Regeringsverklaring somt problemen op, waantan de toekomst van Koninkrijk en volkafhangt RADIO DERODEPAARDEN Zuid-Slavisch opportunisme dreef Engelsen tot paniek-voetbal Constructieve loon- en prijspolitiek zal rekening houden met de gezinsbelangen Altijd nieuw Nog een bronzen medaille Olympische kampioenen De Jong en Moas uitblinkers Zweden en Zuid-Slavie in finale De prestaties van Gorman en Schubart DE LITURGIE VAN DE DAG De bonnenlijst Nederland zesde NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 12 Augustus 1948 PAG. 3 Wij zijn zwaar beproefd en diep veitarmd, maar wij hebben onze veerkracht niet vefrloren. Grote moei lijkheden, maar ook grote mogelijkheden liggen voor ons. Moge het ons gege- ven zijn, steunende op hogere beginselen, on- danks de sterke verschil- len in staatkundige over- tuiging, die in ons volk leven, gezamenlijk de kracht te ontwikkelen die ons opgewassen doet zijn tegen de zware, maar grootse taak, die Neder land in dit tijdsgewricht heeft te vervullen. In de eerste ronde van het sabelschermen behaalde de Neder- landse Olympische equipe een eclatante 133 overwinning op de Canadezen. A. F. Hafevers (links) in zijn ontmoeting met R. Y. Desjarlais, welke hij met 4 tegen 5 treffers verloor. GEWICHTHEFFEN ZEILEN HALVE FINALE VOETBAL 1000 M. tegen het uur- werk voor Dupont (Fr.) BOKSEN Bescheiden prestatie van Bobeldijk DE NEDERLANDSE WEGRENPLOEG BUCHLEY-VAN GELDER UITGESCHAKELD C.Z.M. van Batavia naar Soerpbaja PROGRAMMA KANOVAREN FEUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald „DE ALGEMENE TOESTAND VAN ONS LAND besprekend, ge- waagde ik er reeds van, dat deze met name in economisch op- zicht zorgeliik is", aldus vervolgde minister Drees ziin regerings verklaring hedenmiddag. Om zo snel mogelijk onze volkskracht te herstellen en de wederopbouw te verzekeren, is invoer op ongekend grote schaal nodig geweest en ook thans nog onver- mijdeliik. Daartegenover was aanvankeliik slechts een geringe uitvoer mogelijk, terwijl de inkpmsjen aan buitenlandse betaal- rtiiddelen, vroeger voortvloeiend uit ons verkeer met Indie en met Duitsland, vrijwel waren weggevallen en onze koopvaardij- vloot voor een groot deel in de grond was geboord. Zo is het nodig geweest de tekorten aan te vullen door credieten en door een deel te gebruiken van wat nog resteerde aan goud, aan be- zit van buitenlandse effecten en andere deviezenbronnen. x het Ons zelf redden. Tenslotte bleef een groot tekort op onze betalingsbalans bestaaq, dat spoedig zou hebben moeten leiden tot inkrimping v.an onze bedrijvig- heid en verlaging van ons levens- peil, als niet de hulp van de Ver- enigde Staten aan Europa de moge- Jijkheid van een overbruggmg der moeilijkheden had geopend. Wij moeten echter voortdurend het oog gericht houden op de noodzaak om over enkele jaren zonder deze hulp onze betalingsbalans in evenwicht te brengen, wil het mogelijk zijn de snel groeiende bevolking een redelijk bestaan te verzekeren en arbeidsgelegenheid te waarborgen. De uiterste krachtsinspanning van ons volk zal daartoe nodig zijn. De regering zal het hare doen om alien daarvan te doordringen en tevens om wegen te zoeken, die het berei- ken van dit doel kunnen vergemak- kelijken. Het verwezenlijken van de econo- misehe ujiie met Belgie en Luxem burg, aehf de regering voor de toe komst van de drie landen van zeer groot gewicht. Het verheugt haar, dat ten aanzien van het tempo en de wijze van verwezenlijking der unie tussen de drie regeringen in beginsel overeenstemming is be- reikt. Nauwere samenwerking ook met West-Europ,g en meer in het algemeen van de zestien landen, die door het Marshall-plan tot overleg over hun economische politiek zijn gebracht, is dringend geboden. Hoe noodzakelijk het dat in het bij- zonder ook het verkeer met Duits land weer in normale banen geleid wordt, springt in het oog. Daar- naast wordt ernstig gestreefd naar toeneming van het handelsverkeer met andere landen, ook met het Oosten van Europa. De landbouwpolitiek. Onmisbaar blijft in dit verband een landbouwpolitiek, gericht op verhoging van een rationele bodem- productie, die ook aan de welvaart en aan de bestaanszekerheid der producenten ten goede kan komen. Een stelselmatige investerings-, in- j dustriele- en conjunctuurpolitiek zal worden gevoerd. Aan de energie- voorziening wordt bijzondere aan- dacht besteed. Jaarlijks zal een na- tionaal budget worden opgesteld dat aan het parlement zal worden overgelegd. De regering vertrouwt, dat de Staten-Generaal bereid zullen zijn mede te werken tot spoedige be- handeling van de wetsontwerpen inzake bedrijfsorganisatie en on- dernemingsraden, waarna de in- diening van wetten tot instelling van een aantal product- en be- drjjfschappen zal worden bevor- derd, opdat de overheidsbemoei- ingen, welke daarvoor naar haar aard in aanmerking komen, zul len kunnen worden o.vergebracht naar het georganisperde bedrijfs- leven, met waarborging van het algemeen belang. Naarmqle de goederenvoorziening het toelaat zal het distributiestelsel worden geliquideerd waardoor de npodzakelijke verruiming van de bewegingsvrijheid van het bedrijfs- leven zal worden bevorderd. Ook aan verdere inkrimping van het overheidsapparaat. die de regering met kracht nastreeft, zal dit ten goede komgn. Een gezonde ontwik- keling van~"de middenstand, in de- tailhandel, zowel als ambacht, zal worden bevorderd. De regering geeft zich ten voile rekenschap van de ernst van de financiele toestand. Hoewel de niet- slyitende betalingsbalans in wezen de grootste gevaren oplevert, kan ook in een niet-sluitende begroting, die in de eerste tijd na de bevrij- d^ng onvermijdelijk was, niet blij- vend worden berust. Zonder tekort te doen' aan de beyordering der volkswelvaart en aan de eisen der sociale rechtvaardigheid vertrouwt de regering aan de Staten-Generaal voor het jaar 1949 weder een nage- noeg sluitende begroting te kunnen voarleggen, behalve voor zover be- treft de kapitaalsuitgaven, waar- voor naar hun aard mag worden QE GELIJKENIS uit het Evan. gelie van vorige Zondag over de barmhartige Samari- taan is altijd nieuw. Altijd gaat zij nog op, altijd is zij nog van toepassing. Want nog altijd ligt langs de moeilijke weg van dit leven onze medemensgewond dooj de onbarmhartige slagen van dit dikwijls zo harde be staan, gekneusd naar de ziel, kapot en murw gestagen van binnen. Dan mogen wij niet zijn als die hardvochtigen die achte. loos voorbijgingen. Wij moeten medesljjden hebben, mee-aan- voelen en mee-dragen de nood van anderen, hen helpen en steunen. Naastenliejde brengt de enige uitkomst in deze barre wereld. MARCUS geleend, en het tekort t landbouwegalisatiefonds. Uijteraard behoort echter ook dit laatste tekort, voor zover het niet door geleidelijke vermindering der subsidies kan worden opgeheven, zo spoedig mogelijk uit de gewone middelen te worden bestreden. Ef ficiency en soberheid in de publieke dienst zullen met kracht worden bevorderd. In sociaal opzicht zal op de inge- slagen weg worden voortgegaan. Een constructieve loon- en prijs politiek zal worden*'gevoerd. Op meer bestaanszekerheid en het weg- nemen van^te grote' tegenstellingen bij de inkomensverdeling blijft het oog gericht. Daarbij wondt mede gedacht aan de gezinsbelangen met name die der kinderrijke gezinnen, zowel bij de belasting-politiek, als bij het sociaal beleid. Ook een krachtige woningpolitiek is uit dit oogpunt van grote betekenis. Binnen het raam van het finan- cieel en sociaal »mogelijke en in coordinate met' de plannen v.an daarvoor in aanmerking komende mogendheden zal voortgewerkt worden aan de opbouw van een effectieve, wel-geordenc^, goed ge- leide strijdmacht. GejJreefd wordt naar het spoedig herstellen van normale toestanden op het gebied van het recht en de rechtsbedeling, en naar liquidate van door oorlog en bezetting op dit gebied veroorzaakte abnormale toe standen. Ook dit kabinpt gaat uit van de zedeljjke beginselen, die aan onze beschaving ten grondslag liggen. Dit sluit de erkenning in, dat het Christendom voor zeer grote groe- pen van ons volk de bron is. waaruit zij hun geestelljke krach- ten putten, en welks zedelljke normen door vele aanhangers van andere dan christelijkc overtui- ging eveneens worden aanvaard. Deze opvattingen zqjlen tot uiting komen ook in dp culturele taak, die te vervull.en valt, waarbij de rege ring, zowel ten aanzien van het onderwijs, als bij velerlei Weten- schappelijke en kunstzinnige arbeid, opwekkend en bevorderend werk- zaam kan zijn zonder tot zich te trekken wat, naar zijn aard, niet van staatswege dient te geschieden, Verdere toepassing van de ge- dachte der'financiele gelijkstelling, met name voor het middelbaar en voorbeneidend hoger onderwijs en het buitengewoon lager onderwijs, zal worden bevorderd. Een uitputtend overzicht van het program en van de voornemens der regering is hiermede niet gegeyen. De Troonrede en de behandeling der begroting zullen gelegenheid geven tot verdere uitwerking. Ik heb voornamelijk het licht wil- len laten vallen op een a^ptal hoofdpunten, waaronder er zijn, die de bestaansmogelijkheden van ons volk raken. Op het ogenbyk dat H. M. Ko- ningln Wilhelmina op het punt staat de Kroon, die Zij een halve ceuw op waarlijk vorstelijke wij ze heeft gedragen, over te dragen aan H.K.H. Prinses Juliana, als regentes reeds door ons volk met zoveel vertrouwen begroet. wor- stelt Nederland met problemen, waarvan de oplossing over de toe komst van het koninkrijk en van ons volk zal beslissen. Wij zullen ons tot het uiterste moeten inspannen om Nederland te doen zijn een land, waar het voor alien goed is te wonen, en om de verhouding tot de gebieden over- zee te vestigen op een nieuwe grondslag, die er allereerst een moet zijn van onderling vertaouwen en van wil tot samenwerking op voet van gelijkheid. Wij moeten onze productie, onze scheep- en luchtvaart, onze handel, ons verkeer met overzee. zowel als met het vasteland van Europa, op- voeren tot een pfiil, waarop het be staan ook van een snel toenemende bevolking kan worden verzeker„d. Wij hebben mede te werken aan de nauwere aaneensluiting der na- burige volken, en tevens, waar mo gelijk, tot de groei ener intefnatio- nale rechtsorde bij te dragen op een wijze, de hoge tradities van ons land waardig. In de wedstrijden der zWfuur- gewichtklasse gewichtheffen wist onze landgenoot Charite de derde cplaats (bronzen medaille) te be- zetten met een totaalgewipht van 412'/i kg, waarmede hjj 2 kg bo- ven het oude Olympische record van Manger (Duitsland) in 1936 te Berlijn gemaakt, bleef. De win- naar van de gouden medaille wks de Amerikaan Davis met een to- taal gewicht van 452*/» kg, terwql de tweede prjjs eveneens voor een Amerikaan, Schemansky, was. In de Empress hall was het van- avond de Iqeurt aan de zwaarge- wiphten, om hun krachten te meten in vreedzame strijd. Aan* Nederlandse zijde d.ong de Hagenaar Charite mee. De concurrence in deze klasse was zeer zwaar. D,e Amerikaan Davis b.v. is houder van alle wereld records: 151 kilo voor drukken, 139.5 kilo voer trekken en 174.5 kilo voor stoten en dit zijn prestaties, die door geen enkele andere deelnemer kunnen worden benaderd. De Nederlandqr was bijzonder goed in vorm en verbeterde op alle drie onderdelen de Nederlandse re cords. Na'het drutycen stond hij 2de achter Davis, de wereldrecordhou- der, doch na het trekken k-wam hij op de derde plaats achter Davis en Schemansky en wist deze keurig te behouden. Alle negen pogingen, drie in elk onderdeel, gelukten hem. Ook deAmerikangn waren op dreef. Davis brak de Olympische records voor de drie onderdelen en natuurlijk ook van het totaal. Met het trekken egalisqprde Schemansky het Olympisch record en zijn land genoot Davis bereikte 5 kg meer met het gewicht van 137'/* kg. Charite werkte alle beurten af in zijn. bij de N,ederlanders welbeken- de fraaie stijl en werd herhaaldelijk luide toegejuieht door enige duizen- den toeschouwers. Het eindklassement luidtl: 1. en Olympisch kampioen: Davis (V.S.) 137'/!, 137'/*, 177V2, totaal 4521/2- 2 Schemansky (V.S.) 122'/i, 132Vi, 170, totaal 425 kg. 3. Charite (Ned.) 127'/', 125, 160, totaal 4121/! kg. Tandam 2000 m. Olymp. kampioen: Italie (Terruzi en Perona). Eenpersoons Canadian over 10.000 m. Olymp. kampioen: Tsj. Slowakije (Capek). Tweepers. Canadian over 10.000 m. Olymp. kamipoen: V.S. (Lysak en Macknowski). Gewichtheffen halfzwaargewicht. Olymp. kampioen: Stanczyk (V.S.). OjNDER VRII GROTE BELANGSTELLING vond gisterenavond de voetbalwedstrijd Zuid-SlavieGroot-Brittannie voor de hglve finale van het Olympisch toumooi in het Wembley-stadion plaats. Het is een wedstrijd geworden, die wel niet te vergeliiken is met de eerste halve finale tussen Zweden en Denemarken, maar die de toeschouwers toch op goed voetbal heeft getracteerd. Zuid-Slavie won met 3—1 en plaatste zich daardoor in de finale tegen Zweden. Nauwelijks was de strijd begon- nen, of de Zuid-Slavische midvoor Volfl miste een prachtige kans. De Britten speelden aanvankelijk zeer nerveus en schenen ve.el last te hebben van het'zware veld. Bij een scherp schot van rechtsbinnen Mi- tic verrichtte doelman McAlinden een fraaie safe door het van dicht- bij geloste schot op spectaculaire wijze uit zijn 4pel te stompen. Na 20 minuten nam Zuid-Slavie de leijding. McAlinden liet een schot van linksbinnen Bobek uit zijn han- den glippen en tergend langzaam rolde de bal in het net (0—1). Het duurde echter niet lang of bij een Britse aanval wist de rechtsbuiten Donovan"de stand op gelijke voet te brengen. Hi.erna ontwikkelde zich een felle strijd met beide teams heurtelings in de aanval zonder enig overwiclit van een der partijen. De voorhoede van Zuid-Slavie de- monstreerde een uitstekend en zui- ver samenspel, waarbij tevens een zeker opportunisme ten toon ge- spreid werd. Dit bleek wel duidelijk uit het tweede Zuid-Slavische doel- punt, datontstond, toen een slecht weggewerkte bal onmiddellijk door de actieve Volfl werd ingeschoten buiten het bereik van de Britse doelman (1—2). Vlak voor de rust dachten wij de Britten gelijk te zien maken do.or een harde, lage kopbal van Mcllvenny, maar met een fan- tastische sprong tipte Sosparic de bal uit zijn doel. De tweede helft was nauwelijks begonnen, of een mooie combinatie tussen Mihajlovic en Mitic leidde tot een derde doelpunt voor Zuid- Slavie. Mitic stormde op een afge- meten pass van zijn rechtsbinnen toe en knalde de bal onhoudbaar in het net'(l3). Hoewel het spel uiterst fair bleef, kende scheidsrechter Karel van der Meer toch enkele vrije schoppen aan Groot-Brittannie toe, die ech ter geen van alle door de Britten werden uitgebuit. Eenmaal ont- sqapte het Zuid-Slavische doel op het nippertje aan een doorboring, toen een der backs bij een corner de bal maar nauwelijks kon weg- werken, terwijl de keeper reeds ge- slagen was. Zuid-Slavie ging, met deze vei- lige 31 voorsprong, hoe langer hoe tustiger spelen en het uitstekend plaatsen c 1 c,ocl hun aanval lopen als een goed geoliede machine. De Brit ten daarentegen vervielen steeds meer tot paniek-voetbal en nage- noeg geen enkele bal ljwam op de juiste plaats terecht. Ook het schie- ten was niet zoals het zijn moet, een gebrek, dat zich ook tijdens de wedstrijd tegen Nederland had ver- toond. Kelleher presteerde het o.a. om 5 meter voor het doel staande recht in de handen van Sosparic te schieten. Even later was het weer de uitstekend spelende Zuid-Slavi sche doelman, die een zeker schij- nend doelpunt in de weg stond. Dit- maal Was het een schot van de Britse midvoor, dat hij op fraaie wijze wist te keren. De Britten voqhten door, zij het met de moed der wanhoop. Inder- daad hadden zij de laatste tien mi nuten het beste van l^et spel en bele^de het Zuid-Slavijche doel menig benauwd ogenblik. Maar het was te laat. De ^chterhoede der Zuid-Slaviers hield stand, er was voor Groot-Brittannie geen door- komen meer aan. Zo eindigde deze wedstrijd in een 31 overwinning voor" Zuid- Slavie, dat nu Vrjjdagavond in de finale tegen Zweden zal uitkomen. Weinigen geloven echter, na het aanschouwen van de wedstrijd van gisteravond, dat Zuid-Slavie, on- danks het prachtig team-work, een kans tegen de Scandinaviers maakt. De zeilwedstrijden te Tojguay naderen het einde. De uitslagen van de zesde wedstrijddag, met dus nog een race voor de boeg, luiden: Fire F]y-klasse: 1. Denemarken, 2 uur 34 min. 44 sec. 2. Frankrijk, 2.35.07. 3. Nederland (de Jong), 2. 35.33. 4. Belgie, 2.36.22. Canada ein digde als derde, doch werd gedis- kwalificeerd. Drakenklasse: 1. Italie, 3.09.06 (1180 p.). 2. Argentinie, 3.Q9.50 (879 p.). 3. Noorwegen, 3-10JD7 (708 p.). 4. Nederland (Jonker), 3.10.38. 5. Denemarken, 3.11 (481 p.). 6-meter klasse: 1. Ver. Staten, 2.55.06. 2. Noorwegen, 2.57.33. 3. Gr. Brittannie, 2.58.18. 4. Argentinie, 2.59.17. Swallowklasse: 1. Ver. Staten, 1.52.48. 2. Braziliq, 1.53.08. 3. Noor wegen, 1.53.48. 4. Italie, 1.53.56. 5. Portugal, 1.54.24. 10. Nederland (de Vries Lentsch), 1.56.31. Star-klasse: 1. Cuba, 1.50.09. 2. Nederland Cflob Maas), 1.51.08. 3. B^rankrijk, 1.51.35. Italie, die als eerste door de finish ging, werd ge- dsikwalificeerd, evenals Gr. Brit tannie, die als 3e eindigde. Van de wedstrijd over 1000 M. tegen het horloge, staande start, luidt de uitslag: 1.' en Olympisch kampioen: Dupont (Frankrijk) 1 min. 13.5 sec. 2. Nihant (Belgie) 1.14.5. 3. Godwin (Gr. Britt.) L15.0 4. Fluckiger (Zwitserl.) 1.15.3. 5. Schandorff (Denem.) 1.15.5 6. Patterson (Australie) 1,15.7 Gisteren kwam Schubart in de 2de ronde der middfngewicht-klasse uit tegen de Egyptenaar Fahim Schu bart had dpnk zij zijn superieure bokskunde in de eerste ronde de Tsjech Prihoda verslagen, terwijl Fahim de Spanjaard Frontera de baas was gebleven. De EgjmJenaar bleek een beweeg- Ujk bokser tegen wie Schubart zich stijlvql verdedigde, zijn langere reach goed uitbuitend. In de tweede ronde was het Schu bart die aanviel en op een van zijn korte half-armstoten die de Egyp- tenaar trof toen hij uit zijn even wicht was, moest Fahim voor ze- uen tellen neer. Onze landgenoot. zeker van de uit- slqg, bokste zeer kalpa en beheerst in de derde ronde. Hij ontweek, dook en blokte schitterend, stqk voortdurend zijn linkse in 't ge^cht van de Egyptenaar\ en bleef ook scoren met zijn bliksemsnel uitflit- sende rechtse. Op deze wijze wer den alle tegenoffensieven van Fa him reeds in de kiem gesmoord. Thans Was hij ook bij het -vechten op korte afstand zeer in de meer- derheid tal van malen patste zijn rechtse tegen de kaak van de Egyptenaar. Schubart heeft deze paetij meesterlijk gebokst, domi- neerde over de gehele Iinie wat techniek betneft, sloeg veel zuiver- der en hardey en moet een stugat- lengte op punten voorgestaan heb ben aan het einde van de partU. Schubart komt in de derde ronde uit tegen de Brit Wright, die van de Argentijn Garcia gewonnen heeft. Onze landgenoot Cprman heeft zich aardig door de eerste twee ron- den heen gewerkt en een plaats ge wonnen in de kwart-elndstnjden. Voorar zijn zege over de B'rmees Maung was zepr overtuigend en bewees, dat hij kwiek en fel genoeg is om van alle kansen te profiteren. Zodra hij Maung op de ..toboggan" had, zoais de Engelsen dat noemen liet hij er geen gras over groeien en opende hij zo'n vernietigend trom- melvuur op zijn tegenstander dat de scheidsrechter Maung terugzond naar ziin h'oek om hem een onnodi- ge afstraffing te bespqjen. Hij was toen niet meer in staat zich behoor-, lijk te verdedigen. Qisterenavond moest Corman uit komen tegen Soo Ann Han uit Korea en het liet zich aanzien d.at dit een heel zware opgaaf zou*wor- den. Soo is een massief gebouwd atqieet voor wie bokjjgn betekent aanvallen van de eerst^tot de laat ste mjnuut. Corman moest bij een slagenwis- seling op korte afstand in de twee de ron.de zeer veel incasseren en de Koreaan beukte hem met een regen vap linkse en reclitse slagen. Hij ging ten siotte neer op een zware rechtse. Toen de scheidsrechter het tien geteld had en het „out" weer- klonk, lag Corman nog steeds op zijn rug. Zo won de Koreaan met k.o. in de tweede ronde waarmede hij zich in de halve finale heeft ge- plaatst. Ook Bobeldijk van Quo Vadis te Koog aan de Zaan, die Nederland vqrtegenwoordigde in de K 1 klas se 00 de 1000 meter, h^eft gisteren- middag te Henley het hoofd" moe ten buigen voor de Scandinavische suprematie. Met een tiid^van 52 min. 13.2 sec. eindigde hij als zesde bijna anderhalve minuut achter Frederiksson van Zweden. De uitslag luidt: 1. en Ol. kampipen Frederiksson (Zweden) 50 min. 47.7 sec. 2. Wirers (Finland) 51.18.2 3. Skabo (Noorwegen) 51.35.4 4. Ditlevsen (Denqjnarken) 51.54.2 5. Eberhardt (Frankr.) 52.9.0 6. Bobeldijk (Nederl. 52 min. 13.2 sec. De Nederlandse ploeg. welke Vrijdag in Windsor Great Park aan de Olympische wegwedstrijd zal deejnemen, is definitief samen- gestqld en bestaat uit de renners Faanhof Amsterdam, Grift, Soest, Voorting, Haarlem en Peters, Haar lem. Twintig minuten te laat bpgon onder een lichte motregen het tan- demnummer over 3P()0 meter kwart eindstrijden. In de eerste serie sloeg de plo.eg van Gr. Brittannie met Harris en Bannister het Nederland se tandempaar Buchley-Van Gelder op gemakkelijke wijze; tijd laatste 200 meter 11,6 sec. SOERABAJA. 11 Aug. (Aneta) -- De overbrenging van het cornman- dement zeemacht van Batavia ijaar Soerabaja verloopt volgens het op- gestelde schema. 1 September a.s. wordt td Batavia met het inpakken van de kantooruitrusting begonnen en circa medio September wordt de eerste zending te Soerabaja ver- wacht. Men'hoopt met de hele ver- huizing tegen het einde van het jaar gereed te zijn. VRIJDAG 13 AUGUSTUS: S.S. HIPPOLYTUS EN CASSIA- NUS, tezamen gevierd als patroons der leermeesters. S. Hippolytus was een leerling van St. Laurentius. ook door hem gedoopt; geletterd helle- nisj. marteldqod wqprschijnlijk 258. S. Cassianus was schoolmeester te Imola. Als christen aangeklaagd. werd hij doqy eigqp leerlingen, op- gehitst ip de vervolging, doodgesto- ken met hun „stili", ijzeren griffels waarmee men schreef op „leien" van was; gestop/en 304. 's-GRAVENHAGE, 11 Augustus. Onderstaande bonnen zijn geldig vopr het tijdvak van 15 tot en met 28 Augustus 1948. Elk der volfjende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonp^n voor brood: 1271 brood 800 gram brood (gel- dig t.m. 21 Augustus). 1281 brood 200 gram brood (gel- dig t.m. 21 Augustus). Alle bonkaarten: 133 algemeen 400 gram brood of 1 rantgoen vermitflli e.d. 132 algemeen 750 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz., of 1500 gram" jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen. 131 algemeen 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 130 algemeen 1 ei. Bonkaarten KA, KB, KC 808: 136 algemeen 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 137 algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 138 algemeen 50 gram thee. 139 algemeen 125 gram koffie. 140 algemeen 375 gram zqphte zeep 250 gram soda. B 147 800 gram brood (geldig t.m. 21 Augustus). B 148 200 gram kaas of 250 gram korptloze kaas. C 149 400 gram brood (geldig t.m. 21 Augustus). Bonkaarten KD, KE 808: 151 algemeen J25 gram boter of margarine of 100 gram vet. 152 algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 153 algemeen 750 gnam zachte zeep 500 gram soda. D 157 800 gram brc^id (geldig t.m. 21 Augustusr E 159 500 gram bloem of zelfrlj- zend bakmeel of kinder- meel of kinderbiscuits. Tabak- en Versnaperingenkaarten QA, QB, QC 808: 93 versnaperingen 200 gram ver snaperingen of 200 gram duiker, boterhamstrooisel, enz. of 400 gram jam, stroop enz. 96 versnaperingen 100 gram ver snaperingen of 100 gram suiker. boterhamstrooisel, enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, y[D, MF, MH 808 (bijz. arbeid, a.s. moeders en ziek^n. Geldig zijn de bonnen van de strook N. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig Bovenstaande bonnen kunnqp reeds op Vrijdag 13 Augustus wor den gebruikt. Ingez. mededeeling VRIJDAG 13 AUGUSTUS H.ILVERSUM I: 7,15 gramjmiz., 7,20 18,30 22,30 Nieuws van cjp Ol. Spelen; 8,15 Gewijde muziek; 9,15 Ochtendbezoek bij de jonge zjgkqp; 9,30 IJngels-Canadees concert; 10,30 Morgendienst; 11,00 Zangrecital; 11,30 Czardas en Balalaika; 12,30 Don Kozakkenkoor; 13,75 En^pmple Lachman; 14,20 Vap oude en nieii- we schrijvers; 15,25 Vio.ol en piano; 16,00 Voordracbt; 16,20 Gram, mu ziek; 16,45 Orgelconcert; 17.30 Sangh en Spel; 18,15 Bezinning 20,35 Piano- recital; 21,30 Radio-orkest uit Zu rich; 22.15 Negro Spirituals; 23,15 Avondoverdenking; 20,30 Serenade. HILVERJ3UM II: 12,30 en 17,45 Nieuws van de Olympische Spelen; 7,15 Gram.platen; 8.18 Operette- selecties; 8,50 Voor de huisvrouw; 9.00 Lichte morgenklanken; 9.35 Chopin-sonate; 10.00 Morgenwijdiug 10,20 Gram.plajen; 10.45 Pc«pulair programma; 11.15 Voordracht; 12.00 Musette-opnamen; 12.45 Pierre Pal- la fantaseprt; 13.15 Metropple-or- kest; 14,00 Kookkjmst; 14,20 De Kwintetspelers; 15,00 Ons v,olk in zijn dichters; 15,20 Langs de rivie- ren; 16.30 IJs met slagroom; 17.00 Filmland; 18,45 Gram.platen; 19,00 Denk org de boch,t; 1#,50 Tien voor acht 21,00 Men vraagt en wij draaien; 21.50 Op vleug'len van mu ziek; 21.00 Buitenlgnds overzicjit; 22,15 Swing and Sweet; 22,40 Avondwijding; 23,15 Symphonisch Vrijdagavond-concert. In de eerste wedstrijd op de lange afstand voor de kayaks heeft Ne derland in de K 2-klasse de zesde plaats bezet. Ko,ch en Stroo, de twee jeugdige Zaandammers, van de ver- eniging de Geuzen, legden de 10 km af in 47 min. 35.6 sec. en bleven daarmede 1 min. en 26 sec. boven de tijd, die de winiaars op deze af stand, de Zweden, noteerden. De Scandinavische landen en met name Zweden, hebben zich ook bij het kanovaren opnieuw de meesters op de lange afstand getoond. Zwe den werd eerste met niet minder dan 35 sec. verschil op de tweede aankomende: Noorwegen. Finland en Denemarken waren resp. derde en vierde. De uitslag luidt: 1. en Olympisch kampioen Zweden (G. Akerlund en H. Wetterstroem), tijd 46 min. 9.4 sec. 2. Noorwegen, 46 min. 44.8 sec. 3. Finland, 46 min. 48.2 sec. 4. Dene marken, 47 min. 17.5 sec. 5. Honga- rije, 47 min. 33.1 sec. 6. Nederland, 47 min. 35.6 sec. 3) Ole ging naar binne/i, zonder eerst aan te bellep. In de huiskamer vond hij de vrouw van de overste, een statige, corpulgnte dame. „He, ben jij daar, Ole? We hadden je niet voor Zondag thuis veiwacht, zei'ze, lichtelijk in de war. BJijk- baar kwam Ole's bezoek weinig ge- legen „Ik' ben eerder terug dan afge- sproken was, mevrouw Brink. Ik moet Henriette spreken. Ze is thuis, ik zag licht op haar kamer." „Ze is nog thuis; maar ze moet uit, ze gaat dadelijk weg", ant- woordde mevrouw Brink. De ernst, waarmee Ole sprak, maakte haar blijkbaar nog ongeruster. „lk moet haar eerst spreken". Ole wilc(e regelrecht naar Henriette's kamer gaan, maar haar moeder hield hem tegen. „Wees nu bedaard, Ole Je weet, dat ik vanaf het eerste' ogenblik van je gehouden heb." Ole knikte. Het was waar, Hen riette's moeder was altijd bijzonder aardig voor hem geweest. Ze had a lies gedaan wat ze kon, om het tussen haar dochter en de zoon van de rijke koopman in orde te krij- gen. Ze had er op aangedrongen dat de verloving meteen publiek ge maakt zou worden, m^ar de overste had gewild, dat alles gedurende het eerste halve jaar stil zou worden gehouden. Mevrouw was echjer al- hem vast te houden. Maar nu was gegiian en had hem geheel be- tijd 'heel vertrouwelijk met Ole om- schouwd ais een zoon des huizes, om er een nieuwe vrijer komen opda- gen. De jonge luitenant, baron Dons, was de zoon van een rijk landeige- naar en een oneindig*'betere partij dan Ole en de vrouw van de over ste had dan ook haastig de bordjes verhapgen_ Ze wist dat haar doch ter heVig 'gefiirt had met Dons en aan hem de voorkeur gaf, dus ging het er nu alleen om, zich op zo ge- schikt mogelijke wijze van Ole te ontdoen. Ole was weg geweest, maar ze zag aan zijn gezicht, dat het een en ander wist. Nu kwam hij natuurlijk om de zaak uit te praten; het mocht alsje- blieft geen scene worden. Mevrouw Brink haatte scenes, misschien ook had ze een beetje medelijden met Ole. ,Wees nu vooral voorzichtig, Ole. Wind je niet op en bedenk, dat Henriette nog zo jong is," vermaan- de ze. „U kunt gerust zijn, mevrouw", antwoordde Ole, ,maar ik moet Henriette spreken. .Natuurlijk, Ole, er moet een op lossing gevonden worden; maar o.. wat vind ik het erg!" Met een diepe zucht keek ze Ole aan Ole was 'n knappe jqngeman, die je maar niet zo zonder meer opzij zette. Ze mocht hem werkelijk graag en was er trots op geweest hem tot schoon- zoon te krijgen. Gedeeitelijk begreep Ole haar ge- dachjen; maar toch verwonderde haar' houding hpm, hij wist niet dat het spelletje met Dons zo ver was gegaan. Hij ging naar Henriette's kamer. Henriette stond voor de spiegei d'r haar op te maken. Ze droeg een mooie baljapon en een kostbaar paarlen halssftoer. Ole zag haar slanke gestalte op de rug en tegelijk haar bekoorlijke beeltenis in de spiegei. Ze was heel mooi, het sneed hem door de ziel dat hij haar zou moeten opgeven. „Vind je me mooi, moeder?" vroeg Hendriette met iets juichends in haar stem. Daarop keerde ze zich haastig om en kreeg een gloeiende kleur. „Ben jij het, Ole?" zei ze ver- schrikt. „Ben je thuisgekomen? Met een bevallig gebaar nam ze haar sleep op en ging hem een paar stappen tegemoet. Ze vloog niet op hem toe om hem te omhelzen, zoals ze dat gewoon was. „Hoe vind je me?" vroeg ze coquet, hoog opgericht voor hem staand. Ze glimlachte en hield het hoofd opzij oyx haar verlegenheid te verbergen en tijd te winnen. „Je bent allerliefst, Henriette; maar waarom? Moet je naar een bal?" vroeg Ole. „Nee,, nee, er is iets heel anders, ik heb het je niet in mlm brieven geschreven, het Is zo plotselihg ge- komen. Die kwestie met de baron weet je?" „Met baron Dqns," knikte Ole spottend. s „Nee, eiggnlijk is het dat hele- jjj^al niet. Je kebt toch wel ge- hoord dat we topeel moeten spe- lep? Froken Prehn heeft cjat be- dacht. Ik wilde eerst niet meedoen, maar ze heeft me net zo lang ge- vraagd. tot ik heb toegegeven." „En daar heb je me niets van ver- teld." zei Ole verwijtend. „Het moest een verrassing zijn. Het stuk wordt Zondag opgevoerd." Ole was op een klein bankje gaan zitten. waar juist plaats voor twee was. Henriette kwam qjtijd naast hem zitten en vleid,e zich dan tegen hem aan. Ze wilde graag dat hij haar aanhpalde, lief4 zo harts- tochtelijk mogelijk, Nu echter bleef ze staan en nam hem met bijna koele blik op. „We hebben vandaag voor het laatst repetitie, dus kun je wel be- grijpqp dat ik het druk heb." zei ze, op het kleine klokje kijjcend, dat op haar toilettafel stond, (wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3