Reynaud wi! geen beperkingen in zijn aangevraagde volmachten De elementen in herfsthumeur Beverwijk viert feest Voor Alkmaar en omgeving Franse minister van financien ondergaat de vuurproef Indrukwekkend openluchtspel te Beverwijk Vandaag weer een onderhoud met Molotof? Heden beslissing? Markos' troepen trekken zich terug Record-noodweer boven Engeland Nederlands zeiljacht vergaan Bomen zwaar gehavend Grootse herdenking begonnoji f Nieuw feuilleton Nieuwe ministers beeedigd Karel Kwiek wordt president Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. i- M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per edltie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. J Buiten God is nergens veilig MAANDAG 9 AUGUSTUS 1948 (Vondel) 44e JAARGANG - NUMMER 11331 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 43 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank ZONDAGMORGEN is de Franse Nationals Vergadering begon- nen met het debat over de speciale volmachten, die door Paul Reynaud, de minister van Financien, zijn Reynaud wil bij zijn plannen tot financiele en organisatie van het land niet genoodzaakt zijn voortdurend bij rrm fe Trloiooen. Tevoren had de financiele cc 15 aangevraagd. economische >rtdurend bij het parlement aan te kloppen. Tevoren had de financiele com- missie der Nationale Vergadering met 22 stemmen tegen 15 stemmen en 6 onthoudingen deze wet aangenomen, doch na- dat enkele belangrijke amendementen waren aangenomen, die beogen het actieveld van de regering te beperken en het be- langrijkste privilege van het parlement, namelijk de directe con- trole over veriaging en verhoging der belastingen, te handhaven. Reijnaud heeft echter herhaaldelijk verklaard, dat hi) geen we- zenlijke veranderingen in zijn wetsontwerp zal aanvaarden. Britse gevongonissen zijn overvol Olympische Spelen (wielrennen). In de achtste finale sprint wer door het verkeerd passeren van zijn tegenstander, Rocca (Uru guay), onze landgenoot Hijzelendoom tegen de grondgeslmgerd Op de bovenste foto zien wij Rocca steunende met zijn hand op de baan en Hijzelendoom achter hem liggende. Beneden: Hijz lendoom wordt op een brancard van de baan weggedrage Leden woesHjn-expeditie omgekomen Hongaarse feestavond te Amsterdam MET EEN ONGEKENDE HEVIGHEID en een ongetemde kracht is gisteren een storm boven ons land en het buitenland losgebarsten, die enorme schade heeft aangericht Bomen en daken moesten het ontgelden. boten en vooral sierlijke plezier- jachten kwamen in nood en de waterstand binnen- en bui en- gaats bereikte een abnormaal peil. Slechts een blik op de ka der stelde ons te midden van klappende deuren en op <^ieste wijze schoongesp oelde ramen gerust. Het was geen J™ was geen November. We leefden op 8 Augustus 1948. We bogen berustend het hoofd. (Van onze eigen redacteur) HET GROTE HERDENKINGSFEEST, waarmede Beverwijk aes en een halve eeuw, vol wederwaardigheden waaronder ge- lukkig meer voor- dan tegenspoed, op een waardige wuzejzou afsluiten, is Zaterdag begonnen. Er is heel wat werk verzeit moe ten worden alvorens de burgemeester van deze nuvere stad, een sieraad in de kroon van Kennemerland, over kon gaan tot die plechtigheden, waarmede De ramp te Ludwigshafen officiele gebeurtenissen veelal ge- paard plegen te gaan, maar toen wij Zaterdag op het Pr^htige buiten, Scheybeeck, dat als stadhuis in gebruik is. aniveerdn, was heel Beverwijk gereed en stroomden reeds talvan gastentoe. Op het nieuwe circuit te Zandvoort werden Zaterdagmiddag voor het eerst Internationale auto-races gehouden. Winnaar van de races werd Prins B. Bira met zijn Masarati na een spannende race tegen de Engelse coureur A. P. -R. Rolt, eveneens met een Masarati. Luchtfoto tijdens de races, opgenomen door de K.L.M. MORGEN begint ook het nieuwe feuilleton. Een interessante familie- roman, met een spannen de en romantische inslag. I Van de bekende Deense schrijver, die met zijn werk „DE RODE PAAR DEN" niet alleen de Scan- dinavisch\9 landen, maar ook vele andere landen van Europa heeft ver- overd. Dit werk boeit van het begin tot het einde en zal stellig de lezers van het N.H.D. avond aan avond ten hoogste inte- resseren. V.. J Dr. Ariensherdenking Na de beediging poseerden de ministers met uitzondering van de heer van Schaik, die nog enige tijd in het paleis ver- bleef, op het bordes. V.r.n.l.: mr. E. M. J. A. Sassen, mr. D. U. Stikker, mr. W. F. Schok king, prof. dr. F. J. Th. Rutten, mr. Th. R. J. Wijers en mr. A. M. Joekes. -> ZIEZO, de avonturen van Jan Klaassen zijn ten ein de. Voorlopig tenminste. Wie weet, worden ze nog wel eens vervolgd. Morgen begint er een nieuw verhaal. Het eerste van een serie van Karel Kwiek, waarvan wij ons het publica- tierecht hebben verzekerd. Karel Kwiek wordt president, heet het eerste verhaal, dat jong en oud, van acht tot tach- tig, weer enige weken zal amu- seren! Nieuuu NoordhoUands Daqblad Volgens Reynaud vertoont de be- groting een deficit van 100 milliard trancs en de staatskas een deficit van gelijke grootte. Indien er geen veranaering komt, zou dit in ly4y tussen de 700 en 1000 milliard francs Under de 15 tegenstanders in de financiele commis^ie bevonden zich 13 communisten, 1 lid van de IVi.R.P. en 1 recbtse algevaardigde. Het debat in de Nationale Verga dering op Zondagmorgen werd ge- opehd met een rede van de commu nist Gilbet de Chambrun, die ver- werping verlangde, daar „het ont- werp ongrondwettig is en een gfi- vaar vormt voor de regering door middel van het parlement". Met 386 tegen 201 stemmen werd een communistisch voorstel om net wetsontwerp onmiddellijk van de band te wijzen, verworpen. Reuter voegt er aan toe, dat enige Gaullis- ten „met de communisten hebben meegestemd." Toen de communisten voorsteldea net ontwerp naar de Economische ttaad en de Assemblee der Franse Unie te verwijzen (beide raadgeven- de lichamen) drong Eerste Minister Marie aan op spoedige behandeling door het Parlement. Reynaud, het ontwerp verdedigende, zei, dat het onmogelijk is het evenwicht m Frankrijk te herstellen zonder her sT<=l van het evenwicht in Europa. „Economisch gezien is de toestand in Europa ernstig". Met het oog op de tijd, dat de „hulp volgens het plan-Marshall zal ophouden". /5~s er niets gedaan wordt, gaat de Franse staathuishouding ten onder. Op het ogenblik is de Franse export naar de Veremgde Staten „nauwelijks genoeg om de rente te betalen van Amerikaanse leningen aan Frankrijk. Alle arti- kelen van vltaal belang, die thans geimporteerd worden, worden ge- dekt door Amerikaanse leningen en giften." Reynaud verwierp de beperkin gen, die de financiele commissie aangebracht wenste te zien en verklaarde, dat hij, indien hij de door hem verlangde bevoegdhed£n niet kreeg, zijn taak zou neerleg- jren, Reynaud verklaarde, dat Frankrijk ook de waarheid moet vernemen: dat het moet exporteren of sterven. Reynaud drong er op aan, dat dol lar-export in de Franse Industrie de voorrang moet hebben en dollar- import sterk beknot moet worden. „Frankrijk en Europa moeten overgaan tot massaproductie. Dat is de enige weg, de levensstandaard der massa te verbeteren." Op financieel gebied is het hoog- ste doel „geen mtlatie", aldus Rey naud, en dit betekent een maxmum besparing met een minimum belas- ting, voor zover de mogelijkheid dit toelaat. Volgens Reynnaud zijn jaarbegrotingen uit de tijd. Hij ver- kiest een goedkeuring van de begro- ting voor drie of vier jaar, met een jaarlijkse contrdle van het Parle ment. bedragen. De rede van Reynaud werd met luid applaus begroet door de gema- tigden en radicalen, doch nogal koel ontvangen door de soclalisten. Even voor middernacht werd de zitting verdaagd en het debat over het wetsontwerp tot Maandagmor- gen uitgesteld. De stemming wordt tijdens de avonduren van Maandag verwacht. De onder communistische leiding staande Franse metaalarbeidersbond heeft de voorstellen van de regering voor volmachten voor het herstel van de Franse economie afgewezen. Ook de christelijke en de niet-com- mumstische (Force Ouvriere) yak- verenigmgen van ambtenaren heb ben geprotesteerd tegen de rege- nngsvoorstellen. De „Vrije Griekse Radio" heeft de volgende dagorder van generaal Markos aan zijn troepen omgeroe- pen: „Wij zijn in orde en volgens plan teruggetrokken. Wij hebben onder de vijand een bloedbad aangericht en zeer erftstige verliezen toege- bracht. Wij hebben het gebergte (Grammos) versterkt en ons inge- graven. Wij hebben in een onafge- broken strijd tegen de vijand van 50 dagen ontzaglijke mSeilijkheden doorstaan. Onze strijdkrachten in Epirus, Thessalie, Roemlie en de Peloponnesus vallen de vijand aan, terwijl zij nieuwe strijders vergaren en hei gebied bevrijden. Volgens het communique van ne generale staf der 'Griekse rege- ringstroepen gaat het oprukken in het Grammosgebergte voort De Griekse nationale strijdkrachten hebben volgens het communique verscheidene hoogten in het gebied van Nestorion bezet en vervolgen de guerillastrijders in de richting van de Albanese grens. In de Wes- telijke sector zijn eveneens hoogten bezet, zo meldt het communique verder. Uit een officieel rapport over het gevangeniswezen in Engeland blijkt dat het gemiddelde aantal gevan- genen thans ongeveer 19.700 be- draagt, tegen 10 11000 voor de ooriog. Men verwacht een nog ver- dere stijging. Overbevolking van de gevangenissen is een ernstig pro- bleem geworden. Hoewel het weer niet gunsttg was, een verregende ouverture en een stevige wind, die.veel van het gesproken woord verloren deed gaan, geen gunstigc factoren zijn voor het succes van een open- luchtvoorstelling, is de opvoteing in Shakespeare's Midzomer- nachtsdroom door Beverwijkse spelers toch een succes geworden. In het prachtige park van Schey- beek, waar eertijds Vondel, Hooft, Tesselschade en vele leden der Muiderkring gaarne verbleven, kwam het spel goed tot zijn recht. De regisseur, Ferd. Koolbergen, heeft van Shakespeare's intenties een goede vertolking gegeven en had zijn acteurs uitstekend in de hand. Het moeilijke stuk werd in <5en adem met vaart uitgespeeld. De rol van Hermia, door T. ten Cate- v Eck, werd knap weergegeven mimiek en dictie waren tot in de puntjes verzorgd. Hetzelfde kan ge- zegd worden van mej. B. Kraakman, die Helena speelde. Voorts vielen op Oberon. B. Pijpers en Puck, zijn dienaar, J. Tervoort. Lysander, H. Schram, die met zijn rol goed uit de vo^en kwam, acht- ten wij op bepaalde momenten let wat geforceerd. Overigens voor de spelers niets dan lof, het was een prima opvoering, waaraan de ac"- ALGIERS, (A.F.P.). Een groep topografische mgenieurs, die belast waren met onderzoekingen naar de mogelijke verlenging van een spoor - weg in de vallei van de Telemti ten noorden van de grote bocht van de Niger en die sedert 16 dagen niets meer van zich had laten ho- ren, is teruggevonden, doch alle leden van de expeditie zijn dood. Het waren nochtans beproefde Sa- hara-reizigers. Men vermodiTc, dat de mannen bij het zoeken naar een bron zijn omgekomen. Hun lijken zijn gevonden in de nabijheid van de vrachtauto, waarmede zij de tocht hadden ondernomen. Na een week met besprekingen tussen Stalin en Molotof enerzljds en de Westerse afgezanten ander- zijds, schijnt men tot de conclusie te zijn gekomen, dat de zaken met zo eenvoudig liggen als men aan- vankelijk wel meende. Uit de feiten van de afgelopen week kan-men nochtans twee be langrijke feiten opmaken: 1. De Sowjets wilden erg graag onderhandelen. 2 Men is het n0S niet eens ge~ worden bij de bespreking van Vrij- dagavond met Molotof. De waarnemers wijzen met optl- misme op het feit, dat binnen vier dagen na de aankomst van Urank Roberts, de speciale afgezant van Bevin, en Walter Bedell Smith, de Amerikaanse ambassadeur, bespre kingen hebben plaats gehad met Zo- rin, Molotof en Stalin zelf, hetgeen men als een bijzonder snelle gang vah zaken beschouwt. Wanneer echter, aldus redeneren de waarnemers verder, de voor- waarden van Stalin voor viermo- gendhedenbesprekingen waar- schijnlijk door de raad van minis ters van buitenlandse zaken door het Westen in grote lijnen aanvaard zouden zijn, zouden Vrijdagavond met Molotof waarschijnlijk nadere details besproken hebben moeten zijn, hetgeen in betrekkClijk korte tijd afgehandeld had kunnen wor den. Het onderhoud met Molotof duurde echter bijna drie uren Men veronderstelt nu, dat Mol° tof Vrijdagavond voorstellen heeif gedaan in verband met een even- tuele bijeenkomst van de raad van ministers, waarover de Westerse af gezanten eerst rapport moesten Uit- brengen aan hun regeringen, het geen inderdaad geschied is. Men achtte aldus op zijn minst nog een onderhoud met Molotof, mogelijk op Maandag, waarschijn lijk. Ter ere van het aanstaande Rege- ringsjubileum van Hare Majesteit de Koningin zal de Hungaria Club Am sterdam op Zaterdagavond 14 Aug. a.s„ aanvang 20 uur, in het Mmerva- paviljoen, Alb. Hahnplantsoen 2—4, een Hongaarse feestavond orgamse- ren, waarvan de opbrengst geheel fer beschikking van de Kankerbe- strijding zal worden gesteld. Een bijzondere attractie van deze avond zal zijn het optreden van en kele beroemde Hongaarse artisten. Kaarten kunnen per briefkaart worden gereserveerd bij: Mevr. A. Daroczi, Rooseveltlaan 16, A'daimZ. Zo deden ook de bomen In onze hoofdstad. Enkele te diep, zoals een op het Frederiksplein, die werd ontworteld en op de bovenleidmg van het tramnet terecht kwam. Re- sultaat: twee uur omleggen van net tramverkeer. De boom had een troost. Zowel bij de Utrechtsestraat, in het centrum en in het Noorden van Amsterdam werden collega s ge- veld, werd de stroom van de tram- leiding uitgeschakeld en konden de Mokumers lopen. Lopen behoefden de passagiers van de bootdiensten op het IJsselmeer niet. Maar het water in het buiten-IJ stond zo laag, dat op de Amsterdamse Oran- jesluizen een rode vlag met een witte bol werd gehesen. Dit bete- kende dat de bovengenoemde dien- sten niet geschut konden worden en de passagiers met kleinere boot- jss naar do hoofdstad mooston wor- den vervoerd. Dat liep dus goed af. Maar och arm! Die arme tentoon- stellingstenten van het 650-jarige Beverwijk! Slechts met de grootste moeite konden ze van een gratis zweeftocht tegen worden gehouden en de schade was zo ernstig, dat de gehele dag gewerkt moest worden 5m de tentoonstelling tegen de avond weer een behoorlijk aanzien te verschaffen. Ook arme paardjes in het Fnese Makkum. Daar liepen de Wadden onder en de grazende koeien wer den in allerhaast geborgen. Doch de paarden bleken koppig en lieten zich niet vangen. Het water steeg zo hoog dat na korte tijd alleen de koppen der dieren nog zichtbaar waren. De paarden worstelden wan- hopig met het opgezwiepte water, totdat het de jonge Makkumers aan de kant te erg werd. Zij bega- De Franse deskundigen van de „Badische Anilin" zijn van oordeel, dat de oorzaak van de ontploffing te Ludwigshafen te wijten is aan het feit, dat een tankwagen, gevuld met dimethylether, in de voile zon stond. In de morgenuren werden Jal van genodigden door het College van B. en W. ten stadhuize welkom geheten De Commissaris der Ko ningin, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, sprak bij deze gelegen- heid een kort woord, nadat de bur gemeester van de jubilerende stad in een hooggestemde rede zijn gas- ten had verwelkomd en een over- zicht had gegeven van de geschie- denis van zijn gemeente. De be- tekenis van de toekenning der stadsrechten in 1298 door de jeug- dige Graaf Jan de Eerste van Hol land werd door mr. Scholtens, tegen de achtergrond van het toenmalige tiidsgebeuren, waarvan de voor- naamste feiten zijn, de opkomst der steden geschilderd. Uitvoerig ging de burgervader na, hoe Beverwijk groot was geworden en hoe men zich, althans in grote lijnen, de toe- komst denkt. De feesten ingezet. In de middaguren werden de eigenlijke feesten ingezet met een fraai defile van de Beverwijker brandweer, die voor deze gelegen- heid assistentie had verkregen van tal van buurtgemeenten met alleen, maar zelfs van corpsen, afkomstig uit de verste hoeken van ons land. Het was een machtig gezicht, de roodgelakte wagens bemand met de stoere spuitgasten, een voor een tussen het hoge geboomte van Scheybeeck te zien verdwijnen. Ook de burgerij gaf van haar be- langstelling blijk en een wel met warm, maar gul lachende zon over scheen het geheel. Om vier uur in de middag opende dr. J. E. Baron de Vos van Steen wijk de grote tentoonstelling in de restauratie van het feestterrein. De Commissaris der Koningin, wien het wel en wee der feestvierende stad zeer ter harte gaat, meikte daarbij op, dat Beverwijk geen ver- gane glorie herdenkt, maar kan bo gen op een regelmatige groei en een toenemende welvaart, waarvan de gestadige uitbreiding wel een teken is. Momenteel kenmerkt Beverwijk zich door de tuinbouw, die de oud- ste rechten heeft en door de in- dustrie, de hoop van de toekomst, die echter nog vele problemen met zich medebrengt. In "Beverwijk worden de zaken niet klein en eng gezien, getuige de ontwikkeling van de stedebouw. Aan het slot van zijn rede hoopte de Commissaris der Koningin, dat bij het 700-jarig feest een nieuwe generatie zou kunnen getuigen, dat er goed gewerkt is. Na een dankwoord van mr. A. Moens voorzitter van het Hqofd- comite, opende de burgemeester met enkele woorden de Beverwijkse Winkelweek en sprak er zijn vol- doening over uit, dat de midden- stand en de zakenmensen hun stad- genoten in militaire dienst niet ver- geten waren en zo royaal hun me- dewerking hadden betoond bij de pakketten-actie, waardoor het mo gelijk werd de Beverwijkse militai- ren in Indie alien een feestpakket te doen toekomen. Daarna volgde een demonstratie door de Brandweercorpsen en om half zes gingen de poorten van het tentoonstellingsterrein voor het pu- bliek open. Even later werd ook t Lunapark, hier pretpark geheten, geopend, zodat ieder lid van de bur- gerij een. begin kon maken met de viering van zijn stadsfeest. Op het Stationsplein gaf de Beverwijkse Harmoniekapel een concert, gevolgd door een taptoe, waaraan tamboers en pijpers uit Haarlem medewerk- ten, door de straten van de feeste- lijk verlichte stad. Fantastische verlichting. In de avonduren wordt de feest- vreugde gestimuleerd door een vaak met de meest vernuftige jmd- delen tot stand gekomen verlichting die smaakvol aangebracht, de bin- nenstad herschapen heeft in een ware sprookjestuin. De lllummatie concentreert zich voornamelijk rona de Breedstraat, die schuil gaat on der een dak van oranje lichtjes, en de Zeestraat, vol slingers van wit licht. De vele lichtreclames aan weerszijden der straten vormen een verrassend element in het veelkleu- rig patroon. Bij het station staat een groot stadswapen met talloze lichtjes getooid en de toegang totde stad is geflankeerd door gastlatn- bouwen. Origineel is de verlichting van het postkantoor. Men kan daar op een plattegrond van Nederland zien met welke plaats Beverwijk op een bepaald moment telefonische verbinding heeft. Neemt men daar bij de schier talloze, met alleen feestelijke, maar ook smakelijk ver sierde etalages, dan krijgt men enigszins een indruk van het beeld, dat jubilerend Beverwijk de be- zoeker biedt. Het geheel wordt op waarlijk koninklijke wijze bekroond door de met 3000 lampjes verlichte Wijkertoren die tot ver in Kenne merland zichtbaar is. Zondag vol verrassingen. De Zondag bracht Beverwijk een onaangename verrassing. Een plot- seling opkomende storm vernielde een groot deel der versieringen, hoewel de constructies der verlich- tingen stand hielden. en richtte in de hele stad een ware ravage aan. On het tentoonstellingsterrein knap- te de mast van een der tenten ter wijl in een andere een grote scheur ontstond. De facade van een der tenten stortte in elkaar en om on- gelukken te voorkomen moest de tentoonstelling gesloten worden Dank zij het doortastend optreden van de politie en de brandweer, gesteund door vele burgers, was het mogelijk 's avonds te 7 uur. toen het ergste achter de rug was, de tentoonstelling weer open te stelien, ven zich te water om te trachten de viervoeters naar de wal te bren- gen. Ze slaagden erin om er een op het droge te brengen. De andere twee lieten zich niet benaderen en geheel Makkum verkeert nu nog in onzekerheid over het lot van de twee dieren. Op dezelfde wijze verkeerden de weinige badgasten, die zich in de nabijheid van de Zuiderpier te IJmuiden bevonden, in onzekerheid over het lot van twee roekeloze jongelui, die zich te ver op de Zui derpier hadden gewaagd en met meer terug durfden. De reddingboot .Neeltje Jacoba" moest er aan te pas komen, doch voor die ter plaat- se verscheen, had een groep vtii- willigers met behulp van een red- dingslijn de waaghalzen terugge- haald. Met bleke, angstige gezichten stonden ze op het strand. Een Griekse kraan vond het daar schijnbaar ook gezelliger, want deze sloeg op de reede van Vlissmgen los en strandde. Sleepbootassisten- tieNog0meer' assistentie moest uit- varen! In de Gouwzee raakte het stoomschip ..Eiland Marken dat een touristendienst van Marken naar Monnikendam onderhoudt, door de storm aan de grond, De tientallen passagiers. die zich aan boord bevonden. werden meet een klein bootje naar Monnikendam vervoerd De motorschepen ..Gouw zee" en l.Gelderland", die de dienst tussen Harderwiik en Amsterdam onder'nouden, pilyten tussen de be- driiven door de bemanningen op van de zeiljachten ..Staluma en De Vrijheid". die wegens zware storm op het IJsselmeervooranker warten gegaan. De jachten hebben enige schade opgelopen. Zo goed kwam het Nederlandse iacht ..Duenna" er niet van af. Door de reddingboot van Guernsey, een der Kanaaleilanden. werd gis- terochtend n.l. de 54-jarige Neder- lander N Weiselmann uit. het wa- tt:; onnedlS vankelijke tegenwerking van Plu- vius niet in aanmerking genomen, maar weinig ontbrak. Vooral de dans der elfen in hun gele en blauwe gewaden, tegen een achtergrond van hel verlicht groen, was een lust voor het oog. De Haar- lemse Orkestvereniging onder Ma- rinus Adam, die de prachtige mu- ziek van Mendelssohn-Bartholdy uitvoerde, kweet zich uitstekend van haar taak. Helaas ging door het gerucht der wind in de hoge bomen veel verloren en verwaaide en ver regende de ouverture, zodat wij de steun van een versterker wensten. Dat geldt ook voor de soliste Bets Slotboom, die echter de krachten der natuur beter meester kon wor den. A1 met al toch een prima opvoe ring die bij gunstig weer zeker nog meer tot haar recht zal komen. De Beverwijkse spelers, de zangkoren, onder H. van Dijk, Stephen Jansen en P. Potgieter, zij alien hebben be- wezen dat zij weten wat er nodig is om een dergelijk spel tot een succes te maken. Zij verdienen een paar mooie avonden. Zaterdagmorgen hebben de nieu we ministers de eed afgelegd in handen van H. K. H. de Prinses- Regentes op, het paleis Soestdijk. Vanaf kwart voor tien reed de ene auto na de andere voor het paleis terwijl prinses Beatrix belangstel- lend keek uit het raam van een der bovenverdiepingen. Mr. J. R. H. van Schaik, de formateur. was de eerste, die arriveerde. Hij was vergezeld van mej. mr. M. A. Tel- legen, de directrice van het kabi- net van H.M. de Koningin. Hierna volgden de heren Sassen en Wijers en spoedig daarop zag men de mi nisters Joekes, Stikker, Rutten en als laatste de heer Schokking. De nieuwe ministers begaven zich naar de grote Stuc-zaal aan de achter- zijde van het paleis, waar de be- ediging plaats vond. ter opgevist. Hij geraakte spoedig bewusteloos. Toen hij in het nood- ziekenhuis van Guernsey bij kwam. vertelde hij, met vuf anderen het Nederlandse jacht „Duenna verla ten te hebben om met een roeibootje zich in veiligheid te brengen. Het bootje was echter omgeslagen en daarna had Weiselmann niets meer van de anderen gezien. Allen wa ren van een zwemvest voorzien. Toen Weiselmann werd gevonden. verkeerde hij in een volkomen uit- geputte toestand. Hij had zes uur m het water gelegen en was, boven- dien gewond. Een vllegtuig is opge- stegen om te trachten andere even- tuele overlevenden op te sporen. De reddingboot is ook weer uitge- vsren. Hetzelfde treurige nieuws is te melden van een Rretonse +r3wlf_r die voor een pleiziertocht met ya- cantiegangers was uitgevaren. Dicht bij de ingang van de haven van Perros-Guirec. aan de kust van Bretagne. sloeg de trawler om. van d,e dertien opvarenden konden er viif worden gered. Dit is een kleme greep geweest van het onheil en de schade, die de elementen gisteren in hun herfst humeur hebben veroorzaakt. Vol gens PeuteT was het noodweer bo ven Engeland het kwaadste. dat men zich herinneren kan. Weer een record dus! Jammer voor Engeland. dat het geen gouden medaille op- brengt. In Maarssen en Utrecht werd de 20e Ariensherdenking gehouden waarbij in de parochiekerk van Maarssen Mgr. prof. dr. R. Pos rector magnificus van de Nijmeegse Universiteit te half elf een plech- tige Hoogmis opdroeg Na de Hoogmis brachten de kerk- gangers een bezoek aan het 8rjV van Ariens. 's Middags werd in de Philipshal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht een bijeenkomst gehou den Prof. dr. Gerard Brom, voor zitter van .het Arienscomite, opende deze bijeenkomst, terwijl prof dr. L. J. Rogier van de Nijmeegse Uni versiteit daarna oyer Ariens' bete- kenis voor onze tijd sprak. In Zijn slotwoord deed prof. Brom een beroep op alien om de strijd aan te binden tegen het alcoholis- me Prof. Brom deelde mede dat hij zijn tijd gekomen acht om heen te gaan als voorzitter van het Ariens-comitfe en kondigde als nieuwe voorzitter aan prof. dr. Ro gier. T

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1