DE JEUGDZOEKT HET BUITENLEVEN DE KAARTLEGSTER: een maatschappelijk euvel Benelux is farce zonder radicale wijziging Haagse politiek Onze gedwongen vasten DE NIEUWSTE AV0NTUREN VAN JAN KLAASSEN RADIO H' D Stijgendverzet tegen tolunie in Belgie NAAR DE DUINEN, NAAR DE BOSSEN Een bivak of kamp vormt een prachtige gelegenheid tot karaktervorming Hoge eisen aan de leiding gesteld Parapsychologische beunbazerij Handelsovereenkomst" geparafeerd met Britse zone van Duitsland Hoe kan men jus uit kaas maken? Waar wringt de schoen? KUNSTSCHILDER BAKELS HEDEN 75 JAAR PROGRAMMA Arrestaties op Java Zwarte cigaretten voor 't Cooi 75 JAAR LID HARMONIE Zeldzaam jubileum te Celeen JosepJi Scott weer in de C.v.C.D. A. D. Schoonenberg Eerste Kamerlid (Van een onzer verslaggevers) E DROGE DISTRIBUTIEMEDEDELING, dat de vleesbon ver- lengd was, heeft het goede humeur om het zonnige vacantie- weer bij de Nederlanders en zeker bij al onze huismoeders gron- dig bedorven. De compensatie met een verhoogd kaasrantsoen kan dat niet goed maken. En bij de huisvrouwen, die toch al zo diep in de distributiebeslommeringen worden ondergedompeld, is de ironische vraag, hoe je uit kaas jus te voorschijn tovert, al een klassiek stukje galgenhumor geworden. De Finse oppositie Dr. HUENDER TE PARAMARIBO PAG. 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 4 Augustus 1948 ALS IN AUGUSTUS Nederland van vacantie geniet en een ieder deze tijd in bos, aan strand of op het water, gewoonlijk in een zalig niets-doen doorbrengt, blijft de ieugd niet achter. Ook zij heeft vacantie. Maar de actieve van nature kent niet het zalig niets-doen. De vacantieganger, die op zijn zwerftochten op de boerderij een gidsen- of welpenbivak, of ver- scholgn aan de bosrand, een ver- kennerskamp aantreft, zal daar steeds een bruisende activiteit op- merken. Deze activiteit wordt noch gestuit door de hitte van een zon- doorstoven Augustusdag, noch door de eindeloos neerdreinende regen. Jeugd is activiteit tot in het on- eindige. Deze activiteit, gekruid met wat romantiek, stelt de jeugdbeweging in staat onverpoosd te werken aan karaktervorming, in de geest van zelfwerkzaamheyl Evenzo is het deze activiteit, deze voortstuvsjende actie, die gls het ware dwingt tot buitenleven; een van de fundamenten, waarop de jeugdbeweging van heden is ge- bouwd. Dit buitenleven vindt een bekroning in het goed voorbereide en goed geleide bivak of kamp, waar elk meisje en elke jongen een jaar voor heeft gewerkt en waar- naar het grote verlangen uitgaat. Goed kamperen Bij gidsen en verkenners zal men slechts sporadisch een z.g. massa- kamp van 80100 of meer personen aantreffen. De eenheid, hetzij gid- senkring, welpenhorde of verken- nerstroep, ieder van plm. 24 leden, heeft eengeheel jaar samen ge werkt, samen gespeeld en samen getraind in tal van activiteiten. Be- grijpelijk is, dat zij het hoogtepunt van het jaar als een gesloten een heid wil beleven. De eenheid is ge heel op elkaar „ingespeeld". Een verzameling van eenheden, in een massakamp sgmengebracht, zou het specifiek eigene spoedig doen ver- dwijnen. Het bivak of kamp van de ge sloten eenheid biedt de eigen leiding een unieke gelegenheid de karakter- eigenschappen van elk indiyidu af- zonderlijk, nauwkeuriger te obser- veren en teygns schept het de ge legenheid tot persoonlijke vorming. Men dient zich er goed voor te doordringen, dat bivakkeren (hier- •bij wordt overnacht in boerderij of schuur de activiteiten zijn bui- ten) en kamperen voor de jeugd beweging heel wat meer is dan een ontspanning, een vacantiegenoegen zonder meer en derhalve niet op den lijn gesteld mag en kan worden met de logeerpartij bij Oom- Piet of het weekend aan zee. Het samen werken, samen spelen en samen zorgen van een aantal jonge mensen verschaft veel mooie gelegenheden tot eigen godsdien- stige, sociale en culturele vorming. De leiding, die voor haar taak be- rekend is, zal deze mogelijkheden ten voile uitbuiten en speuren naar nieuwe mogelijkheden tot training in bovennatuurlijke en natuurlijke deugden. Juist omdat men kleine kampen prefereert kan de leiding, die de meisjes of jongens reeds geruimere tijd kent, met hen heeft gewerkt en gespeeld, rekening houden met hun persoonlijke geaardheid. Zij kan voor ieder van hen de meest ge- eigende gelegenheid tot vorming van het karakter scheppen. Dit gebeurt geenszins demonstra- tief of nadrukkelijk. Men bedenke wel, dat elk bivak of kamp bestaat uit een gemeenschap van intens spelende, hard werkende ..kampeer- ders", die ieder afzonderlijk, tel- kens opnieuw geplaatst zullen wor den voor problemen, die een op- lossing eisen. En die oplossing dwingt vaak noodzakelijk tot zelf- Heden viert de Haagse kunstschil- der mr. R. S. Bakels, die thans te Naarden woonachtig is, zijn 75ste verjaardag. Ter gelegenheid hiervan zal de schilder, die* enige jaren se- cretaris is geweest van het Schilder- kundig Genootschap „Pulchri Stu dio" en een aantal jaren president van de Raad van Bestuur der Haag se Academie voor Beeldende Kun- sten, van 519 Sept. een grote ten- toonstelling zijner werken in Pul- chri Studio houden. DONDERDAG 5 AUGUSTUS HILVERSUM I. 7.30 De Karekie- ten; 7.45 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag; 9.00 voor de vrouw; 9.05 Solis- tenprogramma; 10.00 Strijkkwartet; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Opera- fragmenten; 12.03 Orkest van Klaas v. Beek; 12.30 Van de Olymp. Spe len; 13.00 Kath. nieuws; 13.20 Zang en piano; 13.45 Hors d'oeuvre; 14.00 Orkest van Andre Kostelanktz; 14.30 Voor de vroui^; 15.45 De zo- mer in het lied;16.10' Van de Olym- pische Spelen; 17.00 Radio-jeugd- journaa.1; 17.45 Van de Olympische Spelenj 18.30 Voor de Ned. Strijd- krachten; 20.15 Plaatvaria; 21.20 Ouverture; 21.30 Openluchtconcert; 22.45 Avondoverdenking. 23.15 Der- de Symphonie van Tschjaikowsky. HILVERSUM II. 7.20 Van de Olympische Spelen. 8.15 gr. platen. 9.15 Morgenwijding. 9.35 Arbeidsvi- taminen. 10.30" Van vrouw tot vrouw. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Frans operaconcert. 11.45 Volkszang- demonstratie. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Bekende melodieen. 13.45 gr. platen. 14.20 Solistenconcert. 15.00 Voor zieken en gezonden. 16.30 Pro- gramma uit Portugal. 17.30 gr. pla ten. 18.30 The Skymasters. 19.15 Alt, cello, piano. 19.45 gr. muziek. 20.00 Van de Olympische Spelen. 20.15 Meesters der melodie. 21.00 Hoor- spel. 22.15 De Kon. Marine in oor- logstijd. 22.30 Van de Olympische Spelen. 23.15 Orkest Glen Miller. 23.45 gr. platen. verloochening naastenliefde, moed en volharding, eigen initia- tief en ware vreugde. Op verantwoordelijke post Het leiden van bivak of kamp stelt hoge eisen aan de kamplei- ding, die reeds met de voorbe- reiding begon toen de kachel heerlijk snorde en de gure Oos- tenwind blies. Dit geldt niet alleen voor eisen van organisatorische aard: kamp of bivakplaats, vervoer, financien en fourage etc., maar bovenal eisen, die slechts kunnen worden opgebracht door vroywen en man- nen, die godsdienstig en zedelijk op een hoog plan staan. Zij hebben er zich diep van moe- tqji doordringen, dat zij 2030 jonge mensen bij hun karaktervorming tot steun moeten zijn. Zij zijn er r.atuurlijk trots op, dat de ouders zoveel vertrouwen in hen stelden. Onder hun persoonlijke leiding en verantwoording krijgen meisjes en jongens een zeldzame gelegenheid tot karakfertraining. Maar zij besef. fen als leidster en leider evenzeer de zware taak, die zij op zich na- men. Ze gaan er niet onder gebukt, maar zij bereiden zich daar in alle ernst op voor. In de Katholieke Jeugdbeweging heeft van de aanvang af het schpne gebruik bestaan, dat niet slechts leidsters en leiders zich door gebed persoonlijk gebed, voorbereiden op het kamp, maar dat zij ook de gebeden vragen van kloosterlingen, ja van gehele conventen. En dan wordt er niet alleen gebeden om mooi weer. De districts- en nationale leiding van de jeugdbeweging stelt eisen, die het welslagen bevorderen en on- verantwoordelijk kamperen uitslui- ten. Voor elk bivak of kamp is een speciale toestemming nodig, welke alleen gegeven wordt indien de waarborgen voor een goed bivak of kamp aanwezig geacht kunnen wor den. De geschiktheid van de kamp- leider of bivakleidster, vooral wat betreft de technische bekwaamheid en ervaring, wordt beschouwd, men neemt inzage van de kamprogram- ma.'s, stelt, indien gewenst, bijzon- dere eisen etc. Elk bivak of kamp wordt be- zocht door de leiding van het district, waarin dit bivak of kamp zich bevindt. De ,,bezoekster" of gast zendt een rapport naar net eigen district van de „kampeer- ders", maar bezit zelf ook uitge- breide volmachten. Hieruit blijkt, dat elk bivak of kamp als een zeer serieuze "zaak wordt beschouwd en dat alle mid- delen worden aangewend om „het kamperen" aan het doel te laten beantwoorden. BUITENZORG, 3 Aug. (Aneta). Een aantal arrestaties is verricht in verband met de aanval op de Goal- para-onderneming in het Soekaboe- mise vorige maand. De leider van de groep ondernemingswachten, die aan de overval deelnamen, nadat zij waren overgelopen naar een bende, zou volgens Aneta's zegsman reeds achter slot en grendel zitten. Voorts verneemt Aneta, dat twee Indonesiers, die verdacht worden van de moord op een employee van de onderneming Goenoeng Besar, die eveneens vorige maand werd ge- pleegd, in hechtenis zijn genomen. Volgens Aneta's correspondent te Buitenzorg is het in het onder - district Garoeng Koeda bij Buiten zorg onrustig. Binnen een maand tijd zijn in dat gebied twee moorden gerapporteerd, die gepleegd werden door bewapende terroristen. De slachtoffers waren Chinezen. Twee Amsterdammers, die bij "de sigarenwinkelier M. te Laren z.g. Volksher.stel-cigaretten kochten, be- merkten dat de pakjes niet gebande- rolleerd waren. Zij deden hiervan aangifte bij de politie ter plaatse, die M. verhoorde, waarbij aan het licht kwam, dat de sigarenwinke lier de cigaretten betrok van de portier van een bekend Larens hotel. Via een oberkellner en een kellner van hetzelfde hotel, een zekere A. uit Baarn, kwam de politie tenslotte terecht bij M. E. te Hilversum, die de afgeltjpen nacht, onder de in- vloed van alcohol verkerend, van zijn bed is gelicht. Deze van E. ver- voerde geregeld met een taxi de cigaretten van verschillende haven- plaatsen naar 't Gooi. De cigaretten werden van schepelingen opgekocht en naar het zich laat aanzien be treft het hier een omvangrijke cigarettenhandel. ET BRUSSELSE DAGBLAD „De Nieuwe Gids" heeft de kat de bel aangebonden en is hevig van leqr getrokken o.a. tegen de Nederlandse Rijksbureaux, nadat de heer Osterrieth, de voorzitter van de Antwerpse Kamer van Koophandel op de Nederlands-Belgische dagen te Rotterdam al ongezouten had verteld hoe hij over de Rijksbureaux in Nederland dacht. De schrijver van heb verhaal, die ondertekent met A. G. S. en vermoedelijk een Nederlander is, constateert, dat de samen- werking tussen de Nederlandse en Belgische regeringsinstan- ties niet wil vlotten en een hoger Belgische ambtenaar zou hem gezegd hebben, dat alle mooie besluiten en perscom meptaren van Chateaux d' Ardennes ten spijt, het schijnt, dat Nederland niet oprecht en kraChtdadig een eigen economische sanering wil beginnen. De Rij'/sbureaux noemt hij corrupte organisaties, die particuliere belangen dienen,® moeilijkheden zouden zijn ontstaan over de vrije inwisselbaarheid der munten en Gutt zou speciaal naar Nederland zijn gekomen om te beoqrdeven of men nog verder kan gaan met crediet- ver'» ning aan Nederland. Hoewel dit niet de eerste maal is, dat buitenlandse bladen ongezouten critiek brengen op rijksbureaux, het economische beleid der Nederlandse regering en de verstarring enz., heeft dit artikel grote aandacht ge trokken, temeer daar het A.N.P. meende goed te doen het te citeren zonder commentaar van onze rege ring. Op onze beurt zijn wij ons licht gaan opsteken, zowel in Brus- sel, Antwerpen als Den Haag. In dit eerste artikel zullen we onze Belgische ervaringen .vertellen. Verzet is toegenomen Wellicht herinnert men zich hoe wij enkele maanden geleden een aantal Belgische zakenlieden heb ben ondervraagd over hun mening omtrent de Benelux. Hoewel we toen ook de critiek hebben weer- gegeven, bleek het overgrote rneren- deel der ondervraagden niet alleen begrip te hebben van, de Benelux- gedachte, doch er ook voldaan over te zijn. Hoewel we niets lisver zou den doen dan hier vertellen. dat het niet zo erg is als volgens „De Nieu we Gids" zou blijken, mogen we de waarheid niet te kort doen. Het verzet tegen de Benelux Is in Belgie gestegen en vermoede lijk voor het eerst beginnen zelfs uitgesproken pro-Nederlandse kringen zich af te vragen of de gedachte inderdaad in de practijk verwezenljjkt kan worden. Lei- dende persoonlftkheden uit de zakenwereld, die wel degelljk tot oordelen bevoegd zijn, betwijfelen of het Nederland van vandaag voldoende courage heeft om het mes in de economische verstar ring te zetten, hetgeen h.i. nood zakelijk is ter nivellering van de wederzijdse economische politiek. Nauwkeurige waarnemers kunnen zich zelfs niet aan de gedachte ont- trekken, dat zowel de Belgische eco nomische captains als bepaalde groeperingen in de Belgische rege ring zelf Nederland slechts ten dele au serieux nemen. De critiek op onze rijksbureaux is inderdaad ver- nietigend en we zouden durven be- weren, dat „De Nieuwe Gids" een en ander nog slechts in zeer gema- tigde bewoordingen heeft weerge- geven. Daarnaast is men fel gebeten op de Nederlandse vakgroepen en bedrijfschappen, de starre deviezen- politiek, de corruptie onder de amb- tenaren, het touristenverkeer enzt In alle toonaarden kan men al of niet gerechtvaardigdd critiek op de Nederlandse „zuiveraars" horen. „Uw land", aldus een zeer vooraan- staande bankdirecteur in Brussel, „is een land van hardwerkende zaken- mensen, ploeterende arbeiders, lui- lakkende ambtenaren en dolzinnige zuiveringsexperts. De kleine man heeft bij jullie te lang achter de tralies gezeten en de grote liep te spoedig vrij 'rond. De formulieren- dwaashei^, die soms uitsluitend in het leven schijnt te zijn geroepen om nog meer ambtenaren een mak- kelijk baantje te geven, doodt ieder particulier initiatief en bezorgt u een slechte naam in het buitenland. De zuiveringswoede van uw dom- sten wekt de lachlust op van onze verstandigen." Met begrip voor het generalise- reri van onze zegsman moeten we inderdaad toegeven, dat onze naam in het buitenland een lelijke knauw heeft gehad. Ook in Frankrijk, Ita lic, Zwitserland, landen waar we geregeld komen, beginnen wij een naam te krijgen van een volgzaam, braaf volkje, dat zich dagelijks in de hoek laat trappen door een leger van ambtenaren, waaronder vele onbetrouwbare elementen znten. De verhalen over het Bureau Nationale Veiligheid, over het Rode Kruis, over onze Buitenlandse Dienst, qyer de Schreieder-affaire hebben reeds in brede kring ook in het buiten land de indruk gevestigd, dat er iets mis is in het Nederland van na de bevrijding. r Om op Belgie terug te komen, waar de Benelux-gedachte de laat- ste maanden goede aanhangers is verloren, betreurt men het inder daad zeer, dat reeds weken na Chateau d'Ardennes Nederland nog geen enkel bewijs gegeven heeft van zijn goede wil om terug te keren tot de vrije economie. ,.De Nieuwe Gids" overdrijft in dit op- zicht niet. Men gelooft hier gchter, dat de regering verstrikt zit in de economische verstarring der dui- zend rijksbureaux, vakgroepen, be drijfschappen, ondervakgroepen, onderbedrijfschappen, adviesbureaux planbureaui, cri&isinstellingen,- con- trolediensten, wotlld-be-rechtertjes, tleviezenbeperk ingen, instellingen zus en instellingen zo, waar de ambtenaren zich verbergen achter een groot schrijfbureau, zelf niet meer weten voor welk doel formu- lier ,.GYC 10896-DS 2342 Bar" moet dienen en omdat ze geen gat meer zien in de economische chaos, hun tijd zoek maken met leuke vertel- sels tegen hun „secretaresse" en daardoor zo vermoeid raken, dat ze met hun „dienstauto" naar huis moeten gaan. Stee.ds meer betwij felen Belgische kringen, die het op recht goed met Nederland menen en thans alsnog de Benelux-gedachte verdedigen, of' de Nederlandse rege ring er nog in kan slagen dit klu- weri te ontwarren zonder bijl. Ge- bruikt de Nederlandse regering wel een bijl, d.w.z. opheffing van alle overtollige instellingen en massa- ontslag van ambtenaren, dan ont- staat er werklposheid, omdat^ de arbeidsmarkt op dit moment ver- zadigd is. De directeur van een groot be- drijf in Antwerpen, die herhaalde- lijk in Nederland vertoeft, vertelde het zo krachtig: De, Benelux is een farce zonder radicale wijzigingen in de Nederlandse economische po litiek. Indien uw land met ons wil samen werken, zult' gij de geleide economie moeten verlaten, want wij zullen de vrije economie trouw blijven. Die heeft ons gouden eieren geiegd. En op gevaar af, dat uw land hier al zijn vrienden verliest, moet dat snel gebeuren. Zo denkt men in Belgie. Men ziet ons als zittend op een hellend vlak. Wij "zijn voorstanders van de Bene lux-gedachte, warme voorstanders zelfs en juist daarom dachten we goed te doen deze naakte waar- heden te publiceren. Alleen een struisvogel steekt zijn kop in het zand. In ons tweede artikel het Nederlandse standpunt. Op Zaterdag 31 Juli zijn te Frankfort de handelsbesprekingen met de Bizpne afgesloten, welke van Nederlandse zijde stonden on der leiding van mr. S. Th. J. Tep- pema en van de zijde der Bizone onder leiding van mr. W. M. J. Logan. Een overeenkomst is ge parafeerd, welke het handelsver- keer tussen Nederland en de Bi zone regelf voor het tijdvak van 1 Augustus 1948 t.m. 31 Juli 1949. Contingenten zijn vastgesteld voor de in- en uitvoer in beide richtin- gen zowel van goederen als van diensten. De totalen der contingen ten belopen 181 millioen gulden voor de uitvoer vagi Nederland naar de Bizone, 230 millioen gulden voor de uitvoer van de Bizone naar Ne derland. De autoiyteiten van de Bi zone en de Nederlandse regering hebben bij het tot stand komen van deze overeenkomst er naar' gestreefd een daadwerkelijk begin te maken met de toepassing van de richtlijnen voor het herstel van de Europese economie. zoals voorzien in het Marshall-plan en de overeenkomst van Pagijs. Het is te verwachten, dat het handelsverkeer met de Bi zone door deze overeenkomst en vergelijking tot de laatste twee a drie jaren aanmerkelijk zal toene- men. De lijsten der contingenten Zondag 8 Aug. hoopt de heer J. M. Baggen te Geleen zijn 75-jarig lidmaatschap van de Harmonie ..St. Caecilia" te vieren. De heer Baggen werd geboren 26 Sept. 1860 en is dus bijna 88 jaar. Reeds op 13-jarige leeftijd trad hij als werkend lid toe tot de bovengenoemde harmonie. 30 jaar lang is hij haar directeur ge weest. Sedert 1919 is hij ere-voor- zitter der Harmonie. Gedurende zijn 75-jarig lidmaat schap hdeft hij geen enkele repetitie verzuimd. De Harmonie en met haar de gehele gemeente Geleen zal de krasse jubilaris op 8 Augustus op hartelijke wijze huldigen. over en weer omvatten tal van ar- tikelen, zoals bijv. de levering van groenten en diensten aan Duitsland en aan de andere kant de levering van tal van artikelen, welke Duits land traditioneel naar zijn weste- lijke buren pleegt uit te voeren. Naar Reuter nog uit Frankfort meldt, zal Nederland voornamelijk levensmiddelen, chemicalien, tin, rubber en industrie-diamanten en de Bizone voornamelijk machine- rien. gezaagd hout, chemicalien, textielgoederen, electrische instal- laties en ijzer- en staalproducten, alsmede voor 70 millioen gulden aan kolen leveren. Voorts voorziet de overeenkomst in het instellen van een gemengde commissie, bestaande uit vertegen- woordigers van beide partijen. Deze commissie zal op verzoek van elk van beide partijen bijeengeroepen kunnen worden. BATAVIA, 3 Aug. (Aneta). De Commissie voor Goede Diensten zal worden aangevuld met Joseph W. Scott, die na afwezigl^eid van 'n half jaar, zijn plaats in de Ameri- kaanse delegatie wederom zal inne- men. Scott kwam naar Indonesie met de Commissie voor Goede Diensten in haar oorspronkelijke samenstel- ling en was toen adviseur van Gra ham. De huidige Amerikaanse plaats- vervangende gedelegeerde, Charton Ogburn, onderbrak zijn negendaagse tocht door Sumatra om Scott heden in Batavia af te halen. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft naast de heer J. van San ten (C.P.N.)die voor ver- scheiden groepen van provincien gekozen Was. benoentd verklaard tot lid der Eerste Kamer, de heer A. D. Schoonenberg te Amsterdam. (Van onze speciale verslaggever) Heeft u er enig idee van wan- neer de eerste kaartlegster werd geboren? De juffrouw om de hoek, die k raison van 5 gulden een „degelijk inzicht" geeft in alle onheilen en voordelen, die de mensheid nog te wachten staan, kan beslist geen antwoord geven op deze netelige vraag. Misschien hebben we het bij het verkeerde eind, maar we dachten zo dat die doos van Pandora uit de Griekse mythe er wellicht iets mee te maken heeft. Volgens de legende ontsnapte de hoop uit genoemde doos op het moment dat alle denk- bare ellende over "de wereld was uitgestort. Deze doos van Pandora vindt thans haar gewijzigde vorm terug in het legertje kaartlegsters, clairvoyantes, astrologen of hoe de geleerde titels van deze op de onnozelheid van het mensdom vegeterende lieden verder mogen luiden. Op hen vestigen de door tegen- slag geplaagden in ontelbare geval- len ten onrechte hun hoop. Voor een dubbeltje, dat is de prijs van een krant, komt men in het bezit van adressen waar men deze „hoop" kan kopen. En duizenden lopen er dage lijks in. Men vraagt zich vaak met ver- wondering af hoe lang een derge- lijke toestand nog gehandhaafd zal blijven. Het zou normaal zijn, indien onze tijdgenoten niet meer zouden ge- loven in het orakel van de kaart. Niets is echter minder waar: rijk en arm komt bij de kaartlegster. Onze desillusie Aangebrande sperciebonen Uw verslaggever behoefde zich slechta.naar de hoofdstad te begeven om zich als het ware rond te wen- telen in „toekomst-deskundigen", die in bepaalde buurten een vaak lachwekkende renomme bezitten. De meeste kaartlegsters wonen gelijkvloers, waarschijnlijk om de clientele „de trap" te besparen. Wat men van de woning van zo'n twintigste-eeuws orakel te zien krijgt is meestal een onogelijk wachtkamertje en een ouderwets ingerichte woonkamer, die als „spreekkamer" dienst doet. Ook is uw reporter wel in een klein keuke'ntje ontvangen, temid- den van potten en pannen en een weee lucht van aangebrande sper ciebonen en onwelriekende goot- stenen. Een weinig aantrekkelijke, maar vriendetijke en mollige dame op leeftijd, draagster van een mystieke naam, iets in de geest van ..madame Rosina" of „mevrouw Virginia", zwaait hier de scepter. Ze heeft over het algemeen een fijn psychologisch instinct en ze gebruikt steeds hetzelfde recept voor dezelfde kwaal. Handig vist ze uit waar de schoen wringt en met prijzenswaardige mensenkennis, opgedaan in de j'a- renlange praktijk, waarschuwt of bemoedigt ze, al naar gelang. Haar stentorstem herhaalt achter iedere uitspraak het stereotiepe: „de kaarten liegen niet". Bij een van onze bezoeken aan een waarzeggend landgenoot, bleek de betreffende „clairvoyante" een heer te zijn. „Ja, ziet u", aldus het phenomeen, „ik wil eigenlijk voor niemand weten dat ik mijn gave productief maak. Ik ben echter ge- dwongen, omdat ik geen steun wil aanpakken...,.Wat., eh wilde u eigenlijk weten?" Op zoek naar bedwelming. De grote massa der „gelovigen". die hier komt, zoekt hoop. Men weet dat deze soort „hoop" niets anders is dan een narcoticum van zeer slech"te kwalitgit. De stakkers, die de gang naar de kaartlegster prefereren boven het vertrouwen in Christus die de hoop zelve is. Ze zoeken een surrogaat, het twijfel- achtige vooruitzicht op een beetje geluk, een grote erfenis, een reis over een groot water, een vurige liefde of „het grote lot". Men wil zoveel mogelijk gede- tailleerde beloften en toekomst- voorspellingen, men wenst te weten hoe de zaken verder zullen gaan, hoe een proces zal aflopen en steeds weer: of men zijn baantje zal behouden. Volgens de indrukken die uw ver slaggever tijdens deze reportage opdeed, blijkt dat „de liefde" -een betrekkelijk ondergeschikte rol speelt. „Ze is in onze tijd blijkbaar niet meer zo gewichtig", onthult ons egn omvangrijke matrone die haar sporen op het pad der toekomst kennelijk heeft verdiend. „Allen die hier komen", gaat ze verder, „willen waar voor hun geld, waar welker waarde men in geld kan uitdrukken. Positie, geld en zaken is alles wat de klok slaat. Dan is er ook nog de angst om geld 'te ver- liezen en te worden verlaten". Jeugd in gevaar. In plaats van juffrouwen aan de grens van de huwbare leeftijd zijn het tegenwoordig vooral jonge meisjes die op gezette tijden in deze ongezonde atmosfeer vertoeven .om iets vernemen over vrienden of de kans op een rijk huwelijk. Dit is een zeer onrustbarend ver- schijnsel in verband met de zeker niet denkbeeldige gevaren waaraan een deel van onze vrouwelijke jeugd zich ten deze blootstelt. De „adviezen" die de kaartlegster aan jeugdige mensen geeft, zijn vaak ergerlijk en in vele gevallen niet te tolereren. Nog nooit is er zoveel reden geweest om het "maat schappelijk euvel der toekomst- piraten voorgoed de kop in te druk- ken. Men gaat voort op de grote schuttingen „enorme" reclamebor» den aan te brengen met de naam van een of ander ..beroemd" hel- rJnvvioMrlo rlin rlirfrtliiTrp" n derziende die teren is. „dagelijks te consul- Het is no^al duidelijk dat zij die de parapsychologische verschijnse- len op een dergelijke manier aan- wenden een maatschappelijk onge zonde sfeer scheppen. Met name d,e frisheid in denkwijze van onze jeugd wordt hierdoor in hoge mate aangetast. Een normaal denkend tot de jaren des verstands gekomen mens gaat niet naar een kaartleg ster of iets dergelijks. Het zijn dan ook meestal slechts de melancholici en zielszieken, de weifelaars en hul- pelozen, de lieden met een hyste- risch of criminele inslag, die zo al geen hulp, dan toch troost verwach ten om op deze waardeloze wijze te worden bevrijd van de last die op hen drukt. Al deze mensen die in de chaos der tijden ziek zijn gewor- den en wier bestaan voornamelijk het bestaan der helderzienden in het algemeen mogelijk maakt. Deze" zwakkelingen vinden hier gelegepheid om alles wat hun het tegenwoordige leven zo moeilijk maakt op een ander, in dit geval de helderziende of kaartlegster, af te wentelen. Zij vinden tegelijk een weliswaar betaalde maar niettemin willige toehoorsted die hen een mo ment de illusie schenkt van vriend- schap en medeleve'n. Dit zal waarschijnlijk de reden zijn waarom er in deze tijd zoveel mensen naar de kaartlegster gaan... Nogmaals: laten wij daarom in deze tijd van chaotische verwikke- lingen dit kwaad bestrijden met de wapens van het klare verstand en het koele denken! (B. d. H.) Waar is deze domper op de dis- tributievreugde nu eigenlijk aan te wijten? Zijn de boeren gaan sta- ken? Is onze veestapel plotseling, vanwege de tropische temperatuur in lucht opgegaan? Of vinden de slagers het te warm om in de win- kel te staan? Wij hebben ons om inlichtingen gewend tot het dage lijks bestuur van de Slagersvereni- ging St. Nicolaas te 's-Hertogen- bosch, een afdeling van de lande- lijke R.K. Slagersbond, waar men ons de volgende voorstelling van deze onverkwikkelijke zaak gaf. Opheffing leveringsplicht oorzaak. Gelijk als bekend mag worden verondersteld bestond er tot voor kort voor de boeren een leverings plicht. De regering was en is dan de aankoopster van het vee voor het B.V.V. (Bedrijfschap voor Vee en Vlees) en het aankoopbu- reau stelt de prijzen vast, De vee- handel was dus eigenlijk uitgesche- keld en de siager kon het hem toe- komende rantsoen betrekken van hef bedrijfschap. Nu is kort voor de verkiezlng de leveringsplicht opgeheven, tegen het advies van de Vakgroep Slagerij en van de veehandel in. En in deze zet schuilt, aldus onze zegslieden, de oorzaak van de vleesloze week. ■- De boeren immers hebben op het ogenblik hun drukste periode in verband met de oogst. En nu zij niet verplicht zijn hun vee te*gaan leveren, laten zij hun andere werk voorgaan. Daar komt nog bij, dat er een periodieke schommeling in de prijzen is, waardoor op dit mo ment de boer 2 cent per kg. min der krijgt voor zijn vee. Dat sti- muleert hem uiteraard nog minder tot ebn vrijwillig levering, want als hij zijn vee nog enige tijd laat staan en zwaarder laat worden, kan hij door de gewichtstoename het verlies van die 2 ct. compenseren. Er is ruim voldoende vee Men is in de betreffende kringen de vaste overtuiging toegedaan, dat er ruim voldoende vleesaanvoer zou zijn, wanneer men de handel normaal via siager en veehandel liet geschieden, want er is voor- raad genoeg. Rundvee is er ruim voldoende. Weliswaar is onze varkensstapel tot op £en derde van 't vooroorlog- se kwantum teruggelopen door de overheidsbemoeiing. zoals teeltbe- perking en de anderhalf jaar gele den plaats gehad hebbende af- slachting van biggen en zeugen, al les op het motief dat bij een vrije teelt. tengevolge van veevoeder- tekort 't voeder onttrokken zou worden aan de geplande voedselvoor- ziening en deze daardoor in gevaar zou kunnen komen. De overheid ken niet nauwkeurig het kwantum rundvee. doch alleen het aantal die- ren en baseert zich daarbij op de schatting van 1947. Men mag ech ter rekenen met een gewichtstoena me van 100 tot 150 kg. per dier, waardoor het tekort aan varkens- vlees ruimschoots wordt gedekt. „Misleide" economie. Alleen wanneer men het gehele bedrijfsleven weer laat aantreden, zo zegt men in slagers- en veehan- delaarskringen, kan aan deze chao tische toestand een einde komen. Door het huidige beleid worjien bepaalde groepen Nederlanders gedupeerd zonder daft de regering zich daar iets van aantrekt. Want niet alleen woi;dt deze week het menu voor alle Nederlanders schraler en de zorg der huisvrou wen weer een stuk groter, maar bovendien ondervinden de slagers ongewild en ongevraagd een fi- nanciele strop. Officieel immers is hun winst gebaseerd, op een rantsoen van 300 gr. per persoon per week, terwijl ze het nu met dezelfde winsmarge maar moeten zien te halen uit een rantsoen van 400 gr. per drie weken Men zou hier onderhand gaan spreken van „mlsleide economie". De Democratische Volksunie in Finland, die om de communistische partij is georganiseerd, zaleenhou- ding van scherpe oppositie aanne- men ten opzichte van de nieuwe re gering, luidens eerf resolutie, welke is aangenomen op de nationale ver- gadering van de partij te Helsinki. PARAMARIBO, 3 Aug. (A.N.P.— Aneta). De nieuwe Gouverneur van Suriname, dr. W. Huender, is gisterochtend met zijn gezin van boord van de „Stuyvesant" gegaan. Hij werd verwelkomd door de plaatsvervangende voorzitter van 't College van Alg. Bestuur, dr. J. C. de Miranda, de vice-voorzitter van dit college, R. G. Vervuurt, en de voorzitter van de Staten. Dr. Huender inspecteerde de ere- waclit van de politia en begaf zich vervolgens naar het Gouverneurs- huis, waar militairen de waperien. presenteerden. In het Gouverneurs- huis werden civiele en miiitaire autoriteiten aan de Gouverneur voorgesteld, Onder gejuich van de menlgte wandelde dr. Huender naar het naastliggende gebouw van de btaten, waar hij werd befidigd Dr. Huender, die de 57e Gouver- neur van Suriname is, zeide in zijn eerste redevoering, dat de opbouw van een nieuw Suriname ongetwij- feld moeilijkheden met zich zal brengen, doch deze moeten worden aangepakt in de eensgezindheid waartoe Komngin Wilheimma aan- spoorde in Haar toespraak tot het Rijk bij de bekefidmaking van Haar trcronsatstand 97. Nadat de man van de Hoornse boot het geld, dat zij verdiend fladden, in hun hand had geteld, zijn ze met z'n tweeen gaan pas- sagieren, om hun terugkomst fin Amsterdam te vieren. En met harmonika en pinda-lekka- trommel op zij verlieten zij de haven aan 't IJ. Toen zij om het Centraal station waren ge- lopen, zei Jan Klaassen: we zullen eejrst een bos bloemen kopen voor mijn lieve vrouw Katrijn; een bos gele theerozen, die ruiken iUn- En toen zij- dat hadden gedaan, zijn ze de stad maar in gegaan. Mi Wong stelde voor eerst wat te gaan eten, omdat ze die morgen niet hadden ontbeten. Jan Klaassen vond dit idee wel goed; hij dacht dan krijg ik mis schien wat meer moed. Mi Wong zei, ik hep- pen een reuse idee, wij dan gaan naar een Chinees cafe, Daar allemaal sijn aparte hok- Jes, wij kunnpn daar eten rijstschotel met stokjes; dat sijn een Chinese lekkernij niet duur en gesond foor jou en foor mij Olreit zei Jan Klaassen. leg nou maar niet langer te zeuren; dat moet voor deze keer dan maar gebeuren. Ik heb anders meer trek in een stuk worst en bovendien heb ik een barre dorst. Zo kwamen zij in een Chinees restau rant; Mi Wong was hier nog een ouwe klant.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4