GILDEFEEST OP SCHIPHOL Alkmaar's roem in lucht Alkm. Boys en Alw. Forward in tournooi te Velsen PAG. 2 N1EUW NOORDHOLIANDS DAGBLAD - Maandag 23 Augustus 1948 DE K.L.M. ALS GASTVROUWE AGENDA RAADSVERGADERING Benoemingeri, subsidies en aankoop gronden Ongeluk in de „steilwand" GASLICHT Eerste plechtige H. Mis van Pater Bonaventura Engeln „WILLEM BRUUL"- TOURNOOI f-\ Onze agenda J Forward verovert de 2e prijs Feiten van vandaag Louwes confereerf in Brussel Permanent Landbouwpaviljoen BESCHERMING VAN DE BURGERS IN OORLOGS- TljD „De Russische beer dronk de Donau leeg" re-evacuatie Minister Rutten zal het werk van dr. Gielen voortzetten De Wereldraad van Kerken CONGRES TE AMSTERDAM GEOPEND DUITS POLITIEMAN in de Britse sector gearresfeerd BEDEVAART NAAlC BEAURAING Mgr. Huibers onder de deelnemers Projectielfilm voor de jeugd Marktberichten St. Bavo-tournooi L ET BEELD, dat de Amsiefdamse luchthaven Schiphol Zater- I 4 dagmiddag aan de vele ioeschouwers bood, verschilde wel aanmerkelijk van hetgeen men gewend is te zien op deze vrijwel weer geheel herstelde landingsplaats, het centrum van onze nationale hichtvaart, waar menig Nederlander terecht zo trots op is. Niet, dat de gewone drukte van stijgende en dalende toe- stellen ook maar een moment onderbroken is geweest of dat de stroom van reizigers naar en van de vliegtuigen gestagneerd werd. Schiphol bood, wat het luchtverkeer betreft, het beeld van alle dag, maar door het strenge dienstkleed was op die dag toch een luchtige, kleurige draad geweven. In de raadsvergadering, die de burgemeester tegen Donderdag heeft bijeengeroepen, zullen een achttien- tal stukken behandeld moeten wor- den, waarvan de'benoeming van lp- raren en leraressen aan de diverse onderwijsinstellingen voor het ko- mqnde schooljaar, wel de hoofdscho- tel uitmaken. Op de nominatie, om tijdelijk benoemd te worden tot le- raar aan de Handelsschool alhier, voor het geve* van onderwijs in de Nederlandse taal, staat de heer C. Kostelijk, te Alkmaar. Eveneens ko- men voor een tijdelijke benoeming in aanmerking de heren M. van der Ploeg en C. Weststeijn, beiden woonachtig te Alkmaar, om les te geven in de Handelswetenschappen aan de Handelsschool. De raad van curatoren van het MurmelliusGymnasium hebben voor een tijdelijke benoeming bij het ge meentebestuur voorgedragen de he ren A. L. Vos te Amsterdam, om, les te geven in Engels; W. T. van Est. te Amsterdam, uoor het vak Wiskunde en voor de oude talen dr D. A. van Krevelen uit Hilversum, dr J. M. Kramer uit Amsterdam en J. H. Wertlein te Den Haag. Voorts dragen B. en W. de dames mej. A. van den Beldt te Alkmaar, mej. B. Eelsingh te Amersfoort en mej. S. E, M. Verberne te Alkmaar voor voor een benoeming tot lerares aan de Vogdelschool. In verband met het feit, dat te- genwoordig ook de Spaanse taal op Handelsscholep een, zij het faculta- tief, toch belangrijk deel van het lesrooster gaat uitmaken en. er ook in Alkmaar verscheidene bedrijven handelsrelaties met Spanje en Zuid- Amerika onderhouden, heeft de di- recteur der Handelsschool B. en W. in overweging gegeven, deze taal te doen onderwijzen. Voor een benoe ming tot tijdelijk leraar in het Spaans wordt voorgedragen de'heer H. K. M. de Wild alhier, Verder zal nog woqden voorgesteld de heer J. 'larlaar over te plaatsen van de Tes- selsehadeschool naar de ULOschool. De raad zal ook nog moeten be- handelen voorstellen tot grondaan- ;oop aan de Friese weg, tot het toe- kennen van een subsidie aan de St Jozefschool, tot het wijzigen van de school geldregelingen \Oor het lager nijverheidsonderwijs en een voor- stel betreffende de toekenning van een gratificatie van 2 pet. aan het gemcentepersoneel. Het was wel een bijzonder sqhouwspel. dat men op de K.L.M. basis dien middag te zien kreeg. Tegpn de gewone decoratie van hangars, tankauto's, landingstrappen en vrachtwagens hebben Alkmaarse turnsters, het eeuwenoude kaasdra- gersgilde en een groep boerendan- sers en danseressen laten zien, wat er leeft buiten de sfeer van tech- niek en efficiency. Oude gebruiken en tradities werden er omlijst door de wondereren der hedendaagse fechniek en het verleden en heden hebben er elkaar de hand gereikt. Nationale' demonstratie. Op een aantrekkelijke manier hebben de werkers van geheel ver- schillende bedrijven met elkaar k'ennis gemaakt en werden banden, reeds eerder" tussen Alkmaar en de K.L.M. gelegd, verstevigd. Zo bezien is dan ook de Alkmaarse dag, op initiatief van- de K.L.M. en in pret- tige samenwerking met de V.V.V. „Alcmaria" en het gemeentebestuur van Alkmaar, georganiseerd, een welgeslaagd experiment. De Alk maarse dag,op Schiphol is geworden tot een grote nationale demonstra tie die niet zal nalaten, indruk te maken op alien, die er getuige van waren. Er is weer eens gebleken, dat wij Nederlanders, burgers van een rijk, elkaar alien nodig hebben en ook wat er door samenwerking tot stand kan worden gebracht. Naar Schiphol. Waren bij een vorige gelegenheid enkele K.L.M. vliegers zonder veel drukte in Alkmaar te gasj, deze keer kwamen de Alkmaarders. liefst 120 man sterk, naar Schjphol, om. er door de KLM, die zich op haar beurt 'n hartelijke gastvrouw betponde, te laten verwennen. In 'n 10-tal auto- bussen. waarin zich ook vele belang- stellenden bevonden, die op eigen ge legenheid naar de luchthaven trok- ken, voorafgegaan door 'n bus waar in 't gemeentebestuur van Alkmaar en van .Bath gezeten was en die de Alkmaarse vlag meevoerde, kwam de colonne. die om half een onder veel bekijks uit Alkmaar vertrok- ken waa, en begeleid werd door een wegenwacht, door de A.N.W.B. ter beschikking gesteld, tegen half drie op de luchthaven aan, waar direct een stoet geformeerd werd die, begeleid door de klanken van de Alkmaarse Postharmonie, napr het platvorm werd geleid, waar de heer v. Ketwieh Vqrschuyr pamens de K.L.M. de gasten welkom heette. Met waardering werd gewag ge maakt van de geste van het Alk maarse gemeentebestuur, dat had gezorgd voor kaas, zodat de K.L.M. iedere luchtreiziger die dag een stukje Alkmaarse kaas kon aanbie- den. Herinnerd werd aan de band tussen de K.L.M., Bath en Alkmaar. Zo vervoerde de K.L.M. onlangs nog de hockey-spelers naar Engeland, terwijl de hoop werd uitgesproken, dat de maatschappij ook in de toe- komst mede zou moaen werken bij de culturele uitwisseling tussen Alkmaar en Bath. Bierfestijn op 't vliegveld. Een stewardess hees daarna de Alkmaarse vlag terwijl de Post harmonie het Alkmaarse stede-lied, speelde. De heer Wilbers gaf daarna aan de vele belangstellenden uitleg van de betekenis van Alkmaar en haar beroem.de kaasmarkt. Hij ver- geleek het marktplein zoals het zich Vrijdags aan de vreemdeling voor- doet, met een boterham belegd met een enorme kaas. De omzet van een marktjaar bedroeg 365.000 K.G., waarvoor viiftig vliegtuigen nodig zoyden zijn. Daarna gaven de leden van het Alkmaarse Kaasdragers- gilde een demonstratie van een echte ouderwetse bieravond. De Goudse pijpen en de oude tinnen kannen en kroesen kwamen op tafel en de kaasvader, de heer Lutje- harms, hield zijn tr^ditionele toe- spraak. Intussen was onze vliegende ambassadeur, de bekende vlieger Viruly. na nog en passant Wim Kan en Corry Vonk begroet te hebben, in de cockpit van de „Edam" ge- klommen, een viermotorige Douglas, die het gezelschap in drie vluchten boven Alkmaar en Noord-Holland zou medevoerem Een turngroep be- staande uit negen meisjes van Turn- lust, gaf een dejnonstratie, waarbij vooral Tiny en Piet van Heugten met hun acrobatiek veel succes oogstten. De lucht in. Muziek, geroep, het rythmisch tikken van de voeten der turnsters op de vlonder, alle geluid viel plot- seling weg tegen het machtige ge- donder der motoren toen de f.Edam" koers zette naar de startbaan. Na een dubbele test, die verscheidene minuten vergde, verhief de lucht- reus zich in de wolken en verdweetj in het Noorden. Een toestel van de Swedish Air-Lines werd klaar ge maakt voor het vertrek, een Brits toestel landde, de ..Prinses Juliana", een DC 6. steeg op voor een vlucht naar Afrika, er was ggnoeg te zien en voor dat men er erg[ in had was de ..Edam" al weer thuis. De popu- laire vlieger Viiruly werd op de schouders genomen en later ge- schiedde dat ook bij de twee ste- wardessen die op zo'n uitstekende wijze de luchtreizigers tijdens de vlucht van het nodige hadden voor- zien. Het platvorm. waar de genodig- den waren ondergebracht en de filmdienst en reporters van de P.C.J. Wereldomroep een plaats hadden gevonden, was versierd met talloze vlaggen en vele kaaswimpels. Het was een fleurig gezicht die lichte toiletjes en die kleurige costuums der boerendansers tussen de don- kere uniformen en overalls der K.L.M. beambten. Het is voor de Alkmaarders en vooral voor hen die voor 't eerst kennis maakten met het luchlfiedrijf een onvergetelijke dag geweest. Ne- derland is nog mooier als het vanuit de lucht gezien1 wordt, en meer dan op de begane grond geniet men van de weidse vergezichten en van het typisch Hollandse srhouwspel, dat water, weiland en bossen bieden. De K.L.M. heeft zich door de wijze waaroo ?ij haar gasten ontving, on- getwi'fe'd wee vele vrienden ge maakt. Kaasmeisjes en turnsters. de wten uit Bath. Alkmaars vroede vaderen. en vooral ook de kaasdra- gers. ze, waren alien vol van het avontuur van dertig minuten. Tijdens trainingsritten in de steilwand op de kermis te Alk maar is een motorryder naar be- neden gestort. De man werd met een ernstige verwonding, vermoc-* delyk een v^ervelfractuur, cyge- nomen en naar het Centraal Zie- kenhuis vervoerd. Rebels eerder bracht het Rotter- dams Toneel in Alkmaar het toneel- stuk „Gaslicht" voor het voetlicht en een stanipvolle zaal genoot toen van de krachtige uitbeelding, die Ko Arnoldi gaf van de oude, wereld- wijze en ervaren politie-inspecteur, die met een zeer groft dosis men- senkeifliis het ogenschijnlijk moei- lijk conflict oplost van een misda- diger, die twin tig jaar later op de plaats van zijn wandaad terugkeert en door sterke persoonlijke suggestie Voor de zesde maal dit Jaar werd in de parochie van de H. Dominions Zondag het grote feest gevierd van een eerste plechtige H. Mis. En ook deze keer was het een jonge zoon van de H. Do minions, die aan het altaar gjtond, om in aanwezigheid van zijn fa- milie en vele parochianen aan het feestelyk versierde altaar en om- stuwd door bruidjes en oudere medebroeders het heilig Offer op te dragen in zijn paroehiekerk. Pater Bonaventura Engeln had de H. Priesterwijding op 1 Augustus j.l. ontvangen uit handen van Mgr. W. P. A. M. fylutsaerts, Biijschop van den Bosch, waarna dan nu de eerste plechtige H. Mis volgde De neomlst werd in het voorpor- taal ontvangen door een schare bruidjes en terwijl het orgel speelde trok de stoet, waarin eveneens de assistenten Pastoor Biesta als pres byter assistens, Pater Schafer O.P. als diak^p en pater Berendsen O.P. als subdiaken meeliepen, door het middenschip naar het priesterkoor. Steeds weer is het opvallend, hoe spontaan de parochianen van de St. Dominicusparochie de priesterfees- ten meevieren, wiant Iedere keer nog was de kerk over^ol en ook bij deze plechtigheid waren zeer vele gelovi- gen aanwezig om met de jonge priester God te danker) voor de grote uitverkiezing. Tijdens de H. Mis zong het paro- chiele zangkoor de vierstemmige Mis voor knapen en mannenkoor van Hubert Cuijpers, terwijl tot slot de"priestercantate van P. A. Langen werd uitgevoerd. Des mifldags werd in de pastorle aan de Breedstraat door de neomist een receptie gehouden, waar talrijke personen hem kwamen gelukwen- sen met dit voor de priester en zijn familie indrukwekkend feest. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren Anna M. L., docjiter van H. Hemels en G. M. van Kooten; Maria A. E., doch» ter van C. Smit en K. A. Jansen; Maria, dochter van W." A. Lens en J. M. C. Swart; Teunis H. zoon v. Th. Troost en A. de Groot; "Gerrit, zoon van G. Sasburg en J. G. An- krin'ga; Marjan. dochter van Th. Pronk en A. Timmer. Gehuwd: Herm. J. van 'sGraven- dijk en Frederika F. Krabbenbos. DE KAASDRAGERSHOED Uit een der vliegtuigen, welke Za- terdagmiddag ter gelegenheid van de Alkm. Dag op Schiphol met Alk maarse inzittenden zo laag over on ze stad vlogen, is een oude kaas- dragershoed naar beneden gewor- pen. Deze hoed kwam terecht in 't Noordhollands kanaal bij de pin- gersfabrieken en werd door' Leen Kok, wonende aan de Noorderkade, uit het water opgevist. In de noed was een briefje geplakt met het ver- zoek het terug te bezorgen bij de heer Grondsma, aan welk verzoek door de vinder werd voldaan. HEILOO De eerste dag van dit tournooi is, begunstigd door goed weer. een succes geworden. Het „nood"-terrein van de Foresters, ge- legen aan de Westerweg tegenover de Rechte Hondsbosselaan, is niet ideaal, maar de Foresters zullen het er dit seizoen mee moeten doen! Wij hopen met de Foresters, dat de ge- meente nu eindelijk eens met be- kwame spoed het gemeentelijk sport- terrein van <§6n of twee behoorlljke sportvelden voorziet. De wedstrijdenserie begon met SVARanders. Deze strijd, die ge- lijk opging, maar waarbij door SVA meer op de bal gezeten werd, is verdiend door SVA met 10 ge- wonnen. Met de rust was deze stand reeds bereikt. Uitgeest 1Meervogel? begon met een minuut stilte ter nagedachtenis van Willem Bruul. De wedstrijd zelf is meer span- nend dan fraai geweest. Meervogels speelde beter en als er betere schut- ters geweest waren, zou M. zeer zeker als overwinnaar uit de strijd gekomen zijn! De M.-keeper was uit- stekend evenals de spil van Uit geest. De eindstand was 0—0. Ook na 2 maal 7>/a minuut verlenging. Uitgeest won door strafschoppen. HSV 1Kaagvogels 1. Al direct bij de aanvang was een groot ver- schil in spelpeil te bemerken. De MAANDAU GULDEN VLIES: 8 uur: „Driekoningenavond" APOTHEKEN: B. H. J. Schouten, Emmastraat 64. NACHTDJENST TAXI'S: D de Leeuw, Stuartstraat 90, telef. 2288. ziin vrouw langzaam maar zeker Kapgvogels kwamen er niet aan te naar de waanzin drijft om zelf te kunnen doorgaan met het zoeken naar de twin tig jaar geleden niet te vinden schatten van zijn slachtoffer. Dat was Ko Arnoldi in een subliem gespeelde rol, waarin zijn sterk kun stenaarschap naar voren trad, terwijl Ko van Dijk de sinistere taak had de verfijnde. maar niet minder schurkachtige moordenaar uit te beelden. hetgeen h^m een taak op- legde, die niet alleen grote beheer- sing eiste, maar tevens door inge- houden kalmte en overwicht toch het karakter moest openleggen van een man, die kost wat het wil zijn macht over een nieuw slachtoffer wil uitstrekken. En ook Ko van Dijk maakte van deze rol een uiterst ge- perfectionneerde vertolking. Daarom was het jammer, dat de toneelzaal van het Gulden Vlies de- eerste avond van deze hernieuwde kennismaking zp matig bezet was. Want uitvoeringen van een derge- lijke opvatting en een zodanige uit beelding ziet het publiek maar al te weinig. Ook nu wist het gezelschap de juiste sfeer te treffen die er ligt rond een tragedie van zulk een om- vang. waarin een man zich niet ont- ziet het meest kostbare, wgt hij in zijn leven te bezitten krijgt, lang zaam maar zeker te doden, geeste- lijk, zowel als lichamelijk, terwijl daarnaast de climax wordt ver- hoogd door een logische en natuur- lijke drang naar leven en recht. Willy Haak als de vrouw van deze misdadiger had het niet ge- makkelijk in haar rol, doch wist zich uitstekend als tegenpartner te bewegen. Ook nu was ..Ga^icht" weer een opvoering vol kwaliteiten. BRUTAAL ALKMAAR. Zondagavond kwam een bewoner van de Rozen- straat tot de ontdekking. dat bij hem was ingebroken, alles was overhoop gehaald, doch er werd niets vermist. 'sNachts echter zijn de heren te- ruggekomen om opnieuw naar iets van hun gading te zoeken. Er werd enig huishoudgeld vermist. De bewoners van de buitenwijken doen er goed aan vooral tijdens de kermis- en feestweken hun woning niet onbewaakt achter te laten. pas en HSV was voortdurend in de aanval. Nadat plm, 4 minuten ge- speeld was gaf Schuijt een voorzet en Oudhoff scoorde correct (10). Bij een aanval van Kaagvogels werd de bal van een afstand ingeschoten. Door een van de vele oneffenheid- jes in het terrein veranderde de bal, plqtseling van richting en greep de keeper mis (11). Diyect na de rust scoorde Schuijt uit een voor zet van Karskens, (21). Kaagvogels zette alles op alles om de ichtcr- stand in te lopen. En dit lukte. dank zij een fout in de HSV-verdediging. Even voor het einde ondernam Schuijt een van z'n ouderwetse solo, rennen, passeerde vier tegenstanders en gaf de keeper geen schijn van kans (32). ForestersAlkmaar. Alkmaar is de gehele wedstrijd in de meerder- heid geweest. Toch wisten de Fo resters even voor de rust uit een corner te scoren (1—0). Direct na de rust maakte Alkmaar gelijk. Even later scoorde de rechtsbinnen van Alkmaar het tweede doelpunt (2—1), waarmede Ijet einde kwam. Zondag zullen dus tegen elkaar uitkomen: HSV 1, SVA 1, AJkmaar 1 en Uitgeest l!. Het lijkt ons het beste deze finale op het HSV-ter- rein te doen spelen. Wij zijn be- nieu^d!! ANGELUS DOMINI HEILOO Men verzoekt ons de medewerkepden van het openlucht- spel ..Angelus Domini" er op attent te v*llen maken, dat vanaf Donder dag 26 Augustus de actie-foto's van het openluchtspel te bezichtigen zijn bij de heer A. Borst (Haka-wink^l) t.o. de R.K. Kerk. Bij dit adres kan men genoemde foto's ook bestellen. COLLECTS JUBILEUMFEESTEN HEILOO. De collecte die Za- terdag gehouden werd, bracht f 315.- op. Het bevrijdjngscomite gaf er nog f 200.bij, zodat nu de feestelijkhe- den bekostigd kunnen worden. Het jubileumcomite brengt dank aan alien die medegewerkt en gegeven hebben. Speciaal dankt zii de dames van de R. K. Gymver. ..Klimop die het comity zo geweldig goed bij de collecte geholpen hebben. Dames, een ere-saluut! BUITKNLANDSE BELANGSTEL- LING GRAFT Zateedagmorgen bracht een gezelschap, bestaande uit Bur gemeester Wytema uit Alkmaar, Mr. Samuel Day, burgemeester in Bath, Engeland, loco-burgemeester van SUijgerland en vele andere vooraanstaande personen met hun dames, een bezoek aan het raadhuis te Graft, Vol bewondering'was men over de boqw en het interieur van dit in 1613 gebouwde raadhuis, vooral de raadzaal trok veel belangstelling „a very fine building" was de me- ning van Burgemeester Day uit Bath. BURGERLIJKE STAND GRAFT Geboren:. Janna Jan~< netje dochter van J. P. de'Haan en A. Wiedijk; Johannes Petrus Maria zoon van G. A. Kramer en C. Ko- nijn. Gehuwd; H. Hooijberg, oud 25 jaar en E. Wit, oud 23 jaar, beiden wonende te West Graftdijk. GESLAAGD SCHERMERHPRN. Onze plaats- genoot, de heer A. N. 2|. Hermes, slaagde te Amsterdam voor het brevet textielhandel, alsmede voor net onderdeel: Bedden en Dekens. DE ORANJEF^ESTEN AKEKSLOOT. In een £ezer da- gen gehouden vergadering van het Oranjecomite en de subcomite's, heeft men de laatste hand gelegd aan een buitengewoon mooi pro- gramma voor de komende feestda- gen. Maandag 6 September, de eerste dag van de eigenlijke f^eesten, wordt er in beyle kerken een kerk- dienst gehouden om God te danken voor"het vijftig jarig zegtyinjk be- stuur van onze Koningm. Daarna komen de kinderen bij de scholen en trekken zij met muziek door het tjorp. Bij het Raadhuis is er een, aijbade en zal de Burgemeester een toespraak houden. Vandaar gaat het in optocht naar het feestterrein waar door de voorzitter van het Oranje-comite de opening verjricht wordt. Er zal getracht worden voor de kinderen een poppekastvertoning of een kinder-filmvoorstelling te arrangeren. In de namiddag worden er kinder- spelen gehouden om zeer mooie prij- zen. In de avonduren is er zang door de verschillende koren en mu ziek van de Harmonie op het feest terrein. Dinsdag 7 September wordt er om half een een- grote optocht gehou den met versierde jietsen, autopeds, kinderwagens en kruiwagens. In de ze optocht zullen kpmische en histo- rische, zowel als nationale en zake- lijke onderwerpen de aandacht heb ben. Men kan "zich opgeven tot ui- terlijk 4 September voor deelname. Vooral ook ruiters te paard zijn welkom. De optocht zal worden opgeluis- terd door de Harmonie. Om half 2 is er egn gecostumeerde voetljal- wadstrijd, te spelen door niet-voet- ballers. Na afloop van deze festiviteiten worden er volksspelen gehouden. Voor de heren tobben steken; voor de jonge dames prijsknippen; voor de jonge heren hardlopen met hin- dernisgen. In de daartoe bestemde gelegenheden is er dansen. Het programma mag er wezen en men zorge dan ook, tot het slagen van de feesten bij te dragen door alien mede te doen, vooral aan de optocht. Akersloot* zal tonen, dat het ook prettig feest kan vierey in een dankbare stemming over het rege- .ringsjubileum en ter ere van de kroning van onze nieuwe vorstin. Het feestelijk.aanzien van 't dorp zal in sterke, mate verhoogd worden door de winkelweek, die reeds, in het kader der Oranjefeesten, op 4 September zal worden geopend. UITSLAGEN ForwardAlkm. Boys 32 Velsen—V.S.V. 4^1 Alkm. Boys—V.S.V. 2—2 (VSV wint na strafschoppen) VelsenForward 30 De eerste ontmoeting in dit tour nooi was Alkm. BoysAlw. Forward Aanvankelijk walen de Bpvs sterker, doch een plotselinge uit- val van de Hoornse ploeg werd de Boys bijna noodlottig, doch van de Paal schoot juist in handen van v. d. Horst. Forward houcit nog even aan en in die perirode is het Hart, die Forward de leiding geeft. 01. Het wordt nu een gelijk opgaande strijd. Forward is nu gevaarlijker in haar aanvallen. Het succes kpmt e„chter aan de andere kant, wan- neer de Boys na een hoekschop een vrije schop krijgen te nemen, waar uit de gelijkmaker ontstaat, I1. De Boys houdt nu een klein over wicht, doch wanneer Forward een stevige aanval onderneemt, is het Wit, die Forward de lgjding her- geeft. Even later dachten we aan het derde Forward-doglpunt, doch Hart schiet rakelings over. Na de thee krijgt de Boys gele genheid de stand weer op gelijke voet te brengen, doch de Iinksbui-" ten van de Boys schiet voor open doel over. Direct daarop doet Hart het beter en de stand is 13. Hoe- wel de Boys hierop geducht rea- geren en inderdaad voldoende kan- sen krijgen om de achterstand in te lopen, gebeurt er niets. Aan de andere kant is het v. d. Horst, die vallende een mooi schot van Hart uit zij ndoel houdt. Tenslotte weet de Boys nog egnmaal langs Boas te komen en toen kwam al spoe- dig het einde van de door For ward veudiend gewonnen wedstrijd. De volgende strijd V.S.V.—.Velsen werd een stevige zege voor de orga- niserende vereniging Velsen. V.S.V. was niet volledig doch werede zich geducht. Ze kon echter niet verhinderen dat Bakkum reeds voor rust zijn club de leiding wist te geven. Na rust was het overwicht van Velsen nog sterker al waren de snelle uitvallen van V.S.V. zeker niet ongevaarlijk. De stand werd AANBESTEDING BOUW 12 ARBEIDERSWONINGEN BERGEN. Vrijdag j.l. hebben burgemeester en wethouders van Bergen aanbesteed het bouwen van 12 arbeiderswoningen op het terrein gelegen by de Kogendijk. De volgende inschrijvingen waren ingekomen: Lugtig, H.H.Waard 104.457. Orij, Omval, f 104.508.Prins, Ber gen f 105.861.Kroon, Bergen f 107.997.Beeldman, Bergen f 109.600.Langedijk, Heiloo f 112.200.Schotvanger, Schoorl- dam f 113.463.—; Wed. Houtenbos, Bergen f 114.157.v. d. Lingen, Wormer f 114.800.Jn Schuit, Alk maar f 115.000.C. Noord, Ber gen 117.646.J. Houtenbos. Ber gen 117.703.Kaandorp, Heiloo 119.000.;-Klomp, Bergen 119.212; Zeegers, St Pancras f 119.375; Kops, Heiloo 123.000.Wester, St Pan cras f 123.000.Dekker en Peper- kamp, Alkmaar f 128.000. De begroting bedroeg f 102.416. De gunning zal nog nader worden bekend gemaakt. DE TOESTAND van mevr. Ko- senkina (nieuwe Russische spelling Kasyenkina) Is gestadig vooruit- gaand; zij is buiten levensgevaar. VIER LEDEN van de Sovjet- ambassade in Israel verlieten Za- terdag een opya-voorstelling in Tel Aviv, toen het Russische volks- lied niet en het Amerikaanse en Israelische wel gespeeld werden. BIJ EEN spoorwegongeluk op het traject iJesancon-Belfort zijn vier dodjn gevallen en acht gewonden. DE TENTOQNSTELLING „Bloe- men in Berg en Bos heeft een on- verwachte bate van f 180,000,voor de gemeente Apeldoorn opgeleverd. EEN VREEMD verzoek van graaf Bernadotte, aan de „regering van Indonesie" om voedsel voor Pales- tina, is door de. republiek afge- wezen, ter oorzake van de „Neder- landse blokkade"! SCHEKENS, de werelcikampipen sprint professionals kwam tijdens wedstrijden in het Pare des Prin ses te Parijs zo ongelukkig te val- len, dat hij onmiddellyk naar het ziekenhuis moest worden vervcerd. De Belgische minister van Land- bouw, Orban, heeft de Nederlandse Directeur-Generaal van Landbouw, dr. S. L. Louwes, ontvangen en met hem landbouwkwesties van de Be- neluxlanden besproken. Te beginnen met de Duitse land- bouw-tentoonstelling in Frankfort zal Nederland voortaan op belang- rijke buiteniandse landbouw- en veeteeittentoonstellingen uitkomen met een landbouwpaviljoen, een groot licht verplaatsbare tent, die zodanig is geconstrueerd, dat zij zowel in de openlucht als in een overdekte ruimte gebruikt kan worden. Voor zover bekend heeft geen enkel ander land een dergelijk object uitgevoerd. Dit landbouwpaviljoen is ontstaan uit de samenwerking tussen ver schillende organigaties van het agrar risch bedrijfsleven en met mede- werking van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor- ziening. De nodige financien wer den door het bedrijfsleven gefour- neerd. Het Internationale Comite van het Rode Kruis heeft uitvoerige voorstellen opgesteld om tot een grotere bescherming van burger- personen in oorlogstijd te komen. Deze voorstellen zullen worden voorgelegd aan de algemene ver- sadering van -het Internationale Rode Kruis. De voorstellen gaan uit van de ervaringen opged^an in de laatste wereldoorlog waarbij voor al de burgerbevolking zwaar ge- .troffen werd Zij behelzen o m. de verplichting voor alle staten, die de Conventie van Geneve hebben on- dert.ekend. om reeds in vredestijd instellingen in het lev^i te roepen voor de bescherming van gewon den. zieken. kinderen beneden 15 jagr, zwanperp vrouwen en perso nen boven 6(5 jaar. De internering van burgers in afeesloten kampen dient in de toe- komst verboden te worden. voor zo ver althans de veiligheid van de staat of van-een persoon zulks niet eist. De wenvoering van beschermde nersonert naar gevaarlopende ge- bieden. de gevangenneming van eiizelaars. geweldnleging of folte- rin Pen ter verkriieing van inlich- tingen als ook de deportatie en wegvoering van beschermde perso nen naar andere landen moeten worsen verboden. Voor het 19e levensjaar mag geen hunger tot gedwonfen arbeid wor den verplicht. De rechterlijke autoniteit.en ener bezettende mo- eendheid mogen slechts in geval len van snionna.ee de doodstraf over een beschermde persoon uitsnre- ken De doodstraf mag eerst na verlooD van 6 maanden worden voltrokken De hoofdgedelegeerde voor de conferentie Basil O'Connor, die in Stockholm is aangekomen, heeft aldaar verklaard. dat de Ameri kaanse dele.gatie op een snellere terugkeen der krijgsgevangenen na beeindieing der viiandelijkheden zpl aandringen. In de Ver. Staten bevinden zich geen kriigsgevange- nen meer De Anjerikaanse reeeajng en het Amerikaanse Rode Ki^jis spannen zich echter nog steeds in om de teruevoering van krijgsge vangenen. die nog door andere mogendheden worden vastgehou- den, te verkrijgen. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond; WISSELENDE BEWOLKING Voor het Noorden van het land matige tot krachtige, langs de Waddenkust tijdelijk harde Zuidwestelijke wind, later af- nemend. Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Weinig verandering in tempe- ratuur. Voor bet Zuiden van het land: •janvankeiyk zwakke tot mati ge Zuidwestelijke wind, later tijdelijk veranderlijke wind, toe-nemende bewolking met morgen enlge -regen; weinig verandering in temperatunr. successievelijk tot 40 opgevoerd waSrna V.S.V. de eer redde. De verliezersronde tussen- V.!y.V. en De Boys was een vrij gelijk opgaande strijd. V.S.V. kreeg nadat ze reeds de leiding hpd genomen tot tweemaal achtereen een mooie kans om de overwinning veilig te, stellen, doch v. d. Horst weet uitlopend eyger te voorkmen. Toch kon hij niet verhinderen dat V.S.V; er tenslotte 2- 0 van maakte. De Boys gaf de moed niet op, gooide er' een schepje op en wis£gn na de achterstand te hebben verklein nog gelijk te maken. (22). In straf schoppen bleek V.S.V, superieur. De Finale tussen Forward en Velsen ging aan- ^ankelijk gelijk op. Hart knalde uit een vj ije schop tegen d'e staander, doch daarna nam Velsen door Bak kum de leiding (01). Een mooi schot van de Velsen midvoor wordt dan even keurjg door Boei^ gestopl. Voor rust weet Velsen de stand nog op 02 te brengen. Na rust speelt Forward zonder Jo Groot Binnen de minuut is het reeds 03, were door Bakkum, Bij een van oe Velsen aanvallen raakt Boe: geblesseerd. Zandbergen neemt zijn plaats in. Stug werkt Forward nu om de strijd in even- wicht tt houden en inderdaad slaagt ze hierin. Zelfsf fweet ze het Vel sen doel nog in gevaar te brengen. In de stand komt echter geen ver andering. Het rechts-radicale Franse blad L'Aurore laat zich spottend uit over de „geheimzinnigheid, die over de „vredesonderhande- lingen" te Moskou hangt". In werkelijkheid gebeurde daar niets. „De handige Sowjet-beer" aldus L'Aurore, „staat een bab- beltje toe, nadat hij de JDonau heejt leeggedronken en een van de onverteerbaarste volken in Kuropa heeft opgepeuzeld. Hij- is nog lang niet verzadigd, want op hetzelfde moment, dat hij praat met onze speciale afgezan- ten, legt hij een ruige en zware klauw op Berlijn. Onze afgezan- ten in Moskou willen nagaan hoever het communisme tracht te gaan. Wij kunnen het hun direct ze,ggen: „tot het einde van de wereld". Terwijl wij „praten" moeten wij „neen'' weten te zeggen wanneer wij geen „ja" kunnen zeggen, aldus L'Aurore. Afrekening evacuatie en Naar wij vernemen verwacht de dienst voor maatschappelijke zorg van Binnenland^e Zpken de gelde- lijke gevolgen van evacuatie tijdens de oorlogsjaren, voorzover het bu reau afvoer burgerbevolking hjer- mede belast was. met 1 Janugri 1949 te zullen hebben afgewikkeld. Het laat zich aanzien, dat dan ook de districtsbureaux ver^orging oorlogs- slachtoffers zullen zijn geliquideerd. In verband hiermede vernqemt het ANP, dat rekeriijngen betreffen de transpojjkosten bij evacuatie en re-evacuatie, slechts t£>t uiterlijk I Ocober 1948 voor het verkrijgen van vergoeding kunnen worden inge- diend Een redacteur van het Christelijk Schoolblad „Onze Vacatures" heeft een onderhoud gehad met de nieu we minister van Onderwijs, prof, dr. F. J. Th. Rutten. Aan dit gesprek o-Uenen we, dat de nieuwe bewindsn i op het be- langrijke werk, dat minister Gielen verricht^ heeft, wil voortbouwen. Wat klaar of' gedeeltejijk klaar is, zal hij geenszins laten liggen. Hij hoopt er zich in te werken en het ten voile te verdedigen. Ook de plannen voor de reorganisatie van de opleiding en de hoofdacte-stu- die. Bij die hoofdacte-kwestie denkt de minister ook aan de toelating tot de universiteit en de daarmee samenhangende reorganisatie van het hoger onderwijs. Het V.G.L.O. mag zeker niet over boord gezet, maar moet zo speedig mogelijk georganiseerd worden. Echter niet binnen de strakke lijn van het lager onderwijs. Het moe.t breder, eigenlijk heel anders wor den opgezet. Verder verklparde de minister o.a., dat hij de finaneiele gelijkstel- ling van openbaar en bijzonder on derwijs zo ver mogelijk wil door- trekken. „Wie zich daaraan ver- grijpt", aldus minister Rutten, „zou zich vergrijpen aan heel onze ge- schiedenis." ^V100,!anstaande geesteiijken uit 4U landen, vertegenwoordigqss van kerkgenootschappen, kwajnen 145 Zondag in de Nieuwe Kerk te Am- sterdam bijqen. voor een eredienst tydqns de eerste bijeenkomst van de Wereldraad van kerken! Talmjke ge- V"d'gdfn ha<3den zich gevoegd by de 1450 afgevaardigden, die aan het congrqs deelnemen. Ondec de hoge gasten merkte men op de minister van financien, prof, mr P. Lieftinck de minister van oorlog,mr W. f' Schokking, de minister zonder por- tefeuille, L. Gotzen. Voorts de Com- missarissen der Koningin in de pro- vmcies, Noord-Holland, Zuid-Hol- land en Gelderland, resp. dr J.*E. baron de Vos van Steenwijk, mr L A. Kesper en jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford. Verder waren .aanwezjg vertegen- woordigers van de departementen van justitie en sociale zaken voorts de burgemeester van Amsterdam en de gezanten van Apier'1 Frank- ryk, Noorwegen, Zwitse Zwe- den, Zuid-Afrika. De eredienst werd geopend door ds Gravemeijer uit. Den Haag, waar na de Anglicaanse aartsbisschop v. Canterbury, dr Fisher, voorging in gebed. Ds Marc. Boegner uit Parijs en de Lutherse bisschop van Upsala crJ.ln-£, em Sweden) hielden Schriftlezmgen. Voorzitter van de Wereldraad van kerken is dr John R. Mott, uit New York die er zich over verheugde, dat thans formeel tot stichting van deze wereldraad kon worden over gegaan. De offjeiele openingszitting heeft gisterenavond plaats gehad in het Coocertgebouw te Amsterdam, waar verschillende hoge geestejijken van buiteniandse Rrotestantse kerken 't woord voerden. Hedenochtend heeft het congres met algerncne stemmen de resolutie aanvaard om te komen tot stichting van een Wereldraad van de Ker- Ken. Frans Erdmann, hiet hoofd van de criminele pplitie in de Sov- jet-sector, is in de Britse sector van Berlijn gearresteprd. Hij wan- delde rond in het Olympisch ijta- dion tijdens een Jjoksmatch. Een Brits woordvoerder bevestigde de arrestatie maar kon niet mee- delen, waarvan Erdmann beschnl- digd wordt. De Westelyke poli- tie-president, Johannes Stumm, heeft drie weken gelqden ge- dreigd Erdmann te doen arreste- ren wegens het „ontvoeren van verscheidepe polltiemannen uit de Westelijke sector". Erdmann zal beschuldigd worden van betrokken te zijn bij de ont- voering van een aantal politieman- nen uit de Westelijke sector, enkele weken geleden gepleegd. Een Engelse functionaris verklaarde echter. dat deze arrestatie een zuwer Duitse aangelegenheid is en dat de Engelse veilighe^dsdienst er m generlei opzicht bij betrokken is. Paul Markgraf de Oostelijke poli- tiechef van Berlijn, zeide, dat als dr. Joh. Stumm, de Westelijke po- litiechef, dit bevel tot arrestatie had uitgei^ardigd, hij rekening moest houden met mogelijke con- sequenties. Sedert Zaterdag hebben extra- treinen uit geheel Belgie en auto cars uit Vlaanderen en Nederlapd duizenden personen naar de grote jaarlijkse bedevaart van O. L. Vrouwe van Beauraing gebracht. Zaterdagavond heeft Mgr. Lamy te dezer gelegenheid een plechtig lof gecelebreerd. Om de jeugd op de scholen be- grip bij" te brengen voor het gevaar van projectielen zal bij „Polygoon" een onderwijgfilm over dit onder- werp vervaardigd worden, die zo spoedig mogelijk voor de Neder landse schooljeugd zal gaan draaien. Het aantal slachtoffers op dit ge- bied is op het ogenblik groter dan in 1945. Deze maand bracht een re, corddag van 16 slachtoffers, dqpr eigen scbuld werd 86 procent van dit aantal de dupe, waarvan 68 pet. kyideren betrof tussen 12 en 18 j. Bqhalve dat in de meeste gevallen de slachtoffers hun onvoorzjehtig. heid met de (Jood moeten bekopen of voor hun leven ongelukkig Zijn, wijst men er ook op, dat waar er brand ontstaat, tengevolge van het in huis hebben van verboden wa- penen, de verzekering geen premie uitkeert en de brandweer het huis niet binnentreedt. LANGEDIJK, 23 Augustus 1948 17.000 kg aardappelen, eigenheimers 6.206.50, eerstelingen 6.207.60; 10.000 ljg rode kool 6—10.50; 4000 kg gele kool 7.3016; 9500 kg witfe kool 4; 1200 kg slabonen 3342; 2200 stuks bloemkool 4254. N.-SCHARWOUDE, 23 Aug. 1948 36000 kg aardappelen eers'tel.7.20— 7.50, eigenh. 6.10; blauwe eigenh. 6.206.40; Bevelanders 5.205.40; Kopmaps blauwe 7.30; 24P0 kg rode kool 6S.10; 2700 kg witte kool 4.10 —5.20, 1800 kg kroten 5.50; 12000 kg slabonen 31—43 Nadat op de plaats der verschij- ningen door Mgr. Huibers, Bisschop van Haarlem, een stille H. Mis was opgedragen, werd te 10.30 door Mgr. Lamy een plechtige Hoogmis gecelebreerd met pontificale assi- stentie van Mgr. Cent, Apostolisch Nuntius, in aanwezigheid van de Bisschop van Napien, Mgr. Charue; de Bisschop van Haarlem, Mgr. Huibers de Bisschop vaij Roermond en andere hoge geestelijken. Uitslagen: St. Bavo 1—Blokkers 1 0—1 SVW 1—RK EDO 1 3—1 Verliezersronde: St. Bavo 1—RK EDO 1 0—I Winnaarsronde: Blokkers 1—SVW 1 4—0 Blokkers heeft dus door eqn 1-—0 overwinning op St. Bavo en eep 40 zege in de finale op SVW kans gezien de fraaie beker in ontvangst te nemen. De eerste wedstrijd Bavo Blokkers ging vrijwel gelijk op; geen van beide wist echter voor rust te scoren. In de rust had Bl. zijn opstelling danig gewijgigd, zo dat het na rust veel beter vlpfje. St. Bavo bood echter geducht tegen- stand^Bl. wist dan ook maar een- maal te scoren door midvoof Reus. Blokkers kwam hierdoor in de finale tegen SVW, daar deze elub uit Heerhugowaard met 31 EDO wist te verslaan. Er zal nierqppd geweest zijn die op een over van ning voor de Bl. had durvqp hopen. Want deze SVW'ers sjjpelden een beste partij voetbal. Maar juist*dit inspireerde de Bl. tot betere daden en ook deze keer ging 't weer a.ls gesmeerd. Reeds biryien een jewar- tier had Bl. door doelpunten van Droge, Bakker en Reus al de stand op 3—0 wete/i te brengen. Na rust weer een vinnige partij. Mid voor Snoek van SVW kwam in bot- sing met Jong. Eerstgenoemde viel hierdoor uit. Toch hield SVW voj, er werd fel gestreden, Na enige tijd is't weer Bl. dat weet te scoren (4—0), waarmede kort daarop het einde kwam. Bl. heeft vooral in de 2e wedstrijd zijn kunnen laten zien. Als dat zo in de a.s. competitie ook gaat, kun- nen we weer van een goede plaats verzekerd zijn, jongens.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2