NHD C A/R TOM Geen industrie-arbeiders in de land- en tuinbouw .Beeldfeuilletons houden Amerikaanse volk in hun greep UIT DE KERMIS DER WERELD VAN BREDERODE Welk deel van de premie moet op het loon worden ingehouden? Beroep van de Landarbeidersbonden Engeland danst niet naar Ruslands pijpen Mr. van Schaik op Soestdijk DE LITURGIE VAN DE DAG J Marktberichten 200 gaasbakken Chevrolet '40 5-tons vrachtwagen Twee arbeiders Brengt zonneglans in huisl DEN HELDER PAG. 6 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 4 Augustus ACHT DAGEN FEESTVERLICHTING bij viering Regerings- jubiieum Nederland eet meer tomaten dan vroeger GEEN MISDRAGINGEN TE TJIKALONG Diarist Legercontacten dementeert Spiegel- en bruteglas zonder bon Vliegende schotels in Indo-China? Ook Bulgarije sluit buitenlandse scholen De strijd op Maiakka Haring voor Poolse kinderen De Brits Russische handelsbetrekkingen DE DONAUCONFERENTIE DE UITVOERING DER ZIEKTEWET Bananen voor de Koningin Geen rfieuwe pokken- gevallen te Palembang Vrijspraak in de zaak-Bohdowoso De situatie te Berlijn WEERSVERWACHTMG Geen Tsjecho-Slowaakse toeristen naar Joego-Slavie „Tim" weet hoe loot' het is Familieberichten Advertentien R.K. dagmeisje of werkster V00R UW BOEKHOUDING Zo is het, Mevrouw, Peli wint het met glans! Vraag daarom nooit naar „wrijf- was", maar vraag PeliDit ideale onder- houdsmiddel voor meubelen, parket en lino leum, is zeldzaam zuiver van kwaliteit. Met zorg samengesteld uit edele wassoorten. Per doos 36 ct. Formaat No. 2. P. Zut Voor fijne koek en gebak f IVO VAN HAREN's Schoenfabrieken N.V. Prima Verkoopsters Leerling Verkoopsters Langestraat 47 Alkmaar HET GULDEN VLIES Chris Hoflands' Cezelschap Olie B. Bommel en Tom Poes K I K K E R S Een goede krcmt voor stad en land in de breedte van 80 cm. 0.24 90 cm. 0.27 100 cm. 0.30 per Meter 120 cm. f 0.36 150 cm. f 0.45 LOODSGRACHT 71 TEL. K 2230 no. 2179 De Unie van Landarbeiders bonden, orgaan van saraenwer- king tussen de Alg. Ned. Land- arbeidersbond, Ned. Chr. Land- arbeidersbond en de Ned. R.K. Landarbeidersbond deelt ons mede, dat haar de laatsie tijd berich- ten bereiken, waarin er op wordt gewezen, dat arbeiders, werk- zaam in de Industrie, buiten hun werktijd in de Industrie, arbeid verrichten in de land- en tuin bouw. Veelal wordt deze arbeid ver- richt tegen een beloning, welke la ger is dan in de CAO voor deze werkzaamheden is vastgesteld. Het is daardoor voorgekomen dat bona- fide land- en tuinarbeiders geen arbeid in hun beroep konden vin- den. Daarnaast storen de industriele arbeiders zich geenzsins aan de vastgestelde arbeidstijden. Ofschoon de organisaties verenigd in de Unie op het standpunt staan, dat al het mogelijke moet worden gedaan, om de productie van de land- en tuinbouw in het belang van de voedselvoorziening en de deviezen-positie van ons land zo hoog mogelijk op te voeren. het- welk blijkt uit medewerking aan de oogstvoorziening. meent de Unie dat dit niet op deze wijze dient te geschieden. De georganiseerde land- en tuin arbeiders zijn er niet dan na de overwinning van zeer grote moei lijkheden. in geslaagd. de arbeids- voorwaarden in de land- en tuin bouw. die vroeger ver achter ston- deh bij die in andere bedrijfstakken, belangriik te verbeteren. Zij *zijn ernstig- teleurgesteld, dat hun posi- tie door het toedoen van industriele arbeiders opnieuw in gevaar wordt gebracht. De organisaties verenigd in de Unie van Landarbeidersbonden doen Het ministerie van Economische Zaken heeft reeds geruime tijd geleden in principe besloten feest- verlifchting toe te staan ter gele- genheid van het regeringsjubi- leum van H. M. de Koningin. Het tijdvak voor deze feestverlichting is thans vastgesteld op acht dagen. t.w. van 30 Augustus tot en met 6 September a.s. In een publicatie van dit ministe rie werd ,m. de aandacht op geves- tigd, dat verscheidene electrische centralen in de St. Nicolaas- en de Kerstweek van het vorige jaar, toen de etalages tot 22 uur verlicht moch- ten blijven, moeilijkheden onder- vonden tengevolge van overbelasting tijdens de spitsuren. Ter voorkommg van soortgelijke moeilijkheden moest worden besloten voor de ko- mende feestweek van een uniforme landelijke regeling af te zien en het aan elk electriciteits- en gasbedrijf atzonderlijk over te laten binnen zTjn verzorgingsgebied die regelen te treffen, welke in verband met zijn capaciteit toelaatbaar is. De bedrljven zullen er daarbij reke- ning mede houden, dat tegenover het extra energieverbruik een lager VErbruik voor particuliere doelein- den zal staan. Verwacht mag immers worden, dat velen op deze feestda- gen de avond buitenshuis zullen doorbrengen. Al is de tomatenminimumprijs niet lonend voor de kweker, de prij- zqp. die voor de tomaten zijn ge- maakt tijdens de exportperiode naar Engeland, hebben veel goedgemaakt aldus vrij aigemeen het oordeel in Westlandse tuinderskringen. De tomatenaanvoer is momenteel nog groot. De conservenindustrie neemt tegen de vastgestelde mini- mumprijs grote hoeveelheden af en daarna bl~ft er nog genoeg over dat thans in hoot'dzaak bestemd is voor binnenlandse consumptie. Bel- gie neemt slechts weinig af (in hoofdzaak b-kwaliteit), Ierland, dat perspectieven opende, heeft plot- seling de import van ons product af- geremd al waren onze tomaten on- geveer de helft goedkoper dan die van eigen bodem. De binnenlandse consumptie blijkt in verhouding tot die in vooroorlog- se jaren zo te zijn toegenomen, dat de grote aanvoeren van de jongste warme dagen bijna geheel konden worden verwerkt. Van doordraaien was totjjeden nog geen sprake. De afname voor het binnenland deed hier en daar zelfs de prijzen nog oplopen van 1.98 per bak van 11 kg tot 2.20—2.35. Naar aanleiding van berichten over beweerde misdragingen van het corps speciale troepen te Tji- kalong (West-Java), deelt de dienst voor legercontacten te Batavia het volgende mede: Het betreffende bericht van Ass. Press geeft een geheel onjuiste voorstelling van de feiten. In een onderhoud met generaal Spoor beweerde de correspondent van A.P. nauwkeurige gegevens te bezitten omtrent het optreden van het corps speciale troepen te Tji- kalong. anderhalve maand geleden, waarbij 150 personen gedood, 165 huizen verbrand en 980 ton rijst vernietigd zouden zijn. Generaal Spoor heeft hierop ge- antwoord, dat hem daarvan niets bekend was, doch dat hij niettemin onmiddelijk een onderzoek zou doen instellen. waarvan het resultaat onverwijld aan de correspondent zou worden medegedeeld. Zonder het resultaat van dit on- lerzoek af te wachten zond de cor espondent een telegram naar Lon- ien, waarin, geheel in strijd met de waarheid, de indruk gevestigd werd, als zou generaal Spoor hem mededeling hebben gedaan van een door deze reeds voor het onderhoud gelast onderzoek tegen het corps speciale troepen. In tussen is gebleken, dat aan de betrokken verantwoordelijke civie- le en militaire autoriteiten in de desbetreffende streek niets bekend is van misdragingen tijdens de ac- tie te Tjikalong. een ernstig beroep op de werkge- vers in het land- en tuinbouwbe- drijf, om geen arbeiders in dienst te nemen die reeds een volledige taak hebben in een andere bedrijfs- tak. Eveneens vragen zij de aandacht voor deze aangelegenheid van de werkgevers in del industriele be drijfstakken. Tenslotte willen zij de industriele arbeiders er op wijzen, dat het in niemands belang kan zijn, wanneer zij er aan medewerken. om derge- lijke ongewenste toestamdep te be- stendigen. 's GRAVEN HAGE, 3 Aug. De directeur van het Rijksbureau voor Keramische producten maakt be kend, dat de met betrekking tot sommige soorten spiegelglas en bru teglas tot dusverre nog geldende di- stributiebepalingen, met ingang van 1 Augustus 1948 zijn komen te ver- vallen. Het verkopen, het afleveren en het kopen van spiegelglas en brute glas zijn van die datum af derhalve niet langer aan machtigingen of bonnen gebonden. HANOI, 3 Aug. (A.F.P.) Tal- rijke personen zouden Maandag- avond in de lucht te Hanoi een grijskleurige schijf waargenOmen hebben, die door hen als een „vlie- gende schotel" werd aangeduid. Het voorwerp zou een kwartier lang langzaam boven Hanoi rond- gecirkeld hebben en vervolgens in Noordoostelijke richting verdwenen zijn. Eerder op dezelfde dag zou boven Saigon een dergelijk voorwerp waargenomen zijn, dat zich in noor- delijke richting voortbewoog. De Bulgaarse nationale vergade- ring heeft besloten dat van 1 Sep tember af, alle buitenlandse onder- wijs instellingen gesloten zullen worden. Diplomatieke missies mo- gen echter op basis van wederke- righeid ten hunnen behoeven scho len oprichten. doch deze mogen niet door Bulgaarse kinderen wor den bezocht en het onderwijs in Bulgaars, aardrijkskunde en de Bulgaarse grondwet is verplichtend gesteld. Kinderen, die buitenlandse scholen hebben bezocht kunnen zich zonder examen bij Bulgaarse in stellingen laten inschrijven. De opstandelingen op Maiakka hebben Dinsdag een militaire co- lonne ongeveer 5 km ten noorden van Poelai in Zuid-Kelantan uit een hinderlaag met machinegewe- geweren beschoten. Een gurkha werd gedood. Men gelooft dat de verzetslieden in deze streek probe- ren genoeg terrein te winnen om de rode vlag te kunnen hijsen en de eerste communistisch-republi- keinse „staat" op Maiakka uit te roepen. De guerilla's hielden de colonne enige tijd tegen. Later kon zij met steun van Spitfires verder oprukken. Dinsdagmiddag is in de Koningin Wiihelminahaven te Vlaardingen binnengekomen, de 250 ton metende Coaster Jozo, om 1000 vaten haring te laden, die door de Redersvereni- ging van de Nederlandse haringvis- serij ter beschikklng is gesteld van het Nederlandse Comite van de UNAC. De haring is bestemd voor de Poolse kinderen. Na inneming der lading vertrekt het schip naar Gdynia. Sowjetdeskundigen worden bin- nenkort te Londen verwacht, waar zij tesamen met de Britse autori teiten de huidige toestand van de betalingsbalans tussen Groot Brit- tannie en de Sowjet-Unie zullen onderzoeken, aldus wordt officieel medegedeeld. De komende besprekingen zullen een voorbereidende stap vormen tot de hervatting van de Brits- Russische handelsbetrekkingen. BELGRADO, 3 Aug. (A.P.) De Britse Ambassadeur Sir Charles Peake heeft tijdens de zitting van de Donau-conferentie, de Russische plaatsvervangende Minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Wisjins- ky, beschuldigd. Hij verklaarde, dat Wisjinsky trachtte, door middel van beinvloeding der communistische Oost-Europese staten, overwicht te krijgen op de conferentie. „Ik voor mij ben niet van plan mij schrik te laten aanjagen of te laten intimideren", aldus Peake. „Het Verenigd Koninkrijk zal niet naar de pijpen van de heer Wisjinsky dansen. Ik wil dit hier met nadruk verklaren." De opmerking van Visjinsky aan- halend, dat de westelijke landen de Donaulanden het lot hebben laten ondergaan, dat een kok de aardap- pelen bereidt, vroeg Sir Charles: „Maar wie is dan de kok?" De Sowjet-afgevaardigde Wysjins- ki noemde in zijn antwoord de weergave van historische feiten door Sir Charles primitief. Het deed hem denken aan het gedrag van een oli- fant in een porceleinwinkel. De Sowjet-Unie, aldus Wysjinsky, beschouwt de Conventie van 1921 als nul en van gener waarde, omdat zij in 1938 door Engeland en Frank- rijk is geschonden, toen zij met Roe- menie de Sinaia-oveaeenkomst slo- ten, waarbij de bevoegdheden van de Europese Donaucommissie aan Roemenie werden overgedragen. Deze overeenkomst was gesloten buiten de vierde mogendheid (Ita- lie) om. (Van onze parlementaire redacteur). Gisterenavond omstreeks zes uur ontving de formateur, Mr. van Schaik, nogmaals de heer Stikker. Een uur later begaf Mr_ van Schaik zich naar het paleis Soestdijk, waar- schijnlijk om de Regentes tussen- tijds rapport uit te brengen. Naar verluidt heeft de heer Stikker de hem aangeboden portefeuilles van Verkeer en Waterstaat, maar hij zou hiervoor aan de formateur een an dere figuur uit zijn partij voordra- gen. WOENSDAG 4 AUGUSTUS S. DOMINICUS, 1170 in Casti- lie uit adellijk geslacht, werd re- gulier kanunnik, op terugkeer van Rome-reis naar Spanje begon hij een methode van bestrijding van de ketterijen zijner dagen, in Zd.- Frankrijk: met kleine groepen pre- dikers en zusters. In 1215 te Toulou se vaste plannen voor orde van zielzorgers, die onder een regel een deels beschouwend, deels actief le- ven leiden. Dit leidde tot de O(rdo) P(raedicatorum), de O(rde) (der) P(redikheren) of Dominicanen (in 1216 definitief). Verenigde dus Ac- tieve priester-practijk met de con- templatie der oude monnikenorden. Zeer actief leven, toch groot mysti- cus, diplomaat en zielkundig pries- ter, organisator, gedreven door mensenliefde, bewogen door gees- telijke noden van zijn tijd. De Hoge Raad heeft uitspraak ge daan over de vraag welk deel van de ziektewetpremie de werkgever op het loon van de arbeider ma<g inhouden. Door deze uitspraak is een eind gekomen aan een strijd- vraag, welke in het verleden reeds verschillende malen tot moeilijk heden aanleiding heeft gegeven. Het staat er in de ziektewet zo eenvoudig. De werkgever betaalt premie, de arbeider is een deel van deze premie verschuldigd n.l. 1% van zijn loon en de werkge ver mag deze 1 %van het loon afhouden. In het aigemeen is het ook een voudig, althans, zolang het loon van de arbeider een loon van f 10 per dag (zoals bekend is dit behal- ve voor de uitkering ook voor de premieberekening het maximum bedrag) niet overschrijdt. Zodra dit echter wel het geval is, beginnen de moeilijkheden. De ziektewet be- vat nl. enkele bepalingen over de perioden, waarover de premie moet worden berekend. De uitvoerings- organen van de ziektewet hebben zich op grond van deze bepalingen steeds op het standpunt gesteld, dat deze perioden voor werkgever en arbeider niet dezelfde zijn. Voor 'n arbeider is het de periode, waar over het loon wordt betaald per week of per maand) en voor de werkgever de periode, waarover de premie aan de bedrijfsvereniging of de raad van arbeid verschuldigd is. Dit betekent, dat voor een ar beider. die per week betaald wordt, de 1% slechts per week mag wor den ingehouden en ook, dat het maximum bedrag slechts per week mag worden berekend, indien de arbeider op alle dagen van de week werkt, dus over 6 x f 10.Indien een arbeider de ene week f 40. en de andere week f 80.verdient en alle dagen van de week werkt, dan mag dus de 1% slechts worden ingehouden over resp. f 40.— en f 60.—. Voor de werkgever werd het maximum-bedrag echter uitgespro- ken over de premie-betalingsperi- ode, dus over een half jaar of een jaar. Zou de werkgever de premie over een jaar verschuldigd zijn, dan zou hij dus maximaal premie moe- ten betalen over 313 x f 10.is f 3.130.Het gevolg van dit uit- strijken van het maximum-bedrag over de voor de werkgever gelden de periode was in dit geval dus, dat de werkgever feitelijk een deel van de door de arbeider verschuldigde premie betaalde. De Hoge Raad heeft thans uitge- maakt, dat dit niet juist is en dat premie mag worden ingehouden op het voile door de arbeider ver- diende loon en wel zolang, totdat vaststaat of te verwachten is, dat de arbeider meer zal verdienen dan het maximaal aantal arbeidsdagen in de voor de werkgever geldende premie-periode, vermenigvuldigd met f 10.(bij een premiebetalings- periode van een jaar dus f 3.130.—). Zodra dat komt vast te staan of aannemelijk is. zal het premieaan- deel moeten worden berekend over maximaal f 60.per week. Een vliegtuig van de American Overseas Airlines, dat Dinsdag naar Nederland is vertrokken, heeft een tros bananen van ong. 40 kilo aan boord, welke namens de Maatschap- pij aan de Koningin zal worden aan geboden bij gelegenheid van haar aanstaande abdicatie. PALEMBANG, 4 Aug. (Aneta).— in de stad Palembang hebben zich geen nieuwe gevallen van pokken voorgedaan. 70 pet. der bevolking is thans ingeent. Volgens het laat- ste rapport zijn in Soengsang, waar alle inwoners geevacueerd waren, nieuwe gevallen gemeld. SOERABAJA, 4 Aug. (Aneta). De Krijgsraad deed gisteren uit spraak in de zaak-Bondowoso. De beklaagden werden vrijgesproken, terwijl de serg.-maj. Jippes een maand hechtenis kreeg met aftrek van preventief, waarvoor hij hoger beroep kan aantekenen. Het vermoeden, dat de Sovjets thans zinnen op maatregelen om het telefoonverkeer van Berlijn met het westen te verbreken, is in de laat- ste dagen sterk toegenomen. Het Britse militaire bestuur heeft de aflevering van 96 versterkers, die door de Sovjets bij Siemens be- steld zijn, verboden. Het neemt nl. aan, dat de Sovjets deze versterkers willen gebruiken voor het omleggen der veertig telefoonkabels, die door de Amerikaanse sector naar de Sovjetzone lopen. Vooraleer zulk een omlegging heeft plaats gehad, kunnen de Sovjets het verkeer naar hei westen niet onderbreken, zon der zelf het gevaar te lopen door tegenmaatregelen te worden gehan- dicapt. De werkzaamheden voor het omleggen der verbindingen zouden reeds een maand aan de gang zijn. Zowel van Britse als van Ameri kaanse zijde zijn reeds geruime tijd geleden maatregelen getroffen om ook in geval van een telefoonblok- kade de verbindingen in stand te houden. (Van onze New-Yorkse corres- pondente) HET zo vaak gehoorde oordeel, dat de Amerikanen kinderlijk zijn, komt niet voort uit gebrek aan begrip "voor de Amerikaanse mentaliteit, of uit conservatisme, maar steunt op de feiten van alle dag, die je hier wel moet opmer- ken. De meeste advertenties zijn geba- seerd op de geest van een dertien- jarige, maar de in ons oog frappante oppervlakkigheid van vele kranten- artikelen, de komische zelfverze- kerdheid, waarmede de Amerikaan over alles en iedereen een oordeel meent te kunnen uitspreken en ook een dagelijks feitje als het alge- mene enthousiasme voor de „comic strips", de beeldverhaaltjes in kran- ten en boekjes, spreken in dit op- zicht duidelijke taal. Met die strips is het wel een heel opmerkelijke geschiedenis. Sommige ervan zijn al meer dan vijftien jaar lang het voornaamste, wat de lezer aan zijn ochtendkrant bindt. Ze moeten grappig zijn, of griezelig, in een soort moderne Vrouw-Holle-stijl Negen van de tien Amerikanen be ginnen hun courant met het lezen van de strips, waaraan vaak een hele bladzijde is gewijd. De bekende strip is die van „Blon- die and Dagwood", een familiege- schiedenis die in doorsnee het ty- pisch Amerikaanse gezin weergeeft. Dat is dan ook wel de reden van de enorme populariteit van deze beeld. Onverbloemde beschrijvingen bevorderen de misdadigheid. Door Popeye's schuld eten de Yanks nu alleen in- geblikte spinazie. Kleer- tjes voor de baby-uit-de- krant. verhalen: men vindt er zijn eigen dagelijkse beslommeringen, in ko- misch licht bezien, in terug. Behalve in boekvorm verschijnt deze strip dagelijks in 753 verschillende dag- bladen! Dan heb je „Dick Tray", „Cops and Robbers", en op de vier de plaats komt ..Superman". De Amerikaan kan zijn dag niet beginnen, zonder „Blondie and Dag wood" te lezen. Wat voor simplistische opvattin- gen daarover heersen, bleek, toen 't echtpaar in het verhaal een baby kreeg: honderden mensen zonden babykleertjes naar de redacties. Die zijn toen aan het vondelingenhospi- taal afgestaan. Een andere populaire strip is nog steeds Popeye. Diens blikje spinazie als middel om sterk te worden, heeft de Amerikaanse moeder ertoe gei'nspireerd haar kinderen veel spinazie te laten eten: daar worden ze sterk van. Iedereen at spinazie, want Popeye bleek een onweer- staanbare propagandist. De telers in Texas voeren er wel bij, daar komt de Amerikaanse spinazie van- daan! En al spoedig wilde men de verse groenten niet meer hebben. Het moest ingeblikte zijn, zoals Po peye at In Texas hebben ze uit dankbaar- heid een Popeye-standbeeld opge- richt. Natuurlijk heeft deze grappige medaille ook een bedenkelijke keer- zijde. In New-York sprong een jon- getje van het dak, omdat hij dacht net als ..Superman" te kunnen vlie- gen; de suggestieve griezelverhalen met hele moordscenes in beeld (en in de fraaiste slangtermen) geven dagelijks aanleiding tot jeugdmis- drijven. Opvoedingsinstituten en kinderrechtbanken zagen zich ver- plicht een beroep te doen op het publiek, de strips niet door kinde ren te laten lezen. Maar feitelijk zijn het niet de kinderen, maar de grote mensen, die de vaste klanten der strips zijn en die er vaak hun beslissingen in huwelijk en gezin door laten bei'nvloeden. Het lijkt nu alles wel erg char- mant, dit kinderlijke in de Ameri kanen. Maar vergis u niet. Zou het in feite niet voortkomen uit een ongelooflijke oppervlakkigheid? Specieal de mannen blijven vaak „kinderen" tot hun veertigste jaar en dat lijkt me een van de voor naamste redenen van het grote aan tal mislukte huwelijken en echt- scheidingen. De laatste hebben sinds de oorlog een record bereikt: een op elke drie huwelijken eindigt in een scheiding! Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond:: OVERWEGEND DROOG WEER! Zwaar bewolkt met tijdeiijke opklaringen. Vannacht en morgen gedurende het groot- ste gedeelte van de dag droog weer. Weinig wind en weinig verandering van temperatuur. PRAAG, 4 Aug. (Reuter) Het Tsjecho-Slowaakse reisbureau Ce- dok heeft aan Reuter medegedeeld, dat het alle georganiseerde toeris- tenreizen naar Joego-Slavie heeft stopgezet. Erban, de minister van sociale zaken, had hiertoe order ge geven en het departement van bin nenlandse zaken gaf geen paspoor- ten voor Joego-Slavie meer af. De uitwisseling van toeristen tus sen beide landen werd verzorgd door de beweging voor arbeiders- vacantie. Het Tsjecho-Slowaakse vakverbond heeft een circulaire uit- gegever., waarin gezegd wordt: „De Joego-Slaven tonen, dat zij ons niet mogen; waarom zouden wij ons geld dan nog in Joego-Slavie besteden". LONDEN (Associated Press). Londen vraagt ongeveer 700.000 maai per week telefonisch de tijd. Dit werd medegedeeld op de twaaifde verjaardag van „Tim", de sprekende klok. In deze twaaif jaar moest Tim 250 millioen Londenaars vertellen, hoe laat het was. In het gehele land is sinds het begin van de dienst, „Tim" bijna 400 millioen maai de tijd gevraagd. Tijdens de oorlog belden Ameri kaanse soldaten dikwijls „Tim" op om een afspraak te maken met de „gouden stem". EOn was zo kwaad, dat hij geen antwoord kreeg, dat hij de telefoon stuksloeg. WOGNUM, 4 Aug. 13.750 kg vr. aardappelen 3.70—7.40, rode Eerstel. 7.70, bl. Eigenh. 8.30, bloemkool 4 45, uien 312, Yellow appel 4294, perzik-appel 30—89, Keswick appel 3450, Early Victoria 2636, val- appelen 1249, Kruidenierspeer 31- 85, Suikerpeer 33—50, pruimen 30-60 snijbonen 2552, komkommers 6—19 sla 1.503.90, tomaten 15—33, an- dijvie 715, bospeen 1218, slabo- nen 3747, augurken 1—61, net-me- loenen 3299, Annanas-mel. 30—71, rode bessen 521.15, perzikken 720 WAT DRAGEN „SJIEKE" DAMES? Op deze vraag schrijft Eleonora, de mode- redactrice van 't pers- bureau Spulbaas en Co., het volgende: De nieuwe heup-hoed bedekt geheel 't hoofd en het gezicht. De rand rusjf op twee aardige houten stokjes. die op de heup zijn vastge- maakt. De hoed kan tot de kin worden op- getrokken door middel van een rood zijden koortje, dat door een zilveren clip aan de kruin wordt vastge- maakt. Een ventila tor aan de binnenkant van de hoed stelt de draagster in staat een beetje te ademen, ter wijl er spleten aanwe- zig zijn voor de ogen en de mond. Echter niet voor de neus, die in een klein gevoerd buisje past, dat aan de hoed is bevestigd. Op deze manier kan zon der zakdoek de neus gesnoten worden. Deze mode zal de naam krij gen van de „ultra new look" VICIEUSE CIRKEL Een onderzoek heeft uitgewezen, dat voed- selpakketten uit Enge land verzonden aan Tel Aviv in Australie te- recht komen, vanwaar ze terug in Engeland arriveren en op de zwarte markt verkocht worden. PECH! Een 100-tal Engelse studenten leeft bij wijze van proefneming slechts op enkele voedseltabletten per dag. Ondanks deze voedseltabletten bleken ze danig honger te hebben. Om deze te vergeten gingen ze naar een bioscoop. Wie schetst echter hun woe- de, toen de film uitvoe- rig een diner met 13 gangen voor hun ogen toverde, rijkelijk met champagne begoten? KERMIS ACHTIGE CORRESPONDENTIE Mej. A. V. te H„ Het pittige van de pit- tigheid is, dat de pit aanwezig is. Het te pas en te onpas ge- bruikmaken van het pittige getuigt van het ontbreken van de pit, waardoor dus de pit- tigheid van het pit tige verloren gaat. Ho- penlijk schenkt dit pittig antwoord u volledige voldoening. SPULBAAS waspeen 1112. breekpeen II 67, morellen 48, druiven 1.51, rode kool 6, kruisbessen 1225, gele kool 9.90. LANGEDIJK. 4 Aug. 30.000 kg aardappelen: Eigenh. 6.707.90, eer- stelingen 78.20, 64.000 kg rode kool 67.40, 6000 kg gele kool 12.70- 16.30, 5700 kg witte kool 4—4.10, 2800 kg bloemkool 2536, 800 kg slabo- nen 4753, 300 kg tomaten: A 20, B 19. WAKMENHUIZEN, 4 Augustus. - 20.500 kg aardappelen: Schotse mui- zen 8.308.60, drielingen 4.805.80, Eigenheimers 7.508.30, Bintjes 7.40, 100 kg slabonen 3950. BEEMSTER. PURMEREND E. O., 3 Aug. Aardappelen: Schotse mui- zen 6.5010; slabonen m.dr. 4648, z. dr. 5054, stamsnijbonen 2033, bl. Blauwschokkers 42, tomaten A 20. rode kool 59, sla 1011, rode bieten 58, uien 911. rode aalbes- sen 6388, suikermeloenen 5590; blauwe pruimen 20—75, Perzikrode zomerappel 1662, Yellow Transpa- rant 16—88; peren: Kamperveen 10- 62, Noordholl. Suikerpeer 843. GROOTEBROEK, 3 Aug. 87.000 kg aardappelen: Eerstelingen 7.50 8.40, rode Eerst. 7.407.80, blauwe Eigenh. 7.307.50. Koopm. blauwe 7.70—7.80, Bintje 6.50, Wilde Due 7, Geelblom 6. IJselster 5.50, 500 kg bieten I 3.90, 100 kg bieten II 1.20, 130 kg slabonen 3437. AVENHORN, 3 Aug. 26.775 kg vroege aardappelen: Grote Schotse 7—7.50, driel. 4—4.10, Eigenh. 7.30— 7.80; 5600 kg rode kool 6.1250 kg zilveruien: gew. maat 3.10—4, driel. 4—5.20, nep 10.20—11.60; 5800 kg bieten: I 4.20—4.70, II 1.30—1.80; 2205 kg augurken: grof 1011, basterd 16, stek 5; 6465 kg slabonen z.dr. 36—47, snijbonen 20; 375 kg Kruide- niersperen 3050. MEDEMBLIK, 3 Aug. 61.000 kg aardappelen: Eerstelingen 7.407.70, Bintje 6.80—7.20, Eigenh. 7.60—8.10, blauwe Eigenh. 7,507.80, Bevelan- der 7.20, 32.000 kg rode kool 66.10, 900 kg slabonen 3745, bieten I 4 5.10. NOOKD-SCHARWOUDE. 4 Aug. 51.000 kg aardappelen: Eerstelin gen 7.308.10, rode Eerstel. 8.70, Eigenheimers 7.408.20, bl. Eigenh. 7.10—7.80, 15.000 kg rode kool 6-6.20, 6000 kg witte kool 45.30, 3000 kg 3.50, drielingen 6.30, nep 16.20; 2000 kg slabonen 3957. PURMEREND. 3 Aug. Vee- markt: Totaal 521 runderen: 51 vette koeien levering; 301 geldekoeien f 325600, handel matig; 120 melk- koeien f 425825, handel kalm; 27 pinken f 160350, handel kalm; 22 stieren f 400775, handel stil; 265 nuchtere kalveren, levering; 468 big- gen f 3565, handel stug; 377 scha- pen f 6090, handel kalm en prijs- houdend; 392 lammeren f 2655, id. 67 bokken en geiten f 1070, hanflfel stug; 56 paarden f 325850, idem. Pluimveemarkt: 700 oude witte en rode kippen en hanen f 2.252.75 p. k.g.; 750 idem blauwe f 2.753.25; 800 hennen f 67.50, 1400 jonge bl. hanen f 2.603, 8200 idem wrtte en rode f 22.25, 600 eenden: jonge f 1.50—2.50, oude f 1.50—2.50; 250 konijnen f 110; 32 ganzen f 56.50. Met diep leedwezen geven wij hiermede kennis van het plotse- ling overlijden, nog voorzien van het H. Oliesel, van onze lieve zoon, broeder, behuwd- broeder en oom JOHANNES KRAAKMAN in de ouderdom van 33 jaar. Uit aller naam: J. P. KRAAKMAN Sr Akersloot, 3 Aug. 1948 Raadhuisweg. De H. Uitvaartdienst zal plaats hebben Vrij- dag 6 Augustus te 9.30 uur in de parochiekerk van de H. Jacobus de Meerdere te Akersloot, waarna de begrafenis op het R.K. Kerkhof aldaar. Rozenkransbidden 's avonds 8 uur Te koop vooroorl. kwal. colb. jas, vest en gestreep- te broek, 100 cm. 1. Prijs maakloon, z. pnt. Br. o. no. 9068, bur. van dit bl. Prijsopgave gevraagd van gebruikt of nieuw L. A. A. PERRIN, B 1, Dirkshorn Weg. aanschaffing nieuw materiaal te koop geheel nieuw gereviseerde met nieuwe vaste laadbak 360 x 2.25 x 40 event, met 3-zijdige Netam-keeper. C. CASTRICUM, Wester- weg 71, Heiloo. Wij geven met leed wezen kennis van het overlijden van onze geachte secretaris J. KRAAKMAN Jr. Zijn persoon en zijn grote liefde voor de vereniging zullen ons altijd in herinnering blijven. Namens de RKSV „Meervogels" J. Duin, voorzitter Akersloot, 3 Aug. 1948 Openlijk aan God op voorspraak van O. L. Vr. v. Altijdd. Bijst, voor ver- kregen gunst door geregeld gebed. R. A. te B. Openlijk dank aan God voor verkregen gunst door het bidden van de Novene der Drie Weesgegroeten. Fam. U. te H.H. Net zelfstandig meisje ge vraagd of werkster voor 3 x per week. Olie, Hof- plein 45, Alkmaar. Gevr. flink zelfst. dienst- meisje of juffr. v. d. huis- houding, hoog loon, huise- lijk verk., werkster aanw. grote was buitensh. Aanm. van 96 uur Langestraat 27, Alkmaar. gevraagd W. DEKKER, Hasselaars- weg C 8, Heerhugowaard Noord. Gevraagd: lste bediende Voor de herensalon. lets bekend met damesvak, bij Kalksma, Laat 169 te Alkmaar. Gevraagd een voor twee dagen per week CHR. DE VRIES, Friese- weg 4, Alkmaar, tel. 4237 Te koop een bakfiets m. of z. kastje. Hogenweg ,L 94, Heiloo. Te koop: 4000 kg. blauwe eigenheimers goedgek. A. J. Blom, Waarddijk A 94, Oterleek. Boerenleenbank Burger- brug. Maandag 9 en Don- derdag 12 Augustus GESLOTEN Acc.- en Adm.bureau W. GENEFAAS, Westerw. 122, Alkmaar Tel. 4013 ,,'t Is een Erdal product, dus goed"! Hondenweg is het adres van de agent van het NIEUW NOORD HOLLANDS DAGBLAD, Agentschap H.HUGOWAARD-Z. ADVERTENTIES worden met de meeste spoed door hem doorgegeven. NIEUWE ABONNEES ont- vangen bij opgave direct de krant. VOOR DRAIN EERBUIZEN en BETONBUIZEN van 10100 cm. IS UW ADRES: M. SCHOEN, Bui- zenhandel. Bierkade F 13. Scbagen. N.V. Miatschappl] voor Wasverwerking - Amersfoort vragen voor hun Filiaal Alkmaar Hoog loon. Prima sociale verz Aanmelding aan het Filiaal ZATERDAG 7 AUG., 2.30 uur met een nieuwe en daverende Kinderklucht als Boeiend en vrolijk van begin tot eind en fraaie balletten o.a. Kikkerdans Prijzen 501.25. Plaatsbespr. dagelijks 111 uur

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 6