De Katholieke Kerk DE STILTE ROND HET KREMLIN De financiering van de export van groenten naar Duitsland en het Indonesisch Nationalisme Internationaal Juristencongres in de Residentie Wachtmeester gedood bij mijnontploffing Doel: eenheid van wetgeving Meer sterfgevallen door zelfmoord dan door infectieziekten DE LITURGIE VAN DE DAG Een v/eek buitenland De actie van. het Katholiek Thuisfront Voor veertig mille naar Indie Belangrijke dossiers van Coebbels ontdekt De uitvoer van. groenten in cijfers Last van zenuwen? Een tweeling van 92 jaar GEZINSHERENIGING U.S.A.-bommenwerpers naar Engeland WANHOOPSVERSCHIJNSELEN IN OOSTENRIJK Sabotage aan spoorlijn bij Buitenzorg Het grote belang van de actie van het Katholiek Thuisfront is nu wel langzamerhand tot een ieder door- gedrongen. Aangespoord door onze Bisschoppen, die op 13 Juni door middel van een herderlijk schrijven de belangen van het Katholiek Thuisfront met klem aanbevolen, heeft zich het nuttige, maar drin- gend noodzakelijke werk ontwik- keld tot een groots gebaar van ka tholiek Nederland. Beziet men de cijfers van de bedragen, die door het Katholiek Thuisfront werden uitge- geven, bedragen die uiteindelijk door de katholieke bevolking werden opgebracht. dan blijkt wel dat er 'n voortdurende actie is maar 't wordt dan ook duidelijk, dat deze actie blijvend gesteund moet worden. Im- mers nog steeds gaan er Nederland- se jongens scheep naar de tropen en met ieder vertrekkend schip groett de eis deze jongens een bel>iorlijk tehuis met goede ontspanning te kunnen bieden. Een idee van hetgeen er al zo ge- daan werd krijgt men enigszins als men de cijfers bekijkt uit het ver- slag van de oud plaatsvervangend hoofdaalmoezenier waaruit blijkt dat aan een dertiental militaire te- huizeri in de Oost, voor het retraite- huis te Lembang en voor een twee- tal kerkjes de som van f 16862.70 werd uitgegeven. Aan goederen werd voor deze tehuizen besteed 'n bedrag van f 23156.81. Zooiets stemt zeker tot tevredenheid. maar men dient toch goed voor ogen te hcu- den dat deze prachtige actie slechts dan voorgezet kan worden als Ka tholiek Thuisfron^. kan rekenen op de blijvende steun van alle huisge- noten des geloofs. Dinsdagmiddag is in de duinen aan de Zeeweg bij Overveen een veld van 20 landmijnen ontflekt, vlak bij het terrein. waar de mili taire schietbanen gelegen zijn. Don- derdagmiddag heeft de commandant van de bewakingstroepen der schiet banen, de dienstplichtige wacht meester H. van Waard, een steen naar een van deze landmijnen ge- worpen, die daarop explodeerde. De wachtmeeSTer werd op slag ge dood en drie jongens uit Overveen die in de nabijheid speelden werden door de scherven geraakt. Zij kon- den echter, na in de Joannes de Deo- stichting te zijn behandeld, weer naar huis worden gebracht. Het slachtoffer was 35 jaar oud en laat een vrouw en een dochtertje van zes jaar achter. De landmijnen, die in de duinen werden ontdekt, waren voor een groot deel ongevaarlijk, omdat de ontstekingen er uit waren verwij- derd Wellicht heeft wachtmeester van Waard gemeend, dat ook de landmijn, die hij met zijn steen pro- beerde te raken onschadelijk was De hulpverleningsdienst "heeft de overige mijnen inmiddels afgevoerd en steit een onderzoek in naar even- tuele andere mijnenvelden. Het ter rein aan de Zeeweg wordt thans streng bewaakt door de militaire politie. Te Berlijn zijn dezer dagen dos siers ontdekt van het propaganda- ministerium yan Goebbels, welke voor Nederland belangrijke gege- vens bleken te bevatten. In verband daarmede is het hoofd van de afde- ling bronnenpublicatie van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumen- tatie, dr. A. E. Cohen, vandaag naar Berlijn vertrokken, om ter plaatse 'n nader onderzoek in te stellen. huisvrouw thans op deze veldtocht tegen de duurte, die niet minder dan 34 millioen francs verslond, te- rugblikt kan zij slechts constateren, dat zij een mislukking is geweest en geen enkele invloed heeft kunnen uitoefenen op het prijsverloop. Frappant was het wel dat dens deze campagne ter bestr'Jding van de prijsverhoging, de Belgi- sche spoorwegen, die al hun loco- motieven met de bekende slagzin- nen hadden volgeschilderd op ze ker ogenblik plotseling hun prij- zen met niet minder dan 20 pro- cent verhoogden, een daad, die er niet toe bydroeg om het vertrou- wen der bevolking in de prijspoli- tiek der regering te versterken. De uitvoer van verse groen ten en fruit bedroeg tot en met 17 Juli van dit jaar: En- geland 31.853 ton, Ierland 657, Zweden 7.48. Noorwegen 2039, Tsj.-Slowakije 2617, Frankrijk 25.317, Engelse legers in Duits land 19.253. Amerikaanse le gers in Duitsland 399, diverse landen 4331 ton. Tezamen 97.288 ton, waarin dus niet be- grepen de leveringen bestemd voor de Duitse bevolking. Aziatische volken tot leven kwam. In India ontstond de reactie in de wetenschappelijke centra; in Japan ontstond deze door de schrijvers, die het roemruchte verleden van hun land in herinnering riepen. Aanvankelljk werd de penetratie vanuit het Westen begroet, zelfs door de hogere inheemse kringen. Doch het opdnngen van het West- Europese karakter werkte later sto- rend. Als Europeaan zijn wij scepti- ci; wij hebben geen overtuiging van iets goeds aan te bieden, in tegen- stelling tot de Amerikaan. Slechts 'n assimilatie met de bovenlaag yan de bevolking is mogelijk. De agita- tie In de een of andere vorm van communlsme is steeds groeiende. Het ontwakend nationalisme is voor een zeer gering gedeelte be- wdst. Het uit zich meer in negatie- ve zin, zich uitend in een verzet te gen elke vorm van overheersing; in een verzet tegen de bezitsverhoi>- dingen, zoals deze door de Europe aan zijn geschapen. Afhankelijk van de omstandighe- den zal de Missie hiervan enorm profiteren of zal in de catastrophe worden meegesieept. Vervolgens hleld Prof. Mr. W. P. J. Pompe een inleiding over: de Be- gripswaardering van het Nationalis me. Wij diehen een goed onaerscheid te maken tussen de begrippen ras, staat en natie. Ras is een biologisch en staat een politick begrip. Het doel van de staat is de behartiging van het algemeen welzijn. Taal. zeden en gewoonten zijn de typische ver- scmjnselen van een natie; deze jyjn de weerspiegeling van het volkska- rakter. De woorden „gezin" en „ge- zag" komen niet voor in de taal van onze omliggende landen. De in- getogenheid, zich uitend in een gro te gevoeligtmd voor de kuisheid, is een van onze nationale deugden. Een bijzondere aandacht weten de Nederlanders te besteden aan detail- punten met verwaarlozing veelal van het geheel. Ten slotte belichtte spreker de verhouding van staat en natie. De staat moet het eigene van de een- ling van de minderheden en van de gemeenschap beschermen en accen- tueren, Schiet de staat hierin te kort dan heeft de natie het recht tot verzet of opstand. De natie is evenwel niet de hoogste waarde in onze samenleving. Boven elk be lang, staat God. De Kerk kan met nationaal zijn! Max van Poll sprak over waar- den en tekorten van het Indone sisch Nationalisme. Een natie is, volgens spreker, een mensengroep met gelijke physiologisch psycholo- sche gemeenschapskenmerken. De natie heeft tot doel om bij te dra- gen tot het vervolmaken van de menselijke persoonlijkheid. Neder land heeft Indonesie 'n staatsvorm gegeven en gaf aan de Indonesiers de gelegenheid in Europa aan de universiteiten te studeren. Hierdoor werd, waarschijnlijk onbewust, het Nationalisme gecreeerd. Doch de in- dividuele inlander of Oosterling werd als mens te weinig geholpen. Veel is er gesproken over het oude Europa en het ontwakende Azie, over verouderde toestanden en nieuwe koers; over kolonisatie en nationalisme, over Nederland en Indonesie, doch meestal droe- gen deze gesprekken het kenmerk van onvruchfbaarheid in zich, om dat de „zegslieden" van weinig of niets op de hoogte waren. Men deed nu eenmaal mee, omdat men ook eens iets in het midden wilde brengen en het wel prettig vond zijn eigen stem over een zo actueel onderwerp te horen. Een paskwil is het, wanneer men over op de voorgrond tredende ge- beurtenissen oordeelt, zonder de achtergrond ervan te kennen. Van grote kortzichtigheid getuigt voorts de houding, waarbij men, ondanks zijn Katholieke wereldbeschouwmg, tracht generlei verband te zien tus sen de veranderingen in Oost-Azie en de positie van de_ Katholieke Kerk. Dit was dan de reden, waarom 't 26e Missfecongres van de Missie- Inter-Academiale, de federatie van R.K. Studentenmissieclubs in Ne derland, in het teken stond van deze belangrijke kwestie. Het Congres, dat duurde van 30 Juli tot 3 Augustus, werd in het Studie-centrum van de E.E.P.P. Augustijnen te Culemborg gehou- den. Onder de talrijke aanwezigen: le- ken- en priestermissionarissen, afge- studeerden, studenten en seminaris- ten merkten wij c.m. op Mgr. H. M. Mekkelholt, apost. vicaris te Pa- lembang, Mgr. A. v. d. Bronk, coad. apost. vicaris van de Nijldelta en Mgr. A. Schneiders, Apostol. vicaris te Makassar. Als eerste spreker voerde dr. Ber nard Vlekke het woord oyer: de Ge- sctiledenis van het Aziatisch Natio nalisme. Wij leven, aldus spreker, in net tijdperk van de ineenstorting van de Europese ma,cht in Azie. Zien wij naar de bewegingen in Brits-Indie, Birma, Fr. Indo-China en laatstelijk op Malakka. De oorza- ken liggen op het terrein van de op- voeding en de economie. De'Euro- pese opvoeding is een opvoeding tot individualist, een opvoeding tot res- pectermg van de menselijke per- soonlijkbeld. Een opvoeding, die lynrecht staat tegenover het Ooster- se karakter. Daarnaast vloeiden de vruchten van de arbeid van de In heemse bevolking enkel toe aan de vreemde macht, die daar scepter zwaaide. De Europese machtsuit- oefening in Azie was in de 17e eeuw op handelswinst gerich£, Deze groei- de uit tot een koloniale structuur. Doch men vergat, dat men als te- genprestatie ook nog iets te geven had, dat men zich om de bevolking zelf moest bekommeren. Het Euro pese gezag had twee aspecten n.l. 'n politieke machtsuitoefening. Een ge zag van een vreemde, dat niet in de inneemse gemeenschap wortelde. Daarnaast zag men het streven, dat op geldelijke winst gericht was. Een verhouding van kapitalist-arbeider, Dit rlep op beiderlei terrein een reactie op; een ..nationale" en een ecbnomische reactie, welke ontstond toen het zelfbewustzijn van de O. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. recties van de beide Coop. Boeren- leenbanken dit crediet kupnen ver- schaffen op borgstelling. Het gaat om het behoud van de Duitse markt voor een reeks van jaren. Om aan de vooravond van de handelsbesprekingen met West- Duitsland de leveranties stop te zet- ten, zou zeer onverstandig zijn, om dat dit niet te schatten nadelige gevolgen met zich zou kunnen mee- brengen, aldus spr. Noch door de veilingen noch door de kwekers zullen op het ogenblik bedragen bijeen moeten worden ge bracht. Eerst indien achteraf zou blijken, dat alle gelden, welke zijn aangewend om de export naar Duitsland doorgang te doen vinden, verloren zijn, zouden de veilingen een bedrag van de hierboven aan- gegeven grootte bijeen moeten brengen. Spr. achtte een dergelijke gang van zaken evenwel uiterst on- waarschijnlijk. De weduwe Cornelia Montens Straver en de heer Melchior Stra- ver, wonende te Waspik, vierden Vrijdag hun 92ste verjaardag. Ook deze tweeling, die evenals de gezus- ters De Bont, die Donderdag 95 jaar werden, te Waspik is geboren, mag zich nog in een uitstekende gezond- heid verheugen. Cornelia woont in het St. Franciscus-gesticht, samen met haar dochter Betje. Melchior woont in het huis van zijn vader, die een leerlooierij had. Het nieuwe K.P.M. m.s. „Van Kiemsdijk", dat de eerste twee ja ren van zijn loopbaan in dienst van de Kon. Java-China Paketvaart- lijnen gaat varen, in de Deli-Straits- Cmna-lijn, zal daartoe omstreeks 18 September van Rotterdam naar Ba- tavia vertrekken. Op deze reis zal de accommodatle van het 4500 br.t. metende vrachtpassagiersschip be- nut worden ten behoeve van de gezinsheremging. De behandeling werd opgedragen aan de Kon. Rot- terdamse Lloyd. De reis zal 30 k 32 dagen duren. Ofschoon zich een dokter en een verpleegjjer aan boord bevinden, zal het aantal baby's en kinderen, dat de reis naar Batavia meemaakt, tot het uiterste worden beperkt. Ook de „Sibajak" zal op 21 Oct. a.s. in het kader der gezinshereni- ging van Rotterdam naar Batavia vertrekken. De Amerikaanse luchtmacht deelt mede, dat heden uit Arizona dertig superforten naar Engeland zullen vertrekken voor oefeningen. De groep is bestemd voor aflossing van een thans in Duitsland gestationeer- de groep, die binnenkort naar de V.S. terugkeert. Het totale aantal Amerikaanse superforten in Europa negentig blijft ongewijzigd. WENEN (KNP) Evenals na de eerste wereldoorlog Is thans in Oostenrijk een heropleving van twee wanhoopsverschijnselen te constateren: het sectarisme en een zelfmoordepidemie. Het wanhoopsverschijnsel van het sectarisme is in Oostenrijk niet zo populair en uitgebreid als in Duitsland waar 900 sekten modde- ven. Hoewel de Kerk gereed is om het sectarisme aldaar het hoofd te bieden, geeft het nog geen aanlei- ding tot grote ongerustheid, zoals dit met de zelfmoordepidemie het geval is. Deze wordt door het Ka tholieke Oostenrijkse Persbureaii dan ook aangeduid als „een pest". De katholieke Caritas heeft in dit land een speciale dienst voor le- vensmoeden gesticht, welke reeds successen heeft geboekt. De om- vang van dit verschijnsel is af te leiden uit de volgende uitspraken van Oostenrijkse specialisten. Vol gens hen sterven meer mensen op deze wijze dan door infectieziek ten. Dr Menninger-Lerchental wijst er op, dat veel te weinig aandacht wordt' geschonken aan het Euro pese zelfmoordprobleem. Het aantal zelfmocrden stijgt voortdurend ter/ gevolge van de alom heersende wanhopige toestanden. Nood en ontbering drijven de mensen ertoe. Evenwel bestaan in dezen ver^chil- len tussen de rassen en de beide geslachten. Als onmiddellijke oor- zaken noemt hij: verlenging van de levensduur, voortschrijdende eman- cipatie van de vrouw, ballingschap in de vreemde. technische verge- makkelijking van de zelfmoord, toenemende verweking tengevolge BATAVIA, 6 Aug. (Aneta). De dienst iegercontacten meldt heden- ochtend, dat in de afgelopen nacht door onbekenden sabotage is ver- ricttt ^ian de spoorlijn tussen Bui tenzorg en Soekaboemi. Toen he- denmorgen een trein van Buiten zorg naar Bandoeng reed, is deze ter hoogte van Pondok Leungsir tus sen 'ijibadak en Soekaboemi ont- spoord tengevolge van het losdraai- en van schroeven vah enkele rails. De locomotief en tender liepen over het iosgeschroefde gedeelte heen, doch van de daarof volgende wa gons zijn enkelen uit de rails gelo- pen. De trein kwam ogenblikkelijk tot stilstand. Er geschiedden ggen persooniijke ongelukken en de ma- tenele schade was gering. De dichtstbijzijnde Nederlandse mili taire posten zonden onmiddellijk patrouilles uit, teneinde het omlig gende terrein te zuiveren. TWAALFDE ZONDAG na Pink- steren. Evangelie van de Barmhar- tige Samaritaan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5