door de Britse consul, weer vrijgelaten. De twee mannen wachtten op een exit-ver- gunning voor de terugreis naar En geland.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1