DWAZE ANNE UTRECHT 1900 JAAR OUD Nog maar 6000 tippelaars in de Vierdaagse Berlijns stadsparlement ontslaat politie-inspecteur Markgraf RADIO Aantal slachtoffers niet zo groot als aanvankelijk werd gemeend Oogst in de twaalfde provincie belooft goed te worden De Utrechtse Dom luidt de feestviering in Moordende zon blijft tol eisen i r en veroordeelt Russische blokkade Het water eist slachtoffer Luc van Dam velt Balkowitsch Gissingen over de oorzaak van ontploffing HUIZE DOORN IS TE KOOP DE LITURGIE VAN DE DAG Olympus N1EUW NOORPHOLLANDS DACBLAD - Vrijcfog 30 Juli 1948 "I - *ii#SI De betonblokken, die de pieren van de Scheveningse haven be- schermen, worden van tijd tot tijd gecontroleerd en thans, waar nodig, doornieuwe vervangen. Met een luchtboor worden gaten in het beton geboord, waarin dynamietpatronen worden gesto- ken, die de blokken verbrijzelen. Daarna worden de nieuwe betonblokken gestort Foster Dulles naar Amsterdam PROGRAMMA BOKSEN Indische persstem over Bandoengse resolutie Britse elftal voor a.s. Zaterdag De 7de foculteit aan de Amsterdamse Universiteit Schooljeugd vrij op 6 September BARTALI, WINNAAR TOUR DE FRANCE, richt boodschap aan Z.H. de Paus Diplomatieke benoemingen Nederlander in Amerika verdronken Verzorg Uw huid! Rijkspersoi\eel vrij op 31 Aug. en 6 Sept. PAG. 3 OLYMPISCHE POST. Paul Hoffman terug in de V.S. DE RAMP TE LUDWIGSHAFEN Overvalien te Medan door Chinezen Het Nederl. Hockey-elftal FEU ILLETON DOOR A. DUNCAN Om kwart voor twee gistermld- dag begonnen de klokken van de Utrechtse Dom te luiden. De fees- ten, waarmee deze stad haar 1900- jarig bestaan viert, zijn begonnen. Naar het feestelijk versierde ge- meentehuis trokken de leden van de gemeenteraad en de vele genodig- den voor de plechtige buitengewone zitting, die om twee uur een aan- vang nam onder presidium van de loco-burgemeester, wethouder H. A. Bekker. De waarnemende burgemeester begon zijn herdenkingsrede met de verwelkoming van de vele genodig- den, w.o. Z.E. Kardinaal de Jong. Ver'volgens zeide hij: „Met de herdenking van het jaar 48 na Christus is bedoeld, dat voor 1900 jaren het grondgebied van de latere stad Utrecht voor het eerst, voor zover wij weten, blijvend be- woond ging worden. In 47 na Christus ging van keizer Claudius het bevel uit, dat de in cteze streken opererende Romemse legioenen zich zouden terugtrekken ten zuiden van de Rijn en deze n- vier als verdedigingslinie tegen de inheemse bevolking zouden ver sterken. Zo verrees, aansluitend bij een doorlopende lijn versterkingen van de Donau tot de Rijn, een reeks van Romeinse castilla van de Rijn tot de Noordzep. Een daarvan was de vesting, die in het jaar 48 in een bocht van de Rijn hier ter plaatse tot stand kwam. Zo kan men zeg- gen. dat in de Romeinse penode van onze landsgeschiedenis ook de his- torie van Utrecht aanvangt. De loco-burgemeester gaf hierna een expos6 van de 19 eeuwen lange historie van de Domstad. Op vrijwel dezelfde oppervlakte van het Utrecht van 1838, met zijn 46.700 inwoners, wonen nu meer dan 187.000 mensen. Utrecht ligt gekneld in te enge grenzen zodat het niet in staat is, datgene te doen wat van een ge,- meente van die omvang moet wor- den verwacht. Vele industrieen moeten worden afgewezen, omdat binnen Utrecht geen plaats meer is. - Duizenden hebben zich buiten haar grenzen moeten vestigen, daar het gebied van de stad te eng is Het is de grote verdienste geweest van dr Fockema Andreae, steeds krachtig te hebben geUverd voor een verruiming van het gebied der gemeente Utrecht. De tijd staat niet stil en blijft niet op ons wachten. Utrecht, de oude bisschopsstad, staat daar als long en fris met vele instellingen en ge- bouwen, die van een opgewekt leven getuigen. De bevolking is met haar mede- gegaan en zit niet vastgeroest in oude begrippen, die aan een gezonde ontwikkeling van de stad in de weg staan. De heer Bekker besloot zijn feest- rede aldus: „Laten alien, die van Utrecht houden, die deze eerbied- waardige stad om zijn schoonheid minnen, zich scharen rondom het gemeentebestuur en mede optrek- ken voor haar rechten, opdat zij verder kan groeien en bloeien. Moge, wanneer de eeuwen zich aaneen rijen en het getal 19 weer met e£n zal worden vermeerderd, van dit geslacht kunnen worden ge- tuigd: het had zijn stad lief en heeft niets nagelaten om haar betekenis steeds hoger op te voeren. Dat Utrecht groeie en bloeie, door de eeuwen heen, tot heil van zijn bevolking en tot meerdere glo- rie van het vaderland." Na deze rede van de waarnemend burgemeester werd mededeling ge- daan van een ingekomen stuk, waar- in een damescomit£ toezegging doet namens de burgerij een exemplaar van de nieuwe stadsvlag aan te bieden. Dit geschenk werd dankbaar aanvaard. Vervolgens werd besloten een adres van hulde te zenden aan H.M. de Koningin in verband met haar gouden regeringsjubileum. Na de sluiting van de buitenge wone raadszitting begaven de leden van de raad en de genodigden zich naar het bordes, waar de loco-bur gemeester met assistentie van een zoontje van dr. de Nooij de stads vlag hees. Gisteren zijn op verschillende plaatsen in de omgeving van Am sterdam mensen bij het zwemmen om het leven gekomen. Om 10 uur is de 61-jarige M. Moi, een gepen- sionneerd wisselloper uit Leiden, in het Noordzeekanaal bij de Coen- haven verdronken. Het is de politie nog niet gelukt de drenkeling op te halen Het dreggingswerk wordt voortgezet. Orrt 12.15 uur werd door de rijks- politie in de Fordhaven bij de Hem- weg het lijk van de 28-jarige Am- sterdammer Frits Mechiot opge- haald. Ook hij is bij het zwemmen verdronken. Het stoffelijk over- schot werd naar het Binnengast- huis vervoerd. Een derde trggisch ongeval ge- schiedde met de 16-jarige dekknecht Ph van der Minne, die om 13.45 uur bij het putten van een Smmer water overboord viel en verdronk. De longen was werkzaam bij de rederij Boekel op een bootje, dat de dienst onderhoudt tussen de Distelweg en de Houtmankade. Het lijk werd door de rijkspolitie in het Johan van Hasseltkanaal opgehaald en naar het Binnengasthuis ver voerd. John Foster Dulles, adviseur voor buitenlandse aangelegenheden van de Republikeinse candidaat yopr het presidentschap van de V.S., Thomas Dewey heeft Woensdag op 'n pers- conferentie meegedeeld, dat hij te Amsterdam de conferentie van de wereldraad der kerken zal bijwonen en de conferentie zal toespreken. Het Berlijnse Stadsparlement heeft Donderdagmiddag zijn negen- en-zeventigste vergadering gehou- den die. tegen de verwachtingen in, een betrekkelijk kalm verloop had. In het oude raadhuis had de door het gemeentebestuur geschorste hoofdinspecteur Markgraf politie- troepen in reserve gebracht. Paul Markgraf zelf, die door de Sowjetautoriteiten wordt ge- steund en zijn ambt, zij het dan ook alleen maar in de Sowjetsector, blijft uitoefenen, reed in een auto enige malen voor om de dienst- doende politie-officieren instructies te geven. Men hoorde hem zeggen: „Geen opstootjes en geen demon- straties, maar na afloopDe rest van zijn woorden kon met wprden verstaan, maar men meent dat het betrekking had op een be vel om na afloop van de zitting een adntal arrestaties te .verrichten. Alle fracties waren bijna voltal- lig verschenen. De dames in luch- tige zomerjurken en de heren in hemdsmouwen. Littke, voorzitter der eenheids- partij, betoogde op juridische argu- menten, dat de schorsing van Mark graf onrechtmatig was. Woordvoer- ders van de andere partijen en ten- slotte ook de loco-burgemeester, dr. Friedensburg, dienden hem van re- pliek. Met de stemmen der commu- nisten tegen, werd tenslotte de ont- zetting van Markgraf goedgekeurd. Aan het eind'der dehatten stelde Swolinnki (sociaal-democraat) een resolutie voor, waarin de ..honger blokkade van Berlijn" als ,-®en grove misdaad tegen de menselijk- heid" werd veroordeeld en waarin een beroep werd gedaan op de be- zettende mogendheden en op de pu- blieke opinie der wereld om deze blokkade te doen opheffen. ZATERDAG 31 JULI HILVERSUM I: 7.20 Nieuws van de Olympische Spelen. 7.45 Morgen- gebed. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Voor de vrouw. 10.15 Muziek houdt fit. 1100 De Zonnebloem. 11-.45 Gram.- nlaten. 12.03 Orkest van Klaas van Beeck. 12.30 Nieuws van de Olymp. Spelen. 13.00 Voor de Ned. Strijd- krachten. 13.50 Film en toneel. 14.10 Tschaikowsky-pro gramma. 15.15 Jonge kunstenaars stellen zich voor. 16.00 Filmselecties. 17.00 De Wig wam. 18.00 Pianoduetten. 18.15 Jour- nalistiek weekoverzicht. 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten. 19.25 Gram.- platen. 20.15 Russische volksdansen. 20.20 Lichtbaken. 20.50 Klein orkest. 2125 Vacantie-cabaret. 22.00 Week- end-serenade. 22.45 Avondgebed. 23 20 Eerste Symphonie van Brahms. HILVERSUM II: 7.15 Diverse con certed 8.18 Lichte morgenklanken. 9.35 Koorzang. 10.00 Mor gen wij ding. 10 20 Radio-feuilleton. 10.35 Chopm en Schubert. 11.00 Uitzending voor arbeiders. 12.00 Kwartet Jan Cor- duwener. 12.33 Orgelconcert. 13. zO Vincentino. 13.50 Richard Tauber. 14.15 Gevarieerd programma. 15.15 Residentie-orkest. 16.15 Orkest Kleines Konzert" van de Zwitserse omroep. 17.15 Miller-sextet. 17.45 Nieuws van de Olympische Spelen 18.15 Gram.-platen. 19.00 Artistieke Staalkaart. 21.30 Weekend-orkest. 22.02 Community-singing. 22.32 Nieuws van de Olympische Spelen. 23.15 Zang en orgel. 23.30 Gram.- platen. In het R.A.I.-gebouw te Amster dam bokste de Nederlandse midden- gewicht kampioen Luc van Dam (71 kg) gisteravond tegen de Oostenrijk sche kampioen Karl Balkowitsch (72 kg), die Marcel Cerdan, de Europese middengewicht kampioen voor een titelgevecht heeft uitge- daagd. De Oostenrijker' was ruim 'n klasse minder dan de Nederlander. 4 ronden lang had hij niets, maar ook niets in te brengen. Deze vier ronden waren alle met het grootst mogelijk verschil voor de Nederlan- der, die met linkse stopstoten niet alleen de Oostenrijker op afstand hield, maar hem dermate overdon- derde, dat Balkowitsch niet eenmaal tot een serieuze aanval kon komen. De Oostenrijker die in de 2de ron- de een wond onder het rechter oog had gekregen en een bloedneus, waarvan hij tamelijk veel last had, werd in de 5e ronde na een kort, maar zeer fel offensief door van Dam naar het canvas gezonden. 4 linksen .en een rechtse voltrokken het vonnis over Balkowitsch, die de voile 10 tellen bleef liggen. Ook Beb van Klaveren (68) kg.) behaalde een knock out-zege op zijn Oostenrijkse tegenstander Norbert Novotny (67 kg.). SEMARANG, 29 Juli (Aneta). Het dagblad „De Locomotief" schrijft in een hoofdartikel over de Bandoengse resolutie onder meer: Houdt men aan de resolutie vast, dan heeft men met de moeilijkheid te doen, dat enkele gebiedsdelen zich thans zeer duidelijk hebben uitgesproken, dat vestiging van de V.S.I. 1 Januari haar bestand moet hebben gekregen. In zoverre plukt de regering de wrange vruchten van haar nietszeggend beleid. Het is merkwaardig, dat de gebieden, die eventueel bereid zouden zijn de datum van 1 Januari te verschuiven, over het algemeen economisch ster- ke gebieden zijn. Men denke aan de tin, rubber, en palmolie, die door deze gebieden worden geexpor- teerd. Is de veronderstelling te ge- waagd, dat men in die gebieden practischer denkt dan in de armere gebieden?" aldus „De Locomotief". Het Britse voetbalelftfal voor de wedstaijd tegen Nederland, die a.s. Zaterdag 31 Juli op Highbury, het Arsenalterrein, zal worden gespeeld, werd hedenmorgen als volgt samerv gesteld: Doel: Simpson (Scotland). Achter: Neale (England) en Man ning (Wales). Midden: Mcbain (Scotland), Lee (England) en Fright (England). Voor: Hopper (England). Hardisty aanvoerder (England). Mcilvenny (England). Kelleher (Ireland) en Kippax (Englap^L Nadat het voorstel der eenheids- partij om de vergadering te verda- gen teneinde de fractie gelegenheid te geven de resolutie te bestuderen, was verworpen en een amende- mentsvoorstel, waarin de actie der Sowjet-Russische regering om ge- heel Berlijn van levensmiddelen te voorzien, werd geprezen, niet tot stemming was toegelaten. verlieten de communisten de zaal. De Sowjet- Russische waarnemers bleven ech- tcr zitten. Bij hoofdelijke stemming werd daarna de resolutie van Swolinnski aangenomen. Na vele debatten en een geheime zitting heeft de universiteit van Amsterdam met 24 stemmen be- noemd tot hoogleraar aan de 7de faculteit, om college te geven in de wetenschap der politiek mr. dr. J. Barents, directeur van de Wiardi Beckmanstichting. Prof. Barents kwam nief op de voordracht yoor en de fractie van de PvdA, die in haar geheel deze benoeming steunde moest dan ook heftige aanvallen doorstaan. Tot gewoon hoogleraar in de beginselen der economie en in de sociale politiek werd met 26 stemmen benoemd dr. S. Kleere- koper. De minister van onderwijs, kun- sten en wetenschappen heeft aan de besturen van scholen voor gewoon lager onderwijs en l^ger nijver- heidsonderwijs doen weten, dat de dag, waarop te Amsterdam de in- huldiging van Koningin Juliana zal plaats hebben, nl. 6 September, als extra vrije dag kan worden aange- merkt. De Middelbare Scholen beginnen het cursusjaar eerst op 7 Sept., zo dat die vanzelf op de zesde geslo- ten zijn. ROME (K.N.P.). Bar- tali, de winnaar van de Ronde van Frankryk, heeft een boodschap aan de H. Va- der gezonden, waarin hi) verklaart, dat de gelukwen- sen en de zegen van Z.H. hem tot zijn eindzege In Pa- rijs begeleid hebben. Namens alle deelnemers aan de Ronde van Frankrijk hernieuwt de beroemde wiel- renner zijn betoon van hulde en trouw aan de Paus, die zoals algemeen bekend is in het bijzonder ook alle sportslieden een warm hart toedraagt. Bartali is een zeer actief lid van de Italiaanse Katholieke Actie. De derde da& van de Nijmcegse vierdaagse is gestreden. Nog am- per 6000 deelnemers hebben de tropische zon overleefd en zullen trachtpn vandaag het bcgeerde krutsjc binnen te halen. Dan is de sfrjjd weer gestreden en kunnen de taale tippelaars gaan uitrusten om volgend jaar weer monter en fit aan de start te verschijnen voor de vierdaagse 1949. Mis- schien wederom gedurende een zelfde hittegolf als dit jaar. IVie weet. De derde dag ging gisteren van Nijmegen over Nederhasselt naar Mook en toen over de heuvelen van de plasmolen naar het bekende Groesbeek. Het was een lange zon- nige weg, welke ook ditmaal weer vele slachtoffers geeist heeft. Van- morgen bleven 52 deelnemers thuis en zijn er 96 in de loop van de dag uitgevallen, zodat in 3 dagen het aantal deelnemers tot amper 6000 is teruggevallen. Men moet intussen bewondering hebben voor het door- zettingsvermogen en de samenwer- king in de verschillende groepen, vooral de marine, die met een kor- date Marva-afdeling een schitteren- de indruk maken. Ook de infante- rie mag er zijn ditmaal, doch ook de burgergroepen. waaronder 2 van de Limburgse mijnen. die nog zon- der uitvallers lopen. Prachtig houdt zich ook een groep uit Amersfoort onder de bekende wandelleider ma- joor b.d. jonkheer van der Goes, die vroeger met zijn huzaren de bloem vormde van de vierdaagse- deelnemers. Thans heeft hij een burgergroep van 13 man, die ge- middeld 6 tot 7 km per uur lopen en samen 55 vierdaagseii aflegden. Waardering verdient ook de ge- neeskundige dienst. welke als het ware een wegenwacht vormde met vliegende colonnes, welke overal paraat waren. Op Wn tocht had men reeds 600 gevallen behandeld van kramp en blaren. De vliegers van de Kon. Marine, waarvan de manschappen in een groot woon- schip in de Waal vertoeven. de- monstreerden met hun vliegtuigen boven de route en in het bijzonder boven de stad Nijmegen. Naar veler smaak namen de heren hun bra- vourvluchten wel eens wat erg te laag en scheerden zij de daken van het hospitaal. De Belgische militaire attache bracht een bezoek aan de vierdaagse en* drukte aan majoor Breunesse zijn grote bewondering uit voor de prestaties en de organi- satie van de vierdaagse. Vermoede- lijk zullen het volgend jaar Belgi sche soldaten op de vierdaagse ver schijnen, mede een succesje van de Benelux. Vandaag is de Br0^e triomphdag en verwacht men 5.900 deelnemers aan de start. Marlne- autoritelten, waaronder admiraal Helfrich en van Willigen zullen aan de deelnemende groepen de parade afnemen. Menvverwacht een even hoge temperatuur als gisteren, maar rekent op de taaiheid der deelnemers en de tact der leiders, zodat de 33ste vierdaagse in de felle zonneschijn toch een daverend suc- ces zal worden. Naar wij vernemen is binnenkort te verwachten de benoeming van mr J. C. Brons, oud-gouverneur van Suriname, tot Nederlands gezant in Cuba. De heer Brons zal tevens I worden geaccrediteerd bij de rege- ringen van Haiti en de Domini- caanse Republiek. Voorts kan worden tegemoet ge- zlen de benoeming van mr. C. W. A. Schiirmann, laatstelijk gezant- schapsraad te Warschau, tot Neder lands gezant te Bangkok. De Nederlander mr. F. H. van Loon, die in het kader van de stu- dentenuitwisseling in een zomer- kamp te Salisbury in de V.S. ver- toefde, is Woensdag in een nabij het kamp gelegen water verdron ken. Hij was drie dagen geleden uit Nederland aangekornen. Het slacht- offer is afkomstig uit Sneek. Tegen zonnebrand, stuklopen, doorzitten, schrijnen, smetten en ter verbetering der huidPuroL Zoals bekend. zal het regerings jubileum van H.M. Koningin Wil- helmina worden gevierd op 31 Aug. a.s., de inhuldiging van H.K.H. Prinses Juliana als Koningin zal geschieden op 6 September d.a.v. In verband hiermede zal aan het rijkspersoneel niet alleen op 31 Augustus vrijaf worden verleend, doch ook op 6 Septembe/'r zullen de rijksdiensten niet functionneren, een en ander voor zover zich daartegen geen dringende redenen van dienst- belang verzetten. Roemenie terugigetrokken. Het organisatie-comite te Londen had vanmorgen nog geen bericht van het Roemeense Olympische co- mite ontvangen, zodat het thans vaststaat, dat Roemenie niet aan de Spelen zal deelnemen. Dit brengt het aantal deelnemende landen op 59 Het hockey-tournooi. Van het Olympisch hockeytour- nooi werden gisteren nog de vol- gende speeldata bekend gemaakt: 3 Aug.: Nederland—Frankrijk op het Lyons terrein, Sudbury Hill: Pakistan—Denemarken te Cheswick. 4 Aug.: Spanje—Oostenrijk op het Lyons terrein. 5 Aug.: Pakistan—Frankrijk en Afghanistan—Zwitserland. beiden op bet Guinness-ter- rein; Belgie—Denemarken op Cheswick. 7 AugNederland—Pakistan op Lyons en Frankrijk—Belgie, alsmede Zwitserland Ver. Staten, beiden op het Guin- nessterrein. Nel Roos-Lodder niet fit Onze discuswerpster Nel Roos Lodder gevoelt zich sedert haar aankomst in het St. Helens College te Northwood niet fit, aangezien zij een lichte keelontsteking heeft. Gisteren heeft zij op medisch ad- vies het bed mogen verlaten en zij zal Vrijdagmorgen wel kunnen uit- komen in de zgn. kwalificatieronde, dw.z dat alle deelneemsters ten minste 36 meter moeten halen om zich te plaatsen voor de eindstrijd. Paul Hoffman, directeur der ECA, is per vliegtuig, na een bezoek van zes dagen aan Parijs, te New-York aangekornen, vanwaar hij onmiddel- lijk op weg ging paar Washington. Hij wilde met Truman confereren, zodra deze hem kon ontvangen. TerwUI de zon de lucht doet trillen en de koeien en paarden gelaten met de kop in de flauwe wind staan om nog een zuchtje koelte op te vangen, zijn de boe- ren en landarbeiders in de Noord- Oostpolder in grote haast bezig de gouden beloftert van de rijpe ko- renvelden te realiseren. De oogst in Neerlands twaalfde provincie belooft goed te worden. Alle zorgen en angsten uit de achter ons liggende weken, toen het maar niet wilde ophouden met re- genen, zijn vergeten. Het koren en ook de andere gewassen, met uit- zondering van het vlas, staat er prachtig voor en als het lukt om alles op tijd binnen te krijgen, met andere woorden, als het weer nog een poosje zo blijft, zijn de voor- raadschuren weldra behoorlijk ge- vuld. Eigenlijk gaat het met deze tropische hitte te snel, maar dat durven de boeren niet hardop te zeggen, want een mens moet niet altijd klagen. De enigen, die somber zijn, zijn de vlasboeren, voor wie deze hitte- golf te laat kwam. Het vocht had het vlas al zodanig aangetast, dat het een kleine 40 procent van zijn kwaliteitswaarde heeft verloren. Maar misschien kunnen de vlasprij- zen de arbeid toch nog goedma- ken Het in cultuur brengen van de N.O.-Polder die eerst in 1942 droog kwam te liggen schiet in- middels flink op. Het volgend jaar wordt begonnen met „de laatste etappe". hetgeen wil zeggen, dat het volgend iaar het laatste gedeelte, dat nog niet bebouwd wordt, ook bewerkt zal worden. Dit betekent, dat over vier jaar, dus in 1952. tien jaar nadat het water definitief ver- dween, de Noord-Oost-Polder in zijn geheel voor de landbouw ge- schikt is gemaakt en Nederland 48.000 H.A. nuttige grond rijker is. Het betekent tevens, dat er dan weer voor een deel van de 50.000 jonge Nederlandse boeren, die geen boerderij hebben kunnen vinden, 'n eigen bedrijf is geschapen. De staatsexploitatie, die op het ogenblik nog naast de verschillende eigen bedrijven in de polder een belangrijke rol speelt. is slechts tij- delijk en heeft tot doel de gronden eerst dan in particuliere handen te brengen, wanneer de cultuur-resul- taten bewezen hebben, dat aan de exploitatie niet meer dan een nor maal risico verbonden is en wan neer de pachters een zo goed mo- gelijke behuizing kan worden gebo- den. De grond moet eerst „rijp" worden gemaakt en bewezen heb ben van een goede kwaliteit te zijn, zodat niet de boeren, die voor het eerst de grond krijgen, het risico lopen een slecht stuk te treffen of door andere onverwachte oorzaken het slachtoffer van hun pioniers- werk te worden. MEDAN, 29 Juli (Aneta) Zo- wel Maandag als Dinsdag hebben kleine gewapende Chinese benden overvalien gepleegd in het centrum van de Chinese wijk in Medan, waarbij grote bedragen geld en sie- raden gestolen werden. De rovers drongen de Chinese huizen binnen en bedreigden de bewoners, De Chinese politie meent te doen te hebben met georganiseerde benden en stelt een uitgebreid onderzoek in. Het A.N.P. verneemt, dat het niet in de bedoeling van de rege ring ligt, Huize Doom van staats- wege in zijn oude toestand te on- derhouden. Hieraan zouden voor de staat aanmerkelijke kosten ver bonden zijn. Het feit, dat d$ over- Ieden ex-keizer van Duitsland be doeld huis heeft bewoond, mag naar het oordeel der regering geen aanleiding zijn om de Staat met dergelijke kosten te belasten. Wel heeft de staat er belang bij dat het landschapsschoon door de vervreemding van het landgoed geen schade ondervindt. In verband daar- mede, worden van staatswege bij de verkoop zekere voorwaarden ge- steld. Van regeringswege wordt verkoop aan de gemeente Doom bevorderd. Zou de gemeente Doom echter niet tot aankoop kunnen be- sluiten, dan zullen andere gegadig- den in aanmerking kunnen komen. Zoals men weet heeft de ex- kroonprins bij het Beheersinstituut een verzoek tot ontvijanding inge- diend, dat is afgewezen. Van deze afwijzing is de ex-kroonprins in be roep gegaan. De mening, dat het Beheersinstituut niet bevoegd zou zijn hangende dit beroep tot ver koop over te gaan, miskent volgens de regering het exceptioneel karak- ter der ontvijanding. De regering acht die zienswijze in strijd met het bepaalde in de artikelen 10 en 11 van het besluit vijandelijk vermo- gen. Iptussen wordt het niet uitge- sloten geacht. dat op het beroep reeds zou beslist zijn, voor de ver koop tot stand komt. Na de nieuwe loting, waarbij ons land in een pool is gekomen met Belgie. Denemarken, Pakistan en Frankrijk, is ook het programma der te spelen wedstrijden gewijzigd. Ons land zal Zaterdag a.s. uitko- komen tegen Belgie. Voor deze ontmoeting is de Nederlandse ploeg als volgt samengesteld: Doel: Richter (Be Fair). Achter: Derckx (Deventer) en Drijver (Lei den). Midden: Langhout (HUver- sum), Loggere (Laren) en Tiel <H HYC). Voor: van Heel, Boerstra, Bromberg, Kruize (alien HHYC) en Esser (Togo) Twee Britse scheidsrechters zul len de wedstrijd leiden. Volgens de laatste gegevens ter beschikking van het Franse mili taire bestuur te Neustadt bedraagt het aantal bfj de ontploffingsramp in de fabriek van de I. G. Farben omgekomenen honderd-drie-en- dertig, onder wie drie Fransen, terwijl het aantal gewonden ge- schat wordt op 2300. Onder de do- den zijn ook de directeur en de bed?"jfsleider van de aniline- en sodafabrieken te Baden. Het aan tal slachtoffers is dus niet zo groot als aanvankelijk werd gemeend. Het bericht, dat tachtig procent van het fabriekscomplex is ver- woest, is door het Franse militaire bestuur „absoluut vals" genoemd Slechts een beperkt gebied zou ge- troffen zijn. De maatschappij heeft op zich ge- nomen te zorgen voor de gewonde leden van het personeel en de na gelaten betrekkingen van de omge komenen. In vele Duitse steden worden hulpacties georgamseerd evenals door vakverenigingen en Rode Kruis. De begrafenis der slachtoffers zal Maandag plaats hebben. De Franse opperbevelhebber In Duitsland, Generaal Koenig, zal naar Ludwigshafen komen, om de piechtigheid bij te wonen. AFP meldt nader: de ontploffing, die de ramp te Ludwigshafen heeft veroorzaakt, is onmiddellijk over- geslagen naar de vaten met ethyl- chloride op tanks met mtro-ben- zine, die een honderdtal meters verder waren opgeslagen, zo wordt door de Franse controledienst der scheikundige industrieen verklaard. De ethylchioride, dat een vluchtiger product is dan aether, heeft aanlei ding gegeven tot een reeks ontplof- fingen, die zich tot de opslagplaat- sen van een grote hoeveelheid kleurstof hebben uitgebreid. Franse scheikundige ingenieurs verkiaren, dat de juiSte oorzaak van de ontploffing waarschijnlijk nooit vastgesteld zal kunnen worden, daar alle gebouwen waar bewijs- stukken zouden kunnen worden ge- vonden voiledig zijn verwoest en geen enkele der getuigen, die nut tige inlichtingen had kunnen ver- strekken, de ramp heeft overleefd. Men heeft nauwelijks een aan- vang kunnen maken met het oprui- mmgswerk, daar de metalen balken nog gloeiend waren. Er worden geidinzamelingen ten bate van de slachtoffers gehouden, De platte- iandsbevolking uit de omstreken is via de radio verzocht klederen en linnengoed te verstrekken. AFP meldt: Men vermoedt, dat verslapping van het toezicht en da ongewone hitte de ontploffing heb ben veroorzaakt. In dit verband wordt er aan herinnerd, aldus AFP dat vijf jaar geleden In dezelfde werkplaats en op hetzelfde tijdstip een sooFtgelijke ontploffing heeft plaats gehad. Het aantal doden zou niet meer dan 200 bedragen. ST. IGNATIUS VAN LOYOLA Geboren 1491 op het slot Loyola in Spanje, edelman; militaire loop- baan; in 1521 gewond, gaat iezen: leven-des Heren, levens d«r heili- gen, trekt zich terug op Manresa, schrijft de „Exercitia"; legt de eer ste grondslag voor de Societas Jesu, 1540, de beroemd geworden en ge- bleven Jesuiten-orde, de laatste Or- de in de kerk. Van 1541-1556 bllift hij de krachtige bestuurder der Orde. Gestorven 1556. Groot organisator van geweldige wilskracht en won- derlijk overwicht over mensen. HIJ schiep het' orgaan, dat de Kerk no- dig had in de Contra-reformatie. r\E AANDACHT van 't sport- minnend publiek is dezer dagen gevestigd op de Olympi sche Spelen, die te Londen be gonnen zijn. Niet ieder van onze lezers en lezeressen zal weten wat dat voor een woord is: Olympisch. Men heeft er zo'n vaag idee van, dat het iets uit te staan heeft met sport en feesten, maar verder haalt men zijn schouders op en laat Olym pisch maar verder Olympisch zijn en blijven. Misschien is dit een onderwerp voor een ge- sprek vanavond, als de hitte van de dag u alle verdere in- spiratie ontnomen heeft. Praat dan maar eens over Olympus en alles wat daarmee samen- hangt. Dan komt u vanzelf ook wel tot de waardebepaling van de Olympische Spelen en de aandacht, die men daarvoor kan hebben. MARCUS 41. En ze nodigde haar nieuwe vrien- den thuis uit en gaf kostelijke di ners, die zelfs in die knngen be wondering wekten. Omdat zij het graag wilde, woonde George die feesten geregeld bij, maar hij voelde zich daar blijkbaar nooit erg op zijn gemak. Op zekere dag, toen Anne weer een groot feest gaf, liep hij stilletjes met zijn sigaar de koele turn in. Hii zat diep in zorgen. Het grootste deel van zijn fortuin zat nu in In- ter-Oleum aandelen en als die maat- schappij failliet ging, zat hijzelf ook aan de grond. Uit een prieel in zijn nabijheid hoorde hij stemmen en onwillekeu- rig liep hij de andere kant op. Maar een schelle vrouwenstem bereikte toch zijn scherp gehoor. ..Wat een vreselijke man heeft ze toch! Arm kind! Ze is zelf zo vro- lijk en levenslustig. Maar ja, het is n'atuurlijk weer een huwelijk om het geld! Ik kan het Anne niet kwalijk nemen, dat is zo, maar...." Met pijhlijk kloppend hart haast- te George zich daar vandaan. Hij hield zo wanhopig veel van Anne. Hij vond het verschrikkelijk, dat ze met dergelijke mensen omgang zocht. Hij wist wel, dat ze zich gekrenkt gevoelde, maar hij vond toch. dat ze hun misverstand hadden kunnen uitpraten. Anne was verstandig en redelljk genoeg. Ze moest aan zijn woorden toch meer waarde hechten dan aan die van mevrouw Pritere Maar het ergste was, dat ze nooit echt van hem had gehouden. Als ze van hem hield. zou het haar niet zo motilijk gevallen zijn, hem het vermeende enrecht te vergeven, Nu koesterde ze slechs verachting vor hem, als een man, die haar ver- raden had Hij ging naar binnen en sloot zich in zijn eigen kamer op. Op zijn bureau lag een stapel rekeningen van door Anne gedane uitgaven. Hij nam er £en op en floot tussen de tanden Die kwam van een Parijse modiste en bedroeg een dertig dui- zend francs. „Het wordt krankzinnig," mom- pelde hij in zichzelf. „In de afgelo- pen maand heeft ze een kapitaal opgemaakt!" Die avond, toen de gasten waren vertrokken zocht hij Anne op. Ze zat op haar kamer haar haren te borstelen. Ze had haar vermoeid kamermeisje al naar bed gestuurd. „Anneikzou je graag even spreken," zei hij, zich niet op zijn gemak voelend. Anne gaf antwoord, zonder zich naar hem om te wenden. ,Iic veronderstel, dat je me ver- tellen kemt, hoezeer je mijn tegen- woordige levenswijze afkeurt." „Neen, liefste," antwoordde hij haar rustig, „ik kan wel niet bewe- ren, dat ik bi.izondere bewondering voor je vrienden koester, maar als ze je afleiding en plezier bezorgen, heb ik er vrede mee. Ikik wil de je alleen vragen, of je me nu nog niet vergeven hebt. Ik voel me als een vreemde in mijn eigen huis, omdat jij zo'n hekel aan me schijnt te hebben...." Ze keek om en verklaarde met 'n ijzige koele blik: ,,Ik vind, dat we niet meer over die vraag moeten beginnen. Je hebt.mij willens en wetens bedrogen. Je kunt nu toch niet meer van me verwachten, dat ik iets voor je zou gevoelen?" „Maar, Anne, ik heb het toch bij mijn beste weten voor jouw welzijn gedaan. Geloof je me dan niet? Ik...." Ze begon haar haren weer te schuieren, „Toe George, ik ben doodmoe! Ik wil er veel lievep van avond niet meer over praten." Zonder 'n woord te zeggen, ver- wijderde hi> zich. Ze keek hem in haar kaptafelspiegel na, tot hij de deur u;t was. Hij liep met gebogen schouders. als torste hij een zware last. Heel zijn houding drukte diepe versla- genheid uit. Een plotseling medelijden welde in haar hart op. Maar meedogenloos verzette ze zich tegen dat mildere gevoel! Waarom droeg hij-het niet als een man? Hij was immers rijk genoeg? Hij kon haar verkwisting - wel dragen! Toen ze echter in bed lag. duur- de het heel lang, voordat ze insliep. Ze voelde een vage ontevredenheid. Ze dacht met afkeer aan haar nieuwe kennissen. Ze waren zo ge- kunsteld en zochten steeds naar nieuwe ongekende vermaken. „Morgen weer hetzelfde liedje," zuchtte ze. 's Morgens paardrijden, 's middags bridgen en dan de hele avond dansen! Kon ik maar eens 'n dag hele maal voor mezelf hebben. Maar dat gaat niet, George mocht eens denken, dat ik toegeef!" HOOFDSTUK XXI „Ik zal je bUstaan" George Calion zat op zijn kan- toor. Hij had juist de telefoon neer- gelegd en het was aan zijn gezicht te zien, dat hij lang geen prettige tijding had vernomen. De Inter-Qleum aandelen waren ongeveer tot nul gedaald. Al het geld, door hem er in gestoken, om de koers op peil te houden, was weggesmeten. De aandelen, die hij in zijn bezit had, waren niet veel meer waard dan scheurpapier. Hij was gerui'neerd! Zijn huis zou ver- kocht moeten viprden. Al de mooie meubels moesten worden wegge- daan. Hij huiverde bij de gedachte, dat hij dit ellendige nieuws aan Anne zou moeten gaan meedelen. Wat zou ze zich beschaamd gevoelen te- genover al haar nieuwe vrienden! Met angst vroeg hij zich af, of ze het hem kwalijk zou nemen, dat hij al zijn geld er aan gewaagd had, om de kleine aandeelhouders zo mogelijk te redden.... (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3