PASTOOR VAN MUYEN FILMCRITIEK Waarland maakt plannen 40 jaar priester ZAKELIJKHEID EN JOLIJT Verkoop Jubileum-speldjes en bioscoopadvertenties tot verkaveling op grote schaal Bergens kunstgeexposeerd ALKMAAR EN OMSTREKEN Reeds 13.000 stuks verkocht Stadsspel van Alkmaar Amsterdam vindt navolging Naar wij vernemen; en twaalf en een half jaar herder der St. Willibrordus-parochie Marktberichten Rondgang in de feestende stad t, PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 12 Augustus 1948 U; K.V.P.-jongeren actief Ongeval aan boord van de Evertsen De prijzen in de restaurant's Abiturienten-Retraite Cochran binnenkort naar Djogja Roemeens oud-minister in arrest Stoffelijk overschot van consul gevonden Nationale bloemententoonstelling een groot succes Ir. A. H. J. joustra Inspecteur v d. Landbouw i i i r E 1 1. F k o k h n v, d, d, E d( te d( ee k< U ee ih vc dii itj va P a o a De verkoop van de jubileum- speldjes is in Alkmaar tot dusver niet onbevredigend. Er zijn er thans 13000 verkocht, waarvan 5700 of> de kaasmarkt. Men hoopt er zeker 25,000 te verkopen, rriaar dan zal er nog veel meer med Averking ge- toond moeten worden, want het aantal mannen en vrouwen, dat zich nog door onze goede stad begeeft zonder een speldje op jas of mantel is nog veel te groot En ieder weet toch dat bet hier gaat om een blijk van medeleven met het regerings- jubileum, niet alleen omdat dit onze nationale en menselijke plicht is tegenover alles wat onze Koningin in een leven van onvermoeide ar- beid in dienst van land en volk voor ons gedaan heeft, maar boven- dien omdat het nu wel van alge- mene bekendheid is, dat H. M. de gelden voor Haar huldeblijk be- stemd heeft om er een fonds van te vormen ter bestrijding van de vreselijkste en dodelijkste ziekte, welke wij kennen: de kanker, Dat vgrplicht ook iedere Alk- fnaarder die bet wel met ons vor- stenhuis en ons vaderland meent aan deze actie deel te nemen en door het kopen van een jubileum- speldje dat tot het regeringsju- bileum kan worden gedragen van ziin of haar belangstelling in deze bi.izondere gebeurtenis blijk te ge- ven. De speldjes zijn thans ook ver- krijgbaar zoals bekend tegen f 0.50 per stuk bij de firma H. Bossert en Zoon in de Huigbrou- werstraat Thans laat het werkcomit6 een circulaire in zee gaan aan de hoof- den van diverse bedrijven en maga- zijnen, die dezer d§gen tussen 16 en 21 Augustus door een tweetal leden van dat comite persoonlijk om een bii-drage verzocht zullen worden. Alkmaar mag in de wed- loop der Hollandse steden ook^ dit- maal niet achterblijven en al is er bii deze wedloop dan ook geen gou- den.medaille te verdienen, hi.i wordt toch voor een doel georgani- sec-d. dat in alle oozichten onze voile svmpathie kan hebben. Zaterdag 21 Augustus wordt er Pen grote straatverkoop gehouden. Dan zullen de Alkmaarders er aan moeten eeloven. die nog altijd zon der speldie looen. De verkoop heeft plaats in de binnenstad en zo mogelijk ook in de buitenwijken. Dat laatste zal er van afhangen of voldoende collectanten zich voor dit doel beschikbaar stellen. Vaak blijkt, dat het suqpes van de actie daarvan in grote mate afhankelijk is. Op de beide laatste kaasmarkt- dagen bedroeg de verkoop niet minder dan 1300 speldjes maar er hadden er veel meer verkocht kun- nen worden als het aantal dames, dat de speldjes aanbood groter was geweest. Laten alien, die aan deze verkoop willen medewerken zich dus bij de secretaris van het comi ty Mr. J. A. Driessen. Stadhuis 4e afdeling (tussen 912 en 25 uur) wenden en hun activiteit zal op hoge prijs worden gesteld. Laat ieder thans meewerken deze actie te doen slagen, opdat men in het gehele land zal kunnen zien. dat Alkmaar zijn goede naam niet al leen aan zijn kaasmarkt heeft te danken. DEELNAME BLOEMENCORSO EN STRAAT- EN GEVELVEKSIEKINU De Pers- en Propagandacommis- sie voor de Jubileumfeesten ver- zoekt ons, voor de laatste maal nog even bekend te maken^dat zij die voarnemens zijn deel te^ nemen aan het Bloemencorso of aan de versie- ring van straten, gevels en tuinen, hiervan opgave kunnen doen uiterlijk mo-gen aan genoemde cojnmissie. p/a Langestraat 42a. Op- gaven, die na morgen Inkomen, kunnen niet meer in het Feestpro- gramma worden opgenomen. MET DE OUDJES NAAR SCHIPHOL SCHOORL. Woensdag 18 Aug. zal het jaarlijks festijn voor de ouden van dagen wederom plaats hebben. Om 7 uur des morgens worden de deelnemers en deelneem sters van huts gehaalhals er tenminste deze keer geen pech komt. Om 8 uur zal de tocht een aan- vang nemen. De eerste pleister- plaats zal weer Velserend zijn om daarna via Bloemendaal en Zand- voorf door de Haarlemmermeer naar Schiphol te rijden. Als het even kan lijden en het weer werkt mee, zal er ook nog een rondvaart plaats hebben door de Amsterdam- se grachten. Na een diner bij Heck gaat het weer langzamerhand op huis aan. In iMidden-Beemster wordt nog eens opgestoken en dan zingend naar Schoorl, waar het fanfarecorps de oudjes weer met schallende Kianken zal begroeten. In cafe Schui.it blijven alien nog een poosje gezellig bijeen en daarna zal het wel bedtijd zijn. Mocht er nog iemand zijn, die een of andere bijdrage. hetzij in geld, hetzij in natura, wil schenken, dan is het comitd gaarne bereid dit als- nog in ontvangst te nemen. Alleen degenen, bij wie per abuis het invulformulier niet is afgehaald kunnen zich v66r 15 Aug. nog voor deelname opgeven. BURGERLIJKE STAND HARENKARSPEL Geboren: Mattheus Nicolaas Maria, z. v. J. Spaansen en A. Roozendaal; Hans, z. v. J. Smit en A. Geertsma; Jo hannes Adrianus, z. v. C. J. Plak en K. P. Jongejan; Jacobus Catha- rina, z. v. J. Dekker en E. Stoop; Theresia Afra, d. v. J. Entes en C. J. de Nijs; Jacob Tijmen, z. v. K. Silver en F. C. Schoen; Nicolaas Cornelis, z. v. J. Houtman en A. A. Bijman; Johannes Gerardus, z. v. I eft 're Ala de zak ger par In het kader van de jubileum feesten organiseert de Alkmaarse Jeugdgemeenschap op Zaterdag September, de dag die in het feest- programma de Feestdag voor de Rijpere Jeugd genoemd wordt, een spel voor de midddag, waar de ge hele Alkmaarse jeugd aan kan deelnemen en wel in groepen van tien jongens of meisjes Het spel is samengesteld in sa- menwerking met de stqdsarchivaris de heer Th. Wortel en komt op het volgende neer: Een boer. die 50 jaar geleden pit Alkmaar vertrok, ,om zich in Transvaal te vestigen, keert terug in de goede kaasstad, doch daar er hier sindsdien veel veranderd is, herkent hij de stad niet meer en riizen bij hem vele vragen. Deze^raeen worden de deelne mers aan dit stadsspel van Alk maar voorgelegd, die in groepen van tien lanes verschillende routes de stad intrekken, om een ant- woord op deze vragen te zoeken. Des middags verzamelen zij zich vooraf op het Waagplein, waar zjj hun oodracht ontvangen en na deze volbracht te hebben, komen zij weer samen op het Waagplein. waar de antwoorden worden be kend gemaakt; het spreekt vanzelf, dat prijzen beschikbaar worden ge steld voor degenen. die de meeste goede antwoorden hebben. Als de boer over de antwoorden tevreden is en te vervlachten is. dat hij dat wjl zal zijn zal hij aan de verschillende groepen een plaats aanwiizen, waar een schat verbor- gen Ijgt. Deze schatten worden eveneens opgespoord en naar het Waagplein gebracht .waar zal blijken, dat zij de onderdelen vormen van een svmbool n.l. van de eendracht. waarom H. M. Koningin Wilhelmi- ra haar volk zo vele malen heeft gevraagd Dit s^'mbool zal als slot van deze jeugdfeestmiddas op het Waagnlein worden opaericht. 'Voor verdere bijzonderheden moeten wij verwijzen naar het eind dezer maand te verschiinen feest- nrogramma. waar men de adressen in vermeld vindt. waar men zich voor deelname aan dit spel van Alkmaar kan opgeven. .,1948 ANNO CHRTSTI" In opdracht van Z.Exc. de Minis ter van Onderwijs, Kunsten en wetenschappen schreef de toneel- schrijver A. Defresne een modern Zmnespei,, ter gelegenheid van het 5U-jarig ^Regeringsjubiieum van H.M. Koningin Wilhelmina. Het is geen gelegenheidsstuk in engere zin. zodat het door de al- gemehe strekking van de inhoud ook buiten verband van de jubile umfeesten kan worden opgevoerd. Begin September zal in Amsterdam de premiere plaats vinden, vermoe- deiijk in tegenwoordigheid van de Koninklijke familie. Onder auspicien van het Oranje- comite zal dit stuk, dat een vrij omvangri.ike vertoning is. op Maan- dag 13 September reeds in het Gulden Vlies worden opgevoerd; 't zal een waardig slot vormen van de jubileumfeesten in onze stad. De hoofdrollen zijn in handen van Charlotte Kohler, Albert van Dalsum, Jacqueline Royaasds— Sandbergen. Paul Huf, terwiji ver- oer in dit omvangrijke stuk mede- spelen Hetty Beck, Elise Hoomans, Carla de Raet. J^nny van Maer- iant, Vda Andrea. Liane Saalborn, Frits van Dijk, Louis van Gasteren. Ben Groenier, Jacques Snoek, Kees van lersel en Jo Sternheim; een trits van bekviame tonehsten. die deze opvoering in decor van Louis Saalborn en onder regie van A. Defresne tot een uniek toneelge- not zullen maken. ORANJE-NASSAU CANTATE Vrijdagavond a.s. te 7.30 uur wordt er in het Murmellius-gym- nasium in de Bergeihout een alge- mene repetitle gehcuden voor de dames, de meisjes en het knapen- koor die de cantate bij de komen- •de feestelijkheden zullen zingen. Daar het spoedig 31 Augustus is, wordt op aller opkomst gerekend. Het Amsterdamse voorbeeld heeft navolging gevonden. Men zal zich herinneren, dat de Amsterdamse bladen solidair besloten geen ad- vertenties van de hoofdstedelijke bioscopen op te nemen, omdat dezp hun wekelijkse advertentie ont- hielden aan de Volkskrant, die over een bepaalde film kritiek had ge- leverd, welke de bioscoopexploitan- ten niet aanstond. Het zelfde geval heeft zich thans in Alkmaar voorgedaan. In ons nummer van Zaterdag j.l. gaven we ons oordeel over de film „Liehtelijk geschift" in de Cinema Americain, waarvoor geen goed woord ons uit de pen kon. In een'telefonisch onderhpud met onze advertentie-afdeling deelde de heer De Lange, mede namens zijn collega-exploitant van de Cinema, ons mede, dat zij besloten hadden deze week geen advertentie te plaatsen in het N.H.D. Als reden gaf hij op hun ontstemming over onze recensie van de film in de Cinema. Wij stelden oijs daarop in verbin- ding met de directias vap de Alk maarse Courant en de Vrije Alk- maarder, die tot ons genoegen (wij hadden niets anders verwacht) het voorbeeld van hun Amsterdamse collega's volgden en besloten ook geen advertenties van de Harmonie, Cinema en Victoria op te nemen (de A.B.T. doet aan deze actie niet mee). BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Maria C., d. van A. Kloet en T. M. van der Werf; Simon J. J„ z. van P. N. Bakker en C. Admiraal. Gehuwd: Johannes Th. Tromp en Francisca M. van Engelen; Martinus van Norde en Geertruida C. Des- cendre; Lodewiik P. J. de Boer en Maria G. van Tol. GONDELVAART LANGENDIJK De program- ma's voor de jubileumfeesten van het Centraal Oranjecomite zullen bipnenkort huis aan huis worden aangeboden. Daaruit kunt u een goed inzicht krijgen wat u in de week van 31 Aug. tot 6 Sept. aan de Langedijk geboden zal worden. tlw aandacht willen wij nog spe- ciaal vestigen op de Gondelvaart, die door Noord- en Zuid-Schar- woude zal worden gehouden. U heeft reeds kunnen vernemen, dat men in verschillende groepen kan meedoen. Voor diegenen, die reeds plannen hebben gemaakt, kunnen wij nog mededelen, dat in de week ,vopr he feestelijkheden van de overdekte veilingruimte van de Noorder- Marktbond gebruik gemaakt mag worden; voor de goede gang van zaken echter aan de Zuidzijde. Een pracht gelegenheid! Maak er ge bruik van. Voorts wordt uw aandacht er op gevestigd. dat waar de hoogte der bruggen 2.20 meter is, het raadzaam is met de versieringen zich als ma ximum 2 meter te stellen. U kunt zich voor deelname bij de volgende personen opgeven: Voor Zuid-Scharwoude: H. Witte. Willem Witte, J. Blom en P. Sijm. Voor Noord-Scharwoude: mevr. A Dirkmaat-Wilms. A. Schuffelen. TJsbr. Kaan en A. Keppel. GESLAAGD SINT PANCRAS Dezer dagen slaagde onze plaatsgenoot de heer N. Koning voor het te Amsterdam gehouden examen electro-techniek.' Hij wist, samen met 2 andere cur- sisten, als no. 1 te eindigen met een schitterende puntenlijst. GESLAAGD DE RIJP. Voor het Midden- standsdiploma slaagden deze week: H. Blokdijk. te De Rijp: A. Roe- lofsen Pz., Gr£ Stoop Johd., Juust Schipper, te De Rijp. Cor van de Bosch Hz. slaagde voor het vakgiiploma, afd. brand- stoffenhandel. BURGERLIJKE STAND GRAFT. Geboren: Maria C., a. van P. Brouwer en G. Altman; Petrus N.. z. van W. Stoop en A. A. de Lange: Henny, d van I. Ver- hage en G. Prins. Overleden: Pieter Groot. oud 67 jaar, echtgenoot van S. Kootje. Onze collega's van de andere kranten staan met ons op het stand- punt, dat deze maatregel vgn de bioscoopexploitanten de vrijheid van filmcritiek en dus de persvrijheid in ons land aantast, zoals ook het bestuur van de Kring van Neder- landse filmjournalisten naar aanlei- dirig van het Amsterdamse conflict te kennen gaf in een schrijven aan de afdeling Amsterdam van de Ne- derlandse Bioscoopbond. Wij komen in ons nummer van morgen op deze kwestie terug. WERK GEGUND HEILOO. Het'bouwen van een lakstokerij voor rekening van de N.V. Lakstokerij en Export-Mij. v.h. Jacob Vis Pz. te Zaandijk, is opgedragen aan Gebr. Kuijper, aan- nemers te Heiloo, voor de somma van f 65.365. J. Zutt en B. G. v. Diepen; Johan nes Theodorus, z. v. J. Groot en M. D. Vlugt; Evert Jochem, z. v. E. Wind en G. Bakker; Jacobus Ifna- tius Maria, z. v. C. v. Ophem en A. C. Entes; Nicolaas Theodorus, z. v. J. H. Ptonk en M. A. Brommer. Ondertrouwd: Lambertus Marinus Wissink en Wilhelmina Geertruida Bos; Jacob Boonacker en Anna Maria van Loenen. Gehuwd: Petrus Suiker en Anna Emma Limmen; Johannes Simon Wijnker en Catharina Maira Bruin; Cornelis Willemse en Dina Corbijn; Nicolaas Johannes Brammer en Cornelia Noordstrand; Lambertus Marinus Wissink en Wilhelmina Geertruida Bos. Overleden: Johannes Bommer, oud 45 jaren, z. v. H. Bommer en M. de Moel; Martina Bruin, oud 2 jaren, d. v. P. M. Bruin en S. M. Verstraten, beiden wonende te Alk maar. GESLAAGD BURGERBRUG. 7 Augustus ^Jaagden te Haarlem voor de Coop. Modevakschool Ver. U.A. voor cos- tumiere jde dames N. Besteman en A. Dapper, opgeleid door mej. G. Dapper, modevakschool Schoorl. DE RIJP. Voor Zaterdagavond en Zondag is door de jongeren van de KVP afd, De RijpGraft, een z.g. weidag georganiseerd. Het be- looft een mooi weekend te worden en het bewijst de activiteit van de jongeren, die alles in het werk wil len stellen, om zich zelf te bekwa- me,n en hun aandeel in de opbouw van een goede christelijke maat- schappij te leveren. Jongeren uit diverse afdelingen uit de kringen Haarlem, Amster dam en Den Helder zijn uitgeno- digd. Zaterdagavond worden de deelne mers om ongeveer, half zeven ver wacht op het terrein van Gebroe- ders Konijn in de Graftermeer, waar, na eeri welkomstwoord en opening, te negen uur, door rector Paap zal worden gesproken over: ..Vacantie en ontspanning in katho- lieke geest". De avond zal worden gesloten met een kampvuur. Voor de dames is er slaapgele- genheid bij p;articulieren, terwiji de heren zullen overnachten op de boerderij. Zondagmorgen 8.15 een H. Mis, Graftermeer. Daarna een motorboot- waarna zal worden ontbeten in de tocht door de Eilandspolder en be- zichtiging van De Rijp, o.m. de prachtig gerestaureerde N.H. Kerk. 12.30 eten, wederom in de Grafter meer, waar tot slot, te 2.30 uur door de heer A. v. d. Knaap zal worden gesproken over: „Studiemogelijkhe- den voor iedereen", daarna, onge veer half vijf, zodat nog gebruik zal kunnen worden gemaakt van de bus van 5 uur, sluiting. Als het weer geen spelbreker zal zijn (iets. waar echter rekening mee is gehouden), dan kan't een pracht- dag worden; een schitterende ge legenheid om eens van gedachten te wisselen door actieve jongeren, en zal succes verzekerd zijn. WAARLAND. Dezer dagen had in Cafe „De Posthoorn" onder lei- dim» van de heer Joh. Dekker een beiangrijke vergadering van de Waarlander afdeling van de L.T.B. plaats, waarbij ongeveer een 120-tal leden tegenwoordig waren. iNadat de voorzitter tot de Gees- telijk Adviseur, de Z.Eerw. Heer Pastoor A. Verhaar, het ere-lid de heer And. Dekker Sr. en de beide voorzitters van de polders Waarland en Slootgaard, welkom had geheten gaf hij een uiteenzetting van de heffing a 50 cent, die is ingehouden van iedere 100 kg geleverde vroege aardappelen. Dit is wel anders ver- lopen dan men aanvankelijk ge- dacht had, omdat van de eerste en duurste aardappelen niets geheven is. Getracht zal worden deze hef fing tetug t0 krijgen. De voorzitter bracht verder ter kennis, dat op de laatst gehouden vergadering van de Akkerbouw-Commissie voorgestpld werd de p.rijzen van de pootaard- appelen op een redelijk peil te hou- den. 't Vorig jaar heeft de Akker bouw-Commissie met succes verde- digd. dat het verschil van de prijs, die de teler ontvangt en die in bet buitenland werd gemaakt na aftrek van de handelsmarges, tep goede diende te komen aan de teler en is toen besloten de heffingen met terugwerkende kracht te doen vloei- en in een pootgoedt'onds. Dit fonds kan worden aangewend voor het stabiliseren der pootaardappelprij- zen op een redelijk peil; om daar- door voor alle pootaardappelen de B.E.A.-prijs te ontvangen. Er wor den thans besprekingen gevoerd tot het stichten van een potersfonds, om de prijzen stabiel te houden. Hierna kwam het belangrijkgte punt van bespreking, nl. „Het ver- kavelen van de Waarlands- en van de Slootgaardpolder. De heer Jac. Hoebe, voorzitter van de polder Waarland, zeide dat men hier reeds drie jaar mee bezig was. Het eerste plan was: het ver- beteren vanhet vaarwater; men kwam daardoor in contact met Ingenieur Maandag. hetgeen tot re- sultaat had, dat het polderbestuur het besluit nam om met een groot- ser plan, nl. het verkavelen, voor de dag te komen en dit plan is nu zover gevorderd, dat de totale kos- ten en de door het Rijk te verstrek- ken subsidie bekend zijn. Het gehele plan om de twee pol ders Waarland en Slootgaard te verkavelen, zal een bedrag van BERGEN Het was te verwach- ten dat tijdens de vacantie-drukte, die er, geiukkig weer heerst in Bergen, de expositie-ruimten te kiein zouden zijn. Gevoig, een grote spreiding, tentopnsteiiingen in alie ruimten, die maar enigszins be schikbaar zijn, tot in drukke zaken toe. Of dit een geiukkige omstan- digheid lS, menen wij te moeten betwijfeien. Kan men rus\g een schildery bekijken als naasi U be- weerd wordt dat die vaas op de tweede plank rechts zes en een halve gulden kost, maar dat die biauwe links van vijf en een halve gulden ook wel mooi is? Wij in ieder geval niet! In een rustige omgevmg, het ge- schikte zaaltje van „Het Huis met de Pilaren" exjyjseert Constant Nieuwenhuis met extreem werk, opgelegde figuren, telle kieuren, vreemoe composities, dat de gemid- delde bezoeker onberoerd zal laten maar de kenner wel iets te denken geeft Beter bevatteiijker voor het grote' publiek is Herman Lugt met zijn zonnebloemen en avondstem- ming aan een meer, werken die in deze kring wel een groot contrast vormen. Eriso ten Holt met zyn natuurstudies in waterverf gaf werk te 'zien, waar wij gaarne lets rneqr van zagen. Dan was er ook Kasper Niehaus met composities waarin men Picasso meent te herkennen, werk van een schilder die zoekt. Hij heeft zelfs zijn kunnen op een der lijsten geprobeerd! En met de gebruikelijke encadrering gemeend te moeten breken. Het meest bekoorlijke vag deze expositie was' eqhter wel het beeid- houwwerk van Jeanne Kouwenaer- Bijio. Neem die boekensteunen eens in de hand, juweeitjes zijn het, be- zie de ontwerpep vo<y een grafmo- nument, voor een bronzen deur, ze spreken tot U bij de eerste oogop- i slag. Bij „De Taker in de Dorps- straat exposeert Jaap Min. kijn kjeuren imponeren direct, „aan zijn composities moet men wennen ze doen soms denken aan midcfei- eeuwse minjaturen. De „KruisigTng" en de „Maria Boodschap" zijn ken- neiijk de beste werken van de ver- zameling die echter te onvoliedig is om een gefundeerd oordeei te kunnen krijgen. De ontmoeting met ivtatnieu Wiegman was e,en verrassing. Een aantal kleurige kryttekeningen uit Frankrijk en Limburg, o.a. van het schiiderachtige piaatsje Torn, boeien en vangen U in hun mach- tige greep. Er ligt een serene rust in dit werk die bezonken kracht is Het doet warm en weldadig aan eri we hadden er een betere plaats voor gewenst. Het geheel der exppsities moge dap niet, met het werk van van den Idsert en Nico Berikhout in „de Rustende Jager", representatief zijn voor de gehele Bergense kunst, men doe er goed aan toch kennis te gaan nemen van de uitmgen der kunst, die immers een uitmg is van de geest der tijd, op een enkele uitzon- dering na, waarin de kunstenaar ieeft. DEN HELDER Bij het aan- brengen van een kleppepkast op een ketel van Hr. Ms. Evertsen, brak de talie, waard.oor de bankwerker S. de Jong door de vallende kast in de zijde werd getroffen. Hij werd naar de verbandkamer van de Rijks- werf overgebracht en vandaar naar de St. Liduinastichting. Zijn toe- stand liet zich aanvankelijk ernstig aanzien, maar is thans bevredigend te noemen. De prijsregeling op Horecagebied is thans aangepast aan de onlangs afgekondigde voorzieningsvoor- schriften. In het kort komt de wij- ziging van de desbetreffende prijs- voorschriften neer op het vervallen van prijzen voor artikelen, die rpet meer geserveerd mogen worden (bij gebakken aardappelen) en op en kele prijswijzigingen. Als gevoig van de voorgeschreven kleinere vleesportie is de prijs voor de dagschotel met vlees verlaagd, terwiji voorts, overeenkomstig de bepalingen voor de goedkope menu's is voorgeschreven, dat, indien dag- schotels worden verstrekt, in elk geval twee goedkope schotels ver- krijgbaar moeten zijn. De kleine eetwaren, welke in niet bij de Bedrijfshoreca aangesloten bedrijven, zoals viswinkeis en bak- kerijen, voor gebruik ter plaatse worden verkocht, zijn bovendien in prijs verlaa^jl. De prijsaanduidirtg, ook voor de goedkope schotels en menu's, moet duidelijk en overzichtelijk op ge- dagtekende lijsten zijn aangebracht. Van 23—26 Augustus zal in het Ketraltehuis Manresa een Abituri- enten-Hetraite worden gehouden voor jongelui, die dit jaar slaagden voor het eindexamen Gymnasium, H.B.S. of Lyceum. Spoedige opgave te zenden aan Directie Retraitehuis Manresa te Venlo. BATAVIA, 10 Aug. (Aneta) Het Amerikaanse lid van de com- missie van goede diensten, de heer Merle Cochran, zal zich binnenkort naar Djogja begeven. De voormalige Roemeense natio- naai-Iiberale minister Valer Roman en een aantal zijner vrienden, zijn gearresteerd. Zij worden beschuldigd van eco- nomische sabotage en misbruik van fondsen op grote schaal. 2.526.000 gulden kosten, waarbij de kosten voor een dubbele bemaling, die dan in de Slootgaard geplaatst zal worden, nl. een diesel-motor en een electrische bemaling, zijn inbe- grepen. Op het verkavelen en op de nieuwe bemaling zal 75 pet. sub sidie gegeven worden. Voor de pol der Waarland worden de kosten 1750 gulden per H.A., wat betekent over dertig jaren een jaarlijkse uit,- gave wordt van f 2.15 a f 2.20 per snees. In Waarland zal 4'/! KM nieuwe wegen worden aangelegd. De Dijkgraaf van de Slootgaard polder, de heer C. Bakker, gaf hier na een duidelijke uiteenzetting be- trdffejjde deze polder. Hieruit bleek dat daar de verkaveling iets gunsti- ger is, door de andere ligging. De kosten bedragen daar zonder ver- plichte drainering 400 gulden per H.A. en met drainering 900 gulden per H.A. of gedurende dertig jaar f 1.10 per snbes. In de polder Sloot gaard zal dan 1 KM nieuwe weg worden aangelegd. De voorzitter, Joh. Dekker Mz„ dankte de heren voor hun uiteenzet ting en gaf 't woord aan de' verga dering. Er werd gevraagd of het z.g. dichte land minder moet beta- len dan het land met veel water; men meende van wel. De heer J. P. Bakker stelde voor om wel land voor het water terug te geven, want hij vindt dit te diep ingrijpend. Dit zal met ir. Maandag besproken worden. Gevraagd werd of eerst het wa- terleidingnet niet verder^moet wor den uitgebreid. De voorzitter die tevens wethouder der gemeente Ha- renkarspel is deelde mede, dat dit nog niet kan, maar hij deed de toezegging, dat hij het plan uitbrei- ding van de Waterleiding niet los zal laten. Hierna werd de oud-secretaris van de Waarlandse afdeling der L.T.B., de heer H. Dekker Sr., uit erkentelijkheid voor het vele wat hij voor de afdeling heeft gedaan, tot ere-lid benoemd. Deze betuigde hiervoor zijn hartelijke dank. Nadat mededeling was gedaan dat de Stichting van de Landbouw zeer krachtige pogingen doet om de be- lasting te herzien, in dier voege dat de f 5000.die vrij is, op f 10.000 gebracht werd, sloot de voorzitter de bijeenkomst. zal Prinses Margaret van Enge- land haar vader'bij de inhuldiging vertegenwoordigen. Dit is de eerste keer, dat Prinses Margaret haar vader officieel vertegenwoordigt en dat de prinses niet op grondgebied van het Britse Koninkrijk zal ver- blijven. komt Koning George van Grie- kenland zelf naar de jubileumfees ten in ons land. is de oudste inwoonster van Raamsdonk overleden. Zij telde 102 lentes. - brak gisteren brand uit aan boord van een met ijzerhout geladen schip, dat in de haven van Amster dam lag. De hoofdstedelijke brand- weer maakte er een spoedig einde aan. lieeft een verkeersongeval nabij Wolvega twee slachtoffers, te weten een echtpaar uit Munnekeburen, ge- eist. De slachtoffers laten 5 kinderen achter. is tegen Eindhoven's ex-commis- saris van politie, die tijdens de be- zetting heel wat tegen 's lands be- lang en 's lands bevolking had uit- gehaald, negen jaar geeist. zagen drie militairen kans om gpstolen verlofpassen en maaltijd- bonnen bij verschillende distributie. kantoren te verkrijgen. Ze hielden dit bedrijf enige maanden vol en boekten winsten van f 1000, f 600 en f 800. Het stoffelijk overschot van de 41-jarige Amerikaanse consul uit Antwerpen, H. M. Donaldson, die Zaterdagmiddag van het s.s. „Ame- rican Defender" in de Merwehaven te Rotterdam viel en verdronk, is Dinsdagmiddag in dezelfde haven drijvende gevonden en door de ri- vierpolitie geborgen. Zoals wij reeds meldden, hpr- denkt op Zondag 15 Aug. pastoor J. van Muyen van Heiloo, de dag waarop hij voor 40 jaar tot pries ter werd gewijd. De jubilaris werd op 29 Nov. 1882 te Nes (Nieuwer Amstel) geboren. Hij bezocht het Klein-Seminarie Hageveld en het Groot-Seminarie Warmond. Op 16 Aug. 1908 ont- ving hij de H. Prie,sterwijding uit handen van mgr. A." J. Callier. Di rect werd de jubilaris als rector geplaatst op het meisjes pensionaat te Monster (Z.-H.) Vanaf Novem ber 1908 tot 1912 was hij kapelaan te Voorschoten. In 1912 werd hij benoemd tot kapelaan aan de pa- rochie van de H. Engelbewaarder te Den Haag. Hier v^erkte hij tot 1919 en deed veel en goed werk in de opkomende jeugdbeweging. In de periede 1919.1928 was de jubi laris kapelaan in de parochie van de H. Drievuldigheid te Bloemen daal. Hier was ook het Groot Pro- vinciaal Ziekenhuis te Santpoort aan zijn zorgen toevertrouwd. In Augustus 1928 volgde zijn benoe- ming tot pastoor in den Briel. In deze zeer - bekende bedevaartplaats heeft de jubilaris tot 1935 met grote animo gewerkt. In de jaren 1931 1932 bouwde hij op het Martelveld een zeer mooie Bedevaart-kerk. Op 1 November 1935 volgde zijn benoe- ming tot pastoor van de St. Willi- brorduskerk te Heiloo. Wij hebben de jubilaris in zijn arbeid in Heiloo van nabij kunnen gadeslaan. Zijn otjversaagd werken voor zijn parochianen kan niet ge- noeg gewaardeerd worden. Ook in de moeilijke oorlogsjaren '40—'45 toen hij nog de zorg voor plm. 1000 evacu6's kreeg en de parochiekerk te klein bleek, heeft de jubilaris zich van de beste zijde leren ken nen. Bij het aanvaarden van het pas- toraat in Heiloo drukte er 'n flinke scfyildenlast op he kerk. Deze is nu zo goed als genivelleerd. Hier bui ten om zijn vele verbeteringen tot stand gekomen. Het godsdienstig pa- rochieleven breidde zich gestadig uit. Ook de zorg voor en het stre- ven naar goed en modern onder wijs ligt de jubilaris na aan het hart en heeft zijn voile zorg. Mo- menteel zijn reeds tekeningen en begrotingen klaar voor het bouwen van twee lokalen bij de R. K. Jon- gensschool en 4 lokalen bij de R.K. Meisjesschool. De jubilaris hoopt nog mede te maken dat tijdens zijn pastoraat een R. K. Jongens en Meisjes U.L.O. tot stand zal komen. OBDAM, 11 Aug. 14800 kg aardappelen: eerstelingen 7.207.70, rode eerstelingen 7.60, bl. eigen- hqimers 6.206.70, drielingen 3.60; 4100 kg zilvernet 10.1013.7600 kg slabonen 3954; 20600 kg knol- biet 5.505.80, 335Q0 kg rode kool 67.40; 14000 kg witte kool 4.350 kg savoye kool 15.60. HEILOO. 11 Aug. Sperciebo- nen 4856; snijbonon 4463; tuin- bonen 1924; pronkbonen 1219; tomaten 1824; postelein 512; ap- pelen 2254; peren 3449; rabar- ber 711; druiven 1.35—>1.60, alles per kg.; bloemkool I 4154; id. II 2938; kropsla 310 p. st.; worte- len 1824 p. bos. ALKMAAR, 11 Aug. Andijvie 7—14; spinazie 1222; postelein 7 —18; worteltjes 7—28; tomaten 18 31; groene kool 716; rabarber 4 '10; rode kool 611; gele kool 7 12; stamsnijbonen 2035; uien 7 15; bieten 412; druiven 1.41—1.66; sperciebonen 3050; snijbonen (st.) 4066; pronksnijbonen 1728; bloemkool la 40—63; id. I 25—38; id. II 1222; kemkommers 517; me- loenen 321.25; worteltjes 622; selderie 1—4; selie 1—3; sla 2—10; aardappelen eigenheimers 6.507.SO per 100 kg.; nieuwe aardappelen 5—6.50. ZWAAG, 11 Augustus. Aard appelen 2.608.30; postelein 13—15, uien 1215, bieten 7.50, Savoye kool 14.10, gele bew.kool 910.40, rode kool 66.50, slabonen 4552, snij bonen 2457, tomaten 2538, augur- ken 11—60, waspeen 722, bospeen 9—23, andijvie 412, sla 2.607.30, bloemkool 41, komkommers 517, perziken 738, bl. pruimen 832, Reine Victoria" 4078, witte druiven 1.10—1.87, Alicanten 73—1.37, Fran- kenthalers 701.46, rode bessen 38- I.40, meloenen 720, Zigeunerin 2597, Yellow 3080, Precose de Trevouse 7085, Suikerpeer 15—33. NOORD-SCHARWOUDE, 12 Aug. 105000 kg aardappelen, Eerstelingen 6.807.50. rode Eerstel. 7.80, Eigen heimers 77.60. biauwe Eigenh. 6.50 —7; Bintje 6.406.90; Koopmaqs biauwe 6.607; Bevelanders 6.40 6.60; IJselster 6.40—6.60. 55000 "kg witte kool 45.50, 51000 kg rode kool 67.40, 10000 kg gele kool 6 II, 16000 kg slabonen 38—48, 2600 kg kroten 5.606.10, 3600 kg zilver- uien 2.502.8, drielingen 23.6, nep 11.3—13.50. BOVENKARSPEL, 11 Aug. 155500 kg aardappelen, Eerstelingen gr. 8.108.80, Rode Eerstel. 9.10, biau we Eigenh. 6.306.70, blanke Eig. 6.207.20, Koopmans biauwe 6.80 7.10, Bintje 6.206.70, Bevelanders 5606.20. IJselster 5.90, Wilde Due 6.10—6.60, 50.500 kg rode kool 6.10 6.00, 13200 kg gele kool 9.10— 12.10, 15000 kg bieten I 6—7.10, II 5.50, 5300 kg slabonen 3651, 185 st. bloemkool afw. I 2936, afw. II 17—26, 400 st. stek 2—3; 2000 st. peen II 6.10. 15 kg. snijbonen 22. LANGENDIJK, 12 Aug. 35000 kg aardappelen, Eigh. 6.807.40, Eer stelingen 77.90, 72000 kg rode kool 6—8.70, 33000 kg gele kool 6.70—14, 28000 kg witte kool 44.80, 3000 kg uien 13.50—14.50, 15 kg tomaten A 20, B 1922, 1800 kg slabonen 35—50. WARMENHUIZEN, 12 Aug. 100.000 kg aardappelen: Schotse muizen 7.7087.0, drielingen 34.50 kriel 2.30—2.70, Eigenh. 6.70—7.40, bintjes 6.907.30. Meerlanders 6.40, Saskia 7.50; 32.000 kg rode kool 6— 6.50; 23.000 kg witte kool 4.—; 3400 kg slabonen 3648. BEEMSTER, PURMEREND E. O., 11 Aug. Schotse muizen 7—9; bl. Eigenh. 78, slabonen m.dr. 3448, slabonen z.dr. 3553, stoksnijbqnen 5372, stamsnijbonen 2043, pronk bonen 1921. komkommers 415, tomaten A 1831, bloemkool 520 rode kool 5—8, Savoye kool 813, spinazie 816, sla 1.506; rode bie ten 45, waspeen 1628, uien 816 Augurken: grof-grof 1820, klein- grof 1921, basterd 1920; perzi ken 21—26; druiven Alicant 80—140 suiljcermeloen 20140; pruimen: Reine Claude's 1050; Appels: Er- ley Victoria 1072, GoudreineRen (val) 7—18, perzikrode zomejappel 15—98, rode tulp 858, Zigeunerin 1460; peren: Clapp's Fav. 848; Kruidenier 1048, Noordhoil. Sui kerpeer 1042. HOOGKARSPEL, 11 Aug. Vr. aardappelen fiin 88.20; late aard appelen 6.507.20; bloemkool afw. 25, stek 6; stambonen 3549. VOETBAL "HEERHUGOWAARD (N.) Op het Hugo Boj«s-terrein zal Vrijdag a.s. om half zeven een voetbalwed- strijd tussen de ambtenaren uit H. Hugowaard N. en de P.E.N. Uit Hoorn gespeeld worden ten bate van het R.K. Jeugdhuis te H.Hugo- waard Noord. Scheidsrechter zal zijn H. van Woerkom. Ook voor het Genade-oord van O. L Vrouw ter Nood heeft de jubi laris alijd geijverd en is onder zijn toezicht zeer veel goeds tot stand gekemen Wij vroegen de jubilaris nog of hij zich spoedig dacht terug te trekken om een welverdiende rust te genieten. Hij verzekerde ons echter, dat hier voorlopig geen sprake van kan zijn, aangezien er 'n groot tekort is aan priesters. Wij kunnen niet anders dan de grote vitaliteit van deze parochie- herdcr bewonderen. Wij wensen hem geluk bij 'zijn jubileum en ho- pen dat de Goede God deze pries ter de kracht moge geven om nog jaren werkzaam te zijn in Heiloo, tot heil van zijn dankbare parochia nen. Op allerlei manieren is het Bever- wijker feest aantrekkelijk gemaakt en de reporter, die alles zou moeten verslaan, zou dag en nacht werk hebben, om van alles iets te kunnen vertellen. Wij hebben van deze on- doenlijke taak maar afgezien, zijn eenvoudig de stad binnengegaan met het idee: Er kome wat komt. Zo werden wij Dinsdag, na de optocht of feeststoet, opgenomen in de feestvierende massa, werden langs zuurkramen en oliebollenten- ten geleid en kwamen uiteindelijk terecht op het terrein van de ten- toonstelling. Een tentoonstelling, die er werkelijk wezen mag. In een fraai, speciaal voor deze gelegenheid aangelegd park, staan een aantal grote« tenten opgesteld, waarvan een kennelijk bij het Ame rikaanse leger heeft dienst gedaan, en waarin de handel, bloemen en groqnten, pluimvee en de speciale tentoonstelling „Groeiend Bever- wijk" een piaatsje hebben gevonden Om met de laatste te beginnen, door middel van een aantal met zorg vervaardigde maquettes krijgt men hier de oude en de nieuwe stad als op een presenteerblaadje opgediend. diolen, dahlia's chrysanten, afgewis- seld met Japanse lelies en de be- toverende orchydeen. Op een po dium prijkte een bekroonde gladi- ool, die de naam droeg van Fanny Blankers-Koen. Dan de pluimveetent, waarnaar ons hart op bijzonde^e wijze uit- ging, overtuigd als wij zijn van het nut van de kip in het algemeen en van de taak die zij verricht ten bate van onze volksvoeding in het bij- zonder. Tal van opgezette vogels, naar de natuur op een grasveld op gesteld, trok hier'allereerst de aan dacht. Dan was er nog een aquarium met exotische vissen en natuurlijk knab- In de bloementent, met haar heer- fijke kleurengamma's, tal van belgraag, het konijn, in alle rassen en soorten vertegenwoordigd. Ook werden wij nog geconfronteerd met het verleden en de toekomst van een groentenzaak, het laatste zag er het meest appetijtelijk uit. Op het tentoonstellingsterrein was die middag alles in rep en roer van. wege de ontvluchting van een der bevers, die door een bontfokkerij geexposeerd werden. In de middag was er ook nog een kappersconcours met een daarop in de avond aansluitende demonstratie, middeleeuwse, Griekse, Franse kap- sels, men had maar te kiezen! Intussen beginnen de feestelijk heden op hun eind te lopen. Van- avond is er nog een groot vuur- werk, morgen komen de kinderen aa.n de beurt, Vrijdpg en Zaterdag zijn aan de sport gewijd en Zondag sluit het feest met een herhaling van het openluchtspel, waarover wij reeds schreven. Met nog elf tentoonstellingsdagen voor de boeg kon de voorzitter van de Stichting bloemen in Berg en Bos, welke de nationale bloemen tentoonstelling op touw heeft gezet, mr. J. Huges, gisterenochtend me dedelen, dat reeds#nu vaststaat, dat het garantiefonds, "dat uit de burge- rij was gevormd, niet zal behoeven te worden aangesproken. In de eerstkomende dagen wordt de 300.000ste bezoeker verwacht. Men heeft goede hoop, dat men de raming van 350.000 enigszins zal overschrijden. Bij Kon. besluit Is met ingang Kon. van 1 Januari 1947 de heer ir. A. H. Joustra benoemd tot inspecteur i van de Landbouw.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2