De Republiek wil ook niet meer praten over uitvoefing van het Bestand mmt. Westelijke landen uitgesloten van toezicht op de Donau-scheepvaart Het Gezaq van de linie en van de Kroon 11 Tsjechische athlete weigert naar haar land terug te keren D t¥ Voor Alkmaar en omgeving Wegens inbeslagname van Republikeinse documenten Nederlandse vrouw 1898-1948 Amerika erkent besluiten niet Grenscommies doodgeschoten Prinses-Regentes opent tentoonstelling in de Houtrusthallen te Den Haag Conference van Belgrado aanvaardt Russisch ontwerp-verdrag De Grondwetsherziening in de Kamer Gerbrandy en Welter als paladijnen van de oude Rijkseenheid 7\: Vj J Zij beschouv/t zich als een politieke yluchtelinge Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; f 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct- DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1948 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) 44e JAARGANG - NUMMER 11340 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE REPUBLIEK INDONESIA heeft thans ook de besprekingen over de uitvoering van het Bestand. die onder auspicien van de Verenigde Naties, met de Nederlcmdse delegatie werden ge- voerd, afgebroken, zodat hiermede alle onderhandelingen zijn stopgezet. Noodtoestand in China? DE DONAUCONFERENTIE Aankomst Grote Beer Minister-president Drees en het bezoek van Cochran Belgische invasie in Frankrijk SMOKKELAAR LOSTE SCHOT HAGEL Druk verkeer op de „Luchtbrug" BERLIJNSE KOLEN- DIRECTEUR Door Russen onfslagen - E DONAU-CONFERENTIE te Belgrado is gisteren gesloten, nadat het Sovjet-Russische ontwerp voor een nieuwe con- ventie met 7 tegen 1 stem, die van de Verenigde Staten, was goedgekeurd. Frankrijk en Groot-Brittannie namen niet aan de stemming deeL Het nieuwe verdrag werd gisterenavond onder- tekend. De Westelijke Drie lieten bij deze plechtigheid verstek Aan boord van het jacht „Piet Hein" hebben H.K.H. Prinses Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard en de drie oudste prinsesjes Dinsdagmiddag op het Sneekermeer het zgn. gadegeslagen. admiraal-zeilen gaan. w: I De regering heeft een medaille ingesteld, welke uitgereikt zal worden aan alien, die daad- werkelijk medewerken bij de inhuldiging van Koningin Ju liana, dan wel aan hen, die door beroep of functie daarvoor in aanmerking komen. De me daille, ontworpen door Nel Klctassen, een Amsterdamse beeldhouwster, wordt aan de Rijksmunt te Utrecht geslagen. K.V.P.-Fractie der Tweede Kamer Nieuuu Noordhollands De republikeinse delegatie heeft aan de commissie van goede dien- sten per brief meegedeeld, dat zij gedwongen was dit besluit te nemen aangezien alle documenten van de republikeinse veiligheidscommissie in de nacht van 16 op 17 Augustus na een incident, waarbij geschoten werd door de Nederlandse poiitie, in beslag werden genomen. Het incident speelde zich volgens de republikeinse lezing af in het republikeinse Rationale Huis", waar een Chinese politie-agent en een lid van de Indonesische repu blikeinse j eugdorganisatie gedood werden, terwijl ook verscheidene personen gewond werden. Na het incident doorzocht de Ne- derlandse poiitie het huis en nam de documenten van de veiligheids commissie, die daar haar secreta- riaat gevestigd had, in beslag. Een andere reden, die door de republikeinse delegatie voor het af- breken van de onderhandelingen opgegeven wordt, is, dat luitenant- kolonel Soekanda, die getuige was van het schieten, geen verlof ge- geven werd het pand te verlaten om een vergadering van de sub-commis- sie van de veiligheidscommissie bij te wonen. De politieke onderhandelingen tussen de Nederlandse en republi keinse delegaties lagen reeds ge- ruime tijd stil, maar de besprekin gen over de uitvoering van de wapenstilstand vonden nog steeds voortgang. De nieuwe ontwikkeling werd met verwacht, daar de commissie van goede diensten gisterenmiddag be sloten had om Maandag naar Ka- lioerang te gaan. De republikeinse regering zou het opnieuw openen der onderhandelin gen voor de tenuitvoerlegging van een wapenstilstandsovereenkomst in overweging kunnen nemen, wan- neer de Nederlanders er in toe- stemmfen om de documenten van de republikeinse veiligheidscommissie terug te geven, die in de nacht van 16 op 17 Augustus op het secreta- riaat in beslag genomen zijn, ver- klaarde een republikeinse zegsman vandaag. Uit betrouwbare bron werd ver- nomen, dat de Nederlandse delega tie slechts een lid van het secreta- riaat zal zenden indien de commis sie van goede diensten bij haar be sluit blijft om Maandag a.s. naar Kalioerang te vertrekken. Volgens het orgaan van de partij „het jonge China", is het mogelijk, dat generalissimus Tsjang-Kai-Sjek een periode/ van noodtoestand zai afkondigen. De president zou hier- door alle parlementaire functies op- heffen en feitelijk bij decreet rege- ren. Naar men meent te weten zou- den plannen tot een drastische eco- nomische reorganisatie o.m. tot de maatregelen behoren, die waar- schijnlijk bij presidentieel decreet van kracht zouden worden. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat Amerika de af- schaffing van de Donauconventie van 1921 niet zal erkennen, noch de autoriteit van enige commjgsie, die door de gisteren geeindigde Donauconferentie is ingesteld. In de verklaring van het depar tement wordt gezegd, dat de Sovjet- Unie niet bereid was het besluit van de ministers van buitenlandse zaken inzake regeling van de Donaukwes- tie uit te voeren. Het kenmerk van de vergaderingen der Donauconfe rentie was, dat de Oost-Europese staten door de Sovjet-Unie werden gedicteerd. Het was duidelijk, dat de Donaulanden geen vrije keuze hadden. Het „betreurenswaardige" resul- taat van de Russische houding, al- dus het departement, is dat een van de voornaamste deuren voor de han- del tussen Oost en West wordt ge- sloten. Engeland, Frankrijk, Belgie, Griekenland, Italie en Duitsland waren van hun lang bestaande rechten beroofd. Op grond van het internationale recht „beschouwen wij de oude ver- dragen als van kracht zolang zij niet door alle betrokken^ partijen gezamenlijk zijn beeindigd". De ontscheping van het troepen- schip „Grote Beer" zal, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, a.s. Vrijdag 20 Augustus te 9,00 uur aanvangen op de Javakade te Am sterdam. Ter voorkoming van misverstand volgt hier de woordelijke tekst van hetgeen minister-president Drees in de Tweede Kamer heeft medege- deeld over het bezoek hier te lande van de heer Cochran. „Er is nu een nieuw Amerikaans lid van de commissie van goede diensten aangewezen, deze is hier besprekingen komen voeren, voordat hij naar Indonesie ging, teneinde te worden voorgelicht en ingelicht en daarna zal hij met de wederpartij besprekingen gaan voeren. Er zijn besprekingen geweest over de zaak zelf, maar ook over de ver- der te volgen procedure en over de termijnen van behandeling, waar- binnen de zaak opnieuw aan de or- de zal kunnen worden gesteld. waar bij de afspraak is gemaakt, dat wij bereid zijn de onderhandelingen te hervatten, zonder dat wij natuurlijk kunnen weten, wat de resultaten daarvan zullen zijn". Het bezoek van buitenlandse tou- risten aan Frankrijk heeft zijn hoog- tepunt bereikt. De hotels zijn over- vol en bij voorbeeld te Parijs is er gebrek aan logeergelegenheid. Een derde deel van de buitenland se gasten zijn Belgen. In Fcbruari verwachtte men, dat in de loop van dit jaar 400.000 EVgen Frankrijk zouden bezoeken, maar thans is er reeds een getal van 700.000 bereikt. Een oorzaak van deze Belgische in vasie is de voordeli^e wisselkoers van de Franse touristenfrank (14 Belgfranken tegen 100 Franse). Op sommige dagen ziet men in Rijssel en op de. Parijse boulevards evenveel Belgische auto's dan Fran se. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is tussen de grenssta- tions Caberg en Bilserbaan de grenscommies H. Otten uit Den Helder, gestationneerd in Maas tricht, door een smokkelaar met een schot hagel levensgevaarlijk gewond. De commies was met een collega op controle in het grensgebied, waar zij te ongeveer twee uur des nachts stuitten op twee mannen, die smokkelwaar vervoerden. Een van de laatstgenoemden los- te onmiddellijk een schot hagel, dat Otten in het bovenlijf trof. Hij werd in de hartstreek en in de buikholtei zwaar gewond. De gemeentepolitie van Maas tricht, terzijde gestaan door het Belgische parket heeft een onder- zoek ingesteld naar de daders, die over de Belgische grens waren ge- vlucht. Een bundel smokkelwaar, bevat- tende een hoeveelheid vitrage was door de smokkelaars op de plaats van de aanslag achtergelaten,. Pe laatste 24 uur hebben 305 Amerikaanse vliegtuigen 2600 ton goederen, waarvan 2050 ton steen- kolen, naar Berlijn vervoerd. In de- zelfde periode zijn 259 Britse toe- stellen geland. Het Amerikaanse reuzenvliegtuig „Globemaster", dat Dinsdag op een vlucht meer dan 20 ton meel naar Berlijn heeft gebracht, is Woensdag opnieuw geland op de Britse vlieg- haven te Gatow. Ditmaal transpor- teerde het een reusachtige Ameri kaanse betonmolen, die zal gebruikt worden voor het aanleggen van een nieuw vliegveld te Tegel, in de Franse sector. Het Russisch militair bestuur te Berlijn heeft de directeur van het bureau voor de kolendistributie der stad, Muckenberger, uit zijn ambt ontzet, wegens „zorgeloosheid, die de oorzaak werd, dat door branden en diefstallen grote hoeveelheden steenkool verloren zijn gegaan", al- dus 't Sowjetrussisch voorlichtings- bureau. Het Britse militaire bestuur heeft de gemeenteraad van Berlijn gean- strueerd geen rekening te houden met het bevel van de Sowjet-over heid, waarbij dr. Muckenberger uit zijn ambt van lioofd der diensten voor de steenkolenindustrie wordt ontzet. Het Sowjetbevel, zo ver- klaart de Britse overheid, is een flagrante schending van de door de drie westelijke geallieerden goedge- keurde constitutie voor Berlijn van 1946. De Amerikaanse en Franse bevei- hebbers hebben de gemeenteraad 'n dergelijke brief doen toekomen. De Prinses Regentes heeft Woensdagmorgen in haar functie van ere-voorzitster van de stich- ting De Nederlandse Vrouw 1898 1948, de tentoonstelling in de Houtrusthallen geopend. Onder de talrijke genodigden za- gen wij de Commissaris van de Ko- ningin in de provincie Zuid-Holland, mr. Kesper, alsmede enkele Com- missarissen uit andere provincies; de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. W. A. J. Visser en zijn echtge- note; enige wethouders en gemeente- raadsleden van den Haag; de minis- Reuter meldt nader: De „deelne- ming van westelijke landen aan de Donauscheepvaart" is door aanne- ming van het Russische ontwerp geeindigd. Groot-Brittannie is gedurende 92 jaar lid geweest van de Donaucom- missie. Zowel laatstgenoemd land als Frankrijk en de Ver. Staten hebben op de laatste zitting van de Donauconferentie geprotesteerd te gen de nieuwe conventie en zij blij- ven vasthouden aan de conventie van 1921. De landen van Oost-Europa heb ben „het einde van de Westerse imperialistische inmenging in de zaken der souvereine Donaustaten" bij de aanvaarding der nieuwe con ventie verwelkomd. De leider der Amerikaanse dele gatie, ambassadeur Cavendish Can non, achtte de conferentie een ,.te- leurstelling" en vond haar een voor beeld van „cynische solidariteit der meerderheid". Hij verklaarde, dat er sinds de aanvang der conferen tie „een phalanx van zeven rege- m xnnln aaIt nil WOOf Wpplf 17131111011 (Van onze parlementaire redacteur) „Derhalve staat ook de regering voor ogen, dat de Kroon aan het hoofd van de Unie inderdaad zal worden gehandhaafd en er een wezenlijk koninklijk gezag zal zjjn". Dit schreef de regering in de Memorie van Antwoord inzake de Grondwetswijziging. Zij liet er echter op volgen: „Intussen dient te worden vermeden, dat er mis verstand rijst. Aan het begrip koninklijk gezag wordt onder in- vloei van de historie hier te lande en in Indonesie een geheel ver- schillende hetekenis gehecht". Slaat op den trommele, riep de heer Gerbrandy gisteren de C.H. fractieleider, de heer Tilanus, toe bij de mondelinge behandeling van deze materie in de Tweede Kamer. De eerste zin klinkt mooi, ze is rooms-katholiek, was zelfs zijn cai- vinistische kenschetsing, maar wat zegt ge van de tweede, zij is ken- nelijk van socialistische huize! De heer Tilanus, aldus met de rug tegen de politieke muur gezet zijnde, moest in deze, zo hij het zelf al niet van plan ware geweest, nu wel zeker de nodige opheldering vragen. En zo geschiedde het ook. Er kwamen van zijn kant scherp geformuleerde vragen: Garandeert deze regering het behoud van een reele band onder de Kroon van Oranje? En reeds hebben laten doorschemeren dat zij wel zullen tegenstemmen. De rede van de dag was, wat lengte betreft, ongetwijfeld die van de heer Gerbrandy. Zij nam de hele ochtendvergadering in beslag. Zij werd ook ongetwijfeld met gloed en kleur voorgedragen. Terecht vroeg de heer Tilanus zich echter af, waar hier het constructieve element school. Hij kenschetste haar zelfs als steriel en negatief. Wij zouden de rede van de heer Gerbrandy nog wel willen waarderen als een in- drukwekkende, zij het hopeloze po- ging om het oude vast te houden. Voor de heer Gerbrandy klemt v6or alles het Nederlandse belang. Door Indie zijn wij groot geworden en door Indie moeten wij groot blijven. Gaf de premier de avond tevoren nog een indrukwekkende schildering van de krachten, die in Z.O. Azie zijn opgeroepen, voor de heer Gerbrandy is dit alles niet meer dan het losgebroken beest van de revolutie, dat zo spoedig moge lijk moet worden getemd. Dan kan de oude toestand terugkeren, die hij volkomen idealiseert. Onder ons was Indonesie een paradijs. Hij spreekt niet van het cultuurstelsel, niet van hongersnoden, niet van de grote crisis, waaronder het Indonesische volk onmatig leed. Van de Indone- siers hebben wij nooit een stukje grond afgenomen, wat wij namen was ongecultiveerd land, waarvan verder: Kan deze r'egering ook uit- de baten echter Jo^Jn^oofdzaak drukkelijk verklaren, dat er dus geen Beneluxverhouding komt? Van het te ontvangen antwoord maakte hij bij voorbaat de stemmen van de C.H. afhankelijk. Maakt het mijn politieke vrienden en mij niet te moeilijk, aldus zijn waarschuwende conclusie, als er ongelukken zouden gebeuren, draagt de regering hier- voor de verantwoordelijkheid. Om deze vragen zal dus het verdere debat draaien, de WD zal ze van daag ongetwijfeld onderschrijven en de middenpartijen zijn temeer sterk komen te staan, nu de communisten naar Nederland gingen. Hij spreekt niet over het gering aantal dokto- ren, over de vele analphabeten. En de heer Welter maakte zich later aan een soortgelijke idealisering schuldig. Thans moeten de ambte- naren, aldus zijn betoog, de regering naar de mond praten, vrdbger was dat- anders. Heeft hij dan nooit de Max Havelaar gelezen? Maar dat alles is nog niet de grootste grief, die men tegen beto- gen als deze wel moet hebben. Ze doen positief kwaad. aldus merkte prof. Romme terecht op, doordat, zoals ook nu weer bleek, mannen als Gerbrandy en Welter de repu bliek voor het internationale forum een relief geven, dat zij zeer zeker niet verdient. Gerbrandy noemde haar in wezen onze enige partner en Welter sprak zelfs van een iriter- nationale status, die de republiek in feite reeds zou bezitten. En dan: wat brengen zij jnderdaad verder als creatieve waarde in? Gij hebt de weg van de Koninklijke rede verlaten. roept Gerbrandy uit, maar hij zelf, aldus prof. Romme, is in eerste aanleg verantwoordelijk voor de Koninklijke rede, die de Indonesiers zelfstandigheid beloofde en hoe kan iemayd het dan met zijn verantwoordelijkheid overeen bren gen om desondanks alles weer naar de oude status terug te willen voe ren? De fractieleider van de PvdA zei het nog scherper. Hij wees er op,, dat er inmiddels al weer een nieuwe Kon. rede voor ons ligt, die zelfs de hoop uitspreekt, dat de In donesische volkeren spoedig hun intrede in de rij der volkeren mo- gen doen. Wij gaan dus juist voort, aldus zijn conclusie op de Kon. weg en wanneer de heer Gerbran dy niet meer de kracht voor het nieuwe kan opbrengen, dan moet hij ons althans niet hinderen. Trouwens wat willen de tegen- standers van de Grondwetswijzi ging dan wel? De heer Gerbrandy vertegen- woordigt het Rijkseenheidsbegin- sel zonder meer. Is dit geheel het A.-Rev. standpunt, vroeg Prof. Romme scherp. De heer Meyerink zei later zeer beslist van wel, doch hij- hield tegelijk vast aan zijn eer- der uitgesproken overtuiging, dat er inderdaad een ogenblik zal ko men waarop Nederland en Indone sie ieder hun eigen weg zullen gaan Enerzijds dus Gerbrandy, die be- toogde dat Ned. Indie met Neder land een onverbrekelijke eenheid vormt anderzijds zijn fractiegenoot die met het noodlottige idee rond- loopt, dat het uur van scheiding komt, al klemt dan voorlopig nog onze verantwoordelijkheid. Bij de heer Welter beluistert men nog weer een ander geluid. Hij be- toogde dat v6or de oorlog reeds een eigen Indonesischegemeen- schap aan het groeien was, deels bestaande uit Westerse, deels be staande uit Oosterse elementen. Die gemeenschap zou uiteindelijk onaf- hankelijk moeten worden, maar daarvoor hoopte men dan nieuwe banden te hebben gesmeed. Maar wat staan de voorstanders van de nieuwe Unie dan anders voor? Scheidt ons dan enkel maar een verschil in tempo? Wij hebben te weinig op onze eer gestaan, het internationale publiek te weinig voorgelicht, dit alles Heeft-de heer Welter nog eens met klem betoogd en men kan hem grif toegeven. dat er fouten zijn ge maakt, maar wat voor het ogen blik alleen nog maar waarde heeft is in elk geval dit: Wat wilt gij thans? Geen grondwetswijziging, omdat er zoveel tegenstand tegen is, zegt de heer Welter, maar een dergelijke eis verdraagt zich toch slecht met de grondwet, die niet minder maar ook niet meer dan een twee-derde meerderheid vraagt. Er zijn verder reeds deelstaten, aldus de heer Tilanus, er zijn beloften gedaan, dit alles mag men niet voorbijzien en hij gaat dus met de nieuwe constructie in zee, wanneer hij morgen een bevredigend ant woord op zijn vragen krijgt, die inderdaad veel ongerustheid zullen kunnen wegnemen. Tenslotte zij nog aangetekend, dat de heer Gerbrandy er wel heel lelijk naast was, toen hij de katholieken verweet, dat zij in zake het Indie-beleid onder druk van de bisschoppen hadden ge staan en hij het in de heer Welter prees, dat deze er niet voor be- zweken was! Prof. Romme maakte hierop de heer Gerbrandy nog eens goed dui delijk, dat Kerk en KVP niet het zelfde zijn en dat hij door de heer Welter aan te wrijven, dat deze dit onderscheid niet kende., hem met huldigde maar in wezen een ezels- trap gaf. Daar kon de heer Ger brandy het voorlopig mee doen. De Kamervoorzitter heeft aange- kondigd dat hij de debatten in elk geval h'eden, Donderdag, beeindigd wil zien. vandaar ook heden nog 'n avondzitting. De Kamer zal dan niet meer in deze buitengewone zitting bijeenkomen. In de verga dering van 28 Sept. zal het parle mentaire werk weer, opnieuw wor den opgevat. De behandeling van de begroting, aldus de voorzitter, zal wel niet voor 12 Oct. kunnen aanvangen. Voor de openbare be handeling zouden. zoals thans de vooTuitzichten zijn, niet meer dan zes weken overblijven en hij bereid- de de Kamer er al dan ook vast op voor. dat het straks dus weer hard werken zal worden! ringen" was geweest, die zich reeds met de Sovjet-tekst accoord zou hebben verklaard en elk Westers voorstel wilde afwijzen. Volgens Cannon was er, toen de conferentie begon, geen internatio nale handel op de Donau. Het enige verschil zou thans zijn, dat zeven regeringen „de strenge Sovjet-con- trole" van Bratislava tot de Zwarte Zee erkend hebben. Hij achtte de conventie in strijd met de aanbe velingen van de vredesconferentie en de b.eslissingen van de raad der vier ministers van buitenlandse zaken. De gedelegeerde der Sovjet-Unie, Andrej Wisjinsky. beschuldigde de Westelijke mogendheden van pogin- gen om hun ontkenning der rechts- geldigheid der nieuwe conventie te rechtvaardigen door voortdurend aanmerkingen op de conferentie te maken. Hij zei, dat er vier amen- dementen in het Sovjet-ontwerp zijn opgenomen, gebaseerd op Ameri kaanse voorstellen en dat een aan tal artlkelen uit de conventie van 1921 was overgenomen. Wisjinsky zeide, dat, ofschoon de raad van ministers van buitenlandse zaken de Sovjet-Unie twee zetels in de Donaucommissie had gegeven, dit land „in overeenstemming met het principe van de geliikheid", een zetel zou afstaan. De Oekraine en de rest van de Sovjet-Unie zullen dan door e£n afgevaardigde ver- tegenwoordigd zijn. Het fractie-bestuur van de K V. P. in de Tweede Kamer is opnieuw geformeerd en als volgt samenge- steld: Voorzitter: Prof. mr. C. P. M. Romme; vied-voorzitter A. H. L, J. Fievez; eerste secretaris: Th. D. J. M. Koersen; 2e secretaris: Dr. ir. W. J. Droesen; penningmeester: W. J. Andriessen. ter van Sociale Zaken mr. Joekes; mr Donner, president van de Hoge Raad; ir. G. Fetter, directeur gene- raal van de Arbeid en vele andere autoriteiten. De Prinses nam, na welkom gehe- ten te zijn door het bestuur van de stichting plaats op de erezetel. Het koor, begeleid door een orkest, dat onder leiding van mevrouw Tilly Talboom-Smits zich bescheiden ach- ter een door palmen beschut hoekje had opgesteld, zong „Wilt heden nu treden", waarna de voorzitster van de stichting, mevrouw E. van den Bosch-de Jongh, het openingswoord sprak. Zij zeide onder meer dat ge durende een kleine twee jaar dui- zenden Nederlandse vrouwen van allerlei gezindten eendrachtig heb ben samengewerkt en al hun krach ten hebben gegeven om dit hulde- blijk aan Hare Majesteit aan te bie- den bij haar 50-jarig regeringsjubi- leum. Zij wilden hierdoor uiting ge ven aan -een oprecht gevoel van dank en vreugde voor het lichtend voorbeeld dat Hare Majesteit aan de Nederlandse vrouw gedurende 50 jaar heeft gegeven. De eventuele baten dezer tentoonstelling zouden eveneens aan Hare Majesteit worden aangeboden. Twee dagen geleden was op het Paleis het Loo de hand- tekeningen van millioen vrou wen als bewijs van hun aanhanke- lijkheid en liefde aan de Lands- vrouwe aangeboden en bij deze ge- legenheid had Hare Majesteit be- loofd, indien mogelijk de tentoon stelling te bezoeken. Haar speech werd beeindigd met een driewerf „leve de Koningin". De Prinses-Regentes. Nadat het koor wederom enige liederen ten gehore had gebracht en de sopraan Jeannette van Dijck het „Zonnelied" van Catherina van Ren- nes gezongen had, trad Prinses Ju liana voor de microfoon en memo- reerde in een kort speechje de po- sitie van de vrouw die in de laatste 50 jaar wel heel wat veranderd was. Een vijftig jaar geleden plaatste de man de vrouw op een voetstuk en kan de vrouw hem zowel ten goede als ten kwade beinvloeden. Gedu rende de afgelopen 50 jaar heeft de vrouw echter de moed gehad van dit voetstuk af te dalen en zelf aan het werk te gaan. Vroeger werd zij geacht hiervoor te zwak en te teer te zijn. Toen zij dit waagde, won zij. En de maatschappij won de produc- tief gemaakte talenten die talrijk zijn. Zij hoopte dat de vrouw de man nu niet meer zou beschouwen als een instrument om listig haar zin door te drijven. (Hierop volgde een onderdrukt gelach). In de hoop dat door deze tentoonstelling een nog groter wederzijds begrip zou ontstaan tussen de beide geslachien, verklaarde zij de tentoonstelling voor geopend. Toen zongen alien staande twee coupletten van het WilhelmuS (tn begaven de aanwezigen zich naar de trap, waar de Prinses het lint doorknipte, dat de toegang tot dus- verre had afgesloten tot de ten- toonstellingshal. Mevrouw Marie Provaznikova, de leidster van het Tsjechoslo- waakse vrouwelijke athletiekcon- tingent op de Olympische Spelen, heeft haar terugreis naar Praag afgezegd. De Tsjechoslowaakse ambassadeur heeft medegedeeld, dat mevrouw Provaznikova voor een jaar naar de Verenigde Sta ten zal gaan als instructrice, met de toestemming van de Tsjecho- Slowaakse autoriteiten, doch te- genover een correspondent van Reuter verklaarde zij Woensdag- avond, dat zij niet van plan was naar haar land terug te keren, „waar", zo zeide zij, „geen vrijheid is van meningsuiting, geen pers- vrijheid en geen recht van verga dering". Verder zeide zij: „Ik ben een po litieke vluchtelinge en ben er trots op. Toen ik Tsjechoslowakije ver- liet, had ik reeds het voornemen niet terug te keren, ofschoon ik nie- mand er' iets over gezegd heb. Ik ben lid van de partij van Benesj. Zij konden mij niet beletten voor de Olympische Spelen naar Londen te gaan omdat ik presidente ben van het Internationale Gymnastiekver- bond. Na afloop van de Spelen heb ik deze functie neergelegd". Mevr. Provaznikova vertelde verder, dat in Juli van dit jaar zij de leiding had over 28.000 vrouwen tijdens een grote meeting in Praag van de So- kols, die werd bijgewoond door president Gottwald. Er werd een betoging voor Benesj gehouden en zij werd door de vrouwen toege- juicht vanwege het feit, dat zij be- kend stond als een vurig aanhanger van de voormalige president. Na- derhand werd zij door de poiitie ondervraagd, doch was in staat zich vrij te pleiten daar zij op het ogen blik van de manifestatie niet op de meeting aanwezig was. „Men zeide mij, dat ik persoonlijk verantwoor delijk zou worden gesteld voor een herhaling van het incident", aldus mevr. Provaznikova. Mevr. Provaznikova beschuldigde de Tsjechische ambassade in Lon den ervan „het feit te willen ver- bergen. dat toen ik verzocht hat! in het buitenland te mogen blijven. ik de Tsjechoslowaakse autoriteiten gezegd had. dat ik niet zou terug keren. wat zij ook zouden mogen besluiten". Mevr. Provaznikova is in het bezit van een Brits visum, dat geldig is tot 13 November. Zij heeft een Amerikaans visum aan- gevraagd om aan een Amerikaanse schpol voor lichamelijke opvoeding les te kunnen geven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1