ROL VAN ORANJE-ELF UITGESPEELD IN OLYMPISCH VO ET BAL-TO U R N 001 Hard spel waaraan fairheid ontbrak m p DWAZE ANNE piS#5 RADIO Appel en Wilkes scoorden Uw Heineken's Alle Berlijnse agenten in arrest Krupp-agenten plunderden Nederlandse industrie PURO l Verlenging bracht 3-4 nederlaag Tweede Nederlandse waterpolo- overwinning VERSNELLING TREINENLOOP Meneer! Die orders uitvoeren van Stumm Twaalf jaar gevangenisstraf %en confiscate van bezit Hondsdagen N1EUW NOORPHOLLANPS DACBLAD - Maandag 2 Augustus 1948 PAG. 3 Wat kon hen het schier hysterische gejuich schelen van de mas- sa, wat taalden zij om een Matt Busby, die zwaaiend met spons en handdoek van de een naar de ander liep. En hoe veraf- schuwden zij op dit moment de dol-opgewonden fotografen en journalisten, die hpt veld opstormden en hen met van nervosi- teit overslaande stemmen vragen stelden, steeds maar vragen En door de poort verliet een stille groep het slagveld, doodmoe en physiek kapot, maar meer nog diepi en diep ontgoocheld door het noodlot, dat een Olympische droom zo volkomen had ver- nietigd, dat alle elf zonder een enkele uitzondering, het toonbeeld waren van doffe wanhoop. De naam van Nederland zal niet meer voorkomen in het Olympische voetbaltournooi. De rol van Oranje is uitgespeeld en Matt Busby, de oppermachtige manager van de Cup-finalist Manchester United, heeft tenminste in een opzicht gelijk gekregen, toen hij enkele dagen geleden beweer- de, dat zijn ploeg, het Britse Olympische team, in de eerste ronde de strijd zou overleven. Belgie—Nederland Kinderspel De Engelse doelverdediger Simpson neemt de bal van het hoofd van onze midvoor A. L. Appel, tijdens de wedstrijd En gelandNederland, Zaterdag- avond te Highbury gespeeld. III: ffiflli Duel om de bal tussen de En- gelsman Lee en onze midvoor Appel. H Voor het Nederlandse doel als de Engelsen hun derde doelpunt scoren. Enavant Begin v.an chaos Driemaal is scheepsrecht Terug naar de jungle 15 MEI 1949 Bisschop van Doornik overleden PLAATSVERVANGER VAN MARKGRAF BEVEELT: De strijd op Malakka De Haagse tramstaking houdt aan Britse toeristen mogen naar Spanje Druk vervoer op de Luchtbrug bij huidverbranding New Foundland bij Canada? Het zondenregister der wegverbruikers Dr. Hugo Eckener zuiver verklaard PROGRAMMA FEU ILLETON DOOR A. DUNCAN HUILEND als een klein kind, de rug diep gebogen, strompelde een wankele figuur op captain de Vroet toe. ..I'm so sorry for you.... ik vind het jammer voor jullie". De stem van de Brit haperde. Toen schudde hij de hand van de aanvoerder van het Nederlands elitaL Links en rechts op de spiegelvlakke weide van het beroemde Highbury, het trotse domein van Arsenal, lagen uitgeputte Britten, die slechts een ding verlangden: rust. Dat hebben zijn discipelen gedaan, maar vraag niet hoe. Zij hebben ge- triomfeerd, 43, maar zij zullen zich dezfi wedstrijd nog lang heugen. Wedstrijd? Wei, dit duel ontaardde na een sensationele eerste helft in een formele veldslag, die de spelers tot het uiterste opzweepte en die op de duur een zaak geheel en al wegvaagde: de Olympische geest. En dat'was jammer, een doffe vlek op het succes van deze elf met prof- trucjes doorvoede Britten, die in hun felle vechtwoede, om ten koste van alles te overwinnen, de normen van het toelaatbare volkomen over- boord gooiden. Matt Busby is een groot man. Hij heeft binnen enkele maanden een ploeg weten op te kweken, die aan. spraak mag maken op favoriet voor de Olympische voetbaltitel. Maar dezelfde Matt Busby heeft zijn amateur-leerlingen o'ok wegwijs ge- maakt in het arsenaal venijnige en verre van sportieve proftrucjes. Toen Nederland op de Olympische dag te Amsterdam tegen het En- gelse Olympische team speelde, wa ren de Britten nog een en al zuiver. heid. Maar het resultaat, een 21 nederlaag, beviel de heren van het Britse Olyrnpische voetbalcomitd allerminst. Zij klopten bij de knappe voetbalprofessor Busby aan, rinkel- den met ponden, en Matt, de al- wetende, hapte maar al te graag toe om in het voetballoze tijdperk er nog wat bij te verdienen. Hij begon speurders uit te sturen naar alle windrichtingen om nieuwe amateurs op te duiken. En deze heren, die hun vak door en d.oor verstaan, vonden de krachten, die hun chef verlangde, een bijkans hopeloze taak in dit amateur-arme land. Meer dan de helft van de spe lers, die in Amsterdam op het appel waren verschenen, stuurde Matt als onvolwaardig naar huis. En daarna toog hij aan de arbeid. Hij heeft eer van zijn werk gehad bij de premiere van zijn ploeg. In negatieve en posi- tieve zin. Negatief, omdat deze ploeg maar al te graag de onaangename allures van een profteam aanneemt, positief, omdat de eers,te hindernis naar de hoogste top in dit wereld- tournooi is overwonnen. Dank zij een goedgelovige Deense scheids- rechter Laui;sen, die zich op de duur volkomen liet imponeren door al die goocheltrucjes, zijn zelfvertrouwen zoek raakte, en er in wezen de schuld van was, dat het slot van deze slag het uiterlijk kreeg van een ware - voetbalchaos, waar nie- mand, ook de spelers niet, met de beste wil van de wereld een wed strijd meer in ^ton zien. Men praat zo graag over de be- faamde ontmoetingen tegen Belgie, doch een BelgieHolland-wedstrijd is vergeleken bij deze zenuwslo- pende wedstrijd een tarn afgietsel. Nog nijnmer heeft een Nederlands elftal in de loop der jaren een der- gelijke wedstrijd gespeeld. Nog nimmer heeft het ook een tegen- partij tegenover zich gehad, welke haar wapens zo meedogenloos en ook zo geniepig gebruikte. Aanvankelijk scheen alles voor Nederland naar wens te zullen ver- lopen. Prompt na de start zigzagde het duo Wilkes-Lenstra met luch- tige schijnbewegingen door de Britse defensie, tot ontsteltenis van het 22.000-koppige publiek. Er volgde een voorzet, welke door* de debu tant op de middenvoorplaats, Appel, langs de misgrijpende handen van doelman Simpson werd gekopt. Slecht gericht, want de bal draaide hoog boven een verlaten doel, maar amper drie minuten later liet de op stel en sprong van stal gehaalde Sittarder zien, dat de keuzecom- missie een heel verstandi£e daad heeft verricht door hem ijlings per K.L.M. uit Limburg te halen ter vervanging van de geblesseerde Roozenburg. Met een hazewinden- loop had Wilkes de bal van het middenveld naar het Britse doelge- bied meegenomen. En daar schoof hij een juweeltje van een through- pass naar kanonnier Appel. In moeilijke positie kogelde de oud- A.D.O.-speler op doel, een diago- riaal laag schot, waarna' de jonge doelman Simpson, de zoon van de eens zo beroemde Schotse centrehalf van Glasgow Rangers, tevergeefs dook. Een brillant doelpunt, dat meteen liet zien hoeveel landge- noten er wel op de tribunes zaten verspreid. En het haf<3st schreeuwde wellicht Wim Slijkhuis, die nog geen uur tevoren honderden Neder- landers in Wembley had laten jui- chen na zijn overwinning in de 5000 meter-serie. Het begin was er dus en in onze herinnering poogden we de woorden van de heer Her berts te verdringen, welke de K.C.- praeses had gesproken na de wed strijd tegen de Ierse Vrijstaat: „Laat onze ploeg tegen Engeland alsjeblieft niet de leiding nemen, want dan zijn we verloren. Een 10 achterstand prikkelt meer tot ver- zet dan feen snel verkregen *voor- sprong. Let u maar eens op •VC TX, De grijze leider van de Oranje- ploeg heeft het helaas bij het rech- te eind gehad Maar Nederland is echter na die voorsprong niet °P de lauweren gaan rusten. Daartoe kreeg de ploeg ook geen gelegenheid en de Britten met captain Hardi'sty op de rechtsbinnenpiaats trokken verwoed ten aanval en toen bleek dra hoe gevaarlijk deze- voorhoede opereerde. Volgens de Engelse prof- school werd de bal in strakke pas- sen naar de vleugeis gedirigeerd, waar twee spelers stonden, die la ter constant verwarring veroorzaak- ten in een bijna murw gehombar- deerde verdediging. Peter Kippax, de enige amateur in de eerste divisieclub Burnley, die in de League achter Arsenal als 2e het seizoen afsloot en Hopper, een product uit de befaamde Schptse voetbaischooi. Kippax kon al direct op voile toeren draaien, omdat van Bun hem steeds een vrij veld liet. Onbegrijpelijk dat captain de Vroet daarop geen aanmerking maakte. Want van deze razendsnelle en knappe voetballer kwamen de eer ste gevaarlijke momenten voor het Nederlandse doel. Overigens weerde Kraak deze doorbraakpogingen met alle gemak af, doch met dat al was het gtes- heider, dat wij deze wedstrijd niet zonder kleerscheuren zouden door- komen. En na 23 minuten begon het lieve leven, Een vrije trap tegen de Vroet werd door rechtshaif McBain opge- vanggp. Een wirwar voor hgt Ne derlandse doel. Een uit zijn doel lo- pende Kraak was de volgende scene en toen kwam dat fatale boogschot, dat Kraak had kunnen stoppen als hij op zijn plaats was gebleven. Ju- belend en eikaar omhelzend, let wel In het flegmatieke Engeland, liepen de spelers naar het middenveld 11. Dit doelpunt was voor de Britten het sein om de stormaanval met ver- beten energie door te zetten. Maar nu hadden spil Terlouw en Schij- venaar de Britse tactiek van het harde tackling door en zij betaalden met gelijke munf terug. Het kon nu eenmaal niet anders, maar de ge- volgen waren op de duur voor Ne derland ramszalig. Zienderogen kreeg de wedstrijd daarna een hard, zeer hard karakter, waarbij de ene onsportiviteit op de andere volgde. Welke ten lange leste de spelers als verbitterde boksers tegenover ei kaar deden staan, Toch bleef de strijd voor de rust nog volop aantrekkelijk. De Britten speelden een prachtige partij voet- bal en Oranje niet minder. Zelfs beter. Want verschiilende malen kreeg Nederland de kans om de voorsprong te vergroten. Dat zou ook gebeurd zijn als de 18-jarige doelman, over wie Matt Busby lan ge tijd het hoofd had geschud, om dat hem bU lanSe na nog niet rijp achtte zijn bon jour niet had gehad. Een flitsende schuiver van Lenstra tikte hij nog net met een sierlijke duiksprong tot hoekschop, een kolf- je naar de hand van de Fries, die er onmiddellijk op nog twee mocht ne men, welke de nodige beroering in het Britse bolwerk veroorzaakte. Drie minuten voor de rust meen- de de Hollandse kolonie dat Oranje opnieuw de leiding zou nemen, toen Lenstra bij een massa-stormloop piotseling op drie meter afstand met bal en al voor de hevig ontstelde Simpson opdook. Maar even ontsteld waren de Nederianders, toen zij Simpson hjiJsgemsnel zagen reage- ren op de schuiver en de bal onder de achterlijn corner ging. Waren de Britten de eerste helft in hun stugge en harde tactiek nog binnen de grenzen van het toelaat bare gebleven, na de pauze gooiden zij de remmen los en toen zij door hadden dat de scheidsrechter onbe- wust veel, veel te veei door de vin- gers zag, hakten zij met hun wa pens op de tegenstander, dat horen en zien verging. In die periode toonde spil Terlouw, wat in hem stak. Geen Brit won een duel met de stoere Krimpenaar, die daarbij bovendien nog dapper werd geas- slsteerd door een Schijvenaar, voor wie dit harde spel een kolfje naar de hand was. Niet echter voor de an- deren. Krijgh verloor steeds meer vat op de rechtervieugei. Hp Vroet kon het tempo niet meer volgen. Na een kwartier dolde de Britse ma chine met een formidabele aanvals- stoot onverwacht door de defensie heen. Rechtsbuiten Hopper schoot langs Schijvenaar en hij plaatste een 'mooie boogbal voor het Ne derlandse doel en langs een totaal verblufte Kraak, die weer te ver uit doel was gelopen, kopte Hardesty 'n tweede doelpunt in 21. Nog geen drie minuten later had ook Nederland zijn tweede doelpunt genoteerd. Een voorzet van Lenstra die door Appel in het Britse doel werd gelopen. 2-»2. Deze sensatie was nog niet ver- werkt of een nieuwe deed zich voor. Toen Terlouw linksbinpen Kelleher tegen de grond liep op het randje van het strafschopgebied. De Brit ten wensten een strafschop. maar het kwam er niet van ondanks het gejoel en het gefluit van de massa. De vrije schop werd door van Bun meteen naar de voorhoede geretour- neerd, maar daar liep men meteen vast. Kraak is onze beste doelman, doch deze fatale dag had hij zijn vorm niet. Want het derde doejpunt, dat de Engelsen na een half uur maak- ten, was weer het gevolg van een foutief timen van Kraak. Een on- schuldige voorzet van Hopper wilde Kraak opspringend vangen. Hij sloeg echter tegen van Bun op. maakte een halve salto en de bal kwam bij Kelleher, die met Krijgh op de hielen het leder in het uiter ste hoekje prikte. Deze wedstrijd is thans voor Ne derland verloren, dachten de Neder ianders, Doch men had Wilkes ver- geten, de Xerxes-man immers, heeft altijd nog een schot in zijn mar?, al bemerkt men daar de laatste tijd weinig van. Maar de Arsenal-sfeer inspireerde de Rotterdammer blijk- baar, want zeven minuten na het Britse doelpunt kanjerde Wilkes van een 25 meter onhoudbaar in 3—3. Dat doelpunt was het sein tot een gevecht, dat het klein beetje Olym- pisch gevoel geheel en al wegban- de. Botsingen, mistrappen. natrap- pen, dreigementen en schuddende vuisten, Britten die bij het'minste geringste demonstratief op hot veld gingen liggen. Een meriigte, die gli de, joelde en fioot, waren het wei nig verheffende slot van deze boks- vertoning. Het bleef 33 en dat be- tekende verlenging, een half uur. Wat zich in deze 30 minuten af- speelde laat zich bijna met geen pen beschrijven. Als slaapwandelaars, en volkomen leeggespeeld, wankelden verschiilende Britten over het veld, trapten in het wilde weg, worstelden zich met armen en elleb'ogen door alles wat Oranje droeg. Men waan- de zich een ogenblik terug in de tijd der Romeinse gladiatoren. Hier vochten twee partijen op leven en dood. Want tegen deze losgeslagen jungle-voetballers verweerde zich het Nederlands elftal minstens even hard. Omdat het moed. Terlouw liep bij een botsing een gat in zijn hoofd op, rechtsbuiten Hopper werd bij een botsing met Schijvenaar bij na groggy geslagen. En zo waren er legio voorvallen, die deze wedstrijd tot een aanfluiting van de Olympi sche gedachte maakten. Was het wel licht een speling van het toeval, dat omstreeks die tijd het Olympische vuur in het Wembley-stadion voor de derde maal uitdoofde? Engeland maakte in deze periode een vierde doelpunt en won de strijd met 43. Maar weegt deze overwinning 'wel op tegen het verlies van een eigenschap, welke wij dachten een specifiek Engelse te zijn: sportivi- teit? Ook dat is een zwarte noot op de lijst van de heer "Busby. De 140 overwinning, die ons waterpoloteam in het prachtige open bad te Finchley in London op het Chileense zevental behaal- de, is de grootste, die onze ploeg ooit in een internationale wed strijd heeft geboekt. De Hollandse jongens waren en kele klassen sterker dan de Chile- nen, die er eenvoudig niet aan te pas kwamen. Als illustratie daar- van mag worden aangehaald, dat doelman Salomons gedurende de gehele wedstrijd slechts 4en schot te verwerken kreeg, dat hij boven dien nog naast het doel opving. Midvoor van Feggelen behoefde zelf niet eens veel uit te voeren. Braasem deed het dikwijls op zjjn eentje. De goals werden gescoord door linksbuiten Smol (5), aanvoer der Braasem (4), rechtsbuiten Ruim- schotel (2), van Feggelen (2) en linksback Korevaar (1). De rust was ingegaan met 70. Door dit resultaat is ons land in groep c met een doelpuntengemid- delde van 261 als eerste geeindigd en heeft zich dus geplaatst voor de tweede ronde. Ir. F. Q. den Hollander, presi- dent-directeur der N.V. Neder landse Spoorwegen, deelde Zater- dag, tijdens een proefrit op het baanvak Utrecht-Arnhem met een nieuw, gestroomlijnd elecirisch wagenstel, mede, dat ingaande 15 Mel van het volgende jaar een belangrijke versnelling in de trei- nenloop zal kunnen worden ver- kregen. De keuze van het tjjd- slip houdt verband met Inter nationale afspraken op spoorweg- gebied. Voor de uitbreiding van het electrisch reizigersmateriaal is door de Nederlandse spoorwegen bij Nederlandse bedrijven een order geplaatst voor het bouwen van 65 vierwagentreinstellen, 79 twee- wagentreinstellen en 13 ..tussen"- rijtuigen. Deze laatste zullen tussen de bestaande tweewagentreinstellen worden gevoegd. Een eerste trein- stel heeft inmiddels de fabriek verlaten. Het is Zaterdag aan een proefrit onderworpen. Eind 1952 moeten al deze trein- stellen in dienst zijn genomen. Al- lereerst zullen deze treinen gaan rijden op het zgn. middennet. De orders zijn verdeeldl over de fa- brieken van Beynes te Haarlem. Werkspoor te Utrecht en Allan te Rotterdam. De electrische installaties worden geleverd en ingebouwd door de firma's Heemaf te Hengelo en Smit te Slikkerveer. De treinen zijn uitgerust met een geheel automatische koppeling. De verwarming geschiedt met warme lucht. Ongeveer 15 maal per uur wordt de lucht in de rijtuigen ver- verst. De Bisschop van Doornik, mgr. Carton de Wiart, is Vrijdagavond overleden. Hij was 27 December 1898 te Brus- tem geboren, op 29 Juli 1934 bis schop gewijd. Tot 8 Juli 1945 was hij hulpbisschop van Mechelen. Toen werd hij benoemd tot bisschop van Doornik. Een der plaatsvervangers van Paul Markgraf. de door de Rus- sen gesteunde hoofdcommissarls van politie te Berlijn, heeft Zon- dag de arrestatie bevolen van al le politie-agenten, te Berlijn, die orders uitvoeren van Johannes Stumm, de door de Westelljke mo- gendheden aangestelde opvolger van Markgraf. Het betrokken bevel luidt: „Alle mogelijke maatregelen, arrestatie in- cluis, zullen worden genomen om te verzekeren, dat niemand instrucies van Stumm uitvoert. Degenen die Stumm gehoorzamen, worden ge- rechtelijk vervolgd. De Amerikaanse militaire gouver- neur in Duitsland, generaal Lucius Clay, heeft verklaard, dat het der de vliegveld, dat voor Berlijn is ontworpen het mogelijk zal ma ken de luchtbrug-prestatie te bren- gen op achtduizend ton voedsel en steenkool per dag, mits voldoende vlieguigen beschikbaar zijn. Een dagelijkse aanvoer van 4500 ton zou voldoende zijn om de Berlijnse economie op een iets hoger peil te handhaven als op het ogenblik, doch achtduizend ton per dag moest gesteld worden om ondanks perio- den van slecht vliegweer een dag- "pERW1JL DE ZON onbarmhar- tig aan een loden hemel staat, smelt de mensheid, op een enkele gelukkige uitzondering na die dit weer verrukkelijk vindt, als een slak ineen. De ijs- mensen maken goede zaken, de bierbrouwerijen kennen een ongehoorde opleving, limonade wordt bij liters gedronken. Toch noemt men deze warme dagen honds. Ondankbaar misschien? Voor vacantie-gangers die deze week hun vrij-af hebben, is deze hittegolf misschien een bof. Anderen denken er wellicht -an ders over. Het is moeilijk, het een ieder naar de zin te maken. Elck wat wils. Na de honds dagen komen er gelukkig weer andere. MARCUS Alfred Krupp en vijf van zun naaste medewerkers uit de sr°te Kruppfabrieken te Essen zijn, na een behandeling van een jaar, door het Amerikaanse fribunaal voor oorlogsmisdadigers te Neu- renberg schuldig verklaard aan het ten laste gelegde, n.l. roof van materijal en installaties uit bezette gebieden, o.m. Frajikrljk en Nederland. Voorts werden zij schuldig verklaard aan het depor- teren, exploiteren en mishandelen van dwangarbeiders, in strijd met het oorlogsreglement. Alfred Krupp werd Irierop ver- oordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf en confiscatie van al zijn bezittin- gen, terwijl vijf van zijn medewer kers en vijf handlangers veroorde- lingen opliepen, varierend tot 12 jaar. De veroordeelde directeur, de 41- jarige A. Krupp, was de enige eige- naar van de befaamde Krupp-wa- penfabrieken. die op een waarde van 175 millioen dollar worden ge- schat. De Amerikaanse openbare aan- klager had Krupp de doodsdynastie genoemd, in verband met het feit, dat duizenden arbeiders werden ge- deporteerd en op de fabrieken als dwangarbeiders werden tewerkge- steld, blootgesteld aan allerlei mis- handelingen. Het Tribunaal ver- klaarde. dat de veroordeling van dit Kriipp-concern berustte op de actieve deelneming in de plunde ring van Frankrijk en Nederland. Onder de veroordeelden bevond zich ook de constructeur van de „dikke SINGAPORE, 1 Aug. Troepen en politie hebben gesteund door Spitfires", een aanval gedaan op een verborgen kamp in Johore. Naa'r men gelooft hebben van hier- uit 100 gewapende Chinezen de vo- rige week een aanval gedaan op 'n piantage, waarvan alle gebouwen in brand gestoken werden. Uit Bangkok wprdt offioieel ge- meld, dat er aan de Siampse grens een vuurgevecht geleverd is tussen Siamese politie en guerillastrijders uit Mallajtka. De guerillastrijders zouden gepoogd hebben uit Malak ka te vluchten. Bertha" uit de eerste wereldoorlog. Alfred Krupp had tijdens de zit- tingen voortdurend naar voren ge- bracht dat een aanvaller eerst vij- andelij'k gebied mag binnenvallen en dat vervolgens industriele be drijven uit het land van de aanval ler zich mogen nestelen in het be zette gebied. Dat de Krupp-fabriek zich het recht voorbehield om in de bezette gebieden mensen en ma- teriaal te vorderen, weerlegde het tribunaal door de eenvoudige ver- klaring, dat het concern niet tot het bezettingsleger behoorde. Be- zwarend was de getuigenverklaring dat de directeur als een generaal op een landkaart zijn keuze be- paalde op de bezette gebieden. De staking onder de Haagse tram- en busbestuurders, die Zaterdag j.l. begon, houdt aan. Onderhandelingen zijn gevoerd tussen het stakings- comite, dat de wilde staking bij de Haagse Tramwegmij. leidt en de drie afdelingsbesturen van spoor- en tramwegpersoneel, die in een Unie verenigd zijn. Het comite heeft er op aangedron- gen, dat de*Unie de organisatit van de staking zal overnemen. Dit werd door de vakbondbestuur- ders geweigerd. Zij stelden de eis om de staking op te heffen, waarna zij in organisatorisch verband zullen trachten de bestaande kwesties op 't gebied der loonverlangens op te lossen. Het stakingscomite weigerde de staking op te heffen en heeft tijdens een vergadering van stakers hiervan mededeiing gedaan. Hierdoor is aan de situatie niets veranderd. Naar de( opvattnig van de vak- bondbestuurders zal de staking bin nen enige dagen verlopen. Het Britse departement van Fi- nancien heeft medegedeeid. dat met ingang van vijf Aug. Spanje wordt opgenomen op de lijst van landen, waar Britse toeristen het jaariijks toegestane bedrag van 35 pond sterling aan deviezen voor ge- bruik in het buitenland mogen ver- teren. gemiddelde van 4500 ton te kun nen handhaven. Er zou niet gezorgd kunnen wor den voor huisbrand voor de 2.200.000 mensen in West-Berlijn, behoudens in bijzondere gevallen. De vliegtuigen van de Amerikaan se luchtmacht die meedoen aan d£ operatie-luchtbrug, hebben Vrijdag hun record verbeterd door in 323 vluchten 1918 ton voedsel, steen kool en andere voorraden naar Ber lijn te brengen. (Ingezonden Mededelingen) Te Londen is officieel medege deeid, dat de Canadese regering maatregelen wil treffen voor de aansluiting van New-Foundland, dat zich bij volksstemmin| daarvoor heeft uitgesproken bij de Canadese confederatie en dat de Britse rdge- ring hiermede accoord gaat. Ongeveer twee jaar geleden stel- de de KNAC een uitgebreid syste- matisch onderzoek in naar de ge- dragingen van de verschiilende soorten weggebruikers. Uit dit em- pirisch onderzoek bleek dat slechts een achtste deel van de voetgangers, een derde van de fietsers en drie- kwart van de bestuurders van mo- torische vervoermiddelen als cor- recte weggebruikers konden worden aangemerkt. Een korte tijd geleden gehoijden herhalingsonderzoek wees uit dat een lichte verbetering in deze situatie is ingetreden. Een plaatselijk denazificatietribu- naal heeft dr. Hugo Eckener, de be roemde constructeur van de ,.Graf Zeppelin", zuiver verklaard. Hoe- wel in 1939 benoemd tot een hoge post in de bewapening, trad hij nooit in functie. DINSDAG 3 AUGUSTUS mars; 7.20 Nieuws van de Olymp. Spelen; 7.45 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Herhaling lichtbaken; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Opera- fragmenten; 10.50 Muziek houdt'fit, 11.40 Gram, platen; 12.03 Pianoreci- tal; 12.33 Lunchconcert; 13.00 Kath. nieuws; 13.45 Balletmuziek; 15.00 KRO-favorieten; 16.00 De Zonne- bloem 17.00 Grote vacantie; 17.45 Nieuws van de Olymp. Spelen; 18.00 Jodelduetten; 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 19.15 Nieuws van de Olymp. Spelen; 19.30 K.J.M.V.; 20.12 Hoorspel; 21.50 Omroeporkest; 22.15 Avondgebed; 22.30 Nieuws v. d. Olymp. Spelen; 23.15 Bachpro- gramma. HILVERSUM II 7.30 Russisch ei; 7.50 Dagopening; 8.45 Rossini- concert; 9.15 Morgenswijding; 9.30 Arbeidsvitaminen; 10.30 Voor de vrouw; 10.50 Voor de kleuters; 11.4[> Vertellingen; 12.00 Klassieke dan- sen; 12.30 Nieuws v. d. Olymp. Spe len; 12.45 Pianoduetten; 13.45 Gram, muziek; 14.30 Radio-matine; 16.25 Gram, muziek; 17.00 Zigeunermu- ziek; 17.30 The Skymasters; 18.15 Pianopotpouri; 19.00 Fetes Galante's: 19.45 Gesprekken met dokters; 20.20 Metropole-orkest; 21.00 Omroepor kest; 22.00, Licht gram.pl. program- ma; 22.30 Pianomuziek; 23.15 Gram, muziek. 43. Ik vertel het dan ook alleen aan u, mevrouwtje, omdat ik er van overtuigd ben, dat u het toch wel van uw man zult horen." Anne stond er bij, alsof ze in een steenklomp veranderd was. Dat was dus het ware karakter van George! Hij was zo.schatrijk maar gaf zich toch de tijd om aan een oude vrouw, die door zijn raad- gevingen aan anderen totaal gerui- neerd was, te denken en voor haar te zorgen. Hij had haar al het ver. lorene teruggegeven, wat hij per slot van rekening toch helemaal niet verplicht was. Mevrouw Neuville boog zich har- telijk naar haar toe en kustte haar. „Ik zal nigt meer van uw tijd in beslag nemen, mevrouwtje", fluis- terde ze. Maar zeg aan uw man, dat er honderden kleine beleggers zijn, die zich dankbaar gevoelen, om wat hij voor hen gedaan heeft. Ik ben er slechts een uit velen, want ik weet, dat hij er nog veel meer ge- holpen heeft." Na het vertrek van mevrouw Neuville liep Anne naar de haard en bleef in de vlammen staan kij- ken. De tranen sprongen haar in de ogen, maar het waren trarien van vreugde. Voor het eerst in weken scheen haar hart weer te kloppen. Ze was mevrouw Neuville heel dankbaar. Die vrouw had haar de ogen geopend voor de werkelijke goedhartigheid van George en had haar haar eigen verblinding doen mzien, waardoor ze haar man van oneeriijkheid en bedrog tegenover zijn eigen vrouw had verdacht. Ze doorzag nu beter de wraakgie- righeid van mevrouw Pritere. Die vrouw had v66r haar sterven nog getracht het geluk van het door haar zo gehate meisje te vernielen. Jean kwam binnen. „De wagen staat voor. mevrouw". Anne schudde afwerend het hoofd. „Stuur hem maar terug, Jean" be- val ze. „Ik ga vanmiddag niet uit. En wil je dan meteen even opbellen en zeggen, dat ik vandaag niet ko men kan. Zeg maar.... och zeg maar, dat ik hoofdpijn heb." „Uitstekend, mevrouw", zei Jean, die haar scheen te begrijpen. Anne zou die middag echter niet met rust gelaten worden. Een kwartiertje later kwam Jean met een trek van gelatenheid op zijn gezicht binnen en diende An ne's stiefmoeder aan. Marguerite Hebler kwam vlak achter hem de kamer binnenstuiven. Haar ogen fonkelden van woede en ze hield een brief in de hand. „Lees dat eens!" riep ze woedend. Anne las de brief van George's zaakgelastigde aan haar vader ge richt. Geachte Heer, „In opdracht van onze client, de heer George Callon, hebben we de eer U mede te delen, dat hij vier- honderd duizend francs te uwe gun- ste heeft vastgezet, tegen 5 pet. rente, wat wil zeggen, dat u daaruif een inkomen hebt van twintig dui zend francs per jaar. Dit zal u door ons per kwartaal worden Anne keek naar het woedende gezicht van haar stiefmoeder. „Wat moet dat betekenen?" vroeg ze. „Dat betekent, dat je vader en ik door die man van' jou voor dertig- duizend francs per jaar zijn bezwen- deld!" schreeuwde Marguetite He bler. Ze was heel weelderig gekleed en Anne vroeg zich af, hoeveel haar bontmantel wel aan George gekost moest hebben. „Ik kan me niet goed voorstellen hoe u iets, door George ten gunste van u gedaan, zwendel kunt noe- men!" zei Anne heftig. „Maar hij had ons vijftigduizend francs per jaar beloof^!" hijgde juf- frouw Hebler. ,,Als hij denkt, dat hij zo gemakkelijk van ?jjn beloften kan afkomen, dan heeft hij het glad mis. Waarvan denkt hij, dat je va der en ik moeten leven? Van een zestien honderd francs per maand?" „Toen vader nog stationskruier was, moest u het wel met heel wat minder stellen", zei Anne droo'gweg. „Ja, jij hebt mooi praten!" schreeuwde Marguerite Hebler. ,.Je kiest zeker de zijde van die mooie man van je! Om de waarheid te zeggen, zou het me niet verwonde- ren als jij hem hiertoe egienlijk nog aangezet had. Jouw eigen verkwis- ting moet toch op een of andere manier weer worden goedgemaakt, niet?" Anne keek de smalende vrouw strak aan. Ze was razend van woede en haar gelaat was vuurrood gewor- den. „Als u niet op behoorlijke toon, over mijn man kunt praten", zei ze stroef, „doet u beter, ons huis te verlaten." „Nu nog mooier! Ik zou „Houdt u stil! U moest u schamen! U hebt George zoveel geld afgetrog- geld, als maar mogelijk was en nu weet u er niets beters op, dan hem te kleineren. Ik vind dat min en verachtelijk van u!" „Als je dan maar weet, dat „Neenlaat u me uitspreken," viel Anne haar in de rede. „Het wordt tijd, dat ik u eens eerlijk de waarheid zeg! U bent niets anders. dan een parasiet! U hebt in George een gemakkelijke prooi gezien en,u hebt van hem geplukt,„wat er maar te plukken viel. En nu hij noodge- dwongen, op zijn uitgaven moet bezuinigen, weet u niet beters te doen, dan hem te beschimpen. Welk recht hebt u, ook maar een stuiver van hem te verwachtep?" Jij bent zijn vrouw toch?.... En je bent mijn (Jochter!" ..Geen sprake van!" riep Anne. „Ik zou me schamen. uw dochter te zijn! Het spijt me alleen voor vader dat hij u ooit ontnjoet heeft!" „Jij..-.jij....!" gilde Marguerite Hebler en vloog op Anne toe, als wilde ze haar een slag in het ge zicht geven. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3