Katendrecht opnieuw geteisterd door enorme havenbrand Westelijke gezanten weer bij Molotof Vo or Alkmaar en omgeving Loods vol met goederen werd een rokende puinhoop Een tweede politionele actie wordt niet voorbereid NEDERLAND KRIJGT LENING VAN DE WERELDBANK Spoedige oplossing verwacht van de Berlijnse kwestie Het nieuwe kabinet Schade loopt in de millioenen Minister Jonkman burgemeester van Utrecht? Dr. Kortenhorst Kamervoorzitter? Communistische invloed in de Republiek 5f&'|e«T„nS.S4Ss- De aanstaande Regeringsverklaring Voor aankoop van zes nieuwe schepen Spaak op bezoek bij Bevin Nog meer conferences De pers wordt toegelaten Wordt Roemenie lid van de Sovjet-Unie? Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1-30 per maand. Advertentie-prij s per editie 16 ct p. mm.; minimum J 2-bu, in alle edities 26 ct. per mm-; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DINSDAG 10 AUGUSTUS 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11332 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. A HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Sovjet-hcmdelsdelegatie naar Frankrijk? Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen, wordt de be- noeming waarschijnlijk geacht van oud-minister mr. J. A. Jonk man, tot burgemeester van Utrecht, welk ambt sinds 1 Ja- nuari vacant is. Als opvolger van mr. van Schaik wordt 'voor de functie van president van de Tweede Kamer genoemd de heer mr. dr. L. G. Kortenhorst. Ernstig ongeluk op Brits troepenschip Mevrouw Fanny Blankers-Koen toont de op zijn post zijnde douane-beombte als deal van haar ba,age ds v,er goudsn medailles. DR. KOETS VERKLAART: Superforten in Engeland aangekomen MERLE COCHRAN te Batavia aangekomen Mgr. Willekes naar Batavia vertrokken Ook de huzaren op de buitenposten op Sumatra moeten gefoura- aeerd worden. Tientallen kilometers moeten worden afgelegd om iedere post aan te doen en er post, voedsel en rations af te leveren. Majoor J. C. A. Peters, commandant van het derde eskadron P.A.W. maakt een inspectietocht langs de verschillende detachementen. Ook deze tochten gaan per prauw. Achter hem zitten 2e It. v. d. Post, den Haag, adj. J. de Goede, Hilversum, en huzaar Cor Aben, Helmond. j Benelux-besprekingen over landbouwpolitiek SNDIVIDUELE DRESSUUR Prinselijk Cezin op 't Loo Protest tegen, „ontvoering van Russische burgers MAANDAGMIDDAG om vijf uur vond op het Kremlin een derde bespreking plaats tussen Bedell Smith, de Ameri kaanse ambassadeur. Frank Roberts, de persoonlijke vertegen- woordiger van Bevin. Chataigeneau, de Franse gezant en Molo- tof. De besprekingen duurden twee uur en veertig rnmuten. Na afloop reden de gezanten naar de Britse ambassade. - Onze viervoudige gouden kampioene van de Olympisceh Spelen D. jgiimde msnigl. taengt d. kampioene een ovat... Bijna 2 millioen winst voor De Gruyter Amerikaanse consul verdronken DE DONAUCONFERENTIE NieuuJ Noordliollantls OVER HEX ALGEMEEN is het oordeel van de kranten over het nieuwe kabinet Drees-v. Schaik vrij gereserveerd. De meeste, vooral de katholieke bladen, zijn verwon- derd en verbaasd over de aanwij- zing van een socialistische premier in deze tijd. Inderdaad is dit wel de meest-klemmende van de vele vragen, die gesteld zouden kunnen worden. Practisch niemand heeft bezwaar tegen de persoon van de heer Drees, en daar gaat het ook niet om. Wie zou er bezwaar hebben tegen de persoon van de heren Stikker en Schokking, terwijl hij zich toch ver wonder en. kan over de aanwij- zing van deze heren resp. op de posten van Buitenlandse Zaken en Oorlog? Dit kabinet moet als een overgangskabinet worden beschouwd dat door de wijze waarop het tot stand gekomen is en door de keuze van de personen, tekenen van een extra-parlementair kabinet vertoont. Daar moeten we zo gauw moge lijk van af. Ook al, omdat een kabi net onder een socialistische minis ter-president, zij het met mr. van Schaik als toeziend voogd, met precies klopt op de uitslag van de verkiezingen. i iv Men kan natuurlijk heel lelijk doen over het bereikte resultaat en vooral over de wijze, waarop het tot stand gekomen is, maar men mag zeker niet vergeten, dat, met op zichzelf, maar wel in verband met de internationale omstandig- heden, een kabinetscrisis van vier weken rijkelijk lang is. Eenspoe- dige oplossing was geboden. En een oplosging was niet mogelijk, zonde dat offers gebracht werden. De wel gehoorde bewenng, dat het weer de KVP is, die de meeste offers heeft gebracht, kunnen wij nog maar niet zo dadelijk onder schrijven. Al treft de pnjsgeving van de post van minister-president pijnlijk men moet niet daar alleen naar kiiken. En ziet men naar de departementen, die door kathoheke politici werden bezet, dan is er reden tot tevredenheid, al treft het heengaan, op het laatste ogenblik, van minister Gielen, pijnlijk, Y°°J" al als het waar is, wat in Den Haag wordt gefluisterd, dat de P.vxLA. tenslotte, op het laatste ogenblik, de figuur van mr. Stikker heeft aanvaard in ruil yoor hethoofd van minister Gielen, terwijl het verlies van It kol. Fifevez in ruil voor het onbeschreven blad mr. Schokking, evenmin aangenaam aandoet. Alle kranten wachten met een nader oordeel op het program, dat a s. Donderdagmiddag in de Karner bekend gemaakt zal worden. Wij verwachten, gezien de persoon van de formateur, dat het met zal tegen vallen. Zekere eisen zijn er stellig, die wij niet los zullen laten en wij menen erop te kunnen rekenen dat het program ons op dit punt met zal teleurstellen. Dat al het geharrewar rondom deze kabinetsformatie tenslotte er toe heeft geleid, dat een figuur als dr. Beel voorlopig? van het politieke toneel is verdwenen, blijft intussen een verlies, dat zwaarder valt te idragen, nu de katholieke premier door een socialistische moest worden vervangen Wij zijn benieuwd, wie de noodzakelijkheia daarvan duidelijk zal maken! Nadat dit geschreven was, namen Wij kennis van het Ster-artikel van prof. Romme in „De Volkskrant van hedenmorgen, waarin ook deze te kennen geeft. dat de vra?g- ,,Waarom Drees?", tot yolledige klaarheid moet komen Want al- dus Romme, wanneer de Haagse Briefschrijver van „De Maasbode spreekt van een politieke broeder- moord, dan drukt hij ongetwijfeld uit wat de eerste reactie is bij zeer velen, in het katholieke volks- deel misschien wel bijna alien. Want, aldus nog steeds Romme, „Beel heeft zich - en wij zijndaar- over ontzaglijk verheugd in kor- te tijd een grote plaats yeroyerd en dan zijn er nog zo lets als ver kiezingen geweest. met het °ns al ien bekende resultaat. Opnieuw heeft een geweldige brand het Katendrechtse schier- eiland geteisterd. Waren het twee maanden geleden de ATO -loodsen die aan de vlammen ten otter vielen, thans is de grote l°ods C aan de Xweede Katendrechtse ha ven, toebehorende aan Veltenaar s haven- en transportbednjf N.V., volkomen in de as gelegd. Omstreeks kwart voor dri« hedennacht bemerkte een Portler van de loods, dat door kieren en spleten heen rook naar buiten drong Reeds na een vluchtig onderz°ek kwam hij tot de conclusie, dat er brand uitgebroken moest zijn in de massa stukgoederen van allcrlei aard, welke binnen opgeslagen lag. Hij alarmeerde onmiddellijk politie zowel als brandweer, maar voor dat er blusmateriaal ter hulp was ge komen sloegen de vlammen door t dak heen zo fel uit, dat de man ge- dwongen was zich op emge afstand t0Het§duurde niet lang, of de brand weer kwam met groot materiaal aangerukt. Zij tastte het yuur ener- giek aan, maar de volgeladen hou- ten loods brandde als een enorme toorts en tegen deze vuurgloed viel dan ook weinig uit te richten. Ter wijl van de haven zelf uit de blus- boten havendienst 3 en 5 tonnen water in de vlammenzee spoten, be- paalde een van de vijf motorspuiten, die rondom het brandende gebouw waren opgesteld, zich ertoe het grote koel- en vrieshuis van de NV Koel- en Vrieshuizen, dat zich aan de achterzijde bevindt, te be- schermen. Uren lang was het een angstig fantastisch gezicht de vlammen over een breedte van 150 a 200 M. torenhoog te zien dringen door de duistemis van de nachteiijKe hemel. Het gerucht van de brand was spoedig tot beide gedeelten van de stad doorgedrongen en velen offerden hun nachtrust op om zich naar de haven te hege- ven, die in wijde omtrek verlicht werd. De politie had evenwel maatrege- len getroffen om de al te nieuws- gierigen, die tot de landtong van Katendrecht waren doorgedrongen, op een afstand te houden. Om half vijf vannacht was er van de gehele loods, waarin palmpitten opgeslagen lagen, koper, lood, hout, papier, machinerieen, geperste bouwplaten, en vele andere goede ren, slechts een enorme rokende puinhoop overgebleven. Omtrent de oorzaak van de brand staat men voor een raadsel. De laatste veertien dagen was er in de loods niet gewerkt, zodat onvoor- zichtigheid van een der werklieden uitgesloten moet worden geacht. Mogelijk is er echter broei ontstaan in een gedeelte der goederen. Ook wordt nog aan kortsluiting gedacht. In ieder geval mag het als een ge- luk worden beschouwd, dat de loods vrij ge'isoleerd stond en er behalve het genoemde koel- en vrieshuis geen gebouw dicht in de buurt stond anders zou de ramp niet te over- zien zijn geweest. De schade zal vermoedelijk in de millioenen lopen. Binnen enkele dagen wordt Frankfort een handelsdelegatie uit de Sovjetzone van Duitsland ver- wacht ter bespreking van de moge- lijkheid van de hervatting van de interzonale handel, zo heeft de eco- nomische raad medegedeeld. Tevens zal de koersverhouding tussen de Oostelijke en Westelijke Mark wor den besproken. RANGOON, 9 Aug. CAP) Aan boord van het stoomschhip „Var- tmg". dat 500 soldaten naar Bassein in Birma zou brengen, is vandaag een ernstig ongeluk gebeurd. Een der soldaten liet per ongeluk een granaat vallen. De explosie kostte drie jongens het leven, terwijl 18 soldaten werden gewond. De „var- ting" is weer teruggekeerdd naar Rangoon, waar de gewonden in het ziekenhuis werden opgenomen. BATAVIA, 9 Aug. (AP). Dr- p J .Koets, woordvoerder van de Nederlandse regering heeft van daag ontkend, dat er voorberei- dingen worden getroffen voor een tweede „politionele actie tegen de Indonesische republiek. Zeven nieuwe superforten B-29 zijn gisteravond in Lakenheath (in Engeland) gedaald, waardoor het aantal superforten in Engeland tot 76 gestegen is. BATAVIA, 9 Aug. (Aneta). De heer H. Merle Cochran, het nieuwe Amerikaanse lid van de C v G D is hedenmiddag te 16.UU uur op Kemajoran aangekomen, al- waar ter begroeting o m. aanwezig waren de heren Abdoel Kadir. Elink, Schuurman, de consul-gene- raal der Verenigde Staten, H. Di- vengood en voorts leden van de staf der C.v.G.D.. alsmede leden van de Republikeinse delegatie. De heer Cochran wilde geen com- mentaar leveren op berichten, voi- gens welke hij met nieuwe Atnen- kaanse voorstellen voor een rege- ling der, Indonesische kwestie zou tvtTwam op Kemajoran aan de Sultan van Hadramaut, Ubaid, voor een bezoek van drie weken aan Batavia, alwaar hem door de Arabische gemeenschap en yoor- aanstaande Islamieten een grootse ontvangst is bereid. Hedenochtend is per KLM-lijn- toestel Mgr. Willekes, Apostolisch Vicaris van Batavia, naar Indonesie vertrokken. In Mei van het vorig jaar was hij om gezondheidsredenen naar Nederland gekomen en zal thans geheel hersteld zijn kerkelijk werk in de Oost voortzetten. Op de vraag, of het in de bedoeling ligt de Missie in de Oost uit te breiden, antwoordde Mgr. Willekes, dat eerst afgewacht moet worden wat de toe- komst voor Java brengt. In Batavia hebben de a{S®lop^ maanden geruchten gelopen, dat de Nederlandse troepen igedeployeerd worden voor een hermeuwde mili- tnire actie tegen de republiek. Deze geruchten deden speciaal de ronde in commerciele kringen. waar door sommigen openlijk het gebruik van het leger werd voorgestaan als het enige doeltreffende middel om te komen tot een regel.ng van het Nederlands-Indonesische contact. Ook in republikeinse krmgen doen allerwege geruchten over een her nieuwde militaire actie van de Ne- derlanders de ronde. De oorzaak van de wanordelijk- heden, die onlangs op West-Java SeOp"dedevraag:b!.Wor'den de huidi- ge wanordelijkheden op West-Java beschouwd als het gevolg van het optreden der republiek?, worden 7ii eezien. als het resultaat van communistische agitatie? Zo Ja, is er enig verband bekend tussen de ze wanordelijkheden en de toe- stand op Malakka?" Dr Koets antwoordde. „De on rust op West-Java wordt ongetwij feld aangemoedigd door bepaalde kringen in de republiek en aange- zien het overal ter wereld de me- thode van de commumsten is, te trachten het recht en de orde te ondermijnen en waar wanorde en chaos te brengen ka men veilig veronderstellen, dat er ook hier achter de schermen com munistische invloeden aan het werk zijn, zoals dit zeker het geval is op Malakka. Het onderzoek. dat nog steeds lo- pende is, zal uitwijzen, of er recht- streeks verband is tussen de toe- stand in dat gebied en de wan ordelijkheden op West-Java. Dr Koets zei, dat de communis tische partij binnen de Indonesische republiek „waarschijnlijk met zo- veel leden telt als andere politieke partijen. doch haar invloed reikt veel verder dan haar ledental De communistische invloed in de republiek, zo voegde hij eraan toe, neemt tengevolge van de systema- tische propaganda, die „voortdurend en totaal ongehinderd wordt ge- V°CDe 'communistische partij is ze ker de best georganiseerde pohUe- ke partij in de republiek, aldus dr Koets, „en weet precies, wat zij wil." De Tweede Kamer is telegrafisch bijeengeroepen tegen a.s. Do"yelj" dag te 1 uur. De minister-presi dent, de heer Drees, zal dan een regeringsverklaring afleggen. Daar- na zal de Kamer een nominatie voor het voorzitterschap opmaken, nu Mr Van Schaik zitting in het kabinet genomen heeft. Het ligt voorts in de bedoeling, dat het debat over de regeringsver klaring eerst op Vrijdag a.s. een aanvang zal nemen. Zo noaig zal het dan in de volgende week wor den voortgezet. Dezer dagen zijn te Den Haag besprekingen gehouden tussen ver- tegenwoordigers van de Belgische en Luxemburgse landbouwoxgam- saties en de stichtlng voor de land- bouw. Uitvoerig is van gedacbten ge- wisseld over de landbouwpolitiek in de drie landen en een mogelijke coordinatie daarvan met het oog op de komende economische ume. De discussies hierover waren zeer vruchtbaar en hebben stellig biJ- gedragen tot een verheldermg van elkanders inzichten. Men achtte het nog met gewenst reeds bij deze eerste bespreking te komen tot 't opstellen van.cotdu- sies ten aanzien van een ge=°°rdi- neerde landbouwpolitiek. Daa^°e bleek noodzakelijk een voorafgaan- de grondige bestudering van de structuur van de ..landbouY'Hp1" Dek drie landen, terwijl een onderzoek naar de exportmogelijkheden van het Benelux-gebied en naar het consumptievermogen van de ®cn,e lux-bevolking in de ee5®^0!fe:nede_ jaren evenzeer noodzakelijk is ge b Bkesl6ten is na te gaan op welke wiize in de toekomst een intensief en permanent contact kan worden verwezenlijkt. Hiertoe werdeen kieine werkcommissie lngesteia, welke allereerst het eerstvolgende overleg zal voorbereiden. Te Alder shot werd gisteren een begin gemaakt met de Olympische Hippische sporten. De mdividuele dressuurproef werd gewonnen door kapitein Moser (Zwitserland) Zaterdagmiddag zijn H. K. H. de Prinses Regentes en de, vier prin- sesjes op het paleis Het Loo aan- I gekomen voor een verblijf van en kele weken. In een officiele nota heeft de Rus sische regering in he, Ver. Staten ervan beschuldigd, net ontvoeren van Sowjet-burgers oe Verder wordt de onmiddellijke in vrij heidstelling van de Rus Smna- rin geeist. die volgens de nota door een organisatie, waarvan de Russi sche vluchtelinge Gravin Tolstoi aan het hoofd staat, werd ontvoerd. lijke mogendheden hebben daarop Molotof verzocht zijn eigen voor stellen te overhandigen en men ver- moedt, dat Molotof de afgevaardig- den zal uitnodigen tot een meuw onderhoud. Bij zijn vertrek van het Kremlin verkeerde Smith in een opgewekte stemming. T, Hij zei echter alleen maar. „ik ben door Molotof ontvangen." Uit gezaghebbende bron te Parijs wordt vernomen, dat de besprekin gen te Moskou spoediger een op lossing van het Berlijnse probleem tot resultaat zouden kunnen heb ben, dan men verwacht. Er zou een oplossing gevonden kunnen worden op de volgende basis* De' Westelijke mogendheden er- kennen de Oostelijke mark in de Sowjet-zone van Duitsland en m Berliin in ruil voor de opheiling van de blokkade van Berlijn Volgens inlichtingen te Parijs wordt de pressie op de Sowjetmark zo groot. dat de economie in de Oostelijke zone ernstig aangetast wordt. Men achtte het daarom. zeer wel mogelijk, dat de Sowjet-Russen bereid zouden zijn een regeling op beperkte basis te aanvaarden, ten- einde de gehele economie in hun zone voor chaos te behoeden. Het Franse ministerie van bui tenlandse zaken verstrekte geen in lichtingen. De betrokken functio- narissen hebben van de minister persoonlijk K instructies ontvangen 1 het stilzwijgen te bewaren. George Marshall, de Amerikaan se minister van buitenlandse za ken, heeft Maandagavond voor- speld dat er nog meer conferen- ties tussen de gezanten van de ■Westelijke mogendheden en Mo lotof de Russische minister van buitenlandae zaken, zouden ko men. In Moskou werd van welingelich- te zijde medegedeeld, dat er ten minste e e n en misschien nog wel meer besprekingen tussen de Wes telijke vertegenwoordigers met Mo lotof zouden gehouden worden, voordat de resultaten van de con- ferenties aan maarschalk Stalin voorgelegd zouden worden. Na hun bezoek van Maandag aan het Kremlin zagen de vertegen woordigers van de Westelijke mo gendheden er vermoeid uit, alsol iij een langdurig twistgesprek ge- had hadden. Ook verschillende Britse per- soonlijkheden hebben te verstaan aegeven dat de afgevaardigden der Westelijke mogendheden vandaag opnieuw een ontmoeting zullen heb ben met Molotof. Dit zou het vier- de onderhoud worden met de Rus sische minister van buitenlandse zaken sinds het begin der bespre kingen te Moskou. _«j- Vrijdag zijn van Russische zijde enige bezwaren naar voren ge bracht ten aanzien van bepaalde aspecten van de Westelijke voor stellen betreffende de kwestie Ber- lijn. De afgevaardigden der Weste- LONDEN, 9 Aug. (AP) He Belgische premier en minister van buitenlandse zaken, Paul Henri Spaak, die een particulier bezoek aan Londen brengt, is van daag hij de Britse minister van buitenlandse zaken, Bevin, op het ministerie van buitenlandse zake geweest. Uit welingelichte bron wordt ver nomen, dat de beide ministers van buitenlandse zaken de huidige on- derhandelingen met Moskou heb ben besproken, waarvan Bevin Spaak uitvoerig verslag heeft ge- daan. Het onderhoud heeft 2 uur geduurd. Het netto exploitatiesaldo over de periode 1 Juli 1946 tot en met 31 Dec. 1947 van de P. de Gruyter en Zoon N.V.'te 's-Hertogenbosch bedroeg f 1.998.127.—, een resultaat dat bevredigend wordt genoemd. De exploitatierekeningen bedra- gen f 3.060.039.—, afgeschreven wordt f 1.061.912.—, na vermeerde- ring met het winstsaldo a.p. ad f g 083 wordt een dividend van 9 pet op de 6 pet. cum-pref. en van 6 pet. op de cum.-pref. wmst- delende aandelen voorgesteld (pe riode van 1% jaar). Op de prion- teits- en gewone aandelen kan resp. 9 pet. en 4% pet. worden uit. gekeerd. Per 1 Aug. 1947 is hier- van reeds 4.8 pet. op de beide soor- ten preferente en 2 pet. op de gewo ne en prioriteitsaandelen als inte rim dividend uitgekeerd. Maandag maakte de Inte™) tionale Bank voor Herstel en Ont- wikkeling (Wereldbank) bekend, dat 4 vooraanstaande Nederlandse Scheepvaartmaatschappijen een millioen dollarlening van haar ontvingen voor de aanschaiiin„ van 6 schepen. De vorm waar'n de lening wordt gegoten is: 2 /a /c 1 tot 10 jaar „Serial Mortgage Notes", die door het Komidcrijk der Nederlanden gegarandeerd worden. De lening is verstrekt aan de volgende Maatschappijen: De Rot- terdamse Lloyd, de MaatschappiJ Nederland", de Holland-Amerika- Lijn en de Verenigde Nederlandse Scheepvaartmaatschappij. Beide eerstgenoemde maatschappijen zu len, dank zij de lening, elk twee schepen en beide laatstgenoemde maatschappijen elk een schip kun- nen aanschaffen. De leverancier, The Waterman Steamship Corporation, verbouwi de schepen van flattops tot moderne snelle en efficiente vrachtschepen met passagiersaccomodatie. Lrie schepen zijn reeds in de vaart, de overige zullen voor eind October worden opgeleverd. Voor de eerste maal maakt de Wereldbank gebruik van de bij haar statuten geschapen mogelijk- heid, om garanties te geven en hy- pothecaire leningen te verstrekken. Door de Maatschappijen, die hier- van profiteren, zal 21/2 pet. rente worden betaald, benevens 1 pet. commissie (die overeenkomstig de statuten in een speciaal Reserve- fonds van de Wereldbank dienen te worden gestort), alsmede 1/16 pet. provisie. In het communique van de We reldbank wordt er gewag van ge maakt, dat de vier Nederlandse Scheepvaartmaatschappijen, die bij deze aankoop van schepen betrok ken zijn, oude solide ondernemin- gen zijn met een goede faam in zake haar beheer en verleden en dat M geen noemenswaardige dollarschul- den hebben. Het communique wijst er verder op, dat de Nederlandse regering het herstel van de koop- vaardijvloot stimuleert en bevor- dert en dat de daartoe in de laatste jaren verrichte scheepsaankopen er reeds in hoge mate toe hebben bij- gedragen het dollartekort te ver- minderen. Hierbij wordt er de aan- dacht op gevestigd, dat de scheep- vaart naast de export een belang- rijke deviezenbron is. Een herleving van de vooroorlogse scheepvaart acht de Wereldbank derhalve van vitaal belang voor de Nederlandse betalingsbalans. Gistermiddag omstreeks vier uur ;s de 42-jarige Amerikaanse Consul uit Antwerpen H. M. Donaldson, oorspronkelijk afkomstig uit West Newton (V.S.) van het Amerikaan se s.s. ..American Defender", dat in de Merwehaven werd losgemaakt, overboord gevallen. Onmiddellijk maakte de sleepboot, die reeds vast- gemaakt, was, weer los om naar net achterschip te stomen, ter hoogte waarvan de consul in de diepte was verdwenen. De heer Donaldson kwam niet meer boven en men slaagde er niet in hem te vinden. De rivierpolitie, die onmiddellijk gewaarschuwd werd, heeft van vier v tnt neeen uur des De Ver. Staten hebben Zaterdag op de zitting van de Donau-confe- rentie te Belgrado het Sowjet-rus- sische ontwerpvoorstel voor con- trole van de Donau alleen als „een basis voor besprekingen" aangeno- mDoor de Joegoslavische resolutie, volgens welke het Sowjet-ontwerp werd aangenomen. kan de Ver. Sta ten haar eigen voorstellen mdienen in de vorm van amendementen op bepaalde artikelen in de Sowjet- russische tekst. Gisteren is de conferentie in com missie bijeengekomen Besloten werd de pers toe te laten. Italie heeft in een nota verzocht aan de conferentie deel te mogen nemen. SLIIUWU w ClU, u uur 's middags tot negen uur des avonds gedregd, echter zonder re- sultaat. Het schip, dat uit Antwerpen kwam waar de heer Donaldson zich aan boord had begeven, was op weg naar New York. In Hoek van Holland is de politie nog aan boord geweest voor net m- stellen van een onderzoek, zij kwam echter tot de conclusie dat er hier van een ongeluk sprake moest zijn. De heer Donaldson zou alleen op het achterschip hebben gestaan en zonder dat iemand het bemerkte overboord zijn gevallen. ISTANBOEL, 9 Aug. (AP) lr de kringen van de Roemeense vluchtelingen te Istanboel verklaart men, dat er op 23 Augustus in Roemenie een plebisciet zal worden gehouden over de aansluiting van Roemenie bij de Sowjet Unie^ Dit bericht, dat afkomstig is van personen die kort geleden uit Roe menie naar Turkije zijn gekhmen. kan niet worden gecontroleerd doch stemt overeen met de hardnekkige geruchten over een plebisciet en met de berichten, volgens welke Roemenie vrijwel geheel van de buitenwereld is afgesloten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1