NEW-YORK ONTVLUCHT DE WARMTE TSJECHISCHE HETZE TEGEN VATICAAN Amerikaanse Brabanders SMOKKELHANDEL KWARTJES BEVERWIJK 650 JAAR STAD!! ADVERTEER IN DIT BLAD draait op voile toeren en maakt het zich gezellig R1 op de lijn Amsterdam—Parijs inplaats van goudstukken Geval Plojhar een welkome aanleiding Reynaud vraagt volmachten Kind van vier jaar door broertje overreden Alles picnkt, vliegt er Little Chute vierde zijn eeuwfeest ,Wij biijven Nederlanders!" Een passagier van de Etoile du Nord vertelt Groothandelsprijzen Palestijnse vredes- onderhandelingen Crisis in Monte Carlo J PAG. 6 NIEUW NOQRDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 7 Augustus 1948 Ziekenhuis Westeinde bestaat 75 jaar Toeristische avonturiers in Frankrijk IN JUNI GERING GESTEGEN DE DONAU-CONFERENTIE Hard tegen hard „Oud-Westfriesland op het zie- k;ntriduum te Spierdijk", d.w.z. twee oudjes met hul en boere- hoedje laten zich bedienen en verwennen door de gedienstige verpleegsters. Het glas voile melk wordt in dank aanvaard. Tijdens het ziekentriduum. Het ziekentriduum te Spierdijk. Gezicht op alle patienten in de kerk, genomen vanaf het koor. Op de voorgrond: de liggende patienten in hun ledikanten. WEERSVERWACHTING Regering van, Wuerttemberg afgetreden Monte Carlo is heden ten dage een elegante schelp, een diamanten ring zonder stenen, een grote opge- voerde industrie, snakkend naar grondstoffen. ZORGEN DE AMERIKANEN VOOR EEN OPLEVING? V.. Communisten steunen candidatuur van Wallace Delegatie van Bandoeng confereert Jongetje verdronken Markgraf waarschuwt PRAACSE POLITIE- ACENTEN GESTRAFT in verband met de Sokol-demonstratie zitting houden elke Zaterdag S. j. A. Keesom aardappel- sorteermachine FEESTWEEK VAN 7 TOT EN MET 15 AUGUSTUS Tentoonstellingen en Lunapark (doorlopend); Muziekfestival (8 Augustus); Wielrennen (9 Augustus); Historische optocht o.l.v. Herman Moerkerk (10 Aug. 2 u.); Openluchtspel „Midzomernachtdroom" (8, 10, 14, 15 Aug.); Jeugddag en Gymnastiek (11 Augustus); Harddraverij en Vuurwerk (12 Augustus); Volks- en Kinderspelen (13 Augustus); Sportdag (14 Augustus); Concerten (15 Augustus); Uluminatie, Stadsversiering. PRAAG, (K.N.P.). De suspensie als katholiek priester van de Tsje- choslowaakse Minister van Ge- zondheid Jozef Plojhar, die liever gehoor gaf aan de communistische bevelen dan aan die van de confe- rentie van het gehele Tsjechoslo waakse Episcopaat, heeft in de ge hele Tsjechische pers geleid tot 'n van bovenaf bevolcn en gecodrdi- neerde hetze tegen het Vaticaan en tegen mgr. Beran, Aartsbis- schop van Praag. Ailereerst lieten de communisten een bevel tot opmars geven aan de zgn „Katholieke Voikspartij", dit kleine troepje van verachteiijke Quislings, dat zich ondanks de op heffing der partij door mgr. Schra- mek in Februari j.l., in dienst der communisten gesteid had. Deze zgn. Katholieke Voikspartij, die noch met een zelfstandige iijst mocht uitkomen noch wist te voor- komen, dat de voormalige leden der partij tot overgang naar de commu nistische partij werden gedwongen, heeft over de suspensie van kame- raad minister Piojhar een verkia- ring uitgegeven. Daarin wordt de Kerk er van be- schuldigd, „een noodlottige weg van ontrouw aan de „Staat te hebben betreden", terwijl de verkiaring eindigt met deze opvailende woor- den: „Wij protesteren tegen de ver- voiging van een onschuidige pries ter. Tegelijkertijd pubiiceert het or- gaan van het Tsjechoslowaakse le- ger „Obrana Lidu" een hoofdartikel tegen het Vaticaan, m5!rkwaardig genoeg uit de pen van een Rus, Ni- colaus Sinjew. Hierm wordt o.a. de onwaarheid gedebiteerd, dat het Vaticaan 2Ich formeel in een schrij- ven aan de Duitse bisschoppen heeft uitgesproken voor de teruggave van de thans door Polen geannexeerde vroegere oost-Duitse gebieden. Te- kenend voor de stijl van dit ^rtikel is de volgende zin: „Enige politic! in het Vaticaan, onbetwiste aanhan- gers der reactie, richten hun boos- aardige aanvallen op de volksdemo- cratische landen, waar de regering in dienst staat van het volk en niet van uitbuiters. Het Vaticaan spant zich oc/k in, zowel in Polen als in Hongarije, om deze volkeren hun democratische vrijheden te ontne- men". Het onder communistische leiding staande „Jongerenverbond der Tsje chische boeren" heeft een protest over de houding der kerkelijke over head ten aanzien van Plojhar ge- zonden aan Aartsbisschop Beran en via het Ministerie van Buitenlandse Zaken aan Paus Pius XII. In dit protestschrijven wordt gezegd, dat de kerk gedurende de bezettingstijd de aeiTViteit aan priesters, die met de moordenaars van het Tsjechische volk hebben geheuJ>, niet heeft verboden Daarom eist het schrijven „de ogenblikkelijke opheffing der Paul Reynaud, de Franse Minis ter van Financien, heeft de Natio- nale Vergadering in een besloten zitting een wetsontwerp voorge- legd, waarin hij volmachten ver- zoekt voor de oplossing der moei- lijkheden van kosten van het Ie- vensonderhoud. Vandaag zal hij de Nationale ver gadering verzoeken het wetsont werp te aanvaarden, Dit zou hem volmacht geven buiten het parle- ment om: de openbare diensten en de mili- taire dienst te reorganiseren ter verhoging der efficientie en ver- mindering der kosten, het regeringspersoneel te beper- ken en de credieten, die hiervoor goedgekeurd zijn, anders te gebrui- ken dan in de betrokk'en begroting is bepaald, de genationaliseerde ondernemin- gen te reorganiseren, de dienst voor de sociale verzeke- ring te hervormen, het belastingsysteem te hervor men, de verordeningen voor het leiden en de controle van de buitenlandse handel te veranderen. In een preambule verzocht Rey naud de volledige reorganisatie van de Franse economie. In de periode van 19451947 was 50 procent van de Franse import betaald uit Ame- rikaanse credieten. Het laatste jaar betaalt Amerika de gehele import, aldus Reynaud. Vrijdagavond zou de veertien-ja- rige zoon van de aardappelhanae- laar M. van der H. te 's-Gravenzan- de de vrachtauto van zijn vader ke- ren. Juist op het moment, dat hij draaide, liep zijn vierjarig broertje voor de wagen. Het ventje kwam te vallen en kreeg een der wielen over zijn hals en borst. De kleine was op slag dood. Een twee-]ang broertje kon nog j'uist °P tyd voor de auto worden weggetrokken. Het slachtoffertje was Vrijdag- morgen reeds op de Zeestraat aan een ongeluk ontsnapt, toen een be- stuurder van een auto door tegen- woordigheid van geest nog juist een aanrijding kon voorkomen. De jon- gen kreeg toen slechts een kleine stoot van de schokbreker. Heden, 7 Augustus, bestaat het ziekenhuis aan het Westeinde te 's-Gravenhage 75 jaar. Ter gelegen- heid van dit werd vandaag door Mgr. Mutsaerts, bisschop van den Bosch, een Pontificale Hoogmis op- gedragen. Te half twaalf werd ge- recipieerd. Zaterdagavond wordt in de tuin van het buis een concert gegeven door het R.K. Residentiekoor. Zon- dagmorgen wordt een concert gege ven door het R.K. Fanfarecorps. Des middags wordt een Pontificaal Lof opgedragen d3or Mgr. Giobbe, Pau- selijk Internuntius. Door verschillende groepen, o.a. door dokters, personeel, enz. zullen teschenken worden aangeboden aan et bestuur van het ziekenhuis. suspensie van de priester Josef Ploj har. Bij ditzelfde koor der protesteren- den heeft zich ook het officiele Tsjechoslowaakse persbureau aan- gesloten. Dit komt met een interview met een communistische professor in het kerkelijk recht, een zekere dr. Josef Turecek, die op een belache- lijk oppervlakkige wijze en zonder de Codex ook maar te citeren, be- weert, dat „ook van katholiek-kerk- rechtelijke zijde de maatregel tegen minister Plojhar onwettig is". „Lidov Noviny" het orgaan van de gelijkgeschakelde Tsjechische publicisten komt tenslotte met een verkiaring van het „Verbond der Vrijheidsstrijders", dat het Vaticaan beschuldigt, niet geprotesteerd te hebben, toen Plojhar tijdens de oor- log als strijder tegen het fascisme naar het Duits concentratiekamp moest. Men ziet: het anti-katholieke or- kest te Praag is goed gedirigeerd. En aile communisten en hun mee- lopers dansen eensgezind bij de to- nen van dit orkest. Bpeciaal Frankrijk wordt tegen- woordig overstroomd door Neder landers, die er op uit zijn zich door enige weken werken een goedkope en, naar men hoopt, langdurige va- cantie te verschaffen, aldus meldt de ANWB. Er zijn onder deze min of meer avontuurlijk aangelegde landgenoten, inderdaad sommigen, die trachten zich in Frankrijk defi- nltief een bestaan te verschaffen, maar de meesten begeren slechts, met zo weinig mogelijk moeite aan francs te komen voor een tijdehjk verblijf. Daar het werk in Frankrijk zeker met overal „opgeschept" ligt, loopt dit in vrijwel alle gevallen op een teleurstelling uit en komen deze ..toeristen" na korte of langere tijd, vaak via de politie, bij de Neder- landse consul of bij in Frankrijk wonende Nederlanders terecht, die uiteraard op deze overlast weinig gesteid zijn. Verschillende klachten kwamen hierover dan ook reeds binnen. Afgezien van het feit, dat men al dus de kans loopt in weinig benij- denswaardige moeilijkheden te ge- raken, is een en ander ook niet zeer bevorderlijk voor de reputatie van ons land in den vreemde. De ANWB wijst erop, dat het werk voor vreemdelingen in Frank rijk aan zeer strenge voorwaarden is gebonden en niemand buitenlan- ders in dienst mag nemen, die niet voorzien zijn van een „Carte d'lden- tite de Travailleur". Dit avontu- nerstoerisme moet met het oog op de daaraan verbonden risico's dan ook met klem afgeraden worden. h 1 Enkele weken geleden vierde het dorp Little Chute in de Ameri kaanse staat Winconsin ztjn 100- jarig bestaan. Dit dorp, dat inder- tyd werd gesticht door een Ne- derlandse Katholieke missionaris, heeft een bevolking van ongeveer 3000 inwoners, voornamellijk van Brabantse afkomst. De feestelijk- heden gingen gepaard met Bra bantse gebruiken, zoals het hou- den van een kermis, schieten op de vogel enz. De Commissaris der Koningin in de provincie Brabant, prof. dr. J. de Quay, zond de bevolking van Little Chute een telegrafische ge- lukwens namens het Brabantse volk, met hetwelk zij door afstam- mipg zo nauw verbonden zijn en welks dialect zij zelfs nog niet zijn vergeten. Een dezer dagen nu zond de heer Willard van Handel een dankbrief namens het eeuwfeestcomite en de inwoners van Little Chute aan Prof, de Quai. Daar wij ervan overtuigd zijn, dat het onze iezers zal interesseren, la- ten wij hier de inhoud van de brief der Amerikaanse Brabanders in vertaling volgen: „Uw telegram van 22 Juni ont- vangen op de morgen van 24 Juni, de openingsdag van onze eeuw- feestviering. Kunnen U verzekeren, dat het zeer in de smaak viel en het werd in het Nederlands voorgelezen aan de vele honderden aanwezige Bra banders, alsmede aan duizenden afstammelingen van oude Braban ders, door niemand minder dan dr. Jan van de Mortel, Consul-Gene- raal van Nederland, die dat week end onze gast was, en wij waren zeer vereerd met zijn bezoek aan deze kleine Nederlandse f;emeen- schap van vier duizend mensen. Wat de Brabantse gebruiken be- treft we hadden drie dagen ker mis na eeij onderbreking van bijna twintig jaar en dit werd zozeer gewaardeerd, dat we besloten heb ben de kermis tot een jaarlijksa gebeurtenis te maken, onmiddel- lijk na de oogsttijd volgend, zoals in vroeger tijden. Gelieve aan het Brabantse volk onze beste wensen en groeten over te brengen, alsmede onze hartelijke dank voor hun attentie om ons. bij gelegenheid van ons eeuwfeest, ge- luk te wensen. Onze beste wensen ook voor Hare Majesteit de Koningin van ons al ien, mocht U in de gelegenheid zijn de boodschap over te brengen, en evenzo voor Haar gezin. Inmiddels biijven wij, al liggen er drie generaties tussen. voor 100 procent Nederlander." (Van onze New-Yorkse correspondente.) EEDS in de eerste dagen van Juni begint de grote trek uit New York naar buiten, waar men het weekend gaat doorbrengen. Duizenden en duizenden auto's, vol- gepakt met mensen en bagage, ver- laten reeds Vrijdagavond de grote stad en trekken er op uit. Men rijdt stapvoets in een onoverzienbaar lange rij tot ver buiten de be- bouwde kom. Politie staat op de ioer en de arme man, die tracht uit de file te komen door rechts te pas- seren, krijgt prompt een hoge boete. Doordat er ook op de grote high ways (hoofdwegen) enige stoplich- ten zijn. staat iedereen dan weer stil en kun je over de daken van de auto's naar New York toe lopen. Het is een amusant gezicht (vooral als je zelf niet in de file staat!). Het meest opvailende voor een Ne derlander is, dat er wel 10 mensen in een auto zitten, liefst drie vol- wassenen met twee kinderen alleen al op de voorbank. Ook worden honden, katten en kanariepieten meegenomen. Bovenop de auto lig gen matrassen (om lekker buiten te slapen), opvouwbare kinderwagens, babyboxen, visgereedschap en soms zelfs een roeiboot. Het is ongeloof- lijk wat iedereen meesleept. Men maakt het zich echt gezellig en wil zo min mogelijk de huiselijke ge- makken missen. Waar gaan al die mensen naar toe? De meesten rijden maar wat rond, totdat ze een mooi meer vinden, waar ze de verdere dag doorbren gen. Overal in de U.S. zijn cabins; kleine houten huisjes met 1 of meer bedden (met lakens en dekens en handdoeken) en vaste wastafels en soms douche, waar je voor een klein bedrag de nacht kunt doorbrengen. Nergens zie je „verboden toe- gang", alleen bij de meren, waar de watervoorziening vandaan komt en waar dan ook een groot hek om- heen is. Sommige meren hebben een afgesloten stuk als zwembad, waar controle bestaat en waarvan je meestal lid moet zijn. Andere New-Yorkers gaan naar familie of kennissen, die buiten wonen en maken daar een „barbe- cue" mee. Als oude gewoonte van de Zuidelijke staten is dat over heel de U.S. overgenomen. Een barbe cue is een picnic, die wat uitgebrei- der is, doordat men er allerlei lek- kers bij gaat braden op een open vuur. De meeste families hebben een stenen barbecue in hun tuin gebouwd met een kleine schoorsteen erop. Anderen hebben een soort (Van onze Haagse correspondente) Het door het centraal bureau voor de statistiek berekende indexcijfer van groothandelsprijzen voor Juni 1948 vertoonde ten opzichte van dat voor Mei een geringe stijging van 279 op 280 of 0.4%. Deze stijging werd in hoofdzaak veroorzaakt door een priisstijging van aardappelen, tengevdTge van de overgang van de oude op de nieuwe oogst. Het index- cijf°r voor de hoofdgroep voedings- m.Tdelen s'leeg hierdoor met 2.2%. Bij de grondstoffen deed zich, ten- gevolge van een prijsverhoging van katoenen garens en kunstwol, een geringe stijging in het indexcijfer gelden. De invloed van kleine prijs- stijgingen in de hoofdgroep afge- werkte producten (cement, kluitkaik en textiel) was zo gering, dat deze in het indexcijfer niet tot uitdruk- king kwam. Graaf Bernadotte heeft gisteren de joodse uitnodiging tot vredeson- derhandelingen aan de Arablsche regeringen doorgezonden. Bernadotte, die vandaag uit Tel Aviv naar Rhodos is teruggekeerd, verklaarde dat de toestand van een deel der Arabische vluchtelingen ..afschuwelijk" is. Hij hoopte dat er spoedig iets voor hen zou kunnen worden gedaan. De toestand te Jeruzalem, aldus Bernadotte, is op het ogenblik „ta- melijk gespannen". Koning Abdoellah van Transjor- danie heeft tegenover een corres pondent van Reuter doen uitkomen, dat eerst het probleem van de Ara bische vluchtelingen moet worden geregeld, alvorens eventuele vredes- onderhandelingen kunnen wbrden begonnen. Tijdens de zitting van gisteren kwam o.m. op de Donauconferentie te Belgrado de Roemeense minister van buitenlandse zaken Anna Pau- ker aan het woord. Zij verklaarde, dat de Donaustaten niet meer on- oerworpen zijn aan de slaverrnj der dollars en roemde de samenwerking tussen deze staten en de Sowjet- Unie. De Britse gedelegeerde, Sir Char les Peake, wees het Sowjet-Russi- sche ontwerp voor een conventie als ..reactionair" van de hand. Evenzo deed de Russische afgevaardigde Wysjinsky met het Britse voorstel, het meningsverschil over de geidig- heid van de conventie van 1921 aan het oordeel van het internationaai gerechtshof te Den Haag of van een speciaal tribunaal te onderwerpen. Om de smokkelhandel op de lijn Amsterdam—Parjis afdoende te kunnen bestryden, zou men de hele trein, vanaf de locomotief tot de postwagen. volledig moe- ten onderzoeken. Men zou alle rugleuningen en zittingen moe- ten open maken, de sloten van de deuren moeten nakijken, de lampjes moeten losschroeven, de kolen uit de tender moeten Ills- sen (en inladen), op de daken van de wagens moeten zoeken. Ieder stukje bagage zou volledig onderzocht en betast moeten wor den. Zelfs een brood, dat men bij zich heeft, dient te worden onder zocht, de belegging van de bo- terham zou moeten worden ge- controleerd, men zou belangstel- ling moeten hebben voor de zo- len van de schoenen, het randje van de hoed, de knop van de wandelstok, het reservoir van de vulpen, de band van een onschul- dig lijkend leesboek enz. Daar- naast zou iedere grensganger zich moeten ontkleden. Men zou in Roosendaal 500 douaniers nodig hebben, geen enkele buitenlander zou nog naar Nederland komen en iedere trein zou gemiddeld een dag oponthoud hebben. De Etoile du Nord raast over de rails. Monotoom tikt-tikt de rail- verbinding. Iedere passagier heeft zijn eigen bezigheid. Doch nauwe- lijks heeft men Lage-Zwaluwe ach- ter zich, het station in de prairie, of er komt beweging in de trein. Opmerkelijk veel passagiers tijgen naar de kleine kamertjes, waar men behalve handen wassen en haar kammen nog wat anders kan doen. Naar gelang Roosendaal na- dert. beginnen er meerdere zitvlak- ken onrustig heen en weer te schuiven. Dan komt de eerste con trole en vallen de eerste slachtof- fers. Roosendaal eist zijn tol, letter- lijk en figuurlijk. De knapen daar hebben mensenkennis. Enkelen worden er uitgepikt voor de visi- tatie op het lichaam. Drie maal raak. Zo gaat het hier dag in dag uit. Voile treinen stomen binnen. Voile treinen stomen uit. Bij vrij wel iedere controle worden er goe- deren in beslag genomen plus deviezen, doch dat is slechts een gering percentage van hetgeen over de meet wordt gebracht. De douaniers doen hun best. Ze hebben voor een ieder een vrien- delijk woord en ze weten wonder- wel de gelegenheidsreiziger. die wat sigaretten of chocolade' bij zich heeft, te onderscheiden van de be- roepssmokkelaar. De strijd gaat te gen de laatsten. En deze strijd wordt gevoerd met alle vinnigheid en alle vindingrijkheid. List tegen list, hard tegen hard. Deviezensmokkelaars De meeste smokkelaars verlaten de trein in Antwerpen of Brussel. Onder hen bevinden zich de uitge- kookte handelaars in vreemde va luta. Men komt ze tegen in Sche- veningen en andere touristencen- tra, waar ze Belgische francs, dol lars of Engelse ponden tegen zwar- te koers opkopen. Op de zwarte deviezenmarkt in Antwerpen en Brussel ligt de guldenkoers helaas dusdanig laag, dat ze zelfs bij een roetzwarte inkoopprijs nog een aar- dig winstje hebben. Dit zijn de lie- den, die ons land de meeste schade berokkenen en jammer genoeg zijn dat ook degenen, tegen wie de douaniers het moeilijkst kunnen optreden. Hoe gemakkelijk zijn tien briefjes van 1000 Belg. francs niet te verstoppen. Ze ontzien zich niet om hiertoe zelfs vrouwelijk gezel- schap mee te nemen. Fantastische hoeveelheden valuta worden er op deze wijze versmokkeld. Indien we de officier van Justitie te Breda foogen geloven. trekken er weke- lijks ongeveer 70.000 Nederlanders over de Belgische grens, waarvan slechts 20 pet. een schamele nefie- zentoewijzing heeft. Commentaar overbodig. Pakketten worden uitgeworpen De D-trein Amsterdam-Parijs stoomt verder door het Vlaamse land, rust even in Brussel, stopt slechts een ogenblik aan de Franse grens. in Feignis, om de Franse douaniers in te laten en snelt dan verder naar h^ Zuiden, naar Pa rijs. In Brussel wijzigt de passagiers- bezetting. De Nederlandse smokke laars hebben plaats gemaakt voor Belgische en Franse collega's, vaste klanten van deze verbinding. Ze kennen het treinpersoneel, maar.. de Belgische en Franse douaniers kennen hen ook. Dat schept specia- le risico's. doch een gewaarschuwd man telt voor twee. En vpor de Franse controleurs in hun compar- timent komen. hebben ze hun ba gage op afgesproken plaatsen uit het raampje geworpen. Terecht wordt deze verbinding de goudlijn genoemd. Terecht zijn de instructies voor de Nederlandse en de Franse douaniers wederom verscherpt. En helpen doet het in derdaad, want steeds meerderen lo pen tegen de lamp. In deze trein worden nieuwe rijken geboren. En voor anderen is de Etoile du Nord het voorhof van de gevangenis. Voiles achter de rugleuningen De bel gaat voor de lunch. We gaan eten. Als we terug komen staat onze wagen op stelten. Ach ter een rugleuning hebben de Fran se douaniers een pakje voiles ont- dekt. U weet wel, van dat Rippen- gaas, dat de dames voor hun ge- laat dragen. Een voor een worden de coupe's ontruimd. Iedere zitting wordt vakkundig uit elkaar ge- wurmd. Iedere rugleuning wordt weggenomen. De rug van uw cor respondent bleek ook weer vijftig meter van dat goedje te verbergem In totaal bedroeg de buit bijna 1000 meter. Van de daders geen spoor. „Toch loopt hij tegen de lamp, mijnheer", aldus een Franse doua- nier. „Wij kennen onze jongens zo zoetjesaan. Je leert in ons vak ge- zichten onthouden en morgen of overmorgen of misschien over drie weken is hij de sigaar." En de trein raast voort.... De douaniers zijn weer bezig. De visiteuse neemt elders twee opmer kelijk goed geklede en kunstig be- schilderde „dames" onderhanden, die heel wat lichter terug komen: nylons en francs. „Wij hadden ze al lang in de ga- ten, mijnheer. Nu hebben wij ze. Die krijgen voorlopig geen kans meer." Zo eist de goudlijn ..slachtoffers". De een na de ander valt over de voortdurende waakzaamheid der kommiezen. Immers, de controle begint in Roosendaal en eindigt in Parijs, begint in Parijs en eindigt in Roosendaal. „We zouden ze allemaal kunnen hebben. mijnheer, maar dan...." En toen vertelde hij ons de inlei- ding van ons artikel, waarmede we eigenlijk hadderf moeten eindigen. Maar kun je een boek eindigen met een inleiding? verplaatsbare, die je zelfs opvouwen kunt en in de auto meenemen, en meer op een grill lijkt. Het resul- taat is echter min of meer hetzelfde. Er worden de heerlijkste „steaks" (grote biefstuk) op gebraden, die een lekkere /l.outskoolsmaak krij gen. lets minder officieel en minder duur zijn de hotdogs (worstjes) en hamburgers (ronde gehakjes), die men er ook op braadt en op kadet- jes worden gegeten. Iedereen helpt mee en vooral de mannen moeten zorgen dat het vuur aan de gang blijft en het vlees niet verbrandt. Tot laat in de avond ziet men in vele tuinen deze vuren nog branden en het is een alleraardigst gezicht. Erbij wordt een slaatje gegeven van aardappelen of sla; of maccaroni en ook wel „baked beans", witte bonen in een bruine stroop of suiker ge- bakken. Bier. Coca-Cola etc. zijn de verfrissende dranken erbij. De tuinen lenen zich voor deze gezellige picnics zeer. Om te be ginnen zijn er geen hekken omheen, zodat ze in elkaar lopen en groter lijken. Daarbij zijn ze ook een stuk groter dan in Holland. Ook werkt het weer reusachtig mee. Van Juni tot September is het warm en het is een genot om elke dag opnieuw met zonnig weer op te staan. Slechts nu en dan is er een regenbui, die dan ook zo intens is, dat alles bin nen vijf minuten drijfnat is; maar daar het dan meestal nog warmer wordt, is het niet erg en droog je wel weer op zonder kou te vatten. De avonden zijn in Juli en Augus tus vaak doodstil; geen blaadje be- weegt zich; en iedereen snakt dan wel eens naar een zuchtje wind. In September heeft men de zogenaam- de Indian Summer, die snikheet is en in New York niet uit te houden. Het asphalt van de grote stad kleeft onder je voeten. Gedurende de weekends is de stad dan ook ver laten en alleen in de vijvers van het Central Park zitten vele fami lies die nog geen auto hebben en hun heil maar in het park zoeken. Ook daar mag inderdaad door kin deren in de vijvers gezwommen worden en het is grappig het ge- krioel in het water te zien tegen een achtergrond van zakelijke en stijve wolkenkrabbers in 't hartje van Manhattan. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot Zondagavond: TIJDELIJK ENIGE REGEN! Tijdelijk tot krachtig toene- mende wind uit zuidelijke richtingen met enige regen. Later half tot zwaar bewolkt met enkele plaatselijke regen- buien. Ong. dezelfde tempera- tuur als vandaag. De regering van de staat Zuid- Wuerttemberg-Hohenzollern (Fran se z6ne) is afgetreden „omdat zij tiiet meer de verantwoordelijkheid op zich kan nemen met betrekking tot de ontoegeefelijke houding van de Franse bezettingsautoriteiten aangaande de ontmanteiing", zo deelt D.P.D., het Duitse Nieuwsbu- reau in de Britse z7>ne mede. Zich vasthoudend aan de klippen, waar de grijze Alpenstromen in zee vallen, hebben de 12 vierkante kilo meter terrassen, cypressen en rococ- co architectuur die de vorstelijkheid van Monaco uitmaken, te kampen gekregen met de grootste crisis, die ooit in het 80-jarig bestaan van het centrum der buitensporigheid is voorgekomen. De mensen achter de bars van de Boulevard Albert en de Avenue de Monte Carlo, die op hun blinkende toonbanken leunen, halen hun schou ders op. Toen de eerste wereldoorlog de Russische en Oostenrijkse aristocra- tie, die de tafel met goud overdekte, had weggevaagd, kwamen de Engel- sen naar de Cote d'Azur. Thans zijn de Engelsen verdwe- nen en zullen het misschien de Amerikanen zijn, die naar Monte Carlo komen. Leven van gokken Monaco moet van de spelers (gok- kers) leven. Sedert de dag, dat Frangois Blanc in de zeventiger jaren er het Casino vestigde en op een rotsachtig pla teau, van waar men de haven over- ziet. het Hotel de Paris bouwde, hebben de speelzalen van 't Casino het gehele leven in Monaco be- heerst. Een derde van de gemeentelijke inkomsten kwam van het Casino. Thans is dit bedrag slechts 5 pet. Sinds de oorlog zijn de exploita- tiekosten van dit als een witte brui- loftstaart verklede Casino veertien maal groter, doch de laagste inzet. is slechts verhoogd van 5 tot 20 frs.' Op het ogenblik is van hoge inzet- ten weinig sprake. Met winnen kan men niet rijker worden dan een normale kruidenier door hard wer ken. Men speelt thans met kwartjes waar voor de oorlog gouden munt- stukken op tafel vielen. De spelers zijn Fransen van de middelklasse, voorzichtig, volhou- dend, doch gespeend van elk sprankje romantiek. Men tracht de crisis te verklaren door „geldgebrek" of „slechte poli- tiek". Men hoopt, dat er spoedig een op- leving zal komen, doch in wezen was het laatst geslaagde seizoen in 1939. Aan de rode tafeltjes van het Cafe de Paris, waar de spelers uit het Casino altijd naar toekwamen, zat verleden week slechts een een- zame werkman, die de verlaten Avenue de Monte Carlo afstaarde: Maar al mag de ziel dan verdwe- nen zijn, het lichaam beweegt zich nog steeds in het levendige spel der bleke lichten. De gebeeldhouwde facaden van Casino. Venetiaanse mozaieken en koperen koepels, werpen hun schijn over de baai in de richting van Mo naco's paleis. Geen enkele straal van de straffe zon dringt het Casino binnen. Een blauw-geuniformde portier helpt je bij het binnengaan. Binnen is 't donker ,en drukkend. Ondanks de hete verwarming is de lucht vochtig. De lichten branden hier en daar en 's nachts glinsteren grote candelabres in afwachting van de praal en pracht, die niet komen. In de anti-chambre is een bar. De speelzalen bevinden zich aan de linkerzijde, hoge kamers met volop ornamenten, vergulde panelen en luxe. Er zijn meestal zes roulette-tafels en drie trente-et-quarante tafels. In een zaal vindt men niet meer dan 150 spelers. Enkelen van hen zijn daar van 's morgens 10 uur en biij ven tot diep in de nacht. Sommigen zijn nog jong, het overgrote deel bestaat uit vrouwen. Hun gezichten zijn bleek, hun kleren slordig. Alle spelers volgen een bepaald systeem. Bij hun ellebogen liggen vellen papier, schriften en kleine leggers. Ze noteren alle cijfers, die te voorschijn komen. Sommigen te- kenen ingewikkelde diagrammen met kleurpotloden. Eenmaal per minuut draait het ballet je, de crou pier harkt het geld naar zich toe en of er nu gewonnen of verloren wordt, men ziet geen der spelers een spier vertrekken. Hier trachten menselijke wezens een bestaan te verdienen, doch ver- kwisten slechts geld. Ieder heeft een grens voor elke dag, 500 of 1000 francs winnen of verliezen en men verdwijnt, zodra dzze grens is bereikt. Men ziet geen avondkleding. De sportkleding, die eens het binnen- treden van de zalen belette, wordt thans door de meeste spelers ge- dragen. Roken doet men zonder onder breking. Men maakt geen lawaai en een vreemde, die voor het eerst een zaal binnentreedt, is geneigd zo hard als hij kan te gaan schreeu- wen. Het Casino is niet meer zoals het was, Het telt niet meer een Solly Joels onder de bezoekers. Solly Joels, de millioenen-gokker, wiens witte stoomjacht in de haven van Monaco ligt te wachten op Solly Joels, die nooit meer komt, De „salles priv^s" zijn niet meer zoals ze waren en niet langer vor- men ze voor geruineerden de door- gang naar de donkere tuinen, waar onder de beschutting der bos'chages menige zelfmoord werd gepleegd. Casino is niet langer meer de al- machtige autoriteit, die de gasfa- briek beheerde, wegen aanlegde, ziekenhuizen ondersteunde en hoge eer bewees aan de Grimaldi-prinsen van Monaco. Het lichtgevend bloed vloeit uit de aderen van Monte Carlo en de terugslag ervan wordt gevoeld door de winkeliers, kelners, witkielen en arbeiders, maar misschien ja, „qui sait", gaat het niet in het Westen, in het dollarrijke Amerika dagen en wordt Monte Carlo weer Monte Carlo. Oui qui sait?? v. E. Op een conventie der Amerikaanse communistische partij is besloten de candidatuur van Wallace bij de a.s. presidentsverkiezing in November te steunen en geen eigen candidaat te stellen. Hedenmorgen heeft de delegatie van Bandoeng een bijeenkomst ge- had met de commissie van negen. Het drie-jarig zoontje van een schippersfamilie is gistermiddag om- streeks vijf uur in het water van de Prinsengracht te Amsterdam na- bij de Haarlemmerhouttuinen ge- raakt en verdronken. De rijkspoiitie heeft het lijkje opgehaald. Markgraf, die met instemming der Sowjet-autoriteiten optreedt ais de chef der Berlijnse Politie heeft een pro'clamatie uitgevaardigd, waarin hy de Berlijners waarschuwt voor samenwerking met de door de wes- teiijke mogendheden gesteunde po litie onder Adding van Stum, daar Markgraf en zijn politiemannen „nog steeds in Berlijn zouden zijn als de westelijke mogendheden vertrokken waren". Te Praag zijn enige honderden politiemannen gestraft, omdat zij tendens de demonstraties op de Sokolfeesten niet of niet voldoen- de hebben ingegrepen. Naar men gelooft, behoorden tot de discipli nable maatregelen: boeten, bepef- king van voorrechten en degrada- tie. Onder de gestraften bevinden zich ongeveer 100 officieren. Het is thans bekend. dat 200 tot 300 burgers gearresteerd werden. Wegens opheffing van cafd ..Centraal" te Hoorn, zul len wij voortaan in cafe „De Witte Engel" Grote Noord 138 9—12.30 uur HET ACCOUNTANTS- KANTOOR Leeraar M.O. Boekhouden TE HUUR: met 3 man. Loopt op elec. of benzine. Te bevragen: bij K. Wagenaar-Gootjes, Broek op Langedijk en bij Jo Baars Middenweg C 27, H.H. Waard Noord.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 6