r C. Boendermaker exposeert Jongeren hielden een week-end Ook de Noordhollandse stagers klagen hun nood ALKMAAR EN OMSTREKEN Bekorende eenvoud Marktberichten Bestaansminimum loopt gevaar PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 18 Augustus 1948 „Roodkapje" in het Gulden Vlies KERMIS IN OPBOUW Fronse Gidsen te gast TENNIS VOOR DE JEUGD Exhibitions op het Sportpark DAMKAMPIOENSCHAP VAN ALKMAAR DAMES, het leven is duur! e> Onze agenda J FEESTEN IN EGMOND AAN ZEE Hulde aan Postfanfare, Rijkspolitie en, Naco WEERSVERWACHTING Nieuwe notaris te Medemblik Een bijdehande jongen van vijf jaar Brand in een xwavelzuurfabriek Marktoverzicht Purmerend Weekoverzichf „De Streek" Voor een tot tweemaal toe volie zaal bracht bet Kinderoperette- gezelschap van Chris Holland uit Den Haag, in het Gulden Vlies het bekende sprookje ..Roodkapje en de Wolf" ten tonele. Deze middag voor de kinderen was georganiseerd door de JSnkabd, de Nederlandse Krulde- niersbond, die in het gehele land ruim tweehonderd van deze voor- stellingen moet afwerken, Een grootscheepse propaganda-actie om door middel van de JtWderen de aandacht van de ouders te vestigen op het doel en streven van de En- kabe.winkeliers. We mogen veronderstellen, dat het sprookje van Roodkapje genoeg bekendheid geniet, zodat een korte beichryvlng van de inhoud hier Wel achterwege kan blijven. Het spel echter is de moeite van het vermelden ten voile waard. In de earste twee bedrijven worden enige dansen uitgevoerd, die ultmunten door perfeetie en afwerking. Het begint met de dans van het vogel- tje, waarblj een staaltje solodang ten beste werd gegeven, dat het applaus, hgtwelk hierna volgde, fey voile waard was. Ook de „dans der vrlendlnnen" oogstte veel waarde- ring, voornamelijk natuurlijk van de kant der oudero toeschouwers. Het elfenballet was voor ons dat- gene, wat wij ervan verwacht had- den. Een serle van graeieuse bewe- glngen, lichte en soepele danspassen kon haast doen vergeten, dat hier melsjes dansten in plaats van rag- fijne elfen. Hetzelfde idee was er bij de dans van Roodkapje en de wolf. Alleraardigst was hier het verschil te zien tussen de ranke fi- guur van Roodkapje en de plompe. massieve verschijning van de wolf, die evenwel bewees ook wel lets te woten van dansen. In het derde be- drijf werd nog een polka gedanst, waar vooral grootmoeder en de jager zorgden voor de nodige hila- riteit. Chris Hofland en zljn staf van medewerkenden hebben een uitsce- kend flguur geslagen. Zowel wat betreft het spel, als de balletdan- sen is hier het, beste gebracht, wat door de Enkabd gebracht kon wor den. Wy wensen de organisatoren en Chris Hofland met zljn gezel- schap bU de volgende uitvoeringen van deze kinderoperette veel succes. ALKMAAR. Stonden er de laatste dagen al in de omgeving van het Canada-plein enige kermiswa- gens opgesteld, gisterenmiddag trok- ken er al verscheidene hoog opgela- den wagens door de straten op weg naar de hun toegewezen standplaat- sen en de jeugfl heeft in de namid- dag en de avonduren al iets kunnen bemerken van de geneugten die haar te wachten staat. Op verschil- lende plaatsen in de stad, o.a, de Nleuwesloot en het Hofplein, begon- nen de spullebazen en ondernemers reeds een begin te maken met het optrekken van hun vermakelykhe- den. Vele wagens hebben de hun toegewezen standplaats reeds inge- nomen en als u dit leest, daveren de pleinen en straten al van de hamer- siagen, kllnkt het geroep der trafc- tor-chauffeurs en knarsen de wielen van de zware materiaalwagens al over Alkmaar's plaveisel. Het op- bouwen van de kermis komt al in voile gang en menigeen, daar be- hoeft men nlet eens nieuwsgierig voor te zljn, gaat al vast eens een kijkje nemen. Ook dit bedrijf heeft een aparte bekoring en velen heb ben er evenveel plezier aan als aan de echte kermis, want ieder jaar komen de exploitanten weer met nieuwe snufjes op amusementsge- bied en steeds valt er iets te bele- ven. Nog een paar dagen en het spul kan beginnen. Onder de vele vreemdeTTngen, <Sie hier tijdens de zomermaanden ko men en gaan, tellen we sinds een dag of twee ook een dertigtal Fran- se gidsen, afkomstig uit de Vendee. De melsjes zijn al ongeveer veer- tien dagen in ons land en trokken via Maastricht en Sittard naar het Noorden. Woensdagavond geven zlj in de aula van het Lyceum een uit- voering, bestaande uit zang, decla- matle en voordracht waarvoor een kleine entree geheven wordt om de kosten van hun verblijf hier te lan- de te kunnen dekken. Alle leden van de jeugdbewegingen, liefst met hun ouders, worden uitgenodigd deze avond bij te wonen. Het is een mooie gelegenheid eens kennis te maken met het leven van de jeugd in andere streken en de meisjes uit de Vendee, een der oudote en beste katholieke streken van Franknjk, verdienen zeker ons medeleven. In samenwerking met het bestuur van district Noord-Hoiiand Noord organiseert de commissie voor Jeugdzorg van de Kon. Ned. Lawn- tennnisbond op Vrijdag 20 Augustus a.s. yoor de tennisspelende jeugd een interessant programma van exhibition van de beste jeugdige tennisspelers onder de bekwame lor ding van de tennisleraar Gourovich, trainer der Davis-cup-speiers, door meisjes en jongens te spelen Deze demonstraties, die de belangsteiiing van ouderen en vooral van jeugd- ieiders overwaard zijn, is gratis toe- gankelijk. De banen zijn welwillend ter beschikking gesteid door de di- reetie van het Gemeentoiijk Sport- park. Ilet programma vermeldt: Opening te 11 uur, daarna exhibt- tion-wedstryden tussen de beste jeugdspelers en speeisters, onder wie nationale kampioenen. Openbare les door de beer Gou rovich aan een aantal leerlingen ongeveer 12 jaar in service, volley eilZ. 13.14 uur rust en lunch. Vervolgens wedstrijden van jeugdkampioenen tegen en met spe- lers van diverse leeftijden uit ons district waarbij de leider aanwij- zmgen zal geven over opslellirg tactiek en dergs.ijke Noordhoitaadse jeugdspelers die zict die dag met hun tegenstsnaers \uiien melon en mede willen spe- ien kunnen zich persoonlijk of via ,:et bestuur van hun club r.pgr-ven bij de heer van Keeken te Beakum u. K 2518 - 859. Men verzuime met ieze leerzame demonstraties bij te wonen. FEEST-OPVOERING CANTECLEER ALKMAAR. In de jubileum- feestweek zal het bekende Alk- maarse toneelgezelschap Cantecleer een tweetal speciale opvoeringen geven van het Amerikaanse blij- spel: Je kunt het toch niet mee- nemen. De opvoeringen, die in het ka- der van de Oranjefeesten plaats hebben in het Gulden Vlies, zullen tegen zeer populaire prijzen toe- gankelijk gesteid worden. Gezien het karakter van hetgeen geboden zpl worden kunnen wij onze lezers nu reeds aanbevelen een der avon- den van Woensdag of Donderdag 1 en 2 September voor Cantecleer te reserveren. In de partij Schuit-Kruider kreeg laatstgenoemde door 'n onverwach- te grote afruil groot voordeel, wist dit echter niet ten voile uit te bui- ten en Sehuit forceerde sncl door- braak naar dam, waarop tot remise werd besloten. De Bree kreeg, na matig ope- ningsspel van zijn tegenstander Oud, schpfwinst en kon met enkele zet- ten een winststand bereiken. Op het juiste moment, toen ieder „de" zet verwachtte, faalde de Bree en Oud kreeg gelegenheid door een slagzet- je een voile remise te behalen. Door onnauwkeurig spel van de Bree, iwist hij zelfs nog te winnen. Mooyboer kon het tegen Schuit niet bolwerken en verloor. Kernels ging tegen Oud een zeer voordelig eindspel in, door diversee dreigingen wist Oud zich sterk te verdedigen en Hemels moest met remise genoegen nemen. De enige die in dit tournooi nog ongeslagen was. H. Kruider, verloor van Ravensteyn, in tegen alle theo- rie indruisend openingsspel. Verver en de Bree deelden de punten broederlijk. Stand: Ravensteyn 9 uit 6, Oud 7 uit 6, Hemels 5 uit 6, Kruider 6 uit 6, de Bree 5 uit 6. Schuit 5 uit 5 en Verver en Mooyboer ieder 4 uit 6. In de eerste klasse waren de uit- slagen als volgt; Geuzebroekde Haas 14 Woonijk.Toepoel 11 HelderSmolenaars afgebr. SmolenaarsStam 1-—1 JornaJelder (1—2 ToepoelPeerdeman 2—0 Dp Haas—Woonijk 20 De Haas ..for ever", onbedreigd en ongeslagen aan de kop met 11 pt. uit 7 partijen. 2e klasstf: VeenVeenstra 2—0 Langras Sr.—Langras Jr. 0—2 BiiwaardVeenstra 2—0 Miedema—Langras Jr. 0—2 Brinkhof—Miedema 0—2 Indien hier Langras Jr. zijn laat ste partij tesen Brinkhof wint. ein- digt hij geliik met Bijwaard, ieder 11 pt, uit 6 partijen. 3e klasse: KlinkhamerSpaans 20 Wijnv. Leeuwen 0—2 SmolenaarsBruggeman 11 Bruggeman—Wijn J—1 KlinkhamerKorn 11 Stand: Klinkhamer 8 punten uit 5 partijen, op de voet gevolgd door Korn met 7 pt. uit 5 partijen. Er is werk, veel werk, aan de winkel, Onze omvangriike export-orders moeten tydig gereed komen. Stelt U uw middag beschikbaar? U kunt in onze gekoelde en gezellige lokalen aan de totstandko- ming der export-orders me- dewerken. Het is prettig zelf een aan- deel te hebben in de luxe verpakking onzer chocolade- artikelen. Het schenkt U vol- doening en uw financiele positie vaart er wel bij. RINGERS' CACAO- en CHO- COLADEFABRIEKEN N.V., Noorderkade 20, Alkmaar heeft uw hulp nodig. ALKMAAR: A.B.T.: Krijgen is de kunst. APOTHEKEN: Apotheek Schouten-Oele, Koorstr. 47. NACHTDIENST TAXI'S: Adr. Louwe, Geestersingel 26, telef. 2290. Tentironstellingen. BERGEN: Zaal Boenderma- ker: werk van C. Boender- maker; De Takel: Jaap Min; Kunsthandel Hopman: Tdkeningen van Mafhieu Wiegman; Huis met de pi- laren: Bergense jongeren. In de export ligt vaart besloten. onze wel- Komt U eens praten dan kunnen wij U onze bedoeling duidelijk maken. (Adv.) DEELNAME ALKMAAR-DAG ALKMAAR, Zogls wij reeds meldden, zal er op Zaterdag a s, op Schiphol een speciaie Alkmaar-dag worden gehouden, waarbij het vlieg- veld m het teken van d§ verschii- iende attraetiesen bijzonderheden, welke Alkmaar de vreemdelingen bieat, zal staan. Men ziet er het hele Alkmaarse gebeuren van een kaasmarkt en alles wat er aan ver- bonden is va'n dichtbij, terwul men ook kennis maakt met de folklore van Noord-Holland in de vorm van Westfyigse boerendansen Het ge- heel wordt opgeiuisterd door de Alkmaarse Fostnarmonie en de turnsters uit de kaasstad zorgen ook voor een attractie, Daaarnaast bestaat er tevens ge legenheid nader kennis te maken met het na de oorlog zo praeRVig nersteide KLM-bedrijf, met recht de trots van onze natie en zal men rondgangen over het vliegveld en door de hangars kunnen maken.' Deeiname aan deze dag is voor vele belangstellenden mogelijk mits men zich tijdig opgeeft by de VVV. Voor bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer, NED. KATH. VROUWEN- BEWEGING, AFD. K. A. V. ALKMAAR. Uitslag der ge houden verloting: 7151 schemer- lamp; 4325 wollen deken; 3219 el, strijkijzer; 4933 vulpen; 3947 wa- terstel; 1117 glazen, ontbijtservies; 105 emaille pan; 4496 emaille le- pelrek; 4131 roomstel; 1836 fluit- ketel; 4198 emaille steelpan: 3180 kinderkapstokje; 3658 kinderkap- stokje; 2960 kop en schotel; 6058 kop en schotel; 6138 jampot: 3646 fruittestje; 4306 koffie-, thee- en suikerbussen; 277 bal; 381 asbak; 5907 vulpotlood; 3238 spons- en zeemlap. Bovenstaande prijzen kunnen worden afgehaald by mevr. Van Slingerland, Kennemersingel 26, Tel. 3302. S0-JARIG ZAKENJUBILEUM Op Donderdag 19 Augustus a.s. herdenkt de N.V. The American Rubber Comp. het feit, dat voor dertig jaar de zaak door de heer N. A. J. Schellings werd opgericht. Dit zakenjubileum zal feestelijk herdacht worden, waartoe 's mor- gens te 9 uur een gezongen H. Mis t-t.v. de stichter zal woraen opge- dragen in de St. Laurentiuskerk aan het Verdronkenoord. De feestelijkheden worden verder in het Victory-hotel gehouden, waarbij om 2.30 uur een receptie door de direetie. 's Avonds wordt de bedrijfsfilm vertoond gevolgd door een revue, aangeboden door het personeel. ONTVANGST MAJOR VAN BATH De burgemeester verzoekt de ln- gezetenen met aandrang ter gele genheid van de ontvancst van de Major van Bath en tV vertegen- woordlging van het ;»meentebe- stuur van die stad, door het ge- meentebestuur van Alkmaar op Donderdag a.s van 18 tot 20 uur en op Vrydag d.o.v. de gehele dag de vlag te willen uitsteken om aldus uitlng te geven aan de vreugde over de komst van de stadsvertegen- woordigers der stad, die na de be- vryding zoveel voor Alkmaar heeft gedaan. JUBILEUMFONDS H. M. DE KONINGIN Alle R. K. Kerkzangers worden verzocht de repetitie van a.s. Don derdag 8 uur in het lokaal van de heer ten Bosch (voorheen de Wit) Luttik Oudorp, by te wonen. Onze kerkzangers moeten by het concert op 31 Augustus goed voor de dag komen, daarom wordt men verzocht geen repetities meer te verzuimen. ORANJE NASSAU-CANTATE Op a.s. Vrijdag 's avonds 7.30 uur in het Murmellius gymnasium repe tities voor de dames, meisjes en jongens. Komt alien. BERGEN. De tentoonstelling, die C. Boendermaker in de stemmi- ge en voor expositie uitermate ge- schikte zaal-Boendermaker, uit eigen werk heeft samengesteld, biedt de ontvankelijke bezoeker meer dan een dertigtal schilderijen zonder meer. Het is een uitgezochte verzameling die, hoe eenvoudig het werk soms ook aandoet, bekoort door haar warmte van kleur en het weldadige, rustige, van de vele voorstellingen. Rust, waar vindt met het in deze verwarde dagen, is wel een van de kenmerken waar- door het werk van Boendermaker de aandacht trekt. Het komt tot uiting in de wijze van schilderen en in de keuze van de onderwerpen, Boendermaker brengt b.v, zijn verf glad op het doek, hu vermydt dikke kiodderg verf met het gevolg dat het aanzicht soms iets aan bewo- genheid mist. Hij schiidert gaarne bloemen en stillevens die ware stukjes realiteit zijn. Zijn kleuren weet hij goed te mengen, zijn toke ning is fors van lyn. In verscbilien- de werken toont de schilder een sterke neiging tot het realisme, het geen niet altijd ten voile aanvaard- baar is. Zijn visie op de dingen rondom hem is echter zuiver. Neem b.v. die avondstemmingen aan de duinen, zie de zon die achter de licht wuivende helm ondergaat, of bekijk de golven, even door het zilveren maanlicht beroert, die op het stille strand klotsen, het is alles met een grote zin voor de werke- lijkheid gegeven en het spreekt een eigen taal. die men slechts beluiste- ren kan op een stille avond langs het strand. We zagen een werkelijk uitste- kend duinlandschap, zo'n top, even glooiend, waarvan men de contou- ren op een late avond heeft bewon- derd, maar die men zich niet juist voor de geest kan halen, en waar van men geneigd is te zeggen: ,.ja, nu weet ik het weer, z6 was het", Neem zijn vaas met clematis, de wondermooie paarse bloem, of de pul met asters, een der mooiste stukjes van de verzameling: bezie zijn stillevens, het ligt er zo sim- pel, maar zo werkelijk voor U Werken die geen problemen stellen, maar alien doen kijken en nog eens kijken- Als een base in de woestijn der vele-ismen, die men vandaag de dag voorgezet krijgt. doet zich dit werkelijk aan de belangstfellende beschouwer voor en men doet gped deze verzameling te gaan zien. Vooral zij. die een begin gemaakt hebben met het zien en genieten van sehilderwerken. kunnen er een verdienstelyke middag doorbrengen. L. S. Het door de gezameRjke jonge ren, uit de kringen den Haag, Amsterdam en den Helder, geor- ganiseerde weekend, wat gehou den is op Graft is een succes ge- worden. Hoewel de deeiname minder was dan aanvankeljjk de bedoe ling is geweest, was uiteindelijk de opkomst zeer bevredigend. Ook het weer werkte mee, zo- doende kon het programma ge- heel voigens plan worden afge- werkt_ Nadat Zaterdagavond om 7 uur de inwendige mens was versterkt, sprak Rector Paap op het erf van Gebr. Konijn in de Graftermeer, over „Vacantie en ontspanning in Katholieke geest". in een gloedvoiie rede, waarnaar door alien met de meeste aandacht werd geluisterd, zette de Eerw. spreker uiteen hoe men zijn vacan- tie kan en moet doorbrengen, om het doel van een vacantie te berei ken, ni. met als resuitaat een iicha- melijke en geesteiljke opfrissing, waardoor men weer een heel jaar vooruit kan, en waaruit men de kracht kan putten om alle moei- lijkheden te overwinnen. Wij hebben, aldus Rector Paap, als Katholiek een taak te vervullen, onze euituur uitdragen, in deze materialistische wereld, zonder sen- timenteel te zyn, genieten van de natuur op een wljze die andere tot voorbeeld strekt. Het gemengde zwemmen en kamperen werd voor al afgekeurd, waarvoor dient dit ook. Een ingebeelde ziekte is ver- keerd, maar onze zwakheid is niet mgebeeld en waarom dan nocffeloos op de proef stellen Op buitengewoon moole wljze, werd door Rector Paap, daarblj en kele delen van een door Z. H. den Paus tot de meisjes gehouden rede, citerende, de waarde van het meisje geschilderd. Meisjes zijn bloemen en moeten als zodanig behandeld worden. Tot slot zag Z. E. de verkerings- tyd vooral als de tijd waarin al sa- men gebouwd moet worden, om dat mooie mozaiek, wat huwelyk heet, op te bouwen, door zuivere gedach- te, gesteund door echte liefde, los van alle verkeerde begrippen. Door de heer C Woestenburg werd Rector Paap hartelijk dank gebracht voor zljn mooie en diepe woorden. De avond werd besloten met een kampvuur, opgeiuisterd door zang en deciamatie. Zondagmorgen begon de dag met een H. Mis in de parochiekerk, waarna ontbeten werd in de boea- derij. Met motorboten werd een tocht gemaakt door de Eilandspol- der waarna de N.H. Kerk te de Rijp werd bezichtigd, waar door de heer van Houwelingen een uiteen- zetting werd gegeven betreffende de geschiedenis van deze kerk en een ultieg en betekenis van de diverse prachtig gebrandschiiderde ramen, zeer voidaan trok het gezeischap weer per motorboot op de Grafter meer aan. Hier werd een heerlijk bord soep gegeten met brood en een bord pap na, waarna een uurtje werd gevuld met toneelstukjes en dergeiijke, een echt gezellige boei. Om twee uur sprak de heer v. d. Knaap over: Problemen rond onder- wys. ontwikkeling en opvoeding. Er werd met aandacht geluisterd naar de goede en geestige rede, waarna nog een half uur besteed werd aan een vruchtbare gedachte- wisseling. Door de heer G. Luyckx werd de spreker dank gebracht,, voor het ge- sproken woord, ook werden de deelnemers bedankt voor hun aan- wezigheid. Hij was biy dat het doel van deze byeenkomst, n.l het samenbrengen van jongeren uit di verse kringen, waardoor men eens van gedachte kan wisselen, en het behandelen van een niet te zware stof, afgewisseid en omlyst door vermaak en genieten van de natuur, over het geheel genomen, volkomen gesiaagd mocht heten. Te ongeveer half vijf vertrok een ieder weer huiswaarts, voidaan over een welbesteed week-end. Jammer was, dat Dr. Schiphorst door omstandigheden te laat arrl- veerde, niettemin werd de getoonde belangsteiiing, op hoge prijs gesteid. BURGERLIJKE STAND Geboren: Ansje, d. v. P. Staasen en A. H. Duits; Cornelia L. M, d. v. A. H. A. van Rhoon en T. T, Thoo- len; Margret d. v. A. Panksma en N. Bragt. Gehuwd: Johannes A. G. Kiihne en Maria Th. van Elferen. Overleden: Henricus G. Haakman oud 1 jaar; Maria C. F. Koerman, oud 69 jaar; Martina Duyn, oud 4 maanden. ALKMAARS COMITE NATIONAAL HULDEBLIJK Gisteravond werd op het stad- huis een vergadering gehouden van het plaatselijk comite voor het na- tionaal huldeblijk welke gepresi- deerd werd door de heer C. W. Kijs- per, voorzitter van het werkcomitd. Verslag werd uitgebracht over de werkzaanflheden en de plannen voor de komende weken bekend ge maakt Het aantal in Alkmaar ver- kochte' speldjes nadert het 17e dui- zendtal. Er Is reeds een kassaldo van over de Fl. 8.000,terwijl er een tegoed is van Fl. 1700,— aan in consignatie gegeven speldjes zodat Alkmaar zeker goed voor de dag komt. Dit Is te danken aan de acti- vitelt van het werkcomita en het feit dat op zo veel bekende adres- sen speldjes verkrijgbaar zijn. Aan vele bedryven en zaken zyn thans circulaires gezo*den. lvipn hoopt daai'door nog een be- lanTTjk bedrag byeen te krijgen. Zo gaf een grote fabriek een be- langryke bijdrage en kocht 200 speldjes voor het personeel. Ver- schiliende vooraanstaande Ingezete- nen boden vrywiliig aan om onder hun kennissen de actie te propage- ren. De heer de Reeuws, lid van 't werkcomite zal vele persoonlijk be- zoeken, A.s. zatercjag zal er een straatverkoop worden gehouden, zo mogelijk ook in de buitenwijken. unarvoor dienen zich nog een aan- iT jonge dames beschikbaar te stel len, er zijn nog te weinig collectrl- ces. Men kan zich opgeven by de Middenstandsbank, Koorstraat 29. Aan het slot van de by'eenkomst sprak de burgemeester een woord van dank aan het comite in het by- zonder aan de heren Keizer, Driesse en Nyhuis. EGMOND AAN ZEE. Zaterdag was het hoogtepunt van het seizoen in Egmond aan Zee. Liet het weer zich aanvankelijk niet zo mooi aan- zien, toch bieef het droog en kon ailes voigens programma worden aigewerkt. Het aantal deelnemers ,aan de kinaerspelen bedroeg 400, zodat te ongeveer 1 uur gestopt moest worden, met de mededeling dat Woensdag de wedstrijden wer den voortgezet. Als bijzonderheid werd medegedeeld, daf kinderen uit vrijwel alle provincies van het land aan de wedstrijd meededen. Onder de bezielende leiding van de beken de Hllversumse badgasten, de heer en mevr, Dutmer, hadden de spelen een vlot verloop. De rest van de kinderspelen moest worden ujtgesteld. Wegens 't grote succes besloot de feestcommissie dan weer een voile feestdag te organiseren. De volgende spelen zullen worden bijgevoegd. Vlagge- tjes steken voor kleuters van 4 en 5 jaar; hindernislopen voor jongens van 12 tot 14 jaar; op reis voor meisjes van 12 tot 14 jaar. Daarna van 2 tot 5 uur flessenraces voor paren en touwtrekken voor heren, aan te vullen met enkele andere spelen, indien er tijd voor beschik baar is. Voor de middagwedstrijden was een buitengewoon grote'belangstei iing. Under de fraaie prijzen, die uit- geloofd werden waren ook ver- scmiiende, die door het enthousiast meelevende publiek beschikbaar werden gesteid. Zo stelde de werk- kledtngfabriek Ehco uit Haaksber- gen 50 KDM-speldjes beschikbaar. De directeur van de houtwarenfa- briek Emes uit Hilversum loofde 10 bouwdozen uit. Zijn vrouw, die niet voor hem wilde onder doen, voegde er nog 10 tramwagens met aan- hangwageps aan toe. De feestelijkheden des avonds werden ingezet met een vrolijke mars door het dorp van de Post- lantare uit Alkmaar. Het bestuur van de V.V.v. verzocht ons hier openlijk dank aan dit korps te bren- gen, want zy weten wel de manier om de stemming er in te brengen. Intussen begon de grote intocht van de bezoekerg voor 't vuurwerk Het autoverkeer werd door de po- litie langs de Wilhelminastraat ge- Ielci' .zociat de vele wandelaars en wielrijders in de Voorstraat daar geen hinder van hadden en omge- keerd konden de auto's doprryden naar het strand. Een woord van hulde voor deze prachtige regeling aan het adres van de politie! Met de regelmaat van een klok rolden de NACO bussen binnen met belangstellenden uit de rich- tingen Alkmaar, Heiloo en Bergen en langzamerhand vormde zich een ryen dikke haag langs de Boule vard en op het duln by de vuur- toren. Precies half tien snorde de eerste pljl de lucht in en nam het vuurwerk een aanvang. In een vlot tempo werden de verschillende nummers afgestoken. Ettelijke nummers kregen van de duizenden toeschouwers een applausje. Zeer in de smaak vlel een geheel verlichte accrobaat, die aan de hoge rek enige toeren volbracht met tot slot de reuzenzwaai. In schitterende kleuren verscheen ten laatste met orandende letter? „Egmond Uw keus, V.V.V." Het bestuur van de V.V.V. ver zocht ons dank te brengen aan de Direetie van de NACO te Alkmaar, voor de vlotte wyze van vervoer na afloop van het vuurwerk. EERDER KAN HET WEL NIET! EGMOND AAN ZEE. Wij ver. nemen, dat er bij het informatle. bureau van de V.V.V. reeds tiental- len brieven om inlichtingen en aan- vragen om pension of kamerhuur voor het volgende seizoen binnen- komen. Vooral zljn het aanvragen van personen die dit jaar wegens te late aanvrage teleurgesteld zijn. Nu zyn ze toch wel vroeg genoeg?? POSTDUIVENNIEUWS DE RIJP Zondag werd gevio- gen met jonge duiven vanuit Mons in Belgie. Er waren geen verliezen, dus dat Is een heel goed resuitaat, daar een afstand van 242 Km. toch voor een jonge duif een aardige af- stand is. Het resuitaat voor onze aid. was de woigende uitslag: De duif van de heer P. Ritico 1, de duiven van de hr. M. Middelkoop 2, 5, 10, W. v. d. Hof 3, 7, 8, J. Wit 4, 6 en J. F. Rite- co 9. A.s. Zondag zal worden gevlogen vanuit Frankrijk, over een afstand van 252 Km. K. J. B. HEILOO. HEILOO. Hedenavond en de volgende avond van deze week zullen besteed worden om het KJB- huis schoon te maken. Reeds wa ren wy begonnen, doch door va cantie en repetities van het open- luchtspel waren wij genoodzaakt het enige weken op te schorten. Na het grote succes van het openlucht- spel beginnen wij aan de laatste 4tappe van de schoonmaak. Daar deze inspanning kost, hebben wij vele KJB-ers nodig. Laat het deze keer nu niet eens op een paar men- sen neerkomen, doch toon je goe de wil en komt in grote getale op, GEEL-ZWART-NIEUWS 'T ZAND. Zondag 15 Augustus, de dag waarop het gesloten seizoen eindigde, stond in het „Helder"- teken. Alleveerst kwamen de 'junio- ren aan bod en moesten in hun Hel- derse coilega's met 30 hun meer- deren erkennen. Overigens een aar dige prestatie van onze jeugd, die nog aitijd met veel moeilykheden heeft te kampen. Het tweede elftal moest tegen Hel der IV eveneens het onderspit del- ven en verloor met 42 in een niet bepaald hoogstaande wedstryd. On- getwyfeld was het voor onze jon gens een handicap, dat de keepers van het eerste en tweede elftal bei- den verstek moesten laten gaan, an- ders was het vermoedelijk wel niet zo ver gekomen. Het eerste elftal won „op z'n sloffen" van een te zwak Helder III. Keeper Rein, die vanwege de fees- teiykheden van Pastoor van Veen in Den Helder moest zijn, werd nu vervangen door de junioren-doel- man G. Zomerdijk, die ondanks zyn verdienstelijk werk voor sommige schoten nog wat te zwak bleek. Al heel gauw hadden onze jongens een 3—0 voorsprong, die met de rust tot 6—1 was ultgegroeid. Een periode van slapte en enige misgrepen van de jeugdige doelman, die zijn 2de wedstrijd van de middag keepte, waren oorzaak, dat de witzwarte bezoekers de achterstand tot 6—4 wisten te verkleinen. De thuisclub gooide er nog weer een schepje op, en de einduitslag was tenslotte 95 voor de onzen. Uit deze wedstrijd Is wel zeer sterk gebleken, dat een te zwakke tegenstander en ondeskundige lei ding voor de spelers uiterst funest kan zijn. We hofSen teftminste al op de komende wedstrijden, waarin zonder twijfel iets meer van onze mensen gevraagd zal worden. ZANGLUST- VOORBEREIDINGEN 'T ZAND Naar wij vernemen start Zanglust weer op Vrijdag 3 September a.s. onder leiding van de heer P. Kronenburg De repeti ties zullen vermoedelijk'in het ver- voig op Vrijdagavond plaats vinden en allereerst dienen ter voorberei- ding van een grote uitvoering, die weer van het bekende genre van mynheer Kronenburg zal zijn. Om een dergelijk bont programma in elkaar te zetten zyn er echter leden nodig en wel zeer veel leden; der- halve sporen wij van deze plaats onze oud-leden aan om weer deel te nemen aan de repetities van de zangvereniging, die toch werkelijk voor ons dorp cruntbeeriyk is. De- zer dagen zult u der halve van een der bestuurslcden tezoek ontvangen om u dienaangaande te polsen en aarzel dan niet, maar geef u op als Zanglustlid. ONGEVAL OP DE DORSVLOER BURGERBRUG Kinderen van de heer P. - Klaver WStefl op de dorsvloer met een lorrie aan het spelen, terwijl zy het ook op de hooibeun probeerden Op een gege ven ogenblik slotg deze om en ge- raakten de vier kinderen onder het hooi bedolven. Gelukkig kwam de vrouw des huizes op de klap toe- snellen en wist de kinderen te be- vrijden. Een van de kleinen had echter haar sleutelbeen gebroken en moest naar het ziekenhuis ver- voerd worden. Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond VEEL BEWOLKING Aanvankelijk toenemende be- wolking met vooral in het zui- den van het land tijdelijk re- gen. Meest matige zuid-ooste- lyke wind. Later: wisselende bewolking met plaatselyke buien. Matige tot krachtige naar westelijke richtingen draaiende wind. Koel weer. Hij K. H. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Alkmaar ter standplaats gemeente Medemblik G. aeuxema, candidaat-notaris al- daar. (Vac. F. E. J. van de Stadt). Zaterdagmorgen stapte het 5 jarig zoontje van rrjevr, E. wonende aan de Stelnstraat te 's Gravenhage met f 2.50 in zijn handje naar een win kel om boodschappen te doen voor zyn moeder, Onderweg werd hy aangesproken door een meisje, dat hem, na wat heen en weer praten, de f 2.50 ainandig maakte. inplaats van huilend naar zijn moeder te iopen, volgde de 5-jarige J. E. het meisje en zag haar verdwijnen in een pereeel aan de Maastrichtse- straat. Toen hij zich het huis goed ift het geheugen geprent had, ging hij terug naar zijn moeder die op zijn verhaal direct de p^litle In de arm nam. Bij confrontatie herkende J. E. het dubieuse vriendinnetje van 's morgens. Zij bleek de 13-jarige l». A. V. te zijn. Bij nader onder- zoek haalde de politie uit haar poppenwieg nog 3 bedragen aan geld te voorschljn, die zy door klel- pe diefstallen verkregen had. Gistermiddag brak brand uit in de koninklijke zwavelzuurfabrieken te Amsterdam-Noord, die echter Dinnen een uur bedwongen was, dank zij het Rordaat optreden van de fabrieksbrandweer, daarblj ge- assisteerd door de beroepsbrand- weer, die eveneens spoedig ter plaats was. Het bleek, dat als ge volg van een ongeluk met een las- apparaat, dat op Zichzelf gelukkig geen ernstige gevolgen had, een partij zakken naphta|ine in brand was gevlogen. De zakken brandden lei, maar iagen In de open lucht, zodat het vuur niet direct kwaad kon en de brandweer de gelegen heid had in te grijpen. De felle rookontwikkeilng, gaf het vuur echter een angstaanjagend aanzien. Naaere byzonderheden zijn niet bekend, daar de directier der N.V. weigerde inlichtingen te verstrek- ken. De aanvoer van runderen blyft al op hetzelfde peil staan. Het beste grasweer houdt wel tegen dat er wordt geruimd. Dit is het beste be- wys van het aantal, dat er geleverd wordt. Dit blijft nog maar steeds zo om de 100 stuks en bij deze voort- gang zullen we wel eerste September moeten schrijven, wil dit voor de vleesvoorziening verbetei^n. Het aanbod van verse melkkoeien was ook iets minder en bovendien 'was de kwaliteit ook maar zo-zo. De hele beste gebruiksbeesten ziet men maar heel weinig, maar de meesten zijn ze wel te duur, waardoor het dan ook met de verkoop maar heel stug aan gaat. Ook de gelde koeien gaan niet voor weinig, maar daar- mede gaat de omzet toch vlugger; daar zit flink gang in en voor namelijk met de kalfdragenden; daar wordt niet lang mee onderhandeld, deze gaan vlug en voor hoge prijzen van de hand. Met het jonge vee ging het minder vlot, een hele kalme gang. De omzet van de stieren ging ook niet vlot; het schijnt wel dat ook daar de vraagprijzen de gang belemmeren. Het wolvee begint aardig los te komen; de prijzen, die daarvoor besteed worden, bevorde- ren wel de aanvoer. daar deze vrij hoog staan en trots dat begint de levering toch ook te opperen. Ook voor de lammetjes blijft veel lief- hebberij, vooral de beste vinden gretig kopers. De bokken- en geiten- markt was weer in zijn oude doen. een stugge gang. Het was op de biggenmarkt ook heel kalm, het aan. bod was een 200 stuks minder dan de vorige week, Tnaar de gang was er niet veel beter door. Op .de paar- denmarkt al heel 'stug. Op de pluim- veemarkt was heel wat groter aan bod, waardoor de handel dan ook heel wat stugger verliep. De aanvoer van de late consump- tie-aardappelen blijft onvermin- derd voortduren en beloopt dage- lyks 12 a 15 wagons. Aan het prys- peil, dat thans geldt voor de Eigen- heimerg en dat circa f 1.per 100 kg lager ligt dap weeks tevoren, n.l. f 6.507.00, valt at te leiden, dat de binnenlandse markt thans ruim voorzien is. Ook de andere soorten waren al ien lager geprijsd. Op de blocveiling van kriel was het aanbod ruim 7 wagons. Veel animo was er niet, wat In een no- tering van f 3.202.80 tot ultdruk- king kwam. Op de groentenveiling ziet men in hoofdzaak rode kool en kroten. Beide producten zijn haast niet voor het binnenland te plaatsen, Enkele partijen rode kool worden tot f 6.30 afgenomen. Insgelijks wat kroten tot f 5.80e zljncie iets boven de minimumpryzen; voorts gaat al les via de Groefex en individuele export naar Duitsland. Het kleine aanbod gele kool wordt graag af genomen egen f 10—11.80 per 100 kilo. De slabonen hebben van de storm en regens veel te lijden ge- had, waardoor de aanvoer meest van geringe kwaliteit is. Om deze reden dan ook de zeer uiteenlopen- de prijs van f 3550. Een wagon pootuien, die in ver- band met het stopzetten van de export Donderdag j.l. werd geveild, bracht de hoge prys van f 14.50 per 100 kg. op. Gewone uien werd nog niet aangevoerd, terwijl oqk het aanbod van bloemkool van zeer ge ringe betekenis is. HEEMSTER, »Schotse muizen 5 8.50; bl. eigenh. 57; koopfti. bl. i9; Sch. muizen 35; bl. eigenh. 35; slabonen met dr. 3044; id. z. or. 3006; stoksnijbonen 31—69; stamsnijb. 20—40; pronkbonen 24— 33; komkommers 6—17; tomaten a 46—38; moemkool 0—24; rode kool 510; groene kool 8; spinazie 820- postelein 1617; sla l'/i8; andijvie 816; rode bieten 40.75; bospeen iz16; men 816; perziken 12—31; druiven, Frankentnaiers vu1,35; id. west-frisia 701; suiker-me|oen 201.55; reine Claude's 1046; reine victoria 2038; cnarlemowsky 20 63; codlin ceswick 1029; erley vic toria 1032; manks codlin 10—38; perzlkrode zomer appel 25—88; rode tulp 848; yellow transparant 20 84; zigeunerin 21—79; clapp's favo rite zu—64; airxjes 0—33; Noora- noi|. suikerpeer 1U—02; precose de trevoux 15—68. PUKMEKEND, 17 Augustus 1948. 109 vette koeien, levering; 324 gel- aekoeien 30U630 per stuk, goed; 102 melkkoeien 400—850 per stuk kalm; 32 pinken 180325 per stuk, matig; 34 stieren 450825 per stuk, stil; 174 nuchtere kalvefen, leve ring; 10 vette varkens, levering; 385 biggen 3565, kalm; 443 schapen 60 9J>, goed; 423 lammeren 28—55, goed; 91 bokken en geTten 10—70, stug; 86 paarden en veulens 300 750, zeer stug, 75150, stug; 2100 oude kippen en hanen (witte en ro de) 22.25; 1350 Id. (blauwe) 2 25 —2.50; 1750 hennen 6—8; 1700 jon'gs hanen (blauwe) 3—3.15; 11500 id (witte en rode) 2.50—2.75; 600 jonge en oude eenden 1.50—3; 500 konii- nen 111; 27 ganzen 68. AVENHUKN, 17 Aug. Aange- 7?nrd; un1'400 kg aardaPP- grote (.10— (.30; driel. 3—3.90; eigenh b.30—7.10; 51.300 kg rode kool 6— 35?° kg ulen: gewone maat 8 8AU; driel. 2.402.80; zilvernep 7 1J.I0; 12.700 kg bieten I 5.60—6.30 115 50; 10.835 kg augurken: grof 18.90 —20.30; basterd 19.90—20; stek 8 10 1335 zak a 15 kg slabonen: dubb. z. dr. I 6.50—7.70, idem II 5.80—6 10 per zak; 75 kg Clapsperen 40; 335 kg Sulkerperen 21—38; 510 kg Zi- geunerappei 57. gkuuiehkuek, 17 Aug. Aan gevoerd 81.500 kg aardapp.; Eerstel gi. 8.508.80; kl. 3,904.50; blauwe eigenh 6.40690; blanke idem 6.20 b.70; Koopmans blauwe 6 807 10- Heveianders 5.71—6.20; TJsels'ter 0.3U—0.90; bin tje 6.30—6.80' Wilde Due 4.6U—5.20; 2150 kg slabOfien 33 —39, afwf. 21—35. MEDEMBLIK, 17 Aug. Aange- voerd:: 40.400 kg aardappelen: blau we eigenh. 6.70—7.20; blanke idem 6.60—6.9U; eersteling 6.50—6.90; Be- veianaer B.ou—6.90; Hlntje 6.20— 6.90; 10.200 kg slabonen 33—41; 10.800 kg bieten 5.50—5.60; 6300 kg peen II 6, idem I 10; 400 kg witte kool 4; 19000 kg rode kool 6—6.50. WAKMENHU1ZEN, 18 Aug. Aangevoerd: 71.500 kg aardappelen- schotse muizen 8.40—9- driel 3- kriel 2.30; eigenh. 5—6.90; bevel' 6.50; bintjes G.40—6.90; Koopmans blauwe 7.10; 5000 kg rode kool 6— 16; 9200 kg witte kool 4; 5000 kg slabonen 3541; 550 kg bieten 5.50 In een af en toe nogal rumoe- rige vergadering, gehouden in het Wapcn van Heemskerk te Alk maar, hebben ongeveer vierhon- derdvjjftig stagers, vertegenwoor- digende de 2500 Noordhollandse coilega's, uiting gegeven aan hun ontevredenheid over de gang van zaken bij de vleesvoorziening. Deze ontevredenheid is allerwege groot en is veroorzaakt niet alleen door de verlenging van de vleesbon, die verlaging van omzet betekent, doch mede door het feit dat de sta ger zich in zijn vak bedreigd ge- voelt door de concurrentie der grootbedrijven, waartegen men op de duur. zoals het nu gaat, niet zal kunnen optornen. Ontstemd was merr over de toewijzing van bevro- ren vlees, dat in verscheidene ge- vallen van inferieure kwaliteit werd geacht en over het feit, dat de rekemng dient te houden met een bepaalde groep. doch de belangen van de gehele bevolking in het oog moet 'houden. Ontstemming was er over het feit, dat de veelevering was afgeschaft en dat er niet meer varkensvlees beschikbaar wordt gesteid. Men was het er echter wel over eens dat bij een voorlopige handha- ving van een vleesrantsoen van zes ons per veertien dagen. met het oog op een dan mogelijke latere verrui- ming, de stagers zeer gebaat zou- den zyn. Aan het slot van de vergadering werd een motie aangenomen welke luidde: De vertegenwoordigers van 2500 stagers in Noordholtand in vergade ring te Alkmaar bijeen dringen met klem by de beide hoofdbesturen der bonden alsmede bij de vakgroep aan op het nemen van maatregelen dering bevoorrecht werden. De heer Klaver uit Bovenkarspel betoogde dat het bestaansminimum der sta gers door de laatste regeringsmaat- regelen tot veertig procent vermin- derd was. Op een stem uit de vergadering, die voorstelde om eens hard van leer te trekken als fatsoenlijke ma- nieren om het doel, verhoging van het vleesrantsoen, te bereiken. niet baten. ■antwoordde de voorzitter dat hij wel voor een ernstig protest voelde. doch ordeliik gesteid en dat men niet met grof geschut diende te werken. Er werd door verschei dene aanwezigen op gewezen. dat men rekening dient te houden met de toestand waarin minister Mans- holt zich bevindt, die niet alleen 1. het verzekeren van een rant- soen van zes ons vlees per veertien I dagen, het liefst uit eigen productie; 2. hot bevorderen van de verkoop van slacht- en niervet door de sta gers; 3. de aankoop van vlees in het buitenland uitsluitend te doen ge- schieden door vakkundige mensen: 4. het stopzetten van de import van inferieur vlees in ruil voor ex port van vers vlees; 5. het beperken van huisslachtin- gen en het opvoeren van de var- kensopfok. In principe werd besloten de Noordhollandse stagersbond weder- om op te richten, waartoe binnen- kort een oprichtingsvergaderlng zal worden gehouden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2