Westelijke vertegenwoordigers door Stalin ontvangen Haagse trams rijden waarschijnlijk morgen weer Bliksem treft boerderijen ■Pi Voor Alkmaar en omgeving Geheimzinnige conference /,DRIJVENDE" DIERENTUIN KWAM TE ROTTERDAM AAN Doornse gemeenteraad tegen liquidate van Huize Doom Koninklijke Marine heeft weer een eigen hospitaal I Toch ruim 600 doden te Ludwigshafen Tweeling verdronken Szakasits De Unilever in 1947 Rumoerige vergadering van „St. Rafael Berlijnse agenten arresteren elkaar Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum/ 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. DINSDAG 3 AUGUSTUS 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11326 BUREAUX: MAARSCHALK STALIN heeft Maandagavond de vertegen woordigers der drie westelijke mogendheden ontvangen. Het onderhoud duurde twee uur. Molotof was bij de conference aanwezig. H.M. DE KONINGIN bezocht tentoonstelling Engels schip mist lid bemanning President van Hongarije Buitenlandse scholen in Roemenie gesloten Ter gelegenheid van de Olympische Spelen hield de Aartsbis- schop van Westminster, Z.E. Kardinaal Griffin, een receptie. Hein Bolsius van het Nederlands Olympisch hockeye-team kust de ring van Kardinaal Griffin tijdens de receptie. Twee-jarig meisje verdronken Blikseminslag te Venray Bliksem ingeslagen Olympische Spelen (athletiek). De Belg G. Reiff wint de 5000 meter in Wembley Stadion in 14 min. 17,6 sec., een nieuw Olympisch record. De Tsjech Zatopek, die tweede werd, ziet men links. 95-jarige tweeling te Waalwijk ROEMENIE SLUIT ZWITSERSE CONSULATEN Represaillemaatregel wmmm m Olympische Spelen (athletiek) Fanny Blankers-Koen, die de gou- den medaille won, in de finish op de 100 meter. Moardaanslag te Amsterdam Ausfralische wapens naar Malakka? WEERSVERWACHTING Echtpaar aangereden bij Muiden F - Aan de Bloemendaalseweg te Overveen is een nieuw Marine hospitaal in gebruik genomen, dat hedenmiddag officieel in dienst wordt gesteld. Een Curagaos politieman, die tijdens de politionele actie werd gewond, staat onder de goede zorgen van een Ambonnees verpleger. Nieuu/ Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig Vondel ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank meer dan 2 uur met Stalin en Mo lotof hadden gesproken. Eddy Gilmore, de correspondent van The Associated Press te Mos- kou, zegt, dat dit, voor zover hij zich kan herinneren, in zeven jaar de langste conferentie op het Krem lin is geweest. Het beste nieuws na de confe rentie was ongetwijfeld het goede humeur van de drie westelijke di- plomaten. Alle drie waren in het zwart ge- kleed. Ze waren opgewekt toen zij haastig de vlak bij het Kremlin gelegen Amerikaanse ambassade binnengingen. Na hun bezoek aan Stalin gingen Frank Roberts, de speciale afge- zant van Engeland, Walter Bedell Smith, de Amerikaanse ambassadeur en Yves Chataigneau, de Franse ambassadeur, naar de Amerikaanse ambassade voor een gezamenlijke bespreking. De drie afgezanten brachten hun regeringen op de hoogte van het bezoek. Tegenover de pers weiger- den zij zich over de conferentie uit te laten. Na hun bijeenkomst met maar- schalk Stalin in het Kremlin arri- veerden de vertegenwoordigers van de drie westelijke mogend heden Maandagavond glimlachend en vriendeiijk in de Amerikaanse ambassade. „Maarschalk Stalin en Molotof ontvingen ons", zei Walter Bedell Smith, de Amerikaanse ambassadeur toen hij tezamen met Frank Roberts, de speciale afgezant van Bevin, en Yves Chatigneau, de Franse ambas sadeur, de trappen van de ambas sade opliep. „Vanavond zal dat vermoedelijk in een communique medegedeeld worden. Ik geloof niet, dat u er meer van hoort. Het spijt me, dat is alles", zei Bedell Smith. De vertegenwoordigers kwamen om 9 uur op het Kremlin aan. Te 11 uur 17 Moskouse tijd arriveerden zij op de Amerikaanse ambassade, hetgeen dus zeggen wilde, dat zij Volgens officiele gegevens van het militaire bestuur te Ludwigsha- ven zijn er na de ramp bij de I. G. Farben reeds 613 lijken geborgen. Er zou nog een 50-tal lijken onder het puin liggen. Op 9 Augustus zal de fabnek weer worden opengesteld en in de minst getroffen afdelingen zal het werk worden hervat. Volgens de mening van deskundigen zal her- bouw en wederuitrusting van de werkplaatsen, die om het centrum van de ontploffing waren gelegen, zes maanden in beslag nemen. Zaterdagmiddag zijn in Empe on der de gemeente Voorst (Gld.), ter hoogte van de steenfabriek, twee jongemannen van 18 jaar verdron ken, een tweeling uit het gezin van K. te Empe. De beide broers konden niet zwemmen. Een andere broer kon zich niet zo vlug uitkleden en zag tot zijn grote schrik de beide jon- gens in de diepte verdwijnen. De stoffelijke overschotten van de slachtoffers zijn inmiddels geborgen. Maandagmorgen heeft H.M. de Koningin geheel onverwacht een be zoek gebracht aaan de tentoonstel ling ..Gelderse kunst in en om Arn- hem", ondergebracht in, het Gebouw van „Kunstoefening". De Koningin, die vergezeld was van mevr. L. F. de Beaufort, geb. Barones van Hardenbroek, Dame du palais. verbleef ong. een uur in „Kunst-oefening". H.M. toonde voor alle onderdelen van deze expositie waarop zij zelf ook vertegenwoor- digd is met enkele schilderijen, veel belangstelling. Zowel de aankomst als het yer- trek van H.M. de Koningin geschied- den onopvallend. De kapitein van het 5978 netto registerton metende Engelse s.s. „Glenbyle" verzocht Maandagmor gen schepen ide buurt van Tongue lichtschip goed uit te zien naar een vermist lid der bemanning, dat ver moedelijk overboord is gevallen. BOEDAPEST, 3 Aug. (A.F.P.) Hedenochtend heeft het Hongaarse Parlement bij acclamatie Arpad Sza kasits tot President der Republiek gekozen, Tijdens de stemming heb- ben de oppositie-afgevaardigden de zaal verlaten. Met uitzondering van enkele leden van de Onafhankelijke Hongaarse Democratische Partij (op- positiepartij van Pater Balogh). Onmiddellijk na zijn verkiezmg legde Szakasits de eed af in handen van de voorzitter der Kamer, Emeric Nagy. De omzet van de N.V. en van de ..Limited' tezamen bedroeg in 1947: f 5.124.324.000 (vorig jaar: f 3.618.882.000)Zolang het tekor* aan grondstoffen voortduurt, heeft het concern in West-Europa een aanzienlijke over-capaciteit, Uitgedrukt in procenten van de hierboven vermelde totale waarde der omzetten ad f 5.124.324.000 (v.j. f3.618.882.000-) bedroegen de door het concern betaalde naar de winst geheven belastingen in 1947 3''> pet. (v.j 3 32 pet.) met een bedrag van f 179 315.617 (v.j. f 120,315,116); het bedrag, dat in 1947 aan dividenden aan aandeelhouders ten goede komt bedraagt f 70.090.544 (v.j. 68.852.173) of 1.37 (v.j 1.85) pet, terwijl het be drag van de in het bedrijf gehou- den winst f 3l.281.084 (f 31.217.721) bedraagt of 0.61 (v.j. 0.86) pet van de totale waarde der omzetten. Bij decreet zijn alle onderwijsin- richtingen in Roemenie, die door buitenlandse regeringen of instel- lingen zijn opgericht en onderhou- den worden, met ingang van Maan- dag gesloten. v. „Liever 300 Cvjgers dan 300 apen zegt timmerman M. Pronk van het s.s. „Salatdga" van de Kon. Rot- terdamse Lloyd, dat Maandagmor gen uit Indonesie te Rotterdam arriveerde. Tezamen met de boots- man F. Kopershoek heeft de tim merman gezorgd voor de levende lading, bestaande uit 360 Java- apen, 8 veranen (grote hagedissen van IV. tot 1.80 m.), 4 pythons, 1 Sumatraanse KoningstUgerin, 1 king-cobra van 3'/t m., de vergif- tigste slangensoort ter wereld en een zeeschildpad, die alle in Bela- wan (Oost-Sumatra) aan boord kwamen, De timmerman liet zich boven- staande ontboezeming ontvallen, toen hij zich in de herinnermg riep, hoe men talloze malen achter ont- snapte apen aan moest zitten, die niet dan met veel list en moeite konden worden gevangen. Een zag zelfs kans door de gloeiende pijp in de machinekamer te komen. De tijger bleef tenminste rustig in haar kooi. het was bij haar al- leen maar zaak eten en drinken zo toe te reiken, dat men buiten het bereik van haaT geweldige klauwen bleef. De directeur van diergaarde Blij- dorp te Rotterdam, de heer F. Sie- wertsz van Reesema, die de dieren, die grotendeels voor zijn tuin zijn bestemd, bezichtigde, was buitenge- woon tevreden over de wijze, waar op de dieren waren verzorgd. Van de apen waren er slechts 14 gestor- ven, terwijl men op 30 slachtoffers had gerekend. „Er bleef niet veel tijd over voor mijn gewone werk" vertelt de .boots". „Het was de hele dag maar we 160 kilo wild varkensvlees met huid en haar in de ijskast hangen. Elke dag kreeg ze 3 kilo, wat we de laatste dagen hebben verhoogd. Zaterdag, zo vertelt hij lachend, kreeg ze'een kluif, waarvan de hele bemanning wel een week had kun- nen eten en schoon op hoor". We waagden nog een kijkje bij de tljgerin die achter in haar kooi ineen lag gedoken, het allesbehalve naar haar zin had en vervaarlijk gromde. „Ze is een beetje over haar zenuwen heen, nu het einde van de reis daar is", vertelde ons een der experts de heer Appelman De tij- gerin is de toekomstige echtgenote van een der tijgers in diergaarde- Blijdorp. Alle dieren zijn gevangen, met behulp van de bevolking, door de heer van Geuns, bekend Nederlands dierenvanger te Medan, die reeds ongeveer 25 jaar dit werk doet. De hoogstgevaarlijke cobra zal naar Amerika worden verhandeld, zes Lampong-apen gaan naar de dierentuin in Wassenaar. terwijl de apen, die een zeer gewild ruilobject zijn, en de rest der dieren voor de diergaarde-Blijdorp zijn bestemd. Het onweer, dat Zondag en Maan- dag verschillende delen van ons land overviel, heeft verschillende boerderijen in de as gelegd. Tijdens een hevig onweer, dat Maandagavond boven Apeldoorn woedde, is de bliksem ingeslagen in een boerderij te Uddel, bewoond door de familie van Milligen. Toeij de Apeldoornse brandweer arriveer de, stond het perceel reeds in lich- terlaaie, zodat het niet meer te be- houden was. Wel kon de inboedel grotendeels worden gered, evenals een gedeelte van het op stal staande vee Vier beesten, 4000 kilo hooi en een' grote partij rogge werden ech- ter mede een prooi der vlammen. De boerderij was verzekerd. In de boerderij van de familie Houwers te Lichtevoorde is Maan- dagmiddag omstreeks kwart voor zes de bliksem ingeslagen. Er ont- stond onmiddellijk brand en spoe- dig waren er twee brandweerwagens aanwezig. Zij konden weinig uit- richten wegens gebrek aan water. De brandweer trachtte de brand met schuimblusapparaten te bestrij- den, doch kon niet voorkomen, dat Maandagmorgen is het 2-jarig dochtertje van de familie Draaijer, wonenoe te Apeldoorn, tijdens het spelen bij een achter de Jachtlaan stromende Spreng in het water ge vallen en verdronken. Ook na lang- durige behandeling met een zuur- stolapparaat gelukte het niet de le- vensgeesten op te wekken. In de nacht van Zondag op Maan- dag woedde een hevig onweer boven Venray en omgeving. De bliksem sloeg in de woning van de heer Ba rents te Veltum bij Venray. De plaatselijke brandweer was spoedig ter plaatse, doch het huis werd een prooi der vlammen. Het gezin van elf personen is dakloos. Gisterennacht is de bliksem gesta gen in het gebouw der militaire bak- kerij bij de Boreel-kazerne. te De- venter. Hoewel de uitgebroken brand direct met veel materieel be- streden werd, kon men niet verhin- deren. dat de kap van het gebouw door het vuur verwoest werd. de grote boerderij nagenoeg geheel afbrandde. De inboedel werd echter vrijwel geheel gered. Op het erf van de brandende boerderij sloeg de burgemeester van Lichtevoorde, mr F Waals, de bluspogingen gade. De'grote schade (ongeveer f 60.000) wordt door verzekering gedekt. Het hevige onweder van Zondag- avond heeft een ernstige ravage in Oss en omgeving aangericht. Vele bomen werden getroffen en een boerderij van het elf kinderen tel- lende gezin O. van Loosdingdro van Loosbroek te Kithoyen werd in de as gelegd. Het weer woedde zodamg, dat niets kon worden gered. Door storing van het telefoonnet arri veerde de Lithse brandweer eerst tegen twaalven, toen zij zich nog tot nablussen kon beperken. Het vee was niet verzekerd, de inboedel zeer laag_ Naar alle waarschijnlijkheid zullen de Haagse trams en bus- sen Woensdag weer gaan rijden. Het tramwegpersoneel, dat lid Is van de R.K. en Protestant-Chris- telijke organisaties, kreeg Maan dagavond van zfjn besturen te verstaan, dat het tijdens een ge- zamenlijke vergadering der drie bonden, die voor of op 9 Augus tus zal worden gehouden, te kie- zen zal krijgen tussen een ver- beterde Haagse loonregeling of de zgn. Rotterdamse regeling. Er werd aangedrongen op directe hervatting van het werk, doch beide groepen weigerden dit te doen, voordat de uitslag van de vergadering der leden van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegperso neel, die Dinsdagavond in de Die rentuin wordt gehouden, bekend is. De vergadering van de 60-70 Pro- testants-Christelijke Haagse tram- mannen had een kalm verloop. De aanwezigen weigerden het advies van hun bestuur op te volgen om Dinsdag weer aan het werk te gaan. Als leden van een vakorganisatie begrepen zij best, dat van een wil de staking weinig heil te verwach- ten is. Zij verklaarden zich echter solidair met hun bedrijfsgenoten. leden van de Ned. Vereniging, die nog moesten vergaderen. Huns in- ziens zou directe werkhervatting een poging zijn om de staking te breken. Tot zulk een poging wil- len zij zich niet lenen. op de vergaaenng van ae R.K. Bond St. Rafael, waar een delegatte van het hoofdbestuur aanwezig was, ging het vrij wat rumoeriger toe. Hier waren tus sen de twee en driehonderd tram- en busmannen, die hun mening over het bondsbeleid, alsook over het beleid van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel niet onder stoelen of banken staken. Harde verwijten klonken uit de moue luiat ais voigu „ue gcmecuw- drmken en eten geven en dan des raa(j vall jj0orn overwegende, dat In een Maandagmiddag gehouden spoedvergadering van ae Doornse gemeenteraad, werd een door alle partijen mgediende motie met aige- mene stemmen aangenomen. De motie luidt ais volgt: „De gemeenie- Op 5 Augustus viert de 95-jarige tweeling te Waalwijk haar 95e ver- jaardag. De ene zuster Anna Maria There- sia de Bont woont in het St. Fran- ciscusgesticht, Huiberdina Petro- nella v. Schijndel-de Bont wordt verzorgd door haar twee inwonende dochters en woont reeds 67 jaar in hetzelfde huis. Anna is de meest krasse van de twee. Zij legt nog steeds bezoeken af iri het dorp en klaagt niet over Huiberdina is minder goed ter been. Zij heeft 9 kinderen ter we reld gebracht. waarvan er nog 7 in leven zijn. Er zijn 20 kleinkinde- ren en 12 achterkleinkinderen. De ouders van de tweeling werden resp. 87 en 72 jaar oud. Zij kregen behalve Huiberdina en Anne Maria nog een tweeling, precies een jaar voordat de tweede geboren werd. De eerste tweeling stierf jong. morgens tegen twaalf uur nog eens sagopalm hakken voor de lunch van de apen. Dan nog het schoonhouden van de dekken, de veranen een zoet waterbad geven en talloze andere zaken om de temperatuur voor de dieren goed te houden hadden we het dek aan voor- en achterkant afgesloten met zeildoek en brand- den er nog twee lampen van 500 kaars elk Voor de tijgerin hadden De federale afdeling voor poli- tieke zaken van Zwitserland heeft bekend gemaakt, dat de Roemeense regering gelast heeft, dat alle Zwit- serse consulaten in Roemenie geslo ten moeten worden. Voorts was een Zwitser die zijn hele leven in Roe menie had doorgebracht, „onder vernederende omstandigheden.' uit het land gezet. Dit zouden repressaillemaatrege- len zijn naar aanleiding van de ar- restatie in Zuerich van de Roemeen Zitzianu die verdacht werd van economische spionnage. De Roe meense regering had verklaard, dat de gearresteerde de diplomatieke onschendbaarheid genoot. Vitzianu had echter nooit de diplomatieke status gehad. Het onderzoek heeft aangetoond. dat de arrestatie vol- komen gerechtvaardigd was en de Zwitserse regering overweegt ge- paste tegenmaatregelen, zo besluit de verklaring. de toekomstige bestemming van Huize Doorn van uitermate groot beiang is voor de gemeente; dat om- trent de bestemmmg door de ge meente nog geen enkele officiele mededeling ontvangen is; dat vol gens een verschenen artikel in de aagbladpers en mede volgens parti- cuiiere mededelingen het in de be- doeling der regering iigt Huize Doom met inventaris te liquideren; dat bij doorgang van dit Plan de kans zeer groot zal zijn, dat de in ventaris een plaats zal verkrijgen in diverse musea; dat bij een verbre- King van de historische band, die bestaat tussen het landgoed en de inventaris aan de recreatieve be stemming en ontwikkeling van de gemeente een onoverkomelijke slag zal worden toegebracht; dat immers in Huize Doorn zich vele voorwer- pen bevinden, waaraan een bijzon der grote historische, cuiturele en artistieke waarde moet worden toe- gekend; dat bij splitsing van land, goed en inventaris deze waarde in niet onbelangrijke mate zal worden verminderd; dat bii instandhouding van het geheel een monument kan worden behouden, dat grote aan trekkingskracht biedt voor het na tionale en internationale toeristen- verkeer dat hierdoor een unieke ge legenheid bestaat om in een streek rijk aan natuurschoon, een devie zenbron te behouden en te vergro ten, waardoor een nationaal beiang van de eerste orde wordt gediend; dat door de planologische dienst Doorn is bestemd tot recreatieoord en industrievestiging is verboden; dat het dientengevolge noodzakelijk is het vreemdelingenverkeer te be- PiMii i. ■■a monden van velen der ruim 20 sprekers. Met striemende woorden werd het bestuur gezegd, dat het zich op het gebied van de loon- kwestie te weinig actief heeft be- joond en de zaken in hetzelfde langzame tempo als dat van de Ned. Ver. heeft behandeld. Ook verweet men de bestuursleden, dat nie- mand hunner zich tijdens de eerste dagen van de staking heeft laten zien. Ook hier werd uiting gegeven aan de opvatting dat een wilde sta king weinig nut kan hebben, maar dat men noodgedwongen heeft mee moeten doen. omdat de loonaUua- tie, thans nog verergerd door het inhouden van fooibelasting over '46, voor alle gezinoen onhoudbaar was geworden. Ook deze tram- en busmensen weigerden Dinsdag het werk te hervatten. Indien Dinsdagavond de pl.m. 1800 leden van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel besluiten het werk te hervatten, doen zij mee. Velen der sprekers wilden niet aanvaarden, dat de staking onder communistische invloed zou staan. Zij begrepen zeer wel, dat de com- munisten munt uit deze staking willen slaan en dat verdroot hen. Vernomen wordt, dat de drie or ganisaties, verenigd in de Unie Ver- voer met de HTM-directie en de Haagse burgemeester overeen zou den zijn gekomen om de oplossing van het conflict in zodanige banen te leiden, dat het niet-erkende sta- kingscomite buiten de afwikkeling zou komen te staan, maar dat aan de wensen van het Haagse Tram- en Buspersoneel tegemoet zou wor den gekomen. „Twee politiemachten, als riva- len, die elkander voor illegaal uit- maken, zijn begonnen elkaar te arresteren", aldus dr. Stumm, de door de Westerse autoriteiten er- kende Berlijnse politiechef. Twee politie-beambten van het nieuwe Westelijke hoofdbureau in de Amerikaanse sector bevinden zich thans in de Sowjet-sector in ar rest, na<kst zij naar die sector ge- gaan waSp om er archieven van- daan te Hlen. Stumm zeide, dat tegen degenen, die voor de arrestatie van de twee politiemannen verantwoordelijk wa ren, strafrechtelijke vervolging zou worden ingestelCT. TTot op Maandag morgen had ongeveer 65 procent van de Stedelijke politiemacht zich on der de orders van dr. Stumm ge- steld. In de loop van de dag werden nog twee andere politiemannen, die de bevelen van Stumm opvolgen, gear- resteerd wegens poging tot diefstal toen zij uit het hoofdbureau van politie in de Sowjet-sector papieren trachtten mee te nemen naar het nieuwe hoofdbureau in de Ameri kaanse sector. Stumm gaf Maandagavond een verklaring uit, waarin hij „de ille- gale arrestatie" van leden van zijn korps veroordeelt en belooft, de doo de Sow jets gehandhaafde poli tiechef Markgraf te zullen laten veroordelen en gevangen zetten vorderen. Nationale, provinciale en locale belangen eisen, dat landgoed en inventaris een geheel blijven. De gemeenteraad spreekt als zijn oordeel uit, dat het in hoge mate moet worden betreurd, dat het gemeentebestuur als eerste belang- hebbende omtrent de toekomstige bestemming van Huize Doorn nog steeds geen officieel bericht heett ontvangen, hetgeen evenzeer geldt voor het college van Gedeputeerde Staten der Provincie Utrecht, dat het in "hoger mate moet worden be treurd, dat 't gemeentebestuur nim- mer in de gelegenheid is gesteld zijn wensen officieel kenbaar te maken; dat nationale, provinciale en locale belangen zich ten sterkste verzetten tegen liquidatie van Huize Doorn als historisch, cultureel en artistiek monument; is van oordeel, dat over- dracht van Huize Doorn met inven taris aan een openbaar lichaam ge- boden is, c.q. een stichting, waarin diverse officiele instanties zijn ver- tegenwoordgd_ Zaterdag omstreeks half tien klonk in de Langestraat te Amster dam een schot uit een vuurwapen Een 38-jarige Surmamer (J. Lhr.) had de trekker overgehaald en daar- bij gericht op zijn vroegere ver- loofde, een 27-jarige dienstbode. Hij miste echter en raakte de 32-jange chauffeur A. J. van A., eveneens uit de Langestraat, die zich in de buurt bevond De chauffeur kreeg een wond aan de linker slaap, maar kon na in 't Binnengasthuis verbonden te zijn, naar huis terugkeren. De Surinamer werd's avonds laat van zijn bed gelicht en overdenkt nu in een koele eel zijn zonden. Sinds in 1940 het Marinehospitaal in Den Helder door een bombar- dement werd verwoest, bezat de Marine geen eigen hospitaal meer en moesten de zieke marinemensen ondergebracht worden in verschil lende hospitalen van de landmacht en in burgerziekenhuizen. Thans heeft de marine een buitengoed aan de Bloemendaalseweg te Over- veen gehuurd van de St. Lamber- tusstichting, die daar voor de oor- log een pension voor ouden van dagen in had geexploiteerd. In de oorlog waren in het gebouw Duitsers ingekwartierd. En daarna diende het een tijdlang voor de huisvesting van politieke delin- quenten. Hierdoor moest „Duinrust aldus heet het buitengoed, grondig worden gerestaureerd en verbouwd. Dit werk is thans gereed. Vandaag wordt het gebouw officieel als Ma rinehospitaal in gebruik genomen „Duinrust" biedt ruimte aan 18U bedden, welk aantal in geval van nood kan worden uitgebreid. Het heeft een tuin, die geschikt is voor ..openlucht-patidnten" en herstellen- den De leiding van dit Marinehos pitaal is toevertrouwd aan de hoofd- officier van gezondheid A. W. Mel- lema, die zal worden bijgestaan door een aantal andere officieren van ge zondheid, een tiental onderofficieren 32 ve^pleegsters en verder een wis- selend aantal korporaals-ziekenver- plegers. In totaal zijn er 200 perso- neelsleden. De bedoeling is dat „Duinrust" n wetenschappelijk geneeskundig cen trum der marine wordt, waar on- derzoekingen kunnen plaats hebben en waar dokters een scholing kun nen ontvangen in de behandeling van tropische ziekten, wat noodza kelijk zal blijken door de terugkomst van soldaten uit Indie. Ook wordt er een opleiding gevestigd van kor- poraals-ziekenverpieger, die zes maanden duurt, waarna de cursisten een jaar in de praktijk moeten doorbrengen alvorens hun examen te doen. De verbouwingskosten van ..Duin- rust" tot Marinehospitaal bedroegen 550.000 gulden, waarvan ongeveer 125.000 kunnen worden beschouwd als oorlogsschade, veroorzaakt door het verblijf van Duitsers, Canade- zen en politieke delinquenten. De Australische premier, Chifley, heeft verklaard, dat Australie be- reid was wapenen en uitrusting uit eigen voorraad naar Malakka te zenden, wanneer Groot-Brittannie er om zou verzoeken. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woensdagavond: KOEL WEER! Meest zwaar bewolkt met aan- vankelijk nog enkele plaatse lijke regenbuien. Zwakke tot matige, maar langs de Wad- den-eilanden nu en dan vrij krachtige wind tussen Noord en West. Koel weer. Bij de Vechtbrug op de Rijksweg te Muiden is Maandagavond om streeks 9.30 uur een ernstig ver- keersongeluk gebeurdd. Het echt paar C. S. K. en J. Chr. K. uit Hil- versum wilde daar tijdens de on- weersbui de weg oversteken om zich naar de wachtende bus van de Nederlandse buurtspoorweg te be- geven. De man en de vrouw werden door een voorbijsneliende auto aangereden en in deerlijke toestand op de weg gevonden. De 56-jarige vrouw is met een zware hersen- schudding en een gebroken been naar het Diaconessen ziekenhuis te Naarden vervoerd. De man liep verscheidene hoofdwonden op. De bestuurder van de auto, die vermoedelijk uit Groningen komt, reed na de aanrijding snel door. De groepscommandant van de Rijkspo- litie te Muiden geeft hem in over- weging zich bekend te maken. w?

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1