Regering-Marie wacht een moeilijke taak ER LIGT EEN SCHAT VERBORGEN.... Kotikow treft voorzorgsmaatregelen Cuyk, het stadje zonder stadsrechten, viert twintigste eeuwfeest DWAZE ANNE ,kater van het regeren Medemblik, de onttroonde stad Sabotage" -verontschuldiging voor eigen tekortkomingen Feestweek zonder tramstaking en zonder tapverbod fi PAG. 4 N1EUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 7 Augustus 1948 Socialisten hebbeneen soort Personenvervoer langs de weg Frans protest bij Egypte Forrestal naar Canada Belangrijke opdracht voor Gusto Uitbreiding Commissie voor Goede Diensten Hongaren moeten naar bun land terug Nieuw Tweede-Kamerlid Robertson terug te Berlijn Burgemeester van Putten g^at been Bandoengse delegatie op Soestdijk Clay blijft, zegt Truman Komkommer naar Engeland (Van onze Berlijnse correspondent) DE WITGELOKTE generaal Kotikow is een eerbiedwaardig uitziend man. In de inmiddels tot het verleden behorende zittingen der stedelijke commandanten van Berlijn werkte* hij op iotografen en verslaggevers steeds als een magnetische naald. Zijn foto kwam in de krant en op de achtergrpnd zag men nog vaag de weinig opvallende contouren van zijn ge- allieerde collega's. En inderdaad, generaal Kotikow valt op. Hij trekt niet alleen de aandacht door zijn sneeuwblank, golvend haar en zijn breed, ietwat kolerisch voorhooid, doch ook door de roerende zorgen, waarmede hij de Berlijnse bevolking omringt H. M. KONINGIN WILHELMINA V Haarlemse tram verdwijnt in October Het nieuwe circuit van Zandvoort. De lengte van het achtvormige parcours, dat door de Engelse experts als een der mooiste en snelste in Europa wordt beschouwd, bedraagt 1429 meter. Op de openingsdag zullen slechts Engelse coureurs, onder wie de be kende Prins Bira, aan de start verschijnen. Met koortsachtige haast worden de laatste voorbereidingpn getroffen en wordt de laatste hand aan de grote tribunes gelegd. FEU ILLETON DOOR A. DUNCAN ""Tr Reeds geruime tijd zijn besprekin- gen gaande over een meer harmo- nische organisatie-opbouw van de personenvervoerders langs de weg. ueze besprekingen bebben er toe geleid, d§t onlangs het hoofdbestuur van een der grote erkende organi- saties op dit gebied in principe be- sioten heeft te bevorderen, dat de betrokken organisatie wordt omge- bouwd tot ,een federatief top-ver- band van een drietal op te richten vakbonden, nl. een aigemene, een proestante, een christelijke en een Katholieke vakbond van personen vervoerders langs de weg, De oprichting van laatstgenoemde bond is inmiddels een feit gewor- den. De leidlng berust bij een voorlopig bestuur, waarin o.a. zitting hebben de heren: F. A. Arke (voorzitter), te Enschede, M. J. Clarenbeek te Den Haag, A. J. Beuk te Naaldwijk. Het secretariaat is voorlopig ge- vestigd te Den Haag, Jan van Nas- saustraat 10. Frankrijk heeft bij Egypte ge- protesteerd tegen het feit dat Egyp te, op grond van de strijd in Pa- lestina, zich het recht toekent alle door het Suez-Kanaal varende schepen te onderzoeken. Frankrijk stapt op het standpunt, dat er geen staat van oorlog in Palestina is en dat Egypte niet als oorlogvoerende mogendheid is erkend. Officieel wordt gemeld, dat de Minister van Defensie der Ver. Sta- ten, James Forrestal, zich 15 Augus tus naar Ottawa zal begeven, waar hij met de Canadese leiders bespre kingen zal voeren over de gemeen- schappelijke verdedigingsproblemen van Canada en Amerika. In opdracht van de Argentijnse regering zal bij de Rederij Gusto te Schiedam een zandzuiger worden gebouwd, welke tot de grootsten ter wereld zal behoren. De rederij Gebr. Wijsmulier N.V. l.o. te Baarn, ontving de opdracht deze zandzuiger te zijner tijd naar Buenos Aires te slepen. BATAVIA, 4 Aug. (Aneta). Behalve Joseph Scott is gisteravond Raymond E. Disle te Batavia aange- komen. Deze zal aan de Commissie voor Goede Diensten worden toege- voegd. De plaatsvervangende voor zitter van de Amerikaan^e delegatie Ogburn, heeft tegenover Aneta me- degedeeld. dat geen waarheid schuilt in de berichten als zou hij door zijn regering naar de Ver. Staten zijn teruggeroepen. Volgens Tanjoeng, het Joego-Sla- vische Nieuwsbureau, heeft 't Hon- gaarse Departement van Binnen- lapdse Zaken zekere Hongaren, die in het buitenland vertoeven, ge- vraagd binnen dertig dagen naar Hongarije terug te keren. Degenen, die niet aan dit verzoek voldoen, zouden van hun Hongaarse burger- rechten beroofd worden en hun be- zittingen zouden worden geconfis- ceerd. Onder' de teruggeroepenen is volgens Tanjoeg de voormalige Hon gaarse Gezant in Turkije, Ekman, alsmede de voormalige Hongaarse Gezant in Zwitserland, Bek. (Van onze Parijse correspondent.) Terwijl Parjjs bezocht werd door een hittegolf, sterk genoeg om iedere normale sterveling hartstochtelijk te doen verlangen naar rust en koelte, hebben de Franse politici zich weer eens bijzonder druk en warm moeten maken. Acht dagen lang is er be- raadslaagd en gedebatteerd in het pdrlement, in de ambtswoning van de president der republiek, in dc vergaderzalcn der grote partijen en vooral ook: in de gecapition- neerde koffiekamers waar de gro- ten in den Iande komen En na die acht dagen dan, was het ministerie-Schuman, na pre- cies acht maanden van trouwe dienst, vervangen door het minis- terie-Andre Marie. Of die vervanging behalve een verandering ook een verbetering inhoudt? Men zal met het antwoord op deze vraag moeten wachten tot de twee vice-voorzitters, de twee ministers van staat, de veertien mi nisters en de negen staatssecreta- rissen, die samen met Andre Mane Frankrijks huidige kabinet vormen, door daden getoond hebben wat zij waard zijn. Een paar feiten, die bij deze mi- nisteriele aflossing van de wacht aan het daglicht traden, zijn beslist te pikant om hier niet even bespro- ken te worden. Gelijk men weet, kwam het kabinet-Schuman "ten val omdat de socialisten er genoeg van hadden. Als voorwendsel namen zij een betrekkelijk onbenullig verschil van mening inzake de defensiebe- groting te baat en over de ware redenen van hun gramstorigheid repten zij niet. Maar iedere Frans- man, die geen volslagen vreemde- ling in het Jeruzalem der politiek is, weet wat er aan de hand is: de socialisten kunnen het moeilijk ver- kroppen, dat 's lands economische en financiele bestuur niet meer ge leid wordt volgens het recept, dat hun voormannen op de grote partij - congressen plegen op te stellen Zij zijn voorts in hun wiek gescho- ten, omdat er tegenwoordig zoveel critiek geleverd wordt op de soms werkelijk opvallend slechte bedrijfs- uitkomsten der genationaliseerde bedrijven, en zij achtten ook de nogal nuchtere en zakelijke opvat- tingen der rechtse centrumgroepen, volgens welke de sociale verzeke- ringen veel en veel te veel geld kosten, een directe aanslag op hun politieke idealen. De socialistische misnoegdheid heeft er nu toe geleid, dat steeds meer socialisten een soort „kater van het regeren" hebben gekregen. ..Wij dqen mee aan een regering, die alsmaar verder afraakt van ons programma en op die manier ple gen wij verraad aan onze eigen idealen", is een klacht, die velen hunner tegenwoordig uiten. Het partijbestuur is voor die klacht natuurlijk niet doof. Vooral niet, omdat er in October weer grote verkiezingen zullen worden gehou- den. En zo werd de geestesgesteld- heid der socialistische partijleiders rijp gemaakt voor de krachttoc) die er uit bestond, het kabinet-Schu man ten val te brengen. Maar dat die „krachttoer" eigenlijk een heel dwaze onderneming was, bleek acht dagen later reeds: Het nieuwe mi- nisterie. waar niet minder dan acht socialisten aan deelnemen, is „recht- ser" dan het ten val gebrachte kabi net-Schuman. De aanwgzighejd van Paul Reynaud, die nota bene de liberaal Daniel als staatsseqjetaris kreeg toegevo»gd, bewijst dit reeds. Een schaduw vooruit Daarom behoefde het dan ook be slist geen verbazing tverwekken, dat de socialisten ongeveer 48 uur geweifeld hebben alvorens zij toch maar besloten om zitting te nemen in het ministerie-Marie. Dit besluit waarop Paul Reynaud zich als mi nister van financien en nationale economie van zijn taak weet te kwijten. Zeker is, dat men in onder- nemerskringen groot vertrouwen in hem stelt. Zodra men hoorde, dat hij op het kussen zou komen, steeg de franc. Maar waar het toch ook om gaat, is de vraag of Paul Res* naud het vertrouwen der arbeiders krijgt. Zij namelijk hebben door hun vakbonden heel wat te vertel- len in Frankrijk. Wat wil Paul Rqynaud? Hij wil de produc.tie verhogen door een ,.laat ons harder werken-plan" en hij wil ook geldsmijterij, die hier en daar voorkomt bij de genatio naliseerde ondernemingen en op het gebied der sociale verzekeringen, de kop indrukken. Op zichzelf zijn dit zeer gezonde en prijzenswaardige j doeleindcn. Doch het zal niet mee- lji. i I uuncifJULll. F/Dv. 11 UcL Zal Xllct illcc" betekent zoiets als een persoonuik vallen voor een man als Paul Rey- succes voor de sematiedp refnr- naucj om dig doeleinden na te st-e succes voor de gematigde, „refor mistische" socialisten Leon Blum en PaurRamadier. Maar.. het beduidde ook nog iets anders. Het beduidde ook, dat de linkse oppositie in de Franse socialistische partij, die op het ogenblik in de vakverenigings- man Gazier een van haar sterkste leiders ziet, nog meer geprikkeld en nog bozer werd dan zij al was. En dit werpt een donkere schaduw vooruit: Het kan namelijk gemak- kelijk gebeuren, dat die geprikkeld- heid der linkse socialisten zo sterk wordt. dat ook Leon Blum en Paul Ramadier er niet meer tegenop kunnen, en dan zal het kabinet- Andre Marie op eendere wijze ten val worden gebracht als het kabi- net-Robert Schuman. ven zonder daarbij in botsing te komen met de vakverenigingen. Het was dan ook heus niet zonder reden, dat Andre Marie er in zijn eerste speech als kabinetsformateur zozeer de klemtoon op legde, dat zijn mi- nisterie het als haar eerste taak zou beschouwen om het lot der laagst- betaalden te verbeteren. Het klonk een tipetje alsof hij met die woorden bij voorbaat olie op de golven poog. de te werpen Enfin in elk geval heeft het nieuwe schip van staat zee gekozen, en laat ons voor Frankrijk hopen, dat het met Andre Marie aan het roer de stormen, die zeker zullen komen, meester zal kunnen Dlijven. Hoe dan ook, het zal een belang- 1 wekkende onderneming Mevrouw W. van den Muijzenberg (C.P.N.) te Amsterdam heeft haar benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet aangenomen. Na haar kwamen achtereenvolgens in aan- merking de heren P. P. J. Metscher te 's Gravenhage en H. van Welzen te Leiden, die niet in aanmerking willen komen. Hierop heeft de voor zitter van het Centraal Stembure^u benoemd verklaard de heer J. H. Hermans te Vaals. (De heer Her mans is oud lid der Eerste Kamer.) Sir Brian Robertson, de Britse Gouverneur in Duitsland, is Don- derdagmiddag in Berlijn terugge- keerd. Bij Kon. Besluit is aan Jhr. M. L. van Geen, op zijn verzoek, met ingang van 1 Oct. 1948, eervol ont- slag verleend als burgemeester der gemeente Putten, met dankbetui- ging voor de langdurige diensten door hem als burgemeester bewe- zen. De delegatie van Bandoeng heeft Vrijdagmiddag met Minister Jonk- man de lunch gebruikt bij H.K.H. de Regentes op het Paleis Soestdijk. Truman heeft verklaard, dat de berichten, als zou Generaal Clay, .de Amerikaanse Gouverneur in Duits land, worden vervangen, „niet Waar" zijn. Truman weigerde iets te zeggen over de Berlijnse kwestie en de be sprekingen te Moskou. Werd tegelijk met de tomaten ook de export van komkommers naar Engeland onlangs gestaakt, voor komkommers zijn de Engelse sluizen thans weer opengegaan. zijn, met Olie op de golven twee van zulke uiteenlopende figu- Veel zo niet alles, zal tenslotta ren onder de bemanning als Blum blijken af te hangen van de manier I en Reynaud "t& demblik teert geheel* en al op haar rijk verleden. De herinnering daar aan is voor Medemblik wel wat droevig, want de stad heeft vette jaren geke.nd, maar dat is al heel lang geleden. Voor 1500 was er wel- vaart in het stadje; rijke reders hadden verscheidene grote schepen in de vaart, niet slechts voor de handel in het binnenland, maar ook voor de Oostzee, voor Noorwegen en verder. De schippers dreven er voornamelijk handel in „cleyne Edammer casekens" die toen reeds in het buitenland een goede naam hadden. Maar tijdens de Hqpkse en Kabeljauwse twisten werden de bewoners van Medemblik meege- sleurd in de ellende van de burger krijg en het kon er niet meer bo- venop komen. Ook de Friese zee- schuimer Grote Pier, een fors ge bouwd man met een onvriendelijke Kotikow is stadcommandant van Berlijn en dit legt hem de verplich- ting op goed voor zijn stedelijk kroost te zorgen. Dit doet hij dan ook naar best vermogen. Zelfs zo ver is zjjn vaderlijke liefde jegens de Berfyners gegaan, dat hij ge- meend Heeft de bewoners der wes- telijke sectoren van de hongers- dood te moeten redden. In een opwelling van roerende bezorgdheid om in der termino- logie van de „Tagliche Rundschau" het orgaan van het Sovjet-leger, te blijven heeft hij de bevolking der westelijke sectoren aangeboden haar deelachtig te doen worden in de volksdemocratische levensmid- CUYK: 2000 JAAR. Geen gebeurtenis, die op het drie-provincien- punt Noord-Brabant, Gelderland, Limburg, meer in de belang- stelling staat dan dit twintigste eeuwfeest van het „stadje" zon der stadsrechten aan de Maas. Door de eeuwen heen maakte Cuyk geschiedpnis en gaf het aanzien en zijn naam aan de ge-. hele streek: het Land van Cuyk. De Cuykenaars zijn dan ook niet van plan een welkome gelegenheid om te feesten onbenut te laten. Dat zou maar al te strijdig zijn met de landsaard en daarom gaan zij tussen 14 en 22 Augustus de handel en wandel van roemruchte voorvaderen aan de vergetelheid ontrukken met vlaggen, bals-champetres, muziek en een goed glas ouwe. Dat wordt knal daar in Cuyk. Zonder tramstaking en zonder tapverbod, aldus de burgervader. Wie er op het gelukkige idee kwam, staat nog niet vast, maar een der Cuykenaars vond, dat er toch wel wat afwisseling mocht zijn in het eentonige na-oorlogse bestaan en hij stuurde aan op de eeuwfees- ten. Wanneer precies is niet te zeg gen, maar voor Christus in ieder geval, tussen het jaar 27 en 14, bouwden de Romeinen een castel- lum op de plaats. waar nu de kgrn van Cuyk ligt. Dit was een van de vele castella, kleine legerplaatsjes, die een schakel vormden tussen de grote garnizoenen en in ons land meer defensief dan offensief be- doeld waren. De Romeinen vormden hier een vooruitgeschoven post tegenover de Germaanse landen en nog ver van de geromaniseerde pro vinces. Een beetje vroeger in deze e^iw had Caesar ook al in die con- treien geopereerd en het is heel wel mogelijk, dat toen al de aller- vroegst,e voorvaderen van de Cuy kenaars bij elkaar woonden. De ge- gevens van de Romeinse schrijvers kunnen weinig licht brengen in de prae-historische Cuykse duisternis. lets meer hebben we aan de Peu- tingerkaart, een 13de eeuwse copie van een 4de eeuwse Romeinse reis- kaart, waarop o.a. een weggetje loopt van Noviomagum (Nijmegen over Cevelum (Cuyk) en Blariacum (Blerick) naar Pons Mosae (Maas tricht). Hoe het ook zij, op een jaar komt het niet aan en als de Cuykenaar in 1948 zijn glas opheft ter ere van 20 eeuwen historie, dan betekent het helemaal niet, dat Cuyk in 52 vo6r Christus plotseling zijn intrede deed in 's werelds loop. De bedoeling van het feest is veel meer: de gelegenheid aan- grijpen om de Cuykenaar weer bewust te maken van zijn grote historie en hiervan uitgaande, het peil van de gehele streek cultu red een stoot vooruit te geven. De vrucht van het feest moet zijn: een eigen streekmuseum, Waar het verleden steeds tot de bewoners kan spreken. Dit vertelde ons burgemeester L. Jansen, in de bezettingstijd beter bekend als „kapelaan" Verhoeven, op een gezellige echt-Brabantse persconferentie onder het genot van een goede Cuykse sigaar en een Cuyks glas bier. En de kwasi- wrange opmerking van een comite- lid. dat in eerste instantie vergeten werd: „Dor staot niks op tqffel. We zitte in ne vloren hoek, Oost-Bra- bant", was bezijden de waarheid. Want Cuyk en het land van Cuyk is geen verloren hoek. Het was de bakermat van het geslacht „van Cuyk", dat de hand had in vrijwel iedere Lage-Landse twist met de graven van Holland en het is de bakermat van het bekende rood- bontefokvee, dat zijn weg vindt naar Belgie, Frankrijk en Argen- tinie. Maar Cuyk is bovendien een centrum van industrie: sigaren, bier, melkproducten ..Nutricia", leder, meubelen, chemische preparaten, machines en nog veel meer. Voor de oorlog werd er zelfs geexperi- menteerd met de productie van melkwol! Synthetische kleding dus. Er is dus alle reden voor dit nij- vere plaatsje van nauwelijks 5500 zielen, om de bloemetjes eens bui- ten te zetten. En dat dit geen aan- mpediging nodig heeft, hoorden wij wel uit de opgewekte tonen van het feestlied, dat „gemechaniseerd" de persconferefitie opluisterde. Maar er staat nog veel meer op het pro gramma: sport, een tentoonstelling en het onvermijdelijke openlucht- spel „Floris de Zwarte" van Pater Jacques Schreurs M.S.C. Het hoog- tepunt is bewaard voor de laatste dag: Zondag 22 Augustus. Dan trekt een historische optocht, waarin de Katholieke Arbeiders voor Batavie- ren spelen, de bakkers en slagers voert als een van haar vele titels die van „Vrouwe van Cuyk". Deze titel is sedert 1611 aan het Huis van Oranje verbonden. Door geldnood ge- dwongen gaf Philips II, ko- ning van Spanje, in 1559 GVave en het land van Cuyk voor 60.000 gulden in pand aan Willem van Oranje. In Mei 1560 werd hij als Pandheer van Grave en Cuyk gehuldigd. In 1611 werd bij resolutie der Staten-Generaal bepaald, dat het pandschap vap de stad en het land van Cuyk werd ver- anderd in een wettig eigen- dom, onder voor.waarde. dat de souvereiniteit aan Hunne Hoog-Mogenden zou blijven. Prins Maurits werd toen „Heer van Cuyk" en „het Land" droeg voortaan de naam van baronie (H.M. de Koningin „Vrouwe van Cuyk"). voor Germanen en de „Watersnood ip 1920" wordt gepresenteerd door de gezamenlijke biljartverenigingen. Ja, de gezamenlijke! Want biljarten is hier zoveel als de nationale sport en Cuyk telt liefst dertien clubs.... Mocht U in de feestweek nog een dagje vacantie hebben. ga dan ge- "rust eens een kijkje in Cuyk ne men. Gastvrijheid wordt daar ten top gevoerd en dan is er iedere dag „Zondag", want alle bedrijven ge ven vrij-af. Bent U niet in de gele genheid. dan kunt U zich vermeien met K.R.O. en Polygoon, want die slaan zoiets niet over. Het Land van Cuyk is een goed land! Sneller dan verwacht werd. zal de tram uit Haarlem's stadsbeeld ver- dwijnen. Nadat de ministerfele be- slissing gevalien was, waardoor de 1N.Z.H. machtiging kreeg haar or- ganisalleplan (waarin opheffing van de Haarlemse tram een van de belangrijksfe details was) uit te voeren, heeft het Gemeentebestuur vdn Haarlem sneiie besluiten geno- men, om in overleg met de N.Z.H. het verdwijnen van de stadstram in October en dat van de tram Leiden- Haarlem in December te bewerk- stelligen, De asfaltering van de Haarlemse binnenstad, die heeft moeten wach ten op de verdwijning der tram- raiis, en daardoor meer dan nodig is geworden, zal waarschijnlijk moe ten worden uitgesteld tot volgend voorjaar. delenrantsoenen der Sov jet-zone. Hiermede niet tevreden, heeft hij gemeend dit door het Amerikaans imperialisme zo zwaar getroffen bevolkingsdeel te moeten begunsti- gen met volksdemocratische geld- middelen. En tenslotte heeft hij gezorgd voor de handhaving van een volksdemocratisch politie-appa- raat, opdat de Berlijners niet ver- ontrust zullen worden door in dienst van de Wallstreet staande saboteurs en volksvijanden. NIETS AAN HET TOEVAL Generaal Kotikow laat niets aan het toeval over, doch heeft alles tot in de kleinste bijzpnderheden voor- bereid. Dienst aan het werkende volk is steeds het leitmotiv van zijn denken en handelen geweest. Zo staat het tenminste in werkelijk roerende eenvoud gedrukt in de door de Sov jets gelicenseerde pers. De werkelijkheid ziet er echter wel enigszins anders uit. Terwijl bij de jongste geld- omwisseling van plakmark in nieuwe marken zonder opplak- zegeis communistische partij-or- ganen en nevenorganisaties be- nevens de onder communisti sche leiding staande banken en bedrijven hun gehele geldbezit onmiddelljjk zagen omgewisseld, moesten arbeiders en huisvrou- wen uren lang in de> rij staan om hun zevenfig plakmark tegen nieuw geld geruild te krijgen. Duizenden vrouwen stcmden of zaten in de rij van 's morgens zes tot 's avonds tien. Snel moesten zij dan naar huis terugkeren om hun kinderen in bed te stoppen, doch om twaa^f uur 's nachts zaten zij weer op een hoopje steen om het openen der wisselbureaux 's mor gens om negen uur af te wachten. Een beproeving, waartegen geen enkel pantser van onverschilligheid en duldzaamheid was opgewassen. VOOR HET OOSTEN AL NIET GENOEG De verzorging van de gehele Berlijnse bevolking met levensmid- delen werd al even grondig voor- bereid. Reed§ nu is het aanwezige brood voor de bewoners van de Sovjet-sector alleen reeds niet vol- doende. Hoe willen de Russen hun grootmoedig aanbod inlossen ook de twee millioen inwoners der weste lijke sectoren van levensmiddelen te voorzien? Generaal Kotikow zelf schijnt daarenboven nog weinig boodschap- pen te hebben gedaan. Hij zou het anders \faarlijk niet in zijn hoofd hebben gekregen de Berlijnse huis- vrouwen, bakkers, kruideniers en slagers aan te wijzen, die maar even twintig en meer kilometer van de klant verwijderd wonen. Tijd speelt in Karlshorst weliswaar geen rol, doch de Berlijnse huisvrouw zal zich toch wel tweemaal bedenken, al vorens zij drie kostbare uren uit- trekt om even een broodje te gaan halen. Al dpze misstanden, die aan de Berlijnse bevolking hevige cri tiek ontlokt hebben, zijn volgens generaal Kotikow niet aan hem, doch aan de saboteurs in het Ber- -lijnse gemeentelijk bestuur te wjjten. ZU alien moeten vervan gen worden door volksdemocra tische ambtenarcn, die uitsiuitend in de rangen der communistische partij te vinden zijn. Deze Sov- jet-Russische cliche-verontschul- diglng voor eigen fouten maakt op de Berlijnse bevolking echter geen indruk meer. Zij weet uit eigen ervaring maar al te goed welke bedoelingen schuil gaan achter de schone woorden, die door de vogelaar uit Karlshorst ge- bezigd worden om de parlementai- re instellingen en haar dienaren in discrediet te brengen. voorkomen, bestreed in het begin van de zestiende eeuw de Medem- blikkers op zee, omdat de kooplie- den uit die stad alle geroofde wa ren uit Friesland voor een zacht prijsje bij anderen hadden opge- kocht. En zo voer er geen schip meer uit en velen kwamen om van de honger. Even voor de overgang naar de Hervorming, beleefde* de stad, dank zij de protectie van Philips II nog een kleine opleving, maar toen was het ook gedaan. Medemblik was gedoemd een dode stad te worden. Was het de residentie van de Friese koningen? Het belang van Medemblik uit de hele oude tijden bleek ook wel hieruit: gedurende lange tijd was de st;ad de residentie van de legen- darische Friese koning. Met trots wijst iedere Medemblikker U naar het kasteel Radboud en vertelt U dan dat daar de koningen hebben gewoond. Dit is echter niet waar. Dit majestueuse kasteel was eens geen eigendom van de Friese ko ningen, neen het werd veel later in 1288 door Floris V gebouwd, om de West Friezen. die hij na veel strijd overwonnen had, onder de duim te kunnen houden. De burcht deelde in tijden van verval het lot van de meeste kastelen. De Medemblikkers zonder veel eerbied voor het ver leden, begonnen te breken, zodat het een ware bouwval werd. Later heeft men het weer gerestaureerd, alhoewelniet in de oorspronkelijke vorm. e Vanwaar de naam Radboud? Het kasteel draagt de naam „Rad- boud". Dit was de naam van een van de machtigste koningen van Friesland, die regeerde in de dagen dat Willebrordus met zijn gezellen naar onze landen kwam om ze tot het Christendom te bekeren, De Friese koningen stonden niet direct afwijzend tegenover deze vreemde predikanten, maar bleven toch ook trouw aan het heidendom. Eindelijk gelukte het de H. Wulfram, die in de buurt van Medemblik werkte, de koning ervan te overtuigen, dat het Christendom de ware godsdienst was. De koning wilde zich dan ook laten dopen. Maar hij bleef in zijn hart een verstokte heiden en toen hij reeds met zijn voet in het doop- bekken stond, keerde hij zich om naar de H. Wulfram en vroeg hem: „Kunt ge mij ook zeggen waar mijn voorouders zijn? Zij bleven Frela trouw ondanks uw prediking". „Als zij beter hebben geweten" zo antwoordde Wulfram „dan zijn zij nu in de verdrukking". Toen trok hij zijn voet terug en met een sarcastische glimlach zeide hij: ,,Ik wil later ook bij hen zijn". De- doopplechtigheid ging niet door. De doopvont in Hoogwoud Men zegt dat in het protestante kerkje van het rustige dorpje Hoog woud de oude doopvont van Rad- pisi P - Pi boud nog te vinden is. Men toont met trots de bezoeker een gehavend doop^bekken en vertelt dan dit ver- haaf erbij. Dit is niet juist, want dit doopvont is er een uit de laatste middeleeuwen, zoals men uit de versieringen duidelijk kan opma- ken. 'Het heeft dus niets met Rad boud gemeen maar daarom mag toch geen enkelflfoezoeker van het West-Friese land deze kerk zonder meer voorbijgaan, men moet daar even dit oude doopvont gaan zien, waarover nog allerlei legenden zweven in het stille vergeten dorp je in Noord-Holland. De Bonifatiuskerk Voornaam is ook de oude Boni fatiuskerk. die buiten de stad tegen de zee aanligt. Reeds heel spoedig stond daar een bedehuis voor het gelovige volk. Geen wonder, want de omgeving van Medemblik her- innert sterk aan de heiligen uit de eerste dagen van het Christendom in ons vaderland. Wervershoof eert door haar naam en door het geloofsleven van het nijvere volk de H. Werenfridus, die hier eens zijn hoeve bouwde. Oostwoud dankt zijn kerk aan de H. Wulfram en het missiewerk van deze vurige missionaris werd geheiligd door het offer van het le- ven, dat de West-Friese edelman Gangulfus bracht in zijn geboorte- dorp Oostwoud. Ten dienste van de missionarissen was hij e|n paar jaar in het buitenland geweest. In die tijd was zijn vrouw hem on- trouw geworden. Toen hij weer terug kwam, werd hij door de min- naar van zijn vrouw in de nacht overvallen en op lafhartige wijze vermoord. In deze omgeving moest wel een goed gekerstend volk wo nen. In 1118 schonk bisschop Gode- bald van Utrecht de kerk van Me demblik aan de kanunnikken van St. Maarten, die daar altijd veel zorg voor toonden. In de kerk kwa men in de latere middeleeuwen de priesters bijeen om de getijden te bidden. Hierover kunt u meer lezen in de Bijdragen van het Bisdom Haarlem, jaargang 1946. De legende van de toren. De toren is het oudste. De kerk zelf werd in 1554 door een brand totaal verwoest. Ook menig waar- devol archiefstuk ging toen verlo ren. Alleen de toren bleef. Uit de bouwgeschiedenis van de kerk blijkt het dat de toren aan de bouw- meester de meeste hoofdbrekens gaf. De grond immers was zeer drassig en de architect merkt dat de toren, toen hij nog maar half voltooid was al begon te verzak- ken. Elke keer wanneer dit ge- beurde. hoorde hij een spottende schaterlach en stonk de omgeving van zwaveldamp. Het was duidelijk dat de duivel hier de hand in het spel had en dat er nooit iets van de toren kon komen als dat zo door- ging. Op een goede dag verscheen de duivel aan de architect en riep hem toe: „Ha bouw de toren op een fundament van ossenhuiden, ha, ha.' De architect werd zeer bang. Om de hoek kwam echter een vrouwtje. dat heel vroom liep te bidden. De duivel verschTok en verdween on- middellijk in de bodem, alleen 'n kwalijken geur achterlatend. Toen men nu de ossenhuiden in de bo dem had gelegd, verrees een stevi- ge toren. die men heden ten dage nog te Medemblik kan bewonderen. Een zelfde legende over een toren gebouwd op huiden. leeft nog on der het volk van Alkmaar over de toren, die men bouwde in de tweede helft van de vijftiende eeuw maar die helaas spoedig omviel en de beide kerken vernielde van Lauren- tius en Mathias, waardoor de plaats daar de naam kreeg van het Waai- gaat. Wandcling dopr de stad. Een wandeling door het drome- rige stadje. dat nu armelijk lijkt. openbaart u iets van de vergeten schoonheid. stil 'verborgen in de kleine straatjes, waar eigenlijk al leen de nieuwe verkeersborden aan het heden doen depken. Want de gevels verhalen veel van de oude stad, die het eens zo zwaar te ver- duren had van roversbenden. Be- kijk eens het Koggehuis aan de Nieuwstraat, vroeger dijkgi^afshuis van het waterschap ..De Vier Noor- der Koggen". 't is een en al rijkdom Medemblik op zijn best, en zo kunt ge verder gaan. Neen ge zult er geen spijt van hebben met mij even Medemblik te hebben bezocht, al is het dan een dood plaatsje met een snerf ker/iis, zoals ze in West- Friesland zeggen. Wordt vervolgd B. Voets Kap. Ze zei tijdens het middagmaal geen woord over haar plan tegen George. Ook hij scheen vreemd op- gewonden, al vjpl haar dat in haar eigen stemming niet op. Na zijn vertrek verkleedde ze zich en ging op stap naar de dokter. Na het onderzoek keek deze haar glimlachend aan. Even later snelde ze verheugd de straaf o'p, met een van geluk bijna barstend hart. Een kindje! Binnen korte tijd zou zij haar kindje in George's armen mogen leggen! Dan zouden hun ge luk en vreugde volkornen zijn. Ze had geen rust voordat ze het aan haar man verteld had. Ze sloeg de weg in naar de straat, waarin het kantoor van zijn patroon gele- gen was. De jongste bediende verzochthaar even in de waehtkamer plaats te nemen, die door een matglazen deur ze de stemmen dan ook niet, die door de giazen wand haar oor on- duidelijk bereikten. Opeens echter herkende ze de stem van George. „Het spijt jne, dat ik u moet ver- laten, mijnheer Coq,' zei hij. Anne drukte haar hand tegen haar borst. Wat moest dat beteke- nen? Waarom moest George daar vandaan? „Ja, ik begrijp, dat het voor u on- mogelijk wordt, hier te blijven, na al wat er gebeurd is," hoorde ze 'n andere stem, vermoedelijk die van Coq, zeggen. Met bonzend hart spitste Anne nu haar oren, om te verstaan, wat George verder zei. „Ik heb me hier gelukkig gevoeld. Het is jammer, nu ik pas begonnen ben te moeten heengaan." Anne stond op en sloop de gang op. De bediende kende haar toch van het eigenlijke kantoor geschei- niet. Ze had naar George gevraagd den was. j zonder te zeggen, wie ze was. En Ze ging zitten. Inwendig zong ze I onderweg haar huis waren haar ge- van vreugde. En in het eerst hoorde dachten vervuld van drie dingen.. van het door haar verwachte kind je, van hef geld door 'haar vader aangeboden en door haar geweigerd en van George, die nu zonder be- trekking'was! „Arme George!" dacht ze telkens Ten telkens weer. „Wat kan hij ge daan hebben, om weggestuurd te worden?" HOOFDSTUK XXIV Verbazingwekkend nieuws Anne zei geen woord van wat ze gehoord had, toen haar man van 't 'kantoor thuiskwam. Ze gaf hem een hartelijke kus en nodigde hem aan tafel, waar ze alle lekkere din gen door haar die morgen gemaakt, voor hem neergezet had. Ze keek hem met bezorgde ogen aan en ze dacht bij zichzelf: „Hij weet niet, hoe hij het me vertellen moethij weet niet, hoe hij zeggen zal, dat we nu ge heel zonder inkomen zitten!" Ze besloot haar geheim nog een poosje te be waren. Als hij eerst wat over het verlies van zijn betrekking heen was, kon ze hem beter ver tellen dat hun kindje op komst was. Als ze het nu vertelde, zou hij mis- schien nog wanhopiger worden in het vooruitzicht der komende zor gen. Na de maaltijd nam hij haar in zijn armen en ze gingen samen voor de gezellig brandende haard zitten. „Anne, lieveling, voel jij je nu gelukkig?" vroeg hij zachtjes. Ze kuste hem met van liefde stra- lende ogen. „Och, George, moet je dat nog vragen? Ik heb nooit zulk een geluk gekend, voordat we arm werden en nu in dit huisje wonen." „Dusjij vindt het niet e/g, arm te zijn?" „Ik ben het liever, dan rijk. Ik zou niet graag weer zo rijk worden niet meer zoo rijk, als toen we daarginder woonden." Hij zuchtte err het was geen zucht van opluchting, maar van verdrie- tige bezorgdheid. Ze keek hem ang. stig aan. Hij kon toch immers wel zien, dat zij er niet om gaf, arm te zijn? Waarom wilde hij haar dan piet vertellen, dat hij zijn betrek king kwijt was? Ze konden de slag toch beter samen dragen? „Liefste, ik heb je iets te vertel- lSp", zei hij bedaard, „ikik ben mijn betrekking kwijt." „Dat weet ik, lieve jongen." „Weet je dat?" vroeg hij verbaasd. Ze vertelde hem in het kort van haar bezoek aan het kantoor van Coq en wat ze daar in de waeht kamer gehoord had. „Weet je dan ook, waarom ik daar vandaan moet?" Anne schudde van nSen. „Neen, dat weet ik niet.'schat. Ik ben dadelijk weggegaan, toen ik mijnheer Coq hoorde zeggen. dat 't onmogelijk was, dat je er bleef. Hij zweeg een poosje en ze trok zijn hoofd dicht tegen zich aan. „Lieveling, wat de reden \ftor je ontslag ook is, ik ben y van over- tuigd, dat het geen oneervolle reden 's (Wordt vervolgd.) iMd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4