naar een welgeordende rechtsstaat, met een constitutionele Koning" Gestreefd wordt naar -een Unie Vo or Alkmaar en omgeving Gerbrandy spee/t't oude koloniale spelletje van bet intrekken van beloften DE GRONDWETSHERZIENING AANGENOMEN Vereiste twee-derde meerderheid werd driekwart! VEILIGHEIDSRAAD ROEPT OP tot handhaving van bestand Russische soldaten scho|en op Berlijnse menigte Onderhandelingen met republiek worden vermoedelijk hervat „Er kan nog van alles gebeuren „DE SPRONG n Prof. Romme wijst hem scherp terecht VIETNAM Kosenkina nietonder Sovjet-controle No een alarmerende hoodschap van Bernadotte Alarmtoestand in de Westelijke sector en De toestand in Birma 40.000 vluchtelingen te Fedan Inbeslaggenomen documenten vormen struikelblok Vrachtauto tegen boom gevlogen Feiten van vandaag AMERIKA KOMT Optimisme over n/ei/we besprekingen in Berlijn Geen ruil Frankfort-Berlijn VRIJDAO 20 AUGUSTUS 1948 SfScSeShin FRANSE REGERING WIL ONAFHANKELIJKHEID ERKENNEN Affiche der Jaarbeurs voor het buitenland UTRECHT WEERSVERWACHT1NG VOLGENS DE REPUBLIEK GEEN VREEDZAME OPLOSSING ERNSTIG ONGELUK: INZITTENDE AAN VERWON- DINGEN OVERLEDEN BIJ DE JUBILEUMFEESTEN Nieuuu Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeu?; E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct.'per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veiiig Vondel 44e JAARGANG - NUMMER 11341 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank (Van onze parlementaire redacteur) DE TWEEDE KAMER heeft met de vereiste tweederde meerder- heid in tweede lezing de Grondwetswijziging aanvaard. Met dit gewichtig besluit, dot gisterenavond viel. is dan de eerste stap gezet op de weg naar een hervormd Koninkrijk. Op deze weg zullen wii ongetwijfeld nog vele moeilijkheden ontmoeten. Een deel van ons volk is ook in deze dagen bliiven spreken van een sprong in het duister. Toch wordt zij nu door de overgrote meerderheid gewaagd. „Herboren kracht eist met omzien naar hfet verleden, neen, thans moet de blik vooruit worden gewor- pen", zei de heer Vonk(V.V.D.), eenmaal een van de heftigste tegenstanders van het Indiebeleid. Deze stem symboliseerde het bre- de vertrouwen, dat ten aanzien van de nieuwe regering bestaat en in dit geval in het bizonder ten aanzien van de nieuwe minister van „Over- zeese Gebiedsdelen" Mr. Sassen, die tijdens zijn kloek en vast debuut nog eens uitdrukkelijk vaststelde, dat gestreefd wordt naar een wel geordende rechtstaat, maar een Unie met een constitutionele koning. Het is wenselijk, aldus mr. Sassen, dit laatste te benadrukken, omdat men in Indonesie zich meestal de absolute monarch voor ogen steit, die men in de Westerse verhoudm- een echter sinds lang met meer kent De Unie zal voorts geen vol- kenrechtelijke, maar een ^aa'sr"Y" telijke constructie zijn. Geen ver bond dus van twee staten, maar een nieuwe staatkundige eenheid. Ueze nieuwe staatkundige constructie zal haar omlijning moeten vinden in een eveneens nieuw Nederlands Indonesisch staatsrecht, ook hier dus weer geen enkel Nederlands, maar ook geen enkel Indonesisch Staatsrecht. Er zal een sam®"s?(fe1" ting moeten plaats vinden. Leheer Gerbrandy had betoogd, dat in het hoogste Unie-orgaan nooit een be slissing zou kunnen worden geno- men, omdat de paritaire Partijen immers altij d zouden botsem was echter reeds prof. Romme ge weest, die de heer Gerbrandy had duidelijk gemaakt dat hij dan juist uiteine van de idee, die hij ver werpt: Een volkenrechtelijke band. Oosezet als staatkundige construc tie zal in de Unie-organen veeleer het politieke beginsel moeten domi neren, de strijd der overtuigingen, zoals wij die ook in ons parlemen kHetwas deze gedachtengang die de minister van Overzeese Gebieds delen volledig bleek te onderschrij ven Vdr wierp hij de aantijgmg van de heer Hoogcarspel (com.) van zich dat de deelstaten marionetten zo den zijn. Dat dit zeer zeker met hit geval is, blijkt wel het bestemt de Bandoengse resolutie! - Wij gaan in Indie weer lets groots doen. (aldus de nieuwe jonge be- windsman, die een mtstek.en(^ m druk maakte) maar thans m gehtf waardige samenwerkmg. Voor dit nieuwe begin, wij zeiden het reeds, is thans een verheugende me°® werking aanwezig. Men kan het be- t-euren dat deze niet eerder is op- sommige punten de in^mmm^op, Nederland heeft in ^®t inderdaad te weimg imp^iaal ge dacht En ook kan men het met hem eens'zijn, dat eenzijdige bepaling van de nieuwe rechtsorde, met al- thans aan ons het beslissende wo°rd tenslotte een vorm van ethisch kolonialisme blijft. De Unie moet thans inderdaad het ontmoetings- punt tussen beide partijen worden. Wij blijven echter huiveng voor een te zeer benadrukken van ,,het vloeiende karakter der werkelijk- heid". Wij zouden geenzsing willen beweren, dat de werkelijkheid met vloeit maar de politicus en de staatsman moet deze vloenng toch ook zeer zeker als vaarwater weten .te benutten. Met andere woorden: Varen is iets anders dan drijven. Nog eens op deze dag: Gerbrandy. Nog eens zijn ongetwyfeld indruk wekkend en manend woord. Maar hij is ons nu ter elfder ure toch zeer zonderlinge dingen komen vertellen. Met stomme verbazing hoorde de Kamer zijn standpunt ten aanzien van de Koninklijke Rede aan, waarvoor hij, de Londense premier, in eerste aanleg de verant- woordelijkheid blijft dragen. De rede beloofde de Indonesiers straks na de oorlog een nieuw samengaan in vrijwilligheid. Wij hier in Neder land hadden alien het gevoel, dat hier mede een eerste grootse blik op de nieuwe toekomst van het Rijk werd geworpen en hoeveel te meer zullen dat de Indonesiers hebben gehad, voor wier welzijn de rede toch op de eerste plaats was be- doeld. Nu kwam de heer Gerbran dy ons echter vertellen, dat van deze grootse visie geen sprake was geweest. Hij zei het letterlijk, men had fiiermede niet meer dan een waarheid als een koe willen ver- kondigen. Men had slechts de vrij willigheid bedoeld, die in iedere Staat vereist is, willen de belastin- gen goed binnen komen enz.! Prof. Romme heeft terecht in een kort, maar ongemeen fel woord de zweep over deze verklaring ge- haald. Hoe is het in 's hemeis- naam mogelijk, aldus de katholie- ke fractdeleider, dat men in die bewogen ojgenblikken zijn tijd ver- deed met het debiteren van waar- heden als koeien, waarheden, waarvan men toch zeker weten kon, dat zij grote verwachtingen zouden oproepen. Hoe het zij, er staat in deze rede in elk geval noig meer, dat toch zeer zeker be- tekenis bedoelde te hebben. Er staat. dat er straks een gezamen- liike'conferentie zal komen, waar- bij over de passende bouw van de nieuwe staatsconsCructie zal wor den beslist. Ik neem het de heer Gerbrandy niet kwalijk, aldus Prof. Romme, dat hem op dat ogenblik de vorm van die nieuwbouw nog niet con- creet voor ogen heeft gestaan, maar nu wij aan het werk zijn getogen en de eerste grondslagen voor de meu- de rijkseenheid hebben gelegd en het nog verder zullen doen in de geest van de toegezegde samenspre- king met de Indonesische volkeren, blijft het toch wel een zeer onver- klaarbaar geval, dat het desondanks juist de heer Gerbrandy is, die bij zijn oude „Rijkseenheid", bij de voortzetting van het koloniale sy- steem, blijft zweren. Het was een zwaar ogenblik voor de oude oorlogsleider, die het oude rijk behield, maar die zich op dit ogenblik de grootse visie ontnam, die men hem in de geschiedenis had kunnen toeschrijven en die thans aan de kant blijft staan, ter- wijl de meerderheid van ons volk zich bereid heeft verklaard om, zo als de nieuwe bewindsman van „u. G." het uitdrukte, in Indie lets groots te gaan verrichten, z« net thans in gelijkwaardige samenwer- king! Een juridisch adviseur van het departement van Buitenlandse Za ken der V.S., Ernest A. Cross, heeft rechter Samuel Dickstein van het hooggerechtshof te New York doen weten dat er „noch volgens jnter- nationaal noch volgens Amenkaans recht een grond bestond om rne- vrouw Oksana Stjepanowna Kas- yenkina onder de controle der Sow- jet-regering te stellen, zo lang ze verblijf houdt in de Veremgde Sta ten". De Franse premier Andre Marie heeft in de nationale vergadering verklaard, dat zijn regering haai. volledige goedkeuring zal geven aan de beginselen, die zijn neergelegd in de overeenkomst, waarbij Frank- rijk de onafhankelijkheid van Viet nam binnen de Franse Unie zal er kennen. De overeenkomst werd in Juni aan boord van een Franse kruiser in de Baai van Along door de Franse hoge commissaris en ex- keizer Bao Dai getekend. Marie zei de verder, dat de Franse regermg van mening is dat het huidige re- giem in Cochin-China met in de behoeften van het ogenblik voorziet. De volken moesten zelf hun defi- nitieve status binnen de Franse Unie bepalen. De premier sprak de hoop uit dat zodra de omstandig- heden zulks toelieten, het mogelijk zou zijn een „volksstemming v0°r de oprichting van een democratische regering voor te bereiden. De communist Jean Guillon brand- merkte de overeenkomst als „impe- rialistisch" en noemde generaal Ngoeyen van Xoean, president van de voorlopige Vietnamese regering, „een agent van Amerika" Hij eiste onderhandelingen met Ho-Tsji-Mmh leider van de Viet-Minh (Indochi- nese automatische beweging). Nadat er nog enige tijd gedebat- teerd was zeide Marie: „Wij hopen vurig, dat er spoedig vrede zal neer- sen in Indochina binnen het kader van de Franse Unie". De nationale vergadering keurde daarna met 347 stemmen tegen 183 de politiek der regering in Indo china goed. Gross deelde voorts mee, dat de Amerikaanse regering dit reeds asy die der Sowjet-unie kenbaar had gemaakt. Het antwoord op de di verse Sowjet-protesten was in voor- bereiding en zou spoedig aan am- bassadeur Panjoesjkin aangeboden worden. DE GRONDWETSHERZIENING is gisterenavond door de Twee de Kamer zo ruim met de vereiste tweederde meerderheid aangenomen, dat er zelis sprake was van drie-kwart. Het eerste (nieuwe rechtsorde) werd aangenomen met 78 tegen 22 stemmen (A.R., C.P.N., S.G. en Welter). Het tweede (inkomen van konmg of koningin, die afstcmd van de kroon heeft gedaan) werd met algemene stemmen aangenomen. Het derde (instituut van staats- secretarissen) werd aangenomen met 83 tegen 15 stemmen (C.H. en C.P.N.) Het vierde (overgang van grondwettelijke be- voegdheden werd aangenomen met 92 tegen 6 stemmen (C.P.N.) DE KWESTIE-PALESTINA STOCKHOLM, 19 Aug. (A.P.) Graaf Folke Bernc-dotte heeft verklaard, dat de toestand in Jerusalem „geleidelijk aan met meer in handen te houden is" en dat hij de Veiligheidsraad yer- zocht heeft „onmiddellijk op te treden" om een einde te maken aan de Joods-Arabische strijd in de stad. In zijn boodschap ver- klaarde Bernadotte, „dat goed in het oog gehouden moet wor den, dat een verder slechter worden van de toestand in Jeruza lem tot een algemene hervatting van de vijandelijkheden kunnen leiden". Bernadotte heeft verklaard, dat 't noodzakelijk zal zijn, een sterk en goed gewapend internationaal leger te hebben, om de demilitarisatie van Jeruzalem tot stand te brengen President Truman verklaarde, dat de V.S. niet van plan zijn om troe- Gisterenmiddag werd plotseling voor de gehelc politiemachtvan West-Berlljn de alarmtoestand af- eekondigd, nadat Russische mili- tairen op de Potsdammer Platz het vuur op een memgte had ge zicht staande Duitse Nieuwsbu reau A.D.N., begon de P«ll<3e schieten toen zwarthandelaren h j het begin van een razzia stenen naar de politie in de Sowjetsector gooiden. Het verzet was kennelijh georga- niseerd aldus A.D.N. Er werden ee/st schoten in de lucht afgevuurd, in******* i: Van officiele zijde is verklaard, dat een krachtige aanval van rebel- fen op Birmese marine Patrouille- vaartuigen te Tantabinu .33km ten nnord-westen van Rangoo, na aankomst van versterkingen uiteen- eeslagen werd. De opstandelmgen warm Saw geschat wordt een paar honderd man sterk In de laatste da- gen hebben de opstandelmgen twee nlmtsjes in het Delta-gebied bezet, ongeveer 100 km ten zuid-westen van Rangoon, aidus ^etdco"1™t™d qu6. In Rangoon zelf is de toestana .normaal". Het affiche voor de propaganda der Koninklijke Nederlandse Jaar beurs (Internationaal) in het bui tenland welke in 6 talen over de gehele wereld wordt verspreid geeft op bijzondere wijze een heeld van de centrale functie der Utrecht- se Jaarbeurs. Tt Het embleem der beurs de U met daarboven de Mercuriushoed is in het hart van de roos van een werpschijf geplaatst, welke de kleu- renrood, wit en blauw draagt. In de rode roos is een aantal pijlen ge tekend, waarvan de staarten de na tionale kleuren bevatten van Bel- dMeed|Hldge\fligd00vanh%™aU tot Zaterdagavond. WEINIG VERANDERING Hier en daar ochtendmist. Ove- rigens half tot zwaar bewolkt met enkele plaatselijke huien en later in het zuid-westen van het land opklaringen. Zwakke tot matige wind overwegend uit zuidelijke richtingen. Mor- gen overdag in het zuid-westen van het land draaiend naar westelijke richtingen. Weimg -verandering van temperatuur. zo gaat het nieuwsbureau voort, waarop de menigte zich naar dat deel van het plein terugtrok, dat juist binnen de Amerikaanse sector ic gelegen. Daar werd het stenen- gooien voortgezet. A.D.N, maakt geen melding van doden of gewon- den onder de burgers. Juist voor de razzia, aldus A.hl.u., had een menigte op de Potsdam- merplatz een auto aangehouden, waarin een hoge functionans van de onder Russische controle staande cooperatieve veremgmg te Berlijn zat. Hij werd uit de auto getrokken en een rode vlag, die hij onder de arm droeg, werd in stukken ge- scheurd. Volgens de politie in deBritse sector zijn tussen de 15 en 20 scho ten gelost. De laatste bench ten'spre ken van 8 h 10 gewonden Een half uur na het incident verlieten de Russische soldaten het plem waar op onmiddellijk ook de Britse en Amerikaanse militaire politie zich terugtrok. De Britse politie slaagde er spoe dig in. aldus een officiele Britse verklaring, de stenen gooiende me nigte tot kalmte te brengen. AF.P. meldt nader: nadat de po litie van de oostelijke sector een nieuwe razzia op de Potsdammer- platz had uitgevoerd, kwam n Sow- iet-Russische off icier op het plem en ontbood de adjunct-chef van de politie in de Amerikaanse sector Bleimeister. Er ontstond een heftige woordenwisseling, waaraan ook ae bevelhebber van de veiligheidsdien- sten in de westelijke sectoren Wag ner, deeftiam. De Sowjet-officier noemde Bleimeister een „misdaai- ger" en beschuldigde hem er van de aanstichter te zijn van de onge- regeldheden, die de afgelopen dagen op de Potsdammerplatz plaats von- den. Opening brug Keizersveer. Met enige feestelijkheid is Woensdag middag de nieuwe brug van het Keizersveer geopend. De au teiten en genodigden maakten voor het laatst een overtocht m het oude pontveer. gie Engeland, Zwitserland, Ver- eni'gde Staten van Amerika, China en Brazilie. Op deze wijze heeft de ontwerper Wernars van Associated Adverti sing Artist Amsterdam) tot uitdruk- king willen brengen, dat uit alle delen der wereld de aandacht op de Utrechtse Jaarbeurs als internatio naal knooppunt van goederenver- keer Is gevestigd. Blijkens thans bek,end gemaakte cijfers hielp het Rode Kruis te Me- dan gedurende Juni veertigduizend vluchtelingen uit republikems ge- bied van Sumatra, die haveloos ge- kleed en uitgehongerd in de Negara Soetamera Timoer huip en Dijstand ^Dc^stroom van vluchtelingen naar het gebied van de Negara blijkt voortdurend toe te nemen. Dagelijks meldt zich een zodanig aantal ver- kommerde Indonesiers en Chinezen aan dat speciale politiemaati egelen >noo'dzakelijk zijn om een opstop- ping te voorkomen. BAT A VI A, 19 Aug. (A.P.) De onderhandelingen tussen Neder land en de Republiek, inzake de tenuitvoerlegging van de wa- penstilstand, zullen, naar verwacht wordt, binnenkort hervat wor den, daar vandaag aan de Nederlandse politie opdracht gege- ven is, de papieren, die twee dagen geleden in beslag genomen werden, aan de Republikeinse veiligheidscommissie terug te geven. De Republiek heeft de onderhandelingen afgebroken, toen de politie de papieren confiskeerde, naar aanleidmg van een incident, waarbij geschoten werd, hetgeen plaats vond in het Nationale Huis. sische republiek het voornaamste obstakel vormt voor een vreedzame regeling van de Nederlands-Indo- nesische geschillen. Op een persconferentie verklaar de dr. Friedericy, dat „de strijd om de macht, welke in de republiek ge- voerd wordt, de pogingen om een onafhankelijke Verenigde Staten van Indonesie te vormen, verlamt. Er zijn daar zovele groepen lei- ders dat niemand over werkelijke macht beschikt", aldus dr. Friede ricy. Hij zei voorts van mening te zijn dat ,.de werkelijke republikein se leiders zich grote zorgen maken over de binnenlandse aangelegen- heden". Hij weet de vertragmg van een overeenkomst aan de repu blikeinse militaire leiders en de communistische invloed. pen naar Palestina of elders te zen- aen tenzij als onderdeel van een strijdmacht der UNO krachtens een besluit van de UNO. Naar aanleiding van de boodscnap van Bernadotte heeft de Veiligheids raad besprekingen gevoerd over de Palestijnse kwestie. Engeland, de V.S., Frankrijk en Canada dienden een gemeenschap pelijke resolutie in, waarvan de voornaamste punten zijn: 1. iedere partij is verantwoorde lijk voor de acties van geregelde zowel als ongeregelde troepen, die onder haar leiding, of in gebied dat beheerst, opereren. 2. iedere partij moet alle midde- len'te baat nemen om acties te voor komen waardoor het bestand wordt geschonden. 3 iedere partij moet alien, die binnen haar jurisdictie vallen. ter verantwoording roepen en ingeval zij schuldig bevonden worden straf- fen, wanneer zij betrokken zijn ge weest bij een schending van het be stand. 4 geen partij mag het bestand schenden om vergeldingsmaatrege- len tegen de andere partij te nemen. 5. geen partij mag militair of po- litiek voordeel behalen door scnen- ding van hfet bestand. Deze resolutie werd, met drie ont- houdingeri aanvaard. BATAVIA, 20 Augustus (Aneta). Volgens Antara zijn hoge Republi keinse regeringskringen in Djogja van mening, dat de schietpartij rond het Republikeinse hoofdkwar- tier te Batavia de toestand heeft verslechterd en de mogelijkheid van een vreedzame regeling tussen Nederland en de Republiek prac- tisch heeft geelimineerd. HOORN. Gistermiddag tegen vier uur reed een vrachtauto van de firma Ooms uit Avenhorn over de Hulk tussen de onbewaakte over- weg en het Stoomgemaal, toen ver moedelijk plotseling het stuur de fect raakte. De wagen vloog hier- door in voile vaart tegen een boom en kwam toen tott stilstand. De ge- volgen van dit ongeval waren vre- selijk. Drie personen. nl. de heer Pietersma uit Hoorn, een 12-jang jongetje uit Scharwou en een jongen uit Schiedam werden ernstig ge- wond. Onmiddellijk waren doktoren en politie aanwezig, terwijl terstond de ziekenauto van de fa. Butter ge- waarschuwd werd, daar de drie gewonden terstond naar het Stads- ziekenhuis te Hoorn moesten wor den vervoerd. Hedenmorgen is de pl.m. 26-jari- ge heer Pietersma aan de bekomen verwondingen overleden. Het tragi- sche hiervan is, dat de overledene twee maanden geleden in het hu- welijk is getreden. Het jongetje uit Scharwou kon na in het ziekenhuis behandeld te zijn. naar huis worden vervoerd, doch het iogeetje uit Schiedam is er eveneens vrij ernstig aan toe, hoewel onmiddellijk levensgevaar niet aanwezig is. De politie heeft het onderzoek naar de oorzaak van dit ernstig on- geluk in handen. In Frankrijk hebben de niet-com- munistische vakverbonden, die te- zamen ongeveer twee en een half rriillioen leden tellen, het besluit genomen, niet langer met de rege ring mede te werken. In Syrie is de regering afgetreden. Bij Austin, de belangrijke autofa- brieken in Birmingham, is een deel van het veertigduizend man tel- lende personeel in staking gegaan. Amerika heeft ln een nota aan Rus* land alle protesten in de zaak der beide leraren Samarin en Kosenkina afgewezen. De spoorweg Berlijn-Helmstedt zou volgens een Amerikaans bericht in derdaad weer in orde en regelmatig In gebruik zijn. De dood van generaal Jovanovic, de rivaal van Tito, zal de spanning tus sen Belgrado en de Komlnform doen toenemen, een militaire coup wordt in Londen niet uitgesloten geacht. In Parijs acht men een bevredigend resultaat van de diplomatieke be sprekingen te Moskou waarschijn- lijk. Een lid van de Nederlandse de- legatie dat de onderhandelingen bijwoont. heeft verklaard, dat de confiscatie van de documenten ,ben fout" was. De republikeinse delegatie heett de documenten van de Veiligheids commissie, die door de Nederland se politie na het incident hij net Nationale Huis" in de nacht van 16 op 17 Augustus geconfisceerd waren, nog niet terug ontvangen. Reeds werd bericht,dat de Ne derlandse autoriteiten de politie bevel hadden gegeven de docu menten terug te geven, doch tot nog toe heeft de republikeinse de- ldgatie nog geen officiele kenms- gcviii^ van dit besluit ontvangen. Dr. Johannes Leimena, de waar- nemende voorzitter van de republi keinse delegatie en voorzitter van de republikeinse veiligheidscommis sie, zei, dat hij een bezoek had ge- bracht aan bet „Nationale Huis doch slechts naar binnen mocht op vertoon van zijn identiteitsbewijs van de UNO-commissie voor goede diensten. Alle kamers, kasten en schrijfbu- reaux waren verzegeld, hetgeen het onmogelijk maakte om de documen ten te vinden, verklaarde hij ver- cier' - Te veel leiders Dr. Herman Friedfticy, hoofd van de Indonesische afdeling van de Nederlandse Voorlichtingsdienst in New York, heeft gezegd, dat de binnenlandse dissentie in de Indone- President Truman der V.S. heeft Donderdag bepaald, wie de Veremg de Staten officieel zullen vertegen- woordigen bij de jubileumfeesten van Koningin Wilhelmma der Ne- derlanden tussen 31 Augustus en 6 September. Het zijn de Amerikaan se ambassadeur in den Haag, Her man Baruch mevrouw Eleanor Wil son Msadoo, een dochter van de voormalige president der Verenigde Staten, en Thomas J. Watson, presi dent van de ..International Business Machines Company". Uit welingelichte kringen van Whitehall te Londen kwam het bericht. dat de afgevaardigden der westelijke mogendheden bij bun volgende bezoek aan het Kremlin waarsehijnlijk besprekingen zul len voeren met Stalin en de Rus sische Minister van Buitenlandse Zaken v.m. Molotof. Men verwacht hier. dat deze bespreking, die heden zal plaats vinden, de doorslag zal geven. De zegsman voegde'er de waarschu- wing bij: „Er kan nog van alles gebeuren." Hij verklaarde echter, dat m de loop der besprekingen, die nu drie weken aan de gang zijn en dienen om een basis te scheppen voor een nieuwe conferentie van de Ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier de geschilpunten over een ogenblikkelijke regeling der Ber lijnse kwestie, zijn teruggebracht tot een aantal essentiele punten. In beginsel is men overeengeko- men om een nieuwe bijeenkomst der Ministers van Buitenlandse Za ken te houden, „>idien de bespre kingen over Berlijn enig resultaat opleveren", voegde hij hieraan toe Sir William Strang, de voornaam ste Engelse deskundige, in zake Duitsland op het Britse Ministerie van Buitenlandse Zaken, voerde besprekingen over de Moskouse con ferentie met de Amerikaanse Am bassadeur in Londen, Lewis Douglas en zijn Franse collega Rene Mas- sigli. De Minister van Buitenlandse Zaken Bevin zond een speciale koerier met een volledig rapport over de besprekingen in Moskou aan Minister-President Attlee, die thans met vacantie in Ierland ver- toeft. Volgens de zegsman uit de om geving van Whitehall zijn er hij de besprekingen in Moskou harde noten gekraakt. Rus'--4 had. vol gens hem, getracht bereiken, dat de plannen der westelijke mo gendheden voor de stichting van een West-Duitse regering in Frankfort uitged'eld zouden wor den in ruil voor de opheffing van de blokkade van Berlijn. Het ant woord der westelijke mogendhe den hierop was volgens hem een uitgesproken „neen" geweest. De westelijke mogendheden wa ren niet bereid volgens de zegs man was Molotof hiervan duidelijk op de hoofjte gebracht om de plannen voor het economische her- stel op te schorten. Zij hadden echter wel nadrukke- lijk verklaard. dat er geen belem- meringen bestonden om deze rege ring uiteindelijk om te zetften in een bestuursorgaan voor geheel Duits land.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1