FANNY BUNKERS OP DE DREMPEL VAN NIEUW KAMPIOENSCHAP I DWAZE ANNE Polo-ploeg in eindstrijd-poule H' Voetbal Double scull behouden kansen r Spanning om bovenste plaats r RADIO r Zv/eden gedecideerd geslagen Nederland uit de strijd Zweden wint alle prijzen Ongestuurde vier in halve finale 200 m. hardlopen dames Slechte start schakelde Nel Karelse uit mmm 1 13 - cSpW- Bob Bonte in halve finale LEE (V.S.) Olympisch kampioen Moei/ijke taak Drie meisjes zien illusie very log en NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Vrijdag 6 Augustus 1948 PAC. 3 WORSTELEN 3.000 M. STEEPLE Direct nadat zij de eindstreep was gepasseerd, kwam Phyllis Marjorie Lightbourn van Ber muda ten val. Met een tweede plaats in haar heat van de 200 meter hardlopen had zij zich reeds een plaats in de halve finale verzekerd. Rode Kruis-mannen omringen Phyllis met tedere zorg. ROEIEN MMM&3 mm Radio-reportage Nederland-Pakistan V. - mwmi ■MRRSIKs Tijdens de derde serie 400 meter borstcrawl kreeg de Deense Greta Anderson maagkramp en werd bewusteloos. De Hongaar Szatmarry en een onbekende vrouwelijke deelneemster spron- gen direct te water en, terwijl de wedstrijd doorging, werd Greta op de kant gebracht en op een brancard naar haar kleedkamer gedragen. 200 M. SCHOOLSLAG HEREN KESSELS HAD GEEN GELUK TORENSPRINGEN HOCKEY 100 M. RUGSLAG Karen Harup Olympisch kampioen Eindstrijd Waterpolo WERELDKAMPIOEN- SCHAPPEN HOCKEY IN NEDERLAND? Harris mag starten Eindsport voor Kqps Kievit te machtig Voorzitler Indische Kath. Volkspartij t Autoshow PROGRAMMA -\ Olympische kampioenen FEU ILLETON DOOR A. DUNCAN IET GROOTSTE SUCCES voor Nedgrland kwam gisteren van de poloploeg, welke met 53 van Zweden won, nadat de rust met 11 gelijk spel was ingegaan. Deze wedstrijd moest gewonnen worden om in de eindstrijdpoule te komen tezamen met Hongarije, Italie en Belgie. Immers als gelijk werd gespeeld, stonden Zweden en Nederland gelijk in puntenaantal doch het doelgemiddelde zou in het nadeel van de Oranjeploeg uitvallen. En zij wonnen in een aantrekkelijke wedstrijd aangemoedigd door vele landgenoten. De eindstand van de poule luidt: Nederland 3 2 10 13—8 5 Belgie 3 1 2 0 8—5 4 Zweden 3 111 8—7 3 Spanje 3 0 0 3 413 0 De Nederlandse opstelling luidde dus: Doel: Rohner (Robben) Achter: Braasem (Zian), Stam (HZ en PC), en Ruimschotel (TJi- kini). Voor: Korevaar (Merwede). Van Feggelen (Meeuwen) Smol (Zian). In de eerste helft was Nederland meer in de aanval doch tot twee- maal toe ging een schot tegen de staander en eenmaal schoot Smol naast, Het eerste doelpunt kwam van de midachter Spanberg, die een pass van Ake Julin benutte (01). Doch slechts korte trfd daarna speelde Korevaar de bal naar Ruimschotel, die met een boog de bal in de hoek van het doel werkte 1—1). Direct na de rust kreeg Ruim schotel gelegenheid op te zwemmen en via Kersvaar ging de bal weer in het Zweedse doel (21). Geen minuut later kon Korevaar weer inschieten (31). De Nederlanders waren natuurlijk enthousiast door deze voorsprong, doch tevens werd daardoor een grote fout gemaakt. De leiding raadde de jongens aan het verder kalm aan te doen, het- geen zij ook deden, terwijl er nog verscheidene minuten moest wor- De Amsterdammer Frits Schou- ten had zigh op medisch advies we- gens een peesontsteking aan de en- kel uit het tournooi teruggetrok- ken. Er bleven dus nog slechts twee Nederlanders over. De veder- gewicht Dijk. die tegen de Fin Ta- losea moest uitkomen en de licht- gewicht Munnikes, die tegen een andere Fin Virtanen, had geloot. Beiden verloren. doch Frits Mun nikes behield nog een kans. Hij kwam gisterenavond in de vierde ronde van het worsteltournooi uit tegen de Hongaar Ferencz, die zijn drie voorgaande partijen op punten gewonnen had en drie strafpunten telde. Ook Munnikes had drie straf punten: 1 partij gewonnen op tou- che (3—9) en 1 verloren op punten met 13. De match werd al beslist toen ze nauwelijks begonnen was. Even tastten de twee elkaar af, toen zag de Hongaar zijn kans en met een klassieke half bovenarm- greep, gecombineerd met een heup- zwaai, legde hij Munnikes onweer- staanbaar op beide schouders in 1 minuut 48 seconden. Ook Munnikes is thans van verdere deelneming uitgeschakeld. LONDEN, 5 Aug. (Bijz. dienst A.N.P.) De 3000 M. Steeple le- verde een daverend succes op voor Zweden. De eerste drie plaatsen werden door de drie Zweedse athleten be- zet, waarbij zelfs kwam, dat hun sterkste tegenstanders, de Fransman Pujazon de strijd moest staken en de Fin Siltaloppi, een van de beste specialisten op dit nummer, op het beslissende ogenblik een inzinking kreeg en zijn derde plaats, welke hij voortdurend had ingenomen, kwijt raakte. De uitslag luidt: 1. en Olympisch kampioen Sjoe- strand (Zweden) 9 min. 4.6 sec.; 2. Elmsaeter (Zweden) 9 min. 8.2 s.; 3. Hagstroem (Zweden) 9 min. 10 s.; 4. OuyodoiFrankr.) 9 min. 13.6 s.; 5. Siltaloppi (Finland) 9 min. 19.6 s. en 6. Segedin (Zuid-Slavie) 9 min. 20.4 sec. Gisterenavond vond de loting plaats voor de halve finales van het Olympisch voetbaltournooi. Het re- sultaat van deze loting was: 10 Aug.: DenemarkenZweden. 11 Aug.: Gr. Brittannie—Z. Slavie. Beide wedstrijden worden in het Wembley-stadion gespeeld. De uitslagen van de kwartfinales luidden: ZwedenKorea 120 (40). DenemarkenItalie 53 (10). TurkijeZuid-Slavie 13 (11). Gr. Britt.Frankrijk 1—0 (1—0). den gespeeld. Het gevolg was dan ook, dat de Zweden daar gebruik van maakten. Rolf Julin kon na een corner met een kopbal in de hoek de stand op 32 brengen en Ake Julin benutte 'n fout van Korevaar, die zijn tegenstander vrij liet (32) Het Idee dat gewonnen moest worden. beving de Nederlandse ploeg echter weer en na een prachtige aanval maakte Smol het vierde doelpunt. En nogmaals kwamen de Oranjebroekjes op- zetten en na samenspel van de drie voorhoedespelers vergrootte Van Feggelen de voorsprong tot 53. Waarmede het einde kwam. Na de start, waarbij de Neder landse ongestuurde vier een tempo van 42 sloegen en Zuid-Slavie van 41, lagen de boten aanvankelijk ge lijk. Eerst na 400 meter liepen de Nederlanders uit. Het tempo, dat zij aanvankelijk wat hadden laten zakken, werd opnieuw verhoogd tot 37 en 38 per minuut in tegenstel- ling tot de Zuid-Slaviers, die de race met een gemiddelde van 32 uit- roeiden. Na een lengte voorsprong op 750 meter raakten onze tegen standers door slecht sturen tot twee- maal toe een boei, hetgeen hen echter nauwelijks hinderde. Vlak voor de 1000-meterlijn, toen de Delf- tenaren reeds anderhalve lengte voorsprong hadden, sloegen de Oran- jehemden een spurt en liepen met de regelmaat van een klok tot meer dan drie lengten uit. Zij behielden constant een tempo van 38, roeiden lang niet feilloos, maar effectief. Vlak voor de finish, waar zich het meeste publiek had verzameld, werd onze vier opmerkelijk hartelijk door de toeschouwers begroet en met bijna vier lengten voorsprong gle- den zij als eerste door de finish. Door dit resultaat hebben van Suylekom (slag), Haarsman, Dekker FANNY BLANKERS, waar in deze dagen heel Nederland naar uitziei, heeft zich door een grandiose 200 meter, waprin zij met enige meters won, voor de eindstrijd geplgatst. Ziedaar een der grote gebeurtenissen van gisteren, die de verwachting wekt, dat Nederland hedenmiddag om half 5 er weer een gouden plak bij zal hebben! In de eerste serie llep onze twee- voudige Olympische kampioene Fanny Blankers-Koen mee. De binnenbaan werd niet gebruikt en in deze volgorde verschenen de Ioopsters aan de start: Faggs (V.S.), Edness (Bermuda), Luz (Brazilie), Sprechter (Frankrijk), en op de buitenbaan Fanny Blan kers-Koen (Nederland). De eer ste start was fout, want de Bra- ziliaanse Luz ging te vroeg weg. De tweede start was goed. Fanny Blankers-Koen liep heel rustig, bijna te rustig, zoals de Ameri- kaanse athleten dat doen, wan- neer zij zeker zijn van hun supe- rioriteit. Zij hield op de laatste 50 meter zelfs in, keek om zi?h heen, waar de anderen bleven en zonder zich te haasten ging zij als eerste door de finish. Het resultaat luidde: 1. Fanny Blankers-Koen (Nederl.) 25,7 sec. 2. Sprecher (Frankrijk) 26 sec. 3. Faggs (V.S.) 26 sec. Uit elke serie werden de num- mers 1 en 2 in de halve eindstrij- den geplaatst. De loting voor de zesde serie, waarin onze landgenote GrA de Jongh meeliep en waarin slechts vier dames uitkwamen. had tot re sultaat de volgende startvolgorde: tweede baan Faugouin (Frankrijk), derde baan Gr6 de Jongh, vierde baa n Pavlousek (Oostenrijk) en vijfde baan Mc. Kinnon (Australie). De eerste start was goed. Gre de Jongh werkte zich met lange pas- sen naar voren, een felle strijd ont- wikkelde zich, maar zij was te snel begonnen. kon de Australische Mc Kinnon niet bijhouden, terwijl zii op de laatste 50 meter nog werd 1. Williamson (Gr. Br.itt.) 25.4 sec. 2. Nel Karelse (Nederland) 26 sec. 3. Chester (Canada) 26.4 sec. Zeven dames kwamen in de eer ste halve eindstrijd 200 meter, met Fanny Blankers-Koen op de vierde baan. Spoedlg had zij haar startachterstand ten aanzien van de buitenbaan ingehaald en zij won met enige meters verschil. De nummers 1, 2 en 3 worden in de eindstrijd geplaatst: 1. Fanny Blankers-Koen (Nederl.) 24.3 sec. 2. Patterson (V.S.) 25 sec. 3. Walker (Gr. Britt.) 25.3 sec. Nel Karelse liep in de tweede halve eindstrijd met voor haar al- leen de Francaise Sprecher en achter haar de Britse athlete Qhee- seman De start van Nel Karelse was niet vlot genoeg, zodat het zeer lang duurde, voor zij op voile snelheid kwam. Zij eindigde dan ook op de vijfde plaats en werd hiermede uitgeschakeld voor de eindstrijd. Het resultaat luidde: V en 2. dead heat Williamson (Gr. Britt.) en Strickland (Australie) 24.9 sec. 3. Robb (Zuid Afrika) 25.1 sec. Zonder enige moeite won de tweevoudige Olympisch kampioene gepasseerd door het Franse" meisje. i Fanny Blankers-Koen haar serie in de 200 meter hardlopen Gre de Joneh werd dus uiteescha- I y00r de Francaise L. Sprecher (688) en de Amerikaanse M. Faggs (725). Haar tijd was 25.7 sec., maar in de demi-finale had zij slechts 24.3 sec. nodig, 0.6 sec. sneller dan de winnares van de andere halve finale. Zal de Nederlandse vlag hedenmiddag opnieuw voor Fanny in top gaan? Gre de Jongh werd dus uitgescha keld voor verdere deelneming. De uitslag luidde: 1. Mc. Kinnon (Australie) 25.9 s. 2. Faugouin (Frankr.) 25.9 sec. 3. Gre de Jongh (Nederl.) 26.2 sec. In de zevende serie liep onze der de vertegenwoordigster Nel Karel se mee, op de tweede baan met naast haar Williamson (Gr. Britt.), Chester (Canada) en Weeler (Chili) Dp eerste start was foutief van de Chileense Weeler. Een druilre- gen maakte het verblijf op de baan niet bepaald pleizierig. Ook de tweede start was foutief. wederom veroorzaakt door de Chileense. Zij mocht niet verder deelnemen. Drie meisjes bleven en nu was de start goed. Nel Karelse wist zich als 2de te plaatsen en liet Chester achter zich. Het resultaat was: Zaterdagavond 7 Augustus zal over Hilversum I (301 M.) van 18.00—19.20 uur een re portage door de K.R.O. wor den gegeven van hockeywed- strijd Nederland-Pakistan. Wjjsm. g'i V - Donderdagavond werden vijf se ries gezwommen van de 200 meter schoolslag heren waaraan ook onze landgenoot Bob Bonte deelnam. Hij startte in de tweede serie op de achtste baan met naast zich de vlin- derende wereldrecordhouder J oe Verdeur. Bob Bonte zwom in dit sterke internationale milieu uitste- kend. Verdeur had reeds op de eer ste 50 meter de leiding genomen met Bob Bonte op de tweede plaats, een van de weinige deelnemers in deze serie, die de orthodoxe slag toepaste. Met zijn sterke beenslag heeft Bob Bonte de tweede positie uitstekend weten te verdedigen en aangezien uit elke serie de num mers een en twee naar de halve eindstrijden overgingen, boekte on ze landgenoot een uitstekend succes. Joe Verdeur werd eerste in de tijd van 2 min. 40 sec., een nieuw Olympisch record, het oude stond op naam van de Japanner Hamuro met 2 min. 42.5 sec. gemaakt in Berlijn 1936, Bonte werd tweede in 2 min. 48.7 sec., juist iets boven de tijd, welke hij bij de Nederlandse kampioenschappen te Den Haag had gemaakt. PISTOOLSCHIETEN De heer P. J. Kessels uit Tilburg, die gisteren zijn tweede en laatste serie snelvuurpistool schoot, heeft niet veel geluk gehad. Hij schoot drie missers, hetgeen hem zo van streek bracht, dat zijn totaal (ma ximum 300 punten) tot een schrale 227 gereduceerd werd, dat te wijten was aan drie series onder de 40 en een van onder de 30, hetgeen vooral te betreuren viel omdat hij in zijn eerste serie van vijf proefschoten 'n zeer behoorlijk totaal (47) scoor- de. Dat onze schutters hierdoor minder goed geeindigd zijn, behoeft nog geen reden te zijn om bij de pakken neer te zitterc Zij hebben zich alien faire sportmen getoond hetgeen meer waard is dan een hoog klassement en men zal hen daarom gaarne in Engeland terug- zien. De Ver. Staten behaalden gisteren de zoveelste gouden medaille door de overwlnning van Lee in de finale torenspringen voor heren. De uitslag luidt: 1. en Olympisch kampioen Lee (V.S.) 130.05 pt.; 2. Harlan (V.S.) 122.30 punten; 3. Capilla (Mexico) 113.52 pt.; 4. Brunnhage (Zweden) 108.62 pt.; 5. Heatly (Gr. Britt.) 105.29 ptn. en v. d. Berg (boeg), de vier zonder stuurman van de Delftse Sport, een plaats verworven in een der halve finales der ongestuurde vier, die Zaterdag zal worden gehouden. Daarin zullen o.m. starten de Euro- pese kampioensploeg van Italie, de Verenigde Staten en Groot Brittan nie, welke Vnden gisterenmiddag eveneens hun heats hebben gewon nen. De tijd van Zuid-Slavie was: 6 min. 57.1 sec. De tijd van Neder land: 6 min. 47.1 sec. Nog een kans De Nederlandse double scull, Neu- meier en van der Meer, Europese kampioenen, zijn gisterenmiddag om kwart over vijf in de derde heat van de double scull door de Belgen Piessens en Colet met anderhalve lengte geslagen. De tijd der Belgen was 6 min." 50.9 sec., die der Willem Drie-ers 6 min. 56.1 sec. Vandaag krijgen onze landgenoten in de repaches een kans zich niette- min voor de halve finales te plaat sen. Het was een wonderlijke race, waarin op de eerste baan Neder land, op de tweede Uruguay en op de derde Belgie van start gingen. Tot ieders verbazing namen de Zuid- Amerikanen de leiding en behiel den die tot bij de 1000-meterlijn. Vlak achter hen streden Nederland en Belgie om de tweede plaats in een tempo van ongeveer 31 slagen per minuut. Op 800 meter echter sloegen de Belgen plotseling een spurt, kwamen van de derde op de tweede plaats en wisten vervolgens de leiding van Uruguay over te nemen. Ook de Oranjehemden, die de Belgen op de voet volgden, pas- seerden de Zuid-Amerikanen, die vervolgens geleidelijk afzakten. Met de Willem Drie-ers op een halve lengte verhoogde Belgie op nieuw het tempo. Op 1100 meter sloegen Piessens en Collet 36, op 1200 meter zelfs 38 per minuut. Het gevolg was, dat onze zuider- buren de voorsprong tot anderhalve lengte wisten te vergroten. 500 me ter voor het einde deden Neumeier en van der Meer een laatste, ietwat wanhopige poging het verloren ter- rein te herwinnen. Daarbij werden zij wat onachtzaam en met het ver hoogde tempo stuurden zij slecht en raakten tot tweemaal toe een boei. Van inhalen was toen geen sprake meer en met bijna twee lengten voorsprong gingen de Belgen als eerste door de finish. Nederland was tweede en Uruguay volgde met drie lengten daarachter als laatste. Zonder te spelen is Nederland gisterenavond de leiding in groep C van het Olympisch hockeytour- nooi kwijt geraakt. Pakistan staat thans n.l. met een gelijk punten aantal, maar met een beter doel gemiddelde aan de kop. Het won gisterenavond met 31 van Frankrijk. Belgie werkte zich voorts van de laatste naar de derde plaats door een 21 overwinning op Denemar ken. In deze groep resteren nu nog slechts twee wedstrijden: Nederland —Pakistan (om de bovenste plaats) en FrankrijkBelgie. De laatste wedstrijd is van geen enkel Mklang meer. De stand luidt: Pakistan Nederland Belgie Frankrijk Denemarken 14—2 10-2 4—7 3—7 4—17 De winnaar van deze groep komt Maandag a.s. in de halve finale uit tegen de kampioen van groep B (waarschijnlijk Groot-Brittannie). Nummer twee uit bovenstaande poule ontmoet in de andere halve finale de winnaar van groep A (waarschijnlijk India). De nieuwe Franse minister van Financien Reynaud heeft er geen tijd overheen laten gaan om maat- regelen aan het kabinet voor te stellen, die tot doel hebben de eco- nomische en financiele moeilijkhe- den van Frankrijk op te lossen. Evenals zovele andere landen iiidt ook Frankrijk aan een in de v<_r- keerde richting uitslaande handels- balans, gepaard gaande met het Pr0" bleem de looneisen binnen de per- ken te houden. De Franse begroting is niet in evenwicht. De inhoud van Keynaud's plannen zijn nog niet be- kend gemaakt, doch we kunnen wel aannemen, dat de franc zal devalue- ren, nadat een dergelijke manupi- latie reeds zes maanden geleden heeft plaats gehad. Deze eerste de valuate is ver beneden de gestelde verwachtingen gebleven. Ongeacht de ernstige gevolgen van de tweede oorlog, waarvan ook Frankrijk haar deel krijgt, zijn er weinig nieuwe aspecten in de taak te bekennen, die Reynaud te vervullen krijgt. In vele opzichten is deze hetzelfde als die, waarmede een lange rij van Minis ters van financien tussen oorlogen in, te kampen hebben gehad. In Frankrijk echter zijn de plan nen, hoe ge- HET WERELD- GEBEUREN zond zij op zich ook waren, te dikwijls getor- pedeerd door de wankele ba sis van de re- geringen We slechts hope'n, dat opzicht gelukkiger De indeling van de wed strijden voor de eindstrijd poule is als volgt: Vrijdag. 19.45 uur: Neder landHongarije (scheidsrech- ter Scott). 20.20 uur: BelgieItalie. Zaterdag 7 Aug., 15.30 uur: NederlandItalie. 16.15 u.: Belgie—Hongarije. Aan de start voor de 100 m. rug- slag verschenen Ria van der Horst (Nederland), Mellon (V.S.), Davies (Australie), Zimmerman (V.S.), Ka ren Harup (Denemarken), Novaak (Hongarije), Dicky van Ekris Greetje Galliard (Nederland). De start was g°ed, zestien armen zwaaiden door het water. Karen Harup lag onmiddellijk voor en zij keerde na 50 meter het eerste. De drie Nederlandse meisjes waren iets achter gekomen. Op de tweede baan lag de Deense zwemster nog steeds voor, bedreigd door de Amerikaan se Zimmerman en door de Australi sche Davies, Van de Nederlandse meisjes kwam het ons voor dat Ria yan der Horst nog de snelste was en dat zij ais 5de aantikte. Karen Harup werd Olym pisch kampioene en zij kreeg de eerste felicitatie in ontvangst te ne men van de Olympische kampioene van 1936 Nida SchelferSenff. Het was de tweede damesoverwinning bij het zwemmen. De Nederlandse meisjes hebben hun best gedaan maar zij konden niet voldoende snelheid ontwikke- ien tegen de andere deelneemsters. De uitslag luidt: 1. Karen Hgrup (Denemarken) 1 min. 14.4 sec (nieuw Olympisch re cord). 2. Zimmerman (V.S.) 1 min. 16 sec 3. Davies (Australie) 1 min. 16.7 sec. 4. Ilona Novaak (Honga rije) 1 min. 18.4 sec. 5. Ria van der HoJst (Nederland) 1 min, 18.8 sec. 6. Dicky van Ekris (Nederland) 1 min. 18.9 sec. 7. Mellon (V.S.) 1 min 19 sec. 8. Greetje Galliard (Nederland) 1 min. 19.1 sec. Na een vergadering van ruim 2y> uur, waarin Harris de gelegenheid kreeg zijn standpunt te verdedigen, maakte de Britse Olympische Wie- lercommissie bekend. dat Harris, na aanvankelijk te zijn afgevoerd, weer op de deelnemerslijst voor de Olym pische wieler wedstrijden zal wor den geplaatst. In het kader van het Olympisch hockeytournooi vond te Londen een congres plaats van de Federation Internationale de Hockey sur gazon (F.I.H.). Ter sprake kwam o.m. het punt of Finland in 1952 in staat zou zijn een Olympisch Hockeytournooi te orga- niseren aangezien in dat land slechts 1 hockeyclub met een terrein be- staat en men over ten mlnste zes behoorlijke velden dient te beschik- ken om een Olympisch tournooi te doen houden. "Voorts is er in Finland nog geen hockeybond gesticht. Mocht Finland niet in Staat zijn 'n dergelijk tournooi uit te schrijven, dan zullen wereldkampioenschappen voor heren plaats vinden, op voor- stel van India in Amsterdam te or- ganiseren Dit voorstel werd gedaan, omdat ons land in 1928 op zo'n uit- muntende wijze het Olympisch tour nooi had georganiseerd. Ook Dene marken is voor 1952 gegadigde voor deze wereldkampioenschappen. In en 1950 zal o\»er dit punt een beslissing vallen tijdens het in October of No vember van dat jaar te Barcelona te houden congres van de F.I.H. In de eerste halve finale van de 100 M. rugslag heren lag Kievit op de achtste baan. Na de start nam Stack (V.S.), de wereldrecordhou der. de leiding en gaf die niet meer af. Kees Kievit, die als vijfde keer de, kon de eindspurt der andere zwemmers niet bijhouden en ein digde als zevende, in de tijd van 1 min. 11.3 sec. Door dit resultaat komt Kees Kie vit niet in de finale. kunnen thans Reynaud in dit moge zijn dan zijn voorgangers. We moeten echter bekennen, dat het kabinet van Andre Marie, evenals dat van Schuman, is samengesteid uit diverse elementen, waarmede Marie alle moeite heeft om 2e met elkaar in overeenstemming te bren gen. De ogen zijn nu al gericht op de verkiezingen, die in October zullen gehouden worden, meer zelfs dan op de behoeften van het volk. Drastische maatregelen (en niets anders zal voldoende zijn) zullen waarschijnlijk enkele partijen, die in de coalitieregering van Frankrijk zijn opgenomen, niet willen toe- staan, waardoor het licht van de regering Marie verduisterd wordt doo de vrees voor impopulariteit. Het gevaar ligt in een zwak com- promis en een nieuwe regeringscri- sis, Iedere Fransman is overtuigd van de bekwaamheid en de erva- ring van Reynaud. Deze is daarom de geschikste mab om plannen te ontwerpen en ze toe te passen, waardoor Frankrijk moet worden gered. Het zal echter afgewacht moeten worden of de politieke at- mosfeer hem daartoe de gelegen heid zal geven SIC TRANSIT. Te Bandoeng is plotseling over- leden de heer G. Pastor, voorzitter van de Indische Katholieke Volks partij. lid van de Voorlopige Raad van Pasoendan, deelnemer aan de Federale Conferentie en oud-lid van de Volksraad. Tijdens de pauze van de Interna tionale Autoraces In ons land, wel ke de KNAC op 7 Augustus te Zandvoort organiseert, zal in over- leg met de R.A.I, en de Ned. Ford Automobielfabrieken langs het cir cuit een defile worden gehouden van de nieuwste modellen perso- nenauto's. 400 M. finale: 1. en Olympisch kampioen: Wint (Jamaica), 46.2 sec. (Olympisch re cord geevenaard). 2. Mc Kenley (Ja maica) 46.4 sec.; 3. Whitfield (V.S.) 46.9 sec.; 4. Bolen (V.S.) 47.2 sec.; 5. Curotta (Australie) 47.9 sec.; 6. Quida (V.S.) 50.2 sec. Snelvuur-pistoolschieten: 1 en Olympisch kampioen: Takaas (Hongarije) 580 pt. (van de 600 mo. gelijke) nieuw wereld- en Olym pisch record. Het oude wereldrecord stond met 570 pt. op naam van de ArgerAijn Valiente; 2. Valiente (Ar- gentinie) 571 pt.; 3. Lundqvist (Zwe den) 569 pt.; 4. Ullman (Zweden), 564 pt.; 5. en 6. Ravilo (Finland) en I Heusale (Finland) ieder 563 pt. ZATERDAG 7 AUGUSTUS HILVERSUM I. Nieuws van de Olympische Spelen om 7.30, .19.15 en 22.30. 7.45 Morgengebed. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Ochtendconcert. ^0.15 Muziek houdt fit. 1 LOO De zonnebloem. 11.45 gr. platen. 12.03 Orkest van Klaas van Beeck. 13.00 Voor de Ned. Strijdkrachten. 13.50 Film en toneel. 14.10 Symphonisch middag- concert. 15.15 Metropole-orkest. 15.45 gram, platen. 16.00 Zangrecital. 16.30 Schoonheid van het Gregori- aans. 17.00 De Wigwam. 18.00 Ren dezvous. 18.30 Voor de Nederland se Strijdkrachten. 20.20 Lichtbaken. 20.50 Omroeporke'st. 21.15 Weekend- serenade. 21.55 Vacantie-cabaret. 22.15 Avondgebed. 23.20 Londens Philharmonisch Orkest. HILVERSUM II. Olympisch nieuws om 12.30 en van 1.1518.00. 7.15 gram, platen. 8.18 Lichte mor- genklanken. 9.35 Symphonie-mu- ziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Ra- dio-feuilfeton." 10.35 Sonate van Joh. Brahms. 11.00 Voor de arbeiders jji de continubedrijven. 12.00 Orgelspel 12.48 Zang en orkest. 13.20 Orkest. 14.15 Gevarieerd programma. 18.15 Zang en orkest. 18.30 Kwartet Jan Corduwener. 19.00 Artistieke staal- kaart. 20.15 Revue-kleinigheden. 21.30 Weense melodieen. 22.00 Hoor- 1 spel. 23.15 Graag gehoorde platen. 47. Plotseling sprong hij van zijn stoel op. Hij was opeens vuurrood van woede. ,,Nou heb ik er wel genoeg van!" schreeuwde hij en zijn vrouw bleef stokstijf zitten, volkomen verbluft door deze plotselinge opstandigheid. „Ik wou maar, dat het tussen ons uit was. Ik zou blij zijn, als ik je voorgoed door die deur zag ver- dwijnen!" „Nee maar, man, je wilt „Stil!" Val me niet in de rede! Je hebt het al lang verdiend, maar nu zal ik je zeggen, waar het op staat! Dat geld, dat George zo goed was ons te geven, hoewel hij het zelf hard nodig heeft, krijgt hij van me terug!" ..Terug?" herhaalde Marguerite. ,.Ben je nou helemaal gek gewor- den?" Hij schudde grimmig het hoofd. ,.Nog niet, maar ik denk, dat het niet lang meer zal duren, of ik word het. als jij nog langer aaA mijn kop zeurt! Die brief van zijn zaakwaar- nemer was aan mij gericht en het geld wordt aan mij overgemaakt.. al geef jij het uit! Nou dan alles goed en wel. maar ik ga vandaag nog naar Anne en zeg haar. dat ze 't geld kan houden. Ik ga weer aan 't station werken. Gisteren hebben ze me juist gevraagd, of ik soms wilde terugkomen". „En jijjij...." stotterde Mar guerite. maar wist verder geen woorden te vinden. Hij liep naar de deur. En achter omkijkend voegde hij haar nog toe: ,.Als je geen zin hetat, de vrouw van een stationskruier te zijn, dan weet je, wat je te doen staat. Maar je moet goed begrijpen, dat je dat iijk gelegen. Hij vond Anne bezig met bakken. Haar gezicht glom als opgewreven appels. Uit haar ogen sprak een her- vonden geluk. „Zo vader, bent u daar?" riep ze opgewekt uit. ..Goeienmorgen, Anne", groette hij haar onwennig kussend. ,,Ik.... ik wil je niet storen. maar ik heb je toch wat te vertellen." ..Ga toch zitten, vader", zei ze, zijn hoed aannemend. „Wat hebt u op uw hart?" Hij nam een nog warm broodje van de keukentafel. „Je moeder bakte ze vroeger net zo kind", zei hij met een weemoedig verlangen in zijn blik. ..Och ja.... wat is ze toch al een tijd dood." „Wat kwam u me vertellen, va der?" vroeg Anne vriendelijk. ,.Och ja, dat "is zo.. ik.ik wilde je komen zeggen, Anne, dat je stief- moeder en ik.... dat we het een beetje vervelend vinden, zo veel geld om handen te hebbjen en dat geld niet meer krijgt!' Lange tijd bleef ze radeloos en as- grauw zitten. Het was de eerste keer 1 20 gedacht hebben. dat nu dat haar man zich tegen haar ge- I )e het zelf zo arm hebt, het best keerd had en dat wilde ze niet graag een tweede maal ondervmden. On- wiiiekeurig voelde ze toclT een ze- kere bewondering voor hem. al deed ze haar best die van zich af te zet- ten. Intussen had Hebier zijn hoed opgezet en was hij de straat opgelo- pen. Hij ging de stad door naar het door Anne gehuurde huisje. Het was tien uur en hij keek wat schuldig om zich heen. In gewone omstandigheden was hij al drie uur aan het werk. Nu ja. morgen zou hij weer in het gareel lopen. Hij moest zien, dat hij zijn oude huisje in de Stationstraat terug kreeg. Het was altijd een aardig. droog huisje ge- weest en voor zijn werk gemakke- kunt gebruiken. Anne trok peinzend de wenkbrau- wen samen. „Wilt u daarmede zeggen. dat mijn stiefmoeder dat heeft voorgesteld?" „Ochdat nu juist niet. Maar om je de waarheid te zeggen. Anne, Anne, ik kan mijn oude baantje aan het station terugkrijgen, ennou ja. daar heb ik genoeg aan." Glimlachend streelde Anne zijn hand. ..Houdt u dat geld maar, va- dertje," ridtl ze hem aan. „George en ik hebben het niet nodig. George heeft een betrekking veel brengt het wel niet op, maar het is genoeg voor ons en ik voel me ver- schrikkelijk gelukkig.... veel ge-hoopte. lukkiger dan ik ooit geweest ben." „Daar ben ik blij om, kindlief." zei hij, haar een kus gevend; ..Je ziet er tenminste vrolijker en flin- ker uit, dan toen je nog in dat grote huis woonde." „Dat voel ik zelf ook," fluisterde Anne.- „Och, vader, heus, George is de beste man die er op de hele we reld bestaaat." „Dat weet ik wel. Anders zou hij ons dat geld niet bezorgd hebben." „U moet dat geld houden, vader" zei Anne overredend. „Mijn stief moeder zal zich nooit in het leven van vroeger meer kunnen schik- ken en van uw loon leven. Wat ik ook van haar denken mag, het zou niet mooi zijn als ik dat van haar verwachtte. Als u dan met alle ge- weld iets te doen wilt hebben, waar- om begint u met dat geld niet een of ander zaakje?" Zijn ogen begonnen te glinsteren. „Zou dat gaan, denk je? Ja. mis- schien toch wel. Ik heb altijd zo graag een sigarenwinkel willen hebben, waarin je met je klanten 'n gezellig praatje kon houden. Anne moest er om lachen. „Ik zal er eens met George over praten," zei ze. ..Hij zal u wel raad kunnen geven. En nu moest u heus toch maar gaan, anders zou mijn brood nog totaal mislukken." „Tot ziens dan maar, Anne! Voor. lopig tenminste!" zei hij hartelijk. ,.Je bent echt een dochter, om trots op te zijn." Toen hii weg was, wi.jdde ^nne al haar aandacht aan het broodbakken Ze wilde graag gauw met haar werk klaar zijn. want ze moest die middag naar de dokter. Haar hart begon sneller te kloppen bij die ge- dachte. Als het eens zo was, als ze (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3