Katholiek appel in Noorderkwartier R.K. VERPLEGINGSFONDS FILMS VAN DE WEEK Een kwart eeuw winterjassen ALKMAAR EN OMSTREKEN Ruim 3 ton ziekenhuiskosten uitbetaald v.. J Grootse Landdag te Langendijk Reeds nu Marktberichten N1EUW NOORDHOLLANDS DAGBLA3 - Zaterdag 7 Augustus 1948 PAG. 2 FLINKE RESERVE Onze agenda Kennemer Autogaragc EERSTE M0NTEUR Recorddag op de Kaasmarkt K.A.B.-HOEKIE Uitspraken Tribunaal Chopin-avond Alkm. Voiksjangers te Apeldoorn 1 2756 ledere maand duizend KLEDINGMAGAZIJNEN LANGESTRAAT 20—22 ALKMAAR Het bloemencorso op Koninginnedag Kapittel Ursulinen Repafrierenden uit ons Gewest K.F.C.-keuring Uitslagen Middenstands- examen "n Katholieke instelling, die niet aan de weg timmerde, doch die een kwart-eeuw lang in stllle en strijd haar zegenrijk werk ver- richtte ten bate van de katholieke bevoiking van Alkmaar en om- geving, het B.K. Verplegings fonds, gaat binnenkort zijn zilve- ren jubileum vieren. En daar is reden voor, als men de geschie- denis van dit fonds even nagaat. Het ontstond in een tijd, waarin de sociale verzorging nog veel te wensen overliet; een tijd, waarin de arbeider, die zo ongelukkig was voor zich of de zijnen van een zie- kenhuis gebruik te moeten maken, veelal aangewezen was op de armen- zorg, het toenmalige Burgerlijk Armbestuur, dat de armlastige pa- tienten steevast naar het stadszie- kenhuis verwees, ook al gaven zij er de voorkeur aan in de hun ver- trouwde omgeving van een katho- liek ziekenhuis te worden opgeno- men. Zo ontstond het streven naar een onderling fonds, waarvan de weke- lijks contribuerende leden aanspraak konden doen gelden op een zieken huis naar eigen keuze. Doch dit was niet de enige goede zijde van het fonds; het diende ook een gemoen- schapsbelang, doordat het de over- heid een belangrijke besparing mo- gelijk maakte op haar uitgaven van armenzorg. Ruim drie ton heeft het thans in het zilver jubilerende R.K. Verplegingsfonds deze kwarteeuw aan ziekenhuiskosten betaald dus aan de overheid bespaard. Enkele cUfers Bescheiden was de opzet in 1923; het kwam tot stand met 156 deel- nemers, omvattend 736 verzekerden. Daar het 't eerste fonds was van die aard, stond men er aanvankelijk iets wantrouwend tegenover, doch al spoedig bleek het levensvatbaar- heid te hebben en in een grote be- hoefte te voorzien. De groei der cijfers wees dit uit. Na vijf jaar was het aantal deelnemers reeds de 1000 gepasseerd met 4449 verzekerden; en het ging steeds crescendo, zodat bij het 20-jarig bestaan de 2000 deel nemers te boek stonden, die totaal een 7000 verzekerden betekenden. In 1946 werd het hoogste aantal deelnemers: 2236 met 7871 verze kerden bereikt, waarna de actie van het AAZA, dat een afdeling zie- kenhuisverpleging aan zijn fonds verbond, enige daling veroorzaakte; niettemin telt het fonds momenteel 1743 deelnemers met 5801 verze kerden. Dat het fonds vruchtbaar werk verrichtte. moge blijken uit de vol- gende cijfers: het aantal opnamen, dat de eerste vijf jaar 10 tot 106 bedroeg met gemiddeld 16 verpleeg- dagen, steeg al spoedig tot enkele honderden per jaar. In totaal bedroeg het aantal opnamen in deze 25 jaar 6326 met 116611 verpleegdagen. Aan zie kenhuiskosten werd hiervoor f 312.521.42 uitgekeerd, tervcijl voor ziekenvervoer (vanaf 1933) nog f 4.546.87 werd betaald. Een zorgelijke tijd maakte het fonds mee in de jaren '29/30, toen een roodvonk-epidemie de reserve van f 2.549 verslond en een tekort veroorzaakte van f 3.455 in '29 en f 2.985 in '30. Het aantal opnamen bedroeg in deze twee jaren 254 en 290 met resp. 4793 en 6623 verpleeg dagen. Door een hoofdelijke omslag op de trouw gebleven leden, was dit tekort echter een jaar daarna alweer weggewerkt en nu ging het met de reserve ook steeds cres cendo, zodat deze thans, bij het 25- jarig bestaan, f 41.244.22 bedraagt. Wei 'n bewijs, dat er een voorzich- tig en accuraat financieel beheer gevoerd werd. De ontvangsten bedroegen over deze 25 jaar f 463.164.waarvan f 440.997.aan contributies. De groei van het aantal deelnemers in de loop der jaren bewijst wel, dat het fonds zich in de daadwerkelijke belangstelling en het vertrouwen van alle katholieken van Alkmaar mocht verheugen. Enkele namen Het bestuur. zowel als de raad van commissarissen onderging in dd loop der jaren dikwijls enige wijzi- ging; velen hebben hun beste gaven en krachten aan het fonds gewijd. Enkele namen verdienen echter bij- zondere vermelding. omdat zij ?5 jaar lang aan het fonds verbonden bleven vanaf de oprichting. De secretaris, de heer A. Mannes, maakte al die tijd deel uit van het bestuur; de heer G. v. Veen, eerst bestuurslid, is thans sinds 2 Nov. '23 de bode van het fonds, terwijl de heer Kueter Sr. de enige com- missaris is, die vanaf de oprichting deze functie vervult. Voorts ver- dient met ere genoemd te worden de penningmeester, de heer C. Groot, die in '38 zijn vader als zodanig opvolgde. Voorzitter is thans sinds '38 de heer Joh. Overtoom, die dus al tien jaar de voorzittershamer hanteert; voir hem deden dit M. Kempen vanaf de oprichting tot '24. toen hij opgevolgd werd door A. Middelhoff, die tot '38 voorzitter was. Sinds 1926 heeft het fonds een afdeling in Bergen en in '42 sloot het fonds te Heiloo zich bij het Alk- maarse fonds aan. den betreft: tot 1 April *32 hadden I zij recht op 32 verpleegdagen; sinds 23 Febr. '32 op 42 verpleegdagen, zowel voor ziekenhuis- als barak- verpleging; in '33 nam het fonds ook het vervoer naar het ziekenhuis voor zijn rekening. Sinds '36 bestaat er gelegenheid tot verzekering voor hegere klassen in het ziekenhuis en sinds 30 April '42 kunnen de yer- plicht-verzekerden door een herver- zekering bij het R.K. Verplegings fonds de verpleegduur in het zie kenhuis met 42 dagen verlengen; van die tijd dateert ook de z.g. bij- verzekering voor verzekerden in een hogere klasse. Ook de vrijwillig- verzekerden kunnen zich in het z.g aanvullend fonds tegen 42 dagen extra verpleging verzekeren. Een merkwaardig feit is, dat, ofschoon het R.K. Verplegingsfonds iets duur- der is dan sommige andere fondsen, in de jaren 1930 tot 1940 68 pet. der nieuw-ingeschreven leden uit an dere verzekeringen waren overge- komen. Thans worden de deelne mers hoofdzakelijk gewonnen uit de niet-verplicht verzekerden. Verschillende moeilijke jaren heeft het fonds meegemaakt, vooral ook in bezettingstijd. doch al werd het geslagen, v e rslagen werd het niet. Het staat er bij zijn zilveren jubileum als een kerngezonde in stelling. die veel verrichtte tot heil der katholieke bevoiking van Alk maar, Bergen en Heiloo en. naar wij hopen, ook in de toekomst nog vele jaren zijn heilzaam werk zal mogen doen. De eigenlijke jubileumdatum, 22 Augustus, valt in de kermisweek; daarom heeft het bestuur de feest- viering naar de volgende maand verschoven. Op 12 September wordt des middags in 't Gulden Vlies de receptee gehouden; die avond is er de eerste van de vijf feestavonden voor de deelnemers. GULDEN VLIES: Pianocon- cert Theo van der Pas, 8 u. VICTORIA: Complot in Que bec, 18 jaar. HARMONIE: De beste jaren van ons leven, volwassenen. CINEMA: Lichtelijk geschift, volwassenen. ABT: Topper keert terug, 14 j. APOTHEKEN: Mevr. Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: Zaterdagnacht: H. Jong, Lindenlaan 100, telef. 3628. Zondagnacht: Chr. de Vries Friese weg 4 telef. 4237. ZONDAGSDIENST DOKTO- REN: A. L. Gransbergen, arts, Geesterw. 11, tel. 2294 J. C. Pouwels Alkmaai vraagt Prima vakman Ruime ervaring, Zelfstandig werker (Adv.) Wat het fonds biedt Wat de faciliteiten der verzeker- A.F.C.-NIEUWS Kolp Boys—AFC 3—2 Onze veteranen moesten na een 2—0 voorsprong wederom de eer aan Kjlp. Boys laten. A.s. Zondag spelen de AFC-junic- ren a mee in het VlOS-tournooi te Warmenhuizen. Deelnemers zijn VIOS, VZV, Berdos en AFC. Junioren, dit is een mooie gele genheid om jullie goede vorm te tonen en tevens een goede oefening. Om 12.30 wordt gespeeld VZV— AFC, daarna eventueel verliezers- of winnaarsronde. Laatste oproep! In de komende week (7—15 Aug.) moet ons terreln gereed komen. Er zijn nog veel werkzaamheden te verriehten. Daar om een besluit: geheel AFC werkt deze week op hot veld. Toont uw krachten. De PPC-er. Alkmaar heeft gisteren een record aantal vreemdelingen op bezoek gehad. Vroeger dan gewoonlijk was de Langestraat al overvol en kreeg men, mede door de vele vlaggen en kleurige wimpels, een indruk als op 8 October. Het waren aanvankelijk veelal Hollandse vacantiegangers, die per bus en trein waren geko- men, die de straten naar de Kaas markt vulden, maar ook de buiten- landers lieten deze keer geen ver- stek gaan en verschenen, wel wat later dan onze landgenoten, maar in een groter aantal dan tot dusver. De Engelse gasten uit Bath waren natuurlijk ook van de partij en onderscheldden zich van de anderen doordat ze in de smalle straten der binnenstad al vrij aardig de weg wisten. Het aantal torenbeklimmers bedroeg ruim 2000, het dubbele aan tal van vorige dagen, terwijl aan kazen, op vreemde valuta, meer dan vierhonderd stuks werden verkocht. Vooral de politie, die het verkeer te regelen had en ruim baan moest maken voor de nijvere kaasdragers, had geen gemakkelijke taak. Zij slaagde er echter uitstekend in de zaken ordelijk te laten marcheren, waartoe het plaatsen van verkeers- agenten op de drukke punten, waar men hier en daar slechts voetje voor voetje vooruit kon komen, zeker toe bijdroeg. In de middag maakten velen een tocht door de stad o.l.v. gidsen, na- dat de vele restaurants en hotels een groot kwantum gasten in ijl- tempo hadden weten te verwerken. V.V.V. Alkmaar heeft een goede dag gehad en beschouwt deze dan ook als een recorddag. De vacantie in de bouwvakken, die de hele week al een extra drukte gaf, is mede oorzaak van het drukke bezoek aan onze stad. BEDEVAART PRIESTER. STTJDENTEN NAAR HEILOO Op Maandag 9 Augustus zullen de Priesterstudenten van het Wes- ten weer hun jaarlijkse vacantie- bedevaart doen naar O, L. Vrouw ter Nood in Heiloo. Zij trekken dit jaar op om vurig te bidden voor leniging van lichamelfjke en ziele- nood der volken. volgens het ver- langen van de H. Vader en onze Bisschoppen. Geen Priesterstudent blijve thuis bij dit gebedsapostolaat. Omdat de KAB de belangen van de arbeiders en hun gezinnen wil behartigen, is het arbeidsveld zo veelomvattend en zo uitgestrekt, dat niet altijd het gehele terrein overzien kan worden. Telkens dui- ken nieuwe protslemen en noden op; steeds moeten nieuwe initia- tieven ontwikkeld worden. Zo zijn we vorig jaar reeds be gonnen met het vormen van een commissie voor excur'sies. Daar is het echter bij gebleven, totdat de- zer dagen daar nieuw leven is in- geblazen en plannen in studie zijn genomen, om te komen tot oprich ting van een eigen reisvereniging. Met navolgenswaardige ijver is deze zaak aangepakt, zodat we nog voor de opening van ons nieuwe jaar- program kant en klaar kunnen zijn en een reisvereniging kan starten. Indien we nu beginnen, kunnen- we volgend jaar goed voor de dag ko men met onze eerste refs, Dan Is het echter nodig, dat velen zich aansluiten bij deze jonge club en dat men regelmatig spaart, want zonder een goede kas bereikt men niets. Juist daarom is het nodig, dat nu spoedig begonnen wordt, dan is er een vol jaar voor de boeg. Bin nenkort krijgen de leden hierom- trent wel meer te horen. A. Schenk, Barsingerhorn: Niet bewezen geacht de werkzaamheden voor het Agrarisch Front, overige punten der tenlastelegging bewezen geacht. Maatregelen: ontzetting uit de beide kiesrechten en het recht ambten te bekleden, alsmede ver- beurdverklaring van f 5000. Antje Clay, Barsingerhorn, be- schuldiging vervallen verklaard. J. L. Lauwe, Bergen, het ten laste gelegde, n.l. dienstneming bij de SS, wel bewezen geacht, doch om de houding van verdachte, die direct nadat hij inzag, wat deze daad be- tekende, zich moedig terugtrok en zijn fout corrigeerde, werd de be- schuldiging vervallen verklaard. De pianist Theo v, d. Pas slaagde er in ons een Chopin-avond te bie- den, welke tot het einde toe boeiend bleef. De concertgever blijkt roman- tisch ingesteld te zijn, heeft zowel in zijn spel als in de keuze van de werken een voorkeur voor grote contrastwerking en juist hierdoor wist hij onmiddellijk zijn gehoor te boeien en de spanning tot het einde toe vol te houden. Doordat hij zich heeft bepaald tot grotendeels kleinere werken van deze componist, zoals een mazurka, etudes en walsen, werd gedemon- streerd hoe Chopin binnen 't kader van de klaviermuziek toch een ge- niale verscheidenheid bezat. M.a.w. hij heeft juist in ieder werk de sterkste zijde van de componist ge- kozen en zo de bezwaren van een- zijdigheid, die men tegenover een Chopin-avond zou kunnen aanvoe- ren, als het ware weggespeeld. Van der Pas neemt de wisseling van zijn tempi zeer vrij, misschien soms te vrij; maar hiervoor komt in de plaats een rijke pogtische inhoud, een boeiende interpretatie, welke dit alles weer doet vergeten. Zo hoorden we o.a. een prachtige ballade, een fijngevoelige nocturne en een brillant scherzo voor de pauze. De serie etudes, welke in feite brillante concertstukken zijn, werd gespeeld met de nodige vir- tuositeit, welke deze werken toe- komt. Twee charmante walsen wer den gevolgd door een grandiose herschepping van de bekende Polo naise in As gr. t. Van der Pas had bloemen en een staande ovatie van het publiek in ontvangst te nemen en dankte met een zeer geestige en virtuose toegift. Voor deze uitnemende Chopin- avond was gelukkig een zddr grote belangstelling en de jongere gene- ratie was uitstekend vertegenwoor- digd. In cultureel opzicht een hoop- vol versehijnsel. W. Schreurs. FEESTGIDS JUBILEUMWEEK De Commissie voor de samenstel- ling van de feestgids voor de jubi- leumweek van 31 Aug. tot en met 6 September verzoekt de verschillende subcommissies der Oranjevereniging haar gegevens, welke zij in deze gids wensen te zien opgenomen, be- siist v66r 10 Augustus in te zenden bij de heer J, G. van Burken, Ken- nemerstraatweg 37; dit geldt zowel voor de commissie voor straat- en 1 gevelversiering als voor die voor de Volksspelen en feestavonden, gewijd aan toneei, muziek, wagenspel enz. Na genoemde datum kan opname In de feestgids niet meer gegaran- deerd worden. ALKMAAR. Mer schrijft ons: Donderdag kwamen de Volks- zangers uit heel Nede'land terfnen om het 50-jarig jubileum te vieren van de beschermvroiwe der ver- eniging H. M. de Poningin. De afd. Alkmaar arriveerle even voor half elf in Berg en Bos. Niemand hoefde te vragen wie daar aankwam. Het Akmaarse Ste- delied klonk luid in de congres- zaal, die met honder&n Volkszan- gers uit alle provircieh gevuld was. Daverend applaui volgde. Voorop liepen de kaasdragers Dik v. d. Pol en Kefzer, met de kaaswimpel. Dan wlgden Liel Beets en Rie Pool ali Westfriezin- nen in vol ornaat en 30 leden der vereniging. Spoedig prijkten de kaasdragers en de ioerinnen op het toneei met de ktaswimpel op de achtergrond. Om '.1,45 schakel- de de AVRO zijn microfoon in en kreeg Rie Pool, als wsstfriezin ge legenheid de Ned. luiseraars en de feestvierenden toe te spreken, Ze zei o.m.: Reeds in 153 klonk het in heel Ned. Alcmaria Victrix, maar als ik vandaag het feken van de V zou willen maken, zou dit niet betekenen Victorie naar Volks- zang, want deze dag staat in het teken van de Volkszatg. Het spreekt vanzell, dat onze kaasdragers niet met een lege berry zijn gekomen. Ve hebben als geschenk voor on2e voorzitter meegenomen een proiuct uit onze streek. Een der kaasiragers voer- de een kleine kaasberry aan, waar- op een keurig met lint en versierd kaasje prijkte. Uit londerden ke- len klonk daarop het bekende lied: Ik vraag zo vaak ho: zou het ko men, dat ik zo van Holland hou. Ook de kaasdrager Dik v. d. Pol kreeg gelegenheid ziji geluid voor de microfoon te laten horen. Hij dankte het HB voor de hulp, aan de afd. Alkmaar geschoaken nu deze tijdelijk in moeilijkheden verkeert. Hij verzekerde echter, dat Alk maar zijn best zou coen het hoofd boven water te houcen en dat het zou zijn en blijven .Van Alkmaar de victorie". Ook Groningen en Drente kwa men met geschenken, die aangebo- den werden aan de heer Huges de organisator van Berg en Bos,, waar na het Gronings en Drents volks- lied weerklonken, 's Middags werd de afd. Alkmaar verzocht het Alk- maars stedelied te zingen. De voor zitter der afd., de heer M. Slabbe- koorn, wierp zich op als dirigent en fiks klonk het lied door de con- greszaal. Het was een goede dag voor de Alkm. Volkszangers, Laat in de avond keerden alien huis- waarts, terwijl langs de wegen van heel Nederland het volkslied weer- klonk. Bisschop Bottemannestraat 11 Alk maar, waar ook nog inschrijfformu- lieren verkrijgbaar zijn. Bij opgave v66r 10 Augustus worden de deel nemers nog in het feestprogramma van de Oranjevereniging vermeld; men wachte dus niet te lang met zijn opgave, Het stemt tot blijdschap, dat er telkenmale opwekkingen in de pers verschijnen om ons Volk er toe aan te sporen een bijdrage te storten in de kas van het Comite, dat Hare Majesteit de Koningin ter gelegen heid van Haar gouden regerings- jubileum wil eren door het aanbie- den van een Nationaal Huldeblijk, dat Zij bestemd wil zien voor kan- kerbestrijding in Nederland. Onze Koningin kent het ontzet- tende lijden, dat de kankergesel jaar in jaar uit over Haar Volk brengt. Zij weet hoe zwaar Haar Volk geteisterd wordt. 12756 het is geen giro-nummer, waarop bijdragen kunnen worden gestortneen, het is alleen voor het jaar 1947 voor Nederland het getal overledenen met als doods- oorzaak: Kanker. Ik geloof niet. dat ik mij aan overdrijving schuldig maak, wan- neer ik hier spreek van een vrese- lijke volksziekte. In dagen van weelde, hebben wij ons tegenover die vijand niet in slagorde gesteld. We hebben geniale mannen, die reeds 38 jaar geleden pogingen de den een sero-diagnostiek van het carcinoom te vinden. kalm laten tobben. Slechts weinigen gaven belange- loos hun steun voor de inrichting en hot in bedrijf houden van een particulier laboratorium voor kan- kerdiagnostiek. De resultaten van de wetenschap- pelijke arbeid d&ar verricht zijn van buitengewone betekenls geble- ken. Welnu, de schone gedachte van Onze Koningin het Nationaal Hul deblijk om te smeden tot wapen te gen de grote belager van Haar Volk dient. ieder er met geestdrift toe te brengen te offeren wat mogelijk is om goed te maken, wat in het ver- leden werd verzuimd M. J. Th. VAS-DIAS Voorzitter van de Raad van Arbeid te Alkmaar. Een van de voornaamste gebeur- tenissen op het terrein van het ka tholieke leven is cngetwijfeld de jaarlijks terugkerende Landdag, die in zekere zin een wapenschouw be- tekent voor streek en gewest. Het is goed te zien dat de prmcipes, die iedere katholiek voor zich huldigt, het kostbare bezit van een grote, sterke gemeenschap is en het sterkt velen, als zij er zich bewust van worden, dat de idealen, waarvoor zij strijden, dezelfde zijn waarvoor een grote groep geloofsgenoten evenzeer op de bres staat. Inderdaad het is goed, dat de mens, tTat de christenmens weet, dat hij in zijn vaak moeilijke strijd niet alleen staat Dat is zeker niet de mlnst voorriame factor, die van invloed is op het karakter der traditionele ka tholieke landdagen. Hetgeen op een dergelijke Landdag wordt behan- deld, is van algemene aard, de stof is Ingesteld op een zo uitgebreld mogelijk gehoor en daaraan is het dan ook te danken, dat velen er al tijd zo voldaan gestemd van huis- waarts keren. Ook de achttiende Katholieke Landdag, die, zoals reeds uTtvoerig bericht werd, op Zondag 15 Augus tus te Langendijk, een bloeiend cen trum van katholiek geloofsleven, gehouden zal worden, heeft een pro- gramma, dat aan de verlangens van ieder zal voldoen. Nadat 's morgens een plechtige H. Mis is opgedragen, begint de eigetilijke Landdag 's middags te half drie op een groot terreinachter de kerk gelegen. In het kader van demonstraties der jeugdbeweging en omlijst door muzikaie prestaties van het fanfare-corps van Noord- Scharwoude, alsmede door zang van het zangkoor St. Caecilia, zal een belangrijk onderwerp door twee kundige en vlotte sprekers worden aangesneden. Een onderwerp, dat momenteel de belangstelling van 'n ieder ernstig denkend katholiek heeft, n.l. het probleem van bet he- dendaagse materiaiisme. Pater H. van Dam O.F.M. uit Woerden, van wie al door velen ge- zegd wordt dat zijn welsprekend- heid in de voetsporen treedt van Pater Boromeus de Greeve, zal het woord voeren, terwijl als tweede spreker de bekende Rotterdamse wethouder, de heer H. E. van den Brule zal optreden, Het Landdagbestuur heeft alles op alles gezet om de 15de Augustus in alle opzichten te doen slagen., Het woord is nu aan de katholieken van ons Noorderkwartier om te to nen, dat de van hen gekoesterde ver- wachtingen over een mhssale op- komst niet te hoog zijn gesteld. ontvangen: voor jongens tot 8 jaar WOLLEN HEREN-ONDERGOED zonder punten verkrijgbaar s""""""",,,/'-.. GESLAAGDE WEDSTRIJD VAN DE KASTELEINS EN KELLNEKS TE BERGEN. ALKMAAR. De Alkmaarse kasteleins en kellners zijn Donder- dagavond naar Bergen getogen en hebben daar op het BSV-terrein een succesvolle wedstrijd gespeeld, met als resultaat, dat ten behoeve van de tbc-besrijding weer een mooi bedrag er beschikking kwam. Met muziek van de Harmonie St. Caecilia voorop trok de gecostu- meerde troep door het dorp naar het speelveld, waar reeds een dui- zendkoppige mpnigte de deelneT mers opwachtte.' De toeschouwers hebben zich kostelijk geamuseerd bij deze ontmoeting tussen de kas teleins en kellne^. In allerlei cos- tuums, waaronder werkelijk pracht- typen, zag men de kasteleins over het groene veld Snellen, waartegen- over de kellners in hun onberispe- lijk zwart goed afstaken. De doel- punten werden eerlijk gedeeld, aan beide zij den werden er vier ge- maakt. De heer P. Mensink sprak een kort openingswoord, terwijl dr. Ten Kleij met een enkel woord het doel van de wedstrijd uiteen zette. Evenals het vorige jaar zullen de kasteleins en kellners ook weer in Alkmaar een dergelijke wedstrijd spelen. Reeds nu bevelen wij deze ontmoeting, welke op Zaterdag 14 Aug. wordt gehouden. in de belang stelling van het publiek aan, het doel: hulp aan de tbc-bestrijding verdient het volkomen, Er blijkt voor de deelname aan 't Bloemencorso, dat de Algemene Orgnjevereniging op Koninginnedag organiseert, veel animo te bestaan. Reeds gaven zich voor deelname op Jac. Met's Autobedrjjf, Albert Heyn, de A.J.C. afd. Alkmaar, de Garage Chris de Vrie's met twee luxe wa- gens, de Firma Krom met een be- stelwagen, de fa. M. Teerhuis met een vrachtwagen, de R.K. E.H.B.O. met een wagen en Openbare Wer ken met een Paard-en-wagen. Van de schoien gaven zich de Rochdaleschool en de Bosboom Touissaintschool reeds voor deel name op; voorts zal de Manege „Bosrand" met een groep versierde Paarden aan het corso deelnemen; ook de buurtvereniging „Bloemwijk" komt met een nummer uit. Het aan tal individuele nummers is eveneens verheugend. Er bestaat alsnog gelegenheid zich voor deelname in de diverse groe- pen: luxe wagens, reclamewagens, verenigingen en schoien en indivi duele nummers op te geven bij de secretaris van de subcommissie voor het corso, A. Heerkens Thyssen, BOTS1NG MET GEVOLGEN Gisterenmiddag is op de Dude Gracht een auto met aanhangwagen tegen een geparkeerde handwagen opgebotst. Deze werd op zijn beurt in aanraking gebracht met een twee- tal rijwlelen, welke door een ruit in een perceel gedrukt werden Het was 'n ware ravage. Meubelen, gor- dijnen, kortom alles was in wan- orde en ernstig beschadigd. Ook de handwagen en de rijwielen kwamen er niet zonder kleerscheuren af. Tegen de bestuurder van de vrachtaute werd proces verbaal op- gemaakt. JEUGPIGE REIZIGER Gisteravond om 9 uur meldde zich een radeloze moeder op het politie- bureau om te melden, dat haar 3- jarig zoontje verdwenen was. Toe- vallig beide de Amsterdamse politie op, dat het knaapje op de boot van de Alkmaarder Pakket aangetroffen was. Het jeugdige reizigertje is daar op spoedig naar Alkmaar terugge- bracht, GEVONDEN In het Kanaal is een schapenhuid gevonden. Zij, die een schaap ver- missen, worden verzocht aah het po- litiebureau inlichtingen te verstrek- ken. KATH. THUISFRONT LIMMEN. Zondag a.s. 's mid dags 3 uur zal er een voetbaiwed- strijd zijn ten bate van Katholiek Thuisfront n.l. Limmen 1—LSVV 1. De tegenpartij is voor Limmen een oude bekende. Deze wedstrijden waren vroeedr steeds hoogtepunten van de competitie. Ook nu zal het aan spanning niet ontbreken Bij Limmen speelt de zo pas uit Indie gerepatrieerde Bakker mee, wat voor het elftal vermoedelijk een grote verbetering betekent. Op het terrein is muziek aanwezig, zodat het zeer gezellig belooft te worden. Wij wensen Katholiek Thuisfront 'n succesvolle middag toe. GESLAAGD HEILOO. Geslaagd voor diplo ma B van de Ned. Vereniging ter bevordering van de schriftkunst, gehouden te Utrecht op Dinsdag 3 Aug. '48 onze plaatsgenoot, de heer Chr. Morsch. Hindernisrace: 1. P. van Diepen, 2. G. Oud, 3. D. Venneker, 4. J. Konijn. Tot algemeen overste van de Con- gregatie der Ursulinen van Bergen is door het Algemeen Kapittel, on- der voorzitterschap van Z.H.E. Mgr. J. P. Huibers, gekozen de Eerw. Zr. Gabriel. CINEMA „Lichtelijk Geschift" Als men de film „Lichtelijk Ge schift" in de Cinema gezien hebt, vraagt men zich af, hoe het moge lijk is, dat zo'n prul in ons land ingevoerd wordt. Als een auto uit Amerika aan bepaalde eisen moet voldoen, waarom dan niet een film! Dat de veelgeprezen Bing Cros- bey aan zo'n prullaria-film zijn medewerking verleent, is ons bo- vendien een raadsel. Overigens is elke regel aan deze film gewijd, te veel eer. ALKMAARS BIOSCOOPTHEATER Topper keert terug Het is wel een geheimzinnige ge- schiedenis, welke men in de film ..Topper keert terug" te zien krijgt. Deuren gaan vanzelf open en dicht, valluiken en meer van der gelijke mysterieuse zaken. Geluk kig is deze spookgeschiedenis rijke- lijk overgoten met humor, zodat het geheel wel de moeite loont om te gaan zien. In 't welverzorgde voorprogram- ma, behalve het gewone nieuws, ook nieuws van de Olympische Spelen en een geestig tekenfilmpje. VICTORIA Complot in Quebec Een aardige film en een span- nende detective-story heeft Fedor Ozep van de eerste Canadese film: Complo in Quebec weten te maken. Het zijn de spannende avonturen van de journaliste Mary Roberts, die naar aanleiding van een simpel stadsbericht in een moordgeschie- denis wordt gewikkeld waaruit zij ternauwernood wordt gered. Prachtige natuuropnamen afgewis- seld met goede muziek maken dit Canadese product tot een waardige vertegenwoordiger van zijn genre. Als voorfilm een zeer fraaie opna me uit het dierenleven en natuur lijk in het nieuws tal van momen- ten uit de Olympiade. Een goed vacantie-programma. HARMONIE De beste jaren van ons leven Deze belangrijke film over het leven direct na de oorlog is, zoals wel te verwachten was, nog een week geprolongeerd. Men heeft nog een week gelegenheid dit veel besproken filmwerk te gaan zien. HUGO-BO YS-NIEUWS HEERHUGOWAARD-NOORD Zondag a.s. gaat Hugo-Boys 1 naar Blokkers. Zij zullen daar meedoen aan het fruittournooi. De prijzen bestaan alle uit fruit. Dus, jongens, laat ook daar eens zien wat jullie waard zijn. Dat er ook publieke belangstelling voor deze wedstrij den bestaat, blijkt wel uit het feit, dat reeds ruim 100 personen zich hebben opgegeven om mee te gaan. Verder verzoekt de supportersver- eniging ons bekend te maken, dat de bussen reeds om half twaalf van af de kerk te Heerhugowaard-Nrd. vertrekken. De trainingen zijn weer begonnen. Een ieder wordt weder om verwacht, vooral de spelers van het eerste elftal ontbreken nog wel eens. BURGERLIJKE STAND EGMOND AAN ZEE Geboren; Anna, d. v. Ph. Wijker en H. Bos- scher; Anthonius Gerardus Maria, z. v. A. de Waard en C. M. Abbe Ondertrouwd: Hendrikus Joannes Wayers en Cornelia Scholder; Arend Jacobus Kleinenberg en Jeanne Renee Lucienne Schoone. Getrouwd: Hendrik Zwaan en Adriana Blok. Overleden: G. Gaarthuis, oud 87 jaar en M. Schenkel, oud 84 jaar. DE FEESTEN ZUID-SCHERMER In het kader van de buurtfeesten werden Woens- dag de eerste wedstrijden gehouden. Voor het ringrijden was grote be langstelling. Goed weer en daverend hoefgekletter van vele paarden ver- hoogden de feeststemming. Uitslag ringrijderij: le prijs J. Terra, 2e prijs J. Swart Rz., 3e prijs L. Stam. Op het terrein achter de school vonden 's middags de kinderspelen plaats. Uitslagen: Blokjesrapen: 1. A. Tuip 2 W Konijn Hz., 3. T. Swart, 4. R. Schil- der. Kistenstapelen: 1. R. Swart, 2. B. Oud, 3. C. Venneker, 4. A. Oud. Wasophangen: 1. A. Pronk, 2. J. Klaver, 3. R. Swart Rd„ 4. A. Vaal- burg. Touwtrekken: 1. N. Konijn Jz., 2 P. Valckx, 3. M. v. Diepen. Ballenrace: 1. J. Hollenberg, 2. N. Stam, 3. N. Swart, 4. M. Pronk. Met het troepentransportschip de „Grote Beer", vertrokken 23 Juli jl. van Tandjong Priok, vermoede- lijke aankomst Amsterdam 16 Aug. a.s., zullen de volgende militairen uit ons Gewest repatrieren: Kon. Landmacht Sold. I J. Frikken, Wijdersteeg 14, Medemblik; sergt. P. J. C. Blokker, Kaasmarkt 5, Medemblik; sergt. S. Donze, Middenvliet 17, Den Helder; sergt. F. Koning, Magnusstraat C 179, Schagen; sergt. A. Nauta, Ad- miraliteitsweg 15, Enkhuizen; sergt. maj. J. Nicolai, Dijk A 8, Winkel; korp. G. Snieder, Andijk-Oost; sergt. F. J. Streefkerk, Oosteinde A 60, Wognum; sold. F. J. Broers, Kerke- buurt C 8-3 Wognum; sold. T. Dom- burg, no. 63, Westwoud; sold. A. G. Kommen, Oudendijk B 136, Wer- vershoof; sold. C. Laan, K 27, 't Zand; sold. J. F. Laan. Spoorstraat 92, Den Helder; sold. H. J. Moring, v. d. Woudestraat 56, Alkmaar; sold. J. A. de Reus, Boekelerweg F 1, Alkmaar; sold. P. Rood, Gouw H 46, Hoogwoud; sold. T. Uitvlugt, Lindegracht 39, Alkmaar; korp. J. G. Vrijhoef, Dr. Schaepmanstraat 12, Alkmaar; sold. U. Wiersma, Breedstraat A 5, Opmeer; sold. J. S. de Wit, Nieuweweg 14, Den Hel der; sold. J. Minnema, Breedstraat 12, Medemblik. Korps Mariniers Korp. J. Bart, Piersonstraat 37, Alkmaar; marn. I J. H. Booten Piersonstraat 12, Alkmaar; marn. I A. Bijlsma, Benedenweg 21, Sint Pancras; t. sergt. E. Commandeur, K 36. Wieringerewrf; korp. G. Del- fos, Krugerstraat 61. Den Helder; t. sergt. F. Dirks, Flammingstraat 4, Den Helder; t. sergt. S. X. Groen, Dorpstraat B 14, Nrd-Scharwoude; t. sergt. D. Heinis, Dwarspad 339, Broek op Langedijk; marn. I M. v. d. Hert. Jan in 't Veldstraat 104, Den Helder; t. korp. T. de Hoof, Tulpstraat 10, Alkmaar; t. korp. C. J. v. d. Koelen, Proosterstraat 14, Hoorn; t. korp. C. W. Loots, Kerke- dijk 51, Bergen-Binnen; marn. I P. Marbus, Gladiolenstraat 24, Den Helder; t. sergt. A. Modder, Heren- weg 36, Heiloo; t. sergt. C. P. M. Pannekeet, Vogelenzang 2, Alkmaar; t. sergt. A. C. L. Pijcke, Nieyw- poortslaan 77, Alkmaar; korp. J. Timmerman, Dijk 25, Broek op Langedijk; korp. R. de Wit, van Leeuwenhoekstraat 35. Den Helder; t. sergt. R. Wuijster, Grote Oost 92, Hoorn. Kon. Marine Kok H. C. Snijder, Axhoefpad 300, Alkmaar; maj. vlgtm- J. Hui- gen, Cornelis Ditostraat 4, Den Helder; mej. mont. J. te Boekhorst, Pr. Bernhardstraat 15, Castric-um; kwartm. J. v. d. Heuvel, Nieuw- straat 39. Den Helder; korpl. vlgt- sch. C. H. Hoek, Bredeweg 56, Cas- tricum; opp. torpedom. J. C. Brou- wer, Begoniastraat 71, Den Helder; maj. mach. J. Geertse, Wilhelmina- straat 80, Den Helder; kw.m. F. C. A. Luijk, Gravenstraat 81, Den Helder. K.N.I.L. Sergt. J. de Vries, Bleumerweg 11, Castricum; adj. o.o. G. W. J. T/alm, Verdoesstraat 1, Alkmaar. Vaste staf 5.m.i. J. H. de Jong, de la Reij- straat 32, Den Helder. DEN HELDER: De Witte: „De held van Texas", 18 jaar. Tivoli: „De betovering om La Boheme", 18 jr.; „Rebecca", 18 jaar; „De dubbel- ganger", volw.; „De spookhengst", 18 jaar. HOORN: Winston-theater; „Beto- vering om La Boheme", 18 jaar. Victoria: „Springtime in the Roc kies", 18 jaar; „De cowboy en de lady", volw. SCHAGEN: Royal: „Gevangene van het verleden", alle leeft. WIERINGEN: De Haan: „Voor beu- len geen genade", 18 jaar; „Jeugd op drfit", 14 jaar; „Twaalf meisjes in de prairie'14 jaar LUTJEBROEK: City: ,.Feest in de Jordaan" A. Houdijker, Alkmaar; J. M. Hou- tenbos, Bergen; mevrouw L. Hou- tenbos-Lenting, Heiloo; J. P. Hove- nier, Bergen; G. van 't Hul, Castri cum; A. Hurkmans, Castricum; E. Huybers, Hippolytushoef, Wierin- gen; A. S. Jansen, Alkmaar; mej. J. M. Jaspers, Waarland; M. S. Jas pers, Waarland; D. Jong, St Pan- eras mej. H. Jong, Broek op Lan gendijk; T. de Jong, Nieuwe Nie- dorp; mej. H. Jongedijk, Bergen; S. Jonker, Warmenhuizen; J. H. Jut- te. Den Helder; A. H. J. Kaandorp, Alkmaar; C. Kaandorp, Akersloot; W. P. Kaandorp. Akersloot; mej. C. G. van de Kamer, Alkmaar; mej. M. J. Kamp, Heiloo; J A. Kaptein, Wie- rlngen; N. J. Kaptein, Alkmaar; mej. Th. Kaptein, Alkmaar; mej, C. C. G. Kempen. Alkmaar; A. J. Kern, Den Helder; P. J. Keuris, Schoorl; J. Keyzer, Texel; S. Key- zer, Texel; A. J. Kievits, Texel Den Burg); C. Klos. Wieringen; S. A. Knaap, Heemskerk; mej. A. G. Knook, Schermerhorn; mej. C. M. Kolkman, Oude Niedorp; mej. J. C. Kolkman, Oude Niedorp; P. Kolles, Alkmaar; J. Koning, St. Pancras; mej. M. Koolaard, Broek op Langen dijk; J. Koomen, Spanbroek; F. B. Koopman, Alkmaar; P. J. Koopman, Heerhugowaard: J. C. Koorn. Texel; mej. E. M. Koother. Den Helder; D. J. Kooij, Bergen; H, Kooy Den Hel der; mej. M. Koper, Castricum; mej. D. Kos, Oudkarspel; W. N. Kraak- man, Castricum; A. J. Krom, Aker sloot; J. Krom, Akersloot- J. Kruk, Broek op Langendijk; J. M. Thomas, Bergen. Op Woensdag en Donderdag leg- den met goed gevolg het het Mid- denstandsexamen in Alkmaar af- W. Ellis, Alkmaar; H. W Erkamp Alkmaar; P. Feller. Broek op Lan gendijk; C. Gelder, Oudkarspel; A. C. Geluk, Wieringen; J. de Geus, Zuid-Scharwoude- W. Glas, Noord- Scharwoude; J. J. Glorie, Egmond v i O- Glorie, Egmond a. d. -^aL. Hoef; C. P. de Goede, Esmond a. d. '7 Victor 1562, Kruidenierspeer HEILOO, 6 Aug. Sperciebonen 3843; snijbonen 3156; tuinbonen 1217; doperwten 22—41; tomaten 1220; appelen 3852; druiven 1.50 —1.65 per kg; bloemkool le 24—33; 2e 1219; kropsla 24; wortelen 22 —29 per bos. ALKMAAR, 6 Aug. Andijvie 4 —9; spinazie 5—19; postelein 5—14; worteltjes 7—30; tomaten 18—28; groene kool 15—20; rabarber 5—15; rode kool 6—8; gele kool 15; uien bos 716; bieten bos 412; druiven 100—142; sperciebonen 28—40; snij bonen (stok) 42—68; idem stam 20 —35; bloemkool IA 45—90; I 25—38; II 12—20; komkommers 5—16; me- loenen 421.12; worteltjes 10—18; selderie 2—4; selie 2—4; sla 2—6 50; nieuwe aardapp. 5.50—7; eigenh 6.50—8; suikerperen 42; kruidenier 4090; persicopeer 5580 GROO'i'EBKOEK, 6 Aug. 177.000 kg aardappelen: Eerstelingen gr. 8.308.70, kl. 4.104.60, rode Eer stelingen 9.20, blauwe Eigenh. 7.10— 7.50, blanke Eigenh. 7.30—7.90', Ysel- ster 6.40—6.50, Koopmans bl. 7.40 7.80, Bintje 7.10—7.30, Geelblom 6.— Deva 6.60. Bevelanders 5.906 40 Souvenir 6.10; 21.300 kg rode kool 66.10, 11.000 kg gele kool 8.70 11.70, 4000 kg uien 15.70, 2300 kg slabonen 35—42, 40 st. bloemkool I 29, 900 st. bloemk. afw 10—12, 1400 st. stek 2, 9200 kg bieten I 4—4.80; 1200 kg bieten II 2.50. ZWAAG, 6 Aug. Aardappelen 3.90—8.30, postelein 14, bieten 2.50 4.90. Savoye kool 14.80, gele bew.- kool 9.30—15, rode kool 6—7.50, sla bonen 28—38, snijbonen 30—47, to maten 1632, augurken 1146, was- peen 15—17, bospeen 9—21.80, an dijvie 12—15, sla 2.40—4.60, bloem kool 2343, komkommers 817, perzikken 5—37, bl. pruimen 16—63, witte druiven 1.92—2, Alicanten 94—174, Frankenthalers 115—167; WeStfrisia 1.47; Emile 1.48—1.52; rode bessen 46—67, Prolefic 80—1.34, me. loen 60—1.01; Zigeunerin 211 24 Keswick Codlin 20—31, rode zomer- appel 38—1.23, Yellow 31—1.17, Car- Hoef; mej. J. M. de Goede, Lim men; J. P. de Goede, Alkmaar; C. Goenga Den Burg, Texel; A. de Graaf. St. Pancras; G. de Graaf, Eg mond a. Zee; A. J. Groot, Tuitjen- born; H. J. Groot, Alkmaar- mej J. M. de Groot, Alkmaar; J P. A- Haakman, Alkmaar; I. de Haan, Den Helder; mevrouw G. de Haan-Bos- ker. Wieringen; A. de Haas, Alk maar; W. B. de Haas, Alkmaar; G. J. ten Haken, St. Pancras; J J Ha- ker. Heiloo; mej. M. G. Hartog,'Alk maar; H. R, Hanlo, Sint Maarten; mej. C. Hemke, Noord-Scharwoude; L. M. Henneman, Bergen; W. P. Hes, Koedijk; W. A. van Heijningen, Limmen; A. van 't Hof, Heiloo; N Hofman, Alkmaar; Th. Hollenberg, Schermerhorn; mej. A. G J. Hooge- boom, Warmenhuizen; P A Hooge- boom, Warmenhuizen; G. Hoog- vorst, Oterleek; mevrouw E. A. Hos- Langenberg. Alkmaar; mej. M. M. 511.02, Precose de Trdvouse 20-82, Franse suiker 2757. ALKMAAR. 6 Aug. Kaasmarkt Aanvoer 29000 kg, 9 stapels fabr. 78.50, 9 stapels boerenkaas 79.50; 1 stapel commissiekaas 80; alles per 50 kg. WARMENHUIZEN. 11.000 kg aardappelen: Schotse muizen 7 30 8.70; driel. 5.90—6; kriel 2 60—2.70' Eigenh. 6.80—7.60; driel 4 20; Koopm. bl. 7.20—7.50; Bintjes 7 20— 7.30; Bevelanders 7.30; 25 500 kg rode kool 6—6.30; 16.000 kg witte kool 4.1400 kg slabonen 2938; 700 kg uien 3.50; nep 16; 100 kg bloemkool 36. LANGEDIJK, 7 Aug. 48.000 kg aardappelen: Eigenh. 6 20—7.40, Eer stelingen 6.30—8.30; 130.000 kg rode 23.000 kg gele kool 7.30— 8000 kg witte k°o1 4—8.10; 1500 kg slabonen 32—36; 1800 kg uien 11—12; 2800 st. bloemkool 2732.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2