Net Congres van de Wereldraad van Kerken Waarom van deelname van Katholieke Kerk geen sprake de Heilige kan zijn 1 Voor Alkmaar en omgeving Herderlijkschrijven van de Bisschoppen van Nederland Benoemingen Bisdom Haarlem Financieel—economische over- eenstemming tussen Nederland eh Suriname Het officiele feestprogramma te Amsterdam Treinaanslag tussen Bandoeng en Poerwakarta Tal van overplaatsingen in ons gev/est Belangrijke adviezen aan de Regeringen Westelijke gezanten heden bij Stalin? Opschudding in Baarle-Nassau Wat voert Reynaud in zijn schild MA AND AG 23 AUGUSTUS 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11343 BUREAUX: BENDE DOODT VIJF MAN BII SCHIETPARTIJ mSmjm ■MMMKlllRiRRR I &//-> M MM1 *9 Met het troepenschip „De Grote Beer" kwamen Vrijdagochtend ongeveer 1300 militairen, behorende tot verschillende onderdelen van K.N.I.L., Kon. Marine en Kon. Landmacht in de Amsterdamse haven aan. Onder hen bevond zich een aantal zieke en ge- wonde militairen. De militairen verlaten het schip. ROND DE NATION ALE FEESTEN Overzicht van de afdaling van de Geulemerberg in de wereld- kampioenschappen wielrennen in de omgeving van Valkenburg. Het tweede deel van een enorme fractionneerkolom is Vrijdag- middag met een grote bok aan boord gehesen van het s.s. .Breda" van de K.N.S.M., die het 123.500 kilogram wegende ge- vaarte van Amsterdam naar Punta Cardon in Venezuela zal ver- schepen. De 26 meter lange en 6 meter dikke kolom is bestemd voo/de in aanbouw zijnde raffinaderij van de Shell en rust tip dens het transport op speciaal ddarvoor geconstrueerde stoelen. Aardbeving in Zuid-lfalie Kardinaal de Jong te Keulen Jubileumfeesten in Scheveningen begonnen Belgische broodrantsoen verhoogd Cassatie Ranter FINANCIELE BESPREKINGEN IN WASHINGTON Russen orresferen een ArMerikocms burger Nieutu Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 {K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank N DE NIEUWE KERK te Amsterdam begon gisterenmiddag het Congres van de „Wereldraad van Kerken", dat in de hooid- stad wordt gehouden van 22 Augustus tot 5 September. Behan- deld wordt het thema: „Het Heilsplan Gods en de chaos der mensen". Uiteraard doet de Katholieke Kerk aan dit Congres niet mede, maar omdat het, zoals Zij schrijven: „zeker ook bij vele katholieken hier te lande de aandacht zal trekken", hebben de Bisschoppen het Hun plicht geacht, een gezamenlijk herderlijk schrijven over dit Congres aan de Katholieken van Nederland te richten. Daarin zetten Zij uiteen, waarom er van deelname der Katholieke Kerk aan dit Congres geen sprake kon zijn. Maar niettemin zal ook ons Episcopaat dit Congres met veel belang- stelling volgen. Terugkeer naar de Moederkerk is de enige weg, waarlangs de ware eenheid kan worden bereikt! De Bisschoppen roepen de katho lieken op tot gebed en het geven van een goed voorbeeld, „de waar- heid bewarend in liefde". Ons leven moet geheel van de geest van Chris- tus doordrongen zijn. Zondag a.s. zal in alle katholieke kerken een plechtige H. Mis worden opgedra- gen, „opdat alien in de eenheid der H. Kerk mogen delen". Het belangwekkende Bisschoppe- lijk schrijven zullen wij, over twee dagen verdeeld, in zijn geheel op- nemen: De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland aan de Hun toevertrouwde geestelijkheid en gelovigen Zaligheid in de Heer. Beminde Gelovigen, Van 22 Augustus tot 5 September a.s. zal de „Wereldraad van Kerken" in congres bijeenkomen ter behan- deling van het thema: „Het Heils plan Gods en de chaos der mensen". Dit Congres, dat gewijd. zal zijn aan een zo actueel onderwerp en dat in ons eigen vaderland, nl. te Amster dam, zal worden gehouden, zal ze- ker ook bij vele katholieken hier te lande de aandacht trekken. Daar- om alleen reeds hebben Wij het Onze plicht geacht een gezamen lijk herderlijk schrijven over dit Congres tot u te richten. Reeds sinds geruime tijd veront- rusten zich vele niet-katholieke christenen over de godsdienstige verdeeldheid, die er tussen de chris tenen bestaat. Zij begrijpen, dat deze verdeeldheid in strijd is met het gebod van Onze Heer Jesus Chris- tus en noodlottige gevolgen moet hebben voor het heil der mensheid. Uit deze verontrusting is de z.g. Oecumenische Beweging ontstaan, die streeft naar een nieuwe gods dienstige eenheid van alien, die Jesus Christus als hun God en hun Heiland willen aanvaarden. Kort voor het uitbreken van de laatste wereldoorlog kreeg deze beweging meer vaste vorm door de oprichting van de z.g. Wereldraad van Kerken en het Congres. dat binnenkort te Amsterdam wordt gehouden, zal de eerste voltallige vergadering van deze Wereldraad van Kerken zijn. Beminde Gelovigen, ook de Kath. Kerk en niemand meer dan zij betreurt de godsdienstige ver- deeldh-ud. Ook zij beseft, hoe nood- lottig de gevolgen van deze ver deeldheid zijn. Zij is ook bereid te evkennen, dat dit streven naar een nieuwe godsdienstige eenheid door de goede bedoelingen van velen be- zield wordt. Maar ondanks dit alles ziet zij zich genoodzaakt tot afzij- digheid; en zo zal er ook van een deelname der H. Katholieke Kerk aan het Congres te Amsterdam geen sprake zijn. Deze afzijdige houding berust niet op vrees voor verlies van prestige of op andere .louter taktische over- wegingen. Deze houding komt uit- sluitend voort uit het besef der Kerk, dat Zij onwrikbaar trouw moet blijven aan de taak, die Jesus Christus Haar heeft opgedragen. Zij is immers de ene heilige katholieke en apostolische Kerk, die door Jesus Christus werd gesticht, opdat Zijn Verlossingswerk tot aan het einde der tijden door Haar zou worden voortgezet; Zij is het mystieke Li- chaam van Christus, de Bruid van Christus. In Haar en in Haar alleen is de eenheid, die Christus gewild heeft, te vinden; in Haar bestaat deze 'eenheid onvergankelijk, Chris tus immers heeft beloofd, dat de poorten der hel Haar niet zullen overweldigen (Matth. 16, 18). Daar- om kan de verdeeldheid van de christenen slechts op 6en wijze wor den beeindigd: door terugkeer tot Haar, door terugkeer binnen de een heid, die in Haar steeds bewaard is gebleven. Wanneer echter de Katholieke Kerk ging deelnemen aan het streven naar een nieuwe godsdienstige eenheid en wel op voet van gelijkheid met de anderen, dan zou Zij daardoor in feite toe- geven, dat de door Christus gewilde eenheid in Haar niet voortbestaat en dat er dus eigenlijk nog geen Kerk van Christus is. Maar dat kan zij nooit toegeven; Zij is immers zelve de 4ne heilige Kerk van Christus, het ene mystieke Lichaam van Christus, de ene Bruid van Christus. Neen, juist door Haar af- zijdigheid moet Zij blijven verkon- digen, dat in Haar de door Christus gewilde eenheid bewaard is geble ven en dat in Haar deze eenheid voor alien toegankelijk blijft. Nog op een andere wijze blijkt deze plicht tot afzijdigheid. Werke- lijke eenheid is niet mogelijk zonder eenheid van geloof; dat wordt ook door meerderen in de Oecumenische Beweging steeds duidelijker inge- zien. Maar hoe wordt deze eenheid van geloof gewaarborgd? Onze Heer Jesus Christus heeft aan Petrus en de overige Apostelen en aan hun opvolgers opgedragen de Blijde Boodschap in Zijn naam en met Zijn gezag te verkondigen: ,.Wie u hoort, lioort Mij; wie u versmaadt, ver- smaadt Mij" (Luc. 10, 16). Hij heeft hun daartoe de bijstand van Zijn Heilige Geest toegezegd. In de kracht van die- Heilige Geest hebben de Pausen en Bisschoppen als opvol gers van Petrus en de overige Apos telen de geopenbaarde waarheid on- geschonden bewaard en met onfeil- baar gezag verkondigd; en Zij zul len dit blijven doen, totdat de Heer wederkomt. Wie hun woord aan- vaardt. aanvaardt het woord van Christus en treedt daardoor tegelijk binnenin de eenheid van geloof. Hoe zouden nu de Paus en de Bis schoppen met anderen samen kun- nen overwegen of Zij misschien het woord van Gods Openbaring ver- keerd hebben verstaan en mense- lijke bedenksels als goddelijke waar heid hebben verkondigd? Dat zou toch gelijk staan met ongeloof aan de belofte van Christus of twijfel aan de kracht van de H. Geest. Neen, Zij kunnen slechts voortgaan de leer van Christus met onfeilbaar gezag te verkondigen en zo de een heid van geloof te bewaren. Van een deelname der H. Kath. Kerk aan het Congres van Amster dam kan dus geen sprake zijn. Wel zullen Wij echter dit Congres met veel belangstelling volgen. Het is immers geboren uit een groot en oprecht verlangen naar de door Christus gewilde eenheid bi.i velen, die Hem als Hun God en Heiland willen aanvaarden. En hoe zouden Wij, die door de H. Geest zijn aan- gesteld om onder leiding van Petrus' Opvolger de Kerk in Haar eenheid te bewaren en uit te breiden, achte- loos kunnen voorbijgaan aan een oprecht verlangen naar eenheid? Ook kan het Ons niet onverschillig zijn, of dit Congres een schrede vooruit of een schrede achteruit zal betekenen: een schrede vooruit, wanneer het er toe leidt, dat het heimwee naar de Moederkerk en de in Haar gegeven eenheid sterker wordt: een schrede achteruit, wan neer het tot resultaat zou hebben, dat velen zich tevreden stellen met een eenheid, die nog zeer ver af- staat van de eenheid die Christus heeft gebracht. (Slot volgt.) Zaterdagavond heeft een bende een goederentrein tot ontsporing gebracht tussen Bandoeng en Poer wakarta. Vijf van de achttien, Indo- nesiers die de trein bemanden, wer- den d'aarna doodgeschoten; zeven van hen werden gewond, terwijl de andere acht, naar wordt aangeno- men, zijn ontvoerd. Een tiental kilo meters buiten Poerwakarta was de spoorbaan over een afstand van 40 meter opgebroken. De twee locomo- tieven van de trein, een tender en een wagon, stortten in een ravijn. Aneta's correspondent uit Ban doeng meldt nader, dat van de poli- tiebewaking van de trein twee leden werden gedood. terwijl ook de ma chinist dodelijk getroffen werd. Twee andere politiemannen, een conducteur, een machinist, twee stokers en een remmer, alien Indo- nesiers, werden gewond. Een brugpijler is beschadigd door het materieel, dat in een twintig meter diep ravijn gestort is. De groep. die de overval pleeg- de. bestond uit ongeveer twintig a dertig man. Zij had de bevolking der kampong bevolen in de huizen te blijven en liet een boodschap achter, waarin Nederlandse mili- tairen bedreigd worden. Er zijn militaire tegenmaatregelen geno- men, voorts is een grote hoeveel- heid hulppersoneel aangevoerd voor het opruimings. en herstelwerk. De schade wordt op drie millioen gul den geschat. Op uitnodiging van de minister zonder portefeuille L. Goetzen heb ben in Den Haag onder zijn leiding besprekingen plaats gevonden over economische en financiele aangele- genheden bij welke Nederland en Suriname zijn betrokken. Tijdens "de besprexingen zijn een aantal conclusies opgesteld, welke als adviezen aan de Nederlandse re- gering van Suriname worden aan- geboden. De besprekingen. die in een goede sfeer plaats vonden. zijn vruchtdra- gend geweest. In het algemeen heb ben zij verhelderend gewerkt met betrekking tot bet geheel van de economische en financiele relaties tussen Nederland en Suriname. Een regeling, welke het gehele terrein het handelspolitiek verkeer bestrijkt, werd opgemaakt. In de conclusies is vastgesteld. dat Nederland en Suriname, met inacht- neming van internatiorrale verdra- gen en overeenkomsten, zullen stre ven naar een zo groot mogelijke ver- sterking van hun onderlinge econo mische betrekkingen, waarbij beide landen op voet van gelijkwaardig- heid op buitenlands handels-politiek terrein zullen samenwerken. Ook op internationale conferences van han- dels-politieke aard zullen Nederland en Suriname gemeenschappelijk op- treden. Een regeling is voorts aangegeven voor het handelsverkeer van Surina me met accoordlanden. waarbij er vooraf zal worden nagegaan welke de Surinaamse wensen zijn. Betreffende de organisatie van het overleg tussen Nederland en Surina me op economisch en financieel ter rein werd geconcludeerd, dat dit overleg geregeld zal worden door de instelling van een coordinatie- college. samengesteld enerzfjds uit de bij deze vraagstukken betrokken Nederlandse ministers, anderzijds uit de daarbij betrokken Surinaam se leden van het college van alge meen bestuur c.q. departementshoof- den. Terzake van het betalingsverkeer tussen Nederland en Suriname is er eveneens een regeling opgesteld. In- zake de schuldverhouding Neder- land-Suriname wordt in een van de conclusies het advies gegeven, dat Suriname bij de rijksschatkist dient plaats te vinden. Betreffende het In 1947 tot star)d gekomen welvaartsfonds werd door de gouverneur van Suriname in April van dit jaar een werkplan in- gediend, dat in het college van overleg uitvoerig werd besproken. Op grond van deze besprekingen werd in een conclusie tot uitdruk- king gebracht. dat er zo spoedig mogelijk een alomvattend ontwikke- lings en financieringsplan voor Su riname dient te worden ontworpen. Z. H EXC. DE BISSCHOP VAN HAARLEM heeft benoemd tot Rec tor van het Sint Jans-Gasthuis te Hoorn, den Weleerw. Heer J. N. M, Smulders, die Kapelaan was te Hoorn. Tot Hoofdinspecteur van het R K. Lager Onderwijs in het Bisdom Haarlem den Zeereerw. Heer A. C. J. van Houten. Tot Kapelaan te Rot terdam (H. Joseph) den Weleerw. Heer A. A. M. Wentholt; te Over- veen den Weleerw. Heer J. de Bou- vfere; te Wormerveer den Weleerw. Heer H. W. A. Brans; te 't Veld den Weleerw. Heer C. A. Rijk, neo- mist. Vervolgens tot Kapelaan te Lisse (H.H. Engelbew.) I den Weleerw. Heer N G. Pronk; te 's Gravenhage (H Jacoljus) den Weleerw. Heer C. C. v. d. Sman; te Amsterdam (H. Gerardus Maj.) den Weleerw. Heer P L M Plouvier; te Bergen den Weleerw. Heer Th. J. M. H. Wanna; te Duivendrecht den Weleerw. Heer P. H I. Genemans. neomist. Tot Kapelaan te Amsterdam (H.H. Mart, v Gore.) den Weleerw. Heer J C. v. d. Meer; te Amsterdam (O. L. Vr. O. O.) den Weleerw. Heer H. j' J Danckaarts; te Wateringen den Weleerw. Heer J. W. M. de Jong; te Rinnegom den Wel eerw. Heer P. J. L. van Reisen, neomist. Tot Kapelaan te Amsterdam (H. Agnes) den Weleerw. Heer C. Kempen; te Amsterdam (H. Vincen- tius) den Weleerw. Heer J. C. M. Franse; te Dordrecht (H. Antonius v. Pad.l den Weleerw. Heer B. M. v. d Brink; te den Hoorn den Wel eerw. Heer A. L. M. Hermus, neo- mist. Tot Kapelaan te Amsterdam (H. Bonifatius) den Weleerw Heer N. J. de Ruyter; te 's Gravenhage (H Gerardus Maj.) den Weleerw. Heer C. Stet: te Rotterdam (H. Fa- milie) den Weleerw. Heer C. J. M. Eeken; te Oegstgeest den Weleerw. Heer W. G. Keijzer; te Heems- kerk den Weleerw. Heer J A. H. Buffing; te 't Zand den Weleerw. Heer A. F. J. Hansen, neomist. Tot Kapelaan te Leiden (H. Pe trus) den Weleerw. Heer C. W. Tho mas; te Rotterdam (H Franc, van Ass.) den Weleerw. Heer M. M. Ro- zestraten; te Vlaardingen den Wel eerw. Heer J. P. H Koomen; te Zoeterwoude (H. Joannes Onth.) den Weleerw. Heer M. J. A. Hui- berts; te V e n h u i z e n den Wel- ee'-w Heer J. A. Kerstholt; neomist. Tot Kapelaan te Scheveningen (O L Vr van Lourdes) den Wel eerw' Heer F. J. Blommestijn; te Schoonhoven den Weleerw. Heer W. C. de Bot; te MedembUk den Weleerw. Heer W. A. de Wildt, neo- mist. Tot Kapelaan te Lisse (H. Agatha) de Weleerw. Heer A. H. P. A. Wie- gerinck; te Bovenkerk de Weleerw. Hror A Th Groenendijk, neomist. In Amsterdam verschenen Zater- dag plotseling aan alle kanten straatventers met het ..Officieel Feestprogramma". Voorop dit boekje, dat allerlei bijzonderheden bevat, prijken de nieuwste portretten van H.M. Koningin Wilhelmina en HKH Prinses-Regentes Juliana. En dan direct al aan de binnenkant het programma van dag tot dag. Dit vermeldt: 30 Augustus: 17.00 uur: aan- komst H.M. de Koningin aan het Amstelstation. 31 Augustus: 11.00 uur: aubade op de Dam. 14.00 uur: opstijgen van een luchtballon op het Museumplein. 15.00—17.00 uur: jubileumspel in het Stadion onder leiding van Carel Briels. 21.15 uur: vuurwerk. 1 Sept ember; 14.00 uur: ..We- tenschappelijk Appel" in het Indisch Instituut voor genodigden. 2 September: 20.00 uur: eerste voorsteliing in de Stadsschouwburg van ,,1948 Anno Christi". Auteur en regisseur: A. Defresne. 3 September: 13.00 uur: vloot- schouw op het Buiten-IJ. 14.00 uur: nationale handels-, industrie- en verkeersoptocht. 20.00 uur: rondvaart met versierde en verlichte wherries. 4 September: 16.00 uur: eerste rijtoer van H.M. Koningin Juliana door Amsterdam. 20.0022.00 uur: Sportfantasie in het Olympisch Sta dion onder leiding van Carel Briels. 22.15 uur: fakkeldemonstraties op de Dam. 5 September: 9.00 uur: koper. kwartet op de peristyle van de Nieuwe Kerk. Kerkelijke dank- diensten. 20.00 uur: kerkconcerten: Oude Kerk Emmakerk. 6 September: 11.00 uur: plech tige inhuldiging en beediging in de Nieuwe Kerk. 15.00 uur: rijtoer van H.M. Koningin Juliana in gouden koets. 21.3022.30 uur: Kroningsspel in het Olympisch Stadion onder leiding van Carel Briels. 7 September: 20.15 uur: gala- concert in het Concertgebouw, onder leiding van Eduard van Beinum. Stalin zal heden de afgezanten der drie Westelijke mogendheden ontvangen, aldus verklaren welin- gelichte kringen te Parijs. Te Londen acht men het waar- schijnlijk, dat indien hedenavond met Stalin en Molotof een bijeen- komst plaats vindt. na deze bijeen- komst een gezamenlijk communique voor gelijktijdige publicatie in de vier hoofdsteden zal worden vrijge- geven, waarin de resultaten van de besprekingen bekend zouden wor den gemaakt. De drie westelijke ver- tegenwoordigers hebben Zaterdag- middag op de Britse ambassade te Moskou besprekingen. gevoerd, wel ke Zondag werden voortgezet ten huize van de Amerikaanse ambas- sadeur, Bedell Smith. ROME, 23 Aug. Reuter Een aardschok, Maandagmorgen vroeg, heeft een paniek doen ontstaan onder de bewoners van Napels, Bari en Foggia. Geen doden, of ge- wonden zijn gemeld maar' wel zijn enkele gebouwen beschadigd. Kardinaal de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, heeft Zondag op de laatste dag van de plechtigheden ter herdenking van het 700-jarig bestaan van de Dom te Keulen al- daar een Pontificale Hoogmis op gedragen. Bij aankomst en vertrek werd de Kardinahl door meer dan 2O.O0O personen met hartelijke ova- ties begroet. Scheveningen heeft Zaterdagavond met een feest van kleur en klank de viering van het regeringsjubi leum in de residence ingezet. Vele duizenden zijn naar het centrum van de badplaats getrokken om deze gebeurtenis mee te maken. Een stoet van geheel in wit of in wit-zwart geklede sportjeugd trok net fakkels en muziek door het dorp raar de kern van de badplaats het Gevers Deynootplein. waar een historische taptoe werd geblazen, Het Belgische broodrantsoen zal met ingang van September van 300 tot 500 gram per dag verhoogd worden Deze maatregel wordt beschouwd als een eerste stap in de richting van een volledige opheffing van de brooddistributie in de Benelux- landen. welke in October of uiter- lijk November zal moeten plaats hebben. Suiker zal dan het enige levensmiddel zijn, dat in Belgie nog op de bon is. De Nederlands-Belgische grens- plaats Baarle-Nassau is in opschud- din gebracht door een overval van CCD-ambtenaren en een aantal commiezen uit de grensstreek. In korte tijd werden alle Nederlandse winkels, waar Belgische artikelen worden verkocht. bezet en contra- banden, die, alleen in Belgische winkels mogen worden verkocht, bestaande uit chocolade, sigaretten, shag, koffie. thee en zuidvruchten, in beslag genomen. Tevoren onder- vonden de Nederlandse winkeliers nooit last bij de verkoop dezer arto- kelen, zo deelt men ons uit deze kringen mede en waar Belgische en Nederlandse neringdoenden in el- kaars onmiddellijke omgeving ge- vestigd zijn. vaak naast elkaar. werd het de gewoonste zaak ter wereld gevonden. dat in de Nederlandse winkels vrije verkoop bestond. Het drastische ingrijpen verwekte grote ontstemming onder de bevolking. Tegen de betrokken winkeliers werd proces-verbaal opgemaakt. De con- trole geschieddr op last van de pconomische officier van Justitie in Breda. Een en ander hield verband met de overtrading van de devie- zenvoorschriften Naar wij vernemen zal mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken als procureur-fiscaal optreden, wan neer de zaak-Rauter 20 October a.s. in cassatie behand^ld wordt. Gemeld wordt. dat ook Christian sen hoger beroep heeft aangetekend tegen zijn vonnis. Tot Kapelaan te Wassenaar (H. Joseph) de Weleerw. Heer P. de Langel; te Munster de Weleerw. Heer P. A. Harding, neomist. Tot Kapelaan te Den Haag (H. Martha) de Weleerw. Heer B. J. Drost; te Bovenkarspel de Weleerw. Heer Th. G. R. te Mey; te Heerhugowaard (H. Diony- sius) de Weleerw. Heer B. C. Hoo- geveen; te IJmuiden de Weleerw. Heer Br. J. M. van Balgooy, neo mist. Tot Kapelaan te Oegstgeest de Weleerw. Heer P. A. v. d. Bosch; te Wassenaar (H. Willibr.) de Wel eerw. Heer J. C. J. Sanders; te Boskoop de Weleerw. Heer W. J. de Jonge, neomist. Tot Kapelaan te Naaldwijk de Weleerw. Heer A. J. Meijer; te Lambertschaag de Weleerw. Heer H. J. Kaandorp, neomist. Tot Kapelaan te Heemstede (H. Bavo) de Weleerw. Heer J. N. van Rossum; te Amstelveen de Weleerw. Heer F. E. M. Wesseling; te Middel- harnis de Weleerw. Heer F. A. Th. M. Meijer, neomist. Tot Kapelaan te Goes de Weleerw. Heer W. J. A. Switzar; te Volendam de Weleerw. Heer J. Th. J. Drost; te Wervershoof de Weleerw. Heer A. J. Hogema; te Ouderkerk a. d. Amstel de Weleerw. Heer Th. P. Wijnker, neomist. Tot Kapelaan te Den Haag (H. Liduina) de Weleerw. Heer G. H. Lagerberg; te H e i 1 o o de Wel eerw. Heer B. J. Tetteroo; te Wor- mer de Weleerw. Heer M. v. d. Ploeg; te Hoek van Holand de Wel eerw. Heer Ch. J. Wust, neomist. Tot Kapelaan te Amsterdam (H. Maria Magd.) de Weleerw. Heer P. A. Tweehuijsen; te Langeraar de Weleerw. Heer A. Saers; te T u i t- jenhorn de Weleerw. Heer A. E. Auwens; te Kwadendamme de Wel eerw. Heer J. Th. Hoogervorst, neo mist. Tot Kapelaan te Beverwijk (H. Agatha) de Weleerw. Heer P. W. van Leeuwen; te Hoogkarspel de Weleerw. Heer Th. J. M. Naaate- pad; te Spanbroek de Weleer. Heer J. C. P-. Plantinga, neomist. Tot Kapelaan te Grootebroek de Weleerw. Heer C. F. A. Geraets; te Achthuizen de Weleerw. Heer L. Verbeek, neomist. Tot Kapelaan te Oudorp (n.h.) de Weleerw. Heer R. Th. Brinkman; te Zoetermeer de Weleerw. Heer W. J. Wortel, neomist. Tot Kapelaan te Voorhout de Wel eerw. Heer W. A. J. Koenekoop; te Nes a. d. Amstel de Weleerw. Heer A. de Korte, neomist. Tenslotte aan de Weleerw. Heer W. J. Berger, thans Kapelaan te Lisse (H. Engelbew.) opdracht ge geven zijn studies in de Psychologie voort te zetten aan de R.K. Univer- siteit te Nijmegen. In de kringen van het interna tionale monetaire fonds en de wc- reldbank te Washington hecht men groot belang aan de reis. die de Franse minister van financien. Reynaud. voornemens is in Sept. naar de Ver. Staten te onderne- men. Reynaud zal te Washington dc bijeenkomst van de gouverneurs van het internationale monetaire fonds en van de directeuren van de wereldbank bijwonen. en onge- twijfeld deze gelegenheid te baat nemen om met de Engelse minis ter van financien. Sir Stafford Cripps. de economische en finan ciele toestand in Europa grondig onder ogen te zien. Naar bliikt. aldus verder dit Franse bericht. zullen Frankrijk en Groot-Brittannie officieus pools- hoogte nemen om na te gaan of de Ver. Staten er toe zouden te be. wegen zijn. de goudprijs die thans 35 dollar per ounce bedraagt,. op 50 dollar voor dezelfde hoeveelheid te brengen. Bevoegde kringen achten dit zeer onwaarschijnlijk daar zulks op een feitelijke devaluatie van de dollar zou neerkomen. In Enrooese kringen meent men even wel. dat een verhoging van de goudorijs vermoedelijk de weg zou effenen voor het in omloop bren gen van het in Europa gehamster- de goud. met dien verstande, dat het tegen dollars zoo kunnen wor den omgewisseld," die dan tegen eunstige koers zouden kunnen ver- krogen worden. In Britse kringen wordt onom- wonden gezegd. dat Groot-Brittan nie in genendele de bedoeling heeft het nond ten onzichte van de dol lar te devalueren. Het Duitse Nieuwbureau Dena (Amerikaanse zone) meldt, dat op het Potzdammer Plein te Berlijn een Amerikaanse burger, die een lid van de militaire SovjeVnolitie trachtte te fotograferen. gegrepen werd, in een jeep werd gezet en overgebracht naar de Sovjetsector. De gearresteerde is Thomas Hea- den. plaatsvervangend leider van de controle-afdeling van de Tnlieh- tinvendienst der Verenigde Staten. Volgens eerste beriehteri zou _hii tien meter binnen de Britse sector in hechtentg zijn genomen. Dorh later deelde Reuter mede. dat vol gens een Britse woordvoerder "Hea- den zich tien meter binnen de Snv- jet-sector bevond (en dus niet tien meter binnen de Britse sector), toen hij door de Sovjet-politie ge- gr°nen werd. Headen wandelde met ziin vronw en twee k'nderen op hot plein Mevrouw Headen zei. dat haa>- man gearresteerd werd. toen hii 00 een ..eiland" van Sovjet-terrein liep. ..Wij witsen niet dat dit go.. bied onder Soviet-controle stond", zei zij. ..en dachten, dat wij daar veilig foto's konden maken".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1