Voorstel tot besprekingen met Stalin over Duitsland en kwestie-Berlijn? Frankrijk en Engeland houden aan verworven rechten vast De Residentie vierde een waardig feest 1 Jtfe Voor Alkmaar omgeving Wisjinsky: Dit is geen taal van medev/erkers maar van meesters i Centrum van het voorname leven Minister Gielen heeft aanrijding Westelijke diplomaten bij Molotof' Stemming: gematigd optimistisch Een uitweg! B Weinig succes voor Truman? Nieuwe formateur pleegt overleg "m Werd Tildy aan de dijk gezet? De eerste ruzie op de Donau-conferentie ZEVEN EEUWEN DEN HA AG Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. MAANDAG 2 AUGUSTUS 1948 44e JAARGANG NUMMER 11325 BUREAUX: Mgr. Mihailowitsj ontsnapt? DE RAMP TE LUDWIGSHAFEN Nog steeds lijken in de puinhopen Togliatti uit het ziekenhuis Joego-Slavische diplomaten contra Tito Mr. van Schaik, de nieuwe formateur, heeft zich geduren de het weekeinde geen rust gegund. Zaterdagmorgen had hij een onderhoud met dr. Beel en minister Drees. Later op de dag ontving hij het lid der Tweede Kamer mr. E. M. I. A. Sassen (K.V.P.) en de Neder- landse ambassadeur in Cana da, dr. J. H. van Royen, die momenteel in ons land met va cantie is. Zondag werden be sprekingen gevoerd met prof, v. d. Brink, mr. D. U. Stikker, minister Drees en opnieuw met mr. Sassen. Het laat zich aanzien, dat mr. van Schaik aan dezelfde lijn vasthoudt als dr. Beel en dat het vooral de bezetting van buitenlandse zaken is, die de aandacht van de formateur heeft. Mr. Sassen werd reeds vroeger genoemd als toekom- stig minister van buitenlandse zaken. EXPLOSIES TE CAIRO De prijs van zouten haring Mej. I. Geldens, particulier secretaresse van H. M. de Koningin, heeft Zaterdag te Haaren (N.B.) een monument onthuld in deze Brabantse gemeente op initiatief van een aantal oud-politieke gevangenen, opgericht ter nagedachtenis aan hun overleden lotgenoten. (Van onze verslaggever) DEN HA AG, 31 Juli Vanaf 25 Juli tot heden heeft den Haag het feest gevierd van haar zevenhonderd jaren als Residentie, met al de stijl en de voomaamheid, die er in deze stad te vinden is en die bij alle gelegenheden een sfeer schept eigen aan dit Regeringscentrum. Het is een rustige feestviering gebleven, geen overdaad aan versiering huis-aan-huis, geen overdaad zelfs van vlaggen en wimpels, omdat zij in de juiste hoeveelheden en de eigen verhouding waren opgehangen, noch minder een overdaad van uitgelatenheid langs de straten of een dolle bezetenheid in de vele gelegenheden, die de stad rijk is. De feesten culmineer- den zich in: hoofdzaak rond het Binnenhof, het Stadhuis en de St. Jacobs- of Grote Kerk, terwijl een stijlvolle tentoonstelling over de geschiedenis der zeven eeuwen in het gemeentemuseum het geheel vervolmaakte. Olympische Spelen (Zwemmen). Rudolf van Feggelen scoort de derde goal in Nederland's waterpolo-weSstrijd tegen Chili, die ons land met niet minder dan 140 won. Wandeltocht over Waddenzee De Honderdduizend is er uit! Vuurwapens te Rochanje ontdekt Industrieflat te Reuver (L.) Pater Bonaventura Vermeulen t Scandinavie bij West-Europese Unie? Nieuuu Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Vondd ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank een EEL'S pogingen kabinet samen te Ad Interim stellen zijn mislukt om dat de formateur vo6r alles een kabinet wilde, waarin vertegen woordigers van KVP, PvdA, CH en VVD zouden zijn opgenomen. Dr. Beel had hiervoor een zeer ernstige reden, nl. zekerheid te verkrijgen, dat de voorgestelde Grondwetswij- zigingen met de vereiste tweederde meerderheid zouden worden aange- nomen. Uit zeer betrouwbare bron vernamen wij ,dat dr. Beel bij zijn eerste opdracht: „een parlementair kabinet te vormen, dat een zo groot mogelijk vertrouwen in de Tweede Kamer zou genieten", inderdaad er in geslaagd is de instemming te verkrijgen van de vier genoemde partijen op zijn program. Bij het aanwijzen van de ministers liep het eehter spaak. Stikker van de VVD was voor de PvdA beslist onaan- vaardbaar. De afwijzing van de heer Stikker was voor de VVD, be- grijpelijk, aanleiding om medewer- king te weigeren en te verklaren, dat zij bij meedoen voor ..vol" wenste te worden aangezien. Bij zijn tweede opdracht: ,.een kabinet sa men te stellen", ging dr. Beel de richting uit van het extra-parlemen- taire. Er zou wel een program ko- men, maar dat alleen door de mi nisters zou worden onderschreven. Echter ook deze tweede opdracht mislukte omdat de WD opnieuw met Stikker kwam aandragen en mogen wij „De Tijd" geloven de CH-heer Schokking de hem aan- geboden portefeuille weigerde, in- dien Dr. Beel het departement van Overzeese Gebiedsdelen voor zijn rekening zou nemen. Wij hebben nooit veel resultaat verwacht van een pogen tot samen- stelling van een kabinet bestaande uit vertegenwoordigers van de vier hierboven genoemde partijen, al be- grijpen wij zeer goed de wens_ van Dr. Beel om voor alles zekerheid te krijgen wat de Grondwetsherzie- ning betreft. Hoe kan men nu, af- gezien van Indonesie maar gelet op de wens van de overgrote meerder heid van de kiezers tot handhaving van een progressief beleid een kabi net willen samenstellen, waarin pro. gressief en conservatief verenigd zijn. Dit kabinet zou het karalcter hebben van een politiek gemengd huwelijk. En nu moge Dr. Beel bij zijn eerste poging er in geslaagd zijn een program op te stellen, dat de instemming had van alle vier partijen, blijft toch ook de persoon van de ministers van groot belang. Anderzijds begrijpen wij ook de eis van de VVD voor vol te worden aangezien. Maar dan is het toch lo- gisch, dat Beel niet kon slagen. Een kabinet van hetzelfde karak- ter en wijze van samenstelling als het demissionaire, achten wij, gelet op de verkiezingsuitslag en op <ie huicige politieke problemen. het enig mogelijke. Dus wel enkele mi nsters, die de CH en VVD-beginse- len zijn toegedaan maar geen uit- gesproken politieke figuren. En ten aanzien van de vereiste tweederde meerderheid voor de Grondwets- herziening zal er risico genomen moeten worden. Indien CH en VVD, na in eerste instantie te hebben vdorgestemd, in tweede instantie zouden tegenstemmen, zou men kunnen spreken van het grootste schandaal in onze parlementaire geschiedenis. Een uitweg uit de moeilijkheden, die zijn ontstaan door de wens ook de oppositie te betrekken bij het Indie-beleid, vindt men in „De Li- nie" van deze week en wel van de hand van Dr. J. W. M. Schroder, die een „New Look" bepleit voor de kabinetscrisis. Als het er toch van moet komen, dat aan het komende kabinet een tw(?eslachtig karakter zal toevallen, doordat het eensdeels pi hebben te werken als een kabinet voor de normale landsbelangen en ander zijds gedeeltelijk als een kabinet voor het gehele Rijks-niveau, waar- om een zich nog verder blijven blindstaren op een volkomen eens- gezindheid voor een bepaald rege- ringsprogram? Een afzonderliike Raad uit de ministerraad zou zich uitsluitend .hebben bezig te houden met de nieuwe Rijksstructuur en deszelfs verantwoordelijkheid aan het kabinet zou met afzonderlijke maat worden gemeten. Betreft het zaken, waarmede de nieuwe rechtsorde is gemoeid of het beleid. dat daarop betrekking heeft, dan zal een desbetreffende Kamervotum enkel slechts de daar- bij betrokken bewindsman tot af- treden kunnen nopen, zonder dat het normale kabinet zich daaraan iets gelegen behoeft te laten liggen. Inderdaad, ook naar onze merung, zou dit advies van Dr. Schroder een uitweg kunnen betekenen. Mis- schien kan de huidige formateur, Mr. van Schaik. met dit advies van Dr Schroder zijn voordeel doen M. P. J- Volfens radio Vaticana is mgr. Sigismund Mihailowitsj, de directeur van de Katholieke Actie in Honga- rije, die vorige week bij verstek t°t tien jaar dwangarbeid werd ver- oordeeld wegens ..opruiing tot oor- log en opstand" uit Hongarije ont- komen en in Salzburg in de Ameri- kaanse zone van Oostenrijk gearri- veerd. DE VERTEGENWOORDIGERS van de V.S., Engeland en Frank- rijk hebben Zaterdagavond afzonderlijk een bezoek gebracht aan Molotof op het Sovjet-ministerie van buitenlandse zaken, na- dat Molotof van zijn vacantie was teruggeroepen. Volgens wel- ingelichte diplomatieke kringen zouden de vertegenwoordigers aan Molotof een voorstel hebben gedaan voor een onderhoud met Stalin over Duitsland en de kwestie Berlijn. Frank Roberts, eerste prive-secre- taris van Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, en Jeffrey Harrison, de Britse zaakgelastigde, iegden namens Engeland het bezoek af. Walter Bedell Smith, de Ameri- kaanse ambassadeur, en Yves Cha- taigneau, de Franse ambassadeur, namens hun regeringen Ofschoon de vertegenwoordigers van de westelijke mogendheden zich van commentaar onthielden, was de stemming te Moskou niet pessimis- tisch, maar veeleer gematigd opti mistisch. Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft 't week end in Londen doorgebracht om op de hoogte te blijven van de ontwikkeling te Moskou. Hjj heeft Zondag een rapport van zijn spe- ciale afgezant te Moskou, Frank Roberts, ontvangen over diens on derhoud met Molotof. Reuters diplomatieke correspon dent vernam op het Foreign Office, dat Roberts nog geen voorbereidin- gen heeft getroffen om naar huis te- rug te keren. Het is onwaarschijnlijk dat hij nieuwe instructies zal ont vangen zolang de westelijke mo- gendheden met op de hoogte zijn gesteld van maarschalk Stalins re- actie op het voorstel tot het houden van directe besprekingen op het hoogste niveau aangaande de Ber- lijnse crisis. Te Londen is men van mening. dat de Sowjet-regering thans de volgende stap moet doen. In Britse ambtelijke kringen waagt men zich niet aan een vootspelling van het Russische antwoord. Men LUDWIGSHAFEN, 1 Aug. (A.P.) Zondag hebben de reddingsploegen wederom lijken uit de puinhopen van de chemische fabriek der I. G- Farben te voorschijn gehaald. De politie zei, dat het aantal geborgen lijken thans 17^ bedraagt. Nog ze- ventig personen worden vermist en zijn vermoedelijk gedood. Van de 2500 gewonden bevinden zich nog 400 in de ziekenhuizen. Honderden arbeiders van de fa briek hielpen Zondag bij het red- dingswerk en het bergen van be- schadigde installaties. Het afzonder lijke Duitse en Franse onderzoek naar de oorzaak van de ramp, wel- ke Woensdag heeft plaats gehad, gaat voort. De Duitse autoriteiten hebben getroffen gezinnen gehol- pen met giften van 200 tot 300 Duitse marken. Togliatti heeft Zaterdagochtend 't ziekenhuis verlaten en is per auto naar huis gebracht. De wagen werd door een politieagent per motorrij- wiel begeleid. In het eerste artikel dat hij in het communistisch orgaan „Unita" laat verschijnen, dankt Togliatti al ien, die hem hun sympathie hebben betuigd. Hij beschuldigt de regenng ervan geen maatregelen te hebben genomen tegen de ..fascistische ban- dieten". „Een regering," zo schrijft hij „die de minister van binnenland- se zaken niet heeft verjaagd, die geen enkele maatregel heeft ge troffen tegen de fascistische ban - dieten, die in het land legio zijn, en die de moordpoging op een verte- genwoordiger van de natie als een gewone zaak schijnt te beschouwen, is veroordeeld door het zedelijk ge- weten van de eerlijke en democra- tische burgers, welke ook de meer derheid zijn waarover zij beschikt" acht het bemoedigend, dat Molotof van vacantie naar Moskou is terug- gekeerd voor een onderhoud met de Britse, Franse en Amerikaanse afgezanten. Volgens de laatste aanwijzingen wordt geen „groot" nieuws uit Mos kou verwacht v66r hedenavond Frank Roberts, de vertegenwbor diger van Bevin, heeft Zondagavond gedineerd met Bedell Smith, de Amerikaanse ambassadeur. Men verwacht, dat maarschalk Stalin de diplomatieke vertegen woordigers van Engeland, Frankrijk en de V.S. hedenavond gezamenlijk op het Kremlin zal ontvangen. WASHINGTON, 2 Aug. Reuter. President Truman heeft weinig ple- zier beleefd van de besprekingen in het Congres gedurende de eerste week van de speciale zomerzitting. Van de elf punten van zijn ati-infla- tieprogram zijn er slechts vijf in be- handeling genomen en de daarover gevoerde besprekingen bieden wei nig hoop op succes. He is onwaar schijnlijk, dat hej Congres tot enige anti-inflatiemaatregel zal besiuiten, afgezien van enkele beperkingen ten aanzien van het bankwezen en het consumentencrediet. De Republikeinse ieiders zijn vast- besioten de speciale zitting zo snel mogelijk te doen eindigen Men noemt thans als sluitingsdafum 14 Augustus. Vijf Joego-Slavische diplomaten, leden van de ambassade van dit land te Washington en van de af- vaardiging bij de UNO, hebben gis- teren een manifest ondertekend, waarbij zij maarschalk Tito's hou- ding ten aanzien van het Komin- form aan de kaak stellen. In het centrum van Cairo heeft zich Zondagmiddag een aantal krachtige explosies voorgedaan. De eerste ontploffing vond plaats ach- ter het telegraafkantoor. Er werd schade aangericht en er vielen slachtoffers. De tweede explosie gebeurde enkele minuten later op de eerste verdieping van een ge- bouw aan het Mustapha-Kemalplein Op het ogenblik van de explosies waren de meeste winkels gesloten en was het op straat berekkelijk stil wegens de geweldige hitte en de zondag. Enkele voorbijgangers lie- pen lichte verwondingen op. De Egyptische premier Nokrasja Pasja, die vergezeld was van hoge politie- functionarissen, was ter plaatse aan- wezig bij het onderzoek waaruit bleek dat in het genoemde gebouw springstoffen op de trap waren ge- plaatst. De Egyptische regering heeft een beloning van 10.000 pond sterling aan een ieder, die inlichtingen ver- schaft, welke leiden tot de arresta- tie veroordeling Yin de dader of daders. Met ingang van heden is de maxi- mumverkoopprijs voor schoonge- maakte, ter plaatse te consumeren haring gebracht oop 10 cent per stuk. Voor z.g. koelhuisharing mag eerst met ingang van 1 October een cent extra worden berekend. In verband met het onlslag van Zoltan Tildy schrijft J. Dan- nenmuller in de Parijse ,,1'Aube": „Na Benesj en Tito wordt de pre sident van de HongaarsS repu- bliek aan de dijk gezet. Hij was niet uit het ware communistische hout gesneden. Tildy was een kleine eigenaar en protestants dominee, kon zulks wel worden geduld? Hij is derhalve aan de dijk gezet, zoals Benesj. Hij heeft zich niet kunnen handhaven zoals Tito. Hij is heengegaan." De aanhouding van zijn schoon- zoon wegens spionnage en hoog- verraad is hiertoe de aanleiding ge- weest. Er is evenwel geen rook zon der vuur: deze achtereenvolgende gelijkschakelingen en de blijkbare noodzakelijkheid voor de Soviets hun positie in de landen van het Oosterse blok te verstevigen ver- wekken de indruk dat er scheu- ringen vallen waar te nemen. De Hongaarse socialistische par ty heeft Arpad Szakasits. een der vice-ministers-presidenten aange- wezen als candidaat voor het pre- sidentschap ter opvolging van Til dy. Het parlement is tegen Maandag bijeengeroepen. DE FRANSE AFGEVAARDIGDE ter Donauconferentie, Adrien Thierry, heeft Zaterdag verklaard, dat Frankrijk zich niet gebonden zou achten door een nieuwe overeenkomst/ waarbi] geen rekening gehouden werd met verworven rechten en waar over niet alle betrokken partijen het eens waren. De korte erva- ring van deze conferentie, aldus zeide hij, heeft reeds bewezen, dat het Sovjet-Russisch standpunt de toon zal aangeven. Ook de Britse delegatie verklaar- de, te zullen vasthouden aan de ver worven rechten, ook al werd er een afwijkend meerderheidsbesluit ge nomen. De Sowjet-Russische gedelegeer- de, Wysjinsky, antwoordde: „Dit is geen taal van medeworkers, doch van meesters Wanneer Groot-Bnt- tannie en Frankrijk voorwaarden willen blijven stellen, dan zal de deur, zoals zij voor hen geopend werd om binnen te treden,, weer Men moet menen wij die ty- pische Haagse sfeer door en door kennen, om te kunnen begrijpen, dat men zulk een grandioos feest met een dergelijke wellevendheid kan vieren, zonder zich ook maar een enkele keer te buiten te gaan aan excessen. Het hoogtepunt van de feestelijk- heden werd gevormd in de sluitings- dag van heden, 31 Juli, want de ver- sieringen, vlaggentooi en later op de avond de veriichting waren nu ge- worden tot een waardige kroon van de zeven eeuwen, die gegroeid zijn rond het Binnenhof met de impo- sante reggringsgebouwen, waar toch altijd nog'het warme hart van Ne- derland klopt, rond de Vijverberg, dat sprookje van de Residentie en rond het oude Stadhuis, waar mr. W. A. J. Visser, ais weleer de edel- achtbare magistraten de bijzondere raadsvergadermg leidde met een prachtige en gloedvolle toespraak, terwijl hij even later tijdens de zo piechtige herdenking in de St Ja- cobskerk opnieuw de aanwezigen de geestelijke njkdom van de Residen tie voorlegde. s Morgens reeds werd de slui- tingsdag bezotigen door de beiaar- dier hoog in de transen van deze eeuwenoude kerk en de gewijde liederen trokken over Den Haag en de nog sluimerende bewoners, tot- dat zij, alien gewekt door de zin- gende klanken van „0 dochter Sions wees verheugd" en „Kom nu met zang", de dag begroetten, die als een geschenk in de lucht hing. Dat was Den Haa^ op deze slui- tingsdag, voornaam en stijlvol. Grafelijk verblijf Zonder datzelfde Binnenhof, waar 's avonds in het verbaasde licht „Het wonderlijke Uur" werd ge- speeld voor talloze Ministers, hoge autoriteiten en vele genodigden, zou Den Haag nimmer zijn geworden wat zij nu is, misschien nooit een ontstaan gevonden hebben en zon der de zetel van de Regering zou de stad die bijzondere sfeer moeten missen eigen aan alle residentie s over de gehele aarde. Maar Den Haag heeft dit besef in alle eeuwen van het bestaan ge- lukkig kunnen bewaren en nu „nu ligt het aan de mensheid zelve, of zij de weg naar de ondergang of die naar een blijde zonnige toe- komst zal kiezen", sprak burge- meester Visser in de oude raad- zaal. „De toekomst is vol beloften en ongekende mogelijkheden", sloot de magistraat, om enkele ogenblikken later in de Grote Kerk opuieuw deze gedachte op te nemen met de woorden „Moge een ieder zijn verantwoordelijkheid begrijpen en in deze dagen van adembenemende mist, van schier onuitputtelijke onzekerheid zich niet laten meeslepen door de geest van deze tijd". Vol trots sprak hij voorts over de voorname positie die Den Haag in- neemt in de internationale sfeer, en zoals dat bij voortduring gaat in het Vredespaieis en zoals dat herhaal- deiijk pleegt te gebeuren tijdens de internationale congressen en bijeen- komsten. By deze plechtigheid waren le den van de Hofhouding, van de Re gering, het Corps Diplomatique en afgevaardigden van diverse steden aanwezig Fraai en indrukwekkend Na de oflicieie byeenkomsten trok een grote optocht door de Residentie en langs de autoriteiten voor het Stadhuis. Niet zojls dat veelal ge- bruikelijk is met afbeeidingen uit de oudheid of de histone, doch uit het tegenwoordige leven met zijn rijkdom van verenigingen, organisa- tie's, bedrijven en volksgroepen. Er waren prachtige groepen bij, vol zinnebeelden en verlangens naar de toekomst en er waren eveneens beel- den die uit hun eigen volksaard het beste gaven wat zij bezaten, zoals de Chinese inwoners het deden. Daarna kwamen duizenden in de Houtrusthailen bijeen, om te luiste- ren naar een aantal zangkoren uit de stad, die alien hun beste liede ren ten gehore brachten en waar „Die Haghesangers" en „De stem des volks" boven alien uitstaken in een prachtige uitvoering van hun programma. Toen sloeg „Het wonderlijke Uur" van A. den Hertog, onder regie van Cees Laseur op het Binnenhof, waar een reusachtig podium was opgericht met een indrukwekkende entourage van de Ridderzaal, de beide Kamers en de verschillende Ministerie's, ter wijl verder rond de Vijverberg dat Residentie-sprookje opnieuw tot le ven werd in de voorname veriich ting van dit monumentale centrum. geopend worden om hen uit te la ten. De conferentie kan geen be- dreiging aanvaarden. Er zijn hier geen Benelux-vertegenwoordigers. tegen wie dergelijke taal gebruikt kan worden. Ook de vertegenwoordigers van Tsjecho-Slowakije, Joego-Slavie, Roemenie, Hongarije en Bulgarije keerden zich tegen de aanspraken van Frankrijk op voorrechten. die, aldus de Oost-Europese ministers van buitenlandse zaken, door de „imperialistische" mogendheden verworven zijn ten nadele van de rechtmatige belangen. de natuurlijke rechten en de souvereiniteit van de kleine Donaustaten. Anna Pauker (Roemenie) gaf evenwel toe, dat Frankrijk op de Donau belangen heeft te behartigen en noemde het wenselijk daarmede rekening te houden. Een Amerikaans voorstel aan Oostenrijk volledige stembevoegd- heid te geven, werd verworpen met zeven tegen twee stemmen, bij ont- houding van Frankrijk. De oostelij- ke groep aanvaardde een Sowjet- Russisch amendement, dat Oosten rijk slechts raadgevende stem zou hebben. zoals oorspronkelijk door de grote vier voorgesteld. Bij de stemming over dit amendement onthielden de drie westelijke mo gendheden zich. De Oostenrijkse gedelegeerde zei de. dat de conferentie door dit be- sluit een van de belangrijkste std- ten, waardoor, de Donau stroomt. uitsloot. Een wel zeer ongewone wandel tocht. maakte Zondagmiddag een aantal Groningse boeren en boerin- nen onder leiding van de heer L. Dijkhuis. Bij laag water vertrokken de wandelaars tegen het middaguur van Hornhuizen, een dorpje in het Noorden van Groningen, woor een tocht dwars over de Waddenzee naar Schiermonnikoog, waar zij drie uur later arriveerden. Het komt zelden voor, dat een dergelijke tocht gemaakt kan worden in verband met de stand van het water. DEN HAAG, 2 Aug. Hoofdprijzen Staatsloterij. f 100.000: 19889 f 50.000: 4584 f 10.000: 21459 1000: 3863 5186 6330 10975 Enige tijd geleden werden in de gemeente Rockanje circulaires rond- gestuurd, waarin men werd ver- zocht vuurwapenen in te leveren. Zaterdagmorgen te 6 uur begon de Rijksrecherche, geassisteerd door de Kykspohtie, in totaal 30 man, met een onderzoek naar nog eventueel verborgen wapenen. Bij vier mensen trof men tesamen ongeveer 2000 geweerpatronen, 3 geweren, een revolver en 3 handgranaten, alles nog ovefgebleven Duitse oorlogsma- teriaal. Alles werd in beslag geno men. Tegen de vier personen werd proces .verbaal opgemaakt. De huis- zoeking verliep rustig. Arrestaties werden niet verricht. Op voorstel van B. en W. is de gemeenteraad van Reuver overge- gaan tot deelname aan het aande- lenkapitaal van een in de gemeen te op te richten N.V. tot het bouwen en exploiteren van een industrie flat, welke aan vier industrien on- derdak zal kunnen verschaffen. Reuver is de eerste gemeente in Limburg, die tot het bouwen van een dergelijke industriebehuizing overgaat zulks in verband met het feit, dat verschillende industrielen het oog op Reuver, dat gunstig aan land- en spoorwegen en de Maas gelegen is, hebben laten vallen, maar tot dusverre steeds strandden op het gebrek aan bedrijfsruimte. In de ouderdom van 71 jaar is in het klooster Marienhage te Eindho ven overleden pater Bonaventura Vermeulen OESA. Pater Vermeulen was van 1907 tot 1918 rector van het Gymnasium Augustinianum te Eindhoven en daarna van het Augu- stijns Gymnasium te Venlo. In 1926 moest hij wegens gezondheidsrede- nen zijn rectoraatsambt neerleggen. Hij kreeg toen de functie van assi- stent-generaal der orde te Rome. Thans was pater Vermeulen in ruste in het klooster Marienhage. had. ROOSENDAAL, 2 Aug. Ter hoogte van de Vaartkamp op de weg tussen Breda en Etten heeft gisterenavoAd een auto, bestuurd door minister dr. J J. Gielen, een zekere W. R. uit Zevenbergen aan- gereden, die per fiets uit de rich- ting Etten kwam. R. werd ernstig gewond en is in zorgwekkende toe- stand in het St. Ignatiusziekenhuis te Breda opgenomen. De fietser, die in kennelijke staat verkeerde cn zonder licht reed, laveerde op on- verantwoordelijke wijze over fiets- pad en rijweg, zodat dr. Gielen, toen hij de man in het hcht van z'in schijnwerpers opmerkte, zich voor een moeilijke situatie zag geplaatst. De minister trachtte uit alle macht een aanrijding te voorkomen, doch slaagde daarin niet. Wel bracht hij zichzelf in. moeilijkheden, doordat zijn wagen, tengevolge van het natte wegdek, begon te glijden. Dr. Gie len zag geen kans meer de fietser te ontwijken en raakte deze met het bovengenoemde gevolg. De auto glipte tussen twee bomen door in een sloot aan de rechterzijde van de weg. Geen der inzittenden, onder wie de echtgenote van dr. Gielen en enige kinderen, ondervond nadelige gevolgen van deze manoeuvre. Later op de avond kon de auto uit de sloot worden opgetakeld. Het bleek, dat de wagen geen schade had op- gelopen, zodat dr Gielen zijn weg naar Roosendaal 'normaal kon ver- volgen. In samenwerking met de verkeerspolitie kwam de groep Et ten van de rijkspolitie tot de con" clusie, dat het ongeval te wijten is aan het onverantwoordelijk rijden van de fietser. Het Engelse blad Sunday Obser ver bevat een artikel van een cor respondent te Washington, waarin voorspeld wordt, dat de Scandinavi- sche landen weldra zullen worden uitgenodigd aansluiting bij de West-Europese Unie in overweging te nemen. Volgens de correspondent zou de Scandinavische landen waar- schijnlijk gevraagd worden hun standpunt bekend te maken op ong. hetzelfde tijdstip als dat waar de V. S. de mate van hun steun zullen bepalen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1