Soekarno: Op 1 Jan. 1949 moet Indonesie onafhankelijkheid krijgen 1 RADIO DERODEPAARDEN Nederlanders mogen niet gaan De duinen zijn nog lang niet vrij van mijnen De hoofdstad wacht indrukwekkende plechtigheden Russisch meisje wil in Zweden blijven Republiek Indonesia bestaat drie jaar ,pingelen" aan deze datum m Zes voorwaarden voor deelneming aan Interim-regering Een officiele waarschuwingscampagne Saluutschoten over het IJ en vorstelijk vertoon in de kerk Donker vooruitzicht J Zv/eeds ministerie overweegt stappen Vooruitzicht N1EUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdog 18 Augustus 1948 PAC. 3 BAT A VIA, 17 Aug. (Aneta) Ter gelegenheid van de derde verjaardag der republiek heeft Soekarno voor de radio een her^ denkingsrede gehouden, waarin hij zeide, dat, indien de Neder landers willen bewiSzen, dat zij werkelijk oprecht zijn als zij zeg- gen, dat het kolonialisme dood is, zij niet moeten pingelen aan de datum van 1 Januari van het volgend jaar, waarop Indone sie onafhankelijkheid zal krijgen. Vliegtuigwrokken in het Ijsselmeer Zeepost naar Oost en West DIEFSTALLEN BIJ K.L.M. BERECHT Bijzondere tentoonstelling te Gouda IN AANSLUITING aan hetgeen reeds gemeld is over het cere- monieel ter gelegenheid van de Inhuldiging van H.M. Konin- gin Juliana kunnen thans de volgende bijzondefheden worden medegedeeld over het gebeuren op de morgen van de 6e Sep tember. Om 8 uur zullen 101 kanonschoten, afgevuurd door onze oorlogsschepen die dan op het.IJ gemeerd liggen, de luidende kerkklokken en het spel van het carillon' op de toren van het paleis aankondigen, dat de dag der inhuldiging is aangebroken. Tegen 10 uur zullen de leden van de beide Kamers der Staten- Generaal zich desgewenst naar het paleis op de Dam begeven om vandaar te voet in cortege naar de Nieuwe Kerk te gaan. Kort daarna, tussen 10 en 10.30 uur, volgen langs de zelfdie weg de groep van leden van de Raad van State, de groep- delegaties van Overzeese Gebiedsdelen en de groep ministers. Tenslotte worden tegen 11 uur de moeder van de nieuwe vorstin met de oudste twee prinsesjes en prinses Armgard verwacht programma Republikeinse receptie in Australie Post voor thuisvarende militairen. De radio-telefoondienst met de feestdagen Spionnagecomplot te Bandoeng opgerold OPCRAVINGEN TE GEISTEREN Resten van Romeinse afgodentempel ontdekt Telefoneren met Spaans-Marokko Sigaretten en schoenen naar Berlijn Noorse tanker was Goor bestaat 700 jaar CocaTne-handelaars bedrogen elkaar Bijzondere leerstoel Ongewenste vr^emdeling Ontploffing in Zuivelfabriek Herinneringsmedaille bij de inhuldiging in gevaar Russische kolen voor Berlijn Zweden wil zich zelf blijven CEUILLETON F A.MILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald 8 ole?" t IndonesiSrs in de/ Malino-gebieden en de andere delen van de Archipel. De Republikeinse strijd voor vrij- heid wordt niet alleen gevoerd voor de Republiek doch voor het gehele Indonesische volk. Tot slot deed Soekarno een be- roep op alle Indonesiers om de eenheid te bewaren. Wij zitten in het f°rt en u (buiten de Republiek) bevindt u daar buiten, doch indien wij binnen het fort omsingeld zijn, moet u buiten het fort uw deel van de strijd intensiveren. Voor het ge hele Indonesische volk bestaat er slechts een doel: vrijheid en onaf hankelijkheid op 1 Januari 1949, al- dus Soekarno. Uitstel zou het gevoel van wan- trouwen van het Indonesische volk jegens de Nederlanders aanwakke- ren en zou uiteindelijk het nadelig- ste voor Nederland zelf zijn. Soe- Indien onze vrijheid wordt aan- gevallen, zullen wij met ons leven en met alle middelen onze vrijheid met guerilla-OQlrtog, politiek van de verschroeide aarde, sabotage, boy cotts en stakingen verdedigen, al- dus vervolgde Soekarno. Tot de IndonesiSrs buiten de Republiek zei Soekarno, dat zij er aan moesten denken, dat de Indonesische zaak op een hoger, internationaal plan gekomen was en dat de Indonesiers dus niet alleen naar Nederland moesten kijken, zij moeten pal staan om het Nederlandse inperialisme tegen te gaan. T.a.v. de Renville- overeenkomst, waarin een plebisciet werd voorgeschreven, merkte Soe karno op, dat de Republikeinse re- gering er van overtuigd is. dat de meerderheid van het volk voor de Republiek zal stemmen. Hi) noemde als voorwaarden voor deelneming der Republiek aan de interimregering: 1. De in- terimregering moet een nationaal karakter hebben met een gespeci- ficeerd gezag. 2. Capabele en voor het Indonesische volk bekende personen moeten hierin zitting hebben. 3. De interimregering moet gebaseerd zijn op de prin- cipes van democratie. 4. Zij moet verantwoordelijk zijn aan een wet- gevend lichaam, dat door het ge hele Indonesische volk volgens democratische principes gekozen is. 5. Dit lichaam moet de grond- wet ontwerpen. 6. De souvereini- ieit gedurende de interimperiode rust in principe in Nederlandse handen, doch is in feite gebaseerd op artikel 1 van de beginselen der Renville en moet worden uitge- voerd door de interimregering. Soekarno vergeleek Indonesie met India in de tijd van Mountbatten. Over de Nederlands-Indonesische Unie zeide Soekarno. dat de Neder- landers enerzijds toegeven, dat de Nederlands-Indonesische Unie een verbinding is tussen twee staten. Anderzijds willen zij een superstaat, aldus- Soekarno. Voorts zeide hij: Vele Republikei- nen worden op Madoera gevangen gehouden. De staat Madoera. die door de Nederlanders opgeworpen is. is grotendeels nog Republikeins georienteerd. Tot de Republikemen in de Ne derlandse gebieden zeide Soekarno, dat indien zij deze dag niet open- liik konden vieren, zii dit met hun hart moesten doen. De Republiek koestert nog steeds gevoelens van sympathie en broederschap voor de Bij de visserij op het IJsselmeer wordt hoe langer hoe meer hinder onuervonden van de wrakken van vliegtuigen, welke er tijdens de laat- ste oorlog terecht zijn gekomen Dit levert veel nadeel op voor de kuil- netten en voor menig visser bete- kent het in aanraking komen met n vilegtuigwrak een beiangrijke schadepost. Hoewel er reeds een flink aantal wrakken is opgeruimd, hebben de IJsselmeervissers er bij de Opruimingsdienst op aangedron- gen, ook de vele nog resterende wrakken van vliegtuigen te verwij- deren. Naar Nederlands-lndie vertrekt op 20 Augustus het m.s. ..Oranje' hiePmede kan zeepost worden yer- zonden, mits deze uiterlijk 18 Aug. ter Post bezorgd wordt. Naar Sunname vertrekt op l September het m.s. „Hera en naar dc overige overzeese gebiedsdelen in de West (dus niet naar Surina- me) vertrekt op 31 Aug. het m.s .Hestia". Met beide schepen wordt zeepost naar deze bestemmingen verzonden. Het verdient aanbeve- ling de stukken twee dagen te vo- ren ter post te bezorgen. karno haalde Linggadjati aan en zeide, dat de Nederlandse regering in het geheel niet lette op de com- missie-generaal, die de overeen- komst tekende, doch zelf de bedoe- ling en interpretatie van de over- eenkomst vaststelde. Ten aanzien van de politionele actie zei hij. dat zeer duidelijk bewezen was, dat de Nederlanders de Republiek willen vernietigen. Als bultenlandse poli- „Wanneer mocht blijken, dat ook hoger personeel van de K.L.M. zich schuldig maakt aan dietstal, dan zullen zij ook hier ter verantwoor- ding worden geroepen", aldus ver- klaarde de politierechter te Haar lem, mr. W. Smits, enkele dagen geleden, toen hij controleurs van de voorraadkamer der K.L.M. we- gens diefstal tot 1 week gevange- nisstraf veroordeelde. Deze voorspellmg werd Dinsdag bewaarheid, toen dezelfde politie rechter de chef en de sous.chef van de zogenaamde „pantry" veroor deelde tot 2'weken gevangenisstraf met onmlddellijke gevangenneming. De eerste veTdachte, de 54-jarige C. L. uit Amsterdam, chef van de voorraadkamer op Schiphol, is reeds 11 jaar in dienst van de K.L.M. en bekende hoeveelheden sinaasappe- tiek der Republiek gaf Soekarno peleni mandarijnen, blikjes vis, zeep, aan: het brengen van het Indonesi- kauwgummi en sterke drank uit de sche probleem voor het Internatio nale forum en het zoeken van een vredelievende oplossing. Hoewel de Nederlanders trachten te doen alsof het Indonesische probleem een bin- nenlands probleem is, zal de we- reld hoe langer hoe meer meehel- pen bij het oplossen van het con flict. Het is niet meer mogelijk In donesie te isoleren aldus Soekarno. Gedurende de feestweek, van 27 Augustus—7 September a.s. zal in het St. Catharinagasthuis te Gouda een bijzondere tentoonstelling wor den gehouden. Een inwoonster van Gouda heeft n.l. van de geboorte van H. K. H. Prinses Juliana af alle foto's, die van haar zijn verschenen. verza- meld, zodat er nu een collectie te zien is van meer dan duizend exem- plaren. Onder deze zijn verschei- dene. die vrijwel niet in de handel zijn geweest. DONDERDAG 19 AUGUSTUS HILVERSUM I 301 M. 7 00 Nieuws en gymnastiek, 7.30 Gramofoon, 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws, 8.15 Gramofoon, 10.45 Orgel, 11.00 De Zonnebloem, 11,45 Gramo foon, 12.00 Angelus, 12.03 Piano, 12 30 Weeroverzicht, 12.33 Orkest, I32K) Nieuws, 13.20 Vervolg orkest, 13 45 Gramofoon, 14.00 Kamerorkest, 14 40 Voor de vrouw, 15.00 Gramo foon, 15.20 Kamermuziek, 16.45 Koor o l v Alex Schellevis, 17,00 Tentoon- Stellingbezoek, 17.30 Gramofoonmu- ziek 17 45 De Varianten, 18.15 Land- en tumbouw, 18.30 Voor de Ned. Strijcikr., 19.00 Nieuws, 19-15 Gra mofoon, 20.00 Nieuws, 20.15 Piaatva- ria, 21.00 Kamermuziek, 21.30 Hon- gaars orkest, 22.35 Gramofoon, 23.00 Nieuws en gramofoonmuziek. HILVERSUM II 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Gramofoon, 8.00 Nieuws, 8.15 Gramofoon, 9.35 Ar- beidsvitaminen, 10.50 Voor kleuters, 11.00 Orgel en alt, 12.00 Gramofoon, 12.30 Weerpraatje, 12.38 Sandor Vi- dak speelt, 13.00 Nieuws, 13.20 Gra mofoon, 14.00 Voordracht, 14.20 Alt, 15.00 Voor zieken en gezonden, 16.05 Assortimento, 17.05 Gramofoon, 17 20 Over dieren, 17.30 Gramofoon, 18.00 Nieuws, 18.20 Sportpraatje, 18.35 Gramofoon, 19.15 Voordracht 19.30 Orgel en alt, 20.00 NieuWS, 20.15 De Wiener Philharmonic o.l.v. Herbert Karajan, 22.00 De Koninklijke Ma rine in oorlogstijd (V), 22.15 Gra mofoon, 23.00 Nieuws en gramofoon. Ondertussen is in het kerkgebouw na voorlezing van het Kon. Besluit waarin de volksvertegenwoordiging is bijeengeroepen tot een openbare en verenigde vergadering de com- missie benoemd welke hare majes- teit aan de deur der kerk zal ont- vangen en haar naar de troon zal geleiden. Om 11 uur zullen 35 saluutschoten van de vloot aankondigen, dat het grote moment is aangebroken. De klokken zullen beieren wanneer de vorstelijke stoet het paleis verlaat en als de koningin naar buiten treedt en onder de traditionele met vissersnetten overdekte pergola naar de kerk gaat, zal het muziekcorps van de erewacht der studentencor- pora, welke voor het paleis staat opgesteld een fcoupiet van het Wil- helmus spelen, terwijl door de ere wacht de voorgeschreven eerbewij- zen worden gebracht. In de kerk Wanneer de vorstin het kerkge bouw betreedt preludeert het orgel het Wilhelmus. De commissie van ontvangst begeleidt Koningin Julia na en Prins Bernhard naar het troonplatfo\u en terwijl de Vorstin en haar gemaal hun plaatsen inne- men en het gevolg zich achter en aan weerszijden van hen schaart, wordt ons volkslied overgenomen door het Amsterdams Toonkunst- koor dat zich onder leiding van Eduard van Beinum in de koor- ruimte zal hebben opgesteld. Drie coupletten van het Wilhelmus zul len door Toonkunst (dus zonder medezang van de andere genodig- den) ten gehore worden gebracht. Hare Majesteit, gezeten zijnde, spreekt een korte rede uit en ver- heft zich vervolgens van haar zetel om de eed op de grondwet af te leggen: „Ik zweer aan het Neder landse Volk, dat Ik de grondwet steeds zal onderhouden en handha- ven Ik zweer dat ik de onafhanke lijkheid en het grondgebied van de Staat met al Mijn vermogen zal ver dedigen en bewaren; dat Ik de al- gemene en bijzondere vrijheid en de rechten van al Mijne onderdanen zal beschermen, en' tot instandhou- ding van de algemene en bijzondere welvaart alle middelen zal aanwen- den, welke de wetten te Mijner be- schikking stellen, zoals een goed koning schuldig is te doen. Zo waar- lijk helpe Mij God almachtlg." Eed van trouw De eedsafiegging wordt door de aanwezigen staande aangehoord. Nadat de Koningin hare zetel weer heeft ingenomen en een ieder dit voorbeeld heeft gevolgd, houdt de voorzitter van de Staten-Generaal, staande voor de troon, een korte toespraak, waarna hij de volgende plechtige verklaring afiegt, die ver volgens door herd en elk der leden, hoofd voor hoofd, beedigd of beves- tigd wordt: „Wij ontvangen en huldlgen, in naam van het Nederlandse volk en krachtens de grondwet, U als Ko ningin; wij zweren (beloven), dat wij Uwe onschendbaarheid en de rechten Uwer kroon zullen handha- ven, wij zweren (beloven) alles te zullen doen wat goede en getrouwe Staten-Generaal schuldig zijn te doen. Zo waariijk helpe ons God Almachtig". („Dat beloven wij"). Na de woorden van de voorzitter leest de griffier der Eerste Kamer de namen der ieden van beide ka mers af, naar de volgorde van de presentielljst. Een voor een spre- ken de leden staande voor hun stoel de woorden: ,,zo waariijk helpe mij God Almachtig" of „dat beloof ik". Wanneer alien de eed of beiofte afgelegd hebben verkondigt de oudste koning van wapenen, rechts van de troon, de scepter zwaaiend, met krachtige stem: „Hare Maje steit Koningin Juliana is ingehul- digd", driemaal gevolgd door een „Leve de Kon.ligin". De herauten van wapenen bege ven zich met hun trompetters bui ten het kerkgebouw, de trompetters openen de ban, waarna de oudste heraut van wapenen ultroept „Hare Majesteit Koningin Juliana is inge- huldigd", gevolgd door een drie- werf „Leve de Koningin". Vervol gens,wordt de ban gesloten. Het zal dan omstreeks half een in de mid- dag zijn. De stoet wordt weer ge- vormd en de herauten van wapenen nemen hun piaats aan het hoofd daarvan in. Uitgeleide gedaan door dezelfde commissie verlaten Konin gin en Prins in deze stoet de kerk terwijl het Toonkunstkoor „De Heer Is mijn Herder" inzet. De erewacht op de Dam bewijst opnieuw de eer- bewijzen en nogmaals klinkt buiten een couplet van het Wilhelmus. Ten paleize teruggekeerd bege ven zich de herauten van wapenen met hun trompetters naar het bal- con om met trompetgeschal de komst van H M. aan te kondigen. En wanneer dan Koningin Juliana en Bernhard Prins der Neddblanden het balcon betreden zullen hebben, iaten wij gaarne aan de fantasie van de lezer over hoe de menigte op de Dam daarop zal reageren. CANBERRA, 17 Aug. (Reute*). De republikeinse vertegenwoordiger in Australie, dr. Roesman, heeft Dinsdag tet gelegenheid van de derde verjaardag van de vestiging der KepuDliek een receptie gege- ven, die door de Ambassadeur van Sowjet-Unie, Nikola M. Lifanof, vooraanstaande leden van de Russi- sche Ambassade, de Chinese ambas sadeur en vertegenwoordigers van de regeringen van India, Nieuw- Zeeland en Australie werd bijge- woond. Er waren geen Engelse, Franse, Nederlandse en Amerikaan- se vertegenwoordigers aanwezig. De opvarenden van het s.s. „Wa- terman", die op 11 Augustus 'j.l. uit Batavia zijn vertrokken en die op 5 September te Rotterdam ver wacht worden, kunnen in Port Said ontvangen, mits deze niet later dan 18 Augustus ter post bezorgd wordt Op de komende feestdagen zal de radio-telefoondienst met Bandoeng, Batavia, Curasao, Paramaribo en Aruba gesloten zijn. Voor alle andere verbindingen is de dienst als op werkdagen geopend BATAVIA, 17 Aug. Aneta. Vol gens een mededeling van de Dienst Legercontacten heeft de militaire veiligheidsdienst in samenwerking met civiele politie een spionnage complot opgerold op een militair bureau te Bandoeng. Het was be- kend, dat op dit bureau subversieve elementen werkten, die deel uit- maakten van de „Field Preparation 88". Deze organisatie voert in ver- band met het toekomstige plebis ciet ondermijnende propaganda vol gens door Djokja aangegeven richt- lijnen, aldus Legercontacten. resterende provisie van terugkeren- de vliegtuigen te hebben gestoien. Hij beriep zich er op, dat dit bij de K.L.M. algemeen gebruik is. De politierechter merkte hierna op, het een schande te vinden, dat het K.L.M.-personeel aan een dergelij- ke verleiding bloot staat. De eis luidde vier weken, maar de politie rechter deed er 2 weken af en merkte daarbij op, dat hij hoopte, dat de K.L.M. iering zal trekkenuit deze beschamende feiten. De tweede verdachte, de 45-jarlge D. J K. uit Amsterdam, die zich als sous'-chef van de pantry vergreep aan chocoiade, sinaasappelen en pinda's, ontkende dit aanvankelijk hardnekkig, maar gaf Dinsdag de ten laste gelegde feiten toe. De p<5- litierecjiter veroordeelde ook deze verdachte tot 2 weken gevangenis straf. Op het ogenblik worden onder auspicien van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek en onder leiding van drs. Glazema uit Den Haag opgravingen ver^icht na- bij het oude St. Willibrord kapel- letje te Geisteren (Limburg). Reeds is aan het licht gekomen dat er inderdaad sprake is geweest van een bron, die in de volksmond nog steeds St. Willibrord-bron ge- noemd wordt. Voor de toeschouwer is er thans aan het kapclletje slechts een ge- metselde put te zien, die omstreeks, 1600 moet zijn gebouwd. Om de bron wdaruit St. Willi brord het water haalde om de hei- denen te „kerstenen" tegen zandver- stuivingen te vrijwaren werd hier een gracht om gemaakt. Spoedig bleek deze afscherming niet vol- doende, zodat de inwoners er toe overgingen rondom deze gracht een wal van zoden te plaatsen om zo- doende de „heilige" piek te be schermen. Toen ook dit niet hielp, heeft men boven de bron een ste- nen put gemetseld. Tevens is drs. Glazema de over- blijfselen van de in de oorlog ver- woeste kerk van Geisteren aan het onderzoeken. Onder de huidige fun- damenten zijn reeds gedeelten ge- vonden van een houten kerk, die vermoedelijk door St. Willibrordus is gebouwd. Bij nader onderzoek bleken hieronder de resten te zijn vel-borgen van een Romeinse afgo dentempel. terwijl er evenee'ns oude munten en overbli.ifselen van de offergaven werden gevonden Up 16 Augustus 1948 Is het tele- ioonverkeer tussen Nederland en Spaans Marokko mogelijk geworden De volgende plaatsen zijn beredt- baar: Alcazarquivir, Alcazarseguer, Arena. Boni Enzar. Castillejos, Cue- sta Colorada, Chauen. Laracke, Me- lusa. Nador, Klncon, Deimedik. Rio Martin, Segangan, Tetuan, Kaio. Meer dan elf millioen sigaretten, afkomstig van Amerikaanse surplus- voorraden, zijn dit weekeinde door vnegboten naar Berlijn gevlogen, aldus een Britse woordvoerder. Ook 17 duizend paar schoenen zijn dit weekeinde naar de stad overge- bracnt. Nog steeds beseft men niet, hoe gevaarlijk het is met munitie te spelen en wapens en granaten als oorlogssouvenirs te bewaren. De heer G. J. D. Erankcn, comman dant van de hulpverleningsdlenst, weet daar van mee te praten. Op een persconferentle in de mjen- korf te 's Gravenhage, waar in een etalage njet foto's en voor- werpen voor het dodelUke gevaar gewaarschuwd wordt, heeft hij Dmsdagmorgen van zijn ervarln- gen verteld. De hulpverieningidlenst, die met 121 man werkt aan het opruimen en onschadelijk maken van projectielen e.ct. ondervindt bij de vervuiling van zun teak slechts weinig steun van het publiek. Toch is het gevaar groot. De duinen zijn nog lang niet vrij van mijnen en op vele plaatsen worden wanens en munitie aange- troffen. In het tijdvak van 31 Jan. 1948 tot 31 Juli 1948 werden ge- ruimd 89.000 granaten, 6500 bom- men, 5500 landmijnen, 514 pantser. vuisten, 23.500 ontstekers, 274 bus- sen strijdgas, 813 kg kruit, 7000 kg springstof, 96.000 kg geweermunitle, 488 geweren, 37 revolvers en 129 mtttraflleurs. Eerst als er ongelukken gebeurd zijn, wordt de politie gewaarschuwd maar zelfs dan komen nog niet alle oorlogssouvenirs te voorschijn, Omdat het aantal slachtoffers de laatste tijd onrustbarend gestegen is in deze maand gebeurde er op 64n dag 16 ongelukken heeft het Ministerie van Binnenlandse Zaken besloten nogmaals een grote waar- Ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de gemeente Goor wor den aldaar van 3 tot en met 12 Sep tember a.s. verscheidene feestelijk- heden georganiseerd. Volgens het voorlopig programma wordt o.m. op Zaterdag 4 September een allegori- sche optocht gehouden. Op 9 Sep tember wordt de landbouwtentoon- stelling geopend. 10 September ge- schiedt een keuring van warm- bloedpaarden. Voor 11 September staat o.m een nationaal concours- hippique op het programma. De feestelijkheden worden 12 Septem ber besloten met een vuurwerk. Zware jongens uit Amsterdam en Hliversum hadden de hand weten te leggen op een partijtje cocaine, 'n stopfles met 250 gr. inhoud en een klein flesie van 50 gr. De Haagse onderwereld bleek belangstelling te hebben voor deze hoeveelheid en zo kwam er 8 November j.l. iemana naar den Haag om cocaine voor f 10 per gram te verkopen. De man kwam echter zonder centen en zon der cocaine terug In Amsterdam. Wei had hij een verklaring bij de hand, maar die klonk zo wonderlijk, dat Se Amsterdamse opdrachtgevers hem achter slot en grendel zetten en aan ..third degree" verhoor onder- wierpen. Toen hij echter bij zijn verklaring bieef, dwongen zij hem tenslotte naar de politie te gaan en daar te vertellen. hoe hij de cocaine was kwijtgeraakt. Op deze aangifte werden de Hagenaars E. van R. en S. M. gearresteerd. Nu stonden zij, onder. grote pu- blieke belangstelling, voor de Arr.- Rechtbank te Den Haag terecht, ver- dacht van oplichting en verduiste- ring. De Officier van Justitie meende, dat v, R, niet schuldig was aan op lichting doch achtte de verduistering pewezen en vroeg daarom een ge vangenisstraf van twee jaar met af- trek. schuwlngscampagne te beginnen. Op verschUlende plaatsen in ons land zullen In een aantal zaken, o.m. in de Bijenkorf, Hema en Vroom en Dreesman, stands of etalages wor* den ingericht, welke het publiek wijzen op het gevaar van gevonden munitie en projectielen. Voor de K.K.O.-microfoon zal in het jeugd- naifuur een serie propagandistische hoorspeien gebracht worden. Op deze wijze hoopt men iedereen te bereiken, vooral ook de jeugd, want 86 pet. van de slachloTTers zijn kin- deren tussen 12 en 18 jaar. Bij kon. besluit Is de St. Rad- Douasttcnting oevoega verklaard. aan de Rijkfuniversiteit te Utrecht een bijzondere leerstoe| te vestigen in de R.K. dogmatische theologie. Eduard Heilbron, een Nederlandse zeeman, is tot twee maanden gevan genisstraf veroordeeld, wegens lan- den In Groot-Brittannie zonder toe- stemming van een lmmigratie-amb tenaar. Er werd geadviseerd tot cieportatie, De politie verklaarde dat de man op een Hollands schip. dat Glasgow aandeed, werd vermist, nadat hem in Manchester toestemming tot lan- aen werd geweigerd, Volgens de politie is hij een ongewenste vreem- deltng en heeft hij geen bianco stralregister. Heilbron zeide zijn Engelse vrouw mede te willen nemen naar Holland. Maandagmlddag is in de Coop. Zuivelfabriek Bergh" te Zeddam een ammonlaketel ontploft. De stukken vlogen door het dak van de machlnekamer. De opruimings- werkzaamheden werden bemoeilijkt doordat de leiding v. d. stoomketel doorgeslagen was en doordat ammo, niadampen in de fabriek hingen. Er waren slechts enkele lichtgewonden, die door de plaatselijke arts werden verbonden. De knal van de ontplof fing was tot ver in de omtrek te horen. Door dit ongeval 2al de fa briek geruime tijd buiten werking zijn. Dezer dagen is een Kon. besluit te verwachten, waarbij als herinne- rlng aan de inhuldiging van Ko ningin Juliana een draagmedaille wordt ingesteld. Deze zal ongeveer de vorm hebben van de medaille, die is uitgegeven bij de inhuldiging van Koningin Wilhelmina. Dat de toekenning dezer medaille geen onderscheiding betekent, maar iouter als herinnering bedoeld is, zal uit het Kon. besluit duidelijk blijken. Zij wordt bij de RT]ksmunt gesiagen in een> zeer beperkte op- lage. De medaille is van zilver. Zij vertoont aan de voorzijde de naar links gewende hoofden van Juliana en Bernhard en aan de keerzijde n gekroonde J, waaronder de woorden ..Juliana, Koningin der Nederlan- den". De medaille is bevestigd aan een In Nederland vervaardigd 27 mili- meter breed lint van oranje zijde, met twee smalle verticale blauwe strepen in't midden en smalle stre- pen in de nationale kleuren aan de boorden, met dien verstande, dat de blauwe strepen naar het midden ge- richt zijn. Het ontwerp van de medaille is van de Amsterdamse beeldhouwster mej. N Klaassen. De laatste berichten uit Palestina zijn allesbehalve geruststellend. Zelfs Graaf Bernadotte heeft zijn optimisme niet zo felgekleurd kun nen handhaven en het is net als met zijn K.L.M.-toestel: een grondige revisie is zeer hard nodig. De schen- dingen van het bestand nemen in omvang en aantal toe en de aan- kondiging van de Joden, dat zij het herstel der Arabische dorpen in hun gebied niet ter hand zullen nemen heeft bij de Joodse terroristen- benden de onofficiele wraak afge- roepen. De onvermoeibare graaf Bernadotte heeft het hierdoor niet gemakkelijker gekregen en het zal van hem de uiterste krachtsinspan- nine vergen om een nieuWe open oorlog te voorkomen. Jammer genoeg werd er by de besprekingen, die door de wapen- stilstand mogelijk werden, weinig resultaat geboekt. Geen modus vi' vendi is er gevonden, om over een definitieve oplossing nog maar te zwi.igen, Zowel Joden als Arabieren schijnen niets van hun eisen los te willen laten. De Joden willen voor Jeruzalem geen plan accepteren, dat een afzonderlijke Joodse staat uitslult. De Arabieren staan nog even vijandig tegenover een verde- ling van het H, Land als vroeger. Elk voorstel. zoals b.v, dat van de demilitarisatie van Jeruzalem wordt als het door de ene partij is aan- genomen vast en zeker door de an dere verworpen. De Ver. Naties zijn niet genoeg e4n, noch voldoende resoluut om een oplossing op te leggen of zelfs geweld te ge- brulken als ze een strijd- kracht zouden hebben om de wetten en de orde te dienen. Intussen hebben de Arabieren geen grondwettelijke bevoegdheid en Israel, ofschoon het zichzelf van een voorlopige regering heeft voor- zien, wordt in de rug aangevallen door terroristen, die het evenals de Indonesische republiek niet onder controle wil of kan brengen. De zwakke politiek van Israel blijkt wel uit het feit, dat vijf Engelsen door de Irgoen Zwai Leoemi wer den ontvoerd en beschuldigd van spionnage voor een rechtbank zul len worden gebracht. Drie zijn, na verschillende weken gevangen te hebben gezeten. thans vrijgelaten, doch de twee anderen worden nog steeds vastgghouden. Wanneer men het oprecht meent met de besnoei- ing der Irgoenmacht dan is dit een unieke gelegenheid dat te tonen. Afgezien daarvan is de arrestatie een grote belediging van de Orga nisatie der Ver. Naties, waarvoor de gevangen werkzaam waren. Er moet spoedig een oplossing worden gevonden, wil de onrust niet op de wereld overslaan. Beide partiien in Palestina zijn hiervan overtuigd, doch wanneer de Ver. Naties niet een krachtiger en doel- treffender houding aannemen. is verduistering van de vooruitzichten in het Verre Oosten onvermiideliik. SIC TRANSIT. HET WERELD GEBEUREN De Noorse tanker ..Kongsdal", gr. 9959 b.r.t. was gestrand op de Hais- boroughsands en verkeerde sinds Vrij dag j.l. in een gevaarlijke posi- tie. Onmiddellijk zijn enige Engelse en Nederlandse sieepboten, vijf in totaal, uitgevaren om hulp te bie- den. Van Nederlandse zijde de ..Ganges", die uit Vlissingen en de „Tyne", die uit Maassluis vertrok. Het is Maandag de vijf s|eepboten gelukt het met 14.000 ton olie gela- den schip vlot te trekken. waarna het, begeleid door de Engelse sieep boten, Koers heeft gezet naar de Humberrivier. Het Zweedse ministerie van bui- tenlandse zaken heeft de Sovjet- ambassade te Stockholm gewaar schuwd, dat z« een 19-jarige mu- sicienne, die weigert naar de Sovjet-Unie terug te keren, met. rust moet laten. Het meisje zou verklaard hebben, dat Russische diplomaten alles in het werk stel len haar in de ambassade te lok- lten, ten einde haar van daar uit op transport te stellen naar de Sovjet-Unie. Volgens het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken hebben de Russen herhaaldelijk verzocht het meisje uit te leverfen. De verzoe- ken zijn van de hand gewezen, om dat het meisje wil blijven en Zweedse wil worden. In een brief van de Russische ambassade stond: Verlaat dit spin- neweb en keer naar het vaderland en de vrijheid terug." Het Zweedse ministerie van bui tenlandse zaken, dat verdere stap pen tegen de Sovjet-ambassade overweegt. na kennisneming van een politierapport, heeft de farm- lie, waarbij het meisje inwoont, gewaarschuwd, dat zij haar des avonds niet alleen moeten laten uitgaan. De naam van het meisje werd later opgegeven als LydaMkaprova, de dochter van een Russische ko- lonel in Leningrad. Vanwege de Russische ambassa de te Stockholm is ontkend, dat pressie op het meisje werd uitge- oefend of dat getracht werd haar te ontvoeren „Wij willen haar in de Sovjet-Unie hebben", zo werd verklaard omdat haar vader ons dat herhaaldelijk heeft verzocht. Zijn vrouw is bij het beleg van Le ningrad om het leven gekomen. Hij voelt zich erg eenzaam en ver- langt naar zijn enige dochter". De onder Sovjet-controle staande radio van Berlijn heeft verklaard, dat generaal Sokolofsky een spe- ciale distribute gelast heeft van kolen voor Berlijners van de Sov- jet-sector en de bewoners van de Westelijke sectoren die een Sovjet- rantsoenkaart hebben. De Zweedse minister van buiten landse zaken Osten Unden heeft te Kiruna Verklaard, dat alle Zweed se politieke partijen het ermee eens zijn, dat Zweden buiten een blok van grote mogendheden behoort te blijven. Hij oefende critiek op de commu- msten, die zich tegen de Marshall- hulp verzetten, „welke door alle so- ciaiistische partijen van Europa wordt aanvaard". UOOP DOET LEVEN. Een vooruitzicht, een verwach. ting geeft hezieling, houdt de moed er in, doet volharden on- danks alle moeilijkheden. De omstandigheden kunnen soms van die aard zijn, dat het water ons tot de lippen komt. Maar als er dan iets is, waar we naar uit kunnen zien, waar we ons aan vast kunnen klampen, al zou het maar een stroohalm zijn, dan komen we het te boven. Zolang er hoop is, is er leven. Men zegt dat bij ernstige ziekten, men ondervindt dat bij alle andere moeilijke dingen. De hoop houdt ons op de been. Zij geeft ons ruggegraat en uithoudingsver mogen, durf en moed. Laten we altijd uitzien naar iets hogers, naar een ideaal. MARCUS „Ik moet je bedanken, vader, we hebben het 8°ed gehad samen", ant- woordde Ole, de hand nemend, die zijn vader hem toestak. „Nu begrijp ik pas onder welk een druk je al die jaren hebt geleefd. Ik ben blij dat ik ie kan helpen, maar dan moet je er nu ook niet meer aan denken, vader, beloof me dat". „Ik zal het nooit kunnen verge- ten", zei Offer verdrietig. „Maar 't is een pak van mijn hart dat jij het door mij begane onrecht goedmaakt en betaalt voor wat ik heb misdaan. Als je nu maar niet door mijn schuld ongeiukkig wordt". „Haal je zuike dingen toch met in je hoofd, vader. Je weet wel, ik heb altijd van het avontuurlijke gehou den, en dit is werkelijk een prach- tig avontuur. Ik zal mijn uiterste best doen dat alles goed gaat. En nu is dan meteen uiteindelijk be- slist, wat ik zal worden. ?k heb al tijd geaarzeld tussen koopman en iandhuishoudkundige; nu wordt ik het laatste. Daar ben ik, als het er op aankomt, ook het best voor ge- schikt, daar voel ik het meeste voor, Je weet hoeveel ik van paarden hou ik heb mijn geluk geprobeerd als pikeur en als jockey, nu kan ik mijn lusten botvieren zoveel ik wil", zei Ole opgewekt en luchtig. „Dank je dat je me troos'en wilt, Ole", antwoordde de vader met een matte glimlach. Op hetzeifde ogen blik dook Mikkel Pind naast hen op Hij droeg Ole's grote koffer om deze aan boord te brengen. {„Jjj had die zware koffer toch niet hoeven te dragen, dat had de knecht best kunnen doen", zei Ole. „Ik wllde graag afscheid van je nemen", antwoordde Mikkel, ,,en dan is er nog iets, waar ik sedert gisterenavond steeds over heb ge- ciacht". „Zeg op, wat heb je op je hart? vroeg Oie. „Hm, ik had zo gedacht dat het misschien het beste was als Ik mee ging". Mikkel richtte zich hoog op en keek van vader naar zoon. „Nee maar, Mikkel, zou je je kun nen voorstellen de huize Offer te verlaten?" vroeg Ole verbaasd. „Ik ben er graag, en ik ben blij dat ik er ben en dat ,ben ik altijd geweest, maar als ik jou nu zou kunnen helpen, Ole? Ik ben wel al bijna zeventig, maar niemand kan meer verstand van paarden hebben dan ik, en van de landbouw weet ik ook het nodige af Hier kunnen ze wel zonder me. Jesper is flink genoeg, al heeft hij het Ohskrutt niet uitgevonden; maar ik heb hem zelf opgeleid en ik denk zo dat hij het wel zal redden". ,.Dat is een uitstekend idee", viel Offe'r hem haastig bij. „Ik zelf wil je liever niet missen, dat weet je best, maar ik zou ontzaggelijk blij zijn als je werkelijk met Ole mee zou willen gaan. Wat zeg jij ervan, „ik wil Mikkel dolgraag mee,heb ben; maar ik vind het jammer voor jou, vader, en voor Mikkel ook. Je bent nu langer dan dertig jaar bij ons geweest, denk je niet dat je de stad en het huis al te erg zult mis- sen?" opperde Ole. „AIs ik zeggen mag hoe ik er over denk, dan wil ik graag mee, en ik vind dat we hem eigenlijk niet al leen kunnen laten, gaan, Hans'" Mikkel zag de koopman aan. ..Vooruit dan maar. Maar hij moet het Soed hebben, Oie, beloof me dat je daar voor zult zorgen". „Dat beloof ik", antwoordde Ole opgewekt. Ze spraken af dat Mikkel een week later zou komen, wanneer hij zijn zaken geregeld had. Vlak voor het vertrek van de pont dcVh de lange gestalte van de han- delsagent Mejrup naast hen op. Hij was mager en benig. met een lang- werpig, vaal gezicht, doch midden in al dat bleke en kleurioze zaten een paar levendige, waakzame ogen. „Zo, gaat u °P reis> meneer Offer. Wat een bof dat ik toevailig hier kom, dan kan ik u goede reis wen- sen en afscheid van u neftien", zei hij, terwijl hij Ole van het hoofd tot de voeten opnam. „Gaat de reis soms naar Enekaer?" voegde hij er glimlachend aan toe. Offer was verrast en gaf geen ant- woord Hij begreep niet hoe Mejrup dit al 'kon weten, terwijl hij het voor iedereen verzwegen had. „Het iijkt me zo dat Ole kan gaan waar hij wil, Mejrup. Geen mens heeft er iets mee te maken waar hij naar toe gaat", antwoordde Mikkel tamelijk onbeschoft. Vader en zoon stonden al bij de loopplank. Hans Offer drukte zijn zoon nog een- maal de hand, even later vertrok de ferry. Ole stond bij de reling en Offer bleef wuiven tot hQ uit het gezicht verdwenen was. Tegen de middag bereikte Ole het doel van zijn reis: een klein station, dicht bij een van de sehilderachtige Seelandse fjorden. Het was een stu. le, grijze voorjaardag, over alles hing een geur van groeiend koren, de lucht was mild, Het jonge graan was juist opgekomen en spreidde een lichtgroen tapijt over de akkers. Rechts lagen moole, pas uitgeiopen bossen en links de blauwe fjord. Ole had begrepen dat het landhuis heel dicht bij het station gelegen was, zodat hij verwonderd was te horen dat hij een halve mijl te lo- pen had. Hij liet zijn bagage staan en begaf zich op weg. Vlug liep hij voort, genietend van het betove- rend schone landschap. (wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3