Zweedse renner wint kampioen- schap voor amateurs Nederland verliest i West-Frisia kreeg een voetbatles Hoe de Belg Sehotte wereld kampioen op de weg werd Alcmaria Victrix—Veendam 3—2 RADIO Heinekens DERODEPAARDEN Slechts twee van de zes Nederlanders bereikten de finish Slechte organisatie van India 3-5 West-FrisiaXerxes 2-6 Kampioenschappen van Nederland Teleurstellende resultaten van Nederlanders en Italianen Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de V. V. „Alkmaar" Nederland wint van Belgie De Engelse voetbal rolt weer DAVISCUP Australie slaat Tsjecho-Slowakije Ons broodrantsoen is nog in studie Uw Meneer! NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Maandag 23 Augustus 1948 HET WIELERFESTIJN IN VALKENBURG Valkenburg, 21 Augustus HET WERELDKAMPIOENSCHAP op de weg voor amateurs 1948 is een wedstrijd geworden zonder historie. Van den beginne af is het een strijd-geweest van elke renner tegen de afstand en tegen "bet feit, dat hij 18 maal de Cauberg moest beklimmen. En deze twee factoren hebben het koersverloop bepaald. Zij verg- den, tezamen met de afdaling van de Geulemerberg, zoveel van de kraqjiten der deelnemers, dat in elke ronde er renners afvie- len, hetzij door vermoeidheid, hetzij door pech, waardoor een achterstand was ontstaan, welke toch niet meer viel in te halen. r^:«- LAWNTENNIS De kampioen profs wielrennen Sehotte tijdens de afdaling van de Geulemerberg, gevolgd door Kiinbler, Zwitserland; Ricci, Italie en Dupon, Belgie. Churchill met vacantie in Frankrijk Twee doden bij een verkeersongeluk Zilverenbal-wedstrijden door strafschoppen beslist Z.F.C. wint Zilveren Molen van Croenendaal A.G.O.V.V. wint Zilveren Ponttournooi ED FEUIILETON F &MILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald Suriname had een gelijk spel verdiend Geen wonder dat twee derde ge- deelte van de deelnenjers dit kam- pioenschap niet volbracht, Zo ble- ven de sterken van de sterken over en onder ben was er de 31-jarige Zweed Harry Snell, een bekende 11- guur bij internptionale amateurwed- strijden, die over het meeste uit- houdingsvermogen bleek te beschik- ken en voor zijn land in de laatste van de 18 ronctgn het wereiqkam- pipenschap veroverde, een histori- sche gebeurtenis voor Zweden, aan- gezien het n0S slechts een keer in de geschiedenis is voorgekomen, 21 jaar geleden, dat dit land een titel behaalde. Snell is de map. voor de lange ifstpnd, maar hij is alles behalve 'n sprinter, die het er op aan laat ko- men de strijd te beslissen op de laatste 500 meter en zo was het ver- klaarbaar, dat Snell, die bovendien nog vergezeld was van zijn landge- noot v^n Lund, er in de laatste ron de tussenuit trok, nadat hij vele tientallen kilometers tang in het groepje van vier had meegereden, met onze landgenoot van Est en de Belg Lerno. Niemann kon hem houden. Het begon al met dp afdaling van de Geulemersberg, waar hij tien sac. voorsprong wist te nemen en bij het beklimmen van de laatste Caubcgg vergrootte hij zijn voorsprong met vqle tientallen seconden, zodat hij met onbetwistbaar verschil als eer- ste door de finish bij de ere-tribune te Vilt kwam. Het waS een waardige bekroning van de loopbaan van Snell, die im- mers van plan is er dit jaar mee uit te scheiden. Slechts twee van de zes Nederlan ders hebben de finish bereikt, van Est die een buitengewoon goede course heeft gereden en Plum, die zich op een der laatste plaatsen wist te. klasseren en nog het onge- luk had, na de finish in botsing te komen met enkele te enthousiaste toeschouwers, waardoor hij een le- lijke tuimeling maakte en zijn schouder blesseerde. Duyf had reeds pech in het begin en Grift kreeg moeilijkheden met zijn derailleur, waardoor ook hij de strijd moejgt staken. Voorting viel wat tegen, staakte de strijd nadat hij De organisatorische voorbe- •&eidingen van de wereldkam- pioenschappen te Valkenburg lieten zeer veel te wensen over. Alleen de radio en het A.N.P. hadden verbinding met de bui- tenwereld en dan nog na grote strubbelingen en niet dan na het overwinnen van talrijke moei lijkheden. De paar bonderd bui- terilantfse journalisten kregen geen gelegenheid hun berichten naar hun bladen te zenden, en waardoor zeer veel gemopper ontstond. De Reus bleej volkomen van irjXichtingen verstoken. Er ontbraJ? aan de organisatie zo v§el, dat de naam van Nederland in het buitenland een geduchte knak kreeg en vele landgenoten, vooral degenen die de Olympi- sche Spel'en in Londen hadden meegemaakt zich eigenlijk een beetje schaamden voor het min of meer dilettantisch bedrijf bij deze wereldkampioenschap- pen. Maar gelukkig behield vrij. wel iedereen zijn goed humeur en de renners trokken zich er helemaal niets van aan. alles gegeyen had wat er in hem was. Maar hij kon eenvoudig niet meer en Peters maakte een val in de tweede helfjt van de wedstrijd, bij de Cauberg, waarschijnlijk ook door vermoeidheid veroorzaakt. Het officiele eindresultaat, zander de tijden (die niet te krijgen waren) luidt als volgt: 1. en wereldkampioen Snell, Zwe- deji 5.16.22.1; 2. Lerno, Belgie 5.18.10.4; 3. van Lund, Zweden 5.18.10.8; 4. Van Est, Nederland 5.18.12.3; 5. Pedroni, Italie 5.20.3.5. De hockeywedstrijd Nederland- Ipdia, die Zaterdag voor een uitver- kocht Wagenerstadion te Amstelveen werd gespeeld, is geeindigd in een 53 overwinning voor India. Bij de rust was de stand 32 in het voor- deel der Indiers. Dat de belangstelling voor deze hockeywedstrijd zeer groot was, zal niemand, die de verrichtingen van beide teams op de Olympische Spe- len heeft gevolgd, bevreemden. Im- mers, hier stonden twee medaille- winnaars tpsenover elkaar, India als Kampioen en Nederland In de serie eef en wedstrijden wel ke WF voor de eojppetitie placht te spelen, was ditmaal het bekende Xerxes uitgenodigd. Het is, zeals verwacht werd, een prachtige wed strijd geworden. Faas Wilkes heeft het publiek doen genieten van zijn prachtig en beheerst spel, maar niet alleen deze crack, maar het gehele Xerxes-elftal heeft een keurige in- druk achtergelaten. Sportipf tot en met en "stuk voor stuk knappp voet- ballers; vooral rechtsbuiten Barzi- lay en niet rriinder de athletische linksbuiten Seton, hebben de WF achterhoede herhaaldelijk tot wan- hoop gebracht en doelman Ubels? Nee. hij is niet meer de oude. want zeker 3 goals had hij kunnen ver- Olympisch als winnaar v<pr de bronzen plak. j In Londen hadden de i^flms elkaar rgeds eenmaal ontmoet. Het werd toen een 21 overwinning voor de I Indiers en dat tegen een Nederlands elftal zonder Kruize, maarde omstandigheden waren toen wel ge- heel anders. Werd tpen op een door, weekt en zwaar veld gespeeld, het terrein te Amstelveen was als een biljajtlaken zo glad, terwijl een vrolijk zonnetje zich af en toe door de wolken priemde. Kortom een veld en een temperatuur. waar de Indische gasten best mee in hun schik waren. Op de M.E.T.fl-banen te Scheve- ningen zijn vorige week de Neder- Iandse tenniskampioenschappen ge speeld. De uitslagen vanaf de halve finale luiden: Ileren enkelspel: van Swol slaat Linck 6—4, 7—5, 6—8, 6—4, van Meegeren slaat I. Rinkel 26, 62, 6—3, 8-—6. Finale: van Swol slaat van Mee geren 6—3, 4—6, 6—3, 7—5. Dames enkelspel: mevr. Roos slaat mevr. Blaisse 75, 16, 62, mej. Hermsen slaat mej. Rollin Couquer que 62, 6 Fii slaat mej. finale: mevr. Roos Hermsen 60, 6-*-2. Heren dubbelspel: Rinkel en van Swol slaan v. d. Kruk en Wiegers G2, 6—2, 6—0, Linck en Dehnert slaan Wilton en Knettenbelt 36, 6--4, 6—4, 8—6. Finale: van Swol en Rinkel slaan Linek en Dehnert 62, 61, 62. Dames dubbelspel: mevr. Blom en mevr. Borren slaan mevr. Koopraans en mevr. Goossens 1210, 64, mevr. Blaisse en mevr. Lubbers si. mej. Rqjlin Couquerque en mevr. van Berkel 64, 62. Finale: mevr. Blaisse en mevr. Lubbers slaan mevr. Blom en mevr. Borren 2—-6, 60, 63. Gemqngd dubbelspel: mej. Rollin Couquerque en Wilton slaan mevr. Roos en Knottenbelt 62, 97. Valkenburg, 22 Augustus ONDANKS HET FEIT, dat voor de eerste maal in de geschiede nis der wereldkampioenschappen zes renners per land mochten deelnemen, zijn er toch maar tien deelnemers over de eindstreep gekomen na een zware wedstrijd, welke beslissend was door de merkwaardige tactiek, die reeds in het begin van de cours door een aantal der coureurs werd toegepast. Tien van de 50 renners kwamen aan en van hen waren er 3 Belgen, 3 Italianen, 2 Fransen, 1 Zwitser en maar 1 Nederlander. In de derde ronde trokken de Belgen Sehotte en Dupon er tus- sen uit, blijkbaar van mening, dat zij niet een tactiek van afwaqhten wensten toe te passen, maar reeds van de aanvang af de slag te slaan, welke in hun ogen misschien wel beslissend zou kunnen zijn en wel ke naar het koersverloop heeft ge- leerd, ook inderdaad de doorslag he?ft gegeven. Want toen enkele ronden vqpr het einde, nadat de 21e was afge- legd, de afwachters hun slag dach- ten te kunnen slaan, versnelden de leiders, die over nog zeer veel re serve bleken te beschikken, het tempo en de afwachters waren new- gens meer, zij vielen terug, ver- kregen een grotere achterstand dan zij ooit hadden gehad en de meesten van hen verdwenen -stilletjes van het parcours, ontmoedigd, gedesil- lusioneerd. Het is ons inziens ook de onjuiste tactiek geweest van de Nederland- se ploeg om in die afwachtende houding te volharden en toen ein- delijk Schulte een laatste poging deed om te redden wat er te red den viel, kwam hij" juist iets te kort en ook hij moest de strijd staken. Het was alleen Sijen, de Umburger, die de wedstrijd moe- dig uitreed en als laatste arriveer- de, daarmede een voorbeeld gevend aan zijn landgenoten. Want ook Middelkamp de titel- houder van 1947. de grote man van Reims, was zonder veel ophef. na meer dan de helft \»an de afstand te hebben afgelegd uit de strijd gegaan, blijkbaar ziende. dat het tempo der koplopers zo hong was gelegen, dat er voor hem toch geen kans meer op een redelijk succes bestond. En ipet hem hadden het terrein van de strijd verlaten Lambrichs en Janssen, de twee andere Ljm- burgers en Pauwels. die reeds spoedig een stevige achterstand op-< liep en volkomen kansloos de ho- peloze taak neerlegde. Neen, de Nederlandse ploeg. op eigen ter rein nog wel, heeft een pover fi- guur gpslagep. En dat is ook het geval geweest met de grote Italia nen Bartali en Coppi waarvan de een de ander geen meter gunde en die blijkbaar niet voor hun land uitkwamen. maar voor zichzelf of voor hun fabrieksmerk. Het moet toch wel een zeer zwakke leiding zijn in het bestuur van de Italiaan- se wielerbond, die een dergelijke vertoning in de wereldkampioen schappen tolereert. Van al de g:lorie en de grootheid van beide Italiaan- se renners is in het Zuid Limburg- se landsehap op deze dag zeer veel verdwenen. D.e afstand en het feit dat 27 maal de Cauberg moest worden genomen,, hebben evenals Zaterdag bij de amateurs de doorslag in dit kampioenschap gegeven, wel een bewijs dat dit circuit uit'ermate ge- schikt is voor een wereldkampioen- schap. De belangstelling was op de tweede dag ongelooflijk groot, nog zelden zullen zoveel mensen bij een sportwedstrijd aanwezig zijn ge weest in Nederland. Gelukkig ging het met de organisatie op de 2de dag heel wat beter dan Zaterdag, zqflat het einde van dit wegkam- pioenschap" kwam zonder inciden- ten, zonder ernstige ongelukken, en zonder verdere strubbelingen. De genen, die reden tot juichen had den waren de Belgen, die weer eens, evenals in 1938 toen Marcel Kint overwinnaar. werd op de Cau berg. een wereldtitel mee naar huis namen. Ofschoon 't de voetbalvereniging ..Alkmaar", wier 30-jarig bestaan werd opgeluisterd door een vriend- schappelijke ontmoeting van Alc maria tegen Veendam, de laatste jaren niet bepaald voor de wind gaat, want zij is zo langzamerhand afgezakt naar de eerste klasse van de afd. Noord-Holland? toch heeft deze vereniging wat betekend voor het Alkmaarse voetbal. Dat was een 2025 jaar geleden, toen zij on der d.e naam Go Ahead baar terrein had aan de Wilhelminalaan en toen bekende spelers als Jan Elfring, Jo Schuijt en G. Spugd 0m"1 maar enkele dqr bekpndste figuren te noemen de groen-witte kleuren Tjerde^igden. De ouderen onder onze sportlief- hebbers zullen zich ongetjvijfeld nog de* spanneude wedstrijden herinne- ren van*Go Ahead tegqp Alcmaria II, V.A.F.C. en H.R.C. vobr de toen- malige sterke eerste klasse van de N.H.tt.B. Het was een goede gedachte van Alcmarja om haar medewerking te verlenen tot het spelen van deze ontmoeting op het terrein der jubi- lerende vereniging, want deze bood tevens een n\ooie gelegenheid en kele nieuwe spelers te proberen. Jammer genoeg waren de Veen- dammers njet bepaald de meest ge- sphikte partij, want deze Noorde- lijke juist het vorig seizoen naar de 2e klasse gedegradeerde ploeg, speelde het ppel te hard, naar onze smaak te hard. Daardoor zag men niet zo heel dikwijls goed voetbal. Alcmaria heeft de gehele wedstrijd een duidelijk techniseh overwicht laten gelden, dat dit niet in spre- kender cijfers tot uiting kwam, kwam door het stugge en pot;ge verdedigen van de Veepdam ach terhoede. Alcmaria speelde voor de rust in de volgende opsfeljing: Afink, doel; Maassen en Hendriks, achter; Wit, v. d. Lek en Godvliet, midden; de Buijzer, Eversteijn, Un tied, v. Wieringen en Schmidt, voop. Na de rust vormden de Buijzer en Schmidt de iinkervleugel en speel de van Wieringen rechtsbuiten. .Ofschoon na de hervatting door Alcmaria niet werd gescoord, leek het ons toch, dat deze opstelling be ter vqldeed. Wij moeten eerlijk zeggen, dat we van het Alcmaria-elftal een goe de indruk hebben meegenomep. De verdediging is prima, alleen de doel man is hier nog de zwakl^p stee. Soms deed Afink voortreffelijk werk, maar er waren ook zwakke momenten. In de middenlinie waren v. d. Lek en Godvliet de besten. De ex-U.V.V.-er speelde rustig en be heerst en zijn kopwerk was uitste- kend. De voorhoede was heel goed en wanneer de spelers nog wat meer op elkaar zijn ingesteld, zal het zeer zeker nog beter gaan. Eversteijn (ex-A.D.O.l is naar onze mening een aanwinst. Veendam is een bijzonder hard werkende ploeg en de spelers_ spa- ren zich aVerminst. Rechtsbinnen Posies viel hier het meeste op. Over de wedstrijd zelve zullen we kort zijn. Reeds spoedig na het begin nam Veendam de leiding toen Koster van flinke afstand hard in- schoot. Na 20 minuten maakte van Wieringen gelijk, terwijl Untied na een half uur Alcmaria de leiding gaf. Nog- voor de rust gaf Untied zulk een mooie kans aan Schmidt, dat deze niet kon missen. 31. Na rust wist Rosies met een mooi schot de achterstand te verkleinqn tot 32. Ofschoon £ich voor de Alc- mariavoorhoede nog enkele kansen voordeden om de score te verhogen. worden deze niet benut. Zo schoot de Buijzer de bal eenmaal juist voor het doel langs, terwijl een andere maal de bal, na een schot van v. Wieringen, juist op de lat kwam. Voor de wedstrjjd van de beide eerste elftallen, hadden de reserve elftallen van beide verenigingen de strijd aangebonden. De Alcmaria re- -serves wonnen onbedreigd met 40. Schulte was na 200 km. nag gqpd in deeoursef Hij ondernam een krachtige poging, om bij de kop- groep te komen. maar toen de eerste zes dit na 20 km. in de gaten had den. legden zii er nog weer een schepje op en toen was Schulte uit- gereden. Aanvankelijk heette het. dot zijn remmen niet meer in orde tSraren, maar daar hoorden we later niets meer van, het was blijkbaar een doekje voor het eerste bloeden In de twee en twinfigste ronde ver- dween hij van het parcours. De officiele uitslag 1. Schstte, Belgie. 7 uur 30 min. 42.5 sec; 2. Laz|rides, Frankrijk 7.30.43.2; 3. Teisseire, Frankrijk 7.34.23.7; 4. Magginii. Ita^e. 7.37.15.6; ■5. Dupon, Belgie 7,37,15,6; 6. Ricci. Italie 7.38.25.8; 7. Kubler, Zwitser land 7.40.35.4; 8. Ortilli, Italie 7.43.42.5; 9. Impanis, Belgie 7.43.42.6; 10. Sijen, Nederland 7.45.06.0. Slechts 10 renners hebben de wedstrijd van 270 km uitgereden. hinderen. Maar niettemin, het Is voor WF- een nuttige wedstrijd ge worden. Er werd goed gesj^eld, maar ja, er Is altija baas boven baas. Xerxes wag de eerste die na wederzijds verkennen een goede aanval opbouwde en op een zeer gemakkelijke wijze brengj Beun uit een voorzet van Wilkes de stand op 01. Terstonpl hierop is het Seton die na schiuerend samenspel een kalm gehot inzendt, waar Ubels overheen dook 02. West-Frisia probeert het nu ook eens, maar behoudens enige gqpd gepiehte schoten en handig vleugel- werk blijft het overige spel tot aan de backs beperkt. Kooper, als in- valler voor C. Stelling, deed handig werk en ook Visser was er goed in. Als Visser even later vanaf ,de out- Ujn scherp voorzqt en de toegelopen Edelenbos keurig inkopt. is het een mopie beloning voor prachtig vol- houden. 12. Afwisselend gpat het spel nu op en neer, met dit verschil dan altijd. dat de aanvallen van WF meestal netjes tot staan worden gebracht, en die van Xerxes de paal en lat somtijds deden trillen. Kogels van Wilkes suizen over de lat en een verbluffend trekballetje van hem uit een moeiliike schietkans weet Ubels met veel geluk uit doel te houden. Tenslotte weten de gasten nog net voor de rust er 13 van te maken. In de tweede helft hetzelfde spel- beeld. Stelling scoort uit een pe nalty. Even kwam de spanning weer terug, maar heel eveq. want nog geen 5 minuten later krijgt Bazilay de bal zo netjes toegespeeld, dat Ubels geen schijn win kans kreeg 2—4. Dapper houdt WF vol tegen deze absoluut sterkere tegenstander maar naar mate de tijd verstrijkt, ho'e minder werd hun tegenstand Tenslotte was het alleen Xerxes dat werkelijk voetbalde en de stand tot 26 opvoerde. Na afloop van de .wedstrijd werd Faas Wilkes bestermd door een le- ger jongens. die alien graag zijn handtekenlng wenste te hebben. Geduldig zette Faas zijn handteke- ning in talloze boekjes en papiertjes en toen hij het niet alleen meer af kon, wel toen hielp zijn broer hem maar een handje en met forse let ters tekende hij Faas Wilkes. En de jongens waren dankbaar, want och, hii heette toch immers ook Wilkej. Vriendsehappelijk werd nog ge- soeeld: West-Fri^ia comb.—Valken 1 1—5. West-Frisia 2Xerxes 2 02 W.-Fr. asp. A—W.Fr. asp. B 13—0 Tijdens de te Den Haag gehouden internationale ontmoeting tussen Ne derland en B.elgie heeft de Neder- ]an4se-estafetteploeg, bestaande uit Lammfirs, Meyer. Blpk en Scholten. het bestaande JJetfprlandse record 4 x 200 meter estafette met 0.4 sec. verbeterd. Onze landgenoten. die de estafptte van de Belgen - wonnen. maakten de nieuwe recordtijd van 1 min. 28 sec. Het oude record stond op 1 min. 28.4 sec. en was op 10 Aug. 1947 in Antwerpen gevestigd door Lammers, Zwaan, Van Osta en Kleyn. De Belgische lopers Bourgaux. Kunnen, Van-der Wiele en Linssen. noteerden 1.28.3, waarmede zij even- eens een record, n.l. het oude Belgi sche record, verbeterden. Er was nog een Belg. die een record brak, n.l. Denis, die met een hink-stap- sprong van 14.09 meter het oude Belgischf record verbeterde. hoewel hi.i in dit nummer tweede werd. Nederland won de ontmoeting met 95 punten tegen Belgie 79. De Engelse voetbal rolt weer en nauwelijks was de eerste Za- terdagmiddag op een der vele velden afgetrapt of het voetbal- minnend publlck kon voor de eerste goal juichen. De rechtbin- nen van Hartlepool, die de bal blnnen 10 seconden In het vljan- deljike ne* werkte, bracht het eersjte doelpunt van dit voetbal- seizoen op zijn naam. Arsenal, de kampioen van het vorig jaar. begon met een goed ge lijk spel irt de zware uitwedstri.id tegen Huddei-sfield Town, evenals Birmingham City en Newcastle, die verleden jaar in de tweede divisie als eersten eindlgden en promo- veerden Bi.i verscheidene wedstrijden wa ren meer dan 50 001 toeschouwers zoals o.m bi.j de thuiswedstriid van de cuphouders Manchester United, die met 21 verlcren van Berbv County, de nloeg die zii verleden jgar in de halve finale voor de cup uitschakelden. De uitslaeen luiden: Eerste divisie: Aston Villa-Livernnol BurnleyManeh. City ChelseaMiddlesbor EvertonNewcastle U. Hullersfield TownArsenal Maneh TTni+°dD°rbv Coynt Preston N Fn^Portsmouth Chpffjola U,—Blarknool- Ctoke CitvCfcorR a+h CnnderiandRnHnn Wartd Wolverh Wand Pir-ninh. Tweede divisie: BarnslevPlvmon+h Arevle Rrandfe-dCewentrv City PurvCh »«terf iel d Crimshn Twn.y^lhnrn T,eirP<!+e» CitvT.oode United T.ntno TOnens P. R Nottingham ForostWe«t R A. 11 .PisnVh P overs 21 2—1 1—0 1—0 3—3 1—1 1—7 27 a7 77 70 2—2 0n 7—,7 72 7—3 a2 0—0 Winston Churchill is in gezelschap van zijn echtgenote met de „Invic- ta" naar Qglais vertrokken. De leider der Britse conservatie- ve partij zal een vaeantie van vijf tot zes weken doorbrengen in Aix- en-Provence. 55 m rtb a rn - TJn+4pn,hpr* TT ^rPethr>m VTT rit-'T o2 Australie heeft tenslptte de inter- zone-finale van het Daviscup-tour- nooi door een 3—2 overwinning op Tsjecho-Slowakije gewonnen en heeft zich dus gekwalificeerd voor de uitdagingsronde tegen de hou- ders van de Cup, de Verenigde Staten. Het heeft er overigens hevig om gespannen alvorens de twee Austra- liers Quist en Sidwell hun Tsje- cliische tegenstanders Cepnik en Drobny de baas waren. Vrijdag na men de Australiers een 2—0 voor sprong door twee enkelspelen te winnen. maar de Tsjechen wonnen eerst de dubbel en vervolgens slaagde Zaterdag Drobny er in zich sehitterend te rehabiliteren door Quist met 68. 3—6, 1816. 63. 75 te slaan en de stand op 22 te brengen. De single tussen Cernik en Sid well moest dus de beslissing bren gen. De Australier won de eerste set met 7—5 en leidde in de tweede met 3—1, toen het zo donker werd, dat de strijd tot Zondagmorgen moest worden onderbroken Beide spelers sloegen voorzichtig i ble ken %ich hevig bewust te zijn van hun verantwoqrdelijkheid nu van deze ene wedstrijd het gehele resui- taat van de interzone-finale afhing Sidwell speelde niettemin het agressiefst en bezorgde tenslotte Australie de overwinning. Hij won de afgebroken set met 64 en de derde en laatste met 62. Zaterdagavond omstreeks kwart over tien zijn op de Middelsluisdijk te Numansdorp de 26 jarige mo- torrijder H. Rietveld, die kort ge leden als oorlogsvrijwilliger uit Indie terug kwam en de 58-jarige wielrijdei1 K. v. Rietschoten mel elkaar in botsing gekomen. Beiden werden op slag gedood. Daar niemand de botsing gezien heeft, is het niet mogelijk de oor- zaak vast te stellen. Volgens de Brusselse Peuple zal het Belgische broodrantoen in Sep tember verhoogd worden van 300 tot 350 gram per dag. Deze maat- regel is een eerste stap naar de op- heffing der broodrantsoenering, die op 1 October of uiterlijk 1 Novem ber zal worden afgeskondigd „in overleg met Nederland. dat het zelfde besluit zal nemen," aldus dit Belgische blad. Uit officiele kringen op het ge- bied dec voedselvoorzieniqg te 's-Gravenhage verneemt het A. N. P., dat een verhoging van het broodrantoen of eventuele ophef- fing van de rantsoenering in Ne derland uiteraard steeds onderwer- pen van studie uitmaken. De mededeling, dat ook Neder land op 1 October of uiterlijk 1 No vember de broodrantsoenering zal opheffen, werd onjuist genoemd, De uitslagen van het op het Spar- ta-terrein te Rotterdam begonnen voetbaltournooi om de Zilveren Bal luiden: R.F.C.—Emma 0—3; V.V.V.—Sparta 33 (Sparta wint wet strafschop pen) EindhovenHeracles 22 (Heracles wint met strafschoppen); Enschede—S.V.V. 1—0; 't Gooi— H.V.V. 2—2 Ct Gooi «unt met straf schoppen. Het door R.C.H. georganiseerde tournooi om de Zilveren Molen van Groenendaal. werd door Z.F.C. gewonnen. De uitslagen luiden: Eerste ronde: Z.F.C.Stormvogels 00 (Z.F.C. wint na strafschoppen); H.S.C.—R.C.H. 1—4. Verliezersronde: Stormvogels H.S.C. 1—0. Winnaarsronde: Z.F.C.R.C.H. 2—2 (Z.F.C. wint na strafschoppen). Voor de tweede maal in successie heeft A.G.O.V.V. het Zilveren Pont tournooi, georganiseerd door de Volewijckers. gewonnen. In de fi nale kwam A.G.O.V.V. uit tegen de gastheren. die zij met 20 versloe- gen. K.F.C.. de jongste aanwinst in de eerste klasse debuteerde niet onverdienstelijk. Wel moest^n de Rogers in de eerste ronde met 1—0 de meerderheid van de Volewijckers erkennen, maar in de verliezersron de wonnen zij met 31 van Haar- DINSDAG 24 AUGUSTUS HILVERSUM I 301 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Gramofoon. 7.45 Morgengebed, 8,00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Herhaling Lichtbaken, 9.30 Gramo foon, 10.00 Voor de kleuters, 10.15 Gramofoon, 10.40 Voordracht, 10.55 Gramofoon, 11.30 Als de ziele luis- tert, 11.40 Gramofoon, 12.00 Ange- lus, 12.03 ZSngsoliste, 12.30 Weer- overzicht, 12.33 Rhythm Sextet, 13.00 Nieuws. 13,20 Gramofoon, 13.45 Uit het boek der boeken, 14.00 Gramo foon, 14.30 Voor de vrouw, 15.00 Gramofoon, 16.00 De Zonnebloem, 16.30 Ziekenlof, 17.00 Na schooltijd, 17.15 Gramofoon, 17.30 Felicitaties, 18.00 Gramofoon, 18 20 Sportpraatje, 18.30 Voor de Ned Strijdkrachten. 19.00 Nieuws, 19.15 Gramofoon, 19.30 Het spel met de dood. 19.45 Niwin. 19.50 Wederopbouw, 20 00 Nieuws, 20.05 Gramofoon. 20.12 Een Harleki- nade ..De kringloop der belangen", 21.35 Orkest en sopraan, 22.37 Ac- tualiteiten. 22.45 Avondgebed» 23.00 Nieuws. 23 15 Gramofoon. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Gramofoon. 8.00 Nieuws, 8.15 Gramofoon, 9.35 Ar- beildsvitaminen, 10.30 Voor de vrouw, 10.35 Gramofoon, 1050 Voor kleuters, 11.00 Gramofoon, 11.45 Actualiteit. 12.00 Trio, 12.30 Weer- praatje. 12.33 Gramofoon. 13.00 Het Nieuws. 13.20 Orkest. 13.50 Kinder- koor. 14.15 Over de clown Groek, 14.30 Gramofoon, 16.30 Met naald en schaar, 16.35 Gramofoon. 17.00 Ka- mermuziek. 18 00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 RVU. 19.00 Actualitei- ten, 19.10 Tropische ziekten. 19.25 Nieuws. 19.30 Concertgebouworkest. 20.55 Buitenlands overzicht, 21.10 The Romancers. 2140 Voordracht, 22.00 Orgel, trio en viool. 2230 We reldkampioenschappen Wielrennen. 23.00 Nieuws, 23.20 Wereldkampi- obnschappen Wielrennen, 23.45 Gra- mofoonmuziek. De belangstelling viel niet tegeij, maar toch hadden wij meer kijkers verwacht. Wellicht zal de belang stelling de volgende week tegen V.U.C. groter zijn. Het Surinaamse voetbalelftal heeft Zaterdag ip Nijmegen in de vijfde ontmoeting, die het op Nederlandse bodem speelde, opnieuw ean goede indruk achtergelaten. Niet dan met de grootste moeite wist 't Nijmeeg- se Quick de gasten in het Goffert- stadion te Nijmegen'met 54 debaa® te blijven. Een gelijk spel had ech- ter de verhouding beter weergege- I ven. Hij bleef naar het portret kijken tot hij de deur aan het an dere einde van de Ijamer hoorde opengaan en een jonge dame bin- nen trad. Een seqpnde stond ze onbeweeg- lijk op de drempel, het licht viel ep haar gelaat. Ole zag dat ze heel bleek was en blijkbaar geschreid had. Ole stond op. „Mijn naam is Ole Offer", zei hij; zodra hij zijn naam genoqmd had, kreeg het meisje een gloeiende kleur. Ze maakte een onwillekeurig handg^baar, dat ook toondp hoe zeer ze in de war was, daarop beheerste ze zich en kwam naar hem toe. liep heel mank, maar dat ver- stoorde het rhyihme van haar gang niet, die wiegend was gelijk een boot op de goiven te wiegen ligt. Een paar schreden van Ole af bleef ze staan en fluisterde een nauw hoorbaar ..Welkqm". Ze sprak het woord met zonderlinge nadruk uit. maar Ole was blij hetHe horen. Hi.i ging naar haar t.oe en reikte haar de hand en pas nu was hij in de gelegenheid, haar beter op te ne men. Ze was heel klein en slank. maar mooi harmonisch gebouwd. Haar gelaat was fijn en regelmatig geyormd, met dik, kastanjebruin haar en nyooie, grijze, een weinig schuwe ogen. Haar voorhoofd was breqd, ze had een goed gevormde mondd. Er lag iets fijns en teers over haar wezen, doch de kin en het brede voorhoofd spraken van wilskracht. Ze leek op het portret op de schrijftafel, maar was scher- peb getekend en magerder. Van links gezien was ze beslist mooi, maar bijna de gehele rechterzijde van haar gelaat was ontsierd door een vuurrode bloeduitstorting, wel ke van het voorhoo^ tot diep in de hals-'liep. Ole's vader had er met een enkel woord over gesproken. Ole wist dat dit een gevolg van het ongeluk was, maar hij had niet ge- daeht dat het zo erg zou zijn. Het leek wel of Bente zijn gedachten kon lezen; als uit een soort trots keerde ze hem de rechter zijde van haar gelaat toe en jpleej' met licht gefronste wenkbrauwen voor hem staan. 0 „Ik ben gente Munk", zei ze toen, hem een haastige blik toewerpend. Ze had iets zelfbewusts over zich, dat Ole in de war bracht. Ten laatste vroeg hij naar de gezondheid van haar vader en of hij hem mis schien goedendag mocht zeggen. „Vader heeft al dagenlang op U gebracht", antwoordde Bente. „Hij was zo onrustig, als U vandaag niet gekomen was, zou het vast te laat geweest zijn". „Ik ben op reis geweest Mijn vader kon me eerst niet bereiken; ik ben pas gisteren thuis gekomen en zou gauw mogelijk hier naar toe gegaan", zei Ole. vVader heeft daarnet nog naar U gevraagd. Hij wacht met verlangen op U; als U wilt, zal ik U meteen bij hem brengen". Ole bewonderde haar zelfbeheer- sing, blijkbaar was ze hevig ont- roerd, toch sprak ze volkomen kalm Hij trok zijn jas ryt en volgde Bente de trap op. Ze bewoog zich haast onhoorbaar, er lag iets van een fee over haar lichte gestalte. Zacht opende ze een deur, Ole volgde haar en kwam in een ruim, licht vertrek. In een breed, eenvoudig houten bed lag een zware man, met zeer krachtige gelaatstrekken en dik. kroezig haar, dat volkomen wit was. Zijn ogen waren heel donker en hij had dichte, borstelige, pik- zwarte wenkbrauwen. Het was een eigenaardig gelaat, dat getuigde van kracht en van felle hartstoch- ten; maar nu was het met de kracht gedaan. Het gezicht had een paarsig grauwe tint, diepe wallen lagen er onder de ogen. Moeizaam haalde de zieke adem. de dood had hem reeds getekend. Verscheidene jaren ge leden had Ole hem op Dyreborj* gezien, maar hij herkende hem nog nauwelijks. „Dit is de zoon van koopman Offer, vader, nu is hij gekomen" zei Bente. ..Eindelijk", antwoordde Munk. ..Het is wel op iiet nippertje, maar het kan nog. Het moet kunnen". Het spreken kostte hem moeite, maar de woorden waren goed ver- staanbaar. „Bente, laat me alleen met Offer". „Ga zitten" zei Munk, zodra zijn dochter de kamer verlaten had. 'Ole nam een stoel naast het bed. „Heeft uw vader U alles ver- teld?" vroeg hij en zag Ole met zijn donkere ogen strak aan. „Ik weet alles" antwoordde Ole terwijl hij zijn blik doorstond. „En U wilt doen, wat ik verlangd heb? U wilt meteen het goed over nemen ,en met mijn dochter trou wen?" „Ja", antwoordde Ole met vaste stem. Tegenover Munks brandendt blik was geen onzekerheid, geen aarzeling mogelijk. „Alleen moet ik eerst met uw dochter spreken". „Bente is op de hoogte, zij richt zich geheel naar mijn wensen" zei Munk ongeduldig. „Toch moet ik met haar spreken" herhaalde Ole beslist. „Ga dan, maar maak voort. We hebben geen tijd te verliezen, er moet vandaag nog heel wat gedaan worden, en als ik een nieuwe aan val krijg, zal het misschhien te laat zijn de begreep hoe Munk met in- spanning van al zijn wilskraeht zijn zwakte bestreed; hij begreep ook de angst van de stervende man. (wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3