Indrukwekkende huldiging van Kardinaal De Jong bij zijn 40-jarig priesterfeest m m Voor Alkmaaren Pontificale Mis en huldiging in Utrechts Stadion „Zolang men de Bisschoppen vo/gt, valt er niets te vrezen" Begrotingstekort in Ver. Staten Grote opiumsmokkelarij ontdekt in Indonesie GROOTS EEUWFEEST van de Keulse Dom HENRI DEGREEVE vijf en twintig jaar priester m President Truman doet verwijten aan het adres van de Republikeinen Repub/iek gebruikte de winsten ten behoeve van haar buitenlandse dienst Alleen het Christendom kan Europa redden INTIEME HULDIGING TE HAARLEM Westelijke gezanten weer bij Molotof? Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonr edactehrFr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per Jcwartaal; f 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum f 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) MAANDAG 16 AUGUSTUS 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11337 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 'hi. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank VERTEGENWOORDIGERS van alle standen uit de katholieke' samenleving van het Aartsbisdom Utrecht, prominenten der katholieke organisaties zijn aanwezig geweest bij en hebben actief deelgenomen aan de openbare viering van het 40-jarig priesterfeest van Z. Em. Ioh. Kardinaal de Jong, de primaat der Nederlandse Kerkprovincie. En met een variant op de visionaire woorden van de apostel Joannes kon Kardinaal de Jong na afloop van het Pontificaal Misoffer in het Stadion getuigen: „post haec vidi turbam magnam, quam dinumerare nemo poterat (Daarna zag ik een grote menigte, die niemand tellen kon). En tot die menigte behoorden: Monsignori, prelaten, abten en provinciale oversten, seculiere en reguliere geestelijken, fraters en zusters, priesters en andere studenten, soldaten en sportmensen, opko- mende jeugd en schoolkinderen. Wmmrn. Wmm Wfflmm - p1 T Ter gelegenheid van het gouden regeringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina biedt de Stichting Tentoonstelling „De Ne derlandse Vrow 1898—1948" te 's-Gravenhage de verzamelde handtekeningen van circa 3/4 millioen vrouwen aan H. M. de Koningin aan. Op vier Alkmaarse kaasbemes gerangschikt, worden de handtekeningen door leden van het V.H.K. uit het gebouw van de stichting gedragen. Dr. van Mook neemt enige tijd rust Arabische aanval bij Jeruzalem WEERSVERWACHTING Burgemeester van Makassar in ons land Roofoverval op alleenwonende dame Teelt inlandse tabak breidt zich uit Op Maria Hemelvaart is te Keulen onder overgrote belangstel- linq van hoge geestelijke en wereldlijke autoriteiten en m aan- wezigheid van duizenden Duitse katholieken het zevende eeuw- feest van de Keulse Dom gevierd, waarbij Z. H. de Paus werd vertegenwoordigd door de Pauselijke Legaat Kardinaal Clemente Micara, die door ruim veertigduizend mensen werd begroet. Me de aanwezig waren de kardinalen Frings, Faulhaber, de kardina- len van Mechelen, Parijs en Westminster, alsmede Mgr. Lem- mens, Bisschop van Roermond, terwijl eveneens vooraanstaahde fiquren uit het Duits katholiek leven de uitnodigmgen hadden aanvaard, om bij deze manifestatie het hunne bij te dragen. Reeds 12.000 Tsiechen vluchtten uit hun land DEKEN KOK Ere-Kannunik Haring houdt dezelfde prijs Sportfiguren bij de kroning X In het Olympisch Stadion te Amsterdam organiseerde de Am- sterdamse Athletiek Club Zondagmiddag internationaie athletiek- wedstrijden, waaraan verscheidene deelnemers aan de Olympi- sche Spelen hun meewerking verleenden. De grote 3000 meter- loop werd een spannend duel tussen Zatopek (Tsjecho Slowakije) Ahlden (Zweden) en Slijkhuis. De Zweed werd overwinnaar met een tijd van 8 min. 9,6 sec. V.l.nj. Zatopek, Ahlden en Slijkhuis, Nieuuu Noordhollands De gregoriaanse gezangen van O. Zowel de pontilicale Mis, als de huldiging, geschiedden in het sta dion, tot in de uiteiste hoeken ge- vuid met naar schatting 12000 men- sen. Onder de genodigden op -de ere-tribune merkte men o.m. op, be minister van economische zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, de loco-burge'meester van Utrecht, de heer H. A. Bekker, de heer Jos Velt- man, ltd van de gedeputeerde staten en talrijke burgemeesters uit ver- schiliende gewesten van het aarts bisdom, katholieke hoogleraren van de Utrechtse Universiteit, en vele leden van de Staten Generaal. Tegenover de ere-tribune was een altaar opgesteld waarboven een goudbeschiiderd dak, gedragen door 4 witte zuilen en omringd door een keur van fraaie bloemstukken. Om ongeveer 10 uur betrad Kardinaal de Jong de ere-tribune, waar hij werd ontvangen door de leden van het metropolitaan kapittel. De jubi- laris was gehuld in het rode kardl- naaiskleed met lange sleep, die door een dienaar werd opgehouden_ Hij was getooid met het lint Van het Grootkruis van de orde van de Ne derlandse Leeuw. Als excorte fun- geerden drie maltheser ridders in ITan scharlaken statiejassen met de degen om en de zwarte steek op het hoofd. In zijn gevoig bevonden zich mgr Cilobbe, pauselijk internuntius te lien Haag, mgr. dr. Jan Oiav Smit, kanunnik van St. Pieter te Rome, mgr. dr Eras, procurator van het Nederlandse episcopaat en di recteur van het Nederlandse pries- tercollege te Rome, mgr. dr. Rh. Verhoeven, directeur van het cen- traal bureau voor onderwijs en op- voeding te Den Haag en de abt van het trappistencollege te Diepenveen. Het gezelschap nam plaats op de gereserveerde zetels, links van het altaar. De canunniken, die niet bij de Heilige Mis assisteerden, gingen rechts van het altaar zitten. De as- sistentie bij de pontificale Heiiige Mis was als volgt: presbyter assis ted mgr J. G. van Schaik proost van het metropolitaan kapittel, dia- ken en sub-diaken, respectievelijk G C Hartmann, president van het grootseminarie te Rijzenburg en dr. A. C. Ramselaar, president van het kleinseminarie te Apeldoorn, troon- diakens mgr. D. Huurdeman, vica- rus-generaal van het aartsbisdom en kanunnik J. B. A. Batenburg oud-plebaan van de kathedraal Utrecht. L. Vrouw Hemelvaart werden ten gehore gebracht door een schola van theologanten en fraters alien in su- perplie gehuld onder leiding van de Dom. B. Brockbernd. Na de pauze van ongeveer een half uur, gedurende welke de Kar dinaal met zijn gezelschap in de koffiekamer van het stadion vertoef- de, nam hij weder plaats op zijn ere- zetel, luide toegejuicht door de aanwezigen. Groepen verkenners en leden der jeugdbeweging droegen lange slin- gers sparrengroen met bloemen ver- sierd en stonden rond om het ter- rein opgesteld Een dertigtal meisjes alleen een kra'ns dragend en gekleed in lange rode. gewaden, voerden een rhythmische volksdans uit. Hierna betraden 500 als bruidjes uitgedoste meisjes het terrein en bestrooiden dit met bloemen. Inmiddels was de altaarruimte in een podium veranderd en de Kardi naal met zijn gevoig begaven zich daarheen tussen een haag, die ge- vormd werd door de bruidjes, die de kerkvorsf toewuifden met palmen onder luide toejuichingen van de duizendkoppige menigte. Een padvindersband en de nieuwe harmonie „St. Caecilia" van de KAB te Utrecht zorgden voor de muzika- le opluistering. Nadat de Kardinaal op het podium plaats had genomen, nam het huldigingsspel van mr. J. Derks onder leiding van Anton Sweers een aanvang. Achtereenvol- gens traden naar voren groepen van wereldgeestelijken uit het aartsbis dom, ordegeestelijken, fraters semi- naristen van groot- en klein semina- rie, de Oekrainische geestelijken en theologanten, die bij de Raters Augustijnen een gastvrij verblijf ge- vonden hebben en groepen uit de verschillende maatschappelijke klas- sen. Van elk dezer groepen trad een vertegenwoordiger (ster) naar voren om in dichtvorm een gelukwens uit te spreken, de hele parade werd ge- vcfrmd door ongeveer 2000 deelne- mers, die honderden vlaggen in al lerlei kleuren droegen. Aan het eind van de huldiging sprak de Kardinaal een kort dank- •ivoord. Zijne Eminentie verklaarde o.a. dat hij tijdens de oorlog steeds ge- troffen is geweest door de trouw en aanhankelijkheid der vertegenwoor- digers van zijn Bisdom en verzeker- de, dat zolang men de bisschoppen volgt, er niets te vrezen valt, al zou- den er misschien nog wel eens moei- lijke tijden kunnen komen. Voor de toekomst vroeg Zijne Eminentie voor hem te blijven bidden, want in alles hebben wij God nodig. Dat God mijn „adjutor et protector" moge blijven, dat Hij moge blijve helpen, dat waren de laatste woorden van deze toespraak. Daarop stonden alien spontaan op om twee strofen van het ,,Wilhel- mus" te zingen. En lang duurde nog het gejuich, toen de jubilerende Kardinaal en zijn gevoig van hun zetels daalden, om het veld te ver- laten. X" -'-I bvy Truman heeft de V. S. gewaar- schuwd, dat zij zich geplaatst zui len zien voor een werkelijk be grotingstekort van 1.500 millioen dollar in het lopende belastingjaar vergeleken met het record-over- schot van 8.400 millioen dollar net vorig jaar. „Deze grote achteruit- gang", zo zeide Truman in zijn be- schouwing, „heft een van de voor- naamste factoren op, die een ver- dere inflatie tegenhielden". Truman onthuide, dat de militalre uitgaven van in totaal 12.100 mil lioen dollar 1.100 millioen dollar hoger waren dan oorspronkeiijk ge raamd was Truman weet het drel" ocnde teko'rt voornamelijk aan de Republikeinen, die zich eei'der in 't jaar voor een aanzieniijke verlaging van de inkomstenbelastmg hadden uitgesproken. „Het is duideiijk, dat onze nationale en internationaie verplichtingen iedere aanzieniijke verlaging van de regeringsuitgaven in 1950 onmogeUjk maken, het is zelfs waarschijnlijk, dat zij zelfs nog zulien stijgen. Het ligt derhaive voor de hand, dat de regenng door in het afgelopen voorjaar gevoteer- de belastingveriaging een periods tegemoet gaat van financieel beheer met een tekort. Truman zeide, dat de begrotingsuitgaven voor het be lastingjaar van 1 Juli tot 30 Junl 1949 thans geraamd werden op 42.200 millioen dollar vergeleken met 39.600 millioen dollar in Janu- ari De ontvangsten werden thans geraamd op 40.700 millioen dollar tegen aanvankelijk 44.400 millioen dollar van het overschot van verle- den jaar nShr de begroting van dit jaar werd overgebracht zodat „op papier" een overschot van 1.500 mil lioen dollar werd bereikt. Truman betoogde met nadruk, dat de begroting hoog zou moeten blij ven totdat de V.S. hun internatio naie verplichtingen waren nageko- men en de weg naar een vreedzame en welvarende wereld vrij was. De afgelopen 6 maanden hadden de V.S gedwongen de defensleve be hoeften der V.S. weer opnieuw aan een beschouwing te onderwerpen. Truman voorzag in grote uitgaven voor militaire doeleinden in het be lastingjaar van 1950 (1 Juli 1949 tot 30 Juni 1950), terwijl in hetzelfde jaar de uitgaven in verband met 't Europese herstelprogram haar hoog- tepunt zouden bereiken. Deze ver- hoogde uitgaven zouden volgens hem niet gedekt kunnen worden door de overboeking van het overschot van 3.000 millioen dollar. BATAVIA, 16 Aug. (Aneta). Dr. van Mook is heden naar Tjipa- nas vertrokken om korte tijd rust te nemen. Dr. van Mook was reeds enige tijd ziek. Van officiele Nederlands-Indi- sche zijde is meegedeeld, dat de Nederlandse politie een grote smokkel-affaire in opium tussen de republiek en andere plaatsen in Zuid-Azie, via Batavia en Soe- rabaya ontdekt heeft. In verbanit hiermede zijn Moekarto, hoofd van het republikeinse opium monopo- lie en Elkara Tobing, de politieke correspondent van het republi keinse dagblad Soember, Vrijdag op het vliegveld van Batavia ge- arresteerd, onder beschuldiging bij de smokkelhandel betrokken te zijn. De woordvoerder verklaarde, dat de smokkelaffaire in elkaar gezet werd in Djokjakarta en geleid werd door hoge republikeinse autoritei- ten. De winsten, die hieruit voort- vioeiden werden gebruikt voor de financiering van de republikeinse buitenlandse missies. Hij verklaarde voorts, dat de Ne derlandse politie het bewijs bezit, dat een hoeveelheid opium naar Batavia vervoerd werd met de trein waarin kort geleden de onderhan- delingsdelegaties van de Commissie van Goede Diensten uit Djokjakarta terugkeerden. Ook werd opium uit- gevoerd aan boord van gecharterde Austraitsche vliegtuigen, waarvan er een kort geleden van Toeloeng Agoeng naar Singapore vloog. Vol- gende week zulien de namen van de bemannmg van het vliegtuig worden gepubliceerd. Snelle bootjes laden de opium in Patjitan (Zuidkust van Java) in voor transport naar Aziatische ha vens. De Nederlande autoriteiten heb ben de secretaris van de republi keinse onderhandelingscommissie meegedeeld, dat de republikeinse minister van financien Miramis ge- arresteerd zal worden, indien hij op door de Nederlanders gecontroleerd grondgebied komt, omdat hij be trokken is bij de opiumsmokkelarij. De Commissie van Goede Dien sten is per brief ervan QP de hoog- te gesteld, dat de Nederlanders een uitgebreid rapport over de zaak, wearbij volgens de beweringen ver schillende leden van de republi keinse delegatie betrokken zijn, zal indienen. Het is mogelijk dat de Nederlan ders de onschendbaarheid, die aan de republikeinse onderhandelaars gewaarborgd wordt, zulien intrek- ken ten gevolge van dit smokkel- schandaal. Van officlgle republikeinse zijde is nog geen antwoord binnengeko- men. Het merendeel van'het repu blikeinse personeel van de onder handelingscommissie bleef in Djok jakarta toen de Commissie van Goede Diensten naar Batavia giiig, vanwege het opschorten van de po- litieke besprekingen. Volgens een Israelitisch legerbe- richt zijn de Arabieren Zondagmor- gen vroeg langs het gehele Jeruza- lem-front een aanval begonnen. De aanval was in hoofdzaak gericht te gen Kamat Rahel, een Joodse Ne- oerzetting aan de weg van Jeruza lem naar Betlhem, de berg Zion en Beith Israel, zo zegt het communi que. lsraelische troepen openden het vuur op Arabische concentra- ties. De aanval duurde twee uur. Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. VERSPREIDE BUIEN Voor het noord-westen van het land: half tot zwaar bewolkt met hier en daar enkele regen- buien. Matige en aan de kust tijdelijk nog krachtige wind uit richtingen tussen zuid-west en west. Weinig verandering in de temperatuur. Voor het zuid-oosten van het land: wisselende bewolking met hier en daar enkele regenbuien. Over het algemeen weinig wind, lets hogere tempreatuur. te Zaterdagavond omstreeks half twaalf arriveerde op het vliegveld Schiphol de burgemeester van Ma kassar Abdoel Hamid Daeng Magas- smg, die als gast van de stichtmg voor Culturele Samenwerkmg tus sen Nederland, Indonesie, Surna me en de Nederlandse Antillen enige tijd in Nederland zal verblij- ven. De ETurgemeester van Makas sar, die nog nooit eerder in Europa is geweest, zal eerst een week in de noofdstad verblijven om daarna n bezoek te brengen aan andere delen van ons land. Met de jubileumfees- ten zal hij weer in Amsterdam zijn. De burgemeester is een warm voor- stander van de federatie van alle deelstaten van Indonesie. In de nacht van Zaterdag op Zondag is een roofoverval gepleegd op de alleenwonende Madame de Pressigny, die een landhuisje be- woont in de Oisterwijkse bossen. Twee gemaskerde mannen dron gen haar huis binnen, bonden haiV en brachten haar een snede over het gezicht toe. .Zij namen voor een belangrijk bedrag aan gouden Bieraden mede. Door de jongste wereldoorlog en door de zorgelijke deviezenpositie, waarin Nederland verkeert, is de tabaksvoorziening in ons land op n iaag peil gekomen. Als gevoig daar- van is de teelt van inlandse tabak, die reeds eeuwen op groter of klei- ner schaal werd beoefend, zeer in betekenis toegenomen. Nog steeds breiden de beroepstelers, speciaal in Noord-Brabant, hun tabaksareaal uit. Bedroeg tot 1947 de met tabak beteelde oppervlakte nog geen 100 H.A., dit jaar werd ong. 300 H.A. uitgepiant, terwijl verwacht wordt, dat het-areaal in 1949 zelfs 700 a 1000 H.A. zal bedragen. In iandbouwkringen verwacht men, dat de tabaksteelt in Neder land, hoewel nog altijd gehandicapt door het verbod betreffende ver- menging van het inlandse product met gei'mporteerde tabakken, even, als de kruidenteelt, een belangrijke nevencultuur voor de kleine boer zal worden. Om dit te bereiken wordt van overheidswege het kwe- ken van een kwaliteitsproduct, b.v. het dek- en omblad voor de sigaren- industrie, aangemoedigd en bevor- derd Zo worden o.m. aan de tabak- telers teelttechnische gegevens ver- strekt. Voorts wordt aangedrongwi op het vormen van regionale coope- raties, omdat slechts bij aanbod van grote, uniforme partijen tabak van goede kwaliteit een blijvende be- iangstelling voor het inlandse pro- duct verwacht wordt. t Zondagmorgen in alle vroegte waren meer dan honderdduizeed gelovigen getuige van de drie kilo meter lange processie, die de reii- quien terugbracht naar de herstel- de Dom. Guirlanders en bloemen versierden de huizen en bedekten de ru'ines van de oorlog, terwijl duizenden toeschouwers zich op de wankele muurresten hadden bege- ven om de indrukwekkende stoet te kunnen aanschouwen. Voorafgegaan door koorknapen, diakens, afgevaardigden van ver- enigingen en van de seculiere en re guliere geestelijkheid trokken d.e schrijnen van de H.H. Ursula, Al- bertus Severinus, Evergislus, Kum- bet, Aglioph, Heribert en Englebert voorbij, terwijl verderop in de pro cessie de wagen met de schrijn van de drie Koningen ging omgeven door Malthezer ridders en edellie- den van het H. Graf, en Rijnlandse wapenknechten. Voor het eerst na de oorlog droeg Kardinaal Clemente Micara een Pontificale Hoogmis op, waarbij kardinaal Brings van Keulen de predicatie hield. Na de pontificale Hoogmis gaf de Pauselijk-Legaat - omringd door kardinalen en Aarts- bisschoppen vanuit het portaal van de Dom de Pauselijke Zegen aan de duizenden gelovigen, die rond de kerk waren opgesteld en zelfs tot hoog op de ru'ines en huizen het grootse schouwspel hadden gadege slagen. Indrukwekkende demonsfratie Na de godsdienstige plechtigheden had's namiddags in het stadion een grote demonstrable plaats, in aan- wezigheid van de Kardinaal-Legaat, Mgr Micara, en van alle Duitse en buitenlandse kerkelijke hoogwaar- digheidsbekleders. Voor meer dan Kardinaal Griffin van Westmin ster verklaarde, dat slechts het ka tholieke geloof Europa kan redden. Hij legde er de nadruk op, dat „Britse en Duitse katholieken al sinds eeuwen verbonden zijn". De kardinaal bracht de groeten over van de katholieken uit Engeland en Wales ter gelegenheid van het Keulse Domfeest. Hij zeide, dat Keulen er trots op mag zijn na Rome het heiligdom te bezitten, waar zich de meeste heiligenreliquien bevlnden, onder meer beenderen van de drie konin gen, en dat deze gothische kathe draal de grootste is in Noord-Euro- pa. Kardinaal Griffin noemde het werkelijk een mirakel, dat de ka thedraal is blijven staan te midden van het puin en de verwoestingen, wclke de oorlog in Keulen heeft aangebracht. Namens de Engelse katholieken betuigde de kerkvorst de Keulse bevolking zijn diepe sym- pathie. Vervolgens sprak de aartsbisschop van Keulen. kardinaal Frings. Hij verklaarde. dat het jubileum van de kathedraal is uitgegroeid tot een grootse demonstratie van het chris- telijke Westen. Nadat o.m. de aartsbisschop v.an Parijs. kardinaal Suhard. en de aartsbisschop van Wenen. kardinaal Innitzer het woord hadden gevoerd, bracht de bisschop van Roermond, Mgr Lemmens, aan de Duitse ka tholieken de groeten en beste wen- sen der Nederlandse katholieken over. Nadat kardinaal Frings een tele- gram aan c}e Paus had voorgelezen, waarin de honderdduizend in net stadion verzamelde Duitse katholie- HENRI DE GREEVE 25 jaar priester! Deze uitzonderlijke man, die dag in dag uit met ontelbaren meeleeft, heeft niet ge- wild, dat er ophef werd gemaakt over dit jubileum. Doch Zater dagavond is hij evenwel zij het dan in zeer intieme en beslo- ten kring toch gehuldigd in het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem, waar hij woont en werkt. De nieuwe Minister van Overzeese Gebiedsdelen, Mr. E. Sassen, bracht hem als een van zijn beste vrienden zijn persoonlijke gelukwensen in een kleine toespraak. Hij herinnerde daarin aan een andere toespraak, welke Henri de Greeve (hoe kan het anders!) in het gijzelaars- kamp te St. Michielsgestel aan St. Jan de Doper wijdde en op deze toepaste de woorden van de H. Schrift: Zijn tong was als een zwaard van vuur". Voor de vuist weg reageerde Hen ri de Greeve in een speech, waarin de warmte van zijn hart en zijn grote visie op de dingen om hem heen duideiijk uitkwamen. Hij sprak over zijn benoeming tot Officier met grote eerbied en dankbaarheid, al kon hij zich deze promotie van gewoon soldaat nauwelijks voorstel- len en zijn gedachten gingen naar het staatsburgerschap. waarvan wij ons naasf andere functies in het le ven dieD bewust moeten zijn. Hij uitte zijn dankbaarheid tegenover ons vorstenhuis en sprak van zijn overtuiging. dat Oranje voor het kleine Nederland steeds een tehen van verlossing is. Daarna wendde de Greeve zich in de geest naar alle gevers aan het Fonds. Met een waarlijk overtuigende kracht dr"k- te hij zijn ontroering uit over alles wat zij tot zijn levenswerk bijdra- gen Aan zijn ontroerd gelaat van dp Greeve kon men zien hoe zeer die blijde glimlach van de gevers voor hem tastbare werkelnkheid is. Hii antwoordde Mr. Minderop: .Niemand kan zo lets mobiliseren. het komt van Boven". Voorts dank- te de jubilaris alien, die dit lnitia- tief namen en uitgewerkt hebben. Hoevelen hebben hem geholpen en voor hem gesjouwd! En de Greeve noemde er een bij naam en liet ons even achter de schermen zien van het titanenwerk. dat verzet wordt om alle aankloppende tobbers te helpen. He was een bijeenkomst vol harteliikheid. die elk spoor van officieel cachet wegvaagde. geen schetterende fanfare, maar mogelijk een van die stilten. die aan nog gro- tene dingen voorafgaan. Wij vernemen, dat men zich tot l September as. nog kan Jaten in- sehriwen m het Zilveren Boek der Naastenliefde. LONDEN, 14 Aug. (Reuter). 50 voormalige Tsjecho-Slowaakse par- lementsieden zijn er reeds in ge- slaagd uit Tsjecho-Slowakije te ont- snappen en meer dan de helft van hen bevindt zich thans in Engeland, zmnend op een nieuw Tsjecho-Slo wakije, aldus meldt Renter's cor respondent uit Londen, die uit ge- zaghebbende bron heeft vernomen, dat thans meer dan 12.000 Tsjechen na de Februari-gebeurtenissen uit hun land zijn ontkomen, van wie zich ongeveer 400 in Engeland be- vinden. De meeste anderen verblij ven in Duitsland en wachten een gelegenheid af naar Engeland of de V.S. te komen. Naar verwacht wordt zulien de diplomatieke vertegenwoordigers der westelijke mogendheden te Mos- kou hedenmiddag een nieuw onder- houd op het Kremlin hebben met Molotof, teneinde een basis__te vin- den voor vier-mogendheden~bespre kingen over de Duitse kwestie. Men verwacht, dat de besprekingen om vijf uur plaatselijke tijd een aan- vang zulien nemen. GTsterenmiddag kwamen de afge- zanten op de Amerikaanse ambas- sade bijeen. Naar men meent heb ben zij nieuwe instructies van hun regeringen ontvangen. Thans gaat de derde week der onderhandelingen te Moskou over het genoemde on- derwerp in. „Als Pater de Greeve spreekt", zo zeide de Minister, „denk ik steeds aan dat vuur vanwege de diep in- dringende directheid, de overtui ging, de sprankelende oorspronke- lijkheid en de liefdevolle kracht van zijn woorden". Minister Sassen, die als gijzelaar met de radio-priester in St. Mi chielsgestel verbleef en daar met hem de komende sociale problemen besprak, wees er voorts op „dat in de Greeve er steeds is het vunge geloof in het goede in iedere mens, steeds dat licht uit het allereerste Lichtbaken met de aanhaling uit St Jan over het Licht der Wereld dat kwam om er te blijven en dat in onze radio-priester zo een voortref- felijke reflector heeft gevonden De Minister maakte bekend. dat de jubilaris benoemd is tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. En de penningmeester van het Henri de Greeve Fonds bood hem het Zilve ren Boek der Naastenliefde aan, dat een dankbetuiging is van zijn vrien den en alle namen bevat van hen die luisteren naar het Lichtbaken en hebben bij gedragen tot dit Fonds. Voor in het boek prijkt de naam van Kardinaal de Jong, de eerste die zi.in gave schonk voor de verwezenliiking van de plaiinen van Henri de Greeve: Het uitzSaien van het zaad van een daadwerkelijke naastenliefde. ,.Ook vindt men er de namen in van vele eenvoudige lieden die hun penningske bijI de nuchtere bankier met een blijde glimlach zijn komen brengen zo zeide Mr Minderop in zijn speech Dit Zilveren Boek is een Bijbel der Naastenliefde. Voorts was er de doos waarin alle girostrookjes ge borgen waren. Op het deksel stond „Ad Multos Annos". De giroafdeling moest op zekere dag het fantastisch aantal van 5924 bijschrijvingen op een nummer verwerken! Vrienden uit binnen- en buitenland hebben tot het Henri de Greeve Fonds bij gedragen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Ere-Kanun- nik van het Hoogwaardig Kathe- draal-Kapittel te Haarlem* de Hoog- Eerw. Heer J. P. J. Kok, Deken en Pastoor te Delft. Enige tijd geleden hebben de de- tailhandeiaren in vis geprotesteerd tegen de volgens hen te lage prijs van haring. In een uitvocrige motivering heeft het direqtoraat-generaai van de prijzen het protest echter afgewezen op grond van het feit, dat de om- schreven moellijkheden niet steek- houdend zijn en de prijsbepaling normaal werd afgewogen met aan- voer, winstverhouding en omzet. De haring houdt dus dezelfde prijs. Voor de kroning van Koningin Juliana zuilen behalve Fanny Blan- kersKoen, ook de president van 't Nederlands Olympisch Comite luit. kol. C. F. Pahud de Mortanges en de aanvoerder van het Nederlands voetbaielftal, Arie de Vroet, als of ficiele gasten worden uitgenodigd. honderd persoonlijkheden en leden ken hun aanhankelijkheid betuigen. van katholieke verenigingen, die met vaandels en banieren van hun organisaties waren gekomen, heb ben de Aartsbisschop van Keulen, kardinaal Frings, de apostolische visitator voor Duitsland, bisschop Muench, bisschop Gannon, die het episcopaat van Noord-Amerika ver- tegenwoordigt, de kardinalen van Mechelen Parijs, Westminster, de bisschop van Roermond, evenals de kardinaal-legaat zelf het woord ge voerd. eindigde de plechtigheid en verlie ten de kardinalen, aartsbisschoppen en bisschoppen de een na de ander te voet het stadion, begeleid door krachtig applaus, dat vooral aan- zwol bij het passeren van de Duitse kardinaal Faulhaber, bekend door zijn oppositie tegen het nationaal- socialisme, en ook bij het noemen van de naam van Jacob Kaiser, voormalig voorzitter van de chris- telijk-democratische unie in de Sow jet-zone. ii'km

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1