Moskouse besprekingen spoedigteneinde Hongaarse communisten zijn onderling verdeeld De nood der vluchtelingen in Palestine) Het Prinselijk Gezin bij hetodmiraolzeilen Minister-president Drees heeft zijn functie niet begeerd noch verzocht Voor Alkmaar en omgeving Waarschijnlijk Vrijdag laatste bijeenkomst op het Kremlin Sneekermeer leek een woud van masten Engelandvaarders huldigen de Moeder van Oranjehaven Het is onmogeh/k besprekingen met de Republiek af te breken D1 Organisatie West-Duitsland op achtergrond? Montgomery vraagt vrijwilligers Beroep van Bernadotte op de Ver. Staten Een doorbraak van duizend boten Zo spoedig mogelijk afschaffing der distributie Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Diracteur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. WOENSDAG 18 AUGUSTUS Men gelooft in sommige welingelichte westelijke kringen te Moskou, dot Molotof een uiterst belangrijke mededeling betreffende Duitsland heeft overhandigd aan de drie afgezanten van de westelijke mogendheden tijdens het onderhoud op het Kremlin van Maandagavond. want de vrede is broeierig Schilderijen voor de „Willem Ruys" Het waren er 400 Bankbiljettencirculatie ingekrompen ECONOMISCHE TOESTAND OOST-JAVA goaf steeds meer vooruit Het hoogtepunt van de Sneker zeilweek. Een vlootrevue en het z.g. admiraal-zeilen. De Prinselijke familie woonde deze grootse zeilgebeurtenis bij aan boord van zijn jacht „Piet Hein". Het Prinselijk jacht te midden van de honderden zeilvaartuigen. (Luchtfoto K.L.M.) Pauselijke missie bij de inhuldiging Soekarno verleent amnestic In de nieuwe kerk te Amster dam, waar Koningin Juliana officieel ingehuldigd zal wor den, is men bezig de laatste hand te leggen aan de voor- bereidingen. De panelen van het beroemde orgel zijn na zorgvuldige restauratie weer op hun plaatsen aangebracht, de prachtige preekstoel is ge heel schoongemaakt en geres- taureerd. Een kijkje door de kerk, waar men juist bezig is de lampen aan te brengen, die voor de speciale belichting voor de filmoperateurs en foto- grafen moeten dienen. HERTOG VAN ALVA KAN NIET NAAR DELFT Spaanse regering weigert vergunning Stakende Franse dokters md- m De zeereerw. heer K. A. H. van Veen, pastoor der parochie van a L Vr. Onbevlekt Ontvangen te Den Helder, vierde Zaterdag en Zondag zijn 40-jarig priesterfeest. Hier ziet men de jubilaris, die reeds meer dan 20 jaar pastoor is in de marinestad, voor Zijn kerk, tijdens de feestelijke ontvangst op Zaterdagavond. Westelijke Gouverneurs te Berlijn Herremans Woensdag naar Indonesia er ONTVANGST OP HET LOO E TWEEDE KAMER heeft gisteren de debatten voortgezet over de Regeringsverklaring. In deze vergadering heeft de minis ter-president, de heer W. Drees, de sprekers beantwoord. De heer Drees verkiaarde de functie van minister-president niet verzocht of begeerd te hebben. LUCHTOPERATIES OP MALAKKA Nieuuu N o ordhollands Buiten God is t nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig (Vonde I) 44e JAARGANG - NUMMER 11339 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank De aard van de mededeling werd niet bekend gemaakt en de over- handiging ervan kan nog niet be- vestigd worden door de naaste om geving van de afgezanten. Het. feit, dat de afgezanten zelfs nog minder mededeelzaam waren dan ooit na afloop van de b esprekingen van Maandagavond. wordt door sommi ge waarnemers uitgelegd als een aanwijzing vaar de juistheid van het bericht. Dinsdag heerste er een koorts- achtige bedrijvigheid op de ambas- sades der drie Westelijke mogend heden, met name de Britse ambas- sade, waar typisten, deskundigen in Bussische aangelegenheden, code- bedienden en radio-personeel bezig ■waren aan het uitvoerige rapport over de bijeenkomst, die drie en een half uur duurde. Frank Roberts, de Engelse afgezant, en Geoffrey Har rison, de Britse gezant in Moskou, hadden het gisterenavond te druk om gestoord te worden. Vele waarnemers te Moskou ge- loven, dat de besprekingen ten ein- de lopen en een beslissing binnen- kort verwacht zou kunnen worden. De meesten verwachten echter nog minstens een bijeenkomst op het Kremlin. Men verklaart in kringen, die in nauwe betrekking staan tot bet Russische militaire bestuur te Ber- lijn dat op Karlshors, het hoofd- kwartier van de Russen in Berlijn, zeer velen van mening zijn, dat voor Vrijdag nog een bijeenkomst tussen Molotof en de Westelijke afgezan ten zal -worden gehouden. Deze zou de reeks sluiten. De bespreking van Maandag avond wordt als een laatste poging gekenschetst om de vraagstukken op te lossen, die moeten worden geregeld aleer eventuele verdere onderhandelingen met de Sowjet- Unie geentameerd kunnen worden. In welingelichte kringen te Mos kou verwacht men, dat Donderdag of Vrijdag een bespreking tussen Molotof en de afgezanten der Wes telijke landen zal plaats hebben. De correspondent te Frankfort van de Franse „Soir" meent te kunnen berichten, dat de drie I Westelijke commandanten in Duitsland, de generaals Clay, Ro bertson en Koeni?, voorlopig al- thans, hun organisatiewerk met het oog op de vorming van West Duitsland hebben stopgezeti, om een compromis met Moskou te vergemakkelijken. Voor de correspondent is het of- ficieel stilzwijgen na het langdurig onderhoud, dat de generaals Maan- dag hebben gehad en de verdaging van sommige bijeenkomsten, die betrekking hebben op de toekom- stige organisatie van West Duits land, een aanwijzing, dat de orga nisatie van West Duitsland op de achtergrond is geplaatst. Anderzijds schrijft de „New York Herald Tribune' in haar Parijse editie, dat volgens niet bevestigde verslagen de Westelijke mogendhe den met de Sovjetunie tot een ac- coord zouden zijn gekomen om een einde te maken aan de militai re bezetting van Duitsland een jaar na de ondertekening van het vre- desverdrag Als tegenwicht zou de U.S.S.R. de economische eenheid van Duitsland en de handhaving, zelfs na de evacuatie van geallieer- de troepen in strategische gebie- den, zoals het Ruhrbekken, aan- vaarden. Veldmaarschalk Lord Montgomery chef van de Britse Imperiale Gene- rale Staf, heeft gevraagd om 150 duizend mannelijke en vrouwelijke vrijwilligers" voor aanmelding als reservist voor het landleger, nu „een enigszins broeierige vrede over de wereld hangt". Het is meer een wapenstilstand dan een vrede. Het is een periode van uitputting, welke slechts weergegeven wordt met het woord vrede", aldus Lord Montgo mery. De vrijwilligers zouden tegen het volgend voor jaar nodig zijn. Namens een tijdens de officiele proeftocht van de „Willem Ruys" het vorig jaar gevormd comitte heeft mr. K. P. van der Mandele, voor- zitter van de Kamer van Koophan- del en Fabrieken voor Zuid-Hol- jand, Maandag aan de directie van de Konmklijke Kotterdamse Lloyd twee schilderijen aangeboden, ko- ningln Wilhelmina en prinses Juli ana voorstellende, resp. geschilderd door Charles Eick en Paul Citroen. Spr. herinnerde eraan, dat juist zes jaar geleden Wil|em Ruys zijn le- ven gaf voor het vaderland. „Zijn beeltems", aldus spr., „kan niet be- ter worden geplaatst dan tussen deze beide schilderijen In aan boord van het schip, dat naar hem werd genoemd". Van de zijde der slagers maakte men er ons op attent, dat de ru- moerige vergadering van vakgeno- ten inzake de vleesdtstributie niet door 400, aoals wij meldden, maar door 4000 slagers zou zijn bezocht. Naar aanleiding daarvan moeten wij opmerken, dat inderdaad in som mige bladen wel van vierhonderd en ook van vierduizend in hetzelfde verslag! is gesproken, maar dat het in werkelijkheid 400 moet zijn. Zo is ook in een verbeterd bericht van het A.N.P. medegedeeld. ,Voigens de Weekstaat van de Nederlandse Bank is de geldmarkt ruimer geworden, hetgeen o.m. tot ulting komt in de inkrimping van Volgens de corresponded van het Zwitserse blad „Die Tat" zouden er in de gelederen van de Hongaarse communistische partij ernstige me- ningsverschillen bestaan. Hij deelt hierover het volgende mede: „Reeds enige tijd kon men een zekere ontevredenheid opmerken over de officiele communistische leider Rakosi, en langzaam aan be- gint men een inzicht te krijgen in de zaken van de Hongaarse macht- hebbers. De Hongaarse communistische de bankbiljettencirculatie met 17 I partij valt in drie groepen uiteen. millioen gulden tot f 3.003.618.500.— 1 Ten eerste is er een op Moskou ge- De bemiddelaar der V. N. voor Palestina, heeft cen beroep ge- daan op de V. S. voor onmiddel- lijkc hulp in verband met de vluchtelingen in Palestina. Het succes van zijn werk hangt hier- van af, zo zegt hij. Er heersen epidemieen en de winter nadert. Bernadotte verzocht de V. S. om 2500 ton tarwe, honderd ton vlees in blik, vijftig ton kaas, vijftig ton bo- Op vrijwel elk gebied valt op Oost-Java van maand tot maand een geleidelijke vooruitgang waar te nemen. De steeds stijgende cij- fers van het personen- en goede- renvervoer der spoorwegen zijn hiervan een goed voorbeeld. Alle 38 suiker- en 18 tabakson- dernemingen hebben thans het eigen beheer weer op zich genomen, terwijl dit voor 97 van de 119 berg- cultuurondernemingen eveneens het geval is. Van de 78 bergcultuuron- dernemingen met rubberaanplantin- gen zijn er thans weer 55 in pro- ductie Ook zijn ondanks de vele vernielingen weer 91 van de 108 rijstpellerijen in bedrijf gesteld. Per ultimo Juni waren 2012 in- dustriele bedrijven geregistreerd, waarvan in het Soerabajase 1279 en in het Malangse 379. De batikkerijen in het ressort Soerabaja produceer- den in Juni ruim 125.000 sarongs en ook elders is deze bedrijfstak snel in opkomst. Alle grotere we- verijen zijn thans. hoewel nog met op voile capaciteit. weer in bedrijf. Ook de sigarettennroductie beweegt zich in stijgende liin. De gezamen- lijke productie is thans - 150 mil lioen stuks per maand. Faroka nam hiervan in Juni 83 millioen voor ziin rekening tegen 63 millioen m Mei De industriele producte m Oost-Java is echter in zeer belang rijke mate afhankelijk van de pre- caire situatie der electriciteitsvoor- ziening. „HALLO BEATRIX, weg daar". Een bulderende stem klonk oyer het Sneekermeer. Beatrix, de prinses keek op, half verschrikt. Doch deze barse woorden, gesproken via een luidspreker vanal een boot der rijkspolitie te water, golden niet haar, maar een plezierboot van dezelfde naam, die Dinsdagmiddag na het admi- raal-zeilen het prinselijk jacht de „Piet Hein" te dicht naderde. r Trouwens de ..Beatrix" was niet de enige, die een kleine maar lui- de vermaning van de waterpolitie moest incasseren. „He Froukje, gaat u bakboord uit of moet u bakboord uit gezet worden," bulderde de stem. En Froukje ging, langzaam onwillig, zichzelf de tijd gunnende voor een laatste blik op de Piet Hein en zijn hoge opvarenden, die dit jaar de Sneekweek tot zo'n bij- zondere gebeurtenis maakten. Om half drie gisterenmiddag ar- riveerde het prinselijk gezin met uitzondering van het jongste prin- sesje aan de Jousterkade te Sneek, waar de Piet Hein reeds lag ge- meerd. Vijf minuten later zette het jacht koers naar het Sneeker meer. Het was een zeer rustige tocht, want de politie had aange- kondigd, dat de toegang tot het Sneekermeer tot twee uur open was, zodat iedereen, die maar een boot bezat of een plaatsje op een vaartuig had kunnen bemachtigen op dat tijdstip al op het grote Friese water lag. Het begon met een vlootrevue. Onder het gejuich der opvarenden en het lawaai der scheepstoeters voer de Piet Hein statig langs de honderden, ja misschien wel dui zend schepen, die> daar gisteren middag lagen. Prinses Juliana, de pnns en de prinsesjes waren gisterenmiddag naar Sneek gekomen om een oude traditie te zien herleven. Het Ad- miraalzeilen. En zij zagen het. Drie groepen van elk zestien jachten, 30 vierk m.. Regenbogen en 16 vierk mgeleid door het Admiraalsjacht zeilden in kiel- en in frontlinie voorbij. Het was een groots ge- zicht en de vorstelijke bezoekers van hetl Sneekermeer sloegen de bewegingen der imposante groepen met. onverflauwde belangstelling gade. Doch het Admiraalzeilen, hoe kunstig en imposant het ook mocht zijn. het zou niet het hoogtepunt vdrmen van de middag. ter en twintig ton DDT. Hij verzocht tien procent van deze artikelen on- middellijk naar Saoedie-Arabie te zenden en de rest binnen drie maan- den Bernadotte heeft minister Mar shall gevraagd over uiterlijk tien dagen te antwoorden. Een vertegen- woordiger van het Amerikaanse mi- nisterie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat het verzoek als spoedzaak behandeid wordt. Bernadotte verzekerde, dat de toe- stand der vluchteliiigen wanhopig is. Dertig procent hunner bestond uit kinderen onder de vijf jaar en tien procent hunner bestond uit vrouwen in verwachting of jonge moeders. „Afgezien van kleine voor- raden bloem", zei hij, „zijn zij bijna geheel zonder voedsel". Wijzende op de „uitgebreide en belangrijke handelsbetrekkingen" van de V. S met het midden-oosten verkiaarde Bernadotte, dat eerstge- noemd land om die reden snel moest ingrijpen. Hij voegde er aan toe, dat hij ook een beroep deed op het internatio- nale kindernoodfonds. Uit Geneve wordt inmiddels ge- meid, dat het bestuur van het in- ternationale kindernoodfonds der V.N. met algemene stemmen heeft besloten een nood-programma, lo- pende over twee mfeanden, af te werken ten behoeve van vrouwen en kinderen, die moesten vluchten in verband met <16 gevechtshande- lingen. Vlees] volle-melkpoeder, margari ne, fruit, kaas en vis zullen over enige weken naar Palestina worden verscheept, tezamen voor een bedrag van 411.000 dollar De delegatie der V.S. te Lake Success heeft verklaard, dat het vluchtelingenprobieem ernsflge be- zorgdheid bij de regering dter V.S. heeft gewekt, „niet alieen om hu- manitaire redenen, doch ook we- gens de uitwerking van dit vraag- stuk op een vreedzame regeling van de toekomstige toestand in Pales tina. In de verklarmg werd geen directe hulp beloofd, doch er wer- den enige organisaties genoemd, die vrijwillig hulp verleenden of bereid waren dit te doen. Aangaande de joden op Cyprus verwees de verklaring naar „andere, gezaghebbende bronnen". orienteerde links-radicale groep, waartoe de meest invloedrijke man- nen van het huidige regime be- horen. Deze groep Kreeg tot voor kort van Sjdanof nauwkeurige inlichtin- gen over de strijd tegen de gods- diensten en de liquidering van het klein-grondbezit, het vervangen van alle niet-communistische officieren en onderofficieren bij de honveds, grensjagersbataljons en politie en zekere orders tot zuivering der Hon gaarse C.P. Ten tweede is er een middengroep van zogenaamde nationale commu nisten. die in feite ook anti-semie- tisch is en een Hongaars „commu- nisme" voorstaat. Hun streven heeft echter geen vooruitzichten. Sinds de kwestie met Tito zijn ze zeer be- drukt en neerslachtig. De derde groep is de rechtse groep. Dit zijn in de eerste plaats die communisten, die in de afge- lopen drie jaar een in dollars be- legd vermogen hebben verworven. Zij willen nu van hun positie en goede leven genieten en wensen uiteraard rust en orde. Zij zijn daar- om tegen maatregelen voor sociali- sering en tegen zuivering van aller- lei aard. De nieuwe president van de repu- bliek, Szakasits, kan in dit verband genoemd worden. Deze drie groepen strijden met alle middelen om de macht in Hon- garije. Momenteel gaat deze strijd voornamelijk tussen Gero en Reva van de eerste groep, en de vroegere vriend van Rakosi, de president van de Hongaarse communistische arbei- derspartij, Kosa." Nader vernemen wij, dat bij de innuiaigingspiechtigheid op 6 Sep tember te Amsterdam Portugal ver- tegenwooriT-gd zal worden door de Portugese ambassadeur te Londen, de hertog van Palmella als ambas sadeur in bijzondere zending. Voorts worden verwacht missies van Z. H de Paus, Ierland en Griekeniand. xer geiegenheid van de derde verjaarciag van de republiek heeft SbeKarno amnestie verleend aan majoor Soedarsono en aan de ande- ren, die hun gevangenisstraf uitzit- ten voor het piegen van de staats- greep in Juli 1946. Aan de hertog van Berwyck Alva een nakomehng van de beruchte Hertog ven Alva, die voor de ten- toonstelling van de Vrede van Mun- ster in het Prinsenhof te Delft enkele expositiestukken had afge- staan en in verband hiermede een reis naar Nederland zou onderne- men, is door de Spaanse regering een uitreisvergunning geweigerd. De dokters in Chaurmont in Oost- Frankrijk, hebben aangekondigd in staking te gaan, tot hun belasting- aanslagen vermlnderd zouden zijn. Alle spreekuren in de stad van 18 duizend zielen waren afgelast. Ern stige gevallen hadden echter de aandacht. zoals de 4 .U'l' organisatoren het op papier had den gezet. Het hoogtepqnt van deze Sneekdag werd iets heel anders. Het werd een onverwachte, onge- kunstelde, maar ook niet te stui- ten doorbraak van de duizend bo ten, de Schouwen, Valken, Barken, Regenbogen, Pampusjachten, Shar pies, Vrijbuiters en wat. zich nog meer voor vaartuigen met of zonder zeil op het Sneekermeer bevonden. Een ogenblik was het, of het water was verdwenen en met het water de Piet Hein. Het was nog slechts een woud van masten en zeilen. Men kon over afstanden van honderden meters van de ene boot op de andere stappen. En temidden van dit gekrioel doken geweldige gevaarten op, waarop honderden Friezen, dicht opeen- gepakt trachtten ook een blik op dat fraaie vorstelijke jacht te kun nen slaan, waarop vooral Bea trix en Irene met grote verba- zing dit schouwspel gadesloegen. Steeds meer boten omringden de Piet Hein. steeds meer vernauwde zich de kring om het jacht. Reeds raakten enige zeiljachten het schip De positie van de Piet Hein scheen een ogenblik hachelljk. Toen kwam de rijkspolitie te water. Enorme. angstaanjagende stemmen klonken over het water: „Van de Piet Hein vandaanDe grote schoonmaak begon De Beatrixen, de Pionokkio's de Drie Gebroeders, de Froukjes, ze moesten er aangeloven. De on- barmhartige stem van politieboot RP 75 had het pleit gewonnen. Het water werd weer zichtbaar, de masten versoreidden zich over het water, de Piet Hein kon weer va- ren. Dat gebeurde zo tegen half ze- ven. Via de Friese Meren ging het naar het IJsselmeer. Vannacht zul len de opvarenden aan boord blij- ven Morgenvroeg komen zij in Muiden aan en vandaar gaat men per auto naar het Lofi. Doch dit, alles soeelt zich weer af in Holland en Gelderland. De miutaire gouverneurs van de drie Westelijke zones van Duitsland hebben, nadat zij uit Frankfort te Heriijn waren aangekomen, op het Britse hoofdkwartier aldaar verga- derd, zo meldt het Duitse Nieuws- bureau DPD. Er werd na -te verga dering geen communique uitgegeven Voor de Friezen is belangrijk, dat zij het prinselijk gezin weer eens in hun midden hebben gehad en nog wel tijdens een zo speci- fiek Fries gebeuren. Zij fiebben er van gehotftn in de wetenschap de prinses voor het laatst als prinses in hun Friesland te hebben mogen bejubelen. Het Belgische lid van de Commis- sie van Goede Diensten, de heer Herremans, zal waarschijnlijk vol gende week Woensdag 25 Augustus, via Amsterdam naar Batavia reizen. - Dinsdagmiddag is een groep En gelandvaarders, ten getale van 25U man, door H. M. de Koningin op Paleis het Loo ontvangen. De ontvangst droeg hetzelfde ka- rakter, dat dergelijke bijeenkomsten tijdens de oorlogsjaren plachten te hebben, als de Koningin een bezoek bracht aan het clubhuis in Londen, genaamd ..Oranjehaven". Omstreeks 4 uur arriveerden de bezoekers en zij bleven de gasten van de Koningin tot half zes Gedurende die tijd heeft HiM. zich voortdurend te midden der bezoe kers bewogen. De voorzitter van de club van Engelandvaarders, Pater A. F. M. Monchen, die thans legeraalmoeze- nier is, bood H. M. een plaquette aan, waarop aan de voorzijde een afbeelding van de woning van de Koningin in Londen te zien is. De achterzijde draagt de opdracht: „Aan de Moeder van Oranjehaven". Bij deze aanbieding gewaagde Pater Monchen zowel van de blijde als de droevige dagen in Engeland doorgebracht. Vervolgens herdacht het gezelschap de gevallenen. Pater Monchen zinspeelde in zijn toe- spraak nog op het komende afscheid van H. M. In haar antwoord gaf de Koningin echter te kennen, dat van 1 een afscheid ten aanzien van de illegaliteit geen sprake kan zijn, want zij hoopt nog vele maien te midden der Engelandvaarders te vertoeven. Tot slot van de ontvangst werd de Engelandvaarders in de tuin achter het paleis thee aangeboden. m m a i gestaan, waarvan niemand een ver- Spreker merkte op, dat zijn taak verlicht is door het feit, dat in dit aebat de fracties onderling over de formats hebben gesproken. Over de persoonswisselingen zeide hij wei- nig, het niet-terugkeren van minis ters sluit waardering niet uit. Ten aanzien van de positie van de heer van Schaik merkte hij o.a. op, dat het van belang kan wezen, dat staatslieden in een kabinet zit- ting hebben zonder portefeuille. Hij wees op mr. van Schaiks parlemen- taire ervaring. Op staatsrechtelijk gebied zal veel arbeid te verriehten zijn, voor de heer van Schaik zal daar een belangrijke taak liggen. Het kabinet is van mening, dat er behoefte is aan een minister van landsverdediging. Het door het ka binet aanvaarde program hangt wel samen met het program, dat dr. Beel aan de vier fracties had voorgelegd. Het is niet een program, waaraan de fracties gebonden zouden zijn. Landbouw, middenstand, binnen- scheepvaart en andere ter sprake gebrachte categorien hebben de voile aandacht O.m. deelde spr. mede, dat in voorbereiding is een wetsontwerp tot organisatie der ge- zondheidszorg met samenwerking tussen overheid en particuliere or ganisaties. In de avondvergadering zijn rede voortzettend behandelde de heer Drees de Indonesische kwestie, die hij de belangrijkste noemde, daar- bij opmerkend, dat het de vraag is of een bevredigende oplossing kan worden bereikt. Hij wees er op, dat men in geheel zuid-oost- Azie bevolkingen aantreft, die in verwarring en leed zijn gebracht. Geen enkel beleid kan waarbor- gen, dat men voorwaarts kan gaan zonder ongelukken te veroorza- ken. Aanvankelijk was de houding te- genover de Republiek volstrekt af- wijzend en dat was naar sprekers mening juist. De verdere gang van zaken schetsend zeide hij, dat Ne derland voor moeilijkheden heeft gewijzigde politieke en morele ver- houdingen zijn de besprekingen be- gonnen, welke zo becritiseerd zijn. Daaruit zijn resultaten voortgeko- men, die rfienVid kan negeren In de regeringsveixiaring is duidelijk gemaakt, dat ter bepaaide verbinte- nissen zijn aangegaan. Liet men die verbintenissen ios, dan zou men po- litiek en moreel de goodwill ver- liezen, welke internationaal ver worven is. De beoogde staatkundige vorming moet doorgaan ook als we niet met de republiek tot een ge heel bevredigend accdord zouden komen. De moeilijkheid is geweest, dat geen republikeinse regering kon uitvoeren, wat ze op zich had ge nomen. Nederland blijft bereid de economische activiteit te herstel- len, mits de republiek daarop op een aanvaardbare wijze reageert. Gevraagd is de besprekingen met de republiek af te breken; men moet echter goed begrijpen, dat zulks op dit ogenblik onmogelijk is. Ten aanzien van het herstel van rust en orde moet men zich geen illusies maken. Men moet het uit- gestrekte land kennen. om dit te beseffen. De communistische actie is in Indonesie anders dan hier. Concrete feiten, dat duizenden in republikeinse kampen verblijven, zijn niet beschikbaar. Mocht het blijken, dat het zo is, dan zal met de meeste kracht worden aange- stuurd op bevrijding. Het geval- Bondowoso is geen regeringszaak, beslissingen moeten aan de rechter- lijke instanties worden overgelaten. De positie deer Indische Nederlan- ders heeft de aandacht. De kosten van het Nederlandse beleid laten zich niet zo gemakkelijk vaststel- len Van enige druk van het bui- ten'land om de grondwetsherziening af te doen, is geen sprake geweest. In verband met de besprekingen op het Chateau d'Ardennes zeide spr., dat overeengekomen is, dat gepoogd zou worden op 1 Jan. 1950 de economische unie tot stand te brengen. Verder is over eengekomen, zo spoedig mogelijk tot het stelsel van vilije consump- tie terug te keren. De wederzijdse subsidies zullen worden verlaagd, zo is afgesproken, en een gecobr- dineerde investeringspolitiek zal worden nagestreefd. Een debat over de democratie leek spr. onvruchtbaar. In verband met de aangekondigde nagenoeg sluitende begroting vroeg spr. de medewerking der Kamer. Tenslotte wees spr. erop, dat het kabinet on der moeilijke omstandigheden is opgetreden; hij hoopte, dat het Ne-( derland een stuk vooruit zal mogen' brengen op de weg omhoog. Verscheidene leden repliceerden, waarbij vooral de kabinetsforma- tie nader besproken werd. Tien minuten na middernacht werden de discussies gesloten, nadat de minister-president de sprekers nader had beantwoord. De vergadering wordt heden, Woensdagmorgen te elf uur voort gezet. Dan komen de voorstellen tot grondwetsherziening aan de orde. Beautighters en Spitfires van de Royal Airforce zijn Dinsdagmorgen een gecombmeerde operatie begon- nen tegen de communistische gueril- lastrijders in de provincie Bentong van de staat Pahang. De planters in deze streek hadden de autoriteiten gewaarschuwd, dat zij zouden moe ten overwegen te vertrekken wan- neer geen effectiever bescherming verleend zou worden. De viiegtuigen vielen de commu nistische steilingen in de oerwou- den aan met raket- en machine- geweervuur en daarna begon de op- mars der grondstrijdkrachten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1