Marinebaurat Pelleter ter verantwoording voor het Bijzonder Gerechtshof Verdachte onmiddellijk op vrije voeten gesteld Zes jaar voor van Gijzen ALKMAAR EN OMSTREKEN W.O.L.-POLDER PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 4 Augustus 1948 VANAF 24 SEPTEMBER 1943 tot aan de capitulatie is de Oos- tenrijker Pelleter directeur geweest van de Marinewerf to Den Helder. Ofschoon hij zich gedurende die tijd niet te buiten is gegaan aan handelingen welke het verlies van mensenlevens ten gevolge hadden, heelt hij daden venicht, in strijd met de wetten van menselijkheid en in strijd met toelaatbare gebruiken gedurende de oorlog, waarvoor hij zich gisteren de gehele dag te verantwoorden had voor het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam. Talrijke getuigen, zowel a charge als a decharge waren opgeroepen. Uit hun verklaringen, uit de soms zeer langdurige oraties van verdachte zelf en uit het dossier van de Haarlemse rechercheur J. P. Meulenberg, die als opsporingsambtenaar van oorlogsmisdadigers het vooronderzoek in handen heeft gehad, kwam de omvang van Pelleters schuld vast te staan. Aan het slot van zijn requisitoir eiste de procureur-fiscaal, mr. v. Rey, een gevangenisstraf gelijk aan de tijd in voorarrest doorgebracht. Het verzoek om onmiddellijke invrijheidsstelling werd ingewil- ligd en over 14 dagen zal de president van het Bijzonder Ge rechtshof, mr. v. d. Groot, uitspraak doen. KASTELEINS TEGEN DE KELLNERS TE BERGEN BOERDER1J AFCEBRAND Onze agenda vj MARKTOVERZICHT VAN PURMEREND VAN SCHAIK ZET ZIJN POCINGEN VOORT Naar de Jaarbeurs te Boedapest DE TOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN GAAT DOOR Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam deed heden uitspraak in de zaak van de Alkmaarse caf£houder Th. v. Gijzen, tegen wie de procu reur-fiscaal 21 Juli jl. een gevange nisstraf van 12 jaar met aftrek had geeist. Het Hof veroordeelde van Gijzen tot zes jaar gevangenisstraf met af trek. *De Alkmaarse stratenmaker P. Ketting (de mede-verdachte van v. Gijzen in het verraad van de Joden in de Indische buurt en de huiszoe- king bij de Alkmaarse juwelier Hij- mans), tegen wie 5 jaar was geeist, werd vrijgesproken. EEN KINDERKLUCHT MET KIKKERS! Chris Hofland's Kindertoneelge- zelschap. dat in onze stad zo'n gro- te naam' verworven heeft, brengt thans een nieuwe kinderklucht naar een gegeven van Marten Toonder, bewerkt door Chris Hofland. De naam is: Ollie B. Bommel en Tom Poes als Kikker. Weer andere figuren zullen ten tonele verschijnen, als de burge- meester van Rommeldam, Commis- saris Bullekas, brigadier Snuf en niet te vergeten Wammee Waggel. Wie er in een kikker veranderd wordt, verklappen wij niet. Wei ver klappen wij dat Tom Poes en heer Bommel weer heel wat avonturen zullen beleven. Zaterdagmiddag 7 Augustus in het Gulden Vlies te Alkmaar. R.K. HANDBALCLUB A.O.G. Hedenavond is er geen training. Wij verwachten onze leden echter op Woensdag 11 Augustus om kwart over zeven bij de Molen van Piet. Vandaar gaan we weer naar de Ronde O. Natuurlijk komen we alle- maal weer op tijd om nog enige weken flink te trainen voor de in September beginnende competities. Het bestuur. UITSLAGEN WEDSTRIJDEN Afd. A: LichtbedrijvenStabilitas 4—0 Afd. B: TelefoniaAPSV II 1—4 VensaMelkboeren 4—2 StoelPapierduivels 2—2 SlagersPostilion 3—2 Afd. C: KromBBC 2—3 PerzifoLandbouwhuis II 1—6 NUTSSPAARBANK In de loop der maand Juli werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 300.581.09 (v.j. f 259.519.60) en te- rugbetaald f 323.508.56 (vorig jaar f 296.923.57), alzo minder ingelegd dan terugbetaald f 22.927.47 (vorig jaar f 37.403.97). Het aan inleggers verschuldigde kapitaal, bij de aan- vang van het jaar f 10.396.293.63 be draagt thans f 10.523.748,94 (vorig jaar f 10.159.811,29). Het aantal in de loop van Juli nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 141. Ingetrokken werden 118 boek jes. Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij de aanvang van het jaar 15606, bedraagt thans 25821. Onder de in Juli nieuw uitgege ven boekjes zijn begrepen 24 jong- geborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1.— In Juli bedroeg het aantal posten van inleg 3316, dat van terugbeta- ling 1984, tezamen 5300. De lediging in de loop der maand Juli van 433 spaarbusjes leverde 'n bedrag van f 6475,76 aan kleine be- sparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes, bij de aanvang van het jaar 3663, bedraagt thans 4145 (vorig jaar 3717). GESLAAGD ALKMAAR. Bij de Dinsdag 3 Augustus j.l. te Haarlem gehouden examens voor de hoofdakte L.O. slaagde onze plaatsgenoot de heer J. A. Pannekeet. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Gebena C„ dochter van J. N. Oudejans en J. Hoogiand; Frits, zoon van J. Ri chardson en A. E. Hopman; Anna E. M., dochter van N. H. Bart en M. G. Denneman; Gerardus F. M„ zoon van G. Kaay en A. M. Boon. Gehuwd: Cornelis Groot en Alida M. van Veen; Franciscus G. van Veen en Adriana E. Roosloot; Wil- lem van der Gaag en Trijntje van den Eynden; Engel Zonneveld en Veronica A. Ramzijn; Nicolaas H. Gerritsen en Cornelia W. Wester. Overleden: Petrus Roskam, 81 jr., gehuwd met G. M. Zuurbier. BERGEN De wedstrijd Kaste- leins contra kellners, het vorige jaar te Alkmaar gehouden, is een groot succes geworden en ten bate der t.b.c.-bestrijding werd een mooi bedrag bijeen gezameld. Dit succes van't vorige jaar heeft de kasteleins en kellners doen be- sluiten ook te Bergen een wedstrijd te organiseren. Deze ontmoeting vindt morgen (Donderdagavond) plaats en wel te 7.45 op het B.S.V.-terrein. Vanaf Hotel Spoorzicht zal men met muziek naar 't terrein mar- cheren. 't Belooft een interessante ontmoe ting te worden en't is te hopen, dat de belangstelling zeer groot mag zijn. De t.b.c.-bestrijding zal er wel bij varen! WIERINGERMEER. Zaterdag- morgen omstreeks kwart voor elf brak brand uit in de pas herbouw- de boerderij van de heer Moors aan de Schervenweg, waarin vlas lag opgetast. Het brandweercorps van Midden- meer was reeds spoedig ter plaatse, doch water was in de nabijheid niet te vinden, terwijl op de brandkraan zo goed als geen druk stond. Toch hebben deze mannen hun uiterste best gedaan om te redden wat nog te redden was. Onmiddellijk werd gebeld om een hogere druk op de brandkraan, maar hierop moest nog wel een uur wor den gewacht. Inmiddels was ook de brandweer van Wieringerwerf gear- riveerd en gezamenlijk werd nu het vuur bestreden. De toestand bleek echter onhoudbaar. Het vlas stond reeds in lichte laaie en het vuur greep zo snel en hevig om zichheen dat blussen practisch onmogelijk was. De boerderij brandde tot de grond toe af. De schade, welke pl.m. vijf- tig duizend gulden bedraagt, komt ten laste van de aannemer en wordt niet door een verzekering ge- dekJ. Het wordt niet uitgesloten ge- acht, dat met lucifers spelende kin- deren de oorzaak zijn. VICTORIA: „Van de duivel bezeten", volwassenen. HARMONIE: „De beste ja- ren van ons leven", volw. CINEMA: „De gele Roos van Texas", 14 jaar. 4.BT: Zorro's Zwarte Zweep, 14 jaar. 4.POTHEKEN: Apoth. Wanna, Ritsevoort 5. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindenlaan 100, tel. 3628. BERGEN: Openluchttheater Don Quichot. VOETBAL VOOR ORANJECOMITe EGMOND A.D. HOEF De wed strijd: leden Oranjecomite tegen de Ambtenaren, ten bate van de feest- kas van het Oranjecomite, is onder ideale weersomstandigheden prach- tig verlopen en een waar succes geworden. Het talrijke publiek heeft naar hartelust kunnen lachen om het goedmoedige, stuntelige voetbal- gedoe van de aankomende opa's. Even over zevenen verrichtte burgemeester M. Niele de aftrap en l'ungeerde nadien met wethouder S. Hopman als grensrechter. De gemiddelde leeftijd van de ambtenaren was 46 jaar en die van hun tegenstanders 40 jaar. En toch wisten de oudjes het zowaar met vallen, mistrappen en opstaan enz. enz. met 20 te winnen. Hoe be- staat het! Maar de uitslag doet er weinig toe. Er is genoten en gelachen en de kas voer er wel bij met maar liefst f 150.Dit gevoegd bij de opbrengst van de lijstencollecte, nl. f 800.geeft een bedrag, waar een aardig feestje mee op touw gezet kan worden. Vergeten we hierbij niet te vermelden de mooie giften in natura voor prijzen e.d., welke de middenstand welwillend beschik- baar zal stellen. Het fanfarecorps De Lamoraal van Egmond verleende belangeloos haar muzikale medewerking en blies de buitelende oudjes de soms zo broodnodige voetbal-vechtlust in. Na afloop verzamelden de voet- bal-artisten zich in de zaal van P. Mooij voor een welkome, frisse dronk, die vriend en vijand ver- broederde. WANNEER KOMT HET VUURWERK IN EGMOND A. ZEE? De V.V.V. in Egmond aan Zee ontvangt de laatste dagen herhaal- delijk uit Alkmaar en omgeving telefoontjes met de vraag: Wanneer komt het vuurwerk in Egmond aan Zee? Het is ook langzamerhand traditie geworden, dat Egmond een vuurwerk aanbiedt. Thans verzoekt de V.V.V. ons aan onze lezers bekend te maken, dat dag en uur vastgesteld zijn. Het vuurwerk zal plaats hebben op Za- terdagavond 14 Augustus om half 10. Het belooft een groots schouwspel te worden. Zijn wij wel ingelicht, dan zullen er 67 nummers worden afgestoken. Overdag zullen de strandfeesten worden gehouden en voor het vuurwerk zal getracht worden de medewerking van een muziekcorps te krijgen, om de tien- duizenden bezoekers, die er ver- wacht worden, eerst in een feeste- lijke stemming te brengen. Voorts vernemen wij nog, dat er op 11 Augustus des avonds in de Voorstraat ter hoogte van de krui- denierszaak van Jan Daalder een openluchtfilmpje zal worden ver- toond. Ernstige beschuldigingen De voormalige Marine-Baurat W. E. Pelleter werd er van beschuldigd tijdens zijn directeurschap een on- rechtmatig gebruik te hebben ge- maakt van het Rode Kruis-embleem, dat was aangebracht op het graan- pakhuis, waarin o.m. munitie was opgeslagen Hij liet Nederlanders werken aa'n het maken van strijd- middelen ten dienste van de vijand, verleende hulp bij deportatie naar Duitsiand door namen van ontslagen Rjjkswerfpersoneel op te ge^en aan de Ortskommandant, nam deel aan een razzia om personeel voor Duits iand of voor de Rijkswerf te ver- krijgen en haalde het personeel dat door ziekte verninderd was op het, werk te verschijnen, uit de huizen van de evacuatie-gemeenten. Op de vraag van de president of verd. zich aan het ten laste gelegde schuldig voelde, werd ontkennend geantwoord. Getuigenverhoor Ir. F. W. K. de Klerk, wnd. direc teur in de Duitse bezettingstijd, ver- telde bekende bijzonderheden over de functie-verdeling van Hollandse en Duitse politie en de rol die de laatstgenoemde instantie heeft ge- speeld. Getuige noemde Pelleter 'n man die niet werd gedreven door eigenbelang, maar als vurig partij- man met onmiskenbare angst voor zijn superieuren optrad. De lijst van personeelsleden welke voor uitzen- ding naar Duitsiand in aanmerking kwamen, werd op last van de Orts kommandant verstrekt. Getuige ver- telde o.m. dat in 1944 reparaties aan een snelboot moesten worden ver- richt, waartegen hij heeft geprotes- teerd. Het karwei ging toen niet door, maar niet lang daarna moes ten andere boten onder handeh ge- nomen worden, met het dreigement dat bij nlet voldoen aan de opdracht het Standgericht in werking zou treden. En passant werd medegedeeld dat de eerste Duitse directeur, Ahlers dageiijks gemiddeid drie anony- me brieven kreeg waarin de ene Hollander de andere beschuldig- de. Ahlers gaf ze aan getuige, die ze op zfjn beurt in de papiermand deponeerde. Pelleter kreeg het woord. Hij er- kende een lijst met namen te heb ben afgegeven, maar door zijn toe- doen was het aantal sterk geredu- ceerd. Latere verzoeken om opgaven had hij afgewezen. Volgens hem waren de meeste zieken simulanten, die bij de boeren gingen werken en zodoende dubbele salarissen tou- cheerden. Verd. vond 't vanzelfspre- kend, dat deze lieden werden op- gehaald. Op een desbetreffende vraag antwoordde get. dat in het graanpakhuis een E.H.B.O.-post was ingericht, met daarnaast een tele- fooncentrale en een bergplaats voor archieven. De heer de Klerk had niet de indruk dat van een onrecht- matig gebruik van het Rode Kruis- embleem kon worden gesproken. Tweede getuige was de heer J. J. Landman, die mededeelde, dat na September 1944 vrij aanzienlijke hoeveelheden wapens voor de Duit se werfpolitie en de manschappen der binnenvarende schepen in het graanpakhuis werden opgesiagfen. Hierop werd de beruchte chef van de Werfpolizei Coert binnenge- leid, thans gedetineerd in Vught. Pres.: Ik hoop dat U na die af- grijselijke jaren tot betere inzich- ten zult zijn gekomen. Get.: Ik heb m'n plicht gedaan, meneer de president Pres.: Dan beklaag ik u! Volgens Coert heeft verd. altijd aangedrongen om bij de razzia's zo weinig mogelijk mannen voor Duits iand te reserveren. Overigens had deze getuige een slecht herinne- ringsvermogen, want op vele vragen moest bij bet antwoord schuldig blijven. Get. W. Bakker verklaarde met Kerstmis 1944 op de Rijkswerf te zijn ontboden om in het pompsta- i tion aan het werk te gaan. Toen hij i vernam dat dit voor een aanvals- wapen moest gebeuren, weigerde hij, waarop Pelleter met de hand aan de revolver een dreigende hou- voor geweld. ding aannam, B. moest zwichten voor geweld.' De calculator C. Bakker beves- tigde dat snelboten moesten worden gerepareerd. Na protest van get. werden ultslultend contract-arbei- ders op deze vaartuigen aan het werk gezet. Ook de naam van Georg GUnther kwam ter sprake door get. Q J. v. Vliet, die op het bureau van Pelle ter de voormalige rijwielhersteller had aangetroffen met een lijst van personen, die enkele dagen later op transport werden gesteld. De op- zichter van de werfbrandweer A. J. Vermeulen verklaarde dat hij een volledige personeelslijst had moeten indienen, maar dat zulks op bevel van Hollandse ambtenaren was ge- schied. Uit een brief van een der werf- chauffeurs bleek dat de razzia's met medeweten en goedvinden van Pel leter waren uitgevoerd, waarop de verdachte onmiddellijk reageerde met de bewering dat hij niet kon ontkomen aan de wil van de politio- neie leiding. Nadat get. Meester een relaas had gegeven van de wijze waarop hij in Westfriesland was opgepikt en. of schoon hij nooit eerder op de Werf had gewerkt, in een keuken van het ..Lager" aan het werk was gesteld, bekende Pelleter op een rechtstreek- se vraag van de president enige schuld, door toe te geven dat deze vrijheidsberoving achteraf gezien toch wel de perken te buiten ging. De 30-jarige schrijver A. M. de Boer werd in December '44 zonder enige reden door Giinther gearres- teerd en op transport gesteld naar Duitsiand, waar hij lange tijd in een ziekenhuis moest worden opge- nomen. manier krijgt men dubbele kosten. En de omvangrijkheid van het wa- terschap is niet van dien aard dat men dit nodig oordeelde De voor- zitter jen de heer Wijnker bestreden deze mening, waarna het voorstel in stemming werd gebracht, waarbij de stemmen staakten. Deze aange- legenheid zal nog nader door het bestuur worden overwogen. De bestuursvoorstellen om de post vrij wonen voor de pensioengrond- slag van de dijkwerker machinist te brengen in overeenstemming met 't bepaalde bij artikel 31 derde lid der Pensioenwet en te verhogen van 1* 240.op f 320.25, alsmC'Je om aan leden van het personegl over 1947 overeenkomstig het K.B. van 11 Mei 1948 een bedrag uit te betalen ge lijk aan 2'/!% van hun pensioen- grondslag, werd met algemene stem- men goedgekeurd. De begroting werd daarna met algemene stemmen aangenomen. Tijdens de daarop gehouden ro'nd- vraag, werd een idee aan de hand gedaan om een regeling te overwe- gen waarbij ook de bebouwde eigen- dommen zullen worden belast, zulks ter ontlasting van de zware lasten op de landerijen en het onbillijke bedrag wat voor bebouwde eigen- dommen momenteel wordt opge- bracht, tevens om te overwegen het instituut Stemgerechtigde lngeian- den te vervangen door een college van Hoofd-Ingelanden, waartoe het bestuur overweging toezegde. Tenslotte werd geklaagd over de regeling bij de laatstgehouden Riet- schouw, waarbij de een blijkbaar dubbel werd beboet en de ander die het werk niet naar behoren ver- richte geen boete werd opgelegd. De voorzitter deed toezegging dat deze aangelegenheid in orde zou worden gebracht. Tenslotte gaf de Voorzitter nog een uiteenzetting betreffende ge- voerde besprekingen met de voor zitter en opzichter van de Uitwate- rende Sluizen, inzake demping der ringvaarf, en werden nog enkele huishoudelijke zaken besproken, waarna sluiting volgde met dank en gebed. TONEELUITVOERING WARMENHUIZEN. De Toneef- vereniging Dindua uit Alkmaar gaf op de 2e kermisdag een uitvoering in de zaal van de heer Slikker van het stuk: „Wie kust de mummie", biijspei in drie bedrijven van Lex Karsemeijer. Ais het doek opgaat, bevinden we ons in de kamer van prof. Wage- man, die, geassisteerd door dr. Fr Staaiberg. proeven neemt om eeri Egyptische mummie, Amokotep die voor 5000 jaar is gestorven, door inspuiting tot het leven te doen te- rugkeren. De bediende, Herman, die zich een halve dokter gevoelt, is behulpzaflm. Marga de dochter en verioofde van dr. Staaiberg ziet met belang stelling toe, hoe het experiment zich ontwikkelt. De professor heeft een brief ge had van een collega waarin o.a. wordt meegedeeld hoe de mummi in zijn vorige staat kan worden ge bracht, door een kus van een vrouw Malie verwikkelingen blijven niet uit. Zo zien we Amahotep, hoe hij in Antje een schone Egyptische ziet die daar niet en wel mee JLs ge- diend. Hij brengt het gehele huis op stel- ten en weet de inmiddels binnen- komende Praf, de schuldbekentenls af te nemen. Een rechercheur weet de prof, er van te overtuigen dat Praf een op- lichter }s en de mummie is gestolen. Het beste is nu de mummie de oor- spronkelijke toestand te doen inne- men. Marja zal hem de kus geven en onderwijl de omhelzing plaats vindt, komt haar verioofde binnen. In het derde bedrijf zijn er aller- lei verwikkelingen. Maar met dat ai is Amahotep nog niet in z'n kistje. Doch het s'°t last zien hoe Antje in innige omhelzing de kus geeft en de mummie geleideiijk in zijn vroe- gere toestand terugkeert. Het is een vrolijk biijspei zonder meer, en on der regie van de heer Groefsema goed vertolkt. J. Keiner liet e€h goede vertol- king zien, als prof. Wagemans, en Marja, z'n dochter, gespeeld door mevr. Groefsema, gaf goed spel te zien, even vlugger reageren kan geen kwaad. H. Dekkinga, in de rol als dokter had goede momenten, ik had hem liever even meer als heer gezien in stem, gebaar (vooral ook handen) en kleding. N. Jonker kon even feller gespeeld hebben, maar was wel het type van Praf. Van de rechercheur gaf C. Pover een een- voudige creatie. Minder gunstig was de keuze voor het rolletje mevr. Bikkel Brillemans, rnej Smorenberg bleef te jong in stem en gebaar, we vergeven het haar echter gaarne. Mej. A. Rabeling beschikt over een keurige uitspraak, was in het begin puik, in het stille spel minder goed, altijd spelen juffrouw. Antje het ty pe van de keukenprinses had de manieren wel, doch in haar spraak had ze dat ook moeten tonen. Als huisknecht kon men geen be tere vinden dan R. Mosch, die zijn rol (een dankbare) op de juiste ma nier heeft uitgebuit. Grimage was bij Groothuizen in goede handen Dindua heeft de bezoekers een vrolijke avond bezorgd, wat gezien het HPPlsus goed in de smaak viel. JUBILEUM- EN KRONINGSFEEST SCHOORL De R.K. Zangver- eniging „Ego Flos" zal op 31 Aug. en 6 Sept. medewerken om de fees- ten resp. te Groet en te Catrijp te doen slagen. De nummers zijn: Wilhelmus, Feestcantate van Ar- noudtz, Lentelied van Hamel, Golf- jes van Landre, Donauzangen van Ivanovici, Voor 't Koningskind van Wierts. Na het succesvolle optreden te Schoorl en Poeldijk wensen wij de jonge zangvereniging opnieuw veel succes toe. PURMEREND, 3 Aug. 1948. De aanvoer op de runderenmarkt blijft vrijwel op hetzelfde peil, hedenmor- gen weer een kiexner aantal vette koeien voor de levering, maar lets meer voor de vrije handel. De prij zen die eenmaal hoog staan, belem- meren wel de vlotte gang daar er met dit beste grasweer wel liefheb- berij is. Daar de prijs van de melk goed is, zijn de prijzen voor een goede melkkoe al boven de f 800. gestegen. Met de geldekoeien is het hetzelfde. Wanneer men een goed naweidertje wil kopen moet men al gauw f 40.meer geven als de le- veringswaarde. In het jonge vee komt wel iets meer beweging, maar is ook nog verre van vlug. Op de stierenmarkt was wel iets meer belangstelling, maar de verkoop wilde nog maar slecht vlotten. Op de wolveemarkt 'was het aanbod van schapen lets beter en ook op de levering begint het wat op te leven, alhoewel het nog lang niet OP het vooroorlogse peil is. De handel was ook zeer ge- matigd, maar was wel prijshoudend. De aanvoer van lammeren begint af te zakken. Handel in bokken en geiten Was stug, even als in paar- den. Op de pluimveemarkt was het plezieriger. Het aanbod was niet te groot, maar er was veel vraag naar slachtgoed, waardoor dan ook de prijzen zich nog al flink konden verbeteren. DE JUBILEUM-VEETENTOON- STELLING PURMEREND Dat men in vee- houderskringen in de omgeving bij- zondere betekenis hecht aan de op 18 September te houden Jubileum- veetentoonstelling, moge wel blij- ken uit het feit, dat twee der groot- (Van onze Parlementaire redacteur) Mr. van Schaik heeft Maandag weer tal van personen ontvangen. Merkwaardigerwijs vonden de be- zoeken plaats in het ziekenhuis St. Johannes de Deo aan het West- einde te Den Haag. Van dit zie kenhuis is de formateur regent en men neemt aan, dat er een regen- tenvergadering werd gehouden in verband met een komend jubi- leum van dit ziekenhuis. Tussen deze vergadering dor werden de politieke personen ontvangen. Waar- schUnRjker is echter, dat Mr. van Schaik de journalisten trachtte te verschalken, want de bezoekers kwamen binnen aan de achterzfl- de van het ziekenhuis. Zo zag men binnenwippen de heren Drees, Sassen, Stikker en. tweemaal Schokking. De grootste moeiiijkheid voor de formateur blijft wel welke personen uit de midden- partijen hij in zijn kabinet zal op- nemen. Stikker schijnt thans wel aanvaardbaar te zijn voor de PvdA, mits hem niet buitenlandse zaken zal worden toegewezen. Wat Schok king betreft: deze Christelijk-Histo- rische heer zou zelf het liefst Oor log krijgen. Dit is voor de KVP weer niet aangenaam daar zij dan Fievez zou moeten prijsgeven. Dr. Beel zou ook in het kabinet worden opgenomen, doch voorlopig zonder portefeuille. De mogelijkheid be- staat dat Sassen of Buitenlandse Zaken 6f Overzeese Gebiedsdelen krijgt. De P.v.d.A. zag echter Sas sen liefst niet aan O.G. De aandacht van eenieder en in het bijzonder van hen, die een Hongaars pleegkind verzorgden,, wordt gevestigd op een bij uitstek gunstige gelegenheid, een bezoelc aan Hongarije te brengen. Van 313 September a.s. wordt te Boedapest een Najaarsbeurs ge houden, in verband waarmede aan buitenlanders faciliteiten worden verleend. Ieder die het prachtige Hongaar- se land wil aanschouwen en zij die het kind, dat aan hun zorgen was toevertrouwd, nog eens willen zien en spreken, kunnen deze reis onder deskundige leiding maken. Er wordt op gewezen, dat geen enkele Nederlander in Hongarije moeilijkheden in de weg worden gelegd. Integendeel, de Hollanders zijn graag geziene gasten, dit zul len de Hongaren u op ondubbel- zinnige wijze tonen. Gegadigden voor deze reis moe ten in het bezit zijn-van een pas- poort, of zich dit onmiddellijk aanschaffen. Inlichtingen worden verstrekt door de vertegenwoordiging van de Hongaarse Jaarbeurs, gevestigd. Rozenstraat 37 te Alkmaar. Ver- zocht wordt zich voor 20 Aug. a.s. aan te melden. ste Rundveefokverenigingen heb ben besloten dit jaar geen eigen Fokveedag te houden, doch zich ge- heel in te stellen op deelname aan de Purmerender tentoonstellingen van 1948. Het laat zich begrijpen, dat met deze bijzondere belang stelling een totale expositie is te verwachten, welke van buitenge- woon veel beting zal zijn. KERMIS TIJDENS DE FEESTEN PtJRMEREND Het is gebruik geworden om tijdens de jaarlijkse feesten ook steeds een kermis te houden. Welnu, het staat vast, dat de feestkermis van 1948 omvangrij- ker zal worden dan ooit te voren. Er komen o.m. autoracebaan, hypo- drome, zweefmolen, Octopus, mo- torsport, lichtstad, voorts diverse kleinere zaken en kramen. De ker mis zal een flinke oppervlakte be- slaan, KERMIS 1948 WIERINGEN. De laatste to nen van orgels en geluidsappara- ten klonken Maandagnacht over 't kermisterrein, toen het mooie weer eindigde en een druilerige motre- gen de laatste feestgangers huis- waarts vergezelde. De Wieringer kermis heeft dit jaar zeldzaam mooi weer getroffen, hegeen het bezoek op niet geringe wijze bevorderde. Alle vijf kermisdagen was er veel volk op de been en vooral Zater- dag en Zondag was er bijna geen doorkomen aan. De diverse verma- kelijkheden hadden dan ook niet over gebrek aan belangstelling te klagen, terwijl ook de inkomsten niet tegenvielen. Verschillende ex- ploitanten hebben zelfs goede za ken gedaan. Znodagmiddag waren naar schatting 500-600 belangstel- lenden op het Succesterrein aanwe- zig om met recht verwonderd te staan en te genieten van de sport- prestaties van Harry Kroeze's mo- toracrobaten. Wat Harry Kroeze met broers, vrouw en verdere me- dewerkenden op de motoren lieten zien grensde. het oneffen grasveld in aanmerking genomen, aan het ongelooflijke. De heuse voetbalwed- strijd op motoren was interessant en vermakelijk. Het was een prettige kermis waarover we geen wanklanken hoorden. POLDERSE GEMEENSCHAP BREEZAND—ANNA PAULOWNA De leden van de werkcommissie van bovengenoemde organisatie worden door het bestuur opgeroepen, te ko men op de belangrijke vergadering van Vrijdag 6 Augustus a.s. des avonds 8 uur in „Veerburg" te be- zoeken. Eventuele andere belang- stellenden zijn ook welkom. In verband met de a.s. Jubileum- feesten doet het Polder Gem. Be stuur, op verzoek van de secties to- neel, zang en muziek een beroep op ALLE zangers (vooral bassen) om mede te werken aan het Openlucht- spel. Men behoeft niet speciaal lid van een zangvereeniging te zijn, een ieder, met een goede stem, kan mee doen. Men kan zich aanmelden bij da heer Ph. T. J, de Wilde, Burg. Lov. straat 47 te Breezand, telefoon 354. POSTDUIVENSPORT BREEZAND. Zondag j.l. hield de P. V, Altijd Verder, haar wed- vlucht vanaf St. Kath. Waver, Bel- gie, afstand 204 km. Om 7 uur werd gelost en de eerste duif, vliegend met een snelheid van 963 m. per min.. werd geconstateerd om 10.31. 26. Prijzen en punten vielen als volgt: H. van Dalen 1, 10 en 11 met 277 p. S. Boerman 2 met 163 p. J. Flip- se 3 met 156 p. A. W. de Kock"4 met 149 p. A. Liefhebber 5, 13, 14 en 17 met 228 p. Th. Elzinga 6 met 135 p. S. Brommer 7 met 128 p. E. Jansen 8 en 15 met 193 p. W. Blaauwboer 9 en 12 met 207 p. K. Koster 16 m. 65 p. Joh. Jansen 18 enl9 met 95 p. LOOS ALARM EGMOND A. ZEE Het scheelde niet veel of de badgasten hadden de reddingboot President Steijn zien uitvaren, want de kanovaarder J. Visser was reeds uren op zee en tegen donker was hij nog niet terug- gekeerd. Juist voor de boot zou uitvaren kwam de eenzame roeier weer behouden aan land. De burge meester heeft het kanovaren nu meteen radicaal verboden, daar er tooh altijd gevaren aan verbonden zijn. JUBILEUMFEESTEN IN EGMOND AAN ZEE Het comite voor de jubileumfees- ten vergaderde in het Raadhuis en heeft het volgende programma op- gesteld. De dag waarop Egmond aan Zee zal feestvieren is bepaald op Zater- dag 4 September a.s. Des morgens zullen kinderfeesten worden gehou den. Het comit4 zal hiervoor, even- als bij vorige gelegenheden, de me dewerking vragen van de onder- wijzers en onderwijzeressen uit de gehele gemeente. De kinderen kun nen zich dan op Donderdag 2 Sept. bij hun eigen klasse-onderwijzer (es) aangeven. Voor deze kinder- wedstrijden zullen fraaie prijzen worden beschikbaar gesteld. Des middags zullen er athletiek- wedstrijden worden gehouden, zo- als 100 m. hardlopen heren, 80 m. dames. 800 m. heren, 4 x 100 m. estafette dames en een wielerwed- strijd over een afstand van 1600 m. Deze laatste wordt in twee gedeel- ten gehouden. Een voor de leeftijd 14 tot 17 jaar en een voor .leel- nemers boven de 17 jaar. De wed strijd zal worden besloten met een nummertje touwtrekken en bij vol- doende deelname een wedstrijd tussen bakkers, met hun bakkers- karren, in het bedienen van klanten. Des avonds zal de gymnastiek- vereniging Achilles" een korte de- monstratie geven, die met schijn- werpers of fakkels verlicht zal wor den. Na afloop van deze demon- stratie wordt een fakkeloptocht ge houden. Het comiti§ zal er voor zorgen, dat op een drietal adressen in Egmond aan Zee fakkels te koop zijn. De avond wordt besloten met een openluchtbal. Het feestterrein zal gelegen zijn in het dorp. nl. in de Wilhelm inastraat tussen Tromp- straat en Julianastraat. EEN IEDER WAS TEVREDEN HEERHUGOWAARD Maandag j.l. zijn de ouden van dagen van geheel de gemeente Heerhugowaard er op uit geweest met vier Naco- bussen. Het tochtje, waarnaar de meesten reeds een jaar lang gnak- ten, is een groot succes geworden. Vorig jaar kwam men geld te kort, dit 3aar kwam men beter uit. De tocht ging over Schoorl en Bergen naar de omgeving van Bloemen- daal. Hier genoot men van de prachtige natuur. Over het eten was men het spoedig eens. Alles was tot het uiterste verzorgd. De organisatoren kunnen terug zien op een zeer geslaagde dag en een woord van dank aan hen is hier wel op zijn plaats. EEN MOTORONGELUK HEERHUGOWAARD-ZUID Zaterdagavond j.l. vond er een mo- torongeluk plaats aan het einde van de middenweg, nabij de Huigendijk. De oorzaak was, dat er een hond onder het voorwiel geraakte. Hier- door maakte de bestuurder, Van Kooten uit Oudorp, zo'n tuimeling, dat hij met een zware hersensehud- ding moest worden opgenomen. Zijn echtgenote, die als duopassa- gier meereed, kwam er met enkele schaafwondjes af. De motor liep ernstige schade op. ONJUIST BERICHT AKERSLOOT Het bericht in ons nummer van Maandag over z.g. ontactisch optreden van twee jonge politiemannen, behoeft enige nadere verklaring. De inhoud van het be richt, dat niet langs de gebruike- lijke weg op onze redactie terecht kwam, is vermoedelijk door de Maandagmorgendrukte aan de aan dacht van de betrokken redacteur ontsnapt. Bij nader onderzoek is ons gebleken, dat de beide politie mannen, de heren Roemer en van Zaal, geen enkel verwijt treft. Zij hadden de bekende Pietje B., die blijkbaar in wat al te vrijmoedige kermisstemming was, reeds herhaal- delijk gewaarschuwd, omdat deze een voorbijganger zonder enige aan- leiding een klap had gegeven. Later op de avond maakte Pietje B. het zijn omgeving weer lastig en toen de beide politiemannen hem tot de orde wilden roepen, nam hij een dreigende houding aan en ging van Z. zelfs te lijf, waarbij hij diens kleren beschadigde. Toen vonden de politiedienaren het tijd om ook wat hardhandiger op te treden. De ..bloederige massa" was echter al te zeer overdreven en geheel onjuist is, dat B. zich onder doktersbehan- deling moest stellen; hij zat des avonds weer gewoon achter zijn glaasje in het cafA Over het optreden van de politie in Akersloot, die vooral tijdens de kermis een zware taak heeft, is men over het algemeen in Akersloot vol lof. Wij betreuren het dan ook, dat bedoeld bericht, dat niet geheel met de feiten overeenkomt, geplaatst werd. SINT PANCRAS Naar wij ver nemen gaan de Ouden van Dagen er dit jaar weer op uit en wel Don derdag 26 Augustus a.s. De inzame- ling, welke door de gehele ge meente voor dit doel gehouden is, is wel geslaagd. Men zal om 8 uur vertrekken en hoopt. als alles goed gaat, om 9 uur wederom terug te zijn. Op het programma staat o.m. een bezoek aan Aalsmeer en Schip- hol. 't VELD. Stemgerechtigde In- gelanden vergaderden op Maandag in caffe Slijkerman. Na opening door de voorzitter, Burgemeester Bosma, werd namens de commissie, belast met het onder zoek der rekening over 1947 verslag uitgebracht. Voor het onderzoek der rekening over 1948 werden aange- wezen de heren J. Bakker Sr., A. Winder en J. P. Koenis. De begroting voor 1948 werd postgewijze door de voorzitter voor- gelezen. Een daarbij aan de hand gedaan voorstel om het emolument „Vrij Viswater" t.g.v, de machinist- dijkwerker van f 55.te verlagen tot f 25.en de jaarwedde in geld met het bedrag dezer verlaging te verhogen, werd door een der inge- landen geen juiste regeling geacht, terwijl een dergelijke oplossing ook administratief onjuist is. Besloten werd de emolumenten waarvan meerdere wat hun waar- dering betreft schommelende zijn op de vastgestelde waarde te hand- haven. Van de zijde der ingelanden werd er op gewezen. dat naar hun oordeel htt financieel beheer zeer goed door en vanwege het bestuur kon wor den gecontroleerd. De lasten zijn hoog en vorig jaar is het salaris der bestuursleden belangrijk verhoogd waarom men het niet gewenst acht om werkzaamheden welke steeds door het bestuur zijn verricht ge worden nu weer door een instantie te laten beoordelen en daarvoor f 60.'s jaars te vergoeden. Op die Pres.: Vindt u het nationaal- socialistische systeem niet bar- baa rs? Verd.: Als mens moet ik u ge lijk geven, meneer de president, maar als militair moest ik optre den tegen de gesloten formaties van de iilegaliteit. Pres.: Deze getuige werd uit huis gchaald toen hij zat te eten. Noemt u zoiets „gesloten Iilegaliteit"? Mr. v. d. Groot hield een vurig pleidooi voor de rechten van de mens, welke door de Duitsers met voeten werden getreden. Het nat.- socialisme kende slechts slaven, die waarde hadden zolang ze voor de staat nuttig konden zijn. Verd.: Ik interesseerde mij altijd voor m'n personeel. Pres.: Ook vroeger waren er sla- venhouders, die toezagen dat het hun „eigcn(':ommen" aan niets ont- brak. Op de vraag waarom verd. ermee accoord ging dat get. Terlouw voor een vergrijp naar Duitsiand werd gezonden. luidcie het antwoord, dat zulks noodzokelijk was om de disci pline onaer het personeel te hand- haven. De getuigen Redergeld en Ham vertelden evenfiens naar Duits iand te zijn getransporteerd, beiden omdat zij om verschillende redenen niet op hun werk waren verschenen. Als laatste getuige a charge kwam de schrijver J. J. Vliestra voor, die tijdens zijn ziekte werd opgepakt en pas na een keuring van dokter Thorbecke voorgoed naar huis kon gaan. De heer Dorlijn bevestigde als ambtenaar van de werfpolitie, dat het aantal ziektegevallen na September '44 buitengewoon was toegenomen. Ziekencontroleur H. W. A. v. Andel gaf een overzicht van de gevolgde methode bij het bezoek aan absenten en gel. Schutte, tijdens de bezetting in dienst van de Hol landse werfpolitie, liet weten dat tijdens het bewind van Pelleter van mishandelingen ge6n sprake was. Een gunstige verklaring gaf ook get. H. J. Flerie over de behande- ling van de gearresteerden, die in het „Lager" waren opgesloten. Ten slotte kwam de kampbewaker J. M. den Ouden voor de balie. Hij heeft op de Rijkswerf gewerkt en leerde daar verd. als een fatsoenlijk man kennen. Een zwakkellng Mr. v. Rey liet in zijn requisitoir nadurkkelijk uitkomen, dat hij verd. zag als een Wehrmachtsofficier en niet als ambtenaar. Punt voor punt ging hij de dagvaarding na, te be- ginnen bij het misbruiken van het Rode Kruis-embleem. Volgens mr. v. Rey zou het reeds verboden zijn geweest het Rode Kruisteken aan te brengen op een gebouw, dat al- leen voor luchtbeschermingsdoel- einden werd gebruikt. Nu er ook wapens waren opgeslagen valt het misbruik des te sterker af te keu- ren. Het doen vervaardigen van vijandelljke oorlogswapens werd door het Nederlandse volk als een ernstig vergrijp aangevoeld en ook de razzia's, waarvan de proc.-fiscaal overtuigd was dat verd. mede-ver- antwoordelijk was, verdienen de diepste afkeuring. Wanneer verd. in een van zijn brieven schrijft, dat hij als militair en krijgsgevangene niet door het burgerlijk recht kan worden veroordeeld, dan kan hier op worden geantwoord, dat hij door de Britten is uitgeleverd om als getuige te worden gehoord en dat hij later als verdacht van oorlogs- misdaden is gevangen genomen. Op dat moment was verd. dus zeker geen militair. De proc.-fiscaal had de indruk, dat Pelleter vroeger een buitenge woon vlijtig man is geweest, maar in een positie is gekomen waar hij niet doortastend kon optreden. Het is gelukkig dat zijn handen niet met bloed zijn bevlekt, hoewel sommige van zijn daden ernstige gevolgen met zich konden brengen. Niettemin wordt het nu einde- Hjk eens tqd, dat het tot de Duitse breinen en harten doordringt, dat verdragen nlet kunnen worden geschonden zonder dat de straf er onherroepeljjk op volgt! In verband met het feit, dat verd. bij het plegen van zijn vergrijpen tegen het internationale recht niet bezield is geweest met de boze ge- voelens, welke kenmerkend waren voor zovelen van zijn landgenoten in oorlogstijd en dat verkeerde gees- ten daarbij een funeste invloed heb ben uitgeoefend, wilde de procureur- fiscaal een straf eisen, gelijk aan de tijd in voorarrest doorgebracht. Mr. v. Rey verzocht tevens Pelle- ter's onmiddellijke invrijheidsstel ling. Het pleidooi Mr. J. Coets had op verzoek van de Oostenrijkse zaakgelastigde de verdediging op zich genomen. Hij vond de beschuldigingen sterk over dreven en was van mening, dat men Pelleter als Duitser niet kon verwij- ten, dat hij Nederlanders ten dien ste van de Wehrmacht liet werken, temeer daar op de Rijkswerf geen dwang werd toegepast. Evenmin was er volgens de verdediger spra ke van, dat het Rode Kruisembleem opzettelijk was misbruikt, doordat het teken alleen vanaf de straat zichtbaar was en diende om te wij- zen op de E.H.B.O.-post, welke in het graanpakhuis was gevestigd. PI. vond het logisch, dat de Duitsers hun onwillige werklieden met ont- slag zonden. Hij noemde het opma- ken van een lijst voor Duitsiand geen oorlogsmisdaad en wees op Hollandse bedrijven, die precies het zelfde zouden hebben gedaan. Mr. Coets concludeerde, dat van geen enkel schuldig opzet sprake was. Hij verzocht vrijspraak met directe invrijheidsstelling en deelde mede, dat de Oostenrijkse legatie reis- en verblijfkosten van verd. zal ver goeden. Nogmaals ging de procureur-fis caal tot een grondige behandeling van de dagvaarding over en be- klemtoonde opnieuw de aansprake- lijkheid van verdachte. Pelleter hield tot besluit een uitvoerig zelf- pleidooi, waarna het Hof de invrij heidsstelling van verd. in beraad nam. Het resultaat was, dat Pelleter als vrij man de zittingszaal kon verlaten. Dinsdag 17 Augustus volgt de uitspraak.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2