Groningen, graanschuur van Nederland Vo or Alkmaar en omgeving Hervorming en vereenvoudiging van het belastingstelsel gevraagd Razzia's te Berlijn duren voort Amerika eist terugroeping van Sovjet-consul-generdal te New-York Een zuivelfabriek, die de meik van 2200 boerderijen verwerkt Belangrijk adres van notarissen en accountants Verzoek aan Ministerraad en Staten-Generaal Neher is weer in Batavia Russische soldaten opereerden nu ook in de Amerikaanse sector Het antwoord op Russisch protest Nog kans voor Rotterdam en Antwerpen? 2467 woningen gereed gekomen Troepenschepen aangekomen De lijdensweg der onderhandelingen Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct- ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1948 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) 44e JAARGANG - NUMMER 11342 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank BELANGRIJKE DINGEN IN BANDOENG OP TIL? Statieportret van H. M. Koningin Juliana Vliegramp in de V.S. Een verklaring van Markgraf IN DE MAAND JUNI VAN DIT JAAR 2500 arrestanten in Soviet-sector De Sint Gregoriusvereniging bestaat binnenkort 70 jactr en zal dit feit herdenken met een landelijke bijeenkomst in s-Hertogen- bosch. Ter gelegenheid van deze viering zal het nieuwe orgel voor de „Schola Cantorum" in de kathedraal van St. Jan in ge- bruik worden genomen. Men is thans druk bezig met het mon- teren van de 2150 pijpen van het orgel, dat registers heeft en over irie transmissies beschikt William Stocks, een 28-jarige sergeant van het 4e regiment huzaren uit Colchester (Enge- land), neemt afscheid van zijn 5 maanden oude tweeling al- vorens te vertrekken naar Ma- lakka. Zijn regiment zal met de 2e Garde-brigade de troe- pen op het schiereiland ver- sterken ter onderdrukking van de communistische onlusten. Sergeant Stocks heeft van de zeven jaren huwelijk slechts een jaar en vier maanden bij zijn vrouw kunnen doorbrengen (Van onze eigen verslaggever) I. WAT WETEN WIJ Noordhollanders van onze meest Noord- oostelijke provincie Groningen? De meesten wellicht met meer, dan wat zij er in hun schooljaren van geleerd en daarvan onthouden hebben. Weinigen echter zullen het kennen uit aanschouwing: en dat is toch nodig, om zich enigszins een onthouden hebben. Weinigen echter zullen het kennen uit eigen odig, om zich enigszins een denk- beeld te kunnen vormen van het leven en streven van onze landgenoten in deze agrarische provincie. die met ten on£™ht® de korenschuur van ons land genoemd wordt. Op u^igmg van de provinciale afdeling van de Stichting voor de L^ndbouw, maakten wij dezer dagen met een aantal collega s een twee- daagse excursie door deze - wij moeten het tot onze schade bekennen ook voor ons tot dusver nog onbekende provincie. Mueckenberger gearresteerd De Crondwet in de Eerste Kamer Weer fraude bij een Distributiedien.st' Ook ,,Vrij Nederland" gaat1 verdwijnen CRITIEKE SITUATIE Hedenmorgen meldt Antara, dat de Republikeinse delegatie Maandag a.s. per trein naar Djogja zal vertrekken. De dele gatie zou een plenaire sitting beleggen, teneinde de huidige critieke situatie rondom de on derhandelingen en in het bij zonder de „schending van de diplomatieke immuniteit" door de Nederlanders t.g.v. de schiet- partij aan Pegansaan-Oost en de nasleep daarvan bespreken. Na overleg met het kabinet zou het besluit, volgens de zegslie- den van Antara, rechtstreeks aan de Veiligheidsraad worden geseind. De verliezen in Indie Bisschoppelijk geschenk aan de Kardinaal Nieuuu Noonfliollands DE BROEDERSCHAP der notarissen in Nederland, de Broeder- schap der candidaat-notarissen, het Nederlands Instituut van Accountants, de Vereniging van Academisch gevormde accoun tants en zes belasting-consultatiebureaux hebben zich met een adres gericht tot de leden van de Ministerraad en der Eerste en Tweede Kamer der Staten-GeneraaL Hierin wordt uiting gegeven aan de grote bezorgdheid, die hen vervult t.a.v. de steeds toene- mende moeilijkheden in verband met de ingewikkeldheid der fiscale wetgeving. de ingewikkeldheid in de huidige belastingwetgeving te verminderen, waarbij in het bijzonder wordt ge- dacht aan een wat, houdende de algemene bepaling der directe be- lastingen, alsmede revisie van uit- voeringsbepalingen en partiele wij- ziging van de besluiten, voor zover deze derzelver uitvoering kunnen verlichten; 3. een daarbij aansluitend onder zoek, hetwelk er op gericht dient te zijn, de aangiftebiljetten inkom- stenbelasting, vermogensbelasting, vennootschapsbelasting en onder- niemirigsbelajting zoveel mogelijk te verduidelijken en te trachten deze in een meer leesbare vorm aan het grote publiek ter invulling voor te leggen; 4. het vereenvoudigen van ae uit- voering der V.A.B.. meer speciaal door de herziening van de bepalin- gen, welke verband houden met ver- krijgingen krachtens erfrecbt en huwelijksgoederenrecht en de waar- dering van incourante fondsen. Adressante* zijn van oordeel, da,t de fiscale wetten onvoldoende reke- ning houden met de practische uit- voeringsmogelijkheden en dat men daarbij te veel slechts oog heeft gehad voor hetgeen in hat bestaande belastingsysteem theoretisch juist werd geacht. Dat de vermogensaanwasbelasting- wet technisch een van onze meest ingewikkelde fiscale wetten is, zal ieder beamen. Voor de belasting- plichtigen is deze wet en de voor- lopig niet minder dan 280 pagina's tellende leidraad een doolhof, waar zij nimmer uitkomen. Maar ook voor een groot percentage van de be- lastingadviseurs stelt deze wet blij- kens de ervaring te zware eisen. Het zijn echter niet alleen de heffingen ineens, die moeilijkheden opleveren. Ook de overige wetten zijn uiterst gecompliceerd en de belastingdienst ziet zich nu weer gesteld voor het vele werk, dat de vaststelling van de belastingvrije reserves zal opleveren. Adressaiften menen met klem te moeten wijzen op het grote gevaar van daling van de belastingmorali- teit als gevolg van de bestaande situatie. Men hoort dan ook thans reeds van ongewenste ervaringen in dat opzicht. Ook bij de invordering van de belastingen schijnt al een geest van onverschilligheid onder behistingplichtigen te gaan heersen, welke maakt, dat zij zich zelfs van dwangbevelen en dreigende beslagen weinig aantrekken. De minister van financien heeft onlangs verklaard, dat de belas tingdienst dermate oyerbelast is, dait hij geen krachten kon beschik- baar stellen voor de noodzakelijke herziening en vereenvoudiging van de belastingwetten. De adressanten menen echter, dat het toch moge lijk moet kunnen zijn, gezien de ernst van de toestand, dat er enkele bekwame ambtenaren, eventueel terzijde gestaan door personen bui ten het ambtelijk leven, zich vol- ledig aan dit uiterst belangrijlce werk zouden kunnen en willen Wijden. Zij verzoeken te willen bevorde- ren: 1. de voorbereiding van een her vorming en vereenvoudiging van ons belastingstelsel, waarbij ook initiatief uit buiten-departementale kringen worde gestimuleerd, b.v. door het vormen van voorbereiden- de en studiecommissies, waarbij o.a. de Vereniging voor BelaStingweten- schap zou kunnen worden inge- schakeld; 2. het nemen van maatregelen op korte termijn, die er op zijn gericht, De heer L. Neher, gedelegeerde van het Opperbestuur in Indonesie, is Vrijdag te Batavia gearriveerd. Hij werd verwelkomd door Raden Abdoelkadir, Lt.-generaal Spoor en vele andere autoriteiten. De heer Neher verklaarde tegenover de aan- wezige journalisten, dat hij naar Batavia gekomen was in dezelfde functie waarin hij vertrokken was. Zijn werk in Nederland lag vooral op het terrein van voorbereiding van „de Wet op de overgangstijd in Indie". Over de kwestie van de Landvoogdij had Neher niets mede te delen. Hij zeide een exemplaar van het ontwerp tot nadere uitwer- king van de Grondwetsherziening bij zich te hebben. De heer Neher zal zeer spoedig naar Bandoeng ver- trekken. Op de vraag of hij nieuwe instructies betreffende de onder - handelingen met de republiek bij zich had, antwoordde hij ontken- nend. Met hetzelfde vliegtuig arri- veerde Sultan Hamid II van Pon- tianak, die reeds des middags doorreisde naar Djogja. De Sul tan verklaarde, dat hij verwachtte dat in Bandoeng op korte termijn belangrijke dingen zouden gebeu- ren. Sultan Hamid zal Dinsdag a.s. weer naar Nederland terugkeren voor het bijwonen van de jubi- leumfeesten. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling reproducties van het sta- tie-portret, dat vervaardigd zal worden ter gelegenheid van de a.s. troonsbestijging van Prinses Juliana algemeen verkrijgbaar te stellen. Vrijdag hebben Sowjetrussische militairen en Duitse politie uit de Sowjetrussische sector van Berlijn opnieuw de Britse sector betreden bij een achtervolging van de Sow- jetsector uit van personen, die van zwarte handel verdacht werden. In een mededeling van de Britse militaire politie wordt gezegd, dat Sowjetrussische soldaten en Duitse politie Vrijdag wederom een razzia uitvoerden op zwarthandelaren op de Potsdammerplatz en dat, naar het scheen, een aantal van zwarte handel verdachte personen tot in de Britse sector werd achtervolgd. Voorzover kon worden vastgesteld werd er niet geschoten. Een Britse politiefunctionaris zeide, dat er geen incidenten plaats vonden. Een aan tal van zwarte handel verdachte personen tot in de Britse sector werd achtervolgd. Voorzover kon worden vastgesteld werd er niet geschoten. Een Britse politiefunc tlonaris zeide, dat er geen inciden ten plaats vondQn. Een aantal van zwarte handel verdachte personen, aldus de functionaris scheen te wil len proberen de Britse sector bin- nen te komen, doch dit werd hun verhinderd door speciale patrouilles van de West-Berlijnse politie, die bij de grens waren opgesteld. Tussen de tien en twintig Sowjet- soldaten hebben bij een razzia op zwarte handelaren de Amerikaanse ARPID CITY, 21 Aug. Reuter. Op de luchtmachtbasis te Rapid City (South Dakota) is Vrijdagmid- dag aan het einde van een startbaan een Superfort' neergestort en ge- heel uitgebrand. Zeventien personen kwamen om het leven. Het toestel steeg juist op voor een oefenvlucht. Een uur na het ongeluk waren de wrakstukken nog brandende. De Verenigde Staten hebben verklaard de Sovjet-consul-gene- raal te New York, Lomakin, niet meer te zullen erkennen en heb ben de regering van de Sovjet- Unie verzocht hem naar Moskou terug te roepen, in verband met zijn optreden in de zaak van mevr. Kasyenkina, de Sovjet-onderwij- zeres, die zich uit het venster van het consulaat heeft geworpen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zegt, dait Jac9° Bomakin schuldig is aan ,,misbruik van de voorrechten van zijn positie en grove schending van de interna- tionaal aanvaarde maatstaven, gel- dende voor het gedrag van buiten landse autoriteiten". Het ministerie verlangt, dat do- makin de Verenigde Staten „bmnen redelijke tijd" verlaat. De regering der V.S. heeft deze nota afgezonden als arttwoord op een reeks Sovjet- protesten naar aanleiding van de gebeurtenissen om mevr. Kasyenkina en twee andere Sovjet-leerkrachten, .die. eveneens niet naar hun vader- i'and wensten terug te keren". De nota zeglt voorts, dat zowel in de Sovjet-protesten als in verkla- ringen, door de Sovjet-ambassadeur en door Lomakin aan de pers ver- strekt, hoogst ernstige beschuldigm- gen geuit zijn tegen ..burgers in dit land en tegen de regering der Ver enigde Staten en autoriteiten van de staat en de federatie. De beschuldi- gingen zijn ongegrond en de verte- genwoordigers van de Sovjet-rege- ring hebben „zich hoogst onbetame- lijk gedragen". De betrokken Sovjet-onderwijs- krachten blijven „uit vrije wil" in de Verenigde Staten. Het ministerie oritkent. dat de regering der V.S. iets uitstaande heeft met de Tolstoj- stichting. waar mevr. Kasyenkina haar toevlucht zocht". (Vo.gens vroegere berichjten is mevrouw Ka syenkina door leden van deze orga- nisatie van Wit-gardisten ontvoerd en heeft zij verklaard injecties van haar ontvoerders te hebben gekre- gen.) Ook ontkent het ministerie. dat de Sovjet-Unie het recht zou hebben de terugkeer van de drie personen in kwestie te eisen. ,.De Verenigde Staten kunnen met toe- staan. dat enigerlei vreemde rege ring politiemacht binnen de V.S. uitoefent". Volgens de nota is mevr. Kasyen kina geheel vrij iedere Sovjet-ver- tegenwoordiger te ontvangen, maar zal zij daartoe niet gedwongen wor den. Mevrouw Kasyenkina, die waar- schijnlijk drie maanden in het zie- kenhuis moet blijven, heeft zich be- reid verklaard te getuigen voor de „commissie tegen on-Amerikaanse activlteit" van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Paul Markgraf, de politiechef in de Oostelijke sector van Berlijn, heeft Vrijdagmorgen een verkla-, ring uitgegeven, waarin de onge- regeldheden van Donderdagavond een „georganiseerde aanval op de Berlijnse politie" worden genoemd. Op de Potzdammerplatz was Vrij dagmorgen geen politieagent te bekennen, terwijl er handel werd gedreven in geld en allerlei artike- len. (Van onze .iiaagse correspondent) Zoals men weet, zijn thans voor de zoveelste maal de besprekin- gen over het wederinschakelen der Beneluxhavens Rotterdam en Antwerpen voor het Amerikaan se transito-vervoer naar DV-14f- land vastgelopen op de starhela der Amerikaanse gedelegeerden. Gewoonlijk goed ingelichte krifti- gen in Den Haag spreken de ver- onderstelling uit, dat de oorzaak van deze nieuwe mishikking is ge- legen in de volgens Amerikaanse opvatting te hoge haventarieven in Rotterdam en Antwerpen. Onjuist is wat enkele bladen vertelden, als zou de onenigheid tussen Rotter dam en Antwerpen hierin een rol hebben gespeeld. Van diplomatieke zijde vernemen wij evenwel, dat Harriman, de Amerikaanse administrateur van het European Recovery Program, het afbreken der onderhandelingen hoog heeft aangeslagen. Op zijn advies heeft Washington Donderdag de Amerikaanse bezettingsautoritei- ten in Duitsland verzocht, opnieuw contact te zoeken met Nederland en Belgie en te pogen de onder handelingen opnieuw te.openen. Merendeels goed gemformeerae kringen leiden hieruit af, dat de Amerikaanse bezettingsautoriteiten tijdens de eventuele nieuwe onder handelingen een meer soepel stand- punt zullen innemen. Men gelooft, dat er voor Rotterdam en Antwer pen nog een kans is! sector van Berlijn betreden, zo meld' Reuter. Toen Duitse politie van de Amerikaanse sector daartegen pro- testeerde, arresteerden de Sowjet- soldaten een brigadier en vijf agen- ten. Zij werden meegenomen, naar de Sowjetsector, desgelijks een po- litieauto. Twee der agenten zijn nadien vrTjgelaten. Het Amerikaanse militaire be- stuur heeft bij de Russische autori teiten geprotesteerd tegen de arres- tatie van de politieagenten. De Amerikaanse commandant van Ber lijn, kolonel Howley, zeide, dat hij de onnfiddellijke vrijlating van de vier zich nog in Russische handen bevindende politiemannen had ge- eist Hij voegde er aan toe: „als dit protest niet helpt, zullen wij het hoger op zoeken. Als ook dat met helpt, kunnen wij nog andere maat regelen nemen". Dr. Stumm, politie-chef van de westelijke sectoren, had het Amen kaanse militaire bestuur verzoch krachtige maatregelen te nemen 0™ de vrijlating van de vier mannen te verzekeren. Volgens voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de bta- tistiek bedraagt het aantal gereeu gekomen woningen in de maand Juni 2467 stuks. Deze productie is de grootste maandproductie sinds de bevrijding. In het eerste halfjaar kwamen gereed 12552 woningen, waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat de hierin opgenomen cijfers over Mei en Juni voorlopig zijn, zodat het totaal aantal nog met enige honderden moet worden ver- hocgd. De in Juni gereed gekomen wo ningen waren als volgt oyer de pro- vincies verdeeld: Groningen 1J7, Friesland 95, Drente 104, Overijssel, exclusief de N.O. Polder 129, N.O.- Polder geen, Gelderland 388, Utrecht 73, Noord-Holland, exclusief Am sterdam 219, Amsterdam 77, Zuid- Holland, exclusief Den Haag en Rotterdam 167, Den Haag 20, Rot terdam 10. Zeeland 188, Noord-Bra- bant 463, Limburg 397 Begonnen werd in Juni aan oouz woningen, terwijl aan het einde van deze maand 44115 woningen in aan- bouw waren. Het Duitse Nieuwsbureau A.D.N. (Russische zone) heeft Vrijdag- avond gemeld, dat Sowjet-militai- ren en Duitse politie bij razzia s op zwarte markten in de Sowjet-sector van Berlijn 2500 personen hebben gearresteerd. Zij zullen worden ver- h°Orf de Potsdammer Platz ver- richtte de politie Vrijdagavond laat nog enkele arrestaties. Een half uur later waren de zwarthandelaars weer druk bezig. Men zag geen Britse of Amerikaanse militaire po litie. meer, aan wai Het Duitse Nieuwsbureau D.P.D. (Britse zone) deelt mee, dat Alfred Mueckenberger, hoofd van het cen traal Berlijnse kolenbureau, op aan- wijzing van de Sowjet-autoriteiten door Duitse politie gearresteerd is. Mueckenberger was door de Sowjet- autoriteiten geschorst wegens „ver- waarlozing vhn de kolenopslqg- plaatsen en ondoeltreffend optreden bij de kolendistributie'Hij bleef echter in functie, nadat de Ameri kaanse en Britse militaire autori teiten hem gezegd hadden, dat hij het Sow jet-bevel diende te negeren. Het Rgt in de bedoeling, dat de Eerste Kamer tegen Woensdag 25 dezer bijeengeroepen zal worden en die zelfde dag in de afdelingen de wetsontwerpen inzake de grondwets herziening zal behandelen. Het wordt dan mogelijk geacht op 1 en 2 September de openbare behande- ling dezer ontwerpen te doen ge- schleden. Wij bezochten de mooie stad, de enige grote in de provincie; een royaal-aangelegde, ruimgebouwde stad, waarin de historie van eeu- wen nog bewaard wordt, doch ook de geest van de 20ste eeuw zich openbaart in bouw en bedrijfsleven. Naar het aantal inwoners is Gro ningen de vijfde stad in den lande; als handelsstad bezet zij de derde plaats. Groningen is „de stad voor heel de provincie, hier is de graan- beurs en zijn de nijvere markten, hier staat sinds 1614 de Umversiteit die vooral door boerenzoons be- zocht wordt. Groningen heeft flin- ke, moderne hotels, een vooruit- strevende winkelstand en is een druk centrum voor handel en cul- tuur. „De 4 koeien" Het Groninger landschap heeft zijn eigen karakter; het is ruim en kaal en wordt afgewisseld door af- zonderlijke boomgroepen rond de kapitale boerderijen en door vele kleine, maar propere dorpjes rond eeuwenoude, middeleeuwse kerkjes, meest van baksteen en vaak in ver- vallen staat. Beplanting langs we- gen en akkers, zoals in Brabant en Holland ziet men er niet. Als een waaier ligt rond de stad het weidegebied van de provincie; voor 'n halve eeuw had elk dorpje er zijn zuivelfabriek, maar de Gro ninger boer zag eerder zijn heil in cooperatie dan zijn Hollandse col- lega's. Reeds 'n kwarteeuw geleden verdwenen de meeste kleine fs- briekjes en zo ontstond de grote Coop. Zuivelfabriek te Bedum, de grootste of de grootste op een na in Europa, waar elke dag de melk van 2200 boerderijen binnenkomt, om verwerkt te worden tot geconden- seerde melk, melkpoeder of boter, Honderd millioen kg melk kan deze fabriek elk jaar verwerken, doch als gevolg van de oorlogsomstandig- heden beloopt de productie dit jaar nog maar 40 pet. hiervan. De boter- capaciteit van de fabriek bedraagt 3 millioen kg per jaar. Wij waren in de gelegenheid dit moderne, geheel gemechaniseerde bedrijf in werking te zien en het trof ons, dat in de fabriek, tenge- volge van de mechanisatie zo wei nig en in de laboratoria zoveel per- soneel werkte; dit laatste onder academisch-geschoolde leiding. De gecondenseerde melk is in hoofdzaak export-artikel en men kan haast geen stad of land in de wereld noemen, of het merk van „De vier koeien" uit Bedum houdt er de naam hoog van dit Groninger product, dat de zware concurrence van Amerika en Australie tot dus ver door zijn goede reputatie het hoofd wist te bieden. Graan hoofdproduct. Rond dit vruchtbare weidegebied strekt zich van Lauwerszee tot Dol lar de „bouwstreek" uit, waar thans de laatste hand gelegd wordt aan het binnenhalen van de graanoogst. Het zijn alle grote bedrijven in Gro ningen; meest boerderijen van 40 tot 50, soms meer hectaren. Zo groot zijn ze al sinds mensenheugems; tot splitsing van bedrijven komt net niet; eensdeels door "het z.g. be- klemrecht, dat op de boerderijen rust, waardoor geen verhuur, v®r- koop of splitsing mogelijk is zonder toestemming van de oorspronkelijke bezitter of zijn opvolgers; ander- zijds, omdat de Groninger boer doorgaans niet het hoofd is van een kroostrijk gezin. Als hij meer dan een zoon heeft, komt er slechts een op de boerderij en de andere (n) gaat of gaan studeren. De Groninger boerderij is een kapitaal gebouw; vo6r een massaal vierkant woonhuis met er achter de grote schuur of schuren voor de be- drijfsruimte. De Groninger boer heeft zijn oogst het liefst zo gauw, mogelijk onder dak; de hoge waarde van het stro voor de industrie en van het graan, dat meest als zaai- graan wordt verhandeld, noopt hem hiertoe Die schuren imponeren door hun geweldige omvang, de woonhuizen door hun royale woon- gelegenheid. In de bouwstreek treft men de z.g. halsboerderijen aan, waar woonhuis en schuur door een hals met elkaar verbonden zijn; in het Oldambt, de streek van de vette klei, die te zwaar is voor aardappe- len en waar dan ook hoofdzakelijk graan verbouwd wordt. zitten schuur en woning onder e£n nok. Behalve graan, verbouwt de Gro ninger boer vooral bieten, vlas en pootaardappelen, 'n enkele ook ker- vel, dat naar Amerika geexporteerd wordt. In Fivelingo troffen wij bij wijze van uitzondering een bedrijf aan, dat in industrie was omgezet; 'n In dustrie voor geconserveerde en ge- droogde groenten, op eigen bedrijf i^ekweekt. r Naast de vele zaaizaadbedrijven, heeft het vermeerderingsbedrijf van dr. Mansholt in de Westpolder grote bekendheid; wij zagen dit grote be drijf, dat 500 hectare omvat. in voile werking. Hier legt men zich toe op veredellng en vermeerdering der rassen- dit doet men op grond van voortdurend onderzoekingswerk in eigen laboratorium. Heeft men een nieuw ras gekweekt. een proces. dat 10 tot 15 jaar duurt. en het nieuwe ras heeft sunerieure kwaliteiten. dan wordt dit ingeschreven in een Rijksbureau en erkend. GROTE DRUKTE TE IJMUIDEN Gisteren zijn de „Groote Beer", het hospitaal-troepen- transportschip, en de ..Johan van Oldenbarnevelt" te Am sterdam aangekomen. Tegen kwart voor elf begon de de- barkatie van de Grote Beer. 600 man landwacht, 375 mariniers, 304 leden van de kon. marine en 31 militairen van het K.N.I.L. en burgers, totaal 1310 personen verlieten het schip. Namens de inspecteur-generaal der Kon. Landmacht, Z.K.H. Prins Bern- hard, werden de militairen verwel komd door lt.-kol ten Boer. Te IJmuiden stonden duizenden mensen rond en op de sluizen, toen om kwart voor drie de Johan van Oldenbarnevelt met 1800 militairen aan booM, o.a. de manschappen van het Amsterdamse O.V.W.-bataljon 2-7 R I. en van het 2-5 R.I., de Noordersluis binnenvoer. Twee sa- lonboten, de Gelderland en de Ve- luwe waren 's morgens uit Amster dam vertrokken met aan boord 2300 familieleden en "vrienden van de soldaten. Zij voegden zich op de sluizen bij de tallozen, die met an: dere verkeersmiddelen, naar IJmui den waren getyjen. De Amsterdam se politiemuziek en de postharmo- nie zorgden aan boord van de twee salonboten voor vrolijke klanken. Er werd van wal en schip druk gezwaaid, geroepen en gejoeld toen de Johan" in de sluis lag. Hedenmbrgen tegen negen uur werd begonnen met de debarkatie. Een 53-jarige Hilversumse loket- ambtenaar bij de distributiedienst is door de politie gearresteerd om dat hij zich in samenwerkmg met een viertal burgers, o.w. twee oud- distributie-ambtenaren. schuldig ge- maakt heeft aan fraude. Op inwisselbonnen, welke op de zwarte markt te Amsterdam wer den gekocht, verstrekte hij zonder stamkaarten af te kruisen, nieuwe bonkaarten. Deze fraude. welke reeds geruime tijd gaande was, werd ontdekt doordat de man aan een zijner complotgenoten kaarten verstrekte op inwisselbonnen, wel ke nog niet geldig waren. Hij had dit niet bemerkt, maar bij Interne controle kwam de vergis- sing aan het licht en daarmede de gehele fraude. De ambtenaar, bij wie een bedrag van f 1800.in be- slag werd genomen. en vier mede- plichtigen zijn ingseloten. Redacteuren en medewerkers van het weekblad ..Vrij Nederland" zijn per 1 October a.s. ontslagen. Onder handelingen zijn gaande om V-N. een fusie te laten aapgaan met ..De Groene Amsterdammer" en ..D Stem van Nederland". Dit laatste blad. dat reeds eerder fusionneerde met ,.Je Maintiendrai" van prof. Schermerhorn verkeert evenals ..Vrii Nederland" in geldelijke moeilijkheden. 't Nieuwe blad moet een groot progressief orgaan wor den dat bladen als ..Elsevier's Weekblad" de loef wil afsteken. UIT BATAVIA werd bericht, dat het vertrek van de Commissie van Goede Diensten en de vertegen- woordigers van de beide delegaties naar Kalioerang Maandag a.s. niet zou plaats hebben. Er zou geen ge- regelde vliegverbinding tussen Ba tavia en Djogja verzekerd zijn en bovendien waren de compromitte- rende documenten nog niet terug- gegeven aan de republikeinse vei- ligheidscommissie. Later op de dag van gisteren kwam evenwel het bericht. dat de documenten intussen teruggegeven zijn en dat de obsta- kels voor een g£regelde luchtverbin- ding zijn weggenomen. Op grond daarvan wordt nu ver- wacht, dat bepaalde besprekingen te Kalioerang a.s. Maandag toch zullen beginnen. Dr. Leimena, de voorzit- ter van de rep, veiligheidscommis- sie, verklaarde, dat dit door Djogja moest worden beslist, mede omdat men van de zijde van de republiek't incident nog niet voor gesloten ver- klaart, Het pand. waar het noodlot- tige incident plaats had, Pengang- saan blijft bovendien voorlopig ge sloten. Intussen heeft het republi keinse parlement een resolutie aan- genomen, waarin het opschorten der onderhandelingen met de Nederlan- ders wordt goedgekeurd. De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leed- wezen de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: korp. A. A. van Erp uit Eindhoven; overle- den t.g.v. oorlogsverwonding, 16 Aug. 1948. Soldaat P. Q. Nagtzaam, uit Roosendaal; overleden t.g.v. oor logsverwonding op 8 Augustus 1948. Soldaat H. W. Scheepers, uit Weert; overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 13 Aug. 1948. Koninklijk Nederlands-Indische Leger: geen verliezen. Koninklijke Marine: geen verlie zen. Z. Em. Kardinaal de Jong, heeft ter gelegenheid van zijn 40-jarig priesterfeest van de leden van het Nederland Episcopaat een missaal ten geschenke gekregen. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem en Mgr W Mutsaerts, Bisschop van Den Bosch, hebben het geschenk dezer dagen Zijne Eminentie aan- geboden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1