Ook gouden medaille voor Nel van Vliet ■HHP Nieuw Olymp. record van Fanny Blankers SPORT Nederland's derde hockey-overwinning in successie I Overwinning in begin niet zeker Olympiade Onze zeilers maken geen grootse indruk Gouden medaille lokt opnieuw! IN BROKJES Frankrijk met 2—0 gestagen n IjnmEfl Nu of nooit "V Bob Maas derde in star-klasse m Terweer in 2e ronde Jan Zwaan uitgeschakeld NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Woensdag 4 Augustus 1948 PAG. 5 SINDS HET BEGIN van de Olympische Spelen is het voor Ne- derland crescendo gegaan in het zwemstadion. Won eer- gisteren Marie Louise Vaessen de bronzen medaille op de 100 m. borstcrawl, gisteren wist Nel van Vliet de gouden medaille te veroveren. De Nederlanders, die gisterenavond in het zwem stadion aanwezig waren, zullen zich altijd de finale van de 200 m. schoolslag herinneren. Drie Nederlandse meisjes waren in de eindstrijd en de gouden medaille kon door Nel van Vliet worden veroverd. En zij won in een tactisch goed gezwommen wedstrijd, terwijl Jannie de Groot en Tonny Horn resp. vijfde en zevende werden. De jachten van de dra- kenklasse rondom de boei bij het begin van hun strijd om de Olym pische titel in Torbay. De Nederlandse „Joy" (H 50) met stuurman Jonker ein- digde vijfde. Op de voor- grond de Engelse „Ceres II", die zevende werd. Worstelen Van Dijk winnaar 100 m. rugcrawl DRIE NEDERLANDSEN IN HALVE EINDSTRIJD OP DE VIERDE DAG van het Olympisch athletlektoumooi werd begonnen met de serie 80 meter horden voor dames. In de eerste serie liep Fanny Blankers-Koen mee op de tweede baan. Zij kwam als eerste door de finish in fraaie stijl, een on- bedreigde overwinning in de tijd van 11.3 sec., waarmede zij het Olympisch record van de Italiaanse hordenloopster Valla met 0.3 sec. verbeterde. Tevens evenaarde zij het wereldrecord In dit nummer, dat zij zelf in haar bezit heeft tezamen met de Italiaanse Testoni. FLORET 110 M. HORDEN Regen of geen regen FRANKRIJK toonde zich gisterenavond op de Lyons sportvelden te Sudbury een taaiere tegenstander van het Nederlandse hockey-elftal dan Belgie en Denemarken, die beiden kansloos ten onder waren gegaan tegen onze ploeg. Voor de derde ach- tereenvolgende maal in slechts vier dagen slaagden de Oranje- hemden er in een overwinning in dit Olympische hockey-tournooi te behalen, maar ditmaal waren de onzen minder productief. Verdiend was de zege zeer zeker, maar keeper Richter heeft toch heel wat meer benauwde ogenblikken gehad dan in de beide vorige ontmoetingen. FT* Fenny Blankers-Koen vestigde met een tijd van 11.3 sec. een nieuw Olympisch record op de 80 meter horden en egaliseerde tevens het wereldrecord. Fanny neemt de laatste horde en snelt onbedreigd op de finish af, gevolgd door de Engelse J. M. Upton (736) en de Francaise J. L. Toulouse (733), die <tesp. tweede en derde werden in deze eerste serie. Victoria Draves (V.S.) Sierlijkste schoonspringster 158 doden op Malakka Nenni voert besprekingen in, Polen Bom gevonden op Sinf Pietersplein Weer een onfploffing te Cairo MISSIONARISSEN UITGEWEZEN door Chinese communisten De nieuwe Hongaarse President DUIZENDEN SLACHTOFFERS bij overstromingsramp in China 100-jarige te Eindhoven h Post voor militairen op weg naar Indie Eva Szekely (Hongarije) 3 min. 2 5 sec Jannie de Groot (Ned.) 3 min. 6 2 sec Church (Gr. Britt.) 3 min. 6.1 s. Tonny Horn (Ned.) 3 min. 7.5 s. Hansen (Denemarken) 3 min. 8.1 sec. De tijd van Jannie de Groot lag 0.1 sec. hoger dan die van Church, waaromtrent de jury nog een uit- legging zbu geven. Daar Nel van Vliet de beste tij- den had gemaakt in de voorwed- strijden, had zij de vijfde baan tus- sen Nancy Lyons en Else Novaac. De acht dames startten tegelijk en direct nam de Hongaarse de lei- ding gevolgd door Nancy Lyons, terwijl Nel en de vlinderslag zwem- mende Eva Szekely op gelijke hoogte lagen. De Nederlandse toeschouwers werd het bang om het hart, want na 100 meter, op de helft van de afstand, was de positie nog precies dezelfde. Doch zoals Nel na afloop tegen ons zei, was het opzet van haar ge- weest. Ze dacht: laat ze maar gaan, die krijg ik wel in de eindspurt. Ik zal winnen, al is het met handslag. Zij hield haar rivalen dan ook goed in het oog en zorgde er voor, na drie banen, gelijk met Else No vaac te keren, onmiddellijk gevolgd door de Australische. Eva Szekely zakte iets af, zodat Nel slechts had te letten op de twee rivalen op de banen naast haar. Op de laatste 50 meter zette zij een prachtige eindspurt in en maak- te zich los van de Hongaarse. Nan cy Lyons passeerde Else Novaac nog, maar kon onze wereldrecord- houdster niet meer inhalen. Dolgelukkig, maar doodmoe van de strijd en de nervositeit was de nieuwe Olympische kampioene. Een van de eersten, die haar geluk- wenste met het succes, was prins Bernhard, die de verrichtingen met belangstelling had gadegeslagen. De klassering van Janny de Groot en Tonny Horn betekende geen slecht resultaat in dit sterke In ternationale gezelschap. Toch had men meer verwacht van Jannie de Groot, vooral omdat zij de laatste weken steeds tijqlen had gemaakt, die om en nabij de drie minuten lagen. Direct na het bekend worden van de uitslag werd de Olympische kampioene gehuldigd. Het rood-wit- blauw ontplooide zich aan de hoog- ste mast, terwijl het Wilhelmus werd gespeeld, dat trots en krach- tig door de grote groep Nederlan ders werd meegezongen. Het resultaat van de 200 meter schoolslag luidt als volgt: 1. en Olympisch kampioene Nel van Vliet, (Ned.) 2 min.. 57.2 sec, 2. Lyons (Australia) 2 m. 57.7 sec. 3. Novaac (Hongarije) 3 m. 0.2 sec. UITSLAGEN Basket ball: Tsjecho SlowakijeEgypte ChinaKorea BelgieIrak Mexico—Frankrijk UruguayItalie ChiliPhilippijnen Peru—Zwitserland Ver. Staten—Argentinie 52—38 49—48 98—20 56—42 46—34 68—39 49—19 59—57 Hockey: PakistanDenemarken AfghanistanVer.St. NederlandFrankrijk Waterpolo: 2e ronde SpanjeIndia Argentinie—Egypte HongarijeZ. Slavie ZwedenVer. St. 9—0 (5—0) 2—0 (0—0) 2—0 (2—0) 11—1 (9—0) 4—4 (3—1) 3—1 (2—0) 7—0 (3—9) Milt illfllt! Petite carabine: 1. en Olympisch kamipoen Cook (V.S.), 599 punten. 2. Tomsen (V.S.), 599 punten. 3. Jonsson (Zweden), 597 punten. 4. Kongsjorden (Noorwegen), 597 pun ten. 5. Kedegaard (Noorwegen), 597 punten. De resultaten van de Nederlan ders waren: Brussaard 588 punten, Schoonman 580 punten en Both 572 punten. De eindklassementen van het Olympische tournooi vrij-worstelen luiden: Vlieggewicht: 1. en Olympisch kampioen Viitala (Finland). \j Bantamgewicht: 1. en Olympisch |i kampioen Akar (Turkije). m Vedergewicht: 1. en Olympisch kampioen Bilge (Turkije). Lichtgewicht: 1. en Olympisch 11 kampioen Auk (Turkije). Weltergewicht: 1. en Olympisch kampioen Dogu (Turkije). Middengewicht: 1 en Olympisch kampioen Brand (V.S.). Half-zwaargewicht: 1. en Olym pisch kampioen Wittenberg (V.S.). Zwaargewicht: 1. en Olympisch kampioen Bobis (Hongarije). Zwemmen 4 x 200 m. estafette: 1. en Olympisch kampioen Verenig- de Staten, 8 min. 46 sec. Kogelstoten heren: 1. en Olym pisch kampioen Thompson (Ver. Staten). Hink-stap-sprong: 1. en Olym pisch kampioen Ahman (Zweden), 15.40 meter. Athletiek, 200 meter heren: 1. en Olympisch kampioen Patton (V.S.), 21.1 sec. HET HEEFT onze zeilers niet mee gezeten op de eerste dag d®r Olympische zeilwedstrijden. De beste resultaten behaalde Bob Maas, die in de eerste race van de star-klasse derde werd na Italie en Engeland. Jonker werd 5e in de draken-klasse, de Jong moest met een 6e plaats genoegen nemen in de firefly- klasse, terwijl De Vries-Lentz in de swallow-klasse in het geheel niet door de finish kwamen. 80 M. HORDEN In de eerste serie 100 meter rugslag dames had onze landgenote Ria v. d Horst de vijfde baan tussen Lane (Nieuw Zeeland) en de Zweedse Fredin. De vijf zwemsters startten precies gelijk en bij het keerpunt keerde Berlioux het eerst gevolgd door Lane en daarna Ria v. d. Horst. Op de laatste baan kwam Ria zeer' hard opzetten terwijl zij goed baan hield waar zij anders juist zoveel last mee heeft. Toen er nog tien meter gezwommen moest worden lag zij gelijk met haar rivalen. Met een fractie verschil tlkte zij als lste aan in de tijd van 1 min. 18.7 sec., de beste tijd, die zij ooit gemaakt heeft. Berlioux (Fr.) en Lane (Nw. Zeeland) noteerden dezelfde tijd, 1 min. 18.8 sec. Ria van der Horst heeft zich hier- mede in de halve finale geplaatst. De uitslag van de eerste serie was: 1. Ria van der Horst (Nederland) 1 min. 18.7 sec. 2. Lane (Nw. Zee- land) 1 min. 18.8 sec. 3. Berlioux (Frankrijk) 1 min. 18.8 sec. 4. Fre- dino (Zweden) 1 min. 22.2 sec. Dicky van Ekris kwam in de der de serie aan de start. Zij was iets te laat weg doch haalde mooi op en keerde als vierde. Wel zette de Hil- versumse zwemster de spurt in, doch zij kon niet meer van haar vierde plaats komen. De uitslag luidt: 1. Davies (Australie) 1 min. 16.4 sec. 2. Novaac (Hongarije) 1 min. 17.3 sec. 3. Jensen (V.S.) 1 min. 18.8 sec. 4. Dicky van Ekris (Neder land) 1 min. 19.3 sec. Wegens haar goede tijd komt ook zij in de halve eindstrijd uit. Greetje GaHiard startte in de 4de serie naast de Franse Ginette Jany en Ballintijn (Noorwegen). Op de laatste 50 meter zwom zij zeer goed haalde Gibson (Gr. Brit.) in en zij tikte zelfs met een voorsprongetje als eerste aan in de tijd van 1 min. 18.2 sec. De uitslag luidt: 1. Greetje Galli- ard (Nederland) 1 min. 18.2 sec. 2. Mellon (V.S.) 1 min. 18.7 sec. 3. Gibson (Gr. Brit.) 1 min. 19.7 sec. 4. da Groba (Brazilie) 1 min. 21.4 sec. De uitslag luidt: 1. Fanny Blan kers-Koen (Ned.) 11.3 sec. 2. Upton (Gr. Brittannie) 11.8 sec. 3. Toulouse (Frankrijk) 12 sec. 4. James (Fin land). - De eerste drie van elke serie wer den voor de halve eindstrijden ge plaatst. In de tweede serie werden ge plaatst: 1. Gardner (Gr. Brittannie) 11.6 sec. 2. Lomska (Tsj. Slowakije) 11.8 sec. 3. Simonetto de Portela (Argentina) 11.8 sec. In de derde serie: 1. Monginou (Frankrijk) 11.7 sec. 2. Strickland (Australie) 11.9 sec. 3. Oberbrcyer (Oostenrijk) 11.9 sec. In de vierde en laatste serie nad onze tweede vertegenwoordigster, Gerda van der Kade-Koudijs, de binnenbaan. Gerda van der Kade- Koudijs had een goede start en zij nam de eerste horde als eerste. Een felle strijd voerde de Rotterdamse athlete met Elfriede Steurer. Beide loopsters gingen vrijwel gelijk over de horden, maar onze landgenote bleek bij de laatste horde juist iets sneller te zijn, doch op het laatste vlakke stukje wierp de Oostenrijkse zich naar voren en won met miniem verschil. De uitslag luidt: 1. Elfriede Steu rer (Oostenrijk) 12.2 sec. 2. Gerda van der Kade-Koudijs (Nederland) 12.2 sec. 3. Walraven (V.S.) 12.6 sec. Voor de eerste halve eindstrijd stelden zich van binnen naar bui- ten op: Fanny Blankers-Koen (Nederland)Toulouse (Frank rijk), Upton (Groot Brittannie), Oberbreyer (Oostenrijk), Walra ven (V.S.) en Lomska (Tsjecho- Slowakije) Onmiddellijk lag Fanny Blan- kers-Koen voor en met enorme voorsprong glng zij als eerste door de finish. Evenals bij de 100 meter Onze Nederlandse floretkampioen Henny Terweer wist zich in een vrij sterile poule van het floret scher- men voor heren als vierde te plaat- sen voor de tweede ronde. Winnaar was d'Oriela (Frankrijk), die alle zeven partijen won, daarna volgden Alessandrir (Brazilie) en Maszlay (Hongarije), ieder met vijf overwin- ningen en ten slotte Terweer met vler overwinningen op Asselin (Ca nada) met 4 tegen 5, M. Bebis (Griekenland) met 2 tegen 5, Buck (Luxemburg) met 2 tegen 5, Thuil- lier (Eire) met 1 tegen 5 treffers. De beide andere Nederlandse flo- rert schermers Kuypers en Zoet kondcn zich met handhaven. Zij werden uitgeschakeld voor de volgende ronde. hardlopen was zij een klasse apart. De uitslag luidde: 1. Fanny Blankers-Koen (Ned.) 11.4 sec. 2. Oberbreyer (Oostenrijk) 11.9 sec. 3. Lomska (Tsjecho-Slowakije) 12 sec. In de tweede halve finale kwamen in deze volgorde aan de start Steu rer (Oostenrijk), Strickland (Aus tralie), Gardner (Gr. Brittannie), Simonetto (Argentinie), Monginou (Frankrijk) en op de buitenbaan Gerda van der Kade-Koudijs. Gerda van der Kade-Koudijs rea- geerde bij het startschot te laat en lag onmiddellijk achter, hetgeen een deprimerende invloed op haar bleek te hebben. De uitslag luidt: 1. Strickland (Australia) 11.7 sec. 2. Monginou (Frankrijk) 11.8 sec. 3. Gardner (Gr. Brittannie) 11.8 sec. Gerda van der Kade-Koudijs werd dus niet in de eindstrijd geplaatst. In de vierde serie van de 110 m. horden liep onze landgenoot Jan Zwaan mee. Van binnen naar bui tenbaan kwamen aan de start: Green (Australie), Sabater (Pirto Rico), Lidman (Zweden), Vickers (India) en Jan Zwaan op de buiten baan. De start was onmiddellijk goed. Jan Zwaan kwam voor, maar werd daarna door Lidman en door Vickers ingehaald. Ook de eerste en tweede baan liepen hem voorbij zodat hij zich niet kon plaatsen voor de halve eindstrijd en werd uitgeschakeld voor verdere deelne- ming. De uitslag van de vierde serie luidt; l. Vickers (India) 14.7 sec.; 2. Lidman (Zweden) 14.7 sec.; 3. Sabater (Porto Rico) 15.3 sec.; 4. Green (Australie); 5. Jan Zwaan (Nederland). Een lid van het organisatie-comlti van de Olympische Spelen heeft verklaard, dat het programma zal worden afgewerkt, hoe de weersge- steldheid ook moge zijn. In de Empress Hall begonnen gisteren de Olympische kampioen- sch'appen worstelen Grieks-Romein- se stijl, waarin Nederland vertegen- woordigd is door: vedergewicht: H. Dijk (Hercules, Amsterdam); licht gewicht: J. Munnikes (SSS, Amster dam); licht middengewicht: J. F. Schouten (Ajax, Amsterdam); mid dengewicht: K. L. de Groot (Achil les. Krommenie). Van Dijk kwam het eerst op de mat tegen Biebel (Argentinie)Deze bleek een vinnig en kundig athleet die na enig sparren onze landge noot in een cravatti om het hoofd kreeg, Waaruit van Dijk zich slechts met veel moeite kon bevrijden. Het was een wel boeiende maar niet zeer snelle partij tussen twee vrij wel gelijkwaardige worstelaars. Van Dijk werd ten slotte winnaar met i tegen 3 strafpunten. Dank zij zijn inelligente wijze van worstelen en keurig werk in de kniebrug. De uitslag van de gisteren te Bergen gereden wegwedstrijd over 100 km voor professionals luidt: 1. Mathieu (Belg) 2 uur 27 min. 2. De Ruyter (Ned. 2.27.15. 3. Kla- binsky (Frankr.-Polen) 2.28.20. De Deense ..Petitprix" van Ord- rup werd gewonnen door Bijster (Ned.). Tweede werd Jacoponnelly (Frankrijk) en 3de Astolfi (ItaliS). De gisteren gehouden voetbai- wedstrljd tjissen het Deense en het Nederlandse politie-elftal werd door de Nederlandse politie gewonnen met 5—1. Met de rust was de stand 2—1. Firefly-klasse j De Jong lag niet 8°ed. midden in de rij van jollen, terwijl de meest zuid-oostelijke ligging het beste was. Hij startte als derde binnen een se- conde, doch zijn positie was niet goed, zodat hij na honderd meter varen weer twaalfde was. Door rui- men der wind zat een groep jollen aan de westzijde van de baan zeer gunstig, zodat zij een flinke voor sprong verkregen. Hierdoor kon de Jong zijn positie niet meer verbe- teren en kwam hij als twaalfde bij het eerste merkteken. Na dit merk- teken ging het bakboord ruim wind naar het volgende, De Jong forceer- de ruimte tussen merkteken drie en twee andere jollen zodat hij twee plaatsen opschoof. De jollen naderden inmiddels voor de tweede maal het merkteken een van de baan. De Jong was zeven geworden. De achterstand op de kopgroep was echter beduidend. En Denemarken had de fout gemaakt en verliet de wedstrijdbaan. De Jong zakte weer wat af en werd negen. De wind nam iets toe. Met behulp van de verrekijker konden we hem zien glunderen. In de buurt van merkteken 1 ge- komen raakte hij in duel om de 3e plaats met van fler Hagen. Met de laatste wending gebeurde echter iets wat hem nog nooit overkomen is. Een vinger raakte bekneld tus sen het oog van de fokkenschoot. Door een te overhaast los willen maken vloog de jol inmiddels roer- loos door de wind, zodat hij hier door twee extra wendingen maak- te. Hiermede gingen vijf kostbare plaatsen verloren, door uitstekend sturen in het laatste stukje in de wind op naar de finish wist hij nog als zesde te eindigen. Startklasse Ook hier een uitstekende start, waarbij Bob Maas een rustige po sitie innam. Na het eerste kruisrak was Italie 1, Australie 2 en Nederland 5. Bob Maas had bij het boelronden een strop doordgt hij ten opzichte van de Engelsman juist enkele centime ters te kort kwam en ruimte moest geven. Behalve dat hem dit de 4de plaats kostte, werd hij zwaar gedekt en kon zich niet meer loswerken. Dit was ook weer niet zo erg ver- wonderlijk indien men bedenkt dat Knowlerr, de stuurman, vorig jaar de wereldkampioenschappen heeft gewonnen. De Austalische vertegen- woordiger maakte een grove fout door in de kopgroep zeilende het laatste merkteken te raken zodat hij zich uit de strijd terug moest trekken. Bob Maas heeft zich in deze wed strijd duchtig geweerd en vormde met de cracks van Italie, Engeland en Amerika een klasse apart. Het resultaat waarbij Nederland met zeer gering verschil derde werd, is dan ook zeer bevredigend te noe- men De overige startboten waren ver achter. De drakenklasse Een zeer felle eindstrijd, waarbij de eerste drie Noorwegen, Zweden en Denemarken met slechts enkele decimeters verschil aankwamen, op iets groter afstand gevolgd door Finland en Nederland. Een volsla- gen ScandinaVische overwinning dus hetgeen verwacht kon worden als men nagaat dat daar de drakenklas se zijn oorsprong heeft. Swallowklasse Hiervan viel niet veel te vertel- len daar de Nederlandse deelnemer de Vries Lentsch reeds bij het eer ste merkteken uitgeschakeld werd door een bakboord stuurboordaan- varing. Portugal, Zweden en Enge land waren hier verreweg de snel- sten. s~ De Fransen hadden vrij wat sco- ringskansen gehad, maar het snelle reactievermogen ontbrak, terwijl het samenspel te Ver werd doorge- voerd. Aan de andere zijde was het Esser, die met sublieme snelle rushes langs de lijn, waarin hij meermalen drie tegenstanders pas seerde, alle voorhoedecoliega's in de schaduw stelde. Overigens deed ook het spsl. van de vier HHYC-ers weldadig aan, vergeleken bij dat van de Franse aanval. Er zat meer vaart, maar vooral meer overleg in. Het was fris, verrassend goed open spel, dat met een beetje meer veine tot een 40 score zou hebben kunnen leiden, indien de Franse doelman Butin niet in zo grootse vorm was geweest. Na de rust slaagde deze kleine doelwachter er tot drie maal toe in, een regen van schotet), die Kruize, Bromberg en Boerstra afvuurden, wanneer de bal telkens opnieuw van zijn benen en voeten terugketste, te keren. Bovendien voorkwam rechtsbinnen Vandame een zeker doelpunt, toen Kruize keihard een strafcorner in- schoot en de Fransman het hoge schot meesterlijk met zijn stick uit het doel sloeg. Het eerste Nederlandse doelpunt werd In de zevende minuut gebo- ren uit een voorzet van Van Heel, waarbij Kruize de bal aalvlug tussen twee Fransen stopte en van dichtbij in het doel deed ver- dwjjnen. 10. Tien minuten voor de rust snelde van Heel langs de lijn en zette in voile vaart hard voor. Bromberg, die meegerend was op de rechtsbinnenplaats, nam de bal meteen op zijn stick en met een diagonaal schot was Butin ten tweede male geslagen. 2—0. Na de pauze werd npg een Ne- derlands doelpunt geannuleerd we gens vermeende sticks van Kruize, die uit een voorzet van Van Heel doelpuntte. In de stand kwam geen wijziging meer. Wat ook het resultaat mag zijn van de Zaterdag a.s. te spelen hoc- keywedstrijd tussen Nederland en Pakistan, dat gisterenavond door een daverende 9—0 zege op Dene marken iedere reden tot twijfel aan haar grote kracht wegnam, zeker is thans reeds, dat ons nationaal elftal zich door de gisterenavond bevochten 20 zege op Frankrijk van een plaats in de halve finales heeft verzekerd. De stand in groep C is thans h i. Ms volgt: Nederland Pakistan Frankrijk Denemarken Belgie 10- 11—1 2—4 3—15 2—6 Aangezien de twee landen, die aan het einde dezer halve competi- tie de bovenste plaatsen innemen, met de twee winnaars van de uit vier landen bestaande groepen A en B in de halve finales komen en daar voorts noch Frankrijk, noch Denemarken, noch Beige het door ons team reeds bereikte punten- aantal van 6 kan bereiken, is Ne derland reeds zeker van de eerste of de tweede plaats in deze poule. Gistermorgen werd het nummer schoonspringen voortgezet met de vier vrije sprongen. Het was jam mer, dat Kiki Heck haar beste sprong niet zo goed maakte. Niette- min wist zij van de tiende op de achtste plaats te komen. Coby Floor bleef twaalfde geklasseerd. Evenals bij de heren bezetten drie Amerikaanse ingezetenen de drie eerste plaatsen, gvolgd door de sier- lijke Francaise Nicole Pellissard. De uitslag luidt: 1. Victoria Draves (V.S.) %08.74 pnt.; 2. Zoe Ann Olsen (V.S.) 108.23 pnt.; 3. Patricia Elsener (V.S.) 101.30 pnt.; 4. Nicole Pellissard (Frankrijk) 100.38 pnt.; 5. Groener (Oostenrijk) 93.30 pnt.; 6. Child (Groot Brittan nie) 91.63 pnt.; 8. Kiki Heck (Ne derland) 87.61 pnt.; 12. Ciby Floor (Nederland) 83.14 pnt. Volgens een officieuze telling zijn in Juli op Malakka 158 men- sen om het leven gekomen. Meer dan een derde hiervan werd door verzetslieden vermoord. Spitfires van de RAF hebben Dinsdagmorgen een aantal hutten, grenzend aan een communlstisch kamp-hoofdkwartier in Zuid-Perak met bommen volkomen verwoest. Dit is voor het eerst dat bommen gebruikt worden. Even nadat een Spitfire van de RAF te Koeala Loempoer was op- gestegen, vuurde zij per ongeluk een raket af, die ongeveer 5 km ten zuiden van de stad midden tussen drie Chinese woningen terecht- kwam. Een kind werd gedood en 25 personen min of meer ernstig gewond. Pietro Nenni, de leider van Ita liaanse (linkse) meerderhei^sso- cialisten, heeft in de West-Poolse stad Koedowa Zdroj besprekingen gevoerd met de Poolse minister- president, aldus is officieel te War- schau medegedeeld. De Poolse minister-president Cyrankiewicz, is tevens secretaris-generaal van de Poolse socialistische partij. Hij en Nenni hebben gesproken over ..de huidige politieke situatie en de ko- mende besprekingen over de ar- beidersbeweging in Europa," aldus werd verklaard en er werd volledi- ge overeenstemming op alle punten bereikt. Nenni arriveerde 3 Juli in Polen. Op 2 Augustus is hij naar Praag vertrokken. Dinsdagmorgen is in de rechter- colonnade van het St. Pietersplein in Vaticaanstad door een straat- veger een bom van klein formaat gevonden. De terstond door de politie ge- waarschuwde militaire deskundi- gen verklaarden. dat de bom niet kon worden aangeraakt, daar de veiligheidspen was uitgetrokken. Alle straten, die uitkoanen op het St. Pietersplein, werden afgezet, daar de bom ter plaatse tot ont- ploffing gebracht moest worden, waartoe zij eerst met zandzakken werd bedekt. Dinsdagavond heeft zich in de gebouwen van de Delta Land Com pany in Maadi Garden, een zuide- lijke voorstad van Cairo, een ont- ploffing voorgedaan, die weinig schade aanrichtte en geen slacht- offers eiste. De radiozertder der Chinese com munisten meldt, dat vier R.K. Mis- sionarissen, nl. drie Franse en 1 Bel- gische, die te Sienh-Sien in de com- muKlstische zone van Centraal-Ho- pei werkten, beschuidigd zijn van spionnage ten gunste van de Veren. Staten en de regering van Nanking en veroordeeld zijn om uit het com munlstisch China te worden gezet. Het zijn Mgr. Rene Charvet, adj.- ■*~sschop van het Diocees Sienh- Sien, de paters Arthur Baur en Jean Motte (Fransen) en pater Marcel Lichtenberger (Belg.). Een Chinese priester is tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het op 15 Juli beeindigde proces heeft 15 dagen geduurd. Onder de bij het proces voorgelegde bewijs- stukken waren een radiozender en een ontvangtoestel en talrijke docu- menten en brieven, die in het bezit van de beschuldigden zijn gevonden, aldus de communistische zender. Volgens de communistische radio zender zou de Belgische pater tij- dens het proces bekend hebben een geheime radiozender te hebben ge- installeerd, waarvan hij zich zou hebben bediend, om „inlichtingen over de communistische troepenbe- wegingen" naar Tientsin over te seinen. De nieuwe Hopgaarse president, dr. Arpad Szakasits, is 60 jaar oyd en zoon van een handwerksman. Hij is timmerman, metselaar. po- iitiek journalist en vakverenigings- leider geweest. Bij de aanvaarding van het ambt dankte hij het par- lement voor zijn verkiezing en ver- klaarde, dat de eer te beurt viel aan de arbeidende klasse en zijn partij, de Hongaarse arbeiderspartij. Hij zeide verder, dat zijn grootva- der een eenvoudige boer was ge weest en dat zowel hij, Szaksasits, als zijn vader arbeiders waren ge weest. Hij gevoelde grote solida- riteit met de werkende klasse en was bereid haar naar beste vermo- gen te dienen. Afgevaardigden van alle partijen juichten hem toe. toen hij het pre- sidentschap aanvaardde. Bij de overstromingen in de pro- vincie Hoenan, waar het water van het Toeng-Ting-meer thans ruim 400.000 HA overstroomd heeft, zijn 8366 personen omgekomen. aldus meldt de Commissie voor hulpver- lening. Half Juli is het wassen van het water van het meer begonnen. De overstroming heeft de oogst vernield waardoor 11 sub-prefecturen van de provincie Hoenan met hongersnood worden bedreigd. Volgens de com missie zijn bijna 2millioen perso nen dakloos geworden. De Weduwe Laurev. Vlerken te Eindhoven vierde Dinsdag haar lOOe verjaardag. Om 10 uur werd in de Catharinakerk de H. Mis van dankbaarheid opgedragen, waarna van half elf tot half een 'n receptie werd gehouden bij de Eerw. Zusters van de Jan van Lieshoutstraat. 's Middags brachten Eindhovense harmonieen de 100-jarige een sere nade. De weduwe is nog bijzonder fit en zij kan zich goed bewegen. HET WERELD- GEBEUREN i Na Mclotof heeft nu Stalin de af- gezanten van de West-Geallieerde landen ontvangen. Indien deze be- reidwilligheid een teken is van goede wil, dan zal de wereld, die zich ernstige zorgen maakt over de situatie in Berlijn, weer opgelucht kunnen ademen. Het feit alleen reeds, dat on- danks het ontbreken van positief nieuws, de besprekingen blijkbaar zullen worden voortgezet, stemt ons tot optimisme. Zoals de Engelse minister Bevin reeds verklaarde zullen de bespre kingen beperkt moeten blijven tot bestudering van de mogelijkheid, onderhandelingen te beginnen, die op hoger peil staan. Welke problemen deze onderhan delingen zullen betreffen is door de gallieerden niet bepaald, slechts op- heffing van de Berlijnse blokkade wordt door hen als enige voor- waarde genoemd. De laatste Russische nota sprak van ..streven naar een spoedige oplossing der moeilijkheden". Als dit werkelijk de bedoeling was van Moskou, dan zou er geen barriere bestaan voor de onderhandelingen, behalve de Russische blokkade in Berlijn. Tot het ogenblik, dat de Russen deze opheffen zal de hui dige spanning, met at de voort- vloeiende gevaarlijke mogelijkhe- den. niet worden verminderd. De eleutel, die de deur tot een oplos sing kan openen, heeft Stalin thans in zijn hand. Voor de impasse 11 "^waaruit het wes- ten kost wat kost wil gera- - ken draagt Rus- .land de gehele J verantwoorde- lijkheid. De ai- tuatie zou zelfs nog gevaarlijker zijn geweest. indien de geallieer- den er niet in waren geslaagd door middel van een luchtbrug Berlijn van het nodige te voorzien. Het geleverde bewijs. dat Ber lijn gevoed kan worden. ondanks het afsnijden van spoor- en wegen- verbindingen. heeft de westerse geallieerden in staat gesteld rustig met elkaar overleg te plegen over eventuele onderhandelingen. In hoeverre is nu Rusland be reid haar belofte. van twee maan- den geleden met de Ver. Staten, over DnitslaTid te willen onderhan- delen. in te lossen? De westelijke geallieerden hebben hun bereidheid getoond over Dnitsland te willen praten op een Vierrriogenffheden- basis. Ze hebben het Russische protest over de Westerse marken beantwoord met een aanbod de Oosteli.ike marken als wettig be- taalmiddel in geheel Berlijn te aanvaarden mits deze onder een viermogendheden-controle worden uitgegeven. De huidige besprekingen zijn ge- baseerd op de hoop, dat Rusland naar rede zal willen luisteren en dat het niet zal trachten de huidi ge spanning, die zulke gevaarlijke consenuenties inhoudt. op te voe- ren. Als het humeur van Wisjin=ki die op de Donauconferentie alle mogeliike pogingen in het werk stelt om' de rechten van Frankriik en Groot-Brittannie weg te vagen, een maatstaf is voor het humeur van Moskou inzake de ernstiger kwestie Duitsland, dan ziet het er, wat de vooruitzichten op een over- eenkomst betreft, niet erg roos- kleurig uit. Dan zou elke hoop, op een opheffing van de huidige span ning moeten worden opgegeven. Dit gevaar moet Moskou even dui- deliik zijn als het ons is. Vrede kan niet anders dan aan een ziiden draadje hangen. wan neer aan de ene ziide men landen vindt, die bereid zijn concessies te doen waardoor zelfs hun souverei- niteit wordt aangetast en aan de andere zijde een land weigert con cessies te doen aan de zaak van de wereldvrede. SIC TRANSIT De opvarenden van het M.S. „Si- bajak", dat op 4 Augustus a.s. met militairen naar Indie vertrekt, kun nen in Port-Said correspondentie krijgen, mits deze uiterlijk 6 Augus tus ter post bezorgd wordt. WU men bij aankomst in Batavia post doen uitreiken, dan moet men niet later dan 22 Aug. a.s. posten. 0

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5