J Zoltan Tildy, Vrijdag afgetreden als president van Hongarije Donauconferentie te Belgrado geopend Triomfale intocht van het vierdaagse leger Voor Alkmaar en omgeving No arrestatie van z!n schoonzoon Haagse bus- en trampersoneel besluit tot staking Opnieuw brand in Kamp Laren Het elftal Graaf Karolyi opvolger? Prof. Molkenboer overleden Molotof met vacantie Vier gesneuvelden in Indonesie Feestvierend Den Haog gehandicapt Clay belooft loonsverhoging Impasse Beel niet geslaagd De bevolkingsgroei in Belgie Incident tussen bewaking en politie Bijna 6000 wandelaars behaalden een onderscheiding v__ J Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. ZATERDAG 31 JULI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11324 BUREAUX: De Luchtbrug is duur Sovjef-jagers overtrade!! veiligheidsregels WEERSVERWACHTING MR. VAN SCHAIK THANS FORMATEUR 's-GRAVENHAGE.,31 Juli. Dr. L. J. M. Beel heeft H.K.H. de Prinses-Regentes verzocht hem te ontheffen van de hem verstr^kte opdracht. De Regen- tes heeft daarop mr. J. R. H. van Schaik opgedragen een kabinet te vormen. Mr. van Schaik heeft ver zocht, de opdracht in beraad te mogen houden. /-N CljFERS, DIE HOOP GEVEN Staking bij Britse bladen Haarlem heeft 160.000 inwoners Verzending van zeepost Nieuiv Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red,) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240} Bank: Noorderbank far.".- - ZOLTAN TILDY, de president van Hongarije, is gisteren afgetrede in verband met de arrestatie van zijn 28-jarige schoonzoon V»d»r Csornokv, op gropd van hoogverraad en emstige misdnjven Csor- noky was vorige week in Hongarije teruggekeerd, nadat hij ontslag had genomen als Hongaars g^ezant te Cairo. Het aftreden van president Tildy werd Vrijdagavond officieel bekend gemaakt door de publicatie van zijn brief aan de voorzitter van het Hongaarse parlement. In zijn brief, die 30 Juli als datum draagt, en waarin hij het parlement verzoekt zijn aftreden te aanvaar- den, schrijft Tildy: „Ik wens in verband met deze stap er de nadruk op te leggen, dat ik het volkomen eens geweest ben met de tot dusver gevoerde politiek van de Hongaarse Volksdemocratie en met alle maatregelen van de re- publikeinse regering. Ik heb mijn hoge constitutionele functie derhal- ve niet opgegeven uit politieke overwegingen. Ik moest dit besluit nemen, omdat iemand uit mijn on- middellijke omgeving ernstige mis- drijven had begaan tegen de Hon gaarse republiek en de belangen van ons volk. Daarom kan ik niet van het Hongaarse volk verwachten dat het mij volledig en onvoorwaar- delijk zijn vertrouwen schenkt, dat nodig is voor de uitoefening van de hoge constitutionele waardig- heid". Tildy's verzoek om ontheffing van zijn functie werd op een vergade ring van vertegenwoordigers van alle partijen aanvaard, Het parle ment is voor 2 Augustus bijeenge- roepen om verdere Constitutionele maatregelen te nemen. Dr. Tildy, die 59 jaar oud is, is van de oprichting af lid geweest van de partij der kleine boeren. Hij werd 1 Februari 1946 tot presi dent van Hongarije gekozen voor een periode van vier jaar. Hij was eerste minister in de eerste na- oorlogse regering, waarin zijn par tij een overweldigende meerderheid bezat. Tildy nam actief deel aan het ondergronds verzet tegen de Duit- sers. Toen de Russen Boedapest bin- nentrokken, werd hij voorzitter van Vrijdag is te Nijmegen na een lichte operatie, op bijna 70-jarige leeft\jd overleden prof. dr. B. H. Molkenboer O.P., hoogleeraar in de letterkunde der 17e eeuw en de Vondel-studie aan de Universiteit te Nijmegen. Prof. dr. Molkenboer, die in 1937 het ere-doctoraat ontving van de Amsterdamse Universiteit, wegens zijn grote verdienste voor de Von- delstudie, was een der grootste Von- del-kenners van Nederland,ja van geheel Europa. Op het gebied der Vondelstudie deed hij vele publica- ties verschijnen en zijn Vondel-kro- niek was voor vele geleerden een leerschool voor fijnere kennis van Nederlands grootste dichter. Prof, dr Molkenboer heeft ook veel bij- gedragen om de drama's van Von del te brengen. In vele plaatsen van Nederland hield hij lezingen over Vondel. De begrafenis geschiedt op Maan- dag 2 Augustus a.s. in het Alberti- num te Nijmegen, op het daar gele- gen klopsterkerkhof. het stedelijk comite voor nationale bevrijding. Graaf Michael Karoly, president in 1919 en thans Hongaars gezant te Praag, wordt als mogelijke op volger van Tildy genoemd. Hij zou hij echter geweigerd hebben, doch besprekingen met hem ziijn nog gaande. De schoonzoon van dr. Tildy, Vic tor Csornoky, werd door de po- litie in zijn been geschoten, toen hij Donderdag trachtte zijn wo- ning te verlaten. Sindsdien be- vindt hij zich in arrest. Volgens radio-Boedapest heeft de politieke commissie van de Hon gaarse partij der kleine boeren Vic tor Csornoky, de schoonzoon van Tildy, uit de partij gestoten en met hem dertien andere leden, wegens „hun aandeel in de onlangs op het departement van landbouw ontdek- te obstructie-activiteiten en sabota ges'. WASHINGTON, 30 Juli (Reuter) De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, generaal Bedell Smith, heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken medegedeeld dat de Sovjet-minister van buiten landse zaken, Molotof, met vacantie en niet te bereiken is. De persfunc- tionaris van het ministerie van bui tenlandse zaken, Modermott, zeide, dat Bedell Smith niet wist hoe lang Molotof afwezig zou zijn. In ant- woord op een vraag voegde hij er aan toe, da) hij niets te horen had gekregen over de verblijfplaats van Stalin of de plaats waar Molotof zijn vacantie doorbracht. „De voedselvoorziening van Ber- lijn door de Royal Air Force kost de Britse regering circa 60.000 pond sterling per week", zo verklaarde de onderstaatssecretaris van buiten landse zaken, Mayhew, Vrijdag in I het Lagerhuis. DE HOOFDSTAD IN DE HITTE Overal waar langs het water zand te vinden is, omdat de kaden er nog niet af- gebouwd zijn, zoekt jong en oud verfrissing in het grachtenwater. Links een lflijkje langs de deftige Stadionkade in Zuid; rechts het ..volksbad" langs de Prins Hendrik- kade tegenover de Ma- rinewerf in het hartje van de oude stad. De regering maakt bekend dat in de afgelopen week tot haar leedwezen de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht Soldaat W. P. van Rijswijk uit Schiedam. Gesneuveld 27 Juli 1948. Sergeant C. J. Ventevolgel, uit Goes. Gesneuveld 20- Juli 1948 Ron! Ned.-Ind. Leger Jav. militie soldaat Paiman uit Nederlandsch Indie. 3 Ju- ni gesneuveld. Chin, soldaat 2e klasse der Inf. Thio Soen Lie uit Neder landsch Indie Gesneuveld 20 Juli 1948. Ron. Marine Geen verliezen gerappor teerd. In de afgelopen nacht werd in een vergadcring van ongeveer zevenhonderd man rijdend perso- neel van de Haagse Tramweg- maatschappij besloten hedenmor- gen in staking te gaan, zodat in- dien de opzet der stakers slaagt, het bus- en tramverkeer van Den Haag met zijn half millioen inwo- ners vanaf heden volkomen stil ligt. Een staking, die thans zeer zeker voor de Hagenaars ongele- gen komt, nu de feestviering ter gelegenheid van het 700 jarig be- staan van de stad vandaag het hoogtepunt heeft hereikt. Reeds een jaar geleden heeft een groep in het H.T.M.-personeel ken- baar gemaakt, dat de geldende io- nen en loonregelingen voor hen niet aanvaardbaar zijn. Uit de Ne- derlandse vereniging voor spoor- en tramwegpersoneel en de H.T.M.- directie werd een looncommissie in- gesteld. Volgens mededeling ter vergade- ring heeft deze commissie haar werk nog niet volbracht. Men is zo- wel over de houding van de vere niging als van de H.T.M.-directie ontevreden. De stakers eisen een loonregeling, zoals die voor het Rotterdamse trampersoneel bestaat. Invoering van deze regeling zou volgens de stakingleiding gemiddeld 15 procent loonsverhoging beteke- nen en bovendien een nieuwe tech- nische loonregeling in zes klassen. Tijdens eerder gehouden bespre kingen hebben vertegenwoordigers van het personeel naast de Rotter' damse regeling de voorwaarde ge- steld, dat eens verkregen rechten en persoonlijke regelingen, die gun stiger zouden liggen, niet mogen worden geschaad. Nadat tijdens een nachtvergade- ring, die in het begin van de afge lopen week gehouden werd het be sluit viel om te staken als de eisen niet zouden worden ingewilligd, be- slobt men in de afgelopen nacht dit besluit te effectueren. Om vier uur vannacht begaven stakersploegen zich naar de remises en personeelswagens om collega s, die niet ter vergadering waren, van het besluit op de hoogte te 'stellen. Tussen hedenmorgen half zes en half acht verlieten enkele motor- wajgens van de H.T.M. en een klein aantal autobussen de remi ses. Het laat zich aanzien, dat het overgrote deel van de ochtend- ploegen van tram- en busperso- neel aan de staking deelneemt. Op de knooppunten van lijnen, vooral bij de remises wordt druk gepost. Over het algemeen laten de stakers uitrijdende voertuigen met rust, ook al wordt het bedienend personeel uitgejouwd. Ook bij hal- ten trachten posters werkwilligen over te halen om het werk neer te leggen. Overal langs de straten stond vanmorgen publiek doorgaans te- vergeefs op transport te wachten. De directie van de H.T.M. kan nog weinig mededelen over de staking. Men zegt nog geen overzicht te hebben. In de luchtcorridor Berlijn-Ham- burg, zijn twee Sowjet-jagers een Britse Dakota tot op 100 meter ge- naderd, zo hebben de Britse auto- ritelten verklaard. Er is mondeling geprotesteerd en de betrokken Sowjet-beambte ver- zekerde. dat de piloten van de Yaks indien zij voor het incident verant- woordelijk mochten blijken, ge- straft zouden worden. Tijdens een onderhoud van gene raal Clay, opperbevelhebber van de Amerikaanse zone, en zijn politieke adviseur, Murphy, met vertegen woordigers van de vakbonden in de Brits-Amerikaanse zone heeft gene raal Clay de vakbondsleiders een loonsverhoging beloofd. Vercler verzekerde hij hun, dat de vakbon den de eigendommen van voor 1933 weer zouden terug krijgen en de militaire overheid gevolg zou geven aan de wensen van de vakbunden betreffende de verdeling van de grondstoffen. Met betrekking tot de instelling van bedrijfsraden ver klaarde Clay, dat deze kwestie eerst geregeld zou kunnen worden als Duitsland over een nieuwe grond- wet en een regering beschikt. De Donauconferentie te Belgra do is gisteren door de Joego-Sla- vische minister van buitenlandse zaken, Simic, geopend. Aan de conferentie nemen deel: Groot- Brittannie, Frankrijk, Sovjet- Rusland, de Verenigde Staten, Joego-Slavie, Roemenie, Oekraine, Hongarije, Tsjecho-Slowakije en Bulgarjje terwijl Oostenrijk door waarnemers is vertegenwoordigd. Simic hield een toespraak, waar in hij zeide, dat in het verleden geen enkele internationale overeen- komst had kunnen voorkomen dat de Donau gebruikt werd voor agressie tegen de landen, waar zij doorheen stroomt. Thans hebben de volksdemocratieen onder aan- voering van de grote Sowjet-Unie, aldus Simic, het belangrijkste en grootste gedeelte van de Donau m bezit en aldus kunnen zij er toe bij- dragen, dat deze rivier een door- gangsweg wordt voor de vrede en een weg voor internationale goede- renruil De Joego-Slavische rege ring zou gaarne zien, dat het resul- taat van deze conferentie een nieuw bewijs gaat vormen voor de moge- lijkheid van internationale samen- werking tussen landen, die er on- derling zeer verschillende econo- mische systemen op na houden als- mede voor de mogelijkheid van v®r" zoening tussen de verschillende be langen der Donaustaten. De Britse en Amerikaanse gede- legeerden protesteerden tegen het voorstel van de voorzitter, dat het Frans en het Russisch als de offici- ele talen ter conferentie beschouwd zouden worden, en stelden voor het Engels als officiele en als werktaal te gebruiken. Men kwam tenslotte overeen, dat het Frans en het Rus sisch de officiele talen zouden zijn en het Frans, Russisch en Engels werktalen. Leo Mates, bureauchef van het Joegoslavische departement van buitenlandse zaken, werd op voor stel van Tsjechoslowaakse zijde be- noemd tot secretaris-generaal van de conferentie. Medegedeeld door het K.N.M.l te De Bilt, geldig tot Zondagavond. DROOG WEER Langs de Westkust: veel bin- nendrjjvende wolkenbanken, overwegend droog weer met zwakke tot matige Zuid-Wes- teljjke wind. Ongeveer dezelf- de temperatuur als vandaag. In het overige gedeelte van het land: plaatselijke ochtend- mist, overigens enkele overdrjj- vende wolkenbanken met droog weer en weinig wind. In de Noord-Oostelijke pro vinces koeler. De politie onderzocht de papieren van alle gedelegeerden bij hun aankomst aan het gebouw van de Volksuniversiteit, waar de confe rentie gehouden wordt. Alleen de Sowjetrussische afgevaardigde, Wy- sjinsky, die op het laatste nippertje aankwam,mocht meteen doorgaan. Het aantal huwelijken in Belgie was in de eerste drie maanden van dit jaar 6 procent hoger dan in de overeenkomstige periode van 194b. Het aantal geboorten daalde met 1 procent, terwijl het aantal sterf- gevallen met 19 procent verminder- de. Het geboorteoverschot was 8.219 in de Vlaamse provincies, 138 in de Waalse en 299 in het arrondissement Brussel Tegenover 1945 en 1946 is het aan tal huwelijken verminderd, doch er wordt nog steeds meer getrouwd dan voor de oorlog. De gemiddelde leeftijd van de huwenden was lager in 1947 dan in 1946, vooral wat de mannen betreft. Henegouwen blijft de provincie waar de meisjes het jongst trouwen. Het aantal echtscheidingen is aan- zienlijk gestegen en het recordcijfer voor 1946, nl. 5.633 echtscheidingen, werd in 1947 overtroffen door 6.825 echtscheidingen. Het aantal onwettig geboren kin- deren was in 1947 312 per 1(1.000, in 1946 377 per lfl.OOO en in 1945 424 per 10.000. Op grond van statistische bereke- ningen zal de Belgische bevolking, welke in 1947 8.453.000 zielen telde, in 1980 als gevolg van de snelle daling der bevolking in de Waalse provincies tot 7.454.000 zielen zijn verftiinderd. Ter vergelijking diene dat de Nederlandse bevolking, wel ke in 1947 9.703.000 zielen bedroeg, bij de huidige aanwas in 1980 zal zijn gegroeid tot 10.900.000. H.R.R. Prinses Irene, die op 5 Aug. a.s. haar negende verjaardag viert Opnieuw Is brand uitgebroken in het intemeringskamp Craailo hij Laren. De brand ontstond in een der werkbarakken van het kamp om ongeveer kwart voor zeven gisteravond. De kampbrand- weer kwam direct in actie, doch het vuur greep zo snel om zich heen, dat ook de Larense brand- weer te hulp moest Snellen. Inmiddels ontwikkelde zich een enorme rookkolom boven het kamp en de aangrenzende heide, waar- Ter gelegenheid van het regerings- jubileum van H. M. de Roningin heeft de N.V. Nederlandse Glasfa- briek ..Leerdam" als kunsinijver- heidsproduct een kristallen pla- quette met de beeldenaar van de Vorstin vervaardigd. Het Nederlands elftal, dat hedenavond op het Arsenal- terrein tegen Groot Brittan- nie speelt, is als volgt samen- gesteld: Doel: Kraak (Stormvogels) Achter: van Bun (MVV) en Schijvenaar (EDO)Middden: Krijgh (BVV), Terlouw (DV C) eft de Vroet (Feyenoord). Vo6r: van der Tuyn (Hermes DVS), Rijvers (NAC). Appel (Sittard)Wilkes (Xerxes) en Lenstra (Heerenveen) DE LAATSTE DAG DER VIERDAAGSE eindigde om 7.30 uur, ofschoon de eindtermun 5 uur moest zijn. Felle hitte en een lang- durig oponthoud aan de Maas hielden veien langer op dan m hun bedoeling lag. Precies 5.900 dames en heren hebben de vierdaagse in blakende gezondheid en flink bruin verbrand ten einde gebracht. In totaal zijn er gedurende de 4 dagen 684 deelnemers uitgevallen, dus ongeveer 9 pet., waaronder 2 Noren en 1 Fransman. Buiten beschouwing gelaten de 555 ingeschrevenen, die om aannemelijke redenen Maandag op de mschrijvingsbureaux niet versehenen zijn. Zij, die de 40, de 50 en de 55 km laan de thuiskomenden onder een per dag hebben afgelegd, hebben een kranige kamp geleverd tegen de stralende kracht van de zon, welke de energie van honderden verteerde. De laatste tocbt van Nij megen naar Grave, Kuik, Gennep en door de Maasvallei is niet lichter geweest dan de 3 eerste dagen. Grave en Kuik monterden de dui- zenden deelnemers op met muziek, hartelijk gejuich en dikwijls gast- vrij onthaal. De meesten echter stapten stevig door,em nog op tijd de pontonbrug, over de Maas bij Kuik geslagen, te bereiken, immers het was bekend, dat deze brug na 1 uur in de middag voor de scheep. vaart zou worden afgebroken. De helft der deelnemers heeft de Maas over de tijdelijke brug kunnen ver- overen. De rest, die zich had laten verleiden door het loos gerucht, dat de brug tot 5 uur zou open blijven, werd teleurgesteld en moest nu per pont bij Kuik bij Katwijk worden overgezet. Dit was een oponthoud van 1 of 2 uur minstens, vandaar ook het feit, dat sommigen om 7.30 te Nijmegen aankwamen. Nijmege- naren en anderen, uit alle oorden des lands, hadden zich over een lengte van 4 km in dichte rijen op- gesteld, om vooral op de St. Anna- laan de regen van bloemen en klaterend applaus te begroeten. Muziekcorpsen en burgerfanfares uit Nijmegen, Utrecht, Eindhoven enz. haalden de deelnemers in met schetterende fanfares. Overal waren vlaggen ont- plooid en alle clubs voerden hun banieren mee.' Er was ook officiele belangstel- ling, o.a. admiraal Helfrich, schout bij nacht van Willigen. generaal Kruls in vertegenwoordiging van minister Gielen, de Franse mili taire attache, kolonel Coulange en de Commissaris der Roningin in Gelderland, mr. Quarles van Uf- fort en tal van hoge officieren. Het was een triomphale intocht. Van het Canisius Ziekenhuis defi- leerden - de 500 manschappen en marva's van de marine voor de militaire autoriteiten. Op de Wed- ren werden de onderscheidingen uitgedeeld in de vorm van 5000 NBVLO-kruisjes en -kroontjes. Vooral de gouden kruisdragers kregen een geestdriftige ovatie. De grote groepen burgers, mili- tairen en politiemannen, die de 55 en 50 km hadden afgelegd, waren het onderwerp van geestdriftig eerbetuig. We noemen o.a. de UPSV, de Lim- burgse Mijnwerkers, de Nieuwe Haagse Vierdaagse, de van Heek- groep, Unilever, de „Wip Wip" uit Amsterdam, de Canisianen uit Nij megen en de Blauwvosjes, die even fris het" einde haalden, als zij het begin openden. Gisterenavond was Nijmegen een lichtvloed en dansten de duizenden in de Vereniging en in de open lucht hun feestvreugde uit. De 32ste Vierdaagse is, in weer-, wil van veel moeilijkheden, toch goed geslaagd. Waterpolowedstrijd Neder landIndia: 121. In de halve finale 100 M borstcrawl dames werden ge- plaatst de Nederlandse da mes Irma Schuhmacher en Marie Louise Vaessen. In de halve finale 200 M. schoolslag dames werden ge- plaatst: Jaijnie de Groot, Nel van Vliet en Tony Horn. Voor de eindstrijd discus- werpen voor dames wist zich te kwalificeren de Neder landse Ans Panhorst-Niessink De Ruyter komt in dehal ve eindstrijd op de 800 M. door honderden nieuwsgiengen zich in de nabijheid van het kamp ver- zamelden. De manschappen der luchtstrijdkrachten in de Palmka- zerne te Bussum, die bij vorige branden een cordon om het kamp hebben getrokken, werden voor alle eventualiteiten geconsigneerd, doch hoefden niet in actie te komen. De politie in Laren, die met 7 a 8 man was toegesneld, werd de toegang tot het kamp geweigerd. Een der pplitiemannen heeft zich daarop m verbinding gesteld met de burge- meester van Laren, de heer N. van der Ven, die ongeveer 20 minuten later per auto ter plaatse verscheen. Ook de burgemeester werd echter aanvankelijk door de kampbewa- king niet toegelaten. Een der be- wakers aldus wordt ons mede gedeeld greep naar zijn revolver, doch kalmeerde, nadat de Larense brigadier van politie Geurts en een collega-bewaker hem hadden toe- gespoken. Hierop openden de La rense politiemannen zelf de poort en geflankeerd door de agenten in looppas reed de burgemeester daar op het kamp binnen, Te ongeveer half acht was men de brand mees- ter en kon met de nablussing een aanvang worden gemaakt. De brand is ontstaan in het acn- terste gedeelte van de barak. Dit gedeelte. waar electrisch materiaal opgeslagen, was door een De drukkers van de noordelijke filialen der Londense bladen, die edities verzorgen in Manchester, zijn in staking gegaan om een ver- hoging van het weekloon met 20 shilling. Van Maandag af zullen geen noordelijke edities verschijnen van de „Daily Express, ..Sunday Express", ..Daily Mail", ..Sunday Dispatch", „Daily Herald". ..News Chronicle" en „News of the World". Ad Dr. Beel is niet geslaagd. Interim Mr. van Schaik forma- teur, zo luidt het laatste nieuws in de kabinetscrisis. Reeds drie en een halve week is het kabi net demissionair en nadat de be- richten in het midden van de week buitengewoon hoopvol waren en men zelfs reeds in staat was de definitieve lijst van ministers te publiceren, kwamen plotseling nieu we moeilijkheden voor dr. Beel opdagen, moeilijkheden, die voor de formateur van zo ernstige aard wa ren, dat hij genoodzaakt is geweest ook zijn opdracht in tweede instan ce terug te geven. Het niet-slagen van dr. Beel is buitengewoon betreurenswaardig, want het is meer dan tijd, dat Ne derland weer een kabinet krijgt. Het is vooral de afdoening van de Indonefische kwestie, -die tot spoed dringt. Het nieuwe Amerikaanse lid van de Commissie van Goede Diensten, de heer Cochran, die nu eens „goed" genoemd kan worden voor Nederland, is te Den Haag aangekomen en hij treft daar geen regering aan, die hem haar toekom- stige gedragslijn kan mededelen. Vervolgens zijn leidinggevende In- donesiers op weg naar ons land om toelichting te geven op de voor- stellen van de deelstaten, maar zi: vinden hier ministers, waarvan het niet zeker is, dat zij zullen aan- blijven. Een beslissing rfntrent de voorstellen van de Bandoengse Re- solutie kan dus nog niet genomen worden, wat zeer jammer is. Neder- land had nu een daad kunnen stel len door in te gaan op de voor stellen van Bandoeng. Wij hadden kunnen tonen, dat het ons ernst is met onze bedoelingen en wij zouden de ons bevriende Indonesiers reeds nu in staat hebben kunnen stellen te bewijzen, wat zij in het besturen waard zijn. Ook de verhouding: demissionair kabinet en Staten-Generaal is on- gezond. In de Tweede Kamer kwam dit Donderdag tot uiting, toen de heer Oud bezwaar maakte tegen het voorstel de ontwerpen inzake de herziening van de Grondwet in de afdelingen te onderzoeken. De heer Oud verklaarde, dat waar dit voor stel de weg opent voor gewichtige staatkundige hervormingen, hij graag wilde weten, waar hij aan toe was. Nu de regering echter nog demis sionair is, weten wij dus nog niet, aldus de heer Oud, welke vorm een nieuwe regering aan die hervormin gen zou willen geven. De heer Oud vroeg daarom uitstel van behande- ling tot nader order. Wij kunnen het hier niet eens zijn met de heer Oud. Al moge het voor de oorlog wel eens zijn voorgeko- men, dat een demissionair kabinet afweek van de gewoonte alleen de administratieve zaken af te doen, liggen de zaken thans anders. Toen het kabinet-Beel de portefeuilles ter beschikking stelde, heeft de Regentes de ministers verzocht „in- middels al datgene te blijven ver- richten, wat zij in het landsbelang nodig achten". Welnu, voort te ma- ken met de Grondwetsherziening is thans zeker in 's lands belang. Bo vendien ging het hier om de Grond- westwijzigingen zelf, zoals die in eerste instantie door de Staten-Ge neraal zijn aanvaard. De nieuwe Kamers kunnen hier toch geen ge- bruik maken van het recht van amendement. Zij kunnen de voor stellen al of niet aanvaarden zon- der meer. Echter wanneer de op de nieuwe Grondwetsartikelen berus- tende wetten aan de orde zouden komen, dan zou het bezwaar van de heer Oud zeker meer kracht krijgen. Wij zijn in een impasse geraakt. De toestand is nu bijna zonder uit- zicht. Wij betwijfelen sterk of mr. van Schaik, de alom geachte Kamer. president, wel zal slagen in de vor- ming van een kabinet. Zijn opdracht is, evenals die in tweede instantie van dr. Beel, ruim gesteld. En wan neer mr. van Schaik ook de op- dracht niet kan uitvoeren, wat dan? Wij achten het niet uitgesloten, dat het nog zo zal aflopen, dat bij niet-slagen van mr. van Schaik, de Prinses-Regentes het aangeboden ontslag van het kabinet-Beel niet zal aanvaarden. Onze parlementaire geschiedenis kent een dergelijk voorbeeld. In 1923 leed het toen- malige ministerie-Ruys de Beeren- brouck een nederlaag door het af- stemmen van de Vlootwet. Het ka binet stelde zijn portefeuilles ter be schikking. De kabinetscrisis duurde maanden, het bleek onmogelijk esn nieuw "ministerie samen te stellen. Het slot was, dat de Koningin het verzoek om ontslag niet inwilligde en het kabinet de regering voort- zette. Aanblijven van het kabinet-Beel achten wij niet alleen van groot be lang wat Indonesie betreft, maar lag opgeslagen, was branddeur gescheiden van het voor- (uumibii> ste gedeelte, waar ook ter voortzettihg van de progres- meerdere ontvluchtingspogingen "nu hebben ondernomen waren onder gebracht. De commandant van het inteme ringskamp verklaarde Vrijdagavond, dat inderdaad de Larense politie aanvankelijk de toegang is gewei gerd, omdat de commandant het on- wenselijk achtte, dat een te groot aantal personen zich tijdens de brand op het kampterrein zou op- houden. De commandant verklaarde voorts, dat de burgemeester van Laren aan zich zelf te wijten zou hebben, dat hij bij de toegang tot het kamp moeilijkheden heeft on- dervonden. Volgens zijn lezing heeft de burgemeester geweigerd zich op verzoek van een bewaker te legitimeren. - In een woonark aan het Spaarne is Donderdag de 160.000ste inwoner van Haarlem geboren in het gezin Bouwens-van Ree. De jonggeborene is een meisje en de tweede baby van het gezin Zij kreeg hedenochtend bezoek van de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, die namens het gemeentebestuur 'n spaarbankboekje kwam aanbieden. sieve politiek. Bij de verkiezingen is niet gebleken, dat ons volk daar- van afkerig is geweest. De KVP heeft zich gehandhaafd, terwijl de PvdA slechts twee zetels achteruit ging. In totaal hebben deze twee partijen 59 zetels. De rechtse coalitie heeft weleens met een kleinere meerderheid geregeerd. Wij willen hiermede niet zeggen, dat mr. van Schaik niet progressief zou zijn. Integendeel, de heer van Schaik staat van jongs af aan als progressief bekend. Maar gezien de huidige politieke vraagstukken, zou aanblijven van dr. Beel ons het meest logisch lijken. M. P. J. Naar Nederlands Oost Indie kan zeepost worden verzonden met het s.s. ..Rembang", dat op 11 Augustus vertrekt. Naar Curacao en de overige ge- biedsdelen in de West (behalve Su- riname) vertrekt, eveneens op 11 Augustus, het ms. ..Helena", Het verdient aanbeveling de met deze schepen te vervoeren corresponden ce tenminste drie dagen voor het vertrek ter post te bezorgen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1