Joego-Slavie onder economische druk van Oost-Europa? UITGELOPEN HQOFDSTAD JUICHTE GOUDEN FANNY" TOE z - Voor Alkmaar en omgeving 1. vl lllSfiSf Titokoopt JO millioen ton olie van Engeland Reynaud heeft zijn speciale bevoegdheden gekregen Bankbiljettencirculatie met ongeveer 40 millioen verminderd Arabieren weigeren met Israel teonderhandelen f wm, ||j£l -Bum I I 1,1 111? ^1 Socialisten steunen communistisch amendement K.L.M. boekte winst over 1947 Het transitaverkeer met Duitsland Bernadotte eist demilitarisatie van Jeruzalem Amsterdammers strooiden confetti en klommen op de daken der trams J Koppensnellers helpen op Malakka Het geval Drees Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; f 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11333 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank r De volgende maand komt de voltallige vergadering van de Verenigde Naties te Pcrrijs bijeen. In de onmiddellijke nabijheid van het Palais de Chaillot, waar de vergaderingen zullen wor- den gehouden, wordt thans een groot gebouw opgetrokken, dat als restaurant voor de gedelegeerden zal dienen. Textielkaart VA 705 wordt ongeldig WEEKSTAAT NEDERLANDSE BANK Op zoek naar 500 Russische deserteurs Kroningsschilderij van Charles Eyck Benelux-havens nog niet ingeschakeld De tocht van Fanny Blankers-Koen van het Centraal Station naar het Stadhuis is een ware zegetocht voor Fanny geworden. De „Flying Dutchman, zoals'de Engelsen haar noemen, tijdens haar zegetocht op het Damrak. (Van onze eigen redacteur) AMSTERDAM, Dinsdagmiddag Precies om 14.10 uur werd in Amsterdam het vuur ontstoken, het vuur van de geestdrift om de terugkeer van Fanny Blankers-Koen, onze gouden nationale athlete. Toen de electrische stopte op perron 1 van het Centraal Station en daar de witte hoed van Ian Blankers' vrouw in de omlij sting van de coupe-uitgang zichtbaar werd, begon het ge- juich van een ongetelde menigte, dat zich over Damrak, Dam en Damstraat zou voortplanten tot binnen de muren van het hoofdstedelijk stadhuis, en nadien door de hele stad tot de uiterste Westgrens, waar in de Haarlemmermeerstraat het huis van Fanny staat. Fanny Blankers-Koen weer in huiselijke kring! Heel Nederland is trots op de gouden medailles van Fanny Blankers-Koen, maar zoonlief Ian is niet minder trots en doet alsof hij deze heeft gewonnen. Fanny: „Ik had zoiets van de Hollanders niet ver- wacht". Bende overvalt Moskee EUITENLANDSE MISSIES bij de inbuldisjing te Amsterdam WEER 400 BOEREN NAAR CANADA Volksfront in Italie wordt ontbonden ij. y-' -- -• De Franse Nationale Vergade ring heeft hedennacht haar goed- keuring gehecht aan het nit zeven punten bestaande wetsontwerp van Minister Paul Reynaud, dat de regering speciale bevoegdhe den geeft. Het ontwerp werd met 325 tegen 215 stemmen aangenomen. Het ont werp met de amendementen geeft Premier Andre Marie ongekend grote bevoegdheid op financieel en economisch gebled om hervormin- gen tot stand te brengen, op het ge- bied van het belastingStelsel en de genationaliseerde industrieen te reorganiseren. ten einde de in- dustrie van Frankrijk in 1952, wan- neer volgens de berekening het programma in het kader van de bulp volgens -het plan-Marshall is afgewerkt, hersteld te kunnen heb- ben. V66r de eindstemming was met 292 tegen 262 stemmen door mede- werking der' socialisten een com munistisch amendement aangeno men, dat de oorspronkelijke clau- sule: „De voorstellen tot belasting- hervorming moeten als bijvoegsel bij het wetsontwerp voor de begro- tmg van het komende jaar aan het Fariement worden voorgelegd", als volgt wijzigt; „Dq bevoegdheid van de regering, het belastingstelsel te hervormen, is onderhevig aan goed- keuring van het Parlement door middel van stemming". Reuter tekent hierbij aan, dat het fpit, dat de socialisten op dit punt In het jaarverslag van de K.L.M. over 1947 werd medegedeeld, datde inkomsten in 1947 f 105.600.000 be- droegen (in 1946 f 69.500.000). Het winstsaido 1947 bedraagt f 132.569. dat de volgende bestemming zal hebben: 4 pet. dividend, voor cumu- latief preferente aandelen; 4 pet. dividend voor prioriteitsaandelen A en B en 10 pet. winstaandeel voor directie en personeel. De winst is voor een groot deel toe i,e schrijven aan de verkoop van 15 Douglas C 54 toestellen en 11 C 47 viiegtuigen, nadat de nieuwe Lockheed-Constellations ter be- schikking waren gekomen. Door de verbetering van het ver- voer over water en land liep in '47 het binnenlands verkeer iets terug. De personeelssterkte nam toe. Op 1 Augustus 1947 kwam de fu- sie met de K.N.I.L.M. tot stand. Het aantal viiegtuigen was aan het ein de van het jaar kleiner dan aan het begin, nl. 70 tegen 75. Naar Batavia werden 19.616 passagiers vervoerd. Voor niet minder dan f 60.278.000 wefden viiegtuigen en motor- en reservedelen aangekocht. de coalitieregering in de steek lie- ten, bewijst hoe onzeker de steun der socialisten aan het plan van Reynaud is. In de noordelijke mijnstreek van Frankrijk hebben proteststakingen tegen het ontwerp plaats gehad, die, aldus Reuter, „door de f ommunis- ten gelnspireerd zijn". Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen van de oude textielkaart VA 705 na 24 Oc tober a.s. niet meer geldig zijn. De bonnen der thans in gebruik zijn- de kaarten VA 804 blijven voorlopig geldig. Reuter vemeemt te Praag uit betrouwbare bron, dat de rege- ringen der Oost-Europese landen het uitoefenen van economische druk op Joego-Slavie overwegen. Het Kominform-conflict, dat aan- vankelijk een partij-aangelegen- heid was, Wordt langzamerhand een zifak van de regeringen. Te Praag wordt bevestigd, dat Tsje cho-Slowakije de controle op de handel met Joego-Slavie reeds versterkt. Volgens een betrouw bare zegsman zal deze controle tot sancties uitgroeien. Joego-Slavie zal In de toekomst „grote moeilijkheden" ondervinden bij het verkrijgen van importgoede- ren uit Tsjecho-Slowakije, zo gaat Reuters correspondent verder. Men betreurt deze gang van zaken in Tsjecho-Slowakije en vele plannen zullen overeenkomstig de nieuwe omstandigheden veranderd moeten worden. Volgens wellngeiichte krin- gen is er echter geen alternatief. Men meent te Praag, dat het be- langrijkste gevolg van de verande- ring der handelspolitiek zal zijn, dat het land meer industrieproduc- ten overhoudt voor het ruilen van grondstoffen met de Westelljke landen en om de achterstand in de leveringen aan de .Sowjet-Unie in te halen. Xndien sancties worden doorgezet zou Joego-Slavie zich meer tot Be lie, Zwitserland en Oostenrijk moe ten richten en misschien nog naar andere gebieden als het industrie- pro'ducten en kapitaalgoederen voor de opbouw van zijn eigen Industrie wil importeren. In 1947 behoorde Joego-Slavie niet tot de belangrijkste h'andels- partners van Tsjecho-SlowaKije, doch dit jaar groeide de handel tussen beide landen aanzienlijk. Reuters diplomatieke correspon dent seint nader uit London, dat Joego-Slayie, „dat on-officiele olie sancties door Roemenie en Albanib onder de ogen moet zien" bij de „Anglo-Iranian Oil Compa ny" een koop van naar men van gezaghebbende zijde ver- neemt10 millioen ton heeft af- gesloten. Hoewel olie-experts te Londen verklaren, dat dit niet geheel zonder precedentefl is, zijn diplomatieke waarnemers van oordeei, dat dit, gevoegd bij pogingen om via Triest olie te kopen, een illustratie vormt van de moeilijkheden die Joego- Slavie tegemoet gaat ten gevolge „van de eerste stappen der landen van de kominform ter toepassing van bedekte sancties". Volgens Reuters correspondent zouden de sancties bedoeld zijn 1. om Tito te waarschuwen voor de gevaren die ontstaan indien hij de beschuldigingen van de komin- f6rm niet erkent ot geen openlijke „schuldbekentenis" afiegt; 2. om, indien Tito dit niet doet, een eco nomische crisis te veroorzaken waardoor een regerings verande- ring afgedwongen zou worden. Waarschijnlijk zal men niet over- gaan tot openlijke opzeggng der handelsverdragen met Joego-Slavie die practisch door alle Oost-Euro pese landen zijn afgesloten. De sancties zouden zich eerder beper- De weekstaat van de Nederlandse Bank vertoont de eerste ontspan- ning na het passeren van de ultimo, blijkend uit de daling van de biljettenomloop van de record- stand der vorige week op 3059 tot 3020.5 millioen gulden, een. herstel van een kleine 40 mil lioen derhalve. De geldmarkt is inmiddels ruim geworden en.daggeld is op een pro- cent overvloedig verkrijgbaar, zo- zeer zelfs, dat de tendens naar drie- kwart procent reeds sterk aanwe- zig is. Begin Augustus is aanzien lijk meer schatkistpapier vervallen dan in Juli en volgens de stand van 's rijks kas per 31 Juli is het be- drag aan schatkistpromessen in om- loop verminderd met 48 millioen tot 5288.7 millioen gulden. De deviezenppsitie is iets verbe- terd, voornamelijk dank zij een toeneming van het papier op het buitenland, waardoor het totaal der vorderingen op het buitenland is aangegroejd van 455.1 op 469,3 millioen gul'den. Daarentegen zijn de diverse rekeningen debetzijde met 5 millioen gulden afgenomen. Het rekening-courant saldo schat- De Sowjet-Russische autoriteiten hebben aan de Berlijnse spoorweg- stations een strenge controle ge houden om 500 Sowjet-Russische deserteurs op te sporen, die uit het garnizoen te Wittenberg ontsnapt zijn. kist, dat in Juli was afgenomen van 8.19,6 tot 625.2 millioen, is weer met 60 millioen aangegroeid tot 684,6, maar beweegt zich nog aan zienlijk beneden het recordpeil van het begin van dit jaar, toen de een milliard overschreden werd. Daar zowel de geblokkeerde als de vrije saldo's zijn afgenomoen, is het totaal der rekening-courant saldo's van 1269,6 op 1293,7 millioen gul den aangegroeid. De bank deelt mede, dat in de post „vrije saldo's" is begrepen een bedrag van 49.2 millioen gulden, dat geboekt is op de bijzondere rekening van 's rijks schatkist als tegenwaarde van de doiiarpedragen, tot dusver ont- vangen van de Economic Coopera tion Administration in de Verenig de Staten. Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft Charles Eijck opdracht gegeven, een schilderij van de beediging en mhuldiging van Koningin Juliana in de Nieuwe Kerk te Amsterdam te vervaardigen. Het is de bedoeling van dit schilderij kleurreproducties te ver vaardigen, waarvan de opbrengst van de verkoop aan noodlijdende kunstenaars ten goede komt. ken tot het vergroten der technische moeilijkheden. Het is mogelijk, zo vervolgt de correspondent, dat Tito naar de ge- legenheid uit zal zien handel met West-Europa te drijven, doch eer- der op basis van los staande trans- acties dan van overeenkomsten op lange termijn. Joego-Slavie zal ech ter „zo lang toegestaan is" na- druk leggen op zijn loyaliteit met de Sowjet-Unie. Naar men gelooft is de Britse re gering het volledig eens met de verkoop van 10 millioen ton olie. Diplomatieke waarnemers zien hler in een aanwijzing voor de houding die Engeland zal aannemen tegen- over Joegoslavische pogingen om de handel met Engeland uit te brei- den, zo besluit Reuters diplomatieke correspondent. De onderhandelingen tussen het Brits-Amerikaanse in- en uitvoer- bureau en vertegenwoordigers van de regeringen van Nederland en Belgie in zake de inschakeling van de Beneluxhavens in Ket verkeer met Duitsland, zijn zonder succes gebleven. Het Jeia toont zich niet bereid de door de Beneluxlanden gevraagde vrachttarieven te betalen. De Amerikaanse leider van de transportafdeling van de controle- groep voor de dubbelzSne ver- klaarde, dat, indien men niet tot overeenstemming kan komen met de Benelux-staten, eventueel zou kunnen worden overgegaan tot uit- breiding van de Duitse. zeehavens, zodat deze het totale Duitse scheep- vaartverkeer zullen kunnen verwer- ken. De Arabische Liga heeft de Joodse uitnodiginig tot het openen van vredesonderhandelingen ver- worpen. De Liga heeft in een nota aan graaf Bernadotte, de midde- laar der V. N. medegedeeld, dat de Liga niet het bestaan erkent van een Joodse staat of regering, weshalve de arabische landen geen onderhandelingen met de joden kunnen openen. Graaf Bernadotte heeft op een persconferentie bekend gemaakt, dat hij gisteren aan de joodse mili- taire gouverneur van Jeruzalem, dr Bernard Joseph, een brief heeft overhandigd, waarin hij uitdruk- Een wielrenner, die achter onze auto kleefde en tot de Damstraat dit moedige spelletje van stoppen en rijden volhield, riep trots: „Zo iets kan alleen Amsterdam". En dat moest hem nagegeven worden. Die tocht van gouden Fanny met man en kinderen in de met de Sagitta-vlag uitgedoste statiekoets vol cadeaux en bloemen, was meer dan de huldiging van een beroemde sportfiguur. Het was een bewustwording van nationale kracht bij duizenden die opge- pakt stonden langs de route, die de kleine stoet volgde. Confetti regende uit alle vensters van de Damstraat en een volgauto reed nit louter enthousiasme een fiete aan puin. De mensen waren op de trams geklommen, wie heeft zo iets beleefd? Neen, dat kon alleen Amsterdam. En dan zit Fanny met haar Olympische zusters in de grote Raadszaal van het Amsterdamse stadhuis. Burgemeester d'Ailly zegt trots te zijn op zulk een stadgenote. En als Fanny's dochtertje met het vlaggetje zwaait, dat ze in haar hand draagt, lacht de burgervader: „Gij hebt vele malen Neerlands vlag omhoog doen gaan, zoals thans uw dochter doet". Hij geeft haar het jubileumboek van H. M. -de Koningin en spelt haar uit louter verering zijn eigen feest-speldje op de borst. De heer Miedema van O. K. W. brengt letterlijk de woorden over van de nieuwe minister, die hem gezegd had: Weest vriendelijk voor Fanny en geef haar twee handen, een voor jou en een voor mij! Was het hem kwalijk te nemen, dat hij in het bewonderingsjargon van Leo Pagano verviel en op eeen gegeven moment niets anders kon stamelen, dan ..fantastisch" en „fenomenaal"! Natuurlijk werd "Jan Blankers niet vergeten, maar zoals het gaat in de huishou'delijke sfeer, zo is het ook in de sportsfeer van dit athle- ten-paar: de man is de baas, maar de vrouw zegt wat er moet gebeu- ren! En dan nog: Sportlieden zijn soms betere ambassadeurs, dan mi nisters. Fanny zei in haar dankwoord niets dan: Ik had zoiets niet ver- wacht van de Hollanders! En op een tafel midden in de raadzaal aanschouwde zij voor het eerst de nieuwe gladiool- creatie, die haar naam draagt. Zacht lila met rode hart, een bloem om te onthouden! De statie-karos reed d'aarna een gelukkige familie, vader, moeder en kinderen, grootouders en sport- vrienden dwars door een uitgelopen stad naar de verre Haarlemmer meerstraat, waar in de etalage naast Fanny's waning de nieuwe fiets te pronken stond, die de spor- tieve buurt haar ten geschenke zal geven. En daarmee had Amsterdam ge- toond, dat het een beroemd stad genote wist te eren. In de streek van Taradjoe, in het regentschap Tasikmalaja, werden 53 leden van een Islamietische ver- eniging, die zich in een.moskee in gebed bevonden, bvervallen en ont- voerd door een gewapende bende. De volgende dag werden de lijken van 20 hunner gevonden; het lot der anderen is onbekend. De po- litie heeft drie van de daders ge- arresteerd. king geeft aan zijn „grote ontevre- denheid" over de toestand in de heilige stad. Een afschrift van deze brief zal eveneens aan het arabi sche legioen worden gezonden. Volgens Bernadotte zijn thans ge- noeg waarnemers te Jeruzalem om „incidenten" te kunnen rapporteren en hij liet de waarschuwing horen, dat, indien het geweer- en mortier- vuur niet op zou houden. het nodig zou zijn „de toestand onder de aan- dacht van de Veiligheidsraad te brengen". „Ik scherts niet," zo ver- volgde hij. ..Ik wil dat beide partij- en weten dat ik doortastend kan zijn." Bernadotte legde er wederom de nadruk op. dat demilitarisatie van Jeruzalem het enige middel is. aan het gevecht een einde te maken. In antwoord op een vraag zeide Bernadotte, dat een international strijdmacht van 25.000 man niet voldoende zou zijn om enige onder- ondergrondse beweging onder be- dwang te houden. Naaar wij vernemen is tot nu toe bekend, dat de volgende buiten- landse missies, welke de betref- fende staatshoofden zullen verte- genwoordigen bij de inhuldiging van H.K.H. Prinses Juliana tot Koningin der Nederlanden aanwe- zig zullen zjjn: de kroonprins en de kroonprinses van Zweden; de kroonprins en de kroonprin ses van Noorwegen; Prins Axel en prinses Marga- reta van Denemarken; Prinses Margaret vertegenwoor- digend de Engelse koning; de erf-groothertog van Luxem burg. De gezanten van Argentinie, Bra- zilie en Italie zulen huh staaltshoof- den vertegenwoordigen in kwaliteit van buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in bijzondere zending. Mexico zal vertegenwoordigd zijn door een bijzondere missie bestaan de uit de ambassadeur te Londen, Licenciado Frederico Fimenezo Far- ril, met de rang van buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in bijzondere zending, benevens de ge- zant van Mexico, generaal Rafael E. Melgar en de secretaris van het ge- zantschap de heer M. G. L. Rennow. Het emigrantenschip „Kota Inten" is Dinsdag tegen de avond voor de zesde maal naar Canada vertrok- ken. Behalve 400 Nederlandse boe- ren met hun gezinnen, opnie'uw voornamelijk uit de noordelijke provincies, bevinden zich ongeveer honderd Belgen, Zwitsers en Scan- dinaviers aan boord, alsmede 250 Mennonieten, die uit Bremerhafen gekomen zijn. Allen hopen in Ca nada, waar zij het boerenbedrijf gaan uitoefenen, een nieuw vader- land te vinden. Voor de geestelijke verzorging maken Pater van den Heuvel en ds. D. J. Scholten uit Ballum de reis mee. Laatstgenoemde heeft op verzoek van de Friezen een serie gramofoonplaten met Friese liede- ren meegenomen. De „Kota Inten" heeft aan dek een paar schommels gekregen, waar. op de kinderen zich al even thuis voelen als in een uitspanning met speeltuin. SINGAPORE, 11 Aug. (Reuter). Een groep Dajakkers die tot stam- men op Borneo behoren, die van oudsher koppensnellen, is in Ma lakka aangekomen om het verzet te helpen bestrijden, aldus wordt in een officiele verklaring bekend ge maakt. Een andere groep wordt binneiikort v,erwacht. Volgens een officiele bekendma- king had de bond van Malakkasta- ten Serawak verzocht om „een be- perkt aantal" Dajakse vrijwilligers om te helpen bij het optreden tegen de- verzetslieden. De thans aangeko men groep zal na oefening in spe ciale eskadrons de jungle ingaan om communistische guerillastrijders op te sporen. ER ZIJN rondom de kabinetsfor- matie meer gevallen, maar het „geval-Drees" spreekt wel, zoals wij gisteren al opmerkten, het meest. Hoe klopt het aanvaarden van een socialistische minister-president door de katholieken op de uitslag van de verkiezingen, waarom kon aan Beel niet gelukken, wat aan van Schaik, en via hem aan Drees, wel gelukte? Dit zijn een paar vragen, die ge- makkelijk nogite vermeerderen zijn en waarop het antwoord althans het goede antwoord nog niet zo- maar is te geven. Want daartoe moet men de dessous van de formatie we ten en die kennen wij niet. Maar over het geval-Drees zijn toch wel een paar motieven op te geven, welke men, ook zonder dat men zelf in de keuken van de formateur ge- keken heeft, kan nagaan en die aan de hand van betrouwbare gegevens te verifieren zijn. Wij gaan daarbij uit van de po gingen van mr. van Schaik, na de mislukking van de tweede poging van dr. Beel. Waarom die poging mislukt is, horen .we misschien nog wel eens. Het stond blijkbaar voor mr. van Schaik vast, dat hij alleen kon sla- gen in een extra-parlementair ka- binet. Hij ging er van uit, dat daar bij vier partijen, of beter gezegd ministers van vier groepen dus indirect partijen betrokken zou den zijn. Hij had voor bepaalde be- langrijke posten weer katholieke ministers op het oog, met name ook voor Overzeese Gebiedsdelen en hij wilde Buitenlandse Zaken geven aan mr. Stikker van de VVD. Laten wij nu eens een ogenfclik niet vergeten, dat dit alles punten zijn, waarvan de Partij van de Ar- beid aanvankelijk niets wilde weten. En laten wij ons realiseren, dat er een kabinet moest zijn, liefst zo gauw mogelijk; dat men wel zo als hier en daar gebeurd schijnt te zijn kon beweren, dat er, als de P.v.d.A. niet wil meewerken, dan maar een kabinet moet komen zon der de P.v.d.A., maar dat het de vraag was of dit wel in het belang van het land zou zijn. Zo heeft blijkbaar ook de forma teur er over gedacht. En hij is ten- slotte klaarblijkelijk or in geslaagd, medewerking van prominente P.v. d.A.-ministers dus indirect van de P.v.d.A. te verkrijgen voor dit extra-parlementaire kabinet, hoewel de P.v.d.A. in woord en geschrift te vuur en te zwaard van leer getrok- ken is tegen de gedachte, dat er een extra-parlementair kabinet zou ko men. En dat nog wel, terwijl er twee prominente vertegenwoordigers van de CHU en de VVD in het kabi net zitten, wat alzo bedenkelijk veel op een vier-partijen-kabinet gaat g e 1 ij k e n. Een gelijkenis, die zo groot is, dat zelfs de politieke leider van de P.v.d.A. voor de Vara-radio heeft gezegd, dat dit kabinet zeer veel op een parlementair kabinet geleek! De ook voor de P.v.d.A. veel om- streden post aan Buitenlandse Za ken is ondanks alles toch in handen gekomen van mr. Stikker, partij- voorzitter van de VVD! Aan Over zeese Gebiedsdelen komt de katho- liek mr. Sassen, inplaats van de P.v.d.A.-man mr. Jonkmart en aan de katholiek dr.. Beel wil men een leidende functie geven in het te verwachten nieuwe driemanschap, dat de zaken in Indonesie verder regelen zal. De belangrijke posten, die katholieke ministers bezetten, zijn wederom in katholieke handen, met uitzondering van Oorlog dan, maar met inbegrip van Binnenlandse Zaken, dat door de P.v.d.A. scheen te worden begeerd. Wanneer men dit alles nu eens overweegt, dan ziet men alleen maar offers, althans concessies, of- tewel toegeven, van de zijde van de Partij van de Arbeid, maar dan begrijpt men toch. dat daar iets tegenovef moet staan. Sommigen schijnen wel eens te vergeten, dat ook deze partij rechten heeft, en dat het niet gaat, offers te .vergen in het belang van het land, die al leen maar door anderen gebracht worden! Dat dus in de impasse, waarin wij waren geraakt en waaruit mr. van Schaik ons moest redden in het kader van de geschetste opzet naar een oplossing werd gezocht, die d4 nieuwe formatie ondanks alles toch nog aannemelijk zou ma ken voor de P.v.d.A., lijkt ons heel begrijpelijk. Blijkbaar moet langs deze weg de beantwoording van de vraag, waarom Drees premier werd, gevonden worden. Dat met dit al het verlies van dr. Beel als premier voor ons een werkelijk offer nl. iets dat p ij n doet is, stemmen wij toe, een offer, dat dan weer in 's lands be lang gebracht is. En een heel andere kwestie is, of tevoren geen andere oplossing mogelijk is geweest, met behoud van dr. Beel als minister- president. Dat zou dan geschied moeten zijn in het kader van de eerste of tweede opdracht van dr. Beel-zelf. Inderdaad blijft het nog een open vraag, waarom aan dr. Beel niet gelukte, wat aan mr. van Schaik, met prijsgeving van de ka tholieke premier, wel gelukte, gelet bovendien op het feit, dat de sa- menstelling van het kabinet Drees- van Schaik en wellicht ook, zo zal blijken, het program! in we- zen zo weinig verschilt van de for matie, die dr. Beel zich gedacht had. Misschien onthult de naaste toekomst nog eens het geheim van dit raadsel. ROME, 10 Aug. (A.F.P.) O, een vergadering van het hoofdbe- stuur van het „Democratische volksfront" is besloten deze orga- nisatie, die v6or de algemene ver kiezingen is opgericht, te ontbinden

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1